Radio Białystok | Gość | podinsp. Tomasz Krupa - rzecznik KWP

podinsp. Tomasz Krupa

rzecznik KWP

3.01.2022, 08:25, akt. 19:40

"Szczególnie dotkliwie dla naszego portfela robi się już w momencie, kiedy przekroczymy prędkość o 30 km. Tutaj musimy się liczyć już z 800 złotowym mandatem" - mówi Tomasz Krupa.

podinsp. Tomasz Krupa, fot. Sylwia Krassowska
podinsp. Tomasz Krupa, fot. Sylwia Krassowska

Z podinsp. Tomaszem Krupą rozmawia Adam Janczewski

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Od soboty obowiązuje nowy taryfikator mandatów. Zmienione przepisy ruchu drogowego przewidują zaostrzone kary za nieprzepisową jazdę. O tym z rzecznikiem podlaskiej policji podinspektorem Tomaszem Krupą rozmawia Adam Janczewski.Adam Janczewski: Jaka w pańskiej ocenie jest najbardziej dotkliwa zmiana, którą odczują kierowcy łamiący przepisy?


Tomasz Krupa: Chyba musimy tutaj zwrócić uwagę na przekraczanie prędkości, to są rzeczywiście wykroczenia opisane w taryfikatorze mandatów, które najbardziej zostały zaostrzone. Tutaj szczególnie dotkliwie dla naszego portfela robi się już w momencie, kiedy przekroczymy prędkość o 30 km, musimy się liczyć już z 800 złotowym mandatem, więc jest to taka stawka grzywny nakładanej w drodze mandatu karnego, z którą do tej pory za jednorazowo popełnione wykroczenie nie mieliśmy do czynienia.


Czy to jest najbardziej powszechne przewinienie na drodze, które popełniają kierowcy?


Niestety nasze statystyki dokładnie właśnie na to wskazują, ale też prędkość cały czas uważana jest jako jedna z głównych przyczyn tragicznych wypadków. Mamy już takie pierwsze podsumowanie minionego roku - ponad 430 wypadków na podlaskich drogach, o kilka więcej niż w 2020 roku. Niestety blisko 80 osób w wypadkach drogowych straciło życie. Jako jedną z głównych przyczyn należy wymienić oczywiście prędkość.


A co jeżeli chodzi o punkty karne? 


Punkty karne pozostają na razie po staremu. Pierwszego takiego niefrasobliwego kierowcę, który przekroczył prędkość powyżej 50 km na godzinę w terenie zabudowanym, zatrzymali policjanci już w Nowy Rok w Białymstoku na Alei Jana Pawła II. Młody, 18-letni kierowca przekroczył o ponad 50 km na godzinę dozwoloną prędkość i niestety to wykroczenie spotkało się z nałożeniem półtora tysiąca zł grzywny, natomiast liczba punktów karnych nałożonych na tego kierowcę została jeszcze po staremu, a więc 10 punktów karnych. Oczywiście ten kierowca również stracił uprawnienia do kierowania.


Warto wspomnieć tutaj o recydywie, bo kierowca zapłacił półtora tysiąca zł mandatu, gdyby to był jego kolejny raz - zapłaciłby dwukrotnie więcej.


To nowość rzeczywiście, jeżeli chodzi o ruch drogowy. Recydywa, a więc możliwość sprawdzania przez policjantów czy kierowca w przedziale wcześniejszych dwóch lat dopuścił się identycznego wykroczenia i właśnie w sytuacji takiej, kiedy to policjanci  potwierdzą, wysokość grzywny będzie rosła dwukrotnie.


Czy w pańskiej ocenie te dotkliwsze kary wpłyną na bezpieczeństwo ruchu drogowego? Mówimy, że to właśnie nadmierna prędkość jest główną przyczyną wypadków, bo przecież chyba takie są intencje we wprowadzeniu przepisów, żeby poprawić bezpieczeństwo w ruchu drogowym, a nie po prostu karanie, by karać, czy też, jak mówią niektórzy złośliwi, by policja więcej zarobiła na kierowcach.


Informacje, jakie bardzo często przekazują nam kierowcy, wskazują na to, że w Polsce oni pozwalają sobie nacisnąć mocniej na pedał gazu ze względu na to, że wysokość grzywien, które są nakładane w drodze mandatów karnych, jest taka, a nie inna, ale gdy już kierowcy opowiadają, że wyjeżdżają poza granice naszego kraju, chociażby do naszych najbliższych sąsiadów na Litwę - tam już bardzo się pilnują, bo niestety wysokość mandatów była dużo wyższa niż w Polsce i doskonale sobie z tego zdawali sprawę. 

Tu musimy podkreślić jedno - pieniądze z mandatów karnych nie zasilają budżetu policji, a my jesteśmy zobowiązani do egzekwowania prawa takim, jakim ono zostało napisane. 


Warto chyba zainwestować w zestaw słuchawkowy, jeśli już musimy w trakcie jazdy rozmawiać przez telefon. 500 zł - to od kilku dni kara za trzymanie telefonu komórkowego.


Rzeczywiście do tej pory mówiliśmy o mandacie 100 zł za tak właśnie popełnione wykroczenie, ale oprócz tych kar, o których mówimy, oprócz tego, że rosną nam wysokości mandatów karnych, warto sobie zdać sprawę z tego, co tak naprawdę tracimy, rozmawiając przez telefon komórkowy, a myślę, że wtedy właśnie przestaje do nas docierać około 60 może 70 nawet procent informacji, które obserwujemy, gdy nie rozmawiamy przez telefon, a tu już bardzo blisko do tragedii.


Panie inspektorze pytanie od słuchacza - czy w czasie jazdy można korzystać z coraz bardziej popularnych ostatnio dousznych słuchawek bezprzewodowych, oczywiście nie do słuchania muzyki w czasie jazdy, a właśnie do rozmowy. Jak do tego podchodzą policjanci?


Mówimy tutaj o sytuacji, w której ręce zajęte są trzymaniem telefonu komórkowego, kiedy ręce nie są w stanie spoczywać na kierownicy, a w ogóle śmiesznie wygląda to, kiedy kierowca popełnia wykroczenie, rozmawia przez telefon komórkowy i próbuje go przytrzymywać sobie ramieniem, przybierając niezwykle dziwną pozycję za kierownicą swojego pojazdu. Taka pozycja na pewno nie służy temu, żeby bezpiecznie prowadzić pojazd. Natomiast każde inne rozwiązanie, które uwalnia nam ręce, ono wydaje się być dobrym.


Wracając do nowych przepisów, co zmienia się w kwestii nietrzeźwych kierowców?


Tutaj również kierowcy, którzy popełniają wykroczenie, czyli siadają za kierownicę, ale w organizmie stężenie alkoholu nie przekracza pół promila, oni również muszą się liczyć z dużo wyższymi karami. Również rowerzyści, bo rowerzysta będzie karany wysokim 1000 złotowym mandatem w sytuacji takiej, kiedy policjanci stwierdzą, że zanim wsiadł na jednoślad, spożywał alkohol. 


Nowe przepisy mają też ograniczyć próby uniknięcia odpowiedzialności przez niewskazanie, kto kierował autem w danej sytuacji. Teraz można za to dostać mandat w wysokości minimum 4 000 zł, tylko czy ten zapis dotyczy przestępstw drogowych, czy również wykroczeń drogowych?


Tego typu zapytania kierowane są najczęściej w sytuacjach, kiedy mamy zdjęcie z fotoradaru i jest ono na tyle nieczytelne, że inspektorzy transportu drogowego, bo to właśnie ta służba zajmuje się egzekwowaniem grzywien, jeżeli chodzi o tak popełnione wykroczenia, oni wysyłają za każdym razem zapytanie do właściciela - kto kierował pojazdem i tutaj rzeczywiście ten obowiązek, który spoczął na właścicielu w przypadku niewskazania, będzie bardzo dotkliwy, ale pamiętajmy, że chodzi o to, żeby nie karać właściciela, a rzeczywiście osobę, która dopuściła się popełnienia wykroczenia.


Teraz wychodzi na to, że prawdopodobnie nie będzie opłacało się takie niewskazywanie tego, kto zawinił. Kierowca, któremu przytrafiło się już jakieś wykroczenie musi mieć się od stycznia dłużej na baczności - punkty karne znikną dopiero po dwóch latach, a nie po roku. 


Po dwóch latach od momentu, kiedy zostanie opłacona grzywna, ale te wszystkie tutaj przepisy one będą wchodziły w życie sukcesywnie, ustawa jasno określa kiedy poszczególne zapisy, też znowelizowane zapisy wejdą w życie. Warto, żeby każdy z kierowców tę ustawę dokładnie przeczytał.


I my również radzimy takie rozwiązanie kierowcom. Dziękuję bardzo za rozmowę.

| red: mak, wsz


Przeczytaj, zanim skomentujesz


Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS
Przemysław Daca, fot. Monika Kalicka

Przemysław Daca

prezes Wód Polskich
20.05.2022

- Wodociągi Białostockie przedstawiają wniosek taryfowy, który jest niezgodny z prawem. Z tego powodu Wody Polskie nie mogą go zatwierdzić - mówi Przemysław Daca.

Wojciech Pertkiewicz, fot. Monika Kalicka

Wojciech Pertkiewicz

prezes Jagiellonii Białystok
20.05.2022

"Byliśmy grupą rzemieślników, która wyrywała punkty, wyrwaliśmy ich wystarczająco na to, żeby utrzymać się w ekstraklasie. Uważam, że to nie jest to, na co zasługuje Jagiellonia - na wyrywanie punktów" - ocenia miniony sezon prezes Jagiellonii Białystok.

Maksymilian Dura, źródło: defence24.pl

kmdr por. Maksymilian Dura

ekspert portalu Defence24.pl
19.05.2022

"Jest to bardzo dobry krok ze strony Szwecji i Finlandii i powinniśmy się z tego cieszyć. To też nam uprości wymianę handlową, jeśli chodzi o sprzęt zbrojeniowy" - tak obecność Szwecji i Finlandii w NATO ocenia Maksymilian Dura.


foto: Monika Kalicka

Grzegorz Walijewski

hydrolog, rzecznik prasowy IMGW
18.05.2022

Coraz głośniej w Polsce o problemach z wodą. Specjaliści mówią o suszy hydrologicznej, co oznacza poważny stan. Jak na tle kraju wyglądają podlaskie zasoby wody i czy grozi nam w regionie susza?

Maciej Rant, fot. Sylwia Krassowska

Maciej Rant

organizator Błotnej Ligi Mistrzów
18.05.2022

- Piłka błotna to przede wszystkim zabawa. Nasze hasło brzmi "obrzucajmy się błotem na boisku, nie w realnym świecie" - mówi Maciej Rant.

Jan Strzelecki, mat. pras.

Jan Strzelecki

z Polskiego Instytutu Ekonomicznego
18.05.2022

"Dzięki infrastrukturze portowej możemy importować ropę z całego świata, ale embargo na rosyjską ropę może się przełożyć na ceny paliw w Polsce" - zauważa Jan Strzelecki.


Grzegorz Puda, źródło: gov.pl

Grzegorz Puda

minister funduszy i polityki regionalnej
17.05.2022

- Chcielibyśmy, aby dużą część środków z KPO stanowiły pieniądze na odbudowę gospodarki, na przyspieszenie rozwoju, na możliwość zwiększenia miejsc pracy, aby jeszcze bardziej to nasze koło zamachowe, którym są środki nie tylko europejskie, stanowiły podstawę do efektu kuli śnieżnej, abyśmy się mogli szybciej rozwijać.

prof. Joanna Zajkowska, fot. Wojciech Szubzda

prof. Joanna Zajkowska

podlaski konsultant w dziedzinie epidemiologii
16.05.2022

Od dziś nie ma już w Polsce stanu epidemii, jest - zagrożenie epidemiczne. "Nawet jeżeli pojawiłby się wzrost zachorowań, to jesteśmy na to przygotowani".

Agnieszka Muzyk, fot. Adam Dąbrowski

Agnieszka Muzyk

dyrektor Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Łomży
13.05.2022

"Na ten moment, w skali województwa, mamy kilka przypadków unieważnienia egzaminu maturalnego" - mówi Agnieszka Muzyk.


Jakub Gujda, Paweł Szymański, Magdalena Kamińska i Konrad Szczebiot, fot. Monika Kalicka

Jakub Gujda, Paweł Szymański, Magdalena Kamińska i Konrad Szczebiot

z Policealnego Studium Wokalno-Aktorskiego w Białymstoku
12.05.2022

"Decydując się na swój recital, studenci pokazują swoją wrażliwość, swoje zainteresowanie, nurt, w którym się naprawdę dobrze czują lub kompensują swoje niedobory przez przygotowanie przez wybitnych fachowców" - mówi dyrektor Studium Wokalno-Aktorskiego Paweł Szymański.

Anna Czurak i Marta Woźny-Tomczak, mat. pras.

Marta Woźny-Tomczak i Anna Czurak

trenerka biznesu i doradca kariery
12.05.2022

"Poszukiwanie pracy jest projektem nie na miesiąc, a na miesiące, na lata i warto naprawdę się dobrze do tego przygotować. Wysyłanie stu CV na sto różnych stanowisk w tej samej wersji - nie jest dobre" - radzą ekspertki od poszukiwania pracy.

Bożena Bednarek, fot. Sylwia Krassowska

Bożena Bednarek

ze Stowarzyszenia "Szukamy Polski"
11.05.2022

Trochę poezji, trochę show - tak w skrócie można określić slam poetycki, którego druga odsłona już 12 maja w Białymstoku. "To bardzo oryginalne podejście do promowania poezji, zupełnie inne niż oficjalne konkursy czy spotkania autorskie".


dr Arkadiusz Niedźwiedzki, fot. Joanna Szubzda

dr Arkadiusz Niedźwiedzki

ekonomista z UwB
11.05.2022

- Jeżeli mamy problemy związane z obsługą zobowiązań kredytowych, to po prostu trzeba z bankiem rozmawiać i próbować ustalić lepsze warunki spłaty czy odroczenie. Nie należy traktować tej sytuacji jako walki, ale jako próbę dogadania się.

Michał Marek, mat. pryw.

Michał Marek

z Centrum Badań nad Współczesnym Środowiskiem Bezpieczeństwa
10.05.2022

"Kreml doskonale gra na nastrojach społecznych, na resentymentach, na emocjonalnej sferze odbiorców" - mówi Michał Marek.

fot. Sylwia Krassowska

Jacek Sasin

wicepremier, minister aktywów państwowych
9.05.2022

"Nie przewiduję w tej chwili, aby do czwartego kwartału, bo wtedy ruszy gazociąg Baltic Pipe, żebyśmy musieli ograniczać dostawy gazu do odbiorców. Nawet gdyby doszło do takiej sytuacji, - nie dotknie to gospodarstw domowych" - podkreśla Jacek Sasin.


Marcin Moniuszko, fot. Monika Kalicka

prof. Marcin Moniuszko

z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku
6.05.2022

"Nie może się znudzić coś, co jest tak różnorodne, tak niesamowite i co pokazuje potęgę intelektualną, potęgę naukową, potęgę artystyczną naszego miasta i regionu" - prof. Marcin Moniuszko zachęca do udziału w Podlaskim Festiwalu Nauki i Sztuki.

Andrzej Bołkun, źródło: archiwum prywatne

Andrzej Bołkun

redaktor naczelny lwowskiego portalu Leopolis.news
5.05.2022

- Rosjanie planują 9 maja przeprowadzić paradę w Mariupolu, dlatego nie żałują swoich żołnierzy - giną ich codziennie setki. Jeżeli ona się odbędzie, to wojska ukraińskie też będą planować jakieś niespodzianki na tę paradę.

Sebastian Zdanowicz, fot. Monika Kalicka

st. bryg. Sebastian Zdanowicz

podlaski komendant wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej
4.05.2022

"Służymy pomocą w szerokim zakresie - nie ignorujemy, nie bagatelizujemy żadnych zgłoszeń. Dlatego zarówno PSP, jak i OSP, cieszy się dużym poparciem społecznym. Na nas zawsze można liczyć" - mówi st. bryg. Sebastian Zdanowicz.


Dariusz Piontkowski, fot. Wojciech Szubzda

Dariusz Piontkowski

wiceminister edukacji narodowej
4.05.2022

"Trzymamy kciuki, tradycyjnie połamania piór. Mamy nadzieję, że wszystko będzie dobrze, zdadzą na wysokim poziomie, potem dostaną się na te studia, na które sobie wymarzyli" - życzy maturzystom wiceminister edukacji.

fot. Monika Kalicka

Helena Dubowska

dyrektor Polskiej Szkoły im. Jana Pawła II w Grodnie
2.05.2022

"Polska szkoła w Grodnie działa i będzie działać mimo ustawowej na Białorusi likwidacji nauczania w języku polskim" - podkreśla Helena Dubowska.

fot. Monika Kalicka

Wojciech Kirejczyk

dyrektor Biura Programu Niepodległa
2.05.2022

"Biuro Programu Niepodległa zaprasza wszystkie Polki, Polaków i przyjaciół Polski w kraju i za granicą do tego, żeby w Dzień Flagi wywiesić biało-czerwoną flagę na balkonie, w oknie (...) i pochwalić się zdjęciem tej naszej flagi w mediach społecznościowych właśnie z hasztagiem #mojaflaga" - mówi Wojciech Kirejczyk.


prof. Ernest Kuchar, źródło: archiwum prywatne

prof. Ernest Kuchar

prezes Polskiego Towarzystwa Wakcynologii
29.04.2022

Narastający kryzys humanitarny spowodowany falą uchodźców wojennych może źle wpływać na sytuację epidemiczną w Polsce - uważają eksperci. W trwającym Europejskim Tygodniu Szczepień podkreślają, że szczepienia ochronne są niezbędne do zapobiegania chorobom zakaźnym i tym samym do ochrony życia.

Radosław Hancewicz, fot. Sylwia Krassowska

Radosław Hancewicz

rzecznik prasowy podlaskiej KAS
29.04.2022

"Bardzo nas cieszy, że usługa Twój e-PIT cieszy się tak dużym powodzeniem. 90% zeznań wpływa do urzędów skarbowych w sposób elektroniczny" - mówi Radosław Hancewicz.

Anna Czurak i Marta Woźny-Tomczak, mat. pras.

Marta Woźny-Tomczak i Anna Czurak

psycholog, trenerka biznesu i doradca kariery
28.04.2022

"Musimy się zastanowić czy to, co robimy w pracy, daje nam satysfakcję, ale też czy jesteśmy doceniani. Bo czasami my jesteśmy bardzo zadowoleni ze swojej pracy, ale na przykład nasz szef tego nie okazuje, więc w pewnym momencie ta atmosfera albo brak docenienia jest symptomem do zmiany pracy" - oceniają goście Radia Białystok.


Daniel Czyżewski, źródło: energetyka24.com

Daniel Czyżewski

ekspert z portalu Energetyka24.com
27.04.2022

"Jesteśmy w dobrej sytuacji, na taki scenariusz przygotowywaliśmy się od wielu lat. Tych połączeń, zabezpieczeń jest dużo, więc do czasu uruchomienia Baltic Pipe, który w całości zastąpi rosyjskie dostawy gazu, damy radę" - mówi Daniel Czyżewski.

Bohdan Paszkowski, fot. Joanna Szubzda

Bohdan Paszkowski

wojewoda podlaski
27.04.2022

- To oczywiste, że przy takiej skali pomocy, którą udzielamy, pomoc zewnętrzna jest nam potrzebna. W tej chwili korzystamy wyłącznie ze środków krajowych (...) Mamy różne deklaracje dotyczące wsparcia z UE, z agend ONZ-owskich czy też np. USA.

Marcin Zwolski, fot. Monika Kalicka

dr Marcin Zwolski

kierownik działu naukowego Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku
26.04.2022

Matty Cash skradł serca polskich kibiców nie tylko swoimi umiejętnościami, ale też charakterem i sposobem bycia - jego przodkowie pochodzą z Podlasia.


prof. Henryk Wnorowski, fot. Sylwia Krassowska

prof. Henryk Wnorowski

z Rady Polityki Pieniężnej
26.04.2022

"Raty kredytów zależą od stóp procentowych i sytuacji na rynku finansowym. Na razie nie wiadomo, o ile mogą spaść, ale jeśli rozwiązania rządu wejdą w życie, to myślę, że może być to w przedziale od 300 do 500 zł mniej" - mówi prof. Henryk Wnorowski.

Roman Kaleta, źródło: malow.com.pl

Roman Kaleta

prezes firmy Malow
25.04.2022

"Kilka budynków w odległości kilkuset metrów jest zburzonych, ale nasza fabryka do tej pory nie ma żadnego uszkodzenia wojennego" - mówi prezes suwalskiej firmy Malow.

Stanisław Żaryn, arch. pryw.

Stanisław Żaryn

rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych
22.04.2022

- Pokazywanie, że przyjmowanie Ukraińców w Polsce prowadzi do dyskryminacji Polaków w ich własnym kraju albo że jest to proces, który może być groźny dla naszego państwa, to jest najważniejsza w tej chwili operacja dezinformacyjna prowadzona w języku polskim.


Jarosław Schabieński, fot. Tomasz Kubaszewski

dr Jarosław Schabieński

naczelnik Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa białostockiego oddziału IPN
21.04.2022

"Nawiązania do ideologii komunistycznej w tej dzisiejszej sytuacji są bardzo wyraźne. Armia rosyjska nigdy się od tych korzeni nie oderwała, czuje się w naturalny sposób spadkobiercą Związku Sowieckiego, jest dumna z tamtej armii i niestety postępuje tak samo, czyli w sposób bardzo brutalny, dziki" - mówił w Polskim Radiu Białystok dr Jarosław Schabieński.

Grzegorz Kuczyński, fot. Sylwia Krassowska

Grzegorz Kuczyński

prezes Fundacji Białystok Biega
21.04.2022

"Już za niecały miesiąc nasze duże biegowe święto. Nareszcie te kilka tysięcy osób będzie mogło wspólnie stanąć na linii startu, tak jak w 2019 roku" - mówi Grzegorz Kuczyński.

Mariusz Sokołowski, fot. Joanna Szubzda

Mariusz Sokołowski

dyrektor Szkoły Podstawowej nr 20 w Białymstoku
21.04.2022

"Każdy z nauczycieli musi tak pracować, żeby zaspokoić potrzeby edukacyjne polskich dzieci, a jednocześnie nie zaniedbać dzieci z Ukrainy. Jest to wyzwanie, ale to jest do zrobienia" - mówi Mariusz Sokołowski.


Aleś Zarembiuk - prezes Fundacji Dom Białoruski, fot. Jarosław Iwaniuk

Aleś Zarembiuk

prezes Fundacji Dom Białoruski w Warszawie
20.04.2022

"Białorusini pokazują i całemu światu, i Ukraińcom, że my jesteśmy po stronie ukraińskiej, że my rozumiemy, czym jest ukraińska niepodległość i to, że z terytorium Białorusi lecą rakiety to jest decyzja Łukaszenki, który nie jest uznawany za prezydenta białoruskiego" - ocenia Aleś Zarembiuk.

Artur Kosicki, fot. Joanna Szubzda

Artur Kosicki

marszałek województwa podlaskiego
19.04.2022

- Rosja nie jest i nigdy nie była kluczowym rynkiem zbytu dla przedsiębiorców z naszego województwa. Jesteśmy bardzo dobrym partnerem dla Litwy, jesteśmy kluczowym partnerem dla Niemiec i też dla Francji, dlatego trzeba to rozszerzać.

Mirosław Oliferuk, fot. Paweł Wądołowski

Mirosław Oliferuk

dyrektor łomżyńskiego WORD-u
19.04.2022

"Ostatnia podwyżka opłat nastąpiła w styczniu 2013 roku. (...) Związek Województw widząc sytuację przestawił stanowisko, w którym postuluje, by opłaty z tytułu przeprowadzania egzaminów na prawo jazdy podnieść do kwoty, która jest w ustawie o kierujących pojazdami" - mówi Mirosław Oliferuk.
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok