Radio Białystok | Gość | podinsp. Dariusz Matynka - z Komendy Wojewódzkiej Policji w Białymstoku

podinsp. Dariusz Matynka

z Komendy Wojewódzkiej Policji w Białymstoku

21.01.2022, 08:25, akt. 15:09

"Nowy taryfikator sprawia, że wielu kierowców zdejmuje nogę z gazu. Działa świadomość wysokości grzywien, jakie mogą być nałożone na niestosujących się do przepisów ruchu drogowego" - mówi podinsp. Dariusz Matynka.

Dariusz Matynka, fot. Monika Kalicka
Dariusz Matynka, fot. Monika Kalicka


0:00
0:00
Z podinsp. Dariuszem Matynką rozmawia Grzegorz Pilat


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Ponad 10 tysięcy więcej kontroli drogowych i ujawnionych wykroczeń niż przed rokiem, zatrzymanych ponad 100 przestępców - podlascy policjanci podsumowali kolejny rok działalności grupy Speed. To specjalny oddział policji, którego zadaniem jest m.in. zdecydowane reagowanie na niebezpieczne zachowania kierowców i agresję na drodze.

Z podinsp. Dariuszem Matynką z Komendy Wojewódzkiej Policji w Białymstoku rozmawia Grzegorz Pilat.
Grzegorz Pilat: Jak wygląda podsumowanie pracy podlaskiej grupy Speed?


podinsp. Dariusz Matynka: Na podstawie bieżącej analizy sytuacji, jaka ma miejsce na terenie województwa podlaskiego, możemy stwierdzić, że policjanci grupy Speed mają więcej pracy z uwagi na to, iż więcej ujawniają wykroczeń. Świadczy to o tym, że nie wszyscy kierujący pojazdami na terenie woj. podlaskiego poruszający się po naszych drogach, przestrzegają przepisów ruchu drogowego, w związku z tym więcej interwencji policjantów w grupie Speed, co niewątpliwie wpływa na poprawę bezpieczeństwa w ruchu drogowym.


Czy tych interwencji było dużo więcej, czy to są może jakieś takie drobne zmiany?


Kontroli pojazdów było blisko 10 tysięcy więcej, a więc ta liczba też wskazuje na to, jaką pracę wykonała ta grupa Speed. Ponadto liczba wykroczeń - ponad 10 tysięcy więcej niż w roku 2020 - to też jest taki odnośnik do tego, czym ci policjanci się zajmują i jak są potrzebni na podlaskich drogach.


10 000 interwencji i wykroczeń ujawnionych więcej to jest bardzo dużo. Z czego wynika tak duży skok w porównaniu rok do roku?


Na pewno musimy brać pod uwagę kilka czynników. Jednym z nich jest zaangażowanie samych policjantów, kolejna sprawa to zwiększona liczba pojazdów poruszających się po podlaskich drogach. Rok 2020 obfitował w różnego rodzaju obostrzenia i ten ruch był zmniejszony do minimum, a sytuacja, która pozwoliła na przemieszczanie się - czy w okresie wakacyjnym, czy w okresie feryjnym w 2021 roku spowodowała, że tych wykroczeń i tych kontroli pojazdów jest więcej.


Patrząc tylko i wyłącznie na takie suche dane za 2021 rok w porównaniu do 2020 - co jeszcze przykuwa pana uwagę? 


Niepokoić może fakt, iż przyczyny częstych zdarzeń drogowych województwa podlaskiego to niestety nadal nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu i przekraczanie prędkości jazdy. Te dwie kategorie determinują, że tych zdarzeń jest najwięcej i te zdarzenia są najbardziej tragiczne w skutkach. Tutaj też apele i działania policjantów profilaktyczne, edukacyjne, czy kontrole na drogach mają na celu, aby tę tendencję odwrócić. Tutaj kierowcy idą pod prąd, oczywiście nie wszyscy, ale nie wszyscy biorą sobie to do serca i powoduje to, że tych zdarzeń i tych wykroczeń jest więcej.Wymienił pan dwa takie spostrzeżenia dotyczące bezpieczeństwa ruchu drogowego na drogach województwa podlaskiego - nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu i nadmierna prędkość. Która z tych dwóch rzeczy jest pana zdaniem przede wszystkim do wyeliminowania pod kątem bezpieczeństwa ruchu drogowego w województwie podlaskim?


Często tak bywa, że te dwie przyczyny są w korelacji ze sobą. Prędkość i nieustąpienie pierwszeństwa - wiemy z czym to się może wiązać. Jeżeli mamy drogę osiedlową, gdzie prędkości są mniejsze, jeśli dojdzie do nieustąpienia pierwszeństwa przejazdu to wiemy - będą skutki tego zdarzenia mniejsze. Jeżeli to jest na drodze krajowej, gdzie podwyższona jest prędkość do 90, do 70, do 120 na drodze ekspresowej i takie nieustąpienie nastąpi, to oczywiście te skutki są większe. Nie możemy rozgraniczyć, że eliminujemy jedno zagrożenie, a drugie jakoś samo zniknie, nie - tu musimy działać w taki sposób, żeby zarówno jedno jak i drugie wykroczenie, które determinuje te zdarzenia, były eliminowane.


Jak to zrobić?


Policja korzysta z kilku narzędzi, jakie ma do wykorzystania, jakie stosuje do pracy, aby poprawić stan bezpieczeństwa na drogach. Zaczynając od profilaktyki wśród dzieci i młodzieży, dalej idźmy wśród kierowców, którzy posiadają uprawnienia do kierowania pojazdami, poprzez prowadzenie różnego akcji profilaktycznych na drogach, różnego rodzaju działania kontrolno-prewencyjne, gdzie w danym okresie na danej trasie, czy na terenie całego województwa policjanci są zadaniowani pod kątem ujawniania wykroczeń z danego katalogu. Tu na przykład mówimy o prędkości - działania prędkość, działania bezpiecznie widoczny, to różnego rodzaju przedsięwzięcia, które są do dyspozycji i policjanci stosują w okresie całego roku.


Pytanie dotyczące bezpieczeństwa ruchu drogowego. Już w tym roku jest zwiększony taryfikator, wyższe mandaty za różne przekroczenia prędkości przede wszystkim, ale nie tylko. Czy w porównaniu do tego, co się działo rok temu 2021, a teraz 2022 - czy macie więcej, czy mniej pracy w związku z nowym taryfikatorem?


Muszę z zadowoleniem powiedzieć, że zauważamy, że z jednej strony na pewno świadomość kierowców, z drugiej strony też świadomość wysokości grzywien, jakie mogą być nałożone na kierującego niestosującego się do przepisów ruchu drogowego, powodują to, że kierowcy, którzy do tej pory nie zawsze mieli na uwadze prędkość, powodują sytuację, że tych zdarzeń jest mniej ujawnianych, prędkości jest mniej. Tego bym sobie życzył, żeby tak nadal pozostało, żeby ci wszyscy kierujący mieli na uwadze bezpieczeństwo swoje, a także innych uczestników ruchu drogowego. 

Też ważnym elementem w całym bezpieczeństwie, o którym mówimy, jest bezpieczeństwo osób pieszych, tu też apel o zachowania zgodne z przepisami, też apel o bezpieczne zachowania samych osób pieszych, bo także nieodpowiedzialne zachowania osób pierwszych determinują te zdarzenia najtragiczniejsze.


Czy to oznacza, że znaleźliśmy złoty środek na tych, którzy przekraczają prędkość w województwie podlaskim, to znaczy wyższe mandaty, ale w związku z tym niższa prędkość?


Na pewno jest to jeden z czynników, myślę, że nie jest jedyny, ale to czynnik główny, który to powoduje. Na pewno stan dróg, który w Podlaskiem się poprawia, to też wpływ ma na to. A ten taryfikator, który został wprowadzony, powoduje to, że gdzieś tam w głowie każdego kierowcy zapala się lampka i jeżeli miał przed sobą i czytał taryfikator, to wie, jakie są grzywny i ta czerwona lampka, może determinować, że ta noga z gazu jest zdejmowana.

| red: mak, wsz


Przeczytaj, zanim skomentujesz


Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
Nie Teatr
Jan Krzysztof Ardanowski, źródło: www.gov.pl

Jan Krzysztof Ardanowski

przewodniczący prezydenckiej rady do spraw rolnictwa
24.05.2022

"W upadek Bielmleku wmieszały się również służby specjalne - mówię to z pełną odpowiedzialnością. Jest to samosąd polityczny i działalność konkurencji gospodarczej, żeby zniszczyć dobrze funkcjonującą firmę" - mówił w Polskim Radiu Białystok Jan Krzysztof Ardanowski.

gen. Andrzej Jakubaszek, fot. Monika Kalicka

gen. Andrzej Jakubaszek

komendant Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej
24.05.2022

"Na granicy polsko-białoruskiej zamontowano już ponad 90 km przęseł, budowa zapory idzie zgodnie z planem. Myślę, że realne jest ukończenie inwestycji do końca czerwca" - mówi poranny gość Polskiego Radia Białystok gen. Andrzej Jakubaszek.

Dariusz Piontkowski, fot. Sylwia Krassowska

Dariusz Piontkowski

wiceminister edukacji i nauki
23.05.2022

"Uczniowie z Ukrainy mogą liczyć na pewne ułatwienia - polecenia na egzaminie ósmoklasisty będą w języku ukraińskim, a w przypadku matematyki odpowiedzi mogą pisać także w języku ukraińskim, aby sprawdzać przede wszystkim ich umiejętności matematyczne" - mówi Dariusz Piontkowski.


Przemysław Daca, fot. Monika Kalicka

Przemysław Daca

prezes Wód Polskich
20.05.2022

- Wodociągi Białostockie przedstawiają wniosek taryfowy, który jest niezgodny z prawem. Z tego powodu Wody Polskie nie mogą go zatwierdzić - mówi Przemysław Daca.

Wojciech Pertkiewicz, fot. Monika Kalicka

Wojciech Pertkiewicz

prezes Jagiellonii Białystok
20.05.2022

"Byliśmy grupą rzemieślników, która wyrywała punkty, wyrwaliśmy ich wystarczająco na to, żeby utrzymać się w ekstraklasie. Uważam, że to nie jest to, na co zasługuje Jagiellonia - na wyrywanie punktów" - ocenia miniony sezon prezes Jagiellonii Białystok.

Maksymilian Dura, źródło: defence24.pl

kmdr por. Maksymilian Dura

ekspert portalu Defence24.pl
19.05.2022

"Jest to bardzo dobry krok ze strony Szwecji i Finlandii i powinniśmy się z tego cieszyć. To też nam uprości wymianę handlową, jeśli chodzi o sprzęt zbrojeniowy" - tak obecność Szwecji i Finlandii w NATO ocenia Maksymilian Dura.


foto: Monika Kalicka

Grzegorz Walijewski

hydrolog, rzecznik prasowy IMGW
18.05.2022

Coraz głośniej w Polsce o problemach z wodą. Specjaliści mówią o suszy hydrologicznej, co oznacza poważny stan. Jak na tle kraju wyglądają podlaskie zasoby wody i czy grozi nam w regionie susza?

Maciej Rant, fot. Sylwia Krassowska

Maciej Rant

organizator Błotnej Ligi Mistrzów
18.05.2022

- Piłka błotna to przede wszystkim zabawa. Nasze hasło brzmi "obrzucajmy się błotem na boisku, nie w realnym świecie" - mówi Maciej Rant.

Jan Strzelecki, mat. pras.

Jan Strzelecki

z Polskiego Instytutu Ekonomicznego
18.05.2022

"Dzięki infrastrukturze portowej możemy importować ropę z całego świata, ale embargo na rosyjską ropę może się przełożyć na ceny paliw w Polsce" - zauważa Jan Strzelecki.


Grzegorz Puda, źródło: gov.pl

Grzegorz Puda

minister funduszy i polityki regionalnej
17.05.2022

- Chcielibyśmy, aby dużą część środków z KPO stanowiły pieniądze na odbudowę gospodarki, na przyspieszenie rozwoju, na możliwość zwiększenia miejsc pracy, aby jeszcze bardziej to nasze koło zamachowe, którym są środki nie tylko europejskie, stanowiły podstawę do efektu kuli śnieżnej, abyśmy się mogli szybciej rozwijać.

prof. Joanna Zajkowska, fot. Wojciech Szubzda

prof. Joanna Zajkowska

podlaski konsultant w dziedzinie epidemiologii
16.05.2022

Od dziś nie ma już w Polsce stanu epidemii, jest - zagrożenie epidemiczne. "Nawet jeżeli pojawiłby się wzrost zachorowań, to jesteśmy na to przygotowani".

Agnieszka Muzyk, fot. Adam Dąbrowski

Agnieszka Muzyk

dyrektor Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Łomży
13.05.2022

"Na ten moment, w skali województwa, mamy kilka przypadków unieważnienia egzaminu maturalnego" - mówi Agnieszka Muzyk.


Jakub Gujda, Paweł Szymański, Magdalena Kamińska i Konrad Szczebiot, fot. Monika Kalicka

Jakub Gujda, Paweł Szymański, Magdalena Kamińska i Konrad Szczebiot

z Policealnego Studium Wokalno-Aktorskiego w Białymstoku
12.05.2022

"Decydując się na swój recital, studenci pokazują swoją wrażliwość, swoje zainteresowanie, nurt, w którym się naprawdę dobrze czują lub kompensują swoje niedobory przez przygotowanie przez wybitnych fachowców" - mówi dyrektor Studium Wokalno-Aktorskiego Paweł Szymański.

Anna Czurak i Marta Woźny-Tomczak, mat. pras.

Marta Woźny-Tomczak i Anna Czurak

trenerka biznesu i doradca kariery
12.05.2022

"Poszukiwanie pracy jest projektem nie na miesiąc, a na miesiące, na lata i warto naprawdę się dobrze do tego przygotować. Wysyłanie stu CV na sto różnych stanowisk w tej samej wersji - nie jest dobre" - radzą ekspertki od poszukiwania pracy.

Bożena Bednarek, fot. Sylwia Krassowska

Bożena Bednarek

ze Stowarzyszenia "Szukamy Polski"
11.05.2022

Trochę poezji, trochę show - tak w skrócie można określić slam poetycki, którego druga odsłona już 12 maja w Białymstoku. "To bardzo oryginalne podejście do promowania poezji, zupełnie inne niż oficjalne konkursy czy spotkania autorskie".


dr Arkadiusz Niedźwiedzki, fot. Joanna Szubzda

dr Arkadiusz Niedźwiedzki

ekonomista z UwB
11.05.2022

- Jeżeli mamy problemy związane z obsługą zobowiązań kredytowych, to po prostu trzeba z bankiem rozmawiać i próbować ustalić lepsze warunki spłaty czy odroczenie. Nie należy traktować tej sytuacji jako walki, ale jako próbę dogadania się.

Michał Marek, mat. pryw.

Michał Marek

z Centrum Badań nad Współczesnym Środowiskiem Bezpieczeństwa
10.05.2022

"Kreml doskonale gra na nastrojach społecznych, na resentymentach, na emocjonalnej sferze odbiorców" - mówi Michał Marek.

fot. Sylwia Krassowska

Jacek Sasin

wicepremier, minister aktywów państwowych
9.05.2022

"Nie przewiduję w tej chwili, aby do czwartego kwartału, bo wtedy ruszy gazociąg Baltic Pipe, żebyśmy musieli ograniczać dostawy gazu do odbiorców. Nawet gdyby doszło do takiej sytuacji, - nie dotknie to gospodarstw domowych" - podkreśla Jacek Sasin.


Marcin Moniuszko, fot. Monika Kalicka

prof. Marcin Moniuszko

z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku
6.05.2022

"Nie może się znudzić coś, co jest tak różnorodne, tak niesamowite i co pokazuje potęgę intelektualną, potęgę naukową, potęgę artystyczną naszego miasta i regionu" - prof. Marcin Moniuszko zachęca do udziału w Podlaskim Festiwalu Nauki i Sztuki.

Andrzej Bołkun, źródło: archiwum prywatne

Andrzej Bołkun

redaktor naczelny lwowskiego portalu Leopolis.news
5.05.2022

- Rosjanie planują 9 maja przeprowadzić paradę w Mariupolu, dlatego nie żałują swoich żołnierzy - giną ich codziennie setki. Jeżeli ona się odbędzie, to wojska ukraińskie też będą planować jakieś niespodzianki na tę paradę.

Sebastian Zdanowicz, fot. Monika Kalicka

st. bryg. Sebastian Zdanowicz

podlaski komendant wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej
4.05.2022

"Służymy pomocą w szerokim zakresie - nie ignorujemy, nie bagatelizujemy żadnych zgłoszeń. Dlatego zarówno PSP, jak i OSP, cieszy się dużym poparciem społecznym. Na nas zawsze można liczyć" - mówi st. bryg. Sebastian Zdanowicz.


Dariusz Piontkowski, fot. Wojciech Szubzda

Dariusz Piontkowski

wiceminister edukacji narodowej
4.05.2022

"Trzymamy kciuki, tradycyjnie połamania piór. Mamy nadzieję, że wszystko będzie dobrze, zdadzą na wysokim poziomie, potem dostaną się na te studia, na które sobie wymarzyli" - życzy maturzystom wiceminister edukacji.

fot. Monika Kalicka

Helena Dubowska

dyrektor Polskiej Szkoły im. Jana Pawła II w Grodnie
2.05.2022

"Polska szkoła w Grodnie działa i będzie działać mimo ustawowej na Białorusi likwidacji nauczania w języku polskim" - podkreśla Helena Dubowska.

fot. Monika Kalicka

Wojciech Kirejczyk

dyrektor Biura Programu Niepodległa
2.05.2022

"Biuro Programu Niepodległa zaprasza wszystkie Polki, Polaków i przyjaciół Polski w kraju i za granicą do tego, żeby w Dzień Flagi wywiesić biało-czerwoną flagę na balkonie, w oknie (...) i pochwalić się zdjęciem tej naszej flagi w mediach społecznościowych właśnie z hasztagiem #mojaflaga" - mówi Wojciech Kirejczyk.


prof. Ernest Kuchar, źródło: archiwum prywatne

prof. Ernest Kuchar

prezes Polskiego Towarzystwa Wakcynologii
29.04.2022

Narastający kryzys humanitarny spowodowany falą uchodźców wojennych może źle wpływać na sytuację epidemiczną w Polsce - uważają eksperci. W trwającym Europejskim Tygodniu Szczepień podkreślają, że szczepienia ochronne są niezbędne do zapobiegania chorobom zakaźnym i tym samym do ochrony życia.

Radosław Hancewicz, fot. Sylwia Krassowska

Radosław Hancewicz

rzecznik prasowy podlaskiej KAS
29.04.2022

"Bardzo nas cieszy, że usługa Twój e-PIT cieszy się tak dużym powodzeniem. 90% zeznań wpływa do urzędów skarbowych w sposób elektroniczny" - mówi Radosław Hancewicz.

Anna Czurak i Marta Woźny-Tomczak, mat. pras.

Marta Woźny-Tomczak i Anna Czurak

psycholog, trenerka biznesu i doradca kariery
28.04.2022

"Musimy się zastanowić czy to, co robimy w pracy, daje nam satysfakcję, ale też czy jesteśmy doceniani. Bo czasami my jesteśmy bardzo zadowoleni ze swojej pracy, ale na przykład nasz szef tego nie okazuje, więc w pewnym momencie ta atmosfera albo brak docenienia jest symptomem do zmiany pracy" - oceniają goście Radia Białystok.


Daniel Czyżewski, źródło: energetyka24.com

Daniel Czyżewski

ekspert z portalu Energetyka24.com
27.04.2022

"Jesteśmy w dobrej sytuacji, na taki scenariusz przygotowywaliśmy się od wielu lat. Tych połączeń, zabezpieczeń jest dużo, więc do czasu uruchomienia Baltic Pipe, który w całości zastąpi rosyjskie dostawy gazu, damy radę" - mówi Daniel Czyżewski.

Bohdan Paszkowski, fot. Joanna Szubzda

Bohdan Paszkowski

wojewoda podlaski
27.04.2022

- To oczywiste, że przy takiej skali pomocy, którą udzielamy, pomoc zewnętrzna jest nam potrzebna. W tej chwili korzystamy wyłącznie ze środków krajowych (...) Mamy różne deklaracje dotyczące wsparcia z UE, z agend ONZ-owskich czy też np. USA.

Marcin Zwolski, fot. Monika Kalicka

dr Marcin Zwolski

kierownik działu naukowego Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku
26.04.2022

Matty Cash skradł serca polskich kibiców nie tylko swoimi umiejętnościami, ale też charakterem i sposobem bycia - jego przodkowie pochodzą z Podlasia.


prof. Henryk Wnorowski, fot. Sylwia Krassowska

prof. Henryk Wnorowski

z Rady Polityki Pieniężnej
26.04.2022

"Raty kredytów zależą od stóp procentowych i sytuacji na rynku finansowym. Na razie nie wiadomo, o ile mogą spaść, ale jeśli rozwiązania rządu wejdą w życie, to myślę, że może być to w przedziale od 300 do 500 zł mniej" - mówi prof. Henryk Wnorowski.

Roman Kaleta, źródło: malow.com.pl

Roman Kaleta

prezes firmy Malow
25.04.2022

"Kilka budynków w odległości kilkuset metrów jest zburzonych, ale nasza fabryka do tej pory nie ma żadnego uszkodzenia wojennego" - mówi prezes suwalskiej firmy Malow.

Stanisław Żaryn, arch. pryw.

Stanisław Żaryn

rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych
22.04.2022

- Pokazywanie, że przyjmowanie Ukraińców w Polsce prowadzi do dyskryminacji Polaków w ich własnym kraju albo że jest to proces, który może być groźny dla naszego państwa, to jest najważniejsza w tej chwili operacja dezinformacyjna prowadzona w języku polskim.


Jarosław Schabieński, fot. Tomasz Kubaszewski

dr Jarosław Schabieński

naczelnik Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa białostockiego oddziału IPN
21.04.2022

"Nawiązania do ideologii komunistycznej w tej dzisiejszej sytuacji są bardzo wyraźne. Armia rosyjska nigdy się od tych korzeni nie oderwała, czuje się w naturalny sposób spadkobiercą Związku Sowieckiego, jest dumna z tamtej armii i niestety postępuje tak samo, czyli w sposób bardzo brutalny, dziki" - mówił w Polskim Radiu Białystok dr Jarosław Schabieński.

Grzegorz Kuczyński, fot. Sylwia Krassowska

Grzegorz Kuczyński

prezes Fundacji Białystok Biega
21.04.2022

"Już za niecały miesiąc nasze duże biegowe święto. Nareszcie te kilka tysięcy osób będzie mogło wspólnie stanąć na linii startu, tak jak w 2019 roku" - mówi Grzegorz Kuczyński.

Mariusz Sokołowski, fot. Joanna Szubzda

Mariusz Sokołowski

dyrektor Szkoły Podstawowej nr 20 w Białymstoku
21.04.2022

"Każdy z nauczycieli musi tak pracować, żeby zaspokoić potrzeby edukacyjne polskich dzieci, a jednocześnie nie zaniedbać dzieci z Ukrainy. Jest to wyzwanie, ale to jest do zrobienia" - mówi Mariusz Sokołowski.
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok