Radio Białystok | Gość | dr Wojciech Szewko - ekspert ds. terroryzmu z Collegium Civitas

dr Wojciech Szewko

ekspert ds. terroryzmu z Collegium Civitas

28.09.2021, 07:31, akt. 09:25

- Jest to do tego stopnia nienaturalne, że pojawiło się tutaj tak wiele osób związanych z różnego rodzaju grupami zbrojnymi, że po raz kolejny udowadnia to, że jest to operacja białoruskich służb bezpieczeństwa, zapewne robiona przy współpracy z Rosjanami.

foto: Monika Kalicka
foto: Monika Kalicka

Z dr. Wojciechem Szewko rozmawia Adam Janczewski

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Powiązania z organizacjami zbrojnymi i terrorystycznymi, fałszowanie dokumentów czy ukrywanie dłuższego pobytu w Rosji. Między innymi o takich podejrzeniach w stosunku do zatrzymanych na pograniczu imigrantów, którzy przedostali się do naszego kraju z Białorusi, mówią przedstawiciele polskich służb.

Dlaczego zdecydowano się opublikować materiały odnalezione na kartach pamięci i telefonach cudzoziemców i co mogą one oznaczać dla bezpieczeństwa kraju? Między innymi o tym z ekspertem ds. terroryzmu dr. Wojciechem Szewko z Collegium Civitas rozmawia Adam Janczewski.


Adam Janczewski: Polskie służby na konferencji prasowej ujawniły, co znalazły w telefonach migrantów zatrzymanych w pobliżu granicy polsko-białoruskiej. To bardzo mocne materiały. Tak je zresztą określił sam minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Kamiński. To zdjęcia z telefonów, kart pamięci imigrantów, które wskazują na przykład na powiązania czy sympatie terrorystyczne. Jaki jest cel ujawniania przez służby tych materiałów?


dr Wojciech Szewko: Służby w tej chwili chcą udowodnić, że konieczne jest przedłużenie stanu wyjątkowego i że ta sytuacja, z którą mamy do czynienia, to nie jest jakaś trywialna sprawa czy nie jest to absolutnie żaden ruch uchodźczy, bo z uchodźcami ci ludzie nie mają najczęściej nic wspólnego, tylko że jest to element zorganizowanej akcji. I to akcji zorganizowanej w bardzo podobny sposób, jak miało to miejsce czy w 2015 roku, czy tak, jak to miało miejsce dość niedawno na granicy turecko-greckiej.

Przecież tam próbowano również przemycać do Europy ludzi, którzy byli wypuszczani na przykład z zamkniętych ośrodku w Turcji. Bo Turcy wiedzieli o tym, że są to w większości przypadków terroryści, przestępcy, dezerterzy albo osoby w jakikolwiek inny sposób mogące zagrozić bezpieczeństwu Turcji. Stąd zdecydowali się właśnie na "puszczenie na Grecję" takich osób.

Tutaj mamy chyba sytuację analogiczną. Widać, że prezydent Łukaszenko bardzo dobrze odrobił lekcje i nauczył się bardzo wiele od Erdogana. Zresztą prawdopodobnie celem tej całej operacji jest uzyskanie dokładnie tego samego, co uzyskało prezydent Turcji.


Myśli pan, że te osoby mogą być specjalnie wyselekcjonowane?


Myślę, że generalnie w rzeszy tzw. uchodźców, a właściwie to nielegalnych imigrantów, którzy docierają do tej części Europy, przeważać będą mężczyźni w wieku poborowym, co do tego nie ma wątpliwości. Zresztą tak wyglądają te obrazki i tak wygląda większość spośród tych osób.

Jeżeli są to osoby, które pochodzą z Syrii, Iraku, częściowo też z Afganistanu, to prawie wszystkie te osoby miały w swoim życiu jakiś epizod albo z armią, albo są dezerterami z armii, tak jak to zresztą miało miejsce masowo w przypadku Erytrei czy Syrii. Tam, gdzie służba wojskowa była obowiązkowa, to ludzie mogli albo iść do armii i brać udział w wojnie, albo uciekać, być dezerterami. Ale bardzo wielu również spośród takich migrantów dołączało do różnego rodzaju grup zbrojnych. Tam, dzięki gwałtom, rabunkom, egzekucjom, udawało im się obrabować dostateczną liczbę osób, a następnie udawali się na Zachód.

Najczęściej kobiety z dziećmi, ludzie biedni, ludzie, których nie stać jest na zapłacenie kilku, czasami kilkunastu tysięcy euro łapówek dla różnego rodzaju służb po drodze i przemytników, nie są w stanie przebyć tak długiej drogi na teren Unii Europejskiej. Nie oszukujmy się - czy z Afganistanu, czy z północnej części Iraku do Polski drogą lądową jest zbyt daleko, żeby to mogła być podróż piesza czy podróż spontaniczna. To zawsze jest podróż jakoś zorganizowana.


Polskie służby udowadniały powiązania terrorystyczne czy z grupami militarnymi, paramilitarnymi. Czy ci ludzie mogą w Polsce stanowić zagrożenie?


Tak, ci ludzie oczywiście mogą w Polsce stanowić zagrożenie. Co prawda bardzo często, czy najczęściej, celem ich wędrówki są Niemcy - tam ewentualnie osiądą i tam będą chcieli mieszkać. Natomiast to są osoby, które jeżeli były w Iraku, w Syrii czy w Afganistanie i mają za sobą takie doświadczenia, to bardzo często zabijały już cywilów i nie jest to dla nich rzeczą nadzwyczajną. Oczywiście nie można tego generalizować.

Jeżeli są takie osoby, jak pokazywano, to wcale bym się nie zdziwił, że służby te osoby wyłapują. To bardzo dobrze. Jeżeli w sprawdzonej grupie jest tak wielki odsetek osób z przeszłością  militarno-dżihadystyczną, to jednak wskazuje to na to, że nie są to osoby, które pojawiły się tutaj przypadkowo.

Odsetek, który kiedyś zakładali specjaliści przy takim autentycznym ruchu uchodźców, a zakładano na podstawie danych z Libanu i doświadczeń libańskich, jest taki, że od 2,5 do 5 proc. populacji stanowią ekstremiści. Natomiast tutaj ten odsetek, o którym mówili ministrowie, jest znacząco większy.


Na 200 przebadanych przypadków w 50 były wątpliwości. Nie zawsze chodziło o terroryzm, ale w ich telefonach ujawniano jakieś niepokojące treści. Polskie służby ustaliły, że wśród imigrantów, którzy nielegalnie przedostali się z Białorusi do Polski, była też duża grupa osób, która miała związek z Rosją. Na przykład imigranci ci mieszkali tam przez dłuższy czas, co często w rozmowie z polskimi służbami próbowali zatajać.


Nie dziwię się temu, bo w jakiś sposób musieli się do Polski dostać. Nie mamy wspólnej granicy z Afganistanem, nie mamy również wspólnej granicy z Irakiem, w związku z tym o ile jeszcze Irakijczycy mogą dostać się do Europy przez Turcję, chociaż do Polski jest im zdecydowanie nie po drodze, bo musieliby przecież jeszcze dostać się na Ukrainę, potem na Białoruś, a potem dopiero do Polski, to z Afganistanu w zasadzie tych granic, i to granic bardzo dobrze strzeżonych, jest bardzo wiele.

W związku z tym są to osoby, które albo w jakiś cudowny sposób dostały się jeszcze przez republiki środkowoazjatyckie do samej Rosji, i to mogą być również osoby z powiązaniami dżihadystycznymi, bo w Rosji tych organizacji jest sporo i one często doprowadzają do różnego rodzaju zamachów czy prób powstań, co się akurat już od dawna nie udaje, albo są to po prostu osoby, które w jakiś sposób współpracują ze służbami rosyjski. Mogą to być osoby, które zostały tutaj przewiezione z jakichś ośrodków zamkniętych.


To co teraz zrobić z tymi zatrzymanymi, wobec których są wątpliwości czy też dowody na to, że mogą należeć do jakichś grupy paramilitarnych, terrorystycznych bądź mieć z nimi powiązania?


Polskie prawo jest w tej kwestii jednoznaczne. Po pierwsze, są to osoby, które nielegalnie przekroczyły granice Polski. Po drugie, to osoby, które mogą w każdej chwili zostać z Polski wydalone, ponieważ nie mamy prawa wydalić ludzi tylko i wyłącznie w jednym przypadku - gdyby bezpośrednio uciekali z kraju, który zagraża ich życiu czy bezpieczeństwu.

Na Białorusi nie ma dyskryminacji, przynajmniej formalnie, w związku z tym mamy prawo te osoby po pierwsze osadzić, a po drugie mamy prawo je wydalić, co się pewnie stanie. Tylko trzeba pamiętać, że zawsze jest to proces kosztowny. Potem te państwa, które się pozbywają ludzi z różną dziwną przeszłością, nie są wcale skłonne z powrotem ich przyjmować.


Minister Mariusz Kamiński mówił, że będzie rekomendował przedłużenie stanu wyjątkowego o 60 dni. Czy w pańskiej ocenie jest to dobra decyzja?


Jeżeli te proporcje wyglądają tak, jak pokazywali ministrowie, to jest to jak najbardziej uzasadniona decyzja. Tym bardziej że pomimo mobilizacji wojsk WOT-u, pomimo mobilizacji sił straży granicznej ci ludzie są łapani wewnątrz polskiego terytorium. To pokazuje, że granica jest cały czas nieszczelna, ciągle łapani są wspólnicy tych przemytników, którzy przerzucają ludzi do Polski albo być może dalej na Zachód.

Chciałem zaznaczyć, że przynajmniej na mnie zrobiły wrażenie właśnie te proporcje, bo jest to do tego stopnia nienaturalne, że pojawiło się tutaj tak wiele osób związanych z różnego rodzaju grupami zbrojnymi, że po raz kolejny udowadnia to, że jest to operacja białoruskich służb bezpieczeństwa, zapewne zresztą robiona przy współpracy z Rosjanami.


| red: zmj


Przeczytaj, zanim skomentujesz


Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS
Arkadiusz Niedźwiecki, fot. Marcin Gliński

dr Arkadiusz Niedźwiecki

ekonomista z UwB
1.12.2021

Rząd przygotował tarczę antyinflacyjną. Czy skutecznie ochroni ona rodziny i przedsiębiorców przed skutkami rosnącej inflacji?

prof. Andrzej Górniak, fot. Joanna Szubzda

prof. Andrzej Górniak

hydrobiolog z Wydziału Biologii Uniwersytetu w Białymstoku
30.11.2021

Zmiana klimatu. - Jeśli chodzi o temperaturę, to należy się spodziewać, że taka typowa północno-wschodnia zima będzie stosunkowo rzadka. To nie znaczy, że jej nie będzie w ogóle, ale będzie ona dosyć krótkotrwała.

Edyta Dąbrowska, fot. Sylwia Krassowska

Edyta Dąbrowska

kierownik Regionalnego Obserwatorium Terytorialnego
29.11.2021

- Rynek pracy potrzebuje specjalistów nie z wykształceniem wyższym, ale po prostu wykwalifikowanych robotników po szkołach branżowych, niekoniecznie po studiach - murarzy, tynkarzy, magazynierów, kierowców samochodów ciężarowych, sprzedawców...


Artur Sulik, fot. Monika Kalicka

Artur Sulik

szef kliniki chorób zakaźnych w UDSK w Białymstoku
28.11.2021

"Chciałbym namówić do myślenia o szczepieniu na COVID-19, jak o każdym innym szczepieniu. My mamy na rynku wiele szczepionek i one wszystkie są badane w ten sam sposób, przez tę samą europejską agencję" - mówi Artur Sulik.

Wojciech Koronkiewicz, fot, Joanna Szubzda

Wojciech Koronkiewicz

autor książki "Podlasie zdrowo zakręcone"
28.11.2021

Mówi o sobie, że jest kolekcjonerem spotkań, interesują go wszyscy, którzy coś robią - bez względu na skalę czy wagę działania. Wojciech Koronkiewicz jest pozytywnym człowiekiem, który apeluje o uśmiech. Jeździ po regionie i zbiera opowieści - tym razem korzystał z pokaźnego kalendarza z adresami.

Robert Ciborowski, fot. Sylwia Krassowska

prof. Robert Ciborowski

ekonomista, rektor UwB
26.11.2021

"Każdy lepiej się czuje, jak coś kupuje, ale mimo wszystko przewartościowałbym pewne wydatki i może ten Black Friday potraktował przede wszystkim jako właśnie selekcję tego, co nam jest potrzebne, a nie to, że trzeba za wszelką cenę kupować" - mówi prof. Robert Ciborowski.


Doktor Arsalan Azzaddin, fot. Aleksandra Sadokierska

Arsalan Azzaddin

lekarz ze szpitala w Bielsku Podlaskim
25.11.2021

- Większość kurdyjskich migrantów nie ucieka przed wojną, a przyjeżdża do Europy w poszukiwaniu lepszego życia - tak mówi zastępca dyrektora ds. lecznictwa w szpitalu w Bielsku Podlaskim doktor Arsalan Azzaddin, który z pochodzenia jest Kurdem. Do jego placówki trafiają cudzoziemcy, którzy nielegalnie przekroczyli granicę z Białorusią.

Marzena Wilczko, fot. Monika Kalicka

Marzena Wilczko

z Muzeum Wojska w Białymstoku
25.11.2021

"Naszym założeniem było dotarcie z tematyką historyczną i wojskową do dzieciaków ze szczególnymi potrzebami - z dysfunkcjami wzroku, słuchu i intelektualnymi" - mówi Marzena Wilczko.

Artur Kosicki, fot. Sylwia Krassowska

Artur Kosicki

marszałek województwa podlaskiego
24.11.2021

"W tym roku deficyt będzie mniejszy, dzięki temu zadłużenie województwa się nie zwiększy. Widać, że sytuacja finansowa województwa podlaskiego wygląda bardzo dobrze" - mówi Artur Kosicki.


prof. Krzysztof Pyrć, źródło: archiwum prywatne

prof. Krzysztof Pyrć

wirusolog, członek Rady Medycznej przy premierze
23.11.2021

- Zarówno z punktu widzenia obłożenia służby zdrowia, jak i samej pandemii osoby niezaszczepione stanowią większe ryzyko, dlatego cały cywilizowany świat wprowadza takie zasady, że w tych miejscach, które są uznawane za miejsca wysokiego ryzyka, te osoby nie mogą tak po prostu przebywać albo przebywają, ale z pewnymi ograniczeniami.

mjr Marek Nabzdyjak, fot. Monika Kalicka

mjr Marek Nabzdyjak [wideo]

rzecznik 16. Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej
22.11.2021

"Jesteśmy przygotowani do realizacji zadań tak długo, jak będzie potrzeba. To jest podstawowy obowiązek żołnierza - bronić granic naszego kraju" - mówi rzecznik 16. Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej mjr Marek Nabzdyjak.

Robert Flisiak, fot. Monika Kalicka, archiwum

prof. Robert Flisiak

prezes Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych
19.11.2021

- Zaszczepieni mogą zakażać, ale nie w takim samym stopniu. Pomimo że jestem zaszczepiony już trzema dawkami, to zakładam maseczkę, gdy gdzieś wchodzę nie po to, żeby ochronić siebie. Chodzi o to, żebym ja nie przeniósł zakażenia na inne osoby, które są wrażliwe.


Kamil Kłysiński, mat. prywatne

Kamil Kłysiński

ekspert Ośrodka Studiów Wschodnich
18.11.2021

"To jest konkretna narracja władz białoruskich zrealizowana według starej, sowieckiej zasady, że własne winy trzeba wmówić czy też przerzucić na adwersarza, na drugą stronę. Strona białoruska swój cynizm, swoje bestialstwo wobec emigrantów, manipulowanie nimi, stosowanie przemocy, przerzuca na stronę polską. To jest działanie czysto propagandowe w nadziei, że może ktoś to kupi".

Marcin Urbański, źr. arch. pryw.

Marcin Urbański

wójt gminy Mielnik
17.11.2021

"Nie ma żadnej paniki, ludzie już się przyzwyczaili do tej sytuacji. Dochodzi do incydentów, przekroczeń granicy przez grupy kilkunastoosobowe, ale absolutnie to nie jest tak, jak ma to miejsce w Kuźnicy" - mówi Marcin Urbański.

Szymon Bielonko, fot. Joanna Szubzda

Szymon Bielonko

lekarz rodzinny
17.11.2021

"Widzimy, że ta fala mocniej nas dotyka, z większą częstością. Na szczęście większość pacjentów przechodzi zakażenie koronawirusem w miarę łagodnie" - mówi Szymon Bielonko.


Paval Latuszka, fot. Jarosław Iwaniuk

Paweł Łatuszka

były ambasador Białorusi, obecnie opozycjonista, kierownik białoruskiego Narodowego Zarządu Antykryzysowego
16.11.2021

- Trzeba zrozumieć, że Łukaszenka nigdy nie zaprzestanie. Dzisiaj kryzys migracyjny, wczoraj porwanie samolotu, jutro wymyśli coś innego. Ten człowiek jest i zawsze będzie zagrożeniem dla stabilności w centralnej i wschodniej Europie, a tak naprawdę dla całej Europy.

Stanisław Żaryn, arch. pryw.

Stanisław Żaryn

rzecznik Ministra-Koordynatora Służb Specjalnych
15.11.2021

"Czekamy na pierwsze informacje szczegółowe o harmonogramie budowy zapory. Są zapowiedzi, że w tym roku będą już pierwsze części jej montowane" - mówi Stanisław Żaryn.

Sebastian Sadowski Romanov, źródło: Łukasz Roszkowski

Sebastian Sadowski-Romanov

ekspert od handlu ze Wschodem
12.11.2021

"Wydaje mi się, że niestety, ale walka ekonomiczna z Białorusią będzie powodować nawet eskalację działań białoruskich na granicy. Jest to próba wywarcia wpływu na Unię Europejską, coś, co obserwowaliśmy kilka lat temu, co zrobiła Turcja. Czyli uszczelnimy swoje granice, będziemy robić obozy dla uchodźców, ale pod warunkiem, że UE zapłaci nam za to pieniądze. Myślę, że to jest taki nowy pomysł białoruskich władz na to, w jaki sposób można podreperować swój budżet".


Kapitan Szymon Szczepański z Dowództwa Garnizonu Warszawa, fot. archiwum prywatne

kpt. Szymon Szczepański

z Dowództwa Garnizonu Warszawa
11.11.2021

"Mundur jest przede wszystkim honorem, godnością. To jest wielkie wyróżnienie" - mówi kapitan Szymon Szczepański.

gen. Romana Polko, źródło: archiwum prywatne

gen. Roman Polko

były dowódca jednostki wojskowej GROM
10.11.2021

- Migranci wykazują niebywałą agresję i podatność na instrukcje, które otrzymują od białoruskich służb specjalnych. Nie prosi się o azyl w ten sposób, że wyłamuje się płot, ktoś się przedziera siłą, atakuje służby mundurowe.

Dorota Wyszkowska, fot. Monika Kalicka

Dorota Wyszkowska

zastępca dyrektora Urzędu Statystycznego w Białymstoku
10.11.2021

"Między 12 a 24 listopada będziemy realizowali badania kontrolne w ramach prac spisowych. Badanie będzie krótkie, zaledwie kilka pytań m.in. o mniejszość narodową, o liczbę osób w mieszkaniu" - mówi Dorota Wyszkowska.


mjr Katarzyna Zdanowicz, fot. Sylwia Krassowska

mjr Katarzyna Zdanowicz [wideo]

rzeczniczka Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej
9.11.2021

"Wypychanie naprzód kobiet i dzieci to próba zagrania na emocjach. Wiadomo, że płacz dzieci czy krzyk kobiet robi na wszystkich wrażenie. Jest to celowe działanie po to, by osłabić ochronę naszych granic, by reszta osób, która stoi z tyłu, mogła przedrzeć się do Polski".

płk Marek Pietrzak, fot. Joanna Szubzda

płk Marek Pietrzak [wideo]

rzecznik Wojsk Obrony Terytorialnej
9.11.2021

"Mamy zadanie ochrony granicy. Jej nielegalne przekroczenie jest łamaniem prawa, nie możemy do tego dopuścić (...) Na granicy jest ok. 800 żołnierzy WOT. Ich zaangażowanie będzie następstwem decyzji podejmowanych przez Straż Graniczną".

Paweł Mikłasz, fot. Joanna Szubzda

Paweł Mikłasz [wideo]

wójt Kuźnicy
9.11.2021

"To trudna, kłopotliwa dla nas sytuacja, niespotykana od okresu wojny, ale czujemy się bezpiecznie, bo polegamy na służbach, które nas chronią" - mówi Paweł Mikłasz.


Piotr Rećko, źródło: facebook.com/powiatsokolski.starostwopowiatowe

Piotr Rećko [wideo]

starosta sokólski
9.11.2021

"To, co się w tej chwili dzieje na granicy, to jest bezpośredni atak za pośrednictwem ludzi na terytorium Unii Europejskiej, na terytorium Polski. Ludzie niestety się boją. Ludzie też wiedzą, że możemy liczyć na naszych żołnierzy, na nasz rząd" - mówił w Polskim Radiu Białystok starosta sokólski Piotr Rećko.

prof. Daniel Boćkowski, fot. Sylwia Krassowska

prof. Daniel Boćkowski

z Uniwersytetu w Białymstoku
8.11.2021

"Takiego przesilenia jeszcze nie było. Widać, że władze białoruskie przygotowały się do tego bardzo solidnie. Trudno powiedzieć, co było zaplanowane. Na pewno przygotowywano coś bardzo medialnego" - mówił w Polskim Radiu Białystok profesor Daniel Boćkowski, ekspert ds. bezpieczeństwa.

gen. dyw. w st. spocz. Leon Komornicki, fot. z archiwum prywatnego

gen. dyw. w st. spocz. Leon Komornicki

8.11.2021

- Ze strony państw Unii Europejskiej i NATO działanie w przestrzeni politycznej powinno być bardziej zdynamizowane, a także nakładane skuteczne sankcje na reżim Łukaszenki. A te możliwości są jeszcze duże.


Mariusz Chrzanowski, fot. Adam Dąbrowski

Mariusz Chrzanowski

prezydent Łomży
5.11.2021

Kilka dni temu trzydziestu włodarzy miast-powiatów utworzyło Stowarzyszenie Prezydentów Miast Polskich. Jak zadeklarowali: chcą wspólnie, ponad podziałami politycznymi, przyjąć plan działania na rzecz usprawnienia pracy swoich samorządów.

dr Karol Nawrocki, fot. Joanna Szubzda

dr Karol Nawrocki [wideo]

prezes IPN
5.11.2021

"Wiedza o historii najnowszej i w ogóle sama historia jest jednym z elementów, który buduje niepodległą, wolną Polskę. Sprawia, że jesteśmy częścią jednego narodu" - mówi dr Karol Nawrocki.

Marcin Doliasz, fot. Sylwia Krassowska

Marcin Doliasz

prezes spółki PKS Nova
4.11.2021

"Nie stać nas na utrzymanie takiej szerokiej infrastruktury. Likwidujemy te oddziały, które są deficytowe, gdzie nie widzimy możliwości reaktywowania tej działalności" - mówi Marcin Doliasz.


Grzegorz Kuczyński, fot. Joanna Szubzda

Grzegorz Kuczyński

prezes Fundacji Białystok Biega
4.11.2021

- Wierzę, że tak jak zawsze będzie biało-czerwono, że setki biegaczy, które stawią się na starcie, pokażą, jak też możemy świętować wolność.

dr Karol Łapiński, fot. Joanna Szubzda

dr Karol Łapiński

z Państwowej Inspekcji Pracy w Białymstoku
4.11.2021

- W obecnym układzie prawnym pracodawca nie może nawet pytać pracownika, czy jest zaszczepiony, ponieważ to dane szczególnie wrażliwe. Pracodawcy nie mogą też premiować tych, którzy są zaszczepieni.

Mariusz Gromko, fot. Joanna Szubzda

Mariusz Gromko

senator PiS
3.11.2021

"Każdy, na którego terenie będzie posadowiona ta zapora, będzie mógł liczyć na stosowne odszkodowanie, bądź też na propozycję zamiany gruntu" - mówi senator PiS.


prof. Joanna Zajkowska, fot. Sylwia Krassowska

prof. Joanna Zajkowska

podlaska konsultant ds. epidemiologii
2.11.2021

"Tak działa nasza fizjologia, że jeżeli nie przypominamy naszemu organizmowi, jak wygląda ten wróg-patogen, to te przeciwciała produkują się w coraz mniejszej ilości i w którymś momencie one już przestają chronić. Także na pewno warto doszczepić się trzecią dawką".

Dariusz Zakrzewski, Piotr Bagiński i Bogdan Bakunowicz, fot. Sylwia Krassowska

Dariusz Zakrzewski, Piotr Bagiński i Bogdan Bakunowicz

kolarze z grupy Mistral Grodno SA Radio Białystok
2.11.2021

"Cieszymy się, że jako grupa Mistral Grodno SA Radio Białystok startujemy już czwarty sezon. Mam nadzieję, że będziemy kontynuowali tę współpracę" - mówi kapitan drużyny Dariusz Zakrzewski.

podinsp. Tomasz Krupa, fot. Sylwia Krassowska

podinsp. Tomasz Krupa

rzecznik podlaskiej policji
29.10.2021

"W ostatnich tygodniach chyba nie ma takiego dnia, żebyśmy nie zatrzymywali osób, które zarówno nielegalnie przedostały się na terytorium naszego kraju, ale również tych osób, które popełniają przestępstwa"- mówi podinsp. Tomasz Krupa.
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok