Radio Białystok | Gość | Przemysław Sarosiek [wideo] - dyrektor WORD w Białymstoku

Przemysław Sarosiek [wideo]

dyrektor WORD w Białymstoku

14.09.2022, 08:01, akt. 12:19

Strajk włoski egzaminatorów w białostockim WORD. - Poza zwykłym strachem przed egzaminem na tę chwilę nie widzę zagrożenia do tego, żeby nie można było zdawać egzaminu zgodnie z planem - uspokaja dyrektor.

Przemysław Sarosiek, fot. Joanna Szubzda
Przemysław Sarosiek, fot. Joanna Szubzda


0:00
0:00
Z Przemysławem Sarosiekiem rozmawia Grzegorz Pilat | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Z powodu kolejnego strajku egzaminatorów w niektórych ośrodkach ruchu drogowego w Polsce trzeba było całkowicie wstrzymać egzaminy. Jak sytuacja wygląda w Białymstoku? Jakie są postulaty egzaminatorów i czy obecna strata finansowa nie zagraża funkcjonowaniu Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Białymstoku?

O tym z dyrektorem białostockiego WORD Przemysławem Sarosiekiem rozmawia Grzegorz Pilat.


Grzegorz Pilat: Czy kandydaci na kierowców mogą spokojnie, bez żadnych wątpliwości i strachu zapisywać się na egzaminy na prawo jazdy w białostockim WORD? Pytam o sytuację strajkową.


Przemysław Sarosiek: Myślę, że poza zwykłym strachem przed egzaminem na tę chwilę nie widzę zagrożenia do tego, żeby mogli zdawać egzamin zgodnie z planem.


Pytam, bo z powodu strajku egzaminatorów w kilku ośrodkach w Polsce całkowicie wstrzymano egzaminowanie albo ewentualnie odbywają się tylko egzaminy teoretyczne. Czy białostoccy egzaminatorzy też przyjęli aktualnie jakąś formę strajku?


Białostoccy egzaminatorzy dwukrotnie strajkowali - w lipcu i w sierpniu. We wrześniu przyjęli inną formę strajku - strajku włoskiego. Planują też oplakatować ośrodek i oznaczyć auta, żeby zwrócić uwagę na swój protest.

Ma to trochę związek z dwiema rzeczami. Przede wszystkim z sytuacją finansową i z tym, że pierwsze dwa strajki spotkały się z niezbyt przyjazną reakcją ze strony kursantów.


Strajk włoski, czyli co? Jak to wygląda?


Egzaminują zgodnie z czasem, który jest przewidziany na egzamin, czyli do 40 minut, ale egzaminują, żeby zrealizować wszystkie zadania skrupulatnie. Potem skrupulatnie wypełniają dokumenty. Procedura losowania jest przeprowadzana w taki sposób, żeby wszyscy byli obecni w pokoju. Generalnie ta procedura zawsze jest tak przeprowadzana, ale zazwyczaj śpieszą się, żeby jak najszybciej wyjść. W tej chwili wszystko jest bez pośpiechu.


Wydaje mi się, że bardziej skrupulatne egzaminowanie wiąże się z mniejszą zdawalnością, bo wtedy zwraca się uwagę na więcej rzeczy. Czy w związku z tym faktycznie ta zdawalność w białostockim ośrodku spadła?


Nie, zdawalność nie spadła. Lekko wzrosła. Ale być może jest to związane również z tym, że egzaminatorzy przed informują o tym, że są właśnie w fazie protestu, albo kursanci o tym wiedzą i pewnie obie strony też bardziej uważają na to, co robią. Możliwe, że przez to stres jest też trochę mniejszy. Nie potrafię powiedzieć, jak wygląda odbiór. Natomiast zdawalność lekko wzrosła. Nie wiem, czy to jest przypadkowe, bo na razie to tylko dwa dni.


Czy taka forma protestu jest dla pana bardziej do przyjęcia? Bardziej się pan z nią zgadza z perspektywy szefa placówki?


Jako dyrektor tak. Przede wszystkim chodzi o dwa aspekty. Pierwszy to ludzki. Ludziom zależy na zrobieniu prawa jazdy. Mało kto robi go dla przyjemności albo dla krotochwili. Najczęściej jest potrzebne do pracy albo po prostu do tego, żeby radzić sobie jakoś w domu. Samochód jest przydatny, nie muszę nikogo do tego przekonywać.

Natomiast druga sprawa to kwestia finansowa. Istnieje pewna skończona liczba takich strajków, które białostocki WORD może przetrwać. Firma ma w tej chwili mniej o 80 tys. zł, bo o tyle mniej zarobiliśmy w lipcu i w sierpniu przez strajki. Skutek był taki, że na koncie znalazło się mniej pieniędzy, bo koszty nie uległy zmniejszeniu. To oznacza tylko i wyłącznie tyle, że kolejny strajk może spowodować kolejny ubytek. Kwestią czasu jest to, kiedy trzeba by było wprowadzić program naprawczy i zacząć szukać oszczędności, także poprzez zwolnienia.


Jaki jest budżet Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w skali roku?


W tym roku założyliśmy prawie 5 milionów złotych przychodu i mniej więcej też takie wydatki. 80 tys. to utrata sześciu dni egzaminowania, których nie da się nadrobić na przykład poprzez soboty, bo za to, że pracownicy przyjdą w sobotę, też im trzeba zapłacić.


Kwota robi wrażenie, ale czy w skali całego roku to jest dla pana dużo?


Tak, to jest dla mnie bardzo dużo. W tym roku wszystkie WORD-y w całej Polsce są na stracie. Dlaczego? Dlatego że ceny są niezmienione od lat, jeśli chodzi o egzaminy. Cena paliwa rośnie, koszty naprawy pojazdów rosną, koszt światła, prądu, gazu, wody. To wszystko kosztuje. W tej chwili egzamin na kategorię B, licząc realne koszty, czyli te, które faktycznie ponosimy plus jakieś lekkie koszty pośrednie - na przykład płacę osoby zajmującej się placem, naprawą samochodu, rejestracją - po podsumowaniu przychodów i kosztów to jest -2 zł. Na każdym egzaminie na kategorię B WORD traci 2 zł.


W lipcu i sierpniu egzaminatorzy przedstawiali zwolnienia lekarskie, prosili o urlopy żądanie. Jeżeli kolejny taki protest zdarzyłby w białostockim ośrodku, to przetrwalibyście?


Tak, myślę, że byśmy przetrwali. Ja generalnie staram się doprowadzić do sytuacji, że będziemy mieli zasoby na minimum miesiąc, półtora miesiąca, żeby przetrwać, gdyby nie było żadnych innych przychodów, ponieważ za chwilę idą nam punkty karne, które są znaczącym elementem, jeśli chodzi o budżet. I cóż? Okaże się wówczas, że poza egzaminowaniem nie zostaje nam zbyt wiele do zarobienia.


Jakie są aktualnie postulaty egzaminatorów?


Postulaty są dwa. Pierwszy to zmiana systemu egzaminowania. Drugi to oczywiście kwestie płacowe. Oni od 15 lat nie mają zmienianych zasad wynagradzania. Problem polega tylko na tym, że w niektórych ośrodkach, w białostockim też, do dzisiaj nie osiągnęliśmy najwyższy widełek. W najniższe kategoriach, czyli tam, gdzie wynagrodzenia są najniższe, tak.

Egzaminator może zarabiać na przykład od 3,5 do 4,5 tys. Takie są widełki. U mnie egzaminatorzy w zasadniczym wynagrodzeniu mogą zarabiać około 4,5 tys. Nieliczni mają tę kwotę. Pozostali mają 4-4,2 tys. w różnym okresie, jak byli przyjmowani. Kłopot polega również na tym, że nie wszyscy dostają też maksymalną stawkę za angaże, czyli za każdą kategorię, którą egzaminują, a tam jest do 1500 zł. I nie wszyscy, jeśli mają cztery kategorie, mają na te cztery angaże cztery dodatki. Te cztery dodatki więc też nie zawsze są im wypłacane. One są wstrzymywane rotacyjnie.

Do tej pory rotacyjnie była wstrzymywana na przykład na zimę kategoria A, bo wiadomo, że w tym czasie egzaminy się nie odbywają. W tej chwili te angaże są dostosowywane do liczby osób, które się pojawiły, i możliwości finansowych ośrodka.

Na początku tego roku wyliczyłem sobie, bo rozmawialiśmy o tym z egzaminatorami, że przyznanie im angaży na wszystkie posiadane przez nich kategorie kosztowałoby nas rocznie 120 tys. zł. My tych pieniędzy po prostu nie mamy. Nie mamy nie dlatego, że mamy rozpasany dwór albo nadwyżkę, jeśli chodzi o pracę. W tej chwili mamy braki, biorąc pod uwagę sposób funkcjonowania ośrodka. Natomiast kłopot polega tylko na tym, że my nie jesteśmy w stanie zarobić tych pieniędzy w inny sposób.


Co pana zdaniem mogłoby uspokoić sytuację?


Po pierwsze ministerstwo musiałoby zmienić rozporządzenie, w którym określa wynagrodzenia egzaminatorów, czyli podwyższyć dolne i górne limity wynagrodzenia. Egzaminatorzy chcieliby, aby do zasadniczego wynagrodzenia doliczono też angaże, o które idzie spór. Czyli zasadnicze wynagrodzenie również odpowiednio by wzrosło.

I trzecia sprawa. Minister może obiecać gruszki na wierzbie. My, WORD-y, nie jesteśmy jednostkami dotowanymi. Wydajemy tylko tyle, ile zarobimy. Jeżeli nie będziemy mieli na to pieniędzy, to pozostanie to obietnicą bez pokrycia. Czyli trzeba zracjonalizować, zrewaloryzować opłaty za egzaminy. Bardzo mi przykro, rozumiem, że to jest niepopularne, żeby osoby egzaminowane musiały płacić więcej, ale ceny wszystkiego wokół rosną. Nie da się wiecznie udawać, że jeździmy na wodę, samochody naprawiają się same, a generalnie rzecz biorąc za światło lub prąd nie trzeba płacić. Przykro mi, ale trzeba podwyższyć ceny. To jest nieuchronne.


Od kiedy ceny te nie były zmieniane?


Od 11 lat. Egzamin praktyczny kosztuje 130 zł, ale powiem, że egzamin teoretyczny kosztuje mniej niż bilet do kina - 30 zł.| red: zmj, sp


Przeczytaj, zanim skomentujeszZNAJDŹ NAS

REKLAMA
NieTeatr Januszkiewicz - Tymański

REKLAMA
OiFP Koncert Sylwestrowy

Wigilijne gotowanie
Maciej Makuszewski, fot. Sylwia Krassowska

Maciej Makuszewski [wideo]

pięciokrotny reprezentant Polski
1.12.2022

"To historyczny sukces naszej reprezentacji, po 36 latach wyszliśmy z grupy. (...) Wojciech Szczęsny na pewno będzie w jedenastce tego mundialu. Myślę, że być może jest jednym z najlepszych bramkarzy w historii Mistrzostw Świata" - mówi Maciej Makuszewski.

Sebastian Rynkiewicz, fot. Marcin Gliński

Sebastian Rynkiewicz [wideo]

prezes Klastra Obróbki Metali
30.11.2022

"Ucieszyła nas decyzja o zamrożeniu cen energii. Wprawdzie jest to cena znacząco wyższa w stosunku do tego, jak ceny kształtowały się w ubiegłym roku na tym poziomie, natomiast jest to radykalne zmniejszenie kosztów w stosunku do tych pików cenowych, które były na poziomie sierpnia, września" - mówi prezes Klastra Obróbki Metali Sebastian Rynkiewicz.

Źródło: mlekpol.com.pl

Edmund Borawski

prezes Spółdzielni Mleczarskiej Mlekpol w Grajewie
29.11.2022

Ta zmiana to ewolucja, a nie rewolucja - tak o swoim odejściu po 40 latach kierowania Spółdzielnią Mleczarską Mlekpol w Grajewie mówi jej prezes Edmund Borawski.


fot. Sylwia Krassowska

Artur Kosicki [wideo]

marszałek województwa podlaskiego
29.11.2022

- W nowym budżecie, w nowych środkach europejskich będzie praktycznie około 80 mln euro więcej. Taką sytuacją mogą się poszczycić tylko cztery województwa w Polsce, w tym właśnie województwo podlaskie.

Marek Zaniewski, fot. Monika Kalicka

Marek Zaniewski

wiceprezes Związku Polaków na Białorusi
28.11.2022

"Więzienie śledcze w Grodnie, w którym przebywa Andrzej Poczobut, jest jednym z najcięższych miejsc do odsiadki na terytorium Białorusi" - mówi Marek Zaniewski.

Grzegorz Jakuć, fot. Sylwia Krassowska

Grzegorz Jakuć

przewodniczący zarządu Związku Gmin Wiejskich Województwa Podlaskiego
25.11.2022

"Nieprzewidywalność, brak stabilności w zasadach - to nas najbardziej niepokoi. Z resztą radzimy sobie w różnych okolicznościach i wierzę, że poradzimy również teraz, ale zbieg okoliczności zewnętrznych, czyli wzrost cen energii, zagrożenia covidem, nieprzewidywalność inflacyjna po prostu nas trochę przeraża" - mówi Grzegorz Jakuć.


fot. Wacław Matysek / archiwum prywatne

Wacław Matysek

rzecznik Polskiego Związku Łowieckiego Wacław Matysek
24.11.2022

"Sprawa już się toczy przed rzecznikiem dyscyplinarnym i po jej rozpoznaniu myśliwy zostanie skreślony z listy członków Polskiego Związku Łowieckiego. Takiej osoby pozbywamy się jak najszybciej, bo z takimi osobami po prostu nie chcemy mieć nic wspólnego. To jest dla nas plama na honorze" - mówił Wacław Matysek.

Jadwiga Rogoża, archiwum prywatne

Jadwiga Rogoża

z Ośrodka Studiów Wschodnich
24.11.2022

"Ukraina jest na progu katastrofy humanitarnej. Ostrzały rakietowe (...) mają na celu postawienie Ukrainy pod ścianą; zamrożenie, zagłodzenie i zmuszenie jej do jakichś ustępstw" - mówiła na antenie Polskiego Radia Białystok Jadwiga Rogoża.

Mirosław Dymek, fot. Sylwia Krassowska

Mirosław Dymek [wideo]

były bramkarz Jagiellonii Białystok, Mobilna Akademia Młodych Orłów
23.11.2022

"Patrząc na historię, jak rozpoczynaliśmy wielkie turnieje, to po meczu z Meksykiem trzeba być optymistą. Niedosyt jest, ale w perspektywie całego turnieju, drzwi są cały czas otwarte" - mówi Mirosław Dymek.


foto: Monika Kalicka

Mateusz Zaremba [wideo]

z Biura Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców
22.11.2022

Od 1 grudnia będą obowiązywały maksymalne stawki za energię elektryczną. Z zamrożenia cen będą mogły skorzystać małe i średnie mikrofirmy, ale do końca miesiąca przedsiębiorcy muszą złożyć oświadczenie u swojego dostawcy energii.

dr Wiesław Smolski, fot. Joanna Szubzda

dr Wiesław Smolski [wideo]

z Niepaństwowej Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Białymstoku
21.11.2022

Eksperci podkreślają, że nowoczesne bezpieczeństwo to nowoczesny system obrony cywilnej. Czy mamy taką w Polsce?

Aleksandra Sadokierska i Joanna Sikora, źródło PRB

Aleksandra Sadokierska i Joanna Sikora

reportażystki Polskiego Radia Białystok
18.11.2022

- Z reportażem jest tak, że zaczyna się oczywiście od tematu, od bohatera. Te tematy przychodzą do nas. Są przeróżne sytuacje, pomysłów i historii jest tysiąc - mówi Joanna Sikora, która otrzymała Grand Prix Konkursu Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji za reportaż "Tola". Aleksandra Sadokierska dostała główną nagrodę w kategorii Dokument Roku na Ogólnopolskim Konkursie Reportażystów "Melchiory".


Joanna Buźniak, fot. Paweł Wądołowski

Joanna Buźniak

naczelnik wydziału Zarządzania Kryzysowego w Urzędzie Miejskim w Łomży
18.11.2022

Dziś w Łomży będą włączone syreny alarmowe - dlaczego tak się stanie? A także jak powinniśmy się zachować kiedy takie syreny usłyszymy?

prof. Adam Bartnicki, fot. Joanna Szubzda

prof. Adam Bartnicki [wideo]

ekspert ds. bezpieczeństwa z Wydziału Prawa Uniwersytetu w Białymstoku
17.11.2022

- To nie jest tak, że władze Polski mogły "machać szabelką". Wykazały się bardzo daleko idącą rozwagą, co zresztą zostało docenione przez naszych sojuszników. Nikomu nie zależy na eskalacji działań wojennych - mówi o incydencie w Przewodowie prof. Bartnicki.

Maksymilian Dura, źródło: defence24.pl

Maksymilian Dura

komandor porucznik rezerwy Marynarki Wojennej, ekspert portalu Defence24.pl
16.11.2022

"System przeciwlotniczy rozwinięty teraz na terytorium całej Polski; zabezpiecza pełną obserwację terenu tylko do wysokości 3 tys. metrów. Nie ma możliwości w czasie pokoju rozstawienia stacji aktywnie działających, które by śledziły na niższym pułapie" - mówi Maksymilian Dura.


Generał Andrzej Jakubaszek, fot. Barbara Sokolińska

gen. Andrzej Jakubaszek

komendant Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej
16.11.2022

"Powinniśmy od początku bardziej szczegółowo komunikować to, co dzieje się na granicy. Pewne sytuacje w odbiorze społecznym wynikały, być może, z niepełnych informacji jakie były przekazywane po naszej stronie, ale mieliśmy wiele rzeczy do robienia w kontekście systemu ochrony granicy" - mówi gen. Andrzej Jakubaszek.

fot. Monika Kalicka

Wojciech Szewko

ekspert ds. międzynarodowych
16.11.2022

"Z całą pewnością ten fragment przestrzeni jest monitorowany od początku konfliktu przez radary i samoloty NATO, w związku z tym ustalenie trajektorii tego pocisku, skąd został wystrzelony, to jest kwestia dość krótkiego czasu" - mówił na antenie Polskiego Radia Białystok dr Wojciech Szewko.

Jakub Dudziak źródło: Urząd do Spraw Cudzoziemców

Jakub Dudziak

rzecznik Urzędu do Spraw Cudzoziemców
15.11.2022

- Wzrosła liczba cudzoziemców ubiegających się w Polsce o udzielenie ochrony międzynarodowej lub składających wnioski uchodźcze. Takie wnioski złożyło o 30 proc. osób więcej niż w analogicznym okresu ubiegłego roku.


Wojciech Strzałkowski, fot. Robert Bońkowski

Wojciech Strzałkowski

przewodniczący rady nadzorczej Jagiellonii Białystok
14.11.2022

"Z czego wynika taka słaba pozycja w tabeli? Przede wszystkim można powiedzieć, że to niespotykany pech, bo weźmy pod uwagę ilość kontuzji w jednej tylko formacji, formacji obronnej. Czy to nie można nazwać pechem, żeby pięciu stoperów doznało kontuzji w jednej rundzie?" - mówi Wojciech Strzałkowski.

Wojciech Pertkiewicz, fot. Monika Kalicka

Wojciech Pertkiewicz

prezes Jagiellonii Białystok
13.11.2022

Z mojej strony nie ma takich zakusów (na zwolnienie trenera Macieja Stolarczyka - przyp. red.) - mówił w Polskim Radiu Białystok prezes Jagiellonii Białystok Wojciech Pertkiewicz. - Myślę, że nasz kłopot niekoniecznie tkwi w trenerze.

dr Karol Nawrocki, fot. Joanna Szubzda

dr Karol Nawrocki

prezes Instytutu Pamięci Narodowej
11.11.2022

- Nadal będziemy bardzo aktywni w kwestii poszukiwań i identyfikacji ofiar systemów totalitarnych i ich upamiętnień - mówi prezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Karol Nawrocki.


Karol Świderski, fot. Barbara Sokolińska

Karol Świderski

napastnik reprezentacji Polski
10.11.2022

Wszystko jasne. Trener piłkarskiej reprezentacji Polski Czesław Michniewicz ogłosił w czwartek (10.11) nazwiska 26 piłkarzy, którzy polecą na mistrzostwa świata w Katarze. Wybrał ich z 47-osobowej tak zwanej szerokiej kadry.

fot. Monika Kalicka

Katarzyna Cybulska

główny specjalista do spraw ochrony powietrza w woj. podlaskim
10.11.2022

"W przypadku niekorzystnych warunków atmosferycznych cząstki pyłu nie rozprzestrzeniają się do wyższych warstw atmosfery, tylko gromadzą się niżej ziemi i wtedy powstaje zjawisko smogu. Gdy jest mgła, to wtedy daje się to odczuć. Powietrze jest ciężkie, czuć taki zapach dymu w powietrzu" - mówi Katarzyna Cybulska.

Robert Polak, fot. Barbara Sokolińska

Robert Polak

wiceprzewodniczący Związku Zawodowego Pracowników MSWiAP
9.11.2022

"My jako pracownicy Straży Granicznej i Policji zarabiamy najmniej w stosunku do innych urzędów" - mówił w Polskim Radiu Białystok wiceprzewodniczący Związku Zawodowego Pracowników MSWiAP Robert Polak.


Lech Dzienis, fot. Monika Kalicka

prof. Lech Dzienis

pełnomocnik Zarządu Województwa Podlaskiego do spraw utworzenia Centrum Nauki i Sztuki o Drewnie Xylopolis
8.11.2022

Ma to być zupełnie unikatowe miejsce na mapie Białegostoku i całego regionu - przedstawiające drewno, jego piękno i szerokie możliwości wykorzystania. W mieście ma powstać Centrum Nauki i Sztuki o Drewnie Xylopolis.

Mariusz Błaszczak, fot. Joanna Szubzda

Mariusz Błaszczak

wicepremier, minister obrony narodowej
8.11.2022

“Robimy wszystko żeby wzmocnić Wojsko Polskie. Jednym z elementów wzmocnienia Wojska Polskiego jest powoływanie do życia nowych jednostek wojskowych” - mówił w Radiu Białystok wicepremier, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.

Grzegorz Kuczyński, fot. Sylwia Krassowska

Grzegorz Kuczyński

prezes Fundacji Białystok Biega
7.11.2022

"Pierwszą imprezę "Biegnę dla Niepodległej" zrobiliśmy w setną rocznicę odzyskania niepodległości w 2018 roku i od tamtej pory co roku spotykamy się z biegaczami na alei marszałka Józefa Piłsudskiego. To sobie wymarzyliśmy już kilka lat temu i tego się trzymamy. Wspólnie chcemy uczcić odzyskanie przez Polskę niepodległości. To bardzo radosne święto, myślę, że tak powinniśmy zamanifestować radość" - mówił w Radiu Białystok prezes Fundacji Białystok Biega Grzegorz Kuczyński.


Jarosław Kaczyński, fot. Sylwia Krassowska

Jarosław Kaczyński

prezes Prawa i Sprawiedliwości
7.11.2022

W miniony weekend (5-6.11) prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński odwiedził Suwałki. Zapytaliśmy go m.in. o modernizację drogi z Białegostoku do Suwałk, o przesmyk suwalski i sytuację na polsko-białoruskiej granicy.

Grzegorz Jakuć, fot. Sylwia Krassowska

Grzegorz Jakuć

przewodniczący zarządu Związku Gmin Wiejskich Województwa Podlaskiego
4.11.2022

"Nie znamy do końca jakości, wiarygodności certyfikatów, bo węgiel jest bardzo specyficznym towarem. Każdy węgiel jest czarny, ale co w sobie zawiera, to się okaże dopiero w życiu" - mówi Grzegorz Jakuć.

prof. Adam Bartnicki, fot. Joanna Szubzda

prof. Adam Bartnicki [wideo]

ekspert ds. bezpieczeństwa z Wydziału Prawa Uniwersytetu w Białymstoku
3.11.2022

Jak poinformowało Ministerstwo Obrony Narodowej, na granicy z obwodem kaliningradzkim powstanie tymczasowa zapora. Dlaczego polskie wojsko wzmocni kolejną granicę? Jakie zagrożenie może czekać nas ze strony Rosji?


Marcin Wroński, fot. Monika Kalicka

Marcin Wroński

zastępca Dyrektora Generalnego Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa
2.11.2022

"Jak prześledzimy giełdy surowców rolnych, które są wyznacznikami cen na całym świecie, to w przeciągu ostatniego roku widzimy ogromne wzrosty. Te koszty przekładają się na ceny żywności, niekiedy z pewnym opóźnieniem" - mówi Marcin Wroński.

Konrad Trzonkowski, źródło: arp.pl

prof. Konrad Trzonkowski

dyrektor Agencji Rozwoju Przemysłu
2.11.2022

"Wszyscy marzymy o tym, żeby rok 2024 był już rokiem stabilności gospodarczej" - mówi prof. Konrad Trzonkowski.

Jerzy Kopania, fot. Sylwia Krassowska

prof. Jerzy Kopania [wideo]

filozof, etyk
31.10.2022

"Wydaje mi się, że wszystkie marzenia o tym, że Rosja stanie się kiedyś państwem demokratycznym są jednak próżnymi marzeniami" - mówił na antenie Polskiego Radia Białystok prof. Jerzy Kopania.


Jesus Imaz, fot. Joanna Szubzda

Jesus Imaz

napastnik Jagiellonii Białystok
30.10.2022

- Nikt nie lubi przegrywać 2:5, a szczególnie boli porażka przed własną publicznością - mówi o meczu z Legią Warszawa Jesus Imaz.

ks. Jan Pochodowicz i Sebastian Ptaszyński, fot. Marcin Gliński

ks. Jan Pochodowicz i Sebastian Ptaszyński [wideo]

proboszcz parafii pw. Przemienienia Pańskiego w Wasilkowie i koordynator kwesty
28.10.2022

"Cmentarz w Wasilkowie jest jednym z piękniejszych w okolicy. Jest zabytkowy i dlatego też wymaga opieki, wymaga konserwacji" - mówił w Radiu Białystok ks. Jan Pochodowicz.

prof. Dariusz Kiełczewski, fot. Joanna Szubzda

prof. Dariusz Kiełczewski

profesor Uniwersytetu w Białymstoku
27.10.2022

"Moja propozycja w tej książce jest taka, żeby przestać się kłócić i powrócić do ekonomii jako nauki empirycznej, która pozwala rozwiązać konkretne problemy gospodarcze" - mówi prof. Dariusz Kiełczewski.
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok