Radio Białystok | Gość | Sebastian Rynkiewicz [wideo] - prezes Klastra Obróbki Metali

Sebastian Rynkiewicz [wideo]

prezes Klastra Obróbki Metali

30.11.2022, 08:18, akt. 10:30

"Ucieszyła nas decyzja o zamrożeniu cen energii. Wprawdzie jest to cena znacząco wyższa w stosunku do tego, jak ceny kształtowały się w ubiegłym roku na tym poziomie, natomiast jest to radykalne zmniejszenie kosztów w stosunku do tych pików cenowych, które były na poziomie sierpnia, września" - mówi prezes Klastra Obróbki Metali Sebastian Rynkiewicz.

Sebastian Rynkiewicz, fot. Marcin Gliński
Sebastian Rynkiewicz, fot. Marcin Gliński


0:00
0:00
Z Sebastianem Rynkiewiczem rozmawia Adam Janczewski | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Drogie paliwa, rosnące ceny węgla, gazu, energii - z wieloma problemami mierzą się w ostatnich miesiącach przedsiębiorcy. O tym, czy i jak udaje się je rozwiązywać rozmawia Adam Janczewski z prezesem Klastra Obróbki Metali Sebastianem Rynkiewiczem.Adam Janczewski: Wojna za naszą wschodnią granicą znacząco zmieniła naszą rzeczywistość. Skutki tego odczuwamy nie tylko w gospodarstwach domowych. Są droższe paliwa, gazu, prąd. Skutki wojny odczuwalne są też w przedsiębiorstwach i to często na dużą skalę. Między innymi o tym porozmawiamy z naszym porannym gościem. Panie prezesie, zacznijmy od tego na co nie zostało zbyt dużo czasu - to ostatni dzień na składanie oświadczeń do dostawców energii o zamrożenie cen. Obróbka metali wydaje się dość energochłonnym przedsięwzięciem. Czy firmy zrzeszone w Klastrze już to zrobił?


Sebastian Rynkiewicz: Jak najbardziej. Firmy tego nie odkładały na ostatni moment. Dla nas wzrost cen energii po wydarzeniach 24 lutego był bardzo poważnym zagrożeniem. O ile firmy na poziomie maja, czerwca obawiały się kontaktować, gdzie cena energii była w okolicach 1000 zł, no to kiedy w lipcu, w sierpniu pojawiły się cenę na poziomie 2 tys., 2400 zł, gdzie wcześniej firmy miały kontraktowaną energię w przedziale 300-500 zł - no to było bardzo poważne wyzwanie.

I tutaj w ramach naszej grupy zaawansowanej współpracy proaktywnej podjęliśmy działania - nawiązanie rozmów z przedstawicielami rządu pokazujące tak naprawdę alarmującą sytuację, że tracimy konkurencyjność na poziomie europejskim, na poziomie międzynarodowym, że firmy nie są w stanie unieść takiego ciężaru. I praktycznie od forum ekonomicznego w Karpaczu te rozmowy prowadziliśmy.

Włączaliśmy się w dialog, który był prowadzony wcześniej i bardzo nas ucieszyła decyzja o zamrożeniu cen energii. Wprawdzie jest to cena znacząco wyższa w stosunku do tego jak ceny kształtowały się w ubiegłym roku na tym poziomie, natomiast jest to radykalne zmniejszenie kosztów w stosunku do tych pików cenowych, które były na poziomie sierpnia, września.


785 zł za megawatogodzinę już od grudnia do końca przyszłego roku. Czy jest to mimo wszystko duża pomoc dla firm?


Jest to bardzo duża pomoc dla firm. Myśmy pracując tutaj na poziomie krajowym też weryfikowaliśmy ceny energii w Europie Zachodniej pod kątem konkurencyjności polskich firm. I tam sytuacja była jeszcze gorsza.

Wiadomo że tutaj chociażby ze strony rządu niemieckiego była potężna interwencja. Natomiast walczymy w tym momencie o utrzymanie konkurencyjności i to jest bardzo istotna pomoc dla naszych firm.


Pomijając już zamrożenie cen energii, czy firmy w jakiś sposób wdrażają plany oszczędzania energii elektrycznej? Czy w jakiś sposób starają się to optymalizować?


Zdecydowanie. W Klastrze już od kilku lat trendy związane z wprowadzaniem odnawialnych źródeł energii były popularne. Byliśmy chociażby w Malowie, który w bardzo ciekawą farmę fotowoltaiczną zainwestował, ale to co się teraz ostatnio wydarzyło tak naprawdę tylko nakręca firmę do dalszego inwestowania.

I przy wielu naszych zakładach na własne potrzeby powstają te instalacje. I to jest bardzo istotne, że firmy z tego korzystają. Z drugiej strony bardzo mocno zaczęto zwracać uwagę na energooszczędność maszyn i urządzeń. My z problemem energetycznym już od dłuższego czasu się zmagamy. Firmy na przykład - startując produkcję - na początku zmian musiały sekwencyjnie włączać poszczególne urządzenia. Bo w momencie rozruchu one są najbardziej energochłonne. No i nie do końca były zabezpieczone mocy energetyczne. 

Ten problem energetyczny jest u nas od kilku lat. W tym momencie firmy już się nauczyły korzystać z tego. Pojawiły się te własne źródła energii na mniejszą skalę. Można powiedzieć, to były takie pilotażowe inwestycje, gdzie poszczególne przedsiębiorstwa sprawdzały możliwości. W tym momencie już widoczne jest przekonanie do tego typu rozwiązań. No i ważna jest perspektywa unijna, która rusza w lata 2021-2027, gdzie będzie bardzo dużo środków na "zieloność' gospodarki. 


Ceny energii dzięki ich zamrożeniu będą na jakiś czas ustabilizowane. Natomiast od stycznia wraca 23-procentowy VAT na paliwa. Czy to jest problem dla przedsiębiorców?


Oczywiście, że jest to problem. Każe podwyżki, każda niestabilność naszych firm powoduje trudności jeżeli chodzi o prowadzenie działalności gospodarczej. Chociażby ta stabilność energii najzwyczajniej w świecie pozwala w sposób stabilny prognozować ceny wykonania. Tutaj transport pójdzie w górę, natomiast VAT przynajmniej w części jest odliczany i nie stanowi to aż tak znaczącego problemu jak koszty energetyczne. 


Gospodarstwa domowe i część instytucji będą mogły już wkrótce liczyć również na zamrożenie cen gazu. Nie ma takich pomysłów, by takim przywilejem objąć również przedsiębiorców. Czy wy chcielibyście tego typu rozwiązania?


Powiem w ten sposób, że dla nas każda oszczędność, stabilność tych kosztów jest bardzo istotna. Ostatnie trzy lata tak naprawdę to jest jedna niekończąca się zmiana. Covid, sytuacja na Ukrainie więc firmy tak naprawdę już trochę przyzwyczaiły się do funkcjonowania w takich zmiennych warunkach. Natomiast te ostatnie wydarzenia pokazały, chociażby na bazie barometrów Klastra, że wyniki październikowe to była jedna z najbardziej pesymistycznych prognoz co do przyszłości. 

Natomiast z niecierpliwością czekamy na listopadowe wyniki. I chociażby za kwestia zamrożenia cen - wdrażana, implementowana - zobaczymy w jaki sposób to odbiorą przedsiębiorcy. 

I na pewno będziemy rozmawiać ze stroną rządową o innych możliwościach ochrony naszych interesów.


Co z rynkami eksportowymi? Bo od lutego te kierunki zupełnie się pozmieniały. Niektóre się zamknęły, a czy otworzyły się kolejne? Czy udało się już się przez te kilka miesięcy znaleźć nowe rozwiązania i kolejne rynki zbytu?


Tak. Tutaj nasz potencjał internacjonalizacji, z racji tego że mamy w realizacji projekty wsparte z Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, dają nam duży wolumen możliwości. I myśmy dość szybko przestawili się z rynku białoruskiego, rosyjskiego, ukraińskiego na kierunki czy w Ameryce Łacińskiej czy europejskie. Świadczą o tym twarde wyniki firm. Dla wielu z nich rok 2022 - jeszcze nie zamknięty - ale już jest rekordowy.

Więc to pokazuje, że elastycznie, dynamicznie się firmy zachowały. I choć ta zmienność o której rozmawialiśmy panuje, to jednak spowodowała, że firmy są dużo zwinniejsze, dużo bardziej inteligentnie działają. 

I mamy bardzo specyficzną sytuację. Z jednej strony rekordowy rok - oczywiście inflacja też ma na to wpływ, że te przychody z racji wskaźnika inflacyjnego rosną - natomiast no przyszłość jest niepewna i tutaj czuć to zwolnienie gospodarcze. Ale też wychodzimy w Klastrze z założenia, że każdy kryzys jest szansą na dalszy rozwój.

| red: mag, sk


Przeczytaj, zanim skomentujeszZNAJDŹ NAS

REKLAMA
OiFP BERLIOZ | RAVEL | GERSHWIN

REKLAMA
OiFP LIFE IS A CABARET, SHOW TANECZNO-WOKALNE

REKLAMA
OiFP JESUS CHRIST SUPERSTAR

Konferencja szkoleniowa
Stefan Krajewski, fot. Sylwia Krassowska

Stefan Krajewski [wideo]

poseł Polskiego Stronnictwa Ludowego - Trzeciej Drogi
22.02.2024

W poniedziałek (26.02) mają rozpocząć się rozmowy z protestującymi rolnikami. Na razie resort rolnictwa prowadzi rozmowy robocze i zbiera postulaty m.in. unijnego Zielonego Ładu.

dr Małgorzata Wenclik, fot. Gabriela Lasota

dr Małgorzata Wenclik

dr Małgorzata Wenclik ze Stowarzyszenia "100-lecie Kobiet"
21.02.2024

"Kobiet, które działają w biznesie i z sukcesem jest coraz więcej. Jest też coraz więcej kobiet, które działają w organizacjach społecznych i też odnoszą sukces. Coraz więcej kobiet jest też na kierowniczych stanowiskach w wielu instytucjach publicznych i nie tylko. Natomiast wydaje mi się, że jeszcze wciąż za mało kobiet jest w administracji publicznej, tej przedstawicielskiej" - mówi dr Małgorzata Wenclik ze Stowarzyszenia "100-lecie Kobiet".

Radzias, fot. Sylwia Krassowska

Radzias

laureat konkursu Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok
21.02.2024

"Niebieski Mikrofon jest trampoliną do zyskania radiowego słuchacza. Dzięki temu, że zaprezentowałem się w radiu, mogę znaleźć nową niszę, która będzie gotowa na sprawdzenie mojej muzyki" - mówi Radzias.


Sebastian Łukaszewicz, fot. Barbara Sokolińska

Sebastian Łukaszewicz [wideo]

poseł Suwerennej Polski
21.02.2024

"Myślę, że Prawo i Sprawiedliwość znajdzie odpowiedniego kandydata, który stanie w szranki z prezydentem Tadeuszem Truskolaskim" - mówi Sebastian Łukaszewicz.

YUOS, czyli Julianna Urszula Olańska, fot. Joanna Szubzda

YUOS, czyli Julianna Urszula Olańska

laureatka konkursu Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok
20.02.2024

- Tworzenie utworów, pisanie tekstów, szukanie inspiracji i niepozwolenie sobie na to, żeby zabrano mi radość z tworzenia - w tym momencie to moja codzienność - mówi wokalistka.

Andrzej Babul, fot. Sylwia Krassowska

Andrzej Babul

przewodniczący podlaskiej Solidarności Rolników Indywidualnych
20.02.2024

Rolnicy znów blokują drogi. - Nie mamy innej formy protestu. To są protesty pokojowe, ale właśnie w ten sposób możemy zaznaczyć nasz problem. Po drugie my bronimy także całego społeczeństwa - mówi Andrzej Babul.


Finał konkursu Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok 2023, fot. Joanna Szubzda

Andrzej Bajguz i Marcin Kozłowski

jurorzy konkursu Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok
19.02.2024

Finał piątej edycji konkursu Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok za nami. Nagrodę Główną i Nagrodę Specjalną marszałka województwa podlaskiego zdobył zespół Żurkowski. Nagroda Słuchaczy powędrowała do Radziasa, a YUOS otrzymała nagrodę za najlepszy występ.

Tadeusz Topczewski, fot. Marcin Gliński

Tadeusz Topczewski [wideo]

były dyrektor białostockiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad
19.02.2024

"Trasa Via Carpatia wywoła ruch, który - podejrzewam - będzie zdecydowanie większy niż jest teraz. I musimy coś do tego czasu zrobić, żeby udrożnić cały odcinek Białystok - Augustów" - mówił w Polskim Radiu Białystok Tadeusz Topczewski.

Zlatan Alomerović, fot. Gabriela Lasota

Zlatan Alomerović

bramkarz Jagiellonii Białystok
18.02.2024

"Niestety nie mogliśmy cieszyć się z kibicami po meczu. Byliśmy smutni, ale myślę, że nasza droga, pasja, to jak gramy zagwarantuje nam sukces" - mówi Zlatan Alomerović.


Andrzej Wilczyk, fot. Sylwia Krassowska

Andrzej Wilczyk [wideo]

kibic Jagiellonii Białystok
16.02.2024

"W Polsce mało jest trybun z taką historią jak Ultra Jagiellonia. Stwierdziliśmy, że musimy mieć swoje święto. To jest też święto pamięci o osobach, których już z nami nie ma. Jagiellonia zawsze pamięta o oddanych kibicach" - mówi Andrzej Wilczyk.

Piotr Liedke, fot. Sylwia Krassowska

Piotr Liedke [wideo]

nauczyciel historii z VIII LO w Białymstoku
16.02.2024

"Nie wyobrażam sobie, żeby na lekcjach historii nie mówić o Ince. Zwłaszcza u nas na Podlasiu, to jest bardzo żywa historia" - mówi Piotr Liedke.

Radosław Hancewicz, fot. Sylwia Krassowska

Radosław Hancewicz

rzecznik prasowy podlaskiej KAS
15.02.2024

"Wielu podatników już tuż po północy logowało się do systemu, by sprawdzić, co im z tego rozliczenia wychodzi, albo zatwierdzić swoje zeznanie, by jak najszybciej dostać zwrot" - mówi Radosław Hancewicz.


Krzysztof Truskolaski, fot. Marcin Gliński

Krzysztof Truskolaski [wideo]

poseł, szef podlaskiej Platformy Obywatelskiej
15.02.2024

- Mam nadzieję, że Koalicja Obywatelska będzie miała znowu większość w Radzie Miasta Białystok - mówił w Polskim Radiu Białystok szef podlaskiej Platformy Obywatelskiej, poseł Krzysztof Truskolaski.

dr Arkadiusz Derkacz, źródło: archiwum prywatne

dr Arkadiusz Derkacz [wideo]

ekonomista z Uniwersytetu Kaliskiego
14.02.2024

- W sytuacji ograniczenia budżetu domowego najczęściej rezygnujemy z usług hotelarskich, restauracyjnych, także redukujemy inwestycje w gospodarstwach domowych - mówi dr Arkadiusz Derkacz.

źródło: katedradziennikarstwa.wordpress.com

dr Paulina Czarnek-Wnuk

Medioznawczyni z Uniwersytetu Łódzkiego
13.02.2024

- Tym, czego potrzebują teraz rozgłośnie regionalne, jest nie rewolucja, tylko spokojne budowanie strategii działania, aby móc odbudować zaufanie społeczne do mediów publicznych. Radio Białystok jest w dobrej sytuacji, ma słuchalność na poziomie 10 procent - mówi dr Paulina Czarnek-Wnuk.


Krzysztof Jurgiel, fot. Barbara Sokolińska

Krzysztof Jurgiel [wideo]

europoseł Prawa i Sprawiedliwości
13.02.2024

"Ukraina musi zrozumieć, że nie może tak być, że Polska będzie zalewana wyrobami rolniczymi, które często nie spełniają norm. To powinno być jasne porozumienie" - mówi Krzysztof Jurgiel.

dr hab. Daniel Boćkowski, fot. Sylwia Krassowska

prof. Daniel Boćkowski

ekspert ds. bezpieczeństwa
12.02.2024

- Donald Trump na pewno zapędził się z punktu widzenia Europy, nie sądzę, by zapędził się z punktu widzenia swoich wyborców, ponieważ tak naprawdę to, co mówił, spotkało się z ogromnym aplauzem, niestety - mówi prof. Daniel Boćkowski.

Agnieszka Czyżewska-Jacquemet, fot. Marta Rybicka

Agnieszka Czyżewska-Jacquemet [wideo]

koordynator inicjatywy pracowników rozgłośni regionalnych Polskiego Radia, reportażystka Radia Lublin
12.02.2024

- Chcemy brać udział w pracach nad przyszłą ustawą medialną i ją konsultować, bo my wiemy, o czym mówimy - powiedziała na antenie Polskiego Radia Białystok Agnieszka Czyżewska-Jacquemet.


Wojciech Pertkiewicz, fot. Joanna Szubzda

Wojciech Pertkiewicz [wideo]

prezes Jagiellonii Białystok
9.02.2024

Czy Jagiellonia Białystok w tym sezonie ma szansę zaliczyć dublet, czyli Mistrzostwo i Puchar Polski? - To są marzenia, ale to nie są marzenia ściętej głowy - mówi prezes klubu.

podinsp. Tomasz Krupa, fot. Sylwia Krassowska

podinsp. Tomasz Krupa [wideo]

rzecznik podlaskiej policji
8.02.2024

"W piątek (9.02) czekają nas spore utrudnienia na podlaskich drogach, kierowcy spotkają się z dużymi niedogodnościami. Kto nie musi, niech nie rusza w drogę" - przestrzega podinsp. Tomasz Krupa.

Maciej Żywno, fot. Sylwia Krassowska

Maciej Żywno [wideo]

wicemarszałek Senatu
8.02.2024

"Walczymy o sejmik z nowym otwarciem bez starej polityki" - mówi Maciej Żywno.


fot. Marcin Gliński

Adam Dębski [wideo]

przewodniczący rady nadzorczej spółki PKS NOVA
7.02.2024

"Chcemy, żeby prezes Marcin Doliasz kontynuował swoją misję, bo widzimy, że spółka się zmienia. Na ulicę wyjeżdża nowy tabor, spółka ma coraz lepsze wyniki jeżeli chodzi o sprzedaż. Poprawiają się wyniki finansowe" - mówił w Polskim Radiu Białystok przewodniczący rady nadzorczej spółki PKS NOVA Adam Dębski.

Jacek Słoma, fot. Sylwia Krassowska

Jacek Słoma [wideo]

rolnik z Krynek
6.02.2024

"Rolnictwo to nie jest coś, co można zmieniać z roku na rok. To są procesy wieloletnie. Nasze struktury zasiewów nie są czymś, co możemy zmieniać jedną dyrektywą czy jedną decyzją. Chcielibyśmy, aby wspólna polityka rolna była do rewizji i żebyśmy ustalali wspólne reguły gry na długie lata do przodu, a nie robili tego w sposób doraźny" - mówi Jacek Słoma.

fot. Marcin Gliński

Artur Kosicki [wideo]

marszałek województwa podlaskiego
5.02.2024

"Wielokrotnie powtarzałem - polityka lubi niespodzianki. Białystok jest zmęczony panem prezydentem. O wiele bardziej bym się obawiał kandydata Trzeciej Drogi niż prezydenta Tadeusza Truskolaskiego" - mówił w Polskim Radiu Białystok marszałek województwa podlaskiego Artur Kosicki.


Łukasz Wasilewski i Marek Sawoń, fot. Barbara Sokolińska

Łukasz Wasilewski i Marek Sawoń

z zespołu LUPA
3.02.2024

- Na płycie znajduje się 10 utworów mocnych tekstowo i brzmieniowo. Jednym słowem - magic rock - mówią muzycy zespołu LUPA o nowowydanym albumie "Synergia".

Tadeusz Wilczyński, fot. Barbara Sokolińska

Tadeusz Wilczyński

pełniący obowiązki dyrektora Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku
2.02.2024

- Podlasie to jest miejsce, gdzie historycznie gospodarowali rolnicy i leśnicy, a więc zawsze blisko siebie. Współpraca z samorządami jest czymś absolutnie naturalnym - mówi Tadeusz Wilczyński.

Grzegorz Kuczyński, fot. Joanna Szubzda

Grzegorz Kuczyński

prezes Fundacji Białystok Biega
1.02.2024

- Jest duża grupa osób, dla których Bieg Pamięci Sybiru jest upamiętnieniem kogoś z ich bliskich. To jest bieg emocjonalny, z historią w tle, a wymiar sportowy schodzi tu na dalszy plan - mówi Grzegorz Kuczyński.


Paweł Krutul, fot. Joanna Szubzda

Paweł Krutul [wideo]

wicewojewoda podlaski, Nowa Lewica
1.02.2024

- Decyzji jeszcze nie ma, ale jeżeli centrala będzie chciała zawalczyć o prezydenturę Białegostoku, to ja jestem gotowy. Nie ma z tym najmniejszego problemu.

Mieczysław Mejsak, fot. Joanna Szubzda

Mieczysław Mejsak [wideo]

wieloletni pracownik i kierownik Urzędu Stanu Cywilnego w Białymstoku
31.01.2024

- W życiu najważniejsza jest miłość. Przez tyle lat przyjęcie oświadczeń o wstąpieniu w związek małżeński nie było dla mnie rutyną. Wręcz przeciwnie.

Dzianis Procharau, fot. Źmicier Kościn

Dzianis Procharau

dowódca białoruskiego Pułku im. Konstantego Kalinowskiego walczącego w Ukrainie
31.01.2024

- Białorusini dobrze rozumieją, że kwestia naszej wolności zależy wprost od klęski "imperium rosyjskiego". Czujemy zmęczenie, owszem, ale mamy główny cel - niepodległość Białorusi.


płk Jarosław Kowalewski, fot. Sylwia Krassowska

płk Jarosław Kowalewski [wideo]

szef Ośrodka Zamiejscowego w Białymstoku Centralnego Wojskowego Centrum Rekrutacji
30.01.2024

To obowiązek każdego młodego mężczyzny, który w tym roku kończy 19 lat. 1 lutego rozpoczyna się ogólnopolska kwalifikacja wojskowa. W naszym regionie przed komisją musi się stawić ok. 8 tys. osób.

Mariusz Chrzanowski, fot. Adam Dąbrowski

Mariusz Chrzanowski [wideo]

prezydent Łomży
29.01.2024

- Od wielu lat jestem bezpartyjny i uważam, że samorząd powinien działać właśnie w tym kierunku - mówi Mariusz Chrzanowski.

fot. Marcin Gliński

Osyda

finalista plebiscytu Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok
27.01.2024

Osyda to zespół z Suwałk założony w 2022 r. przez Michała Osydę i Bartosza Zackiewicza. Ich muzyka to rockowa mieszanka nowoczesnych rockowych brzmień okraszonych elektronicznymi wtrętami ze starą dobrą szkołą rock'n'rolla, wyczuwalną w niektórych numerach już od pierwszych taktów.


Michał Jarmoszuk, fot. Barbara Sokolińska

Michał Jarmoszuk (Jarmo)

finalista plebiscytu Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok
27.01.2024

- Lubię tworzyć będąc sam, natomiast świetnie się czuję, kiedy mogę to pokazać publiczności - mówi Michał "Jarmo" Jarmoszuk.

Czesław Renkiewicz, źródło: um.suwalki.pl

Czesław Renkiewicz [wideo]

prezydent Suwałk
26.01.2024

- Dzisiaj w samorządach jest sytuacja zero-jedynkowa. Jeżeli jesteś w partii, która rządzi naszym krajem, to masz dostęp do wyższych środków finansowych, a jeżeli jesteś z innej opcji politycznej, to niestety masz utrudnione zadanie w staraniu się o pieniądze. A ja jestem w środku.

Andrzej Gryguć, fot. Barbara Sokolińska

Andrzej Gryguć [wideo]

prezes Okręgu Podlaskiego Związku Nauczycielstwa Podlaskiego
25.01.2024

Sejm rozpoczął pracę nad nową kartą nauczyciela, Senat zatwierdził budżet, a to oznacza, że w środowisku oświatowym sporo się zmieni.
źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok