Radio Białystok | Gość | Wojciech Strzałkowski - przewodniczący rady nadzorczej Jagiellonii Białystok

Wojciech Strzałkowski

przewodniczący rady nadzorczej Jagiellonii Białystok

14.11.2022, 07:50, akt. 16:42

"Z czego wynika taka słaba pozycja w tabeli? Przede wszystkim można powiedzieć, że to niespotykany pech, bo weźmy pod uwagę ilość kontuzji w jednej tylko formacji, formacji obronnej. Czy to nie można nazwać pechem, żeby pięciu stoperów doznało kontuzji w jednej rundzie?" - mówi Wojciech Strzałkowski.

Wojciech Strzałkowski, fot. Robert Bońkowski
Wojciech Strzałkowski, fot. Robert Bońkowski


0:00
0:00
Z Wojciechem Strzałkowskim rozmawia Adam Janczewski | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Na trzynastym miejscu zakończyła rundę jesienną Jagiellonia Białystok w piłkarskiej ekstraklasie. Jest to rozczarowanie dla kibiców drużyny ze stolicy Podlasia. Jakie są przyczyny tego niepowodzenia i czy jest szansa, by na wiosnę coś się zmieniło? M.in. o tym z przewodniczącym rady nadzorczej Jagiellonii Białystok Wojciechem Strzałkowskim rozmawia Adam Janczewski.

 
 
 

Adam Janczewski: Tylko 5 punktów nad strefą spadkową i aż 23-punktowa strata do lidera. Z takim bilansem zakończyła rundę jesienną Jagiellonia Białystok. Nie jest to chyba wymarzona pozycja w tabeli rady nadzorczej klubu. 



Wojciech Strzałkowski: Oczywiście, że nie. Ani członkowie rady nadzorczej, zarząd i myślę, że i całe środowisko piłkarskie nie jest zadowolone z tego wyniku. Jest to poniżej oczekiwań, które wszyscy pokładaliśmy w drużynie na początku sezonu. No tak to jest w życiu - chciałoby się, żeby było lepiej, a wychodzi niestety trochę gorzej.



Zakładaliście, że gdzie będzie Jaga po jesiennej serii gier?



Ja zawsze byłem przeciwnikiem ustawiania takich celów, że mamy być na drugim, trzecim, pierwszym czy dziesiątym miejscu. Zawsze mówiłem: grajmy w pełni swoich możliwości, a nawet powyżej swoich możliwości, żeby zdobywać jak najwięcej punktów. Z czego wynika taka słaba pozycja w tabeli? Przede wszystkim można powiedzieć, że to niespotykany pech, bo weźmy pod uwagę ilość kontuzji w jednej tylko formacji, formacji obronnej, na pozycji środkowego stopera. Wiadomo, że Ivan Runje od zeszłego roku jest kontuzjowany, na chwilę wrócił do gry i znowu jest kontuzjowany. Michał Pazdan był kontuzjowany, Israel Puerto miał kontuzję, Bogdan Tiru miał kontuzję i nawet młody Miłosz Matysik przez chwilę miał kontuzję. Czy to nie można nazwać pechem, żeby pięciu stoperów doznało kontuzji w jednej rundzie?



Drużyny, którym gra nie idzie, zawsze mówią o pechu.



Ja nie szukam usprawiedliwienia, tylko stwierdzam fakty. Ci zawodnicy byli kontuzjowani. Wiadomo, że po kontuzji zawodnik wracający nie jest w pełnej formie. Ale zwróćmy uwagę na to, co się dzieje z przodu. Przecież naszych dwóch atakujących ofensywnych Imaz i Gual strzelił po 8 bramek i są w czubie tabeli strzelców, wyprzedza ich tylko dwóch zawodników po dziewięć bramek, ex aequo na drugim miejscu jest Marc Gual i Jesus Imaz. I to pokazuje, że pewnie bylibyśmy dużo wyżej, gdyby nie ten nieszczęsny pech i poważne kontuzje. 



Jak pan ocenia pracę trenera Macieja Stolarczyka i jego sztabu?



Nie chcemy takiej sytuacji, która miała miejsce przed rokiem, czyli zwalnianie trenera w połowie rozgrywek, w połowie sezonu. Już po rundzie jesiennej w zeszłym roku taka sytuacja miała miejsce i niewiele to poprawiło na wiosnę. Uważam, że trener Stolarczyk powinien spokojnie dograć rozgrywki do końca sezonu. Natomiast wiem również z jakichś informacji płynących od drużyny, że robi dobrą robotę. Może być za mało impulsywny przy swojej ławce, może niektórzy oczekiwaliby, żeby bardziej gestykulował, czy bardziej był impulsywny, ale mi się wydaje, że nie po tym ocenia się trenera, jak bardzo biega wokół ławki i czy kopie butelki z wodą. Ocena jest średnio pozytywna, bym powiedział, bo wynik wskazuje na to, że jesteśmy na dole tabeli, a ocena trenera to jest właśnie pozycja wśród drużyn, które ubiegają się o tytuł mistrza polski. Dajmy czas trenerowi Stolarczykowi do końca sezonu. Powinien spokojnie przepracować jeszcze przerwę zimową, obóz przygotowawczy w Turcji i stanąć do rozgrywek na wiosnę. Mam nadzieję na lepsze wyniki. Oby więcej pech nie prześladował naszych zawodników, oby więcej nie było takich kontuzji, jakie były na jesieni.



Jak pan ocenia pracę prezesa Wojciecha Pertkiewicza? Zaraz minie rok, od kiedy jest w Jagiellonii na tym stanowisku. To jego pierwszy sezon, kiedy mógł od podstaw wdrożyć swoje pomysły.



Jest to zupełnie inny typ menadżera niż wcześniejsi nasi prezesi. Pertkiewicz pracuje bardziej na budżetach, "na tabelkach", co oczywiście nie jest złe, bo pilnuje wydatków bardzo skrupulatnie. Jest bardzo samodzielny, tylko w trudnych sytuacjach, jakiś takich wyjątkowych konsultuje najtrudniejsze sytuacje z radą nadzorczą, a w większości spraw operacyjnych, sportowych jest samodzielny. Przypomnę, że w sprawach sportowych wspiera go dyrektor do spraw sportowych pan Łukasz Masłowski i wydaje mi się, że ten zespół zarządzający, czyli prezes i dyrektor sportowy, dobrze sobie radzą, jeśli chodzi o dobór kadry. Przypomnę tylko, że i przedłużenie kontraktu Imaza i przedłużenie również pobytu Marka Guala w Białymstoku, w Jagiellonii, to jest ich zasługa. Pewnie trenera również.



Żeby zamknąć te ostatnie miesiące w wykonaniu Jagiellonii Białystok... Klapa rundy w pańskiej ocenie? 



Klapą rundy moim zdaniem jest mecz w Zielonej Górze z trzecioligowcem. Tego nie można było przegrać. Wydaje mi się, że takim punktem zwrotnym w tym meczu było niestrzelenie karnego i potem już się atmosfera posypała, i te gole się posypały. I druga klapa to mecz z Legią Warszawa. Uważam, że te pierwsze 15 minut, kiedy Jagiellonia cisnęła dosłownie Legię, widać było, że w szeregach Legii było zdezorientowanie. Uważam, że po strzeleniu bramki nie trzeba było się cofać, tylko trzeba było iść do przodu. Następne 15 minut to nie jest aż tak dużo czasu, żeby nie starczyło sił na początku meczu, można było dalej przycisnąć. Moim zdaniem błędem było cofnięcie się. Taka taktyka spowodowała, że poleciały kolejne bramki.



Postarajmy się znaleźć coś pozytywnego. Objawienie rundy?



Takim zawodnikiem bardzo solidnym, który zasługuje na wyróżnienie jest Imaz, który gra nie tylko w ataku, ale bardzo często się cofa do obrony i pomaga drużynie w obronie, widać to po każdym meczu, po ilości przebiegniętych kilometrów przez Jesusa. Oczywiście Marc Gual jest jak najbardziej widocznym wzmocnieniem, ale trzeba wspomnieć również o młodych zawodnikach: o Kowalskim, o Lewickim, czy Matysik - to jest młody zawodnik, który bardzo dobrze sobie radzi zarówno na pozycji stopera, jak i w sobotę grał na pozycji pomocnika defensywnego i w tych dwóch formacjach bardzo dobrze sobie radzi. Uważam, że ten zawodnik ma przed sobą wspaniałą przyszłość sportową. 



Jakie są plany na przerwę zimową? Czy kibice mogą spodziewać się jakichś wzmocnień?



Zazwyczaj przerwa zimowa to nie jest okres, kiedy są jakieś spektakularne transfery, ale na pewno tutaj cały czas sztab poprzez sieć swoich skautów przygląda się ciekawym zawodnikom, których można by pozyskać i myślę, że należy liczyć na wzmocnienie, natomiast o szczegółach nie chciałbym w tej chwili mówić, bo część tych rozmów jest po prostu średniozaawansowana.



Wyzwaniem chyba jest też odbudowanie formy defensywy.



Zdecydowanie tak. Ten czas mam nadzieję, że posłuży temu, żeby po tych kontuzjach zawodnicy, którzy wrócili albo wrócą tak jak Pazdan, który nie gra jeszcze czy nasz bardzo dobry środkowy defensywny pomocnik Taras Romańczuk, to wspaniały człowiek, jako osoba i jako zawodnik, mam nadzieję, że wrócą już do treningów i pomogą drużynie właśnie w tej formacji obronnej po przerwie zimowej, po obozie w Turcji, gdzie są bardzo dobre warunki do treningu, dobre warunki też bytowe, bardzo dobra żywność, świeże owoce, warzywa, też dużo możliwości treningowych, jak również dużo możliwości meczów sparingowych, bo do Turcji przyjeżdża bardzo dużo drużyn z Europy, dlatego że tam jest klimat odpowiedni do tego, żeby trenować w tym czasie.



To jak będzie wyglądał harmonogram tych przygotowań?



Zawodnicy wyjeżdżają już po sylwestrze, drugiego stycznia, bardzo wcześnie, ze względu na mistrzostwa świata. To bardzo nietypowe mistrzostwa świata, bo zazwyczaj odbywają się w lecie, a w tym roku odbywają się na jesieni, więc te kalendarze są lekko zaburzone, bo już wcześniej wszystkie ligi w Europie, na świecie, kończą rundę jesienną i wcześniej zaczynają tak jak w Polsce, w ostatni weekend stycznia, dlatego też obóz zaczyna się już drugiego stycznia. Po sylwestrze jadą zawodnicy i wracają na tydzień przed pierwszym meczem.



Wspomniał pan o mistrzostwach świata. W tym tygodniu rozpoczynają się w Katarze. Jak pan ocenia szansę naszej reprezentacji w tym turnieju?



Najczęstszym myślę zwrotem w mediach i w rozmowach Polaków o mistrzostwach świata będzie wyjście z grupy. Jeśli dobrze pamiętam w 1986 roku ostatni raz Polska wyszła z grupy.



To było wtedy uznane za porażkę.



36 lat nie możemy wyjść z grupy na mistrzostwach światach, więc wydaje mi się, że biorąc pod uwagę rachunek prawdopodobieństwa, nam się po prostu tym razem już należy ta odrobina szczęścia, bo w piłce nożnej, w sporcie, też szczęście jest potrzebne, żebyśmy mogli jako Polacy, polska reprezentacja, wyjść z tej nieszczęsnej grupy i cieszyć się następną fazą rozgrywek.



To może pokusi się pan o wytypowanie wyników, chociażby tego pierwszego meczu z Meksykiem?



To jest wróżenie z fusów, ale okej, niech będzie. Z Meksykiem będzie 2:1, wygramy oczywiście.



Arabia Saudyjska?



Trochę bym się obawiał o Arabię Saudyjską, bo to bezpośredni sąsiad Kataru, ale strzelałbym 2:0.



I remis z Argentyną?



Przyjmuję w ciemno, przy dwóch zwycięstwach, trzeci remis z Argentyną.



W ostatnich tygodniach z Jagiellonią trenował kadrowicz Karol Świderski. Jak forma tego zawodnika? Czy on może stanowić o sile naszej reprezentacji?



Miły człowiek, wspaniały talent, uśmiechnięty jak zwykle. Mile wspomina naszą Jagiellonię. Sam fakt, że wrócił do nas na treningi, świadczy o tym, że mamy dobre relacje. Wielki talent. Jak widzimy na meczach reprezentacji, kiedy obrońcy drużyny przeciwnej skupiają się na Robercie Lewandowskim, wtedy Karol Świderski ma trochę więcej luzu, trochę więcej miejsca i może pokazać swoje zdolności, strzelać bramki. Liczę na niego.



W 61. minucie z Meksykiem na 2:1.



Tak przyjmujemy.



Trzymamy kciuki za biało-czerwonych. Dziękuję za rozmowę.

| red: sk, sp, zmj


Przeczytaj, zanim skomentujesz



ZNAJDŹ NAS





REKLAMA
Nie Teatr OXFORD DRAMA - koncert

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego
prof. Mariusz Popławski

prof. Mariusz Popławski [wideo]

rektor elekt Uniwersytetu w Białymstoku
25.04.2024

- Celem jest doprowadzenie do tego, żeby wszystkie wydziały, a przypomnę, że mamy ich 15, były zlokalizowane na kampusie, żeby oprócz tego były akademiki, żeby była stołówka z prawdziwego zdarzenia, żeby życie studenckie mogło się rozwijać.

źródło: www.gov.pl

Mikołaj Dorożała [wideo]

wiceminister klimatu i środowiska
24.04.2024

"Chcemy ochronić najcenniejsze drzewa, a jednocześnie zaprezentować też pakiet dla przedsiębiorców drzewnych" - mówi Mikołaj Dorożała.

Artur Kosicki, fot. Sylwia Krassowska

Artur Kosicki [wideo]

marszałek województwa podlaskiego
23.04.2024

"Myślę, że nowy zarząd województwa stworzy Prawo i Sprawiedliwość. Zobaczymy tylko z kim, w jaki sposób i na jakich warunkach, bo to jest bardzo istotne" - mówi Artur Kosicki.


Czesław Renkiewicz, fot. Barbara Sokolińska

Czesław Renkiewicz

prezydent Suwałk
22.04.2024

"Bardzo się cieszę, że będę mógł jeszcze przez pięć lat kierować naszym miastem. Dużo spraw jest do załatwienia, wiem, jakie są oczekiwania mieszkańców. Uczynię wszystko, żeby miasto piękniało, zmieniało się" - mówi Czesław Renkiewicz.

dr Maciej Białous, fot. Barbara Sokolińska

dr Maciej Białous [wideo]

socjolog z Uniwersytetu w Białymstoku
22.04.2024

- Tego typu wyniki jak w Korycinie pokazują, jak bardzo decyzja każdego z nas o pójściu bądź niepójściu na wybory może decydować o tym, co przez kolejne lata będzie się działo w naszej miejscowości - mówi dr Maciej Białous.

Marcin Kruszewski, fot. Joanna Szubzda

Marcin Kruszewski [wideo]

prawnik, twórca profilu i książki „Prawo Marcina”
21.04.2024

- Można mówić o prawie w trochę inny sposób, przekazywać te informacje nie po prawniczemu, ale po ludzku, językiem zrozumiałym dla każdego, również dla dzieciaków - mówi Marcin Kruszewski.


Krzysztof Gawkowski, fot. Marcin Gliński

Krzysztof Gawkowski [wideo]

wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski
19.04.2024

- Rosja tego nie ukrywa, że za wszelką cenę chciałaby rozbić sojusz Unii Europejskiej, państw go tworzących, i będzie siała dezinformację w Polsce i w innych państwach. Szczególnie ma to znaczenie przy eurowyborach, dlatego że one nasilają te odśrodkowe ruchy - mówi minister.

Krzysztof Truskolaski, fot. Marcin Gliński

Krzysztof Truskolaski [wideo]

poseł, szef podlaskiej Platformy Obywatelskiej
18.04.2024

"Jeżeli ktoś jest zawiedziony rządami pana marszałka Artura Kosickiego, jest zawiedziony też ośmioma latami rządów PiS, to będziemy rozmawiać z każdą taką osobą, która chciałaby rzeczywiście budować województwo podlaskie" - mówił w Polskim Radiu Białystok poseł, szef podlaskiej Platformy Obywatelskiej Krzysztof Truskolaski.

Michał Kuźmicz, fot. Barbara Sokolińska

Michał Kuźmicz [wideo]

członek Izby Adwokackiej i ekspert prawa karnego gospodarczego
17.04.2024

- Państwo polskie w lipcu ubiegłego roku zrobiło olbrzymi krok w kierunku gwarancji bezpieczeństwa dla dzieci - mówił w Polskim Radiu Białystok Michał Kuźmicz.


Paulina Piechna-Więckiewicz, fot. Marcin Gliński

Paulina Piechna-Więckiewicz [wideo]

wiceminister edukacji
16.04.2024

- Ograniczenie zadawania prac domowych uczniom to była konieczność, bo polska szkoła przeciążała pracami domowymi, które często nie przynosiły efektów edukacyjnych - mówi wiceministra edukacji Paulina Piechna-Więckiewicz.

prof. Adam Bartnicki, fot. Barbara Sokolińska

prof. Adam Bartnicki [wideo]

dziekan Wydziału Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu w Białymstoku
15.04.2024

- Jeśli jedno państwo atakuje drugie to mamy stan wojny. To jest dzisiaj nieoczywiste, ale też pokazuje, jak zmieniło się postrzeganie wojny w ogóle w stosunkach międzynarodowych - mówi o konflikcie między Izraelem a Iranem prof. Adam Bartnicki.

fot. Joanna Szubzda

mjr Katarzyna Zdanowicz [wideo]

rzeczniczka Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej
12.04.2024

- Teraz mamy zdecydowanie więcej prób nielegalnego przekraczania granicy niż w pierwszych miesiącach tego roku. Za to, co dzieje się przy granicy, są odpowiedzialne służby białoruskie, bo to one tym wszystkim sterują - mówi mjr Katarzyna Zdanowicz.


Jan Perkowski, fot. Joanna Szubzda

Jan Perkowski

starosta białostocki
11.04.2024

"W naszym powiecie białostockim rozwój idzie dynamicznie - mieszkańców przybywa z roku na rok" - mówi Jan Perkowski.

Jacek Brzozowski, fot. Marcin Gliński

Jacek Brzozowski [wideo]

wojewoda podlaski
11.04.2024

"Odpowiedzialna polityka migracyjna polega na zapewnieniu szczelności granicy państwa" - mówił w Polskim Radiu Białystok wojewoda podlaski Jacek Brzozowski.

Stefan Krajewski, fot. Sylwia Krassowska

Stefan Krajewski [wideo]

wiceminister rolnictwa, podlaski poseł PSL, prezes podlaskich struktur PSL
10.04.2024

- Koalicja z PiS-em byłaby bardzo trudną koalicją po tym wszystkim, co się wydarzyło i w polityce krajowej, i w polityce regionalnej - mówi Stefan Krajewski o powyborczej sytuacji w sejmiku województwa podlaskiego.


Tadeusz Truskolaski, fot. Edyta Wołosik

Tadeusz Truskolaski [wideo]

prezydent Białegostoku
9.04.2024

- Nawet jeśli zmieni się prawo, będzie to moja ostatnia kadencja - mówi Tadeusz Truskolaski.

Artur Kosicki, fot. Sylwia Krassowska

Artur Kosicki [wideo]

marszałek województwa podlaskiego
8.04.2024

"Będę rozmawiał z każdym, komu leży na sercu dobro naszego regionu. Będę rozmawiał z panem Stanisławem Derehajłą (z Konfederacji), Trzecią Drogą i Polskim Stronnictwem Ludowym. Będę rozmawiał nawet z Koalicją Obywatelską" - mówi Artur Kosicki.

Mariusz Chrzanowski, fot. Adam Dąbrowski

Mariusz Chrzanowski

prezydent Łomży
8.04.2024

"Mam nadzieję, że ta trzecia kadencja będzie kadencją stabilizacji. Liczę też na wsparcie rady miejskiej Łomży. Jest to niezwykle ważne, a różnie z tym bywało w poprzednich latach. Dla rozwoju naszego miasta ważne jest, aby był spokój, aby udało się zbudować większość ponad podziałami" - mówi Mariusz Chrzanowski.


dr Maciej Białous, fot. Sylwia Krassowska

dr Maciej Białous [wideo]

socjolog z Uniwersytetu w Białymstoku
8.04.2024

"Tadeusz Truskolaski był faworytem i nie miał za bardzo z kim przegrać. Wynik Henryka Dębowskiego jest bardzo dobry, biorąc pod uwagę, że nazwisko kandydata na prezydenta Białegostoku zostało ogłoszone w ostatniej chwili" - mówi dr Maciej Białous.

dr Katarzyna Sztop-Rutkowska, fot. Sylwia Krassowska

dr Katarzyna Sztop-Rutkowska [wideo]

z Wydziału Socjologii Uniwersytetu w Białymstoku
8.04.2024

"W Białymstoku i w Łomży nie ma zaskoczenia. Suwałki są największą niespodzianką w regionie. Niewiele osób spodziewało się, że w Suwałkach będzie druga tura wyborów. Przez te dwa tygodnie czeka nas duża walka polityczna, programowa" - mówi dr Katarzyna Sztop-Rutkowska.

Piotr Morko, fot. Monika Kalicka

Piotr Morko

prezes Lowlanders Białystok
7.04.2024

Do gry wracają zawodnicy Lowlanders Białystok. Aktualni mistrzowie Polski w futbolu amerykańskim będą chcieli powtórzyć sukces z poprzednich rozgrywek. W lipcu zeszłego roku pokonali Silesię Rebels Katowice 38:35 i zdobyli swój trzeci mistrzowski tytuł.


Marek Rybnik, fot. Sylwia Krassowska

Marek Rybnik [wideo]

dyrektor Delegatury Krajowego Biura Wyborczego w Białymstoku
5.04.2024

"Niezależnie od tego, ile kart otrzymamy, czy trzy, czy cztery, to na każdej karcie do głosowania, chcąc, żeby nasz głos był ważny, możemy postawić tylko jeden znak X. To jest warunek sine qua non ważności oddanego głosu" - mówi Marek Rybnik.

Andrzej Domański, fot. Sylwia Krassowska

Andrzej Domański [wideo]

minister finansów
4.04.2024

"Chcemy, aby nowy system był systemem przewidywalnym, stabilnym, na bazie którego samorządowcy będą mogli łatwiej planować swoje inwestycje" - mówi Andrzej Domański.

Aleś Zarembiuk - prezes Fundacji Dom Białoruski, fot. Jarosław Iwaniuk

Aleś Zarembiuk [wideo]

prezes Białoruskiego Domu w Warszawie
3.04.2024

- Jestem przekonany, że ani Polacy, ani Białorusini nie chcą żadnej wojny, żadnego konfliktu, żadnej eskalacji, ale to przygotowują nam niestety jeden zbrodniarz Putin i drugi dyktator Łukaszenka - mówił w Polskim Radiu Białystok Aleś Zarembiuk.


Maciej Maciejewski, fot. Marcin Gliński

Maciej Maciejewski [wideo]

synoptyk
2.04.2024

"Na podstawie pomiarów, jakie są prowadzone przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wynika ewidentnie, że robi nam się coraz cieplej. Średnia roczna temperatura rośnie" - mówił w Polskim Radiu Białystok synoptyk Maciej Maciejewski.

Gen. Wiesław Kukuła, fot. Joanna Szubzda

gen. Wiesław Kukuła

szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego
29.03.2024

- Rosja przygotowuje się do wojny z NATO. To jest fakt. Pytanie, jak my to odbieramy i co robimy? Czy uważamy, że tego typu informacje nas straszą czy raczej są sygnałem do tego, żebyśmy się przygotowali. To, w jaki sposób Rosja zareaguje, zależy tylko i wyłącznie od naszych postaw - mówi gen. Wiesław Kukuła.

Monika Ksepko, fot. Sylwia Krassowska

Monika Ksepko [wideo]

psycholog z Białostockiego Centrum Onkologii i Hospicjum Proroka Eliasza
29.03.2024

- Nie da się uniknąć cierpienia. Natomiast my mamy tendencję do tego, żeby ułatwiać sobie życie i to jest naturalne, ale moje doświadczenie pokazuje, że na dłuższą metę unikanie nie zwalnia nas z cierpienia. W zasadzie odbiera nam możliwość przekonania się, że sobie poradzimy w takich trudnych chwilach - mówi psycholog.


Ks. Adam Anuszkiewicz, fot. Marcin Gliński

ks. Adam Anuszkiewicz [wideo]

wikariusz parafii pw. Ducha Świętego w Białymstoku, kapelan w zakładzie poprawczym, raper
28.03.2024

"Jezus, kiedy powoływał apostołów, powołał ich po to, aby "z nim byli i aby mógł ich posyłać". Gdy przestanę być z Bogiem, gdy przestanę adorować Najświętszy Sakrament, przestanę się modlić, swoje sprawy codzienne odnosić do wartości Ewangelii, do osoby Jezusa Chrystusa, to wtedy przegram" - mówił w Polskim Radiu Białystok ks. Adam Anuszkiewicz.

fot. Marcin Gliński

Wiesław Czołpiński [wideo]

nowy rektor Akademii Teatralnej w Warszawie
27.03.2024

"Na kandydatów nie możemy narzekać, a wręcz możemy się tym pochwalić. Ponieważ na kierunek aktorstwo w Warszawie z dwiema specjalnościami - dramatyczną i muzyczną - startuje 1200 kandydatów na 18 miejsc. A w Białymstoku też zbieramy przez ostatnie lata co najmniej 200 kandydatów na 15 miejsc" - mówił w Polskim Radiu Białystok nowy rektor Akademii Teatralnej w Warszawie prof. Wiesław Czołpiński.

Agnieszka Czyżewska-Jacquemet, fot. Polskie Radio Lublin

Agnieszka Czyżewska-Jacquemet [wideo]

prezeska Stowarzyszenia Grupa 17 z Polskiego Radia Lublin
26.03.2024

- Jesteśmy zobligowani wypełniać tę misję i to robimy najlepiej jak umiemy. My mamy to poczucie misji chyba wbudowane w geny dziennikarzy mediów publicznych i ciągle to realizujemy w nadziei, że te pieniądze spłyną - mówi o sytuacji w rozgłośniach regionalnych Polskiego Radia Agnieszka Czyżewska-Jacquemet.


Natalia Ściepancowa, fot. Marcin Gliński

Natalia Ściepancowa [wideo]

jedna z aktywistek białoruskiej diaspory w Białymstoku
25.03.2024

"Musimy dbać o nasz język i naszą białoruską kulturę. To jest ważne, żeby przetrzymać ten ciężki czas na wygnaniu" - mówiła w Polskim Radiu Białystok jedna z aktywistek białoruskiej diaspory w Białymstoku Natalia Ściepancowa.

foto: Monika Kalicka

Dorota Zawadzka i Grzegorz Zawadzki

autorzy książki "Werbel, czyli zrozumieć dzięcioły"
24.03.2024

Jeśli wybierzemy się teraz do lasu, jest duża szansa, że usłyszmy bębnienie czy też werblowanie... dzięciołów. Ale po co to robią? Ile razy na sekundę uderzają dziobem w drzewo? I czy mogą od tego dostać wstrząsu mózgu? A czy potrafią śpiewać? I co skrywają ich przepastne dziuple? Przeczytamy o tym w książce Doroty Zawadzkiej i Grzegorza Zawadzkiego "Werbel, czyli zrozumieć dzięcioły".

Maciej Wróbel, fot. własne

Maciej Wróbel [wideo]

przewodniczący sejmowej podkomisji ds. mediów i polityki audiowizualnej
22.03.2024

- Chcę jak najwięcej swojej wiedzy, energii poświęcić, żeby ta ustawa miała jak najlepsze założenia. Te najlepsze założenia to niezależne i dobrze sfinansowane media publiczne - mówi Maciej Wróbel.


fot. Marcin Gliński

prof. Małgorzata Bieńkowska [wideo]

dziekan Wydziału Socjologii Uniwersytetu w Białymstoku
21.03.2024

Dziś przypada 100 dni rządu Donalda Tuska. Z ostatniego sondażu wynika, że ankietowani za sukces koalicji 15 października uważają przede wszystkim odblokowanie pieniędzy z KPO. Tak uważa ponad 61 procent badanych. Większość Polaków dobrze też ocenia prowadzenie polityki zagranicznej.

Julita Olszewska, fot. Sylwia Krassowska

Julita Olszewska [wideo]

rolniczka z Podlasia
20.03.2024

"Nie zmieniamy stanowiska, idziemy do przodu" - mówi Julita Olszewska.

Jacek Słoma, fot. Sylwia Krassowska

Jacek Słoma [wideo]

rolnik z Krynek
20.03.2024

- Takie generalizowanie, że protestujemy tutaj przeciwko obywatelom jest nie w porządku postawieniem sprawy - tym bardziej, że my protestujemy także w imieniu konsumentów, w sprawie dobrej, zdrowej żywności - mówił na antenie Polskiego Radia Białystok Jacek Słoma.




źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok