Radio Białystok | Gość | Przemysław Sarosiek [wideo] - dyrektor WORD w Białymstoku

Przemysław Sarosiek [wideo]

dyrektor WORD w Białymstoku

14.09.2022, 08:01, akt. 12:19

Strajk włoski egzaminatorów w białostockim WORD. - Poza zwykłym strachem przed egzaminem na tę chwilę nie widzę zagrożenia do tego, żeby nie można było zdawać egzaminu zgodnie z planem - uspokaja dyrektor.

Przemysław Sarosiek, fot. Joanna Szubzda
Przemysław Sarosiek, fot. Joanna Szubzda


0:00
0:00
Z Przemysławem Sarosiekiem rozmawia Grzegorz Pilat | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Z powodu kolejnego strajku egzaminatorów w niektórych ośrodkach ruchu drogowego w Polsce trzeba było całkowicie wstrzymać egzaminy. Jak sytuacja wygląda w Białymstoku? Jakie są postulaty egzaminatorów i czy obecna strata finansowa nie zagraża funkcjonowaniu Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Białymstoku?

O tym z dyrektorem białostockiego WORD Przemysławem Sarosiekiem rozmawia Grzegorz Pilat.


Grzegorz Pilat: Czy kandydaci na kierowców mogą spokojnie, bez żadnych wątpliwości i strachu zapisywać się na egzaminy na prawo jazdy w białostockim WORD? Pytam o sytuację strajkową.


Przemysław Sarosiek: Myślę, że poza zwykłym strachem przed egzaminem na tę chwilę nie widzę zagrożenia do tego, żeby mogli zdawać egzamin zgodnie z planem.


Pytam, bo z powodu strajku egzaminatorów w kilku ośrodkach w Polsce całkowicie wstrzymano egzaminowanie albo ewentualnie odbywają się tylko egzaminy teoretyczne. Czy białostoccy egzaminatorzy też przyjęli aktualnie jakąś formę strajku?


Białostoccy egzaminatorzy dwukrotnie strajkowali - w lipcu i w sierpniu. We wrześniu przyjęli inną formę strajku - strajku włoskiego. Planują też oplakatować ośrodek i oznaczyć auta, żeby zwrócić uwagę na swój protest.

Ma to trochę związek z dwiema rzeczami. Przede wszystkim z sytuacją finansową i z tym, że pierwsze dwa strajki spotkały się z niezbyt przyjazną reakcją ze strony kursantów.


Strajk włoski, czyli co? Jak to wygląda?


Egzaminują zgodnie z czasem, który jest przewidziany na egzamin, czyli do 40 minut, ale egzaminują, żeby zrealizować wszystkie zadania skrupulatnie. Potem skrupulatnie wypełniają dokumenty. Procedura losowania jest przeprowadzana w taki sposób, żeby wszyscy byli obecni w pokoju. Generalnie ta procedura zawsze jest tak przeprowadzana, ale zazwyczaj śpieszą się, żeby jak najszybciej wyjść. W tej chwili wszystko jest bez pośpiechu.


Wydaje mi się, że bardziej skrupulatne egzaminowanie wiąże się z mniejszą zdawalnością, bo wtedy zwraca się uwagę na więcej rzeczy. Czy w związku z tym faktycznie ta zdawalność w białostockim ośrodku spadła?


Nie, zdawalność nie spadła. Lekko wzrosła. Ale być może jest to związane również z tym, że egzaminatorzy przed informują o tym, że są właśnie w fazie protestu, albo kursanci o tym wiedzą i pewnie obie strony też bardziej uważają na to, co robią. Możliwe, że przez to stres jest też trochę mniejszy. Nie potrafię powiedzieć, jak wygląda odbiór. Natomiast zdawalność lekko wzrosła. Nie wiem, czy to jest przypadkowe, bo na razie to tylko dwa dni.


Czy taka forma protestu jest dla pana bardziej do przyjęcia? Bardziej się pan z nią zgadza z perspektywy szefa placówki?


Jako dyrektor tak. Przede wszystkim chodzi o dwa aspekty. Pierwszy to ludzki. Ludziom zależy na zrobieniu prawa jazdy. Mało kto robi go dla przyjemności albo dla krotochwili. Najczęściej jest potrzebne do pracy albo po prostu do tego, żeby radzić sobie jakoś w domu. Samochód jest przydatny, nie muszę nikogo do tego przekonywać.

Natomiast druga sprawa to kwestia finansowa. Istnieje pewna skończona liczba takich strajków, które białostocki WORD może przetrwać. Firma ma w tej chwili mniej o 80 tys. zł, bo o tyle mniej zarobiliśmy w lipcu i w sierpniu przez strajki. Skutek był taki, że na koncie znalazło się mniej pieniędzy, bo koszty nie uległy zmniejszeniu. To oznacza tylko i wyłącznie tyle, że kolejny strajk może spowodować kolejny ubytek. Kwestią czasu jest to, kiedy trzeba by było wprowadzić program naprawczy i zacząć szukać oszczędności, także poprzez zwolnienia.


Jaki jest budżet Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w skali roku?


W tym roku założyliśmy prawie 5 milionów złotych przychodu i mniej więcej też takie wydatki. 80 tys. to utrata sześciu dni egzaminowania, których nie da się nadrobić na przykład poprzez soboty, bo za to, że pracownicy przyjdą w sobotę, też im trzeba zapłacić.


Kwota robi wrażenie, ale czy w skali całego roku to jest dla pana dużo?


Tak, to jest dla mnie bardzo dużo. W tym roku wszystkie WORD-y w całej Polsce są na stracie. Dlaczego? Dlatego że ceny są niezmienione od lat, jeśli chodzi o egzaminy. Cena paliwa rośnie, koszty naprawy pojazdów rosną, koszt światła, prądu, gazu, wody. To wszystko kosztuje. W tej chwili egzamin na kategorię B, licząc realne koszty, czyli te, które faktycznie ponosimy plus jakieś lekkie koszty pośrednie - na przykład płacę osoby zajmującej się placem, naprawą samochodu, rejestracją - po podsumowaniu przychodów i kosztów to jest -2 zł. Na każdym egzaminie na kategorię B WORD traci 2 zł.


W lipcu i sierpniu egzaminatorzy przedstawiali zwolnienia lekarskie, prosili o urlopy żądanie. Jeżeli kolejny taki protest zdarzyłby w białostockim ośrodku, to przetrwalibyście?


Tak, myślę, że byśmy przetrwali. Ja generalnie staram się doprowadzić do sytuacji, że będziemy mieli zasoby na minimum miesiąc, półtora miesiąca, żeby przetrwać, gdyby nie było żadnych innych przychodów, ponieważ za chwilę idą nam punkty karne, które są znaczącym elementem, jeśli chodzi o budżet. I cóż? Okaże się wówczas, że poza egzaminowaniem nie zostaje nam zbyt wiele do zarobienia.


Jakie są aktualnie postulaty egzaminatorów?


Postulaty są dwa. Pierwszy to zmiana systemu egzaminowania. Drugi to oczywiście kwestie płacowe. Oni od 15 lat nie mają zmienianych zasad wynagradzania. Problem polega tylko na tym, że w niektórych ośrodkach, w białostockim też, do dzisiaj nie osiągnęliśmy najwyższy widełek. W najniższe kategoriach, czyli tam, gdzie wynagrodzenia są najniższe, tak.

Egzaminator może zarabiać na przykład od 3,5 do 4,5 tys. Takie są widełki. U mnie egzaminatorzy w zasadniczym wynagrodzeniu mogą zarabiać około 4,5 tys. Nieliczni mają tę kwotę. Pozostali mają 4-4,2 tys. w różnym okresie, jak byli przyjmowani. Kłopot polega również na tym, że nie wszyscy dostają też maksymalną stawkę za angaże, czyli za każdą kategorię, którą egzaminują, a tam jest do 1500 zł. I nie wszyscy, jeśli mają cztery kategorie, mają na te cztery angaże cztery dodatki. Te cztery dodatki więc też nie zawsze są im wypłacane. One są wstrzymywane rotacyjnie.

Do tej pory rotacyjnie była wstrzymywana na przykład na zimę kategoria A, bo wiadomo, że w tym czasie egzaminy się nie odbywają. W tej chwili te angaże są dostosowywane do liczby osób, które się pojawiły, i możliwości finansowych ośrodka.

Na początku tego roku wyliczyłem sobie, bo rozmawialiśmy o tym z egzaminatorami, że przyznanie im angaży na wszystkie posiadane przez nich kategorie kosztowałoby nas rocznie 120 tys. zł. My tych pieniędzy po prostu nie mamy. Nie mamy nie dlatego, że mamy rozpasany dwór albo nadwyżkę, jeśli chodzi o pracę. W tej chwili mamy braki, biorąc pod uwagę sposób funkcjonowania ośrodka. Natomiast kłopot polega tylko na tym, że my nie jesteśmy w stanie zarobić tych pieniędzy w inny sposób.


Co pana zdaniem mogłoby uspokoić sytuację?


Po pierwsze ministerstwo musiałoby zmienić rozporządzenie, w którym określa wynagrodzenia egzaminatorów, czyli podwyższyć dolne i górne limity wynagrodzenia. Egzaminatorzy chcieliby, aby do zasadniczego wynagrodzenia doliczono też angaże, o które idzie spór. Czyli zasadnicze wynagrodzenie również odpowiednio by wzrosło.

I trzecia sprawa. Minister może obiecać gruszki na wierzbie. My, WORD-y, nie jesteśmy jednostkami dotowanymi. Wydajemy tylko tyle, ile zarobimy. Jeżeli nie będziemy mieli na to pieniędzy, to pozostanie to obietnicą bez pokrycia. Czyli trzeba zracjonalizować, zrewaloryzować opłaty za egzaminy. Bardzo mi przykro, rozumiem, że to jest niepopularne, żeby osoby egzaminowane musiały płacić więcej, ale ceny wszystkiego wokół rosną. Nie da się wiecznie udawać, że jeździmy na wodę, samochody naprawiają się same, a generalnie rzecz biorąc za światło lub prąd nie trzeba płacić. Przykro mi, ale trzeba podwyższyć ceny. To jest nieuchronne.


Od kiedy ceny te nie były zmieniane?


Od 11 lat. Egzamin praktyczny kosztuje 130 zł, ale powiem, że egzamin teoretyczny kosztuje mniej niż bilet do kina - 30 zł.| red: zmj, sp


Przeczytaj, zanim skomentujeszZNAJDŹ NAS

PNBC

50 lat przy Świerkowej

Podlaskie nas rusza - Ruszamy w Podlaskie!
Wojciech Pertkiewicz, fot. Sylwia Krassowska

Wojciech Pertkiewicz

prezes Jagiellonii Białystok
18.07.2024

- W tym sezonie założyliśmy miejsce nie niższe niż 8. Wolę podchodzić dość ostrożnie do wszelkich przewidywań, szczególnie, że mają one przełożenie na finanse - mówi prezes Wojciech Piertkiewicz.

Norbert Jadczuk, wójt gminy Nurzec-Stacja, 17.07.2024,

Norbert Jadczuk

Norbert Jadczuk, wójt gminy Nurzec-Stacja
17.07.2024

Mieszkańcy gminy Nurzec-Stacja nie mieli nic wspólnego ze znieważeniem żołnierzy przy granicy polsko-białoruskiej.

Andrzej Aleksiejczuk, 16.07.2024, fot. Barbara Sokolińska

Andrzej Aleksiejczuk

Andrzej Aleksiejczuk, wiceprzewodniczący Podlaskiej Rady OPZZ
16.07.2024

Radzie Dialogu Społecznego nie udało się wypracować wspólnego stanowiska w sprawie propozycji wzrostu minimalnego wynagrodzenia za pracę w przyszłym roku.


Joanna Fiodorow, fot. Joanna Szubzda

Joanna Fiodorow

trenerka Wojciecha Nowickiego
11.07.2024

Jak będą wyglądać ostatnie trzy tygodnie Wojciecha Nowickiego przed startem na igrzyskach w Paryżu

dr Agnieszka Muzyk, fot. Adam Dąbrowski

Agnieszka Muzyk

dyrektor OKE w Łomży
9.07.2024

Centralna Komisja Egzaminacyjna opublikowała już wyniki matur.

Agnieszka Muzyk, fot. Adam Dąbrowski

Agnieszka Muzyk

dyrektor OKE w Łomży
3.07.2024

Znamy już wyniki egzaminu ósmoklasisty w naszym województwie. Podała je Okręgowa Komisja Egzaminacyjna w Łomży.


Prof. Adam Krętowski, 27.06.2024, fot. Barbara Sokolińska

prof. Adam Krętowski

rektor Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku
27.06.2024

Z nagrodą za skok do czołówki rankingu Uczelni Akademickich kończy kadencję rektor Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku - profesor Adam Krętowski.

prof. Urszula Wróblewska, fot. Sylwia Krassowska

prof. Urszula Wróblewska [wideo]

trenerka uważności i technik relaksacyjnych z Wydziału Nauk o Edukacji Uniwersytetu w Białymstoku
20.06.2024

- Urlop jest nam potrzebny po to, żeby uzupełniać nasze zasoby energetyczne, żebyśmy lepiej funkcjonowali. Podchodźmy do tego czasu z luzem i spokojem - mówi prof. Urszula Wróblewska.

Wojciech Strzałkowski, 20.06.2024, fot. Barbara Sokolińska

Wojciech Strzałkowski [wideo]

przewodniczący rady nadzorczej Jagiellonii Białystok
19.06.2024

FK Paneveżys i HJK Helsinki są w naszym zasięgu - uważa Wojciech Strzałkowski. Jedna z tych drużyn będzie rywalem Jagiellonii w 2. rundzie eliminacji piłkarskiej Ligi Mistrzów. - Można powiedzieć, że los był dla nas łaskawy, ale pewnie tak samo myślą w klubach z Litwy i Finlandii - mówi.


dr Marek Jedynak, fot. Barbara Sokolińska

dr Marek Jedynak

dyrektor białostockiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej
19.06.2024

Zbliża się XV jubileuszowa edycja Nagrody Honorowej „Świadek Historii”. Do 30 czerwca można zgłaszać kandydatów - instytucje, organizacje i osoby.

Jacek Dobrzyński, źródło: archiwum prywatne

Jacek Dobrzyński [wideo]

rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych
19.06.2024

- Żołnierz czy funkcjonariusz musi wiedzieć, że państwo za nim stoi i daje mu takie narzędzia, które są niezbędne do tego, żeby mógł skutecznie strzec naszej wschodniej granicy - mówi Jacek Dobrzyński.

Grzegorz Kuczyński, fot. Joanna Szubzda

Grzegorz Kuczyński

prezes Fundacji Białystok Biega
18.06.2024

Charytatywna sztafeta maratońska Plum Ekiden to przede wszystkim integracja, która jest ważniejsza od rywalizacji, to dobra zabawa w aktywny, sportowy sposób. To przyciąga uczestników najbardziej - mówi Grzegorz Kuczyński.


Iwona Kulesza-Woroniecka, fot. Joanna Szubzda

Iwona Kulesza-Woroniecka [wideo]

wiceprzewodnicząca OPZZ w Podlaskiem
17.06.2024

Wzrost płacy minimalnej. - Pracodawcy nie mogą używać argumentu, że ich na to nie stać, dlatego że wszystkie dane poświadczają wzrost gospodarczy, a skoro jest wzrost gospodarczy i skoro zyski pracodawców są wyższe, to wypadałoby się tymi zyskami podzielić z pracownikami - mówi wiceprzewodnicząca OPZZ w Podlaskiem.

Adrian Siemieniec, fot. Sylwia Krassowska

Adrian Siemieniec [wideo]

trener Jagiellonii Białystok
16.06.2024

- Zobaczymy, co nam los przydzieli. Na pewno nie zejdziemy ze swojej drogi, nie zmienimy swojej tożsamości. Niezależnie od tego, z kim będziemy grali, będziemy chcieli grać na swoich warunkach - mówi Adrian Siemieniec.

prof. Michał Żmihorski, screen z rozmowy

prof. Michał Żmihorski [wideo]

dyrektor Instytutu Biologii Ssaków Polskiej Akademii Nauk
13.06.2024

- Te dwa interesy, czyli obronność kraju i interesy przyrodnicze są zbieżne. Jeżeli pomyślimy o zredukowaniu zagęszczenia dróg, o unaturalnieniu lasów, to są to czynniki, które wpływają pozytywnie zarówno na obronność, jak i mają bardzo pozytywny wpływ na przyrodnicze walory tych ekosystemów - mówi prof. Michał Żmihorski


gen. Sławomir Klekotka, fot. Joanna Szubzda

gen. Sławomir Klekotka [wideo]

komendant Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej
12.06.2024

- Na pewno żadnych utrudnień dla mieszkańców w związku z wprowadzeniem strefy buforowej nie przewidujemy. Chciałbym też podkreślić, że w chwili obecnej całe niebezpieczeństwo, które jest, koncentruje się wyłącznie na granicy. Poza tą strefą jest bezpiecznie, więc można śmiało na Podlasiu wypoczywać - podkreśla komendant POSG.

Mariusz Madejczyk, fot. Piotr Pietruczuk

Mariusz Madejczyk

zastępca dyrektora NASK
12.06.2024

Celem naszych działań jest zwiększenie bezpieczeństwa cyfrowego mieszkańców województwa podlaskiego, między innymi poprzez działania edukacyjne – w tym organizację konferencji - mówi Mariusz Madejczyk, zastępca dyrektora NASK i pełnomocnik wojewody ds. cyberbezpieczeństwa.

prof. Marta Kosior-Kazberuk, fot. Barbara Sokolińska

prof. Marta Kosior-Kazberuk [wideo]

rektor Politechniki Białostockiej
11.06.2024

"Trzeba będzie młodych ludzi przekonać, żeby wybrali - jeżeli chodzi o studiowanie - właśnie Politechnikę Białostocką. Dlatego też stale modernizujemy naszą ofertę edukacyjną" - mówiła w Polskim Radiu Białystok prof. Marta Kosior-Kazberuk.


prof. Adam Bartnicki, fot. Barbara Sokolińska

prof. Adam Bartnicki [wideo]

dziekan Wydziału Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu w Białymstoku
10.06.2024

- Musimy pamiętać o swoich żołnierzach i pomagać im, jak tylko możemy - mówi prof. Adam Bartnicki.

dr Sławomir Bartnicki, fot. Marcin Gliński

dr Sławomir Bartnicki

socjolog z Uniwersytetu w Białymstoku
10.06.2024

W województwie podlaskim, tworzącym w wyborach do Parlamentu Europejskiego jeden okręg z Warmią i Mazurami - zdecydowanie wygrało Prawo i Sprawiedliwość, zdobywając 42 proc. głosów. W skali całego okręgu nr 3 lepszy wynik miała jednak Koalicja Obywatelska. Mandaty zdobyli Jacek Protas (KO) i Maciej Wąsik (PiS).

dr Maciej Białous, fot. Sylwia Krassowska

dr Maciej Białous [wideo]

socjolog z Uniwersytetu w Białymstoku
9.06.2024

- Tutaj nie było takich nazwisk, które byłyby jakoś wyjątkowo elektryzujące. Poza dosłownie kilkoma wyjątkami - komentuje wyniki wyborów do Europarlamentu dr Maciej Białous.


Klaudia Rosińska, źródło zdjęcia: archiwum prywatne

Klaudia Rosińska

specjalistka ds. przeciwdziałania dezinformacji
7.06.2024

- Trzeba być czujnym, bo dezinformacje, fake newsy czy manipulacje mogą zaburzyć nasze decyzje wyborcze - mówi specjalistka ds. przeciwdziałania dezinformacji dr Klaudia Rosińska.

Jacek Brzozowski, 7.06.2024, fot. Barbara Sokolińska

Jacek Brzozowski [wideo]

wojewoda podlaski
6.06.2024

- Granica jest święta i ona ma być bezpieczna - mówił w Polskim Radiu Białystok Jacek Brzozowski.

Jarosław Galej, fot. Sylwia Krassowska

Jarosław Galej

kandydat Komitetu Wyborczego Normalny Kraj do Parlamentu Europejskiego
6.06.2024

To ostatnia z cyklu rozmów w Polskim Radiu Białystok z kandydatami do Europarlamentu z okręgu nr 3, który obejmuje województwa podlaskie i warmińsko-mazurskie. W czwartek (6.06) - zgodnie z kolejnością list wyborczych na kartach do głosowania - komitet nr 8 - Komitet Wyborczy Normalny Kraj.


kpt. Marcin Burzyński, fot. Sylwia Krassowska

kpt. Marcin Burzyński [wideo]

oficer wychowawczy 18. Pułku Rozpoznawczego w Białymstoku
5.06.2024

- Rezerwy są potrzebne. Im więcej przeszkolonych ludzi, którzy po prostu wiedzą, z czym mogą mieć do czynienia, potrafią posługiwać się podstawową bronią, reagować na alarmy i po prostu być przygotowanym na wszelkie zagrożenia, tym lepiej - mówi kpt. Marcin Burzyński.

Adam Andruszkiewicz, fot. Joanna Szubzda

Adam Andruszkiewicz

poseł, kandydat Prawa i Sprawiedliwości do Parlamentu Europejskiego
5.06.2024

- Zawsze polityk pracuje na to, żeby być docenionym przez wyborców, żeby mieszkańcy postawili przy naszym nazwisku "krzyżyk". Najważniejsze jest to, żebyśmy wygrali jako formacja te wybory - mówi Adam Andruszkiewicz.

Maciej Żywno, fot. Sylwia Krassowska

Maciej Żywno [wideo]

wicemarszałek Senatu
5.06.2024

Kompletnie zbędną czynnością nazywa wicemarszałek Senatu wprowadzenie strefy z zakazem przebywania przy granicy z Białorusią. - Czas najwyższy nie traktować tej sprawy biało-czarno, że przez granicę idą źli albo dobrzy. Można dbać o bezpieczeństwo, szczelność granic, ale trzeba mieć na uwadze aspekt humanitarny - podkreśla.


Edyta Kondzior, fot. Marcin Gliński

Edyta Kondzior

kandydatka Nowej Lewicy do Parlamentu Europejskiego
4.06.2024

- Uważam, że Unia Europejska powinna mieć własne siły wojskowe - mówi Edyta Kondzior.

Andrzej Skiepko, fot. Marcin Gliński

Andrzej Skiepko [wideo]

starosta hajnowski
3.06.2024

- W imieniu samorządowców wystosowaliśmy pismo do pana premiera, aby jednak skorygował te plany, które przewidywały bardzo dużą strefę buforową przy granicy - mówił w Polskim Radiu Białystok starosta hajnowski Andrzej Skiepko.

Tomasz Frankowski, fot. Joanna Szubzda

Tomasz Frankowski

europoseł, kandydat Koalicji Obywatelskiej do Parlamentu Europejskiego
3.06.2024

- Bezpieczeństwo i obrona polskiej granicy jest tym samym, co bezpieczeństwo i obrona granicy całej Unii Europejskiej - mówi Tomasz Frankowski.


Jacek Słoma, fot. Sylwia Krassowska

Jacek Słoma [wideo]

rolnik z Krynek
3.06.2024

- Z perspektywy czasu uważam, że stan wyjątkowy w 2021 roku zdał egzamin. Mam nadzieję, że dzisiaj ta strefa buforowa też pomoże w walce z nielegalną migracją i w zarządzaniu kryzysem - mówi Jacek Słoma.

Taras Romanczuk, fot. Joanna Szubzda

Taras Romanczuk

piłkarz Jagiellonii Białystok i reprezentacji Polski
2.06.2024

- Cieszę się z tego, że trener Probierz docenił moją pracę w tym sezonie - mówi Taras Romanczuk.

Agnieszka Czarkowska, fot. Marcin Gliński

Agnieszka Czarkowska

kierownik Redakcji Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia Białystok
2.06.2024

To będzie prawdziwe święto, wypełnione drobiazgowym słuchaniem wybranych reportaży. W poniedziałek (3.06) zaczynają się Ogólnopolskie Warsztaty Reportażu Radiowego w Tykocinie, które od kilkudziesięciu lat organizuje Polskie Radio Białystok.


Miłosz Kuziemka, fot. Barbara Sokolińska

Miłosz Kuziemka

lider Komitetu Wyborczego Polexit z okręgu nr 3
31.05.2024

- Jesteśmy w takim punkcie, że kończy nam się możliwość wetowania. Sam proces weto jest już podważany, a za chwilę będzie nielegalny. Skończy się to takim status quo, że nigdy nie będziemy w stanie wyjście z Unii Europejskiej - mówi Miłosz Kuziemka.

Prof. Anna Moniuszko i prof. Marek Konopczyński, źródło: PRB/Kazimierz Adamczewski-Uniwersytet Zielonogórski

prof. Anna Moniuszko i prof. Marek Konopczyński

z Uniwersytetu w Białymstoku
31.05.2024

Twórcza resocjalizacja z arteterapią to zupełnie nowy w Polsce pomysł na kształcenie specjalistów-pedagogów. Od września taki kierunek będzie na Uniwersytecie w Białymstoku.

dr Katarzyna Siemion, fot. Barbara Sokolińska

dr Katarzyna Siemion [wideo]

z Wydziału Prawa Uniwersytetu w Białymstoku
31.05.2024

- Zastrzeżenie numeru PESEL ma zapobiegać niektórym skutkom związanym z kradzieżą tożsamości - mówiła w Polskim Radiu Białystok dr Katarzyna Siemion.
źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok