Radio Białystok | Gość | prof. Jan Kochanowicz [wideo] - dyrektor USK w Białymstoku

prof. Jan Kochanowicz [wideo]

dyrektor USK w Białymstoku

8.12.2022, 08:30, akt. 09:49

"Szpital przy ul. Żurawiej rzeczywiście jest takim miejscem, które wymaga szczególnej troski, doinwestowania. Jest to szpital z lat 60.-70., gdzie ta infrastruktura była budowana w całkiem innym standardzie" - mówił w Polskim Radiu Białystok prof. Jan Kochanowicz.

Jan Kochanowicz, fot. Barbara Sokolińska
Jan Kochanowicz, fot. Barbara Sokolińska


0:00
0:00
Z prof. Janem Kochanowiczem rozmawia Renata Reda | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Największy szpital w regionie - Uniwersytecki Szpital Kliniczny obchodzi jubileusz 60-lecia. 

Podczas czwartkowych (8.12) uroczystości w Pałacu Branickich zasłużeni dla placówki dostaną odznaczenia i medale. Przez ostatnie lata w szpitalu było wiele inwestycji. Rozbudowano jego główną siedzibę w centrum Białegostoku, dzięki czemu pacjenci leczeni są w komfortowych warunkach. 

Co jeszcze wymaga zmian? Między innymi o tym Renata Reda rozmawia z dyrektorem USK Janem Kochanowiczem.



Renata Reda: Uniwersytecki Szpital w Białymstoku obchodzi jubileusz 60-lecia. Jest wizytówką w zasadzie całego naszego regionu. Jego główna siedziba przy ul. Skłodowskiej, w centrum miasta zaledwie kilka lat temu przeszła niesamowitą metamorfozę, ale plany macie jeszcze większe. Panie profesorze – jubileusz to nie tylko czas podsumowań i świętowania, ale też okazja do snucia planów na przyszłość. Jakie są szanse, by wszyscy pana pacjenci, także ci przy ul. Żurawiej mieli tak komfortowe warunki pobytu jak ci z ul. Skłodowskiej?


Jan Kochanowicz: Pracujemy nad tym. Część pacjentów już ma te warunki zdecydowanie poprawione. Szpital przy ul. Żurawiej rzeczywiście jest takim miejscem, które wymaga szczególnej troski, doinwestowania. Jest to szpital z lat 60.-70., gdzie ta infrastruktura była budowana w całkiem innym standardzie. Z ciekawostek można powiedzieć jeszcze, że tam jest też schron atomowy pod szpitalem, kiedyś był taki pomysł, żeby instalować też dodatkową infrastrukturę pod szpitalami, aby uchronić notabli przed zagrożeniem, co teraz widzimy, że miało swój sens.


Dziś jest to dość przydatna informacja.


Dość przydatna informacja, widzimy doniesienia medialne zza wschodniej granicy, one wskazują, że to było słuszne myślenie, że my nie możemy zapominać też o tej infrastrukturze wojennej. Natomiast wracając do naszego szpitala – zakończona została inwestycja, tzw. budynek E1, gdzie do nowoczesnych warunków przeniosły się kliniki pulmonologiczne, poradnie, oddział intensywnej terapii. To są już warunki, które na dzisiejsze czasy są dobre. Ten szpital już spełnił swoją taką misyjną rolę w okresie pandemii. Był to tzw. szpital tymczasowy nr 1, gdzie przez kilka lat pacjenci byli leczeni na COVID-19. W ten chwili ten obiekt służy już pacjentom ze schorzeniami pulmonologicznymi.

Natomiast przed nami już zapowiedź – jesteśmy w trakcie przetargów – inwestycja w tzw. budynek E2, czyli kliniki chorób zakaźnych. Dosyć niespodziewana i radosna informacja dla naszego szpitala spadła w trakcie wizyty ministra Niedzielskiego z ministrem Andruszkiewiczem w szpitalu zakaźnym, gdzie politycy stanęli przed szpitalem razem z profesorem Flisiakiem i stwierdzili, że trzeba ten szpital doinwestować, obiecali pieniądze. Wydawało mi się to rzeczą nierealną – politycy stoją przed szpitalem, obiecują jakieś tam fundusze, które się mają pojawić, a to stało się prawdą. Pojawiło się 50 mln zł, za to będziemy w stanie wybudować nowy budynek.


Kiedy?  


Jesteśmy w trakcie przetargów, także to jest kwestia wyłonienia wykonawcy i budowy.


Czyli co przewidujecie?


Wybudowanie dodatkowego budynku, w którym pomieszczą się kliniki chorób zakaźnych już w nowoczesnym standardzie.


Czyli sale dwuosobowe, jednoosobowe?


Tak. Ale co najważniejsze w szpitalu zakaźnym, to wentylacja i śluzy, które zapobiegną rozprzestrzenianiu się, pozwolą nam wyizolować pacjentów, ponieważ COVID-19 przygasł. My o nim troszeczkę zapominamy, natomiast biorąc pod uwagę sytuację epidemiologiczną na świecie myślę, że za kilka lat pojawi się takie czy inne schorzenie, które będzie wymagało zadbania, izolacji pacjentów. Mamy duże wędrówki ludów, choroby zakaźne się rozprzestrzeniają.


I do tego czasu ten budynek będzie gotowy?


Będzie gotowy.


W planach macie dwa lata od rozpoczęcia inwestycji?


Myślę, że to jest takie realne, natomiast sytuacja na rynku budowlanym nie jest stabilna, przede wszystkim ze względu na inflację, koszty budowlane. Będziemy się starać, żeby w ciągu dwóch-trzech lat ten budynek już służył pacjentom.


A co dzieje się w sprawie centrum onkologii spersonalizowanej?


To jest taki nowy pomysł…


…ale zatwierdzony w Wojewódzkim Planie Transformacji.


Tak. To wspólny pomysł Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku oraz Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego. Ten pomysł ma spełnić kilka oczekiwań. To przede wszystkim wsparcie Białostockiego Centrum Onkologii w leczeniu pacjentów onkologicznych. Jest to dobry ośrodek, aczkolwiek mieści się w ścisłym centrum miasta bez możliwości rozwojowych. Połączenie nowej infrastruktury z możliwościami diagnostycznymi UMB, mam tutaj na myśli badania genetyczne, które w naszym uniwersytecie są na bardzo wysokim poziomie pozwoli na spersonalizowanie leczenia onkologicznego.

My będziemy mogli zaoferować naszym pacjentom nie tylko leczenie choroby, ale leczenie szyte na miarę, w zależności od tego kto jaki ma garnitur genetyczny. My różnie reagujemy na podawane leki. Ten sam lek jednej osobie pomaga, innej jest obojętny, a jeszcze innej szkodzi. To wszystko jest zakodowane w naszych genach. Jeśli my będziemy mogli zawczasu wiedzieć, że przy danym garniturze genetycznym, przy danym schorzeniu dane leki szkodzą, to nie będziemy ich podawać, natomiast zastosujemy inne leki, które takim pacjentom pomogą.

Mamy w tej chwili doświadczenia takie, że czasami leczenie onkologiczne jest bardziej toksyczne, niż sama choroba. Leczenie spersonalizowane, które chcemy w naszym centrum onkologii zastosować pozwoli uniknąć takich pomyłek.


Ale czy w kwestii centrum już coś ruszyło, bo mamy końcówkę roku, a pod koniec roku miały być już ogłaszane konkursy w ramach funduszu medycznego? Liczyliście, że tam wystartujecie, na początek potrzebujecie ok. 300 mln zł na to centrum.


Na razie ten konkurs nie został ogłoszony, czekamy na jego ogłoszenie. Jesteśmy po pozytywnej ocenie celowości inwestycji. To jest analiza tzw. IOWISZ, dokonywana przez Ministerstwo Zdrowia i Narodowy Fundusz Zdrowia czy taka inwestycja jest na naszym terenie konieczna, czy należy ją finansować ze środków publicznych i czy później pojawi się płatnik, który sfinansuje leczenie pacjentów tam hospitalizowanych.

Mamy pozytywną opinię w tym zakresie, czekamy na konkurs, natomiast z drugiej strony chciałbym jeszcze dorzucić, dlaczego ta inwestycja jest ważna nie tylko dla pacjentów. 


Mając tę inwestycję będziecie liderami nie tylko w Europie, ale może i na świecie.

Myślę, że tak, natomiast badania, które są realizowane w uniwersytecie, badania genetyczne już wysforowały nas do czołówki, to są badania genetyczne pacjentów z COVID-19, niedawno były one prezentowane i wzbudziły bardzo duże zainteresowanie, natomiast przede wszystkim to jest baza dydaktyczna dla studentów. UMB zwiększa liczbę studentów, jesteśmy na tyle dobrym regionem, że to uczelnia medyczna z dużym doświadczeniem, zwiększa liczbę studentów medycyny, pielęgniarstwa, położnictwa, fizykoterapii, a nie powstają szkoły bez doświadczenia, bez żadnego zaplecza dydaktycznego. 

To my, jako Uniwersytet Medyczny zwiększamy liczbę studentów, a studentów trzeba mieć gdzie uczyć. Tutaj szczególnie właśnie wyrobienie już w młodych adeptach, a to jest taka nasza przyszłość, takiej czujności onkologicznej pozwoli nam w przyszłości na osiągnięcie lepszych sukcesów w leczeniu i diagnostyce pacjentów ze schorzeniami onkologicznymi.

| red: sk, bs


Przeczytaj, zanim skomentujesz



ZNAJDŹ NAS





REKLAMA
Nie Teatr OXFORD DRAMA - koncert

REKLAMA
OiFP RESPIRO DUO, MUZYCZNE OBLICZA KOBIETY

REKLAMA
OiFP PORANEK MŁODEGO MELOMANA

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego
Krzysztof Truskolaski, fot. Marcin Gliński

Krzysztof Truskolaski [wideo]

poseł, szef podlaskiej Platformy Obywatelskiej
18.04.2024

"Jeżeli ktoś jest zawiedziony rządami pana marszałka Artura Kosickiego, jest zawiedziony też ośmioma latami rządów PiS, to będziemy rozmawiać z każdą taką osobą, która chciałaby rzeczywiście budować województwo podlaskie" - mówił w Polskim Radiu Białystok poseł, szef podlaskiej Platformy Obywatelskiej Krzysztof Truskolaski.

Michał Kuźmicz, fot. Barbara Sokolińska

Michał Kuźmicz [wideo]

członek Izby Adwokackiej i ekspert prawa karnego gospodarczego
17.04.2024

- Państwo polskie w lipcu ubiegłego roku zrobiło olbrzymi krok w kierunku gwarancji bezpieczeństwa dla dzieci - mówił w Polskim Radiu Białystok Michał Kuźmicz.

Paulina Piechna-Więckiewicz, fot. Marcin Gliński

Paulina Piechna-Więckiewicz [wideo]

wiceminister edukacji
16.04.2024

- Ograniczenie zadawania prac domowych uczniom to była konieczność, bo polska szkoła przeciążała pracami domowymi, które często nie przynosiły efektów edukacyjnych - mówi wiceministra edukacji Paulina Piechna-Więckiewicz.


prof. Adam Bartnicki, fot. Barbara Sokolińska

prof. Adam Bartnicki [wideo]

dziekan Wydziału Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu w Białymstoku
15.04.2024

- Jeśli jedno państwo atakuje drugie to mamy stan wojny. To jest dzisiaj nieoczywiste, ale też pokazuje, jak zmieniło się postrzeganie wojny w ogóle w stosunkach międzynarodowych - mówi o konflikcie między Izraelem a Iranem prof. Adam Bartnicki.

fot. Joanna Szubzda

mjr Katarzyna Zdanowicz [wideo]

rzeczniczka Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej
12.04.2024

- Teraz mamy zdecydowanie więcej prób nielegalnego przekraczania granicy niż w pierwszych miesiącach tego roku. Za to, co dzieje się przy granicy, są odpowiedzialne służby białoruskie, bo to one tym wszystkim sterują - mówi mjr Katarzyna Zdanowicz.

Jan Perkowski, fot. Joanna Szubzda

Jan Perkowski

starosta białostocki
11.04.2024

"W naszym powiecie białostockim rozwój idzie dynamicznie - mieszkańców przybywa z roku na rok" - mówi Jan Perkowski.


Jacek Brzozowski, fot. Marcin Gliński

Jacek Brzozowski [wideo]

wojewoda podlaski
11.04.2024

"Odpowiedzialna polityka migracyjna polega na zapewnieniu szczelności granicy państwa" - mówił w Polskim Radiu Białystok wojewoda podlaski Jacek Brzozowski.

Stefan Krajewski, fot. Sylwia Krassowska

Stefan Krajewski [wideo]

wiceminister rolnictwa, podlaski poseł PSL, prezes podlaskich struktur PSL
10.04.2024

- Koalicja z PiS-em byłaby bardzo trudną koalicją po tym wszystkim, co się wydarzyło i w polityce krajowej, i w polityce regionalnej - mówi Stefan Krajewski o powyborczej sytuacji w sejmiku województwa podlaskiego.

Tadeusz Truskolaski, fot. Edyta Wołosik

Tadeusz Truskolaski [wideo]

prezydent Białegostoku
9.04.2024

- Nawet jeśli zmieni się prawo, będzie to moja ostatnia kadencja - mówi Tadeusz Truskolaski.


Artur Kosicki, fot. Sylwia Krassowska

Artur Kosicki [wideo]

marszałek województwa podlaskiego
8.04.2024

"Będę rozmawiał z każdym, komu leży na sercu dobro naszego regionu. Będę rozmawiał z panem Stanisławem Derehajłą (z Konfederacji), Trzecią Drogą i Polskim Stronnictwem Ludowym. Będę rozmawiał nawet z Koalicją Obywatelską" - mówi Artur Kosicki.

Mariusz Chrzanowski, fot. Adam Dąbrowski

Mariusz Chrzanowski

prezydent Łomży
8.04.2024

"Mam nadzieję, że ta trzecia kadencja będzie kadencją stabilizacji. Liczę też na wsparcie rady miejskiej Łomży. Jest to niezwykle ważne, a różnie z tym bywało w poprzednich latach. Dla rozwoju naszego miasta ważne jest, aby był spokój, aby udało się zbudować większość ponad podziałami" - mówi Mariusz Chrzanowski.

dr Maciej Białous, fot. Sylwia Krassowska

dr Maciej Białous [wideo]

socjolog z Uniwersytetu w Białymstoku
8.04.2024

"Tadeusz Truskolaski był faworytem i nie miał za bardzo z kim przegrać. Wynik Henryka Dębowskiego jest bardzo dobry, biorąc pod uwagę, że nazwisko kandydata na prezydenta Białegostoku zostało ogłoszone w ostatniej chwili" - mówi dr Maciej Białous.


dr Katarzyna Sztop-Rutkowska, fot. Sylwia Krassowska

dr Katarzyna Sztop-Rutkowska [wideo]

z Wydziału Socjologii Uniwersytetu w Białymstoku
8.04.2024

"W Białymstoku i w Łomży nie ma zaskoczenia. Suwałki są największą niespodzianką w regionie. Niewiele osób spodziewało się, że w Suwałkach będzie druga tura wyborów. Przez te dwa tygodnie czeka nas duża walka polityczna, programowa" - mówi dr Katarzyna Sztop-Rutkowska.

Piotr Morko, fot. Monika Kalicka

Piotr Morko

prezes Lowlanders Białystok
7.04.2024

Do gry wracają zawodnicy Lowlanders Białystok. Aktualni mistrzowie Polski w futbolu amerykańskim będą chcieli powtórzyć sukces z poprzednich rozgrywek. W lipcu zeszłego roku pokonali Silesię Rebels Katowice 38:35 i zdobyli swój trzeci mistrzowski tytuł.

Marek Rybnik, fot. Sylwia Krassowska

Marek Rybnik [wideo]

dyrektor Delegatury Krajowego Biura Wyborczego w Białymstoku
5.04.2024

"Niezależnie od tego, ile kart otrzymamy, czy trzy, czy cztery, to na każdej karcie do głosowania, chcąc, żeby nasz głos był ważny, możemy postawić tylko jeden znak X. To jest warunek sine qua non ważności oddanego głosu" - mówi Marek Rybnik.


Andrzej Domański, fot. Sylwia Krassowska

Andrzej Domański [wideo]

minister finansów
4.04.2024

"Chcemy, aby nowy system był systemem przewidywalnym, stabilnym, na bazie którego samorządowcy będą mogli łatwiej planować swoje inwestycje" - mówi Andrzej Domański.

Aleś Zarembiuk - prezes Fundacji Dom Białoruski, fot. Jarosław Iwaniuk

Aleś Zarembiuk [wideo]

prezes Białoruskiego Domu w Warszawie
3.04.2024

- Jestem przekonany, że ani Polacy, ani Białorusini nie chcą żadnej wojny, żadnego konfliktu, żadnej eskalacji, ale to przygotowują nam niestety jeden zbrodniarz Putin i drugi dyktator Łukaszenka - mówił w Polskim Radiu Białystok Aleś Zarembiuk.

Maciej Maciejewski, fot. Marcin Gliński

Maciej Maciejewski [wideo]

synoptyk
2.04.2024

"Na podstawie pomiarów, jakie są prowadzone przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wynika ewidentnie, że robi nam się coraz cieplej. Średnia roczna temperatura rośnie" - mówił w Polskim Radiu Białystok synoptyk Maciej Maciejewski.


Gen. Wiesław Kukuła, fot. Joanna Szubzda

gen. Wiesław Kukuła

szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego
29.03.2024

- Rosja przygotowuje się do wojny z NATO. To jest fakt. Pytanie, jak my to odbieramy i co robimy? Czy uważamy, że tego typu informacje nas straszą czy raczej są sygnałem do tego, żebyśmy się przygotowali. To, w jaki sposób Rosja zareaguje, zależy tylko i wyłącznie od naszych postaw - mówi gen. Wiesław Kukuła.

Monika Ksepko, fot. Sylwia Krassowska

Monika Ksepko [wideo]

psycholog z Białostockiego Centrum Onkologii i Hospicjum Proroka Eliasza
29.03.2024

- Nie da się uniknąć cierpienia. Natomiast my mamy tendencję do tego, żeby ułatwiać sobie życie i to jest naturalne, ale moje doświadczenie pokazuje, że na dłuższą metę unikanie nie zwalnia nas z cierpienia. W zasadzie odbiera nam możliwość przekonania się, że sobie poradzimy w takich trudnych chwilach - mówi psycholog.

Ks. Adam Anuszkiewicz, fot. Marcin Gliński

ks. Adam Anuszkiewicz [wideo]

wikariusz parafii pw. Ducha Świętego w Białymstoku, kapelan w zakładzie poprawczym, raper
28.03.2024

"Jezus, kiedy powoływał apostołów, powołał ich po to, aby "z nim byli i aby mógł ich posyłać". Gdy przestanę być z Bogiem, gdy przestanę adorować Najświętszy Sakrament, przestanę się modlić, swoje sprawy codzienne odnosić do wartości Ewangelii, do osoby Jezusa Chrystusa, to wtedy przegram" - mówił w Polskim Radiu Białystok ks. Adam Anuszkiewicz.


fot. Marcin Gliński

Wiesław Czołpiński [wideo]

nowy rektor Akademii Teatralnej w Warszawie
27.03.2024

"Na kandydatów nie możemy narzekać, a wręcz możemy się tym pochwalić. Ponieważ na kierunek aktorstwo w Warszawie z dwiema specjalnościami - dramatyczną i muzyczną - startuje 1200 kandydatów na 18 miejsc. A w Białymstoku też zbieramy przez ostatnie lata co najmniej 200 kandydatów na 15 miejsc" - mówił w Polskim Radiu Białystok nowy rektor Akademii Teatralnej w Warszawie prof. Wiesław Czołpiński.

Agnieszka Czyżewska-Jacquemet, fot. Polskie Radio Lublin

Agnieszka Czyżewska-Jacquemet [wideo]

prezeska Stowarzyszenia Grupa 17 z Polskiego Radia Lublin
26.03.2024

- Jesteśmy zobligowani wypełniać tę misję i to robimy najlepiej jak umiemy. My mamy to poczucie misji chyba wbudowane w geny dziennikarzy mediów publicznych i ciągle to realizujemy w nadziei, że te pieniądze spłyną - mówi o sytuacji w rozgłośniach regionalnych Polskiego Radia Agnieszka Czyżewska-Jacquemet.

Natalia Ściepancowa, fot. Marcin Gliński

Natalia Ściepancowa [wideo]

jedna z aktywistek białoruskiej diaspory w Białymstoku
25.03.2024

"Musimy dbać o nasz język i naszą białoruską kulturę. To jest ważne, żeby przetrzymać ten ciężki czas na wygnaniu" - mówiła w Polskim Radiu Białystok jedna z aktywistek białoruskiej diaspory w Białymstoku Natalia Ściepancowa.


foto: Monika Kalicka

Dorota Zawadzka i Grzegorz Zawadzki

autorzy książki "Werbel, czyli zrozumieć dzięcioły"
24.03.2024

Jeśli wybierzemy się teraz do lasu, jest duża szansa, że usłyszmy bębnienie czy też werblowanie... dzięciołów. Ale po co to robią? Ile razy na sekundę uderzają dziobem w drzewo? I czy mogą od tego dostać wstrząsu mózgu? A czy potrafią śpiewać? I co skrywają ich przepastne dziuple? Przeczytamy o tym w książce Doroty Zawadzkiej i Grzegorza Zawadzkiego "Werbel, czyli zrozumieć dzięcioły".

Maciej Wróbel, fot. własne

Maciej Wróbel [wideo]

przewodniczący sejmowej podkomisji ds. mediów i polityki audiowizualnej
22.03.2024

- Chcę jak najwięcej swojej wiedzy, energii poświęcić, żeby ta ustawa miała jak najlepsze założenia. Te najlepsze założenia to niezależne i dobrze sfinansowane media publiczne - mówi Maciej Wróbel.

fot. Marcin Gliński

prof. Małgorzata Bieńkowska [wideo]

dziekan Wydziału Socjologii Uniwersytetu w Białymstoku
21.03.2024

Dziś przypada 100 dni rządu Donalda Tuska. Z ostatniego sondażu wynika, że ankietowani za sukces koalicji 15 października uważają przede wszystkim odblokowanie pieniędzy z KPO. Tak uważa ponad 61 procent badanych. Większość Polaków dobrze też ocenia prowadzenie polityki zagranicznej.


Julita Olszewska, fot. Sylwia Krassowska

Julita Olszewska [wideo]

rolniczka z Podlasia
20.03.2024

"Nie zmieniamy stanowiska, idziemy do przodu" - mówi Julita Olszewska.

Jacek Słoma, fot. Sylwia Krassowska

Jacek Słoma [wideo]

rolnik z Krynek
20.03.2024

- Takie generalizowanie, że protestujemy tutaj przeciwko obywatelom jest nie w porządku postawieniem sprawy - tym bardziej, że my protestujemy także w imieniu konsumentów, w sprawie dobrej, zdrowej żywności - mówił na antenie Polskiego Radia Białystok Jacek Słoma.

Jacek Brzozowski, fot. Joanna Szubzda

Jacek Brzozowski [wideo]

wojewoda podlaski
19.03.2024

- Suwerenność kraju, stabilność na arenie międzynarodowej nie ma barw politycznych, tu powinna być zgoda ponad podziałami. W związku z tym wierzę w to, że ustawa o obronie cywilnej zostanie w sposób przemyślany przyjęta i wprowadzona w życie - mówi wojewoda.


fot. Sylwia Krassowska

prof. Marcin Moniuszko

rektor elekt UMB
18.03.2024

"Mamy nadzieję, że fakt wysokiej jakości kształcenia, którą możemy zaprezentować, będzie magnesem, który sprawi, że ci młodzi ludzie będą do nas przychodzili na studia" - mówi prof. Marcin Moniuszko.

Przemysław Tuchliński, fot. Joanna Szubzda

Przemysław Tuchliński

zastępca prezydenta Białegostoku
15.03.2024

- Mam nadzieję, że tę inwestycję będziemy mogli oddać do użytkowania przez mieszkańców 30 czerwca 2025 roku. Myślę, że nie będzie żadnych poślizgów - tak o nowej ulicy, która ma połączyć białostockie osiedle Bagnówka z Wygodą mówi Przemysław Tuchliński.

Leszek Mironiuk, fot. Joanna Szubzda

Leszek Mironiuk [wideo]

z Wojewódzkiego Inspektoratu Inspekcji Handlowej w Białymstoku
15.03.2024

- Jako konsumenci jesteśmy elementem rynku i nasze działania też go kształtują, więc im więcej osób korzysta z praw konsumenckich, tym bardziej wzrasta świadomość i sprzedawcy muszą bardziej stosować się do przepisów obowiązującego prawa - mówi Leszek Mironiuk.


fot. Marcin Gliński

prof. Daniel Boćkowski [wideo]

z Wydziału Stosunków Międzynarodowych UwB
14.03.2024

- Staliśmy się zwornikiem bezpieczeństwa całego NATO, bo wszelkie działania na wschodniej flance opierają się na Polsce. Znaleźliśmy się więc w nieciekawym miejscu w ciekawym czasie i to na pewno zaważyło na tym, że znaleźliśmy się w Stanach Zjednoczonych.

fot. Marcin Gliński

Krzysztof Bosak [wideo]

wicemarszałek Sejmu
13.03.2024

"Obronność nie polega na tym, że walczy się procentami PKB. Obronność polega na tym, że walczą konkretne jednostki sił zbrojnych, które mają konkretne zdolności obronne - wyposażenie, poziom wytrenowania i dowodzenia" - mówił w Polskim Radiu Białystok wicemarszałek Sejmu Krzysztof Bosak.

prof. Adam Bartnicki, fot. Barbara Sokolińska

prof. Adam Bartnicki [wideo]

dziekan Wydziału Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu w Białymstoku
12.03.2024

- To gest, który ma pokazywać, że sprawy bezpieczeństwa z punktu widzenia i Warszawy, i Waszyngtonu są ponad podziałami politycznymi i mają takie zostać - mówi o wspólnej wizycie prezydenta i premiera w Białym Domu prof. Adam Bartnicki.




źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok