Radio Białystok | Gość | Wojciech Konończuk - dyrektor Ośrodka Studiów Wschodnich

Wojciech Konończuk

dyrektor Ośrodka Studiów Wschodnich

24.02.2023, 07:35, akt. 11:21

- To nie jest wojna o charakterze lokalnym, regionalnym. To jest wojna, która zdeterminuje porządek europejski, z wpływem także na porządek światowy - mówi w rocznicę inwazji Rosji na Ukrainę dyrektor Ośrodka Studiów Wschodnich Wojciech Konończuk.

Wojciech Konończuk, fot. Joanna Szubzda (archiwum)
Wojciech Konończuk, fot. Joanna Szubzda (archiwum)


0:00
0:00
Z Wojciechem Konończukiem rozmawia Renata Reda | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Inwazja Rosji na Ukrainę trwa już rok. Przez ten czas wojska najeźdźcy spustoszyły dużą część kraju, zginęły tysiące osób.

Rosyjska agresja spowodowała największy kryzys uchodźczy w Europie od czasów II wojny światowej.

Na ten temat z dyrektorem Ośrodka Studiów Wschodnich Wojciechem Konończukiem rozmawia Renata Reda.
Renata Reda: Rok temu obudziliśmy się w nowej rzeczywistości. Wielu zachodnich przywódców poniosło porażkę w ocenie Rosjan. Jaka staje się i w jakim kierunku zmierza Europa?


Wojciech Konończuk: To wszystko będzie zależało od wyniku tej wojny. To nie jest wojna o charakterze lokalnym, regionalnym. To jest wojna, która zdeterminuje porządek europejski, z wpływem także na porządek światowy.

Stawka tej wojny jest oczywiście ogromna. To, jak będzie wyglądał także system polityczny w Unii Europejskiej, na kontynencie europejskim będzie zależało od tego, kto tę wojnę wygra i jakie będą konsekwencje tej wojny.


A na ile Europa zachowa jedność? Stanowisko Niemiec jeżeli chodzi o kwestie militarne znacząco się już zmienia, natomiast Węgry utrzymują dobre relacje i z Moskwą, i z Białorusią.


Węgry są problemem, ale nie są głównym problemem. Myślę, że ta jedność, o której pani wspomniała, ona jest bardzo ważna bo to było coś, co było dla Rosji jednym z wielu rzeczy nieoczekiwanych na początku tej wojny, jednak Moskwa się spodziewała tego, że nie będzie takiego wsparcia ze strony Zachodu, zarówno Stanów Zjednoczonych, jak i Unii Europejskiej.

Więc to, że my tę jedność mimo różnych problemów, trudnych dyskusji cały czas utrzymujemy, to jest oczywiście bardzo dobry sygnał, natomiast pytanie, na które cały czas nie mamy jasnej odpowiedzi – czy w dalszym ciągu uda się tę jedność utrzymać.

Putin liczy na to, że tym najsłabszym linkiem w tej wojnie będzie wsparcie przyszłe wsparcie Zachodu dla Ukrainy, że ono spadnie, co pozwoli Rosji wygrać wojnę.


Jaka jest szansa, że zmieni się stosunek Rosjan do tej wojny, jeśli cały czas słyszą, że jest to wojna z NATO?


Myślę, że taka szansa jest, chociaż tutaj oczywiście pytanie jest o skalę. Wydaje mi się, że im dłużej ta wojna będzie trwała, tym w większym stopniu Rosjanie będą odczuwali jej wpływ, np. życie żołnierzy rosyjskich – Ukraińcy mówią o ponad 145 tysiącach już zabitych żołnierzy rosyjskich na froncie. Efekt ekonomiczny sankcji, spadek poziomu życia, postępująca demodernizacja Rosji, gospodarki rosyjskiej w związku z sankcjami ekonomicznymi. To jest coś, co będzie miało wpływ życie społeczeństwa rosyjskiego.

Pytanie, jaka część Rosjan będzie z tego wyciągać konsekwencje mówiące „po co nam ta wojenna awantura”, jaka część Rosjan będzie obwiniała Putina, głównego winowajcę. Ja wielkim optymistą nie jestem, uważam, że Kreml jednak utrzymuje cały czas kontrolę nad sytuacją wewnętrzną. Jeśli miałoby dojść do daleko idącej destabilizacji, to musiałoby być efektem serii porażek na froncie.


To co może zatrzymać Rosję w tej wojnie?


Sankcje jej nie zatrzymają. Sankcje są bardzo ważne, natomiast Rosja może zostać zatrzymana wyłącznie na polu boju, to jest jasne od pierwszych godzin tej wojny. Ukraina w dalszym ciągu potrzebuje dodatkowych dostaw, szczególnie systemów artyleryjskich, także czołgów. Nasze długie dyskusje na temat dostaw niemieckich leopardów – one są ważne, ale te dostawy będą niewystarczające – mówimy o dwóch kompaniach, czyli kilkudziesięciu sztukach – to wielkiej różnicy na froncie nie zrobi.

Ukraina jest w stanie tę wojnę wygrać. Warunkiem niezbędnym do tego są wzmocnione dostawy zachodnich systemów także amunicji, Ukraińcy wykorzystują gigantyczne ilości amunicji codziennie i bez tego oni oczywiście nie będą w stanie wojny kontynuować. Więc pamiętajmy, że Ukraina się już przestawia na systemy obrony produkcji zachodniej i bez ich dalszych, trwałych, zwiększonych dostaw ta wojna się dla niej potencjalnie dobrze nie skończy.


A jak długo Zachód będzie w stanie robić te dostawy broni na Ukrainę?


Myślę, że wszyscy mamy nadzieję, że tak długo, jak to będzie niezbędne. Bardzo ważny sygnał wysłał prezydent Biden poprzez jego wizyty i w Kijowie, i w Warszawie, kiedy powiedział, że Stany Zjednoczone stoją przy Ukrainie i to się nie zmieni, że Rosjanie tę wojnę przegrają. Tutaj te nastroje w elitach zachodnich, w społeczeństwach zachodnich, są pogarszające się dla Ukrainy, także w Stanach Zjednoczonych – co do tego nie ma żadnych złudzeń, jednak pewne znaczące koszty wspierania militarnego, finansowego, humanitarnego świat zachodni ponosi. Natomiast mam nadzieję, patrząc na różne dyskusje w kręgach politycznych, że cały czas przejawia zrozumienie tego, co jest stawką tej wojny.


Dlaczego Rosjanie, przecież też tak doświadczeni przez wojny nie liczą się z wielotysięcznymi stratami na froncie?


Dlatego, że Putin rozumie, że to jest także wojna o przyszłość jego władzy w Rosji. On sobie inaczej tę wojnę zaplanował, on miał nadzieję, że ona będzie krótka. Kompletnie nie docenił, zignorował przeciwnika i ponosi tego konsekwencje, a wraz z nim oczywiście całe społeczeństwo. Więc on wie, że potencjalna porażka rosyjska w tej wojnie będzie miała dla niego opłakane skutki, ale też zarazem on liczy na to, że on jest cały czas w stanie tę wojnę wygrać.

Jego wystąpienie z 21 lutego bardzo jasno pokazuje, że on mówi, zwracając się do Rosjan, ale także do Zachodu, że nie zrobimy ani kroku do tyłu, wojna będzie trwała aż do zwycięskiego dla Rosji końca.


Od tygodni mówi się o wielkiej rosyjskiej ofensywie w Ukrainie. Jaka jest teraz sytuacja na froncie?


Myślę, że ta ofensywa już trwa. Jeśli weźmiemy pod uwagę straty rosyjskie, codziennie Ukraińcy raportują, jak one są wysokie, to jest najczęściej około tysiąca, czasami nawet ponad tysiąca żołnierzy dziennie. To jest znaczący wzrost w porównaniu do sytuacji, kiedy linia frontu zatrzymała się mniej więcej w tym samym miejscu około października. Nie ma od tego czasu przesunięć znaczących ani w jedną, ani w drugą stronę.

Te straty rosyjskie notowane w ostatnich dniach są zdecydowanie największe, więc także to każe Ukraińcom sądzić, że Rosjanie już przystąpili do tej ofensywy, natomiast pytanie, w jakim stopniu będzie ona miała szansę powodzenia. I to znowu będzie uzależnione od tego, czy Ukraińcy będą mieli się czym bronić.


W opublikowanym dziś dokumencie chiński rząd wezwał Rosję i Ukrainę do wznowienia dialogu i odrzucił wszelkie próby użycia broni jądrowej. Jaką rolę w tej wojnie, w pana ocenie, spełnią Chiny?


Negatywną. Od samego początku negatywną, Chińczycy próbują się pokazywać na świecie jako państwo neutralne, ale de facto oni nie są neutralni. Ten program, bo to trudno planem pokojowym nazywać – plan pokojowy jest wtedy, kiedy strona zanim go upubliczni, to jakoś negocjuje z jedną i z drugą stroną – Chińczycy grają jednoznacznie po stronie rosyjskiej, zdają sobie sprawę, w jak trudnej sytuacji jest Rosja. Chińczycy nie chcą przegranej Rosji w tej wojnie.

Proszę też zwrócić uwagę na słowa, jakich oni używają. Tam jest mowa o wojnie, agresji, ale nie wiadomo, kto na kogo napadł. Tam jest mowa na przykład o kwestii zdjęcia sankcji nałożonych na Rosję, więc mam wrażenie, że Chińczycy chyba trochę przekalkulowali, a zarazem Ukraińcy nie potraktują tych propozycji chińskiej poważnie.


Czy w związku z tym stosunek Chińczyków do wojny w Ukrainie powinien wywoływać u nas jakieś obawy?


Myślę, że tylko w sytuacji takiej, jeśli Chiny zaczną dostarczać broń Rosji. Tego póki co nie robią, co jakiś czas Amerykanie ostrzegają Pekin przed takim krokiem. Mamy przecieki z wczoraj z mediów amerykańskich i niemieckich mówiące o tym, że trwają, czy finalizują się negocjacje rosyjsko-chińskie w sprawie budowy fabryki chińskich dronów wojennych w Rosji. To byłby bardzo zły sygnał, ale z drugiej strony potrafię sobie też wyobrazić sytuację, że Chińczycy jednak zaczną tę broń dostarczać jeśli to będzie niezbędne dla uratowania Rosji.

To będzie miało oczywiście konsekwencje w formie sankcji zachodnich, nowych sankcji nałożonych na Pekin.


Jakiego rodzaju zwycięstwo muszą Ukraińcy odnieść, by można było zakończyć wojnę? Bo wszyscy jesteśmy pewni co do tego, że to musi być zwycięstwo Ukrainy.


To jest bardzo trudne pytanie jak sobie Ukraińcy wyobrażają zwycięstwo. Dla nich to jest odnowienie integralności terytorialnej na całym terytorium Ukrainy, uznane międzynarodowo, czyli powrót do status quo sprzed roku 2013, sprzed aneksji Krymu.

Myślę, że na tym etapie Ukraińcy już obronili swoją niepodległość. Pytanie jest w jakich granicach ta niepodległość będzie istniała. Trzeba też pamiętać o gigantycznej cenie, jaką oni cały czas płacą za tę walkę. To jest życie cywilów, życie żołnierzy, zresztą dokładnych strat ukraińskich nie znamy. Więc myślę, że Ukraińcy są na tyle zdeterminowani, zdają sobie sprawę, że to jest dla nich wojna o być albo nie być suwerennego państwa, ale także życia sporej części narodu. Akurat jeśli chodzi o determinację Ukraińców do walki to jestem spokojny.

| red: bs


Przeczytaj, zanim skomentujeszZNAJDŹ NAS

Jawor – u źródeł kultury

REKLAMA
OiFP KONCERT DYPLOMANTÓW

REKLAMA
NieTeatr ZALIA

REKLAMA
OiFP DYPTYK WIELKANOCNY: VIA CRUCIS/CAVALLERIA RUSTICANA
Dariusz Budrowski, fot. Joanna Szubzda

Dariusz Budrowski [wideo]

prezes Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości
24.03.2023

- Pieniądze z nowego unijnego budżetu są dla przedsiębiorców, którzy chcą wdrażać innowacyjne rozwiązania. To nie oznacza, że inicjatywy muszą się opierać na oryginalnych pomysłach, muszą być jedynie nowością w ich firmach.

Patrycja Maliszewska, fot. Sylwia Krassowska

Patrycja Maliszewska [wideo]

zawodniczka Juvenii Białystok i reprezentantka Polski w short tracku
23.03.2023

Przez wiele lat była łyżwiarką Juvenii Białystok i reprezentowała Polskę na najważniejszych imprezach w short tracku. Patrycja Maliszewska kończy bogatą karierę sportową.

Cezary Kaźmierczak, fot. Sylwia Krassowska

Cezary Kaźmierczak [wideo]

prezes Związku Przedsiębiorców i Pracodawców
22.03.2023

"Na zachodniej Ukrainie wojny nie ma. Tam się w zasadzie relokował cały biznes ze wschodu Ukrainy albo znaczna część biznesu. Tam powoli już można zacząć działać" - mówi Cezary Kaźmierczak.


Błażej Poboży, fot. Sylwia Krassowska

Błażej Poboży [wideo]

wiceminister spraw wewnętrznych i administracji
21.03.2023

- Wiosną nie spodziewamy się większej liczby migrantów. Dzięki zaporze i patrolom Straży Granicznej udaremniane są te nielegalne przekroczenia - mówi Błażej Poboży.

Daniel Czyżewski

Daniel Czyżewski [wideo]

z portalu Energetyka24
20.03.2023

Polska wciąż powinna rozwijać sieć gazowniczą w poszczególnych regionach, bo zapotrzebowanie na gaz w najbliższej dekadzie nie zmniejszy się - ocenia Daniel Czyżewski.

fot. Marcin Gliński

Mirosław Wojciuk i Romuald Rakowski

z zespołu Błękitny Nosorożec
18.03.2023

- W warstwie muzycznej, staramy się, aby każda płyta była w miarę różnorodna. Nie trzymamy się schematów punkowych. Wtrącamy trochę reggae, metalu, chociaż nie jesteśmy kapelą stricte metalową. Po latach można powiedzieć, że mamy taki własny styl - to nie jest tylko post punk albo punk rock - mówią muzycy z zespołu Błękitny Nosorożec.


Źródło: Główny Inspektorat Transportu Drogowego, gov.pl

Alvin Gajadhur

główny inspektor transportu drogowego
17.03.2023

Trwają masowe kontrole w firmach transportowych. - Sprawdzamy przedsiębiorców z Białegostoku, Białej Podlaskiej, Poznania, Częstochowy i Wrocławia - wytypowaliśmy firmy, które prawdopodobnie dysponują kapitałem białoruskim lub rosyjskim.

prof. Adam Bartnicki, fot. Joanna Szubzda

prof. Adam Bartnicki [wideo]

ekspert ds. bezpieczeństwa z Wydziału Prawa Uniwersytetu w Białymstoku
17.03.2023

"Akcje dywersyjne mają to do siebie, że nie bardzo wiemy, kto tego dokonał. Coś wylatuje w powietrze, jest jakiś zamach, ale nie wiemy, kto za tym stoi. Możemy się domyślać, ale bez twardych dowodów trudno też żądać od NATO deklaracji, że wypełni artykuł 5. Traktatu Północnoatlantyckiego" - mówi prof. Adam Bartnicki.

prof. Robert Ciborowski, fot. Joanna Szubzda

prof. Robert Ciborowski [wideo]

ekonomista, rektor Uniwersytetu w Białymstoku
16.03.2023

- Jeśli nic wielkiego się nie wydarzy, jeśli nie pojawi się jakiś czarny łabędź, który nagle zmieni trajektorię naszego codziennego życia, to raczej jest to szczyt inflacji.


fot. Beata Włostowska

Beata Włostowska

nauczycielka z Zespołu Szkół Zawodowych nr 5 w Białymstoku, laureatka konkursu "Zawodowiec Roku 2022"
15.03.2023

To nauczyciele, którzy wyróżniają się pasją, zaangażowaniem i profesjonalizmem, a także wspierają uczniów w rozwijaniu ich zawodowych zainteresowań. Poznaliśmy zwycięzców ogólnopolskiego konkursu "Zawodowiec Roku 2022" w 52 dziedzinach, organizowanego m.in. przez Ministerstwo Edukacji i Nauki. Wśród nagrodzonych jest nauczycielka z Zespołu Szkół Zawodowych nr 5 w Białymstoku - Beata Włostowska.

Leszek Mironiuk, fot. Sylwia Krassowska

Leszek Mironiuk [wideo]

rzecznik Wojewódzkiego Inspektoratu Inspekcji Handlowej w Białymstoku
15.03.2023

"Konsument może w każdy możliwy sposób udowadniać, że dokonał zakupu tego towaru u sprzedawcy. Paragon nie jest wymagany. Jeżeli dokonaliśmy zakupu w tym sklepie, a sprzedawca pamięta o tym, powinien taką reklamację rozpatrzyć" - mówi Leszek Mironiuk.

Mateusz Marciniak, fot. Joanna Szubzda

Mateusz Marciniak [wideo]

ekspert finansowy
14.03.2023

Raty kredytu będą zamrożone przez 10 lat - to zakłada rządowy program Pierwsze Mieszkanie. Jakie warunki trzeba spełnić, żeby z niego skorzystać?


płk Jarosław Kowalewski, fot. Sylwia Krassowska

płk Jarosław Kowalewski

szef Ośrodka Zamiejscowego w Białymstoku Centralnego Wojskowego Centrum Rekrutacji
13.03.2023

- Targi będą kompleksowym sposobem informowania o Siłach Zbrojnych i dostępnych formach służby wojskowej - mówi płk Jarosław Kowalewski o I Wojskowych Targach Służby i Pracy w Wysokiem Mazowieckiem.

Maksymilian Dura, źródło: defence24.pl

Maksymilian Dura [wideo]

komandor porucznik rezerwy Marynarki Wojennej, ekspert portalu Defence24.pl
13.03.2023

"Zdobywanie miast jest zawsze bardzo krwawe" - mówi Maksymilian Dura.

ks dr. Jan Dohnalik, źródło: parafiamichal.pl

ks. dr Jan Dohnalik

z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, współpracownik Centrum Ochrony Dziecka
10.03.2023

- To co jest na pewno ważne w tym filmie i co stawia nam pytania - jako tym, którzy się zajmują ochroną dzieci i młodzieży - to, że rzeczywiście redaktor dotarł do niektórych osób skrzywdzonych. To jest zawsze pytanie, czy my robimy wystarczająco, żeby do nich dotrzeć, żeby im pomóc; ale to jest pytanie dla nas, a nie dla Jana Pawła II - mówi ks. dr Jan Dohnalik


prof. Jerzy Kopania, fot. Joanna Szubzda

prof. Jerzy Kopania [wideo]

filozof, etyk
10.03.2023

- Ta cała sprawa, obok wydźwięku moralnego i czysto historycznego, czegoś, co trzeba wyjaśnić, ma też aspekt polityczny i jest wyraźnie rozgrywana politycznie - tak o reakcjach po reportażu na temat Jana Pawła II mówi profesor Kopania.

Stanisław Żaryn, źródło: www.gov.pl

Stanisław Żaryn

pełnomocnik rządu ds. bezpieczeństwa przestrzeni informacyjnej Rzeczpospolitej
9.03.2023

- Możemy zauważyć pewne typowe sposoby oddziaływania Rosji na Polskę. Przede wszystkim eksploatowane są wszystkie działania, które mają poróżnić Polaków i Ukraińców.

Małgorzata Wenclik i Marta Siemieniuk, fot. Barbara Sokolińska

Małgorzata Wenclik i Marta Siemieniuk

ze Stowarzyszenia 100-lecie kobiet i z Fundacji Rozwoju Demokracji Lokalnej oddział w Białymstoku
8.03.2023

8 marca inauguruje działalność Podlaska Rada Kobiet. W jej skład wejdzie 17 przedstawicielek m.in. świata nauki czy medycyny.


Robert Flisiak, fot. Monika Kalicka, archiwum

prof. Robert Flisiak [wideo]

kierownik Kliniki Chorób Zakaźnych i Hepatologii Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku, prezes Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych
7.03.2023

"Covid-19 to jest już zupełnie inna choroba. Mam wątpliwości czy powinniśmy nadal używać określenia Covid-19. Pacjenci, których w tej chwili mamy, to już nie są pacjenci z zagrożeniem życia" - mówił w Radiu Białystok profesor Robert Flisiak.

fot. Marcelina Markowska

Jacek Babiel

doradca i konsultant wyborczy
7.03.2023

- W marketingu politycznym możemy powiedzieć, że staranie się o to, żeby wejść na listę wyborczą, czasami jest związane z walką we własnym środowisku wyborczym czy po prostu w regionie - mówi Jacek Babiel.

fot. Joanna Szubzda

Anna Zdanowicz

psychoterapeutka i psycholożka
6.03.2023

- Może pojawić się poczucie winy, bo ta rodzina, jak mówią mieszkańcy Choroszczy, prezentowała się jako bardzo otwarta, wzorowa, a okazało się, że coś było nie tak - mówi Anna Zdanowicz.


Dariusz Piontkowski, fot. Joanna Szubzda

Dariusz Piontkowski [wideo]

wiceminister edukacji i nauki
6.03.2023

- To już ostatnia zmiana przed tegorocznym egzaminem maturalnym. Zostało stosunkowo niewiele czasu, więc chyba już nie ma sensu wprowadzać dalszych, głębszych zmian - mówi wiceminister.

Michał Osyda, fot. Sylwia Krassowska

Michał Osyda

założyciel formacji OSYDA
4.03.2023

Zadzwonił do mnie Artur Urbanowicz i zapytał, czy byłbym gotów napisać utwór, który ilustrowałby muzycznie jego powieść "Grzesznik". Lubię wyzwania, więc się zgodziłem. Trochę nie miałem wyobrażenia, jak napisać piosenkę o książce, ale po przeczytaniu wersji przed drukiem, miałem już cały utwór w głowie - wspomina Michał Osyda.

Krzysztof Jurgiel, fot. Joanna Szubzda

Krzysztof Jurgiel [wideo]

były minister rolnictwa, europoseł
3.03.2023

- Mamy w magazynach obecnie około 50 proc. zbóż przed sezonem i żeby to sprzedać, to trzeba zmniejszyć koszty. Rząd złożył wniosek do Brukseli o dopłaty.


Marcin Wiącek, źródło: bip.brpo.gov.pl/fot. G. Krzyżewski

Marcin Wiącek [wideo]

Rzecznik Praw Obywatelskich
2.03.2023

"Warunki, w jakich funkcjonują polskie ośrodki penitencjarne, odbiegają od tych, które powinny być standardem w państwach europejskich. W szczególności mam na myśli powierzchnię przypadającą na jedną osobę osadzoną. Jest ona zdecydowanie zbyt mała" - mówi Marcin Wiącek.

Andrzej Vilk, źródło: archiwum prywatne

Andrzej Vilk

Kierownik Działu Legalizacji Zatrudnienia w Grupie Progres
2.03.2023

"Jeżeli jest dla nich praca, to cudzoziemcy czują potrzebę przeprowadzenia się do mniejszych ośrodków, mniejszych miast" - mówi Andrzej Vilk z Grupy Progres.

dr Marek Jedynak, fot. Joanna Szubzda

dr Marek Jedynak [wideo]

dyrektor białostockiego oddziału IPN
1.03.2023

- Ich sposób walki, działalność w podziemiu niepodległościowym to była próba podtrzymania państwowości polskiej w taki sposób, w jaki tylko byli w stanie - mówi o Żołnierzach Wyklętych dr Marek Jedynak.


Bartosz Szolc, fot. Barbara Sokolińska

Bartosz Szolc [wideo]

organizator Białostockiego Marszu Pamięci Żołnierzy Wyklętych
28.02.2023

- Nie wszyscy zdają sobie sprawę, kim byli Żołnierze Wyklęci. Dlatego właśnie 1 marca maszerujemy - mówił na antenie Polskiego Radia Białystok Bartosz Szolc.

źródło: www.bialystok.tvp.pl

Agnieszka Giełażyn-Sasimowicz

dyrektor białostockiego ośrodka Telewizji Polskiej
27.02.2023

"Wiosna w TVP 3 Białystok to przede wszystkim informacje. Stawiamy na informacje lokalne co godzinę. Od godziny 10:30 do 21:30. Chcemy być jak najbliżej naszych widzów" - mówi Agnieszka Giełażyn-Sasimowicz.

Roman Czepe, fot. Joanna Szubzda

Roman Czepe [wideo]

wicestarosta powiatu białostockiego
27.02.2023

- Liczymy na to, że będzie pochylenie się nad naszym stanowiskiem i wskazanie zapisu, który rzeczywiście budzi kontrowersje - mówi wicestarosta o stanowisku rady powiatu białostockiego ws. Karty LGBT.


Artur Szabałowski, Tomasz Staranowicz, Mariusz Bienasz i Robert Czerski, fot. Marcin Gliński

Artur Szabałowski, Tomasz Staranowicz, Mariusz Bienasz i Robert Czerski

zespół Bad Falcon, laureaci konkursu Niebieski Mikrofon - Muzyczna Nagroda Polskiego Radia Białystok
25.02.2023

- Po Niebieskim Mikrofonie jeszcze się nie spotkaliśmy, nie mieliśmy żadnej próby, ale na gorąco rozmawialiśmy o teledysku. Na pewno w planach mamy teledysk do piosenki "Klątwa" - mówił w Radiu Białystok Tomasz Staranowicz z zespołu Bad Falcon.

Wojciech Konończuk, fot. Joanna Szubzda (archiwum)

Wojciech Konończuk

dyrektor Ośrodka Studiów Wschodnich
24.02.2023

- To nie jest wojna o charakterze lokalnym, regionalnym. To jest wojna, która zdeterminuje porządek europejski, z wpływem także na porządek światowy - mówi w rocznicę inwazji Rosji na Ukrainę dyrektor Ośrodka Studiów Wschodnich Wojciech Konończuk.

Marek Ławreszuk, fot. Joanna Szubzda

Marek Ławreszuk

z zespołu Czeremszyna - laureata plebiscytu Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok
24.02.2023

- Ta nagroda była dla nas bardzo dużą niespodzianką. Zespoły, które grają podobną muzykę do nas i będą planowały w przyszłych latach startować w Niebieskim Mikrofonie, niech się nie wahają - warto!


Przemek Piotrowski, fot. Joanna Szubzda

Przemek Piotrowski

laureat konkursu Niebieski Mikrofon - Muzyczna Nagroda Polskiego Radia Białystok
23.02.2023

- Niebieski Mikrofon przede wszystkim daje cenne doświadczenie. Poznałem wielu ciekawych artystów, wiele zespołów, dostałem masę motywacji i zastrzyk finansowy.

prof. Maciej Perkowski, fot. Joanna Szubzda

prof. Maciej Perkowski [wideo]

z Wydziału Prawa Uniwersytetu w Białymstoku
23.02.2023

- Deklaracja liderów Bukaresztańskiej Dziewiątki to sygnał polityczny, który pokazuje jedność i usuwa wątpliwości wobec Rosji, na przykład w kwestiach gospodarczych.

Jakub Jasiukiewicz, Michał Babik, Piotr Klepacki, Miłosz Gładyszewski, fot. Sylwia Krassowska

Jakub Jasiukiewicz, Michał Babik, Piotr Klepacki, Miłosz Gładyszewski

zespół Five Stages of Grief, finaliści 4. edycji konkursu "Niebieski Mikrofon - Muzyczna Nagroda Polskiego Radia Białystok"
22.02.2023

"To był duży stres, bo jesteśmy młodym zespołem, za nami dopiero drugi konkurs, ale nikt nie chciał zawieść. Bardzo się cieszymy, że wygraliśmy Niebieski Mikrofon" - mówi Michał Babik.
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok