Radio Białystok | Gość | prof. Adam Bartnicki - z Uniwersytetu w Białymstoku

prof. Adam Bartnicki

z Uniwersytetu w Białymstoku

26.10.2021, 07:39, akt. 09:46

- Zawsze celem działań hybrydowych jest polaryzacja sceny politycznej państwa atakowanego. Rosja obserwuje, co się dzieje. To nie są działania na ślepo. Widzi, jakie kwestie mogą dodatkowo podzielić społeczeństwo polskie, i po prostu to robi.

prof. Adam Bartnicki
prof. Adam Bartnicki

Z prof. Adamem Bartnickim rozmawia Adam Janczewski

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Coraz więcej dużych grup imigrantów forsuje granicę polsko-białoruską. Cudzoziemcy niszczą zapory na granicy. Podczas jednej z takich prób ranni zostali dwaj polscy żołnierze. Jak będzie dalej wyglądać sytuacja na pograniczu i czy jest jakieś rozwiązanie tej sytuacji?

Z prof. Adamem Bartnickim z Uniwersytetu w Białymstoku rozmawia Adam Janczewski.


Adam Janczewski: Służby informują o tym, że dwóch żołnierzy zostało rannych na polsko-białoruskiej granicy. Lekko ranni zostali także funkcjonariusze Straży Granicznej. Stało się tak podczas próby forsowania granicy przez cudzoziemców, którzy w kilkudziesięcioosobowych grupach już regularnie forsują granicę, niszczą ogrodzenie. Są informacje także o tym, że białoruscy funkcjonariusze w cywilnych ubraniach podburzają grupy imigrantów, a wręcz pomagają w niszczeniu granicznej zapory. To, co dzieje się na granicy, to wciąż wojna hybrydowa, czy przeistacza się to już w coś więcej, w realny konflikt?


prof. Adam Bartnicki: W realny konflikt to chyba nie. Pytaniem jest, jaki cel stawia przed sobą Łukaszenka, a przede wszystkim Moskwa, bo nie mamy tutaj wątpliwości, że za działaniami Białorusi stoi Moskwa. Nie jest to konflikt wojenny. Cele wydają się oczywiste i to nie jest nic nowego, ponieważ strategie działania Rosji widzimy. Ona jest podobna, replikowana od jakiegoś czasu. Składa się zazwyczaj z trzech etapów.

Pierwszy etap to dokonywanie jakichś prowokacji, to, co widzimy, plus pewna podbudowa medialna, którą robi Federacja Rosyjska przez nośniki informacji, które ma również w Europie. Na drugim etapie jest reinterpretacja prawa międzynarodowego. To już też widzimy, bo mamy forsowanie granicy, co jest złamaniem prawa i polskiego, i międzynarodowego, a w mediach usiłuje się przedstawić, że to Polska łamie prawo międzynarodowe, nie wpuszczając nielegalnych imigrantów.

Potem w trzecim etapie będą jakieś groźby, ale też wyciągnięcie ręki do zgody. No bo co jest tutaj celem zakładam Putina, Rosji - telefon z Warszawy. Rosja w tym momencie będzie mogła ustawić się jako ten czynnik, który decyduje o deeskalacji konfliktu na granicy. No i to Rosja decydowałaby o architekturze bezpieczeństwa w regionie.


Te trzy etapy, o których pan powiedział, mieliśmy chociażby na Ukrainie czy też wcześniej w Gruzji.


Oczywiście. To jest i Ukraina, i Gruzja, i Finlandia. To jest stale powtarzany schemat i to nie jest żadne zaskoczenie dla ludzi, którzy się tym zajmują.


To jakie działania może podjąć Polska - sama czy też we współpracy z Unią Europejską - w dyplomacji z Białorusią czy tak jak pan mówi, sięgając dalej - z Rosją?


My nie możemy wykonać telefonu do Moskwy, bo na to Rosja czeka. Telefon od naszego ministra spraw zagranicznych do ministra spraw zagranicznych Rosji będzie naszą porażką.

To jest problem, bo pan mówi, że imigranci już są ustawiani przez służby białoruskie w kolumny po 60 osób. Wydaje mi się, że to będą większe kolumny, ponieważ Rosja też widzi, co się dzieje chociażby na granicy Meksyku z USA, gdzie są grupy wielotysięczne. Zresztą wielotysięczne grupy przełamały granicę Unii Europejskiej w 2015 roku. Będzie to więc raczej tego typu działanie. I to już za chwilę.

Oczywiście nie wiem, na ile nasze państwo będzie w stanie to wytrzymać nie tylko organizacyjnie, nie tylko jeśli chodzi o liczbę funkcjonariuszy czy żołnierzy, ale także w kwestii jedności narodowej, przeciwstawiając się zagrożeniu nas wszystkich.


Czy są jakieś możliwości dyplomatyczne?


Nie wydaje mi się niestety. Próbowaliśmy rozmawiać z Białorusią w kilku aspektach w ostatnich latach. Nie tylko my - Unia Europejska, również USA. Białoruś wszelkie tego typu próby rozmów traktuje jako wyraz słabości. W tym momencie będzie to więc raczej dociskanie.

Mamy bardzo trudną sytuację. Mamy też zakładników polskich na Białorusi. Musimy pamiętać, że Polacy są w więzieniach, że mniejszość polska jest bardzo szykanowana i każde nasze działanie, które Białoruś uzna za wymierzone przeciwko sobie, będzie miało konsekwencje dla naszej mniejszości.

Prawdopodobnie są pewne elementy nacisku gospodarczego, które można było wykonać, ale to już jest kwestia działania całej Unii Europejskiej. Pytanie, czy UE jest w tym momencie zainteresowana takimi działaniami. Nie mam pewności.


Wspomniał pan o podziałach w polskim społeczeństwie, które ten konflikt na granicy wywołuje, a także propaganda białoruska i rosyjska. Z jednej strony widzimy wsparcie dla polskich służb, z drugiej strony widzimy chociażby protesty, podczas których mówi się o rzekomej brutalności polskich funkcjonariuszy. Czy taką polaryzację w jakikolwiek sposób można zwalczyć? Czy można jakoś zjednoczyć naród?


Mamy sytuację polityczną, jaką mamy. Nie jest to sytuacja nowa. Ona nabrzmiewa, być może jest gorsza niż kiedykolwiek w ostatnich latach.

Czy możemy się zjednoczyć? Wieje pesymizmem, bo mamy bezpośrednie zagrożenie naszej granicy, naszego bezpieczeństwa. Nie wiemy, jakie mogą być dalsze posunięcia Federacji Rosyjskiej, bo jest jakaś drabina eskalacyjna. Federacja Rosyjska też coś planuje. To się może źle skończyć. Polacy, czy część Polaków, przechodzi zupełnie obojętnie wokół tego problemu, czy wręcz wspiera działania reżimu rosyjskiego, białoruskiego. Poniekąd jest to dla mnie niepojęte, bo działają przeciwko sobie.


Tego typu manifestacje, działania przeciwko Straży Granicznej, pomijając kwestie moralne i wsparcia imigrantów, to działania, z których na Kremlu i w Mińsku się cieszą?


No oczywiście, bo zawsze celem działań hybrydowych jest polaryzacja sceny politycznej państwa atakowanego, więc Rosja to osiąga. Rosja obserwuje, co się dzieje. To nie są działania na ślepo. Widzi, jakie kwestie mogą dodatkowo podzielić społeczeństwo polskie, i po prostu to robi.

Rosja obserwuje, co się dzieje w naszych mediach. Będą się pojawiały oczywiście kobiety, dzieci czy inne elementy, które będą oddziaływały na naszą psychikę, na naszą moralność, zachęcając nas czy łamiąc po prostu nasz opór względem działań strony rosyjskiej.


Białoruskie służby wciąż werbują na Bliskim Wschodzie. Cały czas są tam białorusy agenci, którzy próbują nakłonić migrantów, przedstawić im wizje lepszego świata, zachęcić do podróży do Mińska i dalej przez granicę polsko-białoruską na Zachód. Mówił o tym na przykład na naszej antenie ks. Jerzy Sęczek z Caritas. Ratownicy tej organizacji również obserwują takie zjawisko tam na miejscu. Czy polskie władze i służby w jakikolwiek sposób mogą temu przeciwdziałać?


Przeciwdziałamy tyle, ile możemy. Mieliśmy np. blokady lotów bezpośrednio z Iraku czy z innych państw arabskich. To jest oczywiście działanie dyplomatyczne, prawdopodobnie przy wsparciu Amerykanów. Są komunikaty kierowane do krajów arabskich, krajów bliskowschodnich w języku arabskim w mediach społecznościowych. To jest promil. Gdzieś tam w wioskach Bliskiego Wschodu przekaz internetowy nie dotrze, więc ci ludzie idą.

Wydaje się też, że ta droga jest dla nich bardziej atrakcyjna niż rejs przez Morze Śródziemne.


Mimo wszystko bezpieczniejsza.


Mimo wszystko bezpieczniejsza. Tutaj śmierć jest incydentalna. Ktoś się utopi w rzece, ktoś w bagnie, ale to są rzeczywiście incydenty. Jeśli chodzi o Morze Śródziemne, to skala zagrożenia jest dużo większa.


2 grudnia kończy się stan wyjątkowy. Co dalej? Jakie w tej sytuacji są możliwości prawne?


Przede wszystkim nie wiemy, jaka będzie sytuacja na granicy. Czy to zelżeje, czy będzie kontynuowane. Idzie zima, która prawdopodobnie będzie stanowiła jakiś przełom. Albo ci migranci, których reżim już nazbierał na terytorium Białorusi, będą pchnięci kolumnami do Polski i będzie próba przełamania tego impasu o niewiadomych konsekwencjach.

To jest pytanie, co będzie, jak ruszy 10 tys. ludzi i przełamie granicę. Przecież to nie jest jakiś wielki problem. No i co dalej? Upada granica. Państwo bez granicy jest też poniekąd państwem upadłym. Nie wiem, co my z tym zrobimy.

Na razie zwiększamy siły zbrojne. Minister Błaszczak powiedział o 10 tys. żołnierzy. To jest olbrzymia siła. We współczesnych konfliktach wojennych używa się tego typu sił, więc sprawa jest poważna.


Zgodnie z konstytucją mówi się, że nie można przedłużać stanu wyjątkowego.


Nie można przedłużać w nieskończoność, więc możemy sobie wyobrażać nawet stworzenie jakiejś strefy kwarantanny. Mamy epidemię, na Białorusi jest nowa odmiana wirusa, więc teoretycznie można w strefie granicznej zrobić strefę kwarantanny. Tylko że to wszystko nie są rozwiązania na dłuższą metę.


| red: zmj


Przeczytaj, zanim skomentujesz


Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS
prof. Andrzej Górniak, fot. Joanna Szubzda

prof. Andrzej Górniak

hydrobiolog z Wydziału Biologii Uniwersytetu w Białymstoku
30.11.2021

Zmiana klimatu. - Jeśli chodzi o temperaturę, to należy się spodziewać, że taka typowa północno-wschodnia zima będzie stosunkowo rzadka. To nie znaczy, że jej nie będzie w ogóle, ale będzie ona dosyć krótkotrwała.

Edyta Dąbrowska, fot. Sylwia Krassowska

Edyta Dąbrowska

kierownik Regionalnego Obserwatorium Terytorialnego
29.11.2021

- Rynek pracy potrzebuje specjalistów nie z wykształceniem wyższym, ale po prostu wykwalifikowanych robotników po szkołach branżowych, niekoniecznie po studiach - murarzy, tynkarzy, magazynierów, kierowców samochodów ciężarowych, sprzedawców...

Artur Sulik, fot. Monika Kalicka

Artur Sulik

szef kliniki chorób zakaźnych w UDSK w Białymstoku
28.11.2021

"Chciałbym namówić do myślenia o szczepieniu na COVID-19, jak o każdym innym szczepieniu. My mamy na rynku wiele szczepionek i one wszystkie są badane w ten sam sposób, przez tę samą europejską agencję" - mówi Artur Sulik.


Wojciech Koronkiewicz, fot, Joanna Szubzda

Wojciech Koronkiewicz

autor książki "Podlasie zdrowo zakręcone"
28.11.2021

Mówi o sobie, że jest kolekcjonerem spotkań, interesują go wszyscy, którzy coś robią - bez względu na skalę czy wagę działania. Wojciech Koronkiewicz jest pozytywnym człowiekiem, który apeluje o uśmiech. Jeździ po regionie i zbiera opowieści - tym razem korzystał z pokaźnego kalendarza z adresami.

Robert Ciborowski, fot. Sylwia Krassowska

prof. Robert Ciborowski

ekonomista, rektor UwB
26.11.2021

"Każdy lepiej się czuje, jak coś kupuje, ale mimo wszystko przewartościowałbym pewne wydatki i może ten Black Friday potraktował przede wszystkim jako właśnie selekcję tego, co nam jest potrzebne, a nie to, że trzeba za wszelką cenę kupować" - mówi prof. Robert Ciborowski.

Doktor Arsalan Azzaddin, fot. Aleksandra Sadokierska

Arsalan Azzaddin

lekarz ze szpitala w Bielsku Podlaskim
25.11.2021

- Większość kurdyjskich migrantów nie ucieka przed wojną, a przyjeżdża do Europy w poszukiwaniu lepszego życia - tak mówi zastępca dyrektora ds. lecznictwa w szpitalu w Bielsku Podlaskim doktor Arsalan Azzaddin, który z pochodzenia jest Kurdem. Do jego placówki trafiają cudzoziemcy, którzy nielegalnie przekroczyli granicę z Białorusią.


Marzena Wilczko, fot. Monika Kalicka

Marzena Wilczko

z Muzeum Wojska w Białymstoku
25.11.2021

"Naszym założeniem było dotarcie z tematyką historyczną i wojskową do dzieciaków ze szczególnymi potrzebami - z dysfunkcjami wzroku, słuchu i intelektualnymi" - mówi Marzena Wilczko.

Artur Kosicki, fot. Sylwia Krassowska

Artur Kosicki

marszałek województwa podlaskiego
24.11.2021

"W tym roku deficyt będzie mniejszy, dzięki temu zadłużenie województwa się nie zwiększy. Widać, że sytuacja finansowa województwa podlaskiego wygląda bardzo dobrze" - mówi Artur Kosicki.

prof. Krzysztof Pyrć, źródło: archiwum prywatne

prof. Krzysztof Pyrć

wirusolog, członek Rady Medycznej przy premierze
23.11.2021

- Zarówno z punktu widzenia obłożenia służby zdrowia, jak i samej pandemii osoby niezaszczepione stanowią większe ryzyko, dlatego cały cywilizowany świat wprowadza takie zasady, że w tych miejscach, które są uznawane za miejsca wysokiego ryzyka, te osoby nie mogą tak po prostu przebywać albo przebywają, ale z pewnymi ograniczeniami.


mjr Marek Nabzdyjak, fot. Monika Kalicka

mjr Marek Nabzdyjak [wideo]

rzecznik 16. Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej
22.11.2021

"Jesteśmy przygotowani do realizacji zadań tak długo, jak będzie potrzeba. To jest podstawowy obowiązek żołnierza - bronić granic naszego kraju" - mówi rzecznik 16. Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej mjr Marek Nabzdyjak.

Robert Flisiak, fot. Monika Kalicka, archiwum

prof. Robert Flisiak

prezes Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych
19.11.2021

- Zaszczepieni mogą zakażać, ale nie w takim samym stopniu. Pomimo że jestem zaszczepiony już trzema dawkami, to zakładam maseczkę, gdy gdzieś wchodzę nie po to, żeby ochronić siebie. Chodzi o to, żebym ja nie przeniósł zakażenia na inne osoby, które są wrażliwe.

Kamil Kłysiński, mat. prywatne

Kamil Kłysiński

ekspert Ośrodka Studiów Wschodnich
18.11.2021

"To jest konkretna narracja władz białoruskich zrealizowana według starej, sowieckiej zasady, że własne winy trzeba wmówić czy też przerzucić na adwersarza, na drugą stronę. Strona białoruska swój cynizm, swoje bestialstwo wobec emigrantów, manipulowanie nimi, stosowanie przemocy, przerzuca na stronę polską. To jest działanie czysto propagandowe w nadziei, że może ktoś to kupi".


Marcin Urbański, źr. arch. pryw.

Marcin Urbański

wójt gminy Mielnik
17.11.2021

"Nie ma żadnej paniki, ludzie już się przyzwyczaili do tej sytuacji. Dochodzi do incydentów, przekroczeń granicy przez grupy kilkunastoosobowe, ale absolutnie to nie jest tak, jak ma to miejsce w Kuźnicy" - mówi Marcin Urbański.

Szymon Bielonko, fot. Joanna Szubzda

Szymon Bielonko

lekarz rodzinny
17.11.2021

"Widzimy, że ta fala mocniej nas dotyka, z większą częstością. Na szczęście większość pacjentów przechodzi zakażenie koronawirusem w miarę łagodnie" - mówi Szymon Bielonko.

Paval Latuszka, fot. Jarosław Iwaniuk

Paweł Łatuszka

były ambasador Białorusi, obecnie opozycjonista, kierownik białoruskiego Narodowego Zarządu Antykryzysowego
16.11.2021

- Trzeba zrozumieć, że Łukaszenka nigdy nie zaprzestanie. Dzisiaj kryzys migracyjny, wczoraj porwanie samolotu, jutro wymyśli coś innego. Ten człowiek jest i zawsze będzie zagrożeniem dla stabilności w centralnej i wschodniej Europie, a tak naprawdę dla całej Europy.


Stanisław Żaryn, arch. pryw.

Stanisław Żaryn

rzecznik Ministra-Koordynatora Służb Specjalnych
15.11.2021

"Czekamy na pierwsze informacje szczegółowe o harmonogramie budowy zapory. Są zapowiedzi, że w tym roku będą już pierwsze części jej montowane" - mówi Stanisław Żaryn.

Sebastian Sadowski Romanov, źródło: Łukasz Roszkowski

Sebastian Sadowski-Romanov

ekspert od handlu ze Wschodem
12.11.2021

"Wydaje mi się, że niestety, ale walka ekonomiczna z Białorusią będzie powodować nawet eskalację działań białoruskich na granicy. Jest to próba wywarcia wpływu na Unię Europejską, coś, co obserwowaliśmy kilka lat temu, co zrobiła Turcja. Czyli uszczelnimy swoje granice, będziemy robić obozy dla uchodźców, ale pod warunkiem, że UE zapłaci nam za to pieniądze. Myślę, że to jest taki nowy pomysł białoruskich władz na to, w jaki sposób można podreperować swój budżet".

Kapitan Szymon Szczepański z Dowództwa Garnizonu Warszawa, fot. archiwum prywatne

kpt. Szymon Szczepański

z Dowództwa Garnizonu Warszawa
11.11.2021

"Mundur jest przede wszystkim honorem, godnością. To jest wielkie wyróżnienie" - mówi kapitan Szymon Szczepański.


gen. Romana Polko, źródło: archiwum prywatne

gen. Roman Polko

były dowódca jednostki wojskowej GROM
10.11.2021

- Migranci wykazują niebywałą agresję i podatność na instrukcje, które otrzymują od białoruskich służb specjalnych. Nie prosi się o azyl w ten sposób, że wyłamuje się płot, ktoś się przedziera siłą, atakuje służby mundurowe.

Dorota Wyszkowska, fot. Monika Kalicka

Dorota Wyszkowska

zastępca dyrektora Urzędu Statystycznego w Białymstoku
10.11.2021

"Między 12 a 24 listopada będziemy realizowali badania kontrolne w ramach prac spisowych. Badanie będzie krótkie, zaledwie kilka pytań m.in. o mniejszość narodową, o liczbę osób w mieszkaniu" - mówi Dorota Wyszkowska.

mjr Katarzyna Zdanowicz, fot. Sylwia Krassowska

mjr Katarzyna Zdanowicz [wideo]

rzeczniczka Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej
9.11.2021

"Wypychanie naprzód kobiet i dzieci to próba zagrania na emocjach. Wiadomo, że płacz dzieci czy krzyk kobiet robi na wszystkich wrażenie. Jest to celowe działanie po to, by osłabić ochronę naszych granic, by reszta osób, która stoi z tyłu, mogła przedrzeć się do Polski".


płk Marek Pietrzak, fot. Joanna Szubzda

płk Marek Pietrzak [wideo]

rzecznik Wojsk Obrony Terytorialnej
9.11.2021

"Mamy zadanie ochrony granicy. Jej nielegalne przekroczenie jest łamaniem prawa, nie możemy do tego dopuścić (...) Na granicy jest ok. 800 żołnierzy WOT. Ich zaangażowanie będzie następstwem decyzji podejmowanych przez Straż Graniczną".

Paweł Mikłasz, fot. Joanna Szubzda

Paweł Mikłasz [wideo]

wójt Kuźnicy
9.11.2021

"To trudna, kłopotliwa dla nas sytuacja, niespotykana od okresu wojny, ale czujemy się bezpiecznie, bo polegamy na służbach, które nas chronią" - mówi Paweł Mikłasz.

Piotr Rećko, źródło: facebook.com/powiatsokolski.starostwopowiatowe

Piotr Rećko [wideo]

starosta sokólski
9.11.2021

"To, co się w tej chwili dzieje na granicy, to jest bezpośredni atak za pośrednictwem ludzi na terytorium Unii Europejskiej, na terytorium Polski. Ludzie niestety się boją. Ludzie też wiedzą, że możemy liczyć na naszych żołnierzy, na nasz rząd" - mówił w Polskim Radiu Białystok starosta sokólski Piotr Rećko.


prof. Daniel Boćkowski, fot. Sylwia Krassowska

prof. Daniel Boćkowski

z Uniwersytetu w Białymstoku
8.11.2021

"Takiego przesilenia jeszcze nie było. Widać, że władze białoruskie przygotowały się do tego bardzo solidnie. Trudno powiedzieć, co było zaplanowane. Na pewno przygotowywano coś bardzo medialnego" - mówił w Polskim Radiu Białystok profesor Daniel Boćkowski, ekspert ds. bezpieczeństwa.

gen. dyw. w st. spocz. Leon Komornicki, fot. z archiwum prywatnego

gen. dyw. w st. spocz. Leon Komornicki

8.11.2021

- Ze strony państw Unii Europejskiej i NATO działanie w przestrzeni politycznej powinno być bardziej zdynamizowane, a także nakładane skuteczne sankcje na reżim Łukaszenki. A te możliwości są jeszcze duże.

Mariusz Chrzanowski, fot. Adam Dąbrowski

Mariusz Chrzanowski

prezydent Łomży
5.11.2021

Kilka dni temu trzydziestu włodarzy miast-powiatów utworzyło Stowarzyszenie Prezydentów Miast Polskich. Jak zadeklarowali: chcą wspólnie, ponad podziałami politycznymi, przyjąć plan działania na rzecz usprawnienia pracy swoich samorządów.


dr Karol Nawrocki, fot. Joanna Szubzda

dr Karol Nawrocki [wideo]

prezes IPN
5.11.2021

"Wiedza o historii najnowszej i w ogóle sama historia jest jednym z elementów, który buduje niepodległą, wolną Polskę. Sprawia, że jesteśmy częścią jednego narodu" - mówi dr Karol Nawrocki.

Marcin Doliasz, fot. Sylwia Krassowska

Marcin Doliasz

prezes spółki PKS Nova
4.11.2021

"Nie stać nas na utrzymanie takiej szerokiej infrastruktury. Likwidujemy te oddziały, które są deficytowe, gdzie nie widzimy możliwości reaktywowania tej działalności" - mówi Marcin Doliasz.

Grzegorz Kuczyński, fot. Joanna Szubzda

Grzegorz Kuczyński

prezes Fundacji Białystok Biega
4.11.2021

- Wierzę, że tak jak zawsze będzie biało-czerwono, że setki biegaczy, które stawią się na starcie, pokażą, jak też możemy świętować wolność.


dr Karol Łapiński, fot. Joanna Szubzda

dr Karol Łapiński

z Państwowej Inspekcji Pracy w Białymstoku
4.11.2021

- W obecnym układzie prawnym pracodawca nie może nawet pytać pracownika, czy jest zaszczepiony, ponieważ to dane szczególnie wrażliwe. Pracodawcy nie mogą też premiować tych, którzy są zaszczepieni.

Mariusz Gromko, fot. Joanna Szubzda

Mariusz Gromko

senator PiS
3.11.2021

"Każdy, na którego terenie będzie posadowiona ta zapora, będzie mógł liczyć na stosowne odszkodowanie, bądź też na propozycję zamiany gruntu" - mówi senator PiS.

prof. Joanna Zajkowska, fot. Sylwia Krassowska

prof. Joanna Zajkowska

podlaska konsultant ds. epidemiologii
2.11.2021

"Tak działa nasza fizjologia, że jeżeli nie przypominamy naszemu organizmowi, jak wygląda ten wróg-patogen, to te przeciwciała produkują się w coraz mniejszej ilości i w którymś momencie one już przestają chronić. Także na pewno warto doszczepić się trzecią dawką".


Dariusz Zakrzewski, Piotr Bagiński i Bogdan Bakunowicz, fot. Sylwia Krassowska

Dariusz Zakrzewski, Piotr Bagiński i Bogdan Bakunowicz

kolarze z grupy Mistral Grodno SA Radio Białystok
2.11.2021

"Cieszymy się, że jako grupa Mistral Grodno SA Radio Białystok startujemy już czwarty sezon. Mam nadzieję, że będziemy kontynuowali tę współpracę" - mówi kapitan drużyny Dariusz Zakrzewski.

podinsp. Tomasz Krupa, fot. Sylwia Krassowska

podinsp. Tomasz Krupa

rzecznik podlaskiej policji
29.10.2021

"W ostatnich tygodniach chyba nie ma takiego dnia, żebyśmy nie zatrzymywali osób, które zarówno nielegalnie przedostały się na terytorium naszego kraju, ale również tych osób, które popełniają przestępstwa"- mówi podinsp. Tomasz Krupa.

Jan Kochanowicz, fot. Monika Kalicka

prof. Jan Kochanowicz

dyrektor USK w Białymstoku
28.10.2021

"To nie jest już tak, że chorują tylko osoby stare, schorowane. Raczej możemy podzielić tych pacjentów na osoby niezaszczepione i te osoby chorują najciężej oraz osoby zaszczepione - przechodzą stosunkowo lekko te zakażenia" - mówi prof. Jan Kochanowicz.
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok