Radio Białystok | Gość | gen. Roman Polko - były dowódca jednostki wojskowej GROM

gen. Roman Polko

były dowódca jednostki wojskowej GROM

10.11.2021, 08:30, akt. 16:00

- Migranci wykazują niebywałą agresję i podatność na instrukcje, które otrzymują od białoruskich służb specjalnych. Nie prosi się o azyl w ten sposób, że wyłamuje się płot, ktoś się przedziera siłą, atakuje służby mundurowe.

gen. Romana Polko, źródło: archiwum prywatne
gen. Romana Polko, źródło: archiwum prywatne


0:00
0:00
Z generałem Romanem Polko rozmawia Iza Serafin | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Kilkuset cudzoziemców wciąż koczuje po białoruskiej stronie w pobliżu przejścia granicznego w Kuźnicy. Nasze służby spodziewają się jednak eskalacji napięcia przy polsko-białoruskiej granicy. Co się może zdarzyć i czy w tej sytuacji możemy czuć się bezpiecznie?

Z byłym dowódcą jednostki wojskowej GROM generałem Romanem Polko rozmawia Iza Serafin.


Iza Serafin: To nie pojawiło się nagle. Od wielu tygodni z niepokojem śledzimy to, co się dzieje w naszym regionie przy granicy z Białorusią, ale też na ulicach naszych miast, po których na przykład jeżdżą kurierzy z migrantami. Czy mamy się czego obawiać? Pytam o to przede wszystkim w imieniu mieszkańców Kuźnicy czy Szudziałowa, ale też innych przygranicznych miejscowości.


gen. Roman Polko: Nie można bagatelizować problemu. To jest strategia Putina realizowana przez Łukaszenkę. Chodzi o wypchnięcie migrantów po to, żeby Polska, Europa miały kolejny problem, by Putin mógł realizować swoją strategię dotyczącą już nie tylko przejęcia pełnej kontroli nad Białorusią, ale nad Ukrainą, i aby odgrywał rolę dominującego gracza, tak jak kiedyś to było za czasów Związku Sowieckiego.

Natomiast patrząc już bardziej regionalnie, to niestety widzimy, że to nie są migranci, którzy rzeczywiście są biedni, potrzebują pomocy, bo po pierwsze było ich stać na to, żeby wykupić bilet do Europy. Ci, którzy naprawdę potrzebują pomocy, zostali na miejscu i raczej tam tę pomoc trzeba byłoby kierować. Po drugie wykazują niebywałą agresję i podatność na instrukcje, które otrzymują od białoruskich służb specjalnych. Nie prosi się o azyl w ten sposób, że wyłamuje się płot, ktoś się przedziera siłą i atakuje służby mundurowe.

Natomiast z drugiej strony oczywiście warto zwrócić uwagę, że Polska nie zbagatelizowała tego problemu. Wiem, że stan wyjątkowy w rejonie przygranicznym jest naprawdę uciążliwy, ale dzięki temu jest większe poczucie bezpieczeństwa.  Żołnierze, Straż Graniczna, WOT mogą wykonywać swoją misję i chronić naszej granicy bez obawy o to, że ktoś ich będzie atakował z drugiej strony.


Zwykły człowiek się zastanawia, jak to możliwe, że na oczach cywilizowanego świata jeden z dyktatorów tak cynicznie bawi się ludźmi, mając ich za nic, kpi sobie otwarcie z takiej świętości, jaką jest granica już nie tylko nasza państwowa, ale przecież unijna i natowska. Jak to jest możliwe?


Szczerze mówiąc, też tego nie rozumiem, a jeszcze mniej rozumiem Organizację Narodów Zjednoczonych, która tak jakby tego problemu nie dostrzegała. Do tej pory czy w 2015 roku przemytem, handlem ludźmi tak naprawdę zajmowały się organizacje przestępcze. Dzisiaj zostało to zinstytucjonalizowane, realizuje to Białoruś w dodatku przy wsparciu innych państw, przewoźników - chociażby członka sojuszu NATO Turcji. No bo skoro Turcja jest głucha na prośby polskich władz, ale też władz NATO, żeby jednak przyblokować ten proceder, żeby nie pomagać Łukaszence, to niestety, ale Turcja uprawia podobny proceder, tym razem wypuszczając migrantów chociażby na kierunku greckim, po to, żeby szantażować Europę i domagać się środków finansowych za to, że ten proceder zostanie zatrzymany.

Białoruś podąża tym tropem. Co ciekawe, nawet Siergiej Ławrow, minister spraw zagranicznych Rosji, powiedział, że to jest słuszne, bo to się przecież należy i takie środki Europa powinna Białorusi wypłacić, jeżeli nie chce, żeby napływ imigrantów w dalszym ciągu był realizowany.


ONZ potępia, Unia Europejska potępia, nakłania Łukaszenkę do zmiany zachowania. Czy to wystarczy? Czy struktury unijne, natowskie powinny się w to zaangażować bardziej? I jak?


Zdecydowanie tak. Dobrze by było, żeby biurokraci przeszli do działań. Białoruś można zatrzymać w bardzo prosty sposób - blokując nie tylko przestrzeń powietrzną Białorusi, choć to już by wystarczyło, ale nawet blokadą gospodarczą. Białoruś jest gospodarczo bardzo związana z Europą. Rosja też jest za bardzo związana z Europą. Niestety wygrywają czasem interesy dwustronne, które zmniejszają skuteczność.

Ważna jest również spoistość NATO. Oczekiwałbym większej obecności np. w narracji i zrozumieniu polskiego głosu poprzez członków sojuszu NATO. Pewnie wtedy Organizacja Narodów Zjednoczonych także byłaby jednak bardziej zmobilizowana do konkretniejszych działań, które mają na celu zapewnienie bezpieczeństwa chociażby ludziom w rejonie przygranicznym. Często ten temat jest pomijany, ale przecież tam mieszkają ludzie, którzy chcą żyć normalnie, spokojnie, a nie codziennie widzieć jakieś pałętające się grupy, przedzierające się przez płot, przez granicę, i zastanawiać się, czy wychodzić z domu, czy nie, czy mogę zostać zaatakowany, okradziony albo nawet zabity.


Na razie są deklaracje monitorowania sytuacji. Czy to pana zdaniem sprawia, że Łukaszenka, zamiast się wycofywać, czuje się coraz bardziej bezkarny? Podobno mówi, że u nas jest "żyzny grunt" do prowokacji.


Ten żyzny grunt nie wziął się z przypadku. Niestety nawet teraz, obserwując chociażby obrady naszych polityków, słychać brak spójnego, jednolitego działania. Marzy mi się jednak pełna zgoda w kwestiach bezpieczeństwa. No bo wtedy, kiedy ta narracja czy wojna propagandowa Łukaszenki święci triumfy na terenie Polski, kiedy w ten sposób buduje wspierającą go piątą kolumnę, to rzeczywiście warto w te słabe punkty, które zidentyfikował, jeszcze mocniej uderzać, bo to pozwala mu czuć się zwycięzcą, czuć, że osiąga sukces.


Klasa polityczna jest podzielona w sprawie kryzysu migracyjnego, ale też podzielone jest społeczeństwo. To nie służy rozwiązaniu tego konfliktu. À propos społeczeństwa, czy i ewentualnie jak powinno się w to angażować, żeby nie szkodzić? Myślę tutaj nie tylko o mieszkańcach przygranicznych miejscowości, ale też Warszawy czy Krakowa.


Zacznę od czynnika ludzkiego. Pomagajmy tym, którzy naprawdę tej pomocy potrzebują. Nie tym, którzy nas szantażują, terroryzują, którzy demolują granicę, plują na nasz mundur, atakują służby mundurowe, tylko tym, którzy potrzebują tej pomocy. A takich ludzi w regionach Bliskiego Wschodu, Afryki nie brakuje. Ale zazwyczaj ci ludzie nie mają środków finansowych, żeby tu przybyć.

Po drugie szanujmy nasze służby mundurowe. Nie pozwólmy na to, żeby ktoś pluł na polski mundur.


Nasze służby spodziewają się eskalacji napięcia przy granicy, zatem my tutaj zwłaszcza zastanawiamy się, co się może jeszcze zdarzyć. Dochodzą do nas niepokojące informacje, że Łukaszenka może zaatakować 11 listopada, w Święto Niepodległości, z dwóch stron - od granicy i od stolicy.


Łukaszenka jest determinowany, zresztą często taką strategię mają terroryści, żeby doprowadzić do jakichś ekstremalnych sytuacji, co najgorsze, myślę, że również i do rozlewu krwi, po to, żeby później rzucać kolejne oskarżenia pod adresem Polski. To jest coś, czego obawiamy się najbardziej, coś, co powoduje, że nawet kiedy w stronę naszych żołnierzy kierowana jest broń, oddawane są puste strzały, kiedy na naszą stronę nawet przechodzą "zielone ludziki", to naprawdę trzeba mieć stalowe nerwy, żeby to wytrzymać.

Ta eskalacja pewnie będzie miała miejsce i pewnie w takim czasie, kiedy będzie się wydawało Łukaszence, że czujność naszych służb będzie bardziej uśpiona. Ale tutaj mam niepokojący sygnał dla samego Łukaszenki - nic nie wskazuje na to, żeby nasi żołnierze, nasi pogranicznicy odpuścili. Nawet podczas świąt. Sam zresztą podczas misji doskonale zdawałem sobie sprawę, że właśnie tego typu święta jak święto narodowe, Bożego Narodzenia, Nowy Rok zawsze powodowały, że mieliśmy wzmożoną czujność i wykonywaliśmy zadania ze zdwojoną siłą.

Specjalsi, którzy dowodzą Wojskami Obrony Terytorialnej, doskonale znają ten sposób działania, ten sposób myślenia. Jestem przekonany, że dadzą sobie radę z tą trudną sytuacją.


| red: mag, zmj


Przeczytaj, zanim skomentujeszZNAJDŹ NAS

REKLAMA
OiFP - KONCERT PRAWYKONAŃ

REKLAMA
Maraton Bluesa 2023

REKLAMA
OiFP SCHÖNBERG | BRAHMS | CHOPIN | BEETHOVEN | RECITAL FORTEPIANOWY

REKLAMA
OiFP TIDES AND TIMES

REKLAMA
OiFP Gala sylwestrowa

Niebieski Mikrofon 2023
prof. Aleksander Prokopiuk, fot. Sylwia Krassowska

prof. Aleksander Prokopiuk [wideo]

ekonomista, rektor Wyższej Szkoły Ekonomicznej w Białymstoku
30.11.2023

"Pracownicy na pewno będą zadowoleni z tego, że nie muszą w Wigilię pracować" - mówi prof. Aleksander Prokopiuk.

Tomasz Orłowski, fot. Sylwia Krassowska

Tomasz Orłowski [wideo]

polski dyplomata, nauczyciel akademicki, były ambasador Polski we Francji, Monako, we Włoszech i Republice San Marino
29.11.2023

"Im donośniejszy głos Polski, tym większe nasze możliwości wpływu na to, żeby Unia zmieniała się w kierunku odpowiadającym naszym aspiracjom i potrzebom" - mówił w Polskim Radiu Białystok polski dyplomata Tomasz Orłowski.

Małgorzata Dajnowicz, fot. Sylwia Krassowska

prof. Małgorzata Dajnowicz

Podlaski Wojewódzki Konserwator Zabytków, kierownik Pracowni Historii Kobiet Wydziału Historii Uniwersytetu w Białymstoku
28.11.2023

- Trzeba nagłaśniać problematykę kobiecą i temu też służy Archiwum Historii Kobiet, które tworzymy w Podlaskiej Bibliotece Cyfrowej - mówi prof. Małgorzata Dajnowicz.


prof. Andrzej Jackiewicz, fot. Sylwia Krassowska

prof. Andrzej Jackiewicz [wideo]

konstytucjonalista z Wydziału Prawa Uniwersytetu w Białymstoku
28.11.2023

- Nie sądzę, żeby ci politycy, ci ministrowie powołani wczoraj przez prezydenta podejmowali jakieś wyjątkowo strategiczne decyzje - mówi prof. Andrzej Jackiewicz.

fot. Łukasz Błasikiewicz/Kancelaria Sejmu

Szymon Hołownia [wideo]

marszałek Sejmu
27.11.2023

"Chciałbym, żeby Sejm był takim miejscem, w którym ludzie się spierają i to do bólu. Jednak nie pozwolę na chuligaństwo polityczne" - mówi Szymon Hołownia.

Marcin Doliasz, fot. Sylwia Krassowska

Marcin Doliasz [wideo]

prezes PKS Nova
24.11.2023

Sytuacja finansowa spółki PKS Nova jest dobra - zapewniał w Polskim Radiu Białystok prezes przedsiębiorstwa Marcin Doliasz.


prof. Sławomir Wołczyński, fot. Marcin Gliński

prof. Sławomir Wołczyński [wideo]

kierownik Kliniki Rozrodczości i Endokrynologii Ginekologicznej Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Białymstoku
23.11.2023

"Refundacja in vitro jest absolutnie potrzebna" - mówił w Polskim Radiu Białystok prof. Sławomir Wołczyński.

prof. Tomasz Dubowski, fot. Marcin Gliński

prof. Tomasz Dubowski [wideo]

z Wydziału Prawa Uniwersytetu w Białymstoku.
23.11.2023

"Unia musi się rozwijać, Unia musi ewoluować. Pojawiają się w Unii Europejskiej nowe państwa, wokół nowe wyzwania, także trzeba mieć świadomość, że Unia będzie się do tego wszystkiego dostosowywać" - mówił w Polskim Radiu Białystok prof. Tomasz Dubowski z Uniwersytetu w Białymstoku.

Stanisław Wojtera, fot. Sylwia Krassowska

Stanisław Wojtera [wideo]

prezes spółki Polskie Porty Lotnicze
22.11.2023

Lotnisko na białostockich Krywlanach można rozwinąć na dwa sposoby - oszczędny i bardziej kosztowny, który da większe możliwości - mówił w Polskim Radiu Białystok prezes spółki Polskie Porty Lotnicze Stanisław Wojtera.


dr hab. Daniel Boćkowski, fot. Sylwia Krassowska

prof. Daniel Boćkowski [wideo]

ekspert do spraw bezpieczeństwa z UwB
21.11.2023

"To jest próba destabilizacji nie tylko Finlandii, ale i NATO, i Unii Europejskiej. Finlandia była najsłabszym ogniwem. Tam takiego naporu jeszcze nie było" - mówi prof. Daniel Boćkowski.

Radosław Dobrowolski, fot. Barbara Sokolińska

Radosław Dobrowolski [wideo]

burmistrz Supraśla
20.11.2023

- Gmina Supraśl najwięcej zrobiła pod względem inwestycji oświatowych, dostępności do oświaty - mówi Radosław Dobrowolski.

Afimico Pululu, fot. Sylwia Krassowska

Afimico Pululu

napastnik Jagiellonii Białystok
19.11.2023

"Gwarantuję, że będę grał w Jagiellonii Białystok do końca sezonu. Będę robił wszystko, żeby zdobyć jak najwięcej bramek, by wynik był jak najlepszy" - mówi Afimico Pululu.


KS BAS Białystok - Roleski Grupa Azoty PWSZ Tarnów, 16.10.2021, fot. Joanna Szubzda

Marcin Wojtowicz i Sebastian Grzegorek

obecny i były trener KS BAS Białystok
19.11.2023

"Będziemy chcieli wygrywać jak najwięcej meczów, drużyna jest z dużym potencjałem" - mówi Marcin Wojtowicz.

Lech Janerka, fot. Sylwia Krassowska

Lech Janerka

muzyk rockowy, kompozytor i basista
18.11.2023

Po 18 latach Lech Janerka wraca z nową płytą. Już jest jego nowy album - „Gipsowy odlew falsyfikatu”.

Katarzyna Siemion, źródło: archiwum prywatne

dr Katarzyna Siemion [wideo]

z Wydziału Prawa Uniwersytetu w Białymstoku
17.11.2023

- Kradzież tożsamości jest jednym z najczęściej wykorzystywanych mechanizmów do tego, żeby wyłudzać pieniądze, zobowiązania, pożyczki ratalne - mówi dr Katarzyna Siemion.


fot. Marcin Gliński

Artur Kosicki [wideo]

marszałek województwa podlaskiego
16.11.2023

"Kiedyś było takie hasło "Polska w budowie". Odniosę to do województwa podlaskiego - podlaskie będzie teraz w budowie" - mówił w Polskim Radiu Białystok marszałek województwa podlaskiego Artur Kosicki.

Maciej Żywno, fot. Sylwia Krassowska

Maciej Żywno [wideo]

Wicemarszałek Senatu XI kadencji
15.11.2023

"Wszyscy deklarowali chęć współpracy ponad podziałami dla regionu i będziemy to podtrzymywać" - mówi Maciej Żywno.

Źródło: Collegium Civitas

dr Paweł Maranowski [wideo]

z Collegium Civitas
14.11.2023

"Scena polityczna, a szczególnie ta debata, która odbywa się w parlamencie zawsze jest gorąca. Szczególnie przy bardzo trudnych tematach, które nas czekają. A na pewno będzie nas czekać temat chociażby aborcji i sądownictwa" - mówił w Polskim Radiu Białystok doktor Paweł Maranowski z Collegium Civitas.


fot. Marcin Gliński

prof. Małgorzata Bieńkowska [wideo]

dziekan Wydziału Socjologii Uniwersytetu w Białymstoku
13.11.2023

W poniedziałek, 13 listopada inauguracja nowego parlamentu. W południe rozpocznie się posiedzenie Sejmu X kadencji, a o 16:00 Senatu. W harmonogramie obrad są m.in. przemówienia prezydenta Andrzeja Dudy i dymisja dotychczasowego rządu.

Wojciech Nowicki, fot. Monika Kalicka

Wojciech Nowicki

młociarz Podlasia Białystok, mistrz olimpijski
12.11.2023

"Mam motywację do dalszego treningu, jestem zdrowy, więc mam nadzieję, że przygotowania będą pomyślne i za rok na igrzyskach olimpijskich w Paryżu pokażę się z jak najlepszej strony" - mówi Wojciech Nowicki.

Dariusz Piontkowski, fot. Joanna Szubzda

Dariusz Piontkowski [wideo]

10.11.2023

- Możliwości nie są duże. Premier Morawiecki będzie stał przed bardzo trudnym zadaniem i być może ta misja mu się nie uda - mówi wiceminister o próbie utworzenia rządu przez PiS.


Anna Skorko, fot. Joanna Szubzda

Anna Skorko

prezeska Fundacji "Dom"
9.11.2023

Chodzi o to by odkrywać lokalną przeszłość, zachowywać i twórczo z niej czerpać, a przykładem mogą być Białostockie Zakłady Przemysłu Bawełnianego Fasty.

prof. Robert Ciborowski, fot. Joanna Szubzda

prof. Robert Ciborowski [wideo]

ekonomista, rektor Uniwersytetu w Białymstoku
9.11.2023

"Kapitał tworzy się z oszczędności, a więc stopy procentowe powinny być wyższe niż inflacja. Wtedy ludzie chętnie oszczędzają" - mówi prof. Robert Ciborowski.

Marek Sawicki, fot. Lech Pilarski

Marek Sawicki

poseł PSL, marszałek senior Sejmu X kadencji
8.11.2023

- Traktuję to jako wyróżnienie - mówi o nominacji na marszałka seniora Marek Sawicki.


fot. Marcin Gliński

dr Radosław Poniat [wideo]

z Wydziału Historii Uniwersytetu w Białymstoku
7.11.2023

"Druga strona dość wyraźnie szykuje się na stworzenie rządu. W świetle zbliżających się kolejnych wyborów nie sądzę, by też komukolwiek się opłacało pójść na współpracę z PiS-em" - mówił w Polskim Radiu Białystok dr Radosław Poniat.

prof. Joanna Zajkowska, fot. Joanna Szubzda

prof. Joanna Zajkowska [wideo]

podlaska konsultant w dziedzinie epidemiologii
6.11.2023

- W tej chwili wzrost zachorowań na Covid-19 jest obserwowany wśród ludzi pracujących, podróżujących, aktywnych. (...) W szpitalach mamy wzrastającą liczbę chorych, ale to nie jest taka liczba, którą możemy porównywać do fal koronawirusa z poprzednich sezonów.

Maciej Żywno, fot. Sylwia Krassowska

Maciej Żywno [wideo]

senator z Polski 2050
3.11.2023

"Podział resortów jest w puli negocjacyjnej. Mam nadzieję, że środowisko i energia będzie po naszej stronie, bo jest to w DNA Polski 2050" - mówi Maciej Żywno.


fot. PRB

Magdalena Glińska

psycholożka, psychoterapeutka, religioznawczyni
2.11.2023

"Wizyty na cmentarzu pomagają nam skonfrontować się ze śmiercią. To ważne, że możemy wrócić do bliskich, możemy ich powspominać, przypomnieć, co dobrego nam dali" - mówi Magdalena Glińska.

Józef Babiel, fot. Adam Dąbrowski

Józef Babiel

wiceprezes Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Łomżyńskiej
31.10.2023

"Przez prawie 40 lat udało się uratować na cmentarzu łomżyńskim ponad 250 obiektów historycznych" - mówi Józef Babiel.

fot. Marcin Gliński

ks. Karol Kondracikowski [wideo]

dyrektor Wydziału Duszpasterstwa białostockiej kurii
31.10.2023

"Śmierć jest jednym z największych lęków, które mamy przed sobą. Bardzo się boimy tego końca, bo każdego z nas to kiedyś czeka i tego nie unikniemy. A tymczasem chrześcijaństwo mówi nam o tym, że nasza religia nie jest religią śmierci, ale religią życia" - mówił w Polskim Radiu Białystok ks. Karol Kondracikowski.


Barbara Okuła, fot. Sylwia Krassowska

Barbara Okuła [wideo]

posłanka Polski 2050, startująca z listy Trzeciej Drogi
30.10.2023

"Zawsze staram się wypośrodkowywać, trochę słuchać rozumu, trochę serca i gdzieś tam, tą trzecią drogą, iść do przodu" - mówi Barbara Okuła.

Maria Andrejczyk, fot. Sylwia Krassowska

Maria Andrejczyk [wideo]

oszczepniczka, wicemistrzyni olimpijska z Tokio
29.10.2023

- Już nie mam takiego wewnętrznego poczucia, że jestem zostawiona sama sobie, że wszyscy z założonymi rękami czekają, aż ja się ogarnę. Ja już mam ludzi do tego, żeby pomogli mi się ogarnąć - mówi Maria Andrejczyk.

Szymon Hołownia, fot. Sylwia Krassowska

Szymon Hołownia [wideo]

przewodniczący Polski 2050, jeden z liderów Trzeciej drogi
27.10.2023

"Chciałbym się odwdzięczyć za to, co dostałem od Podlasia, od Białostocczyzny. Białystok będzie kluczowy w całej mojej politycznej drodze, możecie być tego pewni" - mówi Szymon Hołownia.


Józef Mozolewski, fot. Sylwia Krassowska

Józef Mozolewski [wideo]

przewodniczący podlaskiej "Solidarności"
27.10.2023

"Bez względu na to, kto rządzi, to my jako Solidarność zawsze będziemy trzymać rękę na pulsie. Jak będzie trzeba, to będziemy protestowali" - mówi Józef Mozolewski.

Sebastian Łukaszewicz, fot. Barbara Sokolińska

Sebastian Łukaszewicz [wideo]

nowo wybrany poseł z Suwerennej Polski
26.10.2023

"Myślę, że pan prezydent, zgodnie z Konstytucją, zgodnie z tradycją obowiązującą w polskiej demokracji, wskaże zwycięską partię do misji tworzenia rządu i będzie to Prawo i Sprawiedliwość" - mówi Sebastian Łukaszewicz.

Jacek Niedźwiedzki, fot. Marcin Iwanowicz

Jacek Niedźwiedzki [wideo]

nowo wybrany poseł Koalicji Obywatelskiej
25.10.2023

- Jestem pewien, że twardo idziemy po objęcie rządów w Polsce - mówi nowy poseł Koalicji Obywatelskiej Jacek Niedźwiedzki.
źródło: www.radio.bialystok.pl​

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok