Radio Białystok | Gość | Jarosław Sellin - wiceminister kultury

Jarosław Sellin

wiceminister kultury

15.06.2022, 08:20, akt. 11:11

"Przygotowujemy się na stawianie wniosków w różnych organach międzynarodowych przeciwko Rosji o zbrodnie przeciwko dziedzictwu kulturowemu i odbudowę" - mówi Jarosław Sellin.

Jarosław Sellin, fot. Danuta Matloch (https://www.gov.pl/)
Jarosław Sellin, fot. Danuta Matloch (https://www.gov.pl/)


0:00
0:00
Z Jarosławem Sellinem rozmawia Michał Buraczewski | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Pracownicy Narodowego Instytutu Polonika zabezpieczają przed zniszczeniem zabytkowe obiekty na Ukrainie. Do naszego sąsiada trafia także specjalistyczny sprzęt dla konserwatorów. Trwa walka o zachowanie polskiego i ukraińskiego dziedzictwa na Kresach - o tym z wiceministrem kultury, Generalnym Konserwatorem Zabytków Jarosławem Sellinem rozmawia Michał Buraczewski.


Michał Buraczewski: Polski rząd wspiera walczącą Ukrainę, w jaki sposób Ukrainie pomaga resort kultury, a także Główny Konserwator Zabytków?


Jarosław Sellin: Jeszcze w przeddzień inwazji rosyjskiej na Ukrainę, tej pełnowymiarowej inwazji, powołaliśmy specjalny zespół kryzysowy w ministerstwie kultury, absorbujący różne nasze instytucje wyspecjalizowane, które mają dobre, wieloletnie już kontakty z Ukrainą i z instytucjami kultury tam funkcjonującymi, żeby w sposób zorganizowany dopomóc Ukraińcom w tej sytuacji wojennej. 

Ta pomoc polega na tym, że wysyłamy potężne transporty sprzętu, o które Ukraińcy proszą. To jest sprzęt przede wszystkim przeciwpożarowy, sprzęt zabezpieczający przed podmuchami, wynikającymi z eksplozji bomb czy rakiet. To są bardzo wyspecjalizowane materiały, które te zabytki ruchome i nieruchome zabezpieczają, bo o to Ukraińcy przede wszystkim proszą.

Oni wywożą wiele zbiorów ruchomych ze wschodniej części Ukrainy do zachodniej części Ukrainy, głównie w rejon Lwowa i my tam docieramy z pomocą, żeby to zabezpieczyć. Natomiast jeśli chodzi o zabytki nieruchome, to trzeba je po prostu zabezpieczyć przed pożarem, przed podmuchem, żeby trwały. Mówię o obiektach sakralnych, mówię o pomnikach, pałacach i tak dalej, więc o taki sprzęt Ukraińcy proszą. 

Póki co, bo były takie też skłonności wśród przejętych tą sprawą Polaków, czy instytucji, które Ukrainą żyją od lat, żeby przywozić zbiory, czy kolekcje, czy zabytki ruchome do Polski. Póki co Ukraińcy takiej decyzji nie podejmują, uważają, że na terenie państwa ukraińskiego mogą te rzeczy zabezpieczyć i kolekcje do Polski nie przyjeżdżają. Ale sygnalizujemy też Ukraińcom, że w razie czego, gdyby się okazało, że jednak uznaliby - to musi być ich suwerenna decyzja - że jakaś kolekcja lepiej, żeby była schowana poza terenem Ukrainy, to jesteśmy na to gotowi, mamy przygotowane miejsca w polskich muzeach, polskich bibliotekach, które w razie czego na takie przechowanie są gotowe.


Czy nie ma pan obawy, że polskie dziedzictwo na Kresach jest teraz zagrożone?


Żyjemy takimi obawami, oczywiście. Wiadomo, że polskie dziedzictwo jest w tej zachodniej części Ukrainy, gdzie w sensie liniowym wojska rosyjskie nie dotarły na szczęście, ale przecież Rosjanie brutalnie atakują też ostrzałem artyleryjskim rakietowym dalekiego zasięgu. Prezydent Zełenski niedawno podał, że Rosjanie wystrzelili już od początku tej wojny ponad 2600 rakiet dalekiego zasięgu, one mogą sięgać w każde miejsce terytorium Ukrainy i były przecież bombardowane okolice Lwowa, Stanisławowa, Łucka, czyli blisko już nawet polskiej granicy. Boimy się o to, również o te obiekty związane ściśle i mocno z polskim dziedzictwem, z polską kulturą, ale póki co nie mamy sygnału, żeby jakiś istotny zabytek doznał uszczerbku.


Czy w związku z tymi obawami resort kultury ma jakiś plan, w jaki sposób w sytuacji kryzysowej zabezpieczyć te zabytki? Czy może jest też presja, żeby te zabytki przetransportować do Polski?


Zabytków nieruchomych oczywiście nie wywieziemy, bo są nieruchome, natomiast zabytki ruchome są dobrze schowane, ale gdyby Ukraińcy uznali, że jednak grozi im jakieś niebezpieczeństwo, to powtarzam - jesteśmy przygotowani do tego, żeby na terytorium Polski je przyjąć.


Jeżeli chodzi o zabytki, których nie udało się uratować z terenów, które były objęte działaniami zbrojnymi, czy znamy liczby, jak wiele z nich zostało zniszczonych?


Tak, my jesteśmy w kontakcie codziennym z ministrem kultury panem Ołeksandrem Tkaczenką i takie raporty również od Ukraińców otrzymujemy, bo przygotowujemy się na stawianie wniosków w różnych organach międzynarodowych przeciwko Rosji o zbrodnie przeciwko właśnie dziedzictwu kulturowemu i odbudowę, bo kilkadziesiąt już obiektów sakralnych zostało na przykład na wschodniej Ukrainie zniszczonych, różnych wyznań, chcemy być też gotowi, jak się już ta wojna zakończy i mam nadzieję, Ukraińcy wyprą wojska rosyjskie ze swojego terytorium, pomóc Ukraińcom w odbudowie.


Jeśli chodzi o działania konserwatorów zabytków, słyszałem o akcji Instytutu Polonika, którego działacze byli na Ukrainie jeszcze jakiś czas temu i zabezpieczali przed zniszczeniem zabytki polskiej kultury. Czy ich misja na Ukrainie nadal trwa?


Instytut Polonika rzeczywiście jest szczególnie wyspecjalizowany, to jest instytut przez nas powołany do ochrony dziedzictwa kulturowego na Wschodzie, ale też są zaangażowane inne instytucje, jak Narodowy Instytut Dziedzictwa, konkretne muzea polskie, które mają dobre kontakty z instytucjami na terenie Ukrainy. Wszystkie ważne instytucje kultury muzealnicze, biblioteczne, archiwalne są w tę pomoc dla Ukrainy zaangażowane. Oznacza to też czasami wyjazd, krótkotrwały oczywiście, bo my nie zachęcamy do długich pobytów, to jest jednak państwo w stanie wojny i nie możemy zachęcać polskich obywateli, żeby tam pracowali i tam dłużej przebywali. Ale na takie wyjazdy konsultacyjne czy doradcze oczywiście się zgadzamy i takie rzeczy się dzieją. Bardzo różne polskie instytucje są tam obecne.


Zza wschodniej granicy wróćmy do naszego kraju. Jakie główne teraz zadania czekają przed Głównym Konserwatorem Zabytków? 


Tych zadań zawsze jest w sensie roboczym mnóstwo. Ja codziennie w ministerstwie podpisuję kilkadziesiąt dokumentów dotyczących decyzji związanych z polskimi zabytkami, ale oczywiście podstawowe decyzje są wypracowane na poziomie wojewódzkich konserwatorów zabytków. To jest, można powiedzieć, takie zbrojne ramię generalnego konserwatora na terenie Polski, właśnie te urzędy. 

Regularnie się spotykamy, między innymi dzisiaj i wczoraj w Białymstoku na takim specjalnym konwencie wojewódzcy konserwatorzy zabytków zjechali i rozmawiamy po prostu o nowych wytycznych konserwatorskich, o nowych tendencjach wśród służb konserwatorskich, o nowelizacji ustawy o ochronie zabytków, bo ona też jest od czasu do czasu nowelizowana, o uldze podatkowej na zabytki - to jest zupełnie nowa rzecz w Polsce, która się w tym roku pojawiła, że wreszcie właściciele zabytków, również prywatni mogą sobie odpisać własne wydatki na renowacje własnych zabytków od podatku i to jest istotny element zachęcający do tego, żeby łożyć nie tylko publiczne, ale też prywatne pieniądze na ochronę zabytków, to jest pewna rewolucja w polskim systemie podatkowym od tego roku funkcjonująca i mnóstwo innych tematów. 

Uważam, że służby konserwatorskie są w Polsce dobrze zorganizowane, dobrze dbają o polskie zabytki, a mamy ich dużo - 80 000 w rejestrze, 600 000 w ewidencjach zabytków. Jest o co dbać.


Dbajmy o te zabytki jak najlepiej. Dziękuję serdecznie za rozmowę.

| red: mak


Przeczytaj, zanim skomentujesz


Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
NIE TEATR

Podlaskie ToTu! - Kierunek Augustów
Eduardas Borisovas, fot. Joanna Szubzda

Eduardas Borisovas

ambasador Litwy w Polsce
6.07.2022

"Przełom w relacjach polsko-litewskich trwa już od 2019 roku. Sytuacja polepsza się z każdym rokiem. Wojna w Ukrainie popsuła niestety to, co planowaliśmy, ale w tej sytuacji widać, że ta nasza współpraca jest naprawdę bardzo ważna" - mówi Eduardas Borisovas.

Agnieszka Muzyk, fot. Adam Dąbrowski

Agnieszka Muzyk

dyrektor Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Łomży
5.07.2022

"Wynik matur w województwie podlaskim jest niższy niż w ubiegłym roku. Odnosząc ten wynik do zdawalności w kraju, jest on również niższy. W poprzednich latach wynik ten był wyższy lub na tym samym poziomie" - mówi Agnieszka Muzyk.

prof. Joanna Zajkowska, fot. Joanna Szubzda

prof. Joanna Zajkowska

podlaska konsultant w dziedzinie epidemiologii
5.07.2022

"Jest to bardzo prawdopodobne, że po wakacjach liczba zakażeń koronawirusem znacząco wzrośnie" - mówi prof. Joanna Zajkowska.


Jacek Sasin, fot. Joanna Szubzda

Jacek Sasin

wicepremier, minister aktywów państwowych, opiekun podlaskich struktur PiS
4.07.2022

Prawo i Sprawiedliwość zmieniło kierownictwo w podlaskich strukturach ugrupowania. Zamiast jednego szefa, którym był wiceminister edukacji Dariusz Piontkowski, od lipca są trzej okręgowi pełnomocnicy: marszałek województwa podlaskiego Artur Kosicki, poseł Kazimierz Gwiazdowski i senator Jacek Bogucki. Opiekunem regionu został natomiast wicepremier, minister aktywów państwowych - Jacek Sasin.

fot. Joanna Szubzda

Jarosław Kaczyński

prezes Prawa i Sprawiedliwości
4.07.2022

Polska armia ma być wzmocniona, wydatki na nią będą przekraczać 3 proc. PKB. - Świętym obowiązkiem państwa jest doprowadzenie do stanu pełnego bezpieczeństwa - podkreśla prezes Jarosław Kaczyński.

gen. Andrzej Jakubaszek, fot. Joanna Szubzda

gen. Andrzej Jakubaszek

komendant Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej
1.07.2022

"W końcu przeszliśmy na bardzo mobilny charakter ochrony granicy. Patrolowanie na pojazdach, pieszo, poruszanie się wzdłuż linii granicy, a nie stacjonowanie na poziomie posterunków obserwacyjnych, jak to było jeszcze przed budową zapory" - mówi gen. Andrzej Jakubaszek.


źródło: Jakub Szymczuk/KPRP

Paweł Szrot

szef gabinetu prezydenta Andrzeja Dudy
30.06.2022

Uznanie Rosji za największe zagrożenie Sojuszu, rozmieszczenie dodatkowych wojsk na wschodniej flance w tym w Polsce, zgoda na dołączenie Szwecji i Finlandii – to najważniejsze decyzje podjęte przez przedstawicieli państw NATO podczas szczytu w Madrycie.

fot. Renata Reda

Marzena Wojewódzka-Żelezniakowicz

podlaska konsultant w dziedzinie medycyny ratunkowej, kierownik SOR-u w USK w Białymstoku
29.06.2022

Z powodu upałów na oddział ratunkowy Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Białymstoku trafiają pierwsi pacjenci. Przyjęto już czterech mężczyzn, którzy pracowali na świeżym powietrzu, w miejscach nasłonecznionych.

gen. Romana Polko, źródło: archiwum prywatne

gen. Roman Polko

były dowódca jednostki wojskowej GROM
29.06.2022

To najważniejszy od dekad szczyt NATO - tak spotkanie przedstawicieli państw członkowskich Sojuszu w Madrycie oceniają eksperci.


Krzysztof Wojczal, fot. Adam Janczewski

Krzysztof Wojczal

ekspert ds. geopolityki, bloger
28.06.2022

- Z punktu widzenia naszych interesów najlepiej by było, gdyby Rosjanie ponieśli tak druzgocącą porażkę na polu bitwy, żeby nie myśleli i nie byli w stanie ponowić czy przedłużać tej wojny przez kolejne lata - mówi Krzysztof Wojczal.

Artur Kosicki, fot. Wojciech Szubzda

Artur Kosicki

marszałek województwa podlaskiego
28.06.2022

Jest wotum zaufania, podlascy radni odrzucili wniosek komisji rewizyjnej o nieudzielenie absolutorium i zarząd województwa podlaskiego może dalej normalnie pracować.

Mikołaj Pawlak, źródło archiwum prywatne

Mikołaj Pawlak

Rzecznik Praw Dziecka
27.06.2022

Wychowuj, opierając się na wartościach, dbaj o więzi rodzinne, podaruj dziecku jak najwięcej czasu i bezwarunkową miłość. M.in. takie zalecenia znalazły się Dekalog Wychowania, który przyjęto podczas Ogólnopolskiego Kongresu "Wychowanie trwa wiecznie".


Dariusz Piontkowski, fot. Wojciech Szubzda

Dariusz Piontkowski

wiceminister edukacji i nauki
24.06.2022

- Wbrew pozorom ministerstwo edukacji nie korzysta z wakacji. Przygotowujemy zmiany w Karcie Nauczyciela i tak zwanym awansie zawodowym - mówi Dariusz Piontkowski. MEiN pracuje nad uproszczeniem awansu zawodowego, podwyżkami dla nauczycieli rozpoczynających pracę i wprowadzeniem nowych przedmiotów.

prof. Adam Bartnicki, fot. Joanna Szubzda

prof. Adam Bartnicki

z Wydziału Prawa Uniwersytetu w Białymstoku
23.06.2022

"Zachęcam do wczasów na Suwalszczyźnie, do kupowania nieruchomości na Suwalszczyźnie - nie będzie żadnej agresji na przesmyk suwalski" - uspokaja prof. Adam Bartnicki.

Antoni Roman, fot. Marcin Gliński

Antoni Roman

prezes białostockiego Towarzystwa Zapobiegania Tonięciom i Ratowania Tonących
22.06.2022

"Woda jest przyjacielem człowieka - hartuje ciało, kształtuje sylwetkę, chłodzi, jest przyjemna... ale woda nie wybacza ludziom, którzy są nieroztropni, nie myślą nad wodą" - mówi Antoni Roman.


fot. Marcin Mazewski

Andrzej Reucki

prezes WOPR województwa podlaskiego
21.06.2022

Od kilku lat podlaskie samorządy i instytucje mają problem ze znalezieniem ratowników na letnie kąpieliska. Powodów takiej sytuacji jest co najmniej kilka.

Witold Karczewski, fot. Joanna Szubzda

Witold Karczewski

prezes Izby Przemysłowo-Handlowej w Białymstoku
21.06.2022

Nie jest łatwo z dnia na dzień zamienić rynek wschodni na Europę, Azję lub Afrykę. Przedsiębiorcy szukają takich rozwiązań. Ten proces trwa, ale na razie skala działalności spada - mówi Witold Karczewski.

Zbigniew Ziobro, fot. Marcin Mazewski

Zbigniew Ziobro

minister sprawiedliwości, Prokurator Generalny
20.06.2022

"Nie rozważamy opuszczenia Zjednoczonej Prawicy, dlatego, że jesteśmy partią odpowiedzialną, a opuszczenie Zjednoczonej Prawicy oznacza przejęcie władzy przez totalną opozycję, która jest zaciekła, zacietrzewiona..."


Jacek Raubo, źródło: defence24.pl

dr Jacek Raubo

ekspert portalu Defence24.pl
20.06.2022

"Ważnym procesem jest wzmacnianie polskiego przemysłu obronnego tak, aby efektywność i skuteczność badań i rozwoju była na lepszym poziomie" - mówi dr Jacek Raubo.

Maciej Stolarczyk, fot. Sylwia Krassowska

Maciej Stolarczyk

trener Jagiellonii Białystok
17.06.2022

"Mam nadzieję, że to jest właśnie ten moment, w którym ta seria częstych zmian trenerów zostaje przerwana" - mówi Maciej Stolarczyk.

Jarosław Sellin, fot. Danuta Matloch (https://www.gov.pl/)

Jarosław Sellin

wiceminister kultury
15.06.2022

"Przygotowujemy się na stawianie wniosków w różnych organach międzynarodowych przeciwko Rosji o zbrodnie przeciwko dziedzictwu kulturowemu i odbudowę" - mówi Jarosław Sellin.


Piotr Radziwon, fot. Monika Kalicka

prof. Piotr Radziwon

dyrektor Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Białymstoku
14.06.2022

"W województwie podlaskim mamy najlepszych dawców w całej Polsce. Ilość oddawanej krwi jest mniej więcej o 70% większa niż średnia krajowa i europejska" - mówi prof. Piotr Radziwon.

Katarzyna Zdanowicz, fot. Monika Kalicka

mjr Katarzyna Zdanowicz

rzeczniczka Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej
13.06.2022

"W tej chwili mamy już około 140 km gotowej zapory z naniesionymi przęsłami, te prace, kiedy już mamy gotowe pewne elementy, przebiegają dość sprawnie. Firmy mają termin do końca czerwca i widać, że wywiążą się z tego terminu" - mówi rzeczniczka Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej.

prof. Henryk Wnorowski, fot. Sylwia Krassowska

prof. Henryk Wnorowski

z Rady Polityki Pieniężnej
10.06.2022

W kolejnych europejskich krajach w szybkim tempie rośnie inflacja. W Hiszpanii w maju wyniosła 8,7 procent w skali rocznej, w Czechach już 16 procent.


Bohdan Paszkowski, fot. Sylwia Krassowska

Bohdan Paszkowski

wojewoda podlaski
10.06.2022

Być może 200-metrowy zakaz zbliżania się do linii granicy państwowej będzie bezterminowy. Będziemy w stałym kontakcie z komendantem wojewódzkim Straży Granicznej i po konsultacjach ten zakaz skrócimy - mówi Bohdan Paszkowski.

Ireneusz Jabłoński, źródło: UM Łódź

Ireneusz Jabłoński

z Centrum im. Adama Smitha
9.06.2022

"Wystąpienie o zawieszenie obsługi rat kredytowych lub rolowanie, czyli wydłużenie kredytu w czasie na tyle, ile to jest możliwe i tym samym zmniejszenie rat kredytowych. To są jedyne metody, z których dzisiaj można korzystać" - radzi kredytobiorcom Ireneusz Jabłoński.

Jacek Raubo, źródło: defence24.pl

dr Jacek Raubo

ekspert portalu Defence24
8.06.2022

"Rosja chce zdestabilizować sytuację w państwach Europy Zachodniej, w państwach w ogóle szerzej pojmowanego zachodu po to, aby osłabić pomoc wojskową" - ocenia dr Jacek Raubo.


Dariusz Piontkowski, fot. Wojciech Szubzda

Dariusz Piontkowski

przewodniczący podlaskich struktur PiS, wiceminister edukacji i nauki
7.06.2022

"Chcemy z bezpośrednim przekazem dotrzeć do zwykłych mieszkańców, rozmawiać bezpośrednio z Polakami. Mówić im, co zrobiliśmy, czego jeszcze nie udało się skończyć, co nas czeka w najbliższych miesiącach. Potem przyjdzie czas na dalszy program, co będziemy robili w kolejnych latach, w kolejnej kadencji" - mówi Dariusz Piontkowski.

Waldemar Rogowski. fot. Monika Kalicka

prof. Waldemar Rogowski

główny analityk kredytowy Biura Informacji Kredytowej
6.06.2022

"Dzisiaj głównym problemem nie jest brak wkładu własnego. Pierwotnym problemem jest to, że część młodych osób nie ma zdolności kredytowej" - mówi prof. Waldemar Rogowski.

źródło: facebook.com / Fundacja Świat na Tak

Anna Samborska

pedagog ze Szkoły Podstawowej nr 44 w Białymstoku
3.06.2022

"W pracy z młodzieżą ważna jest bezinteresowność i autentyczność. Dzieciom trzeba dać impusl, być iskrą do działania i one ruszą z nami w tę przygodę" - uważa Anna Samborska.


Maksymilian Dura, źródło: defence24.pl

Maksymilian Dura

komandor rezerwy Marynarki Wojennej
3.06.2022

"Rosja jest w bardzo trudnej sytuacji. Armia poniosła tak ogromne straty, że w tej chwili nie jest w stanie odbudować swojego potencjału, jaki miała przed 24 lutego tego roku" - ocenia Maksymilian Dura.

Artur Kosicki, fot. Joanna Szubzda

Artur Kosicki

marszałek województwa podlaskiego
2.06.2022

- Nie mamy czasu jako województwo podlaskie na to, żeby oglądać się na inne rzeczy, powinniśmy dbać o swoje i o to, żeby jak najszybciej uzupełniać zaległości, co więcej - realizować projekty, które będą innowacyjne na skalę Polski, a nawet świata.

fot. Monika Kalicka

prof. Roman Engler

rektor Wyższej Szkoły Agrobiznesu w Łomży
2.06.2022

"Chcielibyśmy zaproponować kształcenie młodzieży z Kazachstanu z polskimi korzeniami. Chcemy stworzyć im warunki do tego, by mogli studiować w programie "Studiuj i pracuj", gdzie zarabiają na czesne i koszty pobytu, a jednocześnie oszczędzają pieniądze" - mówi prof. Roman Engler.


Mikołaj Pawlak, źródło archiwum prywatne

Mikołaj Pawlak

Rzecznik Praw Dziecka
1.06.2022

"Miałem nadzieję, że pokolenie dzieci wojny nigdy nie wróci, a okazuje się, że mamy dzieci, które słyszały huk bomb, które widziały - jak mówią - krasne niebo, czyli czerwone niebo w nocy, które chowały się do schronów, którym zniszczono, zabrano dzieciństwo. To jest tragedia naszych czasów i musimy walczyć o to, żeby podstawowe prawa były przestrzegane" - mówi Mikołaj Pawlak.

Tomasz Madras, fot. Monika Kalicka

Tomasz Madras

wicewojewoda podlaski
31.05.2022

"Chodzi o to, żeby każda część naszego kraju, każdy powiat, północ, południe, wschód, czy zachód otrzymały taki zastrzyk inwestycyjny. Przecież te pieniądze zostają w gospodarce i społeczeństwie" - mówi wicewojewoda Tomasz Madras.

Józef Mozolewski, fot. Sylwia Krassowska

Józef Mozolewski

przewodniczący podlaskiej Solidarności
30.05.2022

"Będziemy mieli podwyżkę średnio w całym roku w granicach 500 zł, czyli minimalne wynagrodzenie w granicach 3,5 tys. zł. Podwyżka będzie prowadzona w dwóch etapach i myślę, że to jest najistotniejsze, że ta podwyżka będzie" - mówi Józef Mozolewski.
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok