Radio Białystok | Gość | Artur Kosicki - marszałek województwa podlaskiego

Artur Kosicki

marszałek województwa podlaskiego

19.04.2022, 08:30, akt. 10:54

- Rosja nie jest i nigdy nie była kluczowym rynkiem zbytu dla przedsiębiorców z naszego województwa. Jesteśmy bardzo dobrym partnerem dla Litwy, jesteśmy kluczowym partnerem dla Niemiec i też dla Francji, dlatego trzeba to rozszerzać.

Artur Kosicki, fot. Joanna Szubzda
Artur Kosicki, fot. Joanna Szubzda


0:00
0:00
Z Arturem Kosickim rozmawia Adam Janczewski | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Była misja gospodarcza we Francji, planowane są kolejne. W ten sposób urząd marszałkowski chce pomóc podlaskim przedsiębiorcom, którzy w ostatnich tygodniach ponoszą straty. W związku z wojną na Ukrainie wiele firm musiało ograniczyć lub zamknąć działalność na wschodnich rynkach.

Z marszałkiem województwa podlaskiego Arturem Kosickim rozmawia Adam Janczewski.


Adam Janczewski: Jakie są wnioski po wizycie w Paryżu? Czy uda się rynkiem francuskim zastąpić te wschodnie: Białoruś, Rosję i Ukrainę?


Artur Kosicki: Z badań, które posiadamy, wynika, że rynek francuski jest trzecim rynkiem zbytu dla przedsiębiorców z naszego województwa - po Niemczech i Litwie. Dlatego jest to bardzo istotny kierunek z punktu widzenia rozwoju naszego regionu i cały czas ciężko pracujemy nad tym, żeby te wyniki były jeszcze lepsze.

To jest bardzo ciężka misja, bo wiemy, że dużo się teraz dzieje, jeśli chodzi o kryzys graniczny, trwa wojna na Ukrainie. Dobrze, że chociaż pandemia już się kończy i możemy te działania podjąć.


Mówiło się, że atutem kierunków wschodnich dla podlaskich firm było to, że są blisko i że jesteśmy naturalnym partnerem. Czy da się jeden do jednego zastąpić Rosję Francją?


Ja nie mam takich informacji, a posiadam dosyć dokładne, że Rosja jest naszym kluczowym rynkiem. Nie jest i nigdy nie była. Jeśli chodzi o Białoruś, to tu faktycznie była pewna współpraca, dotyczyła także nas jako władz samorządowych, ale wiadomo, jak to teraz wygląda.

Tak jak powiedziałem - dysponujemy bardzo rzetelnymi badaniami, z których wynika wprost, że jesteśmy bardzo dobrym partnerem dla Litwy, jesteśmy kluczowym partnerem dla Niemiec i też dla Francji, dlatego trzeba to rozszerzać, trzeba w tym kierunku działać.

Jeżeli dodamy do tego jeszcze projekt Trójmorza - moim zdaniem najważniejsze w tej kadencji przedsięwzięcie geopolityczne, czyli połączenie północy z południem Europy - to w tym momencie jest to nasza szansa. Jeżeli weźmiemy całość Trójmorza to możemy nawet mówić o pewnym kręgosłupie Europy, który zaczyna się w Turcji, a kończy w Finlandii i krajach nadbałtyckich.


Jak w pańskiej ocenie Francuzi podchodzą do wojny? Mówi się, że im dalej na zachód, tym ten temat staje się mniej istotny niż u nas.


Mogę to potwierdzić. To nie dzieje się za ich granicą. Jeżeli tego typu sytuacja miałaby miejsce obok Francji, to na pewno reagowaliby inaczej. Bardzo wielu działań nie rozumieją. Jak rozmawialiśmy w Ministerstwie Spraw Zagranicznych Francji, to naprawdę postrzeganie sankcji i ich konieczności, ale też zmiany mentalności społeczeństwa rosyjskiego jest bardzo niezrozumiałe, abstrahując od tego, że wiele firm francuskich ma z tego powodu ograniczone pole działania. To też odbierają bardzo osobiście.


Jakie są kolejne plany? Gdzie jeszcze podlascy przedsiębiorcy pojadą z misją gospodarczą?


W tym półroczu w planach jest jeszcze Bruksela i Londyn. Tak wyszło z raportu, którym dysponujemy. Oczywiście trzeba tu podkreślić, że to wszystko realizowane jest w ramach pieniędzy z Unii Europejskiej - ponad 8 milionów złotych na promocję gospodarczą, które mamy i które musimy wykorzystać do końca następnego roku. Nie są to pieniądze z budżetu województwa. Dlatego troszkę już chłodzę emocje, bo pojawiły się pewne kwestie, jeśli chodzi o sejmik województwa podlaskiego, że jeździmy. Nie.

Druga rzecz. Powinniśmy dzisiaj mówić nie tylko o rekompensatach dla przedsiębiorców, ale też przede wszystkim ich promować, bo łatwo jest wypłacać rekompensaty, łatwo jest przygotować pewne przepisy, ale o wiele trudniej jest postarać się pomóc im znaleźć nowe rynki zbytu. A pamiętajmy, że nie są to duzi przedsiębiorcy. My w ramach własnych działań możemy promować tylko i wyłącznie przedsiębiorców mikro, małych i średnich. Jest tu więc do wykonania naprawdę bardzo ciężka praca.


Czy to są tylko pieniądze, które trzeba wydać? Czy takie spotkania, jak np. to we Francji, mogą przynieść jakieś wymierne korzyści podlaskim przedsiębiorcom?


Wyjazd do Dubaju na Expo czy teraz misja we Francji już przynoszą efekty. To, że jesteśmy tam w danym czasie, to jest też zwieńczenie pewnych rozmów i działań, które miały miejsce wcześniej. Tak było np. przed Expo w Dubaju, gdzie uczestniczyłem spotkaniu, na którym jeden z naszych największych podlaskich przedsiębiorców negocjował i praktycznie już sfinalizował ważną umowę.

Podobnie było teraz. Jedna z firm, która współpracowała z partnerem francuskim, potrzebowała wsparcia ze strony samorządu województwa podlaskiego, żeby uwiarygodnić naszego partnera przed partnerem francuskim. To też się udało.

Jest wiele działań, które są prowadzone cały czas, niezależnie od tego, czy wyjeżdżamy na misję, czy nie.


Czy wyobraża pan sobie, że podlascy przedsiębiorcy za jakiś czas będą ponownie handlować z Białorusią i Rosją? Czy jest powrót na ten rynek?


To jest bardzo trudny temat. Bardzo bym chciał, żeby tak było, ale żeby do tego doszło, to musi się naprawdę dużo zmienić, jeśli chodzi o Białorusi i Rosję. Trudno jest prowadzić jakiekolwiek interesy z agresorem. Na dzień dzisiejszy jest Ukraina. Czy będzie też Polska...?


Białoruskie i rosyjskie ciężarówki, z pewnymi wyjątkami, nie mogą jeździć po naszych drogach. W ramach sankcji odwetowych polskie tiry nie mogą wjechać na Białoruś. Ruch na granicy praktycznie zamarł. Czy urząd marszałkowski będzie w jakiś sposób starał się pomóc podlaskim firmom z branży transportowej?


Zawsze staramy się pomóc. Być może bardzo często o tym tak głośno nie mówimy. Jak był problem przedsiębiorców w Białowieży, to też mało kto wie o tym, że jako pierwszy zaangażowałam się w kwestię związaną z pomocą publiczną. I jak widzimy, są tego efekty. Teraz już wszystko w rękach ustawodawcy, żeby stworzyć odpowiednie regulacje na poziomie rozporządzenia, żeby było można to już wdrożyć.

Przypomnę tylko, że podczas pandemii był Podlaski Pakiet Gospodarczy - przecież to jest prawie 300 milionów złotych, które trafiły do przedsiębiorców. Tutaj też to analizujemy. Cały czas jesteśmy w kontakcie z odpowiednimi instytucjami i jeżeli będzie taka wola ze strony firm, to włączymy się, tak jak to już wielokrotnie pokazywaliśmy.


W Donbasie na wschodzie Ukrainy zaczęły się ciężkie walki. Pociski spadły też na zachodzie Ukrainy, chociażby na Lwów. W związku z tym pewnie możemy spodziewać się kolejnej fali uchodźców do Polski. Czy urząd marszałkowski będzie starał się wygospodarować jakieś unijne pieniądze na pomoc uchodźcom? Ile do tej pory udało się wygospodarować?


Podzieliłbym to na dwie części. Z jednej strony to kwestia takich typowo naszych działań. Chcę zastrzec, że tu nie ma żadnych dodatkowych pieniędzy na dzień dzisiejszy. To są pieniądze, które są skierowane do polskich regionów i my w ramach tych funduszy musimy sobie radzić.

Jesteśmy już praktycznie gotowi na taki projekt pozakonkursowy, który będzie dedykowany na działania twardsze, czyli remonty pustostanów, różnego rodzaju obiektów tak, żeby można je było doprowadzić do użyteczności. Część kwoty będzie przeznaczone na działania miękkie, czyli przygotowania, naukę języka polskiego czy asystenta osoby, która przyjechała z Ukrainy, żebym wiedziała, jak się poruszać. Czyli będzie to pomoc skierowana do uchodźców, którzy będą chcieli być może pozostać tutaj dłużej.

Cały czas czekamy jeszcze na drugą transzę pieniędzy w ramach wsparcia React-EU. Do naszego województwa trafi około 5 milionów. Z tych wcześniejszych działań jest to kwota około 16 milionów. Do tego jeszcze wojewódzki urząd pracy lada dzień będzie przygotowywał konkurs, w którym będą środki dla przedsiębiorców, którzy będą chcieli zatrudnić właśnie pracowników z Ukrainy.


| red: zmj, sp


Przeczytaj, zanim skomentujeszZNAJDŹ NAS

REKLAMA
Nie Teatr Historia Jakuba – spektakl

REKLAMA
OiFP BRZYDKI KACZOREK

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

Wybory do Parlamentu Europejskiego 2024

REKLAMA
STARE DOBRE MAŁŻEŃSTWO OIFP

REKLAMA
CARMINA BURANA KONCERT ORATORYJNY OIFP

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego
Jerzy Kułakowski, fot. Sylwia Krassowska

Jerzy Kułakowski [wideo]

dziennikarz Polskiego Radia Białystok
22.05.2024

"W sumie skomentowałem z 700 meczów. Są takie momenty, których się nie zapomina. Kibicowałem Jagiellonii, kiedy była na zapleczu, potem były lepsze czasy, wydawało się, że lepiej już nie będzie, ale były też sezony, że nie dało się tego oglądać. W sobotę (25.05) gramy o mistrza, o spełnienie marzeń" - mówi Jerzy Kułakowski.

Rafał Rudnicki, fot. Sylwia Krassowska

Rafał Rudnicki [wideo]

zastępca prezydenta Białegostoku
22.05.2024

"Nadzieje są ogromne, bo jest to wyjątkowe wydarzenie w 104-letniej historii klubu Jagiellonia Białystok, jak też w historii miasta. Rzadko takie wydarzenie ma miejsce, że można świętować mistrzostwo Polski" - mówi Rafał Rudnicki.

Źródło: PRB

Alicja Pietruczuk i Aleksandra Sadokierska

reportażystki Polskiego Radia Białystok
21.05.2024

- Jest taki nurt w białostockiej szkole reportażu, nurt, który trochę wyrasta z teatru naturalnego Polskiego Radia, który narodził się właśnie w Białymstoku. Reportaż oczywiście nie jest teatrem, jest opowieścią, chociaż jest śmieszny, nie jest prześmiewczy i chociaż czasem jest wzbudzający ciepło na sercu, nie jest sentymentalny. To jest siła naszej białostockiej szkoły reportażu - mówi reportażystka PRB Alicja Pietruczuk.


Mikołaj Buszko, fot. Marcin Gliński

Mikołaj Buszko

pomysłodawca i organizator Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Cerkiewnej "Hajnówka 2024"
21.05.2024

Tegoroczna edycja Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Cerkiewnej "Hajnówka 2024" będzie poświęcona zmarłemu w styczniu prof. Romualdowi Twardowskiemu, kompozytorowi związanemu przez wiele lat z tą imprezą. Festiwal odbędzie się na przełomie maja i czerwca w Białymstoku.

screen z rozmowy

Maksymilian Dura [wideo]

komandor porucznik rezerwy, ekspert portalu Defence24.pl
21.05.2024

"Nie myślmy, że zbudujemy pola minowe, zasieki z drutu kolczastego, stworzymy tzw. zęby smoka i zbudujemy sieć bunkrów, bo to jest bez sensu. Trzeba przygotować plan, jak zwolnić przeciwnika na tyle, aby potem mogły wkroczyć jednostki, które tego przeciwnika będą niszczyły i to nie tylko na naszym terytorium" - mówi Maksymilian Dura.

Rafał Grzyb, fot. Barbara Sokolińska

Rafał Grzyb [wideo]

drugi trener Jagiellonii Białystok
20.05.2024

- Wszystko jest w naszych rękach, nogach, głowach... Dlatego nie ma co ukrywać, że liczymy na to, że to święto piłkarskie w Białymstoku będzie już w sobotę - mówił w Polskim Radiu Białystok Rafał Grzyb.


Grażyna Dworakowska, fot. Barbara Sokolińska

Grażyna Dworakowska

dyrektor Białostockiego Ośrodka Kultury
19.05.2024

Przed nami tygodniowe święto wszystkich, którzy kochają różne aktywności twórcze. W poniedziałek (20.05) rozpoczynają się Dni Sztuki Współczesnej w Białymstoku.

Andrzej Wilczyk, fot. Barbara Sokolińska

Andrzej Wilczyk [wideo]

weteran ruchu kibicowskiego Jagiellonii Białystok
17.05.2024

- Jagiellonia jest gotowa na mistrza Polski - mówił w Polskim Radiu Białystok Andrzej Wilczyk.

dr Radosław Poniat, fot. Barbara Sokolińska

dr Radosław Poniat

socjolog z Uniwersytetu w Białymstoku
17.05.2024

- Krzysztof Jurgiel już dawno przestał być ważną postacią w partii, nie znalazł się na listach wyborczych - mówi w Polskim Radiu Białystok socjolog Radosław Poniat z Uniwersytetu w Białymstoku


mjr Katarzyna Zdanowicz, fot. Barbara Sokolińska

mjr Katarzyna Zdanowicz [wideo]

rzeczniczka Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej
16.05.2024

- To ewenement na skalę całego świata, że państwo sąsiednie zaangażowane jest w organizowanie nielegalnej migracji - mówi o sytuacji na polsko-białoruskiej granicy mjr Katarzyna Zdanowicz.

Jan Raczyński, źródło: Facebook Muzeum Pamięci Sybiru

Jan Raczyński

prezes Międzynarodowego Stowarzyszenia Memoriał
15.05.2024

- Niestety, dziś w Rosji nie wypada mówić o demokracji. Autorytaryzm nie może opierać się na demokratycznym społeczeństwie - mówi Jan Raczyński.

Maciej Żywno, fot. Marcin Gliński

Maciej Żywno [wideo]

wicemarszałek Senatu
15.05.2024

Premier Donald Tusk zapewnia, że Polska nie przyjmie żadnych uchodźców z tytułu paktu migracyjnego. Mówi też o pełnym poparciu dla straży granicznej i wojska broniącego granicy. W jakim kierunku podąża polityka rządu w tych sprawach?


Dariusz Wieczorek, fot. Marcin Gliński

Dariusz Wieczorek [wideo]

minister nauki i szkolnictwa wyższego
14.05.2024

- Liczba studentów maleje. Koszty rosną. Nie ma możliwości, żeby w Polsce było 350 uczelni wyższych. Jeżeli dzisiaj nie będziemy podejmowali decyzji, to za 2-3 lata będziemy mieli rzeczywiście poważne problemy. Dlatego jestem zwolennikiem łączenia i tworzenia uczelni silniejszych - mówi minister.

Emilia Ramotowska, fot. Marcin Gliński

Emilia Ramotowska

koordynatorka Juwenaliów
13.05.2024

Wilki, Kayah, Dżem i Golec uOrkiestra - m.in. tacy artyści wystąpią na tegorocznych białostockich Juwenaliach. Łącznie przez dwa dni na Kampusie Politechniki Białostockiej wystąpi blisko 30 zespołów.

Rafał Rudnicki, fot. Marcin Gliński

Rafał Rudnicki [wideo]

zastępca prezydenta Białegostoku
13.05.2024

Na uczniów czeka ponad 3 tys. miejsc m.in. w liceach i technikach. Rozpoczyna się rekrutacja do białostockich szkół ponadpodstawowych na przyszły rok szkolny.


fot. Marcin Gliński

Magdalena Kaczonowska, Wiktoria Korol, Zofia Szestowicka, Aleksandra Dąbrowska i Zofia Fidziukiewicz

ze Studia Tańca Sportowego HOKUS w Białymstoku
12.05.2024

Specjalną strefę kibica na trasie 11. PKO Białystok Półmaraton przygotowaliśmy jako Polskie Radio Białystok tuż obok swojej siedziby przy ul. Świerkowej. Biegaczy dopingowały dziewczyny ze Studia Tańca Sportowego HOKUS w Białymstoku.

YUOS, czyli Julianna Urszula Olańska, fot. Joanna Szubzda

YUOS, czyli Julianna Urszula Olańska

wokalistka, laureatka konkursu Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok
12.05.2024

Specjalną strefę kibica na trasie 11. PKO Białystok Półmaraton przygotowaliśmy jako Polskie Radio Białystok tuż obok swojej siedziby przy ul. Świerkowej. Gościnnie biegaczy dopinguje YUOS, czyli Julianna Olańska - laureatka Niebieskiego Mikrofonu Polskiego Radia Białystok, półfinalistka programu The Voice of Poland.

Mariusz Chrzanowski, fot. Adam Dąbrowski

Mariusz Chrzanowski [wideo]

prezydent Łomży
10.05.2024

W poniedziałek (6.05.) Mariusz Chrzanowski złożył ślubowanie i oficjalnie rozpoczął swoją trzecią kadencję na stanowisku Prezydenta Miasta Łomża.


Czesław Renkiewicz, fot. Iza Kosakowska

Czesław Renkiewicz [wideo]

prezydent Suwałk
10.05.2024

Nowy żłobek, kolejne inwestycje drogowe i mediateka to ważniejsze cele, które chce zrealizować podczas swojej ostatniej kadencji prezydent Suwałk Czesław Renkiewicz.

prof. Izabela Święcicka, fot. Gabriela Lasota

prof. Izabela Święcicka

główna koordynator Festiwalu Nauki i Sztuki, prorektor Uniwersytetu w Białymstoku ds. nauki i współpracy międzynarodowej
9.05.2024

- Nauka powinna być dla wszystkich. Dążymy do tego, żeby zaprezentować nasze osiągnięcia dla całego społeczeństwa. Chcemy poszerzać wiedzę o tym, co już odkryliśmy. Mając ją, rozumiejąc różnego rodzaju zjawiska, które są w świecie i we wszechświecie, lepiej funkcjonujemy - mówi w Polskim Radiu Białystok prof. Izabela Święcicka.

Artur Kosicki, fot. Marcin Gliński

Artur Kosicki [wideo]

były marszałek województwa podlaskiego
9.05.2024

"Marszałkiem się bywa, a człowiekiem trzeba być. Dlatego dziękuję za wszystkie słowa wsparcia. Za - nie tylko to poparcie - 23 tys. głosów, które zostały na mnie oddane, ale też za ten odzew po tej sytuacji, która zaistniała we wtorek i zmianie w zarządzie" - mówił w Polskim Radiu Białystok były marszałek województwa podlaskiego Artur Kosicki.


dr hab. Daniel Boćkowski, fot. Sylwia Krassowska

prof. Daniel Boćkowski

profesor Uniwersytetu w Białymstoku
8.05.2024

- Bardzo ważne będzie, w jaki sposób Rosjanie i Białorusini zaczną korzystać z danych Tomasza Szmydta. Wykorzystają go też do propagandy - mówi prof. Daniel Boćkowski.

Łukasz Prokorym, fot. Joanna Szubzda

Łukasz Prokorym [wideo]

marszałek województwa podlaskiego
8.05.2024

- Każdego radnego, który w mojej ocenie przechodzi na dobrą stronę mocy, będę nazywał bohaterem i będę gratulował odpowiedzialności za losy województwa. I uważam, że to są właściwe słowa dla państwa marszałków Wiesławy Burnos i Marka Malinowskiego - mówi marszałek.

Marcelina Román, Iga Caban i Michał Znaniecki, fot. Joanna Szubzda

Marcelina Román, Iga Caban i Michał Znaniecki

artyści
8.05.2024

W Operze i Filharmonii Podlaskiej trwają przygotowania do ostatniej w tym sezonie artystycznym premiery. Już 10 maja publiczność zobaczy "Pajace" Ruggera Leoncavalla i "Rycerskość wieśniaczą" Pietra Mascagniego w reżyserii Michała Znanieckiego.


Michał Dzierżek i Aneta Radziszewska, fot. Joanna Szubzda

Michał Dzierżek i Aneta Radziszewska

tegoroczni maturzyści z I LO w Białymstoku
7.05.2024

- Moim zdaniem tematy były do przewidzenia i raczej typowe - mówiła tegoroczna maturzystka Aneta Radziszewska.

Magdalena Dziejma, fot. Joanna Szubzda

Magdalena Dziejma [wideo]

polonistka, wicedyrektor VI LO w Białymstoku
7.05.2024

- Czy egzamin ustny z jęz. polskiego jest potrzebny? Myślę, że jesteśmy w stanie troszkę inaczej sprawdzić umiejętności komunikacyjne maturzystów. Lepiej by było, żeby uczniowie mieli szansę skupienia się tylko na egzaminach pisemnych, zwłaszcza na poziomie rozszerzonym - uważa polonistka.

Grzegorz Kuczyński, fot. Joanna Szubzda

Grzegorz Kuczyński

prezes Fundacji Białystok Biega
6.05.2024

- Przyjeżdża do nas kilka tysięcy ludzi z całej Polski. Mamy rekordową frekwencję na całej imprezie, w tej chwili jest zapisanych już prawie 6600 osób. Przygotowaliśmy też aż 15 punktów kibicowania na 21-kilometrowej trasie - będą kapele, dj'e, a nawet orkiestra - mówi Grzegorz Kuczyński.


Tadeusz Truskolaski, fot. Joanna Szubzda

Tadeusz Truskolaski [wideo]

prezydent Białegostoku
6.05.2024

- Chciałbym, żeby te 5 lat upłynęło pod znakiem zaspokajania potrzeb mieszkańców. To, co przyjmiemy do realizacji, będzie monitorowane - będziemy się spotykać z mieszkańcami i będę zdawał im relacje z tego, co zostało zrobione - zapowiada prezydent.

Robert Sadowski, fot. Marcin Gliński

Robert Sadowski [wideo]

dyrektor Muzeum Wojska w Białymstoku
2.05.2024

"To symbol, który nas wszystkich łączy" - tak o biało-czerwonej fladze mówił w Polskim Radiu Białystok dyrektor Muzeum Wojska w Białymstoku Robert Sadowski.

Radosław Hancewicz, fot. Joanna Szubzda

Radosław Hancewicz [wideo]

rzecznik podlaskiej KAS
30.04.2024

Około 7-9 proc. to jeszcze zeznania podatkowe składane tradycyjną drogą w formie papierowej - albo bezpośrednio w urzędzie, albo za pośrednictwem poczty. Natomiast powyżej 90 proc. podatników rozlicza się elektronicznie - mówi rzecznik.


foto: Monika Kalicka

Michał Fiszer

ekspert Stowarzyszenia Portów Lotniczych V4+
29.04.2024

Pierwszy samolot z lotniska Białystok - Krywlany odleci być może w ciągu roku. Początkowo planuje się loty do Chorwacji, może do Niemiec, ale nie oczekujmy tego, że będą to loty codziennie, tylko zapewne w jakieś dni tygodnia - mówi Michał Fiszer.

fot. Marcin Gliński

Paweł Chomczyk

współtwórca Siedliska Kultury Solniki 44
28.04.2024

To ma być przedsmak i wiosenna odsłona letniego festiwalu teatralnego LasFest. W nadchodzący majowy długi weekend Siedlisko Kultury Solniki 44 otwiera tegoroczny sezon artystyczny.

fot. Gabriela Lasota

Emilia Świętochowska

Podlaski Instytut Kultury
27.04.2024

Do 10 maja można nadsyłać zgłoszenia do Rockowań. Gdzie można to zrobić, jakie kryteria trzeba spełnić, żeby dostać się do półfinału przeglądu?


fot. Joanna Szubzda

Karol Zimnoch [wideo]

doradca kredytowy
26.04.2024

Znane są już założenia programu Mieszkanie na start. Kto będzie mógł skorzystać z państwowych dopłat do kredytów hipotecznych i na jakich warunkach?

prof. Mariusz Popławski

prof. Mariusz Popławski [wideo]

rektor elekt Uniwersytetu w Białymstoku
25.04.2024

- Celem jest doprowadzenie do tego, żeby wszystkie wydziały, a przypomnę, że mamy ich 15, były zlokalizowane na kampusie, żeby oprócz tego były akademiki, żeby była stołówka z prawdziwego zdarzenia, żeby życie studenckie mogło się rozwijać.

źródło: www.gov.pl

Mikołaj Dorożała [wideo]

wiceminister klimatu i środowiska
24.04.2024

"Chcemy ochronić najcenniejsze drzewa, a jednocześnie zaprezentować też pakiet dla przedsiębiorców drzewnych" - mówi Mikołaj Dorożała.
źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok