Radio Białystok | Gość | Małgorzata Wenclik i Marta Siemieniuk - ze Stowarzyszenia 100-lecie kobiet i z Fundacji Rozwoju Demokracji Lokalnej oddział w Białymstoku

Małgorzata Wenclik i Marta Siemieniuk

ze Stowarzyszenia 100-lecie kobiet i z Fundacji Rozwoju Demokracji Lokalnej oddział w Białymstoku

8.03.2023, 07:38, akt. 10:08

8 marca inauguruje działalność Podlaska Rada Kobiet. W jej skład wejdzie 17 przedstawicielek m.in. świata nauki czy medycyny.

Małgorzata Wenclik i Marta Siemieniuk, fot. Barbara Sokolińska
Małgorzata Wenclik i Marta Siemieniuk, fot. Barbara Sokolińska


0:00
0:00
Z Małgorzatą Wenclik i Martą Siemieniuk rozmawia Renata Reda | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Te dane nie są zbyt optymistyczne. Pod kątem szeroko pojętego równouprawnienia płci na 28 unijnych państw Polska zajmuje 21 miejsce. 

Pod uwagę wzięto różnice pomiędzy kobietami a mężczyznami jeśli chodzi o dostęp do edukacji, usług medycznych, zarobków czy szans na rynku pracy. Takie dane są w rankingu przygotowanym przez Europejski Instytut ds. Równości Kobiet i Mężczyzn.

W Dniu Kobiet o sytuacji Polek z Małgorzatą Wenclik ze Stowarzyszenia 100-lecie kobiet i Martą Siemieniuk z Fundacji Rozwoju Demokracji Lokalnej oddział w Białymstoku rozmawia Renata Reda.


Renata Reda: To miły prezent na Dzień Kobiet. Dziś inauguruje działalność Podlaska Rada Kobiet. W jej skład wejdzie 17 przedstawicielek m.in. świata nauki, medycyny – przeróżnych dziedzin.

Na początek – dlaczego w ogóle tworzycie tę Podlaską Radę Kobiet?


Marta Siemieniuk: W zeszłym roku, w ramach Forum Kobiet Podlasia zobowiązałyśmy się na naszym wydarzeniu, że zainicjujemy powołanie takiej rady. I to się udało – dzisiaj mamy inaugurację, marszałek przyjął nasze zaproszenie, zaakceptował naszą inicjatywę. Dziś właśnie mamy swoje święto i będziemy inaugurować powołanie Podlaskiej Rady Kobiet.

Było to dla nas zobowiązanie bardzo ważne, bo zależy nam na tym, żeby reprezentować właśnie tak jak pani powiedziała - różne środowiska, stać w imieniu kobiet i rozmawiać o tym, jakie mamy problemy, jakie mamy dylematy i co możemy zmienić w naszym otoczeniu, w naszym środowisku lokalnym.


I na co liczycie? Czy faktycznie samorząd województwa podlaskiego może wam w czymś pomóc?


Małgorzata Wenclik: Mamy nadzieję, że tak. Wprawdzie w tej kadencji mamy rekordową ilość kobiet w sejmiku wojewódzkim i w ogóle w naszych strukturach samorządowych jest coraz więcej kobiet. To jest bardzo dobry sygnał, ale myślę, że i tak 1/3 kobiet, biorąc pod uwagę, że w populacji jest kobiet znacznie więcej, to ten taki głos różnych środowisk będzie dobrym wsparciem.

Takie rady kobiet zaczęły już funkcjonować jako organy doradcze przy albo sejmikach, albo radach gmin miejskich, albo przy organach wykonawczych w coraz większej ilości gmin i województw, w powiatach jeszcze nie, ale to jest taki sygnał, że kobiety chcą brać sprawy w swoje ręce. Chcą zabierać głos, może nie wszystkie mają jeszcze taką odwagę, żeby zacząć funkcjonować w strukturach publicznych, politycznych, ale myślę, że głos kobiet Podlasia powinien być słyszalny.

Myślę, że jesteśmy świetną marką jako kobiety – dużo z nas odnosi sukcesy i w innowacjach, i w administracji publicznej, i w nauce, i w kulturze, i też w designie, bo mamy przecież świetne projektantki z Podlasia i z Białegostoku. Tutaj jest przykład – przepiękny naszyjnik Eli Klemensowicz, naszej koleżanki, białostoczanki, która podbija Paryż. Takie kobiety jak Kora Jackowska czy Iris Apfel nosiły jej biżuterię. Więc myślę, że jest się czym chwalić i pokazywać, że jest siła sprawcza w kobietach.


Marta Siemieniuk: Jeszcze to, co ważne, że jest to wojewódzka rada. Tak jak analizowałyśmy rynek i patrzyłyśmy, przygotowywałyśmy się do powołania rady to oczywiście myślałyśmy o białostockiej radzie kobiet. Tu też zainicjowałyśmy taką inicjatywę, natomiast cieszy nas to, że jest to rada wojewódzka, ponieważ w skali kraju to jest tak naprawdę druga rada wojewódzka, także dla nas jest to ważne, bo jest to większa skala, gdzie możemy działać, zrzeszać kobiety i się integrować.


A będziecie zrzeszały panie z różnych środowisk z całego województwa? Teraz w skład rady wejdą takie panie? Na przykład z jakich miejscowości?


Małgorzata Wenclik: Tak, tak. Na pewno będą reprezentowane Łomża, Suwałki, Grajewo. Praktycznie z każdego subregionu, z każdej też organizacji, tam gdzie kobiety są silnie działające. Na naszych terenach, wiadomo, też koła gospodyń wiejskich – będą te kobiety też w składzie rady, więc różne środowiska będą reprezentowane i głosy różnych kobiet będą słyszalne.


A na jakie działania samorządu województwa podlaskiego chcecie i możecie mieć wpływ?


Małgorzata Wenclik: To jest też nowa perspektywa finansowania, więc my liczymy na to, że w różnego rodzaju programach, które będą tutaj w naszym województwie będą uwzględniane kwestie liczące się dla kobiet.

Dla nas przede wszystkim bardzo ważna jest profilaktyka jeżeli chodzi o kwestie nowotworowe. Świetnie współpracujemy z Białostockim Centrum Onkologii, zresztą w wielu naszych akcjach Centrum jest partnerem i profilaktyka nie tylko związana z rakiem piersi, ale też np. ze szczepieniami dzieci i dziewczynek jeżeli chodzi o HPV.

Bardzo poważnym problemem, nie tylko w naszym regionie, ale generalnie w Polsce jest problem zdrowia psychicznego. Ponosimy niesamowite konsekwencje tego, co przeżyliśmy w trakcie covidu i ciągnie się to za nami – nasze dzieci ponoszą tego konsekwencje. Więc kobiety troszczą się nie tylko o siebie, ale o rodziny, o dzieci, o osoby starsze, bo taka zawsze jest i była nasza rola i mimo wszystkich sukcesów zawodowych te role pewnie dalej będą tradycyjne w tym naszym świecie zachowane.


Marta Siemieniuk: Zależy nam też na edukacji w zakresie tolerancji, równości. Bardzo nam zależy, żeby aktywizować młode osoby na liderów i liderki, bo nie chodzi tylko o wsparcie kobiet, ale o wsparcie wszystkich – zarówno kobiet, jak i mężczyzn, bo to jest rada nie zajmująca się tylko tematyką kobiet, ale tematyką równości kobiet i mężczyzn, równości chłopców i dziewczynek, więc ta aktywizacja i aktywność społeczna, obywatelska jest dla nas też bardzo ważna.


Jeśli chodzi o szanse kobiet i mężczyzn na rynku pracy, to w rankingu Europejskiego Instytutu do Spraw Równości Kobiet i Mężczyzn Polska jest znacznie poniżej średniej unijnej – na 21 miejscu na 28 państw. Jaka jest sytuacja polskich kobiet, jeśli chodzi o awanse zawodowe, płace, według waszego rozeznania?


Małgorzata Wenclik: Zgodnie ze statystykami, które też są nam znane, żeby dogonić te kraje powiedzmy najbardziej demokratyczne, czyli gdzie ta równość jest najbardziej zachowana…


Czyli Szwecja, Dania i Holandia – to czołówka rankingu.


Tak. Zajmie nam to około 100 lat, natomiast są też takie zawody, gdzie jest coraz lepiej. Czy takie sfery, gdzie kobiet też jest coraz więcej. Ta feminizacja następuje, bo to jest naturalna kwestia zmian demograficznych.

Po pierwsze, kobiety żyją dłużej, są bardziej aktywne, a poza tym, zgodnie nawet z przewidywaniami, które są w naszych strategiach rozwoju województwa podlaskiego do 2030 roku kobiety przeciętnie będą żyły 80 lat, mężczyźni 70 kilka. Naturalnym jest więc, że będą zachodziły pewne zmiany.

Ja mogę tylko powiedzieć o swoim środowisku, w którym widzę te zmiany, czyli w środowisku naukowym. Jeżeli rektorem Politechniki Białostockiej zostaje kobieta, jeżeli dziekanami czy prodziekanami na praktycznie każdym wydziale Uniwersytetu w Białymstoku są kobiety to już widzimy pewną zmianę. Jeżeli na Wydziale Prawa studiowałam ok. 30 lat temu, to niewiarygodne, ale właśnie tak jest, to szefami katedr byli praktycznie sami panowie i niewiele było też kobiet, które były wykładowczyniami. W tej chwili ta sytuacja zmienia się diametralnie. Jest mnóstwo kobiet, które zostały w tym czasie wykształcone, które mają silną pozycję, które są silnymi naukowczyniami i na pewno dochodzi tutaj do pewnej zmiany.


Marta Siemieniuk: Ta zmiana zależy od nas i widać, że kobiety chcą tej zmiany. Dlatego się integrują i dlatego się skupiają chociażby w tej Podlaskiej Radzie Kobiet. Dlatego też zapraszamy 17 marca – jako Forum Kobiet Podlasia organizujemy wydarzenie Kobiety Kobietom – Rozkwitnij na wiosnę. Bardzo zapraszamy, bo tam też będziemy motywowały, będziemy mówiły o tym, jak warto mieć wpływ na pewne rzeczy, które dzieją się w naszym życiu, zarówno jeśli chodzi o profilaktykę zdrowotną, jak i właśnie tą aktywność społeczną, obywatelską.

To jest ważne, bo to my same wpływamy na to, kim jesteśmy, gdzie jesteśmy, co chcemy robić i jak będzie się zmieniało otoczenie wokół nas. Więc serdecznie zapraszamy 17 marca. Zapraszamy na nasz fanpage na Facebooku – Forum Kobiet Podlasia, tam są wszystkie informacje. Będzie nam miło, jeżeli kobiety zechcą być z nami, ale również nie tylko kobiety, bo my się nie zamykamy, nie wspieramy tylko samych kobiet, ale wszyscy, którzy w ogóle chcą być z nami, chcą brać udział w naszych inicjatywach…


Ciekawa debata także dzisiaj na Wydziale Prawa.


Małgorzata Wenclik: Tak, ciekawa konferencja na Wydziale Prawa UwB, już od godziny 10 wszystko się zaczyna. Kobiety i prawo, ale temat trudny, czyli temat związany z wykorzystywaniem kobiet, z molestowaniem, z działaniami przemocowymi wobec kobiet. Świetni specjaliści, zapraszamy serdecznie, ponieważ wstęp jest wolny.

A o godz. 17 w Nie-Teatrze z kolei nasze stowarzyszenie, w którym my działamy – Stowarzyszenie 100-lecie Kobiet podejmie się też niebagatelnego wyzwania i mamy debatę na temat feminizmu. To jest kontynuacja debaty z 28 listopada. Tym razem okrągły stół, wcześniej była debata oksfordzka. 13 osób będzie brało udział w debacie, zgłosiło się ok. 70 osób, które chcą widzieć, jak taka debata wygląda. Świetni specjaliści, socjolodzy, prawnicy, dziennikarze. Myślę, że będzie bardzo ciekawie.


Dzień Kobiet zapowiada się wam bardzo pracowicie.


Marta Siemieniuk: Tak, dokładnie, ale bardzo też ciekawie, bo oprócz tego, że to jest miłe spotkanie, to też są to zawsze rozmowy bardzo merytoryczne, które na pewno bardzo nas wzmacniają i pokazują, w którą stronę chciałybyśmy iść, z kim byśmy chciały przebywać i jakie otoczenie wokół siebie chcemy tworzyć.

| red: bs


Przeczytaj, zanim skomentujeszZNAJDŹ NAS

Jawor – u źródeł kultury

REKLAMA
NieTeatr ZALIA

REKLAMA
OiFP DYPTYK WIELKANOCNY: VIA CRUCIS/CAVALLERIA RUSTICANA
Dariusz Budrowski, fot. Joanna Szubzda

Dariusz Budrowski [wideo]

prezes Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości
24.03.2023

- Pieniądze z nowego unijnego budżetu są dla przedsiębiorców, którzy chcą wdrażać innowacyjne rozwiązania. To nie oznacza, że inicjatywy muszą się opierać na oryginalnych pomysłach, muszą być jedynie nowością w ich firmach.

Patrycja Maliszewska, fot. Sylwia Krassowska

Patrycja Maliszewska [wideo]

zawodniczka Juvenii Białystok i reprezentantka Polski w short tracku
23.03.2023

Przez wiele lat była łyżwiarką Juvenii Białystok i reprezentowała Polskę na najważniejszych imprezach w short tracku. Patrycja Maliszewska kończy bogatą karierę sportową.

Cezary Kaźmierczak, fot. Sylwia Krassowska

Cezary Kaźmierczak [wideo]

prezes Związku Przedsiębiorców i Pracodawców
22.03.2023

"Na zachodniej Ukrainie wojny nie ma. Tam się w zasadzie relokował cały biznes ze wschodu Ukrainy albo znaczna część biznesu. Tam powoli już można zacząć działać" - mówi Cezary Kaźmierczak.


Błażej Poboży, fot. Sylwia Krassowska

Błażej Poboży [wideo]

wiceminister spraw wewnętrznych i administracji
21.03.2023

- Wiosną nie spodziewamy się większej liczby migrantów. Dzięki zaporze i patrolom Straży Granicznej udaremniane są te nielegalne przekroczenia - mówi Błażej Poboży.

Daniel Czyżewski

Daniel Czyżewski [wideo]

z portalu Energetyka24
20.03.2023

Polska wciąż powinna rozwijać sieć gazowniczą w poszczególnych regionach, bo zapotrzebowanie na gaz w najbliższej dekadzie nie zmniejszy się - ocenia Daniel Czyżewski.

fot. Marcin Gliński

Mirosław Wojciuk i Romuald Rakowski

z zespołu Błękitny Nosorożec
18.03.2023

- W warstwie muzycznej, staramy się, aby każda płyta była w miarę różnorodna. Nie trzymamy się schematów punkowych. Wtrącamy trochę reggae, metalu, chociaż nie jesteśmy kapelą stricte metalową. Po latach można powiedzieć, że mamy taki własny styl - to nie jest tylko post punk albo punk rock - mówią muzycy z zespołu Błękitny Nosorożec.


Źródło: Główny Inspektorat Transportu Drogowego, gov.pl

Alvin Gajadhur

główny inspektor transportu drogowego
17.03.2023

Trwają masowe kontrole w firmach transportowych. - Sprawdzamy przedsiębiorców z Białegostoku, Białej Podlaskiej, Poznania, Częstochowy i Wrocławia - wytypowaliśmy firmy, które prawdopodobnie dysponują kapitałem białoruskim lub rosyjskim.

prof. Adam Bartnicki, fot. Joanna Szubzda

prof. Adam Bartnicki [wideo]

ekspert ds. bezpieczeństwa z Wydziału Prawa Uniwersytetu w Białymstoku
17.03.2023

"Akcje dywersyjne mają to do siebie, że nie bardzo wiemy, kto tego dokonał. Coś wylatuje w powietrze, jest jakiś zamach, ale nie wiemy, kto za tym stoi. Możemy się domyślać, ale bez twardych dowodów trudno też żądać od NATO deklaracji, że wypełni artykuł 5. Traktatu Północnoatlantyckiego" - mówi prof. Adam Bartnicki.

prof. Robert Ciborowski, fot. Joanna Szubzda

prof. Robert Ciborowski [wideo]

ekonomista, rektor Uniwersytetu w Białymstoku
16.03.2023

- Jeśli nic wielkiego się nie wydarzy, jeśli nie pojawi się jakiś czarny łabędź, który nagle zmieni trajektorię naszego codziennego życia, to raczej jest to szczyt inflacji.


fot. Beata Włostowska

Beata Włostowska

nauczycielka z Zespołu Szkół Zawodowych nr 5 w Białymstoku, laureatka konkursu "Zawodowiec Roku 2022"
15.03.2023

To nauczyciele, którzy wyróżniają się pasją, zaangażowaniem i profesjonalizmem, a także wspierają uczniów w rozwijaniu ich zawodowych zainteresowań. Poznaliśmy zwycięzców ogólnopolskiego konkursu "Zawodowiec Roku 2022" w 52 dziedzinach, organizowanego m.in. przez Ministerstwo Edukacji i Nauki. Wśród nagrodzonych jest nauczycielka z Zespołu Szkół Zawodowych nr 5 w Białymstoku - Beata Włostowska.

Leszek Mironiuk, fot. Sylwia Krassowska

Leszek Mironiuk [wideo]

rzecznik Wojewódzkiego Inspektoratu Inspekcji Handlowej w Białymstoku
15.03.2023

"Konsument może w każdy możliwy sposób udowadniać, że dokonał zakupu tego towaru u sprzedawcy. Paragon nie jest wymagany. Jeżeli dokonaliśmy zakupu w tym sklepie, a sprzedawca pamięta o tym, powinien taką reklamację rozpatrzyć" - mówi Leszek Mironiuk.

Mateusz Marciniak, fot. Joanna Szubzda

Mateusz Marciniak [wideo]

ekspert finansowy
14.03.2023

Raty kredytu będą zamrożone przez 10 lat - to zakłada rządowy program Pierwsze Mieszkanie. Jakie warunki trzeba spełnić, żeby z niego skorzystać?


płk Jarosław Kowalewski, fot. Sylwia Krassowska

płk Jarosław Kowalewski

szef Ośrodka Zamiejscowego w Białymstoku Centralnego Wojskowego Centrum Rekrutacji
13.03.2023

- Targi będą kompleksowym sposobem informowania o Siłach Zbrojnych i dostępnych formach służby wojskowej - mówi płk Jarosław Kowalewski o I Wojskowych Targach Służby i Pracy w Wysokiem Mazowieckiem.

Maksymilian Dura, źródło: defence24.pl

Maksymilian Dura [wideo]

komandor porucznik rezerwy Marynarki Wojennej, ekspert portalu Defence24.pl
13.03.2023

"Zdobywanie miast jest zawsze bardzo krwawe" - mówi Maksymilian Dura.

ks dr. Jan Dohnalik, źródło: parafiamichal.pl

ks. dr Jan Dohnalik

z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, współpracownik Centrum Ochrony Dziecka
10.03.2023

- To co jest na pewno ważne w tym filmie i co stawia nam pytania - jako tym, którzy się zajmują ochroną dzieci i młodzieży - to, że rzeczywiście redaktor dotarł do niektórych osób skrzywdzonych. To jest zawsze pytanie, czy my robimy wystarczająco, żeby do nich dotrzeć, żeby im pomóc; ale to jest pytanie dla nas, a nie dla Jana Pawła II - mówi ks. dr Jan Dohnalik


prof. Jerzy Kopania, fot. Joanna Szubzda

prof. Jerzy Kopania [wideo]

filozof, etyk
10.03.2023

- Ta cała sprawa, obok wydźwięku moralnego i czysto historycznego, czegoś, co trzeba wyjaśnić, ma też aspekt polityczny i jest wyraźnie rozgrywana politycznie - tak o reakcjach po reportażu na temat Jana Pawła II mówi profesor Kopania.

Stanisław Żaryn, źródło: www.gov.pl

Stanisław Żaryn

pełnomocnik rządu ds. bezpieczeństwa przestrzeni informacyjnej Rzeczpospolitej
9.03.2023

- Możemy zauważyć pewne typowe sposoby oddziaływania Rosji na Polskę. Przede wszystkim eksploatowane są wszystkie działania, które mają poróżnić Polaków i Ukraińców.

Małgorzata Wenclik i Marta Siemieniuk, fot. Barbara Sokolińska

Małgorzata Wenclik i Marta Siemieniuk

ze Stowarzyszenia 100-lecie kobiet i z Fundacji Rozwoju Demokracji Lokalnej oddział w Białymstoku
8.03.2023

8 marca inauguruje działalność Podlaska Rada Kobiet. W jej skład wejdzie 17 przedstawicielek m.in. świata nauki czy medycyny.


Robert Flisiak, fot. Monika Kalicka, archiwum

prof. Robert Flisiak [wideo]

kierownik Kliniki Chorób Zakaźnych i Hepatologii Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku, prezes Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych
7.03.2023

"Covid-19 to jest już zupełnie inna choroba. Mam wątpliwości czy powinniśmy nadal używać określenia Covid-19. Pacjenci, których w tej chwili mamy, to już nie są pacjenci z zagrożeniem życia" - mówił w Radiu Białystok profesor Robert Flisiak.

fot. Marcelina Markowska

Jacek Babiel

doradca i konsultant wyborczy
7.03.2023

- W marketingu politycznym możemy powiedzieć, że staranie się o to, żeby wejść na listę wyborczą, czasami jest związane z walką we własnym środowisku wyborczym czy po prostu w regionie - mówi Jacek Babiel.

fot. Joanna Szubzda

Anna Zdanowicz

psychoterapeutka i psycholożka
6.03.2023

- Może pojawić się poczucie winy, bo ta rodzina, jak mówią mieszkańcy Choroszczy, prezentowała się jako bardzo otwarta, wzorowa, a okazało się, że coś było nie tak - mówi Anna Zdanowicz.


Dariusz Piontkowski, fot. Joanna Szubzda

Dariusz Piontkowski [wideo]

wiceminister edukacji i nauki
6.03.2023

- To już ostatnia zmiana przed tegorocznym egzaminem maturalnym. Zostało stosunkowo niewiele czasu, więc chyba już nie ma sensu wprowadzać dalszych, głębszych zmian - mówi wiceminister.

Michał Osyda, fot. Sylwia Krassowska

Michał Osyda

założyciel formacji OSYDA
4.03.2023

Zadzwonił do mnie Artur Urbanowicz i zapytał, czy byłbym gotów napisać utwór, który ilustrowałby muzycznie jego powieść "Grzesznik". Lubię wyzwania, więc się zgodziłem. Trochę nie miałem wyobrażenia, jak napisać piosenkę o książce, ale po przeczytaniu wersji przed drukiem, miałem już cały utwór w głowie - wspomina Michał Osyda.

Krzysztof Jurgiel, fot. Joanna Szubzda

Krzysztof Jurgiel [wideo]

były minister rolnictwa, europoseł
3.03.2023

- Mamy w magazynach obecnie około 50 proc. zbóż przed sezonem i żeby to sprzedać, to trzeba zmniejszyć koszty. Rząd złożył wniosek do Brukseli o dopłaty.


Marcin Wiącek, źródło: bip.brpo.gov.pl/fot. G. Krzyżewski

Marcin Wiącek [wideo]

Rzecznik Praw Obywatelskich
2.03.2023

"Warunki, w jakich funkcjonują polskie ośrodki penitencjarne, odbiegają od tych, które powinny być standardem w państwach europejskich. W szczególności mam na myśli powierzchnię przypadającą na jedną osobę osadzoną. Jest ona zdecydowanie zbyt mała" - mówi Marcin Wiącek.

Andrzej Vilk, źródło: archiwum prywatne

Andrzej Vilk

Kierownik Działu Legalizacji Zatrudnienia w Grupie Progres
2.03.2023

"Jeżeli jest dla nich praca, to cudzoziemcy czują potrzebę przeprowadzenia się do mniejszych ośrodków, mniejszych miast" - mówi Andrzej Vilk z Grupy Progres.

dr Marek Jedynak, fot. Joanna Szubzda

dr Marek Jedynak [wideo]

dyrektor białostockiego oddziału IPN
1.03.2023

- Ich sposób walki, działalność w podziemiu niepodległościowym to była próba podtrzymania państwowości polskiej w taki sposób, w jaki tylko byli w stanie - mówi o Żołnierzach Wyklętych dr Marek Jedynak.


Bartosz Szolc, fot. Barbara Sokolińska

Bartosz Szolc [wideo]

organizator Białostockiego Marszu Pamięci Żołnierzy Wyklętych
28.02.2023

- Nie wszyscy zdają sobie sprawę, kim byli Żołnierze Wyklęci. Dlatego właśnie 1 marca maszerujemy - mówił na antenie Polskiego Radia Białystok Bartosz Szolc.

źródło: www.bialystok.tvp.pl

Agnieszka Giełażyn-Sasimowicz

dyrektor białostockiego ośrodka Telewizji Polskiej
27.02.2023

"Wiosna w TVP 3 Białystok to przede wszystkim informacje. Stawiamy na informacje lokalne co godzinę. Od godziny 10:30 do 21:30. Chcemy być jak najbliżej naszych widzów" - mówi Agnieszka Giełażyn-Sasimowicz.

Roman Czepe, fot. Joanna Szubzda

Roman Czepe [wideo]

wicestarosta powiatu białostockiego
27.02.2023

- Liczymy na to, że będzie pochylenie się nad naszym stanowiskiem i wskazanie zapisu, który rzeczywiście budzi kontrowersje - mówi wicestarosta o stanowisku rady powiatu białostockiego ws. Karty LGBT.


Artur Szabałowski, Tomasz Staranowicz, Mariusz Bienasz i Robert Czerski, fot. Marcin Gliński

Artur Szabałowski, Tomasz Staranowicz, Mariusz Bienasz i Robert Czerski

zespół Bad Falcon, laureaci konkursu Niebieski Mikrofon - Muzyczna Nagroda Polskiego Radia Białystok
25.02.2023

- Po Niebieskim Mikrofonie jeszcze się nie spotkaliśmy, nie mieliśmy żadnej próby, ale na gorąco rozmawialiśmy o teledysku. Na pewno w planach mamy teledysk do piosenki "Klątwa" - mówił w Radiu Białystok Tomasz Staranowicz z zespołu Bad Falcon.

Wojciech Konończuk, fot. Joanna Szubzda (archiwum)

Wojciech Konończuk

dyrektor Ośrodka Studiów Wschodnich
24.02.2023

- To nie jest wojna o charakterze lokalnym, regionalnym. To jest wojna, która zdeterminuje porządek europejski, z wpływem także na porządek światowy - mówi w rocznicę inwazji Rosji na Ukrainę dyrektor Ośrodka Studiów Wschodnich Wojciech Konończuk.

Marek Ławreszuk, fot. Joanna Szubzda

Marek Ławreszuk

z zespołu Czeremszyna - laureata plebiscytu Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok
24.02.2023

- Ta nagroda była dla nas bardzo dużą niespodzianką. Zespoły, które grają podobną muzykę do nas i będą planowały w przyszłych latach startować w Niebieskim Mikrofonie, niech się nie wahają - warto!


Przemek Piotrowski, fot. Joanna Szubzda

Przemek Piotrowski

laureat konkursu Niebieski Mikrofon - Muzyczna Nagroda Polskiego Radia Białystok
23.02.2023

- Niebieski Mikrofon przede wszystkim daje cenne doświadczenie. Poznałem wielu ciekawych artystów, wiele zespołów, dostałem masę motywacji i zastrzyk finansowy.

prof. Maciej Perkowski, fot. Joanna Szubzda

prof. Maciej Perkowski [wideo]

z Wydziału Prawa Uniwersytetu w Białymstoku
23.02.2023

- Deklaracja liderów Bukaresztańskiej Dziewiątki to sygnał polityczny, który pokazuje jedność i usuwa wątpliwości wobec Rosji, na przykład w kwestiach gospodarczych.

Jakub Jasiukiewicz, Michał Babik, Piotr Klepacki, Miłosz Gładyszewski, fot. Sylwia Krassowska

Jakub Jasiukiewicz, Michał Babik, Piotr Klepacki, Miłosz Gładyszewski

zespół Five Stages of Grief, finaliści 4. edycji konkursu "Niebieski Mikrofon - Muzyczna Nagroda Polskiego Radia Białystok"
22.02.2023

"To był duży stres, bo jesteśmy młodym zespołem, za nami dopiero drugi konkurs, ale nikt nie chciał zawieść. Bardzo się cieszymy, że wygraliśmy Niebieski Mikrofon" - mówi Michał Babik.
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok