Radio Białystok | Gość | Jacek Sasin - wicepremier, minister aktywów państwowych

Jacek Sasin

wicepremier, minister aktywów państwowych

9.05.2022, 08:21, akt. 10:17

"Nie przewiduję w tej chwili, aby do czwartego kwartału, bo wtedy ruszy gazociąg Baltic Pipe, żebyśmy musieli ograniczać dostawy gazu do odbiorców. Nawet gdyby doszło do takiej sytuacji, - nie dotknie to gospodarstw domowych" - podkreśla Jacek Sasin.

fot. Sylwia Krassowska
fot. Sylwia Krassowska


0:00
0:00
Z Jackiem Sasinem rozmawia Michał Buraczewski | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Nowy gazociąg połączył Polskę i Litwę. W jakim stopniu będzie on wspierać bezpieczeństwo energetyczne naszego kraju? Między innymi o tym z wicepremierem, ministrem aktywów państwowych Jackiem Sasinem rozmawia Michał Buraczewski.


Michał Buraczewski: Nowy interkonektor gazowy Polska - Litwa już działa, dzięki temu możliwy jest przesył gazu między krajami naszego regionu. Czy Litwini mają tak dobry dostęp do błękitnego paliwa, że będą mogli się z nami cały czas nim dzielić?


Jacek Sasin: Litwini mają przede wszystkim swój gazoport w Kłajpedzie, który rzeczywiście pozwala zaopatrzyć i Litwę, i rynek litewski i pozwala jeszcze około dwóch miliardów metrów sześciennych gazu w tym wymiarze rocznym dostarczyć do Polski. Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo - nasza polska firma, która zajmuje się handlem gazem, dostarcza gaz do polskich domów i do polskiego przemysłu - w takim właśnie wolumenie zarezerwowała sobie dostęp do tego gazoportu. Także to będzie takie uzupełnienie polskiego rynku, co jest niezwykle ważne w kontekście tego, co wydarzyło się w ostatnich tygodniach, czyli wstrzymania dostaw gazu rosyjskiego przez Gazprom do Polski. 


Blisko połowę tego gazu importowaliśmy z Rosji. Nie mamy teraz sezonu grzewczego, ale czy jesienią i zimą nie będzie takiego ryzyka, że gazu zabraknie?


Dokładnie około 45% gazu zużywanego w Polsce, to dotychczas gaz rosyjski. My się bardzo dobrze przygotowaliśmy do tego momentu, spodziewaliśmy się, że wojna na Ukrainie w którymś momencie doprowadzi do wstrzymania dostaw rosyjskiego gazu. Zresztą sami chcieliśmy od tego gazu odejść od końca roku. Decyzja Gazpromu nieco ten proces przyspieszyła. 

Po pierwsze mamy pełne magazyny gazu, one nam wystarczą, gdyby tylko używać tego gazu z magazynów na około półtora miesiąca, ale mamy też te 55%, które pochodzi z innych źródeł, czyli z krajowego wydobycia, ale również gazoport w Świnoujściu to jest to miejsce, które ma teraz absolutnie największe znaczenie plus właśnie to, o czym mówiliśmy przed chwilą, czyli połączenie z Litwą, połączenie rewers z Niemcami, ze Słowacją, z Czechami, czyli możemy ten gaz pozyskiwać również z innych kierunków. 

Nie przewiduję w tej chwili, aby do końca roku, a właściwie do czwartego kwartału, bo wtedy ruszy jeszcze gazociąg Baltic Pipe, żebyśmy musieli ograniczać dostawy gazu do odbiorców. Nawet gdyby doszło do takiej sytuacji, chcę to bardzo wyraźnie powiedzieć, że nie dotknie to gospodarstw domowych. W żadnym wypadku nie dotknie to gospodarstw domowych. Tyle, ile zużywają gospodarstwa domowe, to mamy na pewno z tych innych źródeł. Jeśli konieczne by były jakiekolwiek ograniczenia, to dotyczą one przemysłu. Mamy na to również przygotowany odpowiedni plan.


Pełna przepustowość gazociągu Baltic Pipe to będzie przyszły rok?


Pełna przepustowość to jest przyszły rok, docelowo 10 mld m sześć. gazu z Norwegii i okolic ma trafić do Polski. 2 mld z tych 10 to jest gaz, który będzie pochodził ze złóż, które zostały zakupione przez PGNiG, to będzie własna produkcja nasza polska PGNiG-u, chociaż gaz będzie wydobywany na szelfie norweskim. Pozostały wolumen będzie pochodził od innych dostawców. 

Ta pełna przepustowość Baltic Pipe spowoduje, że my będziemy w stanie obyć się zupełnie już bez gazu rosyjskiego, niezależnie od tego, czy on będzie importowany z Rosji, czy z Niemiec, czy z innych kierunków.


Właśnie teraz mamy do czynienia z taką sytuacją, że w niektórych momentach musimy importować rosyjski gaz z Niemiec, który do Niemiec trafia przez gazociąg północny?


Zdaję sobie sprawę, że ten gaz najczęściej jest gazem rosyjskim - ten, który poprzez Niemcy trafia do Polski, chociaż formalnie to jest gaz, który jest kupowany na giełdzie, czyli w takim obrocie wolnorynkowym, giełdowym, nie pochodzi bezpośrednio od tego dostawcy rosyjskiego. W tych realiach europejskich to w znacznej mierze jest gaz rosyjski. 

My tak jak deklarujemy to od początku i co było celem naszego rządu od początku naszych rządów, ale właściwie powiedzieć można jeszcze wcześniej, bo ten cel sformułował świętej pamięci prezydent Lech Kaczyński, który był inicjatorem budowy gazoportu w Świnoujściu, żeby w dającej się określić perspektywie czasu od gazu rosyjskiego odejść w ogóle. 

I tak się rzeczywiście stanie z początkiem przyszłego roku, my już gazu rosyjskiego właśnie jakby niezależnie od tego, czy będzie kupowany na giełdach, czy będzie kupowany bezpośrednio od Rosjan, po prostu nie będziemy potrzebować.


Rekordowe ceny gazu wpływają na równie rekordowe ceny nawozów sztucznych. Jeden z dystrybutorów preparatów grupy Azoty mówił mi, że ceny nawozów zmieniają się z dnia na dzień, czasami o kilkadziesiąt procent. Czy to jest normalne zjawisko?


One w rzeczywistości są uzależnione właśnie od ceny gazu. Dzisiaj 90% ceny wytworzenia nawozów sztucznych to jest cena gazu. 


Pytam dlatego, że rolnicy mają bardzo duży niepokój, że dochodzi do spekulacji i mówią tak - no przecież producent nie kontraktuje gazu na jedną dobę.


To niestety nie jest takie proste, za gaz się płaci tyle, ile aktualnie on kosztuje na giełdach. Niezależnie od tego, że posiadamy dużo dłuższe kontrakty, chociażby jak ten kontrakt nasz z Gazpromem - dokładnie tak wyglądał, co prawda był zawarty na wiele lat, ale cena płacona za każdym razem była aktualnie rynkową ceną gazu i tak jest również w przypadku Azotów, które tego gazu rzeczywiście potrzebują bardzo wiele. 

Tak jak powiedziałem - 90% ceny wytworzenia nawozu to jest cena gazu, czyli można powiedzieć - cena gazu wprost przekłada się na cenę nawozu. 

Jeśli chodzi o spekulacje to pragnę wszystkich państwa uspokoić - trzymamy rękę na pulsie, łącznie z ministerstwem rolnictwa, ministerstwo aktywów państwowych, którym kieruję, doprowadziło do takiej sytuacji, że dzisiaj te nawozy są w znacznej mierze sprzedawane bezpośrednio przez grupę Azoty, czyli z wyłączeniem pośredników, chociaż ci pośrednicy również działają, można powiedzieć pod pewną kontrolą również nie tylko rynku, ale również tego dostawcy. Mam dzisiaj takie przekonanie, że do takich spekulacji, przynajmniej w dającej się uchwycić skali, nie dochodzi. 

Natomiast wysoka cena usług jest problemem i również na to reagujemy. Pan premier Kowalczyk, minister rolnictwa pracuje również nad systemem dopłat do nawozów. Zdajemy sobie sprawę, że dzisiaj ta wysoka cena nawozu będzie napędzać również wysoką cenę żywności, a tego chcemy za wszelką cenę uniknąć, bo zależy nam na tym, żeby walczyć skutecznie z inflacją, która jest dzisiaj pochodną polityki rosyjskiej. To jest, można śmiało powiedzieć "putinflacja", nie tylko związana w tej chwili z wojną i z tym, co ta wojna za sobą pociąga, czyli chociażby mniejszym udziałem na rynkach żywności wyprodukowanej na Ukrainie, Ukraina była ogromnym producentem żywności, szczególnie zbóż, ale również właśnie tymi spekulacjami, które miały wpływ na cenę gazu, czy na cenę ropy naftowej. 

Dzisiaj wszyscy wiemy, że płacimy za energię znacznie więcej, za gaz, za benzynę - to jest spowodowane takim gwałtownym wzrostem cen surowców na rynkach, a to z kolei zostało wywołane sztucznie przez Rosjan, którzy chcieli przed okresem wojennym zmaksymalizować swoje zyski. Robimy wszystko, żeby rzeczywiście tych skutków inflacji uniknąć, ale ceny niestety wyraźnie wzrosły.


I rolnicy mają nadzieję, że dojdzie do jakiejś stabilizacji, jeżeli chodzi o koszty produkcji rolnej. Czy działalność Krajowej Grupy Spożywczej w jakiś sposób przełoży się na przewidywalność dochodów i wydatków w gospodarstwach?


Na pewno tak, ponieważ jak mówimy dzisiaj o pewnej nadzwyczajnej sytuacji na rynkach rolnych, a ona rzeczywiście jest nadzwyczajna - te wszystkie okoliczności, o których mówiłem przed chwilą, to sprawiają, to możemy się spodziewać, że będzie pewna grupa nie tyle producentów, ile pośredników, która będzie chciała maksymalizować swoje zyski, uzasadniając je niejako tym, że właśnie jest taka niestabilna sytuacja cenowa, że rosną ceny środków do produkcji rolnej, czyli będzie duża pokusa spekulacji - wyraźnie powiem.

Mieliśmy do czynienia już z tego typu działaniami różnych podmiotów, które działają na polskim rynku, które z jednej strony proponowały rolnikom szokująco niskie stawki, często poniżej kosztów produkcji, a potem ten towar sprzedawały wielokrotnie drożej, korzystając ze swojego dominującego udziału w rynku. 

Krajowa Grupa Spożywcza, która skupi wszystkie państwowe podmioty w zakresie przemysłu rolno-spożywczego, ale również będzie chciała nabywać do tego zasobu Skarbu Państwa podmioty, które w tej chwili są na rynku i można je również skupić w tej grupie, będzie odgrywała taką rolę stabilizatora. Czyli będzie oferowała uczciwe ceny rolnikowi, jednocześnie uczciwy, ale nie nadmiernie wysoki zarobek. 

W ten sposób, wpływając również na innych uczestników rynku, będzie to, mówiąc prościej, dobre narzędzie do tego, żeby walczyć właśnie z takimi spekulacyjnymi zachowaniami, których moglibyśmy się w najbliższym czasie spodziewać.


Dziękuję za rozmowę. 

| red: mak, sp


Przeczytaj, zanim skomentujesz



ZNAJDŹ NAS





REKLAMA
Nowy tytul

REKLAMA
STARE DOBRE MAŁŻEŃSTWO OIFP

REKLAMA
CARMINA BURANA KONCERT ORATORYJNY OIFP

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego
Grzegorz Kuczyński, fot. Joanna Szubzda

Grzegorz Kuczyński

prezes Fundacji Białystok Biega
6.05.2024

- Przyjeżdża do nas kilka tysięcy ludzi z całej Polski. Mamy rekordową frekwencję na całej imprezie, w tej chwili jest zapisanych już prawie 6600 osób. Przygotowaliśmy też aż 15 punktów kibicowania na 21-kilometrowej trasie - będą kapele, dj'e, a nawet orkiestra - mówi Grzegorz Kuczyński.

Tadeusz Truskolaski, fot. Joanna Szubzda

Tadeusz Truskolaski [wideo]

prezydent Białegostoku
6.05.2024

- Chciałbym, żeby te 5 lat upłynęło pod znakiem zaspokajania potrzeb mieszkańców. To, co przyjmiemy do realizacji, będzie monitorowane - będziemy się spotykać z mieszkańcami i będę zdawał im relacje z tego, co zostało zrobione - zapowiada prezydent.

Robert Sadowski, fot. Marcin Gliński

Robert Sadowski [wideo]

dyrektor Muzeum Wojska w Białymstoku
2.05.2024

"To symbol, który nas wszystkich łączy" - tak o biało-czerwonej fladze mówił w Polskim Radiu Białystok dyrektor Muzeum Wojska w Białymstoku Robert Sadowski.


Radosław Hancewicz, fot. Joanna Szubzda

Radosław Hancewicz [wideo]

rzecznik podlaskiej KAS
30.04.2024

Około 7-9 proc. to jeszcze zeznania podatkowe składane tradycyjną drogą w formie papierowej - albo bezpośrednio w urzędzie, albo za pośrednictwem poczty. Natomiast powyżej 90 proc. podatników rozlicza się elektronicznie - mówi rzecznik.

foto: Monika Kalicka

Michał Fiszer

ekspert Stowarzyszenia Portów Lotniczych V4+
29.04.2024

Pierwszy samolot z lotniska Białystok - Krywlany odleci być może w ciągu roku. Początkowo planuje się loty do Chorwacji, może do Niemiec, ale nie oczekujmy tego, że będą to loty codziennie, tylko zapewne w jakieś dni tygodnia - mówi Michał Fiszer.

fot. Marcin Gliński

Paweł Chomczyk

współtwórca Siedliska Kultury Solniki 44
28.04.2024

To ma być przedsmak i wiosenna odsłona letniego festiwalu teatralnego LasFest. W nadchodzący majowy długi weekend Siedlisko Kultury Solniki 44 otwiera tegoroczny sezon artystyczny.


fot. Gabriela Lasota

Emilia Świętochowska

Podlaski Instytut Kultury
27.04.2024

Do 10 maja można nadsyłać zgłoszenia do Rockowań. Gdzie można to zrobić, jakie kryteria trzeba spełnić, żeby dostać się do półfinału przeglądu?

fot. Joanna Szubzda

Karol Zimnoch [wideo]

doradca kredytowy
26.04.2024

Znane są już założenia programu Mieszkanie na start. Kto będzie mógł skorzystać z państwowych dopłat do kredytów hipotecznych i na jakich warunkach?

prof. Mariusz Popławski

prof. Mariusz Popławski [wideo]

rektor elekt Uniwersytetu w Białymstoku
25.04.2024

- Celem jest doprowadzenie do tego, żeby wszystkie wydziały, a przypomnę, że mamy ich 15, były zlokalizowane na kampusie, żeby oprócz tego były akademiki, żeby była stołówka z prawdziwego zdarzenia, żeby życie studenckie mogło się rozwijać.


źródło: www.gov.pl

Mikołaj Dorożała [wideo]

wiceminister klimatu i środowiska
24.04.2024

"Chcemy ochronić najcenniejsze drzewa, a jednocześnie zaprezentować też pakiet dla przedsiębiorców drzewnych" - mówi Mikołaj Dorożała.

Artur Kosicki, fot. Sylwia Krassowska

Artur Kosicki [wideo]

marszałek województwa podlaskiego
23.04.2024

"Myślę, że nowy zarząd województwa stworzy Prawo i Sprawiedliwość. Zobaczymy tylko z kim, w jaki sposób i na jakich warunkach, bo to jest bardzo istotne" - mówi Artur Kosicki.

Czesław Renkiewicz, fot. Barbara Sokolińska

Czesław Renkiewicz

prezydent Suwałk
22.04.2024

"Bardzo się cieszę, że będę mógł jeszcze przez pięć lat kierować naszym miastem. Dużo spraw jest do załatwienia, wiem, jakie są oczekiwania mieszkańców. Uczynię wszystko, żeby miasto piękniało, zmieniało się" - mówi Czesław Renkiewicz.


dr Maciej Białous, fot. Barbara Sokolińska

dr Maciej Białous [wideo]

socjolog z Uniwersytetu w Białymstoku
22.04.2024

- Tego typu wyniki jak w Korycinie pokazują, jak bardzo decyzja każdego z nas o pójściu bądź niepójściu na wybory może decydować o tym, co przez kolejne lata będzie się działo w naszej miejscowości - mówi dr Maciej Białous.

Marcin Kruszewski, fot. Joanna Szubzda

Marcin Kruszewski [wideo]

prawnik, twórca profilu i książki „Prawo Marcina”
21.04.2024

- Można mówić o prawie w trochę inny sposób, przekazywać te informacje nie po prawniczemu, ale po ludzku, językiem zrozumiałym dla każdego, również dla dzieciaków - mówi Marcin Kruszewski.

Krzysztof Gawkowski, fot. Marcin Gliński

Krzysztof Gawkowski [wideo]

wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski
19.04.2024

- Rosja tego nie ukrywa, że za wszelką cenę chciałaby rozbić sojusz Unii Europejskiej, państw go tworzących, i będzie siała dezinformację w Polsce i w innych państwach. Szczególnie ma to znaczenie przy eurowyborach, dlatego że one nasilają te odśrodkowe ruchy - mówi minister.


Krzysztof Truskolaski, fot. Marcin Gliński

Krzysztof Truskolaski [wideo]

poseł, szef podlaskiej Platformy Obywatelskiej
18.04.2024

"Jeżeli ktoś jest zawiedziony rządami pana marszałka Artura Kosickiego, jest zawiedziony też ośmioma latami rządów PiS, to będziemy rozmawiać z każdą taką osobą, która chciałaby rzeczywiście budować województwo podlaskie" - mówił w Polskim Radiu Białystok poseł, szef podlaskiej Platformy Obywatelskiej Krzysztof Truskolaski.

Michał Kuźmicz, fot. Barbara Sokolińska

Michał Kuźmicz [wideo]

członek Izby Adwokackiej i ekspert prawa karnego gospodarczego
17.04.2024

- Państwo polskie w lipcu ubiegłego roku zrobiło olbrzymi krok w kierunku gwarancji bezpieczeństwa dla dzieci - mówił w Polskim Radiu Białystok Michał Kuźmicz.

Paulina Piechna-Więckiewicz, fot. Marcin Gliński

Paulina Piechna-Więckiewicz [wideo]

wiceminister edukacji
16.04.2024

- Ograniczenie zadawania prac domowych uczniom to była konieczność, bo polska szkoła przeciążała pracami domowymi, które często nie przynosiły efektów edukacyjnych - mówi wiceministra edukacji Paulina Piechna-Więckiewicz.


prof. Adam Bartnicki, fot. Barbara Sokolińska

prof. Adam Bartnicki [wideo]

dziekan Wydziału Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu w Białymstoku
15.04.2024

- Jeśli jedno państwo atakuje drugie to mamy stan wojny. To jest dzisiaj nieoczywiste, ale też pokazuje, jak zmieniło się postrzeganie wojny w ogóle w stosunkach międzynarodowych - mówi o konflikcie między Izraelem a Iranem prof. Adam Bartnicki.

fot. Joanna Szubzda

mjr Katarzyna Zdanowicz [wideo]

rzeczniczka Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej
12.04.2024

- Teraz mamy zdecydowanie więcej prób nielegalnego przekraczania granicy niż w pierwszych miesiącach tego roku. Za to, co dzieje się przy granicy, są odpowiedzialne służby białoruskie, bo to one tym wszystkim sterują - mówi mjr Katarzyna Zdanowicz.

Jan Perkowski, fot. Joanna Szubzda

Jan Perkowski

starosta białostocki
11.04.2024

"W naszym powiecie białostockim rozwój idzie dynamicznie - mieszkańców przybywa z roku na rok" - mówi Jan Perkowski.


Jacek Brzozowski, fot. Marcin Gliński

Jacek Brzozowski [wideo]

wojewoda podlaski
11.04.2024

"Odpowiedzialna polityka migracyjna polega na zapewnieniu szczelności granicy państwa" - mówił w Polskim Radiu Białystok wojewoda podlaski Jacek Brzozowski.

Stefan Krajewski, fot. Sylwia Krassowska

Stefan Krajewski [wideo]

wiceminister rolnictwa, podlaski poseł PSL, prezes podlaskich struktur PSL
10.04.2024

- Koalicja z PiS-em byłaby bardzo trudną koalicją po tym wszystkim, co się wydarzyło i w polityce krajowej, i w polityce regionalnej - mówi Stefan Krajewski o powyborczej sytuacji w sejmiku województwa podlaskiego.

Tadeusz Truskolaski, fot. Edyta Wołosik

Tadeusz Truskolaski [wideo]

prezydent Białegostoku
9.04.2024

- Nawet jeśli zmieni się prawo, będzie to moja ostatnia kadencja - mówi Tadeusz Truskolaski.


Artur Kosicki, fot. Sylwia Krassowska

Artur Kosicki [wideo]

marszałek województwa podlaskiego
8.04.2024

"Będę rozmawiał z każdym, komu leży na sercu dobro naszego regionu. Będę rozmawiał z panem Stanisławem Derehajłą (z Konfederacji), Trzecią Drogą i Polskim Stronnictwem Ludowym. Będę rozmawiał nawet z Koalicją Obywatelską" - mówi Artur Kosicki.

Mariusz Chrzanowski, fot. Adam Dąbrowski

Mariusz Chrzanowski

prezydent Łomży
8.04.2024

"Mam nadzieję, że ta trzecia kadencja będzie kadencją stabilizacji. Liczę też na wsparcie rady miejskiej Łomży. Jest to niezwykle ważne, a różnie z tym bywało w poprzednich latach. Dla rozwoju naszego miasta ważne jest, aby był spokój, aby udało się zbudować większość ponad podziałami" - mówi Mariusz Chrzanowski.

dr Maciej Białous, fot. Sylwia Krassowska

dr Maciej Białous [wideo]

socjolog z Uniwersytetu w Białymstoku
8.04.2024

"Tadeusz Truskolaski był faworytem i nie miał za bardzo z kim przegrać. Wynik Henryka Dębowskiego jest bardzo dobry, biorąc pod uwagę, że nazwisko kandydata na prezydenta Białegostoku zostało ogłoszone w ostatniej chwili" - mówi dr Maciej Białous.


dr Katarzyna Sztop-Rutkowska, fot. Sylwia Krassowska

dr Katarzyna Sztop-Rutkowska [wideo]

z Wydziału Socjologii Uniwersytetu w Białymstoku
8.04.2024

"W Białymstoku i w Łomży nie ma zaskoczenia. Suwałki są największą niespodzianką w regionie. Niewiele osób spodziewało się, że w Suwałkach będzie druga tura wyborów. Przez te dwa tygodnie czeka nas duża walka polityczna, programowa" - mówi dr Katarzyna Sztop-Rutkowska.

Piotr Morko, fot. Monika Kalicka

Piotr Morko

prezes Lowlanders Białystok
7.04.2024

Do gry wracają zawodnicy Lowlanders Białystok. Aktualni mistrzowie Polski w futbolu amerykańskim będą chcieli powtórzyć sukces z poprzednich rozgrywek. W lipcu zeszłego roku pokonali Silesię Rebels Katowice 38:35 i zdobyli swój trzeci mistrzowski tytuł.

Marek Rybnik, fot. Sylwia Krassowska

Marek Rybnik [wideo]

dyrektor Delegatury Krajowego Biura Wyborczego w Białymstoku
5.04.2024

"Niezależnie od tego, ile kart otrzymamy, czy trzy, czy cztery, to na każdej karcie do głosowania, chcąc, żeby nasz głos był ważny, możemy postawić tylko jeden znak X. To jest warunek sine qua non ważności oddanego głosu" - mówi Marek Rybnik.


Andrzej Domański, fot. Sylwia Krassowska

Andrzej Domański [wideo]

minister finansów
4.04.2024

"Chcemy, aby nowy system był systemem przewidywalnym, stabilnym, na bazie którego samorządowcy będą mogli łatwiej planować swoje inwestycje" - mówi Andrzej Domański.

Aleś Zarembiuk - prezes Fundacji Dom Białoruski, fot. Jarosław Iwaniuk

Aleś Zarembiuk [wideo]

prezes Białoruskiego Domu w Warszawie
3.04.2024

- Jestem przekonany, że ani Polacy, ani Białorusini nie chcą żadnej wojny, żadnego konfliktu, żadnej eskalacji, ale to przygotowują nam niestety jeden zbrodniarz Putin i drugi dyktator Łukaszenka - mówił w Polskim Radiu Białystok Aleś Zarembiuk.

Maciej Maciejewski, fot. Marcin Gliński

Maciej Maciejewski [wideo]

synoptyk
2.04.2024

"Na podstawie pomiarów, jakie są prowadzone przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wynika ewidentnie, że robi nam się coraz cieplej. Średnia roczna temperatura rośnie" - mówił w Polskim Radiu Białystok synoptyk Maciej Maciejewski.


Gen. Wiesław Kukuła, fot. Joanna Szubzda

gen. Wiesław Kukuła

szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego
29.03.2024

- Rosja przygotowuje się do wojny z NATO. To jest fakt. Pytanie, jak my to odbieramy i co robimy? Czy uważamy, że tego typu informacje nas straszą czy raczej są sygnałem do tego, żebyśmy się przygotowali. To, w jaki sposób Rosja zareaguje, zależy tylko i wyłącznie od naszych postaw - mówi gen. Wiesław Kukuła.

Monika Ksepko, fot. Sylwia Krassowska

Monika Ksepko [wideo]

psycholog z Białostockiego Centrum Onkologii i Hospicjum Proroka Eliasza
29.03.2024

- Nie da się uniknąć cierpienia. Natomiast my mamy tendencję do tego, żeby ułatwiać sobie życie i to jest naturalne, ale moje doświadczenie pokazuje, że na dłuższą metę unikanie nie zwalnia nas z cierpienia. W zasadzie odbiera nam możliwość przekonania się, że sobie poradzimy w takich trudnych chwilach - mówi psycholog.

Ks. Adam Anuszkiewicz, fot. Marcin Gliński

ks. Adam Anuszkiewicz [wideo]

wikariusz parafii pw. Ducha Świętego w Białymstoku, kapelan w zakładzie poprawczym, raper
28.03.2024

"Jezus, kiedy powoływał apostołów, powołał ich po to, aby "z nim byli i aby mógł ich posyłać". Gdy przestanę być z Bogiem, gdy przestanę adorować Najświętszy Sakrament, przestanę się modlić, swoje sprawy codzienne odnosić do wartości Ewangelii, do osoby Jezusa Chrystusa, to wtedy przegram" - mówił w Polskim Radiu Białystok ks. Adam Anuszkiewicz.




źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok