Radio Białystok | Gość | por. Anna Michalska - rzeczniczka Straży Granicznej

por. Anna Michalska

rzeczniczka Straży Granicznej

7.12.2021, 08:25, akt. 09:46

"Na pewno po stronie białoruskiej jest jeszcze bardzo dużo cudzoziemców, szacujemy, że nawet do 10 000 i na pewno strona białoruska będzie próbowała wypchnąć te osoby na stronę polską, więc zakładamy również taki scenariusz, że te bardzo duże grupy będą próbowały przekraczać granicę" - mówi por. Anna Michalska.

fot. Joanna Szubzda
fot. Joanna Szubzda

Z por. Anną Michalską rozmawia Adam Janczewski

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Wiele wskazuje na to, że jest spokojniej na granicy polsko-białoruskiej. Polskie służby odnotowują mniej prób przedostania się do naszego kraju, wciąż jednak takie przypadki się zdarzają, wciąż także dochodzi do prowokacji białoruskich służb. O tym jak wyglądała sytuacja w ostatnich godzinach, a także o budowie zapory na granicy, która – zgodnie z zapowiedziami – ma się wkrótce rozpocząć, z rzeczniczką Straży Granicznej porucznik Anną Michalską rozmawia Adam Janczewski.


Adam Janczewski: Jak minęła noc na polsko-białoruskiej granicy, czy potwierdza się to, o czym mówiła pani wczoraj na konferencji, że tych prób przekroczenia granicy jest faktycznie coraz mniej?


por. Anna Michalska: Wczorajsza doba to jest 112 prób nielegalnego przekroczenia granicy, więc trochę większa liczba niż w ostatnich dniach. Ale to też jak prognozowaliśmy, że nie było czym się cieszyć z tych prób w ostatnich dniach mniejszych, bo tutaj ta cała presja migracyjna jest sztucznie sterowana i w każdej chwili znowu może być tych migrantów, cudzoziemców więcej. Wczoraj 112 prób, wydanych zostało 25 postanowień o opuszczeniu terytorium Polski.


Jak to wyglądało?


Były dwie duże grupy, które próbowały przekraczać granicę na tym samym odcinku ochranianym przez placówkę Straży Granicznej w Czeremsze. Pierwszą taką próbę podjęli około 21:00, tam 30 osób przeszło, zostały zatrzymane, doprowadzone do linii granicy, nikt nie wymagał udzielenia pomocy medycznej. Nad ranem kolejna próba na tym samym odcinku, znowu 30 osób, tym razem udało się przejść 20 osobom - zostały zatrzymane i doprowadzone do linii granicy. 

Podczas naprawy concertiny - tego ogrodzenia - byliśmy oślepiani laserami przez służby białoruskie, były również rzucane kamienie. Wszystko odbywa się jak zwykle pod nadzorem, według scenariusza białoruskich służb.


Czy w tych trudnych warunkach atmosferycznych obserwujecie grupy migrantów w lasach przy granicy, czy te grupy są jednak dowożone przez służby z innych miejsc?


Zaobserwowaliśmy, że w ostatnich tygodniach te grupy są dowożone, nie widzimy żadnych koczowisk w pobliżu linii granicy, widzimy często przed siłowymi próbami, że podjeżdżają białoruskie ciężarówki i z nich wychodzą cudzoziemcy, którzy potem próbują przejść tę granicę.


Ile czasu taka dowieziona na granicę grupa spędza przy granicy, na przykład wczoraj - czy ta grupa, która była wieczorem w Czeremsze i nad ranem to są te same osoby, można mówić o tych samych osobach, czy to inne grupy?


Część tych osób mogła się powtórzyć, ale raczej to są różne osoby. Teraz te przekroczenia, które my obserwujemy, to są takie bardzo szybkie działania - momentalnie podchodzą pod granicę i próbują ją przekroczyć. Jeszcze kilka tygodni temu obserwowaliśmy, że te grupy były gromadzone przez kilka godzin i dopiero jak większa liczba osób się zebrała, to dopiero próbowały przekraczać, a teraz to jest bardzo szybkie działanie.


Czyli po takiej nieudanej próbie migranci wracają gdzieś do obozowiska, do jakichś magazynów ze służbami białoruskimi, jak dobrze rozumiem?


My obserwujemy, że wycofują się w głąb Białorusi, co się dalej dzieje - prawdopodobnie zabierane są przez służby białoruskie, tego już nie widzimy.


W mediach pojawiają się informacje o ultimatum stawianym migrantom przez białoruskie służby, podobno dają im kilka dni na sforsowanie granicy, w przeciwnym razie mają odsyłać do krajów pochodzenia. Takie są przynajmniej groźby. Czy to tylko grożenie i w ten sposób motywowanie migrantów do podejmowania prób przekraczania granicy, czy jednak realnie spodziewacie się takich większych grup migrantów w najbliższym czasie na granicy?


My zakładamy wszelkie scenariusze, więc również takie, że będą to bardzo duże grupy. Na pewno strona białoruska jest zdeterminowana, na pewno po stronie białoruskiej jest jeszcze bardzo dużo cudzoziemców, szacujemy, że nawet do 10 000 i na pewno będzie próbowała strona białoruska wypchnąć te osoby na stronę polską, więc zakładam również taki scenariusz, że te bardzo duże grupy będą próbowały przekraczać granicę.


A ilu funkcjonariuszy Straży Granicznej, wojska, policji służy teraz na granicy i czy nie planujecie zmian obsady? Rozumiem, że w związku z tym, że przygotowujecie się na różne scenariusze, nawet w święta ta obsada będzie taka jak teraz?


Dokładnie, w święta nie odpuszczamy, tych patroli będzie tyle samo, co teraz. Na razie nie obserwujemy, żeby trzeba było jeszcze zwiększyć szczelność tej granicy, jest dobrze dzięki wsparciu i żołnierzy, i policjantów udaje nam się zatrzymać tę presję migracyjną. Przewidujemy, że okres świąteczny może być próbą, kiedy służba białoruska będzie chciała wykorzystać ten czas do przepchania większych grup cudzoziemców, sugerując się, że my w tym czasie będziemy mieli mniejsze patrole, będziemy mieli mniejszą czujność, ale jesteśmy przygotowani na takie scenariusze.


Powtórzę pytanie - ilu funkcjonariuszy Straży Granicznej, wojska, policji służy teraz na granicy szacunkowo?


Podlaski Oddział Straży Granicznej to jest 2 tysiące funkcjonariuszy, Nadbużański 2,5 tysiąca, dodatkowe oddelegowania, wspierają nas na całym odcinku granicy z Białorusią, czyli również w Nadbużańskim Oddziale żołnierze, to jest około 10 tysięcy żołnierzy, około 9 200 w POSG, pozostała liczba żołnierzy to Nadbużański OSG i  wsparcie policjantów.


A ile prób przekroczeń granicy z Białorusi do Polski udało się służbom udaremnić od początku kryzysu migracyjnego?


Od początku kryzysu migracyjnego mieliśmy 38 207 prób nielegalnego przekroczenia granicy, a zapobieżono prawie 33 tysiącom tych prób.


Czyli kilka tysięcy cudzoziemców w tym czasie trafiło do zamkniętych ośrodków?


Dokładnie - do zamkniętych lub do otwartych ośrodków, bo jeżeli stan zdrowia psychicznego, czy fizycznego nie pozwala na umieszczenie tych osób w strzeżonych, to trafiają do otwartych lub do fundacji "Dialog", z którą współpracujemy, która prowadzi dom otwarty i tam zapewnia cudzoziemcom mieszkanie. 


Polskie służby robią, co mogą, żeby granica z Białorusią była szczelna, jednak media - także niemieckie - donoszą, że udało się tam przedostać tysiącom migrantów, powstają ośrodki rejestracji tychże migrantów.


Proszę pamiętać, że część tych osób - my też to widzieliśmy - przekraczała granicę z Białorusi na Litwę, z Litwy do Polski, gdzie jest granica otwarta. Te osoby, które po stronie niemieckiej były zatrzymywane, to były również osoby, które przeszły ze Słowacji, czy przyjechały przez Słowację, czy przez Czechy. Tutaj też wszędzie granica otwarta, gdzie nie prowadzimy kontroli granicznych, ale od trwania kryzysu migracyjnego my na pewno tę granicę jeszcze bardziej uszczelniliśmy i to pokazują nam też dane, które otrzymujemy od służby niemieckiej. Jeszcze kilka tygodni temu przy granicy polsko-niemieckiej służby niemieckie zatrzymywały około 500 osób tygodniowo, teraz tych osób jest zaledwie 30-40 tygodniowo, więc na pewno ta granica jest bardziej szczelna.


Budowa zapory - jak wyglądają przygotowania, bo zgodnie z zapowiedziami lada dzień powinna się rozpocząć? Czy na granicy są już jakieś elementy konstrukcyjne, czy jest gotowy sprzęt do budowy zapory, no i czy zima nie pokrzyżuje planów budowy, bo przy kilkunastu stopniach poniżej zera może być ciężko podejmować jakiekolwiek prace budowlane?


Wkrótce, około 15 grudnia ogłoszeni zostaną wykonawcy, którzy będą tę zaporę budowali. W tej chwili będą podpisywane już niedługo umowy. Bardzo niskie temperatury na pewno uniemożliwią powstanie, zatamują na pewien czas powstawanie tej zapory, aczkolwiek budowa jest planowana również w zimie.


Od kilku dni na granicy pojawiają się dziennikarze, są to jednak zorganizowane grupy pod ścisłym nadzorem Straży Granicznej. Czy nie uważa pani, że taka formuła jeżdżenia tam, gdzie prowadzi Straż Graniczna i nagrywania tego, na co pozwalają służby - czy to nie wyczerpie się za kilka dni po prostu?


W obecnych warunkach taką możemy zaproponować wizytę dziennikarzy, być może za kilka dni, za kilka tygodni będzie można tę formułę zmienić. Obecnie tak takie są możliwości.


A tak hipotetycznie chciałbym zapytać, gdyby doszło do powtórki sytuacji z Kuźnicy, kiedy migrantów próbowały przekroczyć granicę i atakowały polskich funkcjonariuszy - czy dziennikarze pani zdaniem mogliby tam relacjonować w obecnej sytuacji takie wydarzenia?


Myślę, że mogłaby powstać strefa, z której dziennikarze mogliby relacjonować, nie być bezpośrednio na tej linii ataku, ale gdzieś, gdzie mogliby zdawać relacje słuchaczom, czy widzom.


A my dziś będziemy relacjonować to, co dzieje się na granicy w pobliżu Krynek, ponieważ sam osobiście się tam udaję. Dziękuję bardzo pani porucznik za rozmowę.

| red: mak


Przeczytaj, zanim skomentujesz


Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
Nie Teatr
Artur Gaweł, fot. Monika Kalicka

Artur Gaweł

dyrektor Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej
16.01.2022

Jest takie miejsce w regionie gdzie znajdziemy wyjątkowo dużo przedmiotów ze świata babć i dziadków. Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej - to jakby jeden wielki kufer do którego trafiają i te małe, i te całkiem pokaźne obiekty z przeszłości. Po co nam one? Czemu gromadzimy materialne dziedzictwo naszych przodków ? Rozmawiamy o tym z dyrektorem PMKL Arturem Gawłem.

Piotr Święcki, Jakub Totczyk, Monika Godlewska-Zimny i Paweł Zimny, fot. Monika Kalicka

Piotr Święcki, Jakub Totczyk, Monika Godlewska-Zimny i Paweł Zimny

zespół Miss Nobody
15.01.2022

"Inspirują nas nie stricte rockowe brzmienia, ale raczej muzyka brytyjska z lat 80. i 90 XX wieku. Uwielbiamy brytyjski "sound" i dążyliśmy do tego, by na naszym pełnym albumie też był taki dźwięk" - mówią członkowie Miss Nobody.

Daniel Racis, mł. asp. Elżbieta Zaborowska i mł. asp. Krzysztof Kolator fot. Joanna Szubzda

Daniel Racis, mł. asp. Elżbieta Zaborowska i mł. asp. Krzysztof Kolator

14.01.2022

"Pamiętajmy, że na stoku nie jesteśmy sami". Jak nie zrobić sobie i innym krzywdy podczas jazdy na nartach? W ten weekend podlascy policjanci będą promować bezpieczne zachowania na stoku.


julia kuzyka, fot. Joanna Szubzda

julia kuzyka

wokalistka, finalistka konkursu "Niebieski Mikrofon"
14.01.2022

- W pewnym momencie się zorientowałam, że piosenki, które śpiewałam na festiwalach, głównie piosenki aktorskiej, to nie jestem do końca ja. Zaczęłam więc pisać - na początku do szuflady, wylewałam żale nastolatki na papier. I tak powstały pierwsze utwory. Miałam chyba 17 lat.

dr Karol Łapiński, fot. Joanna Szubzda

dr Karol Łapiński

z Państwowej Inspekcji Pracy w Białymstoku
14.01.2022

- Szacuje się, że w Polsce płacę minimalną otrzymuje ponad 2 miliony osób. Jej wzrost to też np. wzrost dodatku za pracę w porze nocnej, wzrost wynagrodzenia postojowego czy odpraw - mówi dr Karol Łapiński.

prof. Marcin Moniuszko, fot. Monika Kalicka

prof. Marcin Moniuszko

z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku
13.01.2022

"O ciężkości przebiegu COVID-19 decyduje w kolejności: zaawansowanie wieku, nadwaga - każdy kilogram więcej to niestety większe ryzyko ciężkiego przebiegu i niestety panowie - płeć męska. Czynnik genetyczny jest na 4. miejscu" - mówi prof. Marcin Moniuszko.


Wojciech Sosiński, fot. Monika Kalicka

Wojciech Sosiński

perkusista zespołu "Complane"
13.01.2022

Nowa płyta powstaje powoli, bardzo się staramy, są chęci, ale brak czasu. Podchodziliśmy do jej nagrania kilkakrotnie - mówi Wojciech Sosiński.

Maciej Olesiński, fot. Sylwia Krassowska

Maciej Olesiński

dyrektor Podlaskiego Oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia
12.01.2022

Wciąż będzie można skorzystać z bezpłatnych badań w ramach Programu Profilaktyka 40 Plus. Projekt ten przedłużono o kolejne miesiące.

Michał Dąbrowski i Oskar Lasota, fot. Monika Kalicka

Michał Dąbrowski i Oskar Lasota

finaliści Muzycznej Nagrody "Niebieski Mikrofon"
12.01.2022

"Chcieliśmy wdać ludzi w romans z poezją Anny Markowej, ze sztuką. Młodym słuchaczom chcieliśmy przekazać, że poezja może być interpretowana po swojemu, nie musimy trzymać się klucza znanego ze szkoły. Dojrzałym - że swoje emocje można przelewać przez sztukę, a osobom starszym, że klasyka też może być dzisiaj atrakcyjna".


prof. Henryk Wnorowski, fot. Joanna Szubzda

prof. Henryk Wnorowski

ekonomista z Uniwersytetu w Białymstoku
12.01.2022

"Obniżenie VAT-u z 23% do 8% i około 60-70 gr, może nawet 80 gr na litrze paliwa sprawi, że powinno być ono od 1 lutego tańsze" - mówi prof. Henryk Wnorowski.

Sławomir Śledziewski, fot. Joanna Szubzda

Sławomir Śledziewski

z zespołu Tutorial
11.01.2022

- Samodoskonalenie zespołu i to, żebyśmy każdy kolejny utwór grali coraz lepiej i żeby był on coraz lepiej odbierany przez słuchaczy, to jest cel naszego zespołu - stąd ta nazwa.

Andrzej Jakubaszek, fot. Monika Kalicka (zdjęcie archiwalne)

gen. bryg. Andrzej Jakubaszek

komendant Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej
11.01.2022

- Istnieje niestety możliwość, że ten sztucznie wykreowany szlak może stać się jednym z wielu takich tradycyjnych szlaków nielegalnej migracji do krajów Unii Europejskiej.


Wojciech Strzałkowski, fot. Marcin Gliński

Wojciech Strzałkowski

prezes rady nadzorczej Jagiellonii Białystok
10.01.2022

"Widać było z gry naszego zespołu w rundzie jesiennej, że te wyniki, te efekty, ta postawa nie są takie jakbyśmy tego oczekiwali. To miejsce w tabeli, a szczególnie ostatni mecz skłonił nas do takiej refleksji, że nie wystarczy tutaj drobny makijaż, tylko potrzebna jest gruntowna przebudowa. Nie tylko na stanowisku trenera, ale również w strukturze klubu" - mówił w Radiu Białystok Wojciech Strzałkowski.

Piotr Romaniuk, Paweł Szuszkiewicz i Tomasz Kamiński, fot. Monika Kalicka

Piotr Romaniuk, Paweł Szuszkiewicz i Tomasz Kamiński

z zespołu "Szeptucha"
10.01.2022

"Podlasie jest magiczne, spokojne, ma swój klimat, tu nikt nie spieszy. My się też nie spieszyliśmy ze zrobieniem tej muzyki" - mówi Tomasz Kamiński.

Dariusz Piontkowski, fot. Sylwia Krassowska

Dariusz Piontkowski [wideo]

wiceminister edukacji narodowej
10.01.2022

"Uważamy, że każdy dzień dodatkowej nauki stacjonarnej to dodatkowa korzyść dla dzieci. Wiemy, że nauka na odległość ma jednak mankamenty, nie chodzi tylko i wyłącznie o wiedzę, ale i bezpośredni kontakt" - ocenia Dariusz Piontkowski.


Seasonal (Maciej Sochoń), fot. Barbara Sokolińska

Seasonal

finalista 3. edycji konkursu Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok
8.01.2022

"Zawsze ciągnęło mnie w stronę rocka sentymentalnego - bardzo lubiłem tę melancholię. Szukam melodii i w życiu, i muzyce" - mówi Seasonal.

fot. Monika Kalicka

dr Wojciech Szewko

ekspert ds. terroryzmu z Collegium Civitas
7.01.2022

"Można się spodziewać różnych prowokacji ze strony białoruskiej. Oni nie pozwolą na to, żeby budowa zapory przebiegała bez problemów. Musimy się przyzwyczaić do tego, że granica polsko-białoruska będzie taką płonącą granicą" - mówi dr Wojciech Szewko.

Karol Zimnoch, fot. Sylwia Krassowska

Karol Zimnoch

ekspert kredytowy
5.01.2022

"Widać już, że w bankach jest mniej klientów, którzy chcą skorzystać z kredytu na mieszkanie" - mówi ekspert kredytowy Karol Zimnoch.


dr Marek Bartoszewicz, fot. Sylwia Krassowska

dr Marek Bartoszewicz

z Wydziału Biologii Uniwersytetu w Białymstoku
5.01.2022

"Spodziewamy się, że pod koniec stycznia w naszym regionie wariant Omikron może być wariantem dominującym, a ilość zakażeń w skali kraju może sięgnąć nawet 30 tysięcy" - mówi dr Marek Bartoszewicz.

Janina Mironowicz, fot. Joanna Szubzda

Janina Mironowicz

dyrektorka Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Białymstoku
4.01.2022

- W podlaskich urzędach pracy zarejestrowanych jest ponad 33 tys. osób bezrobotnych i wydawałoby się, że wśród nich można byłoby poszukiwać też takich osób, które spełniałyby wymagania pracodawców, ale niestety nie zawsze tak jest.

podinsp. Tomasz Krupa, fot. Sylwia Krassowska

podinsp. Tomasz Krupa

rzecznik KWP
3.01.2022

"Szczególnie dotkliwie dla naszego portfela robi się już w momencie, kiedy przekroczymy prędkość o 30 km. Tutaj musimy się liczyć już z 800 złotowym mandatem" - mówi Tomasz Krupa.


prof. Daniel Boćkowski, fot. Joanna Szubzda

prof. Daniel Boćkowski

ekspert do spraw bezpieczeństwa
31.12.2021

"Nie tylko sfałszowane wybory, ale też ta bezwzględna akcja rozprawiania się ze społeczeństwem białoruskim, obywatelskim doprowadziła do tego, że Białoruś zdecydowanie skręciła w kierunku autorytaryzmu" - ocenia prof. Daniel Boćkowski.

Mariusz Chrzanowski, fot. Adam Dąbrowski

Mariusz Chrzanowski

prezydent Łomży
30.12.2021

To sytuacja bez precedensu - łomżyńscy radni odrzucili przedstawiony przez prezydenta projekt budżetu na przyszły rok. Prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski przez kilka godzin apelował o wprowadzenie poprawek i przyjęcie - tej najważniejszej dla samorządu - uchwały. Jednak nic nie wskórał.

prof. Mariusz Popławski, fot. Joanna Szubzda

prof. Mariusz Popławski

dziekan wydziału prawa Uniwersytetu w Białymstoku
30.12.2021

Duże zmiany podatkowe od stycznia. - W założeniach aż 18 milionów ludzi ma płacić niższe podatki, a dodatkowo 9 milionów ma przestać w ogóle płacić podatek dochodowy od osób fizycznych - podkreśla prof. Popławski.


Dorota Wyszkowska, fot. Joanna Szubzda

Dorota Wyszkowska

zastępca dyrektora Urzędu Statystycznego w Białymstoku
29.12.2021

W Podlaskiem zwiększyła się umieralność, przyrost naturalny jest ujemny, a długość życia się skróciła. W I półroczu 2021 r. ubyło ponad 3 tys. mieszkańców województwa - takie dane przedstawia Dorota Wyszkowska z Urzędu Statystycznego w Białymstoku.

prof. Joanna Zajkowska

prof. Joanna Zajkowska

podlaska konsultant ds. epidemiologii
28.12.2021

"Dla wirusa nie ma granic, na pewno Omikron będzie i prognozy nie są optymistyczne. Przy tym poziomie zaszczepienia, który mamy, wydaje się, że zakażeń będzie bardzo dużo. Optymistyczne jest to, że specjaliści cały czas pracują nad dostosowaniem szczepionek właśnie do tych nowych wariantów" - mówi prof. Joanna Zajkowska.

Anna Rzepko, fot. Sylwia Krassowska

Anna Rzepko

z Pronaru
27.12.2021

"Mamy do czynienia z rynkiem pracownika. Kiedyś to pracownicy bardzo zabiegali o pracę w różnych instytucjach, w tej chwili często to pracodawcy muszą zabiegać, a trudno jest o wykwalifikowanych pracowników" - mówi gość Radia Białystok.


dr Piotr Guzowski, fot. Sylwia Krassowska

prof. Piotr Guzowski

z Wydziału Historii i Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu w Białymstoku
27.12.2021

"Wydaje mi się, że doświadczenie, które zdobywamy, pozwala ludziom już po iluś miesiącach podejmować racjonalne decyzje także w kontekście epidemii. To nie jest już tak nieznane, ludzie się z tym troszeczkę oswoili" - mówi historyk.

abp Józef Guzdek, fot. Monika Kalicka

abp Józef Guzdek

metropolita białostocki
24.12.2021

"Wielu z nas będzie świętować przy stole wigilijnym w gronie rodzinnym, a oni tam będą stać, to na te dni zapowiadane jest kilkanaście stopni mrozu i trzeba stać, i trzeba być czujnym. Należy się im ogromny szacunek" - mówi o żołnierzach, strażnikach granicznych i policjantach abp Józef Guzdek.

Jan Dziedziczak, fot. Edyta Wołosik

Jan Dziedziczak

pełnomocnik rządu do spraw Polonii i Polaków za Granicą
23.12.2021

- Cała polska dyplomacja stara się doprowadzić do tego, że temat prześladowań Polaków na Białorusi nie jest tematem polsko-białoruskim, tylko jest tematem wolny świat versus reżim białoruski.


Stanisław Żaryn, arch. pryw.

Stanisław Żaryn [wideo]

rzecznik Ministra-Koordynatora Służb Specjalnych
22.12.2021

"Święta będą dniami, które nadal będą wymagały bardzo dużej czujności, monitorowania całej linii granicznej z Białorusią. Na pewno nie odpuszczamy. Nasi funkcjonariusze i żołnierze pozostaną czujni. Widzimy po działaniach służb białoruskich i części cudzoziemców, że oni są w stanie działać z dużym wyrachowaniem, często w nikczemny sposób. Spodziewamy się, że będą zainteresowani również atakami w tych szczególnych dla nas dniach".

Jarosław Sadowski, fot. Monika Kalicka

Jarosław Sadowski

wicedyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Białymstoku
22.12.2021

Dane demograficzne nie pozostawiają złudzeń. W Polsce od wielu lat spada liczba osób w wieku produkcyjnym. Już teraz pracodawcy mają problem, by zaspokoić potrzeby kadrowe swoich firm.

Kamil Karpowicz, fot. Marcin Gliński

Kamil Karpowicz

onkolog z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Białymstoku
21.12.2021

"Nie warto narażać swojego życia czy swoich dzieci dla internetowych doradzaczy, dla internetowych teorii. Życie pokazało zupełnie co innego. To jednak lekarze, którzy przekonywali, że szczepienia mogą zmniejszyć liczbę chorujących i ciężkość przebiegu choroby, mieli rację. Jeszcze nie jest za późno. Punkty szczepień cały czas przyjmują" - mówi Kamil Karpowicz.


Marek Zaniewski, fot. Monika Kalicka

Marek Zaniewski

wiceprezes Związku Polaków na Białorusi
20.12.2021

"Angelika Borys i Andrzej Poczobut zostali aresztowani 9 miesięcy temu, mamy z nimi bardzo ograniczony kontakt, nie dochodzi korespondencja, bo w więzieniu jest cenzura" - mówi Marek Zaniewski.

prof. Daniel Boćkowski, fot. Sylwia Krassowska

prof. Daniel Boćkowski

ekspert do spraw bezpieczeństwa
20.12.2021

"Musimy de facto odbudować, jeżeli to jest możliwe, nasze aktywa na Ukrainie, rozszerzając także możliwości działania naszych służb dyplomatycznych tam" - mówi prof. Daniel Boćkowski.

Agnieszka Syczewska, fot. Monika Kalicka

Agnieszka Syczewska

prezes Jagiellonii Białystok
19.12.2021

- Przepraszam wszystkich, którzy to oglądali. Mam nadzieję, że nie będziemy już oglądali takiej postawy. Jesteśmy zażenowani - mówi prezes Jagiellonii Białystok Agnieszka Syczewska o ostatnich występach żółto-czerwonych w ekstraklasie.
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok