Radio Białystok | Gość | Paweł Szrot - szef gabinetu prezydenta RP

Paweł Szrot

szef gabinetu prezydenta RP

24.03.2022, 08:40, akt. 11:43

- Prezydent Biden odwiedza wyłącznie Polskę. Moim zdaniem jest to realne zauważenie roli, którą Polska odgrywa na wschodniej flance NATO w całym regionie i w całej Europie - podkreśla Paweł Szrot.

źródło: Jakub Szymczuk/KPRP
źródło: Jakub Szymczuk/KPRP


0:00
0:00
Z Pawłem Szrotem rozmawia Adam Janczewski | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

W piątek do Polski przylatuje amerykański prezydent Joe Biden, który ma spotkać się w naszym kraju z prezydentem Andrzejem Dudą. Między innymi o tej wizycie z szefem gabinetu prezydenta RP Pawłem Szrotem rozmawia Adam Janczewski. 


Adam Janczewski: Dokładnie miesiąc trwa już wojna za naszą wschodnią granicą. W tym miejscu należą się słowa uznania - Ukraińcy miesiąc powstrzymują brutalną rosyjską agresję, skrojoną zresztą na trzydniową operację błyskawiczną.


Paweł Szrot: Miesiąc już trwa wojna, która zdaniem niektórych poważnych analityków, przemilczę te nazwiska i ośrodki, miała trwać do 72 godzin. Ukraińcy mieli się załamać w tak krótkim czasie. Ukraińcy bronią się ciągle bohatersko. Żadne większe miasto za wyjątkiem Chersonia nie zostało zajęte. Ciągle broni się Mariupol. Jak inaczej nazwać tę sytuację militarną, niż przykładne bohaterstwo i poświęcenie narodu Ukrainy w obronie wolności ich ojczyzny.


Proszę powiedzieć o pomocy udzielanej dotychczas Ukraińcom przez Polskę.


Jest to przede wszystkim pomoc humanitarna. Nie należy też zapominać o tej pomocy, jaką jest przyjęcie dwóch milionów uchodźców ukraińskich. To jest być może dla narodu Ukrainy najważniejsze. Kierujemy też na Ukrainę pomoc humanitarną, a także, oględnie mówiąc, inną pomoc, która pomaga Ukrainie się bronić.


Jakie są relacje prezydenta Andrzeja Dudy z ukraińskim prezydentem Wołodymyrem Zełenskim? Czy to wciąż codzienne rozmowy? Tak jeszcze niedawno mówił prezydent Załenski. Czy jest to nadal taka codzienna koordynacja i kontakt?


Dokładnie tak. Pan prezydent wczoraj na spotkaniu w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego relacjonował ostatnie z tych rozmów. Można powiedzieć, że jest to serdeczna, osobista relacja. Pan prezydent po przyjacielsku troszczy się o pana prezydenta Zełenskiego i jego losy, o jego - można powiedzieć wprost - życie, bo jest ono codziennie zagrożone w czasie tej wojny.


Czyli te relacje są nie tylko czysto dyplomatyczne, ale wykraczające poza oficjalny charakter?


Oczywiście. To też dotyczy małżonki pana prezydenta Zełenskiego, pani Ołeny. Pary prezydenckie odwiedzały się już wcześniej, były wizyty specjalne takie jak w ośrodku prezydenckim w Wiśle. Ta relacja jest więc podtrzymywana, również w tych tragicznych warunkach.


Amerykański prezydent Joe Biden jest już w Europie. Weźmie udział między innymi w szczycie NATO. Jutro przyleci do Polski. Gdyby nie wojna za naszą wschodnią granicą, to do takiej wizyty raczej by tak szybko nie doszło. To sygnał, że Polska ma się czego obawiać, jest w jakiś sposób zagrożona, czy może wręcz przeciwnie - w obliczu tragedii na Ukrainie Polska zyskuje na arenie międzynarodowej?


Pan prezydent Duda z panem prezydentem Bidenem oczywiście spotykał się na szycie NATO w Brukseli. Ale pan prezydent Biden również jutro przyjeżdża do Polski. I tutaj należy zwrócić uwagę na jeden bardzo istotny fakt. Pan prezydent Biden odwiedza wyłącznie Polskę. Moim zdaniem jest to realne zauważenie roli, którą Polska odgrywa na wschodniej flance NATO, w całym regionie i w całej Europie.

Polska bardzo dobrze poradziła sobie, broniąc Europy przed hybrydową agresją Łukaszenki jesienią zeszłego roku. Polska wspiera Ukrainę zarówno humanitarnie, materialnie, jak i politycznie. Polska przedstawia NATO nowe koncepcje reakcji na tę bezprzykładną agresję takie jak misja pokojowa. Myślę, że administracja amerykańska pana prezydenta Bidena ocenia to realistycznie, stąd ta wizyta.


Kwestią omawianą na szczycie NATO i z pewnością podczas rozmów w Polsce ma być wzmocnienie wschodniej flanki NATO. Prezydent Andrzej Duda opowiedział się za tym jednoznacznie. Po naradzie w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego zapowiedział, że Polska będzie się tego domagać od władz sojuszu. Czy jest koncepcja, w jakiej formule mieliby stacjonować tu żołnierze NATO, żołnierze amerykańscy?


Są to kwestie strategiczne, które wymagają pewnej dyskrecji. Mogę tylko teraz powiedzieć, że formuła powinna być taka, żeby obecność była jak najliczniejsza, jak najbardziej w formie stałej. Oczywiście ta obecność żołnierzy NATO się rozpoczęła, chodzi o to, żeby te działania dalej bardzo intensywnie kontynuować.


Myśli pan, że Stany Zjednoczone, NATO zgodzą się na warunki zaproponowane przez Polskę?


Do tego należy dążyć. Trzeba stawiać nasze postulaty twardo. Pan prezydent i jego polityczne zaplecze zawsze taką politykę zagraniczną stosowali. Myślę, że teraz widać wyraźnie, że twarda postawa i obrona suwerenności daje rezultaty.


Wspomniał pan o misji pokojowej NATO. Czy kwestia tejże misji na Ukrainie też będzie omawiana?


Na pewno w ramach szczytu, który się rozpoczyna. Ja jestem zdania, że jeżeli NATO jest poważnym podmiotem polityki narodowej, nie może wykluczać żadnego rozwiązania. Przypominam tylko, że kiedy zaczęła się ta agresja, to Rosja od razu stwierdziła, że wszystkie warianty są w grze - od apokalipsy atomowej, przez nowy Czarnobyl, aż po spadek nam na głowę stacji kosmicznej. Tak mówiła Rosja i trochę dziwię się niektórym krajom NATO, które zaczynają dyskurs publiczny od tego, czego nam nie wolno robić.


Co sądzi pan na temat misji pokojowej NATO na Ukrainie? Z jednej strony to szansa na rozbicie wojsk rosyjskich i w konsekwencji obronę Ukrainy, z drugiej strony sceptycy mówią, że to pretekst dany Rosji. Tylko za naszą wschodnią granicą Rosja nie potrzebuję chyba żadnego pretekstu, żeby zaatakować.


To też jest argument, żeby nie odrzucać żadnego rozwiązania. Przed Zachodem, przed NATO, przed Europą, również przed Polską jest w tym momencie jedno podstawowe zadanie - przywrócić pokój na Ukrainie, zakończyć rozlew krwi, zakończyć śmierć niewinnych cywili, kobiet, dzieci, ukraińskich żołnierzy. Za to wszystko odpowiada wyłącznie Rosja, a Rosja moim zdaniem może się ugiąć wyłącznie pod presją.


Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o obronie ojczyzny. Zakłada ona modernizację polskiej armii. Czy ewentualne zakupy sprzętu też będą tematem rozmów przywódców Polski i USA?


Myślę, że tak. Myślę, że jest to bardzo istotne. Zakupy sprzętu trwają. Przypominam tylko o  ostatniej transakcji dotyczącej czołgów Abrams. Natomiast pan prezydent będzie też obserwował funkcjonowanie ustawy o obronie ojczyzny. Ona była z oczywistych powodów, przygotowywana bardzo szybko. Nie jest to żaden zarzut dla nikogo, wręcz przeciwnie, jest to uznanie dla autorów i legislatorów. Trzeba się będzie jej funkcjonowaniu przyjrzeć. Możliwe są też nowelizacje.


Jaki sprzęt moglibyśmy jeszcze kupić od Amerykanów? Czy są jakieś propozycje? Na przykład myśliwce, śmigłowce?


Nasi generałowie, wojskowi bacznie obserwują sytuację na ukraińskim froncie. Trzeba z niej wyciągać określone wnioski. Ta sytuacja militarna udowadnia, jak ważne są takie środki obrony jak obrona terytorialna wyposażona w nowoczesny, ale bardzo prosty w obsłudze sprzęt. Przypominam tylko, że tutaj sprawdzają się, jeszcze przed wojną dostarczone na Ukrainę wyrzutnie rakiet przeciwlotniczych Piorun polskiej produkcji, sprzęt światowej klasy. Polscy generałowie obserwują też, jak ważne znaczenie w tym kontekście ma panowanie w powietrzu. Jeśli chodzi o plany zakupowe, to tutaj musiałbym skończyć.


Wśród tematów wizyty ma być też kryzys uchodźczy w naszym kraju. Ponad 2 miliony uchodźców z Ukrainy trafiły już do Polski. Czy liczy pan na jakieś amerykańskie deklaracje w tej kwestii? Chociażby dodatkową pomoc finansową.


Deklaracje padły już w czasie wizyty pani prezydent Kamali Harris. Liczę na to, że zostaną one podtrzymane i skonkretyzowane również w czasie tej wizyty.


Mówiliśmy o dobrych relacjach prezydenta Andrzeja Dudy i prezydenta Zełenskiego. Czy są takie plany, by prezydent Andrzej Duda w najbliższym czasie złożył wizytę na Ukrainie, jak to zrobili premierzy Mateusz Morawiecki i Jarosław Kaczyński? Czy jest szansa na taki wyjątkowy gest?


Pan prezydent odwiedził Ukrainę praktycznie w przeddzień wojny, można podzielić, że na kilka godzin przed jej wybuchem opuścił jej terytorium. Muszę powiedzieć jako jego współpracownik, że ja bym nigdy z czystym sumieniem takiej wizyty panu prezydentowi nie polecał. Pan prezydent, jak wiemy, sam podejmuje decyzje w takiej sprawie.


| red: zmj


Przeczytaj, zanim skomentujesz



ZNAJDŹ NAS





REKLAMA
Nowy tytul

REKLAMA
STARE DOBRE MAŁŻEŃSTWO OIFP

REKLAMA
CARMINA BURANA KONCERT ORATORYJNY OIFP

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego
Grzegorz Kuczyński, fot. Joanna Szubzda

Grzegorz Kuczyński

prezes Fundacji Białystok Biega
6.05.2024

- Przyjeżdża do nas kilka tysięcy ludzi z całej Polski. Mamy rekordową frekwencję na całej imprezie, w tej chwili jest zapisanych już prawie 6600 osób. Przygotowaliśmy też aż 15 punktów kibicowania na 21-kilometrowej trasie - będą kapele, dj'e, a nawet orkiestra - mówi Grzegorz Kuczyński.

Tadeusz Truskolaski, fot. Joanna Szubzda

Tadeusz Truskolaski [wideo]

prezydent Białegostoku
6.05.2024

- Chciałbym, żeby te 5 lat upłynęło pod znakiem zaspokajania potrzeb mieszkańców. To, co przyjmiemy do realizacji, będzie monitorowane - będziemy się spotykać z mieszkańcami i będę zdawał im relacje z tego, co zostało zrobione - zapowiada prezydent.

Robert Sadowski, fot. Marcin Gliński

Robert Sadowski [wideo]

dyrektor Muzeum Wojska w Białymstoku
2.05.2024

"To symbol, który nas wszystkich łączy" - tak o biało-czerwonej fladze mówił w Polskim Radiu Białystok dyrektor Muzeum Wojska w Białymstoku Robert Sadowski.


Radosław Hancewicz, fot. Joanna Szubzda

Radosław Hancewicz [wideo]

rzecznik podlaskiej KAS
30.04.2024

Około 7-9 proc. to jeszcze zeznania podatkowe składane tradycyjną drogą w formie papierowej - albo bezpośrednio w urzędzie, albo za pośrednictwem poczty. Natomiast powyżej 90 proc. podatników rozlicza się elektronicznie - mówi rzecznik.

foto: Monika Kalicka

Michał Fiszer

ekspert Stowarzyszenia Portów Lotniczych V4+
29.04.2024

Pierwszy samolot z lotniska Białystok - Krywlany odleci być może w ciągu roku. Początkowo planuje się loty do Chorwacji, może do Niemiec, ale nie oczekujmy tego, że będą to loty codziennie, tylko zapewne w jakieś dni tygodnia - mówi Michał Fiszer.

fot. Marcin Gliński

Paweł Chomczyk

współtwórca Siedliska Kultury Solniki 44
28.04.2024

To ma być przedsmak i wiosenna odsłona letniego festiwalu teatralnego LasFest. W nadchodzący majowy długi weekend Siedlisko Kultury Solniki 44 otwiera tegoroczny sezon artystyczny.


fot. Gabriela Lasota

Emilia Świętochowska

Podlaski Instytut Kultury
27.04.2024

Do 10 maja można nadsyłać zgłoszenia do Rockowań. Gdzie można to zrobić, jakie kryteria trzeba spełnić, żeby dostać się do półfinału przeglądu?

fot. Joanna Szubzda

Karol Zimnoch [wideo]

doradca kredytowy
26.04.2024

Znane są już założenia programu Mieszkanie na start. Kto będzie mógł skorzystać z państwowych dopłat do kredytów hipotecznych i na jakich warunkach?

prof. Mariusz Popławski

prof. Mariusz Popławski [wideo]

rektor elekt Uniwersytetu w Białymstoku
25.04.2024

- Celem jest doprowadzenie do tego, żeby wszystkie wydziały, a przypomnę, że mamy ich 15, były zlokalizowane na kampusie, żeby oprócz tego były akademiki, żeby była stołówka z prawdziwego zdarzenia, żeby życie studenckie mogło się rozwijać.


źródło: www.gov.pl

Mikołaj Dorożała [wideo]

wiceminister klimatu i środowiska
24.04.2024

"Chcemy ochronić najcenniejsze drzewa, a jednocześnie zaprezentować też pakiet dla przedsiębiorców drzewnych" - mówi Mikołaj Dorożała.

Artur Kosicki, fot. Sylwia Krassowska

Artur Kosicki [wideo]

marszałek województwa podlaskiego
23.04.2024

"Myślę, że nowy zarząd województwa stworzy Prawo i Sprawiedliwość. Zobaczymy tylko z kim, w jaki sposób i na jakich warunkach, bo to jest bardzo istotne" - mówi Artur Kosicki.

Czesław Renkiewicz, fot. Barbara Sokolińska

Czesław Renkiewicz

prezydent Suwałk
22.04.2024

"Bardzo się cieszę, że będę mógł jeszcze przez pięć lat kierować naszym miastem. Dużo spraw jest do załatwienia, wiem, jakie są oczekiwania mieszkańców. Uczynię wszystko, żeby miasto piękniało, zmieniało się" - mówi Czesław Renkiewicz.


dr Maciej Białous, fot. Barbara Sokolińska

dr Maciej Białous [wideo]

socjolog z Uniwersytetu w Białymstoku
22.04.2024

- Tego typu wyniki jak w Korycinie pokazują, jak bardzo decyzja każdego z nas o pójściu bądź niepójściu na wybory może decydować o tym, co przez kolejne lata będzie się działo w naszej miejscowości - mówi dr Maciej Białous.

Marcin Kruszewski, fot. Joanna Szubzda

Marcin Kruszewski [wideo]

prawnik, twórca profilu i książki „Prawo Marcina”
21.04.2024

- Można mówić o prawie w trochę inny sposób, przekazywać te informacje nie po prawniczemu, ale po ludzku, językiem zrozumiałym dla każdego, również dla dzieciaków - mówi Marcin Kruszewski.

Krzysztof Gawkowski, fot. Marcin Gliński

Krzysztof Gawkowski [wideo]

wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski
19.04.2024

- Rosja tego nie ukrywa, że za wszelką cenę chciałaby rozbić sojusz Unii Europejskiej, państw go tworzących, i będzie siała dezinformację w Polsce i w innych państwach. Szczególnie ma to znaczenie przy eurowyborach, dlatego że one nasilają te odśrodkowe ruchy - mówi minister.


Krzysztof Truskolaski, fot. Marcin Gliński

Krzysztof Truskolaski [wideo]

poseł, szef podlaskiej Platformy Obywatelskiej
18.04.2024

"Jeżeli ktoś jest zawiedziony rządami pana marszałka Artura Kosickiego, jest zawiedziony też ośmioma latami rządów PiS, to będziemy rozmawiać z każdą taką osobą, która chciałaby rzeczywiście budować województwo podlaskie" - mówił w Polskim Radiu Białystok poseł, szef podlaskiej Platformy Obywatelskiej Krzysztof Truskolaski.

Michał Kuźmicz, fot. Barbara Sokolińska

Michał Kuźmicz [wideo]

członek Izby Adwokackiej i ekspert prawa karnego gospodarczego
17.04.2024

- Państwo polskie w lipcu ubiegłego roku zrobiło olbrzymi krok w kierunku gwarancji bezpieczeństwa dla dzieci - mówił w Polskim Radiu Białystok Michał Kuźmicz.

Paulina Piechna-Więckiewicz, fot. Marcin Gliński

Paulina Piechna-Więckiewicz [wideo]

wiceminister edukacji
16.04.2024

- Ograniczenie zadawania prac domowych uczniom to była konieczność, bo polska szkoła przeciążała pracami domowymi, które często nie przynosiły efektów edukacyjnych - mówi wiceministra edukacji Paulina Piechna-Więckiewicz.


prof. Adam Bartnicki, fot. Barbara Sokolińska

prof. Adam Bartnicki [wideo]

dziekan Wydziału Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu w Białymstoku
15.04.2024

- Jeśli jedno państwo atakuje drugie to mamy stan wojny. To jest dzisiaj nieoczywiste, ale też pokazuje, jak zmieniło się postrzeganie wojny w ogóle w stosunkach międzynarodowych - mówi o konflikcie między Izraelem a Iranem prof. Adam Bartnicki.

fot. Joanna Szubzda

mjr Katarzyna Zdanowicz [wideo]

rzeczniczka Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej
12.04.2024

- Teraz mamy zdecydowanie więcej prób nielegalnego przekraczania granicy niż w pierwszych miesiącach tego roku. Za to, co dzieje się przy granicy, są odpowiedzialne służby białoruskie, bo to one tym wszystkim sterują - mówi mjr Katarzyna Zdanowicz.

Jan Perkowski, fot. Joanna Szubzda

Jan Perkowski

starosta białostocki
11.04.2024

"W naszym powiecie białostockim rozwój idzie dynamicznie - mieszkańców przybywa z roku na rok" - mówi Jan Perkowski.


Jacek Brzozowski, fot. Marcin Gliński

Jacek Brzozowski [wideo]

wojewoda podlaski
11.04.2024

"Odpowiedzialna polityka migracyjna polega na zapewnieniu szczelności granicy państwa" - mówił w Polskim Radiu Białystok wojewoda podlaski Jacek Brzozowski.

Stefan Krajewski, fot. Sylwia Krassowska

Stefan Krajewski [wideo]

wiceminister rolnictwa, podlaski poseł PSL, prezes podlaskich struktur PSL
10.04.2024

- Koalicja z PiS-em byłaby bardzo trudną koalicją po tym wszystkim, co się wydarzyło i w polityce krajowej, i w polityce regionalnej - mówi Stefan Krajewski o powyborczej sytuacji w sejmiku województwa podlaskiego.

Tadeusz Truskolaski, fot. Edyta Wołosik

Tadeusz Truskolaski [wideo]

prezydent Białegostoku
9.04.2024

- Nawet jeśli zmieni się prawo, będzie to moja ostatnia kadencja - mówi Tadeusz Truskolaski.


Artur Kosicki, fot. Sylwia Krassowska

Artur Kosicki [wideo]

marszałek województwa podlaskiego
8.04.2024

"Będę rozmawiał z każdym, komu leży na sercu dobro naszego regionu. Będę rozmawiał z panem Stanisławem Derehajłą (z Konfederacji), Trzecią Drogą i Polskim Stronnictwem Ludowym. Będę rozmawiał nawet z Koalicją Obywatelską" - mówi Artur Kosicki.

Mariusz Chrzanowski, fot. Adam Dąbrowski

Mariusz Chrzanowski

prezydent Łomży
8.04.2024

"Mam nadzieję, że ta trzecia kadencja będzie kadencją stabilizacji. Liczę też na wsparcie rady miejskiej Łomży. Jest to niezwykle ważne, a różnie z tym bywało w poprzednich latach. Dla rozwoju naszego miasta ważne jest, aby był spokój, aby udało się zbudować większość ponad podziałami" - mówi Mariusz Chrzanowski.

dr Maciej Białous, fot. Sylwia Krassowska

dr Maciej Białous [wideo]

socjolog z Uniwersytetu w Białymstoku
8.04.2024

"Tadeusz Truskolaski był faworytem i nie miał za bardzo z kim przegrać. Wynik Henryka Dębowskiego jest bardzo dobry, biorąc pod uwagę, że nazwisko kandydata na prezydenta Białegostoku zostało ogłoszone w ostatniej chwili" - mówi dr Maciej Białous.


dr Katarzyna Sztop-Rutkowska, fot. Sylwia Krassowska

dr Katarzyna Sztop-Rutkowska [wideo]

z Wydziału Socjologii Uniwersytetu w Białymstoku
8.04.2024

"W Białymstoku i w Łomży nie ma zaskoczenia. Suwałki są największą niespodzianką w regionie. Niewiele osób spodziewało się, że w Suwałkach będzie druga tura wyborów. Przez te dwa tygodnie czeka nas duża walka polityczna, programowa" - mówi dr Katarzyna Sztop-Rutkowska.

Piotr Morko, fot. Monika Kalicka

Piotr Morko

prezes Lowlanders Białystok
7.04.2024

Do gry wracają zawodnicy Lowlanders Białystok. Aktualni mistrzowie Polski w futbolu amerykańskim będą chcieli powtórzyć sukces z poprzednich rozgrywek. W lipcu zeszłego roku pokonali Silesię Rebels Katowice 38:35 i zdobyli swój trzeci mistrzowski tytuł.

Marek Rybnik, fot. Sylwia Krassowska

Marek Rybnik [wideo]

dyrektor Delegatury Krajowego Biura Wyborczego w Białymstoku
5.04.2024

"Niezależnie od tego, ile kart otrzymamy, czy trzy, czy cztery, to na każdej karcie do głosowania, chcąc, żeby nasz głos był ważny, możemy postawić tylko jeden znak X. To jest warunek sine qua non ważności oddanego głosu" - mówi Marek Rybnik.


Andrzej Domański, fot. Sylwia Krassowska

Andrzej Domański [wideo]

minister finansów
4.04.2024

"Chcemy, aby nowy system był systemem przewidywalnym, stabilnym, na bazie którego samorządowcy będą mogli łatwiej planować swoje inwestycje" - mówi Andrzej Domański.

Aleś Zarembiuk - prezes Fundacji Dom Białoruski, fot. Jarosław Iwaniuk

Aleś Zarembiuk [wideo]

prezes Białoruskiego Domu w Warszawie
3.04.2024

- Jestem przekonany, że ani Polacy, ani Białorusini nie chcą żadnej wojny, żadnego konfliktu, żadnej eskalacji, ale to przygotowują nam niestety jeden zbrodniarz Putin i drugi dyktator Łukaszenka - mówił w Polskim Radiu Białystok Aleś Zarembiuk.

Maciej Maciejewski, fot. Marcin Gliński

Maciej Maciejewski [wideo]

synoptyk
2.04.2024

"Na podstawie pomiarów, jakie są prowadzone przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wynika ewidentnie, że robi nam się coraz cieplej. Średnia roczna temperatura rośnie" - mówił w Polskim Radiu Białystok synoptyk Maciej Maciejewski.


Gen. Wiesław Kukuła, fot. Joanna Szubzda

gen. Wiesław Kukuła

szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego
29.03.2024

- Rosja przygotowuje się do wojny z NATO. To jest fakt. Pytanie, jak my to odbieramy i co robimy? Czy uważamy, że tego typu informacje nas straszą czy raczej są sygnałem do tego, żebyśmy się przygotowali. To, w jaki sposób Rosja zareaguje, zależy tylko i wyłącznie od naszych postaw - mówi gen. Wiesław Kukuła.

Monika Ksepko, fot. Sylwia Krassowska

Monika Ksepko [wideo]

psycholog z Białostockiego Centrum Onkologii i Hospicjum Proroka Eliasza
29.03.2024

- Nie da się uniknąć cierpienia. Natomiast my mamy tendencję do tego, żeby ułatwiać sobie życie i to jest naturalne, ale moje doświadczenie pokazuje, że na dłuższą metę unikanie nie zwalnia nas z cierpienia. W zasadzie odbiera nam możliwość przekonania się, że sobie poradzimy w takich trudnych chwilach - mówi psycholog.

Ks. Adam Anuszkiewicz, fot. Marcin Gliński

ks. Adam Anuszkiewicz [wideo]

wikariusz parafii pw. Ducha Świętego w Białymstoku, kapelan w zakładzie poprawczym, raper
28.03.2024

"Jezus, kiedy powoływał apostołów, powołał ich po to, aby "z nim byli i aby mógł ich posyłać". Gdy przestanę być z Bogiem, gdy przestanę adorować Najświętszy Sakrament, przestanę się modlić, swoje sprawy codzienne odnosić do wartości Ewangelii, do osoby Jezusa Chrystusa, to wtedy przegram" - mówił w Polskim Radiu Białystok ks. Adam Anuszkiewicz.




źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok