Radio Białystok | Gość | prof. Wojciech Naumnik - szef szpitala tymczasowego przy ul. Żurawiej w Białymstoku

prof. Wojciech Naumnik

szef szpitala tymczasowego przy ul. Żurawiej w Białymstoku

22.10.2021, 08:20, akt. 10:55

- Obecna fala jest troszeczkę gorsza. Jest trochę więcej pacjentów i więcej pacjentów w cięższym stanie. Mieliśmy 60-70 pacjentów, jak w skali kraju było 20 tys. zakażeń. Teraz jest około 5 tys., a my jesteśmy już praktycznie zapełnieni.

prof. Wojciech Naumnik, fot. Marcin Gliński
prof. Wojciech Naumnik, fot. Marcin Gliński


0:00
0:00
Z prof. Wojciechem Naumnikiem rozmawia Renata Reda | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Liczba zakażeń koronawirusem wzrasta szybciej niż przewidywano. Dotyczy to przede wszystkim Lubelszczyzny i Podlaskiego. Znacząco przybywa chorych z COVID-19 w szpitalach.

W szpitalu tymczasowym przy ul. Żurawiej w Białymstoku jest już około 80 chorych, dlatego od piątku (22.10) działa drugi szpital tymczasowy przy ul. Wołodyjowskiego w Białymstoku.

Między innymi o tym z szefem szpitala tymczasowego numer 1 prof. Wojciechem Naumnikiem rozmawia Renata Reda.


Renata Reda: Od dziś ponownie działa drugi szpital tymczasowy w regionie. To najwyższy czas, by go uruchomić?


prof. Wojciech Naumnik: Myślę, że tak. W ostatnich dniach jesteśmy już prawie w pełni wypełnieni. Mamy kilka miejsc, czyli jest ponad 80 pacjentów, więc szpital już pęka w szwach.


A zdarzają się dni, kiedy trzeba przyjąć kilkunastu pacjentów.


Oczywiście, że tak. Kilka dni temu miałem taką sytuację, że praktycznie non stop dzwonili koledzy z ratownictwa medycznego i z SOR-u ze szpitala klinicznego. Trzeba było przyjąć pacjentów, którzy byli ciężkim stanie.

Szpital tymczasowy numer 2 na pewno pomoże i na pewno będzie buforem bezpieczeństwa, gdzie można będzie lokować pacjentów w lżejszym stanie. Dla bezpieczeństwa społeczeństwa jest to na pewno bardzo dobre posunięcie.


Macie już wytypowanych pacjentów, którzy trafią do hali przy ul. Wołodyjowskiego?


Staramy się na bieżąco wypisywać pacjentów, którzy nie wymagają pobytu w szpitalu. Ale są osoby już po fazie ostrej i wymagają tzw. doleczenia albo w ogóle są w lżejszym stanie, ale trzeba ich jednak umieścić w szpitalu i zapewnić obserwację lekarską, więc jak najbardziej w każdej chwili możemy przekazać pacjentów do szpitala tymczasowego numer 2 po to, żebyśmy się mogli zająć pacjentami w ciężkim stanie.


Dzisiaj już pierwsi pacjenci trafią na ul. Wołodyjowskiego?


Dzisiaj albo jutro. W szpitalu tymczasowym przy Żurawiej mamy dosyć dobre zaplecze, współpracujemy z kolegami anestezjologami, mamy dosyć dobry sprzęt do zaawansowanych metod tlenoterapii i wspomagania oddechu. Staramy się zapewnić prawidłowe utlenownanie naszym pacjentom.


O tej porze w ubiegłym roku nie było aż tylu chorych u pana w szpitalu co teraz.


Odbieram to tak, że obecna fala jest troszeczkę gorsza, jest trochę więcej pacjentów i więcej pacjentów w cięższym stanie.


Może nie w skali kraju, ale u nas w Podlaskiem zdecydowanie tak - jest dwa razy więcej zakażeń i dwa razy więcej osób trafia do szpitali niż było to w październiku ubiegłego roku.


Tak. Kilka  dni temu rozmawialiśmy z kolegami - mieliśmy 60-70 pacjentów jak w skali kraju było 20 tys. zakażenia, a teraz jest około 5 tys. zakażeń, a my jesteśmy już praktycznie zapełnieni.


Jaki scenariusz przewiduje pan dla naszego regionu, jeżeli chodzi epidemię?


Nie wygląda to różowo, ale widzę, że jesteśmy i mentalnie, i organizacyjnie lepiej przygotowani. Już wiemy, jak kierować chorych, jesteśmy mądrzejsi o stosowanie zaawansowanych form wspomagania tlenu czy wspomagania oddechu. Tylko żeby były miejsca dla pacjentów. Otwarcie szpitala tymczasowego nr 2 pomoże w ciągłości opieki i zapewnienia łóżek dla chorych.


Czy liczba nowych zakażeń ma podobne przełożenie na liczbę osób trafiających do szpitali, co podczas ostatniej fali?


Wydaje mi się, że więcej pacjentów trafia do szpitala. Z tego, co obserwuję, to pacjenci ci są w cięższych stanach. Czy mają obiekcje, żeby zgłosić się do lekarza, czy wykonanych jest za mało testów, czy czekają w domu, myśląc, że to tylko przeziębienie, może grypa? A po kilku dniach wykonują test i jest zaskoczenie, że wynik jest dodatni, źle się czują i dopiero wtedy sięgają po pomoc lekarską.


Czy są jakieś większe różnice w przebiegu choroby w porównaniu do wcześniejszych zakażeń? Przy wariancie Delta ten przebieg jest faktycznie gwałtowniejszy?


Tak, jest gwałtowniejszy. Co kilka dnia mamy przywozy przez naszych kolegów ratowników np. pacjentów w starszym wieku, w ciężkim stanie, z saturacją nawet 40-50. Są to pacjenci skrajnie odwodnieni. Jest to walka o nawodnienie, odpowiednie odżywienie. I niestety u takich pacjentów często się to kończy niepowodzeniem, pacjenci umierają. W obecnej fali widzimy  więcej takich sytuacji. Jak chory na COVID-19 późno trafia do szpitala, to szanse skutecznej pomocy są niższe.


Czy możemy spodziewać się znacznie większej liczby zakażonych w podlaskich szpitalach niż w najgorszym momencie epidemii?


U nas w szpitalach było 900 chorych. Już teraz widzimy, że niestety sytuacja w szpitalach drastycznie się zaostrza. Wiem, że placówki z innych miast mają problemy, bo dzwonią do nas z prośbą o pomoc, ale niestety jesteśmy wypełnień. Szanse pomocy kolegom z zewnątrz generalnie się kończą.

Oczywiście są to osoby głównie nieszczepione, ale zauważyłem, że jeżeli pacjenci byli szczepieni, to jednak przebieg u nich jest łagodniejszy albo płuca nie są zajęte. U osób niezaszczepionych jest to często burzliwy przebieg z dusznością, z gwałtownym spadkiem saturacji. To jest tak, że pacjent czuje się dobrze, a po godzinie, dwóch może być czasem kandydatem do respiratora, więc dynamika jest dosyć gwałtowna u pacjentów nieszczepionych. Na 10 pacjentów 8-9 jest niezaszczepionych.


Czy grozi nam zapaść w podlaskiej służbie zdrowia? Kiedy może być ten punkt krytyczny? Czy zdarza się już, że chorzy na inne choroby niż COVID-19 nie są przyjmowani?


Jeżeli chodzi o opiekę nad chorym na COVID-19, to wydaje mi się, że tutaj raczej zapaści nie będzie, bo jest to dosyć dobrze przygotowane organizacyjnie. Ale niestety jestem przerażony, a jestem pulmonologiem, opieką nad chorymi na raka płuca, nad chorymi z gruźlicą płuc i innymi jednostkami chorobowymi. Rezerwy lekarzy, pielęgniarek nie są nieograniczone. Jak my jesteśmy skierowani do walki z epidemią, to chory na raka płuca czeka dłużej. To są dramaty. Takiego stopnia zaawansowania chorób nowotworowych, gruźlicy dawno nie widziałem.

Niestety pulmonolodzy są kierowani do zwalczania epidemii i oddziały pulmonologiczne są zamykane. Odczuwam to jako wewnętrzny dramat. Często pomoc chorym jest spóźniona i to nas bardzo boli.


Za taką sytuację odpowiadają też osoby niezaszczepione.


I to trzeba wprost powiedzieć. Rozprzężenie, które widzieliśmy, brak maseczek, beztroskość wakacyjna, ruchy antyszczepionkowe - każdy jest wolny, każdy może decydować o własnym życiu, ale jeżeli się nie zaszczepię, a przy tym zarażę osobę chorą, 89-letnią, która z tego powodu zginie, to już coś jest nie tak.

Jeżeli społeczeństwo zaszczepiłby się odpowiednio, to tych dramatów by nie było. Moglibyśmy zająć się diagnostyką raka płuca, leczeniem chorych na gruźlicę.


Czy zdarzyło się już w ostatnich tygodniach, że musiał pan odesłać np. chorego na gruźlicę, bo zabrakło miejsca?


Takie sytuacje się zdarzają i dobrze o tym wiem, że pacjenci chorzy na gruźlicę są leczeni w poradniach, nawet prątkujący, dlatego że nie ma miejsca w województwie dla często pacjentów chorych na gruźlicę. W czasie poprzedniej fali pacjenci byli odsyłani na przykład do Otwocka, bo w województwie podlaskim nie było dla nich miejsca.

Tę sytuację epidemiczną mamy troszeczkę na własne życzenie. To, że się pacjenci nie zaszczepili. Proszę zauważyć, co mówi papież Franciszek - że szczepienie jest wyrazem miłości do bliźniego.


Tymczasem historia lubi się powtarzać. 100 lat temu była grypa hiszpanka, teraz SARS-CoV-2 - podobne scenariusze walki z epidemią i zachowania ludzi.


Ostatnio przejrzałem sobie, jak to było w czasie epidemii hiszpanki. Okazało się, że zachowania ludzkie były bardzo podobne, bardzo podobne argumenty. Była tak zwana liga maseczkowa, która protestowała na ulicach, że nie można było zakładać maseczek. Po wprowadzeniu obostrzeń nakazujących noszenie maseczek, okazało się, że początkowo stosowało się do tego 80 proc. ludzi. Potem było rozprzężenie, nikt tego nie stosował.

Już wówczas zauważono, że dezynfekcja rąk, noszenie maseczek bardzo dobrze robi, jeżeli chodzi o epidemię. Amerykańskie miasta takie jak Nowy Jork, Chicago, gdzie był wprowadzony lockdown, gdzie wprowadzono obowiązkowe noszenie maseczek, gdzie była bardzo rygorystyczna selekcja dzieci w szkołach, te miasta poradziły sobie z epidemią najlepiej.

Obecnym przeciwnikom szczepień czy noszenia maseczek proponuję prześledzić archiwalne wersje gazet amerykańskich, gdzie były bardzo podobne argumenty, koncerny farmaceutyczne również były oskarżane o różnego rodzaju spiski. Historia kołem się toczy.


| red: zmj


Przeczytaj, zanim skomentujesz


Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS
Dariusz Szorc, fot. Monika Kalicka

ppłk Dariusz Szorc

szef Wojskowego Centrum Rekrutacji w Białymstoku
12.08.2022

"Rekrutację do dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej prowadzimy od 3 miesięcy, cieszy się ona bardzo dużym zainteresowaniem. W naszym województwie zgłosiło się około 500 kandydatów"- mówi ppłk Dariusz Szorc.

Krzysztof Frąckiel i Artur Wiatr, fot. Adam Dąbrowski

Artur Wiatr i Krzysztof Frąckiel

z Biebrzańskiego Parku Narodowego
11.08.2022

"Dziś obszar pożarzyska to jedno morze zieleni. Trwałych strat nie odnotowaliśmy także wśród biebrzańskiej fauny, a i populacja ptaków, po początkowych zmianach, wróciła już do normy" - mówi dyrektor BPN Artur Wiatr.

Marek Siniło, fot. Barbara Sokolińska

Marek Siniło

wiceprezes Podlaskiej Izby Rolniczej
11.08.2022

"Chleb na pewno nie będzie w Polsce towarem deficytowym. Mamy wystarczającą ilość zbóż, które także eksportujemy" - mówi Marek Siniło.


Jarosław Lesiuk, fot. Joanna Szubzda

Jarosław Lesiuk

z Inspekcji Transportu Drogowego w Białymstoku
10.08.2022

W przypadku, gdy kierowca autokaru łamie przepisy ruchu drogowego czy przekracza dozwolony czas pracy, można powiadomić o tym np. organizatora wycieczki - informuje Jarosław Lesiuk.

Natalia Sciepancowa, fot. Monika Kalicka

Natalia Stsepantsova

przedstawicielka białoruskiej diaspory
9.08.2022

"Dla większości Białorusinów to był dzień, w którym życie zmieniło się na 'przed' i 'po'. (...) Zobaczyliśmy po raz pierwszy od 20 lat jak wielu nas jest, jak dużo osób dąży do wolności" - mówi Natalia Stsepantsova.

Daniel Czyżewski, źródło: energetyka24.com

Daniel Czyżewski

ekspert portalu Energetyka24.com
8.08.2022

Osoby, które ogrzewają domy węglem otrzymają po 3 tysiące złotych. Ustawa w tej sprawie czeka na podpis prezydenta.


Karol Jakubowski, fot. Jerzy Kułakowski

Karol Jakubowski

autor książki "Siła, radość, piękno. Z historii sportu II LO w Białymstoku"
8.08.2022

Karol Jakubowski sportem pasjonuje się od dziecka i zajmuje się wieloma rzeczami. Jest m.in. instruktorem piłki nożnej, odnowy biologicznej, trenerem osobistym, a także ratownikiem WOPR. Jest też autorem książki "Siła, radość, piękno. Z historii sportu II LO w Białymstoku".

Marcin Kruhlej i Anna Pawłowska, fot. Wojciech Szubzda

Marcin Kruhlej i Anna Pawłowska

z Federacji Organizacji Pozarządowych Miasta Białystok i z Centrum Aktywności Społecznej
5.08.2022

Organizacje pozarządowe mogą dostać do 3 tys. zł z budżetu Białegostoku na różne projekty, które mają pomóc w integracji ukraińskich uchodźców wojennych z Polakami. Można już składać oferty do konkursu ogłoszonego przez Fundację Dialog i Federację Organizacji Pozarządowych Miasta Białystok.

Marcin Doliasz, fot. Marcin Gliński

Marcin Doliasz

prezes PKS Nova
4.08.2022

"Z 45 połączeń autobusowych zlikwidowaliśmy 32. Od pierwszego września, w zmienionej formule część tych połączeń odtworzymy" - mówił w Polskim Radiu Białystok prezes PKS Nova Marcin Doliasz.


Wojciech Konończuk, fot. Joanna Szubzda (archiwum)

Wojciech Konończuk

wicedyrektor Ośrodka Studiów Wschodnich
3.08.2022

"W ustach Łukaszenki Polska była, jest i pewnie będzie, dopóki jeszcze rządzi, jednym z głównych wrogów dla niego. (...) Większość Białorusinów cały czas pozytywnie patrzy na Polskę" - mówi Wojciech Konończuk.

2021.06.30 Eliza Sarnacka-Mahoney

Eliza Sarnacka-Mahoney

zambrowianka na stałe mieszkająca w USA
2.08.2022

"Regularnie przyjeżdżam do Polski i widzę, że niestety różne stereotypy dotyczące Polonii amerykańskiej, nadal się utrzymują - mówi Eliza Sarnacka-Mahoney.

Agnieszka Rzeszewska, fot. Sylwia Krassowska

Agnieszka Rzeszewska

przewodnicząca oświatowej Solidarności w Podlaskiem
2.08.2022

"Nauczyciele to pasjonaci, wybierają ten zawód świadomie i bez względu na to, co ich spotka w szkole, chcą ten zawód wykonywać" - mówi Agnieszka Rzeszewska.


Baranovski, fot. Joanna Szubzda

Wojciech Baranowski

wokalista zespołu Baranovski
1.08.2022

"Mam wiele planów do zrealizowania, dużo życzeń do samego siebie i głowę pełną pomysłów" - mówi Baranovski.

prof. Andrzej Górniak, fot. Joanna Szubzda

prof. Andrzej Górniak

hydrolog z Uniwersytetu w Białymstoku
1.08.2022

"Nie potrafimy zagospodarować wody, robimy wszystko, żeby środowisko naturalne nie było w stanie i nie miało możliwości przytrzymania tej wody. Chociażby mamy miasta, które są w większości wybetonowane, np. Białystok - 70, 80 procent całej powierzchni. To są nieprzepuszczalne powierzchnie. Ta woda, która powinna inflitrować w głąb zlewni, spływa natychmiast, co powoduje określone konsekwencje dla zasobów wodnych" - mówił w Polskim Radiu Białystok profesor Andrzej Górniak.

Krzysztof Andrzejewski, fot. Sylwia Krassowska

Krzysztof Andrzejewski

trener BAS-u Białystok
31.07.2022

"Wierzę, że umiejętności, potencjał tych chłopaków, ich zgranie zaprocentuje teraz w pierwszej lidze i to będzie sezon, który skończymy na pewno na lepszym miejscu niż dwa lata temu."


Waldemar Rogowski. fot. Monika Kalicka

prof. Waldemar Rogowski

główny analityk kredytowy Biura Informacji Kredytowej
29.07.2022

Wakacje kredytowe pozwolą na odroczenie spłaty kredytu hipotecznego udzielonego w polskiej walucie łącznie przez 8 miesięcy - mówi prof. Waldemar Rogowski.

Ewa Tokajuk, fot. Sylwia Krassowska

dr Ewa Tokajuk

ekonomistka z Wydziału Inżynierii Zarządzania Politechniki Białostockiej
28.07.2022

- Masowe wykupywanie cukru to efekt zbiorowej paniki spowodowanej m.in. rosnącą inflacją. Panika ta jest niczym nieuzasadniona i szkodzi samym klientom - podkreśla dr Ewa Tokajuk.

mł. insp. Paweł Maciejuk, fot. KWP w Białymstoku

mł. insp. Paweł Maciejuk

naczelnik Wydziału Kadr, Szkolenia i Obsługi Prawnej Komendy Wojewódzkiej Policji w Białymstoku
27.07.2022

"Wstąpienie do policji jest służbą, nie pracą. Trzeba czuć, że się chce zostać policjantem" - mówi mł. insp. Paweł Maciejuk.


Jarosław Sadowski, fot. Wojciech Szubzda

Jarosław Sadowski

wicedyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Białymstoku
26.07.2022

- To jest pozytywny trend, który nie ukształtował się dzisiaj, a dochodziliśmy do tego latami. W pasie tzw. Polski Wschodniej jesteśmy liderem - mówi Jarosław Sadowski. W Podlaskiem stopa bezrobocia wynosi 6,5 proc. i jest najniższa ze wszystkich województw Polski Wschodniej.

Jan Krzysztof Ardanowski, źródło: www.gov.pl

Jan Krzysztof Ardanowski

szef prezydenckiej rady ds. rolnictwa
25.07.2022

"To jest właśnie ta perfidia i pułapka, jaką Rosjanie zastawili już nie tylko na Europę Zachodnią poprzez energię gaz i ropę, ale również na znaczną część świata, gdzie w sposób zamierzony doprowadzono do kryzysu żywnościowego" - ocenia Jan Krzysztof Ardanowski.


Piotr Morko i Tomasz Zubrycki, fot. Wojciech Szubzda

Piotr Morko i Tomasz Zubrycki

prezes i wiceprezes Lowlanders Białystok
24.07.2022

Lowlanders Białystok zdobyli mistrzostwo Polski w futbolu amerykańskim. W finale rozgrywanym w Ząbkach pokonali Kraków Kings 21:20, zdobywając decydujący punkt 38 sekund przed końcem gry.

Mikołaj Pospieszalski i Daga Gregorowicz z zespołu DAGADANA, fot. Wojciech Szubzda

Mikołaj Pospieszalski i Daga Gregorowicz

z zespołu DAGADANA
23.07.2022

- Artysta, który nie reaguje na zło jest chyba odłączony od rzeczywistości. Ukraina jest nam niezwykle bliska sercu - mówią Daga Gregorowicz i Mikołaj Pospieszalski z zespołu DAGADANA.

Wojciech Nowicki, fot. Monika Kalicka

Wojciech Nowicki [wideo]

wicemistrz świata w rzucie młotem z Eugene
22.07.2022

"Troszeczkę zabrakło do pierwszego miejsca, ale wiadomo - taki jest sport. Złoty medal jest tylko jeden, a jest wielu chętnych" - mówi Wojciech Nowicki.


Józef Mozolewski, fot. Sylwia Krassowska

Józef Mozolewski

przewodniczący podlaskiej Solidarności
22.07.2022

"Naszym podstawowym postulatem jest, by minimalne wynagrodzenie kształtowało się na poziomie co najmniej 50% średniego wynagrodzenia w naszym kraju" - mówi Józef Mozolewski.

foto: Monika Kalicka

Aleksander Brzózka

rzecznik ministerstwa klimatu i środowiska
21.07.2022

"Na rządową dopłatę mogą liczyć osoby, które ogrzewają swoje domy węglem, (...) wpisały swoje źródło ogrzewania do centralnej ewidencji emisyjności budynków lub mają takie zaświadczenie o wpisie do centralnej ewidencji. Te osoby będą mogły składać do 30 listopada wnioski o tzw. dodatek węglowy."

abp Józef Guzdek, fot. PRB

abp Józef Guzdek [wideo]

metropolita białostocki
20.07.2022

"Jest mi bardzo przykro, bardzo smutno, jestem przygnębiony, bo taka rzecz nie powinna się zdarzyć" - powiedział na naszej antenie metropolita białostocki abp Józef Guzdek.


por. Anna Michalska

por. Anna Michalska

rzeczniczka Straży Granicznej
20.07.2022

"Służby białoruskie od początku obserwowały budowę zapory. Widzimy, że podwożą grupy cudzoziemców w miejsca, gdzie są rozlewiska rzek i granicę można tam przekroczyć. W ostatnich dniach taka sytuacja jest w okolicach Białowieży, gdzie są rozlewiska rzeki Leśna Prawa" - mówi por. Anna Michalska.

prof. Joanna Zajkowska, fot. Joanna Szubzda

prof. Joanna Zajkowska

wojewódzka konsultant w dziedzinie epidemiologii
19.07.2022

Szósta fala epidemii w Polsce już trwa, jednak ma ona inny charakter niż poprzednie. Przebiega ona łagodniej, do szpitali trafia mniej chorych na COVID-19 - mówi prof. Joanna Zajkowska.

prof. Henryk Wnorowski, fot. Joanna Szubzda

prof. Henryk Wnorowski

z Rady Polityki Pieniężnej
18.07.2022

"Mamy kumulację, dużą liczbę szoków podażowych, ale liczymy na to, że okres wysokiej inflacji zbliża się do końca" - mówi prof. Henryk Wnorowski.


Wojciech Pertkiewicz, fot. Joanna Szubzda

Wojciech Pertkiewicz

prezes Jagiellonii Białystok
16.07.2022

- Rozmawiałem niedawno z delegacją Pazdan, Romanczuk, Zlatan i mówili, że dawno nie czuli takiej mocy i poczucia własnej wartości. To fajnie, że trener umie to w nich wzbudzić - mówi Wojciech Pertkiewicz.

Łukasz Jasina, źródło: MSZ

Łukasz Jasina

rzecznik MSZ
15.07.2022

"Łukaszenkowska propaganda bardzo mocno atakuje każdy przejaw polskiego patriotyzmu. W gruncie rzeczy niewiele możemy uczynić w takim dyktatorskim państwie, możemy tylko głośno mówić, o tym, co się dzieje - tego już Aleksander Łukaszenka nie jest w stanie powstrzymać" - mówi Łukasz Jasina.

Maciej Olesiński, fot. Marcin Gliński

Maciej Olesiński

dyrektor Podlaskiego Oddziału NFZ
14.07.2022

"Eksperci twierdzą, że Polacy stawiają na medycynę naprawczą, a nie na profilaktykę. Kiedy nie mamy symptomów chorobowych - trudno jest nas skłonić do tego, byśmy poszli i sami z siebie się diagnozowali" - mówi Maciej Olesiński.


foto: Monika Kalicka

Agata Lewkowska

z Biura Miejskiego Rzecznika Konsumentów w Białymstoku
13.07.2022

Standard hotelu niższy niż ten, za który zapłaciliśmy, obce osoby kwaterowane w tym samym pokoju - m.in. z takimi problemami zgłaszają się białostoczanie do Miejskiego Rzecznika Konsumentów. Jak postępować w takich sytuacjach?

Wioletta Matusiak, fot. Ewa Pławska (Wikimedia Polska)

Wioletta Matusiak

wikipedystka
12.07.2022

"Wikipedia jest projektem społecznym, czyli jest tworzona przez ludzi, nieprzerwanie od 20 lat ją piszemy, twórcą może być każdy z nas" - mówi Wioletta Matusiak.

foto: Monika Kalicka

Albert Litwinowicz

wójt Białowieży
11.07.2022

O tej porze Białowieża zazwyczaj tętniła życiem. Czy tak jest i tym razem, 11 dni po zniesieniu zakazu przebywania wprowadzonego z powodu sytuacji na polsko-białoruskiej granicy? Czy goście z kraju i ze świata wracają do Białowieży po 10 miesiącach zamknięcia?
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok