Radio Białystok | Gość | Patrycja Maliszewska [wideo] - zawodniczka Juvenii Białystok i reprezentantka Polski w short tracku

Patrycja Maliszewska [wideo]

zawodniczka Juvenii Białystok i reprezentantka Polski w short tracku

23.03.2023, 08:28, akt. 09:44

Przez wiele lat była łyżwiarką Juvenii Białystok i reprezentowała Polskę na najważniejszych imprezach w short tracku. Patrycja Maliszewska kończy bogatą karierę sportową.

Patrycja Maliszewska, fot. Sylwia Krassowska
Patrycja Maliszewska, fot. Sylwia Krassowska


0:00
0:00
Z Patrycją Maliszewską rozmawia Jerzy Kułakowski | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Patrycja Maliszewska ma na koncie medale Mistrzostw Europy, w tym złoty z Dordrechtu z 2015 roku w wyścigu na 3000 m. Biało-czerwonych barw broniła też min. na igrzyskach olimpijskich w Vancouver, Soczi i Pekinie. 

O pełnej sukcesów karierze i jej zakończeniu z Patrycją Maliszewską rozmawia Jerzy Kułakowski.


Jerzy Kułakowski: Ja nie ukrywam, że dla mnie ta nasza rozmowa ma taki nostalgiczny wymiar. Ja z tym białostockim short trackiem z racji swojego wieku jestem w zasadzie od początku, pamiętam wiele nazwisk zawodniczek i zawodników i Ciebie jako tę pierwszą, która zrobiła naprawdę dużą karierę, która z tych polskich lodowisk wypłynęła na szersze wody, zdobywała medale, no ale niestety wiąże się to też z tym, że ma się poczucie upływającego czasu.

Jak ty do tego podchodzisz, że jesteś w zasadzie w przededniu pojawienia się po raz ostatni na lodowisku?


Patrycja Maliszewska: Czuję się generalnie dobrze. Czuję spokój i jestem pogodzona z tą decyzją, dlatego że ta decyzja płynie prosto z serca i ona nie jest podyktowana tym, że fizycznie już nie dałabym rady pewnych rzeczy zrobić, czy nie mogłabym czegoś zaplanować, nie jest podyktowana kontuzją, nie jest podyktowana żadnymi innymi działaniami, które przeszkodziłyby mi w jeżdżeniu dalej. Natomiast mówię – poczułam, że to już jest ten moment i postanowiłam iść za tym głosem. Czuję spokój, więc to znaczy, że to jest dobra decyzja.


Jeśli ja dobrze kojarzę, to trwała ta kariera od samego początku, od zarania tak z 25 lat. Zdecydowana większość twojego życia.


Tak, zdecydowana większość i szczerze mówiąc nie wyobrażam sobie co mogłabym innego robić w swoim życiu.


Może tańczyć? Podobno były takie plany na początku.


Tak, ale rzeczywiście wybrałam jednak sport, w którym gdy przejeżdża się linię mety w określonej kolejności to wiadomo już mniej więcej jak ten wynik wygląda, oprócz tego, że mamy jeszcze decyzje sędziowskie. Jednak w tańcu trochę trudno było mi się odnaleźć, bo po pierwsze to ktoś decydował o tym wyniku – punkty, czy to pięknie, ładnie wyglądało, to nie jest coś, w czym ja się spełniałam.


Noty za styl.


Na przykład.


Rzeczywiście sportowa rywalizacja, której byłaś uczestniczką i przyniosła ci mnóstwo satysfakcji – jak mówię, zawodniczek, zawodników przed tobą było w Juvenii wielu. Juvenia słynęła ze szkolenia tych kadr, ale potrzebny był właśnie taki impuls, taki duży krok, żeby też napędzić tę dyscyplinę w naszym kraju i Ty te kroki zrobiłaś. 

To, co wynotowałem, największe sukcesy twoje – wiele medali mistrzostw Europy, przede wszystkim złoto z Dordrechtu w 2015 roku na 3000 m, tam były też brązowe medale na 500 m i w wieloboju, był srebrny w Heerenveen w 2011 roku na 500 m, dwa brązowe w Malmo na 500 m i w sztafecie w 2013 roku. No więc czy chcesz, czy nie chcesz, czy to Ci sprawia radość, czy nie, ale stałaś się dzięki temu legendą białostockiego sportu, podlaskiego sportu tak naprawdę. 

Ciąży to jakoś, świadomość tego, że kiedyś ktoś w różnych podsumowaniach sportowych będzie mówił: „Patrycja Maliszewska, jedna z gwiazd, legend tego sportu w tym regionie”?


Ja szczerze mówiąc nigdy się na tym nie skupiałam, bo moim celem i moją intencją było to, żeby się po prostu rozwijać, żeby być coraz lepszą zawodniczką. Wiele razy to powtarzałam – jeżeli byłam w najsłabszej grupie w klubie, to chciałam później być w tej trochę lepszej, później w jeszcze lepszej, później w najlepszej, która tak naprawdę miała już wtedy zawodników, którzy robili rekordy Polski. Więc dla mnie to naprawdę dużo znaczyło. 

Generalnie ja później wyjeżdżając czy do Kanady, czy do innych krajów, gdzie chciałam się rozwijać jako zawodniczka – dla mnie najważniejsze było to, żeby mieć kogoś przed sobą, kogo gonię i co mogę zrobić, żeby być lepszą. A takie podejście dawało mi później wyniki. I ja generalnie nie myślałam o tym, że chciałabym pojechać kiedyś na igrzyska, że chciałabym zdobyć medal mistrzostw Europy, tylko myślałam sobie – chcę być w gronie tych najlepszych. 

I nawet przez pewien czas ja tak sobie myślałam, bo to jeszcze te moje czasy, takie początki, to zawodniczki miały potężne nogi, bo ten trening był tak skonstruowany wtedy, że akurat nogi były duże. I ja pamiętam, że przez wiele lat ja myślałam i cały czas zastanawiałam się co mogę zrobić, żeby mieć takie duże nogi, bo to może pozwoli mi lepiej jeździć. I generalnie przyszedł ten moment, że ten mięsień się rozbudował, nie byłam akurat wtedy zachwycona z tego powodu, ale mogłam się rozwijać, więc ja cały czas szukałam różnych dróg do tego, żeby być lepszą.

Stawałam na starcie, obok mnie trzy-cztery inne zawodniczki, ja wiedziałam, że my wszystkie tak samo ciężko trenowałyśmy. Więc co ja mogę zrobić lepszego, żeby być mimo wszystko na tej linii mety jako pierwsza, druga? Coś, co by dawało mi kwalifikację, albo ewentualnie też medal? 

Generalnie skupiałam się też na tym, co mogę w danym biegu zrobić i na przykład występując w finałach mistrzostw Europy ja nie zastanawiałam się nad tym, że mogę zdobyć już w tym biegu medal. Ja myślałam sobie – ok, jestem na przykład druga, trzecia na linii startu, to muszę zrobić taki start, żeby wyjść gdzieś z przodu i utrzymać to, nie dać się przynajmniej wyprzedzić po małym - po dużym proszę bardzo, jak ktoś chce i jest na tyle mocny, żeby to zrobić. Skupiałam się na tym, że to jest kolejny bieg, żeby go dobrze przejechać. 


Kiedyś używało się takiej formuły „w radiu państwo nie widzą”. No właśnie dzisiaj w radiu państwo też widzą, ale spod tego stolika państwo nie widzą. Ja zdradzę tajemnicę, że dzisiaj Patrycja ma bardzo zgrabne nogi, już nie nabite mięśniami, że się tak wyrażę, także na szczęście to nie zostało na dłużej.

Twoje sukcesy były takim impulsem do tego, żeby ta dyscyplina sportu w naszym kraju się rozwinęła i rozwinęła się znakomicie, też dzięki Twojej inspiracji Twoja siostra – Natalia osiągała i miejmy nadzieję osiągać dalej wielkie sukcesy. Ważny więc jest w każdym sporcie taki wzór, idol, za którym się podąża.


Ja inspirowałam się tymi osobami, które były lepsze ode mnie na arenie polskiej, a później międzynarodowej i ja próbowałam je gonić. Później znalazły się osoby tutaj, w Polsce, które chciały mnie gonić. Co będzie dalej? – zastanawiam się czasami, jakie ja miałam warunki i co ja mogłam z tym zrobić, jakie warunki są teraz i jak zawodnicy mogą z tego korzystać, a co będzie za 10 lat? Sport wciąż się rozwija, short track wciąż się rozwija, trenerzy się rozwijają, zawodnicy mają coraz lepiej i ich świadomość co do treningu też jest inna.

Ale ja nigdy o sobie nie myślałam jak o legendzie, o kimś, kto może być inspiracją. Po prostu tak żyję, mam takie wartości, że chcę robić rzeczy dobrze, jeżeli na coś się decyduję to na sto procent i dlatego też właśnie ta decyzja o tym, czy będę jeździć, czy nie zajęła mi parę miesięcy, bo ja chciałam być jej pewna, że odchodzę i nie mam żalu do nikogo.


Jutro (w piątek 24 marca) o godzinie 17:30 na lodowisku w białostockim Zwierzyńcu po raz ostatni staniesz na łyżwach jako zawodniczka, kończysz karierę. To będzie wyścig pokazowy, sztafety mieszane z tego co wiem. Zaprosiłaś swoich przyjaciół, ludzi, którzy na Twojej short trackowej drodze pojawili się i wnieśli najwięcej. Kto to będzie dokładnie, kto przyjedzie?


Nie mam na kim się wzorować, bo nikt przede mną nie robił zakończenia nawet. Moim pomysłem było, że fajnie by było zaprosić jednak tych ludzi, którzy pojawiali się na mojej drodze, coś wnieśli do tego życia sportowego, ludzie, którzy byli inspiracją, kimś, kto mnie poklepie po ramieniu, kiedy było mi ciężko, kimś, kto mnie wspierał. Natalia oczywiście zgodziła się jechać, będzie Piotrek Michalski, będzie mój brat, trenerka Ula, Natalia Czerwonka, Aida Bella.

Miałam w swojej karierze dużo trudnych momentów i nie zawsze się tym dzieliłam, natomiast to były osoby, które zawsze o wszystkim wiedziały i mogę na nich liczyć, dlatego ten bieg to nie jest bieg, wyścig, w którym ktoś będzie pierwszy, drugi albo trzeci, która sztafeta wygra, bo oni wszyscy razem ze mną wygrali – bo dzięki nim i z nimi mogłam być tam, gdzie jestem.

Oczywiście, będzie dużo ludzi, których też zaprosiłam, którzy nigdy nie jeździli, ale wiedzieli jak mi pomóc poza lodem. Finansowo dać dobrą radę, jak ja tak sobie zaczęłam spisywać to jest ich naprawdę dużo. Ja jestem super wdzięczna, że jest taki odzew pozytywny i ludzie są wzruszeni, mnie też to wzrusza i sobie myślę – no jak ja teraz sobie codziennie tak raz popłaczę z tego powodu, to co to będzie jutro?


Na szczęście na lodowisku zamarznie, to nie będzie dużo widać tych łez. Na koniec pytanie o to, co dalej? Ja gdzieś widziałem informację, chyba na stronie Polskiego Związku Łyżwiarstwa Szybkiego, że oczywiście chcesz zostać w sporcie, w short tracku, więc jaką rolę dla siebie widzisz? Żartowaliśmy przed naszą rozmową, że może chciałabyś, w cudzysłowie oczywiście, wygryźć trenerkę Ulę Kamińską, ale ona ma pozycję niesamowicie mocną teraz.


Ja oczywiście nie chciałabym jej wygryzać, bo trenerka jest dla mnie inspiracją i jest taką moją mentorką. Naprawdę na wiele tematów możemy porozmawiać, więc uczyć się od niej, być przy niej w różnych sytuacjach…


Dołączyć do sztabu, krótko mówiąc?


Nie wiem, jak to dalej będzie. Są pewne możliwości, są programy ministerialne, program Super Trener, który umożliwiłby mi pracę przy teamie i te parę miesięcy niebycia razem z nimi dało mi rzeczywiście perspektywę i taki trochę dystans. Mam jakieś swoje pomysły, ale generalnie ja się dobrze odnajduję w roli pomagającej, wspierającej, więc gdybym mogła im w jakikolwiek sposób pomóc, to realizowałabym się w tym na pewno.

| red: bs


Przeczytaj, zanim skomentujeszZNAJDŹ NAS

REKLAMA
OiFP IX SYMFONIA BEETHOVENA

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego

REKLAMA
OiFP - Maciej Sztor
Dominika Dębska, Joanna Sikora i Aleksandra Sadokierska, fot. Barbara Sokolińska

Dominika Dębska, Joanna Sikora i Aleksandra Sadokierska

reportażystki Polskiego Radia Białystok
26.05.2023

- Polska szkoła reportażu jest zupełnie inna. (...) To jest dla nas zderzenie i możliwość konfrontacji tego, jak my postrzegamy sztukę reportażu radiowego i otworzenia się na inne formy - mówi o udziale w International Feature Conference AudioDocs w Reykjavíku na Islandii Joanna Sikora.

Kaciaryna Dzierman, fot. Sylwia Krassowska

Kaciaryna Dzierman [wideo]

Białoruska Diaspora Białegostoku
26.05.2023

"Chcemy pokazać ludziom, że to, co się dzieje na Białorusi, to się nie skończyło. Nie możemy mówić o tym w czasie przeszłym. Nadal trwa terror, trwają represje" - mówi Kaciaryna Dzierman.

Grzegorz Kuczyński, fot. Joanna Szubzda

Grzegorz Kuczyński

prezes Fundacji "Białystok Biega"
25.05.2023

- Bardzo duża część zawodników to osoby, które startują raz w roku, właśnie w charytatywnej sztafecie Plum Ekiden. Nowością w tej edycji jest klasyfikacja rodzinna. Są jeszcze miejsca, można się zapisywać.


dr inż. Andrzej Chmielewski, fot. Joanna Szubzda

dr inż. Andrzej Chmielewski [wideo]

prodziekan do spraw studenckich i kształcenia Wydziału Informatyki Politechniki Białostockiej
25.05.2023

- Bezpieczeństwo dużych firm, ale i całego kraju zależy od tego, jak zachowujemy się my jako jednostki, bo przejęcie kontroli nad małym urządzeniem może być początkiem dalszych cyberataków.

Karol Zimnoch, fot. Marcin Gliński

Karol Zimnoch [wideo]

doradca kredytowy
24.05.2023

"Teraz, kiedy wchodzi ten program "Bezpieczny kredyt 2 procent", to się okazuje, że te kredyty będą o wiele tańsze, więc więcej osób będzie stać po prostu na zakup mieszkania" - mówił w Polskim Radiu Białystok doradca kredytowy Karol Zimnoch.

gen. Andrzej Jakubaszek, fot. Sylwia Krassowska

gen. Andrzej Jakubaszek [wideo]

komendant Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej
23.05.2023

Prawie 10 tysięcy prób nielegalnego przekroczenia granicy z Białorusi do Polski odnotowała od początku roku Straż Graniczna. Pomimo wybudowanej zapory na granicy, Białorusini nadal podsycają kryzys migracyjny.


dr Agnieszka Muzyk, fot. Adam Dąbrowski

dr Agnieszka Muzyk [wideo]

dyrektor Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Łomży
23.05.2023

"Zawsze powtarzam, by czytać polecenia bardzo spokojnie, ze zrozumieniem i do końca. To jest najważniejsze zalecenie" - radzi dr Agnieszka Muzyk.

Źródło: archiwum prywatne Brygidy Dzidek

dr Brygida Dzidek

założycielka i prezeska Haptology
23.05.2023

Wirtualny świat pochłania nas coraz bardziej. Coraz więcej mówimy między innymi o sztucznej inteligencji i immersji. Czy niesie to za sobą zagrożenia?

Marek Konkolewski, fot. archiwum prywatne

Marek Konkolewski [wideo]

były policjant z Komendy Głównej Policji, ekspert bezpieczeństwa ruchu drogowego
22.05.2023

"Nie wróci wolna amerykanka, anarchia na polskie drogi. To, że wrócimy do starego, sprawdzonego systemu naliczania punktów karnych, nie spowoduje wzrostu liczby wypadków" - mówi Marek Konkolewski.


Mirosław Oliferuk, fot. Paweł Wądołowski

Mirosław Oliferuk [wideo]

dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Łomży
19.05.2023

"Będzie to rozwiązanie zdecydowanie bardziej bezpieczne niż to, co jest w tej chwili" - tak o zakazie wyprzedzania samochodów ciężarowych przez inne ciężarówki na drogach ekspresowych i autostradach mówi dyrektor łomżyńskiego WORD-u Mirosław Oliferuk.

dr Maciej Białous, fot. Joanna Szubzda

dr Maciej Białous [wideo]

socjolog z Uniwersytetu w Białymstoku
18.05.2023

Waloryzacja świadczenia 500 plus do 800 plus może zapewnić PiS-owi utrzymanie swojego elektoratu - uważa socjolog dr Maciej Białous.

prof. Henryk Wnorowski, fot. Sylwia Krassowska

prof. Henryk Wnorowski [wideo]

z Rady Polityki Pieniężnej
17.05.2023

"Jesteśmy wielkim krajem, wielką gospodarką i nasz budżet jest coraz większy" - mówił w Polskim Radiu Białystok prof. Henryk Wnorowski.


Siarhiej Vieramiejenka, fot. Joanna Szubzda

Siarhiej Vieramiejenka [wideo]

z białostockich struktur Białoruskiej Chrześcijańskiej Demokracji
16.05.2023

Spotkanie Wołodymyra Zełenskiego i Swiatłany Cichanouskiej to bardzo ważny sygnał. To też motywacja dla całej białoruskiej opozycji, m.in. w obliczu doniesień o chorobie Aleksandra Łukaszenki - uważa Siarhiej Vieramiejenka.

prof. Adam Bartnicki, fot. Joanna Szubzda

prof. Adam Bartnicki [wideo]

ekspert ds. bezpieczeństwa z Wydziału Prawa Uniwersytetu w Białymstoku
15.05.2023

Takie sytuacje jak przelot rosyjskiej rakiety, czy balonu z Białorusi mogą się wciąż zdarzać - mówił ekspert ds. bezpieczeństwa z Uniwersytetu w Białymstoku prof. Adam Bartnicki.

Mikołaj Pawlak, źródło: brpd.gov.pl

Mikołaj Pawlak [wideo]

Rzecznik Praw Dziecka
12.05.2023

"Sprawy dzieci wymagają natychmiastowej reakcji" - mówi Mikołaj Pawlak.


Jacek Bogucki, fot. Joanna Szubzda

Jacek Bogucki [wideo]

senator PiS, były wiceminister rolnictwa
11.05.2023

- Rzadko mówi się o tym, że 80 proc. problemu, może nawet 90, to jest spadek cen zbóż na rynkach: światowym i europejskim. Natomiast w 10-20 proc. dołożył się do tego import z Ukrainy.

Bartosz Bezubik, fot. Barbara Sokolińska

Bartosz Bezubik [wideo]

prezes Zakładu Przemysłu Sklejek Biaform
10.05.2023

- Wydaje mi się, że podobnie jak w przypadku Bojar, tym bardziej na Dojlidach wniosek o utworzenie parku kulturowego nie zyska aprobaty stosownych instytucji - mówił na antenie Polskiego Radia Białystok Bartosz Bezubik.

fot. Marcin Gliński

Agnieszka Maliszewska [wideo]

dyrektor Polskiej Izby Mleka
9.05.2023

"Mlekovita, Mlekpol, Piątnica to są te firmy, które dzisiaj bez wątpienia są liderami nie tylko w naszym kraju, ale też świetnie sobie radzą w świecie" - mówiła w Polskim Radiu Białystok Agnieszka Maliszewska.


Paweł Łatuszka, fot. Joanna Szubzda

Paweł Łatuszka [wideo]

były ambasador Białorusi w Polsce, kierujący Narodowym Zarządem Antykryzysowym
8.05.2023

- Tortury, kalectwo, aresztowania, wyroki ponad 20 lat więzienia. A Unia Europejska absolutnie nie reaguje. Co się powinno jeszcze wydarzyć, żeby sytuacja na Białorusi była w centrum uwagi? - pyta Paweł Łatuszka.

Marzena Paczuska, fot. Sylwia Krassowska

Marzena Paczuska [wideo]

Członek Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji
5.05.2023

W drugim z rzędu badaniu słuchalności firmy Kantar Polska Radio Białystok utrzymuje drugie miejsce w stolicy Podlasia. Wyższą słuchalność od nas ma jedynie ogólnopolskie RMF FM.

Andrzej Chodkiewicz, fot. Barbara Sokolińska

Andrzej Chodkiewicz [wideo]

zastępca Dyrektora Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Białymstoku ds. Ochrony przed Powodzią i Suszą
5.05.2023

- Myślę, że ta inwestycja będzie służyć społeczności lokalnej - mówi Andrzej Chodkiewicz o Wielkiej Pętli Mazurskiej, czyli drodze wodnej, która ma połączyć Śniardwy z innymi jeziorami.


Dariusz Piontkowski, fot. Joanna Szubzda

Dariusz Piontkowski [wideo]

wiceminister edukacji i nauki
4.05.2023

- Nie zawsze ocena w jednej szkole, jest porównywalna z oceną w drugiej szkole. Dlatego matura jest potrzebna - pozwala w sposób bardziej obiektywny spojrzeć na poziom wiedzy i umiejętności wszystkich uczniów - mówi wiceminister.

podinsp. Tomasz Krupa, fot. Sylwia Krassowska

podinsp. Tomasz Krupa

rzecznik podlaskiej policji
28.04.2023

Przed nami pięć dni długiego, świątecznego weekendu. O czym musimy pamiętać, żeby była to prawdziwie bezpieczna majówka?

Katarzyna Turosieńska, fot. Barbara Sokolińska

Katarzyna Turosieńska

prezes oddziału podlaskiego Polskiej Izby Turystyki
28.04.2023

"My jesteśmy spragnieni podróżowania. Zbyt długo byliśmy pozamykani, siedzieliśmy w domu, to było bardzo ograniczające. Dodatkowo w naszym województwie mieliśmy jeszcze wykluczony pas przy strefie przygranicznej. W tę majówkę możemy podróżować już całkowicie bez przeszkód" - mówiła w Polskim Radiu Białystok Katarzyna Turosieńska.


Cezary Kulesza, fot. Joanna Szubzda

Cezary Kulesza

Prezes PZPN
27.04.2023

Wygrana w sobotnim meczu z Wartą Poznań powinna zapewnić Jagiellonii bezpieczne miejsce w tabeli - mówi prezes Polskiego Związku Piłki Nożnej, były szef Jagi, Cezary Kulesza, który odwiedził Białystok przy okazji konferencji organizowanej przez Podlaski Związek Piłki Nożnej.

Kamil Bortniczuk, źródło: gov.pl

Kamil Bortniczuk

minister sportu i turystyki
27.04.2023

"Jeżeli któryś z rosyjskich czy białoruskich sportowców podpisze deklarację, w ramach której będzie potępiał zbrodnie wojenne (...) to oczywiście tak, widzimy miejsce dla takiego sportowca w międzynarodowej społeczności sportowej".

Józef Mozolewski, fot. Joanna Szubzda

Józef Mozolewski [wideo]

przewodniczący podlaskiej "Solidarności"
26.04.2023

Na jaki wzrost minimalnego wynagrodzenia możemy liczyć od przyszłego roku? - Myślę, że ciągle jest aktualna propozycja 4 tys. zł - mówi Józef Mozolewski.


gen. Romana Polko, źródło: archiwum prywatne

gen. Roman Polko

były dowódca jednostki wojskowej GROM
25.04.2023

"Budujemy technologie XXI wieku - kupujemy F-35, Himarsy, Abramsy, również będą te polskie produkty realizowane wspólnie z Koreą Południową. To wszystko wskazuje na to, że polska armia jest najnowocześniejsza na świecie. Nie ma w tym ani odrobiny przesady" - mówił w Polskim Radiu Białystok gen. Roman Polko.

fot. Marcin Gliński

Krzysztof Jurgiel [wideo]

były minister rolnictwa, podlaski europoseł
24.04.2023

W związku z deklaracjami europejskich liderów o możliwym przyjęciu Ukrainy do Unii, właściwe uregulowanie importu ukraińskiej żywności jest konieczne - podkreśla Krzysztof Jurgiel.

Michał Bogusz, źródło: archiwum prywatne

dr Michał Bogusz [wideo]

z Ośrodka Studiów Wschodnich
21.04.2023

- Relacje między takimi państwami, jak Chiny i Rosja, w którym jedno jest silniejsze, dominujące, ale jego przewaga jest względna, tak naprawdę są zawsze skomplikowane - mówił na antenie Polskiego Radia Białystok dr Michał Bogusz.


Grzegorz Kuczyński, fot. Barbara Sokolińska

Grzegorz Kuczyński

prezes Fundacji Białystok Biega
20.04.2023

W weekend 13-14 maja odbędzie się jubileuszowy 10. PKO Białystok Półmaraton, który zapowiada się jako dwudniowe święto biegania.

Robert Chebdzyński, fot. Joanna Szubzda

Robert Chebdzyński [wideo]

prezes Społecznej Inicjatywy Mieszkaniowej KZN-Podlaskie
20.04.2023

- To jest właśnie clou tego projektu. Chodzi o to, żeby na te mieszkania mogli sobie pozwolić ludzie, którzy nie mają zdolności kredytowej - mówi Robert Chebdzyński.

Edward Siarka, źródło: gov.pl/web/klimat

Edward Siarka

wiceminister klimatu i środowiska
19.04.2023

Założenie jest takie, by pogodzić interesy leśników, mieszkańców i środowisk ekologicznych. Prawie gotowy jest zintegrowany plan zarządzania Puszczą Białowieską jako dziedzictwem UNESCO.


Jacek Bogucki, fot. Barbara Sokolińska

Jacek Bogucki [wideo]

senator Prawa i Sprawiedliwości
19.04.2023

- Decyzje z ostatniej soboty zażegnały ten problem w tym sensie, że nie pozwoliły już na wwożenie do Polski nie tylko zbóż, ale wielu produktów rolnych. A to jest sposób na to, żeby wyjść naprzeciw temu wcześniejszemu porozumieniu z Ukrainą (...) żeby tranzyt przez Polskę był możliwy - mówił na antenie Polskiego Radia Białystok senator Jacek Bogucki.

fot. Marcin Gliński

dr Tomasz Dubowski [wideo]

z Wydziału Prawa Uniwersytetu w Białymstoku.
18.04.2023

"Ten zarzut główny, jaki formułuje w ostatnich dniach Komisja Europejska polega na tym, że zakaz importu zboża i innych produktów z Ukrainy do Polski jest zakazem, który pozostaje sprzeczny z zakresem kompetencji Unii Europejskiej" - mówił w Polskim Radiu Białystok doktor Tomasz Dubowski.

mjr Katarzyna Zdanowicz, fot. Joanna Szubzda

mjr Katarzyna Zdanowicz [wideo]

rzeczniczka podlaskiego oddziału Straży Granicznej
17.04.2023

- Widać, że służbom białoruskim cały czas zależy na tym, żeby podtrzymywać wojnę hybrydową. Widzimy, że migrantów po tamtej stronie cały czas przybywa.
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok