Radio Białystok | Gość | Anna Satuła - dyrektor Szkoły Podstawowej nr 12 w Białymstoku

Anna Satuła

dyrektor Szkoły Podstawowej nr 12 w Białymstoku

13.09.2021, 08:27, akt. 10:16

"Najważniejsze jest to, żebyśmy mogli uczyć się nie zdalnie, nie hybrydowo, tylko w sposób stacjonarny w szkole" - mówi Anna Satuła.

Anna Satuła, fot. Monika Kalicka
Anna Satuła, fot. Monika Kalicka

Z Anną Satułą rozmawia Iza Serafin

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Dziś rozpoczynają się szczepienia przeciw COVID-19 w szkołach.  Na razie nie wiadomo, ile podlaskich placówek będzie je przeprowadzać. Dane na ten temat przedstawi Kuratorium Oświaty w Białymstoku. Z naszych ustaleń wynika, że zainteresowanie szczepieniami w szkołach jest niewielkie. W niektórych białostockich placówkach zgłosiło się na nie po kilkoro- kilkanaścioro uczniów. Szczepienia będzie prowadzić Szkoła Podstawowa nr 12 w Białymstoku, z jej dyrektor Anną Satułą rozmawia Iza Serafin.


Iza Serafin: W jednej ze szkół na Węgrzech nauczyciel biologii ponoć kazał niezaszczepionym przeciw COVID-19 uczniom siedzieć w klasie z tyłu i obiecywał tym zaszczepionym lepsze stopnie, wycofał się z tego po proteście rodziców. Państwo chyba nie stosowali podobnych metod perswazji, mam nadzieję. Jak zatem przekonywaliście rodziców, nauczycieli, że warto jednak się szczepić?


Anna Satuła: Myślę, że ten przykład jest śmiesznym trochę przykładem, przynajmniej z perspektywy naszej szkoły. Jak przekonywaliśmy? Trudno mówić o przekonywaniu, raczej przekazywaliśmy informacje o tym, że istnieje możliwość zaszczepienia uczniów w szkole, jak też ich rodziców, że takie szczepienia jesteśmy w stanie przeprowadzić. Zapytaliśmy rodziców uczniów o to, czy chcą, aby te szczepienia odbyły się na terenie szkoły i jaka będzie to liczba. Zebraliśmy deklaracje i okazało się, że nie jest to liczba, która by odzwierciedlała liczbę uczniów w mojej szkole. Mam około 400 uczniów w klasach siódmych i ósmych, czyli potencjalnych 12-latków i ta liczba wynosi 14 plus 4 rodziców, którzy zdecydowali się zaszczepić.


Czyli 14 uczniów na 400, którzy potencjalnie mogliby się zaszczepić?


To jest twarda liczba 14, ale my tak naprawdę nie wiemy, ilu uczniów już zostało wcześniej zaszczepionych, nie wiemy też, ilu rodziców wcześniej zostało zaszczepionych, bo takich informacji po prostu nie zbieramy.


A z nieoficjalnych rozmów można coś wywnioskować, oszacować taką liczbę zaszczepionych w pani szkole dokładnie?


To są rozmowy indywidualne i naprawdę trudno jest oszacować, bo też trudno powiedzieć jaka wiarygodność jest tych osób, które mówią, że są zaszczepione lub też nie są zaszczepione. Czasami ta presja osoby drugiej być może jest taka, że ktoś powie, że jest zaszczepiony, co nie ma miejsca. Nie mamy takich danych i też dlatego trudno mówić o tym, czy jest to duża liczba dzieci, które się będą chciały szczepić, czy też jest to mała liczba.


No i jest to dobrowolność. Jak pani uważa - nauczyciele i uczniowie powinni się zaszczepić?


Uważam, że tak. Ze względu na to, że po pierwsze - będziemy wszyscy czuli się bardziej bezpiecznie, po drugie - najważniejsze jest to, żebyśmy mogli uczyć się nie zdalnie, nie hybrydowo, tylko w sposób stacjonarny w szkole. Jest to bardzo ważne - ubiegły rok pokazał, że relacje zostały zaburzone i musimy je odbudowywać, jest to bardzo ważne, chociażby ze względu na stan psychiczny, na rozwój fizyczny dzieci, też na pracę nauczycieli, bardzo trudną pracę, jeśli przechodzimy na nauczanie zdalne. Chociaż minął w tej chwili tydzień, to my już widzimy, jak dużo rzeczy trzeba odbudowywać, jeśli chodzi o pracę naszych dzieci, ale też i nauczycieli.


Oczywiście można zakładać, że część uczniów zaszczepiła się w czasie wakacji, ale jak wiadomo, to jest nadal w granicach 30%, a województwo podlaskie jest pod tym względem na ostatnim albo przedostatnim miejscu w kraju. Zgłosiła się garstka chętnych, jak będzie wyglądać akcja szczepienia w pani szkole?


W mojej szkole te szczepienia odbędą się w najbliższy piątek i będą odbywały się na terenie szkoły. Pracownicy zakładu, który z nami współpracuje, przyjadą do szkoły i w szkole się to odbędzie w obecności rodziców, w ciągu jednego dnia, myślę, że w ciągu godziny.


Rozpoczyna się drugi tydzień nauki stacjonarnej w szkołach, chociaż już wiadomo, że nie we wszystkich w 100%, bo na przykład w białostockiej podstawówce nr 50 mamy już nauczanie hybrydowe, część klas jest tam na zdalnym, z powodu wykrycia zakażenia koronawirusem. Jak jest u państwa? 


Na razie uczymy się 100% stacjonarnie i mam nadzieję, że taka sytuacja będzie trwała bardzo długo. W ubiegłym roku też w mojej szkole, chociaż jest to bardzo duża szkoła, dzięki temu, że dość surowo przestrzegamy wspólnie tego reżimu sanitarnego bardzo trudnego, to myślę, że skutkiem było to, że nie wyłączyłam tych klas dużo. To były dwie- trzy klasy w ciągu całej pandemii, więc być może ta profilaktyka i ten surowy, trudny na co dzień reżim sanitarny do przebycia, być może też jest pewnego rodzaju kluczem do tego, żeby się uczyć.


Jak jest z tym reżimem, egzekwowaniem obowiązku noszenia maseczek, czy zachowania dystansu, który jak wiadomo w szkole jest najtrudniej - o ile w ogóle jest to możliwe, żeby zachowywać dystans tak dużej szkole.


Myślę, że w każdej szkole jest to problem. W mojej być może szczególnie, ze względu na liczbę dzieci, które przebywają, czy też liczbę pracowników, którzy przebywają. Na ten moment większość moich uczniów stosuje te zasady. One były już w ubiegłym roku i tak naprawdę niezbyt mocno zmieniły się w tym roku. 

Uświadamiamy dzieci, uświadamiamy  nauczycieli, staramy się być konsekwentni w tym, żeby dzieci w tych przestrzeniach wspólnych nosiły maseczki. Bywa z tym różnie, mamy też zapas swoich maseczek, więc to nie jest kwestia tego, że nie mamy środków, to jest kwestia świadomości naszej wspólnej i wspólnej odpowiedzialności, zarówno wszystkich pracowników, nauczycieli, rodziców, jak i uczniów. Jeśli wszyscy będziemy starali się zadbać o wspólne zdrowie, o wspólne nasze dobro w tej pandemii i o to, żebyśmy się mogli uczyć i być ze sobą razem, to myślę, że może nam się uda.


Na razie w stu procentach uczycie się stacjonarnie, oby jak najdłużej. Jesteście ewentualnie przygotowani na zmianę tego stanu rzeczy, przejście na nauczanie hybrydowe albo całkowicie zdalne?


Jesteśmy przygotowani, już właściwie od ubiegłego roku, od kiedy uczyliśmy się wszyscy zdalnie, ale to nie jest najlepsze rozwiązanie. To jest bardzo trudne rozwiązanie zarówno dla naszych uczniów, jak i dla nauczycieli, nie chcielibyśmy bardzo tego do tego wracać. Czuć też to takie napięcie zarówno u dzieci, jak i u nauczycieli. To takie oczekiwanie, czy to będzie u nas i czy rzeczywiście przejdziemy na to zdalne nauczanie, którego bardzo nie lubimy.


Oby to nauczanie stacjonarne udało się utrzymać jak najdłużej, nawet do końca roku szkolnego, tego życzymy, ale tu same życzenia nie wystarczą, trzeba po prostu szczepić się przeciw COVID-19. Dziękuję pani.

| red: mak


Przeczytaj, zanim skomentujesz


Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS
Robert Flisiak, fot. Monika Kalicka, archiwum

prof. Robert Flisiak

prezes Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych
22.09.2021

"Według naszych danych najbardziej zagrożone są osoby po 60. roku życia, ale nie martwi mnie to, że obniżono poprzeczkę" - mówi prof. Flisiak. Nie

prof. Daniel Boćkowski, fot. Sylwia Krassowska

prof. Daniel Boćkowski

ekspert do spraw bezpieczeństwa
21.09.2021

"To władze białoruskie są odpowiedzialne za kryzys, władze białoruskie są odpowiedzialne za to, że tych ludzi w takich warunkach przez te granice przeganiają" - mówi prof. Daniel Boćkowski.

Tadeusz Romańczuk, fot. Adam Dąbrowski

Tadeusz Romańczuk

prezes upadłego Bielmleku
20.09.2021

"Prawda musi wyjść na jaw. Nikogo o nic nie oskarżam, ale wierzę w to bardzo mocno, że będziemy wyjaśniać po kolei wszystkie aspekty całej tej sprawy" - mówi Tadeusz Romańczuk.


prof. Jolanta Sztachelska, fot. Joanna Szubzda

prof. Jolanta Sztachelska

literaturoznawczyni z Uniwersytetu w Białymstoku
19.09.2021

W niedzielę (19.09) zaczyna się Tydzień Zakazanych Książek. Jakie są dziś książki zakazane? A jakie były kiedyś? Co takiego w sobie zawierają, że trafiają na indeks?

prof. Piotr Gliński, fot. Joanna Szubzda

Piotr Gliński [wideo]

wicepremier, minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu
17.09.2021

W piątek (17.09) oficjalnie otwarto Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku. Jego stała ekspozycja opowiada historię polskiej obecności na Syberii - od carskich zsyłek w głąb Rosji, po represje i zbrodnie sowieckie, w tym deportacje na Wschód.

Sekretarz Stanu, Szef Krajowej Administracji Skarbowej Magdalena Rzeczkowska, źródło: www.gov.pl

Magdalena Rzeczkowska

szefowa Krajowej Administracji Skarbowej
17.09.2021

"Nabycie sprawdzające jest takim dodatkowym mechanizmem, który jeszcze skuteczniej pozwoli nam wykonywać zadania. Chcę to podkreślić - sprzedaż bez ewidencji na kasie fiskalnej, bez wystawienia paragonu, to jest po prostu kradzież" - mówi Magdalena Rzeczkowska.


prof. Robert Ciborowski, fot. Joanna Szubzda

prof. Robert Ciborowski

ekonomista, rektor UwB
16.09.2021

Inflacja w Polsce pobiła rekord i wyniosła w sierpniu 5,5 proc. Właśnie o tyle wzrosły ceny towarów i usług w ujęciu rocznym - wynika z danych GUS. Co jest tego powodem i jakie to ma znaczenie dla polskiej gospodarki i dla nas?

foto: Monika Kalicka

Artur Nowakowski

pośrednik nieruchomości
15.09.2021

- Największy ruch jest w działkach. Ceny ciągle idą w górę, mimo to bardzo duża liczba osób wciąż chce inwestować w grunty budowlane. Niestety sensownych działek mamy na sprzedaż coraz mniej.

Paweł Knapp, fot. Sylwia Krassowska

prof. Paweł Knapp

szef Uniwersyteckiego Centrum Onkologii w USK w Białymstoku
14.09.2021

"Cały czas gdzieś jest przeświadczenie, że do lekarza idziemy wtedy, kiedy się zaczyna coś dziać. Bądźmy o krok wcześniej, idźmy z nurtem badań profilaktycznych, wtedy wygramy z nowotworem" - mówi prof. Paweł Knapp.


foto: Monika Kalicka

Andrzej Jankowski

wójt gminy Brańsk
14.09.2021

Urzędnicy wzięli sprawy w swoje ręce i to dosłownie. Władze gminy Brańsk nie ogłaszają przetargów na prace budowlane, a same wszystko organizują. Zdecydowały przede wszystkim względy ekonomiczne. Co więcej - wprowadzonym tam rozwiązaniem interesują się już inne samorządy.

Anna Satuła, fot. Monika Kalicka

Anna Satuła

dyrektor Szkoły Podstawowej nr 12 w Białymstoku
13.09.2021

"Najważniejsze jest to, żebyśmy mogli uczyć się nie zdalnie, nie hybrydowo, tylko w sposób stacjonarny w szkole" - mówi Anna Satuła.

Paweł Usow, fot. Jarosław Iwaniuk

dr Paweł Usow

białoruski politolog i analityk
10.09.2021

"Rosja będzie próbowała zdestabilizować system bezpieczeństwa krajów sąsiadujących, wykorzystać różne czynniki hybrydowe, rozmaite grupy polityczne, organizacje, żeby doprowadzić do kryzysu politycznego" - mówi dr Paweł Usow.


Artur Wiatr, źródło: Biebrzański Park Narodowy

Artur Wiatr

dyrektor Biebrzańskiego Parku Narodowego
9.09.2021

"Powinniśmy zrobić wszystko, my, jako pracownicy, jako służba parku, ale i mieszkańcy, użytkownicy tego miejsca, by zachować Biebrzański Park Narodowy w jak najlepszym stanie" - mówi Artur Wiatr.

Izabela Smaczna-Jórczykowska, fot. Joanna Szubzda

Izabela Smaczna-Jórczykowska

rzeczniczka marszałka województwa podlaskiego
9.09.2021

- Czekamy na decyzję Komisji Europejskiej ws. uruchomienia wsparcia dla przedsiębiorców działających na terenach objętych stanem wyjątkowym. Analizujemy także możliwość przekazania dotacji z budżetu województwa - mówi rzeczniczka.

prof. Henryk Wnorowski, fot. Sylwia Krassowska

prof. Henryk Wnorowski

ekonomista z Uniwersytetu w Białymstoku
8.09.2021

"Wszystkich, którzy są dotknięci tą sytuacją, nie da się usatysfakcjonować, bo nawet nie jesteśmy w stanie zlokalizować tych wszystkich łańcuchów powiązań" - mówi prof. Henryk Wnorowski.


Rafał Czuper, fot. Joanna Szubzda

Rafał Czuper

paraolimpijczyk, podwójny medalista z Tokio
7.09.2021

"Bardzo cieszę się z tego wyniku. Nie było łatwo obronić tytuł wicemistrza. Bardzo dużo nerwów kosztowały mnie mecze, które stanowiły o tym czy będę miał medal i jakiego koloru będzie to medal."

Elżbieta Sienkiewicz i Wojciech Roszkowski, fot. Sylwia Krassowska

Elżbieta Sienkiewicz i Wojciech Roszkowski

zastępca dyrektora ds. pielęgniarstwa i zastępca dyrektora ds. administracyjno-technicznych
7.09.2021

"Każdy rodzic, który będzie chciał przebywać z dzieckiem w trakcie hospitalizacji, będzie miał do tego prawo. Warunki mogą być trochę bardziej uciążliwe niż to do tej pory, natomiast nikomu z rodziców nie odmówimy prawa do opieki nad dzieckiem" - mówi Elżbieta Sienkiewicz.

abp Józef Guzdek, fot. Monika Kalicka

arcybiskup Józef Guzdek

metropolita białostocki
6.09.2021

"Zachęcić - to jest najlepsza droga. Zbudować drużynę, zbudować wspólnotę. Ja nie jestem po to, żeby walczyć. Ja jestem po to, by nieść pokój, dobro, głosić prawdę. Żeby to była nie siła głosu, a siła argumentu. Wtedy jest szansa, że człowiek się zmieni. Pontifex - to jest biskup, czyli budowniczy mostów" - mówi metropolita białostocki, arcybiskup Józef Guzdek.


Jan Perkowski, fot. Monika Kalicka

Jan Perkowski

starosta białostocki
6.09.2021

"Mieszkańcy stosują się do obostrzeń, jest mniejszy ruch, widoczne są służby, latający helikopter" - mówi Jan Perkowski.

fot. Paweł Wądołowski

Mariusz Błaszczak

Minister Obrony Narodowej
3.09.2021

"Zdecydowanie sprzeciwiamy się nielegalnemu przekraczaniu granic i będziemy je uszczelniali."

Bohdan Paszkowski, fot. Joanna Szubzda

Bohdan Paszkowski

wojewoda podlaski
3.09.2021

"Ograniczenia tak zostały określone, aby zachować normalne życie z wyłączeniem kwestii związanych z przebywaniem na tych obszarach. One nie będą w sposób istotny wpływać na życie mieszkańców tych terenów, przedsiębiorców, czy szkół" - mówi wojewoda podlaski.


Bogdan Kalicki, fot. Marcin Mazewski

Bogdan Kalicki

dyrektor Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Białymstoku
2.09.2021

"Grafik jest ułożony na maksymalnym poziomie, jaki jest możliwy przy aktualnych zasobach osobowych. Kwestia jak długo damy radę przetrwać przy obecnym zatrudnieniu jest naprawdę trudna do określenia. (...) Ta sytuacja nie może się zbyt długo utrzymywać, ludzie też muszą mieć czas na to, żeby odpocząć, żeby się zregenerować" - mówi Bogdan Kalicki.

Dariusz Piontkowski, fot. Monika Kalicka

Dariusz Piontkowski

wiceminister edukacji
1.09.2021

"Z naszego punktu widzenia najważniejsze, aby jak najdłużej dało się utrzymać tryb stacjonarny. To jest ten typ nauki, który jest najbardziej efektywny, przynosi najmniej skutków negatywnych"- mówi wiceminister edukacji.

Piotr Rećko, fot. Joanna Szubzda

Piotr Rećko [wideo]

starosta sokólski
31.08.2021

- Poczucie bezpieczeństwa to podstawowa rzecz, którą chcemy osiągnąć dzięki wprowadzeniu stanu wyjątkowego. Wydaje mi się, że nasi mieszkańcy właśnie tego potrzebują najbardziej - podkreśla starosta sokólski.


prof. Daniel Boćkowski, fot. Sylwia Krassowska

prof. Daniel Boćkowski

ekspert ds. bezpieczeństwa z Uniwersytetu w Białymstoku
31.08.2021

"Rozumiem starania o to, żeby poprawiać los ludziom, którzy znajdują się w fatalnej sytuacji, rozumiem napięcia, które temu towarzyszą, ale niszczenie granicy państwa polskiego, która jest dodatkowo granicą Unii Europejskiej, jest rzeczą naganną" - mówi prof. Daniel Boćkowski.

Mariusz Dąbrowski i Adam Walicki, fot. Marcin Mazewski

Mariusz Dąbrowski i Adam Walicki

dyrektor biura obsługi inwestorów i promocji gospodarczej Urzędu Marszałkowskiego oraz prezes fundacji Technotalenty
30.08.2021

Będzie to szansa dla podlaskich naukowców i konstruktorów. Kilkunastu przedstawicieli funduszy inwestycyjnych przyjedzie jesienią do Białegostoku. Będą oni przyglądać się pomysłom, które przeszły wstępną selekcję w konkursie Runda T.

Szymon Bielonko, fot. Joanna Szubzda

Szymon Bielonko

lekarz rodzinny
30.08.2021

"Według wszelkich statystyk, wyliczeń matematycznych, medycznych, prawdopodobnie nie jesteśmy w stanie do zera ograniczyć szansę na nadchodzącą czwartą falę. Czeka ona nas pewnie na jesień" - mówi Szymon Bielonko.


Andrzej Fiedoruk, fot. Joanna Szubzda

Andrzej Fiedoruk

publicysta kulinarny
29.08.2021

Powstaje nowy szlak turystyczny, tym razem można go będzie nawet…spróbować. Na szlaku znajdą się znane restauracje, które działały w Białymstoku do roku 1939, będą też bary, jadłodajnie, mleczarnie i tanie kuchnie, a nawet -meliny zwane potajemkami: U Kadysza, przy Warszawskiej czy na Bojarach.

Beata Pietruszka, fot. Monika Kalicka

Beata Pietruszka

podlaski kurator oświaty w Białymstoku
27.08.2021

"1 września uczniowie rozpoczynają na szczęście naukę w szkołach w trybie stacjonarnym i wszyscy mamy nadzieję, że ten tryb stacjonarny będzie utrzymany przez cały rok szkolny" - mówi Beata Pietruszka.

Agnieszka Barbara Muzyk, fot. Adam Dąbrowski

dr Agnieszka Muzyk

dyrektor Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Łomży
24.08.2021

"Do egzaminu poprawkowego podejść mogą ci absolwenci, którzy przystąpili do wszystkich przedmiotów obowiązkowych (...) i którzy jednego z tych przedmiotów nie zdali" - mówi Agnieszka Muzyk.


Dariusz Piontkowski, fot. Sylwia Krassowska

Dariusz Piontkowski

przewodniczący podlaskich struktur Prawa i Sprawiedliwości, wiceminister edukacji i nauki
23.08.2021

"Wszystko zależy od sytuacji epidemicznej. Dopóki pozwoli ona na normalne funkcjonowanie w różnych dziedzinach życia, także w edukacji, to będziemy starali się funkcjonować, tak jak to było przed pandemią" - mówi Dariusz Piontkowski.

foto: Monika Kalicka

podporucznik Anna Michalska

z Komendy Głównej Straży Granicznej
19.08.2021

Ponad 2 tysiące 100 imigrantów próbowało od początku sierpnia nielegalnie przekroczyć granicę polsko-białoruską. Około 750 cudzoziemców trafiło do zamkniętych ośrodków.

Cezary Kulesza, fot. Joanna Szubzda

Cezary Kulesza

prezes Polskiego Związku Piłki Nożnej
19.08.2021

Były piłkarz Jagiellonii Białystok i były prezes tego klubu, został prezesem Polskiego Związku Piłki Nożnej.


prof. Daniel Boćkowski, fot. Sylwia Krassowska

prof. Daniel Boćkowski

ekspert ds. bezpieczeństwa z Uniwersytetu w Białymstoku
17.08.2021

- Zapewne Białorusini uważnie obserwują, jak polskie służby reagują na napływ imigrantów z tego kraju. Zależy im przede wszystkim na tym, żeby w sposób zorganizowany utrudniać życie naszym służbom - uważa prof. Daniel Boćkowski.

Kamila Lićwinko, fot. Joanna Szubzda

Kamila Lićwinko

Halowa mistrzyni świata i brązowa medalistka mistrzostw świata w skoku wzwyż
15.08.2021

"Przede mną ostatnie pięć startów, a potem sportowa emerytura" - mówi Kamila Lićwinko.

Radek Polakowski, fot. Wojciech Szubzda

Radek Polakowski

muzyk
15.08.2021

Premierowy koncert Radka Polakowskiego z udziałem gości - Chóru Ziemi Sejneńskiej pod dyrekcją Emilii Melon - w piątek (20.08) o 20.08 w Ośrodku Kultury w Sejnach.
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok