Radio Białystok | Gość | Wojciech Pertkiewicz - prezes Jagiellonii Białystok

Wojciech Pertkiewicz

prezes Jagiellonii Białystok

20.05.2022, 08:24, akt. 16:21

"Byliśmy grupą rzemieślników, która wyrywała punkty, wyrwaliśmy ich wystarczająco na to, żeby utrzymać się w ekstraklasie. Uważam, że to nie jest to, na co zasługuje Jagiellonia - na wyrywanie punktów" - ocenia miniony sezon prezes Jagiellonii Białystok.

Wojciech Pertkiewicz, fot. Monika Kalicka
Wojciech Pertkiewicz, fot. Monika Kalicka


0:00
0:00
Z Wojciechem Pertkiewiczem rozmawia Jerzy Kułakowski | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Po wielu tygodniach niepewności Jagiellonia Białystok zapewniła sobie utrzymanie w piłkarskiej ekstraklasie, a w sobotę zakończy sezon w Łęcznej. Kibice żółto-czerwonych nie mają czego żałować, bo ich ulubieńcy prezentowali się wiosną mizernie. A jak ten sezon ocenia prezes Jagiellonii Wojciech Pertkiewicz - pyta Jerzy Kułakowski.


Jerzy Kułakowski: Jagiellonia Białystok gra jutro ostatni mecz sezonu, gra na wyjeździe z Górnikiem Łęczna, Górnik już spadł, Jagiellonia wiadomo, że już nie spadnie. Jakie myśli towarzyszą panu przed tym meczem?


Wojciech Pertkiewicz: Dobrze, że to już koniec. Byłem większym optymistą przed rozpoczęciem rundy, typowałem miejsce nie gorsze niż 10, a jest gorsze, bo jeszcze możemy zafalować między 15 a 11. 

Tutaj na słabszy wynik składowych jest mnóstwo, pewne kwestie są dość oczywiste, chociażby takie jak dość długie kontuzje Jezusa Imaza, Israela Puerto, czy też Ivana Runje. 

Ta drużyna pod nową batutą Piotra Nowaka musiała się uczyć nowego trenera, nowej gry, nowych rozwiązań. Cieszę się, że udało się na koniec pozyskać Marca Guala i Diego Santosa Cariokę, to się okazali zawodnicy, którzy wnieśli trochę ożywienia, dali też liczby - strzelili kilka bramek i dali kilka asyst. Można gdybać, że te bramki, ci zawodnicy zapewnili nam utrzymanie i w ogóle przykro jest mówić o Jagiellonii, że musiała patrzeć za siebie, a nie do przodu. 


Były tylko dwa zwycięstwa i Jagiellonia te dwa zwycięstwa odniosła w doliczonym czasie - w Zabrzu 2:1 Karol Struski, z Lubinem u siebie Marc Gual.


Myślę, że dramaturgia jest czymś, co powoduje, że się z większym szczęściem, uśmiechem wychodzi ze stadionu. Oczywiście marzyłoby mi się pakowanie po trzy bramki do przerwy i spokojne oglądanie drugiej połowy, ale w tym sezonie przynajmniej w tej rundzie na to nie zanosiło się i się nie zaniosło. 

Takiego meczu żeśmy nie zobaczyli, raczej wszystkie mecze szarpane, nierówne, dramaturgii nie zabrakło, czyli emocji, chociaż tych emocji takich bardzo, bardzo pozytywnych zabrakło. 

Byliśmy grupą rzemieślników, która wyrywała punkty, wyrwaliśmy ich wystarczająco na to, żeby utrzymać się w ekstraklasie, ale uważam, że to nie jest to, na co zasługuje Jagiellonia - na wyrywanie punktów. 

Polaków było i to młodych Polaków dużo, od samego początku uważałem, że jest ich za dużo w drużynie. Kilku zawodników są to bardzo wartościowi zawodnicy, którzy wręcz stanowili o sile pierwszego zespołu, jak Miłosz Matysik czy Karol Struski, czy Bartek Wdowik, który rozwija się, widać z tygodnia na tydzień, Bartek Bida też wrócił do żywych i zdrowych, nie mniej tych chłopców było za dużo, co też nie pomagało w konsolidacji drużyny, bo wiadomo, że to była duża rotacja. To był taki pomysł jeszcze wcześniejszego rozdania, ale im dalej szliśmy w sezon, tym ta grupa młodych zawodników była bardziej selekcjonowana i elementem motywacyjnym było ich dołączanie do drużyny.


Po meczu z Legią Warszawa trener Piotr Nowak wypowiedział takie zdanie, że teraz będziemy starali się przejść na football bardziej ofensywny, tego piłkarze będą musieli się nauczyć, pod warunkiem, że będziemy dalej pracować. Dopytałem nawet, czy on ma na myśli, że to on może nie pracować, czy też grupa zawodników może w Jagiellonii już nie grać? Trener zostaje na nowy sezon?


Trener Piotr Nowak ma jeszcze misję do wypełnienia w postaci meczu z Górnikiem Łęczna, kończymy w tym momencie sezon, ma ważny kontrakt na przyszły sezon, idziemy na wakacje i rozpoczynamy w połowie czerwca przygotowania.


Pan pewnie zna te statystyki, wszyscy liczą tę średnią punktów za mecz.


0,93 bodajże, niska.


Bardzo, bardzo słaba. Trener Ireneusz Mamrot, który stracił pracę z końcem poprzedniego roku, miał 1,26. Ja wiem, że to nie pan zwalniał Ireneusza Mamrota, też nie pan zatrudniał Piotra Nowaka. Nie było takiej myśli w trakcie tej rundy - to nie jest ten człowiek?


Myśli były różne, ale na pewno nie było pokusy, żeby jeszcze dodatkowe zmiany na wariackich papierach przeprowadzać w trakcie sezonu, kiedy wiedzieliśmy, że nasze straty punktowe wynikają, nie li tylko z pracy trenera, czy też indywidualnych błędów zawodników, jest to składowa wielu czynników. 

Mamy dwa - trzy tygodnie, żeby się przygotować teraz z dyrektorem sportowym do rozdania na nowy sezon. Stoję na stanowisku, że czasem dobre wyniki statystyczne trenera nie są w 100% argumentem za jego utrzymaniem w danym momencie i nie zawsze słabe wyniki są powodem do zwolnienia trenera. 

Może być naprawdę sytuacja odwrotna, czasem jest to seria wynikająca z wielu składowych, gdzie wiem, że praca idzie w dobrym kierunku, gdzie widać perspektywy. 

Na razie nie idzie, ale widzimy, że dobrze wygląda trening, dobra jest relacja, jest chemia, po prostu na boisku coś nie wychodzi. Bywa też odwrotnie, że na boisku "żre", ale my wiemy, że tak naprawdę to jest ten przypadek w drugą stronę, że to jest wynik ponad stan i wiemy, że na przykład z tym trenerem nie możemy wiązać przyszłości, bo był to rzut monetą i przypadkowa seria zdarzeń, a my musimy myśleć o ciągu kolejnych 30 paru spotkań w kontekście sezonu. 

A jeżeli mówimy o młodych zawodnikach, to jeszcze o dłuższym przedziale czasowym. Nie zawsze średnia punktowa szczególnie na krótkim odcinku, bo to dosyć krótki dystans, musi być przesłanką do drastycznych ruchów.


Przejdźmy do kadry. Już można było usłyszeć o odejściu takich zawodników jak Michał Żyro, Filip Piszczek, Błażej Augustyn, Pavels Steinbors. Czy to jest lista zamknięta?


Mystkowski - to tak z tych zawodników szerokiej kadry pierwszej drużyny, który na szybko przychodzi do głowy.


Umówmy się, że to nie były podstawowe postaci. Trzeba by było pewnie parę pozycji na boisku wzmocnić.


Jest kilka ruchów do wykonania. Pojawiały się doniesienia medialne o pozyskaniu Mateusza Skrzypczaka z Lecha Poznań - jesteśmy bliscy podpisania kontraktu, to mogę to potwierdzić. 


Nie grał chyba za dużo w lidze?


Nie grał wiele w tym sezonie.


Czyli kolejny młody Polak?


Tak, musimy się liczyć z tym, że Miłosz Matysik w związku z tym, że jest dość duże zainteresowanie wokół niego, z Jagiellonii odejdzie. Po prostu musimy się z tym liczyć, może się to wydarzyć, nie musi się wydarzyć, niemniej ruch w postaci dołączenia Skrzypczaka jest elementem zabezpieczenia tej pozycji przez właśnie młodego Polaka, bo w tym kierunku żeśmy chcieli pójść. Mamy też doświadczonego Michała Pazdana, jest Bogdan Tiru, Israel Puerto wrócił do żywych.


Wiadomo, gwiazdy to są na niebie, a w polskiej lidze to tak średnio, ale nawet kibice potrzebują jakiegoś takiego porządnego nazwiska, które ściągnie na trybuny.


My potrzebujemy zawodnika, który da jakość niekoniecznie samym nazwiskiem, ale umiejętnościami.


To ilu zawodników teoretycznie do pierwszego składu Jagiellonia chce pozyskać?


Czterech. Jest to uzależnione też od rozmów z obecnymi zawodnikami, którym się kończą kontrakty, chociażby Jesus Imaz. Pracujemy nad alternatywą, Jesus trochę przeciąga te rozmowy, umówiliśmy się na odpowiedź w tym tygodniu, już wiem, że jej nie uzyskam, więc my też musimy działać i będąc odpowiedzialnym zabezpieczać się na wypadek decyzji odmownej ze strony Jesusa. 


Rozumiem, że jeśli odejdzie Jesus, to będzie 5 nowych zawodników potrzeba.


Czwórka zakłada, że ktoś z dwójki Jesus - Marc Gual odchodzi.


A jakie pozycje poza tym?


Środek boiska wiadomo - dziewiątkę klasyczną to właściwie każdy poszukuje, więc tutaj  chcielibyśmy tę pozycję wzmocnić, właściwie dwoma zawodnikami, taką solidną dziewiątką, wiemy, że to będzie naprawdę trudno, ale też zawodnikiem na dziewiątkę z dużym potencjałem. Ma to być katapulta dla niego poprzez Jagiellonię, żeby ruszył w świat.


Zapytam jeszcze o wspomnianych wcześniej Marca Guala i Diego Cariocę, oczywiście oni zostali wypożyczeni do Jagiellonii, z wiadomych powodów po sezonie na Ukrainę teoretycznie muszą wrócić do swoich klubów.


Powrót formalny, bo fizycznie oni się nie wybierają w tamtym kierunku. Czekamy na decyzję FIFY, powinna być lada dzień. Formalnie od 1 lipca są ponownie zawodnikami klubów ukraińskich i co do ich przyszłości decyzję musi podjąć FIFA, czy też powtórzy się sytuacja, że na kolejny rok zawieszone zostaną kontrakty i oni mogą być "wypożyczeni" 


Wcale nie muszą do Jagiellonii.


Czy też te kontrakty zostaną rozwiązane niestety z winy klubów. To jest sytuacja losowa, ale formalnie to się nazywa winą klubu, czyli zawodnicy będą zawodnikami wolnymi i nadal nie muszą wcale podpisywać umów z Jagiellonią. Dla nich to była szansa pokazania się na rynku polskim, przyciągnęli nieco uwagi pewnie innych klubów i jest to szansa dla nich. My też znamy już ich potencjał, jesteśmy gotowi do rozmów z nimi.


Z waszych planów wynika, że wraz z końcem sezonu nie rozpoczyna pan urlopu, wręcz przeciwnie.


Nie no, to jest najgorętszy okres, urlop to można krótki wziąć w momencie, kiedy już liga wystartuje, kiedy kurz opadnie, okno zamknięte i nie jesteśmy w jakimś skandalicznym miejscu w tabeli - wtedy można tydzień pooddychać.


Choć ten totolotek przy naszym poprzednim spotkaniu nie bardzo się panu udał, to proszę wytypować wynik ostatniego meczu w Łęcznej z Górnikiem - Górnik spadł, my jesteśmy spokojni.


Wcale nie będzie łatwy mecz, ale wygramy tam 2:0.


Dziękuję bardzo.

| red: mak


Przeczytaj, zanim skomentujesz


Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
NIE TEATR

Podlaskie ToTu! - Kierunek Augustów
Eduardas Borisovas, fot. Joanna Szubzda

Eduardas Borisovas

ambasador Litwy w Polsce
6.07.2022

"Przełom w relacjach polsko-litewskich trwa już od 2019 roku. Sytuacja polepsza się z każdym rokiem. Wojna w Ukrainie popsuła niestety to, co planowaliśmy, ale w tej sytuacji widać, że ta nasza współpraca jest naprawdę bardzo ważna" - mówi Eduardas Borisovas.

Agnieszka Muzyk, fot. Adam Dąbrowski

Agnieszka Muzyk

dyrektor Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Łomży
5.07.2022

"Wynik matur w województwie podlaskim jest niższy niż w ubiegłym roku. Odnosząc ten wynik do zdawalności w kraju, jest on również niższy. W poprzednich latach wynik ten był wyższy lub na tym samym poziomie" - mówi Agnieszka Muzyk.

prof. Joanna Zajkowska, fot. Joanna Szubzda

prof. Joanna Zajkowska

podlaska konsultant w dziedzinie epidemiologii
5.07.2022

"Jest to bardzo prawdopodobne, że po wakacjach liczba zakażeń koronawirusem znacząco wzrośnie" - mówi prof. Joanna Zajkowska.


Jacek Sasin, fot. Joanna Szubzda

Jacek Sasin

wicepremier, minister aktywów państwowych, opiekun podlaskich struktur PiS
4.07.2022

Prawo i Sprawiedliwość zmieniło kierownictwo w podlaskich strukturach ugrupowania. Zamiast jednego szefa, którym był wiceminister edukacji Dariusz Piontkowski, od lipca są trzej okręgowi pełnomocnicy: marszałek województwa podlaskiego Artur Kosicki, poseł Kazimierz Gwiazdowski i senator Jacek Bogucki. Opiekunem regionu został natomiast wicepremier, minister aktywów państwowych - Jacek Sasin.

fot. Joanna Szubzda

Jarosław Kaczyński

prezes Prawa i Sprawiedliwości
4.07.2022

Polska armia ma być wzmocniona, wydatki na nią będą przekraczać 3 proc. PKB. - Świętym obowiązkiem państwa jest doprowadzenie do stanu pełnego bezpieczeństwa - podkreśla prezes Jarosław Kaczyński.

gen. Andrzej Jakubaszek, fot. Joanna Szubzda

gen. Andrzej Jakubaszek

komendant Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej
1.07.2022

"W końcu przeszliśmy na bardzo mobilny charakter ochrony granicy. Patrolowanie na pojazdach, pieszo, poruszanie się wzdłuż linii granicy, a nie stacjonowanie na poziomie posterunków obserwacyjnych, jak to było jeszcze przed budową zapory" - mówi gen. Andrzej Jakubaszek.


źródło: Jakub Szymczuk/KPRP

Paweł Szrot

szef gabinetu prezydenta Andrzeja Dudy
30.06.2022

Uznanie Rosji za największe zagrożenie Sojuszu, rozmieszczenie dodatkowych wojsk na wschodniej flance w tym w Polsce, zgoda na dołączenie Szwecji i Finlandii – to najważniejsze decyzje podjęte przez przedstawicieli państw NATO podczas szczytu w Madrycie.

fot. Renata Reda

Marzena Wojewódzka-Żelezniakowicz

podlaska konsultant w dziedzinie medycyny ratunkowej, kierownik SOR-u w USK w Białymstoku
29.06.2022

Z powodu upałów na oddział ratunkowy Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Białymstoku trafiają pierwsi pacjenci. Przyjęto już czterech mężczyzn, którzy pracowali na świeżym powietrzu, w miejscach nasłonecznionych.

gen. Romana Polko, źródło: archiwum prywatne

gen. Roman Polko

były dowódca jednostki wojskowej GROM
29.06.2022

To najważniejszy od dekad szczyt NATO - tak spotkanie przedstawicieli państw członkowskich Sojuszu w Madrycie oceniają eksperci.


Krzysztof Wojczal, fot. Adam Janczewski

Krzysztof Wojczal

ekspert ds. geopolityki, bloger
28.06.2022

- Z punktu widzenia naszych interesów najlepiej by było, gdyby Rosjanie ponieśli tak druzgocącą porażkę na polu bitwy, żeby nie myśleli i nie byli w stanie ponowić czy przedłużać tej wojny przez kolejne lata - mówi Krzysztof Wojczal.

Artur Kosicki, fot. Wojciech Szubzda

Artur Kosicki

marszałek województwa podlaskiego
28.06.2022

Jest wotum zaufania, podlascy radni odrzucili wniosek komisji rewizyjnej o nieudzielenie absolutorium i zarząd województwa podlaskiego może dalej normalnie pracować.

Mikołaj Pawlak, źródło archiwum prywatne

Mikołaj Pawlak

Rzecznik Praw Dziecka
27.06.2022

Wychowuj, opierając się na wartościach, dbaj o więzi rodzinne, podaruj dziecku jak najwięcej czasu i bezwarunkową miłość. M.in. takie zalecenia znalazły się Dekalog Wychowania, który przyjęto podczas Ogólnopolskiego Kongresu "Wychowanie trwa wiecznie".


Dariusz Piontkowski, fot. Wojciech Szubzda

Dariusz Piontkowski

wiceminister edukacji i nauki
24.06.2022

- Wbrew pozorom ministerstwo edukacji nie korzysta z wakacji. Przygotowujemy zmiany w Karcie Nauczyciela i tak zwanym awansie zawodowym - mówi Dariusz Piontkowski. MEiN pracuje nad uproszczeniem awansu zawodowego, podwyżkami dla nauczycieli rozpoczynających pracę i wprowadzeniem nowych przedmiotów.

prof. Adam Bartnicki, fot. Joanna Szubzda

prof. Adam Bartnicki

z Wydziału Prawa Uniwersytetu w Białymstoku
23.06.2022

"Zachęcam do wczasów na Suwalszczyźnie, do kupowania nieruchomości na Suwalszczyźnie - nie będzie żadnej agresji na przesmyk suwalski" - uspokaja prof. Adam Bartnicki.

Antoni Roman, fot. Marcin Gliński

Antoni Roman

prezes białostockiego Towarzystwa Zapobiegania Tonięciom i Ratowania Tonących
22.06.2022

"Woda jest przyjacielem człowieka - hartuje ciało, kształtuje sylwetkę, chłodzi, jest przyjemna... ale woda nie wybacza ludziom, którzy są nieroztropni, nie myślą nad wodą" - mówi Antoni Roman.


fot. Marcin Mazewski

Andrzej Reucki

prezes WOPR województwa podlaskiego
21.06.2022

Od kilku lat podlaskie samorządy i instytucje mają problem ze znalezieniem ratowników na letnie kąpieliska. Powodów takiej sytuacji jest co najmniej kilka.

Witold Karczewski, fot. Joanna Szubzda

Witold Karczewski

prezes Izby Przemysłowo-Handlowej w Białymstoku
21.06.2022

Nie jest łatwo z dnia na dzień zamienić rynek wschodni na Europę, Azję lub Afrykę. Przedsiębiorcy szukają takich rozwiązań. Ten proces trwa, ale na razie skala działalności spada - mówi Witold Karczewski.

Zbigniew Ziobro, fot. Marcin Mazewski

Zbigniew Ziobro

minister sprawiedliwości, Prokurator Generalny
20.06.2022

"Nie rozważamy opuszczenia Zjednoczonej Prawicy, dlatego, że jesteśmy partią odpowiedzialną, a opuszczenie Zjednoczonej Prawicy oznacza przejęcie władzy przez totalną opozycję, która jest zaciekła, zacietrzewiona..."


Jacek Raubo, źródło: defence24.pl

dr Jacek Raubo

ekspert portalu Defence24.pl
20.06.2022

"Ważnym procesem jest wzmacnianie polskiego przemysłu obronnego tak, aby efektywność i skuteczność badań i rozwoju była na lepszym poziomie" - mówi dr Jacek Raubo.

Maciej Stolarczyk, fot. Sylwia Krassowska

Maciej Stolarczyk

trener Jagiellonii Białystok
17.06.2022

"Mam nadzieję, że to jest właśnie ten moment, w którym ta seria częstych zmian trenerów zostaje przerwana" - mówi Maciej Stolarczyk.

Jarosław Sellin, fot. Danuta Matloch (https://www.gov.pl/)

Jarosław Sellin

wiceminister kultury
15.06.2022

"Przygotowujemy się na stawianie wniosków w różnych organach międzynarodowych przeciwko Rosji o zbrodnie przeciwko dziedzictwu kulturowemu i odbudowę" - mówi Jarosław Sellin.


Piotr Radziwon, fot. Monika Kalicka

prof. Piotr Radziwon

dyrektor Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Białymstoku
14.06.2022

"W województwie podlaskim mamy najlepszych dawców w całej Polsce. Ilość oddawanej krwi jest mniej więcej o 70% większa niż średnia krajowa i europejska" - mówi prof. Piotr Radziwon.

Katarzyna Zdanowicz, fot. Monika Kalicka

mjr Katarzyna Zdanowicz

rzeczniczka Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej
13.06.2022

"W tej chwili mamy już około 140 km gotowej zapory z naniesionymi przęsłami, te prace, kiedy już mamy gotowe pewne elementy, przebiegają dość sprawnie. Firmy mają termin do końca czerwca i widać, że wywiążą się z tego terminu" - mówi rzeczniczka Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej.

prof. Henryk Wnorowski, fot. Sylwia Krassowska

prof. Henryk Wnorowski

z Rady Polityki Pieniężnej
10.06.2022

W kolejnych europejskich krajach w szybkim tempie rośnie inflacja. W Hiszpanii w maju wyniosła 8,7 procent w skali rocznej, w Czechach już 16 procent.


Bohdan Paszkowski, fot. Sylwia Krassowska

Bohdan Paszkowski

wojewoda podlaski
10.06.2022

Być może 200-metrowy zakaz zbliżania się do linii granicy państwowej będzie bezterminowy. Będziemy w stałym kontakcie z komendantem wojewódzkim Straży Granicznej i po konsultacjach ten zakaz skrócimy - mówi Bohdan Paszkowski.

Ireneusz Jabłoński, źródło: UM Łódź

Ireneusz Jabłoński

z Centrum im. Adama Smitha
9.06.2022

"Wystąpienie o zawieszenie obsługi rat kredytowych lub rolowanie, czyli wydłużenie kredytu w czasie na tyle, ile to jest możliwe i tym samym zmniejszenie rat kredytowych. To są jedyne metody, z których dzisiaj można korzystać" - radzi kredytobiorcom Ireneusz Jabłoński.

Jacek Raubo, źródło: defence24.pl

dr Jacek Raubo

ekspert portalu Defence24
8.06.2022

"Rosja chce zdestabilizować sytuację w państwach Europy Zachodniej, w państwach w ogóle szerzej pojmowanego zachodu po to, aby osłabić pomoc wojskową" - ocenia dr Jacek Raubo.


Dariusz Piontkowski, fot. Wojciech Szubzda

Dariusz Piontkowski

przewodniczący podlaskich struktur PiS, wiceminister edukacji i nauki
7.06.2022

"Chcemy z bezpośrednim przekazem dotrzeć do zwykłych mieszkańców, rozmawiać bezpośrednio z Polakami. Mówić im, co zrobiliśmy, czego jeszcze nie udało się skończyć, co nas czeka w najbliższych miesiącach. Potem przyjdzie czas na dalszy program, co będziemy robili w kolejnych latach, w kolejnej kadencji" - mówi Dariusz Piontkowski.

Waldemar Rogowski. fot. Monika Kalicka

prof. Waldemar Rogowski

główny analityk kredytowy Biura Informacji Kredytowej
6.06.2022

"Dzisiaj głównym problemem nie jest brak wkładu własnego. Pierwotnym problemem jest to, że część młodych osób nie ma zdolności kredytowej" - mówi prof. Waldemar Rogowski.

źródło: facebook.com / Fundacja Świat na Tak

Anna Samborska

pedagog ze Szkoły Podstawowej nr 44 w Białymstoku
3.06.2022

"W pracy z młodzieżą ważna jest bezinteresowność i autentyczność. Dzieciom trzeba dać impusl, być iskrą do działania i one ruszą z nami w tę przygodę" - uważa Anna Samborska.


Maksymilian Dura, źródło: defence24.pl

Maksymilian Dura

komandor rezerwy Marynarki Wojennej
3.06.2022

"Rosja jest w bardzo trudnej sytuacji. Armia poniosła tak ogromne straty, że w tej chwili nie jest w stanie odbudować swojego potencjału, jaki miała przed 24 lutego tego roku" - ocenia Maksymilian Dura.

Artur Kosicki, fot. Joanna Szubzda

Artur Kosicki

marszałek województwa podlaskiego
2.06.2022

- Nie mamy czasu jako województwo podlaskie na to, żeby oglądać się na inne rzeczy, powinniśmy dbać o swoje i o to, żeby jak najszybciej uzupełniać zaległości, co więcej - realizować projekty, które będą innowacyjne na skalę Polski, a nawet świata.

fot. Monika Kalicka

prof. Roman Engler

rektor Wyższej Szkoły Agrobiznesu w Łomży
2.06.2022

"Chcielibyśmy zaproponować kształcenie młodzieży z Kazachstanu z polskimi korzeniami. Chcemy stworzyć im warunki do tego, by mogli studiować w programie "Studiuj i pracuj", gdzie zarabiają na czesne i koszty pobytu, a jednocześnie oszczędzają pieniądze" - mówi prof. Roman Engler.


Mikołaj Pawlak, źródło archiwum prywatne

Mikołaj Pawlak

Rzecznik Praw Dziecka
1.06.2022

"Miałem nadzieję, że pokolenie dzieci wojny nigdy nie wróci, a okazuje się, że mamy dzieci, które słyszały huk bomb, które widziały - jak mówią - krasne niebo, czyli czerwone niebo w nocy, które chowały się do schronów, którym zniszczono, zabrano dzieciństwo. To jest tragedia naszych czasów i musimy walczyć o to, żeby podstawowe prawa były przestrzegane" - mówi Mikołaj Pawlak.

Tomasz Madras, fot. Monika Kalicka

Tomasz Madras

wicewojewoda podlaski
31.05.2022

"Chodzi o to, żeby każda część naszego kraju, każdy powiat, północ, południe, wschód, czy zachód otrzymały taki zastrzyk inwestycyjny. Przecież te pieniądze zostają w gospodarce i społeczeństwie" - mówi wicewojewoda Tomasz Madras.

Józef Mozolewski, fot. Sylwia Krassowska

Józef Mozolewski

przewodniczący podlaskiej Solidarności
30.05.2022

"Będziemy mieli podwyżkę średnio w całym roku w granicach 500 zł, czyli minimalne wynagrodzenie w granicach 3,5 tys. zł. Podwyżka będzie prowadzona w dwóch etapach i myślę, że to jest najistotniejsze, że ta podwyżka będzie" - mówi Józef Mozolewski.
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok