Radio Białystok | Gość | Anna Kietlińska [wideo] - prezes podlaskiego oddziału Stowarzyszenie "Wspólnota Polska"

Anna Kietlińska [wideo]

prezes podlaskiego oddziału Stowarzyszenie "Wspólnota Polska"

27.03.2023, 08:34, akt. 12:13

"Ostatnie miesiące pokazały, że Aleksander Łukaszenka jest nieobliczalny na arenie politycznej" - mówi Anna Kietlińska.

Anna Kietlińska, fot. Sylwia Krassowska
Anna Kietlińska, fot. Sylwia Krassowska


0:00
0:00
Z Anną Kietlińską rozmawia Renata Reda | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Rosja zapowiada umieszczenie broni jądrowej na Białorusi. Zza naszej wschodniej granicy płyną też inne złe wieści. Kilka dni temu reżim Łukaszenki sprzedał skonfiskowaną grodzieńską siedzibę Polskiej Macierzy Szkolnej. W tej ufundowanej z polskich pieniędzy nieruchomości przed likwidacją mieściła się największa na świecie polska szkoła niepubliczna - Liceum Społeczne im. Elizy Orzeszkowej. Między innymi o tym  z prezes podlaskiego oddziału Stowarzyszenia "Wspólnota Polska" Anną Kietlińską rozmawia Renata Reda.


Renata Reda: Co pani sądzi o ostatnich pogróżkach rosyjskiego dyktatora? Anna Kietlińska: Chciałabym sądzić i myśleć tak, jak większość interpretatorów i komentatorów, że to są tylko pogróżki, ale gdzieś tam na dnie, głęboko w sercu, jest taki niepokój. Ostatnie lata, a zwłaszcza ostatnie miesiące pokazały, że Aleksander Łukaszenka jest troszeczkę nieobliczalny na arenie politycznej. Tu pryska mit Białorusi, mówiącej o pokoju i dbającej o pokój. Białorusini przez długi czas byli utrzymywani w takim micie, że wojna jest najgorszą rzeczą, która się przytrafi społeczeństwu. Zresztą jak widzieliśmy, Aleksander Łukaszenka formalnie nie angażował się w wojnę na Ukrainie. Myśląc jednak o tym, że Białoruś w tej materii powinna zostać taka w miarę neutralna i starająca się zachować pozory państwa dbającego o pokój.To może jest jednak szansa, że Białorusini jednak przeciwstawią się ewentualnym planom rozmieszczenia broni atomowej. Raz już Białorusini wyszli na ulice. Wiemy, czym to się skończyło, ale to jest naród, który też dojrzewa do pewnych postaw obywatelskich, chociaż jest to bardzo trudne. Białoruś może być objęta kolejnymi sankcjami. Zamykane są przejścia graniczne. Jaki jest teraz kontakt z mieszkającymi tam Polakami? Kontakt jest, ale nie jest to już taki kontakt jak w latach wcześniejszych czy nawet jeszcze rok temu. Ja na Białorusi nie byłam już od 2020 roku. Pandemia i wydarzenia sierpniowe zrobiły swoje. Media nam pomagają, mamy kontakt telefoniczny, różnego rodzaju komunikatory. Pojawiają się i ułatwiają funkcjonowanie w takiej przestrzeni nieinwigilowanej, mamy nadzieję. Natomiast niektórzy tutaj przyjeżdżają. Mamy kontakt z osobami zaangażowanymi w taką działalność edukacyjną. Przyjeżdżają tutaj członkowie Związku Polaków na Białorusi. Na pewno nie są to wyjazdy zorganizowane, bo na takie nie możemy absolutnie liczyć. Muszę powiedzieć, że udało się też przyjechać na wakacje grupie dzieci i spędzić tutaj kilka dni wypoczynku z językiem polskim i z nauką w tle. Jak dużym ciosem była likwidacja siedziby Polskiej Macierzy Szkolnej w Grodnie? Bo spodziewaliście się tego. Spodziewaliśmy się. Po tym, co się działo wokół Polskiej Macierzy, to braliśmy pod uwagę ten najgorszy scenariusz. Natomiast jest to niewątpliwie takie wydarzenie bez precedensu, bo zlikwidowano organizację legalną w świetle prawa białoruskiego. Zhandlowano - trzeba użyć takiego określenia - majątek Stowarzyszenia, bo Macierz Polska funkcjonuje na Białorusi od 1995 roku, więc jest to rzeczywiście organizacja już wpisująca się w taką określoną tradycję. I tę swoją pozycję oraz prestiż budowała z pomocą polskiego społeczeństwa, konsulatów, ale też zwykłych ludzi i stowarzyszeń takich jak my. My fundowaliśmy zbiory, wspieraliśmy ich i dla nas to jest cios absolutny. 

Wcześniej spotykaliśmy się z zarekwirowaniem majątku Związku Polaków na Białorusi. Ja tutaj kilkakrotnie mówiłam, że my ze trzy razy odbudowywaliśmy bibliotekę Związku Polaków na Białorusi, która skrzętnie była rozkradziona, a teraz mamy absolutny akt kradzieży, bo chyba tak to trzeba nazwać. Jeszcze nie wiemy, kto kupił siedzibę Polskiej Macierzy Szkolnej. Cena na początku była taką bardzo zaporową, potem ją obniżono.Ostatecznie sprzedano za około 2,5 mln zł. Myślę, że z czasem się dowiemy, czy to trafiło do jakichś np. pseudo działaczy polonijnych, czy trafiło do jakiegoś biznesmena białoruskiego.Atrakcyjna nieruchomość, nowoczesna, w centrum miasta... W cieniu katedry - to też jest takie miejsce symboliczne i ulica też jest bardzo symboliczna, bo Polska Macierz mieściła się przy Horodniczańskiej 40. Jak teraz rozwija się polska edukacja? Tajne komplety już się pojawiają?Kiedy nie można było uczyć języka polskiego na Białorusi, przed rozpadem Związku Sowieckiego, przed '90 rokiem, to działały takie domowe  nauczania. To się sprawdzało. My podkreślamy, że to starsze panie, babcie, to one zachowały ten język polski. Funkcjonowały też kościoły. W tej chwili może nie jest tak, że język polski musi zejść do podziemi i razem z nią edukacja, bo działa szkolnictwo społeczne. Jeszcze na to władze pozwalają. Prowadzone są komercyjne kursy. 

Cały czas pamiętamy o tym, że Karta Polaka jest atrakcyjnym dokumentem, który pozwala tutaj łatwiej  przyjechać. Działa też, my to tak umownie nazywamy, taka szkoła społeczna, kursy społeczne prowadzone są przez aktywistów, przez osoby związane ze Związkiem Polaków na Białorusi. Dużo osób się uczy - są to małe dzieci, ale są też kursy online prowadzone też przez tych nauczycieli, którzy przyjechali do Polski. Oni mają taką więź i kontakt ze swoimi wcześniejszymi  uczniami. My się też w jakiś sposób aktywizujemy i łączymy z nimi. Zobaczymy, jak długo będzie to trwało. Historia pokazuje, że język polski przetrwał mimo różnych przeciwności dziejowych, Stalina też przetrwał, więc mamy nadzieję, że przetrwa również i teraz.Są coraz większe represje związane z narodowością polską. Chociażby funkcjonariusze niszczą Karty Polaka zatrzymanym opozycjonistom. Czy można jeszcze przyznawać się do tego, że się jest Polakiem na Białorusi? Mimo wszystko ludzie się przyznają. I to nas cieszy, że takie przekonanie o polskiej tożsamości jest tak głębokie. To, że Karta Polaka jest taką solą w oku we władzach Łukaszenki, to tylko pokazuje, że to był trafiony dokument. I rzeczywiście to, co proponujemy my, jako społeczeństwo, i w ogóle to, co wiąże się z polską kulturą, jest niesamowicie atrakcyjne dla ludzi. Jest pewnego rodzaju takim przeciwstawieniem się dla ruskiego miru. Co jeszcze Łukaszenka może zabrać Polakom? Jak byśmy zrobiły taki bilans, to on już zabrał bardzo dużo. Sukcesywnie na przestrzeni lat to zlikwidowano polskie przedszkole, teraz mamy zlikwidowane formalnie dwie polskie szkoły, zlikwidowana macierz. Od 2005 roku nie może działać legalnie Związek Polaków na Białorusi, chociaż działa Związek Polaków taki akceptowany przez Łukaszenkę i to tak propagandowo bardzo podkręcamy. Tak na marginesie wspomnę, że była taka akcja przed konsulatem, gdzie formalnie ten związek prołukaszenkowski protestował przeciwko ostrej polityce polskiej. Zlikwidowano cmentarze, zlikwidowano miejsca pamięci. W tej chwili kończy się pewien polski świat na Białorusi. Za Stalina Polacy na Białorusi przetrwali, to i Łukaszenka poniesie porażkę w zwalczaniu polskości. Tak się tego trzymamy, bo to jest optymistyczna wizja. 


| red: sk


Przeczytaj, zanim skomentujeszZNAJDŹ NAS

REKLAMA
NIETEATR - BELFER

REKLAMA
OiFP IX SYMFONIA BEETHOVENA

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego
Krzysztof Matys, fot. Joanna Szubzda

Krzysztof Matys [wideo]

- Ceny wzrosły, a biura podróży na brak klientów, turystów nie narzekają. Tak samo linie lotnicze - mówi Krzysztof Matys, właściciel jednego z białostockich biur podróży.
7.06.2023

- Ceny wzrosły, a biura podróży na brak klientów, turystów nie narzekają. Tak samo linie lotnicze - mówi Krzysztof Matys, właściciel jednego z białostockich biur podróży.

prof. Maciej Perkowski, fot. Joanna Szubzda

prof. Maciej Perkowski [wideo]

z Wydziału Prawa Uniwersytetu w Białymstoku
6.06.2023

Zaledwie 2 proc. Polaków z rozpoznaniem zaburzeń ze spektrum autyzmu pracuje. - Pracodawcy bardzo często zwyczajnie boją się takich osób, boją się przyjęcia odpowiedzialności - mówi prof. Maciej Perkowski.

Eugeniusz Formejster, fot. Joanna Szubzda

Eugeniusz Formejster [wideo]

wiceprzewodniczący Zarządu Regionu Podlaskiego NSZZ "Solidarność"
5.06.2023

- Nas interesują rozwiązania systemowe. Wtedy nieważne, kto będzie rządził, kto będzie przewodniczącym związku zawodowego - wzrost płac pracowników będzie regulować ustawa - mówi wiceprzewodniczący.


prof. Leszek Borysiewicz, fot. Joanna Szubzda

prof. Leszek Borysiewicz [wideo]

immunolog, były rektor Uniwersytetu Cambridge
2.06.2023

Dziewczynki i chłopcy w wieku 12 i 13 lat mogą już za darmo szczepić się przeciw HPV. Rodzice i opiekunowie mogą je zapisywać poprzez Internetowe Konto Pacjenta, bezpośrednio w placówce POZ lub za pośrednictwem infolinii.

fot. Marcin Gliński

Mateusz Adaszczyk

prezes Stowarzyszenia Absolwentów Politechniki Białostockiej
2.06.2023

- Przez cztery lata z powodu pandemii Juwenalia w Białymstoku nie były organizowane. Dziś to nowe otwarcie, nowa siła. Mieliśmy w sprzedaży 7 tysięcy karnetów - wszystkie się wyprzedały, więc zainteresowanie jest spore - mówił w Polskim Radiu Białystok prezes Stowarzyszenia Absolwentów Politechniki Białostockiej Mateusz Adaszczyk.

Mateusz Feszler, fot. Sylwia Krassowska

Mateusz Feszler [wideo]

przewodniczący Młodzieżowego Sejmiku Województwa Podlaskiego
1.06.2023

"Działamy po to, aby głos młodych ludzi z całego naszego województwa był dobrze słyszany" - mówi Mateusz Feszler.


Ewelina Grygatowicz-Szumowska, fot. Marcin Mazewski

Ewelina Grygatowicz-Szumowska [wideo]

przewodnicząca Porozumienia Polskich Przedsiębiorców Zjednoczony Wschód
31.05.2023

W związku z zamknięciem przejść granicznych w naszym regionie część przedsiębiorców tam działających planuje się przebranżowić. - Na przykład osoby, które zajmowały się handlem, myślą o handlu internetowym - mówi Ewelina Grygatowicz-Szumowska.

Kamil Kłysiński, mat. prywatne

Kamil Kłysiński [wideo]

z Ośrodka Studiów Wschodnich
30.05.2023

"Jest takie ryzyko, że presja migracyjna wzrośnie w najbliższym czasie. Jest absolutnie wrogi stosunek władz białoruskich do Polski" - mówił w Polskim Radiu Białystok Kamil Kłysiński z Ośrodka Studiów Wschodnich.

Wojciech Pertkiewicz, fot. Monika Kalicka

Wojciech Pertkiewicz

prezes Jagiellonii Białystok
29.05.2023

Przed Jagiellonią budowa drużyny na kolejny sezon. Finansowo w klubie się nie przelewa, dlatego wiele będzie zależeć od rozmów z radą nadzorczą - mówi prezes Wojciech Pertkiewicz.


Maciej Rant, fot. Sylwia Krassowska

Maciej Rant

organizator Błotnej Ligi Mistrzów w piłce nożnej
28.05.2023

W dniach 24 i 25 czerwca w Korycinie odbędzie się 7. edycja Swampions Soccer League, czyli Błotnej Ligi Mistrzów. To jedna z najbardziej oryginalnych imprez sportowych w naszym regionie.

Kaciaryna Dzierman, fot. Sylwia Krassowska

Kaciaryna Dzierman [wideo]

Białoruska Diaspora Białegostoku
26.05.2023

"Chcemy pokazać ludziom, że to, co się dzieje na Białorusi, to się nie skończyło. Nie możemy mówić o tym w czasie przeszłym. Nadal trwa terror, trwają represje" - mówi Kaciaryna Dzierman.

Marcin Ratajczak, fot. PRB

Marcin Ratajczak

współtwórca i właściciel firmy INURU
26.05.2023

Nowoczesna, innowacyjna firma to marzenie wielu osób. Jaką drogę trzeba pokonać, by ją stworzyć? Jakie trzeba mieć umiejętności i ile wyrzeczeń to kosztuje?


Dominika Dębska, Joanna Sikora i Aleksandra Sadokierska, fot. Barbara Sokolińska

Dominika Dębska, Joanna Sikora i Aleksandra Sadokierska

reportażystki Polskiego Radia Białystok
26.05.2023

- Polska szkoła reportażu jest zupełnie inna. (...) To jest dla nas zderzenie i możliwość konfrontacji tego, jak my postrzegamy sztukę reportażu radiowego i otworzenia się na inne formy - mówi o udziale w International Feature Conference AudioDocs w Reykjavíku na Islandii Joanna Sikora.

Grzegorz Kuczyński, fot. Joanna Szubzda

Grzegorz Kuczyński

prezes Fundacji "Białystok Biega"
25.05.2023

- Bardzo duża część zawodników to osoby, które startują raz w roku, właśnie w charytatywnej sztafecie Plum Ekiden. Nowością w tej edycji jest klasyfikacja rodzinna. Są jeszcze miejsca, można się zapisywać.

dr inż. Andrzej Chmielewski, fot. Joanna Szubzda

dr inż. Andrzej Chmielewski [wideo]

prodziekan do spraw studenckich i kształcenia Wydziału Informatyki Politechniki Białostockiej
25.05.2023

- Bezpieczeństwo dużych firm, ale i całego kraju zależy od tego, jak zachowujemy się my jako jednostki, bo przejęcie kontroli nad małym urządzeniem może być początkiem dalszych cyberataków.


Karol Zimnoch, fot. Marcin Gliński

Karol Zimnoch [wideo]

doradca kredytowy
24.05.2023

"Teraz, kiedy wchodzi ten program "Bezpieczny kredyt 2 procent", to się okazuje, że te kredyty będą o wiele tańsze, więc więcej osób będzie stać po prostu na zakup mieszkania" - mówił w Polskim Radiu Białystok doradca kredytowy Karol Zimnoch.

gen. Andrzej Jakubaszek, fot. Sylwia Krassowska

gen. Andrzej Jakubaszek [wideo]

komendant Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej
23.05.2023

Prawie 10 tysięcy prób nielegalnego przekroczenia granicy z Białorusi do Polski odnotowała od początku roku Straż Graniczna. Pomimo wybudowanej zapory na granicy, Białorusini nadal podsycają kryzys migracyjny.

dr Agnieszka Muzyk, fot. Adam Dąbrowski

dr Agnieszka Muzyk [wideo]

dyrektor Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Łomży
23.05.2023

"Zawsze powtarzam, by czytać polecenia bardzo spokojnie, ze zrozumieniem i do końca. To jest najważniejsze zalecenie" - radzi dr Agnieszka Muzyk.


Źródło: archiwum prywatne Brygidy Dzidek

dr Brygida Dzidek

założycielka i prezeska Haptology
23.05.2023

Wirtualny świat pochłania nas coraz bardziej. Coraz więcej mówimy między innymi o sztucznej inteligencji i immersji. Czy niesie to za sobą zagrożenia?

Marek Konkolewski, fot. archiwum prywatne

Marek Konkolewski [wideo]

były policjant z Komendy Głównej Policji, ekspert bezpieczeństwa ruchu drogowego
22.05.2023

"Nie wróci wolna amerykanka, anarchia na polskie drogi. To, że wrócimy do starego, sprawdzonego systemu naliczania punktów karnych, nie spowoduje wzrostu liczby wypadków" - mówi Marek Konkolewski.

Mirosław Oliferuk, fot. Paweł Wądołowski

Mirosław Oliferuk [wideo]

dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Łomży
19.05.2023

"Będzie to rozwiązanie zdecydowanie bardziej bezpieczne niż to, co jest w tej chwili" - tak o zakazie wyprzedzania samochodów ciężarowych przez inne ciężarówki na drogach ekspresowych i autostradach mówi dyrektor łomżyńskiego WORD-u Mirosław Oliferuk.


dr Maciej Białous, fot. Joanna Szubzda

dr Maciej Białous [wideo]

socjolog z Uniwersytetu w Białymstoku
18.05.2023

Waloryzacja świadczenia 500 plus do 800 plus może zapewnić PiS-owi utrzymanie swojego elektoratu - uważa socjolog dr Maciej Białous.

prof. Henryk Wnorowski, fot. Sylwia Krassowska

prof. Henryk Wnorowski [wideo]

z Rady Polityki Pieniężnej
17.05.2023

"Jesteśmy wielkim krajem, wielką gospodarką i nasz budżet jest coraz większy" - mówił w Polskim Radiu Białystok prof. Henryk Wnorowski.

Siarhiej Vieramiejenka, fot. Joanna Szubzda

Siarhiej Vieramiejenka [wideo]

z białostockich struktur Białoruskiej Chrześcijańskiej Demokracji
16.05.2023

Spotkanie Wołodymyra Zełenskiego i Swiatłany Cichanouskiej to bardzo ważny sygnał. To też motywacja dla całej białoruskiej opozycji, m.in. w obliczu doniesień o chorobie Aleksandra Łukaszenki - uważa Siarhiej Vieramiejenka.


prof. Adam Bartnicki, fot. Joanna Szubzda

prof. Adam Bartnicki [wideo]

ekspert ds. bezpieczeństwa z Wydziału Prawa Uniwersytetu w Białymstoku
15.05.2023

Takie sytuacje jak przelot rosyjskiej rakiety, czy balonu z Białorusi mogą się wciąż zdarzać - mówił ekspert ds. bezpieczeństwa z Uniwersytetu w Białymstoku prof. Adam Bartnicki.

Mikołaj Pawlak, źródło: brpd.gov.pl

Mikołaj Pawlak [wideo]

Rzecznik Praw Dziecka
12.05.2023

"Sprawy dzieci wymagają natychmiastowej reakcji" - mówi Mikołaj Pawlak.

Jacek Bogucki, fot. Joanna Szubzda

Jacek Bogucki [wideo]

senator PiS, były wiceminister rolnictwa
11.05.2023

- Rzadko mówi się o tym, że 80 proc. problemu, może nawet 90, to jest spadek cen zbóż na rynkach: światowym i europejskim. Natomiast w 10-20 proc. dołożył się do tego import z Ukrainy.


Bartosz Bezubik, fot. Barbara Sokolińska

Bartosz Bezubik [wideo]

prezes Zakładu Przemysłu Sklejek Biaform
10.05.2023

- Wydaje mi się, że podobnie jak w przypadku Bojar, tym bardziej na Dojlidach wniosek o utworzenie parku kulturowego nie zyska aprobaty stosownych instytucji - mówił na antenie Polskiego Radia Białystok Bartosz Bezubik.

fot. Marcin Gliński

Agnieszka Maliszewska [wideo]

dyrektor Polskiej Izby Mleka
9.05.2023

"Mlekovita, Mlekpol, Piątnica to są te firmy, które dzisiaj bez wątpienia są liderami nie tylko w naszym kraju, ale też świetnie sobie radzą w świecie" - mówiła w Polskim Radiu Białystok Agnieszka Maliszewska.

Paweł Łatuszka, fot. Joanna Szubzda

Paweł Łatuszka [wideo]

były ambasador Białorusi w Polsce, kierujący Narodowym Zarządem Antykryzysowym
8.05.2023

- Tortury, kalectwo, aresztowania, wyroki ponad 20 lat więzienia. A Unia Europejska absolutnie nie reaguje. Co się powinno jeszcze wydarzyć, żeby sytuacja na Białorusi była w centrum uwagi? - pyta Paweł Łatuszka.


Marzena Paczuska, fot. Sylwia Krassowska

Marzena Paczuska [wideo]

Członek Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji
5.05.2023

W drugim z rzędu badaniu słuchalności firmy Kantar Polska Radio Białystok utrzymuje drugie miejsce w stolicy Podlasia. Wyższą słuchalność od nas ma jedynie ogólnopolskie RMF FM.

Andrzej Chodkiewicz, fot. Barbara Sokolińska

Andrzej Chodkiewicz [wideo]

zastępca Dyrektora Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Białymstoku ds. Ochrony przed Powodzią i Suszą
5.05.2023

- Myślę, że ta inwestycja będzie służyć społeczności lokalnej - mówi Andrzej Chodkiewicz o Wielkiej Pętli Mazurskiej, czyli drodze wodnej, która ma połączyć Śniardwy z innymi jeziorami.

Dariusz Piontkowski, fot. Joanna Szubzda

Dariusz Piontkowski [wideo]

wiceminister edukacji i nauki
4.05.2023

- Nie zawsze ocena w jednej szkole, jest porównywalna z oceną w drugiej szkole. Dlatego matura jest potrzebna - pozwala w sposób bardziej obiektywny spojrzeć na poziom wiedzy i umiejętności wszystkich uczniów - mówi wiceminister.


podinsp. Tomasz Krupa, fot. Sylwia Krassowska

podinsp. Tomasz Krupa

rzecznik podlaskiej policji
28.04.2023

Przed nami pięć dni długiego, świątecznego weekendu. O czym musimy pamiętać, żeby była to prawdziwie bezpieczna majówka?

Katarzyna Turosieńska, fot. Barbara Sokolińska

Katarzyna Turosieńska

prezes oddziału podlaskiego Polskiej Izby Turystyki
28.04.2023

"My jesteśmy spragnieni podróżowania. Zbyt długo byliśmy pozamykani, siedzieliśmy w domu, to było bardzo ograniczające. Dodatkowo w naszym województwie mieliśmy jeszcze wykluczony pas przy strefie przygranicznej. W tę majówkę możemy podróżować już całkowicie bez przeszkód" - mówiła w Polskim Radiu Białystok Katarzyna Turosieńska.

Cezary Kulesza, fot. Joanna Szubzda

Cezary Kulesza

Prezes PZPN
27.04.2023

Wygrana w sobotnim meczu z Wartą Poznań powinna zapewnić Jagiellonii bezpieczne miejsce w tabeli - mówi prezes Polskiego Związku Piłki Nożnej, były szef Jagi, Cezary Kulesza, który odwiedził Białystok przy okazji konferencji organizowanej przez Podlaski Związek Piłki Nożnej.
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok