Radio Białystok | Gość | Maria Tiszkowska - działaczka Związku Polaków na Białorusi

Maria Tiszkowska

działaczka Związku Polaków na Białorusi

27.09.2021, 07:33, akt. 09:39

- Nie możemy o nich zapomnieć, musimy jak najwięcej o tym mówić - podkreśla Maria Tiszkowska. Minęło właśnie pół roku od aresztowania polskiego dziennikarza Andrzeja Poczobuta i prezes Związku Polaków na Białorusi Andżeliki Borys.

Maria Tiszkowska, fot. Sylwia Krassowska
Maria Tiszkowska, fot. Sylwia Krassowska

Z Marią Tiszkowską rozmawia Iza Serafin

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Maleńkie, zatłoczone cele, terror i brak kontaktu ze światem - w takich warunkach trzymani są w białoruskim areszcie Andrzej Poczobut i Andżelika Borys. Minęło właśnie pół roku od aresztowania polskiego dziennikarza i prezes Związku Polaków na Białorusi.

- Białoruskie więzienia są straszne - mówiła w Polskim Radiu Białystok działaczka związku Maria Tiszkowska, która spędziła w takim areszcie dwa miesiące. Zaznacza jednak, że najgorszy jest brak kontaktu ze światem i odcięcie od jakichkolwiek informacji.

Po opuszczeniu białoruskiego aresztu Maria Tiszkowska, prezes witebskiego oddziału Związku Polaków, trafiła do Białegostoku, ale cały czas ma nadzieję, że kiedyś uda się jej wrócić na Białoruś.

Z Marią Tiszkowską rozmawia Iza Serafin.


Iza Serafin: Pani jako osoba uwolniona z białoruskiego aresztu wie najlepiej, jak tam jest, a ten pod Mińskiem, gdzie teraz są trzymani Andżelika Borys i Andrzej Poczobut cieszy się ponoć wyjątkowo złą sławą. W jakich warunkach przebywają nasi rodacy już od pół roku?


Maria Tiszkowska: Z własnego doświadczenia wiem, jakie nieludzkie warunki są w więzieniach na Białorusi. Cele bardzo małe, w których przebywa osiem osób. Tam odbywa się jedzenie, spanie, mysie, czyli wszystko. Pobudka jest o 6:00. Musisz natychmiast wstać, bo jeżeli o 6:02 nie jesteś jeszcze na nogach, to możesz dostać taki protokół. Pięć protokołów i możesz znaleźć się w karcerze.

Nie możesz nic zapytać, nic prosić, nic skarżyć się. Nie możesz w ciągu dnia leżeć, możesz siedzieć lub stać. Można leżeć tylko po 22:00, jak już idziesz spać. W drzwiach jest takie oczko i oni patrzą i pilnują, co robimy.

Strasznie jest to, że jest psychologiczny nacisk, brak informacji. Absolutnie nie masz informacji, co się dzieje, jak rodzina, co będzie z tobą. Absolutnie nic nie wiesz.


Żadnych kontaktów ze światem zewnętrznym?


Żadnych kontaktów. Jest tylko wielka radość, jak przychodzi adwokat. Adwokat też nie może aż tak wszystkiego powiedzieć. Każdy boi się o swoją pracę.


Pani fizycznie ten areszt opuściła. Mentalnie też?


Mówią, że może to przejść z czasem, ale to na pewno zostanie ze mną, w mojej pamięci, w moim życiu... Bo to jest już kawałek mojego życia...


Andżelika Borys, Andrzej Poczobut są tam od sześciu miesięcy. Z tego, co wiemy, są też poddawani dodatkowym represjom. Andrzej Poczobut celowo został zarażony koronawirusem, pozbawiony opieki medycznej. Kto wie, co tam jeszcze się dzieje.


Tak naprawdę oni są tak dzielni. Nie mamy dużo informacji. Wiemy, tylko że dzielnie się trzymają, jak można tylko trzymać się w tych warunkach.


Nie chcieli skorzystać z możliwości opuszczenia Białorusi. Nie chcieli zawierać, jak to mówi Andrzej Poczobut, paktów z dyktatorem.


Oni na tyle są mocni, tacy bohaterowie, w wielkim sensie tego słowa. Nikt z nas nie chciał opuścić Białoruś, bo my tam żyliśmy, prowadziliśmy swoją działalność.


Ale taka była cena za wolność.


No tak. Słyszymy, że proponowano im różne podpisania ułaskawienia. Nie będziemy osądzać, mówić, czy domyślać się. To ich decyzja. Każdą ich decyzję przyjmiemy, jak należy. Wiemy, że oni nic nie podpisują i nie podpiszą, ale powtarzam - ich decyzja będzie przyjęta jak najlepiej.


Z niepokojem przyjęliśmy informacje prezydenta Andrzeja Dudy o tym, że wszelkie próby ich uwolnienia zakończyły się niestety fiaskiem. Nie pomogły też zakulisowe rozmowy z przywódcami różnych krajów, którzy ewentualnie mogliby pomóc. Czy to oznacza, że nie ma już żadnych szans?


Naprawdę człowiek musi wierzyć, że szanse powinny po prostu być. Jeżeli nie wchodzić aż w tak dyplomatyczne rozmowy, to mówię, że jest szansa, naprawdę jest nadzieja, jest ta wielka nadzieja, że sprawiedliwość zwycięży i oni okażą się na wolności. Lepiej by było, żeby ta wolność okazała się na Białorusi, ale nie wiadomo, jak to będzie.


Angelika Borys i Andrzej Poczobut mają postawione absurdalne zarzuty - podżeganie do nienawiści, rehabilitacja nazizmu. Są zagrożeni karą do 12 lat więzienia. Wszyscy wydają się bezradni. Pani mówi, że jest nadzieja, ale co można zrobić w sytuacji dyktatury w kraju, w którym - jak powiedział były ambasador Paweł Łatuszka - funkcjonuje cały czas reżim wojskowy, nie działa prawo, nie działa demokracja? Co może zadziałać w takiej sytuacji?


Naprawdę jest bardzo ciężko. Teraźniejsza sytuacja wychodzi spod kontroli. Do końca nie możemy zrozumieć, dlaczego panuje taki reżim. Prostych ludzi jak Andżelika Borys i Andrzej Poczobut wsadzono do więzienia. Za co? Za to, że po prostu są Polaka? Czy być Polakiem na Białorusi to jest przestępstwo?


Wygląda na to, że jest. Pytanie, co z tym można zrobić?


Powiem nie jako dyplomata, tylko jako zwykła Polka - musimy o tym mówić, musimy to nagłaśniać, musimy non stop podawać na różne sposoby, w mediach, spotykać się z ludźmi, rozmawiać o tym, żeby to nie znikało, żeby ludzie przeciwstawiali się temu, że to niesprawiedliwe.


Czy takie akcje solidarności, wsparcia, które miały miejsce w ten weekend w Białymstoku, ale też w Warszawie, coś dają? Mogą mieć jakiś wpływ na działania reżimu Łukaszenki?


Wierzymy, że dojdzie do porozumienia. Naprawdę wierzę, że Pan Bóg czuwa nad nami, że tysiące ludzi modlą się, żeby nadeszło to porozumienie. Tyle cierpieliśmy, musieliśmy potwierdzać swoją narodowość codziennie. To do normalnego rozumu nie dojdzie nigdy.

Ja bardzo proszę też, żeby Radio Białystok podało jak najwięcej informacji o tym, że bardzo martwimy się tym, bardzo solidaryzujemy z tym wszystkim i nie zgadzamy się z tymi zarzutami, które są wystawione dla Andżeliki Borys i Andrzeja Poczobuta.


Bardzo pani dziękuję za rozmowę.


Ja też serdecznie dziękuję. Dla wszystkich Polaków, rodaków życzę dobrego zdrowia i dziękuję za wielkie podtrzymanie nas tu, rodaków. Teraz na dzisiejszy dzień jest to nasz dom, musimy tu mieszkać, z wielką tęsknotą, ale nie tracimy nadziei, że po jakimś czasie będziemy mogli wrócić do rodzinnych domów.


| red: zmj


Przeczytaj, zanim skomentujesz


Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS
Arkadiusz Niedźwiecki, fot. Marcin Gliński

dr Arkadiusz Niedźwiecki

ekonomista z UwB
1.12.2021

Rząd przygotował tarczę antyinflacyjną. Czy skutecznie ochroni ona rodziny i przedsiębiorców przed skutkami rosnącej inflacji?

prof. Andrzej Górniak, fot. Joanna Szubzda

prof. Andrzej Górniak

hydrobiolog z Wydziału Biologii Uniwersytetu w Białymstoku
30.11.2021

Zmiana klimatu. - Jeśli chodzi o temperaturę, to należy się spodziewać, że taka typowa północno-wschodnia zima będzie stosunkowo rzadka. To nie znaczy, że jej nie będzie w ogóle, ale będzie ona dosyć krótkotrwała.

Edyta Dąbrowska, fot. Sylwia Krassowska

Edyta Dąbrowska

kierownik Regionalnego Obserwatorium Terytorialnego
29.11.2021

- Rynek pracy potrzebuje specjalistów nie z wykształceniem wyższym, ale po prostu wykwalifikowanych robotników po szkołach branżowych, niekoniecznie po studiach - murarzy, tynkarzy, magazynierów, kierowców samochodów ciężarowych, sprzedawców...


Artur Sulik, fot. Monika Kalicka

Artur Sulik

szef kliniki chorób zakaźnych w UDSK w Białymstoku
28.11.2021

"Chciałbym namówić do myślenia o szczepieniu na COVID-19, jak o każdym innym szczepieniu. My mamy na rynku wiele szczepionek i one wszystkie są badane w ten sam sposób, przez tę samą europejską agencję" - mówi Artur Sulik.

Wojciech Koronkiewicz, fot, Joanna Szubzda

Wojciech Koronkiewicz

autor książki "Podlasie zdrowo zakręcone"
28.11.2021

Mówi o sobie, że jest kolekcjonerem spotkań, interesują go wszyscy, którzy coś robią - bez względu na skalę czy wagę działania. Wojciech Koronkiewicz jest pozytywnym człowiekiem, który apeluje o uśmiech. Jeździ po regionie i zbiera opowieści - tym razem korzystał z pokaźnego kalendarza z adresami.

Robert Ciborowski, fot. Sylwia Krassowska

prof. Robert Ciborowski

ekonomista, rektor UwB
26.11.2021

"Każdy lepiej się czuje, jak coś kupuje, ale mimo wszystko przewartościowałbym pewne wydatki i może ten Black Friday potraktował przede wszystkim jako właśnie selekcję tego, co nam jest potrzebne, a nie to, że trzeba za wszelką cenę kupować" - mówi prof. Robert Ciborowski.


Doktor Arsalan Azzaddin, fot. Aleksandra Sadokierska

Arsalan Azzaddin

lekarz ze szpitala w Bielsku Podlaskim
25.11.2021

- Większość kurdyjskich migrantów nie ucieka przed wojną, a przyjeżdża do Europy w poszukiwaniu lepszego życia - tak mówi zastępca dyrektora ds. lecznictwa w szpitalu w Bielsku Podlaskim doktor Arsalan Azzaddin, który z pochodzenia jest Kurdem. Do jego placówki trafiają cudzoziemcy, którzy nielegalnie przekroczyli granicę z Białorusią.

Marzena Wilczko, fot. Monika Kalicka

Marzena Wilczko

z Muzeum Wojska w Białymstoku
25.11.2021

"Naszym założeniem było dotarcie z tematyką historyczną i wojskową do dzieciaków ze szczególnymi potrzebami - z dysfunkcjami wzroku, słuchu i intelektualnymi" - mówi Marzena Wilczko.

Artur Kosicki, fot. Sylwia Krassowska

Artur Kosicki

marszałek województwa podlaskiego
24.11.2021

"W tym roku deficyt będzie mniejszy, dzięki temu zadłużenie województwa się nie zwiększy. Widać, że sytuacja finansowa województwa podlaskiego wygląda bardzo dobrze" - mówi Artur Kosicki.


prof. Krzysztof Pyrć, źródło: archiwum prywatne

prof. Krzysztof Pyrć

wirusolog, członek Rady Medycznej przy premierze
23.11.2021

- Zarówno z punktu widzenia obłożenia służby zdrowia, jak i samej pandemii osoby niezaszczepione stanowią większe ryzyko, dlatego cały cywilizowany świat wprowadza takie zasady, że w tych miejscach, które są uznawane za miejsca wysokiego ryzyka, te osoby nie mogą tak po prostu przebywać albo przebywają, ale z pewnymi ograniczeniami.

mjr Marek Nabzdyjak, fot. Monika Kalicka

mjr Marek Nabzdyjak [wideo]

rzecznik 16. Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej
22.11.2021

"Jesteśmy przygotowani do realizacji zadań tak długo, jak będzie potrzeba. To jest podstawowy obowiązek żołnierza - bronić granic naszego kraju" - mówi rzecznik 16. Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej mjr Marek Nabzdyjak.

Robert Flisiak, fot. Monika Kalicka, archiwum

prof. Robert Flisiak

prezes Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych
19.11.2021

- Zaszczepieni mogą zakażać, ale nie w takim samym stopniu. Pomimo że jestem zaszczepiony już trzema dawkami, to zakładam maseczkę, gdy gdzieś wchodzę nie po to, żeby ochronić siebie. Chodzi o to, żebym ja nie przeniósł zakażenia na inne osoby, które są wrażliwe.


Kamil Kłysiński, mat. prywatne

Kamil Kłysiński

ekspert Ośrodka Studiów Wschodnich
18.11.2021

"To jest konkretna narracja władz białoruskich zrealizowana według starej, sowieckiej zasady, że własne winy trzeba wmówić czy też przerzucić na adwersarza, na drugą stronę. Strona białoruska swój cynizm, swoje bestialstwo wobec emigrantów, manipulowanie nimi, stosowanie przemocy, przerzuca na stronę polską. To jest działanie czysto propagandowe w nadziei, że może ktoś to kupi".

Marcin Urbański, źr. arch. pryw.

Marcin Urbański

wójt gminy Mielnik
17.11.2021

"Nie ma żadnej paniki, ludzie już się przyzwyczaili do tej sytuacji. Dochodzi do incydentów, przekroczeń granicy przez grupy kilkunastoosobowe, ale absolutnie to nie jest tak, jak ma to miejsce w Kuźnicy" - mówi Marcin Urbański.

Szymon Bielonko, fot. Joanna Szubzda

Szymon Bielonko

lekarz rodzinny
17.11.2021

"Widzimy, że ta fala mocniej nas dotyka, z większą częstością. Na szczęście większość pacjentów przechodzi zakażenie koronawirusem w miarę łagodnie" - mówi Szymon Bielonko.


Paval Latuszka, fot. Jarosław Iwaniuk

Paweł Łatuszka

były ambasador Białorusi, obecnie opozycjonista, kierownik białoruskiego Narodowego Zarządu Antykryzysowego
16.11.2021

- Trzeba zrozumieć, że Łukaszenka nigdy nie zaprzestanie. Dzisiaj kryzys migracyjny, wczoraj porwanie samolotu, jutro wymyśli coś innego. Ten człowiek jest i zawsze będzie zagrożeniem dla stabilności w centralnej i wschodniej Europie, a tak naprawdę dla całej Europy.

Stanisław Żaryn, arch. pryw.

Stanisław Żaryn

rzecznik Ministra-Koordynatora Służb Specjalnych
15.11.2021

"Czekamy na pierwsze informacje szczegółowe o harmonogramie budowy zapory. Są zapowiedzi, że w tym roku będą już pierwsze części jej montowane" - mówi Stanisław Żaryn.

Sebastian Sadowski Romanov, źródło: Łukasz Roszkowski

Sebastian Sadowski-Romanov

ekspert od handlu ze Wschodem
12.11.2021

"Wydaje mi się, że niestety, ale walka ekonomiczna z Białorusią będzie powodować nawet eskalację działań białoruskich na granicy. Jest to próba wywarcia wpływu na Unię Europejską, coś, co obserwowaliśmy kilka lat temu, co zrobiła Turcja. Czyli uszczelnimy swoje granice, będziemy robić obozy dla uchodźców, ale pod warunkiem, że UE zapłaci nam za to pieniądze. Myślę, że to jest taki nowy pomysł białoruskich władz na to, w jaki sposób można podreperować swój budżet".


Kapitan Szymon Szczepański z Dowództwa Garnizonu Warszawa, fot. archiwum prywatne

kpt. Szymon Szczepański

z Dowództwa Garnizonu Warszawa
11.11.2021

"Mundur jest przede wszystkim honorem, godnością. To jest wielkie wyróżnienie" - mówi kapitan Szymon Szczepański.

gen. Romana Polko, źródło: archiwum prywatne

gen. Roman Polko

były dowódca jednostki wojskowej GROM
10.11.2021

- Migranci wykazują niebywałą agresję i podatność na instrukcje, które otrzymują od białoruskich służb specjalnych. Nie prosi się o azyl w ten sposób, że wyłamuje się płot, ktoś się przedziera siłą, atakuje służby mundurowe.

Dorota Wyszkowska, fot. Monika Kalicka

Dorota Wyszkowska

zastępca dyrektora Urzędu Statystycznego w Białymstoku
10.11.2021

"Między 12 a 24 listopada będziemy realizowali badania kontrolne w ramach prac spisowych. Badanie będzie krótkie, zaledwie kilka pytań m.in. o mniejszość narodową, o liczbę osób w mieszkaniu" - mówi Dorota Wyszkowska.


mjr Katarzyna Zdanowicz, fot. Sylwia Krassowska

mjr Katarzyna Zdanowicz [wideo]

rzeczniczka Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej
9.11.2021

"Wypychanie naprzód kobiet i dzieci to próba zagrania na emocjach. Wiadomo, że płacz dzieci czy krzyk kobiet robi na wszystkich wrażenie. Jest to celowe działanie po to, by osłabić ochronę naszych granic, by reszta osób, która stoi z tyłu, mogła przedrzeć się do Polski".

płk Marek Pietrzak, fot. Joanna Szubzda

płk Marek Pietrzak [wideo]

rzecznik Wojsk Obrony Terytorialnej
9.11.2021

"Mamy zadanie ochrony granicy. Jej nielegalne przekroczenie jest łamaniem prawa, nie możemy do tego dopuścić (...) Na granicy jest ok. 800 żołnierzy WOT. Ich zaangażowanie będzie następstwem decyzji podejmowanych przez Straż Graniczną".

Paweł Mikłasz, fot. Joanna Szubzda

Paweł Mikłasz [wideo]

wójt Kuźnicy
9.11.2021

"To trudna, kłopotliwa dla nas sytuacja, niespotykana od okresu wojny, ale czujemy się bezpiecznie, bo polegamy na służbach, które nas chronią" - mówi Paweł Mikłasz.


Piotr Rećko, źródło: facebook.com/powiatsokolski.starostwopowiatowe

Piotr Rećko [wideo]

starosta sokólski
9.11.2021

"To, co się w tej chwili dzieje na granicy, to jest bezpośredni atak za pośrednictwem ludzi na terytorium Unii Europejskiej, na terytorium Polski. Ludzie niestety się boją. Ludzie też wiedzą, że możemy liczyć na naszych żołnierzy, na nasz rząd" - mówił w Polskim Radiu Białystok starosta sokólski Piotr Rećko.

prof. Daniel Boćkowski, fot. Sylwia Krassowska

prof. Daniel Boćkowski

z Uniwersytetu w Białymstoku
8.11.2021

"Takiego przesilenia jeszcze nie było. Widać, że władze białoruskie przygotowały się do tego bardzo solidnie. Trudno powiedzieć, co było zaplanowane. Na pewno przygotowywano coś bardzo medialnego" - mówił w Polskim Radiu Białystok profesor Daniel Boćkowski, ekspert ds. bezpieczeństwa.

gen. dyw. w st. spocz. Leon Komornicki, fot. z archiwum prywatnego

gen. dyw. w st. spocz. Leon Komornicki

8.11.2021

- Ze strony państw Unii Europejskiej i NATO działanie w przestrzeni politycznej powinno być bardziej zdynamizowane, a także nakładane skuteczne sankcje na reżim Łukaszenki. A te możliwości są jeszcze duże.


Mariusz Chrzanowski, fot. Adam Dąbrowski

Mariusz Chrzanowski

prezydent Łomży
5.11.2021

Kilka dni temu trzydziestu włodarzy miast-powiatów utworzyło Stowarzyszenie Prezydentów Miast Polskich. Jak zadeklarowali: chcą wspólnie, ponad podziałami politycznymi, przyjąć plan działania na rzecz usprawnienia pracy swoich samorządów.

dr Karol Nawrocki, fot. Joanna Szubzda

dr Karol Nawrocki [wideo]

prezes IPN
5.11.2021

"Wiedza o historii najnowszej i w ogóle sama historia jest jednym z elementów, który buduje niepodległą, wolną Polskę. Sprawia, że jesteśmy częścią jednego narodu" - mówi dr Karol Nawrocki.

Marcin Doliasz, fot. Sylwia Krassowska

Marcin Doliasz

prezes spółki PKS Nova
4.11.2021

"Nie stać nas na utrzymanie takiej szerokiej infrastruktury. Likwidujemy te oddziały, które są deficytowe, gdzie nie widzimy możliwości reaktywowania tej działalności" - mówi Marcin Doliasz.


Grzegorz Kuczyński, fot. Joanna Szubzda

Grzegorz Kuczyński

prezes Fundacji Białystok Biega
4.11.2021

- Wierzę, że tak jak zawsze będzie biało-czerwono, że setki biegaczy, które stawią się na starcie, pokażą, jak też możemy świętować wolność.

dr Karol Łapiński, fot. Joanna Szubzda

dr Karol Łapiński

z Państwowej Inspekcji Pracy w Białymstoku
4.11.2021

- W obecnym układzie prawnym pracodawca nie może nawet pytać pracownika, czy jest zaszczepiony, ponieważ to dane szczególnie wrażliwe. Pracodawcy nie mogą też premiować tych, którzy są zaszczepieni.

Mariusz Gromko, fot. Joanna Szubzda

Mariusz Gromko

senator PiS
3.11.2021

"Każdy, na którego terenie będzie posadowiona ta zapora, będzie mógł liczyć na stosowne odszkodowanie, bądź też na propozycję zamiany gruntu" - mówi senator PiS.


prof. Joanna Zajkowska, fot. Sylwia Krassowska

prof. Joanna Zajkowska

podlaska konsultant ds. epidemiologii
2.11.2021

"Tak działa nasza fizjologia, że jeżeli nie przypominamy naszemu organizmowi, jak wygląda ten wróg-patogen, to te przeciwciała produkują się w coraz mniejszej ilości i w którymś momencie one już przestają chronić. Także na pewno warto doszczepić się trzecią dawką".

Dariusz Zakrzewski, Piotr Bagiński i Bogdan Bakunowicz, fot. Sylwia Krassowska

Dariusz Zakrzewski, Piotr Bagiński i Bogdan Bakunowicz

kolarze z grupy Mistral Grodno SA Radio Białystok
2.11.2021

"Cieszymy się, że jako grupa Mistral Grodno SA Radio Białystok startujemy już czwarty sezon. Mam nadzieję, że będziemy kontynuowali tę współpracę" - mówi kapitan drużyny Dariusz Zakrzewski.

podinsp. Tomasz Krupa, fot. Sylwia Krassowska

podinsp. Tomasz Krupa

rzecznik podlaskiej policji
29.10.2021

"W ostatnich tygodniach chyba nie ma takiego dnia, żebyśmy nie zatrzymywali osób, które zarówno nielegalnie przedostały się na terytorium naszego kraju, ale również tych osób, które popełniają przestępstwa"- mówi podinsp. Tomasz Krupa.
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok