Radio Białystok | Gość | Stanisław Żaryn - rzecznik Ministra-Koordynatora Służb Specjalnych

Stanisław Żaryn

rzecznik Ministra-Koordynatora Służb Specjalnych

15.11.2021, 08:26, akt. 10:06

"Czekamy na pierwsze informacje szczegółowe o harmonogramie budowy zapory. Są zapowiedzi, że w tym roku będą już pierwsze części jej montowane" - mówi Stanisław Żaryn.

Stanisław Żaryn, arch. pryw.
Stanisław Żaryn, arch. pryw.

Ze Stanisławem Żarynem rozmawia Adam Janczewski

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Od kilku dni nasila się kryzys na polsko-białoruskiej granicy. O obecnej sytuacji z rzecznikiem Ministra-Koordynatora Służb Specjalnych Stanisławem Żarynem rozmawia Adam Janczewski.  


Adam Janczewski: Pytanie, z którym budzi się wielu mieszkańców przygranicznych miejscowości - jak minęła noc na granicy polsko-białoruskiej?


Stanisław Żaryn: Noc minęła relatywnie spokojnie, nie zdarzyło się nic, z czym nasi ludzie w terenie nie mieliby wcześniej do czynienia. Oczywiście były pewne próby masowego wkroczenia na polskie terytorium, były różnego rodzaju prowokacje, ale one nie odbiegają od tego, co dzieje się w ostatnich tygodniach. A biorąc pod uwagę ciągłą dowózkę migrantów na naszą granicę, ciągłe prowokacje strony białoruskiej, czy pewne przygotowania do tego, żeby coś nowego destabilizującego organizować, możemy ocenić tę noc jako relatywnie spokojną.


Wczoraj polskie służby informowały o możliwej eskalacji sytuacji na granicy. W obozie po białoruskiej stronie w rejonie Kuźnicy widać było poruszenie, mobilizację wśród migrantów, ale też wśród białoruskich służb. Miało się tam pojawić coraz więcej mundurowych, migranci mieli natomiast zwijać namioty, co mogło oznaczać, że wkrótce spróbują szturmować się w dużej grupie granicę. Rozumiem, że jak dotąd do takiej sytuacji nie doszło. 


Do takiej sytuacji nie doszło, ale te nasze ostrzeżenia były związane z konkretną plotką, która była promowana wśród migrantów. Ta plotka dotyczyła wydarzeń, które miałyby rzekomo mieć miejsce w dniu dzisiejszym, 15 listopada, dlatego wciąż pozostajemy w pewnej gotowości i niestety obserwujemy bacznie, co się dzieje. Ta plotka głosiła, że właśnie w dniu dzisiejszym do Polski tuż do granicy z Białorusią mają zostać skierowane autobusy po to, żeby migranci, którzy chcą jechać dalej na zachód, mogli spokojnie do nich wsiąść. Była to plotka mówiąca o tym, że Polska policja i funkcjonariusze odstąpią od ochrony granicy, przepuszczą wszystkich, którzy by chcieli dostać się dalej na zachód, mieliśmy do czynienia również z działaniami strony białoruskiej, które uwiarygadniały tę plotkę, stąd nasze działania aktywne, nasze informowanie o tej sytuacji, nasze dementi jasne i stanowcze. Bo nic się w polskiej praktyce nie zmieniło, nadal będziemy chronić naszą granicę. 


Jak tym plotkom przeciwdziałaliście i czy to odniosło jakiś skutek?


Plotkom przeciwdziałaliśmy w sposób jednoznaczny, dementując je za pośrednictwem mediów, również rozsyłany był specjalny alert tego systemu, którym zarządza Rządowe Centrum Bezpieczeństwa, był również nadawany komunikat z głośników na samej granicy. To wszystko służyło temu, żeby jednoznacznie wskazać migrantom, że ktoś nimi manipuluje, że nikt nie organizuje takiej akcji, o której była mowa w tej plotce. Dostaliśmy również wsparcie informacyjnie przez niemiecki MSZ, który również w mediach społecznościowych wskazał, że takiej akcji nie organizuje strona niemiecka. To wszystko miało na celu uzmysłowienie tym ludziom, do których ewentualnie ta plotka mogła dojść, że to jest kłamstwo i że mogą narazić się na niebezpieczeństwo, jeśliby usłuchali tych, którzy ich chcą zainspirować do jakiegoś ruchu i ataku na naszą granicę.W internecie publikowane były wczoraj nagrania, na których widać kolejną dużą grupę migrantów zmierzającą w stronę przejścia granicznego w Kuźnicy, pan też w tej rozmowie o tym wspomniał. Według szacunków polskich służb ilu migrantów może być przy samej granicy w Kuźnicy i wzdłuż całej linii granicy polsko-białoruskiej, a ilu jeszcze na całym terytorium Białorusi?


Trudno o dokładne szacunki, bowiem nie mamy możliwości dokładnego zliczenia tych grup, które są kierowane przez Białorusinów na teren przygraniczny. Szacujemy, że w tej chwili mowa o ponad 4 tysiącach osób, które są rozlokowane w różnych obozowiskach wzdłuż naszej granicy. Początkowo ten obóz został założony głównie przy rejonie Kuźnicy, ale widzimy, że ci migranci są przesuwani w inne również rejony. Ta sytuacja kryzysowa jest rozciągana wzdłuż naszej granicy, to wszystko jest zrobione w tym celu, żeby więcej miejsc trzeba było monitorować, więcej organizować możliwych prób wejścia masowego na polską stronę, więc widzimy w pewną cyniczną grę, pewną taktykę strony białoruskiej, która jest konsekwentnie realizowana. W tej chwili mowa o dużym tłumie, który został zgromadzony tuż przy naszej granicy.


W jakich miejscowościach są pozostałe obozowiska? Mówi się o wielu próbach przejścia granicy w rejonie Czeremchy.


Rzeczywiście ten rejon jest ostatnio mocno dotknięty tymi próbami, prowokacjami, to jest Czeremcha, również okolice Białowieży - to są te miejsca, które są ewidentnie mocno poddawane presji, ale główne obozowisko nadal skupia się w okolicach Kuźnicy. Widzimy jednak, że te grupy są dosyć szybko przemieszczane, dosyć łatwo Białorusinom przychodzi poszukiwanie nowych miejsc, w których próbują naszą granicę destabilizować. Na szczęście ona pozostaje szczelna.


A jak wynika z pańskich informacji - czy na Białorusi wciąż lądują samoloty z migrantami? W jaki sposób w tym momencie Polska stara się zatrzymać tę falę nielegalnej imigracji u źródła?


Polska monitoruje na bieżąco te zdarzenia związane z podróżami na potrzeby szlaku migracyjnego, samoloty wciąż latają, chociaż widać, że coraz więcej krajów budzi się i podejmuje próby ograniczenia tych lotów na Białoruś. 

W ostatnich dniach mieliśmy informacje o skasowaniu niektórych połączeń realizowanych do tej pory na potrzeby tego szlaku migracyjnego. To wszystko powoduje, że możemy widzieć pewną zmianę w otoczeniu międzynarodowym, to poparcie dla tej akcji mamy nadzieję, że zostanie zupełnie wycofane przez wszystkie kraje, które mogą zatrzymać ten dopływ migrantów na Białoruś. 

Takie akcje na szczeblu dyplomatycznym są oczywiście podejmowane przez MSZ, ale podejmowane są również akcje o charakterze informacyjnym po to, żeby pokazywać migrantom potencjalnie zainteresowanym wyjazdem ze swoich krajów ojczystych, że podróż przez Białoruś to nie jest łatwa droga na Zachód, że tam można jedynie stracić czas, a często też i pieniądze, bowiem nie da się przejść między Białorusią a Unią Europejską w sposób łatwy, tak jak to mówią władze Białoruskie. 


Dezinformacja wśród migrantów, o której mówiliśmy to jedno, czym innym jest dezinformacja i propaganda w mediach. Czy dziennikarze po polskiej stronie będą mogli relacjonować wkrótce wydarzenia z granicy? Widzimy światowe media, które nie mogą tego robić w Polsce i decydują się na to po stronie białoruskiej. Nawet tak uznane marki jak choćby BBC - niestety albo nie widzą szerszego kontekstu tej sytuacji, albo ulegają tej białoruskiej propagandzie i przejmują retorykę białoruskiego reżimu i nadają te informacje w Europie.


Wiemy, że sytuacja w tym pasie przygranicznym musi ulec zmianie. Stan wyjątkowy wprowadzony został na konkretny okres i gdy ten okres upłynie, to nowe regulacje, nowe warunki trzeba będzie przemyśleć. W tej sprawie nie mam żadnych sygnałów o tym, by ostatecznie decyzje zapadły, ale wiemy, że taka dyskusja trwa, również wśród instytucji rządowych, jak dalej zorganizować warunki pracy przy polskiej granicy. Wydaje się, że w najbliższych dniach muszą zapaść jakieś nowe decyzje.


Problem być może prozaiczny, a być może nie - w artykułach w polskich mediach, ale też na wschodzie w rosyjskojęzycznych mediach pojawiły się zdjęcia polskich żołnierzy, które ukazują się na portalach randkowych w Grodnie. Żołnierze wyświetlają się tam po prostu w wyszukiwaniach, ponieważ są blisko tego miejsca. Czy w ogóle zna pan temat i czy to może stanowić jakiś problem?


To jest szerszy problem w ogóle wykorzystywania mediów społecznościowych przez osoby powiązane ze strukturami mundurowymi, strukturami bezpieczeństwa. Spodziewamy się, że Białorusini będą również zainteresowani wyszukiwaniem takich informacji, które pozwolą na wywieranie presji na konkretne osoby zaangażowane w ochronę naszej granicy. Stąd na pewno tego typu działania są działaniami, które mogą potencjalnie stanowić ryzyko, wiemy, że niestety jakieś kanały na rosyjskim Telegramie również publikowały dane dotyczące polskich funkcjonariuszy zaangażowanych w ochronę naszej granicy. 

To wszystko sprawia, że pewien dodatkowy nacisk psychologiczny na naszych ludzi może być nałożony, to może przynieść złe skutki i ci ludzie, którzy strzegą naszej granicy, powinni mieć pewność, że są bezpieczni, że całe państwo stoi za nimi murem i oczekuje jasnego wypełniania obowiązków. Stąd takie działania, które pozwalają identyfikować naszych ludzi, oceniamy jako niepokojące.


Ostatnia kwestia - zapora na granicy. Kiedy powstanie, kiedy zobaczymy pierwsze efekty prac. Czy przy tak dużym naporze migrantów możliwa jest jej skuteczna budowa?


Skuteczna budowa to konieczność, czekamy na pierwsze informacje szczegółowe o harmonogramie budowy tej zapory, mam nadzieję i takie są zapowiedzi, że w tym roku już będą pierwsze części jej montowane.


Bardzo dziękuję.


| red: mak


Przeczytaj, zanim skomentujesz


Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
Nie Teatr
Sebastian Rynkiewicz, fot. Sylwia Krassowska

Sebastian Rynkiewicz

prezes Klastra Obróbki Metali
27.01.2022

"Podlaskie firmy w ciągu dwóch lat kryzysowych poradziły sobie znakomicie. Myślę, że jedną z recept jest to, że dzielimy się doświadczeniem, dobrymi praktykami, jak rozwiązywać problemy. Też akcja szczepień, którą prowadziliśmy - to jest jeden z tych aspektów, dlaczego nasze firmy sobie dobrze radzą" - mówi Sebastian Rynkiewicz.

Adam Abramowicz, fot. Joanna Szubzda

Adam Abramowicz

Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców
26.01.2022

Po pracownikach przyszedł czas na rozliczenia pracodawców zgodnie z przepisami zawartymi w podatkowym Polskim Ładzie. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców Adam Abramowicz zwraca uwagę, że przepisy mogą okazać się niekorzystne i proponuje ich korektę.

Robert Ćwikowski, fot. Monika Kalicka

Robert Ćwikowski

psychoterapeuta
26.01.2022

Jak przetrwać ferie w pandemii? "Można leżeć w łóżku i marudzić, narzekać, trzymając telefon w ręku, że nie mam, co robić, a można sobie ten czas zorganizować samemu. Dobrze byłoby mieć plan dnia".


Szymon Bielonko, fot. Marcin Gliński

Szymon Bielonko

lekarz rodzinny
25.01.2022

"Na pewno zderzymy się z niezadowoleniem innych pacjentów, mimo stawania na głowie, to pewne przypadki będą musiały poczekać. Na drugi plan zejdą bilanse, na drugi plan zejdą zaświadczenia różnej maści, które w tym momencie będą musiały poczekać" - mówi Szymon Bielonko.

Andrij Bołkun, źródło: archiwum prywatne

Andrzej Bołkun

redaktor naczelny portalu Leopolis.news
24.01.2022

Rosja koncentruje wojska na granicy z Ukrainą. "Moim zdaniem wśród Ukraińców nie ma jakichś panicznych nastrojów. Sporo ludzi wie, że ukraińskie wojsko jest poważne, ma doświadczenie realnych walk i to nie będzie taka lekka przechadzka po kraju, jak to było 7 lat temu".

prof. Robert Flisiak, fot. Joanna Szubzda

prof. Robert Flisiak

prezes Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych
21.01.2022

"Mam nadzieję, że w marcu będziemy się już żegnać z tą falą. Możemy przyjąć takie założenie, że ta fala będzie stosunkowo krótka w porównaniu z innymi" - mówi prof. Flisiak.


Dariusz Matynka, fot. Monika Kalicka

podinsp. Dariusz Matynka

z Komendy Wojewódzkiej Policji w Białymstoku
21.01.2022

"Nowy taryfikator sprawia, że wielu kierowców zdejmuje nogę z gazu. Działa świadomość wysokości grzywien, jakie mogą być nałożone na niestosujących się do przepisów ruchu drogowego" - mówi podinsp. Dariusz Matynka.

fot. Adam Dąbrowski

Cezary Zborowski

zastępca wójta gminy Łomża
20.01.2022

"Warunkiem, żeby autobusy mogły jeździć na trasie Łomża-Pniewo, był koszt inwestycji. Maksymalna kwota miała wynieść ok. 40 tys. złotych miesięcznie. Po zmianie przewoźnika okazało się, że miasto zapłaciło niecałe 4 tys. za cały rok" - mówi Cezary Zborowski.

Alicja Grabowska, fot. Sylwia Krassowska

Alicja Grabowska

wokalistka, finalistka konkursu "Niebieski Mikrofon"
20.01.2022

"Poszukuję alternatywnych źródeł muzyki na Podlasiu, w muzyce dwudziestolecia międzywojennego" - mówi Alicja Grabowska.


prof. Bogdan de Barbaro, fot. z archiwum prywatnego

prof. Bogdan de Barbaro

psychiatra i psychoterapeuta
20.01.2022

"Ci, którzy mówią, że walczą o wolność, to w gruncie rzeczy mylą wolność ze swawolą. To są czyny, które niezwykle bolą" - mówi prof. Bogdan de Barbaro.

Jarosław Pokoleńczuk, fot. Adam Dąbrowski

Jarosław Pokoleńczuk

dyrektor Szpitala Wojewódzkiego w Łomży
19.01.2022

Oddział pediatryczny w łomżyńskim szpitalu wciąż nie działa. "Prowadzę rozmowy z lekarzami pediatrami w naszym województwie i nie tylko. Nie jest łatwo (...) Zawsze trzeba innemu pracodawcy podkupić takiego lekarza, czyli zapłacić więcej".

Wojciech Dembowski i Michał Przybylski, fot. Monika Kalicka

Wojciech Dembowski i Michał Przybylski

"W Sercu Miasta" (WSM)
18.01.2022

"Mamy tu swoją technikę, gwarę, trzymamy się podwórkowych zasad. Białystok z tego słynie, dobrzy raperzy i wykonawcy cały czas trzymają się tych zasad, w muzyce to słychać" - mówią finaliści konkursu Niebieski Mikrofon.


Wojciech Winnik, fot. Tomasz Kubaszewski

Wojciech Winnik

prezes Ślepska Malowu Suwałki
18.01.2022

- Doszliśmy do wniosku, że zespołowi potrzebny jest nowy impuls, nowy bodziec i ktoś, kto potrafi wyczyścić stare demony, jakieś obawy, jakieś lęki - mówi Wojciech Winnik.

Wojciech Borzuchowski, fot. Monika Kalicka

Wojciech Borzuchowski [wideo]

dyrektor białostockiego oddziału GDDKiA
18.01.2022

"Jeśli chodzi o drogę ekspresową, która miałaby połączyć się z Via Baltica, to analizujemy cztery warianty - trzy z Białegostoku w kierunku Ełku i jeden na starodrożu drugi numer 8 Białystok - Augustów. Jednym z decydujących warunków będzie ruch samochodów" - mówi Wojciech Borzuchowski.

Aleksandra Wołczyk, Marta Gredel-Iwaniuk i Barbara Sadowska, fot. Sylwia Krassowska

Aleksandra Wołczyk, Marta Gredel-Iwaniuk i Barbara Sadowska

ze Studia Piosenki Hajnowskiego Domu Kultury
17.01.2022

"Hajnówka to przede wszystkim wielokulturowość. Bardzo się cieszymy, że możemy to oglądać, współtworzyć. I o tym są nasze piosenki - o Hajnówce, o miejscach znaczących dla naszego miasta, ale nie tylko".


Andrzej Trybusz, screen z rozmowy

dr Andrzej Trybusz

były Główny Inspektor Sanitarny
17.01.2022

"Jestem zwolennikiem powszechnego obowiązku szczepień. Określone grupy zawodowe powinny się szczepić. Medycy to zdecydowanie za mało. Nauczyciele, służby mundurowe, pracownicy gastronomii, hotelarstwa, handlu, ale też nie pomijałbym duchowieństwa, które ma przecież bardzo szeroki kontakt z ludźmi" - mówi dr Andrzej Trybusz.

Piotr Święcki, Jakub Totczyk, Monika Godlewska-Zimny i Paweł Zimny, fot. Monika Kalicka

Piotr Święcki, Jakub Totczyk, Monika Godlewska-Zimny i Paweł Zimny

zespół Miss Nobody
15.01.2022

"Inspirują nas nie stricte rockowe brzmienia, ale raczej muzyka brytyjska z lat 80. i 90 XX wieku. Uwielbiamy brytyjski "sound" i dążyliśmy do tego, by na naszym pełnym albumie też był taki dźwięk" - mówią członkowie Miss Nobody.

Daniel Racis, mł. asp. Elżbieta Zaborowska i mł. asp. Krzysztof Kolator fot. Joanna Szubzda

Daniel Racis, mł. asp. Elżbieta Zaborowska i mł. asp. Krzysztof Kolator

14.01.2022

"Pamiętajmy, że na stoku nie jesteśmy sami". Jak nie zrobić sobie i innym krzywdy podczas jazdy na nartach? W ten weekend podlascy policjanci będą promować bezpieczne zachowania na stoku.


julia kuzyka, fot. Joanna Szubzda

julia kuzyka

wokalistka, finalistka konkursu "Niebieski Mikrofon"
14.01.2022

- W pewnym momencie się zorientowałam, że piosenki, które śpiewałam na festiwalach, głównie piosenki aktorskiej, to nie jestem do końca ja. Zaczęłam więc pisać - na początku do szuflady, wylewałam żale nastolatki na papier. I tak powstały pierwsze utwory. Miałam chyba 17 lat.

dr Karol Łapiński, fot. Joanna Szubzda

dr Karol Łapiński

z Państwowej Inspekcji Pracy w Białymstoku
14.01.2022

- Szacuje się, że w Polsce płacę minimalną otrzymuje ponad 2 miliony osób. Jej wzrost to też np. wzrost dodatku za pracę w porze nocnej, wzrost wynagrodzenia postojowego czy odpraw - mówi dr Karol Łapiński.

prof. Marcin Moniuszko, fot. Monika Kalicka

prof. Marcin Moniuszko

z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku
13.01.2022

"O ciężkości przebiegu COVID-19 decyduje w kolejności: zaawansowanie wieku, nadwaga - każdy kilogram więcej to niestety większe ryzyko ciężkiego przebiegu i niestety panowie - płeć męska. Czynnik genetyczny jest na 4. miejscu" - mówi prof. Marcin Moniuszko.


Wojciech Sosiński, fot. Monika Kalicka

Wojciech Sosiński

perkusista zespołu "Complane"
13.01.2022

Nowa płyta powstaje powoli, bardzo się staramy, są chęci, ale brak czasu. Podchodziliśmy do jej nagrania kilkakrotnie - mówi Wojciech Sosiński.

Maciej Olesiński, fot. Sylwia Krassowska

Maciej Olesiński

dyrektor Podlaskiego Oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia
12.01.2022

Wciąż będzie można skorzystać z bezpłatnych badań w ramach Programu Profilaktyka 40 Plus. Projekt ten przedłużono o kolejne miesiące.

Michał Dąbrowski i Oskar Lasota, fot. Monika Kalicka

Michał Dąbrowski i Oskar Lasota

finaliści Muzycznej Nagrody "Niebieski Mikrofon"
12.01.2022

"Chcieliśmy wdać ludzi w romans z poezją Anny Markowej, ze sztuką. Młodym słuchaczom chcieliśmy przekazać, że poezja może być interpretowana po swojemu, nie musimy trzymać się klucza znanego ze szkoły. Dojrzałym - że swoje emocje można przelewać przez sztukę, a osobom starszym, że klasyka też może być dzisiaj atrakcyjna".


prof. Henryk Wnorowski, fot. Joanna Szubzda

prof. Henryk Wnorowski

ekonomista z Uniwersytetu w Białymstoku
12.01.2022

"Obniżenie VAT-u z 23% do 8% i około 60-70 gr, może nawet 80 gr na litrze paliwa sprawi, że powinno być ono od 1 lutego tańsze" - mówi prof. Henryk Wnorowski.

Sławomir Śledziewski, fot. Joanna Szubzda

Sławomir Śledziewski

z zespołu Tutorial
11.01.2022

- Samodoskonalenie zespołu i to, żebyśmy każdy kolejny utwór grali coraz lepiej i żeby był on coraz lepiej odbierany przez słuchaczy, to jest cel naszego zespołu - stąd ta nazwa.

Andrzej Jakubaszek, fot. Monika Kalicka (zdjęcie archiwalne)

gen. bryg. Andrzej Jakubaszek

komendant Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej
11.01.2022

- Istnieje niestety możliwość, że ten sztucznie wykreowany szlak może stać się jednym z wielu takich tradycyjnych szlaków nielegalnej migracji do krajów Unii Europejskiej.


Wojciech Strzałkowski, fot. Marcin Gliński

Wojciech Strzałkowski

prezes rady nadzorczej Jagiellonii Białystok
10.01.2022

"Widać było z gry naszego zespołu w rundzie jesiennej, że te wyniki, te efekty, ta postawa nie są takie jakbyśmy tego oczekiwali. To miejsce w tabeli, a szczególnie ostatni mecz skłonił nas do takiej refleksji, że nie wystarczy tutaj drobny makijaż, tylko potrzebna jest gruntowna przebudowa. Nie tylko na stanowisku trenera, ale również w strukturze klubu" - mówił w Radiu Białystok Wojciech Strzałkowski.

Piotr Romaniuk, Paweł Szuszkiewicz i Tomasz Kamiński, fot. Monika Kalicka

Piotr Romaniuk, Paweł Szuszkiewicz i Tomasz Kamiński

z zespołu "Szeptucha"
10.01.2022

"Podlasie jest magiczne, spokojne, ma swój klimat, tu nikt nie spieszy. My się też nie spieszyliśmy ze zrobieniem tej muzyki" - mówi Tomasz Kamiński.

Dariusz Piontkowski, fot. Sylwia Krassowska

Dariusz Piontkowski [wideo]

wiceminister edukacji narodowej
10.01.2022

"Uważamy, że każdy dzień dodatkowej nauki stacjonarnej to dodatkowa korzyść dla dzieci. Wiemy, że nauka na odległość ma jednak mankamenty, nie chodzi tylko i wyłącznie o wiedzę, ale i bezpośredni kontakt" - ocenia Dariusz Piontkowski.


Seasonal (Maciej Sochoń), fot. Barbara Sokolińska

Seasonal

finalista 3. edycji konkursu Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok
8.01.2022

"Zawsze ciągnęło mnie w stronę rocka sentymentalnego - bardzo lubiłem tę melancholię. Szukam melodii i w życiu, i muzyce" - mówi Seasonal.

fot. Monika Kalicka

dr Wojciech Szewko

ekspert ds. terroryzmu z Collegium Civitas
7.01.2022

"Można się spodziewać różnych prowokacji ze strony białoruskiej. Oni nie pozwolą na to, żeby budowa zapory przebiegała bez problemów. Musimy się przyzwyczaić do tego, że granica polsko-białoruska będzie taką płonącą granicą" - mówi dr Wojciech Szewko.

Karol Zimnoch, fot. Sylwia Krassowska

Karol Zimnoch

ekspert kredytowy
5.01.2022

"Widać już, że w bankach jest mniej klientów, którzy chcą skorzystać z kredytu na mieszkanie" - mówi ekspert kredytowy Karol Zimnoch.


dr Marek Bartoszewicz, fot. Sylwia Krassowska

dr Marek Bartoszewicz

z Wydziału Biologii Uniwersytetu w Białymstoku
5.01.2022

"Spodziewamy się, że pod koniec stycznia w naszym regionie wariant Omikron może być wariantem dominującym, a ilość zakażeń w skali kraju może sięgnąć nawet 30 tysięcy" - mówi dr Marek Bartoszewicz.

Janina Mironowicz, fot. Joanna Szubzda

Janina Mironowicz

dyrektorka Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Białymstoku
4.01.2022

- W podlaskich urzędach pracy zarejestrowanych jest ponad 33 tys. osób bezrobotnych i wydawałoby się, że wśród nich można byłoby poszukiwać też takich osób, które spełniałyby wymagania pracodawców, ale niestety nie zawsze tak jest.

podinsp. Tomasz Krupa, fot. Sylwia Krassowska

podinsp. Tomasz Krupa

rzecznik KWP
3.01.2022

"Szczególnie dotkliwie dla naszego portfela robi się już w momencie, kiedy przekroczymy prędkość o 30 km. Tutaj musimy się liczyć już z 800 złotowym mandatem" - mówi Tomasz Krupa.
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok