Radio Białystok | Gość | prof. Adam Bartnicki [wideo] - z Uniwersytetu w Białymstoku

prof. Adam Bartnicki [wideo]

z Uniwersytetu w Białymstoku

20.02.2023, 08:19, akt. 25.02.2023, 17:04

"Wydaje mi się - tak obrazowo mówiąc, że Putin jest w sytuacji Adolfa Hitlera gdzieś tam w drugiej połowie 1944 roku, który liczy jeszcze swoje dywizje i siły, ale tak naprawdę wszyscy wiedzą, że tej wojny już nie można wygrać. I Rosja tę wojnę przegra." - mówił w Polskim Radiu Białystok profesor Adam Bartnicki.

prof. Adam Bartnicki, fot. Marcin Gliński
prof. Adam Bartnicki, fot. Marcin Gliński


0:00
0:00
Z Adamem Bartnickim rozmawia Adam Janczewski | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Wizyta amerykańskiego prezydenta Joe Bidena w Polsce – to bez wątpienia najważniejsze wydarzenie w tym tygodniu w naszym kraju i jedno z ważniejszych na świecie. Jakie słowa i deklaracje mogą paść w Warszawie i jakie powinny? O tym rozmawialiśmy z ekspertem ds. bezpieczeństwa - prof. Adamem Bartnickim z Uniwersytetu w Białymstoku.


Adam Janczewski: Na kilka dni przed rocznicą rosyjskiej napaści na Ukrainę prezydent Joe Biden ma odwiedzić Polskę. Jutro wyląduje w Warszawie. Co ta wizyta oznacza dla Ukrainy i co oznacza dla Polski? Czy z ust Joe Bidena w Polsce padną konkretne zapowiedzi, konkretne deklaracje?

Adam Bartnicki: Czekamy na te konkretne deklaracje, na twarde deklaracje. Od wielu miesięcy obracamy się w takiej atmosferze pewnych deklaracji, które mają paść, ale nie padają. Czekamy na konkretne rzeczy, czekamy na zwiększenie obecności amerykańskiej w Polsce i czekamy na duże, zapowiadane inwestycje amerykańskie. W przemysł zbrojeniowy, ale nie tylko. Czekamy oczywiście na twarde deklaracje dotyczące pomocy w finansowaniu budowy elektrowni jądrowej. Czekamy na zwiększenie pomocy materiałowej dla polskiej armii. My przekazujemy dużo dla Ukrainy no i oczekujemy od sojusznika, żeby w pewnych kwestiach nam pomógł.

W kwestii oczywiście przede wszystkim samolotów, przede wszystkim również broni pancernej.


Czy zwiększenie obecności wojsk amerykańskich również byłoby istotne, czy już jest ich wystarczająco dużo?

To jest zawsze istotne przy czym, żeby to było jasne - te wszystkie kwestie są ważne, ale dla nas na dzisiaj najważniejszą kwestią jest to, żeby Joe Biden zapowiedział, że Ameryka będzie twardo stała przy Ukrainie, że doprowadzi do zwycięskiego końca w tej wojnie. A szczególnie w kontekście tego, co słyszeliśmy podczas konferencji bezpieczeństwa w Monachium, widzimy że Francja i Niemcy w dalszym ciągu funkcjonują w takim przekonaniu, że Rosję oczywiście trzeba pokonać, ale tak, żeby się nie obraziła, mówiąc ironicznie.


Jakie deklaracje, a za nimi działania byłyby obecnie potrzebne Ukrainie?

Potrzebna jest broń pancerna, lotnictwo ale też rakiety dalekiego zasięgu. Tutaj jest i kwestia koncentracji wojsk rosyjskich na zapleczu, ale też instalacji rosyjskich chociażby na Krymie, które są poza zasięgiem wojsk ukraińskich.

Amerykanie sączą tę pomoc, zwiększają ją coraz bardziej. No ale tych kluczowych systemów w dalszym ciągu nie ma. A bez nich Ukraina tej wojny nie wygra. 


To jest to, czego byśmy sobie życzyli, ale czy faktycznie takich deklaracji z ust Joe Bidena możemy się spodziewać? Bo ubiegłoroczne przemówienie w Warszawie było - co tu dużo mówić - dość miałkie.

Ono miało trochę emocji. Ale to była zupełnie inna sytuacja. Proszę pamiętać, że nikt nie wiedział czy Ukraina w ogóle będzie się bronić. To nie jest tajemnicą, że strona polska przekonywała Amerykanów jeszcze w grudniu 2021 roku, potem w styczniu, potem zaraz po wybuchu wojny, że Ukraina będzie walczyć, czy może tę wojnę wygrać. Amerykanie to obserwowali. To oczywiście było jakaś jakieś wsparcie moralne dla Ukrainy. No ale to jest dla Polski - jako tego hubu logistycznego Ukrainy - no dzisiaj zupełnie inna sytuacja.

Dzisiaj Ukraina ma szansę wygrać. System bezpieczeństwa europejskiego się zmienia. Takie duże wojny powodują, że niektóre państwa mają swoje okienka geopolityczne. Mogą po prostu pójść wyżej w systemie, a inne państwa upadają. Polska wykorzystała swoje 5 minut jak na razie bardzo dobrze i sama ta wizyta Joe Bidena pokazuje, że Polska jest centralnym, kluczowym elementem systemu sojuszniczego państw zachodnich.


Prezydent Joe Biden w ciągu roku ponownie złożył wizytę w Polsce. Nie zrobił tego chociażby w Niemczech. Czy można z tego wnioskować, że Amerykanie widzą nas jako nowego lidera sojuszu w Europie, czy po prostu to jest kwestia strategicznej lokalizacji naszego kraju, a interesy i partnerstwo wciąż są i po wojnie będą tam, gdzie jest silna gospodarka?

Za wcześniej o tym mówić. Z pewnością koncepcją amerykańską była oparcie się na dwóch głównych państwach wiodących. Nad dalekim wschodzie to jest Japonia, w Europie miały być to Niemcy. Niemcy prowadziły swoją własną grę. My o tej grze też wielokrotnie mówiliśmy, że kontakty z Rosją są niebezpieczne. 

Niemcy sabotowały wręcz pewne działania dotyczące wzmacniania flanki wschodniej. Niemcy nie chciały drażnić Rosji i Niemcy były zorientowane na współpracę z Rosją. No to się oczywiście zmienia. Dzisiaj Niemcy deklarują, że zrozumiały pewne kwestie. Działania będą szły, ponieważ wszystkie państwa będą się chciały przełączyć do obozu zwycięzców. Również Niemcy i Francja oczywiście. 

Zresztą Niemcy bardzo dużo straciły jeśli chodzi o prestiż przede wszystkim. Dzisiaj Europa środkowo-wschodnia nie orientuje się tak na Berlin jak to miało miejsce wcześniej. Dzisiaj najważniejsze jest bezpieczeństwo, a Niemcy tego bezpieczeństwa po prostu nie dają.


Tyle Niemcy, a co my?

Niemniej Niemcy w dalszym ciągu są najsilniejszym państwem na zachodzie. Jeśli będą realizowali agendę amerykańską, to tak - będą dalej państwem wiodącym. Przy czym Amerykanie mogą wzmacniać swoją obecność - nie mówię tylko militarnie, ale też politycznie w Polsce, żeby mieć pełną kontrolę nad sojusznikiem.


Przydałaby się też chociażby za tym inwestycja w gospodarkę naszą, ale to już inna kwestia. W odpowiedzi na wizytę Joe Bidena w Warszawie Władimir Putin ma jutro wygłosić orędzie do zgromadzenia federalnego. Analitycy między innymi na The Moscow Times przewidują, że może zmienić on podczas tego orędzia status wojny na Ukrainie ze specjalnej operacji wojskowej na operację antyterrorystyczną, która jest w rosyjskim prawie jasno sformułowana. Co dokładnie może oznaczać to dla wojny na Ukrainie?

To nic nie będzie oznaczało. Władimir Putin tę wojnę już przegrał. Tu już się nic wielkiego nie zmieni. Oczywiście jeszcze będzie "morze" krwi, wielkie straty z obu stron, ale wcześniej czy później Rosja tę wojnę przegra. Wydaje mi się - tak obrazowo mówiąc, że Putin jest w sytuacji Adolfa Hitlera gdzieś tam w drugiej połowie 1944 roku, który liczy jeszcze swoje dywizje i siły, ale tak naprawdę wszyscy wiedzą, że tej wojny już nie można wygrać. I Rosja tę wojnę przegra.

Więc wydaje mi się, że takie sygnały są raczej wysyłaniem dyskretnych komunikatów "rozmawiajcie ze mną". Ale też to co mówią Chiny - że przedstawi jakiś program pokojowy - no właśnie - to co mówi Francja i Niemcy, że tej Rosji nie wolno upokorzyć, nie wolno jej dobić. To są takie sygnały, że jakieś rozmowy pokojowe za niedługi czas mogą się rozpocząć.


Dużo mówi się o przywiązaniu Rosjan i Putina do symboliki, do daty. Czyli rozumiem, że tutaj 24 lutego na symbolikę nie ma co liczyć Władimir Putin? Bo nie ma po prostu czym tego symbolu odegrać. 

Tym symbolem miało być zdobycie Bachmutu. Ale Rosjanom ta pierwsza faza operacji najwyraźniej nie wychodzi. 


Przywódca białoruskiego reżimu Aleksander Łukaszenka zapowiedział, że jest gotów walczyć razem z Rosjanami tylko w przypadku ataku na Białoruś. Czy to jest kolejna lawiracja Łukaszenki? Kolejna próba bycia zachowawczym? Czy jednak może jest to próba albo początek jakiejś prowokacji, która miałaby wmieszać białoruskie wojsko w tę wojnę?

Aleksander Łukaszenka od roku kluczy i od roku nie dał się wmanewrować w tę wojnę. Oczywiście - jak się nie dał wmanewrować rok temu, czy w kwietniu tego roku, to tym bardziej unika tej wojny obecnie. No bo wie jak ta wojna przebiega.

I oczywiście wie, że status Białorusi będzie się rozstrzygał na Ukrainie. Więc w wypadku klęski Rosji, przy ewentualnej agresji bezpośredniej białoruskiej na Ukrainę, wiadomo że to jest koniec jego prezydentury.


| red: mag, sk


Przeczytaj, zanim skomentujeszZNAJDŹ NAS

Jawor – u źródeł kultury

REKLAMA
NieTeatr ZALIA

REKLAMA
OiFP DYPTYK WIELKANOCNY: VIA CRUCIS/CAVALLERIA RUSTICANA
Dariusz Budrowski, fot. Joanna Szubzda

Dariusz Budrowski [wideo]

prezes Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości
24.03.2023

- Pieniądze z nowego unijnego budżetu są dla przedsiębiorców, którzy chcą wdrażać innowacyjne rozwiązania. To nie oznacza, że inicjatywy muszą się opierać na oryginalnych pomysłach, muszą być jedynie nowością w ich firmach.

Patrycja Maliszewska, fot. Sylwia Krassowska

Patrycja Maliszewska [wideo]

zawodniczka Juvenii Białystok i reprezentantka Polski w short tracku
23.03.2023

Przez wiele lat była łyżwiarką Juvenii Białystok i reprezentowała Polskę na najważniejszych imprezach w short tracku. Patrycja Maliszewska kończy bogatą karierę sportową.

Cezary Kaźmierczak, fot. Sylwia Krassowska

Cezary Kaźmierczak [wideo]

prezes Związku Przedsiębiorców i Pracodawców
22.03.2023

"Na zachodniej Ukrainie wojny nie ma. Tam się w zasadzie relokował cały biznes ze wschodu Ukrainy albo znaczna część biznesu. Tam powoli już można zacząć działać" - mówi Cezary Kaźmierczak.


Błażej Poboży, fot. Sylwia Krassowska

Błażej Poboży [wideo]

wiceminister spraw wewnętrznych i administracji
21.03.2023

- Wiosną nie spodziewamy się większej liczby migrantów. Dzięki zaporze i patrolom Straży Granicznej udaremniane są te nielegalne przekroczenia - mówi Błażej Poboży.

Daniel Czyżewski

Daniel Czyżewski [wideo]

z portalu Energetyka24
20.03.2023

Polska wciąż powinna rozwijać sieć gazowniczą w poszczególnych regionach, bo zapotrzebowanie na gaz w najbliższej dekadzie nie zmniejszy się - ocenia Daniel Czyżewski.

fot. Marcin Gliński

Mirosław Wojciuk i Romuald Rakowski

z zespołu Błękitny Nosorożec
18.03.2023

- W warstwie muzycznej, staramy się, aby każda płyta była w miarę różnorodna. Nie trzymamy się schematów punkowych. Wtrącamy trochę reggae, metalu, chociaż nie jesteśmy kapelą stricte metalową. Po latach można powiedzieć, że mamy taki własny styl - to nie jest tylko post punk albo punk rock - mówią muzycy z zespołu Błękitny Nosorożec.


Źródło: Główny Inspektorat Transportu Drogowego, gov.pl

Alvin Gajadhur

główny inspektor transportu drogowego
17.03.2023

Trwają masowe kontrole w firmach transportowych. - Sprawdzamy przedsiębiorców z Białegostoku, Białej Podlaskiej, Poznania, Częstochowy i Wrocławia - wytypowaliśmy firmy, które prawdopodobnie dysponują kapitałem białoruskim lub rosyjskim.

prof. Adam Bartnicki, fot. Joanna Szubzda

prof. Adam Bartnicki [wideo]

ekspert ds. bezpieczeństwa z Wydziału Prawa Uniwersytetu w Białymstoku
17.03.2023

"Akcje dywersyjne mają to do siebie, że nie bardzo wiemy, kto tego dokonał. Coś wylatuje w powietrze, jest jakiś zamach, ale nie wiemy, kto za tym stoi. Możemy się domyślać, ale bez twardych dowodów trudno też żądać od NATO deklaracji, że wypełni artykuł 5. Traktatu Północnoatlantyckiego" - mówi prof. Adam Bartnicki.

prof. Robert Ciborowski, fot. Joanna Szubzda

prof. Robert Ciborowski [wideo]

ekonomista, rektor Uniwersytetu w Białymstoku
16.03.2023

- Jeśli nic wielkiego się nie wydarzy, jeśli nie pojawi się jakiś czarny łabędź, który nagle zmieni trajektorię naszego codziennego życia, to raczej jest to szczyt inflacji.


fot. Beata Włostowska

Beata Włostowska

nauczycielka z Zespołu Szkół Zawodowych nr 5 w Białymstoku, laureatka konkursu "Zawodowiec Roku 2022"
15.03.2023

To nauczyciele, którzy wyróżniają się pasją, zaangażowaniem i profesjonalizmem, a także wspierają uczniów w rozwijaniu ich zawodowych zainteresowań. Poznaliśmy zwycięzców ogólnopolskiego konkursu "Zawodowiec Roku 2022" w 52 dziedzinach, organizowanego m.in. przez Ministerstwo Edukacji i Nauki. Wśród nagrodzonych jest nauczycielka z Zespołu Szkół Zawodowych nr 5 w Białymstoku - Beata Włostowska.

Leszek Mironiuk, fot. Sylwia Krassowska

Leszek Mironiuk [wideo]

rzecznik Wojewódzkiego Inspektoratu Inspekcji Handlowej w Białymstoku
15.03.2023

"Konsument może w każdy możliwy sposób udowadniać, że dokonał zakupu tego towaru u sprzedawcy. Paragon nie jest wymagany. Jeżeli dokonaliśmy zakupu w tym sklepie, a sprzedawca pamięta o tym, powinien taką reklamację rozpatrzyć" - mówi Leszek Mironiuk.

Mateusz Marciniak, fot. Joanna Szubzda

Mateusz Marciniak [wideo]

ekspert finansowy
14.03.2023

Raty kredytu będą zamrożone przez 10 lat - to zakłada rządowy program Pierwsze Mieszkanie. Jakie warunki trzeba spełnić, żeby z niego skorzystać?


płk Jarosław Kowalewski, fot. Sylwia Krassowska

płk Jarosław Kowalewski

szef Ośrodka Zamiejscowego w Białymstoku Centralnego Wojskowego Centrum Rekrutacji
13.03.2023

- Targi będą kompleksowym sposobem informowania o Siłach Zbrojnych i dostępnych formach służby wojskowej - mówi płk Jarosław Kowalewski o I Wojskowych Targach Służby i Pracy w Wysokiem Mazowieckiem.

Maksymilian Dura, źródło: defence24.pl

Maksymilian Dura [wideo]

komandor porucznik rezerwy Marynarki Wojennej, ekspert portalu Defence24.pl
13.03.2023

"Zdobywanie miast jest zawsze bardzo krwawe" - mówi Maksymilian Dura.

ks dr. Jan Dohnalik, źródło: parafiamichal.pl

ks. dr Jan Dohnalik

z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, współpracownik Centrum Ochrony Dziecka
10.03.2023

- To co jest na pewno ważne w tym filmie i co stawia nam pytania - jako tym, którzy się zajmują ochroną dzieci i młodzieży - to, że rzeczywiście redaktor dotarł do niektórych osób skrzywdzonych. To jest zawsze pytanie, czy my robimy wystarczająco, żeby do nich dotrzeć, żeby im pomóc; ale to jest pytanie dla nas, a nie dla Jana Pawła II - mówi ks. dr Jan Dohnalik


prof. Jerzy Kopania, fot. Joanna Szubzda

prof. Jerzy Kopania [wideo]

filozof, etyk
10.03.2023

- Ta cała sprawa, obok wydźwięku moralnego i czysto historycznego, czegoś, co trzeba wyjaśnić, ma też aspekt polityczny i jest wyraźnie rozgrywana politycznie - tak o reakcjach po reportażu na temat Jana Pawła II mówi profesor Kopania.

Stanisław Żaryn, źródło: www.gov.pl

Stanisław Żaryn

pełnomocnik rządu ds. bezpieczeństwa przestrzeni informacyjnej Rzeczpospolitej
9.03.2023

- Możemy zauważyć pewne typowe sposoby oddziaływania Rosji na Polskę. Przede wszystkim eksploatowane są wszystkie działania, które mają poróżnić Polaków i Ukraińców.

Małgorzata Wenclik i Marta Siemieniuk, fot. Barbara Sokolińska

Małgorzata Wenclik i Marta Siemieniuk

ze Stowarzyszenia 100-lecie kobiet i z Fundacji Rozwoju Demokracji Lokalnej oddział w Białymstoku
8.03.2023

8 marca inauguruje działalność Podlaska Rada Kobiet. W jej skład wejdzie 17 przedstawicielek m.in. świata nauki czy medycyny.


Robert Flisiak, fot. Monika Kalicka, archiwum

prof. Robert Flisiak [wideo]

kierownik Kliniki Chorób Zakaźnych i Hepatologii Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku, prezes Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych
7.03.2023

"Covid-19 to jest już zupełnie inna choroba. Mam wątpliwości czy powinniśmy nadal używać określenia Covid-19. Pacjenci, których w tej chwili mamy, to już nie są pacjenci z zagrożeniem życia" - mówił w Radiu Białystok profesor Robert Flisiak.

fot. Marcelina Markowska

Jacek Babiel

doradca i konsultant wyborczy
7.03.2023

- W marketingu politycznym możemy powiedzieć, że staranie się o to, żeby wejść na listę wyborczą, czasami jest związane z walką we własnym środowisku wyborczym czy po prostu w regionie - mówi Jacek Babiel.

fot. Joanna Szubzda

Anna Zdanowicz

psychoterapeutka i psycholożka
6.03.2023

- Może pojawić się poczucie winy, bo ta rodzina, jak mówią mieszkańcy Choroszczy, prezentowała się jako bardzo otwarta, wzorowa, a okazało się, że coś było nie tak - mówi Anna Zdanowicz.


Dariusz Piontkowski, fot. Joanna Szubzda

Dariusz Piontkowski [wideo]

wiceminister edukacji i nauki
6.03.2023

- To już ostatnia zmiana przed tegorocznym egzaminem maturalnym. Zostało stosunkowo niewiele czasu, więc chyba już nie ma sensu wprowadzać dalszych, głębszych zmian - mówi wiceminister.

Michał Osyda, fot. Sylwia Krassowska

Michał Osyda

założyciel formacji OSYDA
4.03.2023

Zadzwonił do mnie Artur Urbanowicz i zapytał, czy byłbym gotów napisać utwór, który ilustrowałby muzycznie jego powieść "Grzesznik". Lubię wyzwania, więc się zgodziłem. Trochę nie miałem wyobrażenia, jak napisać piosenkę o książce, ale po przeczytaniu wersji przed drukiem, miałem już cały utwór w głowie - wspomina Michał Osyda.

Krzysztof Jurgiel, fot. Joanna Szubzda

Krzysztof Jurgiel [wideo]

były minister rolnictwa, europoseł
3.03.2023

- Mamy w magazynach obecnie około 50 proc. zbóż przed sezonem i żeby to sprzedać, to trzeba zmniejszyć koszty. Rząd złożył wniosek do Brukseli o dopłaty.


Marcin Wiącek, źródło: bip.brpo.gov.pl/fot. G. Krzyżewski

Marcin Wiącek [wideo]

Rzecznik Praw Obywatelskich
2.03.2023

"Warunki, w jakich funkcjonują polskie ośrodki penitencjarne, odbiegają od tych, które powinny być standardem w państwach europejskich. W szczególności mam na myśli powierzchnię przypadającą na jedną osobę osadzoną. Jest ona zdecydowanie zbyt mała" - mówi Marcin Wiącek.

Andrzej Vilk, źródło: archiwum prywatne

Andrzej Vilk

Kierownik Działu Legalizacji Zatrudnienia w Grupie Progres
2.03.2023

"Jeżeli jest dla nich praca, to cudzoziemcy czują potrzebę przeprowadzenia się do mniejszych ośrodków, mniejszych miast" - mówi Andrzej Vilk z Grupy Progres.

dr Marek Jedynak, fot. Joanna Szubzda

dr Marek Jedynak [wideo]

dyrektor białostockiego oddziału IPN
1.03.2023

- Ich sposób walki, działalność w podziemiu niepodległościowym to była próba podtrzymania państwowości polskiej w taki sposób, w jaki tylko byli w stanie - mówi o Żołnierzach Wyklętych dr Marek Jedynak.


Bartosz Szolc, fot. Barbara Sokolińska

Bartosz Szolc [wideo]

organizator Białostockiego Marszu Pamięci Żołnierzy Wyklętych
28.02.2023

- Nie wszyscy zdają sobie sprawę, kim byli Żołnierze Wyklęci. Dlatego właśnie 1 marca maszerujemy - mówił na antenie Polskiego Radia Białystok Bartosz Szolc.

źródło: www.bialystok.tvp.pl

Agnieszka Giełażyn-Sasimowicz

dyrektor białostockiego ośrodka Telewizji Polskiej
27.02.2023

"Wiosna w TVP 3 Białystok to przede wszystkim informacje. Stawiamy na informacje lokalne co godzinę. Od godziny 10:30 do 21:30. Chcemy być jak najbliżej naszych widzów" - mówi Agnieszka Giełażyn-Sasimowicz.

Roman Czepe, fot. Joanna Szubzda

Roman Czepe [wideo]

wicestarosta powiatu białostockiego
27.02.2023

- Liczymy na to, że będzie pochylenie się nad naszym stanowiskiem i wskazanie zapisu, który rzeczywiście budzi kontrowersje - mówi wicestarosta o stanowisku rady powiatu białostockiego ws. Karty LGBT.


Artur Szabałowski, Tomasz Staranowicz, Mariusz Bienasz i Robert Czerski, fot. Marcin Gliński

Artur Szabałowski, Tomasz Staranowicz, Mariusz Bienasz i Robert Czerski

zespół Bad Falcon, laureaci konkursu Niebieski Mikrofon - Muzyczna Nagroda Polskiego Radia Białystok
25.02.2023

- Po Niebieskim Mikrofonie jeszcze się nie spotkaliśmy, nie mieliśmy żadnej próby, ale na gorąco rozmawialiśmy o teledysku. Na pewno w planach mamy teledysk do piosenki "Klątwa" - mówił w Radiu Białystok Tomasz Staranowicz z zespołu Bad Falcon.

Wojciech Konończuk, fot. Joanna Szubzda (archiwum)

Wojciech Konończuk

dyrektor Ośrodka Studiów Wschodnich
24.02.2023

- To nie jest wojna o charakterze lokalnym, regionalnym. To jest wojna, która zdeterminuje porządek europejski, z wpływem także na porządek światowy - mówi w rocznicę inwazji Rosji na Ukrainę dyrektor Ośrodka Studiów Wschodnich Wojciech Konończuk.

Marek Ławreszuk, fot. Joanna Szubzda

Marek Ławreszuk

z zespołu Czeremszyna - laureata plebiscytu Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok
24.02.2023

- Ta nagroda była dla nas bardzo dużą niespodzianką. Zespoły, które grają podobną muzykę do nas i będą planowały w przyszłych latach startować w Niebieskim Mikrofonie, niech się nie wahają - warto!


Przemek Piotrowski, fot. Joanna Szubzda

Przemek Piotrowski

laureat konkursu Niebieski Mikrofon - Muzyczna Nagroda Polskiego Radia Białystok
23.02.2023

- Niebieski Mikrofon przede wszystkim daje cenne doświadczenie. Poznałem wielu ciekawych artystów, wiele zespołów, dostałem masę motywacji i zastrzyk finansowy.

prof. Maciej Perkowski, fot. Joanna Szubzda

prof. Maciej Perkowski [wideo]

z Wydziału Prawa Uniwersytetu w Białymstoku
23.02.2023

- Deklaracja liderów Bukaresztańskiej Dziewiątki to sygnał polityczny, który pokazuje jedność i usuwa wątpliwości wobec Rosji, na przykład w kwestiach gospodarczych.

Jakub Jasiukiewicz, Michał Babik, Piotr Klepacki, Miłosz Gładyszewski, fot. Sylwia Krassowska

Jakub Jasiukiewicz, Michał Babik, Piotr Klepacki, Miłosz Gładyszewski

zespół Five Stages of Grief, finaliści 4. edycji konkursu "Niebieski Mikrofon - Muzyczna Nagroda Polskiego Radia Białystok"
22.02.2023

"To był duży stres, bo jesteśmy młodym zespołem, za nami dopiero drugi konkurs, ale nikt nie chciał zawieść. Bardzo się cieszymy, że wygraliśmy Niebieski Mikrofon" - mówi Michał Babik.
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok