Radio Białystok | Gość | Dariusz Piontkowski [wideo] - wiceminister edukacji i nauki

Dariusz Piontkowski [wideo]

wiceminister edukacji i nauki

31.01.2023, 08:20, akt. 08:21

"Dzieci w szkołach jest coraz mniej, ale jak na razie spowodowało to niewielki odpływ nauczycieli. Bo uczniów ubyło kilkadziesiąt procent, a nauczycieli zaledwie kilka" - mówił w Polskim Radiu Białystok wiceminister edukacji i nauki Dariusz Piontkowski.

Dariusz Piontkowski, fot. Joanna Szubzda
Dariusz Piontkowski, fot. Joanna Szubzda


0:00
0:00
Z Dariuszem Piontkowskim rozmawia Edyta Wołosik | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Czy nauczyciele będą mogli odchodzić na wcześniejszą emeryturę? Jutro związkowcy mają o tym rozmawiać z ministrem edukacji i nauki. Oczywiście to początek procesu i na decyzję trzeba będzie poczekać. Ta natomiast zapadła w przypadku tegorocznych wymagań maturalnych. M.in. o tym Edyta Wołosik rozmawia z wiceministrem edukacji i nauki Dariuszem Piontkowskim.


Edyta Wołosik: Zanim porozmawiamy o uczniach, powiedzmy o nauczycielach. Obniżony wiek emerytalny. Czy to realne?

Dariusz Piontkowski: Będziemy o tym rozmawiać ze związkami zawodowymi. Pierwszego lutego spotykamy się z wszystkimi trzema centralami, największymi, skupiającymi nauczycieli. A co z tego wyniknie, czas pokaże.


Pan jako nauczyciel uważa, że trzeba to obniżyć?

Jest możliwość przejścia na tzw. świadczenie kompensacyjne. Kilkanaście tysięcy, nawet kilkadziesiąt tysięcy nauczycieli rocznie mogłoby z tego świadczenia korzystać. Czyli z takiej, w pewnym sensie, emerytury pomostowej. Emerytury dla osób, które z różnych powodów - albo zdrowotnych, albo z powodu braku miejsca w szkole mogły przejść na szybszą emeryturę. 

Natomiast związki zawodowe od dawna postulują, aby wrócić do artykułu, który umożliwia nauczycielom przejście na wcześniejszą emeryturę. Będziemy o tym rozmawiali, bo jak zwykle diabeł tkwi w szczegółach. Czy to wszyscy mieliby teraz z takiego przepisu korzystać? Jaki byłby sposób naliczania, od kiedy ewentualnie ten przepis stosować? I kilka innych elementów. I musi być jeszcze zgoda rządu, bo to oczywiście wszystko kosztuje. To nie jest tak, że to odbywałoby się bez kosztowo z punktu widzenia funkcjonowania państwa. 


Te szczegóły o których pan mówi to pewnie takie oczekiwanie, by przy przejściu na tę wcześniejszą emeryturę, jak największe było to świadczenie. 

Oczywiście, że tak. Natomiast trzeba pamiętać, że jest w tej chwili nowy sposób naliczania emerytur, który zależny jest od wysokości naszych składek, od liczby lat składkowych. I tu pewnie tego systemu obejść się nie da. Ale będziemy o tym rozmawiali, co z tego wyniknie - zobaczymy. 


Jednym z argumentów jest to, że czeka nas niż demograficzny, ale z drugiej strony, gdy zainteresowanie nauczycieli przejściem na wcześniejszą emeryturę będzie duże, to może się okazać, że jednak pedagogów zabraknie. 

Trzeba to brać pod uwagę, bo z jednej strony - rzeczywiście, dzieci w szkołach jest coraz mniej, ale jak na razie spowodowało to niewielki odpływ nauczycieli z systemu. Bo uczniów ubyło kilkadziesiąt procent, a nauczycieli zaledwie kilka procent. Wyraźna jest więc tutaj dysproporcja, ale to wynika między innymi z tego, że choćby w szkołach mniejszych, gdzie jest tylko jeden oddział na danym poziomie wiekowym - to czy tam jest uczniów 25 czy 17, to i tak jest jeden oddział i ci nauczyciele w podobnym wymiarze etatów tam pracują. 

To może mieć wpływ na liczebność klas w szkołach i być może ta mniejsza liczba uczniów w szkołach byłaby dobrą szansą na to, aby zmniejszyć chociażby wielkość klas i wtedy oczywiście komfort nauczania i możliwość przekazywania wiedzy byłyby dużo większe.

Ale jest rzeczywiście tak, że jest ta druga strona medalu. Gdyby wprowadzić te emerytury, gdyby je wprowadzić od razu, mogłoby to spowodować przejście na emeryturę kilkudziesięciu tysięcy osób. I byłoby trudno uzupełnić ten brak w szkołach.


Szczególnie, jeżeli chodzi o specjalistów. 

Mamy pewne problemy z nauczycielami praktycznej nauki zawodu. Mówiłem o tym już wielokrotnie. To wynika z tego, że ci specjaliści na rynku pracy - choćby budowlanym - mogą zarobić dużo większe pieniądze niż w szkole. A jednocześnie samorządy na razie nie chcą korzystać z możliwości, aby przynajmniej w niektórych specjalnościach podnieść wynagrodzenie - bo takie możliwości mają. My na poziomie Ministerstwa ustalamy minimalne wynagrodzenia zasadnicze, natomiast samorządy mają prawo podnosić to wynagrodzenie jeżeli z jakiś powodów uznają, że warto byłoby to zrobić. Chociażby po to, aby ściągnąć takich specjalistów do szkół.


To dopiero można powiedzieć proces i decyzje jeszcze nie zapadły, ale zapadły jeśli chodzi o maturzystów. O 20, 25% jest obniżony próg wymagań egzaminacyjnych ze wszystkich przedmiotów. Dlaczego?

Funkcjonuje to już od kilku lat. Jest to związane z epidemią i nauczaniem na odległość. Kilka roczników polskich uczniów musiało korzystać z takiego nauczania przez co najmniej kilka miesięcy. 

Zauważamy że w Polsce i na całym świecie doprowadziło to do chyba mniejszej percepcji ze strony uczniów, słabszej mobilizacji, słabszego zorganizowania i chyba poziom wiedzy i umiejętności tych uczniów jest nieco mniejszy. Dlatego też postanowiliśmy już kilka lat temu - zarówno w systemie egzaminu ósmoklasisty jak i egzaminu maturalnego - przejść z treści, które są w podstawie programowej na tak zwane wymagania egzaminacyjne. Czyli nieco ograniczone treści, które są w podstawie programowej. Tak jak pani wspomniała, jest to około 20,25% mniej treści w podstawach programowych ze względu na szczególną sytuację. I z tych ograniczonych nieco treści będą zdawali egzamin także maturzyści w tym roku. 


Nie obawiacie się państwo tego, że taka informacja spowoduje, że maturzyści troszeczkę spuszczą z tonów w tych przygotowaniach do egzaminu dojrzałości?

To oznacza, że choćby w liście lektur będzie tych lektur zaledwie o kilka mniej. Ale przecież i tak wypracowanie, rozprawkę trzeba będzie napisać. Trzeba będzie wypełnić test historyczno-literacki i także potrafić posługiwać się językiem polskim. Więc ta wiedza i umiejętności nie będą aż tak znacznie różniły się od tego, co jest w podstawach programowych. 

Także nie uważam żeby to była jakaś decyzja, która całkowicie zmienia nastawienie uczniów. Oni i tak mają się przygotować do egzaminu.


Jest też jeszcze jedna zmiana jeśli chodzi o rozszerzenie. 

Jeden przedmiot na poziomie rozszerzonym jest zdawany obowiązkowo. Uczniowie mogą wybrać do pięciu przedmiotów. W kolejnych latach będzie już obowiązywała zasada, że tak jak na maturze podstawowej, trzeba zdobyć minimum 30% z takiego przedmiotu.

Natomiast w tym roku, także z tych powodów epidemicznych, odeszliśmy od tego wymogu 30%. Uczeń ma obowiązek przystąpienia do jednego przedmiotu na poziomie rozszerzonym.


Ale to, co być może wielu nie cieszy - wracają egzaminy ustne.

Uważamy że uczeń powinien potrafić posługiwać się językiem polskim w piśmie i w mowie. I tak samo językiem obcym. A trudno inaczej sprawdzić czy posługuje się nim w mowie, jeżeli nie będzie egzaminu ustnego. To jest egzamin, przypomnę wewnątrzszkolny. Nie jest to egzamin zewnętrzny. Tylko nauczyciele z danej szkoły są w komisji egzaminacyjnej, sprawdzają wiedzę, umiejętności ucznia.

Wracamy do tej zasady która nie obowiązywała tylko w okresie epidemicznym i ze względów sanitarnych nie można było takiego egzaminu przeprowadzić.


Czy ma pan poczucie, że już powoli te kolejne roczniki, mimo tych różnych zmian jeszcze w tegorocznym egzaminie dojrzałości, dostosowują się do tej normalnej sytuacji chodzenia do szkoły, uczenia się? Czy jeszcze odczuwamy skutki tej pandemii?

Epidemia jest już na szczęście historią i uczniowie powoli o tym zapominają. Proszę pamiętać, że ostatni raz taka dłuższa przerwa miała miejsce już wiele, wiele miesięcy temu. Proszę również pamiętać, że egzamin maturalny w tym roku odbywa się niejako na dwa sposoby. Bo uczniowie kończący technikum w tym roku będą zdawali jeszcze maturę według systemu z roku 2015, a absolwenci, czwartoklasiści z liceum będą zdawali maturę już według tej nieco zmienionej zasady o której dziś najwięcej w mediach się mówi. Ale i tu i tu są te wymagania egzaminacyjne o których wspominaliśmy. I do jednego i do drugiego egzaminu trzeba się przygotować.

Przypomnę także, że uczniowie techników mogą skorzystać na tym poziomie rozszerzonym z przedmiotów zawodowych. Jeżeli zdobędą już tam kwalifikacje, to mogą potraktować taki egzamin zawodowy jako jeden z przedmiotów rozszerzonych. Nie muszą wtedy wybierać przedmiotu teoretycznego. 

| red: mag




ZNAJDŹ NAS




Agnieszka Muzyk

Agnieszka Muzyk

dyrektor Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Łomży
12.05.2025

Uczniowie ostatnich klas podstawówki rozpoczynają egzamin ósmoklasisty. We wtorek (13.05) piszą egzamin z języka polskiego, w środę (14.05) - z matematyki. a w czwartek (15.05) - z języka obcego. W tym roku na pisanie sprawdzianów mają o 25 procent czasu więcej niż w latach poprzednich.

Marek Jakubiak, fot. Joanna Szubzda

Marek Jakubiak

poseł, kandydat na prezydenta RP
12.05.2025

- Z jednej strony mamy parcie od Ruskich, z drugiej od Niemców, a my jesteśmy, jak zwykle, jak w imadle. Te wybory nie będą dotyczyły tego, czyja Polska będzie, tylko, czy w ogóle Polska będzie - mówi kandydat na prezydenta RP Marek Jakubiak.

dr Radosław Poniat, 12.05.2025, fot. Barbara Sokolińska

dr Radosław Poniat

socjolog z Uniwersytetu w Białymstoku.
12.05.2025

- W tej chwili ludzie raczej głosują na tych kandydatów, którzy są związani z ich partiami, a wyborcy określonych partii już wcześniej wiedzą, kogo popierają. Natomiast w drugiej turze trzeba przekonać tych, którzy nie są domyślnym elektoratem danego kandydata - mówił w Polskim Radiu Białystok dr Radosław Poniat.


Grzegorz Kuczyński, fot. Barbara Sokolińska

Grzegorz Kuczyński

prezes Fundacji "Białystok Biega"
11.05.2025

- Bieganie to sposób na życie, a nie biznes - mówi Grzegorz Kuczyński.

Karol Zimnoch, 9.05.2025, fot. Barbara Sokolińska

Karol Zimnoch

doradca kredytowy
9.05.2025

- W praktyce obniżka stóp procentowych przełoży się oczywiście na spadki rat kredytów hipotecznych - mówił w Polskim Radiu Białystok Karol Zimnoch.

dr hab. Daniel Boćkowski, fot. Sylwia Krassowska

prof. Daniel Boćkowski

ekspert ds. bezpieczeństwa z Uniwersytetu w Białymstoku
8.05.2025

Społeczność akademicka jest wstrząśnięta po zabójstwie pracownicy Uniwersytetu Warszawskiego. Pojawia się sporo pytań - co się dzieje w kontekście tego zdarzenia, ale także ostatnich ataków na pracowników ochrony zdrowia?


ks. Tomasz Mnich, fot. Sylwia Krassowska

ks. Tomasz Mnich

wikariusz parafii katedralnej w Białymstoku
8.05.2025

- Kościół potrzebuje zarówno ubóstwa, o którym mówił Franciszek, jak i pięknej liturgii. Nowy papież powinien budować mosty i pokazywać, że te dwa nurty mogą współbrzmieć - zaznacza ks. Mnich.

Cezary Cieślukowski, fot. Joanna Szubzda

Cezary Cieślukowski

przewodniczący sejmiku woj. podlaskiego
7.05.2025

 - Gdy zastanawiałem się nad tym, jak organizować pracę sejmiku, doszedłem do wniosku, że ważny jest powrót do upodmiotowienia sejmiku, żeby nie był on tylko narzędziem w rękach marszałka i zarządu - mówi Cezary Cieślukowski.

Anna Bańkowska i Grzegorz Kuczyński, 6.05.2025, fot. Barbara Sokolińska

Anna Bańkowska i Grzegorz Kuczyński

ambasadorka PKO Białystok Półmaratonu i prezes Fundacji Białystok Biega
6.05.2025

Już 10 maja biegacze wystartują w PKO Nocnym Biegu na 5 km, a 11 maja odbędzie się 12. PKO Białystok Półmaraton. Ma to być impreza rekordowa pod względem liczby uczestników.


Tadeusz Truskolaski, 6.05.2025, fot. Barbara Sokolińska

Tadeusz Truskolaski

prezydent Białegostoku
6.05.2025

- Chcemy ogłosić w tym roku przetarg na wykonawcę. W tej chwili trwają szacunki dotyczące finansów. Będziemy starali się, żeby jedna trzecia było to dofinansowanie z rządu, być może trochę więcej - zapowiada Tadeusz Truskolaski, komentując plany budowy hali sportowej w Białymstoku.

Ewa Ziejewska, 2.05.2025, fot. Gabriela Lasota

Ewa Ziejewska

nauczycielka języka polskiego i egzaminatorka
4.05.2025

- Pytanie o to, czy matura ma być tylko po to, żeby zdać i zaliczyć, wtedy sztuczna inteligencja rzeczywiście może bardzo pomóc, czy ma być jakimś egzaminem końcowym, który pokazuje umiejętność uczenia się - mówi Ewa Ziejewska.

dr Waldemar Wilczewski, Majówka z Polskim Radiem Białystok, 4.05.2025, fot. Barbara Sokolińska

dr Waldemar Wilczewski

dyrektor Muzeum Podlaskiego w Białymstoku
4.05.2025

- Już dziś zapraszam  na Noc Muzeów. Chcemy, żeby nasi goście mogli nie tylko obejrzeć wystawy, które prezentujemy we wszystkich oddziałach Muzeum Podlaskiego, ale też żeby mogli nabyć wydawnictwa, które mamy, i zebrać autografy autorów - zachęca dyrektor.


Natalia Filinowicz, 30.04.2025, fot. Gabriela Lasota

Natalia Filinowicz

historyk Muzeum Wojska w Białymstoku
1.05.2025

- Dopiero w 1831 roku Sejm Powstańczy uchwalił, że nasze barwy narodowe to biały i czerwony. Wcześniej - na chorągwiach, sztandarach wojskowych - te kolory się pojawiały, ale układ był różny - mówi Natalia Filinowicz z Muzeum Wojska w Białymstoku.

źródło: PRB

Majówka - kiedy słońce, a kiedy deszcz? Sprawdź, co prognozuje synoptyk

1.05.2025

Choć w długi majowy weekend nie zabraknie przelotnych deszczy i burz, nie oznacza to, że nie będzie okazji do odpoczynku na świeżym powietrzu. Synoptyk Wiesław Winnicki z białostockiego biura prognoz podpowiada, jak zaplanować majówkę z pogodą w tle.

Radosław Hancewicz, fot. Sylwia Krassowska

Radosław Hancewicz

rzecznik prasowy podlaskiej KAS
30.04.2025

Do 30 kwietnia każdy podatnik powinien złożyć swoje zeznanie PIT. "Brakuje jeszcze wielu formularzy, ale trzeba pamiętać, że nawet 150 tysięcy z nich zostanie zatwierdzonych automatycznie" - mówi Radosław Hancewicz.


Andrzej Aleksiejczuk, 28.04.2025, fot. Gabriela Lasota

Andrzej Aleksiejczuk

wiceprzewodniczący Podlaskiej Rady OPZZ
29.04.2025

- Przede wszystkim 1 maja to jest wspomnienie naszego trudu. Trudu wszystkich pracowników - mówi Andrzej Aleksiejczuk.

Jacek Dobrzyński, fot. Sylwia Krassowska

Jacek Dobrzyński [wideo]

rzecznik Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji
29.04.2025

- Nie może być tak, że za wypalanie traw nakładane są tylko mandaty w wysokości kilkudziesięciu złotych. Od małego ognia często zaczyna się potężny pożar - zaznacza Jacek Dobrzyński.

Adam Kamiński, 28.04.2025, fot. Gabriela Lasota

Adam Kamiński

prezes Zarządu Fundacji INFOTECH
28.04.2025

- Mówimy jasno i wyraźnie, gdzie jak nie tutaj (Infotech Startup Day), możesz bezpiecznie zrealizować swój pomysł. Zawsze mówimy, że klient i jego potrzeby są najważniejsze, żeby zbudować startup - mówi prezes Zarządu Fundacji INFOTECH Adam Kamiński.


prof. Adam Bartnicki, fot. Sylwia Krassowska

prof. Adam Bartnicki

dziekan Wydziału Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu w Białymstoku
28.04.2025

- Zdjęcie Trumpa i Zełeńskiego, które obiegło światowe media, daje więcej nadziei niż wszystkie inne spotkania, wszystkie inne negocjacje - mówi prof. Adam Bartnicki.

Bartosz Demianiuk, 28.04.2025, fot. Gabriela Lasota

Bartosz Demianiuk

muzyk z grupy LaVenders i współorganizator 2. edycji East Eclipse Rock Festival
28.04.2025

- Na East Eclipse Rock Festival zagrają bardzo świeże zespoły - poza Bimo, żaden z pozostałych nie ma jeszcze nic wrzuconego na Spotify. Pojawia się więc pytanie: po co iść, skoro nie można ich wcześniej posłuchać? A ja zapewniam - to są zespoły, które mają dużą szansę, żeby pokazać się szerzej - mówi Bartosz Demianiuk.

Andrzej Lechowski, 23.04.2025, fot. Gabriela Lasota

Andrzej Lechowski

historyk
27.04.2025

- To nie jest encyklopedia. To opowieść o ludziach, o miejscu, o tej legendzie - tak opisuje swoją najnowszą książkę "Hotel Ritz. Historia i powstanie legendy" białostocki historyk Andrzej Lechowski.


ks. Tomasz Mnich, fot. Joanna Szubzda

ks. Tomasz Mnich

wikariusz parafii katedralnej w Białymstoku
25.04.2025

 - Myślę, że to był papież małych rewolucyjnych kroków. Pokazywał, że trzeba wychodzić ku drugiemu człowiekowi i że te małe gesty, gesty czułości, zmieniają świat na lepsze - tak o pontyfikacie papieża Franciszka mówi ks. Tomasz Mnich.

Mariusz Chrzanowski, fot. Adam Dąbrowski

Mariusz Chrzanowski

prezydent Łomży
24.04.2025

- Łomża przez lata była miastem wykluczonym komunikacyjnie. Jeżeli wszystko się wydarzy zgodnie z planem, to za dwa lata będziemy mogli mówić o realnym powrocie kolei - mówi Mariusz Chrzanowski.

Mikołaj Dorożała, 22.04.2025, fot. Paweł Wądołowski

Mikołaj Dorożała [wideo]

główny konserwator przyrody
23.04.2025

- Musimy przyjąć w końcu do wiadomości, że zmiany klimatyczne następują szybciej niż myśleliśmy. Musimy stworzyć strategię zarządzania wodą w Polsce. Zupełnie inną niż tą, którą utworzyliśmy 70-80 lat temu - podkreśla Mikołaj Dorożała.


Bogdan Dyjuk, członek Zarządu Województwa Podlaskiego, 22.04.2025, fot. Tomasz Kleszczewski

Bogdan Dyjuk

członek Zarządu Województwa Podlaskiego
22.04.2025

- Zainteresowanie Podlaskim Bonem Turystycznym jest ogromne i dlatego warto ten program rozwijać - mówi członek Zarządu Województwa Podlaskiego Bogdan Dyjuk.

ks. Karol Godlewski, fot. Sylwia Krassowska

ks. Karol Godlewski

prezbiter archidiecezji białostockiej
22.04.2025

-  Papież ufał ludziom. Miał ogromną otwartość na człowieka i przekonanie, że człowiek naprawdę jest dobry. Nawet ci, którzy do kościoła nie chodzą, są na peryferiach parafii, też są wartościowi i przez nich może mówić Duch Święty - mówi ks. Karol Godlewski.

Adam Woronowicz, fot. Joanna Szubzda

Adam Woronowicz [wideo]

aktor
19.04.2025

- Te święta są wyjątkowe pod takim względem, że dla mnie od czasów niepamiętnych były związane z Triduum Paschalnym. To są prawdziwie święta Zmartwychwstania Pańskiego, ta radość, że śmierć została pokonana i tego nic nie zmieni. Cieszę się jeszcze bardziej, bo w tym roku możemy obchodzić te święta razem z Kościołem prawosławnym - mówi Adam Woronowicz.


Karolina Wierel, fot. Marcin Gliński

dr Karolina Wierel

kulturoznawczyni z Uniwersytetu w Białymstoku
18.04.2025

- Wielkanoc zachowuje bardziej sakralny i religijny charakter niż Boże Narodzenie. Może też z tego powodu, że święto to nie jest jeszcze tak mocno skomercjalizowane. Ale jeśli weźmiemy pod uwagę sam charakter Wielkanocy, duchowość, to ona zaspokaja naszą jeszcze głębszą potrzebę niż tylko religijną, czyli takiej mistyczności, pewnego czasu przełomu, który jest nam potrzebny do tego, żeby z energią wkroczyć w okres wiosenno-letni - mówi dr Karolina Wierel.

Jacek Protas, fot. Marcin Gliński

Jacek Protas

europoseł
17.04.2025

- Parlamentarzyści z Włoch, Portugalii czy Hiszpanii nie mają wątpliwości, że tutaj rozgrywają się najbardziej strategiczne dla Europy wydarzenia. To my - Polacy - stanowimy o bezpieczeństwie całej Europy, ale też potrzebujemy specjalnego wsparcia, bo tracimy gospodarczo - mówi europoseł Jacek Protas.

ks. Karol Kondracikowski, fot. Sylwia Krassowska

ks. Karol Kondracikowski

dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Kurii Metropolitalnej
17.04.2025

- Kapłaństwo to nie tylko plan na życie, zawód jak każdy inny, ale kwestia relacji z Jezusem. To droga wyrzeczeń, ale i pięknych doświadczeń - mówi ks. Karol Kondracikowski.


dr Marek Kruk, 16.04.2025, fot. Barbara Sokolińska

dr Marek Kruk

ekspert ds. marketingu z Wydziału Zarządzania Uniwersytetu w Białymstoku
16.04.2025

- Takich dekonstrukcji typowych dla marketingu, jeśli chodzi o święta wielkanocne, nie mamy zbyt wielu. O ile na Boże Narodzenie symbole świąteczne dochodzą do skrajnie dziwnych czasami pomysłów, o tyle na Wielkanoc te święta są takie specyficzne, że one jeszcze nie nabrały takiego czysto komercyjnego charakteru - mówił w Polskim Radiu Białystok dr Marek Kruk.

Arslanbek Salimow i Mairbek Salimow oraz ich trener Robert Wajszczuk, 15.04.2025, fot. Tomasz Kleszczewski

Arslanbek Salimow, Mairbek Salimow i Robert Wajszczuk

medaliści Mistrzostw Europy i ich trener
15.04.2025

Zapaśnicy KS Wschód Białystok wrócili z Mistrzostw Europy w Bratysławie z dwoma brązowymi medalami. To historyczny sukces braci Arslanbeka i Mairbeka Salimowa, bo to ich pierwsze miejsca na podium w zawodach tej rangi, a także pierwsze od lat medale polskich zapaśników w stylu klasycznym.

Katarzyna Lubnauer, fot. Sylwia Krassowska

Katarzyna Lubnauer [wideo]

wiceminister edukacji
15.04.2025

- W czasach, w których sztuczna inteligencja jest w stanie odrobić każdą pracę domową, warto oceniać tylko to, co jest rzeczywiście pracą własną ucznia - mówi Katarzyna Lubnauer.


Wiesław Leśniakiewicz, fot. Sylwia Krassowska

Wiesław Leśniakiewicz [wideo]

wiceszef MSWiA
14.04.2025

- Garaż podziemny może być miejscem doraźnego schronienia - trzeba tylko sprawdzić warunki konstrukcyjne - mówi Wiesław Leśniakiewicz.

Anna Jaroszewicz

kierownik Schroniska dla Zwierząt Dolina Dolistówki
12.04.2025

- Nie mamy podpisanej umowy na rok na opiekę weterynaryjną dla zwierząt tu, w schronisku. Mamy taką umowę krótką. Mam nadzieję, że to wystarczy do momentu znalezienia lecznicy, która będzie realizowała umowy długoterminowe - mówi Anna Jaroszewicz.

Grzegorz Sandomierski, fot. Marcin Gliński

Grzegorz Sandomierski

były bramkarz m.in. Jagiellonii Białystok, reprezentant Polski, a obecnie trener bramkarzy juniorów Jagi
11.04.2025

Bez niespodzianki, ale też bez wstydu, a nawet z nadziejami - choć niewielkimi - na odrobienie strat w rewanżu - tak można podsumować wyjazdowy występ Jagiellonii Białystok w Sevilli w piłkarskiej Lidze Konferencji. Podopieczni Adriana Siemieńca ulegli Realowi Betis 0:2 w pierwszym meczu ćwierćfinałowym.




źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok