Radio Białystok | Gość | Małgorzata Wenclik i Marta Siemieniuk - ze Stowarzyszenia 100-lecie kobiet i z Fundacji Rozwoju Demokracji Lokalnej oddział w Białymstoku

Małgorzata Wenclik i Marta Siemieniuk

ze Stowarzyszenia 100-lecie kobiet i z Fundacji Rozwoju Demokracji Lokalnej oddział w Białymstoku

8.03.2023, 07:38, akt. 10:08

8 marca inauguruje działalność Podlaska Rada Kobiet. W jej skład wejdzie 17 przedstawicielek m.in. świata nauki czy medycyny.

Małgorzata Wenclik i Marta Siemieniuk, fot. Barbara Sokolińska
Małgorzata Wenclik i Marta Siemieniuk, fot. Barbara Sokolińska


0:00
0:00
Z Małgorzatą Wenclik i Martą Siemieniuk rozmawia Renata Reda | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Te dane nie są zbyt optymistyczne. Pod kątem szeroko pojętego równouprawnienia płci na 28 unijnych państw Polska zajmuje 21 miejsce. 

Pod uwagę wzięto różnice pomiędzy kobietami a mężczyznami jeśli chodzi o dostęp do edukacji, usług medycznych, zarobków czy szans na rynku pracy. Takie dane są w rankingu przygotowanym przez Europejski Instytut ds. Równości Kobiet i Mężczyzn.

W Dniu Kobiet o sytuacji Polek z Małgorzatą Wenclik ze Stowarzyszenia 100-lecie kobiet i Martą Siemieniuk z Fundacji Rozwoju Demokracji Lokalnej oddział w Białymstoku rozmawia Renata Reda.


Renata Reda: To miły prezent na Dzień Kobiet. Dziś inauguruje działalność Podlaska Rada Kobiet. W jej skład wejdzie 17 przedstawicielek m.in. świata nauki, medycyny – przeróżnych dziedzin.

Na początek – dlaczego w ogóle tworzycie tę Podlaską Radę Kobiet?


Marta Siemieniuk: W zeszłym roku, w ramach Forum Kobiet Podlasia zobowiązałyśmy się na naszym wydarzeniu, że zainicjujemy powołanie takiej rady. I to się udało – dzisiaj mamy inaugurację, marszałek przyjął nasze zaproszenie, zaakceptował naszą inicjatywę. Dziś właśnie mamy swoje święto i będziemy inaugurować powołanie Podlaskiej Rady Kobiet.

Było to dla nas zobowiązanie bardzo ważne, bo zależy nam na tym, żeby reprezentować właśnie tak jak pani powiedziała - różne środowiska, stać w imieniu kobiet i rozmawiać o tym, jakie mamy problemy, jakie mamy dylematy i co możemy zmienić w naszym otoczeniu, w naszym środowisku lokalnym.


I na co liczycie? Czy faktycznie samorząd województwa podlaskiego może wam w czymś pomóc?


Małgorzata Wenclik: Mamy nadzieję, że tak. Wprawdzie w tej kadencji mamy rekordową ilość kobiet w sejmiku wojewódzkim i w ogóle w naszych strukturach samorządowych jest coraz więcej kobiet. To jest bardzo dobry sygnał, ale myślę, że i tak 1/3 kobiet, biorąc pod uwagę, że w populacji jest kobiet znacznie więcej, to ten taki głos różnych środowisk będzie dobrym wsparciem.

Takie rady kobiet zaczęły już funkcjonować jako organy doradcze przy albo sejmikach, albo radach gmin miejskich, albo przy organach wykonawczych w coraz większej ilości gmin i województw, w powiatach jeszcze nie, ale to jest taki sygnał, że kobiety chcą brać sprawy w swoje ręce. Chcą zabierać głos, może nie wszystkie mają jeszcze taką odwagę, żeby zacząć funkcjonować w strukturach publicznych, politycznych, ale myślę, że głos kobiet Podlasia powinien być słyszalny.

Myślę, że jesteśmy świetną marką jako kobiety – dużo z nas odnosi sukcesy i w innowacjach, i w administracji publicznej, i w nauce, i w kulturze, i też w designie, bo mamy przecież świetne projektantki z Podlasia i z Białegostoku. Tutaj jest przykład – przepiękny naszyjnik Eli Klemensowicz, naszej koleżanki, białostoczanki, która podbija Paryż. Takie kobiety jak Kora Jackowska czy Iris Apfel nosiły jej biżuterię. Więc myślę, że jest się czym chwalić i pokazywać, że jest siła sprawcza w kobietach.


Marta Siemieniuk: Jeszcze to, co ważne, że jest to wojewódzka rada. Tak jak analizowałyśmy rynek i patrzyłyśmy, przygotowywałyśmy się do powołania rady to oczywiście myślałyśmy o białostockiej radzie kobiet. Tu też zainicjowałyśmy taką inicjatywę, natomiast cieszy nas to, że jest to rada wojewódzka, ponieważ w skali kraju to jest tak naprawdę druga rada wojewódzka, także dla nas jest to ważne, bo jest to większa skala, gdzie możemy działać, zrzeszać kobiety i się integrować.


A będziecie zrzeszały panie z różnych środowisk z całego województwa? Teraz w skład rady wejdą takie panie? Na przykład z jakich miejscowości?


Małgorzata Wenclik: Tak, tak. Na pewno będą reprezentowane Łomża, Suwałki, Grajewo. Praktycznie z każdego subregionu, z każdej też organizacji, tam gdzie kobiety są silnie działające. Na naszych terenach, wiadomo, też koła gospodyń wiejskich – będą te kobiety też w składzie rady, więc różne środowiska będą reprezentowane i głosy różnych kobiet będą słyszalne.


A na jakie działania samorządu województwa podlaskiego chcecie i możecie mieć wpływ?


Małgorzata Wenclik: To jest też nowa perspektywa finansowania, więc my liczymy na to, że w różnego rodzaju programach, które będą tutaj w naszym województwie będą uwzględniane kwestie liczące się dla kobiet.

Dla nas przede wszystkim bardzo ważna jest profilaktyka jeżeli chodzi o kwestie nowotworowe. Świetnie współpracujemy z Białostockim Centrum Onkologii, zresztą w wielu naszych akcjach Centrum jest partnerem i profilaktyka nie tylko związana z rakiem piersi, ale też np. ze szczepieniami dzieci i dziewczynek jeżeli chodzi o HPV.

Bardzo poważnym problemem, nie tylko w naszym regionie, ale generalnie w Polsce jest problem zdrowia psychicznego. Ponosimy niesamowite konsekwencje tego, co przeżyliśmy w trakcie covidu i ciągnie się to za nami – nasze dzieci ponoszą tego konsekwencje. Więc kobiety troszczą się nie tylko o siebie, ale o rodziny, o dzieci, o osoby starsze, bo taka zawsze jest i była nasza rola i mimo wszystkich sukcesów zawodowych te role pewnie dalej będą tradycyjne w tym naszym świecie zachowane.


Marta Siemieniuk: Zależy nam też na edukacji w zakresie tolerancji, równości. Bardzo nam zależy, żeby aktywizować młode osoby na liderów i liderki, bo nie chodzi tylko o wsparcie kobiet, ale o wsparcie wszystkich – zarówno kobiet, jak i mężczyzn, bo to jest rada nie zajmująca się tylko tematyką kobiet, ale tematyką równości kobiet i mężczyzn, równości chłopców i dziewczynek, więc ta aktywizacja i aktywność społeczna, obywatelska jest dla nas też bardzo ważna.


Jeśli chodzi o szanse kobiet i mężczyzn na rynku pracy, to w rankingu Europejskiego Instytutu do Spraw Równości Kobiet i Mężczyzn Polska jest znacznie poniżej średniej unijnej – na 21 miejscu na 28 państw. Jaka jest sytuacja polskich kobiet, jeśli chodzi o awanse zawodowe, płace, według waszego rozeznania?


Małgorzata Wenclik: Zgodnie ze statystykami, które też są nam znane, żeby dogonić te kraje powiedzmy najbardziej demokratyczne, czyli gdzie ta równość jest najbardziej zachowana…


Czyli Szwecja, Dania i Holandia – to czołówka rankingu.


Tak. Zajmie nam to około 100 lat, natomiast są też takie zawody, gdzie jest coraz lepiej. Czy takie sfery, gdzie kobiet też jest coraz więcej. Ta feminizacja następuje, bo to jest naturalna kwestia zmian demograficznych.

Po pierwsze, kobiety żyją dłużej, są bardziej aktywne, a poza tym, zgodnie nawet z przewidywaniami, które są w naszych strategiach rozwoju województwa podlaskiego do 2030 roku kobiety przeciętnie będą żyły 80 lat, mężczyźni 70 kilka. Naturalnym jest więc, że będą zachodziły pewne zmiany.

Ja mogę tylko powiedzieć o swoim środowisku, w którym widzę te zmiany, czyli w środowisku naukowym. Jeżeli rektorem Politechniki Białostockiej zostaje kobieta, jeżeli dziekanami czy prodziekanami na praktycznie każdym wydziale Uniwersytetu w Białymstoku są kobiety to już widzimy pewną zmianę. Jeżeli na Wydziale Prawa studiowałam ok. 30 lat temu, to niewiarygodne, ale właśnie tak jest, to szefami katedr byli praktycznie sami panowie i niewiele było też kobiet, które były wykładowczyniami. W tej chwili ta sytuacja zmienia się diametralnie. Jest mnóstwo kobiet, które zostały w tym czasie wykształcone, które mają silną pozycję, które są silnymi naukowczyniami i na pewno dochodzi tutaj do pewnej zmiany.


Marta Siemieniuk: Ta zmiana zależy od nas i widać, że kobiety chcą tej zmiany. Dlatego się integrują i dlatego się skupiają chociażby w tej Podlaskiej Radzie Kobiet. Dlatego też zapraszamy 17 marca – jako Forum Kobiet Podlasia organizujemy wydarzenie Kobiety Kobietom – Rozkwitnij na wiosnę. Bardzo zapraszamy, bo tam też będziemy motywowały, będziemy mówiły o tym, jak warto mieć wpływ na pewne rzeczy, które dzieją się w naszym życiu, zarówno jeśli chodzi o profilaktykę zdrowotną, jak i właśnie tą aktywność społeczną, obywatelską.

To jest ważne, bo to my same wpływamy na to, kim jesteśmy, gdzie jesteśmy, co chcemy robić i jak będzie się zmieniało otoczenie wokół nas. Więc serdecznie zapraszamy 17 marca. Zapraszamy na nasz fanpage na Facebooku – Forum Kobiet Podlasia, tam są wszystkie informacje. Będzie nam miło, jeżeli kobiety zechcą być z nami, ale również nie tylko kobiety, bo my się nie zamykamy, nie wspieramy tylko samych kobiet, ale wszyscy, którzy w ogóle chcą być z nami, chcą brać udział w naszych inicjatywach…


Ciekawa debata także dzisiaj na Wydziale Prawa.


Małgorzata Wenclik: Tak, ciekawa konferencja na Wydziale Prawa UwB, już od godziny 10 wszystko się zaczyna. Kobiety i prawo, ale temat trudny, czyli temat związany z wykorzystywaniem kobiet, z molestowaniem, z działaniami przemocowymi wobec kobiet. Świetni specjaliści, zapraszamy serdecznie, ponieważ wstęp jest wolny.

A o godz. 17 w Nie-Teatrze z kolei nasze stowarzyszenie, w którym my działamy – Stowarzyszenie 100-lecie Kobiet podejmie się też niebagatelnego wyzwania i mamy debatę na temat feminizmu. To jest kontynuacja debaty z 28 listopada. Tym razem okrągły stół, wcześniej była debata oksfordzka. 13 osób będzie brało udział w debacie, zgłosiło się ok. 70 osób, które chcą widzieć, jak taka debata wygląda. Świetni specjaliści, socjolodzy, prawnicy, dziennikarze. Myślę, że będzie bardzo ciekawie.


Dzień Kobiet zapowiada się wam bardzo pracowicie.


Marta Siemieniuk: Tak, dokładnie, ale bardzo też ciekawie, bo oprócz tego, że to jest miłe spotkanie, to też są to zawsze rozmowy bardzo merytoryczne, które na pewno bardzo nas wzmacniają i pokazują, w którą stronę chciałybyśmy iść, z kim byśmy chciały przebywać i jakie otoczenie wokół siebie chcemy tworzyć.

| red: bs


Przeczytaj, zanim skomentujeszZNAJDŹ NAS

REKLAMA
OiFP RESPIRO DUO, MUZYCZNE OBLICZA KOBIETY

REKLAMA
OiFP PORANEK MŁODEGO MELOMANA

REKLAMA
NIETEATR Zrobie co zechce

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI
fot. Joanna Szubzda

mjr Katarzyna Zdanowicz [wideo]

rzeczniczka Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej
12.04.2024

- Teraz mamy zdecydowanie więcej prób nielegalnego przekraczania granicy niż w pierwszych miesiącach tego roku. Za to, co dzieje się przy granicy, są odpowiedzialne służby białoruskie, bo to one tym wszystkim sterują - mówi mjr Katarzyna Zdanowicz.

Jan Perkowski, fot. Joanna Szubzda

Jan Perkowski

starosta białostocki
11.04.2024

"W naszym powiecie białostockim rozwój idzie dynamicznie - mieszkańców przybywa z roku na rok" - mówi Jan Perkowski.

Jacek Brzozowski, fot. Marcin Gliński

Jacek Brzozowski [wideo]

wojewoda podlaski
11.04.2024

"Odpowiedzialna polityka migracyjna polega na zapewnieniu szczelności granicy państwa" - mówił w Polskim Radiu Białystok wojewoda podlaski Jacek Brzozowski.


Stefan Krajewski, fot. Sylwia Krassowska

Stefan Krajewski [wideo]

wiceminister rolnictwa, podlaski poseł PSL, prezes podlaskich struktur PSL
10.04.2024

- Koalicja z PiS-em byłaby bardzo trudną koalicją po tym wszystkim, co się wydarzyło i w polityce krajowej, i w polityce regionalnej - mówi Stefan Krajewski o powyborczej sytuacji w sejmiku województwa podlaskiego.

Tadeusz Truskolaski, fot. Edyta Wołosik

Tadeusz Truskolaski [wideo]

prezydent Białegostoku
9.04.2024

- Nawet jeśli zmieni się prawo, będzie to moja ostatnia kadencja - mówi Tadeusz Truskolaski.

Artur Kosicki, fot. Sylwia Krassowska

Artur Kosicki [wideo]

marszałek województwa podlaskiego
8.04.2024

"Będę rozmawiał z każdym, komu leży na sercu dobro naszego regionu. Będę rozmawiał z panem Stanisławem Derehajłą (z Konfederacji), Trzecią Drogą i Polskim Stronnictwem Ludowym. Będę rozmawiał nawet z Koalicją Obywatelską" - mówi Artur Kosicki.


Mariusz Chrzanowski, fot. Adam Dąbrowski

Mariusz Chrzanowski

prezydent Łomży
8.04.2024

"Mam nadzieję, że ta trzecia kadencja będzie kadencją stabilizacji. Liczę też na wsparcie rady miejskiej Łomży. Jest to niezwykle ważne, a różnie z tym bywało w poprzednich latach. Dla rozwoju naszego miasta ważne jest, aby był spokój, aby udało się zbudować większość ponad podziałami" - mówi Mariusz Chrzanowski.

dr Maciej Białous, fot. Sylwia Krassowska

dr Maciej Białous [wideo]

socjolog z Uniwersytetu w Białymstoku
8.04.2024

"Tadeusz Truskolaski był faworytem i nie miał za bardzo z kim przegrać. Wynik Henryka Dębowskiego jest bardzo dobry, biorąc pod uwagę, że nazwisko kandydata na prezydenta Białegostoku zostało ogłoszone w ostatniej chwili" - mówi dr Maciej Białous.

dr Katarzyna Sztop-Rutkowska, fot. Sylwia Krassowska

dr Katarzyna Sztop-Rutkowska [wideo]

z Wydziału Socjologii Uniwersytetu w Białymstoku
8.04.2024

"W Białymstoku i w Łomży nie ma zaskoczenia. Suwałki są największą niespodzianką w regionie. Niewiele osób spodziewało się, że w Suwałkach będzie druga tura wyborów. Przez te dwa tygodnie czeka nas duża walka polityczna, programowa" - mówi dr Katarzyna Sztop-Rutkowska.


Piotr Morko, fot. Monika Kalicka

Piotr Morko

prezes Lowlanders Białystok
7.04.2024

Do gry wracają zawodnicy Lowlanders Białystok. Aktualni mistrzowie Polski w futbolu amerykańskim będą chcieli powtórzyć sukces z poprzednich rozgrywek. W lipcu zeszłego roku pokonali Silesię Rebels Katowice 38:35 i zdobyli swój trzeci mistrzowski tytuł.

Marek Rybnik, fot. Sylwia Krassowska

Marek Rybnik [wideo]

dyrektor Delegatury Krajowego Biura Wyborczego w Białymstoku
5.04.2024

"Niezależnie od tego, ile kart otrzymamy, czy trzy, czy cztery, to na każdej karcie do głosowania, chcąc, żeby nasz głos był ważny, możemy postawić tylko jeden znak X. To jest warunek sine qua non ważności oddanego głosu" - mówi Marek Rybnik.

Andrzej Domański, fot. Sylwia Krassowska

Andrzej Domański [wideo]

minister finansów
4.04.2024

"Chcemy, aby nowy system był systemem przewidywalnym, stabilnym, na bazie którego samorządowcy będą mogli łatwiej planować swoje inwestycje" - mówi Andrzej Domański.


Aleś Zarembiuk - prezes Fundacji Dom Białoruski, fot. Jarosław Iwaniuk

Aleś Zarembiuk [wideo]

prezes Białoruskiego Domu w Warszawie
3.04.2024

- Jestem przekonany, że ani Polacy, ani Białorusini nie chcą żadnej wojny, żadnego konfliktu, żadnej eskalacji, ale to przygotowują nam niestety jeden zbrodniarz Putin i drugi dyktator Łukaszenka - mówił w Polskim Radiu Białystok Aleś Zarembiuk.

Maciej Maciejewski, fot. Marcin Gliński

Maciej Maciejewski [wideo]

synoptyk
2.04.2024

"Na podstawie pomiarów, jakie są prowadzone przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wynika ewidentnie, że robi nam się coraz cieplej. Średnia roczna temperatura rośnie" - mówił w Polskim Radiu Białystok synoptyk Maciej Maciejewski.

Gen. Wiesław Kukuła, fot. Joanna Szubzda

gen. Wiesław Kukuła

szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego
29.03.2024

- Rosja przygotowuje się do wojny z NATO. To jest fakt. Pytanie, jak my to odbieramy i co robimy? Czy uważamy, że tego typu informacje nas straszą czy raczej są sygnałem do tego, żebyśmy się przygotowali. To, w jaki sposób Rosja zareaguje, zależy tylko i wyłącznie od naszych postaw - mówi gen. Wiesław Kukuła.


Monika Ksepko, fot. Sylwia Krassowska

Monika Ksepko [wideo]

psycholog z Białostockiego Centrum Onkologii i Hospicjum Proroka Eliasza
29.03.2024

- Nie da się uniknąć cierpienia. Natomiast my mamy tendencję do tego, żeby ułatwiać sobie życie i to jest naturalne, ale moje doświadczenie pokazuje, że na dłuższą metę unikanie nie zwalnia nas z cierpienia. W zasadzie odbiera nam możliwość przekonania się, że sobie poradzimy w takich trudnych chwilach - mówi psycholog.

Ks. Adam Anuszkiewicz, fot. Marcin Gliński

ks. Adam Anuszkiewicz [wideo]

wikariusz parafii pw. Ducha Świętego w Białymstoku, kapelan w zakładzie poprawczym, raper
28.03.2024

"Jezus, kiedy powoływał apostołów, powołał ich po to, aby "z nim byli i aby mógł ich posyłać". Gdy przestanę być z Bogiem, gdy przestanę adorować Najświętszy Sakrament, przestanę się modlić, swoje sprawy codzienne odnosić do wartości Ewangelii, do osoby Jezusa Chrystusa, to wtedy przegram" - mówił w Polskim Radiu Białystok ks. Adam Anuszkiewicz.

fot. Marcin Gliński

Wiesław Czołpiński [wideo]

nowy rektor Akademii Teatralnej w Warszawie
27.03.2024

"Na kandydatów nie możemy narzekać, a wręcz możemy się tym pochwalić. Ponieważ na kierunek aktorstwo w Warszawie z dwiema specjalnościami - dramatyczną i muzyczną - startuje 1200 kandydatów na 18 miejsc. A w Białymstoku też zbieramy przez ostatnie lata co najmniej 200 kandydatów na 15 miejsc" - mówił w Polskim Radiu Białystok nowy rektor Akademii Teatralnej w Warszawie prof. Wiesław Czołpiński.


Agnieszka Czyżewska-Jacquemet, fot. Polskie Radio Lublin

Agnieszka Czyżewska-Jacquemet [wideo]

prezeska Stowarzyszenia Grupa 17 z Polskiego Radia Lublin
26.03.2024

- Jesteśmy zobligowani wypełniać tę misję i to robimy najlepiej jak umiemy. My mamy to poczucie misji chyba wbudowane w geny dziennikarzy mediów publicznych i ciągle to realizujemy w nadziei, że te pieniądze spłyną - mówi o sytuacji w rozgłośniach regionalnych Polskiego Radia Agnieszka Czyżewska-Jacquemet.

Natalia Ściepancowa, fot. Marcin Gliński

Natalia Ściepancowa [wideo]

jedna z aktywistek białoruskiej diaspory w Białymstoku
25.03.2024

"Musimy dbać o nasz język i naszą białoruską kulturę. To jest ważne, żeby przetrzymać ten ciężki czas na wygnaniu" - mówiła w Polskim Radiu Białystok jedna z aktywistek białoruskiej diaspory w Białymstoku Natalia Ściepancowa.

foto: Monika Kalicka

Dorota Zawadzka i Grzegorz Zawadzki

autorzy książki "Werbel, czyli zrozumieć dzięcioły"
24.03.2024

Jeśli wybierzemy się teraz do lasu, jest duża szansa, że usłyszmy bębnienie czy też werblowanie... dzięciołów. Ale po co to robią? Ile razy na sekundę uderzają dziobem w drzewo? I czy mogą od tego dostać wstrząsu mózgu? A czy potrafią śpiewać? I co skrywają ich przepastne dziuple? Przeczytamy o tym w książce Doroty Zawadzkiej i Grzegorza Zawadzkiego "Werbel, czyli zrozumieć dzięcioły".


Maciej Wróbel, fot. własne

Maciej Wróbel [wideo]

przewodniczący sejmowej podkomisji ds. mediów i polityki audiowizualnej
22.03.2024

- Chcę jak najwięcej swojej wiedzy, energii poświęcić, żeby ta ustawa miała jak najlepsze założenia. Te najlepsze założenia to niezależne i dobrze sfinansowane media publiczne - mówi Maciej Wróbel.

fot. Marcin Gliński

prof. Małgorzata Bieńkowska [wideo]

dziekan Wydziału Socjologii Uniwersytetu w Białymstoku
21.03.2024

Dziś przypada 100 dni rządu Donalda Tuska. Z ostatniego sondażu wynika, że ankietowani za sukces koalicji 15 października uważają przede wszystkim odblokowanie pieniędzy z KPO. Tak uważa ponad 61 procent badanych. Większość Polaków dobrze też ocenia prowadzenie polityki zagranicznej.

Julita Olszewska, fot. Sylwia Krassowska

Julita Olszewska [wideo]

rolniczka z Podlasia
20.03.2024

"Nie zmieniamy stanowiska, idziemy do przodu" - mówi Julita Olszewska.


Jacek Słoma, fot. Sylwia Krassowska

Jacek Słoma [wideo]

rolnik z Krynek
20.03.2024

- Takie generalizowanie, że protestujemy tutaj przeciwko obywatelom jest nie w porządku postawieniem sprawy - tym bardziej, że my protestujemy także w imieniu konsumentów, w sprawie dobrej, zdrowej żywności - mówił na antenie Polskiego Radia Białystok Jacek Słoma.

Jacek Brzozowski, fot. Joanna Szubzda

Jacek Brzozowski [wideo]

wojewoda podlaski
19.03.2024

- Suwerenność kraju, stabilność na arenie międzynarodowej nie ma barw politycznych, tu powinna być zgoda ponad podziałami. W związku z tym wierzę w to, że ustawa o obronie cywilnej zostanie w sposób przemyślany przyjęta i wprowadzona w życie - mówi wojewoda.

fot. Sylwia Krassowska

prof. Marcin Moniuszko

rektor elekt UMB
18.03.2024

"Mamy nadzieję, że fakt wysokiej jakości kształcenia, którą możemy zaprezentować, będzie magnesem, który sprawi, że ci młodzi ludzie będą do nas przychodzili na studia" - mówi prof. Marcin Moniuszko.


Przemysław Tuchliński, fot. Joanna Szubzda

Przemysław Tuchliński

zastępca prezydenta Białegostoku
15.03.2024

- Mam nadzieję, że tę inwestycję będziemy mogli oddać do użytkowania przez mieszkańców 30 czerwca 2025 roku. Myślę, że nie będzie żadnych poślizgów - tak o nowej ulicy, która ma połączyć białostockie osiedle Bagnówka z Wygodą mówi Przemysław Tuchliński.

Leszek Mironiuk, fot. Joanna Szubzda

Leszek Mironiuk [wideo]

z Wojewódzkiego Inspektoratu Inspekcji Handlowej w Białymstoku
15.03.2024

- Jako konsumenci jesteśmy elementem rynku i nasze działania też go kształtują, więc im więcej osób korzysta z praw konsumenckich, tym bardziej wzrasta świadomość i sprzedawcy muszą bardziej stosować się do przepisów obowiązującego prawa - mówi Leszek Mironiuk.

fot. Marcin Gliński

prof. Daniel Boćkowski [wideo]

z Wydziału Stosunków Międzynarodowych UwB
14.03.2024

- Staliśmy się zwornikiem bezpieczeństwa całego NATO, bo wszelkie działania na wschodniej flance opierają się na Polsce. Znaleźliśmy się więc w nieciekawym miejscu w ciekawym czasie i to na pewno zaważyło na tym, że znaleźliśmy się w Stanach Zjednoczonych.


fot. Marcin Gliński

Krzysztof Bosak [wideo]

wicemarszałek Sejmu
13.03.2024

"Obronność nie polega na tym, że walczy się procentami PKB. Obronność polega na tym, że walczą konkretne jednostki sił zbrojnych, które mają konkretne zdolności obronne - wyposażenie, poziom wytrenowania i dowodzenia" - mówił w Polskim Radiu Białystok wicemarszałek Sejmu Krzysztof Bosak.

prof. Adam Bartnicki, fot. Barbara Sokolińska

prof. Adam Bartnicki [wideo]

dziekan Wydziału Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu w Białymstoku
12.03.2024

- To gest, który ma pokazywać, że sprawy bezpieczeństwa z punktu widzenia i Warszawy, i Waszyngtonu są ponad podziałami politycznymi i mają takie zostać - mówi o wspólnej wizycie prezydenta i premiera w Białym Domu prof. Adam Bartnicki.

Marek Szubzda, fot. Sylwia Krassowska

Marek Szubzda [wideo]

ekspert rynku nieruchomości
11.03.2024

"Cały czas jesteśmy w trendzie wzrostowym, jeżeli chodzi o ceny mieszkań. Nie wiem, czy w najbliższych latach, czy miesiącach dobijemy aż do 15 tys. zł za m², ale myślę, że dążymy w tym kierunku" - mówi Marek Szubzda.


Daniel Czyżewski, źródło: energetyka24.com

Daniel Czyżewski [wideo]

ekspert portalu Energetyka24
8.03.2024

Już za trzy lata ma być nałożony podatek na piece gazowe, ich używanie będzie znacznie droższe. Komisja Europejska opublikowała właśnie najnowszą wersję polskiego Krajowego Planu na rzecz Energii i Klimatu (KPEiK) do 2030 r. Dodatkowo od lipca więcej będziemy płacić za prąd. Jakie wydatki nas czekają?

Stefan Krajewski, fot. Sylwia Krassowska

Stefan Krajewski [wideo]

wiceminister rolnictwa
7.03.2024

- To jest forma protestu, która ma zwrócić uwagę na problem. Natomiast nie możemy dopuścić do tego, że w ruch idzie kostka brukowa, idą narzędzia, które nie powinny wystąpić. Na pewno trzeba to bezwzględnie potępić. Oczywiście jest też analizowane zachowanie policjantów - mówi wiceminister.

prof. Maciej Perkowski, fot. Barbara Sokolińska

prof. Maciej Perkowski

z Wydziału Prawa Uniwersytetu w Białymstoku
6.03.2024

W przyszłym tygodniu Komisja Europejska ma przedstawić rolnikom pakiet propozycji zmniejszający obciążenia. To reakcja na trwające od tygodni protesty.
źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok