Radio Białystok | Gość | Wojciech Konończuk - dyrektor Ośrodka Studiów Wschodnich

Wojciech Konończuk

dyrektor Ośrodka Studiów Wschodnich

24.02.2023, 07:35, akt. 11:21

- To nie jest wojna o charakterze lokalnym, regionalnym. To jest wojna, która zdeterminuje porządek europejski, z wpływem także na porządek światowy - mówi w rocznicę inwazji Rosji na Ukrainę dyrektor Ośrodka Studiów Wschodnich Wojciech Konończuk.

Wojciech Konończuk, fot. Joanna Szubzda (archiwum)
Wojciech Konończuk, fot. Joanna Szubzda (archiwum)


0:00
0:00
Z Wojciechem Konończukiem rozmawia Renata Reda | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Inwazja Rosji na Ukrainę trwa już rok. Przez ten czas wojska najeźdźcy spustoszyły dużą część kraju, zginęły tysiące osób.

Rosyjska agresja spowodowała największy kryzys uchodźczy w Europie od czasów II wojny światowej.

Na ten temat z dyrektorem Ośrodka Studiów Wschodnich Wojciechem Konończukiem rozmawia Renata Reda.
Renata Reda: Rok temu obudziliśmy się w nowej rzeczywistości. Wielu zachodnich przywódców poniosło porażkę w ocenie Rosjan. Jaka staje się i w jakim kierunku zmierza Europa?


Wojciech Konończuk: To wszystko będzie zależało od wyniku tej wojny. To nie jest wojna o charakterze lokalnym, regionalnym. To jest wojna, która zdeterminuje porządek europejski, z wpływem także na porządek światowy.

Stawka tej wojny jest oczywiście ogromna. To, jak będzie wyglądał także system polityczny w Unii Europejskiej, na kontynencie europejskim będzie zależało od tego, kto tę wojnę wygra i jakie będą konsekwencje tej wojny.


A na ile Europa zachowa jedność? Stanowisko Niemiec jeżeli chodzi o kwestie militarne znacząco się już zmienia, natomiast Węgry utrzymują dobre relacje i z Moskwą, i z Białorusią.


Węgry są problemem, ale nie są głównym problemem. Myślę, że ta jedność, o której pani wspomniała, ona jest bardzo ważna bo to było coś, co było dla Rosji jednym z wielu rzeczy nieoczekiwanych na początku tej wojny, jednak Moskwa się spodziewała tego, że nie będzie takiego wsparcia ze strony Zachodu, zarówno Stanów Zjednoczonych, jak i Unii Europejskiej.

Więc to, że my tę jedność mimo różnych problemów, trudnych dyskusji cały czas utrzymujemy, to jest oczywiście bardzo dobry sygnał, natomiast pytanie, na które cały czas nie mamy jasnej odpowiedzi – czy w dalszym ciągu uda się tę jedność utrzymać.

Putin liczy na to, że tym najsłabszym linkiem w tej wojnie będzie wsparcie przyszłe wsparcie Zachodu dla Ukrainy, że ono spadnie, co pozwoli Rosji wygrać wojnę.


Jaka jest szansa, że zmieni się stosunek Rosjan do tej wojny, jeśli cały czas słyszą, że jest to wojna z NATO?


Myślę, że taka szansa jest, chociaż tutaj oczywiście pytanie jest o skalę. Wydaje mi się, że im dłużej ta wojna będzie trwała, tym w większym stopniu Rosjanie będą odczuwali jej wpływ, np. życie żołnierzy rosyjskich – Ukraińcy mówią o ponad 145 tysiącach już zabitych żołnierzy rosyjskich na froncie. Efekt ekonomiczny sankcji, spadek poziomu życia, postępująca demodernizacja Rosji, gospodarki rosyjskiej w związku z sankcjami ekonomicznymi. To jest coś, co będzie miało wpływ życie społeczeństwa rosyjskiego.

Pytanie, jaka część Rosjan będzie z tego wyciągać konsekwencje mówiące „po co nam ta wojenna awantura”, jaka część Rosjan będzie obwiniała Putina, głównego winowajcę. Ja wielkim optymistą nie jestem, uważam, że Kreml jednak utrzymuje cały czas kontrolę nad sytuacją wewnętrzną. Jeśli miałoby dojść do daleko idącej destabilizacji, to musiałoby być efektem serii porażek na froncie.


To co może zatrzymać Rosję w tej wojnie?


Sankcje jej nie zatrzymają. Sankcje są bardzo ważne, natomiast Rosja może zostać zatrzymana wyłącznie na polu boju, to jest jasne od pierwszych godzin tej wojny. Ukraina w dalszym ciągu potrzebuje dodatkowych dostaw, szczególnie systemów artyleryjskich, także czołgów. Nasze długie dyskusje na temat dostaw niemieckich leopardów – one są ważne, ale te dostawy będą niewystarczające – mówimy o dwóch kompaniach, czyli kilkudziesięciu sztukach – to wielkiej różnicy na froncie nie zrobi.

Ukraina jest w stanie tę wojnę wygrać. Warunkiem niezbędnym do tego są wzmocnione dostawy zachodnich systemów także amunicji, Ukraińcy wykorzystują gigantyczne ilości amunicji codziennie i bez tego oni oczywiście nie będą w stanie wojny kontynuować. Więc pamiętajmy, że Ukraina się już przestawia na systemy obrony produkcji zachodniej i bez ich dalszych, trwałych, zwiększonych dostaw ta wojna się dla niej potencjalnie dobrze nie skończy.


A jak długo Zachód będzie w stanie robić te dostawy broni na Ukrainę?


Myślę, że wszyscy mamy nadzieję, że tak długo, jak to będzie niezbędne. Bardzo ważny sygnał wysłał prezydent Biden poprzez jego wizyty i w Kijowie, i w Warszawie, kiedy powiedział, że Stany Zjednoczone stoją przy Ukrainie i to się nie zmieni, że Rosjanie tę wojnę przegrają. Tutaj te nastroje w elitach zachodnich, w społeczeństwach zachodnich, są pogarszające się dla Ukrainy, także w Stanach Zjednoczonych – co do tego nie ma żadnych złudzeń, jednak pewne znaczące koszty wspierania militarnego, finansowego, humanitarnego świat zachodni ponosi. Natomiast mam nadzieję, patrząc na różne dyskusje w kręgach politycznych, że cały czas przejawia zrozumienie tego, co jest stawką tej wojny.


Dlaczego Rosjanie, przecież też tak doświadczeni przez wojny nie liczą się z wielotysięcznymi stratami na froncie?


Dlatego, że Putin rozumie, że to jest także wojna o przyszłość jego władzy w Rosji. On sobie inaczej tę wojnę zaplanował, on miał nadzieję, że ona będzie krótka. Kompletnie nie docenił, zignorował przeciwnika i ponosi tego konsekwencje, a wraz z nim oczywiście całe społeczeństwo. Więc on wie, że potencjalna porażka rosyjska w tej wojnie będzie miała dla niego opłakane skutki, ale też zarazem on liczy na to, że on jest cały czas w stanie tę wojnę wygrać.

Jego wystąpienie z 21 lutego bardzo jasno pokazuje, że on mówi, zwracając się do Rosjan, ale także do Zachodu, że nie zrobimy ani kroku do tyłu, wojna będzie trwała aż do zwycięskiego dla Rosji końca.


Od tygodni mówi się o wielkiej rosyjskiej ofensywie w Ukrainie. Jaka jest teraz sytuacja na froncie?


Myślę, że ta ofensywa już trwa. Jeśli weźmiemy pod uwagę straty rosyjskie, codziennie Ukraińcy raportują, jak one są wysokie, to jest najczęściej około tysiąca, czasami nawet ponad tysiąca żołnierzy dziennie. To jest znaczący wzrost w porównaniu do sytuacji, kiedy linia frontu zatrzymała się mniej więcej w tym samym miejscu około października. Nie ma od tego czasu przesunięć znaczących ani w jedną, ani w drugą stronę.

Te straty rosyjskie notowane w ostatnich dniach są zdecydowanie największe, więc także to każe Ukraińcom sądzić, że Rosjanie już przystąpili do tej ofensywy, natomiast pytanie, w jakim stopniu będzie ona miała szansę powodzenia. I to znowu będzie uzależnione od tego, czy Ukraińcy będą mieli się czym bronić.


W opublikowanym dziś dokumencie chiński rząd wezwał Rosję i Ukrainę do wznowienia dialogu i odrzucił wszelkie próby użycia broni jądrowej. Jaką rolę w tej wojnie, w pana ocenie, spełnią Chiny?


Negatywną. Od samego początku negatywną, Chińczycy próbują się pokazywać na świecie jako państwo neutralne, ale de facto oni nie są neutralni. Ten program, bo to trudno planem pokojowym nazywać – plan pokojowy jest wtedy, kiedy strona zanim go upubliczni, to jakoś negocjuje z jedną i z drugą stroną – Chińczycy grają jednoznacznie po stronie rosyjskiej, zdają sobie sprawę, w jak trudnej sytuacji jest Rosja. Chińczycy nie chcą przegranej Rosji w tej wojnie.

Proszę też zwrócić uwagę na słowa, jakich oni używają. Tam jest mowa o wojnie, agresji, ale nie wiadomo, kto na kogo napadł. Tam jest mowa na przykład o kwestii zdjęcia sankcji nałożonych na Rosję, więc mam wrażenie, że Chińczycy chyba trochę przekalkulowali, a zarazem Ukraińcy nie potraktują tych propozycji chińskiej poważnie.


Czy w związku z tym stosunek Chińczyków do wojny w Ukrainie powinien wywoływać u nas jakieś obawy?


Myślę, że tylko w sytuacji takiej, jeśli Chiny zaczną dostarczać broń Rosji. Tego póki co nie robią, co jakiś czas Amerykanie ostrzegają Pekin przed takim krokiem. Mamy przecieki z wczoraj z mediów amerykańskich i niemieckich mówiące o tym, że trwają, czy finalizują się negocjacje rosyjsko-chińskie w sprawie budowy fabryki chińskich dronów wojennych w Rosji. To byłby bardzo zły sygnał, ale z drugiej strony potrafię sobie też wyobrazić sytuację, że Chińczycy jednak zaczną tę broń dostarczać jeśli to będzie niezbędne dla uratowania Rosji.

To będzie miało oczywiście konsekwencje w formie sankcji zachodnich, nowych sankcji nałożonych na Pekin.


Jakiego rodzaju zwycięstwo muszą Ukraińcy odnieść, by można było zakończyć wojnę? Bo wszyscy jesteśmy pewni co do tego, że to musi być zwycięstwo Ukrainy.


To jest bardzo trudne pytanie jak sobie Ukraińcy wyobrażają zwycięstwo. Dla nich to jest odnowienie integralności terytorialnej na całym terytorium Ukrainy, uznane międzynarodowo, czyli powrót do status quo sprzed roku 2013, sprzed aneksji Krymu.

Myślę, że na tym etapie Ukraińcy już obronili swoją niepodległość. Pytanie jest w jakich granicach ta niepodległość będzie istniała. Trzeba też pamiętać o gigantycznej cenie, jaką oni cały czas płacą za tę walkę. To jest życie cywilów, życie żołnierzy, zresztą dokładnych strat ukraińskich nie znamy. Więc myślę, że Ukraińcy są na tyle zdeterminowani, zdają sobie sprawę, że to jest dla nich wojna o być albo nie być suwerennego państwa, ale także życia sporej części narodu. Akurat jeśli chodzi o determinację Ukraińców do walki to jestem spokojny.

| red: bs


Przeczytaj, zanim skomentujeszZNAJDŹ NAS

REKLAMA
NIETEATR Mój boski rozwód

REKLAMA
OiFP Inauguracja

REKLAMA
NieTeatr RENATA PRZEMYK KWARTET

REKLAMA
OiFP - Broadway
Piotr Koszarek, fot. Marcin Gliński

Piotr Koszarek [wideo]

lider podlaskiej listy Bezpartyjnych Samorządowców
27.09.2023

- Jesteśmy jako jedyne ugrupowanie pierwszą siłą w tych wyborach, która startuje poza systemem partyjnym, poza tymi partiami, które istnieją i są już w parlamencie - mówi lider podlaskiej listy Bezpartyjnych Samorządowców Piotr Koszarek.

Paweł Krutul, fot. Sylwia Krassowska

Paweł Krutul [wideo]

lider podlaskiej listy Nowej Lewicy w wyborach do Sejmu
26.09.2023

"Chcemy powtórzyć wynik, który był cztery lata temu. Mamy apetyt i nadzieję na drugi mandat w woj. podlaskim" - mówi Paweł Krutul.

Krzysztof Bosak, fot. Marcin Gliński

Krzysztof Bosak [wideo]

lider podlaskiej listy Konfederacji w wyborach do Sejmu
25.09.2023

- Wydaje mi się, że nie mamy dowodów na to, że zachęty finansowe kształtują dzietność. (...) Dzietność jest rzeczą w dużej mierze uwarunkowaną kulturowo, a politycy nie mają obecnie zbyt dużego wpływu na kulturę - mówi Bosak.


Janusz Wojciechowski, fot. Marcin Gliński

Janusz Wojciechowski [wideo]

komisarz Unii Europejskiej ds. rolnictwa
22.09.2023

"Nigdy nie było tak dużej pomocy finansowej dla rolników w historii Polski i w całej Unii Europejskiej" - mówi Janusz Wojciechowski.

prof. Oksana Wojciuk, fot. Marcin Gliński

prof. Oksana Wojciuk [wideo]

z Wydziału Historii i Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu w Białymstoku
21.09.2023

"Myślę, że stosunek Ukraińców do Polaków się nie zmienia. Polska stała się drugim domem dla Ukraińców i wielu wciąż tutaj mieszka" - mówiła w Polskim Radiu Białystok profesor Oksana Wojciuk.

Daniel Czyżewski

Daniel Czyżewski [wideo]

ekspert portalu Energetyka24
20.09.2023

- Te warunki są tak szerokie, niewymagające, że załapie się na nie zdecydowana większość odbiorców w gospodarstwach domowych - mówi o warunkach uzyskania dodatkowej obniżki cen energii elektrycznej Daniel Czyżewski.


prof. Adam Bartnicki, fot. Joanna Szubzda

prof. Adam Bartnicki [wideo]

dziekan wydziału stosunków międzynarodowych UwB, ekspert ds. bezpieczeństwa
19.09.2023

- To bardzo dziwna gra Komisji Europejskiej. Ursula von der Leyen - wbrew interesowi państw UE, co jest pewną sytuacją kuriozalną i bezprecedensową - zadecydowała o tym, że nie będzie wspierać interesu państw członkowskich, tylko będzie wspierać interes Ukrainy.

Dominika Dębska i Aleksandra Sadokierska, fot. Dominik Lubowicki

Dominika Dębska i Aleksandra Sadokierska

Dziennikarki Polskiego Radia Białystok uhonorowane na Ogólnopolskim Konkursie Reportażu i Dokumentu Radiowego Bałtyk 2023
18.09.2023

- Dla sukcesu w reportażu najważniejsza jest ciekawość drugiego człowieka - mówiła Dominika Dębska.

Szymon Hołownia, fot. Sylwia Krassowska

Szymon Hołownia

lider podlaskiej listy kandydatów do Sejmu Trzeciej Drogi, przewodniczący Polski 2050
18.09.2023

W Polskim Radiu Białystok przedstawiamy programy wyborcze ogólnopolskich komitetów wyborczych. Dziś powiemy o propozycjach Trzeciej Drogi - Koalicji Polski 2050 i Polskiego Stronnictwa Ludowego.


Janusz Bielawski, fot. Marcin Gliński

Janusz Bielawski

prezes ŁKS-u Juvenia Białystok
17.09.2023

"Nie ma żadnego podejrzenia o doping ze strony Natalii, a jedynie o niezmienione terminy i godziny, w których może przyjechać kontroler. (...) Jeżeli spojrzeć na całe to zamieszanie logicznie, to sprawa jest absurdalna, a niesie za sobą tak wielkie konsekwencje. (...) Miejmy nadzieję, że władze międzynarodowej federacji przychylą się do prośby i pisma, które tworzy polski związek i ta kara zostanie cofnięta."

fot. Piotr Pietruczuk

Aleksandra Budlewska i Bartosz Szolc

organizatorzy XII Podlaskiego Marszu dla Życia
15.09.2023

XII Podlaski Marsz dla Życia przejdzie w niedzielę (17.09) ulicami Białegostoku. Jego hasło to „Dzieci Przyszłością Polski”.

dr Piotr Popławski, fot. Barbara Sokolińska

dr Piotr Popławski [wideo]

kierownik Działu Projektów Edukacyjnych i Kulturalnych Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku
15.09.2023

- Trzeba pamiętać, że deportacje, które Sowieci gotowali Polakom w roku 1940 i 1941 dotknęły nie tylko dorosłych, ale też całych rodzin - z dziećmi, z osobami starszymi - mówi dr Piotr Popławski.


Marzena Paczuska, fot. Joanna Szubzda

Marzena Paczuska

z Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji
14.09.2023

- Z dużym niepokojem obserwuję, że dziennikarze i media wchodzą bardzo ostro w rolę stronników i wojowników poszczególnych stron sporu politycznego. Dziennikarze nie są od emocjonowania się, dziennikarze są od relacjonowania.

Krzysztof Truskolaski, fot. Sylwia Krassowska

Krzysztof Truskolaski [wideo]

lider podlaskiej listy Koalicji Obywatelskiej do Sejmu
14.09.2023

"Proponujemy konkretne rozwiązania dla Polaków, aby po wyborach mogli się z nich cieszyć" - mówi Krzysztof Truskolaski.

gen. bryg. Arkadiusz Mikołajczyk, fot. Joanna Szubzda

gen. bryg. Arkadiusz Mikołajczyk [wideo]

dowódca Wojskowego Zgrupowania Zadaniowego Podlasie
13.09.2023

- Bardzo się cieszę, że znaczna część społeczeństwa tutaj na Podlasiu rozumie kwestię dotyczącą bezpieczeństwa i bardzo podkreśla i docenia to, że tutaj jesteśmy. Wielu ludzi naprawdę nam kibicuje i nas wspiera.


foto: Monika Kalicka

dr hab. Adam Gendźwiłł

politolog, socjolog, profesor Uniwersytetu Warszawskiego, ekspert Fundacji Batorego
12.09.2023

"Kampania wyborcza w tym roku jest bardzo spolaryzowana. To jest trochę pochodną tego, jak wygląda polityka w Polsce. Ona jest coraz gorętsza jeśli chodzi o taką temperaturę sporu" - mówił w Polskim Radiu Białystok dr hab. Adam Gendźwiłł.

Jacek Sasin, fot. Sylwia Krassowska

Jacek Sasin [wideo]

minister aktywów państwowych, lider podlaskiej listy PiS do Sejmu
11.09.2023

- Te osiem punktów programowych nie wyczerpuje naszej oferty dla Polaków - mówi o programie wyborczym Prawa i Sprawiedliwości Jacek Sasin.

Artur Kosicki, fot. Sylwia Krassowska

Artur Kosicki [wideo]

marszałek województwa podlaskiego
8.09.2023

"Dożynki wojewódzkie są sposobem na integrację całej społeczności wiejskiej, rolników, producentów. Chcemy też pokazać ludziom z miasta, jaka jest podlaska wieś" - mówi Artur Kosicki.


Jarosław Zieliński, fot. Barbara Sokolińska

Jarosław Zieliński [wideo]

poseł Prawa i Sprawiedliwości
7.09.2023

- Budowa pewnych odcinków tej drogi rozpocznie się już niebawem, być może już nawet za kilka dni - mówi Jarosław Zieliński o budowie trasy ekspresowej S8 z Białegostoku do Suwałk.

Dorota Wyszkowska, fot. Sylwia Krassowska

Dorota Wyszkowska [wideo]

zastępca dyrektora Urzędu Statystycznego w Białymstoku
6.09.2023

"Niestety w ostatnim roku, podobnie jak w poprzednich latach, liczba ludności naszego województwa spadła" - mówi Dorota Wyszkowska.

fot. Marcin Gliński

Marcin Marczak [wideo]

przewodniczący Podlaskiej Izby Architektów
5.09.2023

"Bloki z wielkiej płyty nie muszą straszyć. One mogą przykuwać wzrok, dawać cień i to było założenie tych dawnych czasów, kiedy te bloki powstawały. To była jakaś wizja, to był jakiś pomysł. Obecnie deweloper nie myśli szerzej, po prostu chce wycisnąć maksa z działki i te działki ma też bardzo ograniczone" - mówił w Polskim Radiu Białystok przewodniczący Podlaskiej Izby Architektów Marcin Marczak.


Dariusz Piontkowski, fot. Sylwia Krassowska

Dariusz Piontkowski [wideo]

wiceminister edukacji i nauki
4.09.2023

- To był postulat wielu środowisk gospodarczych, które uważały, że trzeba większą uwagę zwrócić na naukę ekonomii, ale w takim aspekcie praktycznym - mówi o wprowadzeniu nowego przedmiotu szkolnego - biznes i zarządzanie Dariusz Piontkowski.

dr inż. Maciej Kłopotowski, fot. Sylwia Krassowska

dr inż. Maciej Kłopotowski

z Politechniki Białostockiej
1.09.2023

50 lat temu Białystok i ówczesne województwo białostockie stało się na kilka dni najważniejszym miejscem w Polsce. Wszystko to z powodu Centralnych Dożynek, jakie peerelowska władza postanowiła zorganizować właśnie w stolicy naszego regionu.

prof. Joanna Zajkowska, fot. Barbara Sokolińska

prof. Joanna Zajkowska [wideo]

podlaska konsultant w dziedzinie epidemiologii
29.08.2023

Nie żyje już 14 osób zakażonych bakterią legionella. Liczba osób zakażonych, którzy trafili do szpitali wzrosła do 153.


Stanisław Żaryn, źródło: www.gov.pl

Stanisław Żaryn [wideo]

zastępca ministra koordynatora służb specjalnych
28.08.2023

"Mamy do czynienia z serią incydentów, która częściowo destabilizuje ruch pociągów. Musimy sprawdzić, czy to zbieg okoliczności, czy mówimy o operacjach zaplanowanych przez służby Federacji Rosyjskiej" - mówi Stanisław Żaryn.

fot. Marcin Gliński

Józef Mozolewski

25.08.2023

Lista emerytur pomostowych może być powiększona o kolejne zawody - zapowiada przewodniczący podlaskiej Solidarności.

dr Marek Jedynak i Marek Gajewski, fot. Sylwia Krassowska

dr Marek Jedynak i Marek Gajewski

dyrektor białostockiego oddziału IPN i autor biogramu generała Ludwika Kmicica-Skrzyńskiego
24.08.2023

- Przed wojną generał Ludwik Kmicic-Skrzyński był jedną z najbardziej rozpoznawalnych osobistości garnizonu Białystok, jako dowódca Brygady Kawalerii "Białystok". Swój szlak bojowy zakończył w Wielkiej Brytanii. Dzisiaj, jako bohater narodowy, wraca do Polski - mówi dr Marek Jedynak.


fot. Marcin Gliński

Mieczysław Baszko

poseł, prezes Krajowego Zrzeszenia LZS
24.08.2023

1500 zawodników z całej Polski rywalizować będzie w najbliższych dniach w Białymstoku i w Łapach. Rozpoczynają się 26. Ogólnopolskie Igrzyska LZS.

Elżbieta Baron, fot. Adam Janczewski

Elżbieta Baron

zastępca dyrektora ds. projektów kulturalno-edukacyjnych i badawczych Narodowego Centrum Kultury
23.08.2023

Przed nami Wschód Kultury – Inny Wymiar w Białymstoku. Z tej okazji przez kilka dni w stolicy Podlasia będą specjalne koncerty, wystawy, pokazy filmowe i warsztaty. 

Mariusz Bartoszewicz i Wojciech Antczak

Mariusz Bartoszewicz i Wojciech Antczak

Akademia koszykówki "Młode Żubry"
14.08.2023

Nabór jest ciągły i dotyczy zarówno dziewczynek, jak i chłopców. Działająca w Białymstoku akademia koszykówki "Młode Żubry" zachęca do udziału w zajęciach nawet już kilkuletnie dzieci.


Michał Wiśniewski, źródło: www.gov.pl

Michał Wiśniewski

wiceminister obrony narodowej
11.08.2023

Do 2026 roku Polska będzie miała najsilniejszą armię lądową w Europie - mówi gość Polskiego Radia Białystok - wiceminister obrony narodowej Michał Wiśniewski.

fot. Marcin Gliński

dr Radosław Poniat [wideo]

z Uniwersytetu w Białymstoku
9.08.2023

Jaka będzie ta kampania? Na pewno krótka. A to dlatego, że na 15 października prezydent RP Andrzej Duda wyznaczył termin wyborów parlamentarnych. Wtedy wybierać będziemy posłów i senatorów na nową kadencję - w województwie podlaskim to łącznie 17 osób (14 posłów i trzech senatorów). Do 6 września poznamy listy kandydatów.

dr hab. Daniel Boćkowski, fot. Sylwia Krassowska

prof. Daniel Boćkowski [wideo]

ekspert. ds. bezpieczeństwa
2.08.2023

- Incydent z białoruskimi śmigłowcami to akcja mająca zmusić nas do określonych działań, pewnego rodzaju prowokacja. Białorusinom zależało na tym, aby nas przetestować.


gen. Waldemar Skrzypczak

gen. Waldemar Skrzypczak [wideo]

były dowódca Wojsk Lądowych RP
2.08.2023

- Mamy miażdżącą przewagę nad wojskami białoruskimi i rosyjskimi wagnerowcami. W związku z tym ci, którzy mówią o tym zagrożeniu, poddają pod wątpliwość sprawność naszego wojska. Zachowajmy spokój. Uważam, że my, Polacy, powinniśmy być odporni na propagandę Łukaszenki i Putina.

Kamila Lićwinko, fot. Marcin Mazewski

Kamila Lićwinko

była lekkoatletka, skoczkini wzwyż
30.07.2023

Za nami Mistrzostwa Polski w Lekkoatletyce. Zawodniczki i zawodnicy Podlasia Białystok przywieźli z Gorzowa Wielkopolskiego 7 medali, w tym pięć złotych. To dało drugie miejsce w klasyfikacji medalowej. Razem z byłą zawodniczką Podlasia, multimedalistką MP, ale też m.in. mistrzynią świata w hali w skoku wzwyż - Kamilą Lićwinko - podsumowujemy poszczególne starty.

Marek Gąsiorowski, fot. Joanna Szubzda

Marek Gąsiorowski

dziennikarz Polskiego Radia Białystok, organizator Mistrzostw Polski w Pływaniu na Byle Czym w Augustowie
27.07.2023

- To już 26. Mistrzostwa Polski w Pływaniu na Byle Czym, a ludzka wyobraźnia się nie kończy. W tym roku przyjadą 23 ekipy z całej Polski, połowa po raz pierwszy weźmie udział w tej imprezie. To zmiana pokoleniowa - mówi Marek Gąsiorowski.
źródło: www.radio.bialystok.pl​

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok