Radio Białystok | Gość | gen. Andrzej Jakubaszek - komendant Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej

gen. Andrzej Jakubaszek

komendant Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej

24.05.2022, 08:25, akt. 16:30

"Na granicy polsko-białoruskiej zamontowano już ponad 90 km przęseł, budowa zapory idzie zgodnie z planem. Myślę, że realne jest ukończenie inwestycji do końca czerwca" - mówi poranny gość Polskiego Radia Białystok gen. Andrzej Jakubaszek.

gen. Andrzej Jakubaszek, fot. Monika Kalicka
gen. Andrzej Jakubaszek, fot. Monika Kalicka


0:00
0:00
Z gen. Andrzejem Jakubaszkiem rozmawia Adam Janczewski | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Do końca czerwca ma być gotowa zapora na granicy polsko-białoruskiej. Dzięki niej Straż Graniczna ma skuteczniej zapobiegać fali nielegalnej migracji do naszego kraju. M.in. o tym jak przebiega budowa i jak wygląda sytuacja na granicy – z komendantem Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej gen. Andrzejem Jakubaszkiem rozmawia Adam Janczewski.


Adam Janczewski: Na dziś ile kilometrów zapory granicznej udało się zamontować?


gen. Andrzej Jakubaszek: To już jest ponad 90 km zamontowanych przęseł. Oczywiście mamy też wiele, wiele więcej kilometrów innej fazy budowy — prawie 100% ukończonej drogi technicznej, 75% opalowania, 64% postawionych słupów, także wszystko idzie zgodnie z planem.


Ponad 90 km, przed dwoma tygodniami rzeczniczka Straży Granicznej mówiła o 60 km wybudowanej zapory, czyli około 30 km w ponad 2 tygodnie. Do końca budowy został niewiele ponad miesiąc, całość ma mieć 186 km. Pracując w tym tempem, jest szansa na ukończenie tej inwestycji w planowanym terminie, czyli do końca czerwca?


Oczywiście, dlatego jak mówiłem wcześniej, ta budowa jest podzielona na kilka etapów. Drogę techniczną mamy skończoną, także ułatwienie jest dojazdu i budowy, mamy też bardzo duży element już opalowania i osłupowania, więc jak najbardziej realne jest dokończenie tej inwestycji do końca czerwca.


W internecie pojawiły się zdjęcia, na których widać, że płot graniczny już podzielił Puszczę Białowieską. Jak to wygląda w tym miejscu?


W Puszczy Białowieskiej oczywiście wszystkie normy środowiskowe są zagwarantowane, wszystko odbywa się pod nadzorem odpowiednich służb ochrony środowiska. Oczywiście te widoki są inne niż te, do których jesteśmy przyzwyczajeni w Puszczy Białowieskiej, natomiast tutaj musimy pogodzić ochronę środowiska i jak najbardziej tę ochronę szanujemy z pewnym priorytetem bezpieczeństwa i ten płot gwarantuje również to bezpieczeństwo również w terenach puszczańskich.


W puszczy Polskę i Białoruś dzieli mniej więcej 50 km granicy. Na jak dużym fragmencie powstała ta zapora w tym miejscu?


W zasadzie na każdym elemencie Puszczy Białowieskiej, która jest linią granicy państwowej, powstanie ta zapora. Trwają jeszcze ostatnie badania geodezyjne, które określą, czy w niektórych elementach bardzo małych, to jest około kilku kilometrów, będzie możliwość wybudowania również tej zapory ze względu na torfy, które tam występują. Na chwilę obecną czekamy na efekty tych badań, które prowadzi firma właściwa, co do wykonania tego odcinka i jesteśmy optymistami również w tym elemencie.


Ile jest tam przejście dla zwierząt i czy też zastosowane są jakieś lub będą rozwiązania, które mają zapewnić migrację zwierząt?


Na całym odcinku granicznym 23 duże bramy, które są dostosowane do migracji większych zwierząt. Natomiast w podwalinach, na których są umiejscowione przęsła, są odpowiednie luki dla zwierząt mniejszych, także każda migracja zwierząt i małych, i dużych będzie zapewniona.


Czy ta zapora, która już jest, w jakiś sposób ułatwia pracę Straży Granicznej?


Oczywiście. Musimy pamiętać o jednej zasadniczej kwestii — droga techniczna na całej długości linii granicy. Proszę zauważyć, że jeszcze niedawno w niektórych rejonach bardzo ciężko było w ogóle dojechać do linii granicy, już nie mówiąc o tym, żeby poruszać się wzdłuż linii granicy. Teraz mamy ten komfort, że szybko dojeżdżamy do samej granicy, jak również szybko przemieszczamy się wzdłuż granicy.

Drugi element to oczywiście same przęsła zamontowane już na tych 90 km — to ogranicza do absolutnego minimum tę bezpośrednią nielegalną migrację, głównie nielegalną migrację w dużych grupach.


Do tego dojdzie jeszcze ten zwój z drutu kolczastego na samej górze i telemetria.


Ten zwój już jest montowany, już możemy to zaobserwować na przykład w okolicy Kuźnicy, w okolicy miejscowości Tołcze na kilku kilometrach już ten zwój jest posadowiony. W międzyczasie jest realizowana umowa z innym wykonawcą na budowę telemetrii na zaporze.


Czy zmniejszono w związku z tym obsadę wojskową na granicy?


Powoli, powoli dostosowujemy tę obsadę również do nowych zadań albo podstawowych zadań wojska, które to wojsko ma, głównie w kontekście obecnej sytuacji geopolitycznej w regionie, jak i tego, że ta budowa zapory technicznej ewoluuje w sposób zgodny z planem, więc dostosowujemy te siły do naszych potrzeb, czyli one ulegają może nie redukcji, ale odpowiedniemu przesunięciu na te odcinki, które jeszcze nie są zabezpieczone. 


A kiedy mają być wycofane z granicy takie służby jak policja i wojsko, bo docelowo tam ma być jedynie Straż Graniczna.


Trudno jest mówić teraz o takim twardym terminie, spodziewamy się, że to nastąpi nie wcześniej niż na jesień.


Wciąż codziennie słyszymy o próbach nielegalnego przekroczenia granicy z Białorusi do Polski. Jakiej narodowości teraz najczęściej są to osoby i czy wciąż są to imigranci, którzy docierają na granicę polsko-białoruską z Rosji?


To jest Bliski Wschód przede wszystkim i Zatoka Perska, ale również Afryka, w szczególności ta Afryka Północna. Ostatnio mamy do czynienia z przedstawicielami takich państw jak Syria, Jemen, Egipt, ale również ta Azja dalsza — coraz większa liczba Hindusów obserwowana jest na granicy. Mamy też do czynienia z takimi państwami jak Wybrzeże Kości Słoniowej, Ghana, również inne kraje Afryki subsaharyjskiej. W 100% to są ludzie na wizach rosyjskich. 


Straż Graniczna i Policja wciąż zatrzymują tak zwanych kurierów, którzy przyjeżdżają po to, by pomóc migrantom w przedostaniu się na Zachód. Pojawiła się też ostatnio informacja o tym, że zatrzymano dwóch obywateli Rosji, którzy próbowali przekroczyć granicę z Polski na Białoruś. Okazało się, że to są tak zwani przewodnicy, którzy prowadzą cudzoziemców na migracyjnym szlaku. Czy dużo jest takich przypadków?


Niestety trzeba tutaj zwrócić uwagę na jedną rzecz — my dostosowujemy się do nowej taktyki i tworzymy nową taktykę. W ochronie granicy, w naszym zabezpieczeniu granicy poprzez personel, ale również strona sąsiednia cały czas nie chroni tej granicy, ale ewoluuje w formule jak najskuteczniejszych prób nielegalnego przemieszczania tam nielegalnych migrantów i również szkoli wytypowanych przez siebie cudzoziemców, którzy mają za zadanie rozpoznać teren i przeprowadzać te osoby z Białorusi nielegalnie do Polski, podprowadzać po stronie polskiej poza strefę stanu ograniczonego dostępu tam, gdzie już następuje kontakt z tymi, których przewożą dalej, głównie do Niemiec. W ostatnim tygodniu zidentyfikowaliśmy 5 tego typu osób, staramy się wyciągać konsekwencje i karne, i administracyjne. Takie osoby poddawane są procedurze karnej, ale również po przyszłych wyrokach i po skazaniach zostaną one później deportowane z naszego kraju.


Rozumiem, że to nie są wolontariusze, którzy robią co z dobrego serca, tylko zarabiają na nielegalnej migracji.


Absolutnie tak. To są głównie osoby takich narodowości jak Rosjanie, również Białorusini, ale również Turkmeni, Tadżycy, Turcy — odpowiednio wyselekcjonowani młodzi ludzie, którzy za prawdopodobnie albo nawet nie prawdopodobnie, bo już wiem, że to są sowite pieniądze, zajmują się tym procederem, oczywiście za zgodą przyzwoleniem i przeszkoleniem przez służby białoruskie. To trzeba jasno powiedzieć.


To na koniec o przyjemniejszych rzeczach. Straż Graniczna podlaska świętuje 31. rocznicę powołania podlaskiego oddziału. Ilu funkcjonariuszy świętuje w naszym regionie?


2000 - to jest ta liczba, do której się już zbliżyliśmy bardzo poważnie plus oczywiście kilkuset pracowników cywilnych, którzy pomagają nam służbie.


Ile osób już w tym roku przyjął Podlaski Oddział Straży Granicznej i ile jeszcze planujecie przyjąć?


29 to jest ta cyfra na dzisiaj, w czerwcu szykujemy się do kolejnych 45 osób. Mamy do końca roku limit 130, ale trzymam kciuki za to, żeby ta cyfra była co najmniej o 20-30 osób więcej, liczymy na 150-160 nowych funkcjonariuszy.


Jubileusz to dobra okazja do kreślenia planów na przyszłość — jakie wyzwania czekają tych strażników granicznych, którzy są już w służbie, a także tych, którzy dołączą?


Oczywiście szkolenie to jest podstawowa rzecz, szkolenie również z nowych form taktycznych, ale również szkolenie z obsługi nowego sprzętu, którego się spodziewamy — drony, innego rodzaju bardzo nowoczesne techniczne środki ochrony granicy, szkolenia językowe. Czego można życzyć? Można życzyć nam stabilizacji, spokoju, cierpliwości, bo ochrona granicy przede wszystkim wymaga również cierpliwości i żeby o naszej formacji mówiono tylko dobre rzeczy, bo chociaż to jest mała formacja to bardzo wyszkolona, wyspecjalizowana formacja i taka pełna optymizmu i wiary, że pomimo ciężkich czasów zdołamy to wszystko, co nam postawiono zrealizować.


Oby tego optymizmu nie zabrakło. Dziękuję bardzo za rozmowę.

| red: mak


Przeczytaj, zanim skomentujesz


Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
NIE TEATR

Podlaskie ToTu! - Kierunek Augustów
Eduardas Borisovas, fot. Joanna Szubzda

Eduardas Borisovas

ambasador Litwy w Polsce
6.07.2022

"Przełom w relacjach polsko-litewskich trwa już od 2019 roku. Sytuacja polepsza się z każdym rokiem. Wojna w Ukrainie popsuła niestety to, co planowaliśmy, ale w tej sytuacji widać, że ta nasza współpraca jest naprawdę bardzo ważna" - mówi Eduardas Borisovas.

Agnieszka Muzyk, fot. Adam Dąbrowski

Agnieszka Muzyk

dyrektor Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Łomży
5.07.2022

"Wynik matur w województwie podlaskim jest niższy niż w ubiegłym roku. Odnosząc ten wynik do zdawalności w kraju, jest on również niższy. W poprzednich latach wynik ten był wyższy lub na tym samym poziomie" - mówi Agnieszka Muzyk.

prof. Joanna Zajkowska, fot. Joanna Szubzda

prof. Joanna Zajkowska

podlaska konsultant w dziedzinie epidemiologii
5.07.2022

"Jest to bardzo prawdopodobne, że po wakacjach liczba zakażeń koronawirusem znacząco wzrośnie" - mówi prof. Joanna Zajkowska.


Jacek Sasin, fot. Joanna Szubzda

Jacek Sasin

wicepremier, minister aktywów państwowych, opiekun podlaskich struktur PiS
4.07.2022

Prawo i Sprawiedliwość zmieniło kierownictwo w podlaskich strukturach ugrupowania. Zamiast jednego szefa, którym był wiceminister edukacji Dariusz Piontkowski, od lipca są trzej okręgowi pełnomocnicy: marszałek województwa podlaskiego Artur Kosicki, poseł Kazimierz Gwiazdowski i senator Jacek Bogucki. Opiekunem regionu został natomiast wicepremier, minister aktywów państwowych - Jacek Sasin.

fot. Joanna Szubzda

Jarosław Kaczyński

prezes Prawa i Sprawiedliwości
4.07.2022

Polska armia ma być wzmocniona, wydatki na nią będą przekraczać 3 proc. PKB. - Świętym obowiązkiem państwa jest doprowadzenie do stanu pełnego bezpieczeństwa - podkreśla prezes Jarosław Kaczyński.

gen. Andrzej Jakubaszek, fot. Joanna Szubzda

gen. Andrzej Jakubaszek

komendant Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej
1.07.2022

"W końcu przeszliśmy na bardzo mobilny charakter ochrony granicy. Patrolowanie na pojazdach, pieszo, poruszanie się wzdłuż linii granicy, a nie stacjonowanie na poziomie posterunków obserwacyjnych, jak to było jeszcze przed budową zapory" - mówi gen. Andrzej Jakubaszek.


źródło: Jakub Szymczuk/KPRP

Paweł Szrot

szef gabinetu prezydenta Andrzeja Dudy
30.06.2022

Uznanie Rosji za największe zagrożenie Sojuszu, rozmieszczenie dodatkowych wojsk na wschodniej flance w tym w Polsce, zgoda na dołączenie Szwecji i Finlandii – to najważniejsze decyzje podjęte przez przedstawicieli państw NATO podczas szczytu w Madrycie.

fot. Renata Reda

Marzena Wojewódzka-Żelezniakowicz

podlaska konsultant w dziedzinie medycyny ratunkowej, kierownik SOR-u w USK w Białymstoku
29.06.2022

Z powodu upałów na oddział ratunkowy Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Białymstoku trafiają pierwsi pacjenci. Przyjęto już czterech mężczyzn, którzy pracowali na świeżym powietrzu, w miejscach nasłonecznionych.

gen. Romana Polko, źródło: archiwum prywatne

gen. Roman Polko

były dowódca jednostki wojskowej GROM
29.06.2022

To najważniejszy od dekad szczyt NATO - tak spotkanie przedstawicieli państw członkowskich Sojuszu w Madrycie oceniają eksperci.


Krzysztof Wojczal, fot. Adam Janczewski

Krzysztof Wojczal

ekspert ds. geopolityki, bloger
28.06.2022

- Z punktu widzenia naszych interesów najlepiej by było, gdyby Rosjanie ponieśli tak druzgocącą porażkę na polu bitwy, żeby nie myśleli i nie byli w stanie ponowić czy przedłużać tej wojny przez kolejne lata - mówi Krzysztof Wojczal.

Artur Kosicki, fot. Wojciech Szubzda

Artur Kosicki

marszałek województwa podlaskiego
28.06.2022

Jest wotum zaufania, podlascy radni odrzucili wniosek komisji rewizyjnej o nieudzielenie absolutorium i zarząd województwa podlaskiego może dalej normalnie pracować.

Mikołaj Pawlak, źródło archiwum prywatne

Mikołaj Pawlak

Rzecznik Praw Dziecka
27.06.2022

Wychowuj, opierając się na wartościach, dbaj o więzi rodzinne, podaruj dziecku jak najwięcej czasu i bezwarunkową miłość. M.in. takie zalecenia znalazły się Dekalog Wychowania, który przyjęto podczas Ogólnopolskiego Kongresu "Wychowanie trwa wiecznie".


Dariusz Piontkowski, fot. Wojciech Szubzda

Dariusz Piontkowski

wiceminister edukacji i nauki
24.06.2022

- Wbrew pozorom ministerstwo edukacji nie korzysta z wakacji. Przygotowujemy zmiany w Karcie Nauczyciela i tak zwanym awansie zawodowym - mówi Dariusz Piontkowski. MEiN pracuje nad uproszczeniem awansu zawodowego, podwyżkami dla nauczycieli rozpoczynających pracę i wprowadzeniem nowych przedmiotów.

prof. Adam Bartnicki, fot. Joanna Szubzda

prof. Adam Bartnicki

z Wydziału Prawa Uniwersytetu w Białymstoku
23.06.2022

"Zachęcam do wczasów na Suwalszczyźnie, do kupowania nieruchomości na Suwalszczyźnie - nie będzie żadnej agresji na przesmyk suwalski" - uspokaja prof. Adam Bartnicki.

Antoni Roman, fot. Marcin Gliński

Antoni Roman

prezes białostockiego Towarzystwa Zapobiegania Tonięciom i Ratowania Tonących
22.06.2022

"Woda jest przyjacielem człowieka - hartuje ciało, kształtuje sylwetkę, chłodzi, jest przyjemna... ale woda nie wybacza ludziom, którzy są nieroztropni, nie myślą nad wodą" - mówi Antoni Roman.


fot. Marcin Mazewski

Andrzej Reucki

prezes WOPR województwa podlaskiego
21.06.2022

Od kilku lat podlaskie samorządy i instytucje mają problem ze znalezieniem ratowników na letnie kąpieliska. Powodów takiej sytuacji jest co najmniej kilka.

Witold Karczewski, fot. Joanna Szubzda

Witold Karczewski

prezes Izby Przemysłowo-Handlowej w Białymstoku
21.06.2022

Nie jest łatwo z dnia na dzień zamienić rynek wschodni na Europę, Azję lub Afrykę. Przedsiębiorcy szukają takich rozwiązań. Ten proces trwa, ale na razie skala działalności spada - mówi Witold Karczewski.

Zbigniew Ziobro, fot. Marcin Mazewski

Zbigniew Ziobro

minister sprawiedliwości, Prokurator Generalny
20.06.2022

"Nie rozważamy opuszczenia Zjednoczonej Prawicy, dlatego, że jesteśmy partią odpowiedzialną, a opuszczenie Zjednoczonej Prawicy oznacza przejęcie władzy przez totalną opozycję, która jest zaciekła, zacietrzewiona..."


Jacek Raubo, źródło: defence24.pl

dr Jacek Raubo

ekspert portalu Defence24.pl
20.06.2022

"Ważnym procesem jest wzmacnianie polskiego przemysłu obronnego tak, aby efektywność i skuteczność badań i rozwoju była na lepszym poziomie" - mówi dr Jacek Raubo.

Maciej Stolarczyk, fot. Sylwia Krassowska

Maciej Stolarczyk

trener Jagiellonii Białystok
17.06.2022

"Mam nadzieję, że to jest właśnie ten moment, w którym ta seria częstych zmian trenerów zostaje przerwana" - mówi Maciej Stolarczyk.

Jarosław Sellin, fot. Danuta Matloch (https://www.gov.pl/)

Jarosław Sellin

wiceminister kultury
15.06.2022

"Przygotowujemy się na stawianie wniosków w różnych organach międzynarodowych przeciwko Rosji o zbrodnie przeciwko dziedzictwu kulturowemu i odbudowę" - mówi Jarosław Sellin.


Piotr Radziwon, fot. Monika Kalicka

prof. Piotr Radziwon

dyrektor Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Białymstoku
14.06.2022

"W województwie podlaskim mamy najlepszych dawców w całej Polsce. Ilość oddawanej krwi jest mniej więcej o 70% większa niż średnia krajowa i europejska" - mówi prof. Piotr Radziwon.

Katarzyna Zdanowicz, fot. Monika Kalicka

mjr Katarzyna Zdanowicz

rzeczniczka Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej
13.06.2022

"W tej chwili mamy już około 140 km gotowej zapory z naniesionymi przęsłami, te prace, kiedy już mamy gotowe pewne elementy, przebiegają dość sprawnie. Firmy mają termin do końca czerwca i widać, że wywiążą się z tego terminu" - mówi rzeczniczka Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej.

prof. Henryk Wnorowski, fot. Sylwia Krassowska

prof. Henryk Wnorowski

z Rady Polityki Pieniężnej
10.06.2022

W kolejnych europejskich krajach w szybkim tempie rośnie inflacja. W Hiszpanii w maju wyniosła 8,7 procent w skali rocznej, w Czechach już 16 procent.


Bohdan Paszkowski, fot. Sylwia Krassowska

Bohdan Paszkowski

wojewoda podlaski
10.06.2022

Być może 200-metrowy zakaz zbliżania się do linii granicy państwowej będzie bezterminowy. Będziemy w stałym kontakcie z komendantem wojewódzkim Straży Granicznej i po konsultacjach ten zakaz skrócimy - mówi Bohdan Paszkowski.

Ireneusz Jabłoński, źródło: UM Łódź

Ireneusz Jabłoński

z Centrum im. Adama Smitha
9.06.2022

"Wystąpienie o zawieszenie obsługi rat kredytowych lub rolowanie, czyli wydłużenie kredytu w czasie na tyle, ile to jest możliwe i tym samym zmniejszenie rat kredytowych. To są jedyne metody, z których dzisiaj można korzystać" - radzi kredytobiorcom Ireneusz Jabłoński.

Jacek Raubo, źródło: defence24.pl

dr Jacek Raubo

ekspert portalu Defence24
8.06.2022

"Rosja chce zdestabilizować sytuację w państwach Europy Zachodniej, w państwach w ogóle szerzej pojmowanego zachodu po to, aby osłabić pomoc wojskową" - ocenia dr Jacek Raubo.


Dariusz Piontkowski, fot. Wojciech Szubzda

Dariusz Piontkowski

przewodniczący podlaskich struktur PiS, wiceminister edukacji i nauki
7.06.2022

"Chcemy z bezpośrednim przekazem dotrzeć do zwykłych mieszkańców, rozmawiać bezpośrednio z Polakami. Mówić im, co zrobiliśmy, czego jeszcze nie udało się skończyć, co nas czeka w najbliższych miesiącach. Potem przyjdzie czas na dalszy program, co będziemy robili w kolejnych latach, w kolejnej kadencji" - mówi Dariusz Piontkowski.

Waldemar Rogowski. fot. Monika Kalicka

prof. Waldemar Rogowski

główny analityk kredytowy Biura Informacji Kredytowej
6.06.2022

"Dzisiaj głównym problemem nie jest brak wkładu własnego. Pierwotnym problemem jest to, że część młodych osób nie ma zdolności kredytowej" - mówi prof. Waldemar Rogowski.

źródło: facebook.com / Fundacja Świat na Tak

Anna Samborska

pedagog ze Szkoły Podstawowej nr 44 w Białymstoku
3.06.2022

"W pracy z młodzieżą ważna jest bezinteresowność i autentyczność. Dzieciom trzeba dać impusl, być iskrą do działania i one ruszą z nami w tę przygodę" - uważa Anna Samborska.


Maksymilian Dura, źródło: defence24.pl

Maksymilian Dura

komandor rezerwy Marynarki Wojennej
3.06.2022

"Rosja jest w bardzo trudnej sytuacji. Armia poniosła tak ogromne straty, że w tej chwili nie jest w stanie odbudować swojego potencjału, jaki miała przed 24 lutego tego roku" - ocenia Maksymilian Dura.

Artur Kosicki, fot. Joanna Szubzda

Artur Kosicki

marszałek województwa podlaskiego
2.06.2022

- Nie mamy czasu jako województwo podlaskie na to, żeby oglądać się na inne rzeczy, powinniśmy dbać o swoje i o to, żeby jak najszybciej uzupełniać zaległości, co więcej - realizować projekty, które będą innowacyjne na skalę Polski, a nawet świata.

fot. Monika Kalicka

prof. Roman Engler

rektor Wyższej Szkoły Agrobiznesu w Łomży
2.06.2022

"Chcielibyśmy zaproponować kształcenie młodzieży z Kazachstanu z polskimi korzeniami. Chcemy stworzyć im warunki do tego, by mogli studiować w programie "Studiuj i pracuj", gdzie zarabiają na czesne i koszty pobytu, a jednocześnie oszczędzają pieniądze" - mówi prof. Roman Engler.


Mikołaj Pawlak, źródło archiwum prywatne

Mikołaj Pawlak

Rzecznik Praw Dziecka
1.06.2022

"Miałem nadzieję, że pokolenie dzieci wojny nigdy nie wróci, a okazuje się, że mamy dzieci, które słyszały huk bomb, które widziały - jak mówią - krasne niebo, czyli czerwone niebo w nocy, które chowały się do schronów, którym zniszczono, zabrano dzieciństwo. To jest tragedia naszych czasów i musimy walczyć o to, żeby podstawowe prawa były przestrzegane" - mówi Mikołaj Pawlak.

Tomasz Madras, fot. Monika Kalicka

Tomasz Madras

wicewojewoda podlaski
31.05.2022

"Chodzi o to, żeby każda część naszego kraju, każdy powiat, północ, południe, wschód, czy zachód otrzymały taki zastrzyk inwestycyjny. Przecież te pieniądze zostają w gospodarce i społeczeństwie" - mówi wicewojewoda Tomasz Madras.

Józef Mozolewski, fot. Sylwia Krassowska

Józef Mozolewski

przewodniczący podlaskiej Solidarności
30.05.2022

"Będziemy mieli podwyżkę średnio w całym roku w granicach 500 zł, czyli minimalne wynagrodzenie w granicach 3,5 tys. zł. Podwyżka będzie prowadzona w dwóch etapach i myślę, że to jest najistotniejsze, że ta podwyżka będzie" - mówi Józef Mozolewski.
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok