Radio Białystok | Gość | prof. Dariusz Maciejewski - krajowy konsultant w dziedzinie intensywnej terapii

prof. Dariusz Maciejewski

krajowy konsultant w dziedzinie intensywnej terapii

21.10.2021, 08:25, akt. 09:48

Kaszel, utrata węchu czy smaku to nie są już charakterystyczne symptomy COVID-9. - Może objawiać się nawet cechami anginy. Ale mogą dołączyć objawy nietypowe - np. zaburzenia słuchu, zmiany skórne, zapalenie zatok, zaburzenia żołądkowo-jelitowe.

prof. Dariusz Maciejewski, fot. archiwum prywatne
prof. Dariusz Maciejewski, fot. archiwum prywatne

Z prof. Dariuszem Maciejewskim rozmawia Iza Serafin

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


 Wraz z nowymi wariantami koronawirusa pojawiły się też inne objawy. Czy jesteśmy w stanie odróżnić je od tych, które zwiastują inne, znane nam choroby - np. grypę czy jesienne infekcje?

Między innymi o tym z krajowym konsultantem w dziedzinie intensywnej terapii prof. Dariuszem Maciejewskim rozmawia Iza Serafin.


Iza Serafin: Nauczyliśmy się podczas poprzednich fal pandemii, że gorączka, kaszel, zmęczenie, utrata smaku lub zapachu to najczęstsze objawy zakażenia koronawirusem. I na to jesteśmy bardzo wyczuleni. Okazuje się jednak, że teraz, podczas czwartej fali i wielu mutacji, z którymi mamy do czynienia, jest zupełnie inaczej. Jak zatem teraz poznać, że możemy być zakażeni?


prof. Dariusz Maciejewski: Jest to niezwykle trudne. Podstawową kwestią, która dotyczy zachorowania na COVID-19 w mutacjach najbardziej aktywnych w naszym kraju, czyli indyjskiej mutacji Delta, a także być może pozostałych czterech, pięciu, które mogą się pojawić, jest znacznie większa dynamika zachorowania. Poprzednio brytyjski wariant Alfa to było około 10-14 dni. Dzisiaj, najczęściej w wariancie Delta, jest to mniej więcej 7 dni, a więc zdecydowanie większa dynamika, która może objawiać się rzeczywiście cechami przeziębienia, nawet na początku anginy z trudnościami w przełykaniu.

Ale mogą dołączyć objawy, które pani redaktor nazwała nietypowymi. Do tych objawów zaliczamy na przykład zaburzenia słuchu, zmiany skórne z rumieniem skórnym. Równie często podawane jest zapalenie zatok jako towarzyszące tym objawom anginowym. Niedawno CDC poinformowało nas, że Delcie albo nowej mutacji Mu może towarzyszyć przekrwienie spojówek, bardzo spektakularne, jeśli chodzi o swój wyraz.

Z poważniejszych rzeczy, które dotyczą pacjentów w starszym wieku, to niestety objawy neurologiczne, objawy udarowe, czasami poprzedzone zaburzeniami słuchu. Pojawiają się również - mówi się, iż w Delcie jest to około 10-12 proc. chorych - zaburzenia żołądkowo-jelitowe, a nawet wymioty.

Tym niemniej proszę zwrócić uwagę na to, iż w chwili obecnej COVID-19 nie występuje jako pojedynczy objaw. Zazwyczaj jest ich 2, 3 lub 4. I raz jeszcze zwracam uwagę - dynamika ich występowania jest zdecydowanie większa.


To znacznie utrudnia diagnozowanie. Te objawy zakażenia mogą być objawem wszystkiego i odwrotnie.


Dokładnie tak. Dlatego apelujemy w różnych mediach o wyczulenie - nie przeczulenie tylko wyczulenie - na pewnego rodzaju objawy, które się pojawiają i są objawami czegoś nietypowego. Proszę wziąć pod uwagę, że mamy też okres grypowy, który może bardzo komplikować taką czystą obserwację COVID.


Powiedział pan o pewnym wyczulenie. Jeśli coś takiego u siebie zaobserwujemy i nie wiemy dokładnie, co to jest, to co powinniśmy robić? Decydować się na testy, kontaktować się z lekarzem rodzinnym?


Zdecydowanie lekarz rodzinny, ale nie w formie telefonicznej. Lekarz rodzinny zweryfikuje podstawowe objawy, zwróci uwagę pacjenta na to, czy coś jest typowe, czy nietypowe. Za tym nastąpi diagnostyka albo oczekiwanie na ustąpienie dolegliwości bądź pojawienie się nowych.

Nie znajdziecie państwo lepszej odpowiedzi na te wszystkie objawy jak z jednej strony maseczka, z drugiej strony szczepienie. Mamy do czynienia - choćby tutaj niedaleko za ścianą - z chorymi, którzy mając ewidentne wskazania do zaszczepienia, nie skorzystali z tego przywileju i w tej chwili niestety ciężko chorują. Daj Boże, żeby przeżyli.


Pan jako specjalista w dziedzinie intensywnej terapii oczywiście zajmuje się tymi najcięższymi przypadkami. Czy teraz podczas czwartej fali jest ich mniej niż w poprzednio? Czy w ogóle coś się zmieniło w sytuacji, kiedy jednak ponad połowa społeczeństwa jest zaszczepiona przeciw COVID-19?


Niestety, tylko połowa. Rozumiałbym liczbę niezaszczepiony, gdyby za tym stały jakieś racjonalne argumenty, ale tych nie ma. Są to argumenty na zasadzie "nie, bo nie" albo zupełnie irracjonalne z filmów science-fiction.

Czy chorujemy ciężej? Chyba nie. Oddziały intensywnej terapii przyjmują pewną liczbę pacjentów. W ostatniej dobie zachorowało relatywnie dużo osób. Grupa osób, która trafia do oddziałów intensywnej terapii, to pacjenci określani w mediach jako osoby wentylowane za pomocą respiratora lub innych sposobów tlenoterapii czynnej lub biernej.

Natomiast proszę pamiętać - tak jak mówiono na konferencji w Brukseli, na której niedawno byłem - że SARS-CoV-2 jest wirusem nieobliczalnym. Tak nieobliczalne są również zachorowania. Liczenie na łagodny wymiar kary jest oczywiście bardzo piękne. Powinniśmy być optymistami, jeśli już zachorujemy. Ale proszę pamiętać o tym, że czasami pacjent znajduje się w sytuacji, w której również nasze sposoby leczenia, te najbardziej wykwintne, nie skutkują i niestety umiera.


A ci pacjenci, którzy trafiają na intensywną terapię, to osoby nieszczepione?


Zdecydowana większość tych osób jest nieszczepiona. Koledzy z Włoch pierwsi stwierdzili w dosyć prostych rachunkach, że 9 na 10 osób to osoby niezaszczepione. A ta grupa, gdzie pozostaje tych kilku pacjentów, to pacjenci, którzy często przyjęli tylko jedną dawkę szczepionki, a więc nie wytworzyli pełnego garnituru odporności na SARS-CoV-2.

Raz jeszcze nasze gorące apele, mówię o świecie medycznym: pomóżcie państwo sobie i pomóżcie państwo nam.


Spotykał się pan z tym, że osoby, które do pana trafiły, żałowały, że się nie zaszczepiły?


Tak, ale nie chciałbym grać na ludzkich uczuciach, bo myślę, że często widoki z telewizji są bardziej spektakularne, choć nie wiem, czy grupa zdecydowanych przeciwników ogląda ludzi, którzy błagają o to, żeby ich zaszczepić w sytuacji, kiedy my - nawet ich szczepiąc - niczego w ich ciężkim zachorowaniu zmienić nie możemy.

SARS-CoV-2 daje niezwykle trudny sposób chorowania, który niektórzy określają jako trzymanie ciężaru na klatce piersiowej, leżenie kamienia na klatce piersiowej. Na początku pandemii myśleliśmy, że to jest tak zwany ARDS, czyli zespół ostrej niewydolności oddechowej, który pojawia się w schorzeniach bakteryjnych czy w sepsie. Nie proszę państwa - w tej chwili ARDS w przebiegu koronawirusa uzyskał przedrostek "C". COVID-ARDS przebiega zupełnie inaczej.

Raz jeszcze przyjmijcie państwo z głębi serca płynący apel - tu chodzi o nasze życie, ale też życie naszych bliskich, naszych przyjaciół, sąsiadów. To wszystko można w zdecydowany sposób poprawić, szczepiąc się, a na co dzień używając maseczek.


| red: zmj


Przeczytaj, zanim skomentujesz


Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS
Arkadiusz Niedźwiecki, fot. Marcin Gliński

dr Arkadiusz Niedźwiecki

ekonomista z UwB
1.12.2021

Rząd przygotował tarczę antyinflacyjną. Czy skutecznie ochroni ona rodziny i przedsiębiorców przed skutkami rosnącej inflacji?

prof. Andrzej Górniak, fot. Joanna Szubzda

prof. Andrzej Górniak

hydrobiolog z Wydziału Biologii Uniwersytetu w Białymstoku
30.11.2021

Zmiana klimatu. - Jeśli chodzi o temperaturę, to należy się spodziewać, że taka typowa północno-wschodnia zima będzie stosunkowo rzadka. To nie znaczy, że jej nie będzie w ogóle, ale będzie ona dosyć krótkotrwała.

Edyta Dąbrowska, fot. Sylwia Krassowska

Edyta Dąbrowska

kierownik Regionalnego Obserwatorium Terytorialnego
29.11.2021

- Rynek pracy potrzebuje specjalistów nie z wykształceniem wyższym, ale po prostu wykwalifikowanych robotników po szkołach branżowych, niekoniecznie po studiach - murarzy, tynkarzy, magazynierów, kierowców samochodów ciężarowych, sprzedawców...


Artur Sulik, fot. Monika Kalicka

Artur Sulik

szef kliniki chorób zakaźnych w UDSK w Białymstoku
28.11.2021

"Chciałbym namówić do myślenia o szczepieniu na COVID-19, jak o każdym innym szczepieniu. My mamy na rynku wiele szczepionek i one wszystkie są badane w ten sam sposób, przez tę samą europejską agencję" - mówi Artur Sulik.

Wojciech Koronkiewicz, fot, Joanna Szubzda

Wojciech Koronkiewicz

autor książki "Podlasie zdrowo zakręcone"
28.11.2021

Mówi o sobie, że jest kolekcjonerem spotkań, interesują go wszyscy, którzy coś robią - bez względu na skalę czy wagę działania. Wojciech Koronkiewicz jest pozytywnym człowiekiem, który apeluje o uśmiech. Jeździ po regionie i zbiera opowieści - tym razem korzystał z pokaźnego kalendarza z adresami.

Robert Ciborowski, fot. Sylwia Krassowska

prof. Robert Ciborowski

ekonomista, rektor UwB
26.11.2021

"Każdy lepiej się czuje, jak coś kupuje, ale mimo wszystko przewartościowałbym pewne wydatki i może ten Black Friday potraktował przede wszystkim jako właśnie selekcję tego, co nam jest potrzebne, a nie to, że trzeba za wszelką cenę kupować" - mówi prof. Robert Ciborowski.


Doktor Arsalan Azzaddin, fot. Aleksandra Sadokierska

Arsalan Azzaddin

lekarz ze szpitala w Bielsku Podlaskim
25.11.2021

- Większość kurdyjskich migrantów nie ucieka przed wojną, a przyjeżdża do Europy w poszukiwaniu lepszego życia - tak mówi zastępca dyrektora ds. lecznictwa w szpitalu w Bielsku Podlaskim doktor Arsalan Azzaddin, który z pochodzenia jest Kurdem. Do jego placówki trafiają cudzoziemcy, którzy nielegalnie przekroczyli granicę z Białorusią.

Marzena Wilczko, fot. Monika Kalicka

Marzena Wilczko

z Muzeum Wojska w Białymstoku
25.11.2021

"Naszym założeniem było dotarcie z tematyką historyczną i wojskową do dzieciaków ze szczególnymi potrzebami - z dysfunkcjami wzroku, słuchu i intelektualnymi" - mówi Marzena Wilczko.

Artur Kosicki, fot. Sylwia Krassowska

Artur Kosicki

marszałek województwa podlaskiego
24.11.2021

"W tym roku deficyt będzie mniejszy, dzięki temu zadłużenie województwa się nie zwiększy. Widać, że sytuacja finansowa województwa podlaskiego wygląda bardzo dobrze" - mówi Artur Kosicki.


prof. Krzysztof Pyrć, źródło: archiwum prywatne

prof. Krzysztof Pyrć

wirusolog, członek Rady Medycznej przy premierze
23.11.2021

- Zarówno z punktu widzenia obłożenia służby zdrowia, jak i samej pandemii osoby niezaszczepione stanowią większe ryzyko, dlatego cały cywilizowany świat wprowadza takie zasady, że w tych miejscach, które są uznawane za miejsca wysokiego ryzyka, te osoby nie mogą tak po prostu przebywać albo przebywają, ale z pewnymi ograniczeniami.

mjr Marek Nabzdyjak, fot. Monika Kalicka

mjr Marek Nabzdyjak [wideo]

rzecznik 16. Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej
22.11.2021

"Jesteśmy przygotowani do realizacji zadań tak długo, jak będzie potrzeba. To jest podstawowy obowiązek żołnierza - bronić granic naszego kraju" - mówi rzecznik 16. Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej mjr Marek Nabzdyjak.

Robert Flisiak, fot. Monika Kalicka, archiwum

prof. Robert Flisiak

prezes Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych
19.11.2021

- Zaszczepieni mogą zakażać, ale nie w takim samym stopniu. Pomimo że jestem zaszczepiony już trzema dawkami, to zakładam maseczkę, gdy gdzieś wchodzę nie po to, żeby ochronić siebie. Chodzi o to, żebym ja nie przeniósł zakażenia na inne osoby, które są wrażliwe.


Kamil Kłysiński, mat. prywatne

Kamil Kłysiński

ekspert Ośrodka Studiów Wschodnich
18.11.2021

"To jest konkretna narracja władz białoruskich zrealizowana według starej, sowieckiej zasady, że własne winy trzeba wmówić czy też przerzucić na adwersarza, na drugą stronę. Strona białoruska swój cynizm, swoje bestialstwo wobec emigrantów, manipulowanie nimi, stosowanie przemocy, przerzuca na stronę polską. To jest działanie czysto propagandowe w nadziei, że może ktoś to kupi".

Marcin Urbański, źr. arch. pryw.

Marcin Urbański

wójt gminy Mielnik
17.11.2021

"Nie ma żadnej paniki, ludzie już się przyzwyczaili do tej sytuacji. Dochodzi do incydentów, przekroczeń granicy przez grupy kilkunastoosobowe, ale absolutnie to nie jest tak, jak ma to miejsce w Kuźnicy" - mówi Marcin Urbański.

Szymon Bielonko, fot. Joanna Szubzda

Szymon Bielonko

lekarz rodzinny
17.11.2021

"Widzimy, że ta fala mocniej nas dotyka, z większą częstością. Na szczęście większość pacjentów przechodzi zakażenie koronawirusem w miarę łagodnie" - mówi Szymon Bielonko.


Paval Latuszka, fot. Jarosław Iwaniuk

Paweł Łatuszka

były ambasador Białorusi, obecnie opozycjonista, kierownik białoruskiego Narodowego Zarządu Antykryzysowego
16.11.2021

- Trzeba zrozumieć, że Łukaszenka nigdy nie zaprzestanie. Dzisiaj kryzys migracyjny, wczoraj porwanie samolotu, jutro wymyśli coś innego. Ten człowiek jest i zawsze będzie zagrożeniem dla stabilności w centralnej i wschodniej Europie, a tak naprawdę dla całej Europy.

Stanisław Żaryn, arch. pryw.

Stanisław Żaryn

rzecznik Ministra-Koordynatora Służb Specjalnych
15.11.2021

"Czekamy na pierwsze informacje szczegółowe o harmonogramie budowy zapory. Są zapowiedzi, że w tym roku będą już pierwsze części jej montowane" - mówi Stanisław Żaryn.

Sebastian Sadowski Romanov, źródło: Łukasz Roszkowski

Sebastian Sadowski-Romanov

ekspert od handlu ze Wschodem
12.11.2021

"Wydaje mi się, że niestety, ale walka ekonomiczna z Białorusią będzie powodować nawet eskalację działań białoruskich na granicy. Jest to próba wywarcia wpływu na Unię Europejską, coś, co obserwowaliśmy kilka lat temu, co zrobiła Turcja. Czyli uszczelnimy swoje granice, będziemy robić obozy dla uchodźców, ale pod warunkiem, że UE zapłaci nam za to pieniądze. Myślę, że to jest taki nowy pomysł białoruskich władz na to, w jaki sposób można podreperować swój budżet".


Kapitan Szymon Szczepański z Dowództwa Garnizonu Warszawa, fot. archiwum prywatne

kpt. Szymon Szczepański

z Dowództwa Garnizonu Warszawa
11.11.2021

"Mundur jest przede wszystkim honorem, godnością. To jest wielkie wyróżnienie" - mówi kapitan Szymon Szczepański.

gen. Romana Polko, źródło: archiwum prywatne

gen. Roman Polko

były dowódca jednostki wojskowej GROM
10.11.2021

- Migranci wykazują niebywałą agresję i podatność na instrukcje, które otrzymują od białoruskich służb specjalnych. Nie prosi się o azyl w ten sposób, że wyłamuje się płot, ktoś się przedziera siłą, atakuje służby mundurowe.

Dorota Wyszkowska, fot. Monika Kalicka

Dorota Wyszkowska

zastępca dyrektora Urzędu Statystycznego w Białymstoku
10.11.2021

"Między 12 a 24 listopada będziemy realizowali badania kontrolne w ramach prac spisowych. Badanie będzie krótkie, zaledwie kilka pytań m.in. o mniejszość narodową, o liczbę osób w mieszkaniu" - mówi Dorota Wyszkowska.


mjr Katarzyna Zdanowicz, fot. Sylwia Krassowska

mjr Katarzyna Zdanowicz [wideo]

rzeczniczka Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej
9.11.2021

"Wypychanie naprzód kobiet i dzieci to próba zagrania na emocjach. Wiadomo, że płacz dzieci czy krzyk kobiet robi na wszystkich wrażenie. Jest to celowe działanie po to, by osłabić ochronę naszych granic, by reszta osób, która stoi z tyłu, mogła przedrzeć się do Polski".

płk Marek Pietrzak, fot. Joanna Szubzda

płk Marek Pietrzak [wideo]

rzecznik Wojsk Obrony Terytorialnej
9.11.2021

"Mamy zadanie ochrony granicy. Jej nielegalne przekroczenie jest łamaniem prawa, nie możemy do tego dopuścić (...) Na granicy jest ok. 800 żołnierzy WOT. Ich zaangażowanie będzie następstwem decyzji podejmowanych przez Straż Graniczną".

Paweł Mikłasz, fot. Joanna Szubzda

Paweł Mikłasz [wideo]

wójt Kuźnicy
9.11.2021

"To trudna, kłopotliwa dla nas sytuacja, niespotykana od okresu wojny, ale czujemy się bezpiecznie, bo polegamy na służbach, które nas chronią" - mówi Paweł Mikłasz.


Piotr Rećko, źródło: facebook.com/powiatsokolski.starostwopowiatowe

Piotr Rećko [wideo]

starosta sokólski
9.11.2021

"To, co się w tej chwili dzieje na granicy, to jest bezpośredni atak za pośrednictwem ludzi na terytorium Unii Europejskiej, na terytorium Polski. Ludzie niestety się boją. Ludzie też wiedzą, że możemy liczyć na naszych żołnierzy, na nasz rząd" - mówił w Polskim Radiu Białystok starosta sokólski Piotr Rećko.

prof. Daniel Boćkowski, fot. Sylwia Krassowska

prof. Daniel Boćkowski

z Uniwersytetu w Białymstoku
8.11.2021

"Takiego przesilenia jeszcze nie było. Widać, że władze białoruskie przygotowały się do tego bardzo solidnie. Trudno powiedzieć, co było zaplanowane. Na pewno przygotowywano coś bardzo medialnego" - mówił w Polskim Radiu Białystok profesor Daniel Boćkowski, ekspert ds. bezpieczeństwa.

gen. dyw. w st. spocz. Leon Komornicki, fot. z archiwum prywatnego

gen. dyw. w st. spocz. Leon Komornicki

8.11.2021

- Ze strony państw Unii Europejskiej i NATO działanie w przestrzeni politycznej powinno być bardziej zdynamizowane, a także nakładane skuteczne sankcje na reżim Łukaszenki. A te możliwości są jeszcze duże.


Mariusz Chrzanowski, fot. Adam Dąbrowski

Mariusz Chrzanowski

prezydent Łomży
5.11.2021

Kilka dni temu trzydziestu włodarzy miast-powiatów utworzyło Stowarzyszenie Prezydentów Miast Polskich. Jak zadeklarowali: chcą wspólnie, ponad podziałami politycznymi, przyjąć plan działania na rzecz usprawnienia pracy swoich samorządów.

dr Karol Nawrocki, fot. Joanna Szubzda

dr Karol Nawrocki [wideo]

prezes IPN
5.11.2021

"Wiedza o historii najnowszej i w ogóle sama historia jest jednym z elementów, który buduje niepodległą, wolną Polskę. Sprawia, że jesteśmy częścią jednego narodu" - mówi dr Karol Nawrocki.

Marcin Doliasz, fot. Sylwia Krassowska

Marcin Doliasz

prezes spółki PKS Nova
4.11.2021

"Nie stać nas na utrzymanie takiej szerokiej infrastruktury. Likwidujemy te oddziały, które są deficytowe, gdzie nie widzimy możliwości reaktywowania tej działalności" - mówi Marcin Doliasz.


Grzegorz Kuczyński, fot. Joanna Szubzda

Grzegorz Kuczyński

prezes Fundacji Białystok Biega
4.11.2021

- Wierzę, że tak jak zawsze będzie biało-czerwono, że setki biegaczy, które stawią się na starcie, pokażą, jak też możemy świętować wolność.

dr Karol Łapiński, fot. Joanna Szubzda

dr Karol Łapiński

z Państwowej Inspekcji Pracy w Białymstoku
4.11.2021

- W obecnym układzie prawnym pracodawca nie może nawet pytać pracownika, czy jest zaszczepiony, ponieważ to dane szczególnie wrażliwe. Pracodawcy nie mogą też premiować tych, którzy są zaszczepieni.

Mariusz Gromko, fot. Joanna Szubzda

Mariusz Gromko

senator PiS
3.11.2021

"Każdy, na którego terenie będzie posadowiona ta zapora, będzie mógł liczyć na stosowne odszkodowanie, bądź też na propozycję zamiany gruntu" - mówi senator PiS.


prof. Joanna Zajkowska, fot. Sylwia Krassowska

prof. Joanna Zajkowska

podlaska konsultant ds. epidemiologii
2.11.2021

"Tak działa nasza fizjologia, że jeżeli nie przypominamy naszemu organizmowi, jak wygląda ten wróg-patogen, to te przeciwciała produkują się w coraz mniejszej ilości i w którymś momencie one już przestają chronić. Także na pewno warto doszczepić się trzecią dawką".

Dariusz Zakrzewski, Piotr Bagiński i Bogdan Bakunowicz, fot. Sylwia Krassowska

Dariusz Zakrzewski, Piotr Bagiński i Bogdan Bakunowicz

kolarze z grupy Mistral Grodno SA Radio Białystok
2.11.2021

"Cieszymy się, że jako grupa Mistral Grodno SA Radio Białystok startujemy już czwarty sezon. Mam nadzieję, że będziemy kontynuowali tę współpracę" - mówi kapitan drużyny Dariusz Zakrzewski.

podinsp. Tomasz Krupa, fot. Sylwia Krassowska

podinsp. Tomasz Krupa

rzecznik podlaskiej policji
29.10.2021

"W ostatnich tygodniach chyba nie ma takiego dnia, żebyśmy nie zatrzymywali osób, które zarówno nielegalnie przedostały się na terytorium naszego kraju, ale również tych osób, które popełniają przestępstwa"- mówi podinsp. Tomasz Krupa.
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok