Radio Białystok | Gość | Agnieszka Muzyk - dyrektor Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Łomży

Agnieszka Muzyk

dyrektor Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Łomży

13.05.2022, 07:45, akt. 10:32

"Na ten moment, w skali województwa, mamy kilka przypadków unieważnienia egzaminu maturalnego" - mówi Agnieszka Muzyk.

Agnieszka Muzyk, fot. Adam Dąbrowski
Agnieszka Muzyk, fot. Adam Dąbrowski


0:00
0:00
Z Agnieszką Muzyk rozmawia Adam Dąbrowski | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Chociaż tegoroczne matury potrwają do 23 maja, już dziś można stwierdzić, że większość maturzystów w Podlaskiem zakończyła swoje egzaminacyjne zmagania. Teraz czekają na wyniki, które mają poznać 5 lipca. Nie wszyscy jednak, bo - jak się okazuje - są i takie osoby w naszym województwie, które już teraz wiedzą, że w tym roku matury nie zdały. O tym z dyrektor Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Łomży Agnieszką Muzyk rozmawia Adam Dąbrowski.


Adam Dąbrowski: Matury na półmetku, ale te najważniejsze przedmioty, przedmioty obowiązkowe i te, które najczęściej były wybierane, właściwie już za nami. Maturzyści poznają wyniki w lipcu, ale już niektórzy wiedzą, że się nie powiodło i to z ich własnej winy. 



Agnieszka Muzyk: Tak, mamy kilka takich przypadków, w których nastąpiło unieważnienie egzaminu z powodu wniesienia urządzeń telekomunikacyjnych. Mamy też unieważnienie związane z niesamodzielną pracą ucznia podczas pisania egzaminu. 



To są pojedyncze przypadki. Można je jakoś zsumować? Kilka? Kilkanaście? Kilkadziesiąt? 



Można powiedzieć, że na ten moment jest to kilka przypadków w skali województwa. 



W tym roku nie było unieważnienia dla całej grupy . 



W tym roku nie było takiego przypadku, była natychmiastowa interwencja po wniesieniu czy też po zadzwonieniu telefonu, bo takie sytuacje były, w związku z tym nie było unieważnień dla całej grupy tylko dla osoby, która, trzeba powiedzieć, w bardzo nieodpowiedzialny sposób się zachowała. Przecież te procedury są znane. Przewodniczący szkolnych zespołów egzaminacyjnych, nauczyciele, wkładają naprawdę ogromną pracę w to, żeby właściwie przygotować uczniów do egzaminu maturalnego, nie tylko w wymiarze tym merytorycznym, związanym z wymaganiami określonymi danego przedmiotu, ale przecież są jasno postawione również te wymagania i ograniczenia związane z organizacją i przebiegiem. Uczniowie doskonale wiedzą, czego robić nie wolno. Na pewno nie można wnosić na salę egzaminacyjną telefonów komórkowych. 



Nawet takich zupełnie wyłączonych? Nawet w trybie samolotowym?



Nie powinno tych urządzeń być w ogóle na sali egzaminacyjnej. W bardzo wielu szkołach w tym roku pojawiło się wielu obserwatorów i informowali mnie, obserwatorzy z Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Łomży, że było takie precyzyjne sprawdzanie, czy uczniowie nie mają telefonów, pytania, czy nie mają zegarków, które mają funkcję robienia zdjęć. Była bardzo szczegółowa kontrola przy wpuszczaniu na sale egzaminacyjne, a pomimo tego, tak jak powiedziałam, zdarzyły się takie przypadki, które dla tegorocznych absolwentów, dla tych, którzy przystąpili do egzaminu maturalnego, skończyły się w sposób na pewno niezgodny z ich planami, czyli unieważnieniem egzaminu maturalnego. 



W chwili, kiedy ktoś zdawałby dwa dodatkowe przedmioty i w jednym miałby unieważnienie czy ta matura zostaje ważna? 



Tak, jeżeli zdawał dwa dodatkowe przedmioty. Jeżeli mówimy o dodatkowych przedmiotach, a z jednego zostanie unieważniony egzamin czy został unieważniony z powodu wniesienia telefonu, czy z każdego innego powodu, to egzamin ten jest jakby ważny i ten przedmiot drugi, do którego przystąpił, zapewnia zdanie tego egzaminu. Przypomnę, żeby otrzymać świadectwo maturalne, trzeba zdać obowiązkowo przedmioty na poziomie podstawowym: język polski, matematykę, język obcy nowożytny oraz przystąpić przynajmniej do jednego przedmiotu dodatkowego na poziomie rozszerzonym. W tej sytuacji, jeżeli ten drugi jest unieważniony, to uczeń zdaje ten egzamin maturalny. Gorszą sytuacją jest sytuacja, w której telefon zadzwonił na przedmiocie obowiązkowym, ewentualnie, jeżeli uczeń wybrał tylko jeden przedmiot dodatkowy na poziomie rozszerzonym i na tym nieszczęśliwie ten telefon zadzwonił - wtedy jest unieważniony egzamin, co niestety owocuje tym, że egzamin maturalny jest po prostu niezdany. 



Taka osoba ma prawo, może jeszcze zdawać ten egzamin w terminie poprawkowym czy musi czekać rok?



Takiej osobie nie przysługuje ani termin dodatkowy, bo termin dodatkowy czerwcowy przysługuje osobom, które z powodów losowych lub zdrowotnych nie mogą przystąpić w terminie głównym. Na pewno taki przypadek nie jest ani jedną, ani drugą kategorią. Tej osobie również nie przysługuje termin poprawkowy w sierpniu, ponieważ termin poprawkowy przewidziany jest dla osób, które przystąpiły do pełnego egzaminu maturalnego i z przedmiotów obowiązkowych, z jednego z nich, nie uzyskały wyniku 30% lub więcej.



W tym roku nie było przecieków z podlaskiego, ale pojawiły się w Polsce. Na tyle poważne były to przypuszczenia, że dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej złożył doniesienie.



To jest faktem, że pan dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej dr Marcin Smolik złożył zawiadomienie, podejrzenie przecieków. Ja mogę tylko powiedzieć, że cieszę się bardzo, że w tym roku taka sytuacja nie dotyczy terenu działania Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Łomży. Jak wiemy, były różne sytuacje w latach poprzednich. Oczywiście jestem niezwykle zasmucona i myślę, że nie tylko ja, ale wszyscy, którzy myślą w sposób uczciwy o przeprowadzaniu egzaminów zewnętrznych, których fundamentem jest tajność i rzetelność. Warunkiem porównywalności jest po prostu uczciwe pisanie przez wszystkie na tych samych warunkach. Oczywiście jesteśmy zasmuceni bardzo z tego powodu, że takie sytuacje wystąpiły, które spowodowały, że dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej był zmuszony podjąć takie działania i na pewno będzie podejmował kolejne w sytuacji, w której uzyska taką informację. Bardzo mocno system egzaminów zewnętrznych na te kwestie kładzie nacisk i uwagę. 



Te kilka przypadków, o których pani mówiła w naszym województwie to już koniec? Czy może się zdarzyć tak, że podczas sprawdzania okaże się, że któryś błąd, jakieś rozwiązanie występuje zastanawiająco często, chociaż nie jest poprawne. 



W poprzednich latach były już również przypadki unieważnienia egzaminu w trakcie sprawdzania przez egzaminatorów, gdy były takie sytuacje, rzeczywiście ewidentnej pracy niesamodzielnej. Oczywiście to nie jest arbitralna decyzja tego egzaminatora, który sprawdza. Bardzo chciałabym to mocno podkreślić - egzaminator, który sprawdza pracę, jest tym pierwszym ogniwem, ale decyzja jest podejmowana w sposób taki wieloetapowy, powołujemy kolejnych egzaminatorów i ekspertów, poddajemy to pod bardzo poważne dyskusje, zdając sobie sprawę z tego, że to są bardzo poważne zarzuty. I rzeczywiście są takie sytuacje i były w Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Łomży, były w wielu komisjach okręgowych na terenie kraju, zawsze były poprzedzone bardzo poważnym sprawdzeniem i udokumentowaniem podejmowanych decyzji. 



I tym uczniom także nie przysługuje termin poprawkowy? 



Im również nie przysługuje. Jeżeli ktoś pracował niesamodzielnie, ewentualnie jeżeli zadzwonił telefon, wtedy my używamy trochę takiego nieeleganckiego sformułowania, zerujemy ten egzamin, uczeń otrzymuje 0 punktów i może przystąpić do tego egzaminu dopiero za rok. Jest to naprawdę ogromne ryzyko ze strony ucznia i takie bardzo smutne zakończenie szkolnej kariery. 0% na świadectwie maturalnym, o ile w ogóle otrzyma, bo jeżeli nie zdawał kolejnego dodatkowego przedmiotu, to po prostu w ogóle nie ma szansy na otrzymanie tego świadectwa. To 0, które nawet jeżeli otrzyma, bo ma kolejne dodatkowe przedmioty zdane, nie wygląda najlepiej. Rozmawiałam z dyrektorami szkół, którzy unieważniali te egzaminy i to jest naprawdę ogromne przeżycie i bardzo trudna sytuacja, kiedy dyrektor szkoły, przewodniczący szkolnego zespołu egzaminacyjnego musi podjąć taką decyzję. Przecież to są uczniowie, którzy spędzili kilka lat w szkole. Dyrektorzy podejmują takie decyzje, bo znają swoje obowiązki, znają też konsekwencje prawne, jeśli by tego nie uczynili. Uczniowie to jedno, ale też dorośli, którzy muszą podjąć bardzo trudne decyzje.


| red: sk, sp


Przeczytaj, zanim skomentujesz



ZNAJDŹ NAS





REKLAMA
Nowy tytul

REKLAMA
STARE DOBRE MAŁŻEŃSTWO OIFP

REKLAMA
CARMINA BURANA KONCERT ORATORYJNY OIFP

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego
foto: Monika Kalicka

Michał Fiszer

ekspert Stowarzyszenia Portów Lotniczych V4+
29.04.2024

Pierwszy samolot z lotniska Białystok - Krywlany odleci być może w ciągu roku. Początkowo planuje się loty do Chorwacji, może do Niemiec, ale nie oczekujmy tego, że będą to loty codziennie, tylko zapewne w jakieś dni tygodnia - mówi Michał Fiszer.

fot. Marcin Gliński

Paweł Chomczyk

współtwórca Siedliska Kultury Solniki 44
28.04.2024

To ma być przedsmak i wiosenna odsłona letniego festiwalu teatralnego LasFest. W nadchodzący majowy długi weekend Siedlisko Kultury Solniki 44 otwiera tegoroczny sezon artystyczny.

fot. Gabriela Lasota

Emilia Świętochowska

Podlaski Instytut Kultury
27.04.2024

Do 10 maja można nadsyłać zgłoszenia do Rockowań. Gdzie można to zrobić, jakie kryteria trzeba spełnić, żeby dostać się do półfinału przeglądu?


fot. Joanna Szubzda

Karol Zimnoch [wideo]

doradca kredytowy
26.04.2024

Znane są już założenia programu Mieszkanie na start. Kto będzie mógł skorzystać z państwowych dopłat do kredytów hipotecznych i na jakich warunkach?

prof. Mariusz Popławski

prof. Mariusz Popławski [wideo]

rektor elekt Uniwersytetu w Białymstoku
25.04.2024

- Celem jest doprowadzenie do tego, żeby wszystkie wydziały, a przypomnę, że mamy ich 15, były zlokalizowane na kampusie, żeby oprócz tego były akademiki, żeby była stołówka z prawdziwego zdarzenia, żeby życie studenckie mogło się rozwijać.

źródło: www.gov.pl

Mikołaj Dorożała [wideo]

wiceminister klimatu i środowiska
24.04.2024

"Chcemy ochronić najcenniejsze drzewa, a jednocześnie zaprezentować też pakiet dla przedsiębiorców drzewnych" - mówi Mikołaj Dorożała.


Artur Kosicki, fot. Sylwia Krassowska

Artur Kosicki [wideo]

marszałek województwa podlaskiego
23.04.2024

"Myślę, że nowy zarząd województwa stworzy Prawo i Sprawiedliwość. Zobaczymy tylko z kim, w jaki sposób i na jakich warunkach, bo to jest bardzo istotne" - mówi Artur Kosicki.

Czesław Renkiewicz, fot. Barbara Sokolińska

Czesław Renkiewicz

prezydent Suwałk
22.04.2024

"Bardzo się cieszę, że będę mógł jeszcze przez pięć lat kierować naszym miastem. Dużo spraw jest do załatwienia, wiem, jakie są oczekiwania mieszkańców. Uczynię wszystko, żeby miasto piękniało, zmieniało się" - mówi Czesław Renkiewicz.

dr Maciej Białous, fot. Barbara Sokolińska

dr Maciej Białous [wideo]

socjolog z Uniwersytetu w Białymstoku
22.04.2024

- Tego typu wyniki jak w Korycinie pokazują, jak bardzo decyzja każdego z nas o pójściu bądź niepójściu na wybory może decydować o tym, co przez kolejne lata będzie się działo w naszej miejscowości - mówi dr Maciej Białous.


Marcin Kruszewski, fot. Joanna Szubzda

Marcin Kruszewski [wideo]

prawnik, twórca profilu i książki „Prawo Marcina”
21.04.2024

- Można mówić o prawie w trochę inny sposób, przekazywać te informacje nie po prawniczemu, ale po ludzku, językiem zrozumiałym dla każdego, również dla dzieciaków - mówi Marcin Kruszewski.

Krzysztof Gawkowski, fot. Marcin Gliński

Krzysztof Gawkowski [wideo]

wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski
19.04.2024

- Rosja tego nie ukrywa, że za wszelką cenę chciałaby rozbić sojusz Unii Europejskiej, państw go tworzących, i będzie siała dezinformację w Polsce i w innych państwach. Szczególnie ma to znaczenie przy eurowyborach, dlatego że one nasilają te odśrodkowe ruchy - mówi minister.

Krzysztof Truskolaski, fot. Marcin Gliński

Krzysztof Truskolaski [wideo]

poseł, szef podlaskiej Platformy Obywatelskiej
18.04.2024

"Jeżeli ktoś jest zawiedziony rządami pana marszałka Artura Kosickiego, jest zawiedziony też ośmioma latami rządów PiS, to będziemy rozmawiać z każdą taką osobą, która chciałaby rzeczywiście budować województwo podlaskie" - mówił w Polskim Radiu Białystok poseł, szef podlaskiej Platformy Obywatelskiej Krzysztof Truskolaski.


Michał Kuźmicz, fot. Barbara Sokolińska

Michał Kuźmicz [wideo]

członek Izby Adwokackiej i ekspert prawa karnego gospodarczego
17.04.2024

- Państwo polskie w lipcu ubiegłego roku zrobiło olbrzymi krok w kierunku gwarancji bezpieczeństwa dla dzieci - mówił w Polskim Radiu Białystok Michał Kuźmicz.

Paulina Piechna-Więckiewicz, fot. Marcin Gliński

Paulina Piechna-Więckiewicz [wideo]

wiceminister edukacji
16.04.2024

- Ograniczenie zadawania prac domowych uczniom to była konieczność, bo polska szkoła przeciążała pracami domowymi, które często nie przynosiły efektów edukacyjnych - mówi wiceministra edukacji Paulina Piechna-Więckiewicz.

prof. Adam Bartnicki, fot. Barbara Sokolińska

prof. Adam Bartnicki [wideo]

dziekan Wydziału Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu w Białymstoku
15.04.2024

- Jeśli jedno państwo atakuje drugie to mamy stan wojny. To jest dzisiaj nieoczywiste, ale też pokazuje, jak zmieniło się postrzeganie wojny w ogóle w stosunkach międzynarodowych - mówi o konflikcie między Izraelem a Iranem prof. Adam Bartnicki.


fot. Joanna Szubzda

mjr Katarzyna Zdanowicz [wideo]

rzeczniczka Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej
12.04.2024

- Teraz mamy zdecydowanie więcej prób nielegalnego przekraczania granicy niż w pierwszych miesiącach tego roku. Za to, co dzieje się przy granicy, są odpowiedzialne służby białoruskie, bo to one tym wszystkim sterują - mówi mjr Katarzyna Zdanowicz.

Jan Perkowski, fot. Joanna Szubzda

Jan Perkowski

starosta białostocki
11.04.2024

"W naszym powiecie białostockim rozwój idzie dynamicznie - mieszkańców przybywa z roku na rok" - mówi Jan Perkowski.

Jacek Brzozowski, fot. Marcin Gliński

Jacek Brzozowski [wideo]

wojewoda podlaski
11.04.2024

"Odpowiedzialna polityka migracyjna polega na zapewnieniu szczelności granicy państwa" - mówił w Polskim Radiu Białystok wojewoda podlaski Jacek Brzozowski.


Stefan Krajewski, fot. Sylwia Krassowska

Stefan Krajewski [wideo]

wiceminister rolnictwa, podlaski poseł PSL, prezes podlaskich struktur PSL
10.04.2024

- Koalicja z PiS-em byłaby bardzo trudną koalicją po tym wszystkim, co się wydarzyło i w polityce krajowej, i w polityce regionalnej - mówi Stefan Krajewski o powyborczej sytuacji w sejmiku województwa podlaskiego.

Tadeusz Truskolaski, fot. Edyta Wołosik

Tadeusz Truskolaski [wideo]

prezydent Białegostoku
9.04.2024

- Nawet jeśli zmieni się prawo, będzie to moja ostatnia kadencja - mówi Tadeusz Truskolaski.

Artur Kosicki, fot. Sylwia Krassowska

Artur Kosicki [wideo]

marszałek województwa podlaskiego
8.04.2024

"Będę rozmawiał z każdym, komu leży na sercu dobro naszego regionu. Będę rozmawiał z panem Stanisławem Derehajłą (z Konfederacji), Trzecią Drogą i Polskim Stronnictwem Ludowym. Będę rozmawiał nawet z Koalicją Obywatelską" - mówi Artur Kosicki.


Mariusz Chrzanowski, fot. Adam Dąbrowski

Mariusz Chrzanowski

prezydent Łomży
8.04.2024

"Mam nadzieję, że ta trzecia kadencja będzie kadencją stabilizacji. Liczę też na wsparcie rady miejskiej Łomży. Jest to niezwykle ważne, a różnie z tym bywało w poprzednich latach. Dla rozwoju naszego miasta ważne jest, aby był spokój, aby udało się zbudować większość ponad podziałami" - mówi Mariusz Chrzanowski.

dr Maciej Białous, fot. Sylwia Krassowska

dr Maciej Białous [wideo]

socjolog z Uniwersytetu w Białymstoku
8.04.2024

"Tadeusz Truskolaski był faworytem i nie miał za bardzo z kim przegrać. Wynik Henryka Dębowskiego jest bardzo dobry, biorąc pod uwagę, że nazwisko kandydata na prezydenta Białegostoku zostało ogłoszone w ostatniej chwili" - mówi dr Maciej Białous.

dr Katarzyna Sztop-Rutkowska, fot. Sylwia Krassowska

dr Katarzyna Sztop-Rutkowska [wideo]

z Wydziału Socjologii Uniwersytetu w Białymstoku
8.04.2024

"W Białymstoku i w Łomży nie ma zaskoczenia. Suwałki są największą niespodzianką w regionie. Niewiele osób spodziewało się, że w Suwałkach będzie druga tura wyborów. Przez te dwa tygodnie czeka nas duża walka polityczna, programowa" - mówi dr Katarzyna Sztop-Rutkowska.


Piotr Morko, fot. Monika Kalicka

Piotr Morko

prezes Lowlanders Białystok
7.04.2024

Do gry wracają zawodnicy Lowlanders Białystok. Aktualni mistrzowie Polski w futbolu amerykańskim będą chcieli powtórzyć sukces z poprzednich rozgrywek. W lipcu zeszłego roku pokonali Silesię Rebels Katowice 38:35 i zdobyli swój trzeci mistrzowski tytuł.

Marek Rybnik, fot. Sylwia Krassowska

Marek Rybnik [wideo]

dyrektor Delegatury Krajowego Biura Wyborczego w Białymstoku
5.04.2024

"Niezależnie od tego, ile kart otrzymamy, czy trzy, czy cztery, to na każdej karcie do głosowania, chcąc, żeby nasz głos był ważny, możemy postawić tylko jeden znak X. To jest warunek sine qua non ważności oddanego głosu" - mówi Marek Rybnik.

Andrzej Domański, fot. Sylwia Krassowska

Andrzej Domański [wideo]

minister finansów
4.04.2024

"Chcemy, aby nowy system był systemem przewidywalnym, stabilnym, na bazie którego samorządowcy będą mogli łatwiej planować swoje inwestycje" - mówi Andrzej Domański.


Aleś Zarembiuk - prezes Fundacji Dom Białoruski, fot. Jarosław Iwaniuk

Aleś Zarembiuk [wideo]

prezes Białoruskiego Domu w Warszawie
3.04.2024

- Jestem przekonany, że ani Polacy, ani Białorusini nie chcą żadnej wojny, żadnego konfliktu, żadnej eskalacji, ale to przygotowują nam niestety jeden zbrodniarz Putin i drugi dyktator Łukaszenka - mówił w Polskim Radiu Białystok Aleś Zarembiuk.

Maciej Maciejewski, fot. Marcin Gliński

Maciej Maciejewski [wideo]

synoptyk
2.04.2024

"Na podstawie pomiarów, jakie są prowadzone przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wynika ewidentnie, że robi nam się coraz cieplej. Średnia roczna temperatura rośnie" - mówił w Polskim Radiu Białystok synoptyk Maciej Maciejewski.

Gen. Wiesław Kukuła, fot. Joanna Szubzda

gen. Wiesław Kukuła

szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego
29.03.2024

- Rosja przygotowuje się do wojny z NATO. To jest fakt. Pytanie, jak my to odbieramy i co robimy? Czy uważamy, że tego typu informacje nas straszą czy raczej są sygnałem do tego, żebyśmy się przygotowali. To, w jaki sposób Rosja zareaguje, zależy tylko i wyłącznie od naszych postaw - mówi gen. Wiesław Kukuła.


Monika Ksepko, fot. Sylwia Krassowska

Monika Ksepko [wideo]

psycholog z Białostockiego Centrum Onkologii i Hospicjum Proroka Eliasza
29.03.2024

- Nie da się uniknąć cierpienia. Natomiast my mamy tendencję do tego, żeby ułatwiać sobie życie i to jest naturalne, ale moje doświadczenie pokazuje, że na dłuższą metę unikanie nie zwalnia nas z cierpienia. W zasadzie odbiera nam możliwość przekonania się, że sobie poradzimy w takich trudnych chwilach - mówi psycholog.

Ks. Adam Anuszkiewicz, fot. Marcin Gliński

ks. Adam Anuszkiewicz [wideo]

wikariusz parafii pw. Ducha Świętego w Białymstoku, kapelan w zakładzie poprawczym, raper
28.03.2024

"Jezus, kiedy powoływał apostołów, powołał ich po to, aby "z nim byli i aby mógł ich posyłać". Gdy przestanę być z Bogiem, gdy przestanę adorować Najświętszy Sakrament, przestanę się modlić, swoje sprawy codzienne odnosić do wartości Ewangelii, do osoby Jezusa Chrystusa, to wtedy przegram" - mówił w Polskim Radiu Białystok ks. Adam Anuszkiewicz.

fot. Marcin Gliński

Wiesław Czołpiński [wideo]

nowy rektor Akademii Teatralnej w Warszawie
27.03.2024

"Na kandydatów nie możemy narzekać, a wręcz możemy się tym pochwalić. Ponieważ na kierunek aktorstwo w Warszawie z dwiema specjalnościami - dramatyczną i muzyczną - startuje 1200 kandydatów na 18 miejsc. A w Białymstoku też zbieramy przez ostatnie lata co najmniej 200 kandydatów na 15 miejsc" - mówił w Polskim Radiu Białystok nowy rektor Akademii Teatralnej w Warszawie prof. Wiesław Czołpiński.


Agnieszka Czyżewska-Jacquemet, fot. Polskie Radio Lublin

Agnieszka Czyżewska-Jacquemet [wideo]

prezeska Stowarzyszenia Grupa 17 z Polskiego Radia Lublin
26.03.2024

- Jesteśmy zobligowani wypełniać tę misję i to robimy najlepiej jak umiemy. My mamy to poczucie misji chyba wbudowane w geny dziennikarzy mediów publicznych i ciągle to realizujemy w nadziei, że te pieniądze spłyną - mówi o sytuacji w rozgłośniach regionalnych Polskiego Radia Agnieszka Czyżewska-Jacquemet.

Natalia Ściepancowa, fot. Marcin Gliński

Natalia Ściepancowa [wideo]

jedna z aktywistek białoruskiej diaspory w Białymstoku
25.03.2024

"Musimy dbać o nasz język i naszą białoruską kulturę. To jest ważne, żeby przetrzymać ten ciężki czas na wygnaniu" - mówiła w Polskim Radiu Białystok jedna z aktywistek białoruskiej diaspory w Białymstoku Natalia Ściepancowa.

foto: Monika Kalicka

Dorota Zawadzka i Grzegorz Zawadzki

autorzy książki "Werbel, czyli zrozumieć dzięcioły"
24.03.2024

Jeśli wybierzemy się teraz do lasu, jest duża szansa, że usłyszmy bębnienie czy też werblowanie... dzięciołów. Ale po co to robią? Ile razy na sekundę uderzają dziobem w drzewo? I czy mogą od tego dostać wstrząsu mózgu? A czy potrafią śpiewać? I co skrywają ich przepastne dziuple? Przeczytamy o tym w książce Doroty Zawadzkiej i Grzegorza Zawadzkiego "Werbel, czyli zrozumieć dzięcioły".




źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok