Radio Białystok | Gość | Tadeusz Truskolaski [wideo] - prezydent Białegostoku

Tadeusz Truskolaski [wideo]

prezydent Białegostoku

8.12.2021, 07:08, akt. 12:21

- Nikomu się nie udało w 100 proc. i ja również nie jestem jakimś cyborgiem czy osobą doskonałą. Wiadomo, że parę rzeczy się nie udało i jeszcze się parę rzeczy nie uda, ale ważny jest bilans - mówi Tadeusz Truskolaski o swojej prezydenturze.

Tadeusz Truskolaski, fot. Joanna Szubzda
Tadeusz Truskolaski, fot. Joanna Szubzda

Z Tadeuszem Truskolaskim rozmawia Dorota Niebrzydowska

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Stadion, Muzeum Pamięci Sybiru i modernizacja dróg - m.in. z tego dumny jest Tadeusz Truskolaski, który obchodzi 15-lecie pracy na stanowisku prezydenta Białegostoku. Jak w tym czasie zmieniło się miasto? Co się udało, a co jest jeszcze do zrobienia?

Z prezydentem Białegostoku Tadeuszem Truskolaskim rozmawia Dorota Niebrzydowska.


Dorota Niebrzydowska: Listę sukcesów pana prezydenta już poznaliśmy. Można je zresztą oglądać na wystawie na Rynku Kościuszki, wziąć udział w głosowaniu na najlepszą inwestycję. Gratuluję panu 15 lat na stanowisku, na które wybierają mieszkańcy. To bardzo imponujący wynik. Czy ma pan jeszcze coś do zaoferowania naszemu miastu?


Tadeusz Truskolaski: Przede wszystkim wraz z upływem czasu potrzeby się zmieniają. Początkowo to były duże inwestycje infrastrukturalne. Z czasem mieszkańcy upomnieli się o to, żeby żyć w swoich takich maleńkich enklawach, ojczyznach, czyli na osiedlach, a więc to place zabaw, drogi, miejsca do wypoczynku. Tego na pewno cały czas będzie brakowało. Brakuje jeszcze kilku sal sportowych, gimnastycznych. Oczywiście tej dużej też, ale to zupełnie inny temat. Musielibyśmy poświęcić na to oddzielny program.


"Białystok jest dziś miastem o charakterze europejskim, które ma bardzo dużo walorów i jednocześnie pozbawione jest problemów transportowych charakterystycznych dla dużych ośrodków, na przykład korków" - to cytat z pana prezydenta. Ja dodam, że Białystok pozbawiony jest też lotniska, basenu o wymiarach olimpijskich i hali sportowo-widowiskowej. To takie podstawowe minimum dla miasta europejskiego. Panu tego nie brakuje?


Pas startowy jest.


A odlatywał pan z Krywlan?


Sportowym samolotem tak. Kiedyś, jeszcze z dziećmi, wykupiłem taki lot, dawno temu.


Ale chyba nie taki miał być cel tego lotniska.


Nie, nie, absolutnie. Ale przede wszystkim lotnisko powinno być regionalne. Przez wiele lat jako prezydent nie przeszkadzałem urzędowi marszałkowskiemu w budowie takiego lotniska, a nawet chciałem pomagać. Niestety nie udało się i ono już odfrunęło w siną dal.


Ale to, co pan zbudował, to ani lotnisko, ani pas startowy.


Proszę zobaczyć, ile tam jest operacji lotniczych rocznie - ponad 4 tysiące. Natomiast to, że nie można jeszcze odlecieć samolotem pasażerskim, to jest fakt, ale proszę pamiętać...


Myślę, że w ogóle nie odlecimy.


Trzeba być optymistą, pesymizm zabija. Będzie miała pani słabe święta, jak będzie pani pesymistycznie myśleć.


Jestem wielką optymistką, ale też realistką.


Trzeba myśleć optymistycznie, ale w perspektywie czasu. Wiele osób nie wierzyło w to, że powstanie rynek, że zostanie zlikwidowana Jurowiecka, że powstanie spalarnia i tak dalej.

Takie głosy miałem cały czas. A tu proszę pamiętać, że trzeba wyciąć 15 tys. drzew. Ja obiecuję, że jeżeli wytniemy jedno drzewo, to w to miejsce posadzimy dwa, a miejsce, gdzie zostaną wycięte drzewa - w tej chwili niedostępne - będzie dostępne dla mieszkańców jako miejsce rekreacji. Także to będzie nadal miejsce zielone. Ale dopóki do tego dojdzie, to trzeba mieć odpowiednie decyzje.


Panie prezydencie, zapomnijmy o tym lotnisku.


Nie, nie zapomnijmy. Działajmy powoli. Za kilka lat zaproszę panią na lot.


Starczy kadencji?


Nie, tej kadencji nie.


I na pewno hala też nie powstanie w tej kadencji, prawda?


W tej kadencji hala na pewno nie powstanie, bo ona buduje się dłużej niż dwa lata. Ale mamy światełko w tunelu. Też zrzuca się na prezydenta coś, za co nie jest odpowiedzialny. Było pozwolenie na budowę, pan wojewoda je uchylił. Proszę zapytać pana wojewodę, dlaczego to zrobił.


Pamięta pan 2006 rok?


Doskonale.


Rozpoczynając pierwszą kadencję, zastał pan Białystok drewniany, a kończąc czwartą, a może nawet piątą, zostawi pan murowany. I mówię to bez przenośni.


To nie jest tak.


Nie udało się uratować Bojar, Bema, Młynowej.


Bojar już praktycznie nie było.


Jeszcze trochę były.


A dlaczego w 2006 r. nie było planu zagospodarowania przestrzennego Bojar? Była wolna amerykanka. Ten plan opracowuje się dosyć długo, ale przecież od 2003 r., kiedy weszła nowa ustawa, do 2006 r. można było go opracować. W tym czasie oczywiście wiele rzeczy zniszczono.


Ale nawet te Bojary, które były, paliły się po kolei. Pamięta pan?


No ale to policja powinna złapać podpalaczy, jeżeli tacy byli. Proszę nie zrzucać na prezydenta wszystkiego co złe w mieście.


Będę pana też chwalić.


Proszę mnie nie chwalić. Ja tylko oczekuję obiektywnej oceny - czy zaniedbałem swoje obowiązki, czy nie.


Panie prezydencie, to betonu nie ma w mieście? Na każdej wolnej działce, która jest w mieście, w centrum miasta, powstają bloki. W zasadzie jedynym budownictwem, jakie mamy, jest budownictwo mieszkaniowe. Mówi się, że w Białymstoku rządzą deweloperzy. To prawda?


Proszę pojechać do strefy ekonomicznej i zobaczyć, jakiego rodzaju jest tam budownictwo, ile miejsc pracy tam powstało, zainwestowano 660 mln zł.


Ale w centrum w zasadzie mamy tylko bloki.


Na całym świecie jest taka tendencja. Jest taka zasada urbanistyczna, że funkcje bardziej intensywne wypychają funkcje mniej intensywne. W tej chwili bardziej intensywną funkcją i pewnie najbardziej pożądaną są mieszkania. Gdyby nie było popytu, nie byłoby podaży.


Panu podoba się takie centrum miasta, w zasadzie zabudowanie mieszkaniówką?


Proszę pojechać do jakiegokolwiek miasta europejskiego. Mówię o obiektywnych procesach, których nie powstrzymam. U nas i tak jest bardzo dużo zieleni.


Ale tereny rekreacyjne powstają głównie z budżetu obywatelskiego.


Niekoniecznie. Ale to są przecież też pieniądze miejskie, te same pieniądze budżetowe, te same podatki, ale przełożone do innej kieszonki. Tu ma pani pieniądze na lody, a tu ma pani pieniądze na chleb tylko z innej szufladki.


Mi takie miasto, w którego centrum są generalnie tylko mieszkania, podoba się średnio, chociaż muszę panu przyznać, że Białystok jest miastem bardzo dobrym do życia. Mi też żyje się tu dobrze.


I o to chodzi. W sumie chodzi o końcowy wniosek. Niektóre rzeczy z pewnością mogą się nie podobać. Jak zaprosiłbym panią do swojego mieszkania, pewnie pani nie podobałoby się parę rzeczy i vice versa. Pewnie parę rzeczy byśmy pochwalili. Po pierwsze de gustibus non disputandum est, a po drugie zmieniają się też trendy, zmieniają się mody i to, co było wybudowane kilkanaście lat temu, niekoniecznie się dzisiaj podoba. Ale niekoniecznie też podoba się to nowoczesne, które powstaje w tej chwili.


Czyli w zasadzie nic pan sobie nie ma do zarzucenia przez te 15 lat?


Od tego jest pani, żeby mi zarzucać. Po co ja będę się jeszcze samobiczował.


Ale zgadza się pan, że parę rzeczy się nie udało?


Nikomu się nie udało w 100 proc. i ja również nie jestem jakimś cyborgiem czy osobą doskonałą. Wiadomo, że parę rzeczy się nie udało i jeszcze parę się nie uda, ale ważny jest bilans.


Dobrze mieszka się panu w Białymstoku?


Tak, to jest moje miasto z wyboru. Ja przecież studiowałem w Sopocie.


Często pan wyjeżdża.


Wyjeżdżam. Oczywiście prywatnie też, bo urlop spędzam przeważnie poza Białymstokiem. Ale też wyjeżdżam służbowo. Dzisiaj mamy wiele zadań jako samorządowcy, również tych polegających na obronie samorządu, który jest systematycznie niszczony.


Pociąga pana polityka ogólnopolska, europejska?


Nie chodzi o pociąganie, chodzi o konieczność. Ja bym bardzo chętnie nie walczył, ale jeżeli widzę, że niszczony jest dorobek ostatnich 30 lat...


To polityka, a pan jest samorządowcem, pan ma rządzić miastem.


Tak, tylko ta polityka dotyka nas. Budżet jest mniejszy drugi raz z rzędu.


W przyszłym roku trochę się wzmocni, wzrosną wpływy z PIT-u.


Akurat spadną.


Akurat te do budżetu miasta wzrosną, proszę sobie poczytać portal samorządowy.


Tylko o 5 milionów.


Ale zawsze.


Inflacja wynosi 7 proc., wzrost gospodarczy kilka procent, czyli powinien wzrosnąć o 12 proc., a 5 mln to jest 1 proc.


Gdzie Tadeusz Truskolaski widzi siebie za dwa lata?


Pewnie w Białymstoku. Nie snuję takich planów. Ukułem sobie takie powiedzenie, że każda moja kadencja była ostatnią, w związku z tym ta też, dopóki nie będzie decyzji co dalej, jest kadencją ostatnią.


Wychował pan sobie następcę?


To się chyba tak do końca nie da. Chociaż kiedyś tak myślałem, ale to się akurat nie udało. Myślałem oczywiście o Adamie Polińskim jako moim następcy, ale wybrał inną drogę, pewnie lepszą dla niego, pewnie mniej stresującą i lepiej płatną.


Czy woli pan otaczać się fachowcami, czy pochlebcami?


Jeżeli pochlebstwa są fałszywe, to prowadzą na manowce, to nie ulega wątpliwości. Wolę się otaczać absolutnie fachowcami. Tak cały czas dobierałem ludzi. Chociaż oczywiście tutaj ta polityka też trochę wchodzi, prawda? Bo w radzie miasta jest Forum Mniejszości Podlasia i chciało mieć swojego zastępcę. Ale akurat Adam Musiuk jest fachowcem, jest doktorem od budownictwa, pracuje na Politechnice na wydziale architektury, a jednocześnie zajmuje się urbanistyką, czyli planowaniem przestrzennym i architekturą, więc pracuje w swoim zawodzie.


Piątej kadencji pan nie wyklucza?


Nie potwierdzam i nie zaprzeczam, bo w polityce nigdy nie mów nigdy.


| red: zmj


Przeczytaj, zanim skomentujesz


Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
Nie Teatr
Artur Gaweł, fot. Monika Kalicka

Artur Gaweł

dyrektor Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej
16.01.2022

Jest takie miejsce w regionie gdzie znajdziemy wyjątkowo dużo przedmiotów ze świata babć i dziadków. Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej - to jakby jeden wielki kufer do którego trafiają i te małe, i te całkiem pokaźne obiekty z przeszłości. Po co nam one? Czemu gromadzimy materialne dziedzictwo naszych przodków ? Rozmawiamy o tym z dyrektorem PMKL Arturem Gawłem.

Piotr Święcki, Jakub Totczyk, Monika Godlewska-Zimny i Paweł Zimny, fot. Monika Kalicka

Piotr Święcki, Jakub Totczyk, Monika Godlewska-Zimny i Paweł Zimny

zespół Miss Nobody
15.01.2022

"Inspirują nas nie stricte rockowe brzmienia, ale raczej muzyka brytyjska z lat 80. i 90 XX wieku. Uwielbiamy brytyjski "sound" i dążyliśmy do tego, by na naszym pełnym albumie też był taki dźwięk" - mówią członkowie Miss Nobody.

Daniel Racis, mł. asp. Elżbieta Zaborowska i mł. asp. Krzysztof Kolator fot. Joanna Szubzda

Daniel Racis, mł. asp. Elżbieta Zaborowska i mł. asp. Krzysztof Kolator

14.01.2022

"Pamiętajmy, że na stoku nie jesteśmy sami". Jak nie zrobić sobie i innym krzywdy podczas jazdy na nartach? W ten weekend podlascy policjanci będą promować bezpieczne zachowania na stoku.


julia kuzyka, fot. Joanna Szubzda

julia kuzyka

wokalistka, finalistka konkursu "Niebieski Mikrofon"
14.01.2022

- W pewnym momencie się zorientowałam, że piosenki, które śpiewałam na festiwalach, głównie piosenki aktorskiej, to nie jestem do końca ja. Zaczęłam więc pisać - na początku do szuflady, wylewałam żale nastolatki na papier. I tak powstały pierwsze utwory. Miałam chyba 17 lat.

dr Karol Łapiński, fot. Joanna Szubzda

dr Karol Łapiński

z Państwowej Inspekcji Pracy w Białymstoku
14.01.2022

- Szacuje się, że w Polsce płacę minimalną otrzymuje ponad 2 miliony osób. Jej wzrost to też np. wzrost dodatku za pracę w porze nocnej, wzrost wynagrodzenia postojowego czy odpraw - mówi dr Karol Łapiński.

prof. Marcin Moniuszko, fot. Monika Kalicka

prof. Marcin Moniuszko

z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku
13.01.2022

"O ciężkości przebiegu COVID-19 decyduje w kolejności: zaawansowanie wieku, nadwaga - każdy kilogram więcej to niestety większe ryzyko ciężkiego przebiegu i niestety panowie - płeć męska. Czynnik genetyczny jest na 4. miejscu" - mówi prof. Marcin Moniuszko.


Wojciech Sosiński, fot. Monika Kalicka

Wojciech Sosiński

perkusista zespołu "Complane"
13.01.2022

Nowa płyta powstaje powoli, bardzo się staramy, są chęci, ale brak czasu. Podchodziliśmy do jej nagrania kilkakrotnie - mówi Wojciech Sosiński.

Maciej Olesiński, fot. Sylwia Krassowska

Maciej Olesiński

dyrektor Podlaskiego Oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia
12.01.2022

Wciąż będzie można skorzystać z bezpłatnych badań w ramach Programu Profilaktyka 40 Plus. Projekt ten przedłużono o kolejne miesiące.

Michał Dąbrowski i Oskar Lasota, fot. Monika Kalicka

Michał Dąbrowski i Oskar Lasota

finaliści Muzycznej Nagrody "Niebieski Mikrofon"
12.01.2022

"Chcieliśmy wdać ludzi w romans z poezją Anny Markowej, ze sztuką. Młodym słuchaczom chcieliśmy przekazać, że poezja może być interpretowana po swojemu, nie musimy trzymać się klucza znanego ze szkoły. Dojrzałym - że swoje emocje można przelewać przez sztukę, a osobom starszym, że klasyka też może być dzisiaj atrakcyjna".


prof. Henryk Wnorowski, fot. Joanna Szubzda

prof. Henryk Wnorowski

ekonomista z Uniwersytetu w Białymstoku
12.01.2022

"Obniżenie VAT-u z 23% do 8% i około 60-70 gr, może nawet 80 gr na litrze paliwa sprawi, że powinno być ono od 1 lutego tańsze" - mówi prof. Henryk Wnorowski.

Sławomir Śledziewski, fot. Joanna Szubzda

Sławomir Śledziewski

z zespołu Tutorial
11.01.2022

- Samodoskonalenie zespołu i to, żebyśmy każdy kolejny utwór grali coraz lepiej i żeby był on coraz lepiej odbierany przez słuchaczy, to jest cel naszego zespołu - stąd ta nazwa.

Andrzej Jakubaszek, fot. Monika Kalicka (zdjęcie archiwalne)

gen. bryg. Andrzej Jakubaszek

komendant Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej
11.01.2022

- Istnieje niestety możliwość, że ten sztucznie wykreowany szlak może stać się jednym z wielu takich tradycyjnych szlaków nielegalnej migracji do krajów Unii Europejskiej.


Wojciech Strzałkowski, fot. Marcin Gliński

Wojciech Strzałkowski

prezes rady nadzorczej Jagiellonii Białystok
10.01.2022

"Widać było z gry naszego zespołu w rundzie jesiennej, że te wyniki, te efekty, ta postawa nie są takie jakbyśmy tego oczekiwali. To miejsce w tabeli, a szczególnie ostatni mecz skłonił nas do takiej refleksji, że nie wystarczy tutaj drobny makijaż, tylko potrzebna jest gruntowna przebudowa. Nie tylko na stanowisku trenera, ale również w strukturze klubu" - mówił w Radiu Białystok Wojciech Strzałkowski.

Piotr Romaniuk, Paweł Szuszkiewicz i Tomasz Kamiński, fot. Monika Kalicka

Piotr Romaniuk, Paweł Szuszkiewicz i Tomasz Kamiński

z zespołu "Szeptucha"
10.01.2022

"Podlasie jest magiczne, spokojne, ma swój klimat, tu nikt nie spieszy. My się też nie spieszyliśmy ze zrobieniem tej muzyki" - mówi Tomasz Kamiński.

Dariusz Piontkowski, fot. Sylwia Krassowska

Dariusz Piontkowski [wideo]

wiceminister edukacji narodowej
10.01.2022

"Uważamy, że każdy dzień dodatkowej nauki stacjonarnej to dodatkowa korzyść dla dzieci. Wiemy, że nauka na odległość ma jednak mankamenty, nie chodzi tylko i wyłącznie o wiedzę, ale i bezpośredni kontakt" - ocenia Dariusz Piontkowski.


Seasonal (Maciej Sochoń), fot. Barbara Sokolińska

Seasonal

finalista 3. edycji konkursu Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok
8.01.2022

"Zawsze ciągnęło mnie w stronę rocka sentymentalnego - bardzo lubiłem tę melancholię. Szukam melodii i w życiu, i muzyce" - mówi Seasonal.

fot. Monika Kalicka

dr Wojciech Szewko

ekspert ds. terroryzmu z Collegium Civitas
7.01.2022

"Można się spodziewać różnych prowokacji ze strony białoruskiej. Oni nie pozwolą na to, żeby budowa zapory przebiegała bez problemów. Musimy się przyzwyczaić do tego, że granica polsko-białoruska będzie taką płonącą granicą" - mówi dr Wojciech Szewko.

Karol Zimnoch, fot. Sylwia Krassowska

Karol Zimnoch

ekspert kredytowy
5.01.2022

"Widać już, że w bankach jest mniej klientów, którzy chcą skorzystać z kredytu na mieszkanie" - mówi ekspert kredytowy Karol Zimnoch.


dr Marek Bartoszewicz, fot. Sylwia Krassowska

dr Marek Bartoszewicz

z Wydziału Biologii Uniwersytetu w Białymstoku
5.01.2022

"Spodziewamy się, że pod koniec stycznia w naszym regionie wariant Omikron może być wariantem dominującym, a ilość zakażeń w skali kraju może sięgnąć nawet 30 tysięcy" - mówi dr Marek Bartoszewicz.

Janina Mironowicz, fot. Joanna Szubzda

Janina Mironowicz

dyrektorka Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Białymstoku
4.01.2022

- W podlaskich urzędach pracy zarejestrowanych jest ponad 33 tys. osób bezrobotnych i wydawałoby się, że wśród nich można byłoby poszukiwać też takich osób, które spełniałyby wymagania pracodawców, ale niestety nie zawsze tak jest.

podinsp. Tomasz Krupa, fot. Sylwia Krassowska

podinsp. Tomasz Krupa

rzecznik KWP
3.01.2022

"Szczególnie dotkliwie dla naszego portfela robi się już w momencie, kiedy przekroczymy prędkość o 30 km. Tutaj musimy się liczyć już z 800 złotowym mandatem" - mówi Tomasz Krupa.


prof. Daniel Boćkowski, fot. Joanna Szubzda

prof. Daniel Boćkowski

ekspert do spraw bezpieczeństwa
31.12.2021

"Nie tylko sfałszowane wybory, ale też ta bezwzględna akcja rozprawiania się ze społeczeństwem białoruskim, obywatelskim doprowadziła do tego, że Białoruś zdecydowanie skręciła w kierunku autorytaryzmu" - ocenia prof. Daniel Boćkowski.

Mariusz Chrzanowski, fot. Adam Dąbrowski

Mariusz Chrzanowski

prezydent Łomży
30.12.2021

To sytuacja bez precedensu - łomżyńscy radni odrzucili przedstawiony przez prezydenta projekt budżetu na przyszły rok. Prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski przez kilka godzin apelował o wprowadzenie poprawek i przyjęcie - tej najważniejszej dla samorządu - uchwały. Jednak nic nie wskórał.

prof. Mariusz Popławski, fot. Joanna Szubzda

prof. Mariusz Popławski

dziekan wydziału prawa Uniwersytetu w Białymstoku
30.12.2021

Duże zmiany podatkowe od stycznia. - W założeniach aż 18 milionów ludzi ma płacić niższe podatki, a dodatkowo 9 milionów ma przestać w ogóle płacić podatek dochodowy od osób fizycznych - podkreśla prof. Popławski.


Dorota Wyszkowska, fot. Joanna Szubzda

Dorota Wyszkowska

zastępca dyrektora Urzędu Statystycznego w Białymstoku
29.12.2021

W Podlaskiem zwiększyła się umieralność, przyrost naturalny jest ujemny, a długość życia się skróciła. W I półroczu 2021 r. ubyło ponad 3 tys. mieszkańców województwa - takie dane przedstawia Dorota Wyszkowska z Urzędu Statystycznego w Białymstoku.

prof. Joanna Zajkowska

prof. Joanna Zajkowska

podlaska konsultant ds. epidemiologii
28.12.2021

"Dla wirusa nie ma granic, na pewno Omikron będzie i prognozy nie są optymistyczne. Przy tym poziomie zaszczepienia, który mamy, wydaje się, że zakażeń będzie bardzo dużo. Optymistyczne jest to, że specjaliści cały czas pracują nad dostosowaniem szczepionek właśnie do tych nowych wariantów" - mówi prof. Joanna Zajkowska.

Anna Rzepko, fot. Sylwia Krassowska

Anna Rzepko

z Pronaru
27.12.2021

"Mamy do czynienia z rynkiem pracownika. Kiedyś to pracownicy bardzo zabiegali o pracę w różnych instytucjach, w tej chwili często to pracodawcy muszą zabiegać, a trudno jest o wykwalifikowanych pracowników" - mówi gość Radia Białystok.


dr Piotr Guzowski, fot. Sylwia Krassowska

prof. Piotr Guzowski

z Wydziału Historii i Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu w Białymstoku
27.12.2021

"Wydaje mi się, że doświadczenie, które zdobywamy, pozwala ludziom już po iluś miesiącach podejmować racjonalne decyzje także w kontekście epidemii. To nie jest już tak nieznane, ludzie się z tym troszeczkę oswoili" - mówi historyk.

abp Józef Guzdek, fot. Monika Kalicka

abp Józef Guzdek

metropolita białostocki
24.12.2021

"Wielu z nas będzie świętować przy stole wigilijnym w gronie rodzinnym, a oni tam będą stać, to na te dni zapowiadane jest kilkanaście stopni mrozu i trzeba stać, i trzeba być czujnym. Należy się im ogromny szacunek" - mówi o żołnierzach, strażnikach granicznych i policjantach abp Józef Guzdek.

Jan Dziedziczak, fot. Edyta Wołosik

Jan Dziedziczak

pełnomocnik rządu do spraw Polonii i Polaków za Granicą
23.12.2021

- Cała polska dyplomacja stara się doprowadzić do tego, że temat prześladowań Polaków na Białorusi nie jest tematem polsko-białoruskim, tylko jest tematem wolny świat versus reżim białoruski.


Stanisław Żaryn, arch. pryw.

Stanisław Żaryn [wideo]

rzecznik Ministra-Koordynatora Służb Specjalnych
22.12.2021

"Święta będą dniami, które nadal będą wymagały bardzo dużej czujności, monitorowania całej linii granicznej z Białorusią. Na pewno nie odpuszczamy. Nasi funkcjonariusze i żołnierze pozostaną czujni. Widzimy po działaniach służb białoruskich i części cudzoziemców, że oni są w stanie działać z dużym wyrachowaniem, często w nikczemny sposób. Spodziewamy się, że będą zainteresowani również atakami w tych szczególnych dla nas dniach".

Jarosław Sadowski, fot. Monika Kalicka

Jarosław Sadowski

wicedyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Białymstoku
22.12.2021

Dane demograficzne nie pozostawiają złudzeń. W Polsce od wielu lat spada liczba osób w wieku produkcyjnym. Już teraz pracodawcy mają problem, by zaspokoić potrzeby kadrowe swoich firm.

Kamil Karpowicz, fot. Marcin Gliński

Kamil Karpowicz

onkolog z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Białymstoku
21.12.2021

"Nie warto narażać swojego życia czy swoich dzieci dla internetowych doradzaczy, dla internetowych teorii. Życie pokazało zupełnie co innego. To jednak lekarze, którzy przekonywali, że szczepienia mogą zmniejszyć liczbę chorujących i ciężkość przebiegu choroby, mieli rację. Jeszcze nie jest za późno. Punkty szczepień cały czas przyjmują" - mówi Kamil Karpowicz.


Marek Zaniewski, fot. Monika Kalicka

Marek Zaniewski

wiceprezes Związku Polaków na Białorusi
20.12.2021

"Angelika Borys i Andrzej Poczobut zostali aresztowani 9 miesięcy temu, mamy z nimi bardzo ograniczony kontakt, nie dochodzi korespondencja, bo w więzieniu jest cenzura" - mówi Marek Zaniewski.

prof. Daniel Boćkowski, fot. Sylwia Krassowska

prof. Daniel Boćkowski

ekspert do spraw bezpieczeństwa
20.12.2021

"Musimy de facto odbudować, jeżeli to jest możliwe, nasze aktywa na Ukrainie, rozszerzając także możliwości działania naszych służb dyplomatycznych tam" - mówi prof. Daniel Boćkowski.

Agnieszka Syczewska, fot. Monika Kalicka

Agnieszka Syczewska

prezes Jagiellonii Białystok
19.12.2021

- Przepraszam wszystkich, którzy to oglądali. Mam nadzieję, że nie będziemy już oglądali takiej postawy. Jesteśmy zażenowani - mówi prezes Jagiellonii Białystok Agnieszka Syczewska o ostatnich występach żółto-czerwonych w ekstraklasie.
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok