Radio Białystok | Gość | Andrzej Bołkun - redaktor naczelny portalu Leopolis.news

Andrzej Bołkun

redaktor naczelny portalu Leopolis.news

24.01.2022, 07:37, akt. 13:42

Rosja koncentruje wojska na granicy z Ukrainą. "Moim zdaniem wśród Ukraińców nie ma jakichś panicznych nastrojów. Sporo ludzi wie, że ukraińskie wojsko jest poważne, ma doświadczenie realnych walk i to nie będzie taka lekka przechadzka po kraju, jak to było 7 lat temu".

Andrzej Bołkun, źródło: archiwum prywatne
Andrzej Bołkun, źródło: archiwum prywatne


0:00
0:00
Z Andrzejem Bołkunem rozmawia Adam Janczewski


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Oczy całego świata zwrócone są na Ukrainę. Rosja przy granicy tego kraju koncentruje duże siły wojskowe. Wiele zachodnich państw apeluje do Władimira Putina o złagodzenie sytuacji. Czy Ukraińcy obawiają się konfliktu zbrojnego?

Z Ukraińcem, redaktorem naczelnym portalu Leopolis.news Andrzejem Bołkunem rozmawia Adam Janczewski.


Adam Janczewski: Jakie są teraz nastroje na Ukrainie? Czy Ukraińcy żyją w przekonaniu, że lada dzień wybuchnie konflikt zbrojny?


Andrzej Bołkun: Moim zdaniem nie ma jakichś panicznych czy tragicznych nastrojów. Raczej w kraju jest spokojnie, żadnej paniki nie widać. Moim zdaniem ludzie rozumieją, co się dzieje, rozumieją zagrożenie, które stanowi Rosja. Ale władza stara się uspokoić obywateli i moim zdaniem ludzie ufają władzy.

Według danych socjologicznych jest raczej pół na pół - ludzie mówią, że Rosja może napaść, i mówi, że nie może. Ale zdaniem większości mieszkańców Ukrainy, jeżeli nawet ten napad może być, to wszyscy mówią, że to będzie koniec Rosji, bo Putin, raczej taki sobie bandyta, grozi, ale jak napadnie, to dostanie w łeb. Tak u nas mówią.

W ostatnich dniach jest też spora pomoc z Zachodu - z Anglii, ze Szwecji, pomoc z bronią. Bardzo się to Ukraińcom podoba. I inne kraje też, oprócz Niemiec, zapowiedziały, że będę pomagać Ukrainie.


Czy nastroje są podobne w całym kraju, czy może jest tak, że na przykład na zachodzie, we Lwowie jest spokojniej, mieszkańcy czują się bezpieczni ze względu na to, że są bliżej tej spokojnej granicy, a im bardziej na wschód, tym nastroje są mniej optymistyczne?


Sporo ludzi wie, że wojsko ukraińskie jest poważne, ma doświadczenie realnych walk i to nie będzie taka lekka przechadzka po kraju, jak to było siedem lat temu, kiedy właśnie rosyjskie wojska weszły na Ukrainę. Teraz około pół miliona osób przeszło ćwiczenia wojskowe i realną walkę na wschodzie. Raczej żadnych problemów, że ludzie pójdą na walkę, nie będzie.


To co chce osiągnąć swoimi działaniami Putin?


Chce jednego - żeby Ukraina była w strefie interesów Rosji. I to wszystko. Powiedział nawet, że gaz będą za darmo dawać, wszystko będzie, tylko żeby Ukraina nie była w NATO i nie była prozachodnia.


Jakiej przyszłości Ukrainy chcą sami Ukraińcy?


Ukraińcy mają obecnego prezydenta. Niektórzy odbierają go nieco śmiesznie, a tylko za jego prezydentury Zachód daje realną broń. Tego nie było wcześniej, a teraz jest.


Wspomniał pan m.in. o pomocy Brytyjczyków. Kto jeszcze pomaga? Na kogo liczy Ukraina?


Dobrze odbierane są stosunki z Polską. Od kilku lat są bardzo dobre. Chyba w ubiegłym miesiącu dwa razy było spotkanie naszego prezydenta z Dudą. I moim zdaniem to zaplecze polskie też jest bardzo ważne dla Ukrainy.

Pomaga Kanada - w piątek zapowiedziano 110 mln dolarów takiego pomocniczego kredytu dla Ukrainy. Kanada obiecywała broń dla ukraińskiej obrony terytorialnej. Holandia, Szwecja, kraje bałtyckie - te kraje pomagają najwięcej jak na razie. I Stany Zjednoczone, które zwiększyły pomoc na 200 mln, więcej niż w ubiegłym roku.


A jaką rolę może w tej pomocy odegrać Polska?


Mamy wspólny batalion ukraińsko-polsko-litewski, który moim zdaniem trzeba z terytorium Polski czy Litwy przenieść na Ukrainę, gdzie on raczej realnie jest potrzebny, a nie gdzieś ćwiczy w głębi kraju w Polsce. Na razie Polska nie mówi nic o broni publicznie, a może i nie trzeba o tym mówić - trzeba robić, trzeba pomagać.


Z tej pomocy wyłamuje się dość znacznie rząd niemiecki. Niemcy odmawiają dostaw broni, padają stamtąd niejednoznaczne, momentami chyba wręcz skandaliczne słowa jak np. szefa niemieckiej marynarki wojennej, który mówił o tym, że Półwysep Krymski już przepadł i nigdy w ręce Ukrainy nie wróci.


Ale wiemy, że ten pan admirał po swoich słowach podał się już do dymisji. To szybka reakcja. Ale razem z tym zapowiedziano, że tych słów i działań Niemiec Ukraińcy nie zapomną przez dziesiątki lat i będą pamiętać o tym, że w sytuacji, kiedy Ukraina chroni w sumie całą Europę od nawały ze wschodu, Niemcy nie pomagają w tej obronie.


Jak to jest odbierane przez Ukraińców?


Bardzo krytycznie i bardzo źle. Ukraińcy są zdziwieni taką pozycją.


Jaka jest przyczyna takiego stanowiska Niemiec? Interesy gospodarcze?


Interesy gospodarcze, interesy polityczne. Oprócz tego sporo niemieckich polityków po swojej dymisji pracuje w Gazpromie. Moim zdaniem może to być nawet prorosyjska agentura w Niemczech.


Jeżeli chodzi o Stany Zjednoczone, to pojawiła się informacja, że rodziny amerykańskich dyplomatów dostały nakaz ewakuacji z Kijowa, a to chyba nie wróży nic dobrego, bo do takich sytuacji dochodzi przy naprawdę realnym zagrożeniem i przy napiętej sytuacji.


Amerykanie zdemontowali już to, że będzie ewakuacja. Oni przygotowują się do niej na wszelki wypadek. To jest normalna procedura w każdym kraju. Jeżeli jest zagrożenie wojną, to każda ambasada ma plany ewakuacji - i kanadyjska, i polska i inne.


Są też informacje z innej części świata. Chiński przywódca Xi Jinping zaapelował do Rosji, by nie najeżdżała Ukrainy. I gdyby tutaj kończyło się to zdanie, to można byłoby nawet pochwalić chińskiego przywódcę. Natomiast jest tu jedynie przecinek. Xi Jinping zaapelował do Rosji, by nie najeżdżała Ukrainy... przed igrzyskami olimpijskimi w Pekinie.


Chyba 4 lutego Putin jedzie z wizytą do Chin. Chiny nie chcą przyjmować u siebie osoby, która rozpętała wojnę, dlatego mówią, że niech będzie olimpiada, a później zobaczymy.

Chiny mają swoje interesy, mają Tajwan, interesy w Afganistanie, w Kazachstanie, w innych krajach. Putinowi trudno walczyć na dwa fronty. On rozumie, że jeżeli zacznie walki tutaj w Europie, to Chiny mogą z tego skorzystać. I pamiętamy, że w piątek była rozmowa Bidena z premierem Japonii i Japonia zapowiedziała, że ona też bardzo źle odbiera próby Putina. Japonia może wspomnieć o Wyspach Kurylskich w tym czasie. Dlatego też ta rozmowa Bidena z premierem Japonii była w Moskwie źle odebrana.


Jak pańskim zdaniem będą wyglądały najbliższe miesiące na Ukrainie i przy granicy po stronie rosyjskiej i białoruskiej?


Moim zdaniem wojska rosyjskie teoretycznie mogą wejść na tereny okupowane przez Rosję. Wiemy, że w Dumie jest projekt ustawy o uznaniu tych republik za państwa niezależne. W tej sytuacji Rosja może z tego skorzystać i wprowadzić swoje wojska w celu obrony obywateli rosyjskich - tam większość dostała rosyjskie paszporty.

Biden zapowiedział, że nawet przejście jednego żołnierza rosyjskiego przez granicę będzie oznaczać wojnę. Zobaczymy. Ale moim zdaniem to naprawdę do końca olimpiady żadnej wojny raczej nie powinno być.


Myśli pan, że Ukraina odda te terenem? Mówimy o terenach wschodnich, okolice Ługańska, Doniecka.


Trudno powiedzieć. Ukraina nigdy tego nie mówi, że odda. Ukraina będzie czekać na to, co się będzie dalej dziać. Putin nie jest wieczny i sytuacja dla Ukrainy też nie jest najgorsza. Na razie Europa jest zależna od rosyjskiego gazu. Niedługo będą rozmowy z Katarem, jest gaz amerykański, który idzie do Świnoujścia. Dlatego moim zdaniem trzeba nam przeżyć ten trudny luty.


A później?


A później przyjdzie wiosna i będzie wszystko dobrze. Jeszcze powiem taką ciekawostkę, że w ubiegłym tygodniu przyjęto zmiany w ustawie i dozwolono wszystkim myśliwym wykorzystywać swoją prywatną broń do obrony kraju. Milion myśliwych to nie jest mało. Dlatego 100 tys. żołnierzy rosyjskich nie zastraszy Ukraińców, i Polaków też.


| red: zmj, sk


Przeczytaj, zanim skomentujesz


Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
Nie Teatr
gen. Andrzej Jakubaszek, fot. Monika Kalicka

gen. Andrzej Jakubaszek

komendant Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej
24.05.2022

"Na granicy polsko-białoruskiej zamontowano już ponad 90 km przęseł, budowa zapory idzie zgodnie z planem. Myślę, że realne jest ukończenie inwestycji do końca czerwca" - mówi poranny gość Polskiego Radia Białystok gen. Andrzej Jakubaszek.

Dariusz Piontkowski, fot. Sylwia Krassowska

Dariusz Piontkowski

wiceminister edukacji i nauki
23.05.2022

"Uczniowie z Ukrainy mogą liczyć na pewne ułatwienia - polecenia na egzaminie ósmoklasisty będą w języku ukraińskim, a w przypadku matematyki odpowiedzi mogą pisać także w języku ukraińskim, aby sprawdzać przede wszystkim ich umiejętności matematyczne" - mówi Dariusz Piontkowski.

Przemysław Daca, fot. Monika Kalicka

Przemysław Daca

prezes Wód Polskich
20.05.2022

- Wodociągi Białostockie przedstawiają wniosek taryfowy, który jest niezgodny z prawem. Z tego powodu Wody Polskie nie mogą go zatwierdzić - mówi Przemysław Daca.


Wojciech Pertkiewicz, fot. Monika Kalicka

Wojciech Pertkiewicz

prezes Jagiellonii Białystok
20.05.2022

"Byliśmy grupą rzemieślników, która wyrywała punkty, wyrwaliśmy ich wystarczająco na to, żeby utrzymać się w ekstraklasie. Uważam, że to nie jest to, na co zasługuje Jagiellonia - na wyrywanie punktów" - ocenia miniony sezon prezes Jagiellonii Białystok.

Maksymilian Dura, źródło: defence24.pl

kmdr por. Maksymilian Dura

ekspert portalu Defence24.pl
19.05.2022

"Jest to bardzo dobry krok ze strony Szwecji i Finlandii i powinniśmy się z tego cieszyć. To też nam uprości wymianę handlową, jeśli chodzi o sprzęt zbrojeniowy" - tak obecność Szwecji i Finlandii w NATO ocenia Maksymilian Dura.

foto: Monika Kalicka

Grzegorz Walijewski

hydrolog, rzecznik prasowy IMGW
18.05.2022

Coraz głośniej w Polsce o problemach z wodą. Specjaliści mówią o suszy hydrologicznej, co oznacza poważny stan. Jak na tle kraju wyglądają podlaskie zasoby wody i czy grozi nam w regionie susza?


Maciej Rant, fot. Sylwia Krassowska

Maciej Rant

organizator Błotnej Ligi Mistrzów
18.05.2022

- Piłka błotna to przede wszystkim zabawa. Nasze hasło brzmi "obrzucajmy się błotem na boisku, nie w realnym świecie" - mówi Maciej Rant.

Jan Strzelecki, mat. pras.

Jan Strzelecki

z Polskiego Instytutu Ekonomicznego
18.05.2022

"Dzięki infrastrukturze portowej możemy importować ropę z całego świata, ale embargo na rosyjską ropę może się przełożyć na ceny paliw w Polsce" - zauważa Jan Strzelecki.

Grzegorz Puda, źródło: gov.pl

Grzegorz Puda

minister funduszy i polityki regionalnej
17.05.2022

- Chcielibyśmy, aby dużą część środków z KPO stanowiły pieniądze na odbudowę gospodarki, na przyspieszenie rozwoju, na możliwość zwiększenia miejsc pracy, aby jeszcze bardziej to nasze koło zamachowe, którym są środki nie tylko europejskie, stanowiły podstawę do efektu kuli śnieżnej, abyśmy się mogli szybciej rozwijać.


prof. Joanna Zajkowska, fot. Wojciech Szubzda

prof. Joanna Zajkowska

podlaski konsultant w dziedzinie epidemiologii
16.05.2022

Od dziś nie ma już w Polsce stanu epidemii, jest - zagrożenie epidemiczne. "Nawet jeżeli pojawiłby się wzrost zachorowań, to jesteśmy na to przygotowani".

Agnieszka Muzyk, fot. Adam Dąbrowski

Agnieszka Muzyk

dyrektor Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Łomży
13.05.2022

"Na ten moment, w skali województwa, mamy kilka przypadków unieważnienia egzaminu maturalnego" - mówi Agnieszka Muzyk.

Jakub Gujda, Paweł Szymański, Magdalena Kamińska i Konrad Szczebiot, fot. Monika Kalicka

Jakub Gujda, Paweł Szymański, Magdalena Kamińska i Konrad Szczebiot

z Policealnego Studium Wokalno-Aktorskiego w Białymstoku
12.05.2022

"Decydując się na swój recital, studenci pokazują swoją wrażliwość, swoje zainteresowanie, nurt, w którym się naprawdę dobrze czują lub kompensują swoje niedobory przez przygotowanie przez wybitnych fachowców" - mówi dyrektor Studium Wokalno-Aktorskiego Paweł Szymański.


Anna Czurak i Marta Woźny-Tomczak, mat. pras.

Marta Woźny-Tomczak i Anna Czurak

trenerka biznesu i doradca kariery
12.05.2022

"Poszukiwanie pracy jest projektem nie na miesiąc, a na miesiące, na lata i warto naprawdę się dobrze do tego przygotować. Wysyłanie stu CV na sto różnych stanowisk w tej samej wersji - nie jest dobre" - radzą ekspertki od poszukiwania pracy.

Bożena Bednarek, fot. Sylwia Krassowska

Bożena Bednarek

ze Stowarzyszenia "Szukamy Polski"
11.05.2022

Trochę poezji, trochę show - tak w skrócie można określić slam poetycki, którego druga odsłona już 12 maja w Białymstoku. "To bardzo oryginalne podejście do promowania poezji, zupełnie inne niż oficjalne konkursy czy spotkania autorskie".

dr Arkadiusz Niedźwiedzki, fot. Joanna Szubzda

dr Arkadiusz Niedźwiedzki

ekonomista z UwB
11.05.2022

- Jeżeli mamy problemy związane z obsługą zobowiązań kredytowych, to po prostu trzeba z bankiem rozmawiać i próbować ustalić lepsze warunki spłaty czy odroczenie. Nie należy traktować tej sytuacji jako walki, ale jako próbę dogadania się.


Michał Marek, mat. pryw.

Michał Marek

z Centrum Badań nad Współczesnym Środowiskiem Bezpieczeństwa
10.05.2022

"Kreml doskonale gra na nastrojach społecznych, na resentymentach, na emocjonalnej sferze odbiorców" - mówi Michał Marek.

fot. Sylwia Krassowska

Jacek Sasin

wicepremier, minister aktywów państwowych
9.05.2022

"Nie przewiduję w tej chwili, aby do czwartego kwartału, bo wtedy ruszy gazociąg Baltic Pipe, żebyśmy musieli ograniczać dostawy gazu do odbiorców. Nawet gdyby doszło do takiej sytuacji, - nie dotknie to gospodarstw domowych" - podkreśla Jacek Sasin.

Marcin Moniuszko, fot. Monika Kalicka

prof. Marcin Moniuszko

z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku
6.05.2022

"Nie może się znudzić coś, co jest tak różnorodne, tak niesamowite i co pokazuje potęgę intelektualną, potęgę naukową, potęgę artystyczną naszego miasta i regionu" - prof. Marcin Moniuszko zachęca do udziału w Podlaskim Festiwalu Nauki i Sztuki.


Andrzej Bołkun, źródło: archiwum prywatne

Andrzej Bołkun

redaktor naczelny lwowskiego portalu Leopolis.news
5.05.2022

- Rosjanie planują 9 maja przeprowadzić paradę w Mariupolu, dlatego nie żałują swoich żołnierzy - giną ich codziennie setki. Jeżeli ona się odbędzie, to wojska ukraińskie też będą planować jakieś niespodzianki na tę paradę.

Sebastian Zdanowicz, fot. Monika Kalicka

st. bryg. Sebastian Zdanowicz

podlaski komendant wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej
4.05.2022

"Służymy pomocą w szerokim zakresie - nie ignorujemy, nie bagatelizujemy żadnych zgłoszeń. Dlatego zarówno PSP, jak i OSP, cieszy się dużym poparciem społecznym. Na nas zawsze można liczyć" - mówi st. bryg. Sebastian Zdanowicz.

Dariusz Piontkowski, fot. Wojciech Szubzda

Dariusz Piontkowski

wiceminister edukacji narodowej
4.05.2022

"Trzymamy kciuki, tradycyjnie połamania piór. Mamy nadzieję, że wszystko będzie dobrze, zdadzą na wysokim poziomie, potem dostaną się na te studia, na które sobie wymarzyli" - życzy maturzystom wiceminister edukacji.


fot. Monika Kalicka

Helena Dubowska

dyrektor Polskiej Szkoły im. Jana Pawła II w Grodnie
2.05.2022

"Polska szkoła w Grodnie działa i będzie działać mimo ustawowej na Białorusi likwidacji nauczania w języku polskim" - podkreśla Helena Dubowska.

fot. Monika Kalicka

Wojciech Kirejczyk

dyrektor Biura Programu Niepodległa
2.05.2022

"Biuro Programu Niepodległa zaprasza wszystkie Polki, Polaków i przyjaciół Polski w kraju i za granicą do tego, żeby w Dzień Flagi wywiesić biało-czerwoną flagę na balkonie, w oknie (...) i pochwalić się zdjęciem tej naszej flagi w mediach społecznościowych właśnie z hasztagiem #mojaflaga" - mówi Wojciech Kirejczyk.

prof. Ernest Kuchar, źródło: archiwum prywatne

prof. Ernest Kuchar

prezes Polskiego Towarzystwa Wakcynologii
29.04.2022

Narastający kryzys humanitarny spowodowany falą uchodźców wojennych może źle wpływać na sytuację epidemiczną w Polsce - uważają eksperci. W trwającym Europejskim Tygodniu Szczepień podkreślają, że szczepienia ochronne są niezbędne do zapobiegania chorobom zakaźnym i tym samym do ochrony życia.


Radosław Hancewicz, fot. Sylwia Krassowska

Radosław Hancewicz

rzecznik prasowy podlaskiej KAS
29.04.2022

"Bardzo nas cieszy, że usługa Twój e-PIT cieszy się tak dużym powodzeniem. 90% zeznań wpływa do urzędów skarbowych w sposób elektroniczny" - mówi Radosław Hancewicz.

Anna Czurak i Marta Woźny-Tomczak, mat. pras.

Marta Woźny-Tomczak i Anna Czurak

psycholog, trenerka biznesu i doradca kariery
28.04.2022

"Musimy się zastanowić czy to, co robimy w pracy, daje nam satysfakcję, ale też czy jesteśmy doceniani. Bo czasami my jesteśmy bardzo zadowoleni ze swojej pracy, ale na przykład nasz szef tego nie okazuje, więc w pewnym momencie ta atmosfera albo brak docenienia jest symptomem do zmiany pracy" - oceniają goście Radia Białystok.

Daniel Czyżewski, źródło: energetyka24.com

Daniel Czyżewski

ekspert z portalu Energetyka24.com
27.04.2022

"Jesteśmy w dobrej sytuacji, na taki scenariusz przygotowywaliśmy się od wielu lat. Tych połączeń, zabezpieczeń jest dużo, więc do czasu uruchomienia Baltic Pipe, który w całości zastąpi rosyjskie dostawy gazu, damy radę" - mówi Daniel Czyżewski.


Bohdan Paszkowski, fot. Joanna Szubzda

Bohdan Paszkowski

wojewoda podlaski
27.04.2022

- To oczywiste, że przy takiej skali pomocy, którą udzielamy, pomoc zewnętrzna jest nam potrzebna. W tej chwili korzystamy wyłącznie ze środków krajowych (...) Mamy różne deklaracje dotyczące wsparcia z UE, z agend ONZ-owskich czy też np. USA.

Marcin Zwolski, fot. Monika Kalicka

dr Marcin Zwolski

kierownik działu naukowego Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku
26.04.2022

Matty Cash skradł serca polskich kibiców nie tylko swoimi umiejętnościami, ale też charakterem i sposobem bycia - jego przodkowie pochodzą z Podlasia.

prof. Henryk Wnorowski, fot. Sylwia Krassowska

prof. Henryk Wnorowski

z Rady Polityki Pieniężnej
26.04.2022

"Raty kredytów zależą od stóp procentowych i sytuacji na rynku finansowym. Na razie nie wiadomo, o ile mogą spaść, ale jeśli rozwiązania rządu wejdą w życie, to myślę, że może być to w przedziale od 300 do 500 zł mniej" - mówi prof. Henryk Wnorowski.


Roman Kaleta, źródło: malow.com.pl

Roman Kaleta

prezes firmy Malow
25.04.2022

"Kilka budynków w odległości kilkuset metrów jest zburzonych, ale nasza fabryka do tej pory nie ma żadnego uszkodzenia wojennego" - mówi prezes suwalskiej firmy Malow.

Stanisław Żaryn, arch. pryw.

Stanisław Żaryn

rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych
22.04.2022

- Pokazywanie, że przyjmowanie Ukraińców w Polsce prowadzi do dyskryminacji Polaków w ich własnym kraju albo że jest to proces, który może być groźny dla naszego państwa, to jest najważniejsza w tej chwili operacja dezinformacyjna prowadzona w języku polskim.

Jarosław Schabieński, fot. Tomasz Kubaszewski

dr Jarosław Schabieński

naczelnik Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa białostockiego oddziału IPN
21.04.2022

"Nawiązania do ideologii komunistycznej w tej dzisiejszej sytuacji są bardzo wyraźne. Armia rosyjska nigdy się od tych korzeni nie oderwała, czuje się w naturalny sposób spadkobiercą Związku Sowieckiego, jest dumna z tamtej armii i niestety postępuje tak samo, czyli w sposób bardzo brutalny, dziki" - mówił w Polskim Radiu Białystok dr Jarosław Schabieński.


Grzegorz Kuczyński, fot. Sylwia Krassowska

Grzegorz Kuczyński

prezes Fundacji Białystok Biega
21.04.2022

"Już za niecały miesiąc nasze duże biegowe święto. Nareszcie te kilka tysięcy osób będzie mogło wspólnie stanąć na linii startu, tak jak w 2019 roku" - mówi Grzegorz Kuczyński.

Mariusz Sokołowski, fot. Joanna Szubzda

Mariusz Sokołowski

dyrektor Szkoły Podstawowej nr 20 w Białymstoku
21.04.2022

"Każdy z nauczycieli musi tak pracować, żeby zaspokoić potrzeby edukacyjne polskich dzieci, a jednocześnie nie zaniedbać dzieci z Ukrainy. Jest to wyzwanie, ale to jest do zrobienia" - mówi Mariusz Sokołowski.

Aleś Zarembiuk - prezes Fundacji Dom Białoruski, fot. Jarosław Iwaniuk

Aleś Zarembiuk

prezes Fundacji Dom Białoruski w Warszawie
20.04.2022

"Białorusini pokazują i całemu światu, i Ukraińcom, że my jesteśmy po stronie ukraińskiej, że my rozumiemy, czym jest ukraińska niepodległość i to, że z terytorium Białorusi lecą rakiety to jest decyzja Łukaszenki, który nie jest uznawany za prezydenta białoruskiego" - ocenia Aleś Zarembiuk.
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok