Radio Białystok | Gość | płk Grzegorz Konopko - szef Centralnego Wojskowego Centrum Rekrutacji Ośrodka Zamiejscowego w Białymstoku

płk Grzegorz Konopko

szef Centralnego Wojskowego Centrum Rekrutacji Ośrodka Zamiejscowego w Białymstoku

27.05.2022, 08:23, akt. 12:19

- Żołnierz, zgłaszając się do dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej, już w wojskowym centrum rekrutacji wybiera, gdzie chciałby służyć. Część ochotników chciałaby służyć jak najbliżej swojego miejsca zamieszkania i to jest możliwe.

płk Grzegorz Konopko, fot. Joanna Szubzda
płk Grzegorz Konopko, fot. Joanna Szubzda


0:00
0:00
Z płk. Grzegorzem Konopką rozmawia Michał Buraczewski | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Dobrowolna zasadnicza służba wojskowa to nowa oferta resortu obrony dla tych, którzy chcą spróbować swoich sił w armii. O trwającym właśnie naborze z szefem Centralnego Wojskowego Centrum Rekrutacji Ośrodka Zamiejscowego w Białymstoku pułkownikiem Grzegorzem Konopką rozmawia Michał Buraczewski.


Michał Buraczewski: Mamy kolejny nowy rodzaj służby wojskowej dla ochotników - dobrowolna zasadnicza służba wojskowa. Czym wyróżnia się ona na tle innych, czyli zawodowej i terytorialnej?


płk Grzegorz Konopko: Zanim odpowiem na to pytanie, chciałbym tytułem wprowadzenia wyjaśnić, jakie nowe rozwiązania wnosi Ustawa o obronie ojczyzny. Otóż w tej chwili służba jest w dwóch kategoriach. Pierwszy rodzaj to czynna służba wojskowa, drugi - służba w rezerwie. Ta druga przeznaczona jest dla żołnierzy rezerwy, jak sama nazwa wskazuje, dla rezerwy aktywnej i dla rezerwy pasywnej.

Czym to właściwie jest? W pierwszej formule, czyli rezerwa aktywna, żołnierze pełnią służbę na stanowiskach w przeznaczonych dla nich jednostkach wojskowych w czasie pokoju i zasadniczą kwestią jest czas - ustawa obliguje i mówi o tym, że co najmniej 2 dni raz na kwartał w dni wolne, w ciągu 3 lat 14 dni ciągiem. Jednak to, jak długo może on pełnić tę służbę miesięcznie, w zasadzie będzie zależało od żołnierza i również w pewnym sensie od dowódcy jednostki wojskowej - może to być 10 dni, może 15.

To naprawdę dobre rozwiązanie dla obydwu stron - zarówno dla żołnierza rezerwy, jak i dla dowódcy jednostki wojskowej.

Rezerwa pasywna to żołnierze rezerwy, którzy pełnią służbę w zasadzie w czasie ćwiczeń dedykowanych właśnie dla żołnierzy rezerwy.


Zastanawiam się, jaka jest na przykład moja rola w systemie obronnym Polski, dlatego że chociaż nie byłem nigdy powołany do wojska, to otrzymałem książeczkę wojskową, w której mam napisane "przeniesiony do rezerwy". Czy ja jestem już w tym nowym systemie w jakiś sposób ujęty?


Tak, jest pan oczywiście ujęty. I tu przechodzimy do tego drugiego rodzaju - czynnej służby wojskowej. Podzielona jest ona na pięć takich modułów. Pierwszy rodzaj to zasadnicza służba wojskowa. I dochodzimy do sedna. Ten rodzaj służby dzieli się na dwie formy - dobrowolna zasadnicza służba wojskowa i obowiązkowa zasadnicza służba wojskowa.

Obowiązkowa zasadnicza służba wojskowa kojarzy się zapewne dla starszych osób z tak zwanym poborem. I rzeczywiście w pewnym sensie ma to znamiona poboru. Pobór co prawda został zawieszony w 2010 roku, ale nie został zlikwidowany, został zawieszony. Ta ustawa także go zawiesza. Może zostać odwieszony - na wniosek Rady Ministrów prezydent odwiesza obowiązkową zasadniczą służbę wojskową w przypadku zagrożenia bezpieczeństwa państwa.

Wówczas do tej służby powoływani są obywatele, którzy ukończyli 18 lat - do 35. roku życia. Na tym byśmy zakończyli ten rodzaj służby, a skupilibyśmy się właśnie na dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej, która w tym momencie dla nas jest bardzo kluczowa.


Czym się wyróżnia ta dobrowolna zasadnicza służba od terytorialnej i zawodowej? W zawodowej, tu łatwo się domyślić, są zawodowcy, którzy cały czas służą w wojsku. W terytorialnej też są ochotnicy, też jest określony cykl szkolenia. Czym się różnią te służby od siebie? Jaka jest przede mną kariera, kiedy wstąpię do zasadniczej służby wojskowej, a jakie perspektywy są przede mną, kiedy wstąpię do terytorialsów?


To jest furtka do przyszłości dla każdego potencjalnego kandydata - dobrowolna zasadnicza służba wojskowa. Jest ona pełniona niejako w dwóch etapach. Pierwszy to szkolenie podstawowe. Przeznaczone jest dla tych, którzy nie mieli dotychczas kontaktu z wojskiem. Trwa 28 dni. Jest też skrócony okres dla tych, którzy ewentualnie w przeszłości mieli kontakt bądź też mają jeszcze i będą chcieli służyć w wojsku, szczególnie dla uczniów klas mundurowych, certyfikowanych klas mundurowych, jak również oddziałów przygotowania wojskowego, a także tych, którzy realizowali programy pod patronatem Ministerstwa Obrony Narodowej. I właśnie te osoby, które ukończyły te formy szkolenia, mają skróconą formę szkolenia podstawowego do 12 dni.

Po tym etapie, który kończy się dla tych, którzy nie mieli kontaktu złożeniem przysięgi i wręczeniem książeczki wojskowej, następuje drugi etap, który trwa do 11 miesięcy. Żołnierze są szkoleni w specjalnościach, już na stanowiskach specjalistycznych. Może to być jak najbardziej skrócone, bo jest zapis, mówiący o tym, że trwa do 11 miesięcy.


A jest rozróżnienie na rodzaje sił zbrojnych?


Tak, jak najbardziej. Żołnierz tak naprawdę dokonuje wyboru już w wojskowym centrum rekrutacji, gdzie chciałby służyć, w jakiej jednostce wojskowej. Część ochotników chciałaby służyć jak najbliżej swojego miejsca zamieszkania i to jest możliwe. To jest novum, które wprowadza Ustawę o obronie ojczyzny, która daje naprawdę duże możliwości.

Po tym okresie żołnierz przechodzi do zawodowej służby wojskowej.


Bez żadnych problemów, komplikacji, nie musi się o to starać?


Tak. Natomiast ci, którzy zrezygnują w czasie szkolenia podstawowego, stwierdzą, że jednak im to nie odpowiada bądź też mają inne plany, mogą wybrać służbę terytorialną lub mogą pełnić służbę w rezerwie aktywnej. Jeżeli to też nie, wówczas są przenoszeni do rezerwy pasywnej i będą ewentualnie wzywani na ćwiczenia żołnierzy rezerwy.


Na jakie wynagrodzenie można liczyć na początku, a na jakie później?


O tym oczywiście mówi rozporządzenie ministra obrony narodowej w sprawie stawek uposażenia. Dla szeregowego najniższe w tej chwili, jakie jest przewidziane, wynosi 4560 zł brutto. Na rękę będzie to ponad 3000 zł. Uważam, że jak na start dla młodego człowieka jest to kwota przyzwoita. Warto też zaznaczyć, że do 26. roku życia jesteśmy jako obywatele zwolnieni z podatku, więc tutaj będzie troszeczkę więcej na rękę.

Z  czasem, w miarę rozwoju, jeżeli żołnierz będzie awansował, jeżeli będzie rozwijał się i przechodził do kolejnych korpusów podoficerskiego i oficerskiego, uposażenie będzie wzrastało.


Trwa teraz akcja promująca zasadniczą dobrowolną służbę wojskową. Gdzie można dowiedzieć się o szczegółach tej służby i wziąć udział w rekrutacji?


Ustawa wprowadza między innymi wojskowe centra rekrutacji. Jest to organizm, na czele którego stoi Centralne Wojskowe Centrum Rekrutacji, które posiada w swojej strukturze między innymi 16 ośrodków zamiejscowych usytuowanych w miastach wojewódzkich i 86 wojskowych centrów rekrutacji. Są to instytucje, które funkcjonują w dotychczasowych miejscach wojewódzkich sztabów wojskowych i wojskowych komend uzupełnień. Na terenie województwa podlaskiego są cztery takie centra - w Białymstoku, w Bielsku, Podlaskim, w Łomży i Suwałkach.


Jeżeli chodzi o pikniki wojskowe, gdzie promujecie dobrowolną zasadniczą służbę wojskową, to dzisiaj mamy piknik w Sokółce.


Zapraszamy serdecznie. Będzie wystawiany sprzęt wojskowy w głównej mierze 16. Dywizji Zmechanizowanej. Będzie można dotknąć, przymierzyć, porozmawiać z żołnierzami, nawiązać kontakty, dowiedzieć się, gdzie można zadzwonić, ponieważ również będzie wystawione stoisko promocyjne Wojskowego Centrum Rekrutacji w Białymstoku. Rekruterzy będą między innymi przedstawiać formy służby wojskowej, będą zachęcać do tych form służby wojskowej, szczególnie do dobrowolnej zastępczej służby wojskowej.


A wszystko po to, żeby liczebność armii przekroczyła 300 tys. żołnierzy.


Dokładnie. Jeszcze tylko na koniec dodam, że w tej chwili funkcjonuje infolinia - numer 800 180 110.


| red: zmj


Przeczytaj, zanim skomentujesz


Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
NIE TEATR

Podlaskie ToTu! - Kierunek Augustów
Eduardas Borisovas, fot. Joanna Szubzda

Eduardas Borisovas

ambasador Litwy w Polsce
6.07.2022

"Przełom w relacjach polsko-litewskich trwa już od 2019 roku. Sytuacja polepsza się z każdym rokiem. Wojna w Ukrainie popsuła niestety to, co planowaliśmy, ale w tej sytuacji widać, że ta nasza współpraca jest naprawdę bardzo ważna" - mówi Eduardas Borisovas.

Agnieszka Muzyk, fot. Adam Dąbrowski

Agnieszka Muzyk

dyrektor Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Łomży
5.07.2022

"Wynik matur w województwie podlaskim jest niższy niż w ubiegłym roku. Odnosząc ten wynik do zdawalności w kraju, jest on również niższy. W poprzednich latach wynik ten był wyższy lub na tym samym poziomie" - mówi Agnieszka Muzyk.

prof. Joanna Zajkowska, fot. Joanna Szubzda

prof. Joanna Zajkowska

podlaska konsultant w dziedzinie epidemiologii
5.07.2022

"Jest to bardzo prawdopodobne, że po wakacjach liczba zakażeń koronawirusem znacząco wzrośnie" - mówi prof. Joanna Zajkowska.


Jacek Sasin, fot. Joanna Szubzda

Jacek Sasin

wicepremier, minister aktywów państwowych, opiekun podlaskich struktur PiS
4.07.2022

Prawo i Sprawiedliwość zmieniło kierownictwo w podlaskich strukturach ugrupowania. Zamiast jednego szefa, którym był wiceminister edukacji Dariusz Piontkowski, od lipca są trzej okręgowi pełnomocnicy: marszałek województwa podlaskiego Artur Kosicki, poseł Kazimierz Gwiazdowski i senator Jacek Bogucki. Opiekunem regionu został natomiast wicepremier, minister aktywów państwowych - Jacek Sasin.

fot. Joanna Szubzda

Jarosław Kaczyński

prezes Prawa i Sprawiedliwości
4.07.2022

Polska armia ma być wzmocniona, wydatki na nią będą przekraczać 3 proc. PKB. - Świętym obowiązkiem państwa jest doprowadzenie do stanu pełnego bezpieczeństwa - podkreśla prezes Jarosław Kaczyński.

gen. Andrzej Jakubaszek, fot. Joanna Szubzda

gen. Andrzej Jakubaszek

komendant Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej
1.07.2022

"W końcu przeszliśmy na bardzo mobilny charakter ochrony granicy. Patrolowanie na pojazdach, pieszo, poruszanie się wzdłuż linii granicy, a nie stacjonowanie na poziomie posterunków obserwacyjnych, jak to było jeszcze przed budową zapory" - mówi gen. Andrzej Jakubaszek.


źródło: Jakub Szymczuk/KPRP

Paweł Szrot

szef gabinetu prezydenta Andrzeja Dudy
30.06.2022

Uznanie Rosji za największe zagrożenie Sojuszu, rozmieszczenie dodatkowych wojsk na wschodniej flance w tym w Polsce, zgoda na dołączenie Szwecji i Finlandii – to najważniejsze decyzje podjęte przez przedstawicieli państw NATO podczas szczytu w Madrycie.

fot. Renata Reda

Marzena Wojewódzka-Żelezniakowicz

podlaska konsultant w dziedzinie medycyny ratunkowej, kierownik SOR-u w USK w Białymstoku
29.06.2022

Z powodu upałów na oddział ratunkowy Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Białymstoku trafiają pierwsi pacjenci. Przyjęto już czterech mężczyzn, którzy pracowali na świeżym powietrzu, w miejscach nasłonecznionych.

gen. Romana Polko, źródło: archiwum prywatne

gen. Roman Polko

były dowódca jednostki wojskowej GROM
29.06.2022

To najważniejszy od dekad szczyt NATO - tak spotkanie przedstawicieli państw członkowskich Sojuszu w Madrycie oceniają eksperci.


Krzysztof Wojczal, fot. Adam Janczewski

Krzysztof Wojczal

ekspert ds. geopolityki, bloger
28.06.2022

- Z punktu widzenia naszych interesów najlepiej by było, gdyby Rosjanie ponieśli tak druzgocącą porażkę na polu bitwy, żeby nie myśleli i nie byli w stanie ponowić czy przedłużać tej wojny przez kolejne lata - mówi Krzysztof Wojczal.

Artur Kosicki, fot. Wojciech Szubzda

Artur Kosicki

marszałek województwa podlaskiego
28.06.2022

Jest wotum zaufania, podlascy radni odrzucili wniosek komisji rewizyjnej o nieudzielenie absolutorium i zarząd województwa podlaskiego może dalej normalnie pracować.

Mikołaj Pawlak, źródło archiwum prywatne

Mikołaj Pawlak

Rzecznik Praw Dziecka
27.06.2022

Wychowuj, opierając się na wartościach, dbaj o więzi rodzinne, podaruj dziecku jak najwięcej czasu i bezwarunkową miłość. M.in. takie zalecenia znalazły się Dekalog Wychowania, który przyjęto podczas Ogólnopolskiego Kongresu "Wychowanie trwa wiecznie".


Dariusz Piontkowski, fot. Wojciech Szubzda

Dariusz Piontkowski

wiceminister edukacji i nauki
24.06.2022

- Wbrew pozorom ministerstwo edukacji nie korzysta z wakacji. Przygotowujemy zmiany w Karcie Nauczyciela i tak zwanym awansie zawodowym - mówi Dariusz Piontkowski. MEiN pracuje nad uproszczeniem awansu zawodowego, podwyżkami dla nauczycieli rozpoczynających pracę i wprowadzeniem nowych przedmiotów.

prof. Adam Bartnicki, fot. Joanna Szubzda

prof. Adam Bartnicki

z Wydziału Prawa Uniwersytetu w Białymstoku
23.06.2022

"Zachęcam do wczasów na Suwalszczyźnie, do kupowania nieruchomości na Suwalszczyźnie - nie będzie żadnej agresji na przesmyk suwalski" - uspokaja prof. Adam Bartnicki.

Antoni Roman, fot. Marcin Gliński

Antoni Roman

prezes białostockiego Towarzystwa Zapobiegania Tonięciom i Ratowania Tonących
22.06.2022

"Woda jest przyjacielem człowieka - hartuje ciało, kształtuje sylwetkę, chłodzi, jest przyjemna... ale woda nie wybacza ludziom, którzy są nieroztropni, nie myślą nad wodą" - mówi Antoni Roman.


fot. Marcin Mazewski

Andrzej Reucki

prezes WOPR województwa podlaskiego
21.06.2022

Od kilku lat podlaskie samorządy i instytucje mają problem ze znalezieniem ratowników na letnie kąpieliska. Powodów takiej sytuacji jest co najmniej kilka.

Witold Karczewski, fot. Joanna Szubzda

Witold Karczewski

prezes Izby Przemysłowo-Handlowej w Białymstoku
21.06.2022

Nie jest łatwo z dnia na dzień zamienić rynek wschodni na Europę, Azję lub Afrykę. Przedsiębiorcy szukają takich rozwiązań. Ten proces trwa, ale na razie skala działalności spada - mówi Witold Karczewski.

Zbigniew Ziobro, fot. Marcin Mazewski

Zbigniew Ziobro

minister sprawiedliwości, Prokurator Generalny
20.06.2022

"Nie rozważamy opuszczenia Zjednoczonej Prawicy, dlatego, że jesteśmy partią odpowiedzialną, a opuszczenie Zjednoczonej Prawicy oznacza przejęcie władzy przez totalną opozycję, która jest zaciekła, zacietrzewiona..."


Jacek Raubo, źródło: defence24.pl

dr Jacek Raubo

ekspert portalu Defence24.pl
20.06.2022

"Ważnym procesem jest wzmacnianie polskiego przemysłu obronnego tak, aby efektywność i skuteczność badań i rozwoju była na lepszym poziomie" - mówi dr Jacek Raubo.

Maciej Stolarczyk, fot. Sylwia Krassowska

Maciej Stolarczyk

trener Jagiellonii Białystok
17.06.2022

"Mam nadzieję, że to jest właśnie ten moment, w którym ta seria częstych zmian trenerów zostaje przerwana" - mówi Maciej Stolarczyk.

Jarosław Sellin, fot. Danuta Matloch (https://www.gov.pl/)

Jarosław Sellin

wiceminister kultury
15.06.2022

"Przygotowujemy się na stawianie wniosków w różnych organach międzynarodowych przeciwko Rosji o zbrodnie przeciwko dziedzictwu kulturowemu i odbudowę" - mówi Jarosław Sellin.


Piotr Radziwon, fot. Monika Kalicka

prof. Piotr Radziwon

dyrektor Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Białymstoku
14.06.2022

"W województwie podlaskim mamy najlepszych dawców w całej Polsce. Ilość oddawanej krwi jest mniej więcej o 70% większa niż średnia krajowa i europejska" - mówi prof. Piotr Radziwon.

Katarzyna Zdanowicz, fot. Monika Kalicka

mjr Katarzyna Zdanowicz

rzeczniczka Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej
13.06.2022

"W tej chwili mamy już około 140 km gotowej zapory z naniesionymi przęsłami, te prace, kiedy już mamy gotowe pewne elementy, przebiegają dość sprawnie. Firmy mają termin do końca czerwca i widać, że wywiążą się z tego terminu" - mówi rzeczniczka Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej.

prof. Henryk Wnorowski, fot. Sylwia Krassowska

prof. Henryk Wnorowski

z Rady Polityki Pieniężnej
10.06.2022

W kolejnych europejskich krajach w szybkim tempie rośnie inflacja. W Hiszpanii w maju wyniosła 8,7 procent w skali rocznej, w Czechach już 16 procent.


Bohdan Paszkowski, fot. Sylwia Krassowska

Bohdan Paszkowski

wojewoda podlaski
10.06.2022

Być może 200-metrowy zakaz zbliżania się do linii granicy państwowej będzie bezterminowy. Będziemy w stałym kontakcie z komendantem wojewódzkim Straży Granicznej i po konsultacjach ten zakaz skrócimy - mówi Bohdan Paszkowski.

Ireneusz Jabłoński, źródło: UM Łódź

Ireneusz Jabłoński

z Centrum im. Adama Smitha
9.06.2022

"Wystąpienie o zawieszenie obsługi rat kredytowych lub rolowanie, czyli wydłużenie kredytu w czasie na tyle, ile to jest możliwe i tym samym zmniejszenie rat kredytowych. To są jedyne metody, z których dzisiaj można korzystać" - radzi kredytobiorcom Ireneusz Jabłoński.

Jacek Raubo, źródło: defence24.pl

dr Jacek Raubo

ekspert portalu Defence24
8.06.2022

"Rosja chce zdestabilizować sytuację w państwach Europy Zachodniej, w państwach w ogóle szerzej pojmowanego zachodu po to, aby osłabić pomoc wojskową" - ocenia dr Jacek Raubo.


Dariusz Piontkowski, fot. Wojciech Szubzda

Dariusz Piontkowski

przewodniczący podlaskich struktur PiS, wiceminister edukacji i nauki
7.06.2022

"Chcemy z bezpośrednim przekazem dotrzeć do zwykłych mieszkańców, rozmawiać bezpośrednio z Polakami. Mówić im, co zrobiliśmy, czego jeszcze nie udało się skończyć, co nas czeka w najbliższych miesiącach. Potem przyjdzie czas na dalszy program, co będziemy robili w kolejnych latach, w kolejnej kadencji" - mówi Dariusz Piontkowski.

Waldemar Rogowski. fot. Monika Kalicka

prof. Waldemar Rogowski

główny analityk kredytowy Biura Informacji Kredytowej
6.06.2022

"Dzisiaj głównym problemem nie jest brak wkładu własnego. Pierwotnym problemem jest to, że część młodych osób nie ma zdolności kredytowej" - mówi prof. Waldemar Rogowski.

źródło: facebook.com / Fundacja Świat na Tak

Anna Samborska

pedagog ze Szkoły Podstawowej nr 44 w Białymstoku
3.06.2022

"W pracy z młodzieżą ważna jest bezinteresowność i autentyczność. Dzieciom trzeba dać impusl, być iskrą do działania i one ruszą z nami w tę przygodę" - uważa Anna Samborska.


Maksymilian Dura, źródło: defence24.pl

Maksymilian Dura

komandor rezerwy Marynarki Wojennej
3.06.2022

"Rosja jest w bardzo trudnej sytuacji. Armia poniosła tak ogromne straty, że w tej chwili nie jest w stanie odbudować swojego potencjału, jaki miała przed 24 lutego tego roku" - ocenia Maksymilian Dura.

Artur Kosicki, fot. Joanna Szubzda

Artur Kosicki

marszałek województwa podlaskiego
2.06.2022

- Nie mamy czasu jako województwo podlaskie na to, żeby oglądać się na inne rzeczy, powinniśmy dbać o swoje i o to, żeby jak najszybciej uzupełniać zaległości, co więcej - realizować projekty, które będą innowacyjne na skalę Polski, a nawet świata.

fot. Monika Kalicka

prof. Roman Engler

rektor Wyższej Szkoły Agrobiznesu w Łomży
2.06.2022

"Chcielibyśmy zaproponować kształcenie młodzieży z Kazachstanu z polskimi korzeniami. Chcemy stworzyć im warunki do tego, by mogli studiować w programie "Studiuj i pracuj", gdzie zarabiają na czesne i koszty pobytu, a jednocześnie oszczędzają pieniądze" - mówi prof. Roman Engler.


Mikołaj Pawlak, źródło archiwum prywatne

Mikołaj Pawlak

Rzecznik Praw Dziecka
1.06.2022

"Miałem nadzieję, że pokolenie dzieci wojny nigdy nie wróci, a okazuje się, że mamy dzieci, które słyszały huk bomb, które widziały - jak mówią - krasne niebo, czyli czerwone niebo w nocy, które chowały się do schronów, którym zniszczono, zabrano dzieciństwo. To jest tragedia naszych czasów i musimy walczyć o to, żeby podstawowe prawa były przestrzegane" - mówi Mikołaj Pawlak.

Tomasz Madras, fot. Monika Kalicka

Tomasz Madras

wicewojewoda podlaski
31.05.2022

"Chodzi o to, żeby każda część naszego kraju, każdy powiat, północ, południe, wschód, czy zachód otrzymały taki zastrzyk inwestycyjny. Przecież te pieniądze zostają w gospodarce i społeczeństwie" - mówi wicewojewoda Tomasz Madras.

Józef Mozolewski, fot. Sylwia Krassowska

Józef Mozolewski

przewodniczący podlaskiej Solidarności
30.05.2022

"Będziemy mieli podwyżkę średnio w całym roku w granicach 500 zł, czyli minimalne wynagrodzenie w granicach 3,5 tys. zł. Podwyżka będzie prowadzona w dwóch etapach i myślę, że to jest najistotniejsze, że ta podwyżka będzie" - mówi Józef Mozolewski.
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok