Radio Białystok | Gość | abp Józef Guzdek - metropolita białostocki

abp Józef Guzdek

metropolita białostocki

24.12.2021, 08:32, akt. 08:50

"Wielu z nas będzie świętować przy stole wigilijnym w gronie rodzinnym, a oni tam będą stać, to na te dni zapowiadane jest kilkanaście stopni mrozu i trzeba stać, i trzeba być czujnym. Należy się im ogromny szacunek" - mówi o żołnierzach, strażnikach granicznych i policjantach abp Józef Guzdek.

abp Józef Guzdek, fot. Monika Kalicka
abp Józef Guzdek, fot. Monika Kalicka

Z abp. Józefem Guzdkiem rozmawia Dominika Dębska

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Pandemia, kryzys na granicy polsko-białoruskiej - wobec tych wyzwań właśnie przy okazji świąt pytamy - gdzie odnaleźć pokój, gdzie znaleźć równowagę między pomocą migrantom a ochroną polskich granic? O tym z metropolitą białostockim, a także ordynariuszem Wojska Polskiego abp. Józefem Guzdkiem rozmawia Dominika Dębska.

Dominika Dębska: Święta Bożego Narodzenia to święta radosne, podczas których śpiewamy, mówimy "pokój ludziom dobrej woli". Do tej pory wydawało nam się, że ten pokój jest w zasadzie niewzruszony, pewny, stały, tymczasem ostatnie 2 lata pokazały, że pandemia koronawirusa, sytuacja na granicy pokazują, że te życzenia obecnie są bardzo aktualne i potrzebne.


abp Józef Guzdek: W święta Bożego Narodzenia kontemplujemy tajemnicę przyjścia Księcia Pokoju. To jest ten pokój, który daje nam Bóg i jeżeli przyjmiemy Jezusa do swojego życia, to jest szansa, że ten pokój zapanuje, że przynajmniej przybliżymy się do tego stanu pokoju. 

W wojny niepokoje, agresja - ona się rodzi w naszym sercu, dlatego trzeba najpierw pokonać uprzedzenia, niechęci, wzajemne jakieś animozje. Jeśli chcesz zmienić świat - zacznij od siebie. I jak ja i ty będziesz emanował tym pokojem, życzliwością to naprawdę zmienimy świat, ja w to głęboko wierzę.


Księże arcybiskupie, myśląc "pokój" też w tym roku nasze myśli będą się kierowały na sytuację na granicy. Czy Kościół ma pomysł, jak znaleźć równowagę pomiędzy obroną granic a pomocą ludziom w trudnej sytuacji, ludziom potrzebującym?


Obrona granic i pomoc ludziom potrzebującym - one się nie wykluczają. Kiedy widzimy, że zagrożone jest życie, zdrowie drugiego człowieka, jesteśmy absolutnie zobowiązani, żeby mu pomóc, to jest wewnętrzny imperatyw. 

Mało jest informacji przekazywanych na ten temat, że i funkcjonariusze Straży Granicznej, żołnierze Wojska Polskiego, policjanci - oni jeśli dostrzegą, jeśli skontaktuje się z nimi ktoś, kto jest chory, kto potrzebuje pomocy, to tej pomocy doświadcza. Przecież wiem, bo byłem raz i drugi na granicy, mam tam kapelanów Wojska Polskiego ordynariatu, jestem pod wrażeniem, jak zdają egzamin żołnierze, funkcjonariusze. Z własnych pieniędzy kupowali żywność, żeby pomóc tym zmarzniętym, głodnym. 

Chcę jednak zaznaczyć, że to nastawienie wśród naszych wiernych nieco się zmieniło. Kiedy ktoś nie puka do drzwi naszego domu delikatnie, nie prosi o przyjęcie, ale siłą się włamuje - czy można nazwać gościem tego, który z kamieniem włamuje się do naszego domu, któremu na imię Polska? 

Wielu pyta gdzie jest ta granica, gdzie dom powinien być otwarty. W Ewangelii czytamy - gdyby gospodarz wiedział, o której godzinie złodziej ma przyjść, nie pozwoliłby włamać się do swego domu, lecz by czuwał. 

Trzeba pomagać, to podkreślam z całą mocą. Straż graniczna wzywa pogotowie, Straż Graniczna ma ratowników, podobnie i wojsko, to właśnie uchodźcy znajdują miejsce i przyjęcie w szpitalach, nieraz Polacy muszą czekać miesiącami, a nawet i latami na poważne badania, tam jest to wykonywane od ręki, niejako płacimy zewnętrznym firmom. Trzeba tu być bardzo ostrożnym. 

Ja się nieraz pytam, czy ktoś pomaga rzeczywiście potrzebującym, biednym ludziom, wykorzystanym przez reżim naszego sąsiada, czy też on wykorzystuje ludzką biedę, jak trampolinę, by się pokazać w mediach. Jestem w parafiach przy granicy. Proboszczowie mówią, że jak na początku jeszcze się ktoś pojawił, tak w tym momencie nie ma tych uchodźców. Czy to nie jest tak, że czasem się to traktuje jak trampolinę w walce politycznej, nie wiem, żeby zaistnieć? 

Zapalone zielone światła nadziei, ale mam świadectwa, że ci ludzie, którzy nielegalnie przekraczają naszą granicę, zieloną granicę, oni omijają miejscowości, oni dzisiaj nie tyle chcą, żeby im udzielić jakiejś pomocy - jeść, pić, są i tacy, zmarznięci i tu trzeba pomagać, ale oni chętnie by zapłacili, żeby ich wywieźć z tej strefy. Przecież wiemy, już jest ponad 500 przemytników zatrzymanych. 

Potrzebne jest właśnie takie rozumne podejście - widzieć dramat, kryzys humanitarny, ale równocześnie widzieć kryzys bezpieczeństwa państwa i ja, osobiście, jako jeszcze biskup polowy, mam powierzoną pieczę nad wojskiem, nad policją, Strażą Graniczną, innymi służbami - oni się zobowiązali strzec granic Rzeczypospolitej nawet za cenę utraty zdrowia i życia. Wielu z nas będzie świętować przy stole wigilijnym w gronie rodzinnym, a oni tam będą stać, to na te dni zapowiadane jest kilkanaście stopni mrozu i trzeba stać, i trzeba być czujnym. Należy się im ogromny szacunek. Norwid pytany, które ze słów jest najdramatyczniejsze, a jako poeta znał wagę słowa, odpowiedział "za późno", żeby nie było za późno.


Zbliżamy się do tego momentu przełomu roku, snujemy przy tej okazji zawsze plany. Jakie plany dla Archidiecezji Białostockiej, jakie wyzwania ksiądz arcybiskup widzi?


Ja chcę poznać Archidiecezję Białostocką. Jako biskup polowy, rozpoczynając posługę 19 grudnia 2010 roku, w styczniu wyruszyłem w Polskę, odwiedziłem wszystkie garnizony, wszystkie parafie. Taki plan miałem, kiedy przychodziłem tutaj do Archidiecezji Białostockiej, ale niestety to, że mam jeszcze obowiązki na tym drugim froncie - posługi biskupa polowego, w tym mi przeszkodził. Dlatego, kiedy już będzie ogłoszony i będzie ingres mojego następcy, chciałbym wyruszyć w archidiecezję. Tak jak powiedziałem w czasie ingresu - chciałbym dostrzec dobro w każdym człowieku, chciałbym poznać środowisko, chciałbym dać siebie.


Od trzeciej niedzieli adwentu w Polsce dopuszczono kobiety do stałej posługi akolitatu i lektoratu. W praktyce to oznacza, że w Polsce kobiety mogą udzielać komunii, mogą między innymi dokonywać wystawienia Najświętszego Sakramentu. Czy możemy się spodziewać w najbliższym czasie, że i w Archidiecezji Białostockiej tak będzie?


Jako biskup rzymskokatolicki ja patrzę na Rzym, jeżeli Rzym daje takie możliwości, to staram się to wprowadzać. Pytanie dlaczego nie, przecież razem wielbimy Pana Boga?


Dziękuję serdecznie, życzymy jeszcze raz wszystkiego dobrego na zbliżające się święta.


Również bardzo dziękuję i życzę właśnie, żeby ten nowy czas, Nowy Rok, bo on jest szansą, żeby był szansą wykorzystaną, żeby był wypełniony dobrem, a wtedy pod koniec 2022 roku będziemy mogli powiedzieć "Bogu niech będą dzięki i ludziom, żeśmy ten czas wypełnili dobrem". Szczęść Boże

| red: mak


Przeczytaj, zanim skomentujesz


Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS
foto: Monika Kalicka

Grzegorz Walijewski

hydrolog, rzecznik prasowy IMGW
18.05.2022

Coraz głośniej w Polsce o problemach z wodą. Specjaliści mówią o suszy hydrologicznej, co oznacza poważny stan. Jak na tle kraju wyglądają podlaskie zasoby wody i czy grozi nam w regionie susza?

Maciej Rant, fot. Sylwia Krassowska

Maciej Rant

organizator Błotnej Ligi Mistrzów
18.05.2022

- Piłka błotna to przede wszystkim zabawa. Nasze hasło brzmi "obrzucajmy się błotem na boisku, nie w realnym świecie" - mówi Maciej Rant.

Jan Strzelecki, mat. pras.

Jan Strzelecki

z Polskiego Instytutu Ekonomicznego
18.05.2022

"Dzięki infrastrukturze portowej możemy importować ropę z całego świata, ale embargo na rosyjską ropę może się przełożyć na ceny paliw w Polsce" - zauważa Jan Strzelecki.


Grzegorz Puda, źródło: gov.pl

Grzegorz Puda

minister funduszy i polityki regionalnej
17.05.2022

- Chcielibyśmy, aby dużą część środków z KPO stanowiły pieniądze na odbudowę gospodarki, na przyspieszenie rozwoju, na możliwość zwiększenia miejsc pracy, aby jeszcze bardziej to nasze koło zamachowe, którym są środki nie tylko europejskie, stanowiły podstawę do efektu kuli śnieżnej, abyśmy się mogli szybciej rozwijać.

prof. Joanna Zajkowska, fot. Wojciech Szubzda

prof. Joanna Zajkowska

podlaski konsultant w dziedzinie epidemiologii
16.05.2022

Od dziś nie ma już w Polsce stanu epidemii, jest - zagrożenie epidemiczne. "Nawet jeżeli pojawiłby się wzrost zachorowań, to jesteśmy na to przygotowani".

Agnieszka Muzyk, fot. Adam Dąbrowski

Agnieszka Muzyk

dyrektor Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Łomży
13.05.2022

"Na ten moment, w skali województwa, mamy kilka przypadków unieważnienia egzaminu maturalnego" - mówi Agnieszka Muzyk.


Jakub Gujda, Paweł Szymański, Magdalena Kamińska i Konrad Szczebiot, fot. Monika Kalicka

Jakub Gujda, Paweł Szymański, Magdalena Kamińska i Konrad Szczebiot

z Policealnego Studium Wokalno-Aktorskiego w Białymstoku
12.05.2022

"Decydując się na swój recital, studenci pokazują swoją wrażliwość, swoje zainteresowanie, nurt, w którym się naprawdę dobrze czują lub kompensują swoje niedobory przez przygotowanie przez wybitnych fachowców" - mówi dyrektor Studium Wokalno-Aktorskiego Paweł Szymański.

Anna Czurak i Marta Woźny-Tomczak, mat. pras.

Marta Woźny-Tomczak i Anna Czurak

trenerka biznesu i doradca kariery
12.05.2022

"Poszukiwanie pracy jest projektem nie na miesiąc, a na miesiące, na lata i warto naprawdę się dobrze do tego przygotować. Wysyłanie stu CV na sto różnych stanowisk w tej samej wersji - nie jest dobre" - radzą ekspertki od poszukiwania pracy.

Bożena Bednarek, fot. Sylwia Krassowska

Bożena Bednarek

ze Stowarzyszenia "Szukamy Polski"
11.05.2022

Trochę poezji, trochę show - tak w skrócie można określić slam poetycki, którego druga odsłona już 12 maja w Białymstoku. "To bardzo oryginalne podejście do promowania poezji, zupełnie inne niż oficjalne konkursy czy spotkania autorskie".


dr Arkadiusz Niedźwiedzki, fot. Joanna Szubzda

dr Arkadiusz Niedźwiedzki

ekonomista z UwB
11.05.2022

- Jeżeli mamy problemy związane z obsługą zobowiązań kredytowych, to po prostu trzeba z bankiem rozmawiać i próbować ustalić lepsze warunki spłaty czy odroczenie. Nie należy traktować tej sytuacji jako walki, ale jako próbę dogadania się.

Michał Marek, mat. pryw.

Michał Marek

z Centrum Badań nad Współczesnym Środowiskiem Bezpieczeństwa
10.05.2022

"Kreml doskonale gra na nastrojach społecznych, na resentymentach, na emocjonalnej sferze odbiorców" - mówi Michał Marek.

fot. Sylwia Krassowska

Jacek Sasin

wicepremier, minister aktywów państwowych
9.05.2022

"Nie przewiduję w tej chwili, aby do czwartego kwartału, bo wtedy ruszy gazociąg Baltic Pipe, żebyśmy musieli ograniczać dostawy gazu do odbiorców. Nawet gdyby doszło do takiej sytuacji, - nie dotknie to gospodarstw domowych" - podkreśla Jacek Sasin.


Marcin Moniuszko, fot. Monika Kalicka

prof. Marcin Moniuszko

z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku
6.05.2022

"Nie może się znudzić coś, co jest tak różnorodne, tak niesamowite i co pokazuje potęgę intelektualną, potęgę naukową, potęgę artystyczną naszego miasta i regionu" - prof. Marcin Moniuszko zachęca do udziału w Podlaskim Festiwalu Nauki i Sztuki.

Andrzej Bołkun, źródło: archiwum prywatne

Andrzej Bołkun

redaktor naczelny lwowskiego portalu Leopolis.news
5.05.2022

- Rosjanie planują 9 maja przeprowadzić paradę w Mariupolu, dlatego nie żałują swoich żołnierzy - giną ich codziennie setki. Jeżeli ona się odbędzie, to wojska ukraińskie też będą planować jakieś niespodzianki na tę paradę.

Sebastian Zdanowicz, fot. Monika Kalicka

st. bryg. Sebastian Zdanowicz

podlaski komendant wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej
4.05.2022

"Służymy pomocą w szerokim zakresie - nie ignorujemy, nie bagatelizujemy żadnych zgłoszeń. Dlatego zarówno PSP, jak i OSP, cieszy się dużym poparciem społecznym. Na nas zawsze można liczyć" - mówi st. bryg. Sebastian Zdanowicz.


Dariusz Piontkowski, fot. Wojciech Szubzda

Dariusz Piontkowski

wiceminister edukacji narodowej
4.05.2022

"Trzymamy kciuki, tradycyjnie połamania piór. Mamy nadzieję, że wszystko będzie dobrze, zdadzą na wysokim poziomie, potem dostaną się na te studia, na które sobie wymarzyli" - życzy maturzystom wiceminister edukacji.

fot. Monika Kalicka

Helena Dubowska

dyrektor Polskiej Szkoły im. Jana Pawła II w Grodnie
2.05.2022

"Polska szkoła w Grodnie działa i będzie działać mimo ustawowej na Białorusi likwidacji nauczania w języku polskim" - podkreśla Helena Dubowska.

fot. Monika Kalicka

Wojciech Kirejczyk

dyrektor Biura Programu Niepodległa
2.05.2022

"Biuro Programu Niepodległa zaprasza wszystkie Polki, Polaków i przyjaciół Polski w kraju i za granicą do tego, żeby w Dzień Flagi wywiesić biało-czerwoną flagę na balkonie, w oknie (...) i pochwalić się zdjęciem tej naszej flagi w mediach społecznościowych właśnie z hasztagiem #mojaflaga" - mówi Wojciech Kirejczyk.


prof. Ernest Kuchar, źródło: archiwum prywatne

prof. Ernest Kuchar

prezes Polskiego Towarzystwa Wakcynologii
29.04.2022

Narastający kryzys humanitarny spowodowany falą uchodźców wojennych może źle wpływać na sytuację epidemiczną w Polsce - uważają eksperci. W trwającym Europejskim Tygodniu Szczepień podkreślają, że szczepienia ochronne są niezbędne do zapobiegania chorobom zakaźnym i tym samym do ochrony życia.

Radosław Hancewicz, fot. Sylwia Krassowska

Radosław Hancewicz

rzecznik prasowy podlaskiej KAS
29.04.2022

"Bardzo nas cieszy, że usługa Twój e-PIT cieszy się tak dużym powodzeniem. 90% zeznań wpływa do urzędów skarbowych w sposób elektroniczny" - mówi Radosław Hancewicz.

Anna Czurak i Marta Woźny-Tomczak, mat. pras.

Marta Woźny-Tomczak i Anna Czurak

psycholog, trenerka biznesu i doradca kariery
28.04.2022

"Musimy się zastanowić czy to, co robimy w pracy, daje nam satysfakcję, ale też czy jesteśmy doceniani. Bo czasami my jesteśmy bardzo zadowoleni ze swojej pracy, ale na przykład nasz szef tego nie okazuje, więc w pewnym momencie ta atmosfera albo brak docenienia jest symptomem do zmiany pracy" - oceniają goście Radia Białystok.


Daniel Czyżewski, źródło: energetyka24.com

Daniel Czyżewski

ekspert z portalu Energetyka24.com
27.04.2022

"Jesteśmy w dobrej sytuacji, na taki scenariusz przygotowywaliśmy się od wielu lat. Tych połączeń, zabezpieczeń jest dużo, więc do czasu uruchomienia Baltic Pipe, który w całości zastąpi rosyjskie dostawy gazu, damy radę" - mówi Daniel Czyżewski.

Bohdan Paszkowski, fot. Joanna Szubzda

Bohdan Paszkowski

wojewoda podlaski
27.04.2022

- To oczywiste, że przy takiej skali pomocy, którą udzielamy, pomoc zewnętrzna jest nam potrzebna. W tej chwili korzystamy wyłącznie ze środków krajowych (...) Mamy różne deklaracje dotyczące wsparcia z UE, z agend ONZ-owskich czy też np. USA.

Marcin Zwolski, fot. Monika Kalicka

dr Marcin Zwolski

kierownik działu naukowego Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku
26.04.2022

Matty Cash skradł serca polskich kibiców nie tylko swoimi umiejętnościami, ale też charakterem i sposobem bycia - jego przodkowie pochodzą z Podlasia.


prof. Henryk Wnorowski, fot. Sylwia Krassowska

prof. Henryk Wnorowski

z Rady Polityki Pieniężnej
26.04.2022

"Raty kredytów zależą od stóp procentowych i sytuacji na rynku finansowym. Na razie nie wiadomo, o ile mogą spaść, ale jeśli rozwiązania rządu wejdą w życie, to myślę, że może być to w przedziale od 300 do 500 zł mniej" - mówi prof. Henryk Wnorowski.

Roman Kaleta, źródło: malow.com.pl

Roman Kaleta

prezes firmy Malow
25.04.2022

"Kilka budynków w odległości kilkuset metrów jest zburzonych, ale nasza fabryka do tej pory nie ma żadnego uszkodzenia wojennego" - mówi prezes suwalskiej firmy Malow.

Stanisław Żaryn, arch. pryw.

Stanisław Żaryn

rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych
22.04.2022

- Pokazywanie, że przyjmowanie Ukraińców w Polsce prowadzi do dyskryminacji Polaków w ich własnym kraju albo że jest to proces, który może być groźny dla naszego państwa, to jest najważniejsza w tej chwili operacja dezinformacyjna prowadzona w języku polskim.


Jarosław Schabieński, fot. Tomasz Kubaszewski

dr Jarosław Schabieński

naczelnik Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa białostockiego oddziału IPN
21.04.2022

"Nawiązania do ideologii komunistycznej w tej dzisiejszej sytuacji są bardzo wyraźne. Armia rosyjska nigdy się od tych korzeni nie oderwała, czuje się w naturalny sposób spadkobiercą Związku Sowieckiego, jest dumna z tamtej armii i niestety postępuje tak samo, czyli w sposób bardzo brutalny, dziki" - mówił w Polskim Radiu Białystok dr Jarosław Schabieński.

Grzegorz Kuczyński, fot. Sylwia Krassowska

Grzegorz Kuczyński

prezes Fundacji Białystok Biega
21.04.2022

"Już za niecały miesiąc nasze duże biegowe święto. Nareszcie te kilka tysięcy osób będzie mogło wspólnie stanąć na linii startu, tak jak w 2019 roku" - mówi Grzegorz Kuczyński.

Mariusz Sokołowski, fot. Joanna Szubzda

Mariusz Sokołowski

dyrektor Szkoły Podstawowej nr 20 w Białymstoku
21.04.2022

"Każdy z nauczycieli musi tak pracować, żeby zaspokoić potrzeby edukacyjne polskich dzieci, a jednocześnie nie zaniedbać dzieci z Ukrainy. Jest to wyzwanie, ale to jest do zrobienia" - mówi Mariusz Sokołowski.


Aleś Zarembiuk - prezes Fundacji Dom Białoruski, fot. Jarosław Iwaniuk

Aleś Zarembiuk

prezes Fundacji Dom Białoruski w Warszawie
20.04.2022

"Białorusini pokazują i całemu światu, i Ukraińcom, że my jesteśmy po stronie ukraińskiej, że my rozumiemy, czym jest ukraińska niepodległość i to, że z terytorium Białorusi lecą rakiety to jest decyzja Łukaszenki, który nie jest uznawany za prezydenta białoruskiego" - ocenia Aleś Zarembiuk.

Artur Kosicki, fot. Joanna Szubzda

Artur Kosicki

marszałek województwa podlaskiego
19.04.2022

- Rosja nie jest i nigdy nie była kluczowym rynkiem zbytu dla przedsiębiorców z naszego województwa. Jesteśmy bardzo dobrym partnerem dla Litwy, jesteśmy kluczowym partnerem dla Niemiec i też dla Francji, dlatego trzeba to rozszerzać.

Mirosław Oliferuk, fot. Paweł Wądołowski

Mirosław Oliferuk

dyrektor łomżyńskiego WORD-u
19.04.2022

"Ostatnia podwyżka opłat nastąpiła w styczniu 2013 roku. (...) Związek Województw widząc sytuację przestawił stanowisko, w którym postuluje, by opłaty z tytułu przeprowadzania egzaminów na prawo jazdy podnieść do kwoty, która jest w ustawie o kierujących pojazdami" - mówi Mirosław Oliferuk.


Łukasz Łapczyński

Łukasz Łapczyński

rzecznik Prokuratury Krajowej
15.04.2022

"Do tej pory przesłuchano blisko tysiąc osób. (...) Cały czas trwają czynności w związku ze śledztwem dotyczącym wojny wywołanej przez Rosję na Ukrainie. Mamy informacje o kolejnych potencjalnych świadkach, których należy przesłuchać. Jednak na razie tego nie robimy, bo osoby te nie otrząsnęły się jeszcze z traumy wojennej" - podkreśla Łukasz Łapczyński.

abp Józef Guzdek, fot. Monika Kalicka

abp Józef Guzdek

metropolita białostocki
15.04.2022

"Myślę, że te święta przyniosą takie otrzeźwienie, że wszystko jest potrzebne, że trzeba żyć na pewnym poziomie, ale nie zapominajmy o tym, że jesteśmy bytami przygodnymi" - mówi abp Józef Guzdek.

Anna Kietlińska, fot. Joanna Szubzda

Anna Kietlińska

prezes podlaskiego oddziału Stowarzyszenie Wspólnota Polska
14.04.2022

Od 1 września ze szkół w Grodnie i Wołkowysku zniknie język polski jako wykładowy - to w związku z nowelizacją kodeksu edukacji na Białorusi.
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok