Radio Białystok | Gość | prof. Lucyna Ostrowska - prezes-elekt Polskiego Towarzystwa Leczenia Otyłości

prof. Lucyna Ostrowska

prezes-elekt Polskiego Towarzystwa Leczenia Otyłości

10.06.2021, 08:24, akt. 09:18

"Jesteśmy w tej chwili na pierwszym miejscu w Europie jeśli chodzi o otyłość u dzieci, stąd pierwsze programy, jakie ruszają, to będą programy edukacyjne skierowane do dzieci" - mówi prof. Lucyna Ostrowska.

prof. Lucyna Ostrowska, fot. Monika Kalicka
prof. Lucyna Ostrowska, fot. Monika Kalicka


0:00
0:00
Z prof. Lucyną Ostrowską rozmawia Iza Serafin | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

W przyszłym tygodniu ma być uruchomiony program walki z otyłością. Minister zdrowia Adam Niedzielski zapowiedział, że ma on pomóc szczególnie osobom z otyłością olbrzymią. Ale planowane są też inne programy, nad którymi pracuje prof. Lucyna Ostrowska - kierownik Zakładu Dietetyki i Żywienia Klinicznego Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku oraz prezes-elekt Polskiego Towarzystwa Leczenia Otyłości i Polskiego Stowarzyszenia Praktycznej Terapii Otyłości. Z prof. Lucyną Ostrowską rozmawia Iza Serafin.


Iza Serafin: Wiedzieliśmy, że pandemia tutaj nie pomogła, ale jest aż tak źle, że trzeba uruchamiać specjalne rządowe programy?


prof. Lucyna Ostrowska: Zdecydowanie tak, a jeszcze pandemia nam tę sytuację z chorobą otyłościową pogłębiła, ponieważ słyszymy, że przeciętny Kowalski w czasie pandemii utył 6 kg.


Ten program, który ma być uruchomiony w przyszłym tygodniu, który zapowiedział minister, dotyczy osób z tak zwaną otyłością olbrzymią. To jest już taki rodzaj otyłości, z którym to ta osoba nie poradzi sobie sama, bez pomocy specjalistów?


Zdecydowanie tak. To jest osoba, której wskaźnik masy ciała przekracza 40 kg na metr kwadratowy, albo już osoba bardzo chora na otyłość i mająca powikłania tej choroby, mianowicie BMI 35, plus jakaś choroba typu cukrzyca, nadciśnienie, zaburzenia lipidowe i takie osoby z tak dużą masą ciała niestety same nie są w stanie sobie poradzić z redukcją masy ciała, bo tu nie wystarczy zredukować 5-10 kg.


I to są osoby, którym ta otyłość zagraża zdrowiu, życiu?


Tak, otyłość zgodnie z WHO, niesie ze sobą mnóstwo powikłań, ogłoszono, że jest ich ponad 260.


A na czym będzie polegał ten ministerialny program?


Przede wszystkim ma być kompleksowa opieka. Kompleksowa, to znaczy cały zespół terapeutyczny będzie pracował nad pacjentem, który będzie leczony chirurgicznie, chirurgią bariatryczną. W skład takiego zespołu będzie wchodził lekarz kierujący, chirurg prowadzący i operujący, a potem prowadzący po operacji, dietetyk, fizykoterapeuta i specjaliści, którzy będą potrzebni do zdiagnozowania dokładnie osoby, która będzie poddawana operacji.


Tutaj mówimy o tej odległości olbrzymiej. A co z taką zwyczajną otyłością albo nadwagą? Minister zapowiedział też programy edukacyjne skierowane do dzieci i dorosłych, które mają zachęcać do zmiany nawyków żywieniowych, większej aktywności fizycznej. Pytanie - czy to pomoże, zważywszy na to co się stało z naszymi dziećmi w czasie pandemii -  zamkniętymi przez wiele miesięcy w domach?


Nie wiem, czy państwo jesteście świadomi, ale jesteśmy w tej chwili na pierwszym miejscu w Europie, jeśli chodzi o otyłość u dzieci. Jest to zdecydowanie niekorzystna sytuacja, stąd pierwsze programy, jakie ruszają, to będą programy edukacyjne skierowane do dzieci, po to, żeby zapobiegać, bo łatwiej zapobiegać niż potem leczyć. 

Natomiast oczywiście sama edukacja nie wystarczy, bo dzieci wyedukujemy i być może będzie mniej tej otyłości, natomiast musimy leczyć konkretnie chorobę, która już istnieje, a tej choroby w społeczeństwie jest zdecydowanie dużo, bo nadwagę ma ponad 65% osób, a otyłość 1/4 dorosłych osób żyjących w Polsce. Jest to zdecydowanie duża ilość, a ponieważ jest to choroba, która samoistnie nie ustępuje, a niestety ma tendencję do nawracania, w związku z tym musimy się wziąć konkretnie za leczenie tej choroby.


Czyli poza edukacją co, bo pani nad tymi programami pracuje, to musimy powiedzieć.


W tej chwili pracujemy w ministerstwie i z NFZ-em nad stworzeniem też takiej kompleksowej opieki dla pacjentów chorujących na otyłość, a jeszcze niewymagającej tej specjalistycznej opieki chirurgicznej, czy zabiegu bariatrycznego. Być może wszystko powoli jakoś usystematyzujemy, ale żeby leczyć tę chorobę rzeczywiście muszą powstać ośrodki specjalistyczne, albo przy lekarzu rodzinnym takie leczenie zespołowe z obecnością dietetyka, fizykoterapeuty.


A dodatkowe lekcje wf-u w szkołach, co postulują niektóre osoby to dobre rozwiązanie?


Oczywiście, byłoby to dobre, tylko proszę sobie wyobrazić, że dzieci, które mają zdecydowanie znaczną otyłość, to zwykle proszą swoich rodziców, a rodzice lekarzy, albo jeszcze w innej kolejności o zwalnianie z tych lekcji wf-u, więc dla osób chorujących na otyłość, jeśli jest zwolnienie z wf-u, to dodatkowy wf nie pomoże. Natomiast wydaje mi się, że pełna świadomość, że każde dziecko powinno uczestniczyć w zajęciach wychowania fizycznego, oczywiście pewien ruch może być przez lekarza ograniczony i opisany jakich aktywności fizycznych to dziecko nie może wykonywać.


Z dziećmi jest ogromny problem, ale wielu z nas w czasie tej pandemii poważnie się zaokrągliło, co widać na przykład w szkołach, chociażby u uczniów i nauczycieli. Jak sobie z tym poradzić takimi domowymi sposobami, żeby po wakacjach już wrócić smuklejszym?


Niestety na leczenie tej choroby nie ma innego sposobu jak zmiana swojego systemu żywieniowego i to, co spowodowało przyrost masy ciała, musi być teraz eliminowane. Czyli przede wszystkim dobrze by było skonsultować się jednak z dietetykiem, a w zasadzie najpierw z lekarzem rodzinnym, a potem z dietetykiem po to, żeby ustalić jaka dieta jest właściwa, dieta redukcyjna, bo skoro chcemy redukować tkankę tłuszczową, to niestety musimy jeść mniej, niż nasz organizm potrzebuje i absolutnie zwiększyć ruch, do czego pogoda sprzyja i warto z tej pogody skorzystać. 


Czyli zabieramy się za to wszyscy, bo ten problem dotyczy chyba całych rodzin, po pandemii wszyscy jesteśmy niestety bardziej okrągli.


Zdecydowanie zalecam ruch.| red: mak


Przeczytaj, zanim skomentujesz


Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
NIE TEATR
Marcin Kruhlej i Anna Pawłowska, fot. Wojciech Szubzda

Marcin Kruhlej i Anna Pawłowska

z Federacji Organizacji Pozarządowych Miasta Białystok i z Centrum Aktywności Społecznej
5.08.2022

Organizacje pozarządowe mogą dostać do 3 tys. zł z budżetu Białegostoku na różne projekty, które mają pomóc w integracji ukraińskich uchodźców wojennych z Polakami. Można już składać oferty do konkursu ogłoszonego przez Fundację Dialog i Federację Organizacji Pozarządowych Miasta Białystok.

Marcin Doliasz, fot. Marcin Gliński

Marcin Doliasz

prezes PKS Nova
4.08.2022

"Z 45 połączeń autobusowych zlikwidowaliśmy 32. Od pierwszego września, w zmienionej formule część tych połączeń odtworzymy" - mówił w Polskim Radiu Białystok prezes PKS Nova Marcin Doliasz.

Wojciech Konończuk, fot. Joanna Szubzda (archiwum)

Wojciech Konończuk

wicedyrektor Ośrodka Studiów Wschodnich
3.08.2022

"W ustach Łukaszenki Polska była, jest i pewnie będzie, dopóki jeszcze rządzi, jednym z głównych wrogów dla niego. (...) Większość Białorusinów cały czas pozytywnie patrzy na Polskę" - mówi Wojciech Konończuk.


2021.06.30 Eliza Sarnacka-Mahoney

Eliza Sarnacka-Mahoney

zambrowianka na stałe mieszkająca w USA
2.08.2022

"Regularnie przyjeżdżam do Polski i widzę, że niestety różne stereotypy dotyczące Polonii amerykańskiej, nadal się utrzymują - mówi Eliza Sarnacka-Mahoney.

Agnieszka Rzeszewska, fot. Sylwia Krassowska

Agnieszka Rzeszewska

przewodnicząca oświatowej Solidarności w Podlaskiem
2.08.2022

"Nauczyciele to pasjonaci, wybierają ten zawód świadomie i bez względu na to, co ich spotka w szkole, chcą ten zawód wykonywać" - mówi Agnieszka Rzeszewska.

Baranovski, fot. Joanna Szubzda

Wojciech Baranowski

wokalista zespołu Baranovski
1.08.2022

"Mam wiele planów do zrealizowania, dużo życzeń do samego siebie i głowę pełną pomysłów" - mówi Baranovski.


prof. Andrzej Górniak, fot. Joanna Szubzda

prof. Andrzej Górniak

hydrolog z Uniwersytetu w Białymstoku
1.08.2022

"Nie potrafimy zagospodarować wody, robimy wszystko, żeby środowisko naturalne nie było w stanie i nie miało możliwości przytrzymania tej wody. Chociażby mamy miasta, które są w większości wybetonowane, np. Białystok - 70, 80 procent całej powierzchni. To są nieprzepuszczalne powierzchnie. Ta woda, która powinna inflitrować w głąb zlewni, spływa natychmiast, co powoduje określone konsekwencje dla zasobów wodnych" - mówił w Polskim Radiu Białystok profesor Andrzej Górniak.

Krzysztof Andrzejewski, fot. Sylwia Krassowska

Krzysztof Andrzejewski

trener BAS-u Białystok
31.07.2022

"Wierzę, że umiejętności, potencjał tych chłopaków, ich zgranie zaprocentuje teraz w pierwszej lidze i to będzie sezon, który skończymy na pewno na lepszym miejscu niż dwa lata temu."

Waldemar Rogowski. fot. Monika Kalicka

prof. Waldemar Rogowski

główny analityk kredytowy Biura Informacji Kredytowej
29.07.2022

Wakacje kredytowe pozwolą na odroczenie spłaty kredytu hipotecznego udzielonego w polskiej walucie łącznie przez 8 miesięcy - mówi prof. Waldemar Rogowski.


Ewa Tokajuk, fot. Sylwia Krassowska

dr Ewa Tokajuk

ekonomistka z Wydziału Inżynierii Zarządzania Politechniki Białostockiej
28.07.2022

- Masowe wykupywanie cukru to efekt zbiorowej paniki spowodowanej m.in. rosnącą inflacją. Panika ta jest niczym nieuzasadniona i szkodzi samym klientom - podkreśla dr Ewa Tokajuk.

mł. insp. Paweł Maciejuk, fot. KWP w Białymstoku

mł. insp. Paweł Maciejuk

naczelnik Wydziału Kadr, Szkolenia i Obsługi Prawnej Komendy Wojewódzkiej Policji w Białymstoku
27.07.2022

"Wstąpienie do policji jest służbą, nie pracą. Trzeba czuć, że się chce zostać policjantem" - mówi mł. insp. Paweł Maciejuk.

Jarosław Sadowski, fot. Wojciech Szubzda

Jarosław Sadowski

wicedyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Białymstoku
26.07.2022

- To jest pozytywny trend, który nie ukształtował się dzisiaj, a dochodziliśmy do tego latami. W pasie tzw. Polski Wschodniej jesteśmy liderem - mówi Jarosław Sadowski. W Podlaskiem stopa bezrobocia wynosi 6,5 proc. i jest najniższa ze wszystkich województw Polski Wschodniej.


Jan Krzysztof Ardanowski, źródło: www.gov.pl

Jan Krzysztof Ardanowski

szef prezydenckiej rady ds. rolnictwa
25.07.2022

"To jest właśnie ta perfidia i pułapka, jaką Rosjanie zastawili już nie tylko na Europę Zachodnią poprzez energię gaz i ropę, ale również na znaczną część świata, gdzie w sposób zamierzony doprowadzono do kryzysu żywnościowego" - ocenia Jan Krzysztof Ardanowski.

Piotr Morko i Tomasz Zubrycki, fot. Wojciech Szubzda

Piotr Morko i Tomasz Zubrycki

prezes i wiceprezes Lowlanders Białystok
24.07.2022

Lowlanders Białystok zdobyli mistrzostwo Polski w futbolu amerykańskim. W finale rozgrywanym w Ząbkach pokonali Kraków Kings 21:20, zdobywając decydujący punkt 38 sekund przed końcem gry.


Mikołaj Pospieszalski i Daga Gregorowicz z zespołu DAGADANA, fot. Wojciech Szubzda

Mikołaj Pospieszalski i Daga Gregorowicz

z zespołu DAGADANA
23.07.2022

- Artysta, który nie reaguje na zło jest chyba odłączony od rzeczywistości. Ukraina jest nam niezwykle bliska sercu - mówią Daga Gregorowicz i Mikołaj Pospieszalski z zespołu DAGADANA.

Wojciech Nowicki, fot. Monika Kalicka

Wojciech Nowicki [wideo]

wicemistrz świata w rzucie młotem z Eugene
22.07.2022

"Troszeczkę zabrakło do pierwszego miejsca, ale wiadomo - taki jest sport. Złoty medal jest tylko jeden, a jest wielu chętnych" - mówi Wojciech Nowicki.

Józef Mozolewski, fot. Sylwia Krassowska

Józef Mozolewski

przewodniczący podlaskiej Solidarności
22.07.2022

"Naszym podstawowym postulatem jest, by minimalne wynagrodzenie kształtowało się na poziomie co najmniej 50% średniego wynagrodzenia w naszym kraju" - mówi Józef Mozolewski.


foto: Monika Kalicka

Aleksander Brzózka

rzecznik ministerstwa klimatu i środowiska
21.07.2022

"Na rządową dopłatę mogą liczyć osoby, które ogrzewają swoje domy węglem, (...) wpisały swoje źródło ogrzewania do centralnej ewidencji emisyjności budynków lub mają takie zaświadczenie o wpisie do centralnej ewidencji. Te osoby będą mogły składać do 30 listopada wnioski o tzw. dodatek węglowy."

abp Józef Guzdek, fot. PRB

abp Józef Guzdek [wideo]

metropolita białostocki
20.07.2022

"Jest mi bardzo przykro, bardzo smutno, jestem przygnębiony, bo taka rzecz nie powinna się zdarzyć" - powiedział na naszej antenie metropolita białostocki abp Józef Guzdek.

por. Anna Michalska

por. Anna Michalska

rzeczniczka Straży Granicznej
20.07.2022

"Służby białoruskie od początku obserwowały budowę zapory. Widzimy, że podwożą grupy cudzoziemców w miejsca, gdzie są rozlewiska rzek i granicę można tam przekroczyć. W ostatnich dniach taka sytuacja jest w okolicach Białowieży, gdzie są rozlewiska rzeki Leśna Prawa" - mówi por. Anna Michalska.


prof. Joanna Zajkowska, fot. Joanna Szubzda

prof. Joanna Zajkowska

wojewódzka konsultant w dziedzinie epidemiologii
19.07.2022

Szósta fala epidemii w Polsce już trwa, jednak ma ona inny charakter niż poprzednie. Przebiega ona łagodniej, do szpitali trafia mniej chorych na COVID-19 - mówi prof. Joanna Zajkowska.

prof. Henryk Wnorowski, fot. Joanna Szubzda

prof. Henryk Wnorowski

z Rady Polityki Pieniężnej
18.07.2022

"Mamy kumulację, dużą liczbę szoków podażowych, ale liczymy na to, że okres wysokiej inflacji zbliża się do końca" - mówi prof. Henryk Wnorowski.

Wojciech Pertkiewicz, fot. Joanna Szubzda

Wojciech Pertkiewicz

prezes Jagiellonii Białystok
16.07.2022

- Rozmawiałem niedawno z delegacją Pazdan, Romanczuk, Zlatan i mówili, że dawno nie czuli takiej mocy i poczucia własnej wartości. To fajnie, że trener umie to w nich wzbudzić - mówi Wojciech Pertkiewicz.


Łukasz Jasina, źródło: MSZ

Łukasz Jasina

rzecznik MSZ
15.07.2022

"Łukaszenkowska propaganda bardzo mocno atakuje każdy przejaw polskiego patriotyzmu. W gruncie rzeczy niewiele możemy uczynić w takim dyktatorskim państwie, możemy tylko głośno mówić, o tym, co się dzieje - tego już Aleksander Łukaszenka nie jest w stanie powstrzymać" - mówi Łukasz Jasina.

Maciej Olesiński, fot. Marcin Gliński

Maciej Olesiński

dyrektor Podlaskiego Oddziału NFZ
14.07.2022

"Eksperci twierdzą, że Polacy stawiają na medycynę naprawczą, a nie na profilaktykę. Kiedy nie mamy symptomów chorobowych - trudno jest nas skłonić do tego, byśmy poszli i sami z siebie się diagnozowali" - mówi Maciej Olesiński.

foto: Monika Kalicka

Agata Lewkowska

z Biura Miejskiego Rzecznika Konsumentów w Białymstoku
13.07.2022

Standard hotelu niższy niż ten, za który zapłaciliśmy, obce osoby kwaterowane w tym samym pokoju - m.in. z takimi problemami zgłaszają się białostoczanie do Miejskiego Rzecznika Konsumentów. Jak postępować w takich sytuacjach?


Wioletta Matusiak, fot. Ewa Pławska (Wikimedia Polska)

Wioletta Matusiak

wikipedystka
12.07.2022

"Wikipedia jest projektem społecznym, czyli jest tworzona przez ludzi, nieprzerwanie od 20 lat ją piszemy, twórcą może być każdy z nas" - mówi Wioletta Matusiak.

foto: Monika Kalicka

Albert Litwinowicz

wójt Białowieży
11.07.2022

O tej porze Białowieża zazwyczaj tętniła życiem. Czy tak jest i tym razem, 11 dni po zniesieniu zakazu przebywania wprowadzonego z powodu sytuacji na polsko-białoruskiej granicy? Czy goście z kraju i ze świata wracają do Białowieży po 10 miesiącach zamknięcia?

Maciej Stolarczyk, fot. Sylwia Krassowska

Maciej Stolarczyk

trener Jagiellonii Białystok
10.07.2022

W najbliższą sobotę (16.07) na stadion miejski w Białymstoku wraca piłkarska ekstraklasa. Wtedy to Jagiellonia Białystok w pierwszej kolejce sezonu podejmie przed własną publicznością Piasta Gliwice.


Jakub Wawrzyniak, fot. Sylwia Krassowska

Jakub Wawrzyniak

były piłkarz
10.07.2022

Przy okazji charytatywnego meczu na rzecz fundacji Naszpikowani do Białegostoku przyjechało wielu byłych kadrowiczów, wśród nich Jakub Wawrzyniak.

fot. Marcin Iwanowicz

Krzysztof Cugowski

muzyk
10.07.2022

- Jeżeli moi koledzy z branży zaczynają być czynnymi politykami, nie będąc politykami, to jest to kuriozalne - mówi Krzysztof Cugowski.

prof. Piotr Gliński, fot. Joanna Szubzda

Piotr Gliński

wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego
8.07.2022

"To jest szczególny projekt z uwagi na postać bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Potrzebujemy takich autorytetów, potrzebujemy przedstawiać młodzieży tę postać, bo współczesny świat potrzebuje świętych tego typu" - mówi Piotr Gliński.


Maciej Zajkowski, fot. Monika Kalicka

prof. Maciej Zajkowski

specjalista od energetyki
7.07.2022

"Fotowoltaika bardzo mocno wystrzeliła w Polsce, ale nie tylko, bo i w Europie i na świecie. Wobec tego trzeba zastanawiać się nad tym, na ile kontrolować ten proces, żeby on był coraz bardziej efektywny."

Eduardas Borisovas, fot. Joanna Szubzda

Eduardas Borisovas

ambasador Litwy w Polsce
6.07.2022

"Przełom w relacjach polsko-litewskich trwa już od 2019 roku. Sytuacja polepsza się z każdym rokiem. Wojna w Ukrainie popsuła niestety to, co planowaliśmy, ale w tej sytuacji widać, że ta nasza współpraca jest naprawdę bardzo ważna" - mówi Eduardas Borisovas.

Agnieszka Muzyk, fot. Adam Dąbrowski

Agnieszka Muzyk

dyrektor Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Łomży
5.07.2022

"Wynik matur w województwie podlaskim jest niższy niż w ubiegłym roku. Odnosząc ten wynik do zdawalności w kraju, jest on również niższy. W poprzednich latach wynik ten był wyższy lub na tym samym poziomie" - mówi Agnieszka Muzyk.
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok