Radio Białystok | Gość | Dariusz Piontkowski [wideo] - wiceminister edukacji i nauki

Dariusz Piontkowski [wideo]

wiceminister edukacji i nauki

31.01.2023, 08:20, akt. 08:21

"Dzieci w szkołach jest coraz mniej, ale jak na razie spowodowało to niewielki odpływ nauczycieli. Bo uczniów ubyło kilkadziesiąt procent, a nauczycieli zaledwie kilka" - mówił w Polskim Radiu Białystok wiceminister edukacji i nauki Dariusz Piontkowski.

Dariusz Piontkowski, fot. Joanna Szubzda
Dariusz Piontkowski, fot. Joanna Szubzda


0:00
0:00
Z Dariuszem Piontkowskim rozmawia Edyta Wołosik | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Czy nauczyciele będą mogli odchodzić na wcześniejszą emeryturę? Jutro związkowcy mają o tym rozmawiać z ministrem edukacji i nauki. Oczywiście to początek procesu i na decyzję trzeba będzie poczekać. Ta natomiast zapadła w przypadku tegorocznych wymagań maturalnych. M.in. o tym Edyta Wołosik rozmawia z wiceministrem edukacji i nauki Dariuszem Piontkowskim.


Edyta Wołosik: Zanim porozmawiamy o uczniach, powiedzmy o nauczycielach. Obniżony wiek emerytalny. Czy to realne?

Dariusz Piontkowski: Będziemy o tym rozmawiać ze związkami zawodowymi. Pierwszego lutego spotykamy się z wszystkimi trzema centralami, największymi, skupiającymi nauczycieli. A co z tego wyniknie, czas pokaże.


Pan jako nauczyciel uważa, że trzeba to obniżyć?

Jest możliwość przejścia na tzw. świadczenie kompensacyjne. Kilkanaście tysięcy, nawet kilkadziesiąt tysięcy nauczycieli rocznie mogłoby z tego świadczenia korzystać. Czyli z takiej, w pewnym sensie, emerytury pomostowej. Emerytury dla osób, które z różnych powodów - albo zdrowotnych, albo z powodu braku miejsca w szkole mogły przejść na szybszą emeryturę. 

Natomiast związki zawodowe od dawna postulują, aby wrócić do artykułu, który umożliwia nauczycielom przejście na wcześniejszą emeryturę. Będziemy o tym rozmawiali, bo jak zwykle diabeł tkwi w szczegółach. Czy to wszyscy mieliby teraz z takiego przepisu korzystać? Jaki byłby sposób naliczania, od kiedy ewentualnie ten przepis stosować? I kilka innych elementów. I musi być jeszcze zgoda rządu, bo to oczywiście wszystko kosztuje. To nie jest tak, że to odbywałoby się bez kosztowo z punktu widzenia funkcjonowania państwa. 


Te szczegóły o których pan mówi to pewnie takie oczekiwanie, by przy przejściu na tę wcześniejszą emeryturę, jak największe było to świadczenie. 

Oczywiście, że tak. Natomiast trzeba pamiętać, że jest w tej chwili nowy sposób naliczania emerytur, który zależny jest od wysokości naszych składek, od liczby lat składkowych. I tu pewnie tego systemu obejść się nie da. Ale będziemy o tym rozmawiali, co z tego wyniknie - zobaczymy. 


Jednym z argumentów jest to, że czeka nas niż demograficzny, ale z drugiej strony, gdy zainteresowanie nauczycieli przejściem na wcześniejszą emeryturę będzie duże, to może się okazać, że jednak pedagogów zabraknie. 

Trzeba to brać pod uwagę, bo z jednej strony - rzeczywiście, dzieci w szkołach jest coraz mniej, ale jak na razie spowodowało to niewielki odpływ nauczycieli z systemu. Bo uczniów ubyło kilkadziesiąt procent, a nauczycieli zaledwie kilka procent. Wyraźna jest więc tutaj dysproporcja, ale to wynika między innymi z tego, że choćby w szkołach mniejszych, gdzie jest tylko jeden oddział na danym poziomie wiekowym - to czy tam jest uczniów 25 czy 17, to i tak jest jeden oddział i ci nauczyciele w podobnym wymiarze etatów tam pracują. 

To może mieć wpływ na liczebność klas w szkołach i być może ta mniejsza liczba uczniów w szkołach byłaby dobrą szansą na to, aby zmniejszyć chociażby wielkość klas i wtedy oczywiście komfort nauczania i możliwość przekazywania wiedzy byłyby dużo większe.

Ale jest rzeczywiście tak, że jest ta druga strona medalu. Gdyby wprowadzić te emerytury, gdyby je wprowadzić od razu, mogłoby to spowodować przejście na emeryturę kilkudziesięciu tysięcy osób. I byłoby trudno uzupełnić ten brak w szkołach.


Szczególnie, jeżeli chodzi o specjalistów. 

Mamy pewne problemy z nauczycielami praktycznej nauki zawodu. Mówiłem o tym już wielokrotnie. To wynika z tego, że ci specjaliści na rynku pracy - choćby budowlanym - mogą zarobić dużo większe pieniądze niż w szkole. A jednocześnie samorządy na razie nie chcą korzystać z możliwości, aby przynajmniej w niektórych specjalnościach podnieść wynagrodzenie - bo takie możliwości mają. My na poziomie Ministerstwa ustalamy minimalne wynagrodzenia zasadnicze, natomiast samorządy mają prawo podnosić to wynagrodzenie jeżeli z jakiś powodów uznają, że warto byłoby to zrobić. Chociażby po to, aby ściągnąć takich specjalistów do szkół.


To dopiero można powiedzieć proces i decyzje jeszcze nie zapadły, ale zapadły jeśli chodzi o maturzystów. O 20, 25% jest obniżony próg wymagań egzaminacyjnych ze wszystkich przedmiotów. Dlaczego?

Funkcjonuje to już od kilku lat. Jest to związane z epidemią i nauczaniem na odległość. Kilka roczników polskich uczniów musiało korzystać z takiego nauczania przez co najmniej kilka miesięcy. 

Zauważamy że w Polsce i na całym świecie doprowadziło to do chyba mniejszej percepcji ze strony uczniów, słabszej mobilizacji, słabszego zorganizowania i chyba poziom wiedzy i umiejętności tych uczniów jest nieco mniejszy. Dlatego też postanowiliśmy już kilka lat temu - zarówno w systemie egzaminu ósmoklasisty jak i egzaminu maturalnego - przejść z treści, które są w podstawie programowej na tak zwane wymagania egzaminacyjne. Czyli nieco ograniczone treści, które są w podstawie programowej. Tak jak pani wspomniała, jest to około 20,25% mniej treści w podstawach programowych ze względu na szczególną sytuację. I z tych ograniczonych nieco treści będą zdawali egzamin także maturzyści w tym roku. 


Nie obawiacie się państwo tego, że taka informacja spowoduje, że maturzyści troszeczkę spuszczą z tonów w tych przygotowaniach do egzaminu dojrzałości?

To oznacza, że choćby w liście lektur będzie tych lektur zaledwie o kilka mniej. Ale przecież i tak wypracowanie, rozprawkę trzeba będzie napisać. Trzeba będzie wypełnić test historyczno-literacki i także potrafić posługiwać się językiem polskim. Więc ta wiedza i umiejętności nie będą aż tak znacznie różniły się od tego, co jest w podstawach programowych. 

Także nie uważam żeby to była jakaś decyzja, która całkowicie zmienia nastawienie uczniów. Oni i tak mają się przygotować do egzaminu.


Jest też jeszcze jedna zmiana jeśli chodzi o rozszerzenie. 

Jeden przedmiot na poziomie rozszerzonym jest zdawany obowiązkowo. Uczniowie mogą wybrać do pięciu przedmiotów. W kolejnych latach będzie już obowiązywała zasada, że tak jak na maturze podstawowej, trzeba zdobyć minimum 30% z takiego przedmiotu.

Natomiast w tym roku, także z tych powodów epidemicznych, odeszliśmy od tego wymogu 30%. Uczeń ma obowiązek przystąpienia do jednego przedmiotu na poziomie rozszerzonym.


Ale to, co być może wielu nie cieszy - wracają egzaminy ustne.

Uważamy że uczeń powinien potrafić posługiwać się językiem polskim w piśmie i w mowie. I tak samo językiem obcym. A trudno inaczej sprawdzić czy posługuje się nim w mowie, jeżeli nie będzie egzaminu ustnego. To jest egzamin, przypomnę wewnątrzszkolny. Nie jest to egzamin zewnętrzny. Tylko nauczyciele z danej szkoły są w komisji egzaminacyjnej, sprawdzają wiedzę, umiejętności ucznia.

Wracamy do tej zasady która nie obowiązywała tylko w okresie epidemicznym i ze względów sanitarnych nie można było takiego egzaminu przeprowadzić.


Czy ma pan poczucie, że już powoli te kolejne roczniki, mimo tych różnych zmian jeszcze w tegorocznym egzaminie dojrzałości, dostosowują się do tej normalnej sytuacji chodzenia do szkoły, uczenia się? Czy jeszcze odczuwamy skutki tej pandemii?

Epidemia jest już na szczęście historią i uczniowie powoli o tym zapominają. Proszę pamiętać, że ostatni raz taka dłuższa przerwa miała miejsce już wiele, wiele miesięcy temu. Proszę również pamiętać, że egzamin maturalny w tym roku odbywa się niejako na dwa sposoby. Bo uczniowie kończący technikum w tym roku będą zdawali jeszcze maturę według systemu z roku 2015, a absolwenci, czwartoklasiści z liceum będą zdawali maturę już według tej nieco zmienionej zasady o której dziś najwięcej w mediach się mówi. Ale i tu i tu są te wymagania egzaminacyjne o których wspominaliśmy. I do jednego i do drugiego egzaminu trzeba się przygotować.

Przypomnę także, że uczniowie techników mogą skorzystać na tym poziomie rozszerzonym z przedmiotów zawodowych. Jeżeli zdobędą już tam kwalifikacje, to mogą potraktować taki egzamin zawodowy jako jeden z przedmiotów rozszerzonych. Nie muszą wtedy wybierać przedmiotu teoretycznego. 

| red: mag


Przeczytaj, zanim skomentujeszZNAJDŹ NAS

Jawor – u źródeł kultury

REKLAMA
OiFP KONCERT DYPLOMANTÓW

REKLAMA
NieTeatr ZALIA

REKLAMA
OiFP DYPTYK WIELKANOCNY: VIA CRUCIS/CAVALLERIA RUSTICANA
Patrycja Maliszewska, fot. Sylwia Krassowska

Patrycja Maliszewska [wideo]

zawodniczka Juvenii Białystok i reprezentantka Polski w short tracku
23.03.2023

Przez wiele lat była łyżwiarką Juvenii Białystok i reprezentowała Polskę na najważniejszych imprezach w short tracku. Patrycja Maliszewska kończy bogatą karierę sportową.

Cezary Kaźmierczak, fot. Sylwia Krassowska

Cezary Kaźmierczak [wideo]

prezes Związku Przedsiębiorców i Pracodawców
22.03.2023

"Na zachodniej Ukrainie wojny nie ma. Tam się w zasadzie relokował cały biznes ze wschodu Ukrainy albo znaczna część biznesu. Tam powoli już można zacząć działać" - mówi Cezary Kaźmierczak.

Błażej Poboży, fot. Sylwia Krassowska

Błażej Poboży [wideo]

wiceminister spraw wewnętrznych i administracji
21.03.2023

- Wiosną nie spodziewamy się większej liczby migrantów. Dzięki zaporze i patrolom Straży Granicznej udaremniane są te nielegalne przekroczenia - mówi Błażej Poboży.


Daniel Czyżewski

Daniel Czyżewski [wideo]

z portalu Energetyka24
20.03.2023

Polska wciąż powinna rozwijać sieć gazowniczą w poszczególnych regionach, bo zapotrzebowanie na gaz w najbliższej dekadzie nie zmniejszy się - ocenia Daniel Czyżewski.

fot. Marcin Gliński

Mirosław Wojciuk i Romuald Rakowski

z zespołu Błękitny Nosorożec
18.03.2023

- W warstwie muzycznej, staramy się, aby każda płyta była w miarę różnorodna. Nie trzymamy się schematów punkowych. Wtrącamy trochę reggae, metalu, chociaż nie jesteśmy kapelą stricte metalową. Po latach można powiedzieć, że mamy taki własny styl - to nie jest tylko post punk albo punk rock - mówią muzycy z zespołu Błękitny Nosorożec.

Źródło: Główny Inspektorat Transportu Drogowego, gov.pl

Alvin Gajadhur

główny inspektor transportu drogowego
17.03.2023

Trwają masowe kontrole w firmach transportowych. - Sprawdzamy przedsiębiorców z Białegostoku, Białej Podlaskiej, Poznania, Częstochowy i Wrocławia - wytypowaliśmy firmy, które prawdopodobnie dysponują kapitałem białoruskim lub rosyjskim.


prof. Adam Bartnicki, fot. Joanna Szubzda

prof. Adam Bartnicki [wideo]

ekspert ds. bezpieczeństwa z Wydziału Prawa Uniwersytetu w Białymstoku
17.03.2023

"Akcje dywersyjne mają to do siebie, że nie bardzo wiemy, kto tego dokonał. Coś wylatuje w powietrze, jest jakiś zamach, ale nie wiemy, kto za tym stoi. Możemy się domyślać, ale bez twardych dowodów trudno też żądać od NATO deklaracji, że wypełni artykuł 5. Traktatu Północnoatlantyckiego" - mówi prof. Adam Bartnicki.

prof. Robert Ciborowski, fot. Joanna Szubzda

prof. Robert Ciborowski [wideo]

ekonomista, rektor Uniwersytetu w Białymstoku
16.03.2023

- Jeśli nic wielkiego się nie wydarzy, jeśli nie pojawi się jakiś czarny łabędź, który nagle zmieni trajektorię naszego codziennego życia, to raczej jest to szczyt inflacji.

fot. Beata Włostowska

Beata Włostowska

nauczycielka z Zespołu Szkół Zawodowych nr 5 w Białymstoku, laureatka konkursu "Zawodowiec Roku 2022"
15.03.2023

To nauczyciele, którzy wyróżniają się pasją, zaangażowaniem i profesjonalizmem, a także wspierają uczniów w rozwijaniu ich zawodowych zainteresowań. Poznaliśmy zwycięzców ogólnopolskiego konkursu "Zawodowiec Roku 2022" w 52 dziedzinach, organizowanego m.in. przez Ministerstwo Edukacji i Nauki. Wśród nagrodzonych jest nauczycielka z Zespołu Szkół Zawodowych nr 5 w Białymstoku - Beata Włostowska.


Leszek Mironiuk, fot. Sylwia Krassowska

Leszek Mironiuk [wideo]

rzecznik Wojewódzkiego Inspektoratu Inspekcji Handlowej w Białymstoku
15.03.2023

"Konsument może w każdy możliwy sposób udowadniać, że dokonał zakupu tego towaru u sprzedawcy. Paragon nie jest wymagany. Jeżeli dokonaliśmy zakupu w tym sklepie, a sprzedawca pamięta o tym, powinien taką reklamację rozpatrzyć" - mówi Leszek Mironiuk.

Mateusz Marciniak, fot. Joanna Szubzda

Mateusz Marciniak [wideo]

ekspert finansowy
14.03.2023

Raty kredytu będą zamrożone przez 10 lat - to zakłada rządowy program Pierwsze Mieszkanie. Jakie warunki trzeba spełnić, żeby z niego skorzystać?

płk Jarosław Kowalewski, fot. Sylwia Krassowska

płk Jarosław Kowalewski

szef Ośrodka Zamiejscowego w Białymstoku Centralnego Wojskowego Centrum Rekrutacji
13.03.2023

- Targi będą kompleksowym sposobem informowania o Siłach Zbrojnych i dostępnych formach służby wojskowej - mówi płk Jarosław Kowalewski o I Wojskowych Targach Służby i Pracy w Wysokiem Mazowieckiem.


Maksymilian Dura, źródło: defence24.pl

Maksymilian Dura [wideo]

komandor porucznik rezerwy Marynarki Wojennej, ekspert portalu Defence24.pl
13.03.2023

"Zdobywanie miast jest zawsze bardzo krwawe" - mówi Maksymilian Dura.

ks dr. Jan Dohnalik, źródło: parafiamichal.pl

ks. dr Jan Dohnalik

z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, współpracownik Centrum Ochrony Dziecka
10.03.2023

- To co jest na pewno ważne w tym filmie i co stawia nam pytania - jako tym, którzy się zajmują ochroną dzieci i młodzieży - to, że rzeczywiście redaktor dotarł do niektórych osób skrzywdzonych. To jest zawsze pytanie, czy my robimy wystarczająco, żeby do nich dotrzeć, żeby im pomóc; ale to jest pytanie dla nas, a nie dla Jana Pawła II - mówi ks. dr Jan Dohnalik

prof. Jerzy Kopania, fot. Joanna Szubzda

prof. Jerzy Kopania [wideo]

filozof, etyk
10.03.2023

- Ta cała sprawa, obok wydźwięku moralnego i czysto historycznego, czegoś, co trzeba wyjaśnić, ma też aspekt polityczny i jest wyraźnie rozgrywana politycznie - tak o reakcjach po reportażu na temat Jana Pawła II mówi profesor Kopania.


Stanisław Żaryn, źródło: www.gov.pl

Stanisław Żaryn

pełnomocnik rządu ds. bezpieczeństwa przestrzeni informacyjnej Rzeczpospolitej
9.03.2023

- Możemy zauważyć pewne typowe sposoby oddziaływania Rosji na Polskę. Przede wszystkim eksploatowane są wszystkie działania, które mają poróżnić Polaków i Ukraińców.

Małgorzata Wenclik i Marta Siemieniuk, fot. Barbara Sokolińska

Małgorzata Wenclik i Marta Siemieniuk

ze Stowarzyszenia 100-lecie kobiet i z Fundacji Rozwoju Demokracji Lokalnej oddział w Białymstoku
8.03.2023

8 marca inauguruje działalność Podlaska Rada Kobiet. W jej skład wejdzie 17 przedstawicielek m.in. świata nauki czy medycyny.

Robert Flisiak, fot. Monika Kalicka, archiwum

prof. Robert Flisiak [wideo]

kierownik Kliniki Chorób Zakaźnych i Hepatologii Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku, prezes Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych
7.03.2023

"Covid-19 to jest już zupełnie inna choroba. Mam wątpliwości czy powinniśmy nadal używać określenia Covid-19. Pacjenci, których w tej chwili mamy, to już nie są pacjenci z zagrożeniem życia" - mówił w Radiu Białystok profesor Robert Flisiak.


fot. Marcelina Markowska

Jacek Babiel

doradca i konsultant wyborczy
7.03.2023

- W marketingu politycznym możemy powiedzieć, że staranie się o to, żeby wejść na listę wyborczą, czasami jest związane z walką we własnym środowisku wyborczym czy po prostu w regionie - mówi Jacek Babiel.

fot. Joanna Szubzda

Anna Zdanowicz

psychoterapeutka i psycholożka
6.03.2023

- Może pojawić się poczucie winy, bo ta rodzina, jak mówią mieszkańcy Choroszczy, prezentowała się jako bardzo otwarta, wzorowa, a okazało się, że coś było nie tak - mówi Anna Zdanowicz.

Dariusz Piontkowski, fot. Joanna Szubzda

Dariusz Piontkowski [wideo]

wiceminister edukacji i nauki
6.03.2023

- To już ostatnia zmiana przed tegorocznym egzaminem maturalnym. Zostało stosunkowo niewiele czasu, więc chyba już nie ma sensu wprowadzać dalszych, głębszych zmian - mówi wiceminister.


Michał Osyda, fot. Sylwia Krassowska

Michał Osyda

założyciel formacji OSYDA
4.03.2023

Zadzwonił do mnie Artur Urbanowicz i zapytał, czy byłbym gotów napisać utwór, który ilustrowałby muzycznie jego powieść "Grzesznik". Lubię wyzwania, więc się zgodziłem. Trochę nie miałem wyobrażenia, jak napisać piosenkę o książce, ale po przeczytaniu wersji przed drukiem, miałem już cały utwór w głowie - wspomina Michał Osyda.

Krzysztof Jurgiel, fot. Joanna Szubzda

Krzysztof Jurgiel [wideo]

były minister rolnictwa, europoseł
3.03.2023

- Mamy w magazynach obecnie około 50 proc. zbóż przed sezonem i żeby to sprzedać, to trzeba zmniejszyć koszty. Rząd złożył wniosek do Brukseli o dopłaty.

Marcin Wiącek, źródło: bip.brpo.gov.pl/fot. G. Krzyżewski

Marcin Wiącek [wideo]

Rzecznik Praw Obywatelskich
2.03.2023

"Warunki, w jakich funkcjonują polskie ośrodki penitencjarne, odbiegają od tych, które powinny być standardem w państwach europejskich. W szczególności mam na myśli powierzchnię przypadającą na jedną osobę osadzoną. Jest ona zdecydowanie zbyt mała" - mówi Marcin Wiącek.


Andrzej Vilk, źródło: archiwum prywatne

Andrzej Vilk

Kierownik Działu Legalizacji Zatrudnienia w Grupie Progres
2.03.2023

"Jeżeli jest dla nich praca, to cudzoziemcy czują potrzebę przeprowadzenia się do mniejszych ośrodków, mniejszych miast" - mówi Andrzej Vilk z Grupy Progres.

dr Marek Jedynak, fot. Joanna Szubzda

dr Marek Jedynak [wideo]

dyrektor białostockiego oddziału IPN
1.03.2023

- Ich sposób walki, działalność w podziemiu niepodległościowym to była próba podtrzymania państwowości polskiej w taki sposób, w jaki tylko byli w stanie - mówi o Żołnierzach Wyklętych dr Marek Jedynak.

Bartosz Szolc, fot. Barbara Sokolińska

Bartosz Szolc [wideo]

organizator Białostockiego Marszu Pamięci Żołnierzy Wyklętych
28.02.2023

- Nie wszyscy zdają sobie sprawę, kim byli Żołnierze Wyklęci. Dlatego właśnie 1 marca maszerujemy - mówił na antenie Polskiego Radia Białystok Bartosz Szolc.


źródło: www.bialystok.tvp.pl

Agnieszka Giełażyn-Sasimowicz

dyrektor białostockiego ośrodka Telewizji Polskiej
27.02.2023

"Wiosna w TVP 3 Białystok to przede wszystkim informacje. Stawiamy na informacje lokalne co godzinę. Od godziny 10:30 do 21:30. Chcemy być jak najbliżej naszych widzów" - mówi Agnieszka Giełażyn-Sasimowicz.

Roman Czepe, fot. Joanna Szubzda

Roman Czepe [wideo]

wicestarosta powiatu białostockiego
27.02.2023

- Liczymy na to, że będzie pochylenie się nad naszym stanowiskiem i wskazanie zapisu, który rzeczywiście budzi kontrowersje - mówi wicestarosta o stanowisku rady powiatu białostockiego ws. Karty LGBT.

Artur Szabałowski, Tomasz Staranowicz, Mariusz Bienasz i Robert Czerski, fot. Marcin Gliński

Artur Szabałowski, Tomasz Staranowicz, Mariusz Bienasz i Robert Czerski

zespół Bad Falcon, laureaci konkursu Niebieski Mikrofon - Muzyczna Nagroda Polskiego Radia Białystok
25.02.2023

- Po Niebieskim Mikrofonie jeszcze się nie spotkaliśmy, nie mieliśmy żadnej próby, ale na gorąco rozmawialiśmy o teledysku. Na pewno w planach mamy teledysk do piosenki "Klątwa" - mówił w Radiu Białystok Tomasz Staranowicz z zespołu Bad Falcon.


Wojciech Konończuk, fot. Joanna Szubzda (archiwum)

Wojciech Konończuk

dyrektor Ośrodka Studiów Wschodnich
24.02.2023

- To nie jest wojna o charakterze lokalnym, regionalnym. To jest wojna, która zdeterminuje porządek europejski, z wpływem także na porządek światowy - mówi w rocznicę inwazji Rosji na Ukrainę dyrektor Ośrodka Studiów Wschodnich Wojciech Konończuk.

Marek Ławreszuk, fot. Joanna Szubzda

Marek Ławreszuk

z zespołu Czeremszyna - laureata plebiscytu Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok
24.02.2023

- Ta nagroda była dla nas bardzo dużą niespodzianką. Zespoły, które grają podobną muzykę do nas i będą planowały w przyszłych latach startować w Niebieskim Mikrofonie, niech się nie wahają - warto!

Przemek Piotrowski, fot. Joanna Szubzda

Przemek Piotrowski

laureat konkursu Niebieski Mikrofon - Muzyczna Nagroda Polskiego Radia Białystok
23.02.2023

- Niebieski Mikrofon przede wszystkim daje cenne doświadczenie. Poznałem wielu ciekawych artystów, wiele zespołów, dostałem masę motywacji i zastrzyk finansowy.


prof. Maciej Perkowski, fot. Joanna Szubzda

prof. Maciej Perkowski [wideo]

z Wydziału Prawa Uniwersytetu w Białymstoku
23.02.2023

- Deklaracja liderów Bukaresztańskiej Dziewiątki to sygnał polityczny, który pokazuje jedność i usuwa wątpliwości wobec Rosji, na przykład w kwestiach gospodarczych.

Jakub Jasiukiewicz, Michał Babik, Piotr Klepacki, Miłosz Gładyszewski, fot. Sylwia Krassowska

Jakub Jasiukiewicz, Michał Babik, Piotr Klepacki, Miłosz Gładyszewski

zespół Five Stages of Grief, finaliści 4. edycji konkursu "Niebieski Mikrofon - Muzyczna Nagroda Polskiego Radia Białystok"
22.02.2023

"To był duży stres, bo jesteśmy młodym zespołem, za nami dopiero drugi konkurs, ale nikt nie chciał zawieść. Bardzo się cieszymy, że wygraliśmy Niebieski Mikrofon" - mówi Michał Babik.

Profesor Zbigniew Lewicki, źródło: rozmowa na Skype

prof. Zbigniew Lewicki [wideo]

amerykanista z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie
22.02.2023

"Najważniejsze było stwierdzenie, że nie odstąpimy od Ukrainy. Będziemy z nią tak długo, jak będzie to potrzebne. Taka deklaracja dla Ukraińców jest niezwykle ważna. Oni walczą, giną, ich miasta płoną i zapewnienie, że Stany Zjednoczone i NATO będą po ich stronie bezustannie, aż do zwycięskiego czy sensownego końca, jest na pewno dla walczących niezwykle cenne" - mówi prof. Zbigniew Lewicki.
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok