Radio Białystok | Gość | Robert Polak - wiceprzewodniczący Związku Zawodowego Pracowników MSWiAP

Robert Polak

wiceprzewodniczący Związku Zawodowego Pracowników MSWiAP

9.11.2022, 07:52, akt. 09:22

"My jako pracownicy Straży Granicznej i Policji zarabiamy najmniej w stosunku do innych urzędów" - mówił w Polskim Radiu Białystok wiceprzewodniczący Związku Zawodowego Pracowników MSWiAP Robert Polak.

Robert Polak, fot. Barbara Sokolińska
Robert Polak, fot. Barbara Sokolińska


0:00
0:00
Z Robertem Polakiem rozmawia Adam Janczewski | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Organizacje związkowe reprezentujące pracowników i funkcjonariuszy policji i pracowników Straży Granicznej zawarły porozumienie w sprawie powołania Międzyzwiązkowego Komitetu Protestacyjnego. 

Czego się domagają i czy czeka nas paraliż służb? – m.in. o to z Robertem Polakiem - wiceprzewodniczącym Związku Zawodowego Pracowników Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji Państwowej odpowiedzialnym za pracowników Straży Granicznej rozmawia Adam Janczewski.


Adam Janczewski: Czego domagają się związkowcy, którzy zrzeszają pracowników mundurowych i cywilnych Straży Granicznej, Policji i innych formacji?


Robert Polak: Przede wszystkim dążymy do tego, aby waloryzacja wypłat odpowiadała wzrostowi inflacji. Abyśmy rzeczywiście mogli odczuć to jako wzrost wynagrodzeń, a nie obniżkę płac.


Czyli jaki wzrost płac byłby dla was satysfakcjonujący?


Minimum 20 procent.


To niemało.


Niemało, natomiast biorąc pod uwagę, że mamy teraz inflację na poziomie 17,9 proc. uważamy, że to jest taka kwota, która by mogła cokolwiek zrobić.

Wiąże się to też z tym, że w przyszłym roku wzrasta płaca minimalna, natomiast my jako pracownicy Straży Granicznej i Policji zarabiamy najmniej w stosunku do innych urzędów. Żeby można było zrozumieć, dlaczego się takich podwyżek domagamy – dane, które posiadam z dnia 30 września: na 3259 osób zatrudnionych w całej Polsce w Straży Granicznej w lipcu będzie wymagało podniesienia do minimalnej płacy 59,39 proc.


Czyli prawie 60 proc. cywilnych pracowników Straży Granicznej zarabia teraz poniżej płacy minimalnej, która będzie obowiązywać w przyszłym roku?


Dokładnie tak.


A jaką podwyżkę płac proponuje wam ministerstwo?


Ministerstwo zaoferowało zwiększenie funduszu płac o 7,8 proc.


Czyli do 20 jeszcze daleko.


Do 20 daleko, natomiast te 7,8 to ma być sfinansowanie, wyrównanie do minimalnej i to, co nam zostanie dopiero przeznaczone będzie na podwyżki. Stąd też jednym z naszych postulatów jest zapewnienie środków do wyrównania do minimalnej i dopiero wtedy dokonania waloryzacji płac.


Czego jeszcze się domagacie?


Domagamy się też rozwiązań systemowych, ponieważ ta sytuacja, która spotyka nas w tym roku spotkała już nas w poprzednim roku, gdzie na przykładzie Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej 80 proc. pracowników w styczniu miało podniesioną wypłatę do minimalnej.


Czyli chcielibyście, żeby tak było za każdym razem co roku, systemowo, żebyście nie musieli protestować i przypominać się?


Dokładnie tak. Propozycje padły, do lutego wydawało nam się, że ta współpraca z ministerstwem spraw wewnętrznych układa się i dojdziemy do wypracowania wspólnego stanowiska, natomiast w tej chwili nie możemy nawet się doprosić o spotkanie i przedstawienie swoich argumentów i argumentów ze strony MSWiA.


I między innymi dlatego dziś przed południem w Warszawie będzie protest funkcjonariuszy Policji przed kancelarią premiera?


Funkcjonariuszy zarówno Policji, jak i Straży Granicznej, ale też Służby Więziennej i Straży Pożarnej.


Jak ma wyglądać ta manifestacja?


Ta manifestacja ma przede wszystkim pokazać, że nie zgadzają się na zaproponowaną waloryzację płac w wysokości 7,8 proc., gdyż to nie jest podwyżka, tylko utrzymanie gorszego stanu, niż poziom inflacji.


Protestować chcą funkcjonariusze Policji, Straży Pożarnej, Służby Więziennej, Straży Granicznej… Czy może nas czekać paraliż służb w związku z tym?


Nie jest to wykluczone.


A czy wy, jako pracownicy zatrudnieni w służbach mundurowych w ogóle możecie protestować?


Mamy taką sytuację, że decydując się na zatrudnienie w służbach mundurowych nie możemy podejmować form protestu ani strajku, które sparaliżują funkcjonowanie urzędu. Stąd też nie mamy takiej możliwości, aby powstał strajk i stanęły Straż Pożarna, Straż Graniczna i Policja.


Czyli jednak nie czeka nas paraliż.


Mamy natomiast swoje wypracowane metody, żeby pokazać, że jesteśmy potrzebni i że bez nas funkcjonowanie takich urzędów może zostać sparaliżowane.


To jak dotychczas wyglądał wasz protest?


W tej chwili ten protest wygląda w ten sposób, że weszliśmy w spory zbiorowe ze swoimi nominalnymi pracodawcami, czyli komendantami jednostek organizacyjnych Straży Granicznej. Z sygnałów, które docierają z Polski oczywiście nasze żądania nie zostały spełnione przez komendantów i wywieramy tym samym nacisk na MSWiA, żeby nasze żądania uwzględnić i wypracować, ponieważ przedłużający się spór zbiorowy może doprowadzić do tego, że będziemy musieli podjąć bardziej radykalne formy protestu.

Te formy protestu na razie będą się ograniczały do akcji informacyjnych, akcji oflagowania budynków, natomiast nie jesteśmy w stanie przewidzieć jak zachowają się pracownicy sfrustrowani przedłużającym się protestem i czy nie podejmą jakichś oddolnych inicjatyw.


Mówi się na przykład, że policjanci przyjęli nieoficjalną formę protestu. Przy drobniejszych sprawach nie wystawiają mandatów, tylko pouczają np. kierowców, przez co zmniejszają wpływy do budżetu państwa. Czy pan o tym słyszał?


Tak, była już taka metoda stosowana, natomiast też bywały takie sytuacje, że nagle się funkcjonariusze rozchorowali.


A jaka może być w waszym przypadku najostrzejsza forma protestu?


Najostrzejszą formą protestu są przede wszystkim pikiety urzędów, też przystąpienie do dokładnego wykonywania swoich obowiązków służbowych.


Tak zwany strajk włoski.


Dokładnie tak.


Rozumiem, że funkcjonariusze, którzy pilnują granicy na przykład, oni nie mogą z tej granicy zejść? Musicie tam być, tak samo jak wy przy swoich biurkach musicie codziennie pracować?


Dokładnie tak. Natomiast my też wykonujemy takie obowiązki dość kluczowe dla funkcjonowania ochrony granicy, to znaczy np. odpowiadamy za utrzymanie w odpowiednim stanie technicznym pojazdów i całej floty samochodów.

Gdyby doszło do takiego spowolnienia napraw i dokładnego naprawiania tych pojazdów, mogłoby to też wpłynąć na funkcjonowanie i utrzymanie tego taboru w taki sposób, żeby on był gotowy do użycia.


Dziękuję bardzo za rozmowę.


Dziękuję.


| red: bs


Przeczytaj, zanim skomentujesz



ZNAJDŹ NAS





REKLAMA
NIETEATR Mój boski rozwód

REKLAMA
OiFP Inauguracja

REKLAMA
NieTeatr RENATA PRZEMYK KWARTET

REKLAMA
OiFP - Broadway
Piotr Koszarek, fot. Marcin Gliński

Piotr Koszarek [wideo]

lider podlaskiej listy Bezpartyjnych Samorządowców
27.09.2023

- Jesteśmy jako jedyne ugrupowanie pierwszą siłą w tych wyborach, która startuje poza systemem partyjnym, poza tymi partiami, które istnieją i są już w parlamencie - mówi lider podlaskiej listy Bezpartyjnych Samorządowców Piotr Koszarek.

Paweł Krutul, fot. Sylwia Krassowska

Paweł Krutul [wideo]

lider podlaskiej listy Nowej Lewicy w wyborach do Sejmu
26.09.2023

"Chcemy powtórzyć wynik, który był cztery lata temu. Mamy apetyt i nadzieję na drugi mandat w woj. podlaskim" - mówi Paweł Krutul.

Krzysztof Bosak, fot. Marcin Gliński

Krzysztof Bosak [wideo]

lider podlaskiej listy Konfederacji w wyborach do Sejmu
25.09.2023

- Wydaje mi się, że nie mamy dowodów na to, że zachęty finansowe kształtują dzietność. (...) Dzietność jest rzeczą w dużej mierze uwarunkowaną kulturowo, a politycy nie mają obecnie zbyt dużego wpływu na kulturę - mówi Bosak.


Janusz Wojciechowski, fot. Marcin Gliński

Janusz Wojciechowski [wideo]

komisarz Unii Europejskiej ds. rolnictwa
22.09.2023

"Nigdy nie było tak dużej pomocy finansowej dla rolników w historii Polski i w całej Unii Europejskiej" - mówi Janusz Wojciechowski.

prof. Oksana Wojciuk, fot. Marcin Gliński

prof. Oksana Wojciuk [wideo]

z Wydziału Historii i Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu w Białymstoku
21.09.2023

"Myślę, że stosunek Ukraińców do Polaków się nie zmienia. Polska stała się drugim domem dla Ukraińców i wielu wciąż tutaj mieszka" - mówiła w Polskim Radiu Białystok profesor Oksana Wojciuk.

Daniel Czyżewski

Daniel Czyżewski [wideo]

ekspert portalu Energetyka24
20.09.2023

- Te warunki są tak szerokie, niewymagające, że załapie się na nie zdecydowana większość odbiorców w gospodarstwach domowych - mówi o warunkach uzyskania dodatkowej obniżki cen energii elektrycznej Daniel Czyżewski.


prof. Adam Bartnicki, fot. Joanna Szubzda

prof. Adam Bartnicki [wideo]

dziekan wydziału stosunków międzynarodowych UwB, ekspert ds. bezpieczeństwa
19.09.2023

- To bardzo dziwna gra Komisji Europejskiej. Ursula von der Leyen - wbrew interesowi państw UE, co jest pewną sytuacją kuriozalną i bezprecedensową - zadecydowała o tym, że nie będzie wspierać interesu państw członkowskich, tylko będzie wspierać interes Ukrainy.

Dominika Dębska i Aleksandra Sadokierska, fot. Dominik Lubowicki

Dominika Dębska i Aleksandra Sadokierska

Dziennikarki Polskiego Radia Białystok uhonorowane na Ogólnopolskim Konkursie Reportażu i Dokumentu Radiowego Bałtyk 2023
18.09.2023

- Dla sukcesu w reportażu najważniejsza jest ciekawość drugiego człowieka - mówiła Dominika Dębska.

Szymon Hołownia, fot. Sylwia Krassowska

Szymon Hołownia

lider podlaskiej listy kandydatów do Sejmu Trzeciej Drogi, przewodniczący Polski 2050
18.09.2023

W Polskim Radiu Białystok przedstawiamy programy wyborcze ogólnopolskich komitetów wyborczych. Dziś powiemy o propozycjach Trzeciej Drogi - Koalicji Polski 2050 i Polskiego Stronnictwa Ludowego.


Janusz Bielawski, fot. Marcin Gliński

Janusz Bielawski

prezes ŁKS-u Juvenia Białystok
17.09.2023

"Nie ma żadnego podejrzenia o doping ze strony Natalii, a jedynie o niezmienione terminy i godziny, w których może przyjechać kontroler. (...) Jeżeli spojrzeć na całe to zamieszanie logicznie, to sprawa jest absurdalna, a niesie za sobą tak wielkie konsekwencje. (...) Miejmy nadzieję, że władze międzynarodowej federacji przychylą się do prośby i pisma, które tworzy polski związek i ta kara zostanie cofnięta."

fot. Piotr Pietruczuk

Aleksandra Budlewska i Bartosz Szolc

organizatorzy XII Podlaskiego Marszu dla Życia
15.09.2023

XII Podlaski Marsz dla Życia przejdzie w niedzielę (17.09) ulicami Białegostoku. Jego hasło to „Dzieci Przyszłością Polski”.

dr Piotr Popławski, fot. Barbara Sokolińska

dr Piotr Popławski [wideo]

kierownik Działu Projektów Edukacyjnych i Kulturalnych Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku
15.09.2023

- Trzeba pamiętać, że deportacje, które Sowieci gotowali Polakom w roku 1940 i 1941 dotknęły nie tylko dorosłych, ale też całych rodzin - z dziećmi, z osobami starszymi - mówi dr Piotr Popławski.


Marzena Paczuska, fot. Joanna Szubzda

Marzena Paczuska

z Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji
14.09.2023

- Z dużym niepokojem obserwuję, że dziennikarze i media wchodzą bardzo ostro w rolę stronników i wojowników poszczególnych stron sporu politycznego. Dziennikarze nie są od emocjonowania się, dziennikarze są od relacjonowania.

Krzysztof Truskolaski, fot. Sylwia Krassowska

Krzysztof Truskolaski [wideo]

lider podlaskiej listy Koalicji Obywatelskiej do Sejmu
14.09.2023

"Proponujemy konkretne rozwiązania dla Polaków, aby po wyborach mogli się z nich cieszyć" - mówi Krzysztof Truskolaski.

gen. bryg. Arkadiusz Mikołajczyk, fot. Joanna Szubzda

gen. bryg. Arkadiusz Mikołajczyk [wideo]

dowódca Wojskowego Zgrupowania Zadaniowego Podlasie
13.09.2023

- Bardzo się cieszę, że znaczna część społeczeństwa tutaj na Podlasiu rozumie kwestię dotyczącą bezpieczeństwa i bardzo podkreśla i docenia to, że tutaj jesteśmy. Wielu ludzi naprawdę nam kibicuje i nas wspiera.


foto: Monika Kalicka

dr hab. Adam Gendźwiłł

politolog, socjolog, profesor Uniwersytetu Warszawskiego, ekspert Fundacji Batorego
12.09.2023

"Kampania wyborcza w tym roku jest bardzo spolaryzowana. To jest trochę pochodną tego, jak wygląda polityka w Polsce. Ona jest coraz gorętsza jeśli chodzi o taką temperaturę sporu" - mówił w Polskim Radiu Białystok dr hab. Adam Gendźwiłł.

Jacek Sasin, fot. Sylwia Krassowska

Jacek Sasin [wideo]

minister aktywów państwowych, lider podlaskiej listy PiS do Sejmu
11.09.2023

- Te osiem punktów programowych nie wyczerpuje naszej oferty dla Polaków - mówi o programie wyborczym Prawa i Sprawiedliwości Jacek Sasin.

Artur Kosicki, fot. Sylwia Krassowska

Artur Kosicki [wideo]

marszałek województwa podlaskiego
8.09.2023

"Dożynki wojewódzkie są sposobem na integrację całej społeczności wiejskiej, rolników, producentów. Chcemy też pokazać ludziom z miasta, jaka jest podlaska wieś" - mówi Artur Kosicki.


Jarosław Zieliński, fot. Barbara Sokolińska

Jarosław Zieliński [wideo]

poseł Prawa i Sprawiedliwości
7.09.2023

- Budowa pewnych odcinków tej drogi rozpocznie się już niebawem, być może już nawet za kilka dni - mówi Jarosław Zieliński o budowie trasy ekspresowej S8 z Białegostoku do Suwałk.

Dorota Wyszkowska, fot. Sylwia Krassowska

Dorota Wyszkowska [wideo]

zastępca dyrektora Urzędu Statystycznego w Białymstoku
6.09.2023

"Niestety w ostatnim roku, podobnie jak w poprzednich latach, liczba ludności naszego województwa spadła" - mówi Dorota Wyszkowska.

fot. Marcin Gliński

Marcin Marczak [wideo]

przewodniczący Podlaskiej Izby Architektów
5.09.2023

"Bloki z wielkiej płyty nie muszą straszyć. One mogą przykuwać wzrok, dawać cień i to było założenie tych dawnych czasów, kiedy te bloki powstawały. To była jakaś wizja, to był jakiś pomysł. Obecnie deweloper nie myśli szerzej, po prostu chce wycisnąć maksa z działki i te działki ma też bardzo ograniczone" - mówił w Polskim Radiu Białystok przewodniczący Podlaskiej Izby Architektów Marcin Marczak.


Dariusz Piontkowski, fot. Sylwia Krassowska

Dariusz Piontkowski [wideo]

wiceminister edukacji i nauki
4.09.2023

- To był postulat wielu środowisk gospodarczych, które uważały, że trzeba większą uwagę zwrócić na naukę ekonomii, ale w takim aspekcie praktycznym - mówi o wprowadzeniu nowego przedmiotu szkolnego - biznes i zarządzanie Dariusz Piontkowski.

dr inż. Maciej Kłopotowski, fot. Sylwia Krassowska

dr inż. Maciej Kłopotowski

z Politechniki Białostockiej
1.09.2023

50 lat temu Białystok i ówczesne województwo białostockie stało się na kilka dni najważniejszym miejscem w Polsce. Wszystko to z powodu Centralnych Dożynek, jakie peerelowska władza postanowiła zorganizować właśnie w stolicy naszego regionu.

prof. Joanna Zajkowska, fot. Barbara Sokolińska

prof. Joanna Zajkowska [wideo]

podlaska konsultant w dziedzinie epidemiologii
29.08.2023

Nie żyje już 14 osób zakażonych bakterią legionella. Liczba osób zakażonych, którzy trafili do szpitali wzrosła do 153.


Stanisław Żaryn, źródło: www.gov.pl

Stanisław Żaryn [wideo]

zastępca ministra koordynatora służb specjalnych
28.08.2023

"Mamy do czynienia z serią incydentów, która częściowo destabilizuje ruch pociągów. Musimy sprawdzić, czy to zbieg okoliczności, czy mówimy o operacjach zaplanowanych przez służby Federacji Rosyjskiej" - mówi Stanisław Żaryn.

fot. Marcin Gliński

Józef Mozolewski

25.08.2023

Lista emerytur pomostowych może być powiększona o kolejne zawody - zapowiada przewodniczący podlaskiej Solidarności.

dr Marek Jedynak i Marek Gajewski, fot. Sylwia Krassowska

dr Marek Jedynak i Marek Gajewski

dyrektor białostockiego oddziału IPN i autor biogramu generała Ludwika Kmicica-Skrzyńskiego
24.08.2023

- Przed wojną generał Ludwik Kmicic-Skrzyński był jedną z najbardziej rozpoznawalnych osobistości garnizonu Białystok, jako dowódca Brygady Kawalerii "Białystok". Swój szlak bojowy zakończył w Wielkiej Brytanii. Dzisiaj, jako bohater narodowy, wraca do Polski - mówi dr Marek Jedynak.


fot. Marcin Gliński

Mieczysław Baszko

poseł, prezes Krajowego Zrzeszenia LZS
24.08.2023

1500 zawodników z całej Polski rywalizować będzie w najbliższych dniach w Białymstoku i w Łapach. Rozpoczynają się 26. Ogólnopolskie Igrzyska LZS.

Elżbieta Baron, fot. Adam Janczewski

Elżbieta Baron

zastępca dyrektora ds. projektów kulturalno-edukacyjnych i badawczych Narodowego Centrum Kultury
23.08.2023

Przed nami Wschód Kultury – Inny Wymiar w Białymstoku. Z tej okazji przez kilka dni w stolicy Podlasia będą specjalne koncerty, wystawy, pokazy filmowe i warsztaty. 

Mariusz Bartoszewicz i Wojciech Antczak

Mariusz Bartoszewicz i Wojciech Antczak

Akademia koszykówki "Młode Żubry"
14.08.2023

Nabór jest ciągły i dotyczy zarówno dziewczynek, jak i chłopców. Działająca w Białymstoku akademia koszykówki "Młode Żubry" zachęca do udziału w zajęciach nawet już kilkuletnie dzieci.


Michał Wiśniewski, źródło: www.gov.pl

Michał Wiśniewski

wiceminister obrony narodowej
11.08.2023

Do 2026 roku Polska będzie miała najsilniejszą armię lądową w Europie - mówi gość Polskiego Radia Białystok - wiceminister obrony narodowej Michał Wiśniewski.

fot. Marcin Gliński

dr Radosław Poniat [wideo]

z Uniwersytetu w Białymstoku
9.08.2023

Jaka będzie ta kampania? Na pewno krótka. A to dlatego, że na 15 października prezydent RP Andrzej Duda wyznaczył termin wyborów parlamentarnych. Wtedy wybierać będziemy posłów i senatorów na nową kadencję - w województwie podlaskim to łącznie 17 osób (14 posłów i trzech senatorów). Do 6 września poznamy listy kandydatów.

dr hab. Daniel Boćkowski, fot. Sylwia Krassowska

prof. Daniel Boćkowski [wideo]

ekspert. ds. bezpieczeństwa
2.08.2023

- Incydent z białoruskimi śmigłowcami to akcja mająca zmusić nas do określonych działań, pewnego rodzaju prowokacja. Białorusinom zależało na tym, aby nas przetestować.


gen. Waldemar Skrzypczak

gen. Waldemar Skrzypczak [wideo]

były dowódca Wojsk Lądowych RP
2.08.2023

- Mamy miażdżącą przewagę nad wojskami białoruskimi i rosyjskimi wagnerowcami. W związku z tym ci, którzy mówią o tym zagrożeniu, poddają pod wątpliwość sprawność naszego wojska. Zachowajmy spokój. Uważam, że my, Polacy, powinniśmy być odporni na propagandę Łukaszenki i Putina.

Kamila Lićwinko, fot. Marcin Mazewski

Kamila Lićwinko

była lekkoatletka, skoczkini wzwyż
30.07.2023

Za nami Mistrzostwa Polski w Lekkoatletyce. Zawodniczki i zawodnicy Podlasia Białystok przywieźli z Gorzowa Wielkopolskiego 7 medali, w tym pięć złotych. To dało drugie miejsce w klasyfikacji medalowej. Razem z byłą zawodniczką Podlasia, multimedalistką MP, ale też m.in. mistrzynią świata w hali w skoku wzwyż - Kamilą Lićwinko - podsumowujemy poszczególne starty.

Marek Gąsiorowski, fot. Joanna Szubzda

Marek Gąsiorowski

dziennikarz Polskiego Radia Białystok, organizator Mistrzostw Polski w Pływaniu na Byle Czym w Augustowie
27.07.2023

- To już 26. Mistrzostwa Polski w Pływaniu na Byle Czym, a ludzka wyobraźnia się nie kończy. W tym roku przyjadą 23 ekipy z całej Polski, połowa po raz pierwszy weźmie udział w tej imprezie. To zmiana pokoleniowa - mówi Marek Gąsiorowski.




źródło: www.radio.bialystok.pl​

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok