Radio Białystok | Gość | Sebastian Rynkiewicz [wideo] - prezes Klastra Obróbki Metali

Sebastian Rynkiewicz [wideo]

prezes Klastra Obróbki Metali

30.11.2022, 08:18, akt. 10:30

"Ucieszyła nas decyzja o zamrożeniu cen energii. Wprawdzie jest to cena znacząco wyższa w stosunku do tego, jak ceny kształtowały się w ubiegłym roku na tym poziomie, natomiast jest to radykalne zmniejszenie kosztów w stosunku do tych pików cenowych, które były na poziomie sierpnia, września" - mówi prezes Klastra Obróbki Metali Sebastian Rynkiewicz.

Sebastian Rynkiewicz, fot. Marcin Gliński
Sebastian Rynkiewicz, fot. Marcin Gliński


0:00
0:00
Z Sebastianem Rynkiewiczem rozmawia Adam Janczewski | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Drogie paliwa, rosnące ceny węgla, gazu, energii - z wieloma problemami mierzą się w ostatnich miesiącach przedsiębiorcy. O tym, czy i jak udaje się je rozwiązywać rozmawia Adam Janczewski z prezesem Klastra Obróbki Metali Sebastianem Rynkiewiczem.Adam Janczewski: Wojna za naszą wschodnią granicą znacząco zmieniła naszą rzeczywistość. Skutki tego odczuwamy nie tylko w gospodarstwach domowych. Są droższe paliwa, gazu, prąd. Skutki wojny odczuwalne są też w przedsiębiorstwach i to często na dużą skalę. Między innymi o tym porozmawiamy z naszym porannym gościem. Panie prezesie, zacznijmy od tego na co nie zostało zbyt dużo czasu - to ostatni dzień na składanie oświadczeń do dostawców energii o zamrożenie cen. Obróbka metali wydaje się dość energochłonnym przedsięwzięciem. Czy firmy zrzeszone w Klastrze już to zrobił?


Sebastian Rynkiewicz: Jak najbardziej. Firmy tego nie odkładały na ostatni moment. Dla nas wzrost cen energii po wydarzeniach 24 lutego był bardzo poważnym zagrożeniem. O ile firmy na poziomie maja, czerwca obawiały się kontaktować, gdzie cena energii była w okolicach 1000 zł, no to kiedy w lipcu, w sierpniu pojawiły się cenę na poziomie 2 tys., 2400 zł, gdzie wcześniej firmy miały kontraktowaną energię w przedziale 300-500 zł - no to było bardzo poważne wyzwanie.

I tutaj w ramach naszej grupy zaawansowanej współpracy proaktywnej podjęliśmy działania - nawiązanie rozmów z przedstawicielami rządu pokazujące tak naprawdę alarmującą sytuację, że tracimy konkurencyjność na poziomie europejskim, na poziomie międzynarodowym, że firmy nie są w stanie unieść takiego ciężaru. I praktycznie od forum ekonomicznego w Karpaczu te rozmowy prowadziliśmy.

Włączaliśmy się w dialog, który był prowadzony wcześniej i bardzo nas ucieszyła decyzja o zamrożeniu cen energii. Wprawdzie jest to cena znacząco wyższa w stosunku do tego jak ceny kształtowały się w ubiegłym roku na tym poziomie, natomiast jest to radykalne zmniejszenie kosztów w stosunku do tych pików cenowych, które były na poziomie sierpnia, września.


785 zł za megawatogodzinę już od grudnia do końca przyszłego roku. Czy jest to mimo wszystko duża pomoc dla firm?


Jest to bardzo duża pomoc dla firm. Myśmy pracując tutaj na poziomie krajowym też weryfikowaliśmy ceny energii w Europie Zachodniej pod kątem konkurencyjności polskich firm. I tam sytuacja była jeszcze gorsza.

Wiadomo że tutaj chociażby ze strony rządu niemieckiego była potężna interwencja. Natomiast walczymy w tym momencie o utrzymanie konkurencyjności i to jest bardzo istotna pomoc dla naszych firm.


Pomijając już zamrożenie cen energii, czy firmy w jakiś sposób wdrażają plany oszczędzania energii elektrycznej? Czy w jakiś sposób starają się to optymalizować?


Zdecydowanie. W Klastrze już od kilku lat trendy związane z wprowadzaniem odnawialnych źródeł energii były popularne. Byliśmy chociażby w Malowie, który w bardzo ciekawą farmę fotowoltaiczną zainwestował, ale to co się teraz ostatnio wydarzyło tak naprawdę tylko nakręca firmę do dalszego inwestowania.

I przy wielu naszych zakładach na własne potrzeby powstają te instalacje. I to jest bardzo istotne, że firmy z tego korzystają. Z drugiej strony bardzo mocno zaczęto zwracać uwagę na energooszczędność maszyn i urządzeń. My z problemem energetycznym już od dłuższego czasu się zmagamy. Firmy na przykład - startując produkcję - na początku zmian musiały sekwencyjnie włączać poszczególne urządzenia. Bo w momencie rozruchu one są najbardziej energochłonne. No i nie do końca były zabezpieczone mocy energetyczne. 

Ten problem energetyczny jest u nas od kilku lat. W tym momencie firmy już się nauczyły korzystać z tego. Pojawiły się te własne źródła energii na mniejszą skalę. Można powiedzieć, to były takie pilotażowe inwestycje, gdzie poszczególne przedsiębiorstwa sprawdzały możliwości. W tym momencie już widoczne jest przekonanie do tego typu rozwiązań. No i ważna jest perspektywa unijna, która rusza w lata 2021-2027, gdzie będzie bardzo dużo środków na "zieloność' gospodarki. 


Ceny energii dzięki ich zamrożeniu będą na jakiś czas ustabilizowane. Natomiast od stycznia wraca 23-procentowy VAT na paliwa. Czy to jest problem dla przedsiębiorców?


Oczywiście, że jest to problem. Każe podwyżki, każda niestabilność naszych firm powoduje trudności jeżeli chodzi o prowadzenie działalności gospodarczej. Chociażby ta stabilność energii najzwyczajniej w świecie pozwala w sposób stabilny prognozować ceny wykonania. Tutaj transport pójdzie w górę, natomiast VAT przynajmniej w części jest odliczany i nie stanowi to aż tak znaczącego problemu jak koszty energetyczne. 


Gospodarstwa domowe i część instytucji będą mogły już wkrótce liczyć również na zamrożenie cen gazu. Nie ma takich pomysłów, by takim przywilejem objąć również przedsiębiorców. Czy wy chcielibyście tego typu rozwiązania?


Powiem w ten sposób, że dla nas każda oszczędność, stabilność tych kosztów jest bardzo istotna. Ostatnie trzy lata tak naprawdę to jest jedna niekończąca się zmiana. Covid, sytuacja na Ukrainie więc firmy tak naprawdę już trochę przyzwyczaiły się do funkcjonowania w takich zmiennych warunkach. Natomiast te ostatnie wydarzenia pokazały, chociażby na bazie barometrów Klastra, że wyniki październikowe to była jedna z najbardziej pesymistycznych prognoz co do przyszłości. 

Natomiast z niecierpliwością czekamy na listopadowe wyniki. I chociażby za kwestia zamrożenia cen - wdrażana, implementowana - zobaczymy w jaki sposób to odbiorą przedsiębiorcy. 

I na pewno będziemy rozmawiać ze stroną rządową o innych możliwościach ochrony naszych interesów.


Co z rynkami eksportowymi? Bo od lutego te kierunki zupełnie się pozmieniały. Niektóre się zamknęły, a czy otworzyły się kolejne? Czy udało się już się przez te kilka miesięcy znaleźć nowe rozwiązania i kolejne rynki zbytu?


Tak. Tutaj nasz potencjał internacjonalizacji, z racji tego że mamy w realizacji projekty wsparte z Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, dają nam duży wolumen możliwości. I myśmy dość szybko przestawili się z rynku białoruskiego, rosyjskiego, ukraińskiego na kierunki czy w Ameryce Łacińskiej czy europejskie. Świadczą o tym twarde wyniki firm. Dla wielu z nich rok 2022 - jeszcze nie zamknięty - ale już jest rekordowy.

Więc to pokazuje, że elastycznie, dynamicznie się firmy zachowały. I choć ta zmienność o której rozmawialiśmy panuje, to jednak spowodowała, że firmy są dużo zwinniejsze, dużo bardziej inteligentnie działają. 

I mamy bardzo specyficzną sytuację. Z jednej strony rekordowy rok - oczywiście inflacja też ma na to wpływ, że te przychody z racji wskaźnika inflacyjnego rosną - natomiast no przyszłość jest niepewna i tutaj czuć to zwolnienie gospodarcze. Ale też wychodzimy w Klastrze z założenia, że każdy kryzys jest szansą na dalszy rozwój.

| red: mag, sk


Przeczytaj, zanim skomentujeszZNAJDŹ NAS

REKLAMA
NieTeatr ADHD i inne cudowne zjawiska - spektakl Joanny Szczepkowskiej

REKLAMA
OiFP WIENIAWSKI PO MISTRZOWSKU

REKLAMA
OiFP DYPTYK
Dorota Wyszkowska, fot. Sylwia Krassowska

Dorota Wyszkowska [wideo]

zastępca dyrektora Urzędu Statystycznego w Białymstoku
2.02.2023

"W ostatnich 20 latach w naszym regionie ubyło około 62 tys. mieszkańców. To tak jakby z mapy województwa podlaskiego znikło nagle jedno miasto typu Suwałki" - mówi Dorota Wyszkowska.

Grzegorz Kuczyński, fot. Sylwia Krassowska

Grzegorz Kuczyński

prezes Fundacji Białystok Biega
1.02.2023

"Bieg Pamięci Sybiru powstał z ideą, żeby uczcić te wydarzenia sprzed ponad 80 lat. To bardzo ważny bieg dla tych osób, które mają bądź miały w swojej rodzinie Sybiraków, a także dla wszystkich, dla których historia jest po prostu istotna" - mówi Grzegorz Kuczyński.

Mariusz Pietraszko, fot. Sylwia Krassowska

Mariusz Pietraszko [wideo]

doradca energetyczny
1.02.2023

"Zaczynamy oszczędzać energię, zbieramy wszelkie informacje dotyczące sposobu użytkowania i poboru energii. Dzięki świadectwom charakterystyki energetycznej w końcu wiemy, ile tej energii potrzebujemy" - mówi Mariusz Pietraszko.


Dariusz Piontkowski, fot. Joanna Szubzda

Dariusz Piontkowski [wideo]

wiceminister edukacji i nauki
31.01.2023

"Dzieci w szkołach jest coraz mniej, ale jak na razie spowodowało to niewielki odpływ nauczycieli. Bo uczniów ubyło kilkadziesiąt procent, a nauczycieli zaledwie kilka" - mówił w Polskim Radiu Białystok wiceminister edukacji i nauki Dariusz Piontkowski.

Magdalena Borkowska, fot. Joanna Szubzda

Magdalena Borkowska [wideo]

dyrektor Białostockiego Centrum Onkologii
30.01.2023

- Na naszym przykładzie została opracowana ścieżka opieki nad pacjentką - mówi dyrektor BCO. Województwo podlaskie jest jednym z czterech, które wdrażają nowy model opieki onkologicznej.

Janusz Bielawski, fot. Marcin Gliński

Janusz Bielawski

prezes Juvenii Białystok
29.01.2023

"Michał Niewiński jest w doskonałej dyspozycji. Na MŚ juniorów w short tracku w Dreźnie zdobył dwa medale (złoto i brąz) i jedno czwarte miejsce - rewelacja" - mówi Janusz Bielawski.


Jarosław Antychowicz, fot. Sylwia Krassowska

Jarosław Antychowicz [wideo]

prezes Izby Przemysłowo-Handlowej w Białymstoku
27.01.2023

"Nasi przedsiębiorcy szybko dostosowują się do nowych warunków. Bardzo dobrze przeszli przez pandemię i wtedy, kiedy zamknęła się granica ze Wschodem - szybko odnaleźli inne możliwości współpracy i budowania biznesu" - mówi Jarosław Antychowicz.

fot. Marcelina Markowska

Feral Atom

finalistka plebiscytu Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok
26.01.2023

- Czasami czuję, że ta potrzeba tworzenia jest nieposkromionym elementem, bez którego nie wyobrażam sobie życia - mówi Feral Atom.

Jolanta Tulkis, fot. Barbara Sokolińska

Jolanta Tulkis [wideo]

rzecznik Powiatowego Urzędu Pracy w Białymstoku
26.01.2023

- W styczniu spodziewamy się wzrostu bezrobocia, natomiast nie jest to niepokojące zjawisko, jest to rokroczne - mówiła w Polskim Radiu Białystok rzecznik Powiatowego Urzędu Pracy w Białymstoku Jolanta Tulkis.


Bartłomiej Mróz i Daniel Galas z zespołu Tappahall, fot. Marcin Gliński

Bartłomiej Mróz i Daniel Galas

z zespołu Tappahall, finaliści plebiscytu Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok
25.01.2023

"Wszystko zmierza w jedną konkretną stronę - w stronę luzu i pozytywnej energii" - tak o swojej twórczości mówią muzycy z zespołu Tappahall.

Paweł Szrot, fot. Jakub Szymczuk/KPRP

Paweł Szrot

szef Gabinetu Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
25.01.2023

"Jest założenie takie, aby czołgów przekazano Ukrainie tyle, żeby złożyły się łącznie na brygadę pancerną. A brygada to jest około stu czołgów. Jeśli mówimy o szerszej koalicji, to tyle krajów powinno w niej uczestniczyć, żeby ponad 100 czołgów kupić" - mówił w Polskim Radiu Białystok szef Gabinetu Prezydenta RP Paweł Szrot.

VBS, finalista czwartej edycji plebiscytu Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok, fot. Wojciech Szubzda

Wiktor Bogdan - VBS

raper, finalista plebiscytu Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok
24.01.2023

"Chwile niemiłe i miłe, to wszystko tworzy moje teksty. Rap to najlepszy gatunek muzyki do opowiadania o wszystkim co się dzieje w życiu. Jest bardzo autobiograficzny" - mówił w Polskim Radiu Białystok raper VBS.


Źródło: archiwum prywatne

Urszula Cieślak [wideo]

z biura maklerskiego Reflex
24.01.2023

"Są pierwsze stacje, gdzie ceny - zwłaszcza benzyny - zaczynają o kilka groszy rosnąć i myślę, że to będzie tendencja, którą będziemy w tych najbliższych dniach obserwować niestety na większości stacji" - mówiła w Polskim Radiu Białystok Urszula Cieślak z biura maklerskiego Reflex.

fot. Marcelina Markowska

Michał Babik, Miłosz Gładyszewski, Piotr Klepacki, Michał Marchel

muzycy z zespołu Five Stages of Grief
23.01.2023

Muzycy z zespołu Five Stages of Grief to finaliści plebiscytu Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok.

Źródło: Główny Inspektorat Transportu Drogowego, gov.pl

Alvin Gajadhur

Główny Inspektor Transportu Drogowego
23.01.2023

"My mamy bardzo unikalny sprzęt kontrolny. Już niebawem województwo podlaskie wzbogaci się o mobilną stację diagnostyczną. Będzie jedna na województwo. Za pomocą tej mobilnej stacji można ze stuprocentową dokładnością sprawdzić stan techniczny, zweryfikować wszystkie układy pojazdu" - mówił w Polskim Radiu Białystok Główny Inspektor Transportu Drogowego Alvin Gajadhur.


fot. Sylwia Krassowska

Natalia Maliszewska

srebrna medalistka podczas ME w short tracku
20.01.2023

- Widzę, że potrafię wyjść z ciężkich warunków na bardzo dobry rezultat, więc jeśli jestem sobie w stanie z tym poradzić, to jakoś sobie poradzę.

Dariusz Budrowski, źródło: PARP

Dariusz Budrowski

prezes Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości
20.01.2023

"Podlascy przedsiębiorcy uzyskali do tej pory prawie 2,4 mld zł z Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości. Innowacyjnych i kreatywnych pomysłów jest bardzo dużo" - mówi Dariusz Budrowski.

Jacek Ozdoba, fot. Joanna Szubzda

Jacek Ozdoba [wideo]

wiceminister klimatu i środowiska
19.01.2023

- Wysokie kary i działalność wydziałów do zwalczania przestępczości środowiskowej - to wszystko ma wywołać tzw. efekt mrożący. I już go zauważamy - jest mniej pożarów, nielegalny import jest mniejszy, a jego wykrywalność większa.


Maria Żynel, Joanna Zubrycka, Magdalena Wieremiejuk, fot. Joanna Szubzda

Maria Żynel, Joanna Zubrycka, Magdalena Wieremiejuk

z zespołu Kobiety Wschodu, finalistki konkursu Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok
18.01.2023

Ideą zespołu jest prezentacja bogactwa wielokulturowego Podlasia, a w szczególności Białegostoku, poprzez prezentację muzyki kobiet, które mieszkają i tworzą w naszym regionie.

Jarosław Ścieszyk, źródło: archiwum prywatne

Jarosław Ścieszyk

dziennikarz telewizji Biełsat
18.01.2023

- Białorusini nie chcą brać udziału w wojnie. Nie chcą walczyć nawet ci wojskowi, którzy sympatyzują z Łukaszenką.

Przemek Piotrowski, fot. Joanna Szubzda

Przemek Piotrowski

finalista plebiscytu Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok
17.01.2023

"Nie czuję się typowym instrumentalistą. Czuję się bardziej wokalistą" - mówi Przemek Piotrowski.


Podpułkownik Dariusz Szorc, fot. Barbara Sokolińska

ppłk Dariusz Szorc [wideo]

szef Wojskowego Centrum Rekrutacji w Białymstoku
17.01.2023

"W ramach szkolenia specjalistycznego wszyscy kandydaci na żołnierzy zawodowych mogą odbyć szereg szkoleń, mogą nabyć nowe umiejętności. To szereg uprawnień, które można również wykorzystać poza wojskiem" - mówił na antenie Polskiego Radia Białystok ppłk Dariusz Szorc.

Mariusz Dudziński, fot. Joanna Szubzda

Mariusz Dudziński [wideo]

burmistrz Tykocina
16.01.2023

"Turystów w 2022 roku było mniej, bo wojna na Ukrainie kojarzyła się z terenami przygranicznymi i Tykocin był postrzegany, szczególnie ze strony Polaków mieszkających na zachodzie Polski, jako ta strefa przygraniczna. Ci, którzy przyjeżdżali, byli bardzo pozytywnie i miło zaskoczeni, że przecież tu nie ma żadnego zagrożenia" - mówi Mariusz Dudziński.

Edyta Dąbrowska, fot. Sylwia Krassowska

Edyta Dąbrowska [wideo]

z Departamentu Rozwoju Regionalnego UMWP
13.01.2023

"Mieliśmy taki okres, w którym przedstawiciele zawodów medycznych w poszukiwaniu lepszych warunków pracy jednak opuszczali nasz region. Myślę, że ten trend trwa. Mamy starzejące się społeczeństwo, choroby cywilizacyjne, coraz więcej problemów zdrowotnych, nie tylko w wymiarze fizycznym, ale także w wymiarze psychicznym i tych specjalistów po prostu potrzeba" - mówi Edyta Dąbrowska.


dr Karol Łapiński, fot. Joanna Szubzda

dr Karol Łapiński [wideo]

z Państwowej Inspekcji Pracy w Białymstoku
12.01.2023

Uregulowanie pracy zdalnej, tematu kontroli trzeźwości pracowników, ale też prawdopodobnie dodatkowe dni urlopowe. Sporo zmian czeka nas w tym roku w kodeksie pracy.

Michał Jarmoszuk, fot. Sylwia Krassowska

Michał Jarmoszuk

finalista konkursu Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok
11.01.2023

Oprócz teatru drugą jego pasją jest muzyka. - Taka fuzja teatralno-muzyczna pomaga mi, dlatego że moja wrażliwość kształtowana poprzez poczucie teatru i formy ułatwia mi tworzenie.

Artur Kosicki, fot. Barbara Sokolińska

Artur Kosicki

marszałek województwa podlaskiego
11.01.2023

- Pierwszymi rzeczami, które będziemy brali pod uwagę przy konkursach z Funduszy Europejskich, są rzeczy związane z odnawialnymi źródłami energii, bo chcemy odpowiedzieć na rosnące ceny energii. Też istotnymi kwestiami są projekty strategiczne i rzeczy skierowane do przedsiębiorców.


fot. Joanna Szubzda

Mariusz Błaszczak

wicepremier, minister obrony narodowej
10.01.2023

To gwarancja bezpieczeństwa mieszkańców województwa podlaskiego. Tak o powstającej w naszym regionie 1. Dywizji Piechoty Legionów mówi w rozmowie z Polskim Radiem Białystok wicepremier, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.

La Venders, fot. Barbara Sokolińska

La Venders

finaliści plebiscytu Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok
9.01.2023

La Venders - młody, białostocki zespół to kolejny finalista plebiscytu Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok.

dr Maciej Białous, fot. Barbara Sokolińska

dr Maciej Białous [wideo]

socjolog z Uniwersytetu w Białymstoku
9.01.2023

"Żyjemy w czasach tak zwanej postpolityki, kiedy właśnie bardziej emocje od argumentów mogą się liczyć i mogą zaważyć na wynikach nadchodzących wyborów" - mówił w Polskim Radiu Białystok dr Maciej Białous z Uniwersytetu w Białymstoku.


fot. Marcin Gliński

Robert Czerski, Mariusz Bienasz, Tomasz Staranowicz

muzycy z zespołu Bad Falcon
7.01.2023

Zespół Bad Falcon z Sokółki to finaliści plebiscytu Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok.

abp Józef Guzdek, fot. Sylwia Krassowska

abp Józef Guzdek

metropolita białostocki
5.01.2023

Polacy zapamiętają go jako bliskiego współpracownika Jana Pawła II, kontynuatora jego dzieła, papieża - który był Niemcem - ale w języku polskim pozdrawiał Polaków. W Watykanie zakończyły się uroczystości pogrzebowe Benedykta XVI.

Piotr Uściński, źródło: gov.pl/web/rozwoj-technologia

Piotr Uściński [wideo]

wiceminister rozwoju i technologii
5.01.2023

- Dopłata do kredytu w ramach programu "Pierwsze Mieszkanie" skierowana jest do tych, którzy nie mają mieszkania ani własnościowego, ani spółdzielczego prawa do lokalu czy nie mają i nie mieli domu jednorodzinnego.


prof. Joanna Sadowska, fot. Barbara Sokolińska

prof. Joanna Sadowska [wideo]

z Wydziału Historii i Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu w Białymstoku
4.01.2023

- Jeżeli spojrzymy z perspektywy historii Polski, to II wojna światowa przyniosła taką krzywdę, takie straty, których nie zrekompensują żadne pieniądze. (...) Inną sprawą jest polityczne czy ekonomiczne oczekiwanie wypłacenia konkretnych sum - mówiła na antenie Polskiego Radia Białystok historyk prof. Joanna Sadowska z UwB.

fot. Marcin Gliński

Katarzyna Arłukowicz Strankowska

z Wojewódzkiego Inspektoratu Weterynarii w Białymstoku
3.01.2023

Podlaski Lekarz Weterynarii informuje o wzroście występowania ognisk ptasiej grypy w kraju. W naszym regionie jeszcze nie odnotowano przypadku zakażeń, ale lekarze weterynarii apelują do hodowców o wdrażanie zasad bezpieczeństwa.

Dariusz Piontkowski, fot. Joanna Szubzda

Dariusz Piontkowski [wideo]

wiceminister edukacji i nauki
3.01.2023

- Wyraźnie widzimy niż demograficzny, który od wielu lat dotyczy polskiej szkoły. (...) To na razie spowodowało tylko niewielką redukcję liczby nauczycieli - zaledwie ok. 3-4 procent. To ogromna dysproporcja między mniejszą liczbą dzieci a spadkiem liczby nauczycieli - mówił na antenie Radia Białystok wiceminister edukacji i nauki Dariusz Piontkowski.
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok