Radio Białystok | Gość | Dariusz Piontkowski - wiceminister edukacji i nauki

Dariusz Piontkowski

wiceminister edukacji i nauki

23.05.2022, 07:32, akt. 12:07

"Uczniowie z Ukrainy mogą liczyć na pewne ułatwienia - polecenia na egzaminie ósmoklasisty będą w języku ukraińskim, a w przypadku matematyki odpowiedzi mogą pisać także w języku ukraińskim, aby sprawdzać przede wszystkim ich umiejętności matematyczne" - mówi Dariusz Piontkowski.

Dariusz Piontkowski, fot. Sylwia Krassowska
Dariusz Piontkowski, fot. Sylwia Krassowska


0:00
0:00
Z Dariuszem Piontkowskim rozmawia Dorota Niebrzydowska | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Ponad 14 tysięcy uczniów szkół podstawowych w województwie podlaskim przystąpi jutro do egzaminu ósmoklasisty. Egzamin ma przede wszystkim funkcję diagnostyczną - nie można go nie zdać, ale dobry wynik to przepustka do wymarzonej szkoły ponadpodstawowej. Wśród zdających w Podlaskiem około 150 osób to uczniowie z Ukrainy. Na jakie przywileje mogą liczyć? M.in. o tym z wiceministrem edukacji i nauki Dariuszem Piontkowskim rozmawia Dorota Niebrzydowska.


Dorota Niebrzydowska: Panie ministrze, pozwoli pan, że zanim porozmawiamy o egzaminie ósmoklasisty, to chciałabym zacząć od historycznego wydarzenia. Pierwszy prezydent, który wystąpił od wybuchu wojny przed ukraińskim parlamentem, to nasz prezydent Andrzej Duda. Jak ważne jest to wydarzenie dla Polski, świata i Ukrainy pana zdaniem? Dariusz Piontkowski: Wizyta prezydenta wpisuje się w polską politykę zagraniczną. Od początku agresji rosyjskiej na Ukrainę wspieramy to państwo w walce o niepodległość. Stąd wizyty głowy państwa są ewidentnie kontynuacją tego działania. Przypomnę, że wcześniej byli nasi obaj premierzy, wspólnie z premierami innych państw Europy Środkowo-Wschodniej zapoczątkowali serię wizyt przywódców innych państw europejskich i polityków z Europy Wschodniej, pokazujących również, że także i tamte państwa wspierają Ukrainę. Mam nadzieję, że tego typu wizyta, którą mieliśmy w ten weekend, wpłynie także na przyszłe relacje polsko-ukraińskie i będzie jednym z elementów budowania dobrych relacji polsko-ukraińskich.Jest pan w drodze do Warszawy, dlatego rozmawiamy telefonicznie. Czy to oznacza, że te zmiany, które zaszły też w ostatni weekend, a w zasadzie w piątek, strukturalny wpis, już się dzieją? Przypomnę, że powstanie 100 okręgów zgodnych z okręgami do Senatu. Do 15 czerwca prezes Jarosław Kaczyński wyznaczy 94 nowych pełnomocników okręgowych i nie będą nimi osoby pełniące funkcje ministerialne i wiceministerialne. Pewnie oznacza to, że swoją funkcję pełnomocnika PiS w Podlaskiem pan utraci.Jadę do Warszawy, ponieważ w tym tygodniu jest posiedzenie Sejmu, na którym ma być rozpatrywany projekt ustawy o pomocy uchodźcom z Ukrainy, kolejna nowelizacja tej ustawy. Ma być też Komitet Stały Rady Ministrów, z którym będziemy rozmawiali o najważniejszych założeniach tej ustawy i ewentualnie poprawkach, które będą potrzebne. To jest główny powód mojej wizyty w Warszawie. 

Natomiast rzeczywiście dokonują się zmiany organizacyjne wewnątrz partii. Prezes na spotkaniu z klubem mówił m.in. o potrzebie zdynamizowania działalności partii, ponieważ polskie życie polityczne po okresie pandemii ma trochę inny wymiar. Rzeczywiście jednym z założeń jest tworzenie okręgów partyjnych terytorialnie tożsamych z okręgami senackimi. W przypadku naszego województwa to będą trzy okręgi zamiast jednego okręgu, tak jak było to dotąd. Przypomnę, że okręg poselski w województwie podlaskim obejmował całe województwo. W innych województwach tak nie było, tam był podział na dwa, trzy okręgi, także tam zwiększenie liczby okręgów nie będzie aż tak mocno odczuwalne, jak w takim województwie jak podlaskie czy świętokrzyskie.Sondaże rosną, 36% według ostatniego sondażu. Do czego ta zmiana ma prowadzić? Czy to przygotowania do przedterminowych wyborów, czy może przymiarka do zmiany ordynacji wyborczej?Myślę, że nastawiamy się na to, aby partia była bardziej aktywna, by życie polityczne nie działo się tylko i wyłącznie w Warszawie. Kierownictwo partii uznało, że tworzenie większej liczby okręgów powinno zdynamizować działania partii. Czy tak będzie? Czas pokaże. Oczywiście to zależy od tego, jak ci nowi pełnomocnicy będą pełnić swoje funkcje. Zobaczymy, jak ta struktura sprawdzi się w praktyce.Czyli przedterminowych wyborów pan nie przewiduje?Prezes kilkakrotnie na ten temat się wypowiadał, w żadnych z wypowiedzi nie zauważyłem śladów do wcześniejszych wyborów. Aczkolwiek politycy zawsze muszą być gotowi na możliwość wyborów. Niektórzy twierdzą, że dzień po wyborach rozpoczyna się kampania parlamentarna do kolejnych.Wróćmy więc do ministerstwa. Jutro egzamin ósmoklasisty. Oprócz polskich uczniów przystąpią do nich również uczniowie z Ukrainy. Mogą liczyć na specjalne przywileje? Były głosy, żeby ten egzamin w ogóle odwołać w związku z tą sytuacją.Przypomnę, że uczniowie ukraińscy byli także w klasach maturalnych i zdecydowali się przystępować do polskiej matury.Wyników jeszcze nie mamy.Nie mamy, bo egzaminatorzy dopiero sprawdzają te prace. Natomiast proszę pamiętać, że liczba uczniów ukraińskich przystępujących do egzaminu w Polsce była stosunkowo niewielka. Na prawie 300 tys. maturzystów zaledwie 40 uczniów ukraińskich zdecydowało się na zdawanie matury, a w przypadku egzaminu ósmoklasisty w skali kraju jest to już większa liczba, bo nieco ponad 7 tys., w Podlaskiem 150 osób. To ciągle jest niewielka grupa w porównaniu z wszystkimi ósmoklasistami, którzy zdają ten egzamin. W przypadku tych egzaminów są pewne ułatwienia: polecenia są tłumaczone na język ukraiński tak, aby uczniowie mogli łatwiej zrozumieć te polecenia, a w przypadku matematyki mogą odpowiedzi pisać także w języku ukraińskim, aby sprawdzać przede wszystkim ich umiejętności matematyczne. W języku obcym polecenia będą po ukraińsku, ale odpowiedzi trzeba już podawać w języku nowożytnym, w którym zdają. 

Trudno byłoby sobie wyobrazić, aby język polski był zdawany w innym języku niż polski. Stąd, ci uczniowie ukraińscy, którzy zdecydowali się na przystąpienie do egzaminu ósmoklasisty i którzy przez nauczycieli oraz dyrekcję szkół zostali zakwalifikowani do ósmych klas, to jak rozumiem nauczyciele i dyrekcja uznali, że ci uczniowie znają na tyle język polski, że mogą korzystać z zajęć na równi z polskimi uczniami i mogą zdawać egzamin na równi z polskimi uczniami. Czy tak rzeczywiście jest? Czas pokaże. Aczkolwiek na pewno będzie trudniej zdać ten egzamin na wysokim poziomie w porównaniu z polskimi uczniami.Czy będą w takim razie inne kryteria przyjmowania uczniów ukraińskich do szkół ponadpodstawowych?Rekrutacja dla wszystkich uczniów jest taka sama. Konstytucja kraju wskazuje na to, że dostęp do nauki jest na takich samych zasadach, stąd trudno byłoby różnicować uczniów. Ci, którzy przystąpili do egzaminu, uznali, że czują się na siłach, aby ten egzamin zdać. Tak jak państwo mówili, egzaminu ósmoklasisty nie można nie zdać. Możemy tylko rozmawiać czy będzie to lepszy, czy gorszy wynik.Jeszcze jedno pytanie. W czerwcu nauczyciele otrzymają wyższe wynagrodzenia. Weszło w życie rozporządzenie podnoszące ich wynagrodzenia średnio o 4,4%. Czy to wyczerpuje temat podwyżek dla nauczycieli w tym roku?Być może jeszcze wrócimy do tematu we wrześniu, jeżeli uda się przeprowadzić projekt ustawy, który zakłada pewne zmiany w awansie zawodowym i generalnie jego uproszczenie z uwzględnieniem na ten aspekt praktyczny. Być może będzie jeszcze podwyżka dla nauczycieli rozpoczynających pracę, którzy naprawdę w tej chwili niewiele zarabiają.


| red: sk


Przeczytaj, zanim skomentujesz


Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
NIE TEATR

Podlaskie ToTu! - Kierunek Augustów
Eduardas Borisovas, fot. Joanna Szubzda

Eduardas Borisovas

ambasador Litwy w Polsce
6.07.2022

"Przełom w relacjach polsko-litewskich trwa już od 2019 roku. Sytuacja polepsza się z każdym rokiem. Wojna w Ukrainie popsuła niestety to, co planowaliśmy, ale w tej sytuacji widać, że ta nasza współpraca jest naprawdę bardzo ważna" - mówi Eduardas Borisovas.

Agnieszka Muzyk, fot. Adam Dąbrowski

Agnieszka Muzyk

dyrektor Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Łomży
5.07.2022

"Wynik matur w województwie podlaskim jest niższy niż w ubiegłym roku. Odnosząc ten wynik do zdawalności w kraju, jest on również niższy. W poprzednich latach wynik ten był wyższy lub na tym samym poziomie" - mówi Agnieszka Muzyk.

prof. Joanna Zajkowska, fot. Joanna Szubzda

prof. Joanna Zajkowska

podlaska konsultant w dziedzinie epidemiologii
5.07.2022

"Jest to bardzo prawdopodobne, że po wakacjach liczba zakażeń koronawirusem znacząco wzrośnie" - mówi prof. Joanna Zajkowska.


Jacek Sasin, fot. Joanna Szubzda

Jacek Sasin

wicepremier, minister aktywów państwowych, opiekun podlaskich struktur PiS
4.07.2022

Prawo i Sprawiedliwość zmieniło kierownictwo w podlaskich strukturach ugrupowania. Zamiast jednego szefa, którym był wiceminister edukacji Dariusz Piontkowski, od lipca są trzej okręgowi pełnomocnicy: marszałek województwa podlaskiego Artur Kosicki, poseł Kazimierz Gwiazdowski i senator Jacek Bogucki. Opiekunem regionu został natomiast wicepremier, minister aktywów państwowych - Jacek Sasin.

fot. Joanna Szubzda

Jarosław Kaczyński

prezes Prawa i Sprawiedliwości
4.07.2022

Polska armia ma być wzmocniona, wydatki na nią będą przekraczać 3 proc. PKB. - Świętym obowiązkiem państwa jest doprowadzenie do stanu pełnego bezpieczeństwa - podkreśla prezes Jarosław Kaczyński.

gen. Andrzej Jakubaszek, fot. Joanna Szubzda

gen. Andrzej Jakubaszek

komendant Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej
1.07.2022

"W końcu przeszliśmy na bardzo mobilny charakter ochrony granicy. Patrolowanie na pojazdach, pieszo, poruszanie się wzdłuż linii granicy, a nie stacjonowanie na poziomie posterunków obserwacyjnych, jak to było jeszcze przed budową zapory" - mówi gen. Andrzej Jakubaszek.


źródło: Jakub Szymczuk/KPRP

Paweł Szrot

szef gabinetu prezydenta Andrzeja Dudy
30.06.2022

Uznanie Rosji za największe zagrożenie Sojuszu, rozmieszczenie dodatkowych wojsk na wschodniej flance w tym w Polsce, zgoda na dołączenie Szwecji i Finlandii – to najważniejsze decyzje podjęte przez przedstawicieli państw NATO podczas szczytu w Madrycie.

fot. Renata Reda

Marzena Wojewódzka-Żelezniakowicz

podlaska konsultant w dziedzinie medycyny ratunkowej, kierownik SOR-u w USK w Białymstoku
29.06.2022

Z powodu upałów na oddział ratunkowy Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Białymstoku trafiają pierwsi pacjenci. Przyjęto już czterech mężczyzn, którzy pracowali na świeżym powietrzu, w miejscach nasłonecznionych.

gen. Romana Polko, źródło: archiwum prywatne

gen. Roman Polko

były dowódca jednostki wojskowej GROM
29.06.2022

To najważniejszy od dekad szczyt NATO - tak spotkanie przedstawicieli państw członkowskich Sojuszu w Madrycie oceniają eksperci.


Krzysztof Wojczal, fot. Adam Janczewski

Krzysztof Wojczal

ekspert ds. geopolityki, bloger
28.06.2022

- Z punktu widzenia naszych interesów najlepiej by było, gdyby Rosjanie ponieśli tak druzgocącą porażkę na polu bitwy, żeby nie myśleli i nie byli w stanie ponowić czy przedłużać tej wojny przez kolejne lata - mówi Krzysztof Wojczal.

Artur Kosicki, fot. Wojciech Szubzda

Artur Kosicki

marszałek województwa podlaskiego
28.06.2022

Jest wotum zaufania, podlascy radni odrzucili wniosek komisji rewizyjnej o nieudzielenie absolutorium i zarząd województwa podlaskiego może dalej normalnie pracować.

Mikołaj Pawlak, źródło archiwum prywatne

Mikołaj Pawlak

Rzecznik Praw Dziecka
27.06.2022

Wychowuj, opierając się na wartościach, dbaj o więzi rodzinne, podaruj dziecku jak najwięcej czasu i bezwarunkową miłość. M.in. takie zalecenia znalazły się Dekalog Wychowania, który przyjęto podczas Ogólnopolskiego Kongresu "Wychowanie trwa wiecznie".


Dariusz Piontkowski, fot. Wojciech Szubzda

Dariusz Piontkowski

wiceminister edukacji i nauki
24.06.2022

- Wbrew pozorom ministerstwo edukacji nie korzysta z wakacji. Przygotowujemy zmiany w Karcie Nauczyciela i tak zwanym awansie zawodowym - mówi Dariusz Piontkowski. MEiN pracuje nad uproszczeniem awansu zawodowego, podwyżkami dla nauczycieli rozpoczynających pracę i wprowadzeniem nowych przedmiotów.

prof. Adam Bartnicki, fot. Joanna Szubzda

prof. Adam Bartnicki

z Wydziału Prawa Uniwersytetu w Białymstoku
23.06.2022

"Zachęcam do wczasów na Suwalszczyźnie, do kupowania nieruchomości na Suwalszczyźnie - nie będzie żadnej agresji na przesmyk suwalski" - uspokaja prof. Adam Bartnicki.

Antoni Roman, fot. Marcin Gliński

Antoni Roman

prezes białostockiego Towarzystwa Zapobiegania Tonięciom i Ratowania Tonących
22.06.2022

"Woda jest przyjacielem człowieka - hartuje ciało, kształtuje sylwetkę, chłodzi, jest przyjemna... ale woda nie wybacza ludziom, którzy są nieroztropni, nie myślą nad wodą" - mówi Antoni Roman.


fot. Marcin Mazewski

Andrzej Reucki

prezes WOPR województwa podlaskiego
21.06.2022

Od kilku lat podlaskie samorządy i instytucje mają problem ze znalezieniem ratowników na letnie kąpieliska. Powodów takiej sytuacji jest co najmniej kilka.

Witold Karczewski, fot. Joanna Szubzda

Witold Karczewski

prezes Izby Przemysłowo-Handlowej w Białymstoku
21.06.2022

Nie jest łatwo z dnia na dzień zamienić rynek wschodni na Europę, Azję lub Afrykę. Przedsiębiorcy szukają takich rozwiązań. Ten proces trwa, ale na razie skala działalności spada - mówi Witold Karczewski.

Zbigniew Ziobro, fot. Marcin Mazewski

Zbigniew Ziobro

minister sprawiedliwości, Prokurator Generalny
20.06.2022

"Nie rozważamy opuszczenia Zjednoczonej Prawicy, dlatego, że jesteśmy partią odpowiedzialną, a opuszczenie Zjednoczonej Prawicy oznacza przejęcie władzy przez totalną opozycję, która jest zaciekła, zacietrzewiona..."


Jacek Raubo, źródło: defence24.pl

dr Jacek Raubo

ekspert portalu Defence24.pl
20.06.2022

"Ważnym procesem jest wzmacnianie polskiego przemysłu obronnego tak, aby efektywność i skuteczność badań i rozwoju była na lepszym poziomie" - mówi dr Jacek Raubo.

Maciej Stolarczyk, fot. Sylwia Krassowska

Maciej Stolarczyk

trener Jagiellonii Białystok
17.06.2022

"Mam nadzieję, że to jest właśnie ten moment, w którym ta seria częstych zmian trenerów zostaje przerwana" - mówi Maciej Stolarczyk.

Jarosław Sellin, fot. Danuta Matloch (https://www.gov.pl/)

Jarosław Sellin

wiceminister kultury
15.06.2022

"Przygotowujemy się na stawianie wniosków w różnych organach międzynarodowych przeciwko Rosji o zbrodnie przeciwko dziedzictwu kulturowemu i odbudowę" - mówi Jarosław Sellin.


Piotr Radziwon, fot. Monika Kalicka

prof. Piotr Radziwon

dyrektor Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Białymstoku
14.06.2022

"W województwie podlaskim mamy najlepszych dawców w całej Polsce. Ilość oddawanej krwi jest mniej więcej o 70% większa niż średnia krajowa i europejska" - mówi prof. Piotr Radziwon.

Katarzyna Zdanowicz, fot. Monika Kalicka

mjr Katarzyna Zdanowicz

rzeczniczka Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej
13.06.2022

"W tej chwili mamy już około 140 km gotowej zapory z naniesionymi przęsłami, te prace, kiedy już mamy gotowe pewne elementy, przebiegają dość sprawnie. Firmy mają termin do końca czerwca i widać, że wywiążą się z tego terminu" - mówi rzeczniczka Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej.

prof. Henryk Wnorowski, fot. Sylwia Krassowska

prof. Henryk Wnorowski

z Rady Polityki Pieniężnej
10.06.2022

W kolejnych europejskich krajach w szybkim tempie rośnie inflacja. W Hiszpanii w maju wyniosła 8,7 procent w skali rocznej, w Czechach już 16 procent.


Bohdan Paszkowski, fot. Sylwia Krassowska

Bohdan Paszkowski

wojewoda podlaski
10.06.2022

Być może 200-metrowy zakaz zbliżania się do linii granicy państwowej będzie bezterminowy. Będziemy w stałym kontakcie z komendantem wojewódzkim Straży Granicznej i po konsultacjach ten zakaz skrócimy - mówi Bohdan Paszkowski.

Ireneusz Jabłoński, źródło: UM Łódź

Ireneusz Jabłoński

z Centrum im. Adama Smitha
9.06.2022

"Wystąpienie o zawieszenie obsługi rat kredytowych lub rolowanie, czyli wydłużenie kredytu w czasie na tyle, ile to jest możliwe i tym samym zmniejszenie rat kredytowych. To są jedyne metody, z których dzisiaj można korzystać" - radzi kredytobiorcom Ireneusz Jabłoński.

Jacek Raubo, źródło: defence24.pl

dr Jacek Raubo

ekspert portalu Defence24
8.06.2022

"Rosja chce zdestabilizować sytuację w państwach Europy Zachodniej, w państwach w ogóle szerzej pojmowanego zachodu po to, aby osłabić pomoc wojskową" - ocenia dr Jacek Raubo.


Dariusz Piontkowski, fot. Wojciech Szubzda

Dariusz Piontkowski

przewodniczący podlaskich struktur PiS, wiceminister edukacji i nauki
7.06.2022

"Chcemy z bezpośrednim przekazem dotrzeć do zwykłych mieszkańców, rozmawiać bezpośrednio z Polakami. Mówić im, co zrobiliśmy, czego jeszcze nie udało się skończyć, co nas czeka w najbliższych miesiącach. Potem przyjdzie czas na dalszy program, co będziemy robili w kolejnych latach, w kolejnej kadencji" - mówi Dariusz Piontkowski.

Waldemar Rogowski. fot. Monika Kalicka

prof. Waldemar Rogowski

główny analityk kredytowy Biura Informacji Kredytowej
6.06.2022

"Dzisiaj głównym problemem nie jest brak wkładu własnego. Pierwotnym problemem jest to, że część młodych osób nie ma zdolności kredytowej" - mówi prof. Waldemar Rogowski.

źródło: facebook.com / Fundacja Świat na Tak

Anna Samborska

pedagog ze Szkoły Podstawowej nr 44 w Białymstoku
3.06.2022

"W pracy z młodzieżą ważna jest bezinteresowność i autentyczność. Dzieciom trzeba dać impusl, być iskrą do działania i one ruszą z nami w tę przygodę" - uważa Anna Samborska.


Maksymilian Dura, źródło: defence24.pl

Maksymilian Dura

komandor rezerwy Marynarki Wojennej
3.06.2022

"Rosja jest w bardzo trudnej sytuacji. Armia poniosła tak ogromne straty, że w tej chwili nie jest w stanie odbudować swojego potencjału, jaki miała przed 24 lutego tego roku" - ocenia Maksymilian Dura.

Artur Kosicki, fot. Joanna Szubzda

Artur Kosicki

marszałek województwa podlaskiego
2.06.2022

- Nie mamy czasu jako województwo podlaskie na to, żeby oglądać się na inne rzeczy, powinniśmy dbać o swoje i o to, żeby jak najszybciej uzupełniać zaległości, co więcej - realizować projekty, które będą innowacyjne na skalę Polski, a nawet świata.

fot. Monika Kalicka

prof. Roman Engler

rektor Wyższej Szkoły Agrobiznesu w Łomży
2.06.2022

"Chcielibyśmy zaproponować kształcenie młodzieży z Kazachstanu z polskimi korzeniami. Chcemy stworzyć im warunki do tego, by mogli studiować w programie "Studiuj i pracuj", gdzie zarabiają na czesne i koszty pobytu, a jednocześnie oszczędzają pieniądze" - mówi prof. Roman Engler.


Mikołaj Pawlak, źródło archiwum prywatne

Mikołaj Pawlak

Rzecznik Praw Dziecka
1.06.2022

"Miałem nadzieję, że pokolenie dzieci wojny nigdy nie wróci, a okazuje się, że mamy dzieci, które słyszały huk bomb, które widziały - jak mówią - krasne niebo, czyli czerwone niebo w nocy, które chowały się do schronów, którym zniszczono, zabrano dzieciństwo. To jest tragedia naszych czasów i musimy walczyć o to, żeby podstawowe prawa były przestrzegane" - mówi Mikołaj Pawlak.

Tomasz Madras, fot. Monika Kalicka

Tomasz Madras

wicewojewoda podlaski
31.05.2022

"Chodzi o to, żeby każda część naszego kraju, każdy powiat, północ, południe, wschód, czy zachód otrzymały taki zastrzyk inwestycyjny. Przecież te pieniądze zostają w gospodarce i społeczeństwie" - mówi wicewojewoda Tomasz Madras.

Józef Mozolewski, fot. Sylwia Krassowska

Józef Mozolewski

przewodniczący podlaskiej Solidarności
30.05.2022

"Będziemy mieli podwyżkę średnio w całym roku w granicach 500 zł, czyli minimalne wynagrodzenie w granicach 3,5 tys. zł. Podwyżka będzie prowadzona w dwóch etapach i myślę, że to jest najistotniejsze, że ta podwyżka będzie" - mówi Józef Mozolewski.
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok