Radio Białystok | Gość | Dariusz Piontkowski [wideo] - wiceminister edukacji i nauki

Dariusz Piontkowski [wideo]

wiceminister edukacji i nauki

3.01.2023, 07:54, akt. 09:48

- Wyraźnie widzimy niż demograficzny, który od wielu lat dotyczy polskiej szkoły. (...) To na razie spowodowało tylko niewielką redukcję liczby nauczycieli - zaledwie ok. 3-4 procent. To ogromna dysproporcja między mniejszą liczbą dzieci a spadkiem liczby nauczycieli - mówił na antenie Radia Białystok wiceminister edukacji i nauki Dariusz Piontkowski.

Dariusz Piontkowski, fot. Joanna Szubzda
Dariusz Piontkowski, fot. Joanna Szubzda


0:00
0:00
Z Dariuszem Piontkowskim rozmawia Adam Janczewski | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Ze względu na niż demograficzny w ciągu kilku lat trzeba będzie zwolnić ok. 100 tys. nauczycieli - szacuje minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. 

Czy w szkołach będą masowe zwolnienia? Czy nauczyciele będą mogli liczyć na wcześniejsze emerytury? O tym z wiceministrem edukacji i nauki Dariuszem Piontkowskim rozmawiał Adam Janczewski.


Adam Janczewski: Czy w związku z tak dużą liczbą zachorowań na grypę wśród dzieci możemy spodziewać się wprowadzenia nauki zdalnej w poszczególnych szkołach?


Dariusz Piontkowski: Na pewno nie w całym systemie, takiej możliwości w tej chwili nie zakładamy, chyba że zdarzy się coś naprawdę nadzwyczajnego. Natomiast dyrektorzy mają prawo do tego, by reagować na sytuacje nadzwyczajne. Technicznie szkoły są także przygotowane do takich nadzwyczajnych sytuacji, ale generalnie nie chcielibyśmy, aby szkoły przechodziły na system nauki zdalnej.


Wiemy o tym, że są sytuacje, że w klasie 30-osobowej jest na przykład tylko pięcioro dzieci jest na lekcjach. Czy prowadzenie takich lekcji ma sens, czy to jest też bezpieczne?


Wychodząc z takiego założenia to w ogóle wychodzenie z domu może być niebezpieczne. Dopóki ministerstwo zdrowia nie ogłosiło stanu zagrożenia epidemicznego, stanu epidemii powinniśmy starać się funkcjonować w miarę normalnie.

Oczywiście, jeżeli dziecko choruje, może być źródłem zakażenia dla innych to nie powinniśmy tego dziecka niestety puszczać do szkoły. Dziś nauczyciele mają możliwość kontaktu także z tymi dziećmi, które są w domach, przekazania choćby materiału, informacji, które pozwolą im lepiej zrozumieć materiał w formie elektronicznej. Praktycznie wszystkie szkoły posiadają dziennik elektroniczny i z tego co wiem, to jest to taka najprostsza forma komunikacji między szkołą, rodzicami i uczniami, którzy akurat w szkole nie byli.


Czyli póki co bardziej to jest kwestia apelu do rodziców o rozwagę?


Zdecydowanie tak.


Ze względu na potężny niż demograficzny w ciągu dwóch-trzech lat trzeba będzie zwolnić ok. 100 tysięcy nauczycieli – to zapowiedział minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. Czy faktycznie jest taki problem i czy dotyczy on też naszego regionu?


Nie wiem, czy to będzie aż taka skala, natomiast wyraźnie widzimy niż demograficzny, który od wielu lat dotyczy polskiej szkoły. Na przestrzeni dwudziestu kilku – trzydziestu lat mamy ponad 30 procent mniej dzieci w szkołach. To na razie spowodowało tylko niewielką redukcję nauczycieli, z tego co pamiętam jest to zaledwie ok. 3-4 procent,  czyli jest to ogromna dysproporcja między mniejszą liczbą dzieci a spadkiem liczby nauczycieli.

Wynikało to pewnie z tego, że często są to szkoły tzw. jednociągowe, czyli mamy tylko jedną klasę z danego rocznika w szkole i czy ta klasa liczy kilkunastu uczniów, czy około 10 to i tak ta klasa nadal funkcjonuje i nie wpływa to na liczbę nauczycieli.

Natomiast w dużych miastach, takich jak Białystok czy inne ośrodki miejskie, gdzie jest po kilka klas w jednej szkole, zmniejszenie liczby dzieci na pewno będzie wpływało na liczbę zatrudnionych nauczycieli. Z tym zjawiskiem niestety musimy się liczyć.


Czyli co – będą klasy 20-osobowe zamiast 30-osobowych?


To najprostsze rozwiązanie, bo samorządy nie mają tutaj ograniczeń. Te ograniczenia dotyczą tylko maksymalnych pułapów w klasach niższych. W klasach 1-3 jest to 25 uczniów, w pozostałych klasach to same samorządy ustalają liczebność oddziałów. Wydaje się oczywistym, że jeżeli klasa będzie nieco mniejsza niż 30- lub 35-osobowa, to tam warunki nauki będą lepsze i efekty nauczania powinny być lepsze, czyli nie musi się to przełożyć na liczbę zatrudnionych nauczycieli, o ile samorządy będą chciały podjąć decyzje zmniejszające liczebność klas.


Czy ministerstwo pracuje nad rozwiązaniami dotyczącymi wcześniejszych emerytur nauczycielskich?


W tej chwili prace się nie toczą, ale zdajemy sobie sprawę, że być może przy jakichś poważniejszych zmianach dotyczących statusu zawodowego nauczycieli, w tym chociażby wysokości pensum także trzeba by było wrócić do dyskusji na temat wcześniejszych emerytur, ale potrzebna jest tutaj także zgoda ministerstwa finansów, premiera, bo jest to decyzja, która będzie miała poważne skutki finansowe.


Ponownie powołując się na ministra edukacji – zapowiadał, że to w I półroczu może już taka ustawa gdzieś się pojawić.


W tej chwili jeszcze prac nie ma, ale jeżeli rozmowy choćby ze związkami zawodowymi, które planujemy na koniec stycznia, rozmowy z Solidarnością, które się rozpoczęły przyniosą taki efekt i będzie to jakiś element porozumienia, to być może do tej sprawy wrócimy w najbliższych miesiącach.


A czy pan jest zwolennikiem takiego rozwiązania? Jeśli tak, to na jakich zasadach?


Tu pojawia się kwestia, czy wtedy np. tzw. świadczenia kompensacyjne, które dziś już nauczyciele mogą uzyskać, jeżeli chcą wcześniej przejść na emeryturę powinny pozostać, czy powinno być to płacone na starych zasadach czy według już nowych zasad, które mówią o tym, że wypłata będzie związana z przewidywaną długością życia i odnosiła się do tzw. kapitału zgromadzonego przez osobę przechodzącą na emeryturę.

Ta emerytura przy takich nowych założeniach może być po prostu niezbyt korzystna dla nauczycieli i niewielu wtedy z niej skorzysta. Ale jeżeli chcielibyśmy rozmawiać o wysokości pensum, to wydaje się, że rozmowa jednocześnie o powrocie do wcześniejszej emerytury jest jak najbardziej uzasadniona.


20 lat pracy przy tablicy, 30 lat pracy w ogóle w szkole – to jest rozsądne rozwiązanie? Tak było kiedyś.


Takie były zasady do 2008 roku, potem już nauczyciele z tego nie mogli korzystać. Dziś związki zawodowe postulują, aby to rozszerzyć przynajmniej na tych, którzy w momencie zatrudnienia mogli korzystać z takich zasad, a potem ustawą tego zabroniono.


Tak gdybyśmy spróbowali powiedzieć o kwocie, to nauczyciele emeryci, ci wcześniejsi, na jaką emeryturę mogli by liczyć? To byłaby ta najniższa emerytura?


Myślę, że nie więcej niż najniższa, ale na pewno nie byłaby ona wysoka i dużo niższa, niż ta, którą dzisiaj nauczyciele otrzymują wraz z przejściem na emeryturę po pełnej liczbie lat pracy. Natomiast szczegółowe wyliczenia musiałbym robić ZUS.


Rozumiem, że jesteśmy na wstępnym etapie, czyli ci nauczyciele, którzy powiedzmy w czerwcu kończyliby pewien okres pracy to jeszcze za wcześnie, żeby mogli myśleć o tej wcześniejszej emeryturze?


Wydaje się to mało prawdopodobne.


Po kilkunastu dniach po prezydenckim wecie w sprawie nowelizacji prawa oświatowego – czy wiadomo, czy będą kolejne próby podejmowane zmiany tych przepisów?


Przynajmniej do części przepisów będziemy chcieli powrócić przy ustawach proponowanych przez rząd. Niedługo będziemy procedowali taką ustawę o branżowych centrach umiejętności. To mają być takie placówki, które mają zajmować się nowoczesnym kształceniem przygotowującym do zawodu, ale także kształcącym nauczycieli zawodu, a także studentów i przy tej okazji prawdopodobnie wrócimy do przepisów związanych z tzw. nauczaniem domowym.

To jest realizacja postulatów zgłaszanych z kolei przez samorządy terytorialne, które mówią o tym, że trzeba doprecyzować część przepisów, bo obecne brzmienie umożliwia czasami uzyskiwanie bardzo dużych środków przez placówki rozwijające się zaledwie w ciągu kilku miesięcy i to powoduje duże kłopoty dla budżetów samorządów.

Będziemy chcieli także wrócić do tych przepisów, które regulują kwestie wchodzenia organizacji pozarządowych do szkół, a to przypomnę był chyba najbardziej zapalny element i tu prawdopodobnie będzie to jakiś oddzielny projekt ustawy. Kto go będzie zgłaszał – zobaczymy w najbliższych miesiącach.


Jak słyszymy z zapowiedzi – ma to być projekt nie poselski, a obywatelski prawdopodobnie.


Być może, bo do nas także zgłaszały się organizacje skupiające rodziców, które uważają, że należy do tego tematu powrócić i być może w takiej formule właśnie ten powrót nastąpi. Trzecia możliwość to jakiś projekt poselski obejmujący także inne elementy, które były w tamtej ustawie, a które nie budziły aż tak dużych kontrowersji.


Rok 2023 to rok wyborczy, przed nami wybory parlamentarne. Czy w związku z tym ministerstwo edukacji spodziewa się wzmożonych postulatów nauczycieli? Zazwyczaj rok wyborczy jest czasem, kiedy różne grupy zawodowe ubiegają się o podwyżki.


Bardzo możliwe. Związki zawodowe od dłuższego czasu zabiegają o podwyżki sięgające nawet 20 procent, takie przynajmniej postulaty są formułowane. I okres przedwyborczy, jak pokazuje doświadczenie jest takim okresem wzmożenia działalności związków zawodowych, które domagają się kolejnych podwyżek. Być może może być podobnie w tym roku.


Czy ministerstwo jest otwarte na rozmowy?


Przypomnę, że minister edukacji nie dysponuje oddzielnym budżetem. Budżet uchwala Sejm i Senat, rząd w całości musi także podejmować decyzje o ewentualnym zwiększeniu puli środków na poszczególne grupy zawodowe.

| red: bs, zmj




ZNAJDŹ NAS




Agnieszka Muzyk

Agnieszka Muzyk

dyrektor Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Łomży
12.05.2025

Uczniowie ostatnich klas podstawówki rozpoczynają egzamin ósmoklasisty. We wtorek (13.05) piszą egzamin z języka polskiego, w środę (14.05) - z matematyki. a w czwartek (15.05) - z języka obcego. W tym roku na pisanie sprawdzianów mają o 25 procent czasu więcej niż w latach poprzednich.

Marek Jakubiak, fot. Joanna Szubzda

Marek Jakubiak

poseł, kandydat na prezydenta RP
12.05.2025

- Z jednej strony mamy parcie od Ruskich, z drugiej od Niemców, a my jesteśmy, jak zwykle, jak w imadle. Te wybory nie będą dotyczyły tego, czyja Polska będzie, tylko, czy w ogóle Polska będzie - mówi kandydat na prezydenta RP Marek Jakubiak.

dr Radosław Poniat, 12.05.2025, fot. Barbara Sokolińska

dr Radosław Poniat

socjolog z Uniwersytetu w Białymstoku.
12.05.2025

- W tej chwili ludzie raczej głosują na tych kandydatów, którzy są związani z ich partiami, a wyborcy określonych partii już wcześniej wiedzą, kogo popierają. Natomiast w drugiej turze trzeba przekonać tych, którzy nie są domyślnym elektoratem danego kandydata - mówił w Polskim Radiu Białystok dr Radosław Poniat.


Grzegorz Kuczyński, fot. Barbara Sokolińska

Grzegorz Kuczyński

prezes Fundacji "Białystok Biega"
11.05.2025

- Bieganie to sposób na życie, a nie biznes - mówi Grzegorz Kuczyński.

Karol Zimnoch, 9.05.2025, fot. Barbara Sokolińska

Karol Zimnoch

doradca kredytowy
9.05.2025

- W praktyce obniżka stóp procentowych przełoży się oczywiście na spadki rat kredytów hipotecznych - mówił w Polskim Radiu Białystok Karol Zimnoch.

dr hab. Daniel Boćkowski, fot. Sylwia Krassowska

prof. Daniel Boćkowski

ekspert ds. bezpieczeństwa z Uniwersytetu w Białymstoku
8.05.2025

Społeczność akademicka jest wstrząśnięta po zabójstwie pracownicy Uniwersytetu Warszawskiego. Pojawia się sporo pytań - co się dzieje w kontekście tego zdarzenia, ale także ostatnich ataków na pracowników ochrony zdrowia?


ks. Tomasz Mnich, fot. Sylwia Krassowska

ks. Tomasz Mnich

wikariusz parafii katedralnej w Białymstoku
8.05.2025

- Kościół potrzebuje zarówno ubóstwa, o którym mówił Franciszek, jak i pięknej liturgii. Nowy papież powinien budować mosty i pokazywać, że te dwa nurty mogą współbrzmieć - zaznacza ks. Mnich.

Cezary Cieślukowski, fot. Joanna Szubzda

Cezary Cieślukowski

przewodniczący sejmiku woj. podlaskiego
7.05.2025

 - Gdy zastanawiałem się nad tym, jak organizować pracę sejmiku, doszedłem do wniosku, że ważny jest powrót do upodmiotowienia sejmiku, żeby nie był on tylko narzędziem w rękach marszałka i zarządu - mówi Cezary Cieślukowski.

Anna Bańkowska i Grzegorz Kuczyński, 6.05.2025, fot. Barbara Sokolińska

Anna Bańkowska i Grzegorz Kuczyński

ambasadorka PKO Białystok Półmaratonu i prezes Fundacji Białystok Biega
6.05.2025

Już 10 maja biegacze wystartują w PKO Nocnym Biegu na 5 km, a 11 maja odbędzie się 12. PKO Białystok Półmaraton. Ma to być impreza rekordowa pod względem liczby uczestników.


Tadeusz Truskolaski, 6.05.2025, fot. Barbara Sokolińska

Tadeusz Truskolaski

prezydent Białegostoku
6.05.2025

- Chcemy ogłosić w tym roku przetarg na wykonawcę. W tej chwili trwają szacunki dotyczące finansów. Będziemy starali się, żeby jedna trzecia było to dofinansowanie z rządu, być może trochę więcej - zapowiada Tadeusz Truskolaski, komentując plany budowy hali sportowej w Białymstoku.

Ewa Ziejewska, 2.05.2025, fot. Gabriela Lasota

Ewa Ziejewska

nauczycielka języka polskiego i egzaminatorka
4.05.2025

- Pytanie o to, czy matura ma być tylko po to, żeby zdać i zaliczyć, wtedy sztuczna inteligencja rzeczywiście może bardzo pomóc, czy ma być jakimś egzaminem końcowym, który pokazuje umiejętność uczenia się - mówi Ewa Ziejewska.

dr Waldemar Wilczewski, Majówka z Polskim Radiem Białystok, 4.05.2025, fot. Barbara Sokolińska

dr Waldemar Wilczewski

dyrektor Muzeum Podlaskiego w Białymstoku
4.05.2025

- Już dziś zapraszam  na Noc Muzeów. Chcemy, żeby nasi goście mogli nie tylko obejrzeć wystawy, które prezentujemy we wszystkich oddziałach Muzeum Podlaskiego, ale też żeby mogli nabyć wydawnictwa, które mamy, i zebrać autografy autorów - zachęca dyrektor.


Natalia Filinowicz, 30.04.2025, fot. Gabriela Lasota

Natalia Filinowicz

historyk Muzeum Wojska w Białymstoku
1.05.2025

- Dopiero w 1831 roku Sejm Powstańczy uchwalił, że nasze barwy narodowe to biały i czerwony. Wcześniej - na chorągwiach, sztandarach wojskowych - te kolory się pojawiały, ale układ był różny - mówi Natalia Filinowicz z Muzeum Wojska w Białymstoku.

źródło: PRB

Majówka - kiedy słońce, a kiedy deszcz? Sprawdź, co prognozuje synoptyk

1.05.2025

Choć w długi majowy weekend nie zabraknie przelotnych deszczy i burz, nie oznacza to, że nie będzie okazji do odpoczynku na świeżym powietrzu. Synoptyk Wiesław Winnicki z białostockiego biura prognoz podpowiada, jak zaplanować majówkę z pogodą w tle.

Radosław Hancewicz, fot. Sylwia Krassowska

Radosław Hancewicz

rzecznik prasowy podlaskiej KAS
30.04.2025

Do 30 kwietnia każdy podatnik powinien złożyć swoje zeznanie PIT. "Brakuje jeszcze wielu formularzy, ale trzeba pamiętać, że nawet 150 tysięcy z nich zostanie zatwierdzonych automatycznie" - mówi Radosław Hancewicz.


Andrzej Aleksiejczuk, 28.04.2025, fot. Gabriela Lasota

Andrzej Aleksiejczuk

wiceprzewodniczący Podlaskiej Rady OPZZ
29.04.2025

- Przede wszystkim 1 maja to jest wspomnienie naszego trudu. Trudu wszystkich pracowników - mówi Andrzej Aleksiejczuk.

Jacek Dobrzyński, fot. Sylwia Krassowska

Jacek Dobrzyński [wideo]

rzecznik Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji
29.04.2025

- Nie może być tak, że za wypalanie traw nakładane są tylko mandaty w wysokości kilkudziesięciu złotych. Od małego ognia często zaczyna się potężny pożar - zaznacza Jacek Dobrzyński.

Adam Kamiński, 28.04.2025, fot. Gabriela Lasota

Adam Kamiński

prezes Zarządu Fundacji INFOTECH
28.04.2025

- Mówimy jasno i wyraźnie, gdzie jak nie tutaj (Infotech Startup Day), możesz bezpiecznie zrealizować swój pomysł. Zawsze mówimy, że klient i jego potrzeby są najważniejsze, żeby zbudować startup - mówi prezes Zarządu Fundacji INFOTECH Adam Kamiński.


prof. Adam Bartnicki, fot. Sylwia Krassowska

prof. Adam Bartnicki

dziekan Wydziału Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu w Białymstoku
28.04.2025

- Zdjęcie Trumpa i Zełeńskiego, które obiegło światowe media, daje więcej nadziei niż wszystkie inne spotkania, wszystkie inne negocjacje - mówi prof. Adam Bartnicki.

Bartosz Demianiuk, 28.04.2025, fot. Gabriela Lasota

Bartosz Demianiuk

muzyk z grupy LaVenders i współorganizator 2. edycji East Eclipse Rock Festival
28.04.2025

- Na East Eclipse Rock Festival zagrają bardzo świeże zespoły - poza Bimo, żaden z pozostałych nie ma jeszcze nic wrzuconego na Spotify. Pojawia się więc pytanie: po co iść, skoro nie można ich wcześniej posłuchać? A ja zapewniam - to są zespoły, które mają dużą szansę, żeby pokazać się szerzej - mówi Bartosz Demianiuk.

Andrzej Lechowski, 23.04.2025, fot. Gabriela Lasota

Andrzej Lechowski

historyk
27.04.2025

- To nie jest encyklopedia. To opowieść o ludziach, o miejscu, o tej legendzie - tak opisuje swoją najnowszą książkę "Hotel Ritz. Historia i powstanie legendy" białostocki historyk Andrzej Lechowski.


ks. Tomasz Mnich, fot. Joanna Szubzda

ks. Tomasz Mnich

wikariusz parafii katedralnej w Białymstoku
25.04.2025

 - Myślę, że to był papież małych rewolucyjnych kroków. Pokazywał, że trzeba wychodzić ku drugiemu człowiekowi i że te małe gesty, gesty czułości, zmieniają świat na lepsze - tak o pontyfikacie papieża Franciszka mówi ks. Tomasz Mnich.

Mariusz Chrzanowski, fot. Adam Dąbrowski

Mariusz Chrzanowski

prezydent Łomży
24.04.2025

- Łomża przez lata była miastem wykluczonym komunikacyjnie. Jeżeli wszystko się wydarzy zgodnie z planem, to za dwa lata będziemy mogli mówić o realnym powrocie kolei - mówi Mariusz Chrzanowski.

Mikołaj Dorożała, 22.04.2025, fot. Paweł Wądołowski

Mikołaj Dorożała [wideo]

główny konserwator przyrody
23.04.2025

- Musimy przyjąć w końcu do wiadomości, że zmiany klimatyczne następują szybciej niż myśleliśmy. Musimy stworzyć strategię zarządzania wodą w Polsce. Zupełnie inną niż tą, którą utworzyliśmy 70-80 lat temu - podkreśla Mikołaj Dorożała.


Bogdan Dyjuk, członek Zarządu Województwa Podlaskiego, 22.04.2025, fot. Tomasz Kleszczewski

Bogdan Dyjuk

członek Zarządu Województwa Podlaskiego
22.04.2025

- Zainteresowanie Podlaskim Bonem Turystycznym jest ogromne i dlatego warto ten program rozwijać - mówi członek Zarządu Województwa Podlaskiego Bogdan Dyjuk.

ks. Karol Godlewski, fot. Sylwia Krassowska

ks. Karol Godlewski

prezbiter archidiecezji białostockiej
22.04.2025

-  Papież ufał ludziom. Miał ogromną otwartość na człowieka i przekonanie, że człowiek naprawdę jest dobry. Nawet ci, którzy do kościoła nie chodzą, są na peryferiach parafii, też są wartościowi i przez nich może mówić Duch Święty - mówi ks. Karol Godlewski.

Adam Woronowicz, fot. Joanna Szubzda

Adam Woronowicz [wideo]

aktor
19.04.2025

- Te święta są wyjątkowe pod takim względem, że dla mnie od czasów niepamiętnych były związane z Triduum Paschalnym. To są prawdziwie święta Zmartwychwstania Pańskiego, ta radość, że śmierć została pokonana i tego nic nie zmieni. Cieszę się jeszcze bardziej, bo w tym roku możemy obchodzić te święta razem z Kościołem prawosławnym - mówi Adam Woronowicz.


Karolina Wierel, fot. Marcin Gliński

dr Karolina Wierel

kulturoznawczyni z Uniwersytetu w Białymstoku
18.04.2025

- Wielkanoc zachowuje bardziej sakralny i religijny charakter niż Boże Narodzenie. Może też z tego powodu, że święto to nie jest jeszcze tak mocno skomercjalizowane. Ale jeśli weźmiemy pod uwagę sam charakter Wielkanocy, duchowość, to ona zaspokaja naszą jeszcze głębszą potrzebę niż tylko religijną, czyli takiej mistyczności, pewnego czasu przełomu, który jest nam potrzebny do tego, żeby z energią wkroczyć w okres wiosenno-letni - mówi dr Karolina Wierel.

Jacek Protas, fot. Marcin Gliński

Jacek Protas

europoseł
17.04.2025

- Parlamentarzyści z Włoch, Portugalii czy Hiszpanii nie mają wątpliwości, że tutaj rozgrywają się najbardziej strategiczne dla Europy wydarzenia. To my - Polacy - stanowimy o bezpieczeństwie całej Europy, ale też potrzebujemy specjalnego wsparcia, bo tracimy gospodarczo - mówi europoseł Jacek Protas.

ks. Karol Kondracikowski, fot. Sylwia Krassowska

ks. Karol Kondracikowski

dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Kurii Metropolitalnej
17.04.2025

- Kapłaństwo to nie tylko plan na życie, zawód jak każdy inny, ale kwestia relacji z Jezusem. To droga wyrzeczeń, ale i pięknych doświadczeń - mówi ks. Karol Kondracikowski.


dr Marek Kruk, 16.04.2025, fot. Barbara Sokolińska

dr Marek Kruk

ekspert ds. marketingu z Wydziału Zarządzania Uniwersytetu w Białymstoku
16.04.2025

- Takich dekonstrukcji typowych dla marketingu, jeśli chodzi o święta wielkanocne, nie mamy zbyt wielu. O ile na Boże Narodzenie symbole świąteczne dochodzą do skrajnie dziwnych czasami pomysłów, o tyle na Wielkanoc te święta są takie specyficzne, że one jeszcze nie nabrały takiego czysto komercyjnego charakteru - mówił w Polskim Radiu Białystok dr Marek Kruk.

Arslanbek Salimow i Mairbek Salimow oraz ich trener Robert Wajszczuk, 15.04.2025, fot. Tomasz Kleszczewski

Arslanbek Salimow, Mairbek Salimow i Robert Wajszczuk

medaliści Mistrzostw Europy i ich trener
15.04.2025

Zapaśnicy KS Wschód Białystok wrócili z Mistrzostw Europy w Bratysławie z dwoma brązowymi medalami. To historyczny sukces braci Arslanbeka i Mairbeka Salimowa, bo to ich pierwsze miejsca na podium w zawodach tej rangi, a także pierwsze od lat medale polskich zapaśników w stylu klasycznym.

Katarzyna Lubnauer, fot. Sylwia Krassowska

Katarzyna Lubnauer [wideo]

wiceminister edukacji
15.04.2025

- W czasach, w których sztuczna inteligencja jest w stanie odrobić każdą pracę domową, warto oceniać tylko to, co jest rzeczywiście pracą własną ucznia - mówi Katarzyna Lubnauer.


Wiesław Leśniakiewicz, fot. Sylwia Krassowska

Wiesław Leśniakiewicz [wideo]

wiceszef MSWiA
14.04.2025

- Garaż podziemny może być miejscem doraźnego schronienia - trzeba tylko sprawdzić warunki konstrukcyjne - mówi Wiesław Leśniakiewicz.

Anna Jaroszewicz

kierownik Schroniska dla Zwierząt Dolina Dolistówki
12.04.2025

- Nie mamy podpisanej umowy na rok na opiekę weterynaryjną dla zwierząt tu, w schronisku. Mamy taką umowę krótką. Mam nadzieję, że to wystarczy do momentu znalezienia lecznicy, która będzie realizowała umowy długoterminowe - mówi Anna Jaroszewicz.

Grzegorz Sandomierski, fot. Marcin Gliński

Grzegorz Sandomierski

były bramkarz m.in. Jagiellonii Białystok, reprezentant Polski, a obecnie trener bramkarzy juniorów Jagi
11.04.2025

Bez niespodzianki, ale też bez wstydu, a nawet z nadziejami - choć niewielkimi - na odrobienie strat w rewanżu - tak można podsumować wyjazdowy występ Jagiellonii Białystok w Sevilli w piłkarskiej Lidze Konferencji. Podopieczni Adriana Siemieńca ulegli Realowi Betis 0:2 w pierwszym meczu ćwierćfinałowym.




źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok