Radio Białystok | Gość | Dariusz Budrowski [wideo] - prezes Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości

Dariusz Budrowski [wideo]

prezes Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości

24.03.2023, 08:39, akt. 12:14

- Pieniądze z nowego unijnego budżetu są dla przedsiębiorców, którzy chcą wdrażać innowacyjne rozwiązania. To nie oznacza, że inicjatywy muszą się opierać na oryginalnych pomysłach, muszą być jedynie nowością w ich firmach.

Dariusz Budrowski, fot. Joanna Szubzda
Dariusz Budrowski, fot. Joanna Szubzda


0:00
0:00
Z Dariuszem Budrowskim rozmawia Michał Buraczewski | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Czy w związku z nowym unijnym budżetem podlaskim przedsiębiorcom będzie teraz łatwiej, czy trudniej sięgnąć po dotacje? Jakie firmy mogą liczyć na największe dofinansowania?

Z prezesem Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości Dariuszem Budrowskim rozmawia Michał Buraczewski. Michał Buraczewski: Pieniądze z nowego unijnego budżetu są dla przedsiębiorców, którzy chcą wdrażać innowacyjne rozwiązania w swoich własnych firmach. Czy to oznacza, że teraz Unia chce inwestować głównie w nowoczesne firmy, np. z branży IT? Jak w nowych programach unijnych mają się odnaleźć inne branże?


Dariusz Budrowski: Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości to prawie 6 mld euro do rozdysponowania przez najbliższe 7 lat dla mikro, małych i średnich przedsiębiorców. Nie tylko firmy z sektora IT, ale także wszystkie firmy, które chcą wdrażać nowe pomysły, nowe produkty, nowe usługi, nowe pomysły biznesowe, mogą uzyskać dofinansowanie w Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości.


Nowe czy innowacyjne?


Innowacyjne to też takie szerokie rozumienie nowości i nowych pomysłów...


Pytam, żeby się dowiedzieć, jak bardzo oryginalne muszą być, żeby uzyskać wsparcie.


Są konkursy, tak jak teraz trwający, które mówią o tym, że główny komponent musi być innowacyjny na skalę kraju, czyli niestosowany w Polsce. Ale to tylko fundament.

Są też programy, w ramach których innowacją jest to, czego się nie stosuje w przedsiębiorstwie, czyli przedsiębiorca, który nie stosuje tych narzędzi, tych innowacyjnych maszyn, pomysłów, produktów, może uzyskać dofinansowanie. To, co dla niego będzie nowością, w jego firmie, też może uzyskać dofinansowanie.


Jakiego typu inicjatywy mogą uzyskać największe wsparcie?


Największe wsparcie, największy komponent, jaki posiada Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości, to fundusze europejskie dla nowoczesnej gospodarki. To prawie 2,82 mld euro przeznaczone na komponenty, w tym na trwający konkurs. Został on ogłoszony w lutym, a nabór wniosków trwa  do 12 kwietnia.

Zachęcamy polskie firmy, w tym także podlaskie, do tego, żeby aplikowały o wsparcie w zakresie siedmiu modułów. Badania w zakresie innowacji czy wdrożenie tych innowacji to moduł obowiązkowy. Pozostałe pięć to internacjonalizacja, czyli wyjście na rynki zagraniczne, wsparcie cyfryzacji przedsiębiorstwa, wsparcie w zakresie budowania laboratorium dla przedsiębiorstwa, żeby mogło kontynuować pracę nad swoimi wynalazkami, nad swoimi nowymi pomysłami, ale także podnoszenie kwalifikacji i kompetencji kadry i zazielenienie terenu, w tym także kolektory słoneczne, pompy ciepła. To są komponenty, z których przedsiębiorca może skorzystać, ale nie musi.

Czyli jest jeden podstawowy moduł, w ramach którego muszą to być badania lub wdrożenie tych innowacji. Zachęcam podlaskich przedsiębiorców do tego, żeby współpracować z podlaskim uczelniami. Miałem możliwość odwiedzić podlaskie uczelnie i potencjał jest znakomity.


Czyli z tego konkursu są też pieniądze na działania badawczo-rozwojowe?


Tak. Jeżeli przedsiębiorca nie ma swojego pomysłu zbadanego, zdiagnozowanego wcześniej, to komponent badawczo-rozwojowy będzie dla niego obowiązkowy. To minimum 20 proc. wartości projektu, jaki składa przedsiębiorca. I zachęcam ponownie do tego, żeby w ramach tego komponentu mogły skorzystać podlaskie uczelnie, czyli przedsiębiorcy, żeby mogli sfinansować swoje badania w podlaskich uczelniach. Mogą również skorzystać z innych uczelni.


Mówiliśmy teraz o pierwszym konkursie z nowej unijnej perspektywy, ale tych konkursów będzie więcej.


W 2023 r. planujemy ogłoszenie 31 konkursów. Ten pierwszy to konkurs z alokacją 1 miliarda euro. To olbrzymia pula środków dla polskich przedsiębiorców, którzy mogą skorzystać w ramach tego konkursu z dofinansowania na wszystko, czyli na budowę hal, maszyn, urządzeń, zazielenienie terenu. Wszystko, co jest związane z przedsiębiorstwem. To przedsiębiorca będzie decydował o tym, co chce sfinansować w ramach tego projektu.


Czy w takim razie w nowej perspektywie będzie łatwiej przedsiębiorcom uzyskać dotacje, czy trudniej?


Myślę, że i łatwiej, i trudniej. To zależy od konkursu. Jeśli chodzi o całokształt, który przewidziała Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości, to między innymi jedną z pierwszych decyzji, jaką podjąłem, obejmując funkcję, była taka, że nie ma żadnych załączników. Składamy wyłącznie wniosek o dofinansowanie. Nie ma żadnych promes kredytowych, pozwoleń na budowę, wszystkiego, co się wiązało z trudnościami na etapie aplikowania.

Teraz przedsiębiorca składa sam wniosek o dofinansowanie i dopiero wtedy, kiedy uzyskuje dofinansowanie, a projekt obejmuje budowę, to oczywiście muszą być spełnione wszystkie procedury zgodnie z harmonogramem. W związku z tym wydaje mi się, że będzie o wiele łatwiej, jeśli chodzi o aplikowanie o środki.

I ta alokacja. Olbrzymie środki, które pozwalają tym najlepszym i tym troszeczkę słabszym projektom też uzyskać dofinansowanie.


Mamy Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki, dla Rozwoju Społecznego, dla Polski Wschodniej. Przedsiębiorca, który chce zdobywać dotacje, musi zapoznać się z każdym z nich. Czy wszędzie znajdą się dla niego pieniądze?


W każdym module jest wsparcie dla mikro, małych i średnich przedsiębiorców. Wydzielone programy Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki to inwestycje. Tak w skrócie można powiedzieć. Jeśli chodzi o Fundusz Rozwoju Społecznego, to jest to wsparcie w zakresie podnoszenia kompetencji i kwalifikacji pracodawców i ich pracowników. Wiele sektorów gospodarki może aplikować i podnosić kwalifikacje swoich pracowników.


A czy samorządy mogą skorzystać z tych pieniędzy, o których rozmawiamy?


Jak najbardziej. Myślę, że tu potrzebne jest słowo podziękowania polskiemu rządowi za uratowanie programu Polski Wschodniej, ze względu na to, że Komisja Europejska na początkowym etapie nie widziała konieczności i słuszności, żeby ten program był kontynuowany.

Dzięki naszemu rządowi mamy prawie 1,4 miliarda euro na Polskę Wschodnią. Została ona poszerzona o województwo mazowieckie, oprócz Warszawy i powiatów sąsiadujących z Warszawą. Ale to spowodowało, że mamy jeszcze więcej środków na Polskę Wschodnią i tutaj przedsiębiorcy, ale także samorządy, będą mogły skorzystać z trzech komponentów.

Mamy trzy różne możliwości dla samorządów. Pierwsza to transport miejski. Tutaj samorządy będą mogły aplikować o nowe autobusy, tramwaje, ale tylko elektryczne i wodorowe. To też taki kierunek związany z ochroną środowiska. Są też pieniądze na drogi. Pierwszy nabór będzie już w lipcu. Ponadto mamy sprawy związane z turystyką, szlaki turystyczne.


Jak na tle kraju wypada województwo podlaskie, jeżeli chodzi o pozyskiwanie unijnych funduszy? Pytam tutaj o firmy.


Zawsze podkreślam, że polscy przedsiębiorcy są najlepsi na świecie, a można powiedzieć, że podlascy przedsiębiorcy stanowią prym. W poprzedniej perspektywie finansowej to prawie 900 umów na 2,5 miliarda złotych, co wskazuje na to, że co trzeci pomysł składany przez podlaskich przedsiębiorców uzyskał dofinansowanie. Mam nadzieję, że ta liczba nie tylko się podwoi, ale i potroi.


To więcej niż średnia krajowa?


Myślę, że tak. Ponad 30 proc. podlaskich firm wdraża innowacje, więc nie jesteśmy tacy najgorsi. Musimy się pozbyć kompleksów. Mogę powiedzieć, że jeśli chodzi o mnie, a też jestem mieszkańcem Polski Wschodniej, to nie jest to region ani gorsz, ani słabszy. Może czasem mamy takie myślenie o sobie, ale myślę, że w wielu aspektach jesteśmy bardziej kreatywni, bardziej aktywni i naprawdę powinniśmy zacząć w tym zakresie działać, bo tylko ci, co działają, składają wnioski, mają możliwość uzyskania dofinansowania.


| red: zmj


Przeczytaj, zanim skomentujeszZNAJDŹ NAS

REKLAMA
OiFP IX SYMFONIA BEETHOVENA

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego

REKLAMA
OiFP - Maciej Sztor
Dominika Dębska, Joanna Sikora i Aleksandra Sadokierska, fot. Barbara Sokolińska

Dominika Dębska, Joanna Sikora i Aleksandra Sadokierska

reportażystki Polskiego Radia Białystok
26.05.2023

- Polska szkoła reportażu jest zupełnie inna. (...) To jest dla nas zderzenie i możliwość konfrontacji tego, jak my postrzegamy sztukę reportażu radiowego i otworzenia się na inne formy - mówi o udziale w International Feature Conference AudioDocs w Reykjavíku na Islandii Joanna Sikora.

Kaciaryna Dzierman, fot. Sylwia Krassowska

Kaciaryna Dzierman [wideo]

Białoruska Diaspora Białegostoku
26.05.2023

"Chcemy pokazać ludziom, że to, co się dzieje na Białorusi, to się nie skończyło. Nie możemy mówić o tym w czasie przeszłym. Nadal trwa terror, trwają represje" - mówi Kaciaryna Dzierman.

Grzegorz Kuczyński, fot. Joanna Szubzda

Grzegorz Kuczyński

prezes Fundacji "Białystok Biega"
25.05.2023

- Bardzo duża część zawodników to osoby, które startują raz w roku, właśnie w charytatywnej sztafecie Plum Ekiden. Nowością w tej edycji jest klasyfikacja rodzinna. Są jeszcze miejsca, można się zapisywać.


dr inż. Andrzej Chmielewski, fot. Joanna Szubzda

dr inż. Andrzej Chmielewski [wideo]

prodziekan do spraw studenckich i kształcenia Wydziału Informatyki Politechniki Białostockiej
25.05.2023

- Bezpieczeństwo dużych firm, ale i całego kraju zależy od tego, jak zachowujemy się my jako jednostki, bo przejęcie kontroli nad małym urządzeniem może być początkiem dalszych cyberataków.

Karol Zimnoch, fot. Marcin Gliński

Karol Zimnoch [wideo]

doradca kredytowy
24.05.2023

"Teraz, kiedy wchodzi ten program "Bezpieczny kredyt 2 procent", to się okazuje, że te kredyty będą o wiele tańsze, więc więcej osób będzie stać po prostu na zakup mieszkania" - mówił w Polskim Radiu Białystok doradca kredytowy Karol Zimnoch.

gen. Andrzej Jakubaszek, fot. Sylwia Krassowska

gen. Andrzej Jakubaszek [wideo]

komendant Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej
23.05.2023

Prawie 10 tysięcy prób nielegalnego przekroczenia granicy z Białorusi do Polski odnotowała od początku roku Straż Graniczna. Pomimo wybudowanej zapory na granicy, Białorusini nadal podsycają kryzys migracyjny.


dr Agnieszka Muzyk, fot. Adam Dąbrowski

dr Agnieszka Muzyk [wideo]

dyrektor Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Łomży
23.05.2023

"Zawsze powtarzam, by czytać polecenia bardzo spokojnie, ze zrozumieniem i do końca. To jest najważniejsze zalecenie" - radzi dr Agnieszka Muzyk.

Źródło: archiwum prywatne Brygidy Dzidek

dr Brygida Dzidek

założycielka i prezeska Haptology
23.05.2023

Wirtualny świat pochłania nas coraz bardziej. Coraz więcej mówimy między innymi o sztucznej inteligencji i immersji. Czy niesie to za sobą zagrożenia?

Marek Konkolewski, fot. archiwum prywatne

Marek Konkolewski [wideo]

były policjant z Komendy Głównej Policji, ekspert bezpieczeństwa ruchu drogowego
22.05.2023

"Nie wróci wolna amerykanka, anarchia na polskie drogi. To, że wrócimy do starego, sprawdzonego systemu naliczania punktów karnych, nie spowoduje wzrostu liczby wypadków" - mówi Marek Konkolewski.


Mirosław Oliferuk, fot. Paweł Wądołowski

Mirosław Oliferuk [wideo]

dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Łomży
19.05.2023

"Będzie to rozwiązanie zdecydowanie bardziej bezpieczne niż to, co jest w tej chwili" - tak o zakazie wyprzedzania samochodów ciężarowych przez inne ciężarówki na drogach ekspresowych i autostradach mówi dyrektor łomżyńskiego WORD-u Mirosław Oliferuk.

dr Maciej Białous, fot. Joanna Szubzda

dr Maciej Białous [wideo]

socjolog z Uniwersytetu w Białymstoku
18.05.2023

Waloryzacja świadczenia 500 plus do 800 plus może zapewnić PiS-owi utrzymanie swojego elektoratu - uważa socjolog dr Maciej Białous.

prof. Henryk Wnorowski, fot. Sylwia Krassowska

prof. Henryk Wnorowski [wideo]

z Rady Polityki Pieniężnej
17.05.2023

"Jesteśmy wielkim krajem, wielką gospodarką i nasz budżet jest coraz większy" - mówił w Polskim Radiu Białystok prof. Henryk Wnorowski.


Siarhiej Vieramiejenka, fot. Joanna Szubzda

Siarhiej Vieramiejenka [wideo]

z białostockich struktur Białoruskiej Chrześcijańskiej Demokracji
16.05.2023

Spotkanie Wołodymyra Zełenskiego i Swiatłany Cichanouskiej to bardzo ważny sygnał. To też motywacja dla całej białoruskiej opozycji, m.in. w obliczu doniesień o chorobie Aleksandra Łukaszenki - uważa Siarhiej Vieramiejenka.

prof. Adam Bartnicki, fot. Joanna Szubzda

prof. Adam Bartnicki [wideo]

ekspert ds. bezpieczeństwa z Wydziału Prawa Uniwersytetu w Białymstoku
15.05.2023

Takie sytuacje jak przelot rosyjskiej rakiety, czy balonu z Białorusi mogą się wciąż zdarzać - mówił ekspert ds. bezpieczeństwa z Uniwersytetu w Białymstoku prof. Adam Bartnicki.

Mikołaj Pawlak, źródło: brpd.gov.pl

Mikołaj Pawlak [wideo]

Rzecznik Praw Dziecka
12.05.2023

"Sprawy dzieci wymagają natychmiastowej reakcji" - mówi Mikołaj Pawlak.


Jacek Bogucki, fot. Joanna Szubzda

Jacek Bogucki [wideo]

senator PiS, były wiceminister rolnictwa
11.05.2023

- Rzadko mówi się o tym, że 80 proc. problemu, może nawet 90, to jest spadek cen zbóż na rynkach: światowym i europejskim. Natomiast w 10-20 proc. dołożył się do tego import z Ukrainy.

Bartosz Bezubik, fot. Barbara Sokolińska

Bartosz Bezubik [wideo]

prezes Zakładu Przemysłu Sklejek Biaform
10.05.2023

- Wydaje mi się, że podobnie jak w przypadku Bojar, tym bardziej na Dojlidach wniosek o utworzenie parku kulturowego nie zyska aprobaty stosownych instytucji - mówił na antenie Polskiego Radia Białystok Bartosz Bezubik.

fot. Marcin Gliński

Agnieszka Maliszewska [wideo]

dyrektor Polskiej Izby Mleka
9.05.2023

"Mlekovita, Mlekpol, Piątnica to są te firmy, które dzisiaj bez wątpienia są liderami nie tylko w naszym kraju, ale też świetnie sobie radzą w świecie" - mówiła w Polskim Radiu Białystok Agnieszka Maliszewska.


Paweł Łatuszka, fot. Joanna Szubzda

Paweł Łatuszka [wideo]

były ambasador Białorusi w Polsce, kierujący Narodowym Zarządem Antykryzysowym
8.05.2023

- Tortury, kalectwo, aresztowania, wyroki ponad 20 lat więzienia. A Unia Europejska absolutnie nie reaguje. Co się powinno jeszcze wydarzyć, żeby sytuacja na Białorusi była w centrum uwagi? - pyta Paweł Łatuszka.

Marzena Paczuska, fot. Sylwia Krassowska

Marzena Paczuska [wideo]

Członek Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji
5.05.2023

W drugim z rzędu badaniu słuchalności firmy Kantar Polska Radio Białystok utrzymuje drugie miejsce w stolicy Podlasia. Wyższą słuchalność od nas ma jedynie ogólnopolskie RMF FM.

Andrzej Chodkiewicz, fot. Barbara Sokolińska

Andrzej Chodkiewicz [wideo]

zastępca Dyrektora Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Białymstoku ds. Ochrony przed Powodzią i Suszą
5.05.2023

- Myślę, że ta inwestycja będzie służyć społeczności lokalnej - mówi Andrzej Chodkiewicz o Wielkiej Pętli Mazurskiej, czyli drodze wodnej, która ma połączyć Śniardwy z innymi jeziorami.


Dariusz Piontkowski, fot. Joanna Szubzda

Dariusz Piontkowski [wideo]

wiceminister edukacji i nauki
4.05.2023

- Nie zawsze ocena w jednej szkole, jest porównywalna z oceną w drugiej szkole. Dlatego matura jest potrzebna - pozwala w sposób bardziej obiektywny spojrzeć na poziom wiedzy i umiejętności wszystkich uczniów - mówi wiceminister.

podinsp. Tomasz Krupa, fot. Sylwia Krassowska

podinsp. Tomasz Krupa

rzecznik podlaskiej policji
28.04.2023

Przed nami pięć dni długiego, świątecznego weekendu. O czym musimy pamiętać, żeby była to prawdziwie bezpieczna majówka?

Katarzyna Turosieńska, fot. Barbara Sokolińska

Katarzyna Turosieńska

prezes oddziału podlaskiego Polskiej Izby Turystyki
28.04.2023

"My jesteśmy spragnieni podróżowania. Zbyt długo byliśmy pozamykani, siedzieliśmy w domu, to było bardzo ograniczające. Dodatkowo w naszym województwie mieliśmy jeszcze wykluczony pas przy strefie przygranicznej. W tę majówkę możemy podróżować już całkowicie bez przeszkód" - mówiła w Polskim Radiu Białystok Katarzyna Turosieńska.


Cezary Kulesza, fot. Joanna Szubzda

Cezary Kulesza

Prezes PZPN
27.04.2023

Wygrana w sobotnim meczu z Wartą Poznań powinna zapewnić Jagiellonii bezpieczne miejsce w tabeli - mówi prezes Polskiego Związku Piłki Nożnej, były szef Jagi, Cezary Kulesza, który odwiedził Białystok przy okazji konferencji organizowanej przez Podlaski Związek Piłki Nożnej.

Kamil Bortniczuk, źródło: gov.pl

Kamil Bortniczuk

minister sportu i turystyki
27.04.2023

"Jeżeli któryś z rosyjskich czy białoruskich sportowców podpisze deklarację, w ramach której będzie potępiał zbrodnie wojenne (...) to oczywiście tak, widzimy miejsce dla takiego sportowca w międzynarodowej społeczności sportowej".

Józef Mozolewski, fot. Joanna Szubzda

Józef Mozolewski [wideo]

przewodniczący podlaskiej "Solidarności"
26.04.2023

Na jaki wzrost minimalnego wynagrodzenia możemy liczyć od przyszłego roku? - Myślę, że ciągle jest aktualna propozycja 4 tys. zł - mówi Józef Mozolewski.


gen. Romana Polko, źródło: archiwum prywatne

gen. Roman Polko

były dowódca jednostki wojskowej GROM
25.04.2023

"Budujemy technologie XXI wieku - kupujemy F-35, Himarsy, Abramsy, również będą te polskie produkty realizowane wspólnie z Koreą Południową. To wszystko wskazuje na to, że polska armia jest najnowocześniejsza na świecie. Nie ma w tym ani odrobiny przesady" - mówił w Polskim Radiu Białystok gen. Roman Polko.

fot. Marcin Gliński

Krzysztof Jurgiel [wideo]

były minister rolnictwa, podlaski europoseł
24.04.2023

W związku z deklaracjami europejskich liderów o możliwym przyjęciu Ukrainy do Unii, właściwe uregulowanie importu ukraińskiej żywności jest konieczne - podkreśla Krzysztof Jurgiel.

Michał Bogusz, źródło: archiwum prywatne

dr Michał Bogusz [wideo]

z Ośrodka Studiów Wschodnich
21.04.2023

- Relacje między takimi państwami, jak Chiny i Rosja, w którym jedno jest silniejsze, dominujące, ale jego przewaga jest względna, tak naprawdę są zawsze skomplikowane - mówił na antenie Polskiego Radia Białystok dr Michał Bogusz.


Grzegorz Kuczyński, fot. Barbara Sokolińska

Grzegorz Kuczyński

prezes Fundacji Białystok Biega
20.04.2023

W weekend 13-14 maja odbędzie się jubileuszowy 10. PKO Białystok Półmaraton, który zapowiada się jako dwudniowe święto biegania.

Robert Chebdzyński, fot. Joanna Szubzda

Robert Chebdzyński [wideo]

prezes Społecznej Inicjatywy Mieszkaniowej KZN-Podlaskie
20.04.2023

- To jest właśnie clou tego projektu. Chodzi o to, żeby na te mieszkania mogli sobie pozwolić ludzie, którzy nie mają zdolności kredytowej - mówi Robert Chebdzyński.

Edward Siarka, źródło: gov.pl/web/klimat

Edward Siarka

wiceminister klimatu i środowiska
19.04.2023

Założenie jest takie, by pogodzić interesy leśników, mieszkańców i środowisk ekologicznych. Prawie gotowy jest zintegrowany plan zarządzania Puszczą Białowieską jako dziedzictwem UNESCO.


Jacek Bogucki, fot. Barbara Sokolińska

Jacek Bogucki [wideo]

senator Prawa i Sprawiedliwości
19.04.2023

- Decyzje z ostatniej soboty zażegnały ten problem w tym sensie, że nie pozwoliły już na wwożenie do Polski nie tylko zbóż, ale wielu produktów rolnych. A to jest sposób na to, żeby wyjść naprzeciw temu wcześniejszemu porozumieniu z Ukrainą (...) żeby tranzyt przez Polskę był możliwy - mówił na antenie Polskiego Radia Białystok senator Jacek Bogucki.

fot. Marcin Gliński

dr Tomasz Dubowski [wideo]

z Wydziału Prawa Uniwersytetu w Białymstoku.
18.04.2023

"Ten zarzut główny, jaki formułuje w ostatnich dniach Komisja Europejska polega na tym, że zakaz importu zboża i innych produktów z Ukrainy do Polski jest zakazem, który pozostaje sprzeczny z zakresem kompetencji Unii Europejskiej" - mówił w Polskim Radiu Białystok doktor Tomasz Dubowski.

mjr Katarzyna Zdanowicz, fot. Joanna Szubzda

mjr Katarzyna Zdanowicz [wideo]

rzeczniczka podlaskiego oddziału Straży Granicznej
17.04.2023

- Widać, że służbom białoruskim cały czas zależy na tym, żeby podtrzymywać wojnę hybrydową. Widzimy, że migrantów po tamtej stronie cały czas przybywa.
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok