Radio Białystok | Gość | Patrycja Maliszewska [wideo] - zawodniczka Juvenii Białystok i reprezentantka Polski w short tracku

Patrycja Maliszewska [wideo]

zawodniczka Juvenii Białystok i reprezentantka Polski w short tracku

23.03.2023, 08:28, akt. 09:44

Przez wiele lat była łyżwiarką Juvenii Białystok i reprezentowała Polskę na najważniejszych imprezach w short tracku. Patrycja Maliszewska kończy bogatą karierę sportową.

Patrycja Maliszewska, fot. Sylwia Krassowska
Patrycja Maliszewska, fot. Sylwia Krassowska


0:00
0:00
Z Patrycją Maliszewską rozmawia Jerzy Kułakowski | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Patrycja Maliszewska ma na koncie medale Mistrzostw Europy, w tym złoty z Dordrechtu z 2015 roku w wyścigu na 3000 m. Biało-czerwonych barw broniła też min. na igrzyskach olimpijskich w Vancouver, Soczi i Pekinie. 

O pełnej sukcesów karierze i jej zakończeniu z Patrycją Maliszewską rozmawia Jerzy Kułakowski.


Jerzy Kułakowski: Ja nie ukrywam, że dla mnie ta nasza rozmowa ma taki nostalgiczny wymiar. Ja z tym białostockim short trackiem z racji swojego wieku jestem w zasadzie od początku, pamiętam wiele nazwisk zawodniczek i zawodników i Ciebie jako tę pierwszą, która zrobiła naprawdę dużą karierę, która z tych polskich lodowisk wypłynęła na szersze wody, zdobywała medale, no ale niestety wiąże się to też z tym, że ma się poczucie upływającego czasu.

Jak ty do tego podchodzisz, że jesteś w zasadzie w przededniu pojawienia się po raz ostatni na lodowisku?


Patrycja Maliszewska: Czuję się generalnie dobrze. Czuję spokój i jestem pogodzona z tą decyzją, dlatego że ta decyzja płynie prosto z serca i ona nie jest podyktowana tym, że fizycznie już nie dałabym rady pewnych rzeczy zrobić, czy nie mogłabym czegoś zaplanować, nie jest podyktowana kontuzją, nie jest podyktowana żadnymi innymi działaniami, które przeszkodziłyby mi w jeżdżeniu dalej. Natomiast mówię – poczułam, że to już jest ten moment i postanowiłam iść za tym głosem. Czuję spokój, więc to znaczy, że to jest dobra decyzja.


Jeśli ja dobrze kojarzę, to trwała ta kariera od samego początku, od zarania tak z 25 lat. Zdecydowana większość twojego życia.


Tak, zdecydowana większość i szczerze mówiąc nie wyobrażam sobie co mogłabym innego robić w swoim życiu.


Może tańczyć? Podobno były takie plany na początku.


Tak, ale rzeczywiście wybrałam jednak sport, w którym gdy przejeżdża się linię mety w określonej kolejności to wiadomo już mniej więcej jak ten wynik wygląda, oprócz tego, że mamy jeszcze decyzje sędziowskie. Jednak w tańcu trochę trudno było mi się odnaleźć, bo po pierwsze to ktoś decydował o tym wyniku – punkty, czy to pięknie, ładnie wyglądało, to nie jest coś, w czym ja się spełniałam.


Noty za styl.


Na przykład.


Rzeczywiście sportowa rywalizacja, której byłaś uczestniczką i przyniosła ci mnóstwo satysfakcji – jak mówię, zawodniczek, zawodników przed tobą było w Juvenii wielu. Juvenia słynęła ze szkolenia tych kadr, ale potrzebny był właśnie taki impuls, taki duży krok, żeby też napędzić tę dyscyplinę w naszym kraju i Ty te kroki zrobiłaś. 

To, co wynotowałem, największe sukcesy twoje – wiele medali mistrzostw Europy, przede wszystkim złoto z Dordrechtu w 2015 roku na 3000 m, tam były też brązowe medale na 500 m i w wieloboju, był srebrny w Heerenveen w 2011 roku na 500 m, dwa brązowe w Malmo na 500 m i w sztafecie w 2013 roku. No więc czy chcesz, czy nie chcesz, czy to Ci sprawia radość, czy nie, ale stałaś się dzięki temu legendą białostockiego sportu, podlaskiego sportu tak naprawdę. 

Ciąży to jakoś, świadomość tego, że kiedyś ktoś w różnych podsumowaniach sportowych będzie mówił: „Patrycja Maliszewska, jedna z gwiazd, legend tego sportu w tym regionie”?


Ja szczerze mówiąc nigdy się na tym nie skupiałam, bo moim celem i moją intencją było to, żeby się po prostu rozwijać, żeby być coraz lepszą zawodniczką. Wiele razy to powtarzałam – jeżeli byłam w najsłabszej grupie w klubie, to chciałam później być w tej trochę lepszej, później w jeszcze lepszej, później w najlepszej, która tak naprawdę miała już wtedy zawodników, którzy robili rekordy Polski. Więc dla mnie to naprawdę dużo znaczyło. 

Generalnie ja później wyjeżdżając czy do Kanady, czy do innych krajów, gdzie chciałam się rozwijać jako zawodniczka – dla mnie najważniejsze było to, żeby mieć kogoś przed sobą, kogo gonię i co mogę zrobić, żeby być lepszą. A takie podejście dawało mi później wyniki. I ja generalnie nie myślałam o tym, że chciałabym pojechać kiedyś na igrzyska, że chciałabym zdobyć medal mistrzostw Europy, tylko myślałam sobie – chcę być w gronie tych najlepszych. 

I nawet przez pewien czas ja tak sobie myślałam, bo to jeszcze te moje czasy, takie początki, to zawodniczki miały potężne nogi, bo ten trening był tak skonstruowany wtedy, że akurat nogi były duże. I ja pamiętam, że przez wiele lat ja myślałam i cały czas zastanawiałam się co mogę zrobić, żeby mieć takie duże nogi, bo to może pozwoli mi lepiej jeździć. I generalnie przyszedł ten moment, że ten mięsień się rozbudował, nie byłam akurat wtedy zachwycona z tego powodu, ale mogłam się rozwijać, więc ja cały czas szukałam różnych dróg do tego, żeby być lepszą.

Stawałam na starcie, obok mnie trzy-cztery inne zawodniczki, ja wiedziałam, że my wszystkie tak samo ciężko trenowałyśmy. Więc co ja mogę zrobić lepszego, żeby być mimo wszystko na tej linii mety jako pierwsza, druga? Coś, co by dawało mi kwalifikację, albo ewentualnie też medal? 

Generalnie skupiałam się też na tym, co mogę w danym biegu zrobić i na przykład występując w finałach mistrzostw Europy ja nie zastanawiałam się nad tym, że mogę zdobyć już w tym biegu medal. Ja myślałam sobie – ok, jestem na przykład druga, trzecia na linii startu, to muszę zrobić taki start, żeby wyjść gdzieś z przodu i utrzymać to, nie dać się przynajmniej wyprzedzić po małym - po dużym proszę bardzo, jak ktoś chce i jest na tyle mocny, żeby to zrobić. Skupiałam się na tym, że to jest kolejny bieg, żeby go dobrze przejechać. 


Kiedyś używało się takiej formuły „w radiu państwo nie widzą”. No właśnie dzisiaj w radiu państwo też widzą, ale spod tego stolika państwo nie widzą. Ja zdradzę tajemnicę, że dzisiaj Patrycja ma bardzo zgrabne nogi, już nie nabite mięśniami, że się tak wyrażę, także na szczęście to nie zostało na dłużej.

Twoje sukcesy były takim impulsem do tego, żeby ta dyscyplina sportu w naszym kraju się rozwinęła i rozwinęła się znakomicie, też dzięki Twojej inspiracji Twoja siostra – Natalia osiągała i miejmy nadzieję osiągać dalej wielkie sukcesy. Ważny więc jest w każdym sporcie taki wzór, idol, za którym się podąża.


Ja inspirowałam się tymi osobami, które były lepsze ode mnie na arenie polskiej, a później międzynarodowej i ja próbowałam je gonić. Później znalazły się osoby tutaj, w Polsce, które chciały mnie gonić. Co będzie dalej? – zastanawiam się czasami, jakie ja miałam warunki i co ja mogłam z tym zrobić, jakie warunki są teraz i jak zawodnicy mogą z tego korzystać, a co będzie za 10 lat? Sport wciąż się rozwija, short track wciąż się rozwija, trenerzy się rozwijają, zawodnicy mają coraz lepiej i ich świadomość co do treningu też jest inna.

Ale ja nigdy o sobie nie myślałam jak o legendzie, o kimś, kto może być inspiracją. Po prostu tak żyję, mam takie wartości, że chcę robić rzeczy dobrze, jeżeli na coś się decyduję to na sto procent i dlatego też właśnie ta decyzja o tym, czy będę jeździć, czy nie zajęła mi parę miesięcy, bo ja chciałam być jej pewna, że odchodzę i nie mam żalu do nikogo.


Jutro (w piątek 24 marca) o godzinie 17:30 na lodowisku w białostockim Zwierzyńcu po raz ostatni staniesz na łyżwach jako zawodniczka, kończysz karierę. To będzie wyścig pokazowy, sztafety mieszane z tego co wiem. Zaprosiłaś swoich przyjaciół, ludzi, którzy na Twojej short trackowej drodze pojawili się i wnieśli najwięcej. Kto to będzie dokładnie, kto przyjedzie?


Nie mam na kim się wzorować, bo nikt przede mną nie robił zakończenia nawet. Moim pomysłem było, że fajnie by było zaprosić jednak tych ludzi, którzy pojawiali się na mojej drodze, coś wnieśli do tego życia sportowego, ludzie, którzy byli inspiracją, kimś, kto mnie poklepie po ramieniu, kiedy było mi ciężko, kimś, kto mnie wspierał. Natalia oczywiście zgodziła się jechać, będzie Piotrek Michalski, będzie mój brat, trenerka Ula, Natalia Czerwonka, Aida Bella.

Miałam w swojej karierze dużo trudnych momentów i nie zawsze się tym dzieliłam, natomiast to były osoby, które zawsze o wszystkim wiedziały i mogę na nich liczyć, dlatego ten bieg to nie jest bieg, wyścig, w którym ktoś będzie pierwszy, drugi albo trzeci, która sztafeta wygra, bo oni wszyscy razem ze mną wygrali – bo dzięki nim i z nimi mogłam być tam, gdzie jestem.

Oczywiście, będzie dużo ludzi, których też zaprosiłam, którzy nigdy nie jeździli, ale wiedzieli jak mi pomóc poza lodem. Finansowo dać dobrą radę, jak ja tak sobie zaczęłam spisywać to jest ich naprawdę dużo. Ja jestem super wdzięczna, że jest taki odzew pozytywny i ludzie są wzruszeni, mnie też to wzrusza i sobie myślę – no jak ja teraz sobie codziennie tak raz popłaczę z tego powodu, to co to będzie jutro?


Na szczęście na lodowisku zamarznie, to nie będzie dużo widać tych łez. Na koniec pytanie o to, co dalej? Ja gdzieś widziałem informację, chyba na stronie Polskiego Związku Łyżwiarstwa Szybkiego, że oczywiście chcesz zostać w sporcie, w short tracku, więc jaką rolę dla siebie widzisz? Żartowaliśmy przed naszą rozmową, że może chciałabyś, w cudzysłowie oczywiście, wygryźć trenerkę Ulę Kamińską, ale ona ma pozycję niesamowicie mocną teraz.


Ja oczywiście nie chciałabym jej wygryzać, bo trenerka jest dla mnie inspiracją i jest taką moją mentorką. Naprawdę na wiele tematów możemy porozmawiać, więc uczyć się od niej, być przy niej w różnych sytuacjach…


Dołączyć do sztabu, krótko mówiąc?


Nie wiem, jak to dalej będzie. Są pewne możliwości, są programy ministerialne, program Super Trener, który umożliwiłby mi pracę przy teamie i te parę miesięcy niebycia razem z nimi dało mi rzeczywiście perspektywę i taki trochę dystans. Mam jakieś swoje pomysły, ale generalnie ja się dobrze odnajduję w roli pomagającej, wspierającej, więc gdybym mogła im w jakikolwiek sposób pomóc, to realizowałabym się w tym na pewno.

| red: bs


Przeczytaj, zanim skomentujeszZNAJDŹ NAS

Euro 2024 w Polskim Radiu Białystok

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego
prof. Urszula Wróblewska, fot. Sylwia Krassowska

prof. Urszula Wróblewska [wideo]

trenerka uważności i technik relaksacyjnych z Wydziału Nauk o Edukacji Uniwersytetu w Białymstoku
20.06.2024

- Urlop jest nam potrzebny po to, żeby uzupełniać nasze zasoby energetyczne, żebyśmy lepiej funkcjonowali. Podchodźmy do tego czasu z luzem i spokojem - mówi prof. Urszula Wróblewska.

Wojciech Strzałkowski, 20.06.2024, fot. Barbara Sokolińska

Wojciech Strzałkowski [wideo]

przewodniczący rady nadzorczej Jagiellonii Białystok
19.06.2024

FK Paneveżys i HJK Helsinki są w naszym zasięgu - uważa Wojciech Strzałkowski. Jedna z tych drużyn będzie rywalem Jagiellonii w 2. rundzie eliminacji piłkarskiej Ligi Mistrzów. - Można powiedzieć, że los był dla nas łaskawy, ale pewnie tak samo myślą w klubach z Litwy i Finlandii - mówi.

dr Marek Jedynak, fot. Barbara Sokolińska

dr Marek Jedynak

dyrektor białostockiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej
19.06.2024

Zbliża się XV jubileuszowa edycja Nagrody Honorowej „Świadek Historii”. Do 30 czerwca można zgłaszać kandydatów - instytucje, organizacje i osoby.


Jacek Dobrzyński, źródło: archiwum prywatne

Jacek Dobrzyński [wideo]

rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych
19.06.2024

- Żołnierz czy funkcjonariusz musi wiedzieć, że państwo za nim stoi i daje mu takie narzędzia, które są niezbędne do tego, żeby mógł skutecznie strzec naszej wschodniej granicy - mówi Jacek Dobrzyński.

Grzegorz Kuczyński, fot. Joanna Szubzda

Grzegorz Kuczyński

prezes Fundacji Białystok Biega
18.06.2024

Charytatywna sztafeta maratońska Plum Ekiden to przede wszystkim integracja, która jest ważniejsza od rywalizacji, to dobra zabawa w aktywny, sportowy sposób. To przyciąga uczestników najbardziej - mówi Grzegorz Kuczyński.

Iwona Kulesza-Woroniecka, fot. Joanna Szubzda

Iwona Kulesza-Woroniecka [wideo]

wiceprzewodnicząca OPZZ w Podlaskiem
17.06.2024

Wzrost płacy minimalnej. - Pracodawcy nie mogą używać argumentu, że ich na to nie stać, dlatego że wszystkie dane poświadczają wzrost gospodarczy, a skoro jest wzrost gospodarczy i skoro zyski pracodawców są wyższe, to wypadałoby się tymi zyskami podzielić z pracownikami - mówi wiceprzewodnicząca OPZZ w Podlaskiem.


Adrian Siemieniec, fot. Sylwia Krassowska

Adrian Siemieniec [wideo]

trener Jagiellonii Białystok
16.06.2024

- Zobaczymy, co nam los przydzieli. Na pewno nie zejdziemy ze swojej drogi, nie zmienimy swojej tożsamości. Niezależnie od tego, z kim będziemy grali, będziemy chcieli grać na swoich warunkach - mówi Adrian Siemieniec.

prof. Michał Żmihorski, screen z rozmowy

prof. Michał Żmihorski [wideo]

dyrektor Instytutu Biologii Ssaków Polskiej Akademii Nauk
13.06.2024

- Te dwa interesy, czyli obronność kraju i interesy przyrodnicze są zbieżne. Jeżeli pomyślimy o zredukowaniu zagęszczenia dróg, o unaturalnieniu lasów, to są to czynniki, które wpływają pozytywnie zarówno na obronność, jak i mają bardzo pozytywny wpływ na przyrodnicze walory tych ekosystemów - mówi prof. Michał Żmihorski

gen. Sławomir Klekotka, fot. Joanna Szubzda

gen. Sławomir Klekotka [wideo]

komendant Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej
12.06.2024

- Na pewno żadnych utrudnień dla mieszkańców w związku z wprowadzeniem strefy buforowej nie przewidujemy. Chciałbym też podkreślić, że w chwili obecnej całe niebezpieczeństwo, które jest, koncentruje się wyłącznie na granicy. Poza tą strefą jest bezpiecznie, więc można śmiało na Podlasiu wypoczywać - podkreśla komendant POSG.


Mariusz Madejczyk, fot. Piotr Pietruczuk

Mariusz Madejczyk

zastępca dyrektora NASK
12.06.2024

Celem naszych działań jest zwiększenie bezpieczeństwa cyfrowego mieszkańców województwa podlaskiego, między innymi poprzez działania edukacyjne – w tym organizację konferencji - mówi Mariusz Madejczyk, zastępca dyrektora NASK i pełnomocnik wojewody ds. cyberbezpieczeństwa.

prof. Marta Kosior-Kazberuk, fot. Barbara Sokolińska

prof. Marta Kosior-Kazberuk [wideo]

rektor Politechniki Białostockiej
11.06.2024

"Trzeba będzie młodych ludzi przekonać, żeby wybrali - jeżeli chodzi o studiowanie - właśnie Politechnikę Białostocką. Dlatego też stale modernizujemy naszą ofertę edukacyjną" - mówiła w Polskim Radiu Białystok prof. Marta Kosior-Kazberuk.

prof. Adam Bartnicki, fot. Barbara Sokolińska

prof. Adam Bartnicki [wideo]

dziekan Wydziału Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu w Białymstoku
10.06.2024

- Musimy pamiętać o swoich żołnierzach i pomagać im, jak tylko możemy - mówi prof. Adam Bartnicki.


dr Sławomir Bartnicki, fot. Marcin Gliński

dr Sławomir Bartnicki

socjolog z Uniwersytetu w Białymstoku
10.06.2024

W województwie podlaskim, tworzącym w wyborach do Parlamentu Europejskiego jeden okręg z Warmią i Mazurami - zdecydowanie wygrało Prawo i Sprawiedliwość, zdobywając 42 proc. głosów. W skali całego okręgu nr 3 lepszy wynik miała jednak Koalicja Obywatelska. Mandaty zdobyli Jacek Protas (KO) i Maciej Wąsik (PiS).

dr Maciej Białous, fot. Sylwia Krassowska

dr Maciej Białous [wideo]

socjolog z Uniwersytetu w Białymstoku
9.06.2024

- Tutaj nie było takich nazwisk, które byłyby jakoś wyjątkowo elektryzujące. Poza dosłownie kilkoma wyjątkami - komentuje wyniki wyborów do Europarlamentu dr Maciej Białous.

Klaudia Rosińska, źródło zdjęcia: archiwum prywatne

Klaudia Rosińska

specjalistka ds. przeciwdziałania dezinformacji
7.06.2024

- Trzeba być czujnym, bo dezinformacje, fake newsy czy manipulacje mogą zaburzyć nasze decyzje wyborcze - mówi specjalistka ds. przeciwdziałania dezinformacji dr Klaudia Rosińska.


Jacek Brzozowski, 7.06.2024, fot. Barbara Sokolińska

Jacek Brzozowski [wideo]

wojewoda podlaski
6.06.2024

- Granica jest święta i ona ma być bezpieczna - mówił w Polskim Radiu Białystok Jacek Brzozowski.

Jarosław Galej, fot. Sylwia Krassowska

Jarosław Galej

kandydat Komitetu Wyborczego Normalny Kraj do Parlamentu Europejskiego
6.06.2024

To ostatnia z cyklu rozmów w Polskim Radiu Białystok z kandydatami do Europarlamentu z okręgu nr 3, który obejmuje województwa podlaskie i warmińsko-mazurskie. W czwartek (6.06) - zgodnie z kolejnością list wyborczych na kartach do głosowania - komitet nr 8 - Komitet Wyborczy Normalny Kraj.

kpt. Marcin Burzyński, fot. Sylwia Krassowska

kpt. Marcin Burzyński [wideo]

oficer wychowawczy 18. Pułku Rozpoznawczego w Białymstoku
5.06.2024

- Rezerwy są potrzebne. Im więcej przeszkolonych ludzi, którzy po prostu wiedzą, z czym mogą mieć do czynienia, potrafią posługiwać się podstawową bronią, reagować na alarmy i po prostu być przygotowanym na wszelkie zagrożenia, tym lepiej - mówi kpt. Marcin Burzyński.


Adam Andruszkiewicz, fot. Joanna Szubzda

Adam Andruszkiewicz

poseł, kandydat Prawa i Sprawiedliwości do Parlamentu Europejskiego
5.06.2024

- Zawsze polityk pracuje na to, żeby być docenionym przez wyborców, żeby mieszkańcy postawili przy naszym nazwisku "krzyżyk". Najważniejsze jest to, żebyśmy wygrali jako formacja te wybory - mówi Adam Andruszkiewicz.

Maciej Żywno, fot. Sylwia Krassowska

Maciej Żywno [wideo]

wicemarszałek Senatu
5.06.2024

Kompletnie zbędną czynnością nazywa wicemarszałek Senatu wprowadzenie strefy z zakazem przebywania przy granicy z Białorusią. - Czas najwyższy nie traktować tej sprawy biało-czarno, że przez granicę idą źli albo dobrzy. Można dbać o bezpieczeństwo, szczelność granic, ale trzeba mieć na uwadze aspekt humanitarny - podkreśla.

Edyta Kondzior, fot. Marcin Gliński

Edyta Kondzior

kandydatka Nowej Lewicy do Parlamentu Europejskiego
4.06.2024

- Uważam, że Unia Europejska powinna mieć własne siły wojskowe - mówi Edyta Kondzior.


Andrzej Skiepko, fot. Marcin Gliński

Andrzej Skiepko [wideo]

starosta hajnowski
3.06.2024

- W imieniu samorządowców wystosowaliśmy pismo do pana premiera, aby jednak skorygował te plany, które przewidywały bardzo dużą strefę buforową przy granicy - mówił w Polskim Radiu Białystok starosta hajnowski Andrzej Skiepko.

Tomasz Frankowski, fot. Joanna Szubzda

Tomasz Frankowski

europoseł, kandydat Koalicji Obywatelskiej do Parlamentu Europejskiego
3.06.2024

- Bezpieczeństwo i obrona polskiej granicy jest tym samym, co bezpieczeństwo i obrona granicy całej Unii Europejskiej - mówi Tomasz Frankowski.

Jacek Słoma, fot. Sylwia Krassowska

Jacek Słoma [wideo]

rolnik z Krynek
3.06.2024

- Z perspektywy czasu uważam, że stan wyjątkowy w 2021 roku zdał egzamin. Mam nadzieję, że dzisiaj ta strefa buforowa też pomoże w walce z nielegalną migracją i w zarządzaniu kryzysem - mówi Jacek Słoma.


Taras Romanczuk, fot. Joanna Szubzda

Taras Romanczuk

piłkarz Jagiellonii Białystok i reprezentacji Polski
2.06.2024

- Cieszę się z tego, że trener Probierz docenił moją pracę w tym sezonie - mówi Taras Romanczuk.

Agnieszka Czarkowska, fot. Marcin Gliński

Agnieszka Czarkowska

kierownik Redakcji Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia Białystok
2.06.2024

To będzie prawdziwe święto, wypełnione drobiazgowym słuchaniem wybranych reportaży. W poniedziałek (3.06) zaczynają się Ogólnopolskie Warsztaty Reportażu Radiowego w Tykocinie, które od kilkudziesięciu lat organizuje Polskie Radio Białystok.

Miłosz Kuziemka, fot. Barbara Sokolińska

Miłosz Kuziemka

lider Komitetu Wyborczego Polexit z okręgu nr 3
31.05.2024

- Jesteśmy w takim punkcie, że kończy nam się możliwość wetowania. Sam proces weto jest już podważany, a za chwilę będzie nielegalny. Skończy się to takim status quo, że nigdy nie będziemy w stanie wyjście z Unii Europejskiej - mówi Miłosz Kuziemka.


Prof. Anna Moniuszko i prof. Marek Konopczyński, źródło: PRB/Kazimierz Adamczewski-Uniwersytet Zielonogórski

prof. Anna Moniuszko i prof. Marek Konopczyński

z Uniwersytetu w Białymstoku
31.05.2024

Twórcza resocjalizacja z arteterapią to zupełnie nowy w Polsce pomysł na kształcenie specjalistów-pedagogów. Od września taki kierunek będzie na Uniwersytecie w Białymstoku.

dr Katarzyna Siemion, fot. Barbara Sokolińska

dr Katarzyna Siemion [wideo]

z Wydziału Prawa Uniwersytetu w Białymstoku
31.05.2024

- Zastrzeżenie numeru PESEL ma zapobiegać niektórym skutkom związanym z kradzieżą tożsamości - mówiła w Polskim Radiu Białystok dr Katarzyna Siemion.

Gen. Wiesław Kukuła, fot. Joanna Szubzda

gen. Wiesław Kukuła [wideo]

szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego
29.05.2024

"Tarcza Wschód przyczyni się do uszczelnienia granicy" - mówił w Polskim Radiu Białystok gen. Wiesław Kukuła.


fot. Piotr Pietruczuk

Rafał Kosno

Kandydat z listy Bezpartyjnych Samorządowców – Normalna Polska w Normalnej Europie
29.05.2024

"Osoby działające społecznie też powinny mieć szansę uczestnictwa w życiu politycznym. W polityce też przydałyby się nowe twarze" - mówi Rafał Kosno.

fot. Dominik Lubowicki

Karol Kiciński

Kandydat Konfederacji do Parlamentu Europejskiego
28.05.2024

- Moje hasło to jest "Polak w Polsce gospodarzem" - mówił w Polskim Radiu Białystok Karol Kiciński.

Krzysztof Jurgiel, fot. Marcin Gliński

Krzysztof Jurgiel [wideo]

europoseł PiS
28.05.2024

- Szczególnie poseł Jacek Sasin, ponieważ nieudolnie prowadził negocjacje i doprowadził do tego, że PiS nie ma władzy w województwie podlaskim, to szukał tzw. kozła ofiarnego. Czuję się zniesławiony i pomówiony - mówi Krzysztof Jurgiel.


Stefan Krajewski, fot. Piotr Pietruczuk

Stefan Krajewski

poseł, wiceminister rolnictwa, kandydat Trzeciej Drogi do Parlamentu Europejskiego
27.05.2024

"Dzisiaj w Unii Europejskiej trzeba przywrócić normalność i zasady zdrowego rozsądku" - mówi Stefan Krajewski.

Wojciech Strzałkowski, fot. Marcin Gliński

Wojciech Strzałkowski [wideo]

przewodniczący rady nadzorczej Jagiellonii Białystok
27.05.2024

"Przez chwilę mi łzy popłynęły, ale więcej było tej radości. Można powiedzieć, że całe życie czeka się na takie wydarzenie, wymarzone, nawet wymodlone, bo przecież nasi kibice śpiewali: "Słuchaj Jezu, jak cię błaga lud, z Jagiellonii mistrza Polski zrób". I w końcu mamy to zwycięstwo." - mówił w Polskim Radiu Białystok przewodniczący rady nadzorczej Jagiellonii Białystok Wojciech Strzałkowski.

fot. Sylwia Krassowska

Magdalena Cielecka

aktorka
26.05.2024

- Sztuka jest nośnikiem przeżyć, które mogą nas oderwać od nas samych, a przez to zreinterpretować nasze własne problemy i życie. Wierzę w to, że sztuka może zmieniać - mówi Magdalena Cielecka.
źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok