Radio Białystok | Gość | Sebastian Rynkiewicz [wideo] - prezes Klastra Obróbki Metali

Sebastian Rynkiewicz [wideo]

prezes Klastra Obróbki Metali

30.11.2022, 08:18, akt. 10:30

"Ucieszyła nas decyzja o zamrożeniu cen energii. Wprawdzie jest to cena znacząco wyższa w stosunku do tego, jak ceny kształtowały się w ubiegłym roku na tym poziomie, natomiast jest to radykalne zmniejszenie kosztów w stosunku do tych pików cenowych, które były na poziomie sierpnia, września" - mówi prezes Klastra Obróbki Metali Sebastian Rynkiewicz.

Sebastian Rynkiewicz, fot. Marcin Gliński
Sebastian Rynkiewicz, fot. Marcin Gliński


0:00
0:00
Z Sebastianem Rynkiewiczem rozmawia Adam Janczewski | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Drogie paliwa, rosnące ceny węgla, gazu, energii - z wieloma problemami mierzą się w ostatnich miesiącach przedsiębiorcy. O tym, czy i jak udaje się je rozwiązywać rozmawia Adam Janczewski z prezesem Klastra Obróbki Metali Sebastianem Rynkiewiczem.Adam Janczewski: Wojna za naszą wschodnią granicą znacząco zmieniła naszą rzeczywistość. Skutki tego odczuwamy nie tylko w gospodarstwach domowych. Są droższe paliwa, gazu, prąd. Skutki wojny odczuwalne są też w przedsiębiorstwach i to często na dużą skalę. Między innymi o tym porozmawiamy z naszym porannym gościem. Panie prezesie, zacznijmy od tego na co nie zostało zbyt dużo czasu - to ostatni dzień na składanie oświadczeń do dostawców energii o zamrożenie cen. Obróbka metali wydaje się dość energochłonnym przedsięwzięciem. Czy firmy zrzeszone w Klastrze już to zrobił?


Sebastian Rynkiewicz: Jak najbardziej. Firmy tego nie odkładały na ostatni moment. Dla nas wzrost cen energii po wydarzeniach 24 lutego był bardzo poważnym zagrożeniem. O ile firmy na poziomie maja, czerwca obawiały się kontaktować, gdzie cena energii była w okolicach 1000 zł, no to kiedy w lipcu, w sierpniu pojawiły się cenę na poziomie 2 tys., 2400 zł, gdzie wcześniej firmy miały kontraktowaną energię w przedziale 300-500 zł - no to było bardzo poważne wyzwanie.

I tutaj w ramach naszej grupy zaawansowanej współpracy proaktywnej podjęliśmy działania - nawiązanie rozmów z przedstawicielami rządu pokazujące tak naprawdę alarmującą sytuację, że tracimy konkurencyjność na poziomie europejskim, na poziomie międzynarodowym, że firmy nie są w stanie unieść takiego ciężaru. I praktycznie od forum ekonomicznego w Karpaczu te rozmowy prowadziliśmy.

Włączaliśmy się w dialog, który był prowadzony wcześniej i bardzo nas ucieszyła decyzja o zamrożeniu cen energii. Wprawdzie jest to cena znacząco wyższa w stosunku do tego jak ceny kształtowały się w ubiegłym roku na tym poziomie, natomiast jest to radykalne zmniejszenie kosztów w stosunku do tych pików cenowych, które były na poziomie sierpnia, września.


785 zł za megawatogodzinę już od grudnia do końca przyszłego roku. Czy jest to mimo wszystko duża pomoc dla firm?


Jest to bardzo duża pomoc dla firm. Myśmy pracując tutaj na poziomie krajowym też weryfikowaliśmy ceny energii w Europie Zachodniej pod kątem konkurencyjności polskich firm. I tam sytuacja była jeszcze gorsza.

Wiadomo że tutaj chociażby ze strony rządu niemieckiego była potężna interwencja. Natomiast walczymy w tym momencie o utrzymanie konkurencyjności i to jest bardzo istotna pomoc dla naszych firm.


Pomijając już zamrożenie cen energii, czy firmy w jakiś sposób wdrażają plany oszczędzania energii elektrycznej? Czy w jakiś sposób starają się to optymalizować?


Zdecydowanie. W Klastrze już od kilku lat trendy związane z wprowadzaniem odnawialnych źródeł energii były popularne. Byliśmy chociażby w Malowie, który w bardzo ciekawą farmę fotowoltaiczną zainwestował, ale to co się teraz ostatnio wydarzyło tak naprawdę tylko nakręca firmę do dalszego inwestowania.

I przy wielu naszych zakładach na własne potrzeby powstają te instalacje. I to jest bardzo istotne, że firmy z tego korzystają. Z drugiej strony bardzo mocno zaczęto zwracać uwagę na energooszczędność maszyn i urządzeń. My z problemem energetycznym już od dłuższego czasu się zmagamy. Firmy na przykład - startując produkcję - na początku zmian musiały sekwencyjnie włączać poszczególne urządzenia. Bo w momencie rozruchu one są najbardziej energochłonne. No i nie do końca były zabezpieczone mocy energetyczne. 

Ten problem energetyczny jest u nas od kilku lat. W tym momencie firmy już się nauczyły korzystać z tego. Pojawiły się te własne źródła energii na mniejszą skalę. Można powiedzieć, to były takie pilotażowe inwestycje, gdzie poszczególne przedsiębiorstwa sprawdzały możliwości. W tym momencie już widoczne jest przekonanie do tego typu rozwiązań. No i ważna jest perspektywa unijna, która rusza w lata 2021-2027, gdzie będzie bardzo dużo środków na "zieloność' gospodarki. 


Ceny energii dzięki ich zamrożeniu będą na jakiś czas ustabilizowane. Natomiast od stycznia wraca 23-procentowy VAT na paliwa. Czy to jest problem dla przedsiębiorców?


Oczywiście, że jest to problem. Każe podwyżki, każda niestabilność naszych firm powoduje trudności jeżeli chodzi o prowadzenie działalności gospodarczej. Chociażby ta stabilność energii najzwyczajniej w świecie pozwala w sposób stabilny prognozować ceny wykonania. Tutaj transport pójdzie w górę, natomiast VAT przynajmniej w części jest odliczany i nie stanowi to aż tak znaczącego problemu jak koszty energetyczne. 


Gospodarstwa domowe i część instytucji będą mogły już wkrótce liczyć również na zamrożenie cen gazu. Nie ma takich pomysłów, by takim przywilejem objąć również przedsiębiorców. Czy wy chcielibyście tego typu rozwiązania?


Powiem w ten sposób, że dla nas każda oszczędność, stabilność tych kosztów jest bardzo istotna. Ostatnie trzy lata tak naprawdę to jest jedna niekończąca się zmiana. Covid, sytuacja na Ukrainie więc firmy tak naprawdę już trochę przyzwyczaiły się do funkcjonowania w takich zmiennych warunkach. Natomiast te ostatnie wydarzenia pokazały, chociażby na bazie barometrów Klastra, że wyniki październikowe to była jedna z najbardziej pesymistycznych prognoz co do przyszłości. 

Natomiast z niecierpliwością czekamy na listopadowe wyniki. I chociażby za kwestia zamrożenia cen - wdrażana, implementowana - zobaczymy w jaki sposób to odbiorą przedsiębiorcy. 

I na pewno będziemy rozmawiać ze stroną rządową o innych możliwościach ochrony naszych interesów.


Co z rynkami eksportowymi? Bo od lutego te kierunki zupełnie się pozmieniały. Niektóre się zamknęły, a czy otworzyły się kolejne? Czy udało się już się przez te kilka miesięcy znaleźć nowe rozwiązania i kolejne rynki zbytu?


Tak. Tutaj nasz potencjał internacjonalizacji, z racji tego że mamy w realizacji projekty wsparte z Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, dają nam duży wolumen możliwości. I myśmy dość szybko przestawili się z rynku białoruskiego, rosyjskiego, ukraińskiego na kierunki czy w Ameryce Łacińskiej czy europejskie. Świadczą o tym twarde wyniki firm. Dla wielu z nich rok 2022 - jeszcze nie zamknięty - ale już jest rekordowy.

Więc to pokazuje, że elastycznie, dynamicznie się firmy zachowały. I choć ta zmienność o której rozmawialiśmy panuje, to jednak spowodowała, że firmy są dużo zwinniejsze, dużo bardziej inteligentnie działają. 

I mamy bardzo specyficzną sytuację. Z jednej strony rekordowy rok - oczywiście inflacja też ma na to wpływ, że te przychody z racji wskaźnika inflacyjnego rosną - natomiast no przyszłość jest niepewna i tutaj czuć to zwolnienie gospodarcze. Ale też wychodzimy w Klastrze z założenia, że każdy kryzys jest szansą na dalszy rozwój.

| red: mag, sk


Przeczytaj, zanim skomentujeszZNAJDŹ NAS

PNBC

50 lat przy Świerkowej

Podlaskie nas rusza - Ruszamy w Podlaskie!
Maciej Żywno, fot. Marcin Gliński

Maciej Żywno

wicemarszałek Senatu
22.07.2024

O sytuacji w mediach publicznych, które nie otrzymują pieniędzy z abonamentu od Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji

Sidney Polak, źródło: mat. pras.

Sidney Polak

polski wokalista, perkusista, autor tekstów, muzyk i kompozytor
20.07.2024

- Zapraszam wszystkich do Augustowa. Nie byłem jeszcze na takiej imprezie i na scenie zdecyduję, co zagramy. Zobaczę, jak się ludzie bawią - mówi muzyk, który wystąpi na Mistrzostwach Polski w Pływaniu na Byle Czym.

Wojciech Pertkiewicz, fot. Sylwia Krassowska

Wojciech Pertkiewicz

prezes Jagiellonii Białystok
18.07.2024

- W tym sezonie założyliśmy miejsce nie niższe niż 8. Wolę podchodzić dość ostrożnie do wszelkich przewidywań, szczególnie, że mają one przełożenie na finanse - mówi prezes Wojciech Piertkiewicz.


Norbert Jadczuk, wójt gminy Nurzec-Stacja, 17.07.2024,

Norbert Jadczuk

Norbert Jadczuk, wójt gminy Nurzec-Stacja
17.07.2024

Mieszkańcy gminy Nurzec-Stacja nie mieli nic wspólnego ze znieważeniem żołnierzy przy granicy polsko-białoruskiej.

Andrzej Aleksiejczuk, 16.07.2024, fot. Barbara Sokolińska

Andrzej Aleksiejczuk

Andrzej Aleksiejczuk, wiceprzewodniczący Podlaskiej Rady OPZZ
16.07.2024

Radzie Dialogu Społecznego nie udało się wypracować wspólnego stanowiska w sprawie propozycji wzrostu minimalnego wynagrodzenia za pracę w przyszłym roku.

Joanna Fiodorow, fot. Joanna Szubzda

Joanna Fiodorow

trenerka Wojciecha Nowickiego
11.07.2024

Jak będą wyglądać ostatnie trzy tygodnie Wojciecha Nowickiego przed startem na igrzyskach w Paryżu


dr Agnieszka Muzyk, fot. Adam Dąbrowski

Agnieszka Muzyk

dyrektor OKE w Łomży
9.07.2024

Centralna Komisja Egzaminacyjna opublikowała już wyniki matur.

Agnieszka Muzyk, fot. Adam Dąbrowski

Agnieszka Muzyk

dyrektor OKE w Łomży
3.07.2024

Znamy już wyniki egzaminu ósmoklasisty w naszym województwie. Podała je Okręgowa Komisja Egzaminacyjna w Łomży.

Prof. Adam Krętowski, 27.06.2024, fot. Barbara Sokolińska

prof. Adam Krętowski

rektor Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku
27.06.2024

Z nagrodą za skok do czołówki rankingu Uczelni Akademickich kończy kadencję rektor Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku - profesor Adam Krętowski.


prof. Urszula Wróblewska, fot. Sylwia Krassowska

prof. Urszula Wróblewska [wideo]

trenerka uważności i technik relaksacyjnych z Wydziału Nauk o Edukacji Uniwersytetu w Białymstoku
20.06.2024

- Urlop jest nam potrzebny po to, żeby uzupełniać nasze zasoby energetyczne, żebyśmy lepiej funkcjonowali. Podchodźmy do tego czasu z luzem i spokojem - mówi prof. Urszula Wróblewska.

Wojciech Strzałkowski, 20.06.2024, fot. Barbara Sokolińska

Wojciech Strzałkowski [wideo]

przewodniczący rady nadzorczej Jagiellonii Białystok
19.06.2024

FK Paneveżys i HJK Helsinki są w naszym zasięgu - uważa Wojciech Strzałkowski. Jedna z tych drużyn będzie rywalem Jagiellonii w 2. rundzie eliminacji piłkarskiej Ligi Mistrzów. - Można powiedzieć, że los był dla nas łaskawy, ale pewnie tak samo myślą w klubach z Litwy i Finlandii - mówi.

dr Marek Jedynak, fot. Barbara Sokolińska

dr Marek Jedynak

dyrektor białostockiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej
19.06.2024

Zbliża się XV jubileuszowa edycja Nagrody Honorowej „Świadek Historii”. Do 30 czerwca można zgłaszać kandydatów - instytucje, organizacje i osoby.


Jacek Dobrzyński, źródło: archiwum prywatne

Jacek Dobrzyński [wideo]

rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych
19.06.2024

- Żołnierz czy funkcjonariusz musi wiedzieć, że państwo za nim stoi i daje mu takie narzędzia, które są niezbędne do tego, żeby mógł skutecznie strzec naszej wschodniej granicy - mówi Jacek Dobrzyński.

Grzegorz Kuczyński, fot. Joanna Szubzda

Grzegorz Kuczyński

prezes Fundacji Białystok Biega
18.06.2024

Charytatywna sztafeta maratońska Plum Ekiden to przede wszystkim integracja, która jest ważniejsza od rywalizacji, to dobra zabawa w aktywny, sportowy sposób. To przyciąga uczestników najbardziej - mówi Grzegorz Kuczyński.

Iwona Kulesza-Woroniecka, fot. Joanna Szubzda

Iwona Kulesza-Woroniecka [wideo]

wiceprzewodnicząca OPZZ w Podlaskiem
17.06.2024

Wzrost płacy minimalnej. - Pracodawcy nie mogą używać argumentu, że ich na to nie stać, dlatego że wszystkie dane poświadczają wzrost gospodarczy, a skoro jest wzrost gospodarczy i skoro zyski pracodawców są wyższe, to wypadałoby się tymi zyskami podzielić z pracownikami - mówi wiceprzewodnicząca OPZZ w Podlaskiem.


Adrian Siemieniec, fot. Sylwia Krassowska

Adrian Siemieniec [wideo]

trener Jagiellonii Białystok
16.06.2024

- Zobaczymy, co nam los przydzieli. Na pewno nie zejdziemy ze swojej drogi, nie zmienimy swojej tożsamości. Niezależnie od tego, z kim będziemy grali, będziemy chcieli grać na swoich warunkach - mówi Adrian Siemieniec.

prof. Michał Żmihorski, screen z rozmowy

prof. Michał Żmihorski [wideo]

dyrektor Instytutu Biologii Ssaków Polskiej Akademii Nauk
13.06.2024

- Te dwa interesy, czyli obronność kraju i interesy przyrodnicze są zbieżne. Jeżeli pomyślimy o zredukowaniu zagęszczenia dróg, o unaturalnieniu lasów, to są to czynniki, które wpływają pozytywnie zarówno na obronność, jak i mają bardzo pozytywny wpływ na przyrodnicze walory tych ekosystemów - mówi prof. Michał Żmihorski

gen. Sławomir Klekotka, fot. Joanna Szubzda

gen. Sławomir Klekotka [wideo]

komendant Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej
12.06.2024

- Na pewno żadnych utrudnień dla mieszkańców w związku z wprowadzeniem strefy buforowej nie przewidujemy. Chciałbym też podkreślić, że w chwili obecnej całe niebezpieczeństwo, które jest, koncentruje się wyłącznie na granicy. Poza tą strefą jest bezpiecznie, więc można śmiało na Podlasiu wypoczywać - podkreśla komendant POSG.


Mariusz Madejczyk, fot. Piotr Pietruczuk

Mariusz Madejczyk

zastępca dyrektora NASK
12.06.2024

Celem naszych działań jest zwiększenie bezpieczeństwa cyfrowego mieszkańców województwa podlaskiego, między innymi poprzez działania edukacyjne – w tym organizację konferencji - mówi Mariusz Madejczyk, zastępca dyrektora NASK i pełnomocnik wojewody ds. cyberbezpieczeństwa.

prof. Marta Kosior-Kazberuk, fot. Barbara Sokolińska

prof. Marta Kosior-Kazberuk [wideo]

rektor Politechniki Białostockiej
11.06.2024

"Trzeba będzie młodych ludzi przekonać, żeby wybrali - jeżeli chodzi o studiowanie - właśnie Politechnikę Białostocką. Dlatego też stale modernizujemy naszą ofertę edukacyjną" - mówiła w Polskim Radiu Białystok prof. Marta Kosior-Kazberuk.

prof. Adam Bartnicki, fot. Barbara Sokolińska

prof. Adam Bartnicki [wideo]

dziekan Wydziału Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu w Białymstoku
10.06.2024

- Musimy pamiętać o swoich żołnierzach i pomagać im, jak tylko możemy - mówi prof. Adam Bartnicki.


dr Sławomir Bartnicki, fot. Marcin Gliński

dr Sławomir Bartnicki

socjolog z Uniwersytetu w Białymstoku
10.06.2024

W województwie podlaskim, tworzącym w wyborach do Parlamentu Europejskiego jeden okręg z Warmią i Mazurami - zdecydowanie wygrało Prawo i Sprawiedliwość, zdobywając 42 proc. głosów. W skali całego okręgu nr 3 lepszy wynik miała jednak Koalicja Obywatelska. Mandaty zdobyli Jacek Protas (KO) i Maciej Wąsik (PiS).

dr Maciej Białous, fot. Sylwia Krassowska

dr Maciej Białous [wideo]

socjolog z Uniwersytetu w Białymstoku
9.06.2024

- Tutaj nie było takich nazwisk, które byłyby jakoś wyjątkowo elektryzujące. Poza dosłownie kilkoma wyjątkami - komentuje wyniki wyborów do Europarlamentu dr Maciej Białous.

Klaudia Rosińska, źródło zdjęcia: archiwum prywatne

Klaudia Rosińska

specjalistka ds. przeciwdziałania dezinformacji
7.06.2024

- Trzeba być czujnym, bo dezinformacje, fake newsy czy manipulacje mogą zaburzyć nasze decyzje wyborcze - mówi specjalistka ds. przeciwdziałania dezinformacji dr Klaudia Rosińska.


Jacek Brzozowski, 7.06.2024, fot. Barbara Sokolińska

Jacek Brzozowski [wideo]

wojewoda podlaski
6.06.2024

- Granica jest święta i ona ma być bezpieczna - mówił w Polskim Radiu Białystok Jacek Brzozowski.

Jarosław Galej, fot. Sylwia Krassowska

Jarosław Galej

kandydat Komitetu Wyborczego Normalny Kraj do Parlamentu Europejskiego
6.06.2024

To ostatnia z cyklu rozmów w Polskim Radiu Białystok z kandydatami do Europarlamentu z okręgu nr 3, który obejmuje województwa podlaskie i warmińsko-mazurskie. W czwartek (6.06) - zgodnie z kolejnością list wyborczych na kartach do głosowania - komitet nr 8 - Komitet Wyborczy Normalny Kraj.

kpt. Marcin Burzyński, fot. Sylwia Krassowska

kpt. Marcin Burzyński [wideo]

oficer wychowawczy 18. Pułku Rozpoznawczego w Białymstoku
5.06.2024

- Rezerwy są potrzebne. Im więcej przeszkolonych ludzi, którzy po prostu wiedzą, z czym mogą mieć do czynienia, potrafią posługiwać się podstawową bronią, reagować na alarmy i po prostu być przygotowanym na wszelkie zagrożenia, tym lepiej - mówi kpt. Marcin Burzyński.


Adam Andruszkiewicz, fot. Joanna Szubzda

Adam Andruszkiewicz

poseł, kandydat Prawa i Sprawiedliwości do Parlamentu Europejskiego
5.06.2024

- Zawsze polityk pracuje na to, żeby być docenionym przez wyborców, żeby mieszkańcy postawili przy naszym nazwisku "krzyżyk". Najważniejsze jest to, żebyśmy wygrali jako formacja te wybory - mówi Adam Andruszkiewicz.

Maciej Żywno, fot. Sylwia Krassowska

Maciej Żywno [wideo]

wicemarszałek Senatu
5.06.2024

Kompletnie zbędną czynnością nazywa wicemarszałek Senatu wprowadzenie strefy z zakazem przebywania przy granicy z Białorusią. - Czas najwyższy nie traktować tej sprawy biało-czarno, że przez granicę idą źli albo dobrzy. Można dbać o bezpieczeństwo, szczelność granic, ale trzeba mieć na uwadze aspekt humanitarny - podkreśla.

Edyta Kondzior, fot. Marcin Gliński

Edyta Kondzior

kandydatka Nowej Lewicy do Parlamentu Europejskiego
4.06.2024

- Uważam, że Unia Europejska powinna mieć własne siły wojskowe - mówi Edyta Kondzior.


Andrzej Skiepko, fot. Marcin Gliński

Andrzej Skiepko [wideo]

starosta hajnowski
3.06.2024

- W imieniu samorządowców wystosowaliśmy pismo do pana premiera, aby jednak skorygował te plany, które przewidywały bardzo dużą strefę buforową przy granicy - mówił w Polskim Radiu Białystok starosta hajnowski Andrzej Skiepko.

Tomasz Frankowski, fot. Joanna Szubzda

Tomasz Frankowski

europoseł, kandydat Koalicji Obywatelskiej do Parlamentu Europejskiego
3.06.2024

- Bezpieczeństwo i obrona polskiej granicy jest tym samym, co bezpieczeństwo i obrona granicy całej Unii Europejskiej - mówi Tomasz Frankowski.

Jacek Słoma, fot. Sylwia Krassowska

Jacek Słoma [wideo]

rolnik z Krynek
3.06.2024

- Z perspektywy czasu uważam, że stan wyjątkowy w 2021 roku zdał egzamin. Mam nadzieję, że dzisiaj ta strefa buforowa też pomoże w walce z nielegalną migracją i w zarządzaniu kryzysem - mówi Jacek Słoma.


Taras Romanczuk, fot. Joanna Szubzda

Taras Romanczuk

piłkarz Jagiellonii Białystok i reprezentacji Polski
2.06.2024

- Cieszę się z tego, że trener Probierz docenił moją pracę w tym sezonie - mówi Taras Romanczuk.

Agnieszka Czarkowska, fot. Marcin Gliński

Agnieszka Czarkowska

kierownik Redakcji Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia Białystok
2.06.2024

To będzie prawdziwe święto, wypełnione drobiazgowym słuchaniem wybranych reportaży. W poniedziałek (3.06) zaczynają się Ogólnopolskie Warsztaty Reportażu Radiowego w Tykocinie, które od kilkudziesięciu lat organizuje Polskie Radio Białystok.

Miłosz Kuziemka, fot. Barbara Sokolińska

Miłosz Kuziemka

lider Komitetu Wyborczego Polexit z okręgu nr 3
31.05.2024

- Jesteśmy w takim punkcie, że kończy nam się możliwość wetowania. Sam proces weto jest już podważany, a za chwilę będzie nielegalny. Skończy się to takim status quo, że nigdy nie będziemy w stanie wyjście z Unii Europejskiej - mówi Miłosz Kuziemka.
źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok