Radio Białystok | Gość | Jacek Sasin - wicepremier, minister aktywów państwowych

Jacek Sasin

wicepremier, minister aktywów państwowych

9.05.2022, 08:21, akt. 10:17

"Nie przewiduję w tej chwili, aby do czwartego kwartału, bo wtedy ruszy gazociąg Baltic Pipe, żebyśmy musieli ograniczać dostawy gazu do odbiorców. Nawet gdyby doszło do takiej sytuacji, - nie dotknie to gospodarstw domowych" - podkreśla Jacek Sasin.

fot. Sylwia Krassowska
fot. Sylwia Krassowska


0:00
0:00
Z Jackiem Sasinem rozmawia Michał Buraczewski | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Nowy gazociąg połączył Polskę i Litwę. W jakim stopniu będzie on wspierać bezpieczeństwo energetyczne naszego kraju? Między innymi o tym z wicepremierem, ministrem aktywów państwowych Jackiem Sasinem rozmawia Michał Buraczewski.


Michał Buraczewski: Nowy interkonektor gazowy Polska - Litwa już działa, dzięki temu możliwy jest przesył gazu między krajami naszego regionu. Czy Litwini mają tak dobry dostęp do błękitnego paliwa, że będą mogli się z nami cały czas nim dzielić?


Jacek Sasin: Litwini mają przede wszystkim swój gazoport w Kłajpedzie, który rzeczywiście pozwala zaopatrzyć i Litwę, i rynek litewski i pozwala jeszcze około dwóch miliardów metrów sześciennych gazu w tym wymiarze rocznym dostarczyć do Polski. Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo - nasza polska firma, która zajmuje się handlem gazem, dostarcza gaz do polskich domów i do polskiego przemysłu - w takim właśnie wolumenie zarezerwowała sobie dostęp do tego gazoportu. Także to będzie takie uzupełnienie polskiego rynku, co jest niezwykle ważne w kontekście tego, co wydarzyło się w ostatnich tygodniach, czyli wstrzymania dostaw gazu rosyjskiego przez Gazprom do Polski. 


Blisko połowę tego gazu importowaliśmy z Rosji. Nie mamy teraz sezonu grzewczego, ale czy jesienią i zimą nie będzie takiego ryzyka, że gazu zabraknie?


Dokładnie około 45% gazu zużywanego w Polsce, to dotychczas gaz rosyjski. My się bardzo dobrze przygotowaliśmy do tego momentu, spodziewaliśmy się, że wojna na Ukrainie w którymś momencie doprowadzi do wstrzymania dostaw rosyjskiego gazu. Zresztą sami chcieliśmy od tego gazu odejść od końca roku. Decyzja Gazpromu nieco ten proces przyspieszyła. 

Po pierwsze mamy pełne magazyny gazu, one nam wystarczą, gdyby tylko używać tego gazu z magazynów na około półtora miesiąca, ale mamy też te 55%, które pochodzi z innych źródeł, czyli z krajowego wydobycia, ale również gazoport w Świnoujściu to jest to miejsce, które ma teraz absolutnie największe znaczenie plus właśnie to, o czym mówiliśmy przed chwilą, czyli połączenie z Litwą, połączenie rewers z Niemcami, ze Słowacją, z Czechami, czyli możemy ten gaz pozyskiwać również z innych kierunków. 

Nie przewiduję w tej chwili, aby do końca roku, a właściwie do czwartego kwartału, bo wtedy ruszy jeszcze gazociąg Baltic Pipe, żebyśmy musieli ograniczać dostawy gazu do odbiorców. Nawet gdyby doszło do takiej sytuacji, chcę to bardzo wyraźnie powiedzieć, że nie dotknie to gospodarstw domowych. W żadnym wypadku nie dotknie to gospodarstw domowych. Tyle, ile zużywają gospodarstwa domowe, to mamy na pewno z tych innych źródeł. Jeśli konieczne by były jakiekolwiek ograniczenia, to dotyczą one przemysłu. Mamy na to również przygotowany odpowiedni plan.


Pełna przepustowość gazociągu Baltic Pipe to będzie przyszły rok?


Pełna przepustowość to jest przyszły rok, docelowo 10 mld m sześć. gazu z Norwegii i okolic ma trafić do Polski. 2 mld z tych 10 to jest gaz, który będzie pochodził ze złóż, które zostały zakupione przez PGNiG, to będzie własna produkcja nasza polska PGNiG-u, chociaż gaz będzie wydobywany na szelfie norweskim. Pozostały wolumen będzie pochodził od innych dostawców. 

Ta pełna przepustowość Baltic Pipe spowoduje, że my będziemy w stanie obyć się zupełnie już bez gazu rosyjskiego, niezależnie od tego, czy on będzie importowany z Rosji, czy z Niemiec, czy z innych kierunków.


Właśnie teraz mamy do czynienia z taką sytuacją, że w niektórych momentach musimy importować rosyjski gaz z Niemiec, który do Niemiec trafia przez gazociąg północny?


Zdaję sobie sprawę, że ten gaz najczęściej jest gazem rosyjskim - ten, który poprzez Niemcy trafia do Polski, chociaż formalnie to jest gaz, który jest kupowany na giełdzie, czyli w takim obrocie wolnorynkowym, giełdowym, nie pochodzi bezpośrednio od tego dostawcy rosyjskiego. W tych realiach europejskich to w znacznej mierze jest gaz rosyjski. 

My tak jak deklarujemy to od początku i co było celem naszego rządu od początku naszych rządów, ale właściwie powiedzieć można jeszcze wcześniej, bo ten cel sformułował świętej pamięci prezydent Lech Kaczyński, który był inicjatorem budowy gazoportu w Świnoujściu, żeby w dającej się określić perspektywie czasu od gazu rosyjskiego odejść w ogóle. 

I tak się rzeczywiście stanie z początkiem przyszłego roku, my już gazu rosyjskiego właśnie jakby niezależnie od tego, czy będzie kupowany na giełdach, czy będzie kupowany bezpośrednio od Rosjan, po prostu nie będziemy potrzebować.


Rekordowe ceny gazu wpływają na równie rekordowe ceny nawozów sztucznych. Jeden z dystrybutorów preparatów grupy Azoty mówił mi, że ceny nawozów zmieniają się z dnia na dzień, czasami o kilkadziesiąt procent. Czy to jest normalne zjawisko?


One w rzeczywistości są uzależnione właśnie od ceny gazu. Dzisiaj 90% ceny wytworzenia nawozów sztucznych to jest cena gazu. 


Pytam dlatego, że rolnicy mają bardzo duży niepokój, że dochodzi do spekulacji i mówią tak - no przecież producent nie kontraktuje gazu na jedną dobę.


To niestety nie jest takie proste, za gaz się płaci tyle, ile aktualnie on kosztuje na giełdach. Niezależnie od tego, że posiadamy dużo dłuższe kontrakty, chociażby jak ten kontrakt nasz z Gazpromem - dokładnie tak wyglądał, co prawda był zawarty na wiele lat, ale cena płacona za każdym razem była aktualnie rynkową ceną gazu i tak jest również w przypadku Azotów, które tego gazu rzeczywiście potrzebują bardzo wiele. 

Tak jak powiedziałem - 90% ceny wytworzenia nawozu to jest cena gazu, czyli można powiedzieć - cena gazu wprost przekłada się na cenę nawozu. 

Jeśli chodzi o spekulacje to pragnę wszystkich państwa uspokoić - trzymamy rękę na pulsie, łącznie z ministerstwem rolnictwa, ministerstwo aktywów państwowych, którym kieruję, doprowadziło do takiej sytuacji, że dzisiaj te nawozy są w znacznej mierze sprzedawane bezpośrednio przez grupę Azoty, czyli z wyłączeniem pośredników, chociaż ci pośrednicy również działają, można powiedzieć pod pewną kontrolą również nie tylko rynku, ale również tego dostawcy. Mam dzisiaj takie przekonanie, że do takich spekulacji, przynajmniej w dającej się uchwycić skali, nie dochodzi. 

Natomiast wysoka cena usług jest problemem i również na to reagujemy. Pan premier Kowalczyk, minister rolnictwa pracuje również nad systemem dopłat do nawozów. Zdajemy sobie sprawę, że dzisiaj ta wysoka cena nawozu będzie napędzać również wysoką cenę żywności, a tego chcemy za wszelką cenę uniknąć, bo zależy nam na tym, żeby walczyć skutecznie z inflacją, która jest dzisiaj pochodną polityki rosyjskiej. To jest, można śmiało powiedzieć "putinflacja", nie tylko związana w tej chwili z wojną i z tym, co ta wojna za sobą pociąga, czyli chociażby mniejszym udziałem na rynkach żywności wyprodukowanej na Ukrainie, Ukraina była ogromnym producentem żywności, szczególnie zbóż, ale również właśnie tymi spekulacjami, które miały wpływ na cenę gazu, czy na cenę ropy naftowej. 

Dzisiaj wszyscy wiemy, że płacimy za energię znacznie więcej, za gaz, za benzynę - to jest spowodowane takim gwałtownym wzrostem cen surowców na rynkach, a to z kolei zostało wywołane sztucznie przez Rosjan, którzy chcieli przed okresem wojennym zmaksymalizować swoje zyski. Robimy wszystko, żeby rzeczywiście tych skutków inflacji uniknąć, ale ceny niestety wyraźnie wzrosły.


I rolnicy mają nadzieję, że dojdzie do jakiejś stabilizacji, jeżeli chodzi o koszty produkcji rolnej. Czy działalność Krajowej Grupy Spożywczej w jakiś sposób przełoży się na przewidywalność dochodów i wydatków w gospodarstwach?


Na pewno tak, ponieważ jak mówimy dzisiaj o pewnej nadzwyczajnej sytuacji na rynkach rolnych, a ona rzeczywiście jest nadzwyczajna - te wszystkie okoliczności, o których mówiłem przed chwilą, to sprawiają, to możemy się spodziewać, że będzie pewna grupa nie tyle producentów, ile pośredników, która będzie chciała maksymalizować swoje zyski, uzasadniając je niejako tym, że właśnie jest taka niestabilna sytuacja cenowa, że rosną ceny środków do produkcji rolnej, czyli będzie duża pokusa spekulacji - wyraźnie powiem.

Mieliśmy do czynienia już z tego typu działaniami różnych podmiotów, które działają na polskim rynku, które z jednej strony proponowały rolnikom szokująco niskie stawki, często poniżej kosztów produkcji, a potem ten towar sprzedawały wielokrotnie drożej, korzystając ze swojego dominującego udziału w rynku. 

Krajowa Grupa Spożywcza, która skupi wszystkie państwowe podmioty w zakresie przemysłu rolno-spożywczego, ale również będzie chciała nabywać do tego zasobu Skarbu Państwa podmioty, które w tej chwili są na rynku i można je również skupić w tej grupie, będzie odgrywała taką rolę stabilizatora. Czyli będzie oferowała uczciwe ceny rolnikowi, jednocześnie uczciwy, ale nie nadmiernie wysoki zarobek. 

W ten sposób, wpływając również na innych uczestników rynku, będzie to, mówiąc prościej, dobre narzędzie do tego, żeby walczyć właśnie z takimi spekulacyjnymi zachowaniami, których moglibyśmy się w najbliższym czasie spodziewać.


Dziękuję za rozmowę. 

| red: mak, sp




ZNAJDŹ NAS




Agnieszka Muzyk

Agnieszka Muzyk

dyrektor Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Łomży
12.05.2025

Uczniowie ostatnich klas podstawówki rozpoczynają egzamin ósmoklasisty. We wtorek (13.05) piszą egzamin z języka polskiego, w środę (14.05) - z matematyki. a w czwartek (15.05) - z języka obcego. W tym roku na pisanie sprawdzianów mają o 25 procent czasu więcej niż w latach poprzednich.

Marek Jakubiak, fot. Joanna Szubzda

Marek Jakubiak

poseł, kandydat na prezydenta RP
12.05.2025

- Z jednej strony mamy parcie od Ruskich, z drugiej od Niemców, a my jesteśmy, jak zwykle, jak w imadle. Te wybory nie będą dotyczyły tego, czyja Polska będzie, tylko, czy w ogóle Polska będzie - mówi kandydat na prezydenta RP Marek Jakubiak.

dr Radosław Poniat, 12.05.2025, fot. Barbara Sokolińska

dr Radosław Poniat

socjolog z Uniwersytetu w Białymstoku.
12.05.2025

- W tej chwili ludzie raczej głosują na tych kandydatów, którzy są związani z ich partiami, a wyborcy określonych partii już wcześniej wiedzą, kogo popierają. Natomiast w drugiej turze trzeba przekonać tych, którzy nie są domyślnym elektoratem danego kandydata - mówił w Polskim Radiu Białystok dr Radosław Poniat.


Grzegorz Kuczyński, fot. Barbara Sokolińska

Grzegorz Kuczyński

prezes Fundacji "Białystok Biega"
11.05.2025

- Bieganie to sposób na życie, a nie biznes - mówi Grzegorz Kuczyński.

Karol Zimnoch, 9.05.2025, fot. Barbara Sokolińska

Karol Zimnoch

doradca kredytowy
9.05.2025

- W praktyce obniżka stóp procentowych przełoży się oczywiście na spadki rat kredytów hipotecznych - mówił w Polskim Radiu Białystok Karol Zimnoch.

dr hab. Daniel Boćkowski, fot. Sylwia Krassowska

prof. Daniel Boćkowski

ekspert ds. bezpieczeństwa z Uniwersytetu w Białymstoku
8.05.2025

Społeczność akademicka jest wstrząśnięta po zabójstwie pracownicy Uniwersytetu Warszawskiego. Pojawia się sporo pytań - co się dzieje w kontekście tego zdarzenia, ale także ostatnich ataków na pracowników ochrony zdrowia?


ks. Tomasz Mnich, fot. Sylwia Krassowska

ks. Tomasz Mnich

wikariusz parafii katedralnej w Białymstoku
8.05.2025

- Kościół potrzebuje zarówno ubóstwa, o którym mówił Franciszek, jak i pięknej liturgii. Nowy papież powinien budować mosty i pokazywać, że te dwa nurty mogą współbrzmieć - zaznacza ks. Mnich.

Cezary Cieślukowski, fot. Joanna Szubzda

Cezary Cieślukowski

przewodniczący sejmiku woj. podlaskiego
7.05.2025

 - Gdy zastanawiałem się nad tym, jak organizować pracę sejmiku, doszedłem do wniosku, że ważny jest powrót do upodmiotowienia sejmiku, żeby nie był on tylko narzędziem w rękach marszałka i zarządu - mówi Cezary Cieślukowski.

Anna Bańkowska i Grzegorz Kuczyński, 6.05.2025, fot. Barbara Sokolińska

Anna Bańkowska i Grzegorz Kuczyński

ambasadorka PKO Białystok Półmaratonu i prezes Fundacji Białystok Biega
6.05.2025

Już 10 maja biegacze wystartują w PKO Nocnym Biegu na 5 km, a 11 maja odbędzie się 12. PKO Białystok Półmaraton. Ma to być impreza rekordowa pod względem liczby uczestników.


Tadeusz Truskolaski, 6.05.2025, fot. Barbara Sokolińska

Tadeusz Truskolaski

prezydent Białegostoku
6.05.2025

- Chcemy ogłosić w tym roku przetarg na wykonawcę. W tej chwili trwają szacunki dotyczące finansów. Będziemy starali się, żeby jedna trzecia było to dofinansowanie z rządu, być może trochę więcej - zapowiada Tadeusz Truskolaski, komentując plany budowy hali sportowej w Białymstoku.

Ewa Ziejewska, 2.05.2025, fot. Gabriela Lasota

Ewa Ziejewska

nauczycielka języka polskiego i egzaminatorka
4.05.2025

- Pytanie o to, czy matura ma być tylko po to, żeby zdać i zaliczyć, wtedy sztuczna inteligencja rzeczywiście może bardzo pomóc, czy ma być jakimś egzaminem końcowym, który pokazuje umiejętność uczenia się - mówi Ewa Ziejewska.

dr Waldemar Wilczewski, Majówka z Polskim Radiem Białystok, 4.05.2025, fot. Barbara Sokolińska

dr Waldemar Wilczewski

dyrektor Muzeum Podlaskiego w Białymstoku
4.05.2025

- Już dziś zapraszam  na Noc Muzeów. Chcemy, żeby nasi goście mogli nie tylko obejrzeć wystawy, które prezentujemy we wszystkich oddziałach Muzeum Podlaskiego, ale też żeby mogli nabyć wydawnictwa, które mamy, i zebrać autografy autorów - zachęca dyrektor.


Natalia Filinowicz, 30.04.2025, fot. Gabriela Lasota

Natalia Filinowicz

historyk Muzeum Wojska w Białymstoku
1.05.2025

- Dopiero w 1831 roku Sejm Powstańczy uchwalił, że nasze barwy narodowe to biały i czerwony. Wcześniej - na chorągwiach, sztandarach wojskowych - te kolory się pojawiały, ale układ był różny - mówi Natalia Filinowicz z Muzeum Wojska w Białymstoku.

źródło: PRB

Majówka - kiedy słońce, a kiedy deszcz? Sprawdź, co prognozuje synoptyk

1.05.2025

Choć w długi majowy weekend nie zabraknie przelotnych deszczy i burz, nie oznacza to, że nie będzie okazji do odpoczynku na świeżym powietrzu. Synoptyk Wiesław Winnicki z białostockiego biura prognoz podpowiada, jak zaplanować majówkę z pogodą w tle.

Radosław Hancewicz, fot. Sylwia Krassowska

Radosław Hancewicz

rzecznik prasowy podlaskiej KAS
30.04.2025

Do 30 kwietnia każdy podatnik powinien złożyć swoje zeznanie PIT. "Brakuje jeszcze wielu formularzy, ale trzeba pamiętać, że nawet 150 tysięcy z nich zostanie zatwierdzonych automatycznie" - mówi Radosław Hancewicz.


Andrzej Aleksiejczuk, 28.04.2025, fot. Gabriela Lasota

Andrzej Aleksiejczuk

wiceprzewodniczący Podlaskiej Rady OPZZ
29.04.2025

- Przede wszystkim 1 maja to jest wspomnienie naszego trudu. Trudu wszystkich pracowników - mówi Andrzej Aleksiejczuk.

Jacek Dobrzyński, fot. Sylwia Krassowska

Jacek Dobrzyński [wideo]

rzecznik Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji
29.04.2025

- Nie może być tak, że za wypalanie traw nakładane są tylko mandaty w wysokości kilkudziesięciu złotych. Od małego ognia często zaczyna się potężny pożar - zaznacza Jacek Dobrzyński.

Adam Kamiński, 28.04.2025, fot. Gabriela Lasota

Adam Kamiński

prezes Zarządu Fundacji INFOTECH
28.04.2025

- Mówimy jasno i wyraźnie, gdzie jak nie tutaj (Infotech Startup Day), możesz bezpiecznie zrealizować swój pomysł. Zawsze mówimy, że klient i jego potrzeby są najważniejsze, żeby zbudować startup - mówi prezes Zarządu Fundacji INFOTECH Adam Kamiński.


prof. Adam Bartnicki, fot. Sylwia Krassowska

prof. Adam Bartnicki

dziekan Wydziału Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu w Białymstoku
28.04.2025

- Zdjęcie Trumpa i Zełeńskiego, które obiegło światowe media, daje więcej nadziei niż wszystkie inne spotkania, wszystkie inne negocjacje - mówi prof. Adam Bartnicki.

Bartosz Demianiuk, 28.04.2025, fot. Gabriela Lasota

Bartosz Demianiuk

muzyk z grupy LaVenders i współorganizator 2. edycji East Eclipse Rock Festival
28.04.2025

- Na East Eclipse Rock Festival zagrają bardzo świeże zespoły - poza Bimo, żaden z pozostałych nie ma jeszcze nic wrzuconego na Spotify. Pojawia się więc pytanie: po co iść, skoro nie można ich wcześniej posłuchać? A ja zapewniam - to są zespoły, które mają dużą szansę, żeby pokazać się szerzej - mówi Bartosz Demianiuk.

Andrzej Lechowski, 23.04.2025, fot. Gabriela Lasota

Andrzej Lechowski

historyk
27.04.2025

- To nie jest encyklopedia. To opowieść o ludziach, o miejscu, o tej legendzie - tak opisuje swoją najnowszą książkę "Hotel Ritz. Historia i powstanie legendy" białostocki historyk Andrzej Lechowski.


ks. Tomasz Mnich, fot. Joanna Szubzda

ks. Tomasz Mnich

wikariusz parafii katedralnej w Białymstoku
25.04.2025

 - Myślę, że to był papież małych rewolucyjnych kroków. Pokazywał, że trzeba wychodzić ku drugiemu człowiekowi i że te małe gesty, gesty czułości, zmieniają świat na lepsze - tak o pontyfikacie papieża Franciszka mówi ks. Tomasz Mnich.

Mariusz Chrzanowski, fot. Adam Dąbrowski

Mariusz Chrzanowski

prezydent Łomży
24.04.2025

- Łomża przez lata była miastem wykluczonym komunikacyjnie. Jeżeli wszystko się wydarzy zgodnie z planem, to za dwa lata będziemy mogli mówić o realnym powrocie kolei - mówi Mariusz Chrzanowski.

Mikołaj Dorożała, 22.04.2025, fot. Paweł Wądołowski

Mikołaj Dorożała [wideo]

główny konserwator przyrody
23.04.2025

- Musimy przyjąć w końcu do wiadomości, że zmiany klimatyczne następują szybciej niż myśleliśmy. Musimy stworzyć strategię zarządzania wodą w Polsce. Zupełnie inną niż tą, którą utworzyliśmy 70-80 lat temu - podkreśla Mikołaj Dorożała.


Bogdan Dyjuk, członek Zarządu Województwa Podlaskiego, 22.04.2025, fot. Tomasz Kleszczewski

Bogdan Dyjuk

członek Zarządu Województwa Podlaskiego
22.04.2025

- Zainteresowanie Podlaskim Bonem Turystycznym jest ogromne i dlatego warto ten program rozwijać - mówi członek Zarządu Województwa Podlaskiego Bogdan Dyjuk.

ks. Karol Godlewski, fot. Sylwia Krassowska

ks. Karol Godlewski

prezbiter archidiecezji białostockiej
22.04.2025

-  Papież ufał ludziom. Miał ogromną otwartość na człowieka i przekonanie, że człowiek naprawdę jest dobry. Nawet ci, którzy do kościoła nie chodzą, są na peryferiach parafii, też są wartościowi i przez nich może mówić Duch Święty - mówi ks. Karol Godlewski.

Adam Woronowicz, fot. Joanna Szubzda

Adam Woronowicz [wideo]

aktor
19.04.2025

- Te święta są wyjątkowe pod takim względem, że dla mnie od czasów niepamiętnych były związane z Triduum Paschalnym. To są prawdziwie święta Zmartwychwstania Pańskiego, ta radość, że śmierć została pokonana i tego nic nie zmieni. Cieszę się jeszcze bardziej, bo w tym roku możemy obchodzić te święta razem z Kościołem prawosławnym - mówi Adam Woronowicz.


Karolina Wierel, fot. Marcin Gliński

dr Karolina Wierel

kulturoznawczyni z Uniwersytetu w Białymstoku
18.04.2025

- Wielkanoc zachowuje bardziej sakralny i religijny charakter niż Boże Narodzenie. Może też z tego powodu, że święto to nie jest jeszcze tak mocno skomercjalizowane. Ale jeśli weźmiemy pod uwagę sam charakter Wielkanocy, duchowość, to ona zaspokaja naszą jeszcze głębszą potrzebę niż tylko religijną, czyli takiej mistyczności, pewnego czasu przełomu, który jest nam potrzebny do tego, żeby z energią wkroczyć w okres wiosenno-letni - mówi dr Karolina Wierel.

Jacek Protas, fot. Marcin Gliński

Jacek Protas

europoseł
17.04.2025

- Parlamentarzyści z Włoch, Portugalii czy Hiszpanii nie mają wątpliwości, że tutaj rozgrywają się najbardziej strategiczne dla Europy wydarzenia. To my - Polacy - stanowimy o bezpieczeństwie całej Europy, ale też potrzebujemy specjalnego wsparcia, bo tracimy gospodarczo - mówi europoseł Jacek Protas.

ks. Karol Kondracikowski, fot. Sylwia Krassowska

ks. Karol Kondracikowski

dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Kurii Metropolitalnej
17.04.2025

- Kapłaństwo to nie tylko plan na życie, zawód jak każdy inny, ale kwestia relacji z Jezusem. To droga wyrzeczeń, ale i pięknych doświadczeń - mówi ks. Karol Kondracikowski.


dr Marek Kruk, 16.04.2025, fot. Barbara Sokolińska

dr Marek Kruk

ekspert ds. marketingu z Wydziału Zarządzania Uniwersytetu w Białymstoku
16.04.2025

- Takich dekonstrukcji typowych dla marketingu, jeśli chodzi o święta wielkanocne, nie mamy zbyt wielu. O ile na Boże Narodzenie symbole świąteczne dochodzą do skrajnie dziwnych czasami pomysłów, o tyle na Wielkanoc te święta są takie specyficzne, że one jeszcze nie nabrały takiego czysto komercyjnego charakteru - mówił w Polskim Radiu Białystok dr Marek Kruk.

Arslanbek Salimow i Mairbek Salimow oraz ich trener Robert Wajszczuk, 15.04.2025, fot. Tomasz Kleszczewski

Arslanbek Salimow, Mairbek Salimow i Robert Wajszczuk

medaliści Mistrzostw Europy i ich trener
15.04.2025

Zapaśnicy KS Wschód Białystok wrócili z Mistrzostw Europy w Bratysławie z dwoma brązowymi medalami. To historyczny sukces braci Arslanbeka i Mairbeka Salimowa, bo to ich pierwsze miejsca na podium w zawodach tej rangi, a także pierwsze od lat medale polskich zapaśników w stylu klasycznym.

Katarzyna Lubnauer, fot. Sylwia Krassowska

Katarzyna Lubnauer [wideo]

wiceminister edukacji
15.04.2025

- W czasach, w których sztuczna inteligencja jest w stanie odrobić każdą pracę domową, warto oceniać tylko to, co jest rzeczywiście pracą własną ucznia - mówi Katarzyna Lubnauer.


Wiesław Leśniakiewicz, fot. Sylwia Krassowska

Wiesław Leśniakiewicz [wideo]

wiceszef MSWiA
14.04.2025

- Garaż podziemny może być miejscem doraźnego schronienia - trzeba tylko sprawdzić warunki konstrukcyjne - mówi Wiesław Leśniakiewicz.

Anna Jaroszewicz

kierownik Schroniska dla Zwierząt Dolina Dolistówki
12.04.2025

- Nie mamy podpisanej umowy na rok na opiekę weterynaryjną dla zwierząt tu, w schronisku. Mamy taką umowę krótką. Mam nadzieję, że to wystarczy do momentu znalezienia lecznicy, która będzie realizowała umowy długoterminowe - mówi Anna Jaroszewicz.

Grzegorz Sandomierski, fot. Marcin Gliński

Grzegorz Sandomierski

były bramkarz m.in. Jagiellonii Białystok, reprezentant Polski, a obecnie trener bramkarzy juniorów Jagi
11.04.2025

Bez niespodzianki, ale też bez wstydu, a nawet z nadziejami - choć niewielkimi - na odrobienie strat w rewanżu - tak można podsumować wyjazdowy występ Jagiellonii Białystok w Sevilli w piłkarskiej Lidze Konferencji. Podopieczni Adriana Siemieńca ulegli Realowi Betis 0:2 w pierwszym meczu ćwierćfinałowym.




źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok