Radio Białystok | Gość | Dariusz Piontkowski - wiceminister edukacji i nauki

Dariusz Piontkowski

wiceminister edukacji i nauki

24.06.2022, 07:25, akt. 10:53

- Wbrew pozorom ministerstwo edukacji nie korzysta z wakacji. Przygotowujemy zmiany w Karcie Nauczyciela i tak zwanym awansie zawodowym - mówi Dariusz Piontkowski. MEiN pracuje nad uproszczeniem awansu zawodowego, podwyżkami dla nauczycieli rozpoczynających pracę i wprowadzeniem nowych przedmiotów.

Dariusz Piontkowski, fot. Wojciech Szubzda
Dariusz Piontkowski, fot. Wojciech Szubzda


0:00
0:00
Z Dariuszem Piontkowskim rozmawia Dorota Niebrzydowska | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Ponad 137 tysięcy uczniów w Podlaskiem kończy rok szkolny. Jak wyglądał i co czeka polską szkołę od września?

Z wiceministrem edukacji i nauki Dariuszem Piontkowskim rozmawia Dorota Niebrzydowska.


Dorota Niebrzydowska: Za nami kolejny trudny rok szkolny. Pandemia co prawda odpuściła, ale wojna na Ukrainie i miliony uchodźców to było też wyzwanie dla polskiej szkoły. Czy poradziliśmy sobie z tą trudną sytuacją?


Dariusz Piontkowski: Wydaje się, że tak. W ministerstwie przygotowaliśmy przepisy, które pozwoliły przejść epidemię w miarę spokojnie. Na szczęście już w tym roku szkolnym była to niewielka przerwa od zajęć stacjonarnych.

Natomiast wojna na Ukrainie rzeczywiście zmusiła do podjęcia wielu działań w wielu dziedzinach także przez polskie państwo. Do polskiego systemu edukacji trafiło około 200 tys. dzieci z Ukrainy, które musiały odnaleźć się w polskich przedszkolach i polskich szkołach.

Zaproponowaliśmy przepisy, które umożliwiły przyjęcie tych dzieci do szkół. Proponowaliśmy, aby najczęściej było to rozwiązanie polegające na rozpoczęciu nauki w tak zwanych oddziałach przygotowawczych, ale wiele samorządów nie korzystało z takiego rozwiązania i kierowało uczniów z Ukrainy bezpośrednio do klas już funkcjonujących razem z polskimi dziećmi. Mogło to powodować pewne problemy, bo przecież większość tych uczniów raczej nie zna języka polskiego w stopniu komunikatywnym umożliwiającym korzystanie z nauki i mogło się to odbywać także kosztem dzieci.

Apelujemy więc, aby w kolejnym roku szkolnym korzystać także z tego rozwiązania oddziałów przygotowawczych, gdzie uczniowie - cudzoziemcy, w tym wypadku Ukraińcy, mogą przede wszystkim uczyć się języka polskiego, wyrównywać różnice programowe między polskim a ukraińskim systemem edukacji.


Wakacje dla młodzieży to czas wypoczynku, dla resortu edukacji to czas wytężonej pracy. Od nowego roku szkolnego wchodzą nowe przedmioty.


Tak, wbrew pozorom ministerstwo edukacji wraz z nauczycielami i uczniami nie korzysta z wakacji. Jest to normalny czas pracy. Przygotowujemy zmiany w Karcie Nauczyciela i tak zwanym awansie zawodowym. W tej chwili projekt znajduje się w pracach sejmowych. Mamy nadzieję, że zostanie zaakceptowany przez Senat, a potem także i prezydenta.

Zmiany te polegają na uproszczeniu awansu zawodowego. Odchodzimy od czynności czysto biurokratycznych - sprawozdań, sztywnych terminów odbywania staży. Nauczyciel będzie miał dużo więcej swobody.

Chcemy również doprowadzić do tego, by nauczyciele rozpoczynający pracę mieli zdecydowanie wyższe wynagrodzenia. Przewidujemy wzrost średniego wynagrodzenia nauczyciela rozpoczynającego pracę nawet o 20 proc.

Proponujemy zlikwidowanie dwóch pierwszych stopni awansu zawodowego, czyli nauczyciela stażysty i kontraktowego, a zamiast tego wprowadzenie przez pierwsze cztery lata takiego okresu przygotowawczego, wchodzenia do zawodu. Po tym czasie nauczyciel rozpoczynający pracę będzie mógł przystąpić do egzaminu na stopień nauczyciela mianowanego. Aby mogło się to odbyć, musi otrzymać ocenę pracy przynajmniej na poziomie dobrym oraz zaliczyć w ciągu tych czterech lat dwie godziny zajęć praktycznych z uczniem - można powiedzieć, że będą to takie lekcje pokazowe dla obserwatorów.


To zmiany, które są oczekiwane przez nauczycieli?


Na pewno nauczyciele będą zadowoleni ze wzrostu wynagrodzenia, ponieważ do tej pory wynagrodzenie nauczycieli rozpoczynających pracę było niewiele wyższe od płacy minimalnej. Na pewno jest to oczekiwane. Myślę, że uproszczenia awansu, odejście od czynności biurokratycznych także będzie dobrze przyjęte.

Natomiast wielu specjalistów wskazywało na to, że warto wprowadzić element praktyczny, czyli obserwowanie lekcji prowadzonej przez nauczyciela, tak aby sprawdzić, czy rzeczywiście potrafi on nawiązać kontakt z uczniami, jak radzi sobie już w sytuacji praktycznej.


Młodzież również od nowego roku szkolnego będzie miała nowe przedmioty. Jak wyglądają prace nad tym, żeby wprowadzić np. historię i teraźniejszość?


Podstawy programowe tego przedmiotu zostały już zaakceptowane. W tej chwili ze swymi podręcznikami zgłaszają się pierwsze wydawnictwa i od września przedmiot ten będzie już realizowany w klasach I-II szkoły ponadpodstawowej.

Przedmiot ten ma doprowadzić do tego, aby wszyscy uczniowie zaznajomili się z historią najnowszą świata i Polski tak, aby wiedzieli, co działo się w ostatnich kilkudziesięciu czy nawet kilku lub kilkunastu latach, bo wydarzenia te mają przecież największy wpływ na to, co dzieje się dziś w Polsce i na świecie.

Przedmiot historia i teraźniejszość będzie zajmował się przede wszystkim historią po II wojnie światowej, doprowadzoną aż do roku 2015. Będzie zawierał także elementy wiedzy o społeczeństwie, aby uczniowie znali najważniejsze fakty na temat funkcjonowania państwa i struktur międzynarodowy.


Młodzież, podobnie jak my wszyscy, mierzy się ze skutkami pandemii. Czy udało się zrealizować zapowiadane programy, np. walki z otyłością, chorobami cywilizacyjnymi czy postulat, aby w każdej szkole był psycholog? Czy jeszcze są to zadania na przyszłość?


One są w trakcie realizacji. Walka z otyłością miały być to dodatkowe zajęcia ruchowe dla uczniów. Przeszkoliliśmy kilkadziesiąt tysięcy nauczycieli WF-u oraz nauczania początkowego, którzy mogli potem ubiegać się o prowadzenie zajęć dodatkowych dla uczniów, które były finansowane ze środków budżetu państwa. W bardzo wielu polskich szkołach, także podlaskich, takie zajęcia były prowadzone. Program ten chcemy kontynuować.

Podobnie jest z psychologami. Przeznaczyliśmy najpierw dużą kwotę - kilkaset milionów złotych - na dodatkowe zajęcia z różnych specjalności, takich, które są potrzebne w danej szkole. W tej chwili wprowadzamy początki standaryzacji zatrudnienia specjalistów w szkole, w tym pedagogów i psychologów, tak aby żadna ze szkół nie była pozbawiona takiej pomocy, oczywiście poza bezpośrednimi, bieżącymi kontaktami wychowawców - nauczycieli ze swoimi wychowankami.


Muszę jeszcze zapytać o przyszłoroczną maturę, która zgodnie z zapowiedzią ma być dużo trudniejsza niż ta, która była przez ostatnie dwa lata. Będą ją zdawać uczniowie, którzy przez połowę swojej edukacji mierzyli się z nauką zdalną. Czy to oznacza, że będziemy mieli mniej studentów?


Absolutnie nie. Wszyscy będą zdawali według tych samych reguł. Nie zgodziłbym się z tym, że będzie to matura trudniejszego, bo w przypadku przedmiotów rozszerzonych nie przewidujemy w zasadzie żadnych zmian. Jest ten sam czas zdawania egzaminu, podobny zakres zagadnień, a może nawet nieco mniejszy, ponieważ ze względu na pandemię i czas pracy zdalnej te egzaminy nadal nie będą konstruowane na podstawie podstaw programowych, ale na podstawie wymagań egzaminacyjnych, które obejmują nieco węższy zakres zagadnień.

Natomiast następują zmiany w niektórych przedmiotach, głównie w tych obowiązkowych. W języku polskim i nowożytnym wracamy do egzaminu ustnego. Chcemy sprawdzać znajomość literatury, przynajmniej tych podstawowych, obowiązkowych pozycji, bo to zapewnia utrzymywanie kodu kulturowego, który łączy kolejne pokolenia. Będzie też wypracowanie na wybrany temat, tak jak to było dotąd, oraz element związany z rozumieniem tekstu, z umiejętnością wypowiadania się zarówno ustnego, jak i pisemnego.

W przypadku matematyki, z tego, co pamiętam, będzie mniej zadań punktowanych po 5 czy 6 punktów. Będzie za to więcej zadań, za które można zdobyć 1 czy 2 punkty i będzie nieco więcej zadań otwartych.

Z tych dwóch przedmiotów obowiązkowych będzie zatem nieco inna formuła, ale czy ona będzie trudniejsza? Nie jestem pewny.


Przed nami wakacje i czas regeneracji. Czego by życzył pan uczniom i nauczycielom?


Bezpiecznych, spokojnych wakacji, w przypadku nauczycieli urlopów, tak aby nabrali sił, odetchnęli, aby zdrowo i bezpiecznie wracali potem do szkoły.


| red: zmj


Przeczytaj, zanim skomentujesz


Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
NIE TEATR

Podlaskie ToTu! - Kierunek Augustów
Eduardas Borisovas, fot. Joanna Szubzda

Eduardas Borisovas

ambasador Litwy w Polsce
6.07.2022

"Przełom w relacjach polsko-litewskich trwa już od 2019 roku. Sytuacja polepsza się z każdym rokiem. Wojna w Ukrainie popsuła niestety to, co planowaliśmy, ale w tej sytuacji widać, że ta nasza współpraca jest naprawdę bardzo ważna" - mówi Eduardas Borisovas.

Agnieszka Muzyk, fot. Adam Dąbrowski

Agnieszka Muzyk

dyrektor Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Łomży
5.07.2022

"Wynik matur w województwie podlaskim jest niższy niż w ubiegłym roku. Odnosząc ten wynik do zdawalności w kraju, jest on również niższy. W poprzednich latach wynik ten był wyższy lub na tym samym poziomie" - mówi Agnieszka Muzyk.

prof. Joanna Zajkowska, fot. Joanna Szubzda

prof. Joanna Zajkowska

podlaska konsultant w dziedzinie epidemiologii
5.07.2022

"Jest to bardzo prawdopodobne, że po wakacjach liczba zakażeń koronawirusem znacząco wzrośnie" - mówi prof. Joanna Zajkowska.


Jacek Sasin, fot. Joanna Szubzda

Jacek Sasin

wicepremier, minister aktywów państwowych, opiekun podlaskich struktur PiS
4.07.2022

Prawo i Sprawiedliwość zmieniło kierownictwo w podlaskich strukturach ugrupowania. Zamiast jednego szefa, którym był wiceminister edukacji Dariusz Piontkowski, od lipca są trzej okręgowi pełnomocnicy: marszałek województwa podlaskiego Artur Kosicki, poseł Kazimierz Gwiazdowski i senator Jacek Bogucki. Opiekunem regionu został natomiast wicepremier, minister aktywów państwowych - Jacek Sasin.

fot. Joanna Szubzda

Jarosław Kaczyński

prezes Prawa i Sprawiedliwości
4.07.2022

Polska armia ma być wzmocniona, wydatki na nią będą przekraczać 3 proc. PKB. - Świętym obowiązkiem państwa jest doprowadzenie do stanu pełnego bezpieczeństwa - podkreśla prezes Jarosław Kaczyński.

gen. Andrzej Jakubaszek, fot. Joanna Szubzda

gen. Andrzej Jakubaszek

komendant Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej
1.07.2022

"W końcu przeszliśmy na bardzo mobilny charakter ochrony granicy. Patrolowanie na pojazdach, pieszo, poruszanie się wzdłuż linii granicy, a nie stacjonowanie na poziomie posterunków obserwacyjnych, jak to było jeszcze przed budową zapory" - mówi gen. Andrzej Jakubaszek.


źródło: Jakub Szymczuk/KPRP

Paweł Szrot

szef gabinetu prezydenta Andrzeja Dudy
30.06.2022

Uznanie Rosji za największe zagrożenie Sojuszu, rozmieszczenie dodatkowych wojsk na wschodniej flance w tym w Polsce, zgoda na dołączenie Szwecji i Finlandii – to najważniejsze decyzje podjęte przez przedstawicieli państw NATO podczas szczytu w Madrycie.

fot. Renata Reda

Marzena Wojewódzka-Żelezniakowicz

podlaska konsultant w dziedzinie medycyny ratunkowej, kierownik SOR-u w USK w Białymstoku
29.06.2022

Z powodu upałów na oddział ratunkowy Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Białymstoku trafiają pierwsi pacjenci. Przyjęto już czterech mężczyzn, którzy pracowali na świeżym powietrzu, w miejscach nasłonecznionych.

gen. Romana Polko, źródło: archiwum prywatne

gen. Roman Polko

były dowódca jednostki wojskowej GROM
29.06.2022

To najważniejszy od dekad szczyt NATO - tak spotkanie przedstawicieli państw członkowskich Sojuszu w Madrycie oceniają eksperci.


Krzysztof Wojczal, fot. Adam Janczewski

Krzysztof Wojczal

ekspert ds. geopolityki, bloger
28.06.2022

- Z punktu widzenia naszych interesów najlepiej by było, gdyby Rosjanie ponieśli tak druzgocącą porażkę na polu bitwy, żeby nie myśleli i nie byli w stanie ponowić czy przedłużać tej wojny przez kolejne lata - mówi Krzysztof Wojczal.

Artur Kosicki, fot. Wojciech Szubzda

Artur Kosicki

marszałek województwa podlaskiego
28.06.2022

Jest wotum zaufania, podlascy radni odrzucili wniosek komisji rewizyjnej o nieudzielenie absolutorium i zarząd województwa podlaskiego może dalej normalnie pracować.

Mikołaj Pawlak, źródło archiwum prywatne

Mikołaj Pawlak

Rzecznik Praw Dziecka
27.06.2022

Wychowuj, opierając się na wartościach, dbaj o więzi rodzinne, podaruj dziecku jak najwięcej czasu i bezwarunkową miłość. M.in. takie zalecenia znalazły się Dekalog Wychowania, który przyjęto podczas Ogólnopolskiego Kongresu "Wychowanie trwa wiecznie".


Dariusz Piontkowski, fot. Wojciech Szubzda

Dariusz Piontkowski

wiceminister edukacji i nauki
24.06.2022

- Wbrew pozorom ministerstwo edukacji nie korzysta z wakacji. Przygotowujemy zmiany w Karcie Nauczyciela i tak zwanym awansie zawodowym - mówi Dariusz Piontkowski. MEiN pracuje nad uproszczeniem awansu zawodowego, podwyżkami dla nauczycieli rozpoczynających pracę i wprowadzeniem nowych przedmiotów.

prof. Adam Bartnicki, fot. Joanna Szubzda

prof. Adam Bartnicki

z Wydziału Prawa Uniwersytetu w Białymstoku
23.06.2022

"Zachęcam do wczasów na Suwalszczyźnie, do kupowania nieruchomości na Suwalszczyźnie - nie będzie żadnej agresji na przesmyk suwalski" - uspokaja prof. Adam Bartnicki.

Antoni Roman, fot. Marcin Gliński

Antoni Roman

prezes białostockiego Towarzystwa Zapobiegania Tonięciom i Ratowania Tonących
22.06.2022

"Woda jest przyjacielem człowieka - hartuje ciało, kształtuje sylwetkę, chłodzi, jest przyjemna... ale woda nie wybacza ludziom, którzy są nieroztropni, nie myślą nad wodą" - mówi Antoni Roman.


fot. Marcin Mazewski

Andrzej Reucki

prezes WOPR województwa podlaskiego
21.06.2022

Od kilku lat podlaskie samorządy i instytucje mają problem ze znalezieniem ratowników na letnie kąpieliska. Powodów takiej sytuacji jest co najmniej kilka.

Witold Karczewski, fot. Joanna Szubzda

Witold Karczewski

prezes Izby Przemysłowo-Handlowej w Białymstoku
21.06.2022

Nie jest łatwo z dnia na dzień zamienić rynek wschodni na Europę, Azję lub Afrykę. Przedsiębiorcy szukają takich rozwiązań. Ten proces trwa, ale na razie skala działalności spada - mówi Witold Karczewski.

Zbigniew Ziobro, fot. Marcin Mazewski

Zbigniew Ziobro

minister sprawiedliwości, Prokurator Generalny
20.06.2022

"Nie rozważamy opuszczenia Zjednoczonej Prawicy, dlatego, że jesteśmy partią odpowiedzialną, a opuszczenie Zjednoczonej Prawicy oznacza przejęcie władzy przez totalną opozycję, która jest zaciekła, zacietrzewiona..."


Jacek Raubo, źródło: defence24.pl

dr Jacek Raubo

ekspert portalu Defence24.pl
20.06.2022

"Ważnym procesem jest wzmacnianie polskiego przemysłu obronnego tak, aby efektywność i skuteczność badań i rozwoju była na lepszym poziomie" - mówi dr Jacek Raubo.

Maciej Stolarczyk, fot. Sylwia Krassowska

Maciej Stolarczyk

trener Jagiellonii Białystok
17.06.2022

"Mam nadzieję, że to jest właśnie ten moment, w którym ta seria częstych zmian trenerów zostaje przerwana" - mówi Maciej Stolarczyk.

Jarosław Sellin, fot. Danuta Matloch (https://www.gov.pl/)

Jarosław Sellin

wiceminister kultury
15.06.2022

"Przygotowujemy się na stawianie wniosków w różnych organach międzynarodowych przeciwko Rosji o zbrodnie przeciwko dziedzictwu kulturowemu i odbudowę" - mówi Jarosław Sellin.


Piotr Radziwon, fot. Monika Kalicka

prof. Piotr Radziwon

dyrektor Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Białymstoku
14.06.2022

"W województwie podlaskim mamy najlepszych dawców w całej Polsce. Ilość oddawanej krwi jest mniej więcej o 70% większa niż średnia krajowa i europejska" - mówi prof. Piotr Radziwon.

Katarzyna Zdanowicz, fot. Monika Kalicka

mjr Katarzyna Zdanowicz

rzeczniczka Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej
13.06.2022

"W tej chwili mamy już około 140 km gotowej zapory z naniesionymi przęsłami, te prace, kiedy już mamy gotowe pewne elementy, przebiegają dość sprawnie. Firmy mają termin do końca czerwca i widać, że wywiążą się z tego terminu" - mówi rzeczniczka Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej.

prof. Henryk Wnorowski, fot. Sylwia Krassowska

prof. Henryk Wnorowski

z Rady Polityki Pieniężnej
10.06.2022

W kolejnych europejskich krajach w szybkim tempie rośnie inflacja. W Hiszpanii w maju wyniosła 8,7 procent w skali rocznej, w Czechach już 16 procent.


Bohdan Paszkowski, fot. Sylwia Krassowska

Bohdan Paszkowski

wojewoda podlaski
10.06.2022

Być może 200-metrowy zakaz zbliżania się do linii granicy państwowej będzie bezterminowy. Będziemy w stałym kontakcie z komendantem wojewódzkim Straży Granicznej i po konsultacjach ten zakaz skrócimy - mówi Bohdan Paszkowski.

Ireneusz Jabłoński, źródło: UM Łódź

Ireneusz Jabłoński

z Centrum im. Adama Smitha
9.06.2022

"Wystąpienie o zawieszenie obsługi rat kredytowych lub rolowanie, czyli wydłużenie kredytu w czasie na tyle, ile to jest możliwe i tym samym zmniejszenie rat kredytowych. To są jedyne metody, z których dzisiaj można korzystać" - radzi kredytobiorcom Ireneusz Jabłoński.

Jacek Raubo, źródło: defence24.pl

dr Jacek Raubo

ekspert portalu Defence24
8.06.2022

"Rosja chce zdestabilizować sytuację w państwach Europy Zachodniej, w państwach w ogóle szerzej pojmowanego zachodu po to, aby osłabić pomoc wojskową" - ocenia dr Jacek Raubo.


Dariusz Piontkowski, fot. Wojciech Szubzda

Dariusz Piontkowski

przewodniczący podlaskich struktur PiS, wiceminister edukacji i nauki
7.06.2022

"Chcemy z bezpośrednim przekazem dotrzeć do zwykłych mieszkańców, rozmawiać bezpośrednio z Polakami. Mówić im, co zrobiliśmy, czego jeszcze nie udało się skończyć, co nas czeka w najbliższych miesiącach. Potem przyjdzie czas na dalszy program, co będziemy robili w kolejnych latach, w kolejnej kadencji" - mówi Dariusz Piontkowski.

Waldemar Rogowski. fot. Monika Kalicka

prof. Waldemar Rogowski

główny analityk kredytowy Biura Informacji Kredytowej
6.06.2022

"Dzisiaj głównym problemem nie jest brak wkładu własnego. Pierwotnym problemem jest to, że część młodych osób nie ma zdolności kredytowej" - mówi prof. Waldemar Rogowski.

źródło: facebook.com / Fundacja Świat na Tak

Anna Samborska

pedagog ze Szkoły Podstawowej nr 44 w Białymstoku
3.06.2022

"W pracy z młodzieżą ważna jest bezinteresowność i autentyczność. Dzieciom trzeba dać impusl, być iskrą do działania i one ruszą z nami w tę przygodę" - uważa Anna Samborska.


Maksymilian Dura, źródło: defence24.pl

Maksymilian Dura

komandor rezerwy Marynarki Wojennej
3.06.2022

"Rosja jest w bardzo trudnej sytuacji. Armia poniosła tak ogromne straty, że w tej chwili nie jest w stanie odbudować swojego potencjału, jaki miała przed 24 lutego tego roku" - ocenia Maksymilian Dura.

Artur Kosicki, fot. Joanna Szubzda

Artur Kosicki

marszałek województwa podlaskiego
2.06.2022

- Nie mamy czasu jako województwo podlaskie na to, żeby oglądać się na inne rzeczy, powinniśmy dbać o swoje i o to, żeby jak najszybciej uzupełniać zaległości, co więcej - realizować projekty, które będą innowacyjne na skalę Polski, a nawet świata.

fot. Monika Kalicka

prof. Roman Engler

rektor Wyższej Szkoły Agrobiznesu w Łomży
2.06.2022

"Chcielibyśmy zaproponować kształcenie młodzieży z Kazachstanu z polskimi korzeniami. Chcemy stworzyć im warunki do tego, by mogli studiować w programie "Studiuj i pracuj", gdzie zarabiają na czesne i koszty pobytu, a jednocześnie oszczędzają pieniądze" - mówi prof. Roman Engler.


Mikołaj Pawlak, źródło archiwum prywatne

Mikołaj Pawlak

Rzecznik Praw Dziecka
1.06.2022

"Miałem nadzieję, że pokolenie dzieci wojny nigdy nie wróci, a okazuje się, że mamy dzieci, które słyszały huk bomb, które widziały - jak mówią - krasne niebo, czyli czerwone niebo w nocy, które chowały się do schronów, którym zniszczono, zabrano dzieciństwo. To jest tragedia naszych czasów i musimy walczyć o to, żeby podstawowe prawa były przestrzegane" - mówi Mikołaj Pawlak.

Tomasz Madras, fot. Monika Kalicka

Tomasz Madras

wicewojewoda podlaski
31.05.2022

"Chodzi o to, żeby każda część naszego kraju, każdy powiat, północ, południe, wschód, czy zachód otrzymały taki zastrzyk inwestycyjny. Przecież te pieniądze zostają w gospodarce i społeczeństwie" - mówi wicewojewoda Tomasz Madras.

Józef Mozolewski, fot. Sylwia Krassowska

Józef Mozolewski

przewodniczący podlaskiej Solidarności
30.05.2022

"Będziemy mieli podwyżkę średnio w całym roku w granicach 500 zł, czyli minimalne wynagrodzenie w granicach 3,5 tys. zł. Podwyżka będzie prowadzona w dwóch etapach i myślę, że to jest najistotniejsze, że ta podwyżka będzie" - mówi Józef Mozolewski.
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok