Radio Białystok | Gość | Daniel Czyżewski [wideo] - ekspert z portalu Energetyka24.com

Daniel Czyżewski [wideo]

ekspert z portalu Energetyka24.com

15.09.2022, 07:50, akt. 16.09.2022, 10:48

"Absolutnie nie należy klikać w żadne linki, które są wysyłane SMS-em z nieznanego numeru, nawet jeżeli jest tam nazwa jakiejś zaufanej instytucji. To jest bardzo częsta praktyka oszustów" - mówi Daniel Czyżewski.

Daniel Czyżewski, źródło: energetyka24.com
Daniel Czyżewski, źródło: energetyka24.com


0:00
0:00
Z Danielem Czyżewskim rozmawia Renata Reda | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Przy rosnących cenach energii elektrycznej wiele osób szuka oszczędności i łatwo może paść ofiarą oszustów. Atrakcyjnym obszarem do działalności nieuczciwych sprzedawców stały się też takie towary deficytowe jak węgiel, pelet czy ekogroszek. Jak nie dać się oszukać? Między innymi o tym z ekspertem portalu Energetyka24.com Danielem Czyżewskim rozmawia Renata Reda.



Renata Reda: Coraz częściej pojawiają się informacje o kolejnych oszukanych osobach, które skusiła atrakcyjna cena opału w internecie. Pieniądze zapłacili, towaru nie dostali. O czym należy pamiętać przy tego rodzaju transakcjach? 



Daniel Czyżewski: Oszustwa, jak obecnie na węgiel, bo teraz ten surowiec jest gorącym tematem, funkcjonowały już wcześniej. Przybierają one różną formę, od SMS-ów z informacją na przykład, że jest atrakcyjna cena węgla, tylko proszę kliknąć link. Często oszuści budują własne fałszywe strony internetowe, które wyglądają jak strony dostawców, na przykład Polskiej Grupy Górniczej i potem wyłudzają poprzez te strony dane. Ten, który jest ofiarą tego oszustwa, podaje swoje dane, kartę kredytową i inne dane, które pozwalają zalogować się oszustowi czy po prostu pobrać z konta bankowego ofiary pieniądze. To mogą być też ogłoszenia, na przykład na stronach sprzedażowych. Tutaj należy uważać na to, żeby absolutnie nie wpłacać zaliczek, nie przedpłacać na towar, bo często taka osoba, która zamieszcza tam ogłoszenie, po prostu pobiera te pieniądze, a potem kontakt z nią się urywa. To mogą być też ogłoszenia na mediach społecznościowych. W ogóle dobrą zasadą, nie tylko w przypadku węgla, w przypadku obecnej sytuacji, jest niewpłacanie pieniędzy przed odbiorem towaru. Absolutnie nie należy klikać w żadne linki, które się dostaje nagle w SMS-ie. Często ja sam dostawałem takie linki, że czeka paczka w znanej sieci paczkomatów czy też jutro obetniemy panu prąd.



To bardzo częste oszustwa w ostatnich latach, a teraz nabrały na sile.



Tak, to prawda. Ta zasada pozwoli się uchronić przed wieloma oszustami. Po prostu nie należy klikać absolutnie w żadne linki z nieznanego numeru, nawet jeżeli jest tam nazwa jakiejś zaufanej instytucji, które są wysyłane w SMS-ie, bo to jest bardzo częsta praktyka oszustów. Niestety takie SMS-y są wysyłane masowo, ktoś posiada bazę numerów, wysyła do 50 tys. osób, bo zawsze ktoś się trafi. Można się uchronić przed tego typu sytuacjami, po prostu w żadne linki z SMS nie klikajmy.



Oszuści dostarczają też towar, ale później się okazuje, że nie taki, jak zamawialiśmy. Jak się przed tym uchronić? Czy łatwo jest poznać, że węgiel, to węgiel, a nie na przykład kamienie?



Ktoś, kto kupuje węgiel co roku czy grzeje węglem w sezonie grzewczym, pewnie wie, jak wygląda, jak powinien wyglądać, jak wygląda w dotyku, jaką ma barwę czy szorstkość, więc myślę, że tutaj nie powinno być problemu. Zdarzają się takie sytuacje, że ten węgiel jest z czymś wymieszany. Może miał jest trochę trudniej rozpoznać, niż jakieś duże bryły węgla, więc to już kwestia tego, żeby dokładnie sprawdzić ten towar. Oczywiście jak ktoś bierze dużo, to gdzieś tam w głębi może znajdować się inny węgiel. Dobrą zasadą jest też po prostu sieć sprawdzonych dostawców PGG. W innej sytuacji łatwo jest się po prostu naciąć, ponieważ sytuacja jest chaotyczna, napięta. Węgla brakuje i wiele osób widzi na przykład atrakcyjną cenę, liczy sobie, że to będzie się opłacać, a okazuje się, że zostali oszukani. Oczywiście są takie sytuacje, takie okazje, że można gdzieś ten węgiel dostać taniej, nawet z kopalni, ale warto zawsze sprawdzić, czy tu nie ma jakiegoś haczyka przy tej niższej cenie.



W tym roku możliwe będzie palenie w piecach zakazanym dotąd miałem węglowym. Spalanie tego opału jest szkodliwe dla naszego zdrowia. Kto może nim palić, bo nie w każdym piecu.



Miał to jest węgiel w takim stanie, który głównie przeznaczony jest dla elektrowni, elektrociepłowni. Tam znacznie łatwiej jest wykorzystywać miał węglowy. Do Polski, wcześniej z Rosji, sprowadzony był węgiel w dużych bryłach do ogrzewania gospodarstw domowych, taki węgiel najlepiej się pali, takim najlepiej ogrzewać pojedyncze domy. Niestety wydaje się, że duża część tego węgla, który sprowadzamy zza oceanów, z Australii, z Indonezji czy też RPA, a nawet ze Stanów Zjednoczonych, to będzie bardziej miał węglowy, bo po prostu sama natura i liczba tych przeładowań sprawia, że ten węgiel się zwyczajnie kruszy. Są konkretne zalecenia, jeżeli chodzi o palenie miałem i wymaga to więcej pracy. W przypadku braku odpowiedniej wiedzy bardzo łatwo zniszczyć sobie komin. Taki węgiel potrafi się mocno pylić. Trzeba uzyskać pełną wiedzę na temat jak palić miałem węglowym przed tym, jak się go zakupi do ogrzewania swojego domu.



Szefowa Komisji Europejskiej ogłosiła w całej Unii p   lan walki z kryzysem energetycznym. Obowiązkowe ograniczenie zużycia energii elektrycznej i zebranie nadmiernych zysków firm energetycznych, by przekazać je odbiorcom dotkniętym przez kryzys. Co pan sądzi o tym planie i w jakim stopniu on nam pomoże? 



Jest to pomysł na kryzys energetyczny. Faktem jest, że dużo spółek energetycznych węglowych, naftowych, gazowych uzyskało duże zyski przez ostatnie kilkanaście miesięcy, więc pomysł podzielenia się tymi zyskami, nie w tak dużym stopniu, jak zaproponowała komisja, jest zasadny, żeby ulżyć gospodarstwom domowym. Mamy też limit przychodów dla niektórych wytwórców energii, którzy uzyskują też bardzo wysokie zarobki. To też pewnie jeszcze będzie dyskutowane, ale to też jest jakiś pomysł, żeby w tym kryzysie energetycznym odciążyć wiele instytucji. Są jeszcze postulaty może na dłuższą metę, jak reformy rynku energii, reformy rynku gazowego, ale to pewnie efekty tego będą widoczne bardziej przez najbliższe lata niż miesiące. Redukcja zużycia energii może wzbudzać pewne emocje, aczkolwiek z informacji, do których dotarłem, będzie to redukcja na poziomie 5-10% w tych godzinach szczytowego zapotrzebowania, więc nie sądzę, żeby to było bardzo dotkliwe dla mieszkańców.



Dziękuję panu bardzo za rozmowę.


| red: sk, sp


Przeczytaj, zanim skomentujesz



ZNAJDŹ NAS





REKLAMA
OiFP Inauguracja

REKLAMA
OiFP - Broadway

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego
Grzegorz Kuczyński i Przemysław Sajewski, fot. Marcin Gliński

Przemysław Sajewski i Grzegorz Kuczyński

biegacz i prezes Fundacji Białystok Biega
29.09.2023

Po raz czwarty w Supraślu odbędzie się impreza biegowa Bison Ultra Trail.

prof. Daniel Boćkowski, fot. Sylwia Krassowska

prof. Daniel Boćkowski [wideo]

ekspert ds. bezpieczeństwa z UwB
29.09.2023

"Pojemność Europy jest ograniczona. Nie łudźmy się - także możliwości adaptacyjne. One się powoli wyczerpują, a tak naprawdę ten kryzys migracyjny chyba dopiero narasta" - mówił w Polskim Radiu Białystok ekspert ds. bezpieczeństwa z UwB, prof. Daniel Boćkowski.

Kamil Bortniczuk, źródło: gov.pl

Kamil Bortniczuk

minister sportu i turystyki
28.09.2023

"Rosyjscy sportowcy powinni być w ogóle wyłączeni z możliwości rywalizowania na arenach międzynarodowych z przedstawicielami cywilizowanego świata" - mówił w Polskim Radiu Białystok minister sportu i turystyki Kamil Bortniczuk.


Piotr Koszarek, fot. Marcin Gliński

Piotr Koszarek [wideo]

lider podlaskiej listy Bezpartyjnych Samorządowców
27.09.2023

- Jesteśmy jako jedyne ugrupowanie pierwszą siłą w tych wyborach, która startuje poza systemem partyjnym, poza tymi partiami, które istnieją i są już w parlamencie - mówi lider podlaskiej listy Bezpartyjnych Samorządowców Piotr Koszarek.

Paweł Krutul, fot. Sylwia Krassowska

Paweł Krutul [wideo]

lider podlaskiej listy Nowej Lewicy w wyborach do Sejmu
26.09.2023

"Chcemy powtórzyć wynik, który był cztery lata temu. Mamy apetyt i nadzieję na drugi mandat w woj. podlaskim" - mówi Paweł Krutul.

Krzysztof Bosak, fot. Marcin Gliński

Krzysztof Bosak [wideo]

lider podlaskiej listy Konfederacji w wyborach do Sejmu
25.09.2023

- Wydaje mi się, że nie mamy dowodów na to, że zachęty finansowe kształtują dzietność. (...) Dzietność jest rzeczą w dużej mierze uwarunkowaną kulturowo, a politycy nie mają obecnie zbyt dużego wpływu na kulturę - mówi Bosak.


Janusz Wojciechowski, fot. Marcin Gliński

Janusz Wojciechowski [wideo]

komisarz Unii Europejskiej ds. rolnictwa
22.09.2023

"Nigdy nie było tak dużej pomocy finansowej dla rolników w historii Polski i w całej Unii Europejskiej" - mówi Janusz Wojciechowski.

prof. Oksana Wojciuk, fot. Marcin Gliński

prof. Oksana Wojciuk [wideo]

z Wydziału Historii i Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu w Białymstoku
21.09.2023

"Myślę, że stosunek Ukraińców do Polaków się nie zmienia. Polska stała się drugim domem dla Ukraińców i wielu wciąż tutaj mieszka" - mówiła w Polskim Radiu Białystok profesor Oksana Wojciuk.

Daniel Czyżewski

Daniel Czyżewski [wideo]

ekspert portalu Energetyka24
20.09.2023

- Te warunki są tak szerokie, niewymagające, że załapie się na nie zdecydowana większość odbiorców w gospodarstwach domowych - mówi o warunkach uzyskania dodatkowej obniżki cen energii elektrycznej Daniel Czyżewski.


prof. Adam Bartnicki, fot. Joanna Szubzda

prof. Adam Bartnicki [wideo]

dziekan wydziału stosunków międzynarodowych UwB, ekspert ds. bezpieczeństwa
19.09.2023

- To bardzo dziwna gra Komisji Europejskiej. Ursula von der Leyen - wbrew interesowi państw UE, co jest pewną sytuacją kuriozalną i bezprecedensową - zadecydowała o tym, że nie będzie wspierać interesu państw członkowskich, tylko będzie wspierać interes Ukrainy.

Dominika Dębska i Aleksandra Sadokierska, fot. Dominik Lubowicki

Dominika Dębska i Aleksandra Sadokierska

Dziennikarki Polskiego Radia Białystok uhonorowane na Ogólnopolskim Konkursie Reportażu i Dokumentu Radiowego Bałtyk 2023
18.09.2023

- Dla sukcesu w reportażu najważniejsza jest ciekawość drugiego człowieka - mówiła Dominika Dębska.

Szymon Hołownia, fot. Sylwia Krassowska

Szymon Hołownia

lider podlaskiej listy kandydatów do Sejmu Trzeciej Drogi, przewodniczący Polski 2050
18.09.2023

W Polskim Radiu Białystok przedstawiamy programy wyborcze ogólnopolskich komitetów wyborczych. Dziś powiemy o propozycjach Trzeciej Drogi - Koalicji Polski 2050 i Polskiego Stronnictwa Ludowego.


Janusz Bielawski, fot. Marcin Gliński

Janusz Bielawski

prezes ŁKS-u Juvenia Białystok
17.09.2023

"Nie ma żadnego podejrzenia o doping ze strony Natalii, a jedynie o niezmienione terminy i godziny, w których może przyjechać kontroler. (...) Jeżeli spojrzeć na całe to zamieszanie logicznie, to sprawa jest absurdalna, a niesie za sobą tak wielkie konsekwencje. (...) Miejmy nadzieję, że władze międzynarodowej federacji przychylą się do prośby i pisma, które tworzy polski związek i ta kara zostanie cofnięta."

fot. Piotr Pietruczuk

Aleksandra Budlewska i Bartosz Szolc

organizatorzy XII Podlaskiego Marszu dla Życia
15.09.2023

XII Podlaski Marsz dla Życia przejdzie w niedzielę (17.09) ulicami Białegostoku. Jego hasło to „Dzieci Przyszłością Polski”.

dr Piotr Popławski, fot. Barbara Sokolińska

dr Piotr Popławski [wideo]

kierownik Działu Projektów Edukacyjnych i Kulturalnych Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku
15.09.2023

- Trzeba pamiętać, że deportacje, które Sowieci gotowali Polakom w roku 1940 i 1941 dotknęły nie tylko dorosłych, ale też całych rodzin - z dziećmi, z osobami starszymi - mówi dr Piotr Popławski.


Marzena Paczuska, fot. Joanna Szubzda

Marzena Paczuska

z Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji
14.09.2023

- Z dużym niepokojem obserwuję, że dziennikarze i media wchodzą bardzo ostro w rolę stronników i wojowników poszczególnych stron sporu politycznego. Dziennikarze nie są od emocjonowania się, dziennikarze są od relacjonowania.

Krzysztof Truskolaski, fot. Sylwia Krassowska

Krzysztof Truskolaski [wideo]

lider podlaskiej listy Koalicji Obywatelskiej do Sejmu
14.09.2023

"Proponujemy konkretne rozwiązania dla Polaków, aby po wyborach mogli się z nich cieszyć" - mówi Krzysztof Truskolaski.

gen. bryg. Arkadiusz Mikołajczyk, fot. Joanna Szubzda

gen. bryg. Arkadiusz Mikołajczyk [wideo]

dowódca Wojskowego Zgrupowania Zadaniowego Podlasie
13.09.2023

- Bardzo się cieszę, że znaczna część społeczeństwa tutaj na Podlasiu rozumie kwestię dotyczącą bezpieczeństwa i bardzo podkreśla i docenia to, że tutaj jesteśmy. Wielu ludzi naprawdę nam kibicuje i nas wspiera.


foto: Monika Kalicka

dr hab. Adam Gendźwiłł

politolog, socjolog, profesor Uniwersytetu Warszawskiego, ekspert Fundacji Batorego
12.09.2023

"Kampania wyborcza w tym roku jest bardzo spolaryzowana. To jest trochę pochodną tego, jak wygląda polityka w Polsce. Ona jest coraz gorętsza jeśli chodzi o taką temperaturę sporu" - mówił w Polskim Radiu Białystok dr hab. Adam Gendźwiłł.

Jacek Sasin, fot. Sylwia Krassowska

Jacek Sasin [wideo]

minister aktywów państwowych, lider podlaskiej listy PiS do Sejmu
11.09.2023

- Te osiem punktów programowych nie wyczerpuje naszej oferty dla Polaków - mówi o programie wyborczym Prawa i Sprawiedliwości Jacek Sasin.

Artur Kosicki, fot. Sylwia Krassowska

Artur Kosicki [wideo]

marszałek województwa podlaskiego
8.09.2023

"Dożynki wojewódzkie są sposobem na integrację całej społeczności wiejskiej, rolników, producentów. Chcemy też pokazać ludziom z miasta, jaka jest podlaska wieś" - mówi Artur Kosicki.


Jarosław Zieliński, fot. Barbara Sokolińska

Jarosław Zieliński [wideo]

poseł Prawa i Sprawiedliwości
7.09.2023

- Budowa pewnych odcinków tej drogi rozpocznie się już niebawem, być może już nawet za kilka dni - mówi Jarosław Zieliński o budowie trasy ekspresowej S8 z Białegostoku do Suwałk.

Dorota Wyszkowska, fot. Sylwia Krassowska

Dorota Wyszkowska [wideo]

zastępca dyrektora Urzędu Statystycznego w Białymstoku
6.09.2023

"Niestety w ostatnim roku, podobnie jak w poprzednich latach, liczba ludności naszego województwa spadła" - mówi Dorota Wyszkowska.

fot. Marcin Gliński

Marcin Marczak [wideo]

przewodniczący Podlaskiej Izby Architektów
5.09.2023

"Bloki z wielkiej płyty nie muszą straszyć. One mogą przykuwać wzrok, dawać cień i to było założenie tych dawnych czasów, kiedy te bloki powstawały. To była jakaś wizja, to był jakiś pomysł. Obecnie deweloper nie myśli szerzej, po prostu chce wycisnąć maksa z działki i te działki ma też bardzo ograniczone" - mówił w Polskim Radiu Białystok przewodniczący Podlaskiej Izby Architektów Marcin Marczak.


Dariusz Piontkowski, fot. Sylwia Krassowska

Dariusz Piontkowski [wideo]

wiceminister edukacji i nauki
4.09.2023

- To był postulat wielu środowisk gospodarczych, które uważały, że trzeba większą uwagę zwrócić na naukę ekonomii, ale w takim aspekcie praktycznym - mówi o wprowadzeniu nowego przedmiotu szkolnego - biznes i zarządzanie Dariusz Piontkowski.

dr inż. Maciej Kłopotowski, fot. Sylwia Krassowska

dr inż. Maciej Kłopotowski

z Politechniki Białostockiej
1.09.2023

50 lat temu Białystok i ówczesne województwo białostockie stało się na kilka dni najważniejszym miejscem w Polsce. Wszystko to z powodu Centralnych Dożynek, jakie peerelowska władza postanowiła zorganizować właśnie w stolicy naszego regionu.

prof. Joanna Zajkowska, fot. Barbara Sokolińska

prof. Joanna Zajkowska [wideo]

podlaska konsultant w dziedzinie epidemiologii
29.08.2023

Nie żyje już 14 osób zakażonych bakterią legionella. Liczba osób zakażonych, którzy trafili do szpitali wzrosła do 153.


Stanisław Żaryn, źródło: www.gov.pl

Stanisław Żaryn [wideo]

zastępca ministra koordynatora służb specjalnych
28.08.2023

"Mamy do czynienia z serią incydentów, która częściowo destabilizuje ruch pociągów. Musimy sprawdzić, czy to zbieg okoliczności, czy mówimy o operacjach zaplanowanych przez służby Federacji Rosyjskiej" - mówi Stanisław Żaryn.

fot. Marcin Gliński

Józef Mozolewski

25.08.2023

Lista emerytur pomostowych może być powiększona o kolejne zawody - zapowiada przewodniczący podlaskiej Solidarności.

dr Marek Jedynak i Marek Gajewski, fot. Sylwia Krassowska

dr Marek Jedynak i Marek Gajewski

dyrektor białostockiego oddziału IPN i autor biogramu generała Ludwika Kmicica-Skrzyńskiego
24.08.2023

- Przed wojną generał Ludwik Kmicic-Skrzyński był jedną z najbardziej rozpoznawalnych osobistości garnizonu Białystok, jako dowódca Brygady Kawalerii "Białystok". Swój szlak bojowy zakończył w Wielkiej Brytanii. Dzisiaj, jako bohater narodowy, wraca do Polski - mówi dr Marek Jedynak.


fot. Marcin Gliński

Mieczysław Baszko

poseł, prezes Krajowego Zrzeszenia LZS
24.08.2023

1500 zawodników z całej Polski rywalizować będzie w najbliższych dniach w Białymstoku i w Łapach. Rozpoczynają się 26. Ogólnopolskie Igrzyska LZS.

Elżbieta Baron, fot. Adam Janczewski

Elżbieta Baron

zastępca dyrektora ds. projektów kulturalno-edukacyjnych i badawczych Narodowego Centrum Kultury
23.08.2023

Przed nami Wschód Kultury – Inny Wymiar w Białymstoku. Z tej okazji przez kilka dni w stolicy Podlasia będą specjalne koncerty, wystawy, pokazy filmowe i warsztaty. 

Mariusz Bartoszewicz i Wojciech Antczak

Mariusz Bartoszewicz i Wojciech Antczak

Akademia koszykówki "Młode Żubry"
14.08.2023

Nabór jest ciągły i dotyczy zarówno dziewczynek, jak i chłopców. Działająca w Białymstoku akademia koszykówki "Młode Żubry" zachęca do udziału w zajęciach nawet już kilkuletnie dzieci.


Michał Wiśniewski, źródło: www.gov.pl

Michał Wiśniewski

wiceminister obrony narodowej
11.08.2023

Do 2026 roku Polska będzie miała najsilniejszą armię lądową w Europie - mówi gość Polskiego Radia Białystok - wiceminister obrony narodowej Michał Wiśniewski.

fot. Marcin Gliński

dr Radosław Poniat [wideo]

z Uniwersytetu w Białymstoku
9.08.2023

Jaka będzie ta kampania? Na pewno krótka. A to dlatego, że na 15 października prezydent RP Andrzej Duda wyznaczył termin wyborów parlamentarnych. Wtedy wybierać będziemy posłów i senatorów na nową kadencję - w województwie podlaskim to łącznie 17 osób (14 posłów i trzech senatorów). Do 6 września poznamy listy kandydatów.

dr hab. Daniel Boćkowski, fot. Sylwia Krassowska

prof. Daniel Boćkowski [wideo]

ekspert. ds. bezpieczeństwa
2.08.2023

- Incydent z białoruskimi śmigłowcami to akcja mająca zmusić nas do określonych działań, pewnego rodzaju prowokacja. Białorusinom zależało na tym, aby nas przetestować.




źródło: www.radio.bialystok.pl​

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok