Radio Białystok | Gość | Maksymilian Dura [wideo] - komandor porucznik rezerwy Marynarki Wojennej, ekspert portalu Defence24.pl

Maksymilian Dura [wideo]

komandor porucznik rezerwy Marynarki Wojennej, ekspert portalu Defence24.pl

12.12.2022, 08:21, akt. 11:01

"Zgodnie z ustawą z 11 marca 2022 roku, każda osoba, która przeszła kwalifikację wojskową, jest żołnierzem rezerwy pasywnej. To są ludzie, którzy mogą być powoływani na ćwiczenia, pomimo że nie złożyli przysięgi wojskowej" - mówi Maksymilian Dura.

Maksymilian Dura, źródło: defence24.pl
Maksymilian Dura, źródło: defence24.pl


0:00
0:00
Z Maksymilianem Durą rozmawia Adam Janczewski | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Do 200 tysięcy rezerwistów zamierza przeszkolić w przyszłym roku wojsko. Dlaczego zapadła taka decyzja i kto może spodziewać się takiego powołania? M.in. o tym z komandorem porucznikiem rezerwy Marynarki Wojennej Maksymilianem Durą rozmawia Adam Janczewski.


Adam Janczewski: Kto może się spodziewać w przyszłym roku zaproszenia z wojska? Czy w pierwszej kolejności będą to te osoby, które już miały styczność z armią? Maksymilian Dura: Nie za bardzo. Trzeba pamiętać, że to jest liczba do 200 tys., w związku z powyższym może to być 200 tys., może to być 100 tys., a może być jeszcze mniej. W zeszłym roku dokładnie taka sama liczba była podana, różniły się tam zapisy, natomiast nie jest to coś zupełnie nowego. Nie jest to nagły pobór, który powodowałby, że my w tej chwili powinniśmy się bać. Weszła nowa ustawa o Obronie Ojczyzny z 11 marca 2022 roku, nastąpiły pewne zmiany, jeżeli chodzi o ludzi, którzy będą pobierani do tej służby wojskowej i pojawiła się tak zwana pasywna rezerwa, czyli ludzie, którzy nie złożyli przysięgi wojskowej, ale którzy też mogą zostać powołani na ćwiczenie krótkoterminowe od trzech do 30 dni albo długoterminowe nawet 90 dni. Nie ma się czego bać, ale wreszcie zaczyna się obowiązek obrony ojczyzny zgodnie z ustawą.Szef Centralnego Wojskowego Centrum Rekrutacji pułkownik Mirosław Bryś poinformował, że na ćwiczenia rezerw będą zapraszane takie osoby, które do tej pory nie przeszły przeszkolenia wojskowego, ale pod uwagę będą brane przydatne w wojsku specjalności. Mogą to być na przykład lekarze, weterynarze, pielęgniarki, sanitariusze, informatycy, kierowcy czy prawnicy.Prawda. Trzeba pamiętać o tym, że po 2008 roku, czyli po dniu, kiedy był ostatni pobór, od tego czasu mamy rzeczywiście problem z rezerwami. Ministerstwo Obrony Narodowej musiało znaleźć jakiś sposób i znalazło - stworzyło tę ustawę, o której już mówiłem z 11 marca 2022 roku, w której między nimi wprowadzono właśnie taką możliwość powoływania ludzi, którzy są potrzebni dla sił zbrojnych. To powołanie będzie pewnego rodzaju obowiązkiem. Oczywiście po zlikwidowaniu poboru w tej chwili nie ma takiego przymusu, jeżeli chodzi o służbę wojskową. 

Właśnie od 11 marca ubiegłego roku taki przymus jest, jest to tak zwana rezerwa pasywna, to jest rezerwa, w której zgodnie z tym dokumentem, są ludzie, którzy mogą być powoływani na ćwiczenia, pomimo że nie złożyli przysięgi wojskowej, oczywiście odbyli kwalifikację wojskową, ale nie są traktowani jak taki żołnierz prawdziwy - w tej chwili już są. 

Może być taka sytuacja, że na przykład jakiś informatyk, który siedzi przy komputerze i zna się bardzo dobrze, nagle dostanie takie wezwanie i przez miesiąc będzie pracował dla służby wojskowej, szkoląc się na przykład w tak zwanych Wojskach Obrony Cyberprzestrzeni, które też powstały i będzie to niewątpliwie dla niego duży problem, jeżeli chodzi o pracę, bo będzie musiał wziąć wolne. Dostanie za to jakieś pieniądze, ale niestety będzie to pewien problem, dlatego że ludzie mają swoje obowiązki, rodzinę, a tutaj nagle się okaże, że będą musieli pójść do wojska.W tej grupie profesji przydatnych w wojsku uwzględniono też pielęgniarki. Czyli to oznacza, że kobiety także mogą dostać powołania do wojska?Nie tylko pielęgniarki. Pamiętajmy o tym, że obowiązek służby wojskowej dotyczy mężczyzn i kobiet. Kobiet jest coraz więcej w wojsku i to nie tylko na stanowiskach pielęgniarek albo psychologów, ale także w tych normalnych jednostkach wojskowych. Nawet w kompanii honorowej w Warszawie też widać, że są kobiety. Jest równouprawnienie i może być taka sytuacja, że kobiety też będą wzywane do wojska, na przykład w szkoleniu snajperskim. Proszę zwrócić uwagę, jakie sukcesy odnoszą snajperki na Ukrainie. Jest to normalne, jest to możliwe. 

Wojsko rzeczywiście dostało pewien aparat, który może być wykorzystany rzeczywiście dla dobra obrony ojczyzny, ale mogą być powoływani ludzie, którzy w jakiś sposób na przykład przeciwstawili się Ministerstwu Obrony Narodowej i mogą dostać ponowne powołanie do wojska, pomimo że nie są w tej tak zwanej rezerwie aktywnej. W rezerwie aktywnej są ludzie, którzy przeszli przeszkolenie wojskowe i byli po przysiędze wojskowej. Niestety ta rezerwa aktywna jest bardzo mała, w związku z powyższym niewątpliwie będzie się trzeba posiłkować tak zwaną rezerwą pasywną.Decyzje wydawane przez Wojskowe Biuro Rekrutacji są decyzjami administracyjnymi. Czyli jak od wszystkich decyzji administracyjnych obowiązuje od nich także odwołanie. Kto może tutaj się odwołać? W jakim przypadku obowiązuje, nazwijmy to, usprawiedliwienie?Rzeczywiście jest z tym problem, dlatego, że w ustawie nie zapisano dokładnie wszystkich takich przypadków, kiedy żołnierze mogą się odwołać od tego tak zwanego powołania w przypadku rezerwy pasywnej, bo rezerwa aktywna to jest zupełnie co innego, to są ludzie, którzy otrzymują pieniądze, to są ludzie, którzy byli przeszkoleni i którzy muszą iść do takiego ćwiczenia. Natomiast w przypadku rezerwy pasywnej jest to dosyć trudne. 

Pamiętajmy o tym, że nasze sądy administracyjne działają dosyć długo. Najpierw musimy się odwołać do wyższego organu, który nam wydał decyzję, później dopiero do sądu, na to trzeba 9 miesięcy, w związku z powyższym już odbędziemy ćwiczenia, a dopiero potem będziemy się mogli odwoływać w sądzie, a jeszcze licząc, że można się potem odwołać do Naczelnego Sądu Administracyjnego, to się nie uda. Niestety tak to jest, że kiedy się otrzyma wezwanie, kiedy Wojskowe Centrum Rekrutacji uzna potrzebę, to będzie trzeba iść na to ćwiczenie. Tutaj niestety nic się z tym nie zrobi, to jest obowiązek.Kto na pewno nie zostanie powołany na ćwiczenia? Tutaj są chyba kategorie wiekowe i zdrowotne.Kategorie wiekowe są, ale tutaj nikt nie będzie powoływał do wojska ludzi, którzy są powyżej 63 roku życia, jak jest w przypadku mężczyzn. Rzeczywiście są pewne ograniczenia i to jest poręczenie ustawowe, tu nie będzie żadnego odwoływania, ponieważ wojsko się tego trzyma. Problem jest z ludźmi młodszymi, którzy rzeczywiście mogą być powoływani w razie potrzeb. Tutaj odwoływanie się jest bardzo trudne. Trzeba liczyć na logikę i na pewnego rodzaju wyrozumiałość Wojskowych Centrum Rekrutacji. 

Powiedzmy sobie szczerze 200 tys. to taka maksymalna liczba, ale tak naprawdę tej rezerwy pasywnej będzie powołanej w roku między 20-10 tysięcy ludzi. W związku z powyższym zawsze istnieje możliwość doboru ludzi, którzy naprawdę nie mają takich problemów. 

Bardzo ciekawy artykuł ukazał się w OKO.press, gdzie oni rzeczywiście opisywali przypadek ze Słupska z tego, co pamiętam, to był przypadek, kiedy było dwóch obywateli polskich, którzy zostali powołani do rezerwy pasywnej. Pierwszy to był właściciel hodowli ptaków, 400 ptaków, i on został zwolniony z tego obowiązku. Natomiast był też właściciel warsztatu samochodowego, który miał kilkadziesiąt samochodów do naprawy i on z tego obowiązku nie został zwolniony. Widać, że jest pewnego rodzaju dowolność, ale na razie Wojskowe Centrum Rekrutacji, powiedzmy sobie szczerze, patrzą na to dosyć logicznie i rzeczywiście wyrozumiale. 

Na pewno nie zdarzy się tak, że jeżeli komuś się urodziło dziecko, jest samotnym ojcem, na pewno nie zostanie powołany, bo co ma z dzieckiem zrobić. Jest dosyć duża możliwość, tym bardziej że tak jak powiedziałem, rezerwa pasywna to jest bardzo duży zasób ludzki, z którego należy korzystać, bo rezerw w polskiej armii w tej chwili nie ma i o tych rezerwach warto byłoby powiedzieć i warto byłoby wytłumaczyć, dlaczego jest to takie ważne i dlaczego Ministerstwo Obrony Narodowej robi, ja bym powiedział nie w idealny sposób, ale robi tutaj dobrą rzecz, a więc przygotowuje rezerwy po to, że żeby się bronić w momencie, kiedy rzeczywiście nastąpi taki kryzys, co w tej chwili jest wykonywane. 


| red: sk


Przeczytaj, zanim skomentujeszZNAJDŹ NAS

Koncert live - Żurkowski

REKLAMA
Plum Ekiden

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego
prof. Urszula Wróblewska, fot. Sylwia Krassowska

prof. Urszula Wróblewska [wideo]

trenerka uważności i technik relaksacyjnych z Wydziału Nauk o Edukacji Uniwersytetu w Białymstoku
20.06.2024

- Urlop jest nam potrzebny po to, żeby uzupełniać nasze zasoby energetyczne, żebyśmy lepiej funkcjonowali. Podchodźmy do tego czasu z luzem i spokojem - mówi prof. Urszula Wróblewska.

Wojciech Strzałkowski, 20.06.2024, fot. Barbara Sokolińska

Wojciech Strzałkowski [wideo]

przewodniczący rady nadzorczej Jagiellonii Białystok
19.06.2024

FK Paneveżys i HJK Helsinki są w naszym zasięgu - uważa Wojciech Strzałkowski. Jedna z tych drużyn będzie rywalem Jagiellonii w 2. rundzie eliminacji piłkarskiej Ligi Mistrzów. - Można powiedzieć, że los był dla nas łaskawy, ale pewnie tak samo myślą w klubach z Litwy i Finlandii - mówi.

dr Marek Jedynak, fot. Barbara Sokolińska

dr Marek Jedynak

dyrektor białostockiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej
19.06.2024

Zbliża się XV jubileuszowa edycja Nagrody Honorowej „Świadek Historii”. Do 30 czerwca można zgłaszać kandydatów - instytucje, organizacje i osoby.


Jacek Dobrzyński, źródło: archiwum prywatne

Jacek Dobrzyński [wideo]

rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych
19.06.2024

- Żołnierz czy funkcjonariusz musi wiedzieć, że państwo za nim stoi i daje mu takie narzędzia, które są niezbędne do tego, żeby mógł skutecznie strzec naszej wschodniej granicy - mówi Jacek Dobrzyński.

Grzegorz Kuczyński, fot. Joanna Szubzda

Grzegorz Kuczyński

prezes Fundacji Białystok Biega
18.06.2024

Charytatywna sztafeta maratońska Plum Ekiden to przede wszystkim integracja, która jest ważniejsza od rywalizacji, to dobra zabawa w aktywny, sportowy sposób. To przyciąga uczestników najbardziej - mówi Grzegorz Kuczyński.

Iwona Kulesza-Woroniecka, fot. Joanna Szubzda

Iwona Kulesza-Woroniecka [wideo]

wiceprzewodnicząca OPZZ w Podlaskiem
17.06.2024

Wzrost płacy minimalnej. - Pracodawcy nie mogą używać argumentu, że ich na to nie stać, dlatego że wszystkie dane poświadczają wzrost gospodarczy, a skoro jest wzrost gospodarczy i skoro zyski pracodawców są wyższe, to wypadałoby się tymi zyskami podzielić z pracownikami - mówi wiceprzewodnicząca OPZZ w Podlaskiem.


Adrian Siemieniec, fot. Sylwia Krassowska

Adrian Siemieniec [wideo]

trener Jagiellonii Białystok
16.06.2024

- Zobaczymy, co nam los przydzieli. Na pewno nie zejdziemy ze swojej drogi, nie zmienimy swojej tożsamości. Niezależnie od tego, z kim będziemy grali, będziemy chcieli grać na swoich warunkach - mówi Adrian Siemieniec.

prof. Michał Żmihorski, screen z rozmowy

prof. Michał Żmihorski [wideo]

dyrektor Instytutu Biologii Ssaków Polskiej Akademii Nauk
13.06.2024

- Te dwa interesy, czyli obronność kraju i interesy przyrodnicze są zbieżne. Jeżeli pomyślimy o zredukowaniu zagęszczenia dróg, o unaturalnieniu lasów, to są to czynniki, które wpływają pozytywnie zarówno na obronność, jak i mają bardzo pozytywny wpływ na przyrodnicze walory tych ekosystemów - mówi prof. Michał Żmihorski

gen. Sławomir Klekotka, fot. Joanna Szubzda

gen. Sławomir Klekotka [wideo]

komendant Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej
12.06.2024

- Na pewno żadnych utrudnień dla mieszkańców w związku z wprowadzeniem strefy buforowej nie przewidujemy. Chciałbym też podkreślić, że w chwili obecnej całe niebezpieczeństwo, które jest, koncentruje się wyłącznie na granicy. Poza tą strefą jest bezpiecznie, więc można śmiało na Podlasiu wypoczywać - podkreśla komendant POSG.


Mariusz Madejczyk, fot. Piotr Pietruczuk

Mariusz Madejczyk

zastępca dyrektora NASK
12.06.2024

Celem naszych działań jest zwiększenie bezpieczeństwa cyfrowego mieszkańców województwa podlaskiego, między innymi poprzez działania edukacyjne – w tym organizację konferencji - mówi Mariusz Madejczyk, zastępca dyrektora NASK i pełnomocnik wojewody ds. cyberbezpieczeństwa.

prof. Marta Kosior-Kazberuk, fot. Barbara Sokolińska

prof. Marta Kosior-Kazberuk [wideo]

rektor Politechniki Białostockiej
11.06.2024

"Trzeba będzie młodych ludzi przekonać, żeby wybrali - jeżeli chodzi o studiowanie - właśnie Politechnikę Białostocką. Dlatego też stale modernizujemy naszą ofertę edukacyjną" - mówiła w Polskim Radiu Białystok prof. Marta Kosior-Kazberuk.

prof. Adam Bartnicki, fot. Barbara Sokolińska

prof. Adam Bartnicki [wideo]

dziekan Wydziału Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu w Białymstoku
10.06.2024

- Musimy pamiętać o swoich żołnierzach i pomagać im, jak tylko możemy - mówi prof. Adam Bartnicki.


dr Sławomir Bartnicki, fot. Marcin Gliński

dr Sławomir Bartnicki

socjolog z Uniwersytetu w Białymstoku
10.06.2024

W województwie podlaskim, tworzącym w wyborach do Parlamentu Europejskiego jeden okręg z Warmią i Mazurami - zdecydowanie wygrało Prawo i Sprawiedliwość, zdobywając 42 proc. głosów. W skali całego okręgu nr 3 lepszy wynik miała jednak Koalicja Obywatelska. Mandaty zdobyli Jacek Protas (KO) i Maciej Wąsik (PiS).

dr Maciej Białous, fot. Sylwia Krassowska

dr Maciej Białous [wideo]

socjolog z Uniwersytetu w Białymstoku
9.06.2024

- Tutaj nie było takich nazwisk, które byłyby jakoś wyjątkowo elektryzujące. Poza dosłownie kilkoma wyjątkami - komentuje wyniki wyborów do Europarlamentu dr Maciej Białous.

Klaudia Rosińska, źródło zdjęcia: archiwum prywatne

Klaudia Rosińska

specjalistka ds. przeciwdziałania dezinformacji
7.06.2024

- Trzeba być czujnym, bo dezinformacje, fake newsy czy manipulacje mogą zaburzyć nasze decyzje wyborcze - mówi specjalistka ds. przeciwdziałania dezinformacji dr Klaudia Rosińska.


Jacek Brzozowski, 7.06.2024, fot. Barbara Sokolińska

Jacek Brzozowski [wideo]

wojewoda podlaski
6.06.2024

- Granica jest święta i ona ma być bezpieczna - mówił w Polskim Radiu Białystok Jacek Brzozowski.

Jarosław Galej, fot. Sylwia Krassowska

Jarosław Galej

kandydat Komitetu Wyborczego Normalny Kraj do Parlamentu Europejskiego
6.06.2024

To ostatnia z cyklu rozmów w Polskim Radiu Białystok z kandydatami do Europarlamentu z okręgu nr 3, który obejmuje województwa podlaskie i warmińsko-mazurskie. W czwartek (6.06) - zgodnie z kolejnością list wyborczych na kartach do głosowania - komitet nr 8 - Komitet Wyborczy Normalny Kraj.

kpt. Marcin Burzyński, fot. Sylwia Krassowska

kpt. Marcin Burzyński [wideo]

oficer wychowawczy 18. Pułku Rozpoznawczego w Białymstoku
5.06.2024

- Rezerwy są potrzebne. Im więcej przeszkolonych ludzi, którzy po prostu wiedzą, z czym mogą mieć do czynienia, potrafią posługiwać się podstawową bronią, reagować na alarmy i po prostu być przygotowanym na wszelkie zagrożenia, tym lepiej - mówi kpt. Marcin Burzyński.


Adam Andruszkiewicz, fot. Joanna Szubzda

Adam Andruszkiewicz

poseł, kandydat Prawa i Sprawiedliwości do Parlamentu Europejskiego
5.06.2024

- Zawsze polityk pracuje na to, żeby być docenionym przez wyborców, żeby mieszkańcy postawili przy naszym nazwisku "krzyżyk". Najważniejsze jest to, żebyśmy wygrali jako formacja te wybory - mówi Adam Andruszkiewicz.

Maciej Żywno, fot. Sylwia Krassowska

Maciej Żywno [wideo]

wicemarszałek Senatu
5.06.2024

Kompletnie zbędną czynnością nazywa wicemarszałek Senatu wprowadzenie strefy z zakazem przebywania przy granicy z Białorusią. - Czas najwyższy nie traktować tej sprawy biało-czarno, że przez granicę idą źli albo dobrzy. Można dbać o bezpieczeństwo, szczelność granic, ale trzeba mieć na uwadze aspekt humanitarny - podkreśla.

Edyta Kondzior, fot. Marcin Gliński

Edyta Kondzior

kandydatka Nowej Lewicy do Parlamentu Europejskiego
4.06.2024

- Uważam, że Unia Europejska powinna mieć własne siły wojskowe - mówi Edyta Kondzior.


Andrzej Skiepko, fot. Marcin Gliński

Andrzej Skiepko [wideo]

starosta hajnowski
3.06.2024

- W imieniu samorządowców wystosowaliśmy pismo do pana premiera, aby jednak skorygował te plany, które przewidywały bardzo dużą strefę buforową przy granicy - mówił w Polskim Radiu Białystok starosta hajnowski Andrzej Skiepko.

Tomasz Frankowski, fot. Joanna Szubzda

Tomasz Frankowski

europoseł, kandydat Koalicji Obywatelskiej do Parlamentu Europejskiego
3.06.2024

- Bezpieczeństwo i obrona polskiej granicy jest tym samym, co bezpieczeństwo i obrona granicy całej Unii Europejskiej - mówi Tomasz Frankowski.

Jacek Słoma, fot. Sylwia Krassowska

Jacek Słoma [wideo]

rolnik z Krynek
3.06.2024

- Z perspektywy czasu uważam, że stan wyjątkowy w 2021 roku zdał egzamin. Mam nadzieję, że dzisiaj ta strefa buforowa też pomoże w walce z nielegalną migracją i w zarządzaniu kryzysem - mówi Jacek Słoma.


Taras Romanczuk, fot. Joanna Szubzda

Taras Romanczuk

piłkarz Jagiellonii Białystok i reprezentacji Polski
2.06.2024

- Cieszę się z tego, że trener Probierz docenił moją pracę w tym sezonie - mówi Taras Romanczuk.

Agnieszka Czarkowska, fot. Marcin Gliński

Agnieszka Czarkowska

kierownik Redakcji Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia Białystok
2.06.2024

To będzie prawdziwe święto, wypełnione drobiazgowym słuchaniem wybranych reportaży. W poniedziałek (3.06) zaczynają się Ogólnopolskie Warsztaty Reportażu Radiowego w Tykocinie, które od kilkudziesięciu lat organizuje Polskie Radio Białystok.

Miłosz Kuziemka, fot. Barbara Sokolińska

Miłosz Kuziemka

lider Komitetu Wyborczego Polexit z okręgu nr 3
31.05.2024

- Jesteśmy w takim punkcie, że kończy nam się możliwość wetowania. Sam proces weto jest już podważany, a za chwilę będzie nielegalny. Skończy się to takim status quo, że nigdy nie będziemy w stanie wyjście z Unii Europejskiej - mówi Miłosz Kuziemka.


Prof. Anna Moniuszko i prof. Marek Konopczyński, źródło: PRB/Kazimierz Adamczewski-Uniwersytet Zielonogórski

prof. Anna Moniuszko i prof. Marek Konopczyński

z Uniwersytetu w Białymstoku
31.05.2024

Twórcza resocjalizacja z arteterapią to zupełnie nowy w Polsce pomysł na kształcenie specjalistów-pedagogów. Od września taki kierunek będzie na Uniwersytecie w Białymstoku.

dr Katarzyna Siemion, fot. Barbara Sokolińska

dr Katarzyna Siemion [wideo]

z Wydziału Prawa Uniwersytetu w Białymstoku
31.05.2024

- Zastrzeżenie numeru PESEL ma zapobiegać niektórym skutkom związanym z kradzieżą tożsamości - mówiła w Polskim Radiu Białystok dr Katarzyna Siemion.

Gen. Wiesław Kukuła, fot. Joanna Szubzda

gen. Wiesław Kukuła [wideo]

szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego
29.05.2024

"Tarcza Wschód przyczyni się do uszczelnienia granicy" - mówił w Polskim Radiu Białystok gen. Wiesław Kukuła.


fot. Piotr Pietruczuk

Rafał Kosno

Kandydat z listy Bezpartyjnych Samorządowców – Normalna Polska w Normalnej Europie
29.05.2024

"Osoby działające społecznie też powinny mieć szansę uczestnictwa w życiu politycznym. W polityce też przydałyby się nowe twarze" - mówi Rafał Kosno.

fot. Dominik Lubowicki

Karol Kiciński

Kandydat Konfederacji do Parlamentu Europejskiego
28.05.2024

- Moje hasło to jest "Polak w Polsce gospodarzem" - mówił w Polskim Radiu Białystok Karol Kiciński.

Krzysztof Jurgiel, fot. Marcin Gliński

Krzysztof Jurgiel [wideo]

europoseł PiS
28.05.2024

- Szczególnie poseł Jacek Sasin, ponieważ nieudolnie prowadził negocjacje i doprowadził do tego, że PiS nie ma władzy w województwie podlaskim, to szukał tzw. kozła ofiarnego. Czuję się zniesławiony i pomówiony - mówi Krzysztof Jurgiel.


Stefan Krajewski, fot. Piotr Pietruczuk

Stefan Krajewski

poseł, wiceminister rolnictwa, kandydat Trzeciej Drogi do Parlamentu Europejskiego
27.05.2024

"Dzisiaj w Unii Europejskiej trzeba przywrócić normalność i zasady zdrowego rozsądku" - mówi Stefan Krajewski.

Wojciech Strzałkowski, fot. Marcin Gliński

Wojciech Strzałkowski [wideo]

przewodniczący rady nadzorczej Jagiellonii Białystok
27.05.2024

"Przez chwilę mi łzy popłynęły, ale więcej było tej radości. Można powiedzieć, że całe życie czeka się na takie wydarzenie, wymarzone, nawet wymodlone, bo przecież nasi kibice śpiewali: "Słuchaj Jezu, jak cię błaga lud, z Jagiellonii mistrza Polski zrób". I w końcu mamy to zwycięstwo." - mówił w Polskim Radiu Białystok przewodniczący rady nadzorczej Jagiellonii Białystok Wojciech Strzałkowski.

fot. Sylwia Krassowska

Magdalena Cielecka

aktorka
26.05.2024

- Sztuka jest nośnikiem przeżyć, które mogą nas oderwać od nas samych, a przez to zreinterpretować nasze własne problemy i życie. Wierzę w to, że sztuka może zmieniać - mówi Magdalena Cielecka.
źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok