Radio Białystok | Gość | Piotr Tomaszuk [wideo] - reżyser, szef supraskiego Teatru Wierszalin

Piotr Tomaszuk [wideo]

reżyser, szef supraskiego Teatru Wierszalin

31.03.2023, 07:33, akt. 08:41

- Kultura jest jak powietrze czy jak woda, ale wody i powietrza używamy codziennie. Używajmy kultury codziennie, chodźmy częściej do teatru, doskonalmy nasze dusze i wtedy się przekonamy, jak bardzo potrzebne są porządne teatry - mówi Piotr Tomaszuk.

Piotr Tomaszuk, fot. Joanna Szubzda
Piotr Tomaszuk, fot. Joanna Szubzda


0:00
0:00
Z Piotrem Tomaszukiem rozmawia Olga Gordiejew | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Prestiżowe wyróżnienie: Złoty Medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis trafił do Piotra Tomaszuka - szefa supraskiego Teatru Wierszalin m.in. za popularyzowanie klasyki na scenie.  

Jakie myśli polskich romantyków domagały się ponownego odczytania? Jak ożywiać teksty Adama Mickiewicza w teatrze, by były pełne witalności i znaczeń zrozumiałych dla współczesnych widzów? Czy Wierszalin to teatr dla wszystkich, czy tylko dla koneserów? 

M.in. o to porannego gościa Polskiego Radia Białystok pyta Olga Gordiejew.


Olga Gordiejew: Niewielu artystów z naszego regionu może się poszczycić tak szczególnym, najwyższym odznaczeniem w dziedzinie kultury jak Złoty Medal Gloria Artis, który dokłada do kolekcji twórczych trofeów Piotr Tomaszuk – reżyser, dramaturg, który jest naszym gościem. Dzień dobry.


Piotr Tomaszuk: Dzień dobry, witam.


Czy złota Gloria Artis to jest nagroda wyjątkowa, czy jedna z wielu? Bo jest pan już laureatem i nagrody im. Konrada Swinarskiego, i nagrody Schillera, i krytyków polskich, a teraz złota Gloria. Wcześniej była już srebrna, a teraz ta z najbardziej szlachetnego kruszcu.


No i już choćby dlatego jest ta Gloria Artis wyjątkowa. Takiego rodzaju wyróżnienia mają charakter podsumowujący, mają charakter jakoś sytuujący daną osobę w tym świecie artystycznym.


Na jednym z pierwszych zdjęć w mediach społecznościowych ten medal trzyma pan razem z Dariuszem Matysem i Rafałem Gąsowskim. Ile waży medal Gloria Artis?


On może sam w sobie nie jest taki ciężki, to znaczy nie jest to taki medal jak za cara, że można to zanieść do lombardu i od razu ma się z tego kupę pieniędzy, ale zaszczyt jest równie wielki. A ja chciałem bardzo w tym miejscu zresztą też podziękować naprawdę wspaniałemu zespołowi Teatru Wierszalin, bo przecie cząstka złota tej Glorii Artis jest też ich. 

To jest oczywiste, że jest to wyróżnienie, które spływa na cały nasz zespół, na pewną tradycję, którą żeśmy pracowicie wdrażali, krok po kroku. Że mianowicie w małej miejscowości, w małym domku, gdzieś na pograniczu można tworzyć Teatr przez duże T. I myślę, że to ta wiara też zwyciężyła i ta wiara tę Glorię Artis teraz sobie może przywiesić.


Mam wrażenie, że te słowa, które życzeniowo wypowiadał minister kultury wręczając te medale, mówiąc o teatrze, który ma praktykować klasykę i szukać w podejmowanych tematach odpowiedzi na wyzwania współczesności, te słowa są tożsame z misją Teatru Wierszalin realizowaną od lat. Jeśli szukać miejsca, gdzie klasyka jest praktykowana i popularyzowana, to takim miejscem jest właśnie Wierszalin i Supraśl.


Miło mi to słyszeć, że to jest widoczne i może dodam do tego jeszcze, że kiedy żeśmy w ubiegłym roku na Litwie pokazywali nasze Dziady, Noc Pierwszą i Noc Drugą, to widziałem na własne oczy, jak to jest szalenie ważne, abyśmy naszą własną kulturę, nasze własne korzenie duchowe traktowali poważnie. Bo Polacy, którzy przychodzili na nasze przedstawienia, oni przychodzili na nie dlatego, że chcieli być z tej kultury dumni, chcieli coś dostać żywotnego dla siebie i pięknego. 

I teatr, który jest w stanie sprostać takim oczekiwaniom publiczności jest po prostu teatrem na dziś, bo proszę państwa to jest taki slogan, że kultura jest jak powietrze czy jak woda, ale wody i powietrza używamy codziennie. Używajmy kultury codziennie, chodźmy częściej do teatru, doskonalmy nasze dusze i wtedy się przekonamy, jak bardzo potrzebne są porządne teatry. Tak jak porządne piekarnie.


Pamięta pan ten moment, kiedy pojawiła się myśl o tym, żeby skierować wzrok na dzieła Mickiewicza?


Ten Mickiewicz, którego ja dotykałem w okolicach naszego 25-lecia, wtedy sobie zadawałem pytanie: „Dlaczegoś dopiero teraz sięgnął po te Dziady? Czy nie za późno?”. Okazało się, że to właśnie była dobra chwila, żeby się Dziadami nie popisywać, ale je spróbować zrozumieć i po prostu chyba to się nam w Teatrze Wierszalin udało, że myśmy naszych Dziadów nie poświęcili samym sobie, naszym fantazjom po prostu nieograniczonym i nieokiełznanym, tylko żeśmy poświęcili naszą pracę nad Dziadami Dziadom i Mickiewiczowi.


Ale czemu romantyk w czasach pragmatyków?


Być może dlatego, że właśnie ten romantyczny stosunek do pragmatycznie nastawionej rzeczywistości jest jedynym, który może ludziom coś dać, może dać im prawdziwą energię i prawdziwą wiarę w to, że te trudne czasy można przeżyć. Bo trzeba być idealistą dzisiaj, żeby przeżyć tę mizerię codzienności, no inaczej się tego nie da zrobić.


Jakie treści, jakie tematy romantyczne domagały się reinterpretacji współcześnie?


Romantyczna wizja świata jest dla mnie wizją ciągle fascynującą. Nie eliminuje ani człowieka, ani Boga. Ona każe im ze sobą rozmawiać. I myślę, że jest to najciekawsza wizja świata. Z mojego punktu widzenia najgłębszym przesłaniem mickiewiczowskim jest wezwanie do duchowej wolności, która się rodzi w niewoli. Bo „kto nie zaznał goryczy ni razu, ten nie zazna słodyczy w niebie”.


A nie miał pan takiego poczucia, że będzie próbował ożywić Mickiewicza tym widzom, których najczęściej doświadczenia z tym twórcą były w szkole takie „zakuć, zaliczyć, zapomnieć”?


A to już się o tym przekonałem dopiero po premierze, jak było to ważne dla tych widzów, którzy spotykają się z Mickiewiczem wyłącznie w szkole i nagle zderzyli się po prostu z Mickiewiczem, który jest wykonywany na serio, do końca, z prawdziwymi emocjami. Zobaczyłem też podziękowania w oczach nauczycieli i wtedy dopiero zrozumiałem, jak ważne jest to, aby teatr stawiał sobie pytanie jedno podstawowe – dla kogo? Dlaczego, na co i po co? Słynne pytania Kubusia Puchatka.


Treści to jedno. Kolejne pytanie do tych podstawowych – jak Wierszalin osadza tego Mickiewicza, czy ubiera go w bardzo swoistą, ale charakterystyczną dla siebie plastykę, ale też silnie udźwiękawia te przedstawienia?


To bardzo ciekawa uwaga, bo rzadko widzowie i dziennikarze zwracają na to uwagę, dziękuję. Ja rzeczywiście literaturę odbieram bardzo muzycznie, a fakt, że w Mickiewiczu rozpoznałem takiego Mozarta polszczyzny, to już jest chyba moja zasługa i ta Gloria Artis, jeżeli w ogóle coś jest w niej złotego dla mnie to może właśnie to, że potrafiłem na Mickiewicza spojrzeć jak na kompozytora polszczyzny. Potrafiłem zbudować w tym wszystkim, co Mickiewicz pomiędzy swoimi wersami gdzieś słyszy, ale my tego nie słyszymy. Jeżeli przyjdziemy na przedstawienie mamy szansę to usłyszeć. Mówiąc krótko – potraktowałem zespół teatralny jako orkiestrę, a tekst Mickiewicza jak partyturę i to chyba był dobry trop.


Dziady to był początek, dołączyły Ballady i romanse, a jeśli wywołaliśmy ten tytuł, to chwilę przed naszą rozmową minęliśmy na korytarzu radiowym dyrektorkę Polskiego Radia Białystok która zapytała, czy jest szansa na słuchowisko.


Bardzo chętnie w Polskim Radiu Białystok, bo przecież Teatr Wierszalin naprawdę wielokrotnie współpracował z rozgłośnią i to były piękne i medalowe produkcje.


Teraz w Wierszalinie trwają prace nad Wyspiańskim i przed wakacjami czeka nas premiera Wyzwolenia.


Tak, czeka nas premiera Wyzwolenia Stanisława Wyspiańskiego. To będzie wydarzenie otwierające festiwal Między Wierszami. Cieszy mnie to bardzo, produkcja ubiegłoroczna – Tańczyć Konrada – w tym roku w grudniu zawita do Tokio i ten Konrad zabrzmi tam po polsku, a Japończycy spróbują go zrozumieć przez muzykę, przez taniec i zobaczymy, co z tego wyniknie.


Jeśli mówi pan o festiwalu Między Wierszami, to to są też inicjatywy, które wychodzą na ulice, w plener po to, by skonfrontować się często z przypadkowym odbiorcą. Teatr Wierszalin to jest teatr dla każdego czy dla konesera?


Kultura jest dla każdego. Teatr Wierszalin jest jedynie pośrednikiem, jest jednym z pośredników, a to, że jest ciekawym pośrednikiem, to już jest właśnie nasza w tym gloria.


Japonia na koniec roku, wcześniej premiera Wyzwolenia – z czy do?


Piękne pytanie. Wyzwolić się trzeba z, ale ja używam tego określenia przewrotnie też, że wyzwolić się też można do. To będzie przedstawienie o tym, że się trzeba wyzwolić do Polski po to, żeby tę Polskę naprawdę mieć. Nie tylko jako ideał wymalowany na ścianie albo noszony w klapie, albo ten ideał, którym wymachujemy na pochodzie. Do Polski trzeba się wyzwolić ze schematów myślenia o Polsce. Wtedy ta Polska będzie taka, jakiej chcemy.

| red: bs


Przeczytaj, zanim skomentujeszZNAJDŹ NAS

REKLAMA
NIETEATR - BELFER

REKLAMA
OiFP IX SYMFONIA BEETHOVENA

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego
Krzysztof Matys, fot. Joanna Szubzda

Krzysztof Matys [wideo]

- Ceny wzrosły, a biura podróży na brak klientów, turystów nie narzekają. Tak samo linie lotnicze - mówi Krzysztof Matys, właściciel jednego z białostockich biur podróży.
7.06.2023

- Ceny wzrosły, a biura podróży na brak klientów, turystów nie narzekają. Tak samo linie lotnicze - mówi Krzysztof Matys, właściciel jednego z białostockich biur podróży.

prof. Maciej Perkowski, fot. Joanna Szubzda

prof. Maciej Perkowski [wideo]

z Wydziału Prawa Uniwersytetu w Białymstoku
6.06.2023

Zaledwie 2 proc. Polaków z rozpoznaniem zaburzeń ze spektrum autyzmu pracuje. - Pracodawcy bardzo często zwyczajnie boją się takich osób, boją się przyjęcia odpowiedzialności - mówi prof. Maciej Perkowski.

Eugeniusz Formejster, fot. Joanna Szubzda

Eugeniusz Formejster [wideo]

wiceprzewodniczący Zarządu Regionu Podlaskiego NSZZ "Solidarność"
5.06.2023

- Nas interesują rozwiązania systemowe. Wtedy nieważne, kto będzie rządził, kto będzie przewodniczącym związku zawodowego - wzrost płac pracowników będzie regulować ustawa - mówi wiceprzewodniczący.


prof. Leszek Borysiewicz, fot. Joanna Szubzda

prof. Leszek Borysiewicz [wideo]

immunolog, były rektor Uniwersytetu Cambridge
2.06.2023

Dziewczynki i chłopcy w wieku 12 i 13 lat mogą już za darmo szczepić się przeciw HPV. Rodzice i opiekunowie mogą je zapisywać poprzez Internetowe Konto Pacjenta, bezpośrednio w placówce POZ lub za pośrednictwem infolinii.

fot. Marcin Gliński

Mateusz Adaszczyk

prezes Stowarzyszenia Absolwentów Politechniki Białostockiej
2.06.2023

- Przez cztery lata z powodu pandemii Juwenalia w Białymstoku nie były organizowane. Dziś to nowe otwarcie, nowa siła. Mieliśmy w sprzedaży 7 tysięcy karnetów - wszystkie się wyprzedały, więc zainteresowanie jest spore - mówił w Polskim Radiu Białystok prezes Stowarzyszenia Absolwentów Politechniki Białostockiej Mateusz Adaszczyk.

Mateusz Feszler, fot. Sylwia Krassowska

Mateusz Feszler [wideo]

przewodniczący Młodzieżowego Sejmiku Województwa Podlaskiego
1.06.2023

"Działamy po to, aby głos młodych ludzi z całego naszego województwa był dobrze słyszany" - mówi Mateusz Feszler.


Ewelina Grygatowicz-Szumowska, fot. Marcin Mazewski

Ewelina Grygatowicz-Szumowska [wideo]

przewodnicząca Porozumienia Polskich Przedsiębiorców Zjednoczony Wschód
31.05.2023

W związku z zamknięciem przejść granicznych w naszym regionie część przedsiębiorców tam działających planuje się przebranżowić. - Na przykład osoby, które zajmowały się handlem, myślą o handlu internetowym - mówi Ewelina Grygatowicz-Szumowska.

Kamil Kłysiński, mat. prywatne

Kamil Kłysiński [wideo]

z Ośrodka Studiów Wschodnich
30.05.2023

"Jest takie ryzyko, że presja migracyjna wzrośnie w najbliższym czasie. Jest absolutnie wrogi stosunek władz białoruskich do Polski" - mówił w Polskim Radiu Białystok Kamil Kłysiński z Ośrodka Studiów Wschodnich.

Wojciech Pertkiewicz, fot. Monika Kalicka

Wojciech Pertkiewicz

prezes Jagiellonii Białystok
29.05.2023

Przed Jagiellonią budowa drużyny na kolejny sezon. Finansowo w klubie się nie przelewa, dlatego wiele będzie zależeć od rozmów z radą nadzorczą - mówi prezes Wojciech Pertkiewicz.


Maciej Rant, fot. Sylwia Krassowska

Maciej Rant

organizator Błotnej Ligi Mistrzów w piłce nożnej
28.05.2023

W dniach 24 i 25 czerwca w Korycinie odbędzie się 7. edycja Swampions Soccer League, czyli Błotnej Ligi Mistrzów. To jedna z najbardziej oryginalnych imprez sportowych w naszym regionie.

Kaciaryna Dzierman, fot. Sylwia Krassowska

Kaciaryna Dzierman [wideo]

Białoruska Diaspora Białegostoku
26.05.2023

"Chcemy pokazać ludziom, że to, co się dzieje na Białorusi, to się nie skończyło. Nie możemy mówić o tym w czasie przeszłym. Nadal trwa terror, trwają represje" - mówi Kaciaryna Dzierman.

Marcin Ratajczak, fot. PRB

Marcin Ratajczak

współtwórca i właściciel firmy INURU
26.05.2023

Nowoczesna, innowacyjna firma to marzenie wielu osób. Jaką drogę trzeba pokonać, by ją stworzyć? Jakie trzeba mieć umiejętności i ile wyrzeczeń to kosztuje?


Dominika Dębska, Joanna Sikora i Aleksandra Sadokierska, fot. Barbara Sokolińska

Dominika Dębska, Joanna Sikora i Aleksandra Sadokierska

reportażystki Polskiego Radia Białystok
26.05.2023

- Polska szkoła reportażu jest zupełnie inna. (...) To jest dla nas zderzenie i możliwość konfrontacji tego, jak my postrzegamy sztukę reportażu radiowego i otworzenia się na inne formy - mówi o udziale w International Feature Conference AudioDocs w Reykjavíku na Islandii Joanna Sikora.

Grzegorz Kuczyński, fot. Joanna Szubzda

Grzegorz Kuczyński

prezes Fundacji "Białystok Biega"
25.05.2023

- Bardzo duża część zawodników to osoby, które startują raz w roku, właśnie w charytatywnej sztafecie Plum Ekiden. Nowością w tej edycji jest klasyfikacja rodzinna. Są jeszcze miejsca, można się zapisywać.

dr inż. Andrzej Chmielewski, fot. Joanna Szubzda

dr inż. Andrzej Chmielewski [wideo]

prodziekan do spraw studenckich i kształcenia Wydziału Informatyki Politechniki Białostockiej
25.05.2023

- Bezpieczeństwo dużych firm, ale i całego kraju zależy od tego, jak zachowujemy się my jako jednostki, bo przejęcie kontroli nad małym urządzeniem może być początkiem dalszych cyberataków.


Karol Zimnoch, fot. Marcin Gliński

Karol Zimnoch [wideo]

doradca kredytowy
24.05.2023

"Teraz, kiedy wchodzi ten program "Bezpieczny kredyt 2 procent", to się okazuje, że te kredyty będą o wiele tańsze, więc więcej osób będzie stać po prostu na zakup mieszkania" - mówił w Polskim Radiu Białystok doradca kredytowy Karol Zimnoch.

gen. Andrzej Jakubaszek, fot. Sylwia Krassowska

gen. Andrzej Jakubaszek [wideo]

komendant Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej
23.05.2023

Prawie 10 tysięcy prób nielegalnego przekroczenia granicy z Białorusi do Polski odnotowała od początku roku Straż Graniczna. Pomimo wybudowanej zapory na granicy, Białorusini nadal podsycają kryzys migracyjny.

dr Agnieszka Muzyk, fot. Adam Dąbrowski

dr Agnieszka Muzyk [wideo]

dyrektor Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Łomży
23.05.2023

"Zawsze powtarzam, by czytać polecenia bardzo spokojnie, ze zrozumieniem i do końca. To jest najważniejsze zalecenie" - radzi dr Agnieszka Muzyk.


Źródło: archiwum prywatne Brygidy Dzidek

dr Brygida Dzidek

założycielka i prezeska Haptology
23.05.2023

Wirtualny świat pochłania nas coraz bardziej. Coraz więcej mówimy między innymi o sztucznej inteligencji i immersji. Czy niesie to za sobą zagrożenia?

Marek Konkolewski, fot. archiwum prywatne

Marek Konkolewski [wideo]

były policjant z Komendy Głównej Policji, ekspert bezpieczeństwa ruchu drogowego
22.05.2023

"Nie wróci wolna amerykanka, anarchia na polskie drogi. To, że wrócimy do starego, sprawdzonego systemu naliczania punktów karnych, nie spowoduje wzrostu liczby wypadków" - mówi Marek Konkolewski.

Mirosław Oliferuk, fot. Paweł Wądołowski

Mirosław Oliferuk [wideo]

dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Łomży
19.05.2023

"Będzie to rozwiązanie zdecydowanie bardziej bezpieczne niż to, co jest w tej chwili" - tak o zakazie wyprzedzania samochodów ciężarowych przez inne ciężarówki na drogach ekspresowych i autostradach mówi dyrektor łomżyńskiego WORD-u Mirosław Oliferuk.


dr Maciej Białous, fot. Joanna Szubzda

dr Maciej Białous [wideo]

socjolog z Uniwersytetu w Białymstoku
18.05.2023

Waloryzacja świadczenia 500 plus do 800 plus może zapewnić PiS-owi utrzymanie swojego elektoratu - uważa socjolog dr Maciej Białous.

prof. Henryk Wnorowski, fot. Sylwia Krassowska

prof. Henryk Wnorowski [wideo]

z Rady Polityki Pieniężnej
17.05.2023

"Jesteśmy wielkim krajem, wielką gospodarką i nasz budżet jest coraz większy" - mówił w Polskim Radiu Białystok prof. Henryk Wnorowski.

Siarhiej Vieramiejenka, fot. Joanna Szubzda

Siarhiej Vieramiejenka [wideo]

z białostockich struktur Białoruskiej Chrześcijańskiej Demokracji
16.05.2023

Spotkanie Wołodymyra Zełenskiego i Swiatłany Cichanouskiej to bardzo ważny sygnał. To też motywacja dla całej białoruskiej opozycji, m.in. w obliczu doniesień o chorobie Aleksandra Łukaszenki - uważa Siarhiej Vieramiejenka.


prof. Adam Bartnicki, fot. Joanna Szubzda

prof. Adam Bartnicki [wideo]

ekspert ds. bezpieczeństwa z Wydziału Prawa Uniwersytetu w Białymstoku
15.05.2023

Takie sytuacje jak przelot rosyjskiej rakiety, czy balonu z Białorusi mogą się wciąż zdarzać - mówił ekspert ds. bezpieczeństwa z Uniwersytetu w Białymstoku prof. Adam Bartnicki.

Mikołaj Pawlak, źródło: brpd.gov.pl

Mikołaj Pawlak [wideo]

Rzecznik Praw Dziecka
12.05.2023

"Sprawy dzieci wymagają natychmiastowej reakcji" - mówi Mikołaj Pawlak.

Jacek Bogucki, fot. Joanna Szubzda

Jacek Bogucki [wideo]

senator PiS, były wiceminister rolnictwa
11.05.2023

- Rzadko mówi się o tym, że 80 proc. problemu, może nawet 90, to jest spadek cen zbóż na rynkach: światowym i europejskim. Natomiast w 10-20 proc. dołożył się do tego import z Ukrainy.


Bartosz Bezubik, fot. Barbara Sokolińska

Bartosz Bezubik [wideo]

prezes Zakładu Przemysłu Sklejek Biaform
10.05.2023

- Wydaje mi się, że podobnie jak w przypadku Bojar, tym bardziej na Dojlidach wniosek o utworzenie parku kulturowego nie zyska aprobaty stosownych instytucji - mówił na antenie Polskiego Radia Białystok Bartosz Bezubik.

fot. Marcin Gliński

Agnieszka Maliszewska [wideo]

dyrektor Polskiej Izby Mleka
9.05.2023

"Mlekovita, Mlekpol, Piątnica to są te firmy, które dzisiaj bez wątpienia są liderami nie tylko w naszym kraju, ale też świetnie sobie radzą w świecie" - mówiła w Polskim Radiu Białystok Agnieszka Maliszewska.

Paweł Łatuszka, fot. Joanna Szubzda

Paweł Łatuszka [wideo]

były ambasador Białorusi w Polsce, kierujący Narodowym Zarządem Antykryzysowym
8.05.2023

- Tortury, kalectwo, aresztowania, wyroki ponad 20 lat więzienia. A Unia Europejska absolutnie nie reaguje. Co się powinno jeszcze wydarzyć, żeby sytuacja na Białorusi była w centrum uwagi? - pyta Paweł Łatuszka.


Marzena Paczuska, fot. Sylwia Krassowska

Marzena Paczuska [wideo]

Członek Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji
5.05.2023

W drugim z rzędu badaniu słuchalności firmy Kantar Polska Radio Białystok utrzymuje drugie miejsce w stolicy Podlasia. Wyższą słuchalność od nas ma jedynie ogólnopolskie RMF FM.

Andrzej Chodkiewicz, fot. Barbara Sokolińska

Andrzej Chodkiewicz [wideo]

zastępca Dyrektora Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Białymstoku ds. Ochrony przed Powodzią i Suszą
5.05.2023

- Myślę, że ta inwestycja będzie służyć społeczności lokalnej - mówi Andrzej Chodkiewicz o Wielkiej Pętli Mazurskiej, czyli drodze wodnej, która ma połączyć Śniardwy z innymi jeziorami.

Dariusz Piontkowski, fot. Joanna Szubzda

Dariusz Piontkowski [wideo]

wiceminister edukacji i nauki
4.05.2023

- Nie zawsze ocena w jednej szkole, jest porównywalna z oceną w drugiej szkole. Dlatego matura jest potrzebna - pozwala w sposób bardziej obiektywny spojrzeć na poziom wiedzy i umiejętności wszystkich uczniów - mówi wiceminister.


podinsp. Tomasz Krupa, fot. Sylwia Krassowska

podinsp. Tomasz Krupa

rzecznik podlaskiej policji
28.04.2023

Przed nami pięć dni długiego, świątecznego weekendu. O czym musimy pamiętać, żeby była to prawdziwie bezpieczna majówka?

Katarzyna Turosieńska, fot. Barbara Sokolińska

Katarzyna Turosieńska

prezes oddziału podlaskiego Polskiej Izby Turystyki
28.04.2023

"My jesteśmy spragnieni podróżowania. Zbyt długo byliśmy pozamykani, siedzieliśmy w domu, to było bardzo ograniczające. Dodatkowo w naszym województwie mieliśmy jeszcze wykluczony pas przy strefie przygranicznej. W tę majówkę możemy podróżować już całkowicie bez przeszkód" - mówiła w Polskim Radiu Białystok Katarzyna Turosieńska.

Cezary Kulesza, fot. Joanna Szubzda

Cezary Kulesza

Prezes PZPN
27.04.2023

Wygrana w sobotnim meczu z Wartą Poznań powinna zapewnić Jagiellonii bezpieczne miejsce w tabeli - mówi prezes Polskiego Związku Piłki Nożnej, były szef Jagi, Cezary Kulesza, który odwiedził Białystok przy okazji konferencji organizowanej przez Podlaski Związek Piłki Nożnej.
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok