Radio Białystok | Gość | Maksymilian Dura [wideo] - komandor rezerwy Marynarki Wojennej

Maksymilian Dura [wideo]

komandor rezerwy Marynarki Wojennej

13.09.2022, 08:17, akt. 10:13

"Ukraińcy odzyskali bardzo dużą część swojego terytorium, ale nie najważniejsze tereny, które zajęto, a więc Donbas. Natomiast pokazali armii rosyjskiej, że są w stanie wyzwalać, są w stanie prowadzić ofensywę" - mówił w Polskim Radiu Białystok komandor rezerwy Marynarki Wojennej porucznik Maksymilian Dura.

Maksymilian Dura, źródło: defence24.pl
Maksymilian Dura, źródło: defence24.pl


0:00
0:00
Z Maksymilianem Durą rozmawia Renata Reda | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Ukraińscy wojskowi odbijają z rąk okupantów kolejne miejscowości, są już przy granicy z Rosją w obwodzie charkowskim. Od początku września wyzwolili już około 6 tysięcy kilometrów kwadratowych ukraińskiego terytorium. Czy to przełom w trwających już ponad pół roku walkach. 

O tym z Maksymilianem Durą, komandorem porucznikiem rezerwy Marynarki Wojennej, ekspertem portalu Defence24.pl rozmawia Renata Reda.


Renata Reda: Czy ofensywa Ukraińców, która jest największym sukcesem od marca po tym, jak Rosjanie nie zdołali zdobyć Kijowa może być jakimś przełomem w tej wojnie?

Maksymilian Dura: Niestety nie jest to przełom, ale jest to niewątpliwy sukces, który wpłynie na dalsze losy wojny. Z dwóch powodów. Po pierwsze, ze względu na to, że Ukraińcy pokazali sobie, że są w stanie wyzwalać to terytorium. Po drugie że Ukraińcy pokazali światu, że są w stanie wykorzystać dobrze sprzęt, który im wcześniej przekazano. Także jest to niewątpliwy sukces.

Nie zmienia to oczywiście sytuacji na wojnie, dlatego że Ukraińcy odzyskali bardzo dużą część swojego terytorium, ale nie najważniejsze tereny, które zajęto, a więc Donbas. Natomiast, co tu dużo mówić, pokazali armii rosyjskiej, że są w stanie wyzwalać, są w stanie prowadzić ofensywę. No i co najważniejsze - odnosić ogromne sukcesy. Bo jest to rzeczywiście ogromny sukces.


Na ile dotkliwa dla Rosjan jest ta porażka w obwodzie charkowskim?

Myślę, że najważniejsze to jest z punktu widzenia takiego moralnego - to znaczy, że Rosjanie zrozumieli, że tak naprawdę oni ponoszą klęskę. Musimy mieć w świadomości, że to nie jest tak, że Rosjanie wycofują się i Ukraińcy wchodzą na teren opuszczony przez rosyjskie wojska, że oni się wycofują sami. Oni się wycofali dlatego, że musieli. Tak próbowano przedstawić sytuację, która była koło Kijowa. Kiedy Rosjanie opuścili te tereny i wtedy na północy od Kijowa Ukraińcy weszli i odzyskali terytorium. To nie była prawda, oni wyszli dlatego, że musieli.

I tak samo jest teraz w okolicach Charkowa. Dla Ukraińców jest to bardzo ważna rzecz dlatego, że po pierwsze Ukraińcy mają możliwość w tej chwili chronienia swoich miast, ponieważ systemy artyleryjskie, które atakowały Charków, zostały oddalone jeszcze dalej - ponad 90 km. W związku z powyższym będzie bardzo trudno atakować te miasta, które były wcześniej atakowane, także jest to niewątpliwie sukces. 

No i co najważniejsze, Ukraińcy uzyskali też bardzo dużo sprzętu, który Rosjanie zostawili. To pozostawienie sprzętu świadczy o tym, że to nie było takie odejście planowane, tylko to po prostu była ucieczka. I tak się stało właśnie koło Charkowa.


A te straty dla Rosjan są dotkliwe? Utrata takiego sprzętu w takich ilościach?

Dla normalnej armii to byłoby dotkliwe, natomiast to nie jest normalna armia, to nie są normalni dowódcy. Rosjanie są irracjonalni. Myślę, że takie straty jakie oni już w tej chwili ponieśli w tej wojnie powinny doprowadzić do tego, że ta wojna powinna zostać przerwana przez Rosjan. Natomiast ona nie jest przerywana.

Rosjanie mają niezaprzeczalnie nieprzebrane zasoby ludzkie. To po pierwsze, a po drugie - zasoby sprzętowe. Z tym, że zasoby ludzkie są coraz gorsze i zasoby sprzętowe są coraz gorsze. W związku z powyższym, jest to pewien optymizm. To nie jest ta sama armia która zaatakowała Ukrainę 24 lutego. Jest to mówiąc krótko armia gorsza.


A jaka jest w tej chwili sytuacja na froncie?

W tej chwili sytuacja jest taka, że prowadzone są dwie ofensywy. O czym często się zapomina. Pierwsza jest koło Charkowa. To jest ofensywa, z którą my jesteśmy troszeczkę zaprzyjaźnieni przez historyczne rzeczy, czyli że odzyskuje się teren.

Ale druga bardzo ważna ofensywa jest na południu Ukrainy, gdzie koło Chersonia zgrupowane są ogromne grupy wojsk rosyjskich, które zostały odcięte od dostaw. I ta ofensywa jest być może ważniejsza niż to co się dzieje na północy. Ważniejsza dlaczego? Dlatego, że o ile na północy Rosjanie mogli się wycofać, no bo mieli gdzie, poszli po prostu na wschód i na północ i zostawili tereny Ukraińcom, o tyle na południu koło Chersonia Rosjanie nie mają gdzie się wycofać. Ponieważ zostali odcięci od terytorium wschodniego rzeką Dniepr. Jeżeli Ukraińcom uda się kontrolować cały czas przeprawy na Dnieprze, to wszystkie te jednostki, które są na zachodnim brzegu Dniepru, a tego podobno jest kilkanaście tysięcy rosyjskich żołnierzy, to wszystkie te jednostki będą się musiały poddać.

Także sytuacja tam jest bardzo ciężka i tam być może nastąpi przełom w tej wojnie.


A możliwy jest też trzeci kierunek? Donbas?

Ja cały czas na to liczę, ponieważ Donbas jest najważniejszym celem. Jeżeli w Donbasie zaczną się sukcesy, to będzie to niewątpliwie przełom w wojnie. Dlatego, że po pierwsze, tam są tereny umocnione, które były umacniane przez te kilka lat od 2014 roku. Po drugie tam jest Mariupol, czyli ten symbol ukraińskiej wojny. Jeżeli uda się odzyskać Mariupol, jeżeli uda się uderzyć na Donbas i wejść głęboko, no to wtedy już będzie można mówić o przełomie.

Tym bardziej, że jak pokazał obwód charkowski, te umocnienia rosyjskie wcale nie są takie mocne. Tym bardziej, że rosyjscy żołnierze są coraz bardziej zmęczeni. A co tu dużo mówić, ukraińscy żołnierze idą na fali, więc mają większe szanse.


A jakiego odwetu można spodziewać się ze strony Rosjan?

Ja bym się o to w ogóle nie bał, dlatego, że odwet jest już cały czas. Oni cały czas atakują miasta, obiekty cywilne i zabijają cywili. Ja myślę, że Rosjanie troszeczkę się obawiają tego, co Ukraińcy znajdą w momencie, kiedy wejdą na tereny, które były okupowane po 24 lutego. My takie "Bucze" znajdziemy w bardzo wielu miejscach, m.in. w Mariupolu. To wtedy dopiero się okaże jakim krajem jest Rosja i jakimi ludźmi są Rosjanie. Nie wszyscy, ale ci, którzy weszli do Ukrainy. Także to dopiero przed nami, bo Rosjanie się tego niewątpliwie boją bo na pewno Ukraińcy spowodują, że wejdą międzynarodowe komisje, które pokażą to, co Rosjanie zrobili na wschodzie Ukrainy.


Planiści rosyjscy z pewnością rozważali różne warianty wojny, także ten, że może ona trwać wiele lat. A pan czego się spodziewa?

Zawsze mówiłem, że to nieprawda, że ta wojna potrwa wiele lat. Wszystko zależy od tego, jaka pomoc będzie udzielana przez kraje zachodnie. Jeżeli kraje zachodnie dalej będą udzielały takiej pomocy jak wcześniej, przekazywały amunicję, nowoczesne systemy uzbrojenia, i co najważniejsze - przekazywały rakiety systemu Himars, to wtedy ta wojna skończy się być może nawet jeszcze w tym roku. Tym bardziej, że zima będzie sprzyjała Ukraińcom.

Nie mówię tutaj o ogrzewaniu mieszkań, bo wiadomo, że to i jednej i drugiej strony będzie dotyczyło. Ale problem polega na tym, że ukraińscy żołnierze mogą walczyć zimą, mają systemy termowizyjne i noktowizyjne dostarczone z Zachodu. Rosjanie takich systemów nie mają i będą w trudnej sytuacji, ponieważ - mówiąc krótko - będąc ciepłym na tle zimnego będą bardzo dobrze widoczni w nocy.

Więc w związku z powyższym są bardzo trudnej sytuacji.


Prezydent Ukrainy cały czas podkreśla, że wojna trwać będzie dotąd, aż wszystkie tereny będą wyzwolone. Spodziewa się pan tego?

Myślę, że tak, bo to jest jedyny sposób na zakończenie wojny. Każdy inny sposób spowoduje, że Rosjanie po odzyskaniu siły znowu uderzą. Wojna zakończy się wtedy, kiedy ostatni żołnierz rosyjski opuści teren Ukrainy. I to nie tylko tern Donbasu, ale również Krymu. Krym jest ukraiński - trzeba to cały czas podkreślać. 

Ja myślę, że jeżeli się będziemy tego trzymać, czyli będziemy cały czas akcentowali, że innego sposobu na zakończenie wojny nie ma, to wreszcie Rosjanie to zrozumieją. Bo na razie niektórzy politycy są w stanie dopuścić do takiej sytuacji, żeby doprowadzić do zawieszenia broni kosztem terytorium ukraińskiego. Ja myślę, że to jest po prostu niemożliwe. Jeżeli chcemy zakończyć rzeczywiście tę wojnę, to trzeba rosyjskiego żołnierza wypędzić z terenu Ukrainy i to jest najważniejszej. 

I być może nie tylko z terenu Ukrainy, ale również z Mołdawii, ponieważ tam także w Naddniestrzu są okupacyjne rosyjskie wojska, no i Południowej Osetii.

| red: mag, sp


Przeczytaj, zanim skomentujeszZNAJDŹ NAS

REKLAMA
NieTeatr Januszkiewicz - Tymański

REKLAMA
OiFP Koncert Sylwestrowy

Wigilijne gotowanie
Maciej Makuszewski, fot. Sylwia Krassowska

Maciej Makuszewski [wideo]

pięciokrotny reprezentant Polski
1.12.2022

"To historyczny sukces naszej reprezentacji, po 36 latach wyszliśmy z grupy. (...) Wojciech Szczęsny na pewno będzie w jedenastce tego mundialu. Myślę, że być może jest jednym z najlepszych bramkarzy w historii Mistrzostw Świata" - mówi Maciej Makuszewski.

Sebastian Rynkiewicz, fot. Marcin Gliński

Sebastian Rynkiewicz [wideo]

prezes Klastra Obróbki Metali
30.11.2022

"Ucieszyła nas decyzja o zamrożeniu cen energii. Wprawdzie jest to cena znacząco wyższa w stosunku do tego, jak ceny kształtowały się w ubiegłym roku na tym poziomie, natomiast jest to radykalne zmniejszenie kosztów w stosunku do tych pików cenowych, które były na poziomie sierpnia, września" - mówi prezes Klastra Obróbki Metali Sebastian Rynkiewicz.

Źródło: mlekpol.com.pl

Edmund Borawski

prezes Spółdzielni Mleczarskiej Mlekpol w Grajewie
29.11.2022

Ta zmiana to ewolucja, a nie rewolucja - tak o swoim odejściu po 40 latach kierowania Spółdzielnią Mleczarską Mlekpol w Grajewie mówi jej prezes Edmund Borawski.


fot. Sylwia Krassowska

Artur Kosicki [wideo]

marszałek województwa podlaskiego
29.11.2022

- W nowym budżecie, w nowych środkach europejskich będzie praktycznie około 80 mln euro więcej. Taką sytuacją mogą się poszczycić tylko cztery województwa w Polsce, w tym właśnie województwo podlaskie.

Marek Zaniewski, fot. Monika Kalicka

Marek Zaniewski

wiceprezes Związku Polaków na Białorusi
28.11.2022

"Więzienie śledcze w Grodnie, w którym przebywa Andrzej Poczobut, jest jednym z najcięższych miejsc do odsiadki na terytorium Białorusi" - mówi Marek Zaniewski.

Grzegorz Jakuć, fot. Sylwia Krassowska

Grzegorz Jakuć

przewodniczący zarządu Związku Gmin Wiejskich Województwa Podlaskiego
25.11.2022

"Nieprzewidywalność, brak stabilności w zasadach - to nas najbardziej niepokoi. Z resztą radzimy sobie w różnych okolicznościach i wierzę, że poradzimy również teraz, ale zbieg okoliczności zewnętrznych, czyli wzrost cen energii, zagrożenia covidem, nieprzewidywalność inflacyjna po prostu nas trochę przeraża" - mówi Grzegorz Jakuć.


fot. Wacław Matysek / archiwum prywatne

Wacław Matysek

rzecznik Polskiego Związku Łowieckiego Wacław Matysek
24.11.2022

"Sprawa już się toczy przed rzecznikiem dyscyplinarnym i po jej rozpoznaniu myśliwy zostanie skreślony z listy członków Polskiego Związku Łowieckiego. Takiej osoby pozbywamy się jak najszybciej, bo z takimi osobami po prostu nie chcemy mieć nic wspólnego. To jest dla nas plama na honorze" - mówił Wacław Matysek.

Jadwiga Rogoża, archiwum prywatne

Jadwiga Rogoża

z Ośrodka Studiów Wschodnich
24.11.2022

"Ukraina jest na progu katastrofy humanitarnej. Ostrzały rakietowe (...) mają na celu postawienie Ukrainy pod ścianą; zamrożenie, zagłodzenie i zmuszenie jej do jakichś ustępstw" - mówiła na antenie Polskiego Radia Białystok Jadwiga Rogoża.

Mirosław Dymek, fot. Sylwia Krassowska

Mirosław Dymek [wideo]

były bramkarz Jagiellonii Białystok, Mobilna Akademia Młodych Orłów
23.11.2022

"Patrząc na historię, jak rozpoczynaliśmy wielkie turnieje, to po meczu z Meksykiem trzeba być optymistą. Niedosyt jest, ale w perspektywie całego turnieju, drzwi są cały czas otwarte" - mówi Mirosław Dymek.


foto: Monika Kalicka

Mateusz Zaremba [wideo]

z Biura Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców
22.11.2022

Od 1 grudnia będą obowiązywały maksymalne stawki za energię elektryczną. Z zamrożenia cen będą mogły skorzystać małe i średnie mikrofirmy, ale do końca miesiąca przedsiębiorcy muszą złożyć oświadczenie u swojego dostawcy energii.

dr Wiesław Smolski, fot. Joanna Szubzda

dr Wiesław Smolski [wideo]

z Niepaństwowej Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Białymstoku
21.11.2022

Eksperci podkreślają, że nowoczesne bezpieczeństwo to nowoczesny system obrony cywilnej. Czy mamy taką w Polsce?

Aleksandra Sadokierska i Joanna Sikora, źródło PRB

Aleksandra Sadokierska i Joanna Sikora

reportażystki Polskiego Radia Białystok
18.11.2022

- Z reportażem jest tak, że zaczyna się oczywiście od tematu, od bohatera. Te tematy przychodzą do nas. Są przeróżne sytuacje, pomysłów i historii jest tysiąc - mówi Joanna Sikora, która otrzymała Grand Prix Konkursu Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji za reportaż "Tola". Aleksandra Sadokierska dostała główną nagrodę w kategorii Dokument Roku na Ogólnopolskim Konkursie Reportażystów "Melchiory".


Joanna Buźniak, fot. Paweł Wądołowski

Joanna Buźniak

naczelnik wydziału Zarządzania Kryzysowego w Urzędzie Miejskim w Łomży
18.11.2022

Dziś w Łomży będą włączone syreny alarmowe - dlaczego tak się stanie? A także jak powinniśmy się zachować kiedy takie syreny usłyszymy?

prof. Adam Bartnicki, fot. Joanna Szubzda

prof. Adam Bartnicki [wideo]

ekspert ds. bezpieczeństwa z Wydziału Prawa Uniwersytetu w Białymstoku
17.11.2022

- To nie jest tak, że władze Polski mogły "machać szabelką". Wykazały się bardzo daleko idącą rozwagą, co zresztą zostało docenione przez naszych sojuszników. Nikomu nie zależy na eskalacji działań wojennych - mówi o incydencie w Przewodowie prof. Bartnicki.

Maksymilian Dura, źródło: defence24.pl

Maksymilian Dura

komandor porucznik rezerwy Marynarki Wojennej, ekspert portalu Defence24.pl
16.11.2022

"System przeciwlotniczy rozwinięty teraz na terytorium całej Polski; zabezpiecza pełną obserwację terenu tylko do wysokości 3 tys. metrów. Nie ma możliwości w czasie pokoju rozstawienia stacji aktywnie działających, które by śledziły na niższym pułapie" - mówi Maksymilian Dura.


Generał Andrzej Jakubaszek, fot. Barbara Sokolińska

gen. Andrzej Jakubaszek

komendant Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej
16.11.2022

"Powinniśmy od początku bardziej szczegółowo komunikować to, co dzieje się na granicy. Pewne sytuacje w odbiorze społecznym wynikały, być może, z niepełnych informacji jakie były przekazywane po naszej stronie, ale mieliśmy wiele rzeczy do robienia w kontekście systemu ochrony granicy" - mówi gen. Andrzej Jakubaszek.

fot. Monika Kalicka

Wojciech Szewko

ekspert ds. międzynarodowych
16.11.2022

"Z całą pewnością ten fragment przestrzeni jest monitorowany od początku konfliktu przez radary i samoloty NATO, w związku z tym ustalenie trajektorii tego pocisku, skąd został wystrzelony, to jest kwestia dość krótkiego czasu" - mówił na antenie Polskiego Radia Białystok dr Wojciech Szewko.

Jakub Dudziak źródło: Urząd do Spraw Cudzoziemców

Jakub Dudziak

rzecznik Urzędu do Spraw Cudzoziemców
15.11.2022

- Wzrosła liczba cudzoziemców ubiegających się w Polsce o udzielenie ochrony międzynarodowej lub składających wnioski uchodźcze. Takie wnioski złożyło o 30 proc. osób więcej niż w analogicznym okresu ubiegłego roku.


Wojciech Strzałkowski, fot. Robert Bońkowski

Wojciech Strzałkowski

przewodniczący rady nadzorczej Jagiellonii Białystok
14.11.2022

"Z czego wynika taka słaba pozycja w tabeli? Przede wszystkim można powiedzieć, że to niespotykany pech, bo weźmy pod uwagę ilość kontuzji w jednej tylko formacji, formacji obronnej. Czy to nie można nazwać pechem, żeby pięciu stoperów doznało kontuzji w jednej rundzie?" - mówi Wojciech Strzałkowski.

Wojciech Pertkiewicz, fot. Monika Kalicka

Wojciech Pertkiewicz

prezes Jagiellonii Białystok
13.11.2022

Z mojej strony nie ma takich zakusów (na zwolnienie trenera Macieja Stolarczyka - przyp. red.) - mówił w Polskim Radiu Białystok prezes Jagiellonii Białystok Wojciech Pertkiewicz. - Myślę, że nasz kłopot niekoniecznie tkwi w trenerze.

dr Karol Nawrocki, fot. Joanna Szubzda

dr Karol Nawrocki

prezes Instytutu Pamięci Narodowej
11.11.2022

- Nadal będziemy bardzo aktywni w kwestii poszukiwań i identyfikacji ofiar systemów totalitarnych i ich upamiętnień - mówi prezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Karol Nawrocki.


Karol Świderski, fot. Barbara Sokolińska

Karol Świderski

napastnik reprezentacji Polski
10.11.2022

Wszystko jasne. Trener piłkarskiej reprezentacji Polski Czesław Michniewicz ogłosił w czwartek (10.11) nazwiska 26 piłkarzy, którzy polecą na mistrzostwa świata w Katarze. Wybrał ich z 47-osobowej tak zwanej szerokiej kadry.

fot. Monika Kalicka

Katarzyna Cybulska

główny specjalista do spraw ochrony powietrza w woj. podlaskim
10.11.2022

"W przypadku niekorzystnych warunków atmosferycznych cząstki pyłu nie rozprzestrzeniają się do wyższych warstw atmosfery, tylko gromadzą się niżej ziemi i wtedy powstaje zjawisko smogu. Gdy jest mgła, to wtedy daje się to odczuć. Powietrze jest ciężkie, czuć taki zapach dymu w powietrzu" - mówi Katarzyna Cybulska.

Robert Polak, fot. Barbara Sokolińska

Robert Polak

wiceprzewodniczący Związku Zawodowego Pracowników MSWiAP
9.11.2022

"My jako pracownicy Straży Granicznej i Policji zarabiamy najmniej w stosunku do innych urzędów" - mówił w Polskim Radiu Białystok wiceprzewodniczący Związku Zawodowego Pracowników MSWiAP Robert Polak.


Lech Dzienis, fot. Monika Kalicka

prof. Lech Dzienis

pełnomocnik Zarządu Województwa Podlaskiego do spraw utworzenia Centrum Nauki i Sztuki o Drewnie Xylopolis
8.11.2022

Ma to być zupełnie unikatowe miejsce na mapie Białegostoku i całego regionu - przedstawiające drewno, jego piękno i szerokie możliwości wykorzystania. W mieście ma powstać Centrum Nauki i Sztuki o Drewnie Xylopolis.

Mariusz Błaszczak, fot. Joanna Szubzda

Mariusz Błaszczak

wicepremier, minister obrony narodowej
8.11.2022

“Robimy wszystko żeby wzmocnić Wojsko Polskie. Jednym z elementów wzmocnienia Wojska Polskiego jest powoływanie do życia nowych jednostek wojskowych” - mówił w Radiu Białystok wicepremier, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.

Grzegorz Kuczyński, fot. Sylwia Krassowska

Grzegorz Kuczyński

prezes Fundacji Białystok Biega
7.11.2022

"Pierwszą imprezę "Biegnę dla Niepodległej" zrobiliśmy w setną rocznicę odzyskania niepodległości w 2018 roku i od tamtej pory co roku spotykamy się z biegaczami na alei marszałka Józefa Piłsudskiego. To sobie wymarzyliśmy już kilka lat temu i tego się trzymamy. Wspólnie chcemy uczcić odzyskanie przez Polskę niepodległości. To bardzo radosne święto, myślę, że tak powinniśmy zamanifestować radość" - mówił w Radiu Białystok prezes Fundacji Białystok Biega Grzegorz Kuczyński.


Jarosław Kaczyński, fot. Sylwia Krassowska

Jarosław Kaczyński

prezes Prawa i Sprawiedliwości
7.11.2022

W miniony weekend (5-6.11) prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński odwiedził Suwałki. Zapytaliśmy go m.in. o modernizację drogi z Białegostoku do Suwałk, o przesmyk suwalski i sytuację na polsko-białoruskiej granicy.

Grzegorz Jakuć, fot. Sylwia Krassowska

Grzegorz Jakuć

przewodniczący zarządu Związku Gmin Wiejskich Województwa Podlaskiego
4.11.2022

"Nie znamy do końca jakości, wiarygodności certyfikatów, bo węgiel jest bardzo specyficznym towarem. Każdy węgiel jest czarny, ale co w sobie zawiera, to się okaże dopiero w życiu" - mówi Grzegorz Jakuć.

prof. Adam Bartnicki, fot. Joanna Szubzda

prof. Adam Bartnicki [wideo]

ekspert ds. bezpieczeństwa z Wydziału Prawa Uniwersytetu w Białymstoku
3.11.2022

Jak poinformowało Ministerstwo Obrony Narodowej, na granicy z obwodem kaliningradzkim powstanie tymczasowa zapora. Dlaczego polskie wojsko wzmocni kolejną granicę? Jakie zagrożenie może czekać nas ze strony Rosji?


Marcin Wroński, fot. Monika Kalicka

Marcin Wroński

zastępca Dyrektora Generalnego Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa
2.11.2022

"Jak prześledzimy giełdy surowców rolnych, które są wyznacznikami cen na całym świecie, to w przeciągu ostatniego roku widzimy ogromne wzrosty. Te koszty przekładają się na ceny żywności, niekiedy z pewnym opóźnieniem" - mówi Marcin Wroński.

Konrad Trzonkowski, źródło: arp.pl

prof. Konrad Trzonkowski

dyrektor Agencji Rozwoju Przemysłu
2.11.2022

"Wszyscy marzymy o tym, żeby rok 2024 był już rokiem stabilności gospodarczej" - mówi prof. Konrad Trzonkowski.

Jerzy Kopania, fot. Sylwia Krassowska

prof. Jerzy Kopania [wideo]

filozof, etyk
31.10.2022

"Wydaje mi się, że wszystkie marzenia o tym, że Rosja stanie się kiedyś państwem demokratycznym są jednak próżnymi marzeniami" - mówił na antenie Polskiego Radia Białystok prof. Jerzy Kopania.


Jesus Imaz, fot. Joanna Szubzda

Jesus Imaz

napastnik Jagiellonii Białystok
30.10.2022

- Nikt nie lubi przegrywać 2:5, a szczególnie boli porażka przed własną publicznością - mówi o meczu z Legią Warszawa Jesus Imaz.

ks. Jan Pochodowicz i Sebastian Ptaszyński, fot. Marcin Gliński

ks. Jan Pochodowicz i Sebastian Ptaszyński [wideo]

proboszcz parafii pw. Przemienienia Pańskiego w Wasilkowie i koordynator kwesty
28.10.2022

"Cmentarz w Wasilkowie jest jednym z piękniejszych w okolicy. Jest zabytkowy i dlatego też wymaga opieki, wymaga konserwacji" - mówił w Radiu Białystok ks. Jan Pochodowicz.

prof. Dariusz Kiełczewski, fot. Joanna Szubzda

prof. Dariusz Kiełczewski

profesor Uniwersytetu w Białymstoku
27.10.2022

"Moja propozycja w tej książce jest taka, żeby przestać się kłócić i powrócić do ekonomii jako nauki empirycznej, która pozwala rozwiązać konkretne problemy gospodarcze" - mówi prof. Dariusz Kiełczewski.
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok