Radio Białystok | Gość | gen. Roman Polko - były dowódca jednostki wojskowej GROM

gen. Roman Polko

były dowódca jednostki wojskowej GROM

25.02.2022, 08:25, akt. 10:31

"Prawda jest taka, że jeżeli Ukraina stanie się łupem Putina, to Rosja pójdzie dalej, Putin pójdzie dalej" - ocenia były dowódca jednostki wojskowej GROM.

gen. Romana Polko, źródło: archiwum prywatne
gen. Romana Polko, źródło: archiwum prywatne


0:00
0:00
Z gen. Romanem Polką rozmawia Iza Serafin | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Z ostatnich doniesień wynika, że Rosjanie zaczęli bombardowanie Kijowa. Wczoraj późnym wieczorem i w nocy Stany Zjednoczone i Unia Europejska ogłosiły kolejne sankcje, nałożone na Rosję. Jak wygląda sytuacja po dobie od rozpoczęcia inwazji na Ukrainę i czego możemy się spodziewać - o tym z byłym dowódcą jednostki wojskowej GROM - gen. Romanem Polką rozmawia Iza Serafin. 


Iza Serafin: Mamy taką sytuację po ponad dobie, szef ukraińskiej dyplomacji porównuje ją do ataku niemieckich nazistów z 1941 roku, uderzenie na Kijów, bombardowanie Kijowa, czołgi coraz bliżej ukraińskiej stolicy, ataki na cele wojskowe i cywilne. I mamy kolejne sankcje, które na Rosję nakładają Stany Zjednoczone, Unia Europejska i Wielka Brytania. Czy to może zatrzymać Putina i co tak naprawdę oznacza to zajmowanie Kijowa?


gen. Roman Polko: Porównanie jest oczywiście trafne, mamy wojnę z minionej epoki, która myśleliśmy, że już dawno minęła, że cały czas świat zachodu propagował tak zwany "soft power", czyli miękką siłę, przekonanie, że Putin przekonany do tych wartości, które są w Europie, będzie je wprowadzać i będzie już takim gołąbkiem pokoju, jak to nawet czasem w niektórych memach pokazywano. Otóż tak po prostu nie jest. 

Mamy tragiczną wojnę, mamy ofensywę, mamy dzielny naród ukraiński, żołnierzy ukraińskich, którzy stawiają opór. To nie jest armia z 2014 roku, to są ludzie, którzy walczą, należy im się ogromny szacunek i przede wszystkim wsparcie, w tym wsparcie w postaci narzędzi walki, uzbrojenia. Ja prowadziłem kilka misji pokojowych, to nie zdarzyło mi się tak, żebyśmy wprowadzali pokój, rozbrajając jedną ze stron, a niestety niektórzy członkowie NATO dalej w taki sposób myślą, że nie dostarczając broni Ukrainie, doprowadzą do pokoju. 

A prawda jest taka, że jeżeli Ukraina stanie się łupem Putina, to Rosja pójdzie dalej, Putin pójdzie dalej.



A w tej sytuacji z tym dozbrojeniem z zachodu, ukraińska armia ma szansę w starciu z rosyjską? Prezent Ukrainy błagał o to dozbrojenie, ale na razie bez efektów.


No to właśnie jest to. Po pierwsze sankcje, które były zapowiedziane, powinny być wprowadzone - to jest ten system Swift, niektórzy dalej chcą po cichu robić biznesy z Putinem, po drugie te wszystkie dziury w tych sankcjach - patrz Białoruś - powinny zostać uszczelnione, to białoruscy generałowie podlegają pod Kreml i musimy mieć tę świadomość i nie możemy dopuścić do tego, żeby były jakieś drugie obejścia. Po trzecie rzeczywiście dla własnego bezpieczeństwa, bezpieczeństwa Europy musimy wspierać militarnie i chcemy wspierać Ukraińców, którzy mają silne morale, wolę walki i pewnie w tych działaniach takich powietrznych, gdzie nie mają systemu przeciwrakietowego, przeciwlotniczego to przewaga Rosji jest tak miażdżąca, że nie ma się czym przeciwstawić, ale w działaniach nieregularnych, partyzanckich - jestem przekonany, że Ukraińcy nie oddadzą swojej ojczyzny pod okupację rosyjską. 

Już w tej chwili Rosja płaci duży koszt tej agresji, mam nadzieję, że ten koszt będzie tak duży, że zniechęci się i się wycofa z terytorium Ukrainy, a my musimy Ukraińcom w tym pomóc. 

Jeszcze jedną rzecz dodam, otóż tak miałem zaszczyt dowodzić jednostką GROM, polscy specjalsi, którzy narodzili się tak naprawdę w Wielkiej Brytanii, tam byli szkoleni pierwsi komandosi, którzy później prowadzili działania partyzanckie na terytorium Polski, organizowali tę partyzantkę i przeciwstawiali się okupantowi. Myślę, że jesteśmy winni taką pomoc Ukrainie. 


A wracając do tych sankcji, panie generale, wciąż niestety nie ma gotowości, czy woli, a może jednego i drugiego - interesu do wyłączenia właśnie Rosji z tego systemu Swift i objęcia sankcjami samego Putina. Czy to mogłoby pana zdaniem zmienić sytuację i czy jest na to szansa?


Sankcje działają długoterminowo. One w ciągu tygodnia - miesiąca nie przyniosą skutków. Brak tych sankcji doprowadził już do tej sytuacji, którą mamy na Białorusi w tej chwili, do tego, że opozycja jest w więzieniach, brak tych sankcji doprowadził do tego, że jesteśmy w takiej sytuacji jak dzisiaj, gdyby w 2014 roku wprowadzono twarde sankcje, wówczas sytuacja wyglądałaby zgoła inaczej.

Niestety pod tym względem myślę, że świat solidarnie powinien pójść dalej. Np. taka FIFA potrafi wykluczyć kraje z rozgrywek mistrzowskich w piłce nożnej, bo nie płacą składek, albo państwo ingeruje w działalność wewnętrzną związku, a nie potrafi wykluczyć Rosji z rozgrywek, gdzie nie wyobrażam sobie, żeby Polska dzisiaj czy w marcu grała jakiś mecz na stadionie w Rosji. 

Myślę, że świat cywilizowany powinien twardo powiedzieć "nie", odizolować Rosję, oczywiście czekam na takich przywódców, jak Reagan, Kennedy, którzy odpowiedzą jedynym językiem, który Putin rozumie - językiem siły, ponieważ jakiekolwiek ustępstwa rozzuchwalają tego szaleńca, ale takiego wyrachowanego, który wykorzystuje każdą słabość, żeby budować swój cel ostateczny, jakim jest przejęcie kontroli w istocie nad Europą i to Putin miałby być gwarantem pokoju w stosunku do tego, co się w Europie dzieje.


Mówi pan o ostatecznym calu, jak to pan ujął szaleńca, Ukraina, dalej republiki nadbałtyckie i boję się pomyśleć, ale zapytać muszę - w następnej kolejności Polska?


Tak jak mówił św. pamięci prezydent Lech Kaczyński, który - ja  miałem z nim parę takich rozmów i rzeczywiście zawsze widział to, co jest za horyzontem, to było zaskakujące, przenikliwe, dużo się nauczyłem, wtedy niektórzy pukali się w czoło - on po prostu patrzył dalej, niektórzy tego nie rozumieli, ale dokładnie tak to wygląda, jak wcześniej przewidział. 

Nie możemy do tego dopuścić, musimy twardo powiedzieć nie. To, co mówił św. pamięci prezydent Lech Kaczyński, to było ostrzeżenie, które usłyszeliśmy dobrych parę lat temu. Szkoda, że zachód tego nie usłyszał.


Jakich sojuszników, oprócz zadeklarowanej Białorusi, tak naprawdę ma teraz Rosja?


No niestety, z tego co widzę to Chiny, które rozgrywają swoją sprawę na Tajwanie i zależy im na osłabieniu jeszcze większym Stanów Zjednoczonych w tej swojej rywalizacji, ale Chiny to taki sojusznik, który nie pójdzie ramię w ramię, bo tak naprawdę Białoruś nie jest sojusznikiem Putina, tylko weszła w podporządkowanie Rosji, to rosyjscy generałowie dowodzą teraz na Białorusi, a nie Łukaszenka. 

Chiny z kolei patrzą, co im się bardziej opłaca i rozgrywają w cyniczny sposób swoje interesy kosztem obszaru, który ich niespecjalnie interesuje. To Europa przede wszystkim powinna zadbać o bezpieczeństwo na własnym terenie i też oczekuję, takie sygnały poszły wczoraj, to bardzo dobrze, że już nie tylko USA będą wzmacniały wschodnią rubież NATO, ale siły natowskie. 

Chciałbym mieć tutaj hiszpańskich, włoskich, węgierskich żołnierzy na terytorium Polski, Litwy, Łotwy, Estonii i Rumunii, bo w ten sposób okazując w czynie solidarność, wysyłamy czytelny, mocny sygnał dla Putina.


Na razie mówimy o sytuacji na Ukrainie, akcji militarnej, a czy świat jest w stanie obronić się przed szykowanym ponoć przez wiele miesięcy cyberatakiem ze strony Rosji?


To jest rzeczywiście coś, co już obserwujemy, aktywność trolli w mediach społecznościowych, cyberataki. Dzisiaj tak walczą terroryści, tak walczy Putin, również prowadzi się wojnę informacyjną, myśmy dzięki prezydentowi Bidenowi, wywiadowi amerykańskiemu przejęli inicjatywę w tych działaniach, ale trzeba robić wszystko żeby to kontrolować. 

I oczywiście też słyszeliśmy z ust Putina takie sygnały, że jeżeli wprowadzimy sankcje, blokadę SWIFT, to z pewnością ataki w cyberprzestrzeni będą prowadzone na te systemy po to, żeby również nas osłabiać. 

Aczkolwiek trudno jest w tej chwili Putinowi prowadzić wojnę na kilku frontach. Jeżeli doprowadzimy do tego, że już Ukraina nie będzie się bronić, to z pewnością wszystkie te siły, które atakują dzisiaj Ukrainę, będą przekierowane właśnie dokładnie na te nasze kierunki, tych którzy wspierają dzisiaj Ukrainę, nawet słowem.


Może trzeba więcej o tym mówić, że cyberwojna to już nie jest problem tylko Ukrainy, ale całego świata. Bardzo dziękuję panie generale za rozmowę.

| red: mak


Przeczytaj, zanim skomentujesz



ZNAJDŹ NAS





REKLAMA
Nowy tytul

REKLAMA
STARE DOBRE MAŁŻEŃSTWO OIFP

REKLAMA
CARMINA BURANA KONCERT ORATORYJNY OIFP

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego
Robert Sadowski, fot. Marcin Gliński

Robert Sadowski [wideo]

dyrektor Muzeum Wojska w Białymstoku
2.05.2024

"To symbol, który nas wszystkich łączy" - tak o biało-czerwonej fladze mówił w Polskim Radiu Białystok dyrektor Muzeum Wojska w Białymstoku Robert Sadowski.

Radosław Hancewicz, fot. Joanna Szubzda

Radosław Hancewicz [wideo]

rzecznik podlaskiej KAS
30.04.2024

Około 7-9 proc. to jeszcze zeznania podatkowe składane tradycyjną drogą w formie papierowej - albo bezpośrednio w urzędzie, albo za pośrednictwem poczty. Natomiast powyżej 90 proc. podatników rozlicza się elektronicznie - mówi rzecznik.

foto: Monika Kalicka

Michał Fiszer

ekspert Stowarzyszenia Portów Lotniczych V4+
29.04.2024

Pierwszy samolot z lotniska Białystok - Krywlany odleci być może w ciągu roku. Początkowo planuje się loty do Chorwacji, może do Niemiec, ale nie oczekujmy tego, że będą to loty codziennie, tylko zapewne w jakieś dni tygodnia - mówi Michał Fiszer.


fot. Marcin Gliński

Paweł Chomczyk

współtwórca Siedliska Kultury Solniki 44
28.04.2024

To ma być przedsmak i wiosenna odsłona letniego festiwalu teatralnego LasFest. W nadchodzący majowy długi weekend Siedlisko Kultury Solniki 44 otwiera tegoroczny sezon artystyczny.

fot. Gabriela Lasota

Emilia Świętochowska

Podlaski Instytut Kultury
27.04.2024

Do 10 maja można nadsyłać zgłoszenia do Rockowań. Gdzie można to zrobić, jakie kryteria trzeba spełnić, żeby dostać się do półfinału przeglądu?

fot. Joanna Szubzda

Karol Zimnoch [wideo]

doradca kredytowy
26.04.2024

Znane są już założenia programu Mieszkanie na start. Kto będzie mógł skorzystać z państwowych dopłat do kredytów hipotecznych i na jakich warunkach?


prof. Mariusz Popławski

prof. Mariusz Popławski [wideo]

rektor elekt Uniwersytetu w Białymstoku
25.04.2024

- Celem jest doprowadzenie do tego, żeby wszystkie wydziały, a przypomnę, że mamy ich 15, były zlokalizowane na kampusie, żeby oprócz tego były akademiki, żeby była stołówka z prawdziwego zdarzenia, żeby życie studenckie mogło się rozwijać.

źródło: www.gov.pl

Mikołaj Dorożała [wideo]

wiceminister klimatu i środowiska
24.04.2024

"Chcemy ochronić najcenniejsze drzewa, a jednocześnie zaprezentować też pakiet dla przedsiębiorców drzewnych" - mówi Mikołaj Dorożała.

Artur Kosicki, fot. Sylwia Krassowska

Artur Kosicki [wideo]

marszałek województwa podlaskiego
23.04.2024

"Myślę, że nowy zarząd województwa stworzy Prawo i Sprawiedliwość. Zobaczymy tylko z kim, w jaki sposób i na jakich warunkach, bo to jest bardzo istotne" - mówi Artur Kosicki.


Czesław Renkiewicz, fot. Barbara Sokolińska

Czesław Renkiewicz

prezydent Suwałk
22.04.2024

"Bardzo się cieszę, że będę mógł jeszcze przez pięć lat kierować naszym miastem. Dużo spraw jest do załatwienia, wiem, jakie są oczekiwania mieszkańców. Uczynię wszystko, żeby miasto piękniało, zmieniało się" - mówi Czesław Renkiewicz.

dr Maciej Białous, fot. Barbara Sokolińska

dr Maciej Białous [wideo]

socjolog z Uniwersytetu w Białymstoku
22.04.2024

- Tego typu wyniki jak w Korycinie pokazują, jak bardzo decyzja każdego z nas o pójściu bądź niepójściu na wybory może decydować o tym, co przez kolejne lata będzie się działo w naszej miejscowości - mówi dr Maciej Białous.

Marcin Kruszewski, fot. Joanna Szubzda

Marcin Kruszewski [wideo]

prawnik, twórca profilu i książki „Prawo Marcina”
21.04.2024

- Można mówić o prawie w trochę inny sposób, przekazywać te informacje nie po prawniczemu, ale po ludzku, językiem zrozumiałym dla każdego, również dla dzieciaków - mówi Marcin Kruszewski.


Krzysztof Gawkowski, fot. Marcin Gliński

Krzysztof Gawkowski [wideo]

wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski
19.04.2024

- Rosja tego nie ukrywa, że za wszelką cenę chciałaby rozbić sojusz Unii Europejskiej, państw go tworzących, i będzie siała dezinformację w Polsce i w innych państwach. Szczególnie ma to znaczenie przy eurowyborach, dlatego że one nasilają te odśrodkowe ruchy - mówi minister.

Krzysztof Truskolaski, fot. Marcin Gliński

Krzysztof Truskolaski [wideo]

poseł, szef podlaskiej Platformy Obywatelskiej
18.04.2024

"Jeżeli ktoś jest zawiedziony rządami pana marszałka Artura Kosickiego, jest zawiedziony też ośmioma latami rządów PiS, to będziemy rozmawiać z każdą taką osobą, która chciałaby rzeczywiście budować województwo podlaskie" - mówił w Polskim Radiu Białystok poseł, szef podlaskiej Platformy Obywatelskiej Krzysztof Truskolaski.

Michał Kuźmicz, fot. Barbara Sokolińska

Michał Kuźmicz [wideo]

członek Izby Adwokackiej i ekspert prawa karnego gospodarczego
17.04.2024

- Państwo polskie w lipcu ubiegłego roku zrobiło olbrzymi krok w kierunku gwarancji bezpieczeństwa dla dzieci - mówił w Polskim Radiu Białystok Michał Kuźmicz.


Paulina Piechna-Więckiewicz, fot. Marcin Gliński

Paulina Piechna-Więckiewicz [wideo]

wiceminister edukacji
16.04.2024

- Ograniczenie zadawania prac domowych uczniom to była konieczność, bo polska szkoła przeciążała pracami domowymi, które często nie przynosiły efektów edukacyjnych - mówi wiceministra edukacji Paulina Piechna-Więckiewicz.

prof. Adam Bartnicki, fot. Barbara Sokolińska

prof. Adam Bartnicki [wideo]

dziekan Wydziału Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu w Białymstoku
15.04.2024

- Jeśli jedno państwo atakuje drugie to mamy stan wojny. To jest dzisiaj nieoczywiste, ale też pokazuje, jak zmieniło się postrzeganie wojny w ogóle w stosunkach międzynarodowych - mówi o konflikcie między Izraelem a Iranem prof. Adam Bartnicki.

fot. Joanna Szubzda

mjr Katarzyna Zdanowicz [wideo]

rzeczniczka Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej
12.04.2024

- Teraz mamy zdecydowanie więcej prób nielegalnego przekraczania granicy niż w pierwszych miesiącach tego roku. Za to, co dzieje się przy granicy, są odpowiedzialne służby białoruskie, bo to one tym wszystkim sterują - mówi mjr Katarzyna Zdanowicz.


Jan Perkowski, fot. Joanna Szubzda

Jan Perkowski

starosta białostocki
11.04.2024

"W naszym powiecie białostockim rozwój idzie dynamicznie - mieszkańców przybywa z roku na rok" - mówi Jan Perkowski.

Jacek Brzozowski, fot. Marcin Gliński

Jacek Brzozowski [wideo]

wojewoda podlaski
11.04.2024

"Odpowiedzialna polityka migracyjna polega na zapewnieniu szczelności granicy państwa" - mówił w Polskim Radiu Białystok wojewoda podlaski Jacek Brzozowski.

Stefan Krajewski, fot. Sylwia Krassowska

Stefan Krajewski [wideo]

wiceminister rolnictwa, podlaski poseł PSL, prezes podlaskich struktur PSL
10.04.2024

- Koalicja z PiS-em byłaby bardzo trudną koalicją po tym wszystkim, co się wydarzyło i w polityce krajowej, i w polityce regionalnej - mówi Stefan Krajewski o powyborczej sytuacji w sejmiku województwa podlaskiego.


Tadeusz Truskolaski, fot. Edyta Wołosik

Tadeusz Truskolaski [wideo]

prezydent Białegostoku
9.04.2024

- Nawet jeśli zmieni się prawo, będzie to moja ostatnia kadencja - mówi Tadeusz Truskolaski.

Artur Kosicki, fot. Sylwia Krassowska

Artur Kosicki [wideo]

marszałek województwa podlaskiego
8.04.2024

"Będę rozmawiał z każdym, komu leży na sercu dobro naszego regionu. Będę rozmawiał z panem Stanisławem Derehajłą (z Konfederacji), Trzecią Drogą i Polskim Stronnictwem Ludowym. Będę rozmawiał nawet z Koalicją Obywatelską" - mówi Artur Kosicki.

Mariusz Chrzanowski, fot. Adam Dąbrowski

Mariusz Chrzanowski

prezydent Łomży
8.04.2024

"Mam nadzieję, że ta trzecia kadencja będzie kadencją stabilizacji. Liczę też na wsparcie rady miejskiej Łomży. Jest to niezwykle ważne, a różnie z tym bywało w poprzednich latach. Dla rozwoju naszego miasta ważne jest, aby był spokój, aby udało się zbudować większość ponad podziałami" - mówi Mariusz Chrzanowski.


dr Maciej Białous, fot. Sylwia Krassowska

dr Maciej Białous [wideo]

socjolog z Uniwersytetu w Białymstoku
8.04.2024

"Tadeusz Truskolaski był faworytem i nie miał za bardzo z kim przegrać. Wynik Henryka Dębowskiego jest bardzo dobry, biorąc pod uwagę, że nazwisko kandydata na prezydenta Białegostoku zostało ogłoszone w ostatniej chwili" - mówi dr Maciej Białous.

dr Katarzyna Sztop-Rutkowska, fot. Sylwia Krassowska

dr Katarzyna Sztop-Rutkowska [wideo]

z Wydziału Socjologii Uniwersytetu w Białymstoku
8.04.2024

"W Białymstoku i w Łomży nie ma zaskoczenia. Suwałki są największą niespodzianką w regionie. Niewiele osób spodziewało się, że w Suwałkach będzie druga tura wyborów. Przez te dwa tygodnie czeka nas duża walka polityczna, programowa" - mówi dr Katarzyna Sztop-Rutkowska.

Piotr Morko, fot. Monika Kalicka

Piotr Morko

prezes Lowlanders Białystok
7.04.2024

Do gry wracają zawodnicy Lowlanders Białystok. Aktualni mistrzowie Polski w futbolu amerykańskim będą chcieli powtórzyć sukces z poprzednich rozgrywek. W lipcu zeszłego roku pokonali Silesię Rebels Katowice 38:35 i zdobyli swój trzeci mistrzowski tytuł.


Marek Rybnik, fot. Sylwia Krassowska

Marek Rybnik [wideo]

dyrektor Delegatury Krajowego Biura Wyborczego w Białymstoku
5.04.2024

"Niezależnie od tego, ile kart otrzymamy, czy trzy, czy cztery, to na każdej karcie do głosowania, chcąc, żeby nasz głos był ważny, możemy postawić tylko jeden znak X. To jest warunek sine qua non ważności oddanego głosu" - mówi Marek Rybnik.

Andrzej Domański, fot. Sylwia Krassowska

Andrzej Domański [wideo]

minister finansów
4.04.2024

"Chcemy, aby nowy system był systemem przewidywalnym, stabilnym, na bazie którego samorządowcy będą mogli łatwiej planować swoje inwestycje" - mówi Andrzej Domański.

Aleś Zarembiuk - prezes Fundacji Dom Białoruski, fot. Jarosław Iwaniuk

Aleś Zarembiuk [wideo]

prezes Białoruskiego Domu w Warszawie
3.04.2024

- Jestem przekonany, że ani Polacy, ani Białorusini nie chcą żadnej wojny, żadnego konfliktu, żadnej eskalacji, ale to przygotowują nam niestety jeden zbrodniarz Putin i drugi dyktator Łukaszenka - mówił w Polskim Radiu Białystok Aleś Zarembiuk.


Maciej Maciejewski, fot. Marcin Gliński

Maciej Maciejewski [wideo]

synoptyk
2.04.2024

"Na podstawie pomiarów, jakie są prowadzone przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wynika ewidentnie, że robi nam się coraz cieplej. Średnia roczna temperatura rośnie" - mówił w Polskim Radiu Białystok synoptyk Maciej Maciejewski.

Gen. Wiesław Kukuła, fot. Joanna Szubzda

gen. Wiesław Kukuła

szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego
29.03.2024

- Rosja przygotowuje się do wojny z NATO. To jest fakt. Pytanie, jak my to odbieramy i co robimy? Czy uważamy, że tego typu informacje nas straszą czy raczej są sygnałem do tego, żebyśmy się przygotowali. To, w jaki sposób Rosja zareaguje, zależy tylko i wyłącznie od naszych postaw - mówi gen. Wiesław Kukuła.

Monika Ksepko, fot. Sylwia Krassowska

Monika Ksepko [wideo]

psycholog z Białostockiego Centrum Onkologii i Hospicjum Proroka Eliasza
29.03.2024

- Nie da się uniknąć cierpienia. Natomiast my mamy tendencję do tego, żeby ułatwiać sobie życie i to jest naturalne, ale moje doświadczenie pokazuje, że na dłuższą metę unikanie nie zwalnia nas z cierpienia. W zasadzie odbiera nam możliwość przekonania się, że sobie poradzimy w takich trudnych chwilach - mówi psycholog.


Ks. Adam Anuszkiewicz, fot. Marcin Gliński

ks. Adam Anuszkiewicz [wideo]

wikariusz parafii pw. Ducha Świętego w Białymstoku, kapelan w zakładzie poprawczym, raper
28.03.2024

"Jezus, kiedy powoływał apostołów, powołał ich po to, aby "z nim byli i aby mógł ich posyłać". Gdy przestanę być z Bogiem, gdy przestanę adorować Najświętszy Sakrament, przestanę się modlić, swoje sprawy codzienne odnosić do wartości Ewangelii, do osoby Jezusa Chrystusa, to wtedy przegram" - mówił w Polskim Radiu Białystok ks. Adam Anuszkiewicz.

fot. Marcin Gliński

Wiesław Czołpiński [wideo]

nowy rektor Akademii Teatralnej w Warszawie
27.03.2024

"Na kandydatów nie możemy narzekać, a wręcz możemy się tym pochwalić. Ponieważ na kierunek aktorstwo w Warszawie z dwiema specjalnościami - dramatyczną i muzyczną - startuje 1200 kandydatów na 18 miejsc. A w Białymstoku też zbieramy przez ostatnie lata co najmniej 200 kandydatów na 15 miejsc" - mówił w Polskim Radiu Białystok nowy rektor Akademii Teatralnej w Warszawie prof. Wiesław Czołpiński.

Agnieszka Czyżewska-Jacquemet, fot. Polskie Radio Lublin

Agnieszka Czyżewska-Jacquemet [wideo]

prezeska Stowarzyszenia Grupa 17 z Polskiego Radia Lublin
26.03.2024

- Jesteśmy zobligowani wypełniać tę misję i to robimy najlepiej jak umiemy. My mamy to poczucie misji chyba wbudowane w geny dziennikarzy mediów publicznych i ciągle to realizujemy w nadziei, że te pieniądze spłyną - mówi o sytuacji w rozgłośniach regionalnych Polskiego Radia Agnieszka Czyżewska-Jacquemet.




źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok