Radio Białystok | Gość | Artur Kosicki - marszałek województwa podlaskiego

Artur Kosicki

marszałek województwa podlaskiego

11.01.2023, 08:09, akt. 13:06

- Pierwszymi rzeczami, które będziemy brali pod uwagę przy konkursach z Funduszy Europejskich, są rzeczy związane z odnawialnymi źródłami energii, bo chcemy odpowiedzieć na rosnące ceny energii. Też istotnymi kwestiami są projekty strategiczne i rzeczy skierowane do przedsiębiorców.

Artur Kosicki, fot. Barbara Sokolińska
Artur Kosicki, fot. Barbara Sokolińska


0:00
0:00
Z Arturem Kosickim rozmawia Renata Reda | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Najwcześniej w drugiej połowie roku będą ogłaszane pierwsze konkursy z Funduszy Europejskich dla Podlaskiego na lata 2021-27. W nowej perspektywie unijnej nasze województwo na program regionalny dostanie prawie 1,3 mld euro.

To rekordowa suma pieniędzy. W nowym programie będzie o prawie 90 mln euro więcej niż w latach 2014-2020. Podlaskie znalazło się w grupie czterech regionów, które mają więcej unijnych pieniędzy. Wsparcie otrzymają przedsiębiorcy, turystyka, kultura, szkolnictwo.

Marszałek województwa podlaskiego Artur Kosicki zapowiedział m.in. dalsze inwestycje w drogi wojewódzkie, rozwój projektu Xylopolis, tworzenie ośrodka profilaktyki i leczenia raka piersi Breast Cancer Unit, wspieranie organizacji pozarządowych, rozwoju nauki, szkolnictwa zawodowego i gmin uzdrowiskowych.

Z marszałkiem Arturem Kosickim rozmawia Renata Reda.


Renata Reda: Głównie przedsiębiorcy, ale też samorządowcy i różne organizacje, z niecierpliwością czekają na unijne wsparcie. Dlaczego pierwsze konkursy mają być ogłaszane najwcześniej za pół roku?


Artur Kosicki: Oczywiście jesteśmy przygotowani do tych konkursu. Chcemy jeszcze skonsultować, które z nich powinny być ogłoszone jako pierwsze, mając na uwadze sytuację geopolityczną, wzrost cen energii. Potrzebujemy jeszcze trochę czasu, żeby skonsultować to z mieszkańcami, z organizacjami pozarządowymi, z przedsiębiorcami.


Zwłaszcza że sytuacja może być dość dynamiczna w związku z kryzysem energetycznym i z wojną w Ukrainie.


Tak, oczywiście. Tak jak to powtarzałem za każdym razem - te środki muszą być efektywnie wydane, a żeby były one efektywnie wydane, musimy być przygotowani na każdą sytuację. Zarówno sytuacja na Ukrainie, jak i na naszej wschodniej granicy pokazały, że w momencie, kiedy potrzebujemy szybkiej zmiany programu operacyjnego, to musimy to zrobić sprawnie, ponieważ wtedy te pieniądze pracują.

Jak mieliśmy pandemię, to szybko zmieniliśmy swój program, tak żeby pomóc podlaskim przedsiębiorcom i 220 milionów złotych trafiło w ramach podlaskiego pakietu gospodarczego właśnie do nich.

Oczywiście równolegle działamy w ramach przepisów wdrożeniowych, ale przede wszystkim harmonogram musi być tak ustawiony, żeby odpowiedzieć na te bieżące potrzeby, na to, co teraz się dzieje, ale też na to, co się może zdarzyć za pół roku. Chodzi tutaj przede wszystkim o kwestie energetyki odnawialnej, na kwestie związane z zabytkami, na rzeczy związane z termomodernizacją, plus oczywiście do tego nasze projekty strategiczne.


Na jakie dziedziny mogą być ogłoszone pierwsze konkursy, które nie są związane z sytuacją geopolityczną?


Trochę się śmialiśmy z panem ministrem Grzegorzem Pudą, że najlepiej to już bym ogłosił na wszystko, czyli na całą alokację naszego województwa tak, żeby te pieniądze już zaczęły pracować. Ale oczywiście tego tak się nie da zrobić z przyczyn technicznych.

Myślę, że pierwszymi rzeczami, które będziemy brali pod uwagę, to są właśnie rzeczy związane z odnawialnymi źródłami energii, bo chcemy odpowiedzieć na wzrost cen energii. Kwestiami bardzo istotnymi są też projekty strategiczne i rzeczy skierowane typowo do przedsiębiorców, żeby można było jak najszybciej ruszyć te działania, które mają unieść nasz region, napędzić miejsca pracy, nowe podatki, ale też i wprowadzić do naszego województwa pewne innowacje.

Myślę, że te dwa obszary będą dla nas priorytetowe.


Jak bardzo program regionalny zmienił się w porównaniu do koncepcji sprzed dwóch lat?


Zmieniali go mieszkańcy województwa podlaskiego. Myśmy bardzo szeroko konsultowali ten program z przedsiębiorcami, organizacjami pozarządowymi, z samorządami. Widać, że to przyniosło efekty, bo mamy projekty strategiczne, czyli coś, czego nigdy nie było w żadnym programie funduszy europejskich.

Razem z przedsiębiorcami przygotowaliśmy dedykowane dla nich środki, można powiedzieć celowane, które mają zapracować na to, żeby było więcej miejsc pracy i żeby można było rozwijać jeszcze lepiej nasze województwo zarówno w branży IT, jak i w szkolnictwie zawodowym, czyli w tych sferach, które są bardzo istotne dla naszego regionu.

Takie przedsięwzięcia jak Breast Cancer Unit, czyli centrum raka piersi u kobiet, bardzo oczekiwane. Mówiliśmy o tym podczas kampanii wyborczej. Kończąc takimi inwestycjami, które są  po prostu nam potrzebne, czyli naprawa infrastruktury zarówno drogowej, jak i kolejowej. Chcemy też, żeby zacząć już realizować nasz projekt strategiczny w postaci Doliny Rolniczej, ale też Xylopolis, bo z tym byliśmy w Dubaju.

Bardzo się cieszę, że udało nam się w miarę ograniczeń prawnych - bo pamiętajmy, że Komisja  Europejska też postawiła swoje warunki - przygotować taki program, który faktycznie odpowiada na hasło, jakie zawarliśmy w strategii rozwoju województwa podlaskiego, czyli Ambitne Podlaskie.


Wśród inwestycji niezmiennie pozostają te drogowe. Jedną z głównych ma być droga Łapy - Wysokie Mazowieckie i obwodnica Łap.


Tak, to bardzo ważna inwestycja. Można powiedzieć, że kluczowa, jeśli chodzi o nasz region. Będą też inne drogi. Ale tak jak mówię - od tych prostych, potrzebnych jeszcze inwestycji dotyczących infrastruktury drogowej, poprzez szkolnictwo zawodowe, współpracę z uczelniami, ale też takie projekty, o których wspomniałem - Dolina Rolnicza i Xylopolis, coś, czego nikt nie ma na całym świecie. Chcemy zrealizować te inwestycje, żeby zachęcić innych, żeby jednak skusili się na województwo podlaskie i albo inwestowali, albo współpracowali, żeby zainteresowali się naszym regionem i żebyśmy mogli z nimi współpracować tak, by powstawały nowe miejsca pracy i żeby województwo się rozwijało.

Mamy projekty strategiczne dla Suwałk, dla Białegostoku, dla Łomży. Mamy wsparcie dla gmin uzdrowiskowych, czyli Supraśla i Augustowa. Jako jedyni w Polsce mamy wsparcie dla RLKS-ów, czyli popularnych LGD-ów. Przeznaczyliśmy pewną kwotę dla naszych partnerstw, a jest ich cztery w naszym województwie. Nie centralizujemy środków w urzędzie marszałkowskim, pewna pula idzie do dyspozycji właśnie tych organizacji.


Przedstawiciele Komisji Europejskiej podczas inauguracji programu podkreślali, że jest to program bardzo ambitny i trzeba będzie zmierzyć się z wieloma dużymi zadaniami. Tu padły smutne informacje, że pod względem atrakcyjności inwestycyjnej jesteśmy na ostatnim miejscu w kraju, że bezrobocie plasuje nas na szarym końcu polskich regionów. Jakie jeszcze są nasze największe bolączki?


Moim zdaniem to postrzeganie naszego regionu przez pryzmat konfliktu na Ukrainie i na granicy polsko-białoruskiej. Żeby odpowiedzieć na te bolączki, bardzo istotną kwestią jest zbudowanie militarnego bezpieczeństwa, które przełoży się na to, że będą u nas chcieli lokalizować swoje inwestycje bądź współpracować z naszymi firmami czy instytucjami partnerzy z innych krajów.

Pamiętajmy, że jesteśmy postrzegani przez pryzmat tego, że za granicą jest wojna. Zapomnieliśmy już trochę też o sytuacji na granicy polsko-białoruskiej. O budowaniu bezpieczeństwa rozmawiałem z panem premierem Błaszczakiem już jakiś czas temu. Odpowiedź jest naprawdę zadowalająca, a nawet więcej, bo widzimy ostatnie ogłoszenia dotyczące powołania dywizji, jest dodatkowa brygada obrony terytorialnej, Komponent Ochrony Pogranicza, więcej jednostek w naszym regionie. Ma to pokazać naszym inwestorom, naszym potencjalnym partnerom, że poważnie podchodzimy do tego terenu.

Jesteśmy i będziemy jako władze lokalne, rządowe bronić każdego centymetra tej ziemi po to, żeby oni mogli się zdecydować na tę inwestycję. Ważne, żebyśmy teraz dbali z jednej strony o bezpieczeństwo, a z drugiej strony budowali ten kręgosłup rozwoju, czyli Via Carpatię, i mam nadzieję niedługo też projekt, o którym dawno temu mówiłem, a mało kto zwrócił na to uwagę, powiedział już o tym pan minister Adamczyk - Rail Carpatia, czyli nie tylko ten szlak drogowy północ - południe Europy, ale też kolejowy.

Bardzo istotną kwestią jest jeszcze uzupełnienie tego szlaku drogowego o kolejowy, który spowodowałby, że mielibyśmy taki kręgosłup rozwojowy do pewnych działań. Oczywiście to też ma wpływ na szeroko pojęte bezpieczeństwo. Wtedy wróci turystyka, wtedy w mojej ocenie będziemy inaczej postrzegani przez partnerów zagranicznych.


I wtedy chętnie też podsumujemy ten program regionalny po 2027 r.


Nie lubię patrzeć w tył, na swoich poprzedników, ale faktycznie w różnych rankingach jesteśmy gdzieś na dole i na pewno ta sytuacja nam mnie pomogła. W pewnym sensie byliśmy gotowi do tego, żeby zmienić swoją lokację, ale niestety pandemia, sytuacja na granicy, wojna na Ukrainie jeszcze bardziej to skomplikowały.

Jako przyszłe, najważniejsze zadanie, stawiam sobie odbudowę zaufania, poczucia bezpieczeństwa nie tylko wewnątrz naszego regionu, ale też na zewnątrz, bo bez szeroko pojętego poczucia bezpieczeństwa będzie nam trudno czy to odbudować sektor turystyki, czy też zachęcić przedsiębiorców do tego, żeby tutaj inwestowali.


| red: zmj


Przeczytaj, zanim skomentujeszZNAJDŹ NAS

REKLAMA
OiFP BERLIOZ | RAVEL | GERSHWIN

REKLAMA
OiFP LIFE IS A CABARET, SHOW TANECZNO-WOKALNE

REKLAMA
OiFP JESUS CHRIST SUPERSTAR

Konferencja szkoleniowa
Radzias, fot. Sylwia Krassowska

Radzias

laureat konkursu Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok
21.02.2024

"Niebieski Mikrofon jest trampoliną do zyskania radiowego słuchacza. Dzięki temu, że zaprezentowałem się w radiu, mogę znaleźć nową niszę, która będzie gotowa na sprawdzenie mojej muzyki" - mówi Radzias.

Sebastian Łukaszewicz, fot. Barbara Sokolińska

Sebastian Łukaszewicz [wideo]

poseł Suwerennej Polski
21.02.2024

"Myślę, że Prawo i Sprawiedliwość znajdzie odpowiedniego kandydata, który stanie w szranki z prezydentem Tadeuszem Truskolaskim" - mówi Sebastian Łukaszewicz.

YUOS, czyli Julianna Urszula Olańska, fot. Joanna Szubzda

YUOS, czyli Julianna Urszula Olańska

laureatka konkursu Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok
20.02.2024

- Tworzenie utworów, pisanie tekstów, szukanie inspiracji i niepozwolenie sobie na to, żeby zabrano mi radość z tworzenia - w tym momencie to moja codzienność - mówi wokalistka.


Andrzej Babul, fot. Sylwia Krassowska

Andrzej Babul

przewodniczący podlaskiej Solidarności Rolników Indywidualnych
20.02.2024

Rolnicy znów blokują drogi. - Nie mamy innej formy protestu. To są protesty pokojowe, ale właśnie w ten sposób możemy zaznaczyć nasz problem. Po drugie my bronimy także całego społeczeństwa - mówi Andrzej Babul.

Finał konkursu Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok 2023, fot. Joanna Szubzda

Andrzej Bajguz i Marcin Kozłowski

jurorzy konkursu Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok
19.02.2024

Finał piątej edycji konkursu Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok za nami. Nagrodę Główną i Nagrodę Specjalną marszałka województwa podlaskiego zdobył zespół Żurkowski. Nagroda Słuchaczy powędrowała do Radziasa, a YUOS otrzymała nagrodę za najlepszy występ.

Tadeusz Topczewski, fot. Marcin Gliński

Tadeusz Topczewski [wideo]

były dyrektor białostockiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad
19.02.2024

"Trasa Via Carpatia wywoła ruch, który - podejrzewam - będzie zdecydowanie większy niż jest teraz. I musimy coś do tego czasu zrobić, żeby udrożnić cały odcinek Białystok - Augustów" - mówił w Polskim Radiu Białystok Tadeusz Topczewski.


Zlatan Alomerović, fot. Gabriela Lasota

Zlatan Alomerović

bramkarz Jagiellonii Białystok
18.02.2024

"Niestety nie mogliśmy cieszyć się z kibicami po meczu. Byliśmy smutni, ale myślę, że nasza droga, pasja, to jak gramy zagwarantuje nam sukces" - mówi Zlatan Alomerović.

Andrzej Wilczyk, fot. Sylwia Krassowska

Andrzej Wilczyk [wideo]

kibic Jagiellonii Białystok
16.02.2024

"W Polsce mało jest trybun z taką historią jak Ultra Jagiellonia. Stwierdziliśmy, że musimy mieć swoje święto. To jest też święto pamięci o osobach, których już z nami nie ma. Jagiellonia zawsze pamięta o oddanych kibicach" - mówi Andrzej Wilczyk.

Piotr Liedke, fot. Sylwia Krassowska

Piotr Liedke [wideo]

nauczyciel historii z VIII LO w Białymstoku
16.02.2024

"Nie wyobrażam sobie, żeby na lekcjach historii nie mówić o Ince. Zwłaszcza u nas na Podlasiu, to jest bardzo żywa historia" - mówi Piotr Liedke.


Radosław Hancewicz, fot. Sylwia Krassowska

Radosław Hancewicz

rzecznik prasowy podlaskiej KAS
15.02.2024

"Wielu podatników już tuż po północy logowało się do systemu, by sprawdzić, co im z tego rozliczenia wychodzi, albo zatwierdzić swoje zeznanie, by jak najszybciej dostać zwrot" - mówi Radosław Hancewicz.

Krzysztof Truskolaski, fot. Marcin Gliński

Krzysztof Truskolaski [wideo]

poseł, szef podlaskiej Platformy Obywatelskiej
15.02.2024

- Mam nadzieję, że Koalicja Obywatelska będzie miała znowu większość w Radzie Miasta Białystok - mówił w Polskim Radiu Białystok szef podlaskiej Platformy Obywatelskiej, poseł Krzysztof Truskolaski.

dr Arkadiusz Derkacz, źródło: archiwum prywatne

dr Arkadiusz Derkacz [wideo]

ekonomista z Uniwersytetu Kaliskiego
14.02.2024

- W sytuacji ograniczenia budżetu domowego najczęściej rezygnujemy z usług hotelarskich, restauracyjnych, także redukujemy inwestycje w gospodarstwach domowych - mówi dr Arkadiusz Derkacz.


źródło: katedradziennikarstwa.wordpress.com

dr Paulina Czarnek-Wnuk

Medioznawczyni z Uniwersytetu Łódzkiego
13.02.2024

- Tym, czego potrzebują teraz rozgłośnie regionalne, jest nie rewolucja, tylko spokojne budowanie strategii działania, aby móc odbudować zaufanie społeczne do mediów publicznych. Radio Białystok jest w dobrej sytuacji, ma słuchalność na poziomie 10 procent - mówi dr Paulina Czarnek-Wnuk.

Krzysztof Jurgiel, fot. Barbara Sokolińska

Krzysztof Jurgiel [wideo]

europoseł Prawa i Sprawiedliwości
13.02.2024

"Ukraina musi zrozumieć, że nie może tak być, że Polska będzie zalewana wyrobami rolniczymi, które często nie spełniają norm. To powinno być jasne porozumienie" - mówi Krzysztof Jurgiel.

dr hab. Daniel Boćkowski, fot. Sylwia Krassowska

prof. Daniel Boćkowski

ekspert ds. bezpieczeństwa
12.02.2024

- Donald Trump na pewno zapędził się z punktu widzenia Europy, nie sądzę, by zapędził się z punktu widzenia swoich wyborców, ponieważ tak naprawdę to, co mówił, spotkało się z ogromnym aplauzem, niestety - mówi prof. Daniel Boćkowski.


Agnieszka Czyżewska-Jacquemet, fot. Marta Rybicka

Agnieszka Czyżewska-Jacquemet [wideo]

koordynator inicjatywy pracowników rozgłośni regionalnych Polskiego Radia, reportażystka Radia Lublin
12.02.2024

- Chcemy brać udział w pracach nad przyszłą ustawą medialną i ją konsultować, bo my wiemy, o czym mówimy - powiedziała na antenie Polskiego Radia Białystok Agnieszka Czyżewska-Jacquemet.

Wojciech Pertkiewicz, fot. Joanna Szubzda

Wojciech Pertkiewicz [wideo]

prezes Jagiellonii Białystok
9.02.2024

Czy Jagiellonia Białystok w tym sezonie ma szansę zaliczyć dublet, czyli Mistrzostwo i Puchar Polski? - To są marzenia, ale to nie są marzenia ściętej głowy - mówi prezes klubu.

podinsp. Tomasz Krupa, fot. Sylwia Krassowska

podinsp. Tomasz Krupa [wideo]

rzecznik podlaskiej policji
8.02.2024

"W piątek (9.02) czekają nas spore utrudnienia na podlaskich drogach, kierowcy spotkają się z dużymi niedogodnościami. Kto nie musi, niech nie rusza w drogę" - przestrzega podinsp. Tomasz Krupa.


Maciej Żywno, fot. Sylwia Krassowska

Maciej Żywno [wideo]

wicemarszałek Senatu
8.02.2024

"Walczymy o sejmik z nowym otwarciem bez starej polityki" - mówi Maciej Żywno.

fot. Marcin Gliński

Adam Dębski [wideo]

przewodniczący rady nadzorczej spółki PKS NOVA
7.02.2024

"Chcemy, żeby prezes Marcin Doliasz kontynuował swoją misję, bo widzimy, że spółka się zmienia. Na ulicę wyjeżdża nowy tabor, spółka ma coraz lepsze wyniki jeżeli chodzi o sprzedaż. Poprawiają się wyniki finansowe" - mówił w Polskim Radiu Białystok przewodniczący rady nadzorczej spółki PKS NOVA Adam Dębski.

Jacek Słoma, fot. Sylwia Krassowska

Jacek Słoma [wideo]

rolnik z Krynek
6.02.2024

"Rolnictwo to nie jest coś, co można zmieniać z roku na rok. To są procesy wieloletnie. Nasze struktury zasiewów nie są czymś, co możemy zmieniać jedną dyrektywą czy jedną decyzją. Chcielibyśmy, aby wspólna polityka rolna była do rewizji i żebyśmy ustalali wspólne reguły gry na długie lata do przodu, a nie robili tego w sposób doraźny" - mówi Jacek Słoma.


fot. Marcin Gliński

Artur Kosicki [wideo]

marszałek województwa podlaskiego
5.02.2024

"Wielokrotnie powtarzałem - polityka lubi niespodzianki. Białystok jest zmęczony panem prezydentem. O wiele bardziej bym się obawiał kandydata Trzeciej Drogi niż prezydenta Tadeusza Truskolaskiego" - mówił w Polskim Radiu Białystok marszałek województwa podlaskiego Artur Kosicki.

Łukasz Wasilewski i Marek Sawoń, fot. Barbara Sokolińska

Łukasz Wasilewski i Marek Sawoń

z zespołu LUPA
3.02.2024

- Na płycie znajduje się 10 utworów mocnych tekstowo i brzmieniowo. Jednym słowem - magic rock - mówią muzycy zespołu LUPA o nowowydanym albumie "Synergia".

Tadeusz Wilczyński, fot. Barbara Sokolińska

Tadeusz Wilczyński

pełniący obowiązki dyrektora Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku
2.02.2024

- Podlasie to jest miejsce, gdzie historycznie gospodarowali rolnicy i leśnicy, a więc zawsze blisko siebie. Współpraca z samorządami jest czymś absolutnie naturalnym - mówi Tadeusz Wilczyński.


Grzegorz Kuczyński, fot. Joanna Szubzda

Grzegorz Kuczyński

prezes Fundacji Białystok Biega
1.02.2024

- Jest duża grupa osób, dla których Bieg Pamięci Sybiru jest upamiętnieniem kogoś z ich bliskich. To jest bieg emocjonalny, z historią w tle, a wymiar sportowy schodzi tu na dalszy plan - mówi Grzegorz Kuczyński.

Paweł Krutul, fot. Joanna Szubzda

Paweł Krutul [wideo]

wicewojewoda podlaski, Nowa Lewica
1.02.2024

- Decyzji jeszcze nie ma, ale jeżeli centrala będzie chciała zawalczyć o prezydenturę Białegostoku, to ja jestem gotowy. Nie ma z tym najmniejszego problemu.

Mieczysław Mejsak, fot. Joanna Szubzda

Mieczysław Mejsak [wideo]

wieloletni pracownik i kierownik Urzędu Stanu Cywilnego w Białymstoku
31.01.2024

- W życiu najważniejsza jest miłość. Przez tyle lat przyjęcie oświadczeń o wstąpieniu w związek małżeński nie było dla mnie rutyną. Wręcz przeciwnie.


Dzianis Procharau, fot. Źmicier Kościn

Dzianis Procharau

dowódca białoruskiego Pułku im. Konstantego Kalinowskiego walczącego w Ukrainie
31.01.2024

- Białorusini dobrze rozumieją, że kwestia naszej wolności zależy wprost od klęski "imperium rosyjskiego". Czujemy zmęczenie, owszem, ale mamy główny cel - niepodległość Białorusi.

płk Jarosław Kowalewski, fot. Sylwia Krassowska

płk Jarosław Kowalewski [wideo]

szef Ośrodka Zamiejscowego w Białymstoku Centralnego Wojskowego Centrum Rekrutacji
30.01.2024

To obowiązek każdego młodego mężczyzny, który w tym roku kończy 19 lat. 1 lutego rozpoczyna się ogólnopolska kwalifikacja wojskowa. W naszym regionie przed komisją musi się stawić ok. 8 tys. osób.

Mariusz Chrzanowski, fot. Adam Dąbrowski

Mariusz Chrzanowski [wideo]

prezydent Łomży
29.01.2024

- Od wielu lat jestem bezpartyjny i uważam, że samorząd powinien działać właśnie w tym kierunku - mówi Mariusz Chrzanowski.


fot. Marcin Gliński

Osyda

finalista plebiscytu Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok
27.01.2024

Osyda to zespół z Suwałk założony w 2022 r. przez Michała Osydę i Bartosza Zackiewicza. Ich muzyka to rockowa mieszanka nowoczesnych rockowych brzmień okraszonych elektronicznymi wtrętami ze starą dobrą szkołą rock'n'rolla, wyczuwalną w niektórych numerach już od pierwszych taktów.

Michał Jarmoszuk, fot. Barbara Sokolińska

Michał Jarmoszuk (Jarmo)

finalista plebiscytu Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok
27.01.2024

- Lubię tworzyć będąc sam, natomiast świetnie się czuję, kiedy mogę to pokazać publiczności - mówi Michał "Jarmo" Jarmoszuk.

Czesław Renkiewicz, źródło: um.suwalki.pl

Czesław Renkiewicz [wideo]

prezydent Suwałk
26.01.2024

- Dzisiaj w samorządach jest sytuacja zero-jedynkowa. Jeżeli jesteś w partii, która rządzi naszym krajem, to masz dostęp do wyższych środków finansowych, a jeżeli jesteś z innej opcji politycznej, to niestety masz utrudnione zadanie w staraniu się o pieniądze. A ja jestem w środku.


Andrzej Gryguć, fot. Barbara Sokolińska

Andrzej Gryguć [wideo]

prezes Okręgu Podlaskiego Związku Nauczycielstwa Podlaskiego
25.01.2024

Sejm rozpoczął pracę nad nową kartą nauczyciela, Senat zatwierdził budżet, a to oznacza, że w środowisku oświatowym sporo się zmieni.

Źródło: Łukasz Żurkowski / mat. pras.

Łukasz Żurkowski

z zespołu Żurkowski, finalista plebiscytu Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok
25.01.2024

- Te utwory są o tragicznych historiach, ale spróbowaliśmy je napisać w taki sposób, żeby przez muzykę dotrzeć z nimi do szerszego grona odbiorców, do młodzieży - mówi o płycie "Lipcowi" Łukasz Żurkowski.

Tadeusz Truskolaski, fot. Barbara Sokolińska

Tadeusz Truskolaski [wideo]

prezydent Białegostoku
25.01.2024

- Myśli były różne, ale jednak przeważyła ta odpowiedzialność za miasto - mówi o decyzji o ponownym starcie w wyborach na prezydenta Białegostoku Tadeusz Truskolaski.
źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok