Radio Białystok | Gość | gen. Andrzej Jakubaszek - komendant Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej

gen. Andrzej Jakubaszek

komendant Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej

30.03.2022, 08:37, akt. 11:36

- Przewidywania migracyjne kształtują się tak jak pogodowe - nie są stabilne. Natomiast moim zdaniem nie dojdziemy w tym okresie do takich maksymalnych liczb, jakie mieliśmy wcześniej. Szacujemy, że będzie to maksymalnie ok. 200 osób dziennie.

gen. Andrzej Jakubaszek, fot. Joanna Szubzda
gen. Andrzej Jakubaszek, fot. Joanna Szubzda


0:00
0:00
Z gen. Andrzejem Jakubaszkiem rozmawia Adam Janczewski | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

W cieniu wojny na Ukrainie cały czas aktywny jest szlak migracyjny przez granicę polsko-białoruską. Polskie służby codziennie udaremniają kolejne próby nielegalnego przedostania się do naszego kraju. Jak wygląda sytuacja na granicy i jak przebiega budowa zapory?

Między innymi o tym z komendantem Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej generałem Andrzejem Jakubaszkiem rozmawia Adam Janczewski.Adam Janczewski: Słyszymy o kolejnych próbach nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej. Jak w ostatnich dniach wygląda to w liczbach?


gen. Andrzej Jakubaszek: Liczby niestety narastają. Nie są to oczywiście takie przyrosty, które są liczone w setkach. Ale na przykład z wczoraj mamy 72 osoby ujawnione za nielegalne przekroczenie granicy. Od  północy do godziny 7:00 tej doby mamy już 22 osoby. Te dane oscylują średnio w okolicach od 40 do nawet 120 osób dziennie.


Jak się ma to do tego, co było jeszcze kilka miesięcy temu, zimą, i do tego kulminacyjnego momentu na granicy w ubiegłym roku, kiedy to najwięcej osób próbowało przekroczyć granicę?


W kulminacyjnym momencie - to był wrzesień, październik, do połowy listopada - kiedy mieliśmy liczne i siłowe próby nielegalnego przekraczania w Bruzgach, te liczby kształtowały się od 350 nawet do 800 w dobie.

Później rzeczywiście w drugiej połowie listopada nastąpiło absolutne obniżenie tych statystyk. Nawet były takie dni, kiedy nie mieliśmy żadnych ujawnień, a średnio liczby oscylowały w granicy od 10 do 50. Teraz mamy dwukrotne zwiększenie w porównaniu z tym, co się działo jeszcze zimą, ale cały czas jest to około 5-6 razy mniej niż mieliśmy w okresie najwyższego natężenia migracyjnego.


Jest to jednak tendencja wzrostowa. Czy może dojść do tylu prób przekroczeń jak we wrześniu, w październiku?


Generalnie przewidywania migracyjne kształtują się tak jak pogodowe - są bardzo niestabilne. Natomiast moim zdaniem nie dojdziemy w tym okresie do takich maksymalnych liczb, jakie mieliśmy wcześniej. Szacujemy, że będzie to co najwyżej w okolicach 200 osób dziennie. Przynajmniej tak nam się wydaje z naszego rozpoznania.


Skąd są imigranci, którzy teraz próbują przekraczać granicę polsko-białoruską? Czy są to osoby, które ostatnio dotarły na Białoruś, czy te, które są już tam od jakiegoś czasu? Mówi się, że służby białoruskie zlikwidowały magazyn w Bruzgach, w którym zimowali migranci. Teraz próbują oni, czy wręcz są zmuszani do tego, żeby przekraczać granicę?


Profil migranta troszeczkę się różni od tego, z jakim mieliśmy do czynienia jesienią. Wtedy mieliśmy do czynienia z osobami z Iraku, głównie to Kurdowie iraccy, którzy przyjeżdżali tutaj na wizach białoruskich. Byli to również obywatele Syrii, po części Afganistanu.

Teraz mamy profil mieszany. Rzeczywiście 21 marca całkowicie zlikwidowano obozowisko w Bruzgach w tym wielkim centrum logistycznym. Osoby te zostały rozdysponowane po różnych punktach po stronie białoruskiej na różnych odcinkach naszej granicy.

Trzeba tu jednak zaznaczyć, że część tych osób wróciło dobrowolnie poprzez organizację lotu powrotnego, której podjęła się Międzynarodowa Organizacja do spraw Migracji. Proszę nie zapominać, że są agendy ONZ różnych organizacji, które działają po stronie białoruskiej i starają się tych ludzi przekonywać do powrotu. Niestety część z nich nie chciała wracać. To około kilkuset osób, które zostały rozlokowane po stronie białoruskiej na różnych odcinkach naszej granicy.


Czy oni są gdzieś w lasach, czy zostali rozlokowani po jakichś mniejszych magazynach, punktach?


Głównie chodzi o bliskość granicy. Jak wiemy, strażnice białoruskie są bardzo blisko granicy - około kilometra, półtora kilometra. Głównie tam przebywają te osoby, a określonym czasie są dowożone do linii granicy. To jeden element obecnego profilu migrantów.

Po drugie są też osoby, które świeżo przybyły do Europy, i w 100 proc. to osoby, które legalnie przybyły do Federacji Rosyjskiej na podstawie wiz rosyjskich. Głównie to wizy studenckie lub wizy w celu podjęcia działalności gospodarczej. Charakterystyczne jest to, że są tu dwie dominujące nacje - to obywatele Kuby i Jemenu.


Ile osób zdecydowało się na powrót do swoich ojczyzn z Białorusi po likwidacji obozowiska w magazynie w Bruzgach?


98 osób. To są dane, które mamy zarówno oficjalnie od Międzynarodowej Organizacji do spraw Migracji, jak i potwierdzone przez inne źródła. Proszę pamiętać, że wcześniej też były organizowane loty - zarówno przez tę organizację, jak i przez ambasadę Iraku w Moskwie, która również operuje na terytorium Białorusi. Łącznie wróciło co najmniej 5 tys. osób.

Proszę więc zauważyć, że były to osoby co do zasady, które nie czuły żadnego zagrożenia ze strony jakichkolwiek ewentualnych prześladowań w kraju pochodzenia. Były to osoby, które skorzystały z oferty białoruskiej lub zostały "zanęcone" tą ofertą po to, żeby w sposób tańszy i prostszy - przynajmniej tak to było przedstawione w ofercie - dotrzeć w sposób nielegalny do krajów Unii Europejskiej.


Czy wojna na Ukrainie ma jakiś wpływ na służbę na granicy? Chodzą  słuchy, że przy granicy polsko-białoruskiej widać mniej funkcjonariuszy Straży Granicznej czy wojska?


Zasadniczo wojna nie ma dużego wpływu na odcinku podlaskiego oddziału. Cały czas utrzymujemy gotowość w takich samych stanach liczbowych jak do tej pory. Co do Wojska Polskiego to te stany są również podobne. Policja jak i Wojska Obrony Terytorialnej także nas wspomagają i liczby, które dla tych służb są charakterystyczne tutaj na podlaskim odcinku, są podobne do tego, co miało miejsce na jesieni.


Jak przebiega budowa zapory na granicy polsko-białoruskiej? Ile kilometrów już udało się wybudować?


Etap, który jest teraz realizowany, przebiega zgodnie z harmonogramem. Proszę również pamiętać, że te etapy są podzielone na różne elementy budowy. Jest jeden bardzo ważny, który czasami jest pomijany w różnych komunikatach - to droga techniczna wzdłuż całego odcinka linii granicy państwa. To nowy i bardzo pożyteczny element w ochronie granicy, bo pozwala nam się szybko przemieszczać. I tę drogę mamy już wybudowaną w ponad 60 proc., czyli już na prawie 120 km.

Kolejny etap to odwierty, słupy i później przęsła, które na te słupy są nakładane. Idzie  to dobrze. Zakryty odcinek granicy to już kilkadziesiąt kilometrów. Proszę pamiętać, że są różne elementy tych prac, są różne rejony. W niektórych prace przebiegają szybciej, sprawniej, bo jest tam  sucho. W innych, gdzie są torfowiska, budowa wymaga większego nakładu  sił i środków. Prace będą się systematycznie posuwały i cały czas  liczymy na to, że termin czerwcowy to będzie ten termin, kiedy  inwestycja zostanie oddana do użytkowania przez Straż Graniczną.


Istniały obawy, że prace przy budowie zapory mogą utrudniać białoruscy pogranicznicy. Czy dochodziło do takich incydentów?


Incydenty są. Nawet z ostatniej doby operacyjnej mieliśmy przypadek wręcz niszczenia infrastruktury, na szczęście tej podstawowej, odwiertowej. Mamy też przypadki niszczenia sprzętu budowlanego, koparek. Na szczęście są to drobne zniszczenia, chociaż kosztowne, wyliczone na około 30 tys. zł netto.

Na szczęście nikomu nic się nie stało, jeżeli chodzi o ekipy budowlane, i ten sprzęt nie był na tyle zniszczony, żeby utrudniać pracę. Były to powybijane szyby.


W jaki sposób niszczono te odwierty?


Kamieniami. Były też wyciągane czy wykrzywiane stalowe koszyki, w które są te odwierty wkładane.


Jak będzie wyglądać strefa przygraniczna już po wybudowaniu zapory? Czy mieszkańcy Podlasia i turyści będą mogli w końcu wjechać do tej zamkniętej teraz strefy?


Jak najbardziej. Temu to wszystko służy. Proszę zauważyć, że bardzo często inwestycje ta jest krytykowana, ale ona służy temu, żeby przywrócić normalne funkcjonowanie strefy przygranicznej dla wszystkich osób - zarówno dla mieszkańców, jak i turystów. Jeżeli zapora będzie oddana, a na niej będzie perymetria, będą kamery dzienne, termowizyjne, nocne, to pozwoli to przejść do normalnej ochrony granicy państwowej przez Straż Graniczną w sposób samodzielny. Nie będzie tutaj dużego komponentu wojska i innych służb współdziałających, będzie mniej sprzętu, mniej sprzętu ciężkiego, więcej przestrzeni dla ludzi, dla zwierząt i normalnego funkcjonowania dla wszystkich.


| red: zmj, wsz


Przeczytaj, zanim skomentujeszZNAJDŹ NAS

REKLAMA
Nie Teatr Historia Jakuba – spektakl

REKLAMA
OiFP BRZYDKI KACZOREK

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

Wybory do Parlamentu Europejskiego 2024

REKLAMA
STARE DOBRE MAŁŻEŃSTWO OIFP

REKLAMA
CARMINA BURANA KONCERT ORATORYJNY OIFP

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego
Eugeniusz Muszyc, fot. Barbara Sokolińska

Eugeniusz Muszyc

przewodniczący Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego i Forum Związków Zawodowych w Podlaskiem
22.05.2024

- Wzrost minimalnego wynagrodzenia za pracę w 2025 roku powinien wynosić nie mniej niż 8,14 proc. To wyjdzie mniej więcej 350 zł - mówił w Polskim Radiu Białystok Eugeniusz Muszyc.

Jerzy Kułakowski, fot. Sylwia Krassowska

Jerzy Kułakowski [wideo]

dziennikarz Polskiego Radia Białystok
22.05.2024

"W sumie skomentowałem z 700 meczów. Są takie momenty, których się nie zapomina. Kibicowałem Jagiellonii, kiedy była na zapleczu, potem były lepsze czasy, wydawało się, że lepiej już nie będzie, ale były też sezony, że nie dało się tego oglądać. W sobotę (25.05) gramy o mistrza, o spełnienie marzeń" - mówi Jerzy Kułakowski.

Rafał Rudnicki, fot. Sylwia Krassowska

Rafał Rudnicki [wideo]

zastępca prezydenta Białegostoku
22.05.2024

"Nadzieje są ogromne, bo jest to wyjątkowe wydarzenie w 104-letniej historii klubu Jagiellonia Białystok, jak też w historii miasta. Rzadko takie wydarzenie ma miejsce, że można świętować mistrzostwo Polski" - mówi Rafał Rudnicki.


Źródło: PRB

Alicja Pietruczuk i Aleksandra Sadokierska

reportażystki Polskiego Radia Białystok
21.05.2024

- Jest taki nurt w białostockiej szkole reportażu, nurt, który trochę wyrasta z teatru naturalnego Polskiego Radia, który narodził się właśnie w Białymstoku. Reportaż oczywiście nie jest teatrem, jest opowieścią, chociaż jest śmieszny, nie jest prześmiewczy i chociaż czasem jest wzbudzający ciepło na sercu, nie jest sentymentalny. To jest siła naszej białostockiej szkoły reportażu - mówi reportażystka PRB Alicja Pietruczuk.

Mikołaj Buszko, fot. Marcin Gliński

Mikołaj Buszko

pomysłodawca i organizator Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Cerkiewnej "Hajnówka 2024"
21.05.2024

Tegoroczna edycja Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Cerkiewnej "Hajnówka 2024" będzie poświęcona zmarłemu w styczniu prof. Romualdowi Twardowskiemu, kompozytorowi związanemu przez wiele lat z tą imprezą. Festiwal odbędzie się na przełomie maja i czerwca w Białymstoku.

screen z rozmowy

Maksymilian Dura [wideo]

komandor porucznik rezerwy, ekspert portalu Defence24.pl
21.05.2024

"Nie myślmy, że zbudujemy pola minowe, zasieki z drutu kolczastego, stworzymy tzw. zęby smoka i zbudujemy sieć bunkrów, bo to jest bez sensu. Trzeba przygotować plan, jak zwolnić przeciwnika na tyle, aby potem mogły wkroczyć jednostki, które tego przeciwnika będą niszczyły i to nie tylko na naszym terytorium" - mówi Maksymilian Dura.


Rafał Grzyb, fot. Barbara Sokolińska

Rafał Grzyb [wideo]

drugi trener Jagiellonii Białystok
20.05.2024

- Wszystko jest w naszych rękach, nogach, głowach... Dlatego nie ma co ukrywać, że liczymy na to, że to święto piłkarskie w Białymstoku będzie już w sobotę - mówił w Polskim Radiu Białystok Rafał Grzyb.

Grażyna Dworakowska, fot. Barbara Sokolińska

Grażyna Dworakowska

dyrektor Białostockiego Ośrodka Kultury
19.05.2024

Przed nami tygodniowe święto wszystkich, którzy kochają różne aktywności twórcze. W poniedziałek (20.05) rozpoczynają się Dni Sztuki Współczesnej w Białymstoku.

Andrzej Wilczyk, fot. Barbara Sokolińska

Andrzej Wilczyk [wideo]

weteran ruchu kibicowskiego Jagiellonii Białystok
17.05.2024

- Jagiellonia jest gotowa na mistrza Polski - mówił w Polskim Radiu Białystok Andrzej Wilczyk.


dr Radosław Poniat, fot. Barbara Sokolińska

dr Radosław Poniat

socjolog z Uniwersytetu w Białymstoku
17.05.2024

- Krzysztof Jurgiel już dawno przestał być ważną postacią w partii, nie znalazł się na listach wyborczych - mówi w Polskim Radiu Białystok socjolog Radosław Poniat z Uniwersytetu w Białymstoku

mjr Katarzyna Zdanowicz, fot. Barbara Sokolińska

mjr Katarzyna Zdanowicz [wideo]

rzeczniczka Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej
16.05.2024

- To ewenement na skalę całego świata, że państwo sąsiednie zaangażowane jest w organizowanie nielegalnej migracji - mówi o sytuacji na polsko-białoruskiej granicy mjr Katarzyna Zdanowicz.

Jan Raczyński, źródło: Facebook Muzeum Pamięci Sybiru

Jan Raczyński

prezes Międzynarodowego Stowarzyszenia Memoriał
15.05.2024

- Niestety, dziś w Rosji nie wypada mówić o demokracji. Autorytaryzm nie może opierać się na demokratycznym społeczeństwie - mówi Jan Raczyński.


Maciej Żywno, fot. Marcin Gliński

Maciej Żywno [wideo]

wicemarszałek Senatu
15.05.2024

Premier Donald Tusk zapewnia, że Polska nie przyjmie żadnych uchodźców z tytułu paktu migracyjnego. Mówi też o pełnym poparciu dla straży granicznej i wojska broniącego granicy. W jakim kierunku podąża polityka rządu w tych sprawach?

Dariusz Wieczorek, fot. Marcin Gliński

Dariusz Wieczorek [wideo]

minister nauki i szkolnictwa wyższego
14.05.2024

- Liczba studentów maleje. Koszty rosną. Nie ma możliwości, żeby w Polsce było 350 uczelni wyższych. Jeżeli dzisiaj nie będziemy podejmowali decyzji, to za 2-3 lata będziemy mieli rzeczywiście poważne problemy. Dlatego jestem zwolennikiem łączenia i tworzenia uczelni silniejszych - mówi minister.

Emilia Ramotowska, fot. Marcin Gliński

Emilia Ramotowska

koordynatorka Juwenaliów
13.05.2024

Wilki, Kayah, Dżem i Golec uOrkiestra - m.in. tacy artyści wystąpią na tegorocznych białostockich Juwenaliach. Łącznie przez dwa dni na Kampusie Politechniki Białostockiej wystąpi blisko 30 zespołów.


Rafał Rudnicki, fot. Marcin Gliński

Rafał Rudnicki [wideo]

zastępca prezydenta Białegostoku
13.05.2024

Na uczniów czeka ponad 3 tys. miejsc m.in. w liceach i technikach. Rozpoczyna się rekrutacja do białostockich szkół ponadpodstawowych na przyszły rok szkolny.

fot. Marcin Gliński

Magdalena Kaczonowska, Wiktoria Korol, Zofia Szestowicka, Aleksandra Dąbrowska i Zofia Fidziukiewicz

ze Studia Tańca Sportowego HOKUS w Białymstoku
12.05.2024

Specjalną strefę kibica na trasie 11. PKO Białystok Półmaraton przygotowaliśmy jako Polskie Radio Białystok tuż obok swojej siedziby przy ul. Świerkowej. Biegaczy dopingowały dziewczyny ze Studia Tańca Sportowego HOKUS w Białymstoku.

YUOS, czyli Julianna Urszula Olańska, fot. Joanna Szubzda

YUOS, czyli Julianna Urszula Olańska

wokalistka, laureatka konkursu Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok
12.05.2024

Specjalną strefę kibica na trasie 11. PKO Białystok Półmaraton przygotowaliśmy jako Polskie Radio Białystok tuż obok swojej siedziby przy ul. Świerkowej. Gościnnie biegaczy dopinguje YUOS, czyli Julianna Olańska - laureatka Niebieskiego Mikrofonu Polskiego Radia Białystok, półfinalistka programu The Voice of Poland.


Mariusz Chrzanowski, fot. Adam Dąbrowski

Mariusz Chrzanowski [wideo]

prezydent Łomży
10.05.2024

W poniedziałek (6.05.) Mariusz Chrzanowski złożył ślubowanie i oficjalnie rozpoczął swoją trzecią kadencję na stanowisku Prezydenta Miasta Łomża.

Czesław Renkiewicz, fot. Iza Kosakowska

Czesław Renkiewicz [wideo]

prezydent Suwałk
10.05.2024

Nowy żłobek, kolejne inwestycje drogowe i mediateka to ważniejsze cele, które chce zrealizować podczas swojej ostatniej kadencji prezydent Suwałk Czesław Renkiewicz.

prof. Izabela Święcicka, fot. Gabriela Lasota

prof. Izabela Święcicka

główna koordynator Festiwalu Nauki i Sztuki, prorektor Uniwersytetu w Białymstoku ds. nauki i współpracy międzynarodowej
9.05.2024

- Nauka powinna być dla wszystkich. Dążymy do tego, żeby zaprezentować nasze osiągnięcia dla całego społeczeństwa. Chcemy poszerzać wiedzę o tym, co już odkryliśmy. Mając ją, rozumiejąc różnego rodzaju zjawiska, które są w świecie i we wszechświecie, lepiej funkcjonujemy - mówi w Polskim Radiu Białystok prof. Izabela Święcicka.


Artur Kosicki, fot. Marcin Gliński

Artur Kosicki [wideo]

były marszałek województwa podlaskiego
9.05.2024

"Marszałkiem się bywa, a człowiekiem trzeba być. Dlatego dziękuję za wszystkie słowa wsparcia. Za - nie tylko to poparcie - 23 tys. głosów, które zostały na mnie oddane, ale też za ten odzew po tej sytuacji, która zaistniała we wtorek i zmianie w zarządzie" - mówił w Polskim Radiu Białystok były marszałek województwa podlaskiego Artur Kosicki.

dr hab. Daniel Boćkowski, fot. Sylwia Krassowska

prof. Daniel Boćkowski

profesor Uniwersytetu w Białymstoku
8.05.2024

- Bardzo ważne będzie, w jaki sposób Rosjanie i Białorusini zaczną korzystać z danych Tomasza Szmydta. Wykorzystają go też do propagandy - mówi prof. Daniel Boćkowski.

Łukasz Prokorym, fot. Joanna Szubzda

Łukasz Prokorym [wideo]

marszałek województwa podlaskiego
8.05.2024

- Każdego radnego, który w mojej ocenie przechodzi na dobrą stronę mocy, będę nazywał bohaterem i będę gratulował odpowiedzialności za losy województwa. I uważam, że to są właściwe słowa dla państwa marszałków Wiesławy Burnos i Marka Malinowskiego - mówi marszałek.


Marcelina Román, Iga Caban i Michał Znaniecki, fot. Joanna Szubzda

Marcelina Román, Iga Caban i Michał Znaniecki

artyści
8.05.2024

W Operze i Filharmonii Podlaskiej trwają przygotowania do ostatniej w tym sezonie artystycznym premiery. Już 10 maja publiczność zobaczy "Pajace" Ruggera Leoncavalla i "Rycerskość wieśniaczą" Pietra Mascagniego w reżyserii Michała Znanieckiego.

Michał Dzierżek i Aneta Radziszewska, fot. Joanna Szubzda

Michał Dzierżek i Aneta Radziszewska

tegoroczni maturzyści z I LO w Białymstoku
7.05.2024

- Moim zdaniem tematy były do przewidzenia i raczej typowe - mówiła tegoroczna maturzystka Aneta Radziszewska.

Magdalena Dziejma, fot. Joanna Szubzda

Magdalena Dziejma [wideo]

polonistka, wicedyrektor VI LO w Białymstoku
7.05.2024

- Czy egzamin ustny z jęz. polskiego jest potrzebny? Myślę, że jesteśmy w stanie troszkę inaczej sprawdzić umiejętności komunikacyjne maturzystów. Lepiej by było, żeby uczniowie mieli szansę skupienia się tylko na egzaminach pisemnych, zwłaszcza na poziomie rozszerzonym - uważa polonistka.


Grzegorz Kuczyński, fot. Joanna Szubzda

Grzegorz Kuczyński

prezes Fundacji Białystok Biega
6.05.2024

- Przyjeżdża do nas kilka tysięcy ludzi z całej Polski. Mamy rekordową frekwencję na całej imprezie, w tej chwili jest zapisanych już prawie 6600 osób. Przygotowaliśmy też aż 15 punktów kibicowania na 21-kilometrowej trasie - będą kapele, dj'e, a nawet orkiestra - mówi Grzegorz Kuczyński.

Tadeusz Truskolaski, fot. Joanna Szubzda

Tadeusz Truskolaski [wideo]

prezydent Białegostoku
6.05.2024

- Chciałbym, żeby te 5 lat upłynęło pod znakiem zaspokajania potrzeb mieszkańców. To, co przyjmiemy do realizacji, będzie monitorowane - będziemy się spotykać z mieszkańcami i będę zdawał im relacje z tego, co zostało zrobione - zapowiada prezydent.

Robert Sadowski, fot. Marcin Gliński

Robert Sadowski [wideo]

dyrektor Muzeum Wojska w Białymstoku
2.05.2024

"To symbol, który nas wszystkich łączy" - tak o biało-czerwonej fladze mówił w Polskim Radiu Białystok dyrektor Muzeum Wojska w Białymstoku Robert Sadowski.


Radosław Hancewicz, fot. Joanna Szubzda

Radosław Hancewicz [wideo]

rzecznik podlaskiej KAS
30.04.2024

Około 7-9 proc. to jeszcze zeznania podatkowe składane tradycyjną drogą w formie papierowej - albo bezpośrednio w urzędzie, albo za pośrednictwem poczty. Natomiast powyżej 90 proc. podatników rozlicza się elektronicznie - mówi rzecznik.

foto: Monika Kalicka

Michał Fiszer

ekspert Stowarzyszenia Portów Lotniczych V4+
29.04.2024

Pierwszy samolot z lotniska Białystok - Krywlany odleci być może w ciągu roku. Początkowo planuje się loty do Chorwacji, może do Niemiec, ale nie oczekujmy tego, że będą to loty codziennie, tylko zapewne w jakieś dni tygodnia - mówi Michał Fiszer.

fot. Marcin Gliński

Paweł Chomczyk

współtwórca Siedliska Kultury Solniki 44
28.04.2024

To ma być przedsmak i wiosenna odsłona letniego festiwalu teatralnego LasFest. W nadchodzący majowy długi weekend Siedlisko Kultury Solniki 44 otwiera tegoroczny sezon artystyczny.


fot. Gabriela Lasota

Emilia Świętochowska

Podlaski Instytut Kultury
27.04.2024

Do 10 maja można nadsyłać zgłoszenia do Rockowań. Gdzie można to zrobić, jakie kryteria trzeba spełnić, żeby dostać się do półfinału przeglądu?

fot. Joanna Szubzda

Karol Zimnoch [wideo]

doradca kredytowy
26.04.2024

Znane są już założenia programu Mieszkanie na start. Kto będzie mógł skorzystać z państwowych dopłat do kredytów hipotecznych i na jakich warunkach?

prof. Mariusz Popławski

prof. Mariusz Popławski [wideo]

rektor elekt Uniwersytetu w Białymstoku
25.04.2024

- Celem jest doprowadzenie do tego, żeby wszystkie wydziały, a przypomnę, że mamy ich 15, były zlokalizowane na kampusie, żeby oprócz tego były akademiki, żeby była stołówka z prawdziwego zdarzenia, żeby życie studenckie mogło się rozwijać.
źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok