Radio Białystok | Gość | Dariusz Piontkowski - wiceminister edukacji

Dariusz Piontkowski

wiceminister edukacji

1.09.2021, 08:25, akt. 09:10

"Z naszego punktu widzenia najważniejsze, aby jak najdłużej dało się utrzymać tryb stacjonarny. To jest ten typ nauki, który jest najbardziej efektywny, przynosi najmniej skutków negatywnych"- mówi wiceminister edukacji.

Dariusz Piontkowski, fot. Monika Kalicka
Dariusz Piontkowski, fot. Monika Kalicka

Z Dariuszem Piontkowskim rozmawia Iza Serafin

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Uczniowie wracają do szkół i - zgodnie z ostatnim rozporządzeniem ministra edukacji - będą się uczyć stacjonarnie. Taki jest scenariusz na teraz. Czy może się zmienić? - m.in. o tym z wiceministrem edukacji Dariuszem Piontkowskim rozmawia Iza Serafin.  

Iza Serafin: Uczniowie wracają do szkół, będą uczyć się stacjonarnie, na zasadach sprzed pandemii -  tak jak jest w rozporządzeniu. Ale jesteśmy w stanie epidemii i mamy też całkiem realną wizję czwartej fali. Czy w związku z tym możliwe są inne scenariusze, czyli powrót do nauki hybrydowej i nie daj Boże nauczania zdalnego?


Dariusz Piontkowski: Wszystko zależy oczywiście od sytuacji epidemicznej. Dopóki pozwoli ona na normalne funkcjonowanie w różnych dziedzinach życia, także w edukacji, to będziemy starali się funkcjonować tradycyjnie, tak jak to było przed pandemią. Natomiast gdyby bardzo gwałtownie wzrosła liczba zachorowań, gdyby liczba hospitalizacji była na tyle poważna, że trzeba by podejmować kroki związane z jakimiś obostrzeniami w różnych dziedzinach życia, to wtedy nie można wykluczyć, że takie obostrzenia ponownie mogą się pojawić w edukacji.

Przypomnę, że mamy przygotowane rozwiązania prawne, które rok temu zostały przygotowane. One się sprawdziły - nauczyciele, dyrektorzy, ale także uczniowie, rodzice wiedzą jak funkcjonować w ewentualnym trybie hybrydowym, bądź zdalnym. Z naszego punktu widzenia najważniejsze, aby jak najdłużej dało się utrzymać tryb stacjonarny. To jest ten typ nauki, kontaktu między nauczycielami a uczniami, który jest najbardziej efektywny, przynosi najmniej skutków negatywnych.


Ta sytuacja epidemiczna, o której pan wspomniał, zależy w dużej mierze od szczepień oczywiście. Z tego co wiem, jeśli chodzi o uczniów - odsetek zaszczepionych jest wciąż niezadowalający, bodajże około jednej czwartej tych po 12 roku życia, którzy się mogą szczepić i ponad 70% nauczycieli. Myśli pan, że te planowane na wrzesień szczepienia w szkołach mogą poprawić tę sytuację?


Miejmy nadzieję, że tak. To dlatego będzie prowadzona szeroka akcja informacyjna w szkołach. Przygotowaliśmy pakiety edukacyjne z informacjami, czym są szczepienia, dlaczego warto się zaszczepić, dlaczego mogą być one skuteczne. 

Szkoły przez pierwsze półtora tygodnia będą prowadziły tę akcję proszczepienną, w tym czasie rodzice tych małoletnich dzieci będą mieli możliwość wypełnienia oświadczeń, na mocy których będzie możliwe szczepienie. Jeżeli dyrektor szkoły po skonsultowaniu się z rodzicami uzna, że warto taki punkt szczepienny zrobić na terenie szkoły, wówczas w porozumieniu z sanepidem, z NFZ-em będzie możliwość szczepień bezpośrednio w szkołach. 

W pozostałych wypadkach te osoby, które zadeklarują chęć szczepienia, będą po prostu umawiane w tych powszechnie dostępnych punktach szczepień.


Nikt nie chce powrotu do nauczania zdalnego, a nawet hybrydowego. Nie chcą tego na pewno rodzice, wielu uczniów też tego nie chce, ale wydaje mi się, że nie wszyscy uświadamiają sobie związek między szczepieniami a możliwością powrotu na przykład do scenariusza sprzed roku. Jak ich do tego przekonać, że jednak ta wizja powtórki z jesieni  może okazać się realna, jeśli ten odsetek nie zmniejszy się do tego bezpiecznego poziomu.


To dlatego są te materiały edukacyjne, które ten związek będą wyraźnie pokazywały. O tym samym mówi minister zdrowia, bo przecież ten związek dotyczy nie tylko sytuacji epidemicznej ze szkołą, ale także z innymi dziedzinami życia. Jeżeli chcemy normalnie funkcjonować, to musimy zabezpieczyć się maksymalne przed chorobą. 

Na razie jedynym skutecznym lekarstwem na to jest szczepienie, które bądź utrudnia zachorowanie, bądź minimalizuje skutki takiego zachorowania. Im więcej z nas będzie zaszczepionych, tym łatwiej będzie zachować ten normalne reguły życia, które znamy, zarówno poruszania się na zewnątrz, życia kulturalnego, towarzyskiego, i także tej nauki stacjonarnej w szkołach. Myślę, że nauczyciele wyraźnie powinni uczniom, ale i także rodzicom na zebraniach o tym przypominać i pokazywać, że ten związek jest tutaj ewidentny.


Czy rozważany jest taki scenariusz - lekcje stacjonarne dla zaszczepionych uczniów, a nauczanie zdalne albo hybrydowe dla tych niezaszczepionych?


Nie przewidujemy takiego scenariusza. Byłoby to także pod względem organizacyjnym bardzo trudne do zrealizowania.


Na razie jednak mamy wersję optymistyczną, tego się trzymajmy - nauczanie stacjonarne w szkołach. A jak będą wyglądać egzaminy ósmoklasisty i maturalne w tym nowym roku szkolnym?


Podobnie jak w tym roku, który już minął - wiosną tego roku egzamin ósmoklasisty z trzech przedmiotów, nie wprowadzimy 4 przedmiotu, który miał być takim przedmiotem do wyboru. Także nieco ograniczony materiał do zdawania egzaminu, nie na podstawie podstaw programowych, tylko na podstawie wymagań egzaminacyjnych. Podobnie z maturą. Oba egzaminy w maju tak jak wiosną tego roku. 

Przesunięcie tego egzaminu ósmoklasisty było na wniosek dyrektorów szkół, którzy mówili o tym, że warto by uczniowie pouczyli się jeszcze jeden miesiąc, bo po egzaminie widać wyraźnie spadek mobilizacji ósmoklasistów. Stąd - wychodząc naprzeciw ich postulatom - już na trwale przesunęliśmy egzamin ósmoklasisty, egzamin maturalny tradycyjnie na początku maja i przez cały praktycznie maj egzaminy z poszczególnych przedmiotów. Podobnie jak w ubiegłym roku także zmniejszone nieco wymagania w stosunku do podstawy programowej i bez egzaminu ustnego.


Ale jeden dodatkowy rozszerzony?


Tym razem będzie, natomiast nie będzie progu zdawalności, uczniowie mają obowiązek wybrać jeden dowolny przedmiot do zdawania na poziomie rozszerzonym.


A jak będzie w praktyce wyglądać realizacja tych zapowiadanych programów wsparcia dla uczniów? Myślę tutaj przede wszystkim o tej pomocy psychologicznej i o tej planowanej wzmożonej aktywności fizycznej tak potrzebnej młodym ludziom po wielomiesięcznym nauczaniu zdalnym.


Jest kilka programów rzeczywiście. Po pierwsze pamiętajmy o tym, że nie każdy uczeń, czy nie każdy nauczyciel od razu wymaga pomocy psychologicznej. To nie jest tak, że każdy tak samo tę epidemię odczuł i powrót do szkoły te kilka tygodni przed wakacjami w jakiś sposób nie zneutralizował przynajmniej części negatywnych skutków tych społecznych kontaktów wzajemnych.


Ale jakaś diagnoza będzie sytuacji? 


Od tego są przede wszystkim pedagodzy i psycholodzy w szkołach. To oni powinni tej pierwszej bieżącej pomocy udzielać, jeżeli jest taka potrzeba. Dodatkowo we współpracy z częścią uczelni przygotowaliśmy taki program, na podstawie którego zdiagnozowano najczęściej pojawiające się problemy w szkołach, plus do tego szkolenia dla nauczycieli, pedagogów, nawet rodziców jeżeli będą zainteresowani. I tam, gdzie będzie taka potrzeba, będą dodatkowe godziny takiego wsparcia, spotkań z tymi młodymi ludźmi, którzy takiego wsparcia potrzebują. 

Oprócz tego zajęcia wspomagające tak, aby ewentualnie uzupełnić braki wiedzy z poszczególnych przedmiotów. Skończył się już nabór wniosków na ponad 140 mln zł - zdecydowana większość samorządów i szkół zechciała z tego skorzystać. Od września będą mogli organizować takie zajęcia dodatkowe i dodatkowe zajęcia rekreacyjne. 

Niestety pandemia przyniosła mniejszą ruchliwość, mniejszą aktywność, podobno około 2 kg przybyło nam wagi. Będziemy zachęcali uczniów do tego, aby prowadzili jak najbardziej aktywny tryb życia. Nie będą to więc takie zajęcia, tylko i wyłącznie dla uczniów zainteresowanych, którzy i tak się dużo ruszają, często zajmują się jakimś sportem, ale dla każdego ucznia - rozwijające ich możliwości ruchowe, rekreacyjne. 

Temu celowi służyło najpierw szkolenie nauczycieli - kilkadziesiąt tysięcy nauczycieli mogło z tego skorzystać - wszystkie AWF-y w Polsce przygotowały program szkoleniowy, w czasie wakacji odbywały się szkolenia nauczycieli i teraz te szkoły, w których są nauczyciele przeszkoleni, będą mogły otrzymać środki na dodatkowe zajęcia rekreacyjne popołudniami. Na koniec panie ministrze jakieś przesłanie dla uczniów na ten nowy, pandemiczny jednak wciąż, rok szkolny?


Wakacje są wspaniałe. Mam nadzieję, że wypoczęliście, bezpiecznie wróciliście z wypoczynku, a teraz czas wracać do pracy, ale także czas wracać do kontaktu ze swoimi kolegami i koleżankami, także nauczycielami, aby zdobyć nową wiedzę, poznawać świat rozwijać się nadal.


I zachęcamy do skorzystania z tych szczepień w szkołach.


Koniecznie - to dzięki temu będziemy mogli wszyscy normalnie funkcjonować. Jest ewidentny związek między szczepieniami a naszym bezpieczeństwem i opanowaniem epidemii.

| red: mak


Przeczytaj, zanim skomentujesz


Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS
Robert Flisiak, fot. Monika Kalicka, archiwum

prof. Robert Flisiak

prezes Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych
22.09.2021

"Według naszych danych najbardziej zagrożone są osoby po 60. roku życia, ale nie martwi mnie to, że obniżono poprzeczkę" - mówi prof. Flisiak. Nie

prof. Daniel Boćkowski, fot. Sylwia Krassowska

prof. Daniel Boćkowski

ekspert do spraw bezpieczeństwa
21.09.2021

"To władze białoruskie są odpowiedzialne za kryzys, władze białoruskie są odpowiedzialne za to, że tych ludzi w takich warunkach przez te granice przeganiają" - mówi prof. Daniel Boćkowski.

Tadeusz Romańczuk, fot. Adam Dąbrowski

Tadeusz Romańczuk

prezes upadłego Bielmleku
20.09.2021

"Prawda musi wyjść na jaw. Nikogo o nic nie oskarżam, ale wierzę w to bardzo mocno, że będziemy wyjaśniać po kolei wszystkie aspekty całej tej sprawy" - mówi Tadeusz Romańczuk.


prof. Jolanta Sztachelska, fot. Joanna Szubzda

prof. Jolanta Sztachelska

literaturoznawczyni z Uniwersytetu w Białymstoku
19.09.2021

W niedzielę (19.09) zaczyna się Tydzień Zakazanych Książek. Jakie są dziś książki zakazane? A jakie były kiedyś? Co takiego w sobie zawierają, że trafiają na indeks?

prof. Piotr Gliński, fot. Joanna Szubzda

Piotr Gliński [wideo]

wicepremier, minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu
17.09.2021

W piątek (17.09) oficjalnie otwarto Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku. Jego stała ekspozycja opowiada historię polskiej obecności na Syberii - od carskich zsyłek w głąb Rosji, po represje i zbrodnie sowieckie, w tym deportacje na Wschód.

Sekretarz Stanu, Szef Krajowej Administracji Skarbowej Magdalena Rzeczkowska, źródło: www.gov.pl

Magdalena Rzeczkowska

szefowa Krajowej Administracji Skarbowej
17.09.2021

"Nabycie sprawdzające jest takim dodatkowym mechanizmem, który jeszcze skuteczniej pozwoli nam wykonywać zadania. Chcę to podkreślić - sprzedaż bez ewidencji na kasie fiskalnej, bez wystawienia paragonu, to jest po prostu kradzież" - mówi Magdalena Rzeczkowska.


prof. Robert Ciborowski, fot. Joanna Szubzda

prof. Robert Ciborowski

ekonomista, rektor UwB
16.09.2021

Inflacja w Polsce pobiła rekord i wyniosła w sierpniu 5,5 proc. Właśnie o tyle wzrosły ceny towarów i usług w ujęciu rocznym - wynika z danych GUS. Co jest tego powodem i jakie to ma znaczenie dla polskiej gospodarki i dla nas?

foto: Monika Kalicka

Artur Nowakowski

pośrednik nieruchomości
15.09.2021

- Największy ruch jest w działkach. Ceny ciągle idą w górę, mimo to bardzo duża liczba osób wciąż chce inwestować w grunty budowlane. Niestety sensownych działek mamy na sprzedaż coraz mniej.

Paweł Knapp, fot. Sylwia Krassowska

prof. Paweł Knapp

szef Uniwersyteckiego Centrum Onkologii w USK w Białymstoku
14.09.2021

"Cały czas gdzieś jest przeświadczenie, że do lekarza idziemy wtedy, kiedy się zaczyna coś dziać. Bądźmy o krok wcześniej, idźmy z nurtem badań profilaktycznych, wtedy wygramy z nowotworem" - mówi prof. Paweł Knapp.


foto: Monika Kalicka

Andrzej Jankowski

wójt gminy Brańsk
14.09.2021

Urzędnicy wzięli sprawy w swoje ręce i to dosłownie. Władze gminy Brańsk nie ogłaszają przetargów na prace budowlane, a same wszystko organizują. Zdecydowały przede wszystkim względy ekonomiczne. Co więcej - wprowadzonym tam rozwiązaniem interesują się już inne samorządy.

Anna Satuła, fot. Monika Kalicka

Anna Satuła

dyrektor Szkoły Podstawowej nr 12 w Białymstoku
13.09.2021

"Najważniejsze jest to, żebyśmy mogli uczyć się nie zdalnie, nie hybrydowo, tylko w sposób stacjonarny w szkole" - mówi Anna Satuła.

Paweł Usow, fot. Jarosław Iwaniuk

dr Paweł Usow

białoruski politolog i analityk
10.09.2021

"Rosja będzie próbowała zdestabilizować system bezpieczeństwa krajów sąsiadujących, wykorzystać różne czynniki hybrydowe, rozmaite grupy polityczne, organizacje, żeby doprowadzić do kryzysu politycznego" - mówi dr Paweł Usow.


Artur Wiatr, źródło: Biebrzański Park Narodowy

Artur Wiatr

dyrektor Biebrzańskiego Parku Narodowego
9.09.2021

"Powinniśmy zrobić wszystko, my, jako pracownicy, jako służba parku, ale i mieszkańcy, użytkownicy tego miejsca, by zachować Biebrzański Park Narodowy w jak najlepszym stanie" - mówi Artur Wiatr.

Izabela Smaczna-Jórczykowska, fot. Joanna Szubzda

Izabela Smaczna-Jórczykowska

rzeczniczka marszałka województwa podlaskiego
9.09.2021

- Czekamy na decyzję Komisji Europejskiej ws. uruchomienia wsparcia dla przedsiębiorców działających na terenach objętych stanem wyjątkowym. Analizujemy także możliwość przekazania dotacji z budżetu województwa - mówi rzeczniczka.

prof. Henryk Wnorowski, fot. Sylwia Krassowska

prof. Henryk Wnorowski

ekonomista z Uniwersytetu w Białymstoku
8.09.2021

"Wszystkich, którzy są dotknięci tą sytuacją, nie da się usatysfakcjonować, bo nawet nie jesteśmy w stanie zlokalizować tych wszystkich łańcuchów powiązań" - mówi prof. Henryk Wnorowski.


Rafał Czuper, fot. Joanna Szubzda

Rafał Czuper

paraolimpijczyk, podwójny medalista z Tokio
7.09.2021

"Bardzo cieszę się z tego wyniku. Nie było łatwo obronić tytuł wicemistrza. Bardzo dużo nerwów kosztowały mnie mecze, które stanowiły o tym czy będę miał medal i jakiego koloru będzie to medal."

Elżbieta Sienkiewicz i Wojciech Roszkowski, fot. Sylwia Krassowska

Elżbieta Sienkiewicz i Wojciech Roszkowski

zastępca dyrektora ds. pielęgniarstwa i zastępca dyrektora ds. administracyjno-technicznych
7.09.2021

"Każdy rodzic, który będzie chciał przebywać z dzieckiem w trakcie hospitalizacji, będzie miał do tego prawo. Warunki mogą być trochę bardziej uciążliwe niż to do tej pory, natomiast nikomu z rodziców nie odmówimy prawa do opieki nad dzieckiem" - mówi Elżbieta Sienkiewicz.

abp Józef Guzdek, fot. Monika Kalicka

arcybiskup Józef Guzdek

metropolita białostocki
6.09.2021

"Zachęcić - to jest najlepsza droga. Zbudować drużynę, zbudować wspólnotę. Ja nie jestem po to, żeby walczyć. Ja jestem po to, by nieść pokój, dobro, głosić prawdę. Żeby to była nie siła głosu, a siła argumentu. Wtedy jest szansa, że człowiek się zmieni. Pontifex - to jest biskup, czyli budowniczy mostów" - mówi metropolita białostocki, arcybiskup Józef Guzdek.


Jan Perkowski, fot. Monika Kalicka

Jan Perkowski

starosta białostocki
6.09.2021

"Mieszkańcy stosują się do obostrzeń, jest mniejszy ruch, widoczne są służby, latający helikopter" - mówi Jan Perkowski.

fot. Paweł Wądołowski

Mariusz Błaszczak

Minister Obrony Narodowej
3.09.2021

"Zdecydowanie sprzeciwiamy się nielegalnemu przekraczaniu granic i będziemy je uszczelniali."

Bohdan Paszkowski, fot. Joanna Szubzda

Bohdan Paszkowski

wojewoda podlaski
3.09.2021

"Ograniczenia tak zostały określone, aby zachować normalne życie z wyłączeniem kwestii związanych z przebywaniem na tych obszarach. One nie będą w sposób istotny wpływać na życie mieszkańców tych terenów, przedsiębiorców, czy szkół" - mówi wojewoda podlaski.


Bogdan Kalicki, fot. Marcin Mazewski

Bogdan Kalicki

dyrektor Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Białymstoku
2.09.2021

"Grafik jest ułożony na maksymalnym poziomie, jaki jest możliwy przy aktualnych zasobach osobowych. Kwestia jak długo damy radę przetrwać przy obecnym zatrudnieniu jest naprawdę trudna do określenia. (...) Ta sytuacja nie może się zbyt długo utrzymywać, ludzie też muszą mieć czas na to, żeby odpocząć, żeby się zregenerować" - mówi Bogdan Kalicki.

Dariusz Piontkowski, fot. Monika Kalicka

Dariusz Piontkowski

wiceminister edukacji
1.09.2021

"Z naszego punktu widzenia najważniejsze, aby jak najdłużej dało się utrzymać tryb stacjonarny. To jest ten typ nauki, który jest najbardziej efektywny, przynosi najmniej skutków negatywnych"- mówi wiceminister edukacji.

Piotr Rećko, fot. Joanna Szubzda

Piotr Rećko [wideo]

starosta sokólski
31.08.2021

- Poczucie bezpieczeństwa to podstawowa rzecz, którą chcemy osiągnąć dzięki wprowadzeniu stanu wyjątkowego. Wydaje mi się, że nasi mieszkańcy właśnie tego potrzebują najbardziej - podkreśla starosta sokólski.


prof. Daniel Boćkowski, fot. Sylwia Krassowska

prof. Daniel Boćkowski

ekspert ds. bezpieczeństwa z Uniwersytetu w Białymstoku
31.08.2021

"Rozumiem starania o to, żeby poprawiać los ludziom, którzy znajdują się w fatalnej sytuacji, rozumiem napięcia, które temu towarzyszą, ale niszczenie granicy państwa polskiego, która jest dodatkowo granicą Unii Europejskiej, jest rzeczą naganną" - mówi prof. Daniel Boćkowski.

Mariusz Dąbrowski i Adam Walicki, fot. Marcin Mazewski

Mariusz Dąbrowski i Adam Walicki

dyrektor biura obsługi inwestorów i promocji gospodarczej Urzędu Marszałkowskiego oraz prezes fundacji Technotalenty
30.08.2021

Będzie to szansa dla podlaskich naukowców i konstruktorów. Kilkunastu przedstawicieli funduszy inwestycyjnych przyjedzie jesienią do Białegostoku. Będą oni przyglądać się pomysłom, które przeszły wstępną selekcję w konkursie Runda T.

Szymon Bielonko, fot. Joanna Szubzda

Szymon Bielonko

lekarz rodzinny
30.08.2021

"Według wszelkich statystyk, wyliczeń matematycznych, medycznych, prawdopodobnie nie jesteśmy w stanie do zera ograniczyć szansę na nadchodzącą czwartą falę. Czeka ona nas pewnie na jesień" - mówi Szymon Bielonko.


Andrzej Fiedoruk, fot. Joanna Szubzda

Andrzej Fiedoruk

publicysta kulinarny
29.08.2021

Powstaje nowy szlak turystyczny, tym razem można go będzie nawet…spróbować. Na szlaku znajdą się znane restauracje, które działały w Białymstoku do roku 1939, będą też bary, jadłodajnie, mleczarnie i tanie kuchnie, a nawet -meliny zwane potajemkami: U Kadysza, przy Warszawskiej czy na Bojarach.

Beata Pietruszka, fot. Monika Kalicka

Beata Pietruszka

podlaski kurator oświaty w Białymstoku
27.08.2021

"1 września uczniowie rozpoczynają na szczęście naukę w szkołach w trybie stacjonarnym i wszyscy mamy nadzieję, że ten tryb stacjonarny będzie utrzymany przez cały rok szkolny" - mówi Beata Pietruszka.

Agnieszka Barbara Muzyk, fot. Adam Dąbrowski

dr Agnieszka Muzyk

dyrektor Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Łomży
24.08.2021

"Do egzaminu poprawkowego podejść mogą ci absolwenci, którzy przystąpili do wszystkich przedmiotów obowiązkowych (...) i którzy jednego z tych przedmiotów nie zdali" - mówi Agnieszka Muzyk.


Dariusz Piontkowski, fot. Sylwia Krassowska

Dariusz Piontkowski

przewodniczący podlaskich struktur Prawa i Sprawiedliwości, wiceminister edukacji i nauki
23.08.2021

"Wszystko zależy od sytuacji epidemicznej. Dopóki pozwoli ona na normalne funkcjonowanie w różnych dziedzinach życia, także w edukacji, to będziemy starali się funkcjonować, tak jak to było przed pandemią" - mówi Dariusz Piontkowski.

foto: Monika Kalicka

podporucznik Anna Michalska

z Komendy Głównej Straży Granicznej
19.08.2021

Ponad 2 tysiące 100 imigrantów próbowało od początku sierpnia nielegalnie przekroczyć granicę polsko-białoruską. Około 750 cudzoziemców trafiło do zamkniętych ośrodków.

Cezary Kulesza, fot. Joanna Szubzda

Cezary Kulesza

prezes Polskiego Związku Piłki Nożnej
19.08.2021

Były piłkarz Jagiellonii Białystok i były prezes tego klubu, został prezesem Polskiego Związku Piłki Nożnej.


prof. Daniel Boćkowski, fot. Sylwia Krassowska

prof. Daniel Boćkowski

ekspert ds. bezpieczeństwa z Uniwersytetu w Białymstoku
17.08.2021

- Zapewne Białorusini uważnie obserwują, jak polskie służby reagują na napływ imigrantów z tego kraju. Zależy im przede wszystkim na tym, żeby w sposób zorganizowany utrudniać życie naszym służbom - uważa prof. Daniel Boćkowski.

Kamila Lićwinko, fot. Joanna Szubzda

Kamila Lićwinko

Halowa mistrzyni świata i brązowa medalistka mistrzostw świata w skoku wzwyż
15.08.2021

"Przede mną ostatnie pięć startów, a potem sportowa emerytura" - mówi Kamila Lićwinko.

Radek Polakowski, fot. Wojciech Szubzda

Radek Polakowski

muzyk
15.08.2021

Premierowy koncert Radka Polakowskiego z udziałem gości - Chóru Ziemi Sejneńskiej pod dyrekcją Emilii Melon - w piątek (20.08) o 20.08 w Ośrodku Kultury w Sejnach.
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok