Radio Białystok | Gość | prof. Joanna Sadowska [wideo] - z Wydziału Historii i Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu w Białymstoku

prof. Joanna Sadowska [wideo]

z Wydziału Historii i Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu w Białymstoku

4.01.2023, 07:35, akt. 09:40

- Jeżeli spojrzymy z perspektywy historii Polski, to II wojna światowa przyniosła taką krzywdę, takie straty, których nie zrekompensują żadne pieniądze. (...) Inną sprawą jest polityczne czy ekonomiczne oczekiwanie wypłacenia konkretnych sum - mówiła na antenie Polskiego Radia Białystok historyk prof. Joanna Sadowska z UwB.

prof. Joanna Sadowska, fot. Barbara Sokolińska
prof. Joanna Sadowska, fot. Barbara Sokolińska


0:00
0:00
Z prof. Joanną Sadowską rozmawia Renata Reda | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Jest odpowiedź Niemiec na notę dyplomatyczną w sprawie reparacji wojennych. Według RFN sprawa ta jest zamknięta.

Jak informuje polskie MSZ, Niemcy nie zamierzają podejmować negocjacji w sprawie odszkodowań.

W październikowej nocie do niemieckiego rządu Polska domagała się m.in. odszkodowania za straty materialne i niematerialne w wysokości ponad 6 bilionów złotych i zrekompensowania szkód.

O tym z prof. Joanną Sadowską z Wydziału Historii i Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu w Białymstoku rozmawia Renata Reda.
Renata Reda: Czy odpowiedź na polską notę jest dla pani zaskoczeniem, zwłaszcza, że stanowisko Niemiec w kwestii reparacji jest od dawna znane?


Prof. Joanna Sadowska: Nie, zupełnie nie jest zaskoczeniem. Już wcześniej Niemcy sygnalizowali, że tego rodzaju odpowiedź będzie udzielona. I szczerze mówiąc nie można było się innej spodziewać. Nawet gdyby zamierzali w przyszłości rozmawiać na ten temat, to na początku muszą z takiej pozycji wychodzić, oczywiście, w stosunku do własnych obywateli, oczekiwań tych obywateli i tak dalej. Innej odpowiedzi być nie mogło w tym momencie.


A czy ta odpowiedź Niemiec jest wiążąca? Bo polski MSZ podkreśla, że nie ma ona charakteru prawnego, tylko czysto polityczny. Niemcy nie podali żadnych podstaw prawnych.


Tak jak mówię – pewnie jest to początek do dalszych wyjaśnień, ale z tego, co się orientuję, to Niemcy w ogóle nie chcieli rozdmuchiwać tej sprawy i takie niewchodzenie w szczegóły jest próbą przemilczenia tej kwestii.

Oczywiście istnieją argumenty, które mogą przytaczać, podpisywane umowy mówiące o tym, że sprawa jest już zakończona i nie ma do tego powrotu, natomiast z ich punktu widzenia im krótsza to będzie odpowiedź i mniej uwagi na sobie skupi, tym wydaje się to korzystniejsze i sensowniejsze.


A czy Polska w ogóle słusznie domaga się odszkodowań?


Sprawa jest bardzo trudna. Jeżeli spojrzymy z perspektywy historii Polski, obecnej sytuacji Polski, to II wojna światowa przyniosła taką krzywdę dla Polski, takie straty, których nie zrekompensują żadne pieniądze. I ten nasz żal do Niemiec jest jak najbardziej uzasadniony.

Inną sprawą jest polityczne czy ekonomiczne oczekiwanie wypłacenia konkretnych sum. Ja jako historyk przychylam się do stwierdzenia, że to już nie jest ten moment. Jest za późno, Polska przynajmniej dwukrotnie rezygnowała z tego rodzaju wypłat. Zresztą w moim odczuciu reparacje wojenne mają sens, jeśli są ustalane tuż po zakończeniu wojny, służą odbudowie strat…


Ale byliśmy wtedy w innym ustroju, nie mieliśmy takiej możliwości. Za nas decydowano.


Tak, ale przyznano Polsce pewne reparacje. Polska otrzymała ich tylko część, zrezygnowała z nich, ale ze względu na uwikłanie polityczno-ekonomiczne. Nie wiem, czy to jest dobrze znane, sytuacja wyglądała tak, że w Poczdamie ustalono, że reparacje Polsce będzie wypłacać Związek Radziecki z tego, co sam przejmie. 15 procent przejętego majątku niemieckiego, bo to głównie były wypłaty w naturze, nie w gotówce, w sprzęcie na przykład.

15 procent miało iść do Polski. Problem polegał na tym, że od razu strona radziecka obwarowała to zobowiązaniami, wymuszając na Polsce zobowiązania dostaw węgla za grosze, za mniej niż 10 procent wartości. W efekcie polski bilans rozliczeń reparacyjnych był ujemny, myśmy więcej tracili.


A poza tym była to kolejna umowa z kolejnym okupantem, więc nie oszukujmy się, nie jest ona dla nas wiążąca.


Tak, jeszcze taka ciekawostka a propos tych wypłat reparacji. Sowieci wypłacali nam je tym, co mieli pod ręką. Czasami były to wartościowe rzeczy, np. na Dolnym Śląsku jeździł niemiecki tabor kolejowy, ale część reparacji wypłacono, jeśli dobrze pamiętam, w kapeluszach, a część w literaturze marksistowskiej. I Polska była w 1953 roku zadowolona z tej możliwości zrzeczenia się reparacji, bo dla nas to nie miało sensu. Ale nie z winy umowy z Niemcami, tylko z winy umowy ze Związkiem Radzieckim i sposobu, w jaki Związek Radziecki traktował Polskę.


Więc jest sens domagania się odszkodowań, skoro ich de facto nie dostaliśmy?


Nie jest to takie proste rozumowanie. Nie dostaliśmy, bo takie podjęliśmy decyzje. Zgadzam się, że te decyzje były niesuwerenne, natomiast nie jest w interesie dzisiejszej Polski odcinanie grubą kreską wszystkiego, co się wydarzyło przed 1989 rokiem. Nie każda decyzja podjęta w stosunku do Polski była dla nas niekorzystna.


A czy jest w naszym interesie, aby w ogóle domagać się jeszcze kiedyś tych odszkodowań?

Wydaje mi się, że nie, że ważniejsza jest stabilizacja sytuacji w Europie, a przede wszystkim dobre sąsiedztwo z Niemcami. Obecnie, moim zdaniem, jest to znacznie ważniejsze, niż te miliardy lub nawet biliony, o których jest mowa w tej chwili.


A co dało Polsce w ogóle stworzenie bilansu spraw wojennych? Czy jest to wartościowy dokument?


A tutaj akurat jestem bardzo dobrego zdania o tym przedsięwzięciu. Cały czas brakowało nam takiego bardziej precyzyjnego i trafiającego do wyobraźni wyliczenia strat. To nie jest tak, że to nie było robione. To zostało zrobione już w 1947 roku i na tym raporcie obecnie Instytut Strat Wojennych się opierał, ale tamten raport był lakoniczny, bardzo syntetyczny. Badania nie były rozwijane, więc warto, żeby do tego wrócić po to, aby zrozumieć historię Polski, zrozumieć, dlaczego w taki a nie inny sposób Polska rozwijała się przez ostatnie dekady, dlaczego tak, a nie inaczej czuli, zachowywali się Polacy po wojnie.

Ten raport ułatwia wyobrażenie sobie stanu, w jakim była Polska w 1944, 1945 roku. I to z punktu widzenia historyka jest bezcenne. Chciałabym tutaj zwrócić uwagę na to, jak skonstruowany został ten raport…


I skąd w ogóle pomysł na taki scenariusz tego raportu.


To znaczy pomysł to brak wiedzy, czy niedostateczna wiedza chociaż, co nam umknęło, w 2007 roku polsko-niemieckie porozumienie przedrukowało raport z 1947 roku, tylko że to wtedy minęło bez echa. Nikogo nie zainteresowało to specjalnie, a to jest raport bazowy dla tego nowego. To nie jest tak, że straty wojenne były ukrywane, natomiast ich precyzyjniejsze zbadanie było potrzebne.

Natomiast już wysokość liczb, które pojawiają się w dzisiejszym raporcie ma wyraźny związek z żądaniami reparacyjnymi. To jest nie tylko pokazanie, w jakim stanie była Polska po wojnie, ale też czego moglibyśmy ewentualnie żądać.

Z tego co wiem, bo wielokrotnie z wieloma osobami rozmawiałam na temat raportu, bo mnie bardzo zainteresował, większość nie ma świadomości, że z owych ponad 6 bilionów dzisiejszych złotych, bo to przeliczone jest słusznie na dzisiejsze złotówki, bo inaczej byśmy sobie nie wyobrazili w ogóle wartości tych strat, ¾ stanowią straty osobowe. Czyli nie mamy wyliczenia utraconego majątku. Tak więc jak policzymy straty osobowe?

Powiemy – faktycznie, jak można policzyć wartość utraconego życia, a mówimy o 6 milionach obywateli polskich, którzy na skutek wojny stracili życie? Otóż policzono to w ten sposób, że uwzględniono wynagrodzenia, które uzyskaliby ci ludzie, gdyby wojnę przeżyli. I tutaj zrobiono bardzo dużą pracę sprawdzając kto zginął, ile kobiet, ile mężczyzn, ile zarabiały kobiety, ile mężczyźni, ile by zarobili w przeciągu swojego życia.


I ile dzieci by się urodziło i wpłynęłoby to też na kondycję finansową Polski.


Tak. Czyli to jest szacowanie nie na podstawie zniszczeń konkretnych, tylko na podstawie przewidywania trendów rozwojowych.


| red: bs


Przeczytaj, zanim skomentujeszZNAJDŹ NAS

Jawor – u źródeł kultury

REKLAMA
OiFP KONCERT DYPLOMANTÓW

REKLAMA
NieTeatr ZALIA

REKLAMA
OiFP DYPTYK WIELKANOCNY: VIA CRUCIS/CAVALLERIA RUSTICANA
Patrycja Maliszewska, fot. Sylwia Krassowska

Patrycja Maliszewska [wideo]

zawodniczka Juvenii Białystok i reprezentantka Polski w short tracku
23.03.2023

Przez wiele lat była łyżwiarką Juvenii Białystok i reprezentowała Polskę na najważniejszych imprezach w short tracku. Patrycja Maliszewska kończy bogatą karierę sportową.

Cezary Kaźmierczak, fot. Sylwia Krassowska

Cezary Kaźmierczak [wideo]

prezes Związku Przedsiębiorców i Pracodawców
22.03.2023

"Na zachodniej Ukrainie wojny nie ma. Tam się w zasadzie relokował cały biznes ze wschodu Ukrainy albo znaczna część biznesu. Tam powoli już można zacząć działać" - mówi Cezary Kaźmierczak.

Błażej Poboży, fot. Sylwia Krassowska

Błażej Poboży [wideo]

wiceminister spraw wewnętrznych i administracji
21.03.2023

- Wiosną nie spodziewamy się większej liczby migrantów. Dzięki zaporze i patrolom Straży Granicznej udaremniane są te nielegalne przekroczenia - mówi Błażej Poboży.


Daniel Czyżewski

Daniel Czyżewski [wideo]

z portalu Energetyka24
20.03.2023

Polska wciąż powinna rozwijać sieć gazowniczą w poszczególnych regionach, bo zapotrzebowanie na gaz w najbliższej dekadzie nie zmniejszy się - ocenia Daniel Czyżewski.

fot. Marcin Gliński

Mirosław Wojciuk i Romuald Rakowski

z zespołu Błękitny Nosorożec
18.03.2023

- W warstwie muzycznej, staramy się, aby każda płyta była w miarę różnorodna. Nie trzymamy się schematów punkowych. Wtrącamy trochę reggae, metalu, chociaż nie jesteśmy kapelą stricte metalową. Po latach można powiedzieć, że mamy taki własny styl - to nie jest tylko post punk albo punk rock - mówią muzycy z zespołu Błękitny Nosorożec.

Źródło: Główny Inspektorat Transportu Drogowego, gov.pl

Alvin Gajadhur

główny inspektor transportu drogowego
17.03.2023

Trwają masowe kontrole w firmach transportowych. - Sprawdzamy przedsiębiorców z Białegostoku, Białej Podlaskiej, Poznania, Częstochowy i Wrocławia - wytypowaliśmy firmy, które prawdopodobnie dysponują kapitałem białoruskim lub rosyjskim.


prof. Adam Bartnicki, fot. Joanna Szubzda

prof. Adam Bartnicki [wideo]

ekspert ds. bezpieczeństwa z Wydziału Prawa Uniwersytetu w Białymstoku
17.03.2023

"Akcje dywersyjne mają to do siebie, że nie bardzo wiemy, kto tego dokonał. Coś wylatuje w powietrze, jest jakiś zamach, ale nie wiemy, kto za tym stoi. Możemy się domyślać, ale bez twardych dowodów trudno też żądać od NATO deklaracji, że wypełni artykuł 5. Traktatu Północnoatlantyckiego" - mówi prof. Adam Bartnicki.

prof. Robert Ciborowski, fot. Joanna Szubzda

prof. Robert Ciborowski [wideo]

ekonomista, rektor Uniwersytetu w Białymstoku
16.03.2023

- Jeśli nic wielkiego się nie wydarzy, jeśli nie pojawi się jakiś czarny łabędź, który nagle zmieni trajektorię naszego codziennego życia, to raczej jest to szczyt inflacji.

fot. Beata Włostowska

Beata Włostowska

nauczycielka z Zespołu Szkół Zawodowych nr 5 w Białymstoku, laureatka konkursu "Zawodowiec Roku 2022"
15.03.2023

To nauczyciele, którzy wyróżniają się pasją, zaangażowaniem i profesjonalizmem, a także wspierają uczniów w rozwijaniu ich zawodowych zainteresowań. Poznaliśmy zwycięzców ogólnopolskiego konkursu "Zawodowiec Roku 2022" w 52 dziedzinach, organizowanego m.in. przez Ministerstwo Edukacji i Nauki. Wśród nagrodzonych jest nauczycielka z Zespołu Szkół Zawodowych nr 5 w Białymstoku - Beata Włostowska.


Leszek Mironiuk, fot. Sylwia Krassowska

Leszek Mironiuk [wideo]

rzecznik Wojewódzkiego Inspektoratu Inspekcji Handlowej w Białymstoku
15.03.2023

"Konsument może w każdy możliwy sposób udowadniać, że dokonał zakupu tego towaru u sprzedawcy. Paragon nie jest wymagany. Jeżeli dokonaliśmy zakupu w tym sklepie, a sprzedawca pamięta o tym, powinien taką reklamację rozpatrzyć" - mówi Leszek Mironiuk.

Mateusz Marciniak, fot. Joanna Szubzda

Mateusz Marciniak [wideo]

ekspert finansowy
14.03.2023

Raty kredytu będą zamrożone przez 10 lat - to zakłada rządowy program Pierwsze Mieszkanie. Jakie warunki trzeba spełnić, żeby z niego skorzystać?

płk Jarosław Kowalewski, fot. Sylwia Krassowska

płk Jarosław Kowalewski

szef Ośrodka Zamiejscowego w Białymstoku Centralnego Wojskowego Centrum Rekrutacji
13.03.2023

- Targi będą kompleksowym sposobem informowania o Siłach Zbrojnych i dostępnych formach służby wojskowej - mówi płk Jarosław Kowalewski o I Wojskowych Targach Służby i Pracy w Wysokiem Mazowieckiem.


Maksymilian Dura, źródło: defence24.pl

Maksymilian Dura [wideo]

komandor porucznik rezerwy Marynarki Wojennej, ekspert portalu Defence24.pl
13.03.2023

"Zdobywanie miast jest zawsze bardzo krwawe" - mówi Maksymilian Dura.

ks dr. Jan Dohnalik, źródło: parafiamichal.pl

ks. dr Jan Dohnalik

z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, współpracownik Centrum Ochrony Dziecka
10.03.2023

- To co jest na pewno ważne w tym filmie i co stawia nam pytania - jako tym, którzy się zajmują ochroną dzieci i młodzieży - to, że rzeczywiście redaktor dotarł do niektórych osób skrzywdzonych. To jest zawsze pytanie, czy my robimy wystarczająco, żeby do nich dotrzeć, żeby im pomóc; ale to jest pytanie dla nas, a nie dla Jana Pawła II - mówi ks. dr Jan Dohnalik

prof. Jerzy Kopania, fot. Joanna Szubzda

prof. Jerzy Kopania [wideo]

filozof, etyk
10.03.2023

- Ta cała sprawa, obok wydźwięku moralnego i czysto historycznego, czegoś, co trzeba wyjaśnić, ma też aspekt polityczny i jest wyraźnie rozgrywana politycznie - tak o reakcjach po reportażu na temat Jana Pawła II mówi profesor Kopania.


Stanisław Żaryn, źródło: www.gov.pl

Stanisław Żaryn

pełnomocnik rządu ds. bezpieczeństwa przestrzeni informacyjnej Rzeczpospolitej
9.03.2023

- Możemy zauważyć pewne typowe sposoby oddziaływania Rosji na Polskę. Przede wszystkim eksploatowane są wszystkie działania, które mają poróżnić Polaków i Ukraińców.

Małgorzata Wenclik i Marta Siemieniuk, fot. Barbara Sokolińska

Małgorzata Wenclik i Marta Siemieniuk

ze Stowarzyszenia 100-lecie kobiet i z Fundacji Rozwoju Demokracji Lokalnej oddział w Białymstoku
8.03.2023

8 marca inauguruje działalność Podlaska Rada Kobiet. W jej skład wejdzie 17 przedstawicielek m.in. świata nauki czy medycyny.

Robert Flisiak, fot. Monika Kalicka, archiwum

prof. Robert Flisiak [wideo]

kierownik Kliniki Chorób Zakaźnych i Hepatologii Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku, prezes Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych
7.03.2023

"Covid-19 to jest już zupełnie inna choroba. Mam wątpliwości czy powinniśmy nadal używać określenia Covid-19. Pacjenci, których w tej chwili mamy, to już nie są pacjenci z zagrożeniem życia" - mówił w Radiu Białystok profesor Robert Flisiak.


fot. Marcelina Markowska

Jacek Babiel

doradca i konsultant wyborczy
7.03.2023

- W marketingu politycznym możemy powiedzieć, że staranie się o to, żeby wejść na listę wyborczą, czasami jest związane z walką we własnym środowisku wyborczym czy po prostu w regionie - mówi Jacek Babiel.

fot. Joanna Szubzda

Anna Zdanowicz

psychoterapeutka i psycholożka
6.03.2023

- Może pojawić się poczucie winy, bo ta rodzina, jak mówią mieszkańcy Choroszczy, prezentowała się jako bardzo otwarta, wzorowa, a okazało się, że coś było nie tak - mówi Anna Zdanowicz.

Dariusz Piontkowski, fot. Joanna Szubzda

Dariusz Piontkowski [wideo]

wiceminister edukacji i nauki
6.03.2023

- To już ostatnia zmiana przed tegorocznym egzaminem maturalnym. Zostało stosunkowo niewiele czasu, więc chyba już nie ma sensu wprowadzać dalszych, głębszych zmian - mówi wiceminister.


Michał Osyda, fot. Sylwia Krassowska

Michał Osyda

założyciel formacji OSYDA
4.03.2023

Zadzwonił do mnie Artur Urbanowicz i zapytał, czy byłbym gotów napisać utwór, który ilustrowałby muzycznie jego powieść "Grzesznik". Lubię wyzwania, więc się zgodziłem. Trochę nie miałem wyobrażenia, jak napisać piosenkę o książce, ale po przeczytaniu wersji przed drukiem, miałem już cały utwór w głowie - wspomina Michał Osyda.

Krzysztof Jurgiel, fot. Joanna Szubzda

Krzysztof Jurgiel [wideo]

były minister rolnictwa, europoseł
3.03.2023

- Mamy w magazynach obecnie około 50 proc. zbóż przed sezonem i żeby to sprzedać, to trzeba zmniejszyć koszty. Rząd złożył wniosek do Brukseli o dopłaty.

Marcin Wiącek, źródło: bip.brpo.gov.pl/fot. G. Krzyżewski

Marcin Wiącek [wideo]

Rzecznik Praw Obywatelskich
2.03.2023

"Warunki, w jakich funkcjonują polskie ośrodki penitencjarne, odbiegają od tych, które powinny być standardem w państwach europejskich. W szczególności mam na myśli powierzchnię przypadającą na jedną osobę osadzoną. Jest ona zdecydowanie zbyt mała" - mówi Marcin Wiącek.


Andrzej Vilk, źródło: archiwum prywatne

Andrzej Vilk

Kierownik Działu Legalizacji Zatrudnienia w Grupie Progres
2.03.2023

"Jeżeli jest dla nich praca, to cudzoziemcy czują potrzebę przeprowadzenia się do mniejszych ośrodków, mniejszych miast" - mówi Andrzej Vilk z Grupy Progres.

dr Marek Jedynak, fot. Joanna Szubzda

dr Marek Jedynak [wideo]

dyrektor białostockiego oddziału IPN
1.03.2023

- Ich sposób walki, działalność w podziemiu niepodległościowym to była próba podtrzymania państwowości polskiej w taki sposób, w jaki tylko byli w stanie - mówi o Żołnierzach Wyklętych dr Marek Jedynak.

Bartosz Szolc, fot. Barbara Sokolińska

Bartosz Szolc [wideo]

organizator Białostockiego Marszu Pamięci Żołnierzy Wyklętych
28.02.2023

- Nie wszyscy zdają sobie sprawę, kim byli Żołnierze Wyklęci. Dlatego właśnie 1 marca maszerujemy - mówił na antenie Polskiego Radia Białystok Bartosz Szolc.


źródło: www.bialystok.tvp.pl

Agnieszka Giełażyn-Sasimowicz

dyrektor białostockiego ośrodka Telewizji Polskiej
27.02.2023

"Wiosna w TVP 3 Białystok to przede wszystkim informacje. Stawiamy na informacje lokalne co godzinę. Od godziny 10:30 do 21:30. Chcemy być jak najbliżej naszych widzów" - mówi Agnieszka Giełażyn-Sasimowicz.

Roman Czepe, fot. Joanna Szubzda

Roman Czepe [wideo]

wicestarosta powiatu białostockiego
27.02.2023

- Liczymy na to, że będzie pochylenie się nad naszym stanowiskiem i wskazanie zapisu, który rzeczywiście budzi kontrowersje - mówi wicestarosta o stanowisku rady powiatu białostockiego ws. Karty LGBT.

Artur Szabałowski, Tomasz Staranowicz, Mariusz Bienasz i Robert Czerski, fot. Marcin Gliński

Artur Szabałowski, Tomasz Staranowicz, Mariusz Bienasz i Robert Czerski

zespół Bad Falcon, laureaci konkursu Niebieski Mikrofon - Muzyczna Nagroda Polskiego Radia Białystok
25.02.2023

- Po Niebieskim Mikrofonie jeszcze się nie spotkaliśmy, nie mieliśmy żadnej próby, ale na gorąco rozmawialiśmy o teledysku. Na pewno w planach mamy teledysk do piosenki "Klątwa" - mówił w Radiu Białystok Tomasz Staranowicz z zespołu Bad Falcon.


Wojciech Konończuk, fot. Joanna Szubzda (archiwum)

Wojciech Konończuk

dyrektor Ośrodka Studiów Wschodnich
24.02.2023

- To nie jest wojna o charakterze lokalnym, regionalnym. To jest wojna, która zdeterminuje porządek europejski, z wpływem także na porządek światowy - mówi w rocznicę inwazji Rosji na Ukrainę dyrektor Ośrodka Studiów Wschodnich Wojciech Konończuk.

Marek Ławreszuk, fot. Joanna Szubzda

Marek Ławreszuk

z zespołu Czeremszyna - laureata plebiscytu Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok
24.02.2023

- Ta nagroda była dla nas bardzo dużą niespodzianką. Zespoły, które grają podobną muzykę do nas i będą planowały w przyszłych latach startować w Niebieskim Mikrofonie, niech się nie wahają - warto!

Przemek Piotrowski, fot. Joanna Szubzda

Przemek Piotrowski

laureat konkursu Niebieski Mikrofon - Muzyczna Nagroda Polskiego Radia Białystok
23.02.2023

- Niebieski Mikrofon przede wszystkim daje cenne doświadczenie. Poznałem wielu ciekawych artystów, wiele zespołów, dostałem masę motywacji i zastrzyk finansowy.


prof. Maciej Perkowski, fot. Joanna Szubzda

prof. Maciej Perkowski [wideo]

z Wydziału Prawa Uniwersytetu w Białymstoku
23.02.2023

- Deklaracja liderów Bukaresztańskiej Dziewiątki to sygnał polityczny, który pokazuje jedność i usuwa wątpliwości wobec Rosji, na przykład w kwestiach gospodarczych.

Jakub Jasiukiewicz, Michał Babik, Piotr Klepacki, Miłosz Gładyszewski, fot. Sylwia Krassowska

Jakub Jasiukiewicz, Michał Babik, Piotr Klepacki, Miłosz Gładyszewski

zespół Five Stages of Grief, finaliści 4. edycji konkursu "Niebieski Mikrofon - Muzyczna Nagroda Polskiego Radia Białystok"
22.02.2023

"To był duży stres, bo jesteśmy młodym zespołem, za nami dopiero drugi konkurs, ale nikt nie chciał zawieść. Bardzo się cieszymy, że wygraliśmy Niebieski Mikrofon" - mówi Michał Babik.

Profesor Zbigniew Lewicki, źródło: rozmowa na Skype

prof. Zbigniew Lewicki [wideo]

amerykanista z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie
22.02.2023

"Najważniejsze było stwierdzenie, że nie odstąpimy od Ukrainy. Będziemy z nią tak długo, jak będzie to potrzebne. Taka deklaracja dla Ukraińców jest niezwykle ważna. Oni walczą, giną, ich miasta płoną i zapewnienie, że Stany Zjednoczone i NATO będą po ich stronie bezustannie, aż do zwycięskiego czy sensownego końca, jest na pewno dla walczących niezwykle cenne" - mówi prof. Zbigniew Lewicki.
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok