Radio Białystok | Gość | prof. Marcin Moniuszko - z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku

prof. Marcin Moniuszko

z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku

13.01.2022, 07:42, akt. 10:44

"O ciężkości przebiegu COVID-19 decyduje w kolejności: zaawansowanie wieku, nadwaga - każdy kilogram więcej to niestety większe ryzyko ciężkiego przebiegu i niestety panowie - płeć męska. Czynnik genetyczny jest na 4. miejscu" - mówi prof. Marcin Moniuszko.

prof. Marcin Moniuszko, fot. Monika Kalicka
prof. Marcin Moniuszko, fot. Monika Kalicka

Z prof. Marcinem Moniuszką rozmawia Renata Reda

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


To przełomowe odkrycie. Na to, w jaki sposób możemy przechorować zakażenie koronawirusem, znaczący wpływ mają geny. Do takiego wniosku doszli naukowcy z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku przy współpracy z kilkunastoma ośrodkami klinicznymi z kraju. Zidentyfikowali wariant genetyczny, który ponad dwukrotnie zwiększa ryzyko ciężkiego przebiegu i śmierci z powodu COVID-19. Może go posiadać nawet 14 procent Polaków. W badaniu uczestniczyło blisko półtora tysiąca pacjentów z COVID-19. Wyniki tego odkrycia pozwalają  na stworzenie testu, który pomógłby zidentyfikować osoby narażone na gwałtowny przebieg choroby. Z kierownikiem projektu badawczego prof. Marcinem Moniuszką, prorektorem do spraw nauki i rozwoju Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku rozmawia Renata Reda.


Renata Reda: Dlaczego wasze odkrycie jest przełomowe? 


prof. Marcin Moniuszko: To się okaże oczywiście, natomiast pokazujemy, że geny są bardzo ważnym czynnikiem, który może decydować o tym, w jaki sposób przejdziemy każdą chorobę, ale również COVID-19. Ale chciałbym od razu ustawić je w odpowiedniej hierarchii - my nie pokazaliśmy, że geny są najważniejsze, to nigdy nie jest takie proste.


Ale bardzo znaczące.


Są znaczące, ale tu chciałbym od razu ustawić hierarchię, to co przede wszystkim decyduje o ciężkości przebiegu wielu chorób, ale COVID-19 z pewnością, to w tej kolejności: zaawansowanie wieku, nadwaga - każdy kilogram więcej to niestety większe ryzyko ciężkiego przebiegu i niestety panowie - płeć męska. Czynnik genetyczny jest na miejscu czwartym, przed chorobami współistniejącymi. Tak wynika z tych badań, które przeprowadziliśmy z udziałem kilkunastu ośrodków klinicznych z całej Polski. U nas koordynatorem części klinicznej był pan profesor Robert Flisiak.


I z udziałem półtora tysiąca chorych na COVID-19. Czy jest to wystarczająca liczba osób, by wnioski z badania były w miarę pewne?


No oczywiście najpiękniej by było zbadać wszystkich wszędzie i zawsze, ale to jest luksus, na który nigdzie na świecie nie można sobie pozwolić. 

Takiego rodzaju badania były prowadzone również w innych częściach świata, ale co jest ważne - pomiędzy różnymi częściami świata, pomiędzy różnymi populacjami są różnice, również jeżeli chodzi o kwestie genetyczne. Te niuanse czasem potrafią decydować o tym, w jaki sposób przechodzimy daną chorobę, w związku z tym bardzo ważne jest, byśmy nie tyle patrzyli na to, co dzieje się w Stanach Zjednoczonych - kopiuj wklej zrobili to samo w Polsce i powiedzieli, że na podstawie odkrycia w Stanach Zjednoczonych, gdzie jest zupełnie inne zróżnicowanie pacjentów, w tym etniczne, pochodzących z różnych stron świata. Niekoniecznie to, co tam działa w sensie genetycznym - musi działać u nas. Dlatego bardzo ważne jest, że takie badanie powstało w Polsce.


Statystyki z ostatnich tygodni mówią, że w Polsce dziennie umiera znacznie więcej osób zakażonych koronawirusem niż w innych krajach Europy. Powodem pewnie jest niższy poziom zaszczepienia, ale czy Polacy są bardziej predysponowani do ciężkiego przebiegu COVID-19, skoro według waszych badań - szacujecie 14% z nas ma ten, powiedzmy "gen covidowy", a w Europie około 9% osób.


To zawsze jest bardzo skomplikowana sprawa. Rzeczywiście nasze badania pokazały zwiększenie częstości występowania wariantu genetycznego predysponującego do ciężkiego przebiegu COVID-19 - u nas 14%, w całej Europie około 8%, ale w Indiach przykład to jest 27%. Jeżeli chodzi natomiast o wschodnią Azję, czyli Chiny - to to są zaledwie promile. Geograficznie my jesteśmy w różnym stopniu predysponowani, czy to jest wyjaśnienie tego dramatycznego bilansu zgonów związanego z COVID-19?


I tego, że w Chinach tak ładnie udało się opanować epidemię.


To byłoby zbyt proste, to tak nigdy nie działa. W medycynie wbrew szeregowi teorii spiskowych to nie są takie proste sytuacje, na to ma wpływ cała masa innych czynników, właśnie wspomniany przez panią redaktor wskaźnik wyszczepienia. Ale również kwestia organizacji ochrony zdrowia i tak dalej. Naprawdę byłoby zbyt proste i trywialne, gdybyśmy tylko na geny wszystko zwalili. Przypominam - geny są bardzo ważne, ale to ciągle, jeżeli chodzi o COVID - miejsce czwarte, a nie pierwsze, drugie, trzecie.


I ważna też jest świadomość społeczna. Wyniki tego odkrycia pozwalają na stworzenie testu, który pomógłby zidentyfikować osoby narażone na gwałtowny przebieg choroby. Jakiego rodzaju może to być test?


To może być test o trudności porównywalnej do tej, którą wykonujemy w tej chwili, żeby zbadać na przykład, jaki to jest wirus - czyli niezbyt skomplikowany. Po to wykonujemy na początku bardzo skomplikowane badania, by na ich końcu zaproponować coś, co nie jest już skomplikowane i mamy nadzieję, że taki test mógłby pomagać przede wszystkim części ludzi, którzy myślą, że są super bezpieczni i jednak przekonać się, że to różnie z tym bezpieczeństwem bywa. 

Jak przy stole usiądzie dwóch 40-latków, powiedzmy tego samego wzrostu, o tej samej masie ciała, to może się okazać tak, że jeden z nich jest 2 razy bardziej narażony na ciężki przebieg COVID-19 niż ten drugi. Tego nie wiedzą, dopóki tego nie zbadają. Proponujemy, by taki test mógł być wykonywany w Polsce i znowu - taki test może być inny w różnych częściach świata, dlatego tak ważne jest, że to właśnie Uniwersytet Medyczny w Białymstoku zaproponował coś, co jest w pewnym stopniu obowiązujące dla całego kraju, dla naszej populacji. Bo nasze badanie obejmowały rzeczywiście całą populację, zaangażowane w nie były środki kliniczne z całej Polski.


Czy taki test to mógłby zrobić każdy w warunkach domowych, czy tylko w warunkach laboratoryjnych?


Tak samo jak z testem na koronawirusa, tutaj potrzebne jest laboratorium, które zajmuje się metodami genetycznymi, ale jak już okazało się w ciągu ostatnich dwóch lat - jest to do zrobienia, ludzie to robią i stało się to rutyną.


Laboratoria mają moc. 


Generalnie wierzymy w to, że takie badania genetyczne mają przyszłość, jeżeli chodzi nie tylko o COVID-19, ale o inne choroby. Temu służą działania Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku, nasze Centrum Sztucznej Inteligencji w Medycynie i szereg innych działań, które prowadzimy po to, żeby promować wykonywanie badań genetycznych w rozpoznawaniu predyspozycji do różnego rodzaju chorób.


Kiedy taki test mógłby być już stosowany?


Myślimy, że to jest kwestia kilku miesięcy, ale być może ktoś będzie w stanie zrobić to szybciej. My podajemy pewne odkrycie naukowe na tacy. Mówimy dalej - kochani bierzemy, robimy.


Kilka miesięcy, czyli co teraz musicie zrobić?


Teraz to są kwestie czysto techniczne, ale to też możliwe, że zrobi to ktoś inny, bo my podajemy na tacy pewne odkrycie i kochany świecie rób z tym co uważasz, kochana Polsko rób z tym co chcesz.


Ale wam jest łatwiej opracować taki test.


Absolutnie tak i my nie umywamy rąk i będziemy robili wszystko, co jest konieczne i co jest potrzebne, by taki test znalazł się w użyciu, ale musimy też pamiętać o tym, że nie czekajmy na to jak na zbawienie, bo już tu i teraz mamy bardzo wiele do zrobienia. To są te kwestie, które są związane i z dystansem, i ze stosowaniem maseczek, i przede wszystkim ze szczepieniami. Nie lekceważmy tej fantastycznej broni, którą mamy ciągle do dyspozycji, a którą niestety ciągle jeszcze zbyt wiele osób w naszym społeczeństwie kwestionuje.


I nie czekajmy na test na ten gen, nazwijmy to covidowy.


Tak, choć on z pewnością będzie pomocny i tego sobie i państwu życzę.


A jeżeli ktoś już będzie miał pozytywny wynik takiego testu, to będzie można mu pomóc?


Tak, bo to nie chodzi o to, że to jest wynik skazujący kogoś.


Ale to będzie dodatkowy powód do tego, by się zaszczepić.


By bardziej uważać i by w razie wystąpienia infekcji być pod czujniejszym okiem lekarzy, być może wcześniej zastosować pewne terapie, które są teraz zarezerwowane na przykład dla osób o ciężkim przebiegu. To daje lekarzom szereg możliwości do tego, by dopasować bardziej taką terapię, ale znowu - to jest czynnik czwarty. W tej chwili przede wszystkim powinniśmy uważać wszyscy, ale szczególnie dotyczy to osób w zaawansowanym wieku, z dodatkowymi kilogramami i jak wspomniałem wcześniej - chłopaków - płeć męska jest też czynnikiem, który predysponującym do ciężkiego przebiegu COVID-19, niestety.


Dziękuję za rozmowę.

| red: mak, zmj


Przeczytaj, zanim skomentujesz


Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS
Przemysław Daca, fot. Monika Kalicka

Przemysław Daca

prezes Wód Polskich
20.05.2022

- Wodociągi Białostockie przedstawiają wniosek taryfowy, który jest niezgodny z prawem. Z tego powodu Wody Polskie nie mogą go zatwierdzić - mówi Przemysław Daca.

Wojciech Pertkiewicz, fot. Monika Kalicka

Wojciech Pertkiewicz

prezes Jagiellonii Białystok
20.05.2022

"Byliśmy grupą rzemieślników, która wyrywała punkty, wyrwaliśmy ich wystarczająco na to, żeby utrzymać się w ekstraklasie. Uważam, że to nie jest to, na co zasługuje Jagiellonia - na wyrywanie punktów" - ocenia miniony sezon prezes Jagiellonii Białystok.

Maksymilian Dura, źródło: defence24.pl

kmdr por. Maksymilian Dura

ekspert portalu Defence24.pl
19.05.2022

"Jest to bardzo dobry krok ze strony Szwecji i Finlandii i powinniśmy się z tego cieszyć. To też nam uprości wymianę handlową, jeśli chodzi o sprzęt zbrojeniowy" - tak obecność Szwecji i Finlandii w NATO ocenia Maksymilian Dura.


foto: Monika Kalicka

Grzegorz Walijewski

hydrolog, rzecznik prasowy IMGW
18.05.2022

Coraz głośniej w Polsce o problemach z wodą. Specjaliści mówią o suszy hydrologicznej, co oznacza poważny stan. Jak na tle kraju wyglądają podlaskie zasoby wody i czy grozi nam w regionie susza?

Maciej Rant, fot. Sylwia Krassowska

Maciej Rant

organizator Błotnej Ligi Mistrzów
18.05.2022

- Piłka błotna to przede wszystkim zabawa. Nasze hasło brzmi "obrzucajmy się błotem na boisku, nie w realnym świecie" - mówi Maciej Rant.

Jan Strzelecki, mat. pras.

Jan Strzelecki

z Polskiego Instytutu Ekonomicznego
18.05.2022

"Dzięki infrastrukturze portowej możemy importować ropę z całego świata, ale embargo na rosyjską ropę może się przełożyć na ceny paliw w Polsce" - zauważa Jan Strzelecki.


Grzegorz Puda, źródło: gov.pl

Grzegorz Puda

minister funduszy i polityki regionalnej
17.05.2022

- Chcielibyśmy, aby dużą część środków z KPO stanowiły pieniądze na odbudowę gospodarki, na przyspieszenie rozwoju, na możliwość zwiększenia miejsc pracy, aby jeszcze bardziej to nasze koło zamachowe, którym są środki nie tylko europejskie, stanowiły podstawę do efektu kuli śnieżnej, abyśmy się mogli szybciej rozwijać.

prof. Joanna Zajkowska, fot. Wojciech Szubzda

prof. Joanna Zajkowska

podlaski konsultant w dziedzinie epidemiologii
16.05.2022

Od dziś nie ma już w Polsce stanu epidemii, jest - zagrożenie epidemiczne. "Nawet jeżeli pojawiłby się wzrost zachorowań, to jesteśmy na to przygotowani".

Agnieszka Muzyk, fot. Adam Dąbrowski

Agnieszka Muzyk

dyrektor Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Łomży
13.05.2022

"Na ten moment, w skali województwa, mamy kilka przypadków unieważnienia egzaminu maturalnego" - mówi Agnieszka Muzyk.


Jakub Gujda, Paweł Szymański, Magdalena Kamińska i Konrad Szczebiot, fot. Monika Kalicka

Jakub Gujda, Paweł Szymański, Magdalena Kamińska i Konrad Szczebiot

z Policealnego Studium Wokalno-Aktorskiego w Białymstoku
12.05.2022

"Decydując się na swój recital, studenci pokazują swoją wrażliwość, swoje zainteresowanie, nurt, w którym się naprawdę dobrze czują lub kompensują swoje niedobory przez przygotowanie przez wybitnych fachowców" - mówi dyrektor Studium Wokalno-Aktorskiego Paweł Szymański.

Anna Czurak i Marta Woźny-Tomczak, mat. pras.

Marta Woźny-Tomczak i Anna Czurak

trenerka biznesu i doradca kariery
12.05.2022

"Poszukiwanie pracy jest projektem nie na miesiąc, a na miesiące, na lata i warto naprawdę się dobrze do tego przygotować. Wysyłanie stu CV na sto różnych stanowisk w tej samej wersji - nie jest dobre" - radzą ekspertki od poszukiwania pracy.

Bożena Bednarek, fot. Sylwia Krassowska

Bożena Bednarek

ze Stowarzyszenia "Szukamy Polski"
11.05.2022

Trochę poezji, trochę show - tak w skrócie można określić slam poetycki, którego druga odsłona już 12 maja w Białymstoku. "To bardzo oryginalne podejście do promowania poezji, zupełnie inne niż oficjalne konkursy czy spotkania autorskie".


dr Arkadiusz Niedźwiedzki, fot. Joanna Szubzda

dr Arkadiusz Niedźwiedzki

ekonomista z UwB
11.05.2022

- Jeżeli mamy problemy związane z obsługą zobowiązań kredytowych, to po prostu trzeba z bankiem rozmawiać i próbować ustalić lepsze warunki spłaty czy odroczenie. Nie należy traktować tej sytuacji jako walki, ale jako próbę dogadania się.

Michał Marek, mat. pryw.

Michał Marek

z Centrum Badań nad Współczesnym Środowiskiem Bezpieczeństwa
10.05.2022

"Kreml doskonale gra na nastrojach społecznych, na resentymentach, na emocjonalnej sferze odbiorców" - mówi Michał Marek.

fot. Sylwia Krassowska

Jacek Sasin

wicepremier, minister aktywów państwowych
9.05.2022

"Nie przewiduję w tej chwili, aby do czwartego kwartału, bo wtedy ruszy gazociąg Baltic Pipe, żebyśmy musieli ograniczać dostawy gazu do odbiorców. Nawet gdyby doszło do takiej sytuacji, - nie dotknie to gospodarstw domowych" - podkreśla Jacek Sasin.


Marcin Moniuszko, fot. Monika Kalicka

prof. Marcin Moniuszko

z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku
6.05.2022

"Nie może się znudzić coś, co jest tak różnorodne, tak niesamowite i co pokazuje potęgę intelektualną, potęgę naukową, potęgę artystyczną naszego miasta i regionu" - prof. Marcin Moniuszko zachęca do udziału w Podlaskim Festiwalu Nauki i Sztuki.

Andrzej Bołkun, źródło: archiwum prywatne

Andrzej Bołkun

redaktor naczelny lwowskiego portalu Leopolis.news
5.05.2022

- Rosjanie planują 9 maja przeprowadzić paradę w Mariupolu, dlatego nie żałują swoich żołnierzy - giną ich codziennie setki. Jeżeli ona się odbędzie, to wojska ukraińskie też będą planować jakieś niespodzianki na tę paradę.

Sebastian Zdanowicz, fot. Monika Kalicka

st. bryg. Sebastian Zdanowicz

podlaski komendant wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej
4.05.2022

"Służymy pomocą w szerokim zakresie - nie ignorujemy, nie bagatelizujemy żadnych zgłoszeń. Dlatego zarówno PSP, jak i OSP, cieszy się dużym poparciem społecznym. Na nas zawsze można liczyć" - mówi st. bryg. Sebastian Zdanowicz.


Dariusz Piontkowski, fot. Wojciech Szubzda

Dariusz Piontkowski

wiceminister edukacji narodowej
4.05.2022

"Trzymamy kciuki, tradycyjnie połamania piór. Mamy nadzieję, że wszystko będzie dobrze, zdadzą na wysokim poziomie, potem dostaną się na te studia, na które sobie wymarzyli" - życzy maturzystom wiceminister edukacji.

fot. Monika Kalicka

Helena Dubowska

dyrektor Polskiej Szkoły im. Jana Pawła II w Grodnie
2.05.2022

"Polska szkoła w Grodnie działa i będzie działać mimo ustawowej na Białorusi likwidacji nauczania w języku polskim" - podkreśla Helena Dubowska.

fot. Monika Kalicka

Wojciech Kirejczyk

dyrektor Biura Programu Niepodległa
2.05.2022

"Biuro Programu Niepodległa zaprasza wszystkie Polki, Polaków i przyjaciół Polski w kraju i za granicą do tego, żeby w Dzień Flagi wywiesić biało-czerwoną flagę na balkonie, w oknie (...) i pochwalić się zdjęciem tej naszej flagi w mediach społecznościowych właśnie z hasztagiem #mojaflaga" - mówi Wojciech Kirejczyk.


prof. Ernest Kuchar, źródło: archiwum prywatne

prof. Ernest Kuchar

prezes Polskiego Towarzystwa Wakcynologii
29.04.2022

Narastający kryzys humanitarny spowodowany falą uchodźców wojennych może źle wpływać na sytuację epidemiczną w Polsce - uważają eksperci. W trwającym Europejskim Tygodniu Szczepień podkreślają, że szczepienia ochronne są niezbędne do zapobiegania chorobom zakaźnym i tym samym do ochrony życia.

Radosław Hancewicz, fot. Sylwia Krassowska

Radosław Hancewicz

rzecznik prasowy podlaskiej KAS
29.04.2022

"Bardzo nas cieszy, że usługa Twój e-PIT cieszy się tak dużym powodzeniem. 90% zeznań wpływa do urzędów skarbowych w sposób elektroniczny" - mówi Radosław Hancewicz.

Anna Czurak i Marta Woźny-Tomczak, mat. pras.

Marta Woźny-Tomczak i Anna Czurak

psycholog, trenerka biznesu i doradca kariery
28.04.2022

"Musimy się zastanowić czy to, co robimy w pracy, daje nam satysfakcję, ale też czy jesteśmy doceniani. Bo czasami my jesteśmy bardzo zadowoleni ze swojej pracy, ale na przykład nasz szef tego nie okazuje, więc w pewnym momencie ta atmosfera albo brak docenienia jest symptomem do zmiany pracy" - oceniają goście Radia Białystok.


Daniel Czyżewski, źródło: energetyka24.com

Daniel Czyżewski

ekspert z portalu Energetyka24.com
27.04.2022

"Jesteśmy w dobrej sytuacji, na taki scenariusz przygotowywaliśmy się od wielu lat. Tych połączeń, zabezpieczeń jest dużo, więc do czasu uruchomienia Baltic Pipe, który w całości zastąpi rosyjskie dostawy gazu, damy radę" - mówi Daniel Czyżewski.

Bohdan Paszkowski, fot. Joanna Szubzda

Bohdan Paszkowski

wojewoda podlaski
27.04.2022

- To oczywiste, że przy takiej skali pomocy, którą udzielamy, pomoc zewnętrzna jest nam potrzebna. W tej chwili korzystamy wyłącznie ze środków krajowych (...) Mamy różne deklaracje dotyczące wsparcia z UE, z agend ONZ-owskich czy też np. USA.

Marcin Zwolski, fot. Monika Kalicka

dr Marcin Zwolski

kierownik działu naukowego Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku
26.04.2022

Matty Cash skradł serca polskich kibiców nie tylko swoimi umiejętnościami, ale też charakterem i sposobem bycia - jego przodkowie pochodzą z Podlasia.


prof. Henryk Wnorowski, fot. Sylwia Krassowska

prof. Henryk Wnorowski

z Rady Polityki Pieniężnej
26.04.2022

"Raty kredytów zależą od stóp procentowych i sytuacji na rynku finansowym. Na razie nie wiadomo, o ile mogą spaść, ale jeśli rozwiązania rządu wejdą w życie, to myślę, że może być to w przedziale od 300 do 500 zł mniej" - mówi prof. Henryk Wnorowski.

Roman Kaleta, źródło: malow.com.pl

Roman Kaleta

prezes firmy Malow
25.04.2022

"Kilka budynków w odległości kilkuset metrów jest zburzonych, ale nasza fabryka do tej pory nie ma żadnego uszkodzenia wojennego" - mówi prezes suwalskiej firmy Malow.

Stanisław Żaryn, arch. pryw.

Stanisław Żaryn

rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych
22.04.2022

- Pokazywanie, że przyjmowanie Ukraińców w Polsce prowadzi do dyskryminacji Polaków w ich własnym kraju albo że jest to proces, który może być groźny dla naszego państwa, to jest najważniejsza w tej chwili operacja dezinformacyjna prowadzona w języku polskim.


Jarosław Schabieński, fot. Tomasz Kubaszewski

dr Jarosław Schabieński

naczelnik Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa białostockiego oddziału IPN
21.04.2022

"Nawiązania do ideologii komunistycznej w tej dzisiejszej sytuacji są bardzo wyraźne. Armia rosyjska nigdy się od tych korzeni nie oderwała, czuje się w naturalny sposób spadkobiercą Związku Sowieckiego, jest dumna z tamtej armii i niestety postępuje tak samo, czyli w sposób bardzo brutalny, dziki" - mówił w Polskim Radiu Białystok dr Jarosław Schabieński.

Grzegorz Kuczyński, fot. Sylwia Krassowska

Grzegorz Kuczyński

prezes Fundacji Białystok Biega
21.04.2022

"Już za niecały miesiąc nasze duże biegowe święto. Nareszcie te kilka tysięcy osób będzie mogło wspólnie stanąć na linii startu, tak jak w 2019 roku" - mówi Grzegorz Kuczyński.

Mariusz Sokołowski, fot. Joanna Szubzda

Mariusz Sokołowski

dyrektor Szkoły Podstawowej nr 20 w Białymstoku
21.04.2022

"Każdy z nauczycieli musi tak pracować, żeby zaspokoić potrzeby edukacyjne polskich dzieci, a jednocześnie nie zaniedbać dzieci z Ukrainy. Jest to wyzwanie, ale to jest do zrobienia" - mówi Mariusz Sokołowski.


Aleś Zarembiuk - prezes Fundacji Dom Białoruski, fot. Jarosław Iwaniuk

Aleś Zarembiuk

prezes Fundacji Dom Białoruski w Warszawie
20.04.2022

"Białorusini pokazują i całemu światu, i Ukraińcom, że my jesteśmy po stronie ukraińskiej, że my rozumiemy, czym jest ukraińska niepodległość i to, że z terytorium Białorusi lecą rakiety to jest decyzja Łukaszenki, który nie jest uznawany za prezydenta białoruskiego" - ocenia Aleś Zarembiuk.

Artur Kosicki, fot. Joanna Szubzda

Artur Kosicki

marszałek województwa podlaskiego
19.04.2022

- Rosja nie jest i nigdy nie była kluczowym rynkiem zbytu dla przedsiębiorców z naszego województwa. Jesteśmy bardzo dobrym partnerem dla Litwy, jesteśmy kluczowym partnerem dla Niemiec i też dla Francji, dlatego trzeba to rozszerzać.

Mirosław Oliferuk, fot. Paweł Wądołowski

Mirosław Oliferuk

dyrektor łomżyńskiego WORD-u
19.04.2022

"Ostatnia podwyżka opłat nastąpiła w styczniu 2013 roku. (...) Związek Województw widząc sytuację przestawił stanowisko, w którym postuluje, by opłaty z tytułu przeprowadzania egzaminów na prawo jazdy podnieść do kwoty, która jest w ustawie o kierujących pojazdami" - mówi Mirosław Oliferuk.
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok