Radio Białystok | Gość | Jarosław Sellin - wiceminister kultury

Jarosław Sellin

wiceminister kultury

15.06.2022, 08:20, akt. 11:11

"Przygotowujemy się na stawianie wniosków w różnych organach międzynarodowych przeciwko Rosji o zbrodnie przeciwko dziedzictwu kulturowemu i odbudowę" - mówi Jarosław Sellin.

Jarosław Sellin, fot. Danuta Matloch (https://www.gov.pl/)
Jarosław Sellin, fot. Danuta Matloch (https://www.gov.pl/)


0:00
0:00
Z Jarosławem Sellinem rozmawia Michał Buraczewski | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Pracownicy Narodowego Instytutu Polonika zabezpieczają przed zniszczeniem zabytkowe obiekty na Ukrainie. Do naszego sąsiada trafia także specjalistyczny sprzęt dla konserwatorów. Trwa walka o zachowanie polskiego i ukraińskiego dziedzictwa na Kresach - o tym z wiceministrem kultury, Generalnym Konserwatorem Zabytków Jarosławem Sellinem rozmawia Michał Buraczewski.


Michał Buraczewski: Polski rząd wspiera walczącą Ukrainę, w jaki sposób Ukrainie pomaga resort kultury, a także Główny Konserwator Zabytków?


Jarosław Sellin: Jeszcze w przeddzień inwazji rosyjskiej na Ukrainę, tej pełnowymiarowej inwazji, powołaliśmy specjalny zespół kryzysowy w ministerstwie kultury, absorbujący różne nasze instytucje wyspecjalizowane, które mają dobre, wieloletnie już kontakty z Ukrainą i z instytucjami kultury tam funkcjonującymi, żeby w sposób zorganizowany dopomóc Ukraińcom w tej sytuacji wojennej. 

Ta pomoc polega na tym, że wysyłamy potężne transporty sprzętu, o które Ukraińcy proszą. To jest sprzęt przede wszystkim przeciwpożarowy, sprzęt zabezpieczający przed podmuchami, wynikającymi z eksplozji bomb czy rakiet. To są bardzo wyspecjalizowane materiały, które te zabytki ruchome i nieruchome zabezpieczają, bo o to Ukraińcy przede wszystkim proszą.

Oni wywożą wiele zbiorów ruchomych ze wschodniej części Ukrainy do zachodniej części Ukrainy, głównie w rejon Lwowa i my tam docieramy z pomocą, żeby to zabezpieczyć. Natomiast jeśli chodzi o zabytki nieruchome, to trzeba je po prostu zabezpieczyć przed pożarem, przed podmuchem, żeby trwały. Mówię o obiektach sakralnych, mówię o pomnikach, pałacach i tak dalej, więc o taki sprzęt Ukraińcy proszą. 

Póki co, bo były takie też skłonności wśród przejętych tą sprawą Polaków, czy instytucji, które Ukrainą żyją od lat, żeby przywozić zbiory, czy kolekcje, czy zabytki ruchome do Polski. Póki co Ukraińcy takiej decyzji nie podejmują, uważają, że na terenie państwa ukraińskiego mogą te rzeczy zabezpieczyć i kolekcje do Polski nie przyjeżdżają. Ale sygnalizujemy też Ukraińcom, że w razie czego, gdyby się okazało, że jednak uznaliby - to musi być ich suwerenna decyzja - że jakaś kolekcja lepiej, żeby była schowana poza terenem Ukrainy, to jesteśmy na to gotowi, mamy przygotowane miejsca w polskich muzeach, polskich bibliotekach, które w razie czego na takie przechowanie są gotowe.


Czy nie ma pan obawy, że polskie dziedzictwo na Kresach jest teraz zagrożone?


Żyjemy takimi obawami, oczywiście. Wiadomo, że polskie dziedzictwo jest w tej zachodniej części Ukrainy, gdzie w sensie liniowym wojska rosyjskie nie dotarły na szczęście, ale przecież Rosjanie brutalnie atakują też ostrzałem artyleryjskim rakietowym dalekiego zasięgu. Prezydent Zełenski niedawno podał, że Rosjanie wystrzelili już od początku tej wojny ponad 2600 rakiet dalekiego zasięgu, one mogą sięgać w każde miejsce terytorium Ukrainy i były przecież bombardowane okolice Lwowa, Stanisławowa, Łucka, czyli blisko już nawet polskiej granicy. Boimy się o to, również o te obiekty związane ściśle i mocno z polskim dziedzictwem, z polską kulturą, ale póki co nie mamy sygnału, żeby jakiś istotny zabytek doznał uszczerbku.


Czy w związku z tymi obawami resort kultury ma jakiś plan, w jaki sposób w sytuacji kryzysowej zabezpieczyć te zabytki? Czy może jest też presja, żeby te zabytki przetransportować do Polski?


Zabytków nieruchomych oczywiście nie wywieziemy, bo są nieruchome, natomiast zabytki ruchome są dobrze schowane, ale gdyby Ukraińcy uznali, że jednak grozi im jakieś niebezpieczeństwo, to powtarzam - jesteśmy przygotowani do tego, żeby na terytorium Polski je przyjąć.


Jeżeli chodzi o zabytki, których nie udało się uratować z terenów, które były objęte działaniami zbrojnymi, czy znamy liczby, jak wiele z nich zostało zniszczonych?


Tak, my jesteśmy w kontakcie codziennym z ministrem kultury panem Ołeksandrem Tkaczenką i takie raporty również od Ukraińców otrzymujemy, bo przygotowujemy się na stawianie wniosków w różnych organach międzynarodowych przeciwko Rosji o zbrodnie przeciwko właśnie dziedzictwu kulturowemu i odbudowę, bo kilkadziesiąt już obiektów sakralnych zostało na przykład na wschodniej Ukrainie zniszczonych, różnych wyznań, chcemy być też gotowi, jak się już ta wojna zakończy i mam nadzieję, Ukraińcy wyprą wojska rosyjskie ze swojego terytorium, pomóc Ukraińcom w odbudowie.


Jeśli chodzi o działania konserwatorów zabytków, słyszałem o akcji Instytutu Polonika, którego działacze byli na Ukrainie jeszcze jakiś czas temu i zabezpieczali przed zniszczeniem zabytki polskiej kultury. Czy ich misja na Ukrainie nadal trwa?


Instytut Polonika rzeczywiście jest szczególnie wyspecjalizowany, to jest instytut przez nas powołany do ochrony dziedzictwa kulturowego na Wschodzie, ale też są zaangażowane inne instytucje, jak Narodowy Instytut Dziedzictwa, konkretne muzea polskie, które mają dobre kontakty z instytucjami na terenie Ukrainy. Wszystkie ważne instytucje kultury muzealnicze, biblioteczne, archiwalne są w tę pomoc dla Ukrainy zaangażowane. Oznacza to też czasami wyjazd, krótkotrwały oczywiście, bo my nie zachęcamy do długich pobytów, to jest jednak państwo w stanie wojny i nie możemy zachęcać polskich obywateli, żeby tam pracowali i tam dłużej przebywali. Ale na takie wyjazdy konsultacyjne czy doradcze oczywiście się zgadzamy i takie rzeczy się dzieją. Bardzo różne polskie instytucje są tam obecne.


Zza wschodniej granicy wróćmy do naszego kraju. Jakie główne teraz zadania czekają przed Głównym Konserwatorem Zabytków? 


Tych zadań zawsze jest w sensie roboczym mnóstwo. Ja codziennie w ministerstwie podpisuję kilkadziesiąt dokumentów dotyczących decyzji związanych z polskimi zabytkami, ale oczywiście podstawowe decyzje są wypracowane na poziomie wojewódzkich konserwatorów zabytków. To jest, można powiedzieć, takie zbrojne ramię generalnego konserwatora na terenie Polski, właśnie te urzędy. 

Regularnie się spotykamy, między innymi dzisiaj i wczoraj w Białymstoku na takim specjalnym konwencie wojewódzcy konserwatorzy zabytków zjechali i rozmawiamy po prostu o nowych wytycznych konserwatorskich, o nowych tendencjach wśród służb konserwatorskich, o nowelizacji ustawy o ochronie zabytków, bo ona też jest od czasu do czasu nowelizowana, o uldze podatkowej na zabytki - to jest zupełnie nowa rzecz w Polsce, która się w tym roku pojawiła, że wreszcie właściciele zabytków, również prywatni mogą sobie odpisać własne wydatki na renowacje własnych zabytków od podatku i to jest istotny element zachęcający do tego, żeby łożyć nie tylko publiczne, ale też prywatne pieniądze na ochronę zabytków, to jest pewna rewolucja w polskim systemie podatkowym od tego roku funkcjonująca i mnóstwo innych tematów. 

Uważam, że służby konserwatorskie są w Polsce dobrze zorganizowane, dobrze dbają o polskie zabytki, a mamy ich dużo - 80 000 w rejestrze, 600 000 w ewidencjach zabytków. Jest o co dbać.


Dbajmy o te zabytki jak najlepiej. Dziękuję serdecznie za rozmowę.

| red: mak, sp


Przeczytaj, zanim skomentujeszZNAJDŹ NAS

Jawor – u źródeł kultury

REKLAMA
OiFP KONCERT DYPLOMANTÓW

REKLAMA
NieTeatr ZALIA

REKLAMA
OiFP DYPTYK WIELKANOCNY: VIA CRUCIS/CAVALLERIA RUSTICANA
Patrycja Maliszewska, fot. Sylwia Krassowska

Patrycja Maliszewska [wideo]

zawodniczka Juvenii Białystok i reprezentantka Polski w short tracku
23.03.2023

Przez wiele lat była łyżwiarką Juvenii Białystok i reprezentowała Polskę na najważniejszych imprezach w short tracku. Patrycja Maliszewska kończy bogatą karierę sportową.

Cezary Kaźmierczak, fot. Sylwia Krassowska

Cezary Kaźmierczak [wideo]

prezes Związku Przedsiębiorców i Pracodawców
22.03.2023

"Na zachodniej Ukrainie wojny nie ma. Tam się w zasadzie relokował cały biznes ze wschodu Ukrainy albo znaczna część biznesu. Tam powoli już można zacząć działać" - mówi Cezary Kaźmierczak.

Błażej Poboży, fot. Sylwia Krassowska

Błażej Poboży [wideo]

wiceminister spraw wewnętrznych i administracji
21.03.2023

- Wiosną nie spodziewamy się większej liczby migrantów. Dzięki zaporze i patrolom Straży Granicznej udaremniane są te nielegalne przekroczenia - mówi Błażej Poboży.


Daniel Czyżewski

Daniel Czyżewski [wideo]

z portalu Energetyka24
20.03.2023

Polska wciąż powinna rozwijać sieć gazowniczą w poszczególnych regionach, bo zapotrzebowanie na gaz w najbliższej dekadzie nie zmniejszy się - ocenia Daniel Czyżewski.

fot. Marcin Gliński

Mirosław Wojciuk i Romuald Rakowski

z zespołu Błękitny Nosorożec
18.03.2023

- W warstwie muzycznej, staramy się, aby każda płyta była w miarę różnorodna. Nie trzymamy się schematów punkowych. Wtrącamy trochę reggae, metalu, chociaż nie jesteśmy kapelą stricte metalową. Po latach można powiedzieć, że mamy taki własny styl - to nie jest tylko post punk albo punk rock - mówią muzycy z zespołu Błękitny Nosorożec.

Źródło: Główny Inspektorat Transportu Drogowego, gov.pl

Alvin Gajadhur

główny inspektor transportu drogowego
17.03.2023

Trwają masowe kontrole w firmach transportowych. - Sprawdzamy przedsiębiorców z Białegostoku, Białej Podlaskiej, Poznania, Częstochowy i Wrocławia - wytypowaliśmy firmy, które prawdopodobnie dysponują kapitałem białoruskim lub rosyjskim.


prof. Adam Bartnicki, fot. Joanna Szubzda

prof. Adam Bartnicki [wideo]

ekspert ds. bezpieczeństwa z Wydziału Prawa Uniwersytetu w Białymstoku
17.03.2023

"Akcje dywersyjne mają to do siebie, że nie bardzo wiemy, kto tego dokonał. Coś wylatuje w powietrze, jest jakiś zamach, ale nie wiemy, kto za tym stoi. Możemy się domyślać, ale bez twardych dowodów trudno też żądać od NATO deklaracji, że wypełni artykuł 5. Traktatu Północnoatlantyckiego" - mówi prof. Adam Bartnicki.

prof. Robert Ciborowski, fot. Joanna Szubzda

prof. Robert Ciborowski [wideo]

ekonomista, rektor Uniwersytetu w Białymstoku
16.03.2023

- Jeśli nic wielkiego się nie wydarzy, jeśli nie pojawi się jakiś czarny łabędź, który nagle zmieni trajektorię naszego codziennego życia, to raczej jest to szczyt inflacji.

fot. Beata Włostowska

Beata Włostowska

nauczycielka z Zespołu Szkół Zawodowych nr 5 w Białymstoku, laureatka konkursu "Zawodowiec Roku 2022"
15.03.2023

To nauczyciele, którzy wyróżniają się pasją, zaangażowaniem i profesjonalizmem, a także wspierają uczniów w rozwijaniu ich zawodowych zainteresowań. Poznaliśmy zwycięzców ogólnopolskiego konkursu "Zawodowiec Roku 2022" w 52 dziedzinach, organizowanego m.in. przez Ministerstwo Edukacji i Nauki. Wśród nagrodzonych jest nauczycielka z Zespołu Szkół Zawodowych nr 5 w Białymstoku - Beata Włostowska.


Leszek Mironiuk, fot. Sylwia Krassowska

Leszek Mironiuk [wideo]

rzecznik Wojewódzkiego Inspektoratu Inspekcji Handlowej w Białymstoku
15.03.2023

"Konsument może w każdy możliwy sposób udowadniać, że dokonał zakupu tego towaru u sprzedawcy. Paragon nie jest wymagany. Jeżeli dokonaliśmy zakupu w tym sklepie, a sprzedawca pamięta o tym, powinien taką reklamację rozpatrzyć" - mówi Leszek Mironiuk.

Mateusz Marciniak, fot. Joanna Szubzda

Mateusz Marciniak [wideo]

ekspert finansowy
14.03.2023

Raty kredytu będą zamrożone przez 10 lat - to zakłada rządowy program Pierwsze Mieszkanie. Jakie warunki trzeba spełnić, żeby z niego skorzystać?

płk Jarosław Kowalewski, fot. Sylwia Krassowska

płk Jarosław Kowalewski

szef Ośrodka Zamiejscowego w Białymstoku Centralnego Wojskowego Centrum Rekrutacji
13.03.2023

- Targi będą kompleksowym sposobem informowania o Siłach Zbrojnych i dostępnych formach służby wojskowej - mówi płk Jarosław Kowalewski o I Wojskowych Targach Służby i Pracy w Wysokiem Mazowieckiem.


Maksymilian Dura, źródło: defence24.pl

Maksymilian Dura [wideo]

komandor porucznik rezerwy Marynarki Wojennej, ekspert portalu Defence24.pl
13.03.2023

"Zdobywanie miast jest zawsze bardzo krwawe" - mówi Maksymilian Dura.

ks dr. Jan Dohnalik, źródło: parafiamichal.pl

ks. dr Jan Dohnalik

z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, współpracownik Centrum Ochrony Dziecka
10.03.2023

- To co jest na pewno ważne w tym filmie i co stawia nam pytania - jako tym, którzy się zajmują ochroną dzieci i młodzieży - to, że rzeczywiście redaktor dotarł do niektórych osób skrzywdzonych. To jest zawsze pytanie, czy my robimy wystarczająco, żeby do nich dotrzeć, żeby im pomóc; ale to jest pytanie dla nas, a nie dla Jana Pawła II - mówi ks. dr Jan Dohnalik

prof. Jerzy Kopania, fot. Joanna Szubzda

prof. Jerzy Kopania [wideo]

filozof, etyk
10.03.2023

- Ta cała sprawa, obok wydźwięku moralnego i czysto historycznego, czegoś, co trzeba wyjaśnić, ma też aspekt polityczny i jest wyraźnie rozgrywana politycznie - tak o reakcjach po reportażu na temat Jana Pawła II mówi profesor Kopania.


Stanisław Żaryn, źródło: www.gov.pl

Stanisław Żaryn

pełnomocnik rządu ds. bezpieczeństwa przestrzeni informacyjnej Rzeczpospolitej
9.03.2023

- Możemy zauważyć pewne typowe sposoby oddziaływania Rosji na Polskę. Przede wszystkim eksploatowane są wszystkie działania, które mają poróżnić Polaków i Ukraińców.

Małgorzata Wenclik i Marta Siemieniuk, fot. Barbara Sokolińska

Małgorzata Wenclik i Marta Siemieniuk

ze Stowarzyszenia 100-lecie kobiet i z Fundacji Rozwoju Demokracji Lokalnej oddział w Białymstoku
8.03.2023

8 marca inauguruje działalność Podlaska Rada Kobiet. W jej skład wejdzie 17 przedstawicielek m.in. świata nauki czy medycyny.

Robert Flisiak, fot. Monika Kalicka, archiwum

prof. Robert Flisiak [wideo]

kierownik Kliniki Chorób Zakaźnych i Hepatologii Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku, prezes Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych
7.03.2023

"Covid-19 to jest już zupełnie inna choroba. Mam wątpliwości czy powinniśmy nadal używać określenia Covid-19. Pacjenci, których w tej chwili mamy, to już nie są pacjenci z zagrożeniem życia" - mówił w Radiu Białystok profesor Robert Flisiak.


fot. Marcelina Markowska

Jacek Babiel

doradca i konsultant wyborczy
7.03.2023

- W marketingu politycznym możemy powiedzieć, że staranie się o to, żeby wejść na listę wyborczą, czasami jest związane z walką we własnym środowisku wyborczym czy po prostu w regionie - mówi Jacek Babiel.

fot. Joanna Szubzda

Anna Zdanowicz

psychoterapeutka i psycholożka
6.03.2023

- Może pojawić się poczucie winy, bo ta rodzina, jak mówią mieszkańcy Choroszczy, prezentowała się jako bardzo otwarta, wzorowa, a okazało się, że coś było nie tak - mówi Anna Zdanowicz.

Dariusz Piontkowski, fot. Joanna Szubzda

Dariusz Piontkowski [wideo]

wiceminister edukacji i nauki
6.03.2023

- To już ostatnia zmiana przed tegorocznym egzaminem maturalnym. Zostało stosunkowo niewiele czasu, więc chyba już nie ma sensu wprowadzać dalszych, głębszych zmian - mówi wiceminister.


Michał Osyda, fot. Sylwia Krassowska

Michał Osyda

założyciel formacji OSYDA
4.03.2023

Zadzwonił do mnie Artur Urbanowicz i zapytał, czy byłbym gotów napisać utwór, który ilustrowałby muzycznie jego powieść "Grzesznik". Lubię wyzwania, więc się zgodziłem. Trochę nie miałem wyobrażenia, jak napisać piosenkę o książce, ale po przeczytaniu wersji przed drukiem, miałem już cały utwór w głowie - wspomina Michał Osyda.

Krzysztof Jurgiel, fot. Joanna Szubzda

Krzysztof Jurgiel [wideo]

były minister rolnictwa, europoseł
3.03.2023

- Mamy w magazynach obecnie około 50 proc. zbóż przed sezonem i żeby to sprzedać, to trzeba zmniejszyć koszty. Rząd złożył wniosek do Brukseli o dopłaty.

Marcin Wiącek, źródło: bip.brpo.gov.pl/fot. G. Krzyżewski

Marcin Wiącek [wideo]

Rzecznik Praw Obywatelskich
2.03.2023

"Warunki, w jakich funkcjonują polskie ośrodki penitencjarne, odbiegają od tych, które powinny być standardem w państwach europejskich. W szczególności mam na myśli powierzchnię przypadającą na jedną osobę osadzoną. Jest ona zdecydowanie zbyt mała" - mówi Marcin Wiącek.


Andrzej Vilk, źródło: archiwum prywatne

Andrzej Vilk

Kierownik Działu Legalizacji Zatrudnienia w Grupie Progres
2.03.2023

"Jeżeli jest dla nich praca, to cudzoziemcy czują potrzebę przeprowadzenia się do mniejszych ośrodków, mniejszych miast" - mówi Andrzej Vilk z Grupy Progres.

dr Marek Jedynak, fot. Joanna Szubzda

dr Marek Jedynak [wideo]

dyrektor białostockiego oddziału IPN
1.03.2023

- Ich sposób walki, działalność w podziemiu niepodległościowym to była próba podtrzymania państwowości polskiej w taki sposób, w jaki tylko byli w stanie - mówi o Żołnierzach Wyklętych dr Marek Jedynak.

Bartosz Szolc, fot. Barbara Sokolińska

Bartosz Szolc [wideo]

organizator Białostockiego Marszu Pamięci Żołnierzy Wyklętych
28.02.2023

- Nie wszyscy zdają sobie sprawę, kim byli Żołnierze Wyklęci. Dlatego właśnie 1 marca maszerujemy - mówił na antenie Polskiego Radia Białystok Bartosz Szolc.


źródło: www.bialystok.tvp.pl

Agnieszka Giełażyn-Sasimowicz

dyrektor białostockiego ośrodka Telewizji Polskiej
27.02.2023

"Wiosna w TVP 3 Białystok to przede wszystkim informacje. Stawiamy na informacje lokalne co godzinę. Od godziny 10:30 do 21:30. Chcemy być jak najbliżej naszych widzów" - mówi Agnieszka Giełażyn-Sasimowicz.

Roman Czepe, fot. Joanna Szubzda

Roman Czepe [wideo]

wicestarosta powiatu białostockiego
27.02.2023

- Liczymy na to, że będzie pochylenie się nad naszym stanowiskiem i wskazanie zapisu, który rzeczywiście budzi kontrowersje - mówi wicestarosta o stanowisku rady powiatu białostockiego ws. Karty LGBT.

Artur Szabałowski, Tomasz Staranowicz, Mariusz Bienasz i Robert Czerski, fot. Marcin Gliński

Artur Szabałowski, Tomasz Staranowicz, Mariusz Bienasz i Robert Czerski

zespół Bad Falcon, laureaci konkursu Niebieski Mikrofon - Muzyczna Nagroda Polskiego Radia Białystok
25.02.2023

- Po Niebieskim Mikrofonie jeszcze się nie spotkaliśmy, nie mieliśmy żadnej próby, ale na gorąco rozmawialiśmy o teledysku. Na pewno w planach mamy teledysk do piosenki "Klątwa" - mówił w Radiu Białystok Tomasz Staranowicz z zespołu Bad Falcon.


Wojciech Konończuk, fot. Joanna Szubzda (archiwum)

Wojciech Konończuk

dyrektor Ośrodka Studiów Wschodnich
24.02.2023

- To nie jest wojna o charakterze lokalnym, regionalnym. To jest wojna, która zdeterminuje porządek europejski, z wpływem także na porządek światowy - mówi w rocznicę inwazji Rosji na Ukrainę dyrektor Ośrodka Studiów Wschodnich Wojciech Konończuk.

Marek Ławreszuk, fot. Joanna Szubzda

Marek Ławreszuk

z zespołu Czeremszyna - laureata plebiscytu Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok
24.02.2023

- Ta nagroda była dla nas bardzo dużą niespodzianką. Zespoły, które grają podobną muzykę do nas i będą planowały w przyszłych latach startować w Niebieskim Mikrofonie, niech się nie wahają - warto!

Przemek Piotrowski, fot. Joanna Szubzda

Przemek Piotrowski

laureat konkursu Niebieski Mikrofon - Muzyczna Nagroda Polskiego Radia Białystok
23.02.2023

- Niebieski Mikrofon przede wszystkim daje cenne doświadczenie. Poznałem wielu ciekawych artystów, wiele zespołów, dostałem masę motywacji i zastrzyk finansowy.


prof. Maciej Perkowski, fot. Joanna Szubzda

prof. Maciej Perkowski [wideo]

z Wydziału Prawa Uniwersytetu w Białymstoku
23.02.2023

- Deklaracja liderów Bukaresztańskiej Dziewiątki to sygnał polityczny, który pokazuje jedność i usuwa wątpliwości wobec Rosji, na przykład w kwestiach gospodarczych.

Jakub Jasiukiewicz, Michał Babik, Piotr Klepacki, Miłosz Gładyszewski, fot. Sylwia Krassowska

Jakub Jasiukiewicz, Michał Babik, Piotr Klepacki, Miłosz Gładyszewski

zespół Five Stages of Grief, finaliści 4. edycji konkursu "Niebieski Mikrofon - Muzyczna Nagroda Polskiego Radia Białystok"
22.02.2023

"To był duży stres, bo jesteśmy młodym zespołem, za nami dopiero drugi konkurs, ale nikt nie chciał zawieść. Bardzo się cieszymy, że wygraliśmy Niebieski Mikrofon" - mówi Michał Babik.

Profesor Zbigniew Lewicki, źródło: rozmowa na Skype

prof. Zbigniew Lewicki [wideo]

amerykanista z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie
22.02.2023

"Najważniejsze było stwierdzenie, że nie odstąpimy od Ukrainy. Będziemy z nią tak długo, jak będzie to potrzebne. Taka deklaracja dla Ukraińców jest niezwykle ważna. Oni walczą, giną, ich miasta płoną i zapewnienie, że Stany Zjednoczone i NATO będą po ich stronie bezustannie, aż do zwycięskiego czy sensownego końca, jest na pewno dla walczących niezwykle cenne" - mówi prof. Zbigniew Lewicki.
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok