Radio Białystok | Gość | Artur Kosicki - marszałek województwa podlaskiego

Artur Kosicki

marszałek województwa podlaskiego

11.01.2023, 08:09, akt. 13:06

- Pierwszymi rzeczami, które będziemy brali pod uwagę przy konkursach z Funduszy Europejskich, są rzeczy związane z odnawialnymi źródłami energii, bo chcemy odpowiedzieć na rosnące ceny energii. Też istotnymi kwestiami są projekty strategiczne i rzeczy skierowane do przedsiębiorców.

Artur Kosicki, fot. Barbara Sokolińska
Artur Kosicki, fot. Barbara Sokolińska


0:00
0:00
Z Arturem Kosickim rozmawia Renata Reda | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Najwcześniej w drugiej połowie roku będą ogłaszane pierwsze konkursy z Funduszy Europejskich dla Podlaskiego na lata 2021-27. W nowej perspektywie unijnej nasze województwo na program regionalny dostanie prawie 1,3 mld euro.

To rekordowa suma pieniędzy. W nowym programie będzie o prawie 90 mln euro więcej niż w latach 2014-2020. Podlaskie znalazło się w grupie czterech regionów, które mają więcej unijnych pieniędzy. Wsparcie otrzymają przedsiębiorcy, turystyka, kultura, szkolnictwo.

Marszałek województwa podlaskiego Artur Kosicki zapowiedział m.in. dalsze inwestycje w drogi wojewódzkie, rozwój projektu Xylopolis, tworzenie ośrodka profilaktyki i leczenia raka piersi Breast Cancer Unit, wspieranie organizacji pozarządowych, rozwoju nauki, szkolnictwa zawodowego i gmin uzdrowiskowych.

Z marszałkiem Arturem Kosickim rozmawia Renata Reda.


Renata Reda: Głównie przedsiębiorcy, ale też samorządowcy i różne organizacje, z niecierpliwością czekają na unijne wsparcie. Dlaczego pierwsze konkursy mają być ogłaszane najwcześniej za pół roku?


Artur Kosicki: Oczywiście jesteśmy przygotowani do tych konkursu. Chcemy jeszcze skonsultować, które z nich powinny być ogłoszone jako pierwsze, mając na uwadze sytuację geopolityczną, wzrost cen energii. Potrzebujemy jeszcze trochę czasu, żeby skonsultować to z mieszkańcami, z organizacjami pozarządowymi, z przedsiębiorcami.


Zwłaszcza że sytuacja może być dość dynamiczna w związku z kryzysem energetycznym i z wojną w Ukrainie.


Tak, oczywiście. Tak jak to powtarzałem za każdym razem - te środki muszą być efektywnie wydane, a żeby były one efektywnie wydane, musimy być przygotowani na każdą sytuację. Zarówno sytuacja na Ukrainie, jak i na naszej wschodniej granicy pokazały, że w momencie, kiedy potrzebujemy szybkiej zmiany programu operacyjnego, to musimy to zrobić sprawnie, ponieważ wtedy te pieniądze pracują.

Jak mieliśmy pandemię, to szybko zmieniliśmy swój program, tak żeby pomóc podlaskim przedsiębiorcom i 220 milionów złotych trafiło w ramach podlaskiego pakietu gospodarczego właśnie do nich.

Oczywiście równolegle działamy w ramach przepisów wdrożeniowych, ale przede wszystkim harmonogram musi być tak ustawiony, żeby odpowiedzieć na te bieżące potrzeby, na to, co teraz się dzieje, ale też na to, co się może zdarzyć za pół roku. Chodzi tutaj przede wszystkim o kwestie energetyki odnawialnej, na kwestie związane z zabytkami, na rzeczy związane z termomodernizacją, plus oczywiście do tego nasze projekty strategiczne.


Na jakie dziedziny mogą być ogłoszone pierwsze konkursy, które nie są związane z sytuacją geopolityczną?


Trochę się śmialiśmy z panem ministrem Grzegorzem Pudą, że najlepiej to już bym ogłosił na wszystko, czyli na całą alokację naszego województwa tak, żeby te pieniądze już zaczęły pracować. Ale oczywiście tego tak się nie da zrobić z przyczyn technicznych.

Myślę, że pierwszymi rzeczami, które będziemy brali pod uwagę, to są właśnie rzeczy związane z odnawialnymi źródłami energii, bo chcemy odpowiedzieć na wzrost cen energii. Kwestiami bardzo istotnymi są też projekty strategiczne i rzeczy skierowane typowo do przedsiębiorców, żeby można było jak najszybciej ruszyć te działania, które mają unieść nasz region, napędzić miejsca pracy, nowe podatki, ale też i wprowadzić do naszego województwa pewne innowacje.

Myślę, że te dwa obszary będą dla nas priorytetowe.


Jak bardzo program regionalny zmienił się w porównaniu do koncepcji sprzed dwóch lat?


Zmieniali go mieszkańcy województwa podlaskiego. Myśmy bardzo szeroko konsultowali ten program z przedsiębiorcami, organizacjami pozarządowymi, z samorządami. Widać, że to przyniosło efekty, bo mamy projekty strategiczne, czyli coś, czego nigdy nie było w żadnym programie funduszy europejskich.

Razem z przedsiębiorcami przygotowaliśmy dedykowane dla nich środki, można powiedzieć celowane, które mają zapracować na to, żeby było więcej miejsc pracy i żeby można było rozwijać jeszcze lepiej nasze województwo zarówno w branży IT, jak i w szkolnictwie zawodowym, czyli w tych sferach, które są bardzo istotne dla naszego regionu.

Takie przedsięwzięcia jak Breast Cancer Unit, czyli centrum raka piersi u kobiet, bardzo oczekiwane. Mówiliśmy o tym podczas kampanii wyborczej. Kończąc takimi inwestycjami, które są  po prostu nam potrzebne, czyli naprawa infrastruktury zarówno drogowej, jak i kolejowej. Chcemy też, żeby zacząć już realizować nasz projekt strategiczny w postaci Doliny Rolniczej, ale też Xylopolis, bo z tym byliśmy w Dubaju.

Bardzo się cieszę, że udało nam się w miarę ograniczeń prawnych - bo pamiętajmy, że Komisja  Europejska też postawiła swoje warunki - przygotować taki program, który faktycznie odpowiada na hasło, jakie zawarliśmy w strategii rozwoju województwa podlaskiego, czyli Ambitne Podlaskie.


Wśród inwestycji niezmiennie pozostają te drogowe. Jedną z głównych ma być droga Łapy - Wysokie Mazowieckie i obwodnica Łap.


Tak, to bardzo ważna inwestycja. Można powiedzieć, że kluczowa, jeśli chodzi o nasz region. Będą też inne drogi. Ale tak jak mówię - od tych prostych, potrzebnych jeszcze inwestycji dotyczących infrastruktury drogowej, poprzez szkolnictwo zawodowe, współpracę z uczelniami, ale też takie projekty, o których wspomniałem - Dolina Rolnicza i Xylopolis, coś, czego nikt nie ma na całym świecie. Chcemy zrealizować te inwestycje, żeby zachęcić innych, żeby jednak skusili się na województwo podlaskie i albo inwestowali, albo współpracowali, żeby zainteresowali się naszym regionem i żebyśmy mogli z nimi współpracować tak, by powstawały nowe miejsca pracy i żeby województwo się rozwijało.

Mamy projekty strategiczne dla Suwałk, dla Białegostoku, dla Łomży. Mamy wsparcie dla gmin uzdrowiskowych, czyli Supraśla i Augustowa. Jako jedyni w Polsce mamy wsparcie dla RLKS-ów, czyli popularnych LGD-ów. Przeznaczyliśmy pewną kwotę dla naszych partnerstw, a jest ich cztery w naszym województwie. Nie centralizujemy środków w urzędzie marszałkowskim, pewna pula idzie do dyspozycji właśnie tych organizacji.


Przedstawiciele Komisji Europejskiej podczas inauguracji programu podkreślali, że jest to program bardzo ambitny i trzeba będzie zmierzyć się z wieloma dużymi zadaniami. Tu padły smutne informacje, że pod względem atrakcyjności inwestycyjnej jesteśmy na ostatnim miejscu w kraju, że bezrobocie plasuje nas na szarym końcu polskich regionów. Jakie jeszcze są nasze największe bolączki?


Moim zdaniem to postrzeganie naszego regionu przez pryzmat konfliktu na Ukrainie i na granicy polsko-białoruskiej. Żeby odpowiedzieć na te bolączki, bardzo istotną kwestią jest zbudowanie militarnego bezpieczeństwa, które przełoży się na to, że będą u nas chcieli lokalizować swoje inwestycje bądź współpracować z naszymi firmami czy instytucjami partnerzy z innych krajów.

Pamiętajmy, że jesteśmy postrzegani przez pryzmat tego, że za granicą jest wojna. Zapomnieliśmy już trochę też o sytuacji na granicy polsko-białoruskiej. O budowaniu bezpieczeństwa rozmawiałem z panem premierem Błaszczakiem już jakiś czas temu. Odpowiedź jest naprawdę zadowalająca, a nawet więcej, bo widzimy ostatnie ogłoszenia dotyczące powołania dywizji, jest dodatkowa brygada obrony terytorialnej, Komponent Ochrony Pogranicza, więcej jednostek w naszym regionie. Ma to pokazać naszym inwestorom, naszym potencjalnym partnerom, że poważnie podchodzimy do tego terenu.

Jesteśmy i będziemy jako władze lokalne, rządowe bronić każdego centymetra tej ziemi po to, żeby oni mogli się zdecydować na tę inwestycję. Ważne, żebyśmy teraz dbali z jednej strony o bezpieczeństwo, a z drugiej strony budowali ten kręgosłup rozwoju, czyli Via Carpatię, i mam nadzieję niedługo też projekt, o którym dawno temu mówiłem, a mało kto zwrócił na to uwagę, powiedział już o tym pan minister Adamczyk - Rail Carpatia, czyli nie tylko ten szlak drogowy północ - południe Europy, ale też kolejowy.

Bardzo istotną kwestią jest jeszcze uzupełnienie tego szlaku drogowego o kolejowy, który spowodowałby, że mielibyśmy taki kręgosłup rozwojowy do pewnych działań. Oczywiście to też ma wpływ na szeroko pojęte bezpieczeństwo. Wtedy wróci turystyka, wtedy w mojej ocenie będziemy inaczej postrzegani przez partnerów zagranicznych.


I wtedy chętnie też podsumujemy ten program regionalny po 2027 r.


Nie lubię patrzeć w tył, na swoich poprzedników, ale faktycznie w różnych rankingach jesteśmy gdzieś na dole i na pewno ta sytuacja nam mnie pomogła. W pewnym sensie byliśmy gotowi do tego, żeby zmienić swoją lokację, ale niestety pandemia, sytuacja na granicy, wojna na Ukrainie jeszcze bardziej to skomplikowały.

Jako przyszłe, najważniejsze zadanie, stawiam sobie odbudowę zaufania, poczucia bezpieczeństwa nie tylko wewnątrz naszego regionu, ale też na zewnątrz, bo bez szeroko pojętego poczucia bezpieczeństwa będzie nam trudno czy to odbudować sektor turystyki, czy też zachęcić przedsiębiorców do tego, żeby tutaj inwestowali.


| red: zmj


Przeczytaj, zanim skomentujeszZNAJDŹ NAS

Jawor – u źródeł kultury

REKLAMA
OiFP KONCERT DYPLOMANTÓW

REKLAMA
NieTeatr ZALIA

REKLAMA
OiFP DYPTYK WIELKANOCNY: VIA CRUCIS/CAVALLERIA RUSTICANA
Patrycja Maliszewska, fot. Sylwia Krassowska

Patrycja Maliszewska [wideo]

zawodniczka Juvenii Białystok i reprezentantka Polski w short tracku
23.03.2023

Przez wiele lat była łyżwiarką Juvenii Białystok i reprezentowała Polskę na najważniejszych imprezach w short tracku. Patrycja Maliszewska kończy bogatą karierę sportową.

Cezary Kaźmierczak, fot. Sylwia Krassowska

Cezary Kaźmierczak [wideo]

prezes Związku Przedsiębiorców i Pracodawców
22.03.2023

"Na zachodniej Ukrainie wojny nie ma. Tam się w zasadzie relokował cały biznes ze wschodu Ukrainy albo znaczna część biznesu. Tam powoli już można zacząć działać" - mówi Cezary Kaźmierczak.

Błażej Poboży, fot. Sylwia Krassowska

Błażej Poboży [wideo]

wiceminister spraw wewnętrznych i administracji
21.03.2023

- Wiosną nie spodziewamy się większej liczby migrantów. Dzięki zaporze i patrolom Straży Granicznej udaremniane są te nielegalne przekroczenia - mówi Błażej Poboży.


Daniel Czyżewski

Daniel Czyżewski [wideo]

z portalu Energetyka24
20.03.2023

Polska wciąż powinna rozwijać sieć gazowniczą w poszczególnych regionach, bo zapotrzebowanie na gaz w najbliższej dekadzie nie zmniejszy się - ocenia Daniel Czyżewski.

fot. Marcin Gliński

Mirosław Wojciuk i Romuald Rakowski

z zespołu Błękitny Nosorożec
18.03.2023

- W warstwie muzycznej, staramy się, aby każda płyta była w miarę różnorodna. Nie trzymamy się schematów punkowych. Wtrącamy trochę reggae, metalu, chociaż nie jesteśmy kapelą stricte metalową. Po latach można powiedzieć, że mamy taki własny styl - to nie jest tylko post punk albo punk rock - mówią muzycy z zespołu Błękitny Nosorożec.

Źródło: Główny Inspektorat Transportu Drogowego, gov.pl

Alvin Gajadhur

główny inspektor transportu drogowego
17.03.2023

Trwają masowe kontrole w firmach transportowych. - Sprawdzamy przedsiębiorców z Białegostoku, Białej Podlaskiej, Poznania, Częstochowy i Wrocławia - wytypowaliśmy firmy, które prawdopodobnie dysponują kapitałem białoruskim lub rosyjskim.


prof. Adam Bartnicki, fot. Joanna Szubzda

prof. Adam Bartnicki [wideo]

ekspert ds. bezpieczeństwa z Wydziału Prawa Uniwersytetu w Białymstoku
17.03.2023

"Akcje dywersyjne mają to do siebie, że nie bardzo wiemy, kto tego dokonał. Coś wylatuje w powietrze, jest jakiś zamach, ale nie wiemy, kto za tym stoi. Możemy się domyślać, ale bez twardych dowodów trudno też żądać od NATO deklaracji, że wypełni artykuł 5. Traktatu Północnoatlantyckiego" - mówi prof. Adam Bartnicki.

prof. Robert Ciborowski, fot. Joanna Szubzda

prof. Robert Ciborowski [wideo]

ekonomista, rektor Uniwersytetu w Białymstoku
16.03.2023

- Jeśli nic wielkiego się nie wydarzy, jeśli nie pojawi się jakiś czarny łabędź, który nagle zmieni trajektorię naszego codziennego życia, to raczej jest to szczyt inflacji.

fot. Beata Włostowska

Beata Włostowska

nauczycielka z Zespołu Szkół Zawodowych nr 5 w Białymstoku, laureatka konkursu "Zawodowiec Roku 2022"
15.03.2023

To nauczyciele, którzy wyróżniają się pasją, zaangażowaniem i profesjonalizmem, a także wspierają uczniów w rozwijaniu ich zawodowych zainteresowań. Poznaliśmy zwycięzców ogólnopolskiego konkursu "Zawodowiec Roku 2022" w 52 dziedzinach, organizowanego m.in. przez Ministerstwo Edukacji i Nauki. Wśród nagrodzonych jest nauczycielka z Zespołu Szkół Zawodowych nr 5 w Białymstoku - Beata Włostowska.


Leszek Mironiuk, fot. Sylwia Krassowska

Leszek Mironiuk [wideo]

rzecznik Wojewódzkiego Inspektoratu Inspekcji Handlowej w Białymstoku
15.03.2023

"Konsument może w każdy możliwy sposób udowadniać, że dokonał zakupu tego towaru u sprzedawcy. Paragon nie jest wymagany. Jeżeli dokonaliśmy zakupu w tym sklepie, a sprzedawca pamięta o tym, powinien taką reklamację rozpatrzyć" - mówi Leszek Mironiuk.

Mateusz Marciniak, fot. Joanna Szubzda

Mateusz Marciniak [wideo]

ekspert finansowy
14.03.2023

Raty kredytu będą zamrożone przez 10 lat - to zakłada rządowy program Pierwsze Mieszkanie. Jakie warunki trzeba spełnić, żeby z niego skorzystać?

płk Jarosław Kowalewski, fot. Sylwia Krassowska

płk Jarosław Kowalewski

szef Ośrodka Zamiejscowego w Białymstoku Centralnego Wojskowego Centrum Rekrutacji
13.03.2023

- Targi będą kompleksowym sposobem informowania o Siłach Zbrojnych i dostępnych formach służby wojskowej - mówi płk Jarosław Kowalewski o I Wojskowych Targach Służby i Pracy w Wysokiem Mazowieckiem.


Maksymilian Dura, źródło: defence24.pl

Maksymilian Dura [wideo]

komandor porucznik rezerwy Marynarki Wojennej, ekspert portalu Defence24.pl
13.03.2023

"Zdobywanie miast jest zawsze bardzo krwawe" - mówi Maksymilian Dura.

ks dr. Jan Dohnalik, źródło: parafiamichal.pl

ks. dr Jan Dohnalik

z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, współpracownik Centrum Ochrony Dziecka
10.03.2023

- To co jest na pewno ważne w tym filmie i co stawia nam pytania - jako tym, którzy się zajmują ochroną dzieci i młodzieży - to, że rzeczywiście redaktor dotarł do niektórych osób skrzywdzonych. To jest zawsze pytanie, czy my robimy wystarczająco, żeby do nich dotrzeć, żeby im pomóc; ale to jest pytanie dla nas, a nie dla Jana Pawła II - mówi ks. dr Jan Dohnalik

prof. Jerzy Kopania, fot. Joanna Szubzda

prof. Jerzy Kopania [wideo]

filozof, etyk
10.03.2023

- Ta cała sprawa, obok wydźwięku moralnego i czysto historycznego, czegoś, co trzeba wyjaśnić, ma też aspekt polityczny i jest wyraźnie rozgrywana politycznie - tak o reakcjach po reportażu na temat Jana Pawła II mówi profesor Kopania.


Stanisław Żaryn, źródło: www.gov.pl

Stanisław Żaryn

pełnomocnik rządu ds. bezpieczeństwa przestrzeni informacyjnej Rzeczpospolitej
9.03.2023

- Możemy zauważyć pewne typowe sposoby oddziaływania Rosji na Polskę. Przede wszystkim eksploatowane są wszystkie działania, które mają poróżnić Polaków i Ukraińców.

Małgorzata Wenclik i Marta Siemieniuk, fot. Barbara Sokolińska

Małgorzata Wenclik i Marta Siemieniuk

ze Stowarzyszenia 100-lecie kobiet i z Fundacji Rozwoju Demokracji Lokalnej oddział w Białymstoku
8.03.2023

8 marca inauguruje działalność Podlaska Rada Kobiet. W jej skład wejdzie 17 przedstawicielek m.in. świata nauki czy medycyny.

Robert Flisiak, fot. Monika Kalicka, archiwum

prof. Robert Flisiak [wideo]

kierownik Kliniki Chorób Zakaźnych i Hepatologii Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku, prezes Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych
7.03.2023

"Covid-19 to jest już zupełnie inna choroba. Mam wątpliwości czy powinniśmy nadal używać określenia Covid-19. Pacjenci, których w tej chwili mamy, to już nie są pacjenci z zagrożeniem życia" - mówił w Radiu Białystok profesor Robert Flisiak.


fot. Marcelina Markowska

Jacek Babiel

doradca i konsultant wyborczy
7.03.2023

- W marketingu politycznym możemy powiedzieć, że staranie się o to, żeby wejść na listę wyborczą, czasami jest związane z walką we własnym środowisku wyborczym czy po prostu w regionie - mówi Jacek Babiel.

fot. Joanna Szubzda

Anna Zdanowicz

psychoterapeutka i psycholożka
6.03.2023

- Może pojawić się poczucie winy, bo ta rodzina, jak mówią mieszkańcy Choroszczy, prezentowała się jako bardzo otwarta, wzorowa, a okazało się, że coś było nie tak - mówi Anna Zdanowicz.

Dariusz Piontkowski, fot. Joanna Szubzda

Dariusz Piontkowski [wideo]

wiceminister edukacji i nauki
6.03.2023

- To już ostatnia zmiana przed tegorocznym egzaminem maturalnym. Zostało stosunkowo niewiele czasu, więc chyba już nie ma sensu wprowadzać dalszych, głębszych zmian - mówi wiceminister.


Michał Osyda, fot. Sylwia Krassowska

Michał Osyda

założyciel formacji OSYDA
4.03.2023

Zadzwonił do mnie Artur Urbanowicz i zapytał, czy byłbym gotów napisać utwór, który ilustrowałby muzycznie jego powieść "Grzesznik". Lubię wyzwania, więc się zgodziłem. Trochę nie miałem wyobrażenia, jak napisać piosenkę o książce, ale po przeczytaniu wersji przed drukiem, miałem już cały utwór w głowie - wspomina Michał Osyda.

Krzysztof Jurgiel, fot. Joanna Szubzda

Krzysztof Jurgiel [wideo]

były minister rolnictwa, europoseł
3.03.2023

- Mamy w magazynach obecnie około 50 proc. zbóż przed sezonem i żeby to sprzedać, to trzeba zmniejszyć koszty. Rząd złożył wniosek do Brukseli o dopłaty.

Marcin Wiącek, źródło: bip.brpo.gov.pl/fot. G. Krzyżewski

Marcin Wiącek [wideo]

Rzecznik Praw Obywatelskich
2.03.2023

"Warunki, w jakich funkcjonują polskie ośrodki penitencjarne, odbiegają od tych, które powinny być standardem w państwach europejskich. W szczególności mam na myśli powierzchnię przypadającą na jedną osobę osadzoną. Jest ona zdecydowanie zbyt mała" - mówi Marcin Wiącek.


Andrzej Vilk, źródło: archiwum prywatne

Andrzej Vilk

Kierownik Działu Legalizacji Zatrudnienia w Grupie Progres
2.03.2023

"Jeżeli jest dla nich praca, to cudzoziemcy czują potrzebę przeprowadzenia się do mniejszych ośrodków, mniejszych miast" - mówi Andrzej Vilk z Grupy Progres.

dr Marek Jedynak, fot. Joanna Szubzda

dr Marek Jedynak [wideo]

dyrektor białostockiego oddziału IPN
1.03.2023

- Ich sposób walki, działalność w podziemiu niepodległościowym to była próba podtrzymania państwowości polskiej w taki sposób, w jaki tylko byli w stanie - mówi o Żołnierzach Wyklętych dr Marek Jedynak.

Bartosz Szolc, fot. Barbara Sokolińska

Bartosz Szolc [wideo]

organizator Białostockiego Marszu Pamięci Żołnierzy Wyklętych
28.02.2023

- Nie wszyscy zdają sobie sprawę, kim byli Żołnierze Wyklęci. Dlatego właśnie 1 marca maszerujemy - mówił na antenie Polskiego Radia Białystok Bartosz Szolc.


źródło: www.bialystok.tvp.pl

Agnieszka Giełażyn-Sasimowicz

dyrektor białostockiego ośrodka Telewizji Polskiej
27.02.2023

"Wiosna w TVP 3 Białystok to przede wszystkim informacje. Stawiamy na informacje lokalne co godzinę. Od godziny 10:30 do 21:30. Chcemy być jak najbliżej naszych widzów" - mówi Agnieszka Giełażyn-Sasimowicz.

Roman Czepe, fot. Joanna Szubzda

Roman Czepe [wideo]

wicestarosta powiatu białostockiego
27.02.2023

- Liczymy na to, że będzie pochylenie się nad naszym stanowiskiem i wskazanie zapisu, który rzeczywiście budzi kontrowersje - mówi wicestarosta o stanowisku rady powiatu białostockiego ws. Karty LGBT.

Artur Szabałowski, Tomasz Staranowicz, Mariusz Bienasz i Robert Czerski, fot. Marcin Gliński

Artur Szabałowski, Tomasz Staranowicz, Mariusz Bienasz i Robert Czerski

zespół Bad Falcon, laureaci konkursu Niebieski Mikrofon - Muzyczna Nagroda Polskiego Radia Białystok
25.02.2023

- Po Niebieskim Mikrofonie jeszcze się nie spotkaliśmy, nie mieliśmy żadnej próby, ale na gorąco rozmawialiśmy o teledysku. Na pewno w planach mamy teledysk do piosenki "Klątwa" - mówił w Radiu Białystok Tomasz Staranowicz z zespołu Bad Falcon.


Wojciech Konończuk, fot. Joanna Szubzda (archiwum)

Wojciech Konończuk

dyrektor Ośrodka Studiów Wschodnich
24.02.2023

- To nie jest wojna o charakterze lokalnym, regionalnym. To jest wojna, która zdeterminuje porządek europejski, z wpływem także na porządek światowy - mówi w rocznicę inwazji Rosji na Ukrainę dyrektor Ośrodka Studiów Wschodnich Wojciech Konończuk.

Marek Ławreszuk, fot. Joanna Szubzda

Marek Ławreszuk

z zespołu Czeremszyna - laureata plebiscytu Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok
24.02.2023

- Ta nagroda była dla nas bardzo dużą niespodzianką. Zespoły, które grają podobną muzykę do nas i będą planowały w przyszłych latach startować w Niebieskim Mikrofonie, niech się nie wahają - warto!

Przemek Piotrowski, fot. Joanna Szubzda

Przemek Piotrowski

laureat konkursu Niebieski Mikrofon - Muzyczna Nagroda Polskiego Radia Białystok
23.02.2023

- Niebieski Mikrofon przede wszystkim daje cenne doświadczenie. Poznałem wielu ciekawych artystów, wiele zespołów, dostałem masę motywacji i zastrzyk finansowy.


prof. Maciej Perkowski, fot. Joanna Szubzda

prof. Maciej Perkowski [wideo]

z Wydziału Prawa Uniwersytetu w Białymstoku
23.02.2023

- Deklaracja liderów Bukaresztańskiej Dziewiątki to sygnał polityczny, który pokazuje jedność i usuwa wątpliwości wobec Rosji, na przykład w kwestiach gospodarczych.

Jakub Jasiukiewicz, Michał Babik, Piotr Klepacki, Miłosz Gładyszewski, fot. Sylwia Krassowska

Jakub Jasiukiewicz, Michał Babik, Piotr Klepacki, Miłosz Gładyszewski

zespół Five Stages of Grief, finaliści 4. edycji konkursu "Niebieski Mikrofon - Muzyczna Nagroda Polskiego Radia Białystok"
22.02.2023

"To był duży stres, bo jesteśmy młodym zespołem, za nami dopiero drugi konkurs, ale nikt nie chciał zawieść. Bardzo się cieszymy, że wygraliśmy Niebieski Mikrofon" - mówi Michał Babik.

Profesor Zbigniew Lewicki, źródło: rozmowa na Skype

prof. Zbigniew Lewicki [wideo]

amerykanista z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie
22.02.2023

"Najważniejsze było stwierdzenie, że nie odstąpimy od Ukrainy. Będziemy z nią tak długo, jak będzie to potrzebne. Taka deklaracja dla Ukraińców jest niezwykle ważna. Oni walczą, giną, ich miasta płoną i zapewnienie, że Stany Zjednoczone i NATO będą po ich stronie bezustannie, aż do zwycięskiego czy sensownego końca, jest na pewno dla walczących niezwykle cenne" - mówi prof. Zbigniew Lewicki.
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok