Radio Białystok | Gość | prof. Adam Bartnicki [wideo] - z Uniwersytetu w Białymstoku

prof. Adam Bartnicki [wideo]

z Uniwersytetu w Białymstoku

20.02.2023, 08:19, akt. 25.02.2023, 17:04

"Wydaje mi się - tak obrazowo mówiąc, że Putin jest w sytuacji Adolfa Hitlera gdzieś tam w drugiej połowie 1944 roku, który liczy jeszcze swoje dywizje i siły, ale tak naprawdę wszyscy wiedzą, że tej wojny już nie można wygrać. I Rosja tę wojnę przegra." - mówił w Polskim Radiu Białystok profesor Adam Bartnicki.

prof. Adam Bartnicki, fot. Marcin Gliński
prof. Adam Bartnicki, fot. Marcin Gliński


0:00
0:00
Z Adamem Bartnickim rozmawia Adam Janczewski | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Wizyta amerykańskiego prezydenta Joe Bidena w Polsce – to bez wątpienia najważniejsze wydarzenie w tym tygodniu w naszym kraju i jedno z ważniejszych na świecie. Jakie słowa i deklaracje mogą paść w Warszawie i jakie powinny? O tym rozmawialiśmy z ekspertem ds. bezpieczeństwa - prof. Adamem Bartnickim z Uniwersytetu w Białymstoku.


Adam Janczewski: Na kilka dni przed rocznicą rosyjskiej napaści na Ukrainę prezydent Joe Biden ma odwiedzić Polskę. Jutro wyląduje w Warszawie. Co ta wizyta oznacza dla Ukrainy i co oznacza dla Polski? Czy z ust Joe Bidena w Polsce padną konkretne zapowiedzi, konkretne deklaracje?

Adam Bartnicki: Czekamy na te konkretne deklaracje, na twarde deklaracje. Od wielu miesięcy obracamy się w takiej atmosferze pewnych deklaracji, które mają paść, ale nie padają. Czekamy na konkretne rzeczy, czekamy na zwiększenie obecności amerykańskiej w Polsce i czekamy na duże, zapowiadane inwestycje amerykańskie. W przemysł zbrojeniowy, ale nie tylko. Czekamy oczywiście na twarde deklaracje dotyczące pomocy w finansowaniu budowy elektrowni jądrowej. Czekamy na zwiększenie pomocy materiałowej dla polskiej armii. My przekazujemy dużo dla Ukrainy no i oczekujemy od sojusznika, żeby w pewnych kwestiach nam pomógł.

W kwestii oczywiście przede wszystkim samolotów, przede wszystkim również broni pancernej.


Czy zwiększenie obecności wojsk amerykańskich również byłoby istotne, czy już jest ich wystarczająco dużo?

To jest zawsze istotne przy czym, żeby to było jasne - te wszystkie kwestie są ważne, ale dla nas na dzisiaj najważniejszą kwestią jest to, żeby Joe Biden zapowiedział, że Ameryka będzie twardo stała przy Ukrainie, że doprowadzi do zwycięskiego końca w tej wojnie. A szczególnie w kontekście tego, co słyszeliśmy podczas konferencji bezpieczeństwa w Monachium, widzimy że Francja i Niemcy w dalszym ciągu funkcjonują w takim przekonaniu, że Rosję oczywiście trzeba pokonać, ale tak, żeby się nie obraziła, mówiąc ironicznie.


Jakie deklaracje, a za nimi działania byłyby obecnie potrzebne Ukrainie?

Potrzebna jest broń pancerna, lotnictwo ale też rakiety dalekiego zasięgu. Tutaj jest i kwestia koncentracji wojsk rosyjskich na zapleczu, ale też instalacji rosyjskich chociażby na Krymie, które są poza zasięgiem wojsk ukraińskich.

Amerykanie sączą tę pomoc, zwiększają ją coraz bardziej. No ale tych kluczowych systemów w dalszym ciągu nie ma. A bez nich Ukraina tej wojny nie wygra. 


To jest to, czego byśmy sobie życzyli, ale czy faktycznie takich deklaracji z ust Joe Bidena możemy się spodziewać? Bo ubiegłoroczne przemówienie w Warszawie było - co tu dużo mówić - dość miałkie.

Ono miało trochę emocji. Ale to była zupełnie inna sytuacja. Proszę pamiętać, że nikt nie wiedział czy Ukraina w ogóle będzie się bronić. To nie jest tajemnicą, że strona polska przekonywała Amerykanów jeszcze w grudniu 2021 roku, potem w styczniu, potem zaraz po wybuchu wojny, że Ukraina będzie walczyć, czy może tę wojnę wygrać. Amerykanie to obserwowali. To oczywiście było jakaś jakieś wsparcie moralne dla Ukrainy. No ale to jest dla Polski - jako tego hubu logistycznego Ukrainy - no dzisiaj zupełnie inna sytuacja.

Dzisiaj Ukraina ma szansę wygrać. System bezpieczeństwa europejskiego się zmienia. Takie duże wojny powodują, że niektóre państwa mają swoje okienka geopolityczne. Mogą po prostu pójść wyżej w systemie, a inne państwa upadają. Polska wykorzystała swoje 5 minut jak na razie bardzo dobrze i sama ta wizyta Joe Bidena pokazuje, że Polska jest centralnym, kluczowym elementem systemu sojuszniczego państw zachodnich.


Prezydent Joe Biden w ciągu roku ponownie złożył wizytę w Polsce. Nie zrobił tego chociażby w Niemczech. Czy można z tego wnioskować, że Amerykanie widzą nas jako nowego lidera sojuszu w Europie, czy po prostu to jest kwestia strategicznej lokalizacji naszego kraju, a interesy i partnerstwo wciąż są i po wojnie będą tam, gdzie jest silna gospodarka?

Za wcześniej o tym mówić. Z pewnością koncepcją amerykańską była oparcie się na dwóch głównych państwach wiodących. Nad dalekim wschodzie to jest Japonia, w Europie miały być to Niemcy. Niemcy prowadziły swoją własną grę. My o tej grze też wielokrotnie mówiliśmy, że kontakty z Rosją są niebezpieczne. 

Niemcy sabotowały wręcz pewne działania dotyczące wzmacniania flanki wschodniej. Niemcy nie chciały drażnić Rosji i Niemcy były zorientowane na współpracę z Rosją. No to się oczywiście zmienia. Dzisiaj Niemcy deklarują, że zrozumiały pewne kwestie. Działania będą szły, ponieważ wszystkie państwa będą się chciały przełączyć do obozu zwycięzców. Również Niemcy i Francja oczywiście. 

Zresztą Niemcy bardzo dużo straciły jeśli chodzi o prestiż przede wszystkim. Dzisiaj Europa środkowo-wschodnia nie orientuje się tak na Berlin jak to miało miejsce wcześniej. Dzisiaj najważniejsze jest bezpieczeństwo, a Niemcy tego bezpieczeństwa po prostu nie dają.


Tyle Niemcy, a co my?

Niemniej Niemcy w dalszym ciągu są najsilniejszym państwem na zachodzie. Jeśli będą realizowali agendę amerykańską, to tak - będą dalej państwem wiodącym. Przy czym Amerykanie mogą wzmacniać swoją obecność - nie mówię tylko militarnie, ale też politycznie w Polsce, żeby mieć pełną kontrolę nad sojusznikiem.


Przydałaby się też chociażby za tym inwestycja w gospodarkę naszą, ale to już inna kwestia. W odpowiedzi na wizytę Joe Bidena w Warszawie Władimir Putin ma jutro wygłosić orędzie do zgromadzenia federalnego. Analitycy między innymi na The Moscow Times przewidują, że może zmienić on podczas tego orędzia status wojny na Ukrainie ze specjalnej operacji wojskowej na operację antyterrorystyczną, która jest w rosyjskim prawie jasno sformułowana. Co dokładnie może oznaczać to dla wojny na Ukrainie?

To nic nie będzie oznaczało. Władimir Putin tę wojnę już przegrał. Tu już się nic wielkiego nie zmieni. Oczywiście jeszcze będzie "morze" krwi, wielkie straty z obu stron, ale wcześniej czy później Rosja tę wojnę przegra. Wydaje mi się - tak obrazowo mówiąc, że Putin jest w sytuacji Adolfa Hitlera gdzieś tam w drugiej połowie 1944 roku, który liczy jeszcze swoje dywizje i siły, ale tak naprawdę wszyscy wiedzą, że tej wojny już nie można wygrać. I Rosja tę wojnę przegra.

Więc wydaje mi się, że takie sygnały są raczej wysyłaniem dyskretnych komunikatów "rozmawiajcie ze mną". Ale też to co mówią Chiny - że przedstawi jakiś program pokojowy - no właśnie - to co mówi Francja i Niemcy, że tej Rosji nie wolno upokorzyć, nie wolno jej dobić. To są takie sygnały, że jakieś rozmowy pokojowe za niedługi czas mogą się rozpocząć.


Dużo mówi się o przywiązaniu Rosjan i Putina do symboliki, do daty. Czyli rozumiem, że tutaj 24 lutego na symbolikę nie ma co liczyć Władimir Putin? Bo nie ma po prostu czym tego symbolu odegrać. 

Tym symbolem miało być zdobycie Bachmutu. Ale Rosjanom ta pierwsza faza operacji najwyraźniej nie wychodzi. 


Przywódca białoruskiego reżimu Aleksander Łukaszenka zapowiedział, że jest gotów walczyć razem z Rosjanami tylko w przypadku ataku na Białoruś. Czy to jest kolejna lawiracja Łukaszenki? Kolejna próba bycia zachowawczym? Czy jednak może jest to próba albo początek jakiejś prowokacji, która miałaby wmieszać białoruskie wojsko w tę wojnę?

Aleksander Łukaszenka od roku kluczy i od roku nie dał się wmanewrować w tę wojnę. Oczywiście - jak się nie dał wmanewrować rok temu, czy w kwietniu tego roku, to tym bardziej unika tej wojny obecnie. No bo wie jak ta wojna przebiega.

I oczywiście wie, że status Białorusi będzie się rozstrzygał na Ukrainie. Więc w wypadku klęski Rosji, przy ewentualnej agresji bezpośredniej białoruskiej na Ukrainę, wiadomo że to jest koniec jego prezydentury.


| red: mag, sk


Przeczytaj, zanim skomentujeszZNAJDŹ NAS

REKLAMA
Nie Teatr OXFORD DRAMA - koncert

REKLAMA
OiFP RESPIRO DUO, MUZYCZNE OBLICZA KOBIETY

REKLAMA
OiFP PORANEK MŁODEGO MELOMANA

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego
Krzysztof Truskolaski, fot. Marcin Gliński

Krzysztof Truskolaski [wideo]

poseł, szef podlaskiej Platformy Obywatelskiej
18.04.2024

"Jeżeli ktoś jest zawiedziony rządami pana marszałka Artura Kosickiego, jest zawiedziony też ośmioma latami rządów PiS, to będziemy rozmawiać z każdą taką osobą, która chciałaby rzeczywiście budować województwo podlaskie" - mówił w Polskim Radiu Białystok poseł, szef podlaskiej Platformy Obywatelskiej Krzysztof Truskolaski.

Michał Kuźmicz, fot. Barbara Sokolińska

Michał Kuźmicz [wideo]

członek Izby Adwokackiej i ekspert prawa karnego gospodarczego
17.04.2024

- Państwo polskie w lipcu ubiegłego roku zrobiło olbrzymi krok w kierunku gwarancji bezpieczeństwa dla dzieci - mówił w Polskim Radiu Białystok Michał Kuźmicz.

Paulina Piechna-Więckiewicz, fot. Marcin Gliński

Paulina Piechna-Więckiewicz [wideo]

wiceminister edukacji
16.04.2024

- Ograniczenie zadawania prac domowych uczniom to była konieczność, bo polska szkoła przeciążała pracami domowymi, które często nie przynosiły efektów edukacyjnych - mówi wiceministra edukacji Paulina Piechna-Więckiewicz.


prof. Adam Bartnicki, fot. Barbara Sokolińska

prof. Adam Bartnicki [wideo]

dziekan Wydziału Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu w Białymstoku
15.04.2024

- Jeśli jedno państwo atakuje drugie to mamy stan wojny. To jest dzisiaj nieoczywiste, ale też pokazuje, jak zmieniło się postrzeganie wojny w ogóle w stosunkach międzynarodowych - mówi o konflikcie między Izraelem a Iranem prof. Adam Bartnicki.

fot. Joanna Szubzda

mjr Katarzyna Zdanowicz [wideo]

rzeczniczka Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej
12.04.2024

- Teraz mamy zdecydowanie więcej prób nielegalnego przekraczania granicy niż w pierwszych miesiącach tego roku. Za to, co dzieje się przy granicy, są odpowiedzialne służby białoruskie, bo to one tym wszystkim sterują - mówi mjr Katarzyna Zdanowicz.

Jan Perkowski, fot. Joanna Szubzda

Jan Perkowski

starosta białostocki
11.04.2024

"W naszym powiecie białostockim rozwój idzie dynamicznie - mieszkańców przybywa z roku na rok" - mówi Jan Perkowski.


Jacek Brzozowski, fot. Marcin Gliński

Jacek Brzozowski [wideo]

wojewoda podlaski
11.04.2024

"Odpowiedzialna polityka migracyjna polega na zapewnieniu szczelności granicy państwa" - mówił w Polskim Radiu Białystok wojewoda podlaski Jacek Brzozowski.

Stefan Krajewski, fot. Sylwia Krassowska

Stefan Krajewski [wideo]

wiceminister rolnictwa, podlaski poseł PSL, prezes podlaskich struktur PSL
10.04.2024

- Koalicja z PiS-em byłaby bardzo trudną koalicją po tym wszystkim, co się wydarzyło i w polityce krajowej, i w polityce regionalnej - mówi Stefan Krajewski o powyborczej sytuacji w sejmiku województwa podlaskiego.

Tadeusz Truskolaski, fot. Edyta Wołosik

Tadeusz Truskolaski [wideo]

prezydent Białegostoku
9.04.2024

- Nawet jeśli zmieni się prawo, będzie to moja ostatnia kadencja - mówi Tadeusz Truskolaski.


Artur Kosicki, fot. Sylwia Krassowska

Artur Kosicki [wideo]

marszałek województwa podlaskiego
8.04.2024

"Będę rozmawiał z każdym, komu leży na sercu dobro naszego regionu. Będę rozmawiał z panem Stanisławem Derehajłą (z Konfederacji), Trzecią Drogą i Polskim Stronnictwem Ludowym. Będę rozmawiał nawet z Koalicją Obywatelską" - mówi Artur Kosicki.

Mariusz Chrzanowski, fot. Adam Dąbrowski

Mariusz Chrzanowski

prezydent Łomży
8.04.2024

"Mam nadzieję, że ta trzecia kadencja będzie kadencją stabilizacji. Liczę też na wsparcie rady miejskiej Łomży. Jest to niezwykle ważne, a różnie z tym bywało w poprzednich latach. Dla rozwoju naszego miasta ważne jest, aby był spokój, aby udało się zbudować większość ponad podziałami" - mówi Mariusz Chrzanowski.

dr Maciej Białous, fot. Sylwia Krassowska

dr Maciej Białous [wideo]

socjolog z Uniwersytetu w Białymstoku
8.04.2024

"Tadeusz Truskolaski był faworytem i nie miał za bardzo z kim przegrać. Wynik Henryka Dębowskiego jest bardzo dobry, biorąc pod uwagę, że nazwisko kandydata na prezydenta Białegostoku zostało ogłoszone w ostatniej chwili" - mówi dr Maciej Białous.


dr Katarzyna Sztop-Rutkowska, fot. Sylwia Krassowska

dr Katarzyna Sztop-Rutkowska [wideo]

z Wydziału Socjologii Uniwersytetu w Białymstoku
8.04.2024

"W Białymstoku i w Łomży nie ma zaskoczenia. Suwałki są największą niespodzianką w regionie. Niewiele osób spodziewało się, że w Suwałkach będzie druga tura wyborów. Przez te dwa tygodnie czeka nas duża walka polityczna, programowa" - mówi dr Katarzyna Sztop-Rutkowska.

Piotr Morko, fot. Monika Kalicka

Piotr Morko

prezes Lowlanders Białystok
7.04.2024

Do gry wracają zawodnicy Lowlanders Białystok. Aktualni mistrzowie Polski w futbolu amerykańskim będą chcieli powtórzyć sukces z poprzednich rozgrywek. W lipcu zeszłego roku pokonali Silesię Rebels Katowice 38:35 i zdobyli swój trzeci mistrzowski tytuł.

Marek Rybnik, fot. Sylwia Krassowska

Marek Rybnik [wideo]

dyrektor Delegatury Krajowego Biura Wyborczego w Białymstoku
5.04.2024

"Niezależnie od tego, ile kart otrzymamy, czy trzy, czy cztery, to na każdej karcie do głosowania, chcąc, żeby nasz głos był ważny, możemy postawić tylko jeden znak X. To jest warunek sine qua non ważności oddanego głosu" - mówi Marek Rybnik.


Andrzej Domański, fot. Sylwia Krassowska

Andrzej Domański [wideo]

minister finansów
4.04.2024

"Chcemy, aby nowy system był systemem przewidywalnym, stabilnym, na bazie którego samorządowcy będą mogli łatwiej planować swoje inwestycje" - mówi Andrzej Domański.

Aleś Zarembiuk - prezes Fundacji Dom Białoruski, fot. Jarosław Iwaniuk

Aleś Zarembiuk [wideo]

prezes Białoruskiego Domu w Warszawie
3.04.2024

- Jestem przekonany, że ani Polacy, ani Białorusini nie chcą żadnej wojny, żadnego konfliktu, żadnej eskalacji, ale to przygotowują nam niestety jeden zbrodniarz Putin i drugi dyktator Łukaszenka - mówił w Polskim Radiu Białystok Aleś Zarembiuk.

Maciej Maciejewski, fot. Marcin Gliński

Maciej Maciejewski [wideo]

synoptyk
2.04.2024

"Na podstawie pomiarów, jakie są prowadzone przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wynika ewidentnie, że robi nam się coraz cieplej. Średnia roczna temperatura rośnie" - mówił w Polskim Radiu Białystok synoptyk Maciej Maciejewski.


Gen. Wiesław Kukuła, fot. Joanna Szubzda

gen. Wiesław Kukuła

szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego
29.03.2024

- Rosja przygotowuje się do wojny z NATO. To jest fakt. Pytanie, jak my to odbieramy i co robimy? Czy uważamy, że tego typu informacje nas straszą czy raczej są sygnałem do tego, żebyśmy się przygotowali. To, w jaki sposób Rosja zareaguje, zależy tylko i wyłącznie od naszych postaw - mówi gen. Wiesław Kukuła.

Monika Ksepko, fot. Sylwia Krassowska

Monika Ksepko [wideo]

psycholog z Białostockiego Centrum Onkologii i Hospicjum Proroka Eliasza
29.03.2024

- Nie da się uniknąć cierpienia. Natomiast my mamy tendencję do tego, żeby ułatwiać sobie życie i to jest naturalne, ale moje doświadczenie pokazuje, że na dłuższą metę unikanie nie zwalnia nas z cierpienia. W zasadzie odbiera nam możliwość przekonania się, że sobie poradzimy w takich trudnych chwilach - mówi psycholog.

Ks. Adam Anuszkiewicz, fot. Marcin Gliński

ks. Adam Anuszkiewicz [wideo]

wikariusz parafii pw. Ducha Świętego w Białymstoku, kapelan w zakładzie poprawczym, raper
28.03.2024

"Jezus, kiedy powoływał apostołów, powołał ich po to, aby "z nim byli i aby mógł ich posyłać". Gdy przestanę być z Bogiem, gdy przestanę adorować Najświętszy Sakrament, przestanę się modlić, swoje sprawy codzienne odnosić do wartości Ewangelii, do osoby Jezusa Chrystusa, to wtedy przegram" - mówił w Polskim Radiu Białystok ks. Adam Anuszkiewicz.


fot. Marcin Gliński

Wiesław Czołpiński [wideo]

nowy rektor Akademii Teatralnej w Warszawie
27.03.2024

"Na kandydatów nie możemy narzekać, a wręcz możemy się tym pochwalić. Ponieważ na kierunek aktorstwo w Warszawie z dwiema specjalnościami - dramatyczną i muzyczną - startuje 1200 kandydatów na 18 miejsc. A w Białymstoku też zbieramy przez ostatnie lata co najmniej 200 kandydatów na 15 miejsc" - mówił w Polskim Radiu Białystok nowy rektor Akademii Teatralnej w Warszawie prof. Wiesław Czołpiński.

Agnieszka Czyżewska-Jacquemet, fot. Polskie Radio Lublin

Agnieszka Czyżewska-Jacquemet [wideo]

prezeska Stowarzyszenia Grupa 17 z Polskiego Radia Lublin
26.03.2024

- Jesteśmy zobligowani wypełniać tę misję i to robimy najlepiej jak umiemy. My mamy to poczucie misji chyba wbudowane w geny dziennikarzy mediów publicznych i ciągle to realizujemy w nadziei, że te pieniądze spłyną - mówi o sytuacji w rozgłośniach regionalnych Polskiego Radia Agnieszka Czyżewska-Jacquemet.

Natalia Ściepancowa, fot. Marcin Gliński

Natalia Ściepancowa [wideo]

jedna z aktywistek białoruskiej diaspory w Białymstoku
25.03.2024

"Musimy dbać o nasz język i naszą białoruską kulturę. To jest ważne, żeby przetrzymać ten ciężki czas na wygnaniu" - mówiła w Polskim Radiu Białystok jedna z aktywistek białoruskiej diaspory w Białymstoku Natalia Ściepancowa.


foto: Monika Kalicka

Dorota Zawadzka i Grzegorz Zawadzki

autorzy książki "Werbel, czyli zrozumieć dzięcioły"
24.03.2024

Jeśli wybierzemy się teraz do lasu, jest duża szansa, że usłyszmy bębnienie czy też werblowanie... dzięciołów. Ale po co to robią? Ile razy na sekundę uderzają dziobem w drzewo? I czy mogą od tego dostać wstrząsu mózgu? A czy potrafią śpiewać? I co skrywają ich przepastne dziuple? Przeczytamy o tym w książce Doroty Zawadzkiej i Grzegorza Zawadzkiego "Werbel, czyli zrozumieć dzięcioły".

Maciej Wróbel, fot. własne

Maciej Wróbel [wideo]

przewodniczący sejmowej podkomisji ds. mediów i polityki audiowizualnej
22.03.2024

- Chcę jak najwięcej swojej wiedzy, energii poświęcić, żeby ta ustawa miała jak najlepsze założenia. Te najlepsze założenia to niezależne i dobrze sfinansowane media publiczne - mówi Maciej Wróbel.

fot. Marcin Gliński

prof. Małgorzata Bieńkowska [wideo]

dziekan Wydziału Socjologii Uniwersytetu w Białymstoku
21.03.2024

Dziś przypada 100 dni rządu Donalda Tuska. Z ostatniego sondażu wynika, że ankietowani za sukces koalicji 15 października uważają przede wszystkim odblokowanie pieniędzy z KPO. Tak uważa ponad 61 procent badanych. Większość Polaków dobrze też ocenia prowadzenie polityki zagranicznej.


Julita Olszewska, fot. Sylwia Krassowska

Julita Olszewska [wideo]

rolniczka z Podlasia
20.03.2024

"Nie zmieniamy stanowiska, idziemy do przodu" - mówi Julita Olszewska.

Jacek Słoma, fot. Sylwia Krassowska

Jacek Słoma [wideo]

rolnik z Krynek
20.03.2024

- Takie generalizowanie, że protestujemy tutaj przeciwko obywatelom jest nie w porządku postawieniem sprawy - tym bardziej, że my protestujemy także w imieniu konsumentów, w sprawie dobrej, zdrowej żywności - mówił na antenie Polskiego Radia Białystok Jacek Słoma.

Jacek Brzozowski, fot. Joanna Szubzda

Jacek Brzozowski [wideo]

wojewoda podlaski
19.03.2024

- Suwerenność kraju, stabilność na arenie międzynarodowej nie ma barw politycznych, tu powinna być zgoda ponad podziałami. W związku z tym wierzę w to, że ustawa o obronie cywilnej zostanie w sposób przemyślany przyjęta i wprowadzona w życie - mówi wojewoda.


fot. Sylwia Krassowska

prof. Marcin Moniuszko

rektor elekt UMB
18.03.2024

"Mamy nadzieję, że fakt wysokiej jakości kształcenia, którą możemy zaprezentować, będzie magnesem, który sprawi, że ci młodzi ludzie będą do nas przychodzili na studia" - mówi prof. Marcin Moniuszko.

Przemysław Tuchliński, fot. Joanna Szubzda

Przemysław Tuchliński

zastępca prezydenta Białegostoku
15.03.2024

- Mam nadzieję, że tę inwestycję będziemy mogli oddać do użytkowania przez mieszkańców 30 czerwca 2025 roku. Myślę, że nie będzie żadnych poślizgów - tak o nowej ulicy, która ma połączyć białostockie osiedle Bagnówka z Wygodą mówi Przemysław Tuchliński.

Leszek Mironiuk, fot. Joanna Szubzda

Leszek Mironiuk [wideo]

z Wojewódzkiego Inspektoratu Inspekcji Handlowej w Białymstoku
15.03.2024

- Jako konsumenci jesteśmy elementem rynku i nasze działania też go kształtują, więc im więcej osób korzysta z praw konsumenckich, tym bardziej wzrasta świadomość i sprzedawcy muszą bardziej stosować się do przepisów obowiązującego prawa - mówi Leszek Mironiuk.


fot. Marcin Gliński

prof. Daniel Boćkowski [wideo]

z Wydziału Stosunków Międzynarodowych UwB
14.03.2024

- Staliśmy się zwornikiem bezpieczeństwa całego NATO, bo wszelkie działania na wschodniej flance opierają się na Polsce. Znaleźliśmy się więc w nieciekawym miejscu w ciekawym czasie i to na pewno zaważyło na tym, że znaleźliśmy się w Stanach Zjednoczonych.

fot. Marcin Gliński

Krzysztof Bosak [wideo]

wicemarszałek Sejmu
13.03.2024

"Obronność nie polega na tym, że walczy się procentami PKB. Obronność polega na tym, że walczą konkretne jednostki sił zbrojnych, które mają konkretne zdolności obronne - wyposażenie, poziom wytrenowania i dowodzenia" - mówił w Polskim Radiu Białystok wicemarszałek Sejmu Krzysztof Bosak.

prof. Adam Bartnicki, fot. Barbara Sokolińska

prof. Adam Bartnicki [wideo]

dziekan Wydziału Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu w Białymstoku
12.03.2024

- To gest, który ma pokazywać, że sprawy bezpieczeństwa z punktu widzenia i Warszawy, i Waszyngtonu są ponad podziałami politycznymi i mają takie zostać - mówi o wspólnej wizycie prezydenta i premiera w Białym Domu prof. Adam Bartnicki.
źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok