Radio Białystok | Gość | gen. Andrzej Jakubaszek - komendant Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej

gen. Andrzej Jakubaszek

komendant Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej

24.05.2022, 08:25, akt. 16:30

"Na granicy polsko-białoruskiej zamontowano już ponad 90 km przęseł, budowa zapory idzie zgodnie z planem. Myślę, że realne jest ukończenie inwestycji do końca czerwca" - mówi poranny gość Polskiego Radia Białystok gen. Andrzej Jakubaszek.

gen. Andrzej Jakubaszek, fot. Monika Kalicka
gen. Andrzej Jakubaszek, fot. Monika Kalicka


0:00
0:00
Z gen. Andrzejem Jakubaszkiem rozmawia Adam Janczewski | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Do końca czerwca ma być gotowa zapora na granicy polsko-białoruskiej. Dzięki niej Straż Graniczna ma skuteczniej zapobiegać fali nielegalnej migracji do naszego kraju. M.in. o tym jak przebiega budowa i jak wygląda sytuacja na granicy – z komendantem Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej gen. Andrzejem Jakubaszkiem rozmawia Adam Janczewski.


Adam Janczewski: Na dziś ile kilometrów zapory granicznej udało się zamontować?


gen. Andrzej Jakubaszek: To już jest ponad 90 km zamontowanych przęseł. Oczywiście mamy też wiele, wiele więcej kilometrów innej fazy budowy — prawie 100% ukończonej drogi technicznej, 75% opalowania, 64% postawionych słupów, także wszystko idzie zgodnie z planem.


Ponad 90 km, przed dwoma tygodniami rzeczniczka Straży Granicznej mówiła o 60 km wybudowanej zapory, czyli około 30 km w ponad 2 tygodnie. Do końca budowy został niewiele ponad miesiąc, całość ma mieć 186 km. Pracując w tym tempem, jest szansa na ukończenie tej inwestycji w planowanym terminie, czyli do końca czerwca?


Oczywiście, dlatego jak mówiłem wcześniej, ta budowa jest podzielona na kilka etapów. Drogę techniczną mamy skończoną, także ułatwienie jest dojazdu i budowy, mamy też bardzo duży element już opalowania i osłupowania, więc jak najbardziej realne jest dokończenie tej inwestycji do końca czerwca.


W internecie pojawiły się zdjęcia, na których widać, że płot graniczny już podzielił Puszczę Białowieską. Jak to wygląda w tym miejscu?


W Puszczy Białowieskiej oczywiście wszystkie normy środowiskowe są zagwarantowane, wszystko odbywa się pod nadzorem odpowiednich służb ochrony środowiska. Oczywiście te widoki są inne niż te, do których jesteśmy przyzwyczajeni w Puszczy Białowieskiej, natomiast tutaj musimy pogodzić ochronę środowiska i jak najbardziej tę ochronę szanujemy z pewnym priorytetem bezpieczeństwa i ten płot gwarantuje również to bezpieczeństwo również w terenach puszczańskich.


W puszczy Polskę i Białoruś dzieli mniej więcej 50 km granicy. Na jak dużym fragmencie powstała ta zapora w tym miejscu?


W zasadzie na każdym elemencie Puszczy Białowieskiej, która jest linią granicy państwowej, powstanie ta zapora. Trwają jeszcze ostatnie badania geodezyjne, które określą, czy w niektórych elementach bardzo małych, to jest około kilku kilometrów, będzie możliwość wybudowania również tej zapory ze względu na torfy, które tam występują. Na chwilę obecną czekamy na efekty tych badań, które prowadzi firma właściwa, co do wykonania tego odcinka i jesteśmy optymistami również w tym elemencie.


Ile jest tam przejście dla zwierząt i czy też zastosowane są jakieś lub będą rozwiązania, które mają zapewnić migrację zwierząt?


Na całym odcinku granicznym 23 duże bramy, które są dostosowane do migracji większych zwierząt. Natomiast w podwalinach, na których są umiejscowione przęsła, są odpowiednie luki dla zwierząt mniejszych, także każda migracja zwierząt i małych, i dużych będzie zapewniona.


Czy ta zapora, która już jest, w jakiś sposób ułatwia pracę Straży Granicznej?


Oczywiście. Musimy pamiętać o jednej zasadniczej kwestii — droga techniczna na całej długości linii granicy. Proszę zauważyć, że jeszcze niedawno w niektórych rejonach bardzo ciężko było w ogóle dojechać do linii granicy, już nie mówiąc o tym, żeby poruszać się wzdłuż linii granicy. Teraz mamy ten komfort, że szybko dojeżdżamy do samej granicy, jak również szybko przemieszczamy się wzdłuż granicy.

Drugi element to oczywiście same przęsła zamontowane już na tych 90 km — to ogranicza do absolutnego minimum tę bezpośrednią nielegalną migrację, głównie nielegalną migrację w dużych grupach.


Do tego dojdzie jeszcze ten zwój z drutu kolczastego na samej górze i telemetria.


Ten zwój już jest montowany, już możemy to zaobserwować na przykład w okolicy Kuźnicy, w okolicy miejscowości Tołcze na kilku kilometrach już ten zwój jest posadowiony. W międzyczasie jest realizowana umowa z innym wykonawcą na budowę telemetrii na zaporze.


Czy zmniejszono w związku z tym obsadę wojskową na granicy?


Powoli, powoli dostosowujemy tę obsadę również do nowych zadań albo podstawowych zadań wojska, które to wojsko ma, głównie w kontekście obecnej sytuacji geopolitycznej w regionie, jak i tego, że ta budowa zapory technicznej ewoluuje w sposób zgodny z planem, więc dostosowujemy te siły do naszych potrzeb, czyli one ulegają może nie redukcji, ale odpowiedniemu przesunięciu na te odcinki, które jeszcze nie są zabezpieczone. 


A kiedy mają być wycofane z granicy takie służby jak policja i wojsko, bo docelowo tam ma być jedynie Straż Graniczna.


Trudno jest mówić teraz o takim twardym terminie, spodziewamy się, że to nastąpi nie wcześniej niż na jesień.


Wciąż codziennie słyszymy o próbach nielegalnego przekroczenia granicy z Białorusi do Polski. Jakiej narodowości teraz najczęściej są to osoby i czy wciąż są to imigranci, którzy docierają na granicę polsko-białoruską z Rosji?


To jest Bliski Wschód przede wszystkim i Zatoka Perska, ale również Afryka, w szczególności ta Afryka Północna. Ostatnio mamy do czynienia z przedstawicielami takich państw jak Syria, Jemen, Egipt, ale również ta Azja dalsza — coraz większa liczba Hindusów obserwowana jest na granicy. Mamy też do czynienia z takimi państwami jak Wybrzeże Kości Słoniowej, Ghana, również inne kraje Afryki subsaharyjskiej. W 100% to są ludzie na wizach rosyjskich. 


Straż Graniczna i Policja wciąż zatrzymują tak zwanych kurierów, którzy przyjeżdżają po to, by pomóc migrantom w przedostaniu się na Zachód. Pojawiła się też ostatnio informacja o tym, że zatrzymano dwóch obywateli Rosji, którzy próbowali przekroczyć granicę z Polski na Białoruś. Okazało się, że to są tak zwani przewodnicy, którzy prowadzą cudzoziemców na migracyjnym szlaku. Czy dużo jest takich przypadków?


Niestety trzeba tutaj zwrócić uwagę na jedną rzecz — my dostosowujemy się do nowej taktyki i tworzymy nową taktykę. W ochronie granicy, w naszym zabezpieczeniu granicy poprzez personel, ale również strona sąsiednia cały czas nie chroni tej granicy, ale ewoluuje w formule jak najskuteczniejszych prób nielegalnego przemieszczania tam nielegalnych migrantów i również szkoli wytypowanych przez siebie cudzoziemców, którzy mają za zadanie rozpoznać teren i przeprowadzać te osoby z Białorusi nielegalnie do Polski, podprowadzać po stronie polskiej poza strefę stanu ograniczonego dostępu tam, gdzie już następuje kontakt z tymi, których przewożą dalej, głównie do Niemiec. W ostatnim tygodniu zidentyfikowaliśmy 5 tego typu osób, staramy się wyciągać konsekwencje i karne, i administracyjne. Takie osoby poddawane są procedurze karnej, ale również po przyszłych wyrokach i po skazaniach zostaną one później deportowane z naszego kraju.


Rozumiem, że to nie są wolontariusze, którzy robią co z dobrego serca, tylko zarabiają na nielegalnej migracji.


Absolutnie tak. To są głównie osoby takich narodowości jak Rosjanie, również Białorusini, ale również Turkmeni, Tadżycy, Turcy — odpowiednio wyselekcjonowani młodzi ludzie, którzy za prawdopodobnie albo nawet nie prawdopodobnie, bo już wiem, że to są sowite pieniądze, zajmują się tym procederem, oczywiście za zgodą przyzwoleniem i przeszkoleniem przez służby białoruskie. To trzeba jasno powiedzieć.


To na koniec o przyjemniejszych rzeczach. Straż Graniczna podlaska świętuje 31. rocznicę powołania podlaskiego oddziału. Ilu funkcjonariuszy świętuje w naszym regionie?


2000 - to jest ta liczba, do której się już zbliżyliśmy bardzo poważnie plus oczywiście kilkuset pracowników cywilnych, którzy pomagają nam służbie.


Ile osób już w tym roku przyjął Podlaski Oddział Straży Granicznej i ile jeszcze planujecie przyjąć?


29 to jest ta cyfra na dzisiaj, w czerwcu szykujemy się do kolejnych 45 osób. Mamy do końca roku limit 130, ale trzymam kciuki za to, żeby ta cyfra była co najmniej o 20-30 osób więcej, liczymy na 150-160 nowych funkcjonariuszy.


Jubileusz to dobra okazja do kreślenia planów na przyszłość — jakie wyzwania czekają tych strażników granicznych, którzy są już w służbie, a także tych, którzy dołączą?


Oczywiście szkolenie to jest podstawowa rzecz, szkolenie również z nowych form taktycznych, ale również szkolenie z obsługi nowego sprzętu, którego się spodziewamy — drony, innego rodzaju bardzo nowoczesne techniczne środki ochrony granicy, szkolenia językowe. Czego można życzyć? Można życzyć nam stabilizacji, spokoju, cierpliwości, bo ochrona granicy przede wszystkim wymaga również cierpliwości i żeby o naszej formacji mówiono tylko dobre rzeczy, bo chociaż to jest mała formacja to bardzo wyszkolona, wyspecjalizowana formacja i taka pełna optymizmu i wiary, że pomimo ciężkich czasów zdołamy to wszystko, co nam postawiono zrealizować.


Oby tego optymizmu nie zabrakło. Dziękuję bardzo za rozmowę.

| red: mak, sp


Przeczytaj, zanim skomentujesz



ZNAJDŹ NAS





REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego
fot. Gabriela Lasota

Emilia Świętochowska

Podlaski Instytut Kultury
27.04.2024

Do 10 maja można nadsyłać zgłoszenia do Rockowań. Gdzie można to zrobić, jakie kryteria trzeba spełnić, żeby dostać się do półfinału przeglądu?

fot. Joanna Szubzda

Karol Zimnoch [wideo]

doradca kredytowy
26.04.2024

Znane są już założenia programu Mieszkanie na start. Kto będzie mógł skorzystać z państwowych dopłat do kredytów hipotecznych i na jakich warunkach?

prof. Mariusz Popławski

prof. Mariusz Popławski [wideo]

rektor elekt Uniwersytetu w Białymstoku
25.04.2024

- Celem jest doprowadzenie do tego, żeby wszystkie wydziały, a przypomnę, że mamy ich 15, były zlokalizowane na kampusie, żeby oprócz tego były akademiki, żeby była stołówka z prawdziwego zdarzenia, żeby życie studenckie mogło się rozwijać.


źródło: www.gov.pl

Mikołaj Dorożała [wideo]

wiceminister klimatu i środowiska
24.04.2024

"Chcemy ochronić najcenniejsze drzewa, a jednocześnie zaprezentować też pakiet dla przedsiębiorców drzewnych" - mówi Mikołaj Dorożała.

Artur Kosicki, fot. Sylwia Krassowska

Artur Kosicki [wideo]

marszałek województwa podlaskiego
23.04.2024

"Myślę, że nowy zarząd województwa stworzy Prawo i Sprawiedliwość. Zobaczymy tylko z kim, w jaki sposób i na jakich warunkach, bo to jest bardzo istotne" - mówi Artur Kosicki.

Czesław Renkiewicz, fot. Barbara Sokolińska

Czesław Renkiewicz

prezydent Suwałk
22.04.2024

"Bardzo się cieszę, że będę mógł jeszcze przez pięć lat kierować naszym miastem. Dużo spraw jest do załatwienia, wiem, jakie są oczekiwania mieszkańców. Uczynię wszystko, żeby miasto piękniało, zmieniało się" - mówi Czesław Renkiewicz.


dr Maciej Białous, fot. Barbara Sokolińska

dr Maciej Białous [wideo]

socjolog z Uniwersytetu w Białymstoku
22.04.2024

- Tego typu wyniki jak w Korycinie pokazują, jak bardzo decyzja każdego z nas o pójściu bądź niepójściu na wybory może decydować o tym, co przez kolejne lata będzie się działo w naszej miejscowości - mówi dr Maciej Białous.

Marcin Kruszewski, fot. Joanna Szubzda

Marcin Kruszewski [wideo]

prawnik, twórca profilu i książki „Prawo Marcina”
21.04.2024

- Można mówić o prawie w trochę inny sposób, przekazywać te informacje nie po prawniczemu, ale po ludzku, językiem zrozumiałym dla każdego, również dla dzieciaków - mówi Marcin Kruszewski.

Krzysztof Gawkowski, fot. Marcin Gliński

Krzysztof Gawkowski [wideo]

wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski
19.04.2024

- Rosja tego nie ukrywa, że za wszelką cenę chciałaby rozbić sojusz Unii Europejskiej, państw go tworzących, i będzie siała dezinformację w Polsce i w innych państwach. Szczególnie ma to znaczenie przy eurowyborach, dlatego że one nasilają te odśrodkowe ruchy - mówi minister.


Krzysztof Truskolaski, fot. Marcin Gliński

Krzysztof Truskolaski [wideo]

poseł, szef podlaskiej Platformy Obywatelskiej
18.04.2024

"Jeżeli ktoś jest zawiedziony rządami pana marszałka Artura Kosickiego, jest zawiedziony też ośmioma latami rządów PiS, to będziemy rozmawiać z każdą taką osobą, która chciałaby rzeczywiście budować województwo podlaskie" - mówił w Polskim Radiu Białystok poseł, szef podlaskiej Platformy Obywatelskiej Krzysztof Truskolaski.

Michał Kuźmicz, fot. Barbara Sokolińska

Michał Kuźmicz [wideo]

członek Izby Adwokackiej i ekspert prawa karnego gospodarczego
17.04.2024

- Państwo polskie w lipcu ubiegłego roku zrobiło olbrzymi krok w kierunku gwarancji bezpieczeństwa dla dzieci - mówił w Polskim Radiu Białystok Michał Kuźmicz.

Paulina Piechna-Więckiewicz, fot. Marcin Gliński

Paulina Piechna-Więckiewicz [wideo]

wiceminister edukacji
16.04.2024

- Ograniczenie zadawania prac domowych uczniom to była konieczność, bo polska szkoła przeciążała pracami domowymi, które często nie przynosiły efektów edukacyjnych - mówi wiceministra edukacji Paulina Piechna-Więckiewicz.


prof. Adam Bartnicki, fot. Barbara Sokolińska

prof. Adam Bartnicki [wideo]

dziekan Wydziału Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu w Białymstoku
15.04.2024

- Jeśli jedno państwo atakuje drugie to mamy stan wojny. To jest dzisiaj nieoczywiste, ale też pokazuje, jak zmieniło się postrzeganie wojny w ogóle w stosunkach międzynarodowych - mówi o konflikcie między Izraelem a Iranem prof. Adam Bartnicki.

fot. Joanna Szubzda

mjr Katarzyna Zdanowicz [wideo]

rzeczniczka Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej
12.04.2024

- Teraz mamy zdecydowanie więcej prób nielegalnego przekraczania granicy niż w pierwszych miesiącach tego roku. Za to, co dzieje się przy granicy, są odpowiedzialne służby białoruskie, bo to one tym wszystkim sterują - mówi mjr Katarzyna Zdanowicz.

Jan Perkowski, fot. Joanna Szubzda

Jan Perkowski

starosta białostocki
11.04.2024

"W naszym powiecie białostockim rozwój idzie dynamicznie - mieszkańców przybywa z roku na rok" - mówi Jan Perkowski.


Jacek Brzozowski, fot. Marcin Gliński

Jacek Brzozowski [wideo]

wojewoda podlaski
11.04.2024

"Odpowiedzialna polityka migracyjna polega na zapewnieniu szczelności granicy państwa" - mówił w Polskim Radiu Białystok wojewoda podlaski Jacek Brzozowski.

Stefan Krajewski, fot. Sylwia Krassowska

Stefan Krajewski [wideo]

wiceminister rolnictwa, podlaski poseł PSL, prezes podlaskich struktur PSL
10.04.2024

- Koalicja z PiS-em byłaby bardzo trudną koalicją po tym wszystkim, co się wydarzyło i w polityce krajowej, i w polityce regionalnej - mówi Stefan Krajewski o powyborczej sytuacji w sejmiku województwa podlaskiego.

Tadeusz Truskolaski, fot. Edyta Wołosik

Tadeusz Truskolaski [wideo]

prezydent Białegostoku
9.04.2024

- Nawet jeśli zmieni się prawo, będzie to moja ostatnia kadencja - mówi Tadeusz Truskolaski.


Artur Kosicki, fot. Sylwia Krassowska

Artur Kosicki [wideo]

marszałek województwa podlaskiego
8.04.2024

"Będę rozmawiał z każdym, komu leży na sercu dobro naszego regionu. Będę rozmawiał z panem Stanisławem Derehajłą (z Konfederacji), Trzecią Drogą i Polskim Stronnictwem Ludowym. Będę rozmawiał nawet z Koalicją Obywatelską" - mówi Artur Kosicki.

Mariusz Chrzanowski, fot. Adam Dąbrowski

Mariusz Chrzanowski

prezydent Łomży
8.04.2024

"Mam nadzieję, że ta trzecia kadencja będzie kadencją stabilizacji. Liczę też na wsparcie rady miejskiej Łomży. Jest to niezwykle ważne, a różnie z tym bywało w poprzednich latach. Dla rozwoju naszego miasta ważne jest, aby był spokój, aby udało się zbudować większość ponad podziałami" - mówi Mariusz Chrzanowski.

dr Maciej Białous, fot. Sylwia Krassowska

dr Maciej Białous [wideo]

socjolog z Uniwersytetu w Białymstoku
8.04.2024

"Tadeusz Truskolaski był faworytem i nie miał za bardzo z kim przegrać. Wynik Henryka Dębowskiego jest bardzo dobry, biorąc pod uwagę, że nazwisko kandydata na prezydenta Białegostoku zostało ogłoszone w ostatniej chwili" - mówi dr Maciej Białous.


dr Katarzyna Sztop-Rutkowska, fot. Sylwia Krassowska

dr Katarzyna Sztop-Rutkowska [wideo]

z Wydziału Socjologii Uniwersytetu w Białymstoku
8.04.2024

"W Białymstoku i w Łomży nie ma zaskoczenia. Suwałki są największą niespodzianką w regionie. Niewiele osób spodziewało się, że w Suwałkach będzie druga tura wyborów. Przez te dwa tygodnie czeka nas duża walka polityczna, programowa" - mówi dr Katarzyna Sztop-Rutkowska.

Piotr Morko, fot. Monika Kalicka

Piotr Morko

prezes Lowlanders Białystok
7.04.2024

Do gry wracają zawodnicy Lowlanders Białystok. Aktualni mistrzowie Polski w futbolu amerykańskim będą chcieli powtórzyć sukces z poprzednich rozgrywek. W lipcu zeszłego roku pokonali Silesię Rebels Katowice 38:35 i zdobyli swój trzeci mistrzowski tytuł.

Marek Rybnik, fot. Sylwia Krassowska

Marek Rybnik [wideo]

dyrektor Delegatury Krajowego Biura Wyborczego w Białymstoku
5.04.2024

"Niezależnie od tego, ile kart otrzymamy, czy trzy, czy cztery, to na każdej karcie do głosowania, chcąc, żeby nasz głos był ważny, możemy postawić tylko jeden znak X. To jest warunek sine qua non ważności oddanego głosu" - mówi Marek Rybnik.


Andrzej Domański, fot. Sylwia Krassowska

Andrzej Domański [wideo]

minister finansów
4.04.2024

"Chcemy, aby nowy system był systemem przewidywalnym, stabilnym, na bazie którego samorządowcy będą mogli łatwiej planować swoje inwestycje" - mówi Andrzej Domański.

Aleś Zarembiuk - prezes Fundacji Dom Białoruski, fot. Jarosław Iwaniuk

Aleś Zarembiuk [wideo]

prezes Białoruskiego Domu w Warszawie
3.04.2024

- Jestem przekonany, że ani Polacy, ani Białorusini nie chcą żadnej wojny, żadnego konfliktu, żadnej eskalacji, ale to przygotowują nam niestety jeden zbrodniarz Putin i drugi dyktator Łukaszenka - mówił w Polskim Radiu Białystok Aleś Zarembiuk.

Maciej Maciejewski, fot. Marcin Gliński

Maciej Maciejewski [wideo]

synoptyk
2.04.2024

"Na podstawie pomiarów, jakie są prowadzone przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wynika ewidentnie, że robi nam się coraz cieplej. Średnia roczna temperatura rośnie" - mówił w Polskim Radiu Białystok synoptyk Maciej Maciejewski.


Gen. Wiesław Kukuła, fot. Joanna Szubzda

gen. Wiesław Kukuła

szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego
29.03.2024

- Rosja przygotowuje się do wojny z NATO. To jest fakt. Pytanie, jak my to odbieramy i co robimy? Czy uważamy, że tego typu informacje nas straszą czy raczej są sygnałem do tego, żebyśmy się przygotowali. To, w jaki sposób Rosja zareaguje, zależy tylko i wyłącznie od naszych postaw - mówi gen. Wiesław Kukuła.

Monika Ksepko, fot. Sylwia Krassowska

Monika Ksepko [wideo]

psycholog z Białostockiego Centrum Onkologii i Hospicjum Proroka Eliasza
29.03.2024

- Nie da się uniknąć cierpienia. Natomiast my mamy tendencję do tego, żeby ułatwiać sobie życie i to jest naturalne, ale moje doświadczenie pokazuje, że na dłuższą metę unikanie nie zwalnia nas z cierpienia. W zasadzie odbiera nam możliwość przekonania się, że sobie poradzimy w takich trudnych chwilach - mówi psycholog.

Ks. Adam Anuszkiewicz, fot. Marcin Gliński

ks. Adam Anuszkiewicz [wideo]

wikariusz parafii pw. Ducha Świętego w Białymstoku, kapelan w zakładzie poprawczym, raper
28.03.2024

"Jezus, kiedy powoływał apostołów, powołał ich po to, aby "z nim byli i aby mógł ich posyłać". Gdy przestanę być z Bogiem, gdy przestanę adorować Najświętszy Sakrament, przestanę się modlić, swoje sprawy codzienne odnosić do wartości Ewangelii, do osoby Jezusa Chrystusa, to wtedy przegram" - mówił w Polskim Radiu Białystok ks. Adam Anuszkiewicz.


fot. Marcin Gliński

Wiesław Czołpiński [wideo]

nowy rektor Akademii Teatralnej w Warszawie
27.03.2024

"Na kandydatów nie możemy narzekać, a wręcz możemy się tym pochwalić. Ponieważ na kierunek aktorstwo w Warszawie z dwiema specjalnościami - dramatyczną i muzyczną - startuje 1200 kandydatów na 18 miejsc. A w Białymstoku też zbieramy przez ostatnie lata co najmniej 200 kandydatów na 15 miejsc" - mówił w Polskim Radiu Białystok nowy rektor Akademii Teatralnej w Warszawie prof. Wiesław Czołpiński.

Agnieszka Czyżewska-Jacquemet, fot. Polskie Radio Lublin

Agnieszka Czyżewska-Jacquemet [wideo]

prezeska Stowarzyszenia Grupa 17 z Polskiego Radia Lublin
26.03.2024

- Jesteśmy zobligowani wypełniać tę misję i to robimy najlepiej jak umiemy. My mamy to poczucie misji chyba wbudowane w geny dziennikarzy mediów publicznych i ciągle to realizujemy w nadziei, że te pieniądze spłyną - mówi o sytuacji w rozgłośniach regionalnych Polskiego Radia Agnieszka Czyżewska-Jacquemet.

Natalia Ściepancowa, fot. Marcin Gliński

Natalia Ściepancowa [wideo]

jedna z aktywistek białoruskiej diaspory w Białymstoku
25.03.2024

"Musimy dbać o nasz język i naszą białoruską kulturę. To jest ważne, żeby przetrzymać ten ciężki czas na wygnaniu" - mówiła w Polskim Radiu Białystok jedna z aktywistek białoruskiej diaspory w Białymstoku Natalia Ściepancowa.


foto: Monika Kalicka

Dorota Zawadzka i Grzegorz Zawadzki

autorzy książki "Werbel, czyli zrozumieć dzięcioły"
24.03.2024

Jeśli wybierzemy się teraz do lasu, jest duża szansa, że usłyszmy bębnienie czy też werblowanie... dzięciołów. Ale po co to robią? Ile razy na sekundę uderzają dziobem w drzewo? I czy mogą od tego dostać wstrząsu mózgu? A czy potrafią śpiewać? I co skrywają ich przepastne dziuple? Przeczytamy o tym w książce Doroty Zawadzkiej i Grzegorza Zawadzkiego "Werbel, czyli zrozumieć dzięcioły".

Maciej Wróbel, fot. własne

Maciej Wróbel [wideo]

przewodniczący sejmowej podkomisji ds. mediów i polityki audiowizualnej
22.03.2024

- Chcę jak najwięcej swojej wiedzy, energii poświęcić, żeby ta ustawa miała jak najlepsze założenia. Te najlepsze założenia to niezależne i dobrze sfinansowane media publiczne - mówi Maciej Wróbel.

fot. Marcin Gliński

prof. Małgorzata Bieńkowska [wideo]

dziekan Wydziału Socjologii Uniwersytetu w Białymstoku
21.03.2024

Dziś przypada 100 dni rządu Donalda Tuska. Z ostatniego sondażu wynika, że ankietowani za sukces koalicji 15 października uważają przede wszystkim odblokowanie pieniędzy z KPO. Tak uważa ponad 61 procent badanych. Większość Polaków dobrze też ocenia prowadzenie polityki zagranicznej.




źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok