Radio Białystok | Gość | gen. Roman Polko - były dowódca jednostki wojskowej GROM

gen. Roman Polko

były dowódca jednostki wojskowej GROM

10.11.2021, 08:30, akt. 16:00

- Migranci wykazują niebywałą agresję i podatność na instrukcje, które otrzymują od białoruskich służb specjalnych. Nie prosi się o azyl w ten sposób, że wyłamuje się płot, ktoś się przedziera siłą, atakuje służby mundurowe.

gen. Romana Polko, źródło: archiwum prywatne
gen. Romana Polko, źródło: archiwum prywatne

Z generałem Romanem Polko rozmawia Iza Serafin

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Kilkuset cudzoziemców wciąż koczuje po białoruskiej stronie w pobliżu przejścia granicznego w Kuźnicy. Nasze służby spodziewają się jednak eskalacji napięcia przy polsko-białoruskiej granicy. Co się może zdarzyć i czy w tej sytuacji możemy czuć się bezpiecznie?

Z byłym dowódcą jednostki wojskowej GROM generałem Romanem Polko rozmawia Iza Serafin.


Iza Serafin: To nie pojawiło się nagle. Od wielu tygodni z niepokojem śledzimy to, co się dzieje w naszym regionie przy granicy z Białorusią, ale też na ulicach naszych miast, po których na przykład jeżdżą kurierzy z migrantami. Czy mamy się czego obawiać? Pytam o to przede wszystkim w imieniu mieszkańców Kuźnicy czy Szudziałowa, ale też innych przygranicznych miejscowości.


gen. Roman Polko: Nie można bagatelizować problemu. To jest strategia Putina realizowana przez Łukaszenkę. Chodzi o wypchnięcie migrantów po to, żeby Polska, Europa miały kolejny problem, by Putin mógł realizować swoją strategię dotyczącą już nie tylko przejęcia pełnej kontroli nad Białorusią, ale nad Ukrainą, i aby odgrywał rolę dominującego gracza, tak jak kiedyś to było za czasów Związku Sowieckiego.

Natomiast patrząc już bardziej regionalnie, to niestety widzimy, że to nie są migranci, którzy rzeczywiście są biedni, potrzebują pomocy, bo po pierwsze było ich stać na to, żeby wykupić bilet do Europy. Ci, którzy naprawdę potrzebują pomocy, zostali na miejscu i raczej tam tę pomoc trzeba byłoby kierować. Po drugie wykazują niebywałą agresję i podatność na instrukcje, które otrzymują od białoruskich służb specjalnych. Nie prosi się o azyl w ten sposób, że wyłamuje się płot, ktoś się przedziera siłą i atakuje służby mundurowe.

Natomiast z drugiej strony oczywiście warto zwrócić uwagę, że Polska nie zbagatelizowała tego problemu. Wiem, że stan wyjątkowy w rejonie przygranicznym jest naprawdę uciążliwy, ale dzięki temu jest większe poczucie bezpieczeństwa.  Żołnierze, Straż Graniczna, WOT mogą wykonywać swoją misję i chronić naszej granicy bez obawy o to, że ktoś ich będzie atakował z drugiej strony.


Zwykły człowiek się zastanawia, jak to możliwe, że na oczach cywilizowanego świata jeden z dyktatorów tak cynicznie bawi się ludźmi, mając ich za nic, kpi sobie otwarcie z takiej świętości, jaką jest granica już nie tylko nasza państwowa, ale przecież unijna i natowska. Jak to jest możliwe?


Szczerze mówiąc, też tego nie rozumiem, a jeszcze mniej rozumiem Organizację Narodów Zjednoczonych, która tak jakby tego problemu nie dostrzegała. Do tej pory czy w 2015 roku przemytem, handlem ludźmi tak naprawdę zajmowały się organizacje przestępcze. Dzisiaj zostało to zinstytucjonalizowane, realizuje to Białoruś w dodatku przy wsparciu innych państw, przewoźników - chociażby członka sojuszu NATO Turcji. No bo skoro Turcja jest głucha na prośby polskich władz, ale też władz NATO, żeby jednak przyblokować ten proceder, żeby nie pomagać Łukaszence, to niestety, ale Turcja uprawia podobny proceder, tym razem wypuszczając migrantów chociażby na kierunku greckim, po to, żeby szantażować Europę i domagać się środków finansowych za to, że ten proceder zostanie zatrzymany.

Białoruś podąża tym tropem. Co ciekawe, nawet Siergiej Ławrow, minister spraw zagranicznych Rosji, powiedział, że to jest słuszne, bo to się przecież należy i takie środki Europa powinna Białorusi wypłacić, jeżeli nie chce, żeby napływ imigrantów w dalszym ciągu był realizowany.


ONZ potępia, Unia Europejska potępia, nakłania Łukaszenkę do zmiany zachowania. Czy to wystarczy? Czy struktury unijne, natowskie powinny się w to zaangażować bardziej? I jak?


Zdecydowanie tak. Dobrze by było, żeby biurokraci przeszli do działań. Białoruś można zatrzymać w bardzo prosty sposób - blokując nie tylko przestrzeń powietrzną Białorusi, choć to już by wystarczyło, ale nawet blokadą gospodarczą. Białoruś jest gospodarczo bardzo związana z Europą. Rosja też jest za bardzo związana z Europą. Niestety wygrywają czasem interesy dwustronne, które zmniejszają skuteczność.

Ważna jest również spoistość NATO. Oczekiwałbym większej obecności np. w narracji i zrozumieniu polskiego głosu poprzez członków sojuszu NATO. Pewnie wtedy Organizacja Narodów Zjednoczonych także byłaby jednak bardziej zmobilizowana do konkretniejszych działań, które mają na celu zapewnienie bezpieczeństwa chociażby ludziom w rejonie przygranicznym. Często ten temat jest pomijany, ale przecież tam mieszkają ludzie, którzy chcą żyć normalnie, spokojnie, a nie codziennie widzieć jakieś pałętające się grupy, przedzierające się przez płot, przez granicę, i zastanawiać się, czy wychodzić z domu, czy nie, czy mogę zostać zaatakowany, okradziony albo nawet zabity.


Na razie są deklaracje monitorowania sytuacji. Czy to pana zdaniem sprawia, że Łukaszenka, zamiast się wycofywać, czuje się coraz bardziej bezkarny? Podobno mówi, że u nas jest "żyzny grunt" do prowokacji.


Ten żyzny grunt nie wziął się z przypadku. Niestety nawet teraz, obserwując chociażby obrady naszych polityków, słychać brak spójnego, jednolitego działania. Marzy mi się jednak pełna zgoda w kwestiach bezpieczeństwa. No bo wtedy, kiedy ta narracja czy wojna propagandowa Łukaszenki święci triumfy na terenie Polski, kiedy w ten sposób buduje wspierającą go piątą kolumnę, to rzeczywiście warto w te słabe punkty, które zidentyfikował, jeszcze mocniej uderzać, bo to pozwala mu czuć się zwycięzcą, czuć, że osiąga sukces.


Klasa polityczna jest podzielona w sprawie kryzysu migracyjnego, ale też podzielone jest społeczeństwo. To nie służy rozwiązaniu tego konfliktu. À propos społeczeństwa, czy i ewentualnie jak powinno się w to angażować, żeby nie szkodzić? Myślę tutaj nie tylko o mieszkańcach przygranicznych miejscowości, ale też Warszawy czy Krakowa.


Zacznę od czynnika ludzkiego. Pomagajmy tym, którzy naprawdę tej pomocy potrzebują. Nie tym, którzy nas szantażują, terroryzują, którzy demolują granicę, plują na nasz mundur, atakują służby mundurowe, tylko tym, którzy potrzebują tej pomocy. A takich ludzi w regionach Bliskiego Wschodu, Afryki nie brakuje. Ale zazwyczaj ci ludzie nie mają środków finansowych, żeby tu przybyć.

Po drugie szanujmy nasze służby mundurowe. Nie pozwólmy na to, żeby ktoś pluł na polski mundur.


Nasze służby spodziewają się eskalacji napięcia przy granicy, zatem my tutaj zwłaszcza zastanawiamy się, co się może jeszcze zdarzyć. Dochodzą do nas niepokojące informacje, że Łukaszenka może zaatakować 11 listopada, w Święto Niepodległości, z dwóch stron - od granicy i od stolicy.


Łukaszenka jest determinowany, zresztą często taką strategię mają terroryści, żeby doprowadzić do jakichś ekstremalnych sytuacji, co najgorsze, myślę, że również i do rozlewu krwi, po to, żeby później rzucać kolejne oskarżenia pod adresem Polski. To jest coś, czego obawiamy się najbardziej, coś, co powoduje, że nawet kiedy w stronę naszych żołnierzy kierowana jest broń, oddawane są puste strzały, kiedy na naszą stronę nawet przechodzą "zielone ludziki", to naprawdę trzeba mieć stalowe nerwy, żeby to wytrzymać.

Ta eskalacja pewnie będzie miała miejsce i pewnie w takim czasie, kiedy będzie się wydawało Łukaszence, że czujność naszych służb będzie bardziej uśpiona. Ale tutaj mam niepokojący sygnał dla samego Łukaszenki - nic nie wskazuje na to, żeby nasi żołnierze, nasi pogranicznicy odpuścili. Nawet podczas świąt. Sam zresztą podczas misji doskonale zdawałem sobie sprawę, że właśnie tego typu święta jak święto narodowe, Bożego Narodzenia, Nowy Rok zawsze powodowały, że mieliśmy wzmożoną czujność i wykonywaliśmy zadania ze zdwojoną siłą.

Specjalsi, którzy dowodzą Wojskami Obrony Terytorialnej, doskonale znają ten sposób działania, ten sposób myślenia. Jestem przekonany, że dadzą sobie radę z tą trudną sytuacją.


| red: mag, zmj


Przeczytaj, zanim skomentujesz


Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
Nie Teatr
Sebastian Rynkiewicz, fot. Sylwia Krassowska

Sebastian Rynkiewicz

prezes Klastra Obróbki Metali
27.01.2022

"Podlaskie firmy w ciągu dwóch lat kryzysowych poradziły sobie znakomicie. Myślę, że jedną z recept jest to, że dzielimy się doświadczeniem, dobrymi praktykami, jak rozwiązywać problemy. Też akcja szczepień, którą prowadziliśmy - to jest jeden z tych aspektów, dlaczego nasze firmy sobie dobrze radzą" - mówi Sebastian Rynkiewicz.

Adam Abramowicz, fot. Joanna Szubzda

Adam Abramowicz

Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców
26.01.2022

Po pracownikach przyszedł czas na rozliczenia pracodawców zgodnie z przepisami zawartymi w podatkowym Polskim Ładzie. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców Adam Abramowicz zwraca uwagę, że przepisy mogą okazać się niekorzystne i proponuje ich korektę.

Robert Ćwikowski, fot. Monika Kalicka

Robert Ćwikowski

psychoterapeuta
26.01.2022

Jak przetrwać ferie w pandemii? "Można leżeć w łóżku i marudzić, narzekać, trzymając telefon w ręku, że nie mam, co robić, a można sobie ten czas zorganizować samemu. Dobrze byłoby mieć plan dnia".


Szymon Bielonko, fot. Marcin Gliński

Szymon Bielonko

lekarz rodzinny
25.01.2022

"Na pewno zderzymy się z niezadowoleniem innych pacjentów, mimo stawania na głowie, to pewne przypadki będą musiały poczekać. Na drugi plan zejdą bilanse, na drugi plan zejdą zaświadczenia różnej maści, które w tym momencie będą musiały poczekać" - mówi Szymon Bielonko.

Andrij Bołkun, źródło: archiwum prywatne

Andrzej Bołkun

redaktor naczelny portalu Leopolis.news
24.01.2022

Rosja koncentruje wojska na granicy z Ukrainą. "Moim zdaniem wśród Ukraińców nie ma jakichś panicznych nastrojów. Sporo ludzi wie, że ukraińskie wojsko jest poważne, ma doświadczenie realnych walk i to nie będzie taka lekka przechadzka po kraju, jak to było 7 lat temu".

prof. Robert Flisiak, fot. Joanna Szubzda

prof. Robert Flisiak

prezes Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych
21.01.2022

"Mam nadzieję, że w marcu będziemy się już żegnać z tą falą. Możemy przyjąć takie założenie, że ta fala będzie stosunkowo krótka w porównaniu z innymi" - mówi prof. Flisiak.


Dariusz Matynka, fot. Monika Kalicka

podinsp. Dariusz Matynka

z Komendy Wojewódzkiej Policji w Białymstoku
21.01.2022

"Nowy taryfikator sprawia, że wielu kierowców zdejmuje nogę z gazu. Działa świadomość wysokości grzywien, jakie mogą być nałożone na niestosujących się do przepisów ruchu drogowego" - mówi podinsp. Dariusz Matynka.

fot. Adam Dąbrowski

Cezary Zborowski

zastępca wójta gminy Łomża
20.01.2022

"Warunkiem, żeby autobusy mogły jeździć na trasie Łomża-Pniewo, był koszt inwestycji. Maksymalna kwota miała wynieść ok. 40 tys. złotych miesięcznie. Po zmianie przewoźnika okazało się, że miasto zapłaciło niecałe 4 tys. za cały rok" - mówi Cezary Zborowski.

Alicja Grabowska, fot. Sylwia Krassowska

Alicja Grabowska

wokalistka, finalistka konkursu "Niebieski Mikrofon"
20.01.2022

"Poszukuję alternatywnych źródeł muzyki na Podlasiu, w muzyce dwudziestolecia międzywojennego" - mówi Alicja Grabowska.


prof. Bogdan de Barbaro, fot. z archiwum prywatnego

prof. Bogdan de Barbaro

psychiatra i psychoterapeuta
20.01.2022

"Ci, którzy mówią, że walczą o wolność, to w gruncie rzeczy mylą wolność ze swawolą. To są czyny, które niezwykle bolą" - mówi prof. Bogdan de Barbaro.

Jarosław Pokoleńczuk, fot. Adam Dąbrowski

Jarosław Pokoleńczuk

dyrektor Szpitala Wojewódzkiego w Łomży
19.01.2022

Oddział pediatryczny w łomżyńskim szpitalu wciąż nie działa. "Prowadzę rozmowy z lekarzami pediatrami w naszym województwie i nie tylko. Nie jest łatwo (...) Zawsze trzeba innemu pracodawcy podkupić takiego lekarza, czyli zapłacić więcej".

Wojciech Dembowski i Michał Przybylski, fot. Monika Kalicka

Wojciech Dembowski i Michał Przybylski

"W Sercu Miasta" (WSM)
18.01.2022

"Mamy tu swoją technikę, gwarę, trzymamy się podwórkowych zasad. Białystok z tego słynie, dobrzy raperzy i wykonawcy cały czas trzymają się tych zasad, w muzyce to słychać" - mówią finaliści konkursu Niebieski Mikrofon.


Wojciech Winnik, fot. Tomasz Kubaszewski

Wojciech Winnik

prezes Ślepska Malowu Suwałki
18.01.2022

- Doszliśmy do wniosku, że zespołowi potrzebny jest nowy impuls, nowy bodziec i ktoś, kto potrafi wyczyścić stare demony, jakieś obawy, jakieś lęki - mówi Wojciech Winnik.

Wojciech Borzuchowski, fot. Monika Kalicka

Wojciech Borzuchowski [wideo]

dyrektor białostockiego oddziału GDDKiA
18.01.2022

"Jeśli chodzi o drogę ekspresową, która miałaby połączyć się z Via Baltica, to analizujemy cztery warianty - trzy z Białegostoku w kierunku Ełku i jeden na starodrożu drugi numer 8 Białystok - Augustów. Jednym z decydujących warunków będzie ruch samochodów" - mówi Wojciech Borzuchowski.

Aleksandra Wołczyk, Marta Gredel-Iwaniuk i Barbara Sadowska, fot. Sylwia Krassowska

Aleksandra Wołczyk, Marta Gredel-Iwaniuk i Barbara Sadowska

ze Studia Piosenki Hajnowskiego Domu Kultury
17.01.2022

"Hajnówka to przede wszystkim wielokulturowość. Bardzo się cieszymy, że możemy to oglądać, współtworzyć. I o tym są nasze piosenki - o Hajnówce, o miejscach znaczących dla naszego miasta, ale nie tylko".


Andrzej Trybusz, screen z rozmowy

dr Andrzej Trybusz

były Główny Inspektor Sanitarny
17.01.2022

"Jestem zwolennikiem powszechnego obowiązku szczepień. Określone grupy zawodowe powinny się szczepić. Medycy to zdecydowanie za mało. Nauczyciele, służby mundurowe, pracownicy gastronomii, hotelarstwa, handlu, ale też nie pomijałbym duchowieństwa, które ma przecież bardzo szeroki kontakt z ludźmi" - mówi dr Andrzej Trybusz.

Piotr Święcki, Jakub Totczyk, Monika Godlewska-Zimny i Paweł Zimny, fot. Monika Kalicka

Piotr Święcki, Jakub Totczyk, Monika Godlewska-Zimny i Paweł Zimny

zespół Miss Nobody
15.01.2022

"Inspirują nas nie stricte rockowe brzmienia, ale raczej muzyka brytyjska z lat 80. i 90 XX wieku. Uwielbiamy brytyjski "sound" i dążyliśmy do tego, by na naszym pełnym albumie też był taki dźwięk" - mówią członkowie Miss Nobody.

Daniel Racis, mł. asp. Elżbieta Zaborowska i mł. asp. Krzysztof Kolator fot. Joanna Szubzda

Daniel Racis, mł. asp. Elżbieta Zaborowska i mł. asp. Krzysztof Kolator

14.01.2022

"Pamiętajmy, że na stoku nie jesteśmy sami". Jak nie zrobić sobie i innym krzywdy podczas jazdy na nartach? W ten weekend podlascy policjanci będą promować bezpieczne zachowania na stoku.


julia kuzyka, fot. Joanna Szubzda

julia kuzyka

wokalistka, finalistka konkursu "Niebieski Mikrofon"
14.01.2022

- W pewnym momencie się zorientowałam, że piosenki, które śpiewałam na festiwalach, głównie piosenki aktorskiej, to nie jestem do końca ja. Zaczęłam więc pisać - na początku do szuflady, wylewałam żale nastolatki na papier. I tak powstały pierwsze utwory. Miałam chyba 17 lat.

dr Karol Łapiński, fot. Joanna Szubzda

dr Karol Łapiński

z Państwowej Inspekcji Pracy w Białymstoku
14.01.2022

- Szacuje się, że w Polsce płacę minimalną otrzymuje ponad 2 miliony osób. Jej wzrost to też np. wzrost dodatku za pracę w porze nocnej, wzrost wynagrodzenia postojowego czy odpraw - mówi dr Karol Łapiński.

prof. Marcin Moniuszko, fot. Monika Kalicka

prof. Marcin Moniuszko

z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku
13.01.2022

"O ciężkości przebiegu COVID-19 decyduje w kolejności: zaawansowanie wieku, nadwaga - każdy kilogram więcej to niestety większe ryzyko ciężkiego przebiegu i niestety panowie - płeć męska. Czynnik genetyczny jest na 4. miejscu" - mówi prof. Marcin Moniuszko.


Wojciech Sosiński, fot. Monika Kalicka

Wojciech Sosiński

perkusista zespołu "Complane"
13.01.2022

Nowa płyta powstaje powoli, bardzo się staramy, są chęci, ale brak czasu. Podchodziliśmy do jej nagrania kilkakrotnie - mówi Wojciech Sosiński.

Maciej Olesiński, fot. Sylwia Krassowska

Maciej Olesiński

dyrektor Podlaskiego Oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia
12.01.2022

Wciąż będzie można skorzystać z bezpłatnych badań w ramach Programu Profilaktyka 40 Plus. Projekt ten przedłużono o kolejne miesiące.

Michał Dąbrowski i Oskar Lasota, fot. Monika Kalicka

Michał Dąbrowski i Oskar Lasota

finaliści Muzycznej Nagrody "Niebieski Mikrofon"
12.01.2022

"Chcieliśmy wdać ludzi w romans z poezją Anny Markowej, ze sztuką. Młodym słuchaczom chcieliśmy przekazać, że poezja może być interpretowana po swojemu, nie musimy trzymać się klucza znanego ze szkoły. Dojrzałym - że swoje emocje można przelewać przez sztukę, a osobom starszym, że klasyka też może być dzisiaj atrakcyjna".


prof. Henryk Wnorowski, fot. Joanna Szubzda

prof. Henryk Wnorowski

ekonomista z Uniwersytetu w Białymstoku
12.01.2022

"Obniżenie VAT-u z 23% do 8% i około 60-70 gr, może nawet 80 gr na litrze paliwa sprawi, że powinno być ono od 1 lutego tańsze" - mówi prof. Henryk Wnorowski.

Sławomir Śledziewski, fot. Joanna Szubzda

Sławomir Śledziewski

z zespołu Tutorial
11.01.2022

- Samodoskonalenie zespołu i to, żebyśmy każdy kolejny utwór grali coraz lepiej i żeby był on coraz lepiej odbierany przez słuchaczy, to jest cel naszego zespołu - stąd ta nazwa.

Andrzej Jakubaszek, fot. Monika Kalicka (zdjęcie archiwalne)

gen. bryg. Andrzej Jakubaszek

komendant Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej
11.01.2022

- Istnieje niestety możliwość, że ten sztucznie wykreowany szlak może stać się jednym z wielu takich tradycyjnych szlaków nielegalnej migracji do krajów Unii Europejskiej.


Wojciech Strzałkowski, fot. Marcin Gliński

Wojciech Strzałkowski

prezes rady nadzorczej Jagiellonii Białystok
10.01.2022

"Widać było z gry naszego zespołu w rundzie jesiennej, że te wyniki, te efekty, ta postawa nie są takie jakbyśmy tego oczekiwali. To miejsce w tabeli, a szczególnie ostatni mecz skłonił nas do takiej refleksji, że nie wystarczy tutaj drobny makijaż, tylko potrzebna jest gruntowna przebudowa. Nie tylko na stanowisku trenera, ale również w strukturze klubu" - mówił w Radiu Białystok Wojciech Strzałkowski.

Piotr Romaniuk, Paweł Szuszkiewicz i Tomasz Kamiński, fot. Monika Kalicka

Piotr Romaniuk, Paweł Szuszkiewicz i Tomasz Kamiński

z zespołu "Szeptucha"
10.01.2022

"Podlasie jest magiczne, spokojne, ma swój klimat, tu nikt nie spieszy. My się też nie spieszyliśmy ze zrobieniem tej muzyki" - mówi Tomasz Kamiński.

Dariusz Piontkowski, fot. Sylwia Krassowska

Dariusz Piontkowski [wideo]

wiceminister edukacji narodowej
10.01.2022

"Uważamy, że każdy dzień dodatkowej nauki stacjonarnej to dodatkowa korzyść dla dzieci. Wiemy, że nauka na odległość ma jednak mankamenty, nie chodzi tylko i wyłącznie o wiedzę, ale i bezpośredni kontakt" - ocenia Dariusz Piontkowski.


Seasonal (Maciej Sochoń), fot. Barbara Sokolińska

Seasonal

finalista 3. edycji konkursu Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok
8.01.2022

"Zawsze ciągnęło mnie w stronę rocka sentymentalnego - bardzo lubiłem tę melancholię. Szukam melodii i w życiu, i muzyce" - mówi Seasonal.

fot. Monika Kalicka

dr Wojciech Szewko

ekspert ds. terroryzmu z Collegium Civitas
7.01.2022

"Można się spodziewać różnych prowokacji ze strony białoruskiej. Oni nie pozwolą na to, żeby budowa zapory przebiegała bez problemów. Musimy się przyzwyczaić do tego, że granica polsko-białoruska będzie taką płonącą granicą" - mówi dr Wojciech Szewko.

Karol Zimnoch, fot. Sylwia Krassowska

Karol Zimnoch

ekspert kredytowy
5.01.2022

"Widać już, że w bankach jest mniej klientów, którzy chcą skorzystać z kredytu na mieszkanie" - mówi ekspert kredytowy Karol Zimnoch.


dr Marek Bartoszewicz, fot. Sylwia Krassowska

dr Marek Bartoszewicz

z Wydziału Biologii Uniwersytetu w Białymstoku
5.01.2022

"Spodziewamy się, że pod koniec stycznia w naszym regionie wariant Omikron może być wariantem dominującym, a ilość zakażeń w skali kraju może sięgnąć nawet 30 tysięcy" - mówi dr Marek Bartoszewicz.

Janina Mironowicz, fot. Joanna Szubzda

Janina Mironowicz

dyrektorka Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Białymstoku
4.01.2022

- W podlaskich urzędach pracy zarejestrowanych jest ponad 33 tys. osób bezrobotnych i wydawałoby się, że wśród nich można byłoby poszukiwać też takich osób, które spełniałyby wymagania pracodawców, ale niestety nie zawsze tak jest.

podinsp. Tomasz Krupa, fot. Sylwia Krassowska

podinsp. Tomasz Krupa

rzecznik KWP
3.01.2022

"Szczególnie dotkliwie dla naszego portfela robi się już w momencie, kiedy przekroczymy prędkość o 30 km. Tutaj musimy się liczyć już z 800 złotowym mandatem" - mówi Tomasz Krupa.
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok