Radio Białystok | Gość | Piotr Tomaszuk [wideo] - reżyser, szef supraskiego Teatru Wierszalin

Piotr Tomaszuk [wideo]

reżyser, szef supraskiego Teatru Wierszalin

31.03.2023, 07:33, akt. 08:41

- Kultura jest jak powietrze czy jak woda, ale wody i powietrza używamy codziennie. Używajmy kultury codziennie, chodźmy częściej do teatru, doskonalmy nasze dusze i wtedy się przekonamy, jak bardzo potrzebne są porządne teatry - mówi Piotr Tomaszuk.

Piotr Tomaszuk, fot. Joanna Szubzda
Piotr Tomaszuk, fot. Joanna Szubzda


0:00
0:00
Z Piotrem Tomaszukiem rozmawia Olga Gordiejew | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Prestiżowe wyróżnienie: Złoty Medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis trafił do Piotra Tomaszuka - szefa supraskiego Teatru Wierszalin m.in. za popularyzowanie klasyki na scenie.  

Jakie myśli polskich romantyków domagały się ponownego odczytania? Jak ożywiać teksty Adama Mickiewicza w teatrze, by były pełne witalności i znaczeń zrozumiałych dla współczesnych widzów? Czy Wierszalin to teatr dla wszystkich, czy tylko dla koneserów? 

M.in. o to porannego gościa Polskiego Radia Białystok pyta Olga Gordiejew.


Olga Gordiejew: Niewielu artystów z naszego regionu może się poszczycić tak szczególnym, najwyższym odznaczeniem w dziedzinie kultury jak Złoty Medal Gloria Artis, który dokłada do kolekcji twórczych trofeów Piotr Tomaszuk – reżyser, dramaturg, który jest naszym gościem. Dzień dobry.


Piotr Tomaszuk: Dzień dobry, witam.


Czy złota Gloria Artis to jest nagroda wyjątkowa, czy jedna z wielu? Bo jest pan już laureatem i nagrody im. Konrada Swinarskiego, i nagrody Schillera, i krytyków polskich, a teraz złota Gloria. Wcześniej była już srebrna, a teraz ta z najbardziej szlachetnego kruszcu.


No i już choćby dlatego jest ta Gloria Artis wyjątkowa. Takiego rodzaju wyróżnienia mają charakter podsumowujący, mają charakter jakoś sytuujący daną osobę w tym świecie artystycznym.


Na jednym z pierwszych zdjęć w mediach społecznościowych ten medal trzyma pan razem z Dariuszem Matysem i Rafałem Gąsowskim. Ile waży medal Gloria Artis?


On może sam w sobie nie jest taki ciężki, to znaczy nie jest to taki medal jak za cara, że można to zanieść do lombardu i od razu ma się z tego kupę pieniędzy, ale zaszczyt jest równie wielki. A ja chciałem bardzo w tym miejscu zresztą też podziękować naprawdę wspaniałemu zespołowi Teatru Wierszalin, bo przecie cząstka złota tej Glorii Artis jest też ich. 

To jest oczywiste, że jest to wyróżnienie, które spływa na cały nasz zespół, na pewną tradycję, którą żeśmy pracowicie wdrażali, krok po kroku. Że mianowicie w małej miejscowości, w małym domku, gdzieś na pograniczu można tworzyć Teatr przez duże T. I myślę, że to ta wiara też zwyciężyła i ta wiara tę Glorię Artis teraz sobie może przywiesić.


Mam wrażenie, że te słowa, które życzeniowo wypowiadał minister kultury wręczając te medale, mówiąc o teatrze, który ma praktykować klasykę i szukać w podejmowanych tematach odpowiedzi na wyzwania współczesności, te słowa są tożsame z misją Teatru Wierszalin realizowaną od lat. Jeśli szukać miejsca, gdzie klasyka jest praktykowana i popularyzowana, to takim miejscem jest właśnie Wierszalin i Supraśl.


Miło mi to słyszeć, że to jest widoczne i może dodam do tego jeszcze, że kiedy żeśmy w ubiegłym roku na Litwie pokazywali nasze Dziady, Noc Pierwszą i Noc Drugą, to widziałem na własne oczy, jak to jest szalenie ważne, abyśmy naszą własną kulturę, nasze własne korzenie duchowe traktowali poważnie. Bo Polacy, którzy przychodzili na nasze przedstawienia, oni przychodzili na nie dlatego, że chcieli być z tej kultury dumni, chcieli coś dostać żywotnego dla siebie i pięknego. 

I teatr, który jest w stanie sprostać takim oczekiwaniom publiczności jest po prostu teatrem na dziś, bo proszę państwa to jest taki slogan, że kultura jest jak powietrze czy jak woda, ale wody i powietrza używamy codziennie. Używajmy kultury codziennie, chodźmy częściej do teatru, doskonalmy nasze dusze i wtedy się przekonamy, jak bardzo potrzebne są porządne teatry. Tak jak porządne piekarnie.


Pamięta pan ten moment, kiedy pojawiła się myśl o tym, żeby skierować wzrok na dzieła Mickiewicza?


Ten Mickiewicz, którego ja dotykałem w okolicach naszego 25-lecia, wtedy sobie zadawałem pytanie: „Dlaczegoś dopiero teraz sięgnął po te Dziady? Czy nie za późno?”. Okazało się, że to właśnie była dobra chwila, żeby się Dziadami nie popisywać, ale je spróbować zrozumieć i po prostu chyba to się nam w Teatrze Wierszalin udało, że myśmy naszych Dziadów nie poświęcili samym sobie, naszym fantazjom po prostu nieograniczonym i nieokiełznanym, tylko żeśmy poświęcili naszą pracę nad Dziadami Dziadom i Mickiewiczowi.


Ale czemu romantyk w czasach pragmatyków?


Być może dlatego, że właśnie ten romantyczny stosunek do pragmatycznie nastawionej rzeczywistości jest jedynym, który może ludziom coś dać, może dać im prawdziwą energię i prawdziwą wiarę w to, że te trudne czasy można przeżyć. Bo trzeba być idealistą dzisiaj, żeby przeżyć tę mizerię codzienności, no inaczej się tego nie da zrobić.


Jakie treści, jakie tematy romantyczne domagały się reinterpretacji współcześnie?


Romantyczna wizja świata jest dla mnie wizją ciągle fascynującą. Nie eliminuje ani człowieka, ani Boga. Ona każe im ze sobą rozmawiać. I myślę, że jest to najciekawsza wizja świata. Z mojego punktu widzenia najgłębszym przesłaniem mickiewiczowskim jest wezwanie do duchowej wolności, która się rodzi w niewoli. Bo „kto nie zaznał goryczy ni razu, ten nie zazna słodyczy w niebie”.


A nie miał pan takiego poczucia, że będzie próbował ożywić Mickiewicza tym widzom, których najczęściej doświadczenia z tym twórcą były w szkole takie „zakuć, zaliczyć, zapomnieć”?


A to już się o tym przekonałem dopiero po premierze, jak było to ważne dla tych widzów, którzy spotykają się z Mickiewiczem wyłącznie w szkole i nagle zderzyli się po prostu z Mickiewiczem, który jest wykonywany na serio, do końca, z prawdziwymi emocjami. Zobaczyłem też podziękowania w oczach nauczycieli i wtedy dopiero zrozumiałem, jak ważne jest to, aby teatr stawiał sobie pytanie jedno podstawowe – dla kogo? Dlaczego, na co i po co? Słynne pytania Kubusia Puchatka.


Treści to jedno. Kolejne pytanie do tych podstawowych – jak Wierszalin osadza tego Mickiewicza, czy ubiera go w bardzo swoistą, ale charakterystyczną dla siebie plastykę, ale też silnie udźwiękawia te przedstawienia?


To bardzo ciekawa uwaga, bo rzadko widzowie i dziennikarze zwracają na to uwagę, dziękuję. Ja rzeczywiście literaturę odbieram bardzo muzycznie, a fakt, że w Mickiewiczu rozpoznałem takiego Mozarta polszczyzny, to już jest chyba moja zasługa i ta Gloria Artis, jeżeli w ogóle coś jest w niej złotego dla mnie to może właśnie to, że potrafiłem na Mickiewicza spojrzeć jak na kompozytora polszczyzny. Potrafiłem zbudować w tym wszystkim, co Mickiewicz pomiędzy swoimi wersami gdzieś słyszy, ale my tego nie słyszymy. Jeżeli przyjdziemy na przedstawienie mamy szansę to usłyszeć. Mówiąc krótko – potraktowałem zespół teatralny jako orkiestrę, a tekst Mickiewicza jak partyturę i to chyba był dobry trop.


Dziady to był początek, dołączyły Ballady i romanse, a jeśli wywołaliśmy ten tytuł, to chwilę przed naszą rozmową minęliśmy na korytarzu radiowym dyrektorkę Polskiego Radia Białystok która zapytała, czy jest szansa na słuchowisko.


Bardzo chętnie w Polskim Radiu Białystok, bo przecież Teatr Wierszalin naprawdę wielokrotnie współpracował z rozgłośnią i to były piękne i medalowe produkcje.


Teraz w Wierszalinie trwają prace nad Wyspiańskim i przed wakacjami czeka nas premiera Wyzwolenia.


Tak, czeka nas premiera Wyzwolenia Stanisława Wyspiańskiego. To będzie wydarzenie otwierające festiwal Między Wierszami. Cieszy mnie to bardzo, produkcja ubiegłoroczna – Tańczyć Konrada – w tym roku w grudniu zawita do Tokio i ten Konrad zabrzmi tam po polsku, a Japończycy spróbują go zrozumieć przez muzykę, przez taniec i zobaczymy, co z tego wyniknie.


Jeśli mówi pan o festiwalu Między Wierszami, to to są też inicjatywy, które wychodzą na ulice, w plener po to, by skonfrontować się często z przypadkowym odbiorcą. Teatr Wierszalin to jest teatr dla każdego czy dla konesera?


Kultura jest dla każdego. Teatr Wierszalin jest jedynie pośrednikiem, jest jednym z pośredników, a to, że jest ciekawym pośrednikiem, to już jest właśnie nasza w tym gloria.


Japonia na koniec roku, wcześniej premiera Wyzwolenia – z czy do?


Piękne pytanie. Wyzwolić się trzeba z, ale ja używam tego określenia przewrotnie też, że wyzwolić się też można do. To będzie przedstawienie o tym, że się trzeba wyzwolić do Polski po to, żeby tę Polskę naprawdę mieć. Nie tylko jako ideał wymalowany na ścianie albo noszony w klapie, albo ten ideał, którym wymachujemy na pochodzie. Do Polski trzeba się wyzwolić ze schematów myślenia o Polsce. Wtedy ta Polska będzie taka, jakiej chcemy.

| red: bs


Przeczytaj, zanim skomentujeszZNAJDŹ NAS

Koncert live - Żurkowski

REKLAMA
Plum Ekiden

REKLAMA
Nie Teatr Letnie granie: Austin Miller & Amanda Esposito

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego
Wojciech Strzałkowski, fot. Marcin Gliński

Wojciech Strzałkowski [wideo]

przewodniczący rady nadzorczej Jagiellonii Białystok
19.06.2024

Środa (19.06) była dniem pełnym wydarzeń w Jagiellonii Białystok. Po losowaniu w Nyonie poznała potencjalnego rywala w eliminacjach Ligi Mistrzów, zakontraktowała nowych piłkarzy i rozpoczęła przygotowania do walki w ekstraklasie i w europejskich pucharach. Między innymi te wydarzenia na antenie Polskiego Radia Białystok w czwartek (20.06) o 8:10 skomentuje Wojciech Strzałkowski.

dr Marek Jedynak, fot. Barbara Sokolińska

dr Marek Jedynak

dyrektor białostockiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej
19.06.2024

Zbliża się XV jubileuszowa edycja Nagrody Honorowej „Świadek Historii”. Do 30 czerwca można zgłaszać kandydatów - instytucje, organizacje i osoby.

Jacek Dobrzyński, źródło: archiwum prywatne

Jacek Dobrzyński [wideo]

rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych
19.06.2024

- Żołnierz czy funkcjonariusz musi wiedzieć, że państwo za nim stoi i daje mu takie narzędzia, które są niezbędne do tego, żeby mógł skutecznie strzec naszej wschodniej granicy - mówi Jacek Dobrzyński.


Grzegorz Kuczyński, fot. Joanna Szubzda

Grzegorz Kuczyński

prezes Fundacji Białystok Biega
18.06.2024

Charytatywna sztafeta maratońska Plum Ekiden to przede wszystkim integracja, która jest ważniejsza od rywalizacji, to dobra zabawa w aktywny, sportowy sposób. To przyciąga uczestników najbardziej - mówi Grzegorz Kuczyński.

Iwona Kulesza-Woroniecka, fot. Joanna Szubzda

Iwona Kulesza-Woroniecka [wideo]

wiceprzewodnicząca OPZZ w Podlaskiem
17.06.2024

Wzrost płacy minimalnej. - Pracodawcy nie mogą używać argumentu, że ich na to nie stać, dlatego że wszystkie dane poświadczają wzrost gospodarczy, a skoro jest wzrost gospodarczy i skoro zyski pracodawców są wyższe, to wypadałoby się tymi zyskami podzielić z pracownikami - mówi wiceprzewodnicząca OPZZ w Podlaskiem.

Adrian Siemieniec, fot. Sylwia Krassowska

Adrian Siemieniec [wideo]

trener Jagiellonii Białystok
16.06.2024

- Zobaczymy, co nam los przydzieli. Na pewno nie zejdziemy ze swojej drogi, nie zmienimy swojej tożsamości. Niezależnie od tego, z kim będziemy grali, będziemy chcieli grać na swoich warunkach - mówi Adrian Siemieniec.


prof. Michał Żmihorski, screen z rozmowy

prof. Michał Żmihorski [wideo]

dyrektor Instytutu Biologii Ssaków Polskiej Akademii Nauk
13.06.2024

- Te dwa interesy, czyli obronność kraju i interesy przyrodnicze są zbieżne. Jeżeli pomyślimy o zredukowaniu zagęszczenia dróg, o unaturalnieniu lasów, to są to czynniki, które wpływają pozytywnie zarówno na obronność, jak i mają bardzo pozytywny wpływ na przyrodnicze walory tych ekosystemów - mówi prof. Michał Żmihorski

gen. Sławomir Klekotka, fot. Joanna Szubzda

gen. Sławomir Klekotka [wideo]

komendant Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej
12.06.2024

- Na pewno żadnych utrudnień dla mieszkańców w związku z wprowadzeniem strefy buforowej nie przewidujemy. Chciałbym też podkreślić, że w chwili obecnej całe niebezpieczeństwo, które jest, koncentruje się wyłącznie na granicy. Poza tą strefą jest bezpiecznie, więc można śmiało na Podlasiu wypoczywać - podkreśla komendant POSG.

Mariusz Madejczyk, fot. Piotr Pietruczuk

Mariusz Madejczyk

zastępca dyrektora NASK
12.06.2024

Celem naszych działań jest zwiększenie bezpieczeństwa cyfrowego mieszkańców województwa podlaskiego, między innymi poprzez działania edukacyjne – w tym organizację konferencji - mówi Mariusz Madejczyk, zastępca dyrektora NASK i pełnomocnik wojewody ds. cyberbezpieczeństwa.


prof. Marta Kosior-Kazberuk, fot. Barbara Sokolińska

prof. Marta Kosior-Kazberuk [wideo]

rektor Politechniki Białostockiej
11.06.2024

"Trzeba będzie młodych ludzi przekonać, żeby wybrali - jeżeli chodzi o studiowanie - właśnie Politechnikę Białostocką. Dlatego też stale modernizujemy naszą ofertę edukacyjną" - mówiła w Polskim Radiu Białystok prof. Marta Kosior-Kazberuk.

prof. Adam Bartnicki, fot. Barbara Sokolińska

prof. Adam Bartnicki [wideo]

dziekan Wydziału Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu w Białymstoku
10.06.2024

- Musimy pamiętać o swoich żołnierzach i pomagać im, jak tylko możemy - mówi prof. Adam Bartnicki.

dr Sławomir Bartnicki, fot. Marcin Gliński

dr Sławomir Bartnicki

socjolog z Uniwersytetu w Białymstoku
10.06.2024

W województwie podlaskim, tworzącym w wyborach do Parlamentu Europejskiego jeden okręg z Warmią i Mazurami - zdecydowanie wygrało Prawo i Sprawiedliwość, zdobywając 42 proc. głosów. W skali całego okręgu nr 3 lepszy wynik miała jednak Koalicja Obywatelska. Mandaty zdobyli Jacek Protas (KO) i Maciej Wąsik (PiS).


dr Maciej Białous, fot. Sylwia Krassowska

dr Maciej Białous [wideo]

socjolog z Uniwersytetu w Białymstoku
9.06.2024

- Tutaj nie było takich nazwisk, które byłyby jakoś wyjątkowo elektryzujące. Poza dosłownie kilkoma wyjątkami - komentuje wyniki wyborów do Europarlamentu dr Maciej Białous.

Klaudia Rosińska, źródło zdjęcia: archiwum prywatne

Klaudia Rosińska

specjalistka ds. przeciwdziałania dezinformacji
7.06.2024

- Trzeba być czujnym, bo dezinformacje, fake newsy czy manipulacje mogą zaburzyć nasze decyzje wyborcze - mówi specjalistka ds. przeciwdziałania dezinformacji dr Klaudia Rosińska.

Jacek Brzozowski, 7.06.2024, fot. Barbara Sokolińska

Jacek Brzozowski [wideo]

wojewoda podlaski
6.06.2024

- Granica jest święta i ona ma być bezpieczna - mówił w Polskim Radiu Białystok Jacek Brzozowski.


Jarosław Galej, fot. Sylwia Krassowska

Jarosław Galej

kandydat Komitetu Wyborczego Normalny Kraj do Parlamentu Europejskiego
6.06.2024

To ostatnia z cyklu rozmów w Polskim Radiu Białystok z kandydatami do Europarlamentu z okręgu nr 3, który obejmuje województwa podlaskie i warmińsko-mazurskie. W czwartek (6.06) - zgodnie z kolejnością list wyborczych na kartach do głosowania - komitet nr 8 - Komitet Wyborczy Normalny Kraj.

kpt. Marcin Burzyński, fot. Sylwia Krassowska

kpt. Marcin Burzyński [wideo]

oficer wychowawczy 18. Pułku Rozpoznawczego w Białymstoku
5.06.2024

- Rezerwy są potrzebne. Im więcej przeszkolonych ludzi, którzy po prostu wiedzą, z czym mogą mieć do czynienia, potrafią posługiwać się podstawową bronią, reagować na alarmy i po prostu być przygotowanym na wszelkie zagrożenia, tym lepiej - mówi kpt. Marcin Burzyński.

Adam Andruszkiewicz, fot. Joanna Szubzda

Adam Andruszkiewicz

poseł, kandydat Prawa i Sprawiedliwości do Parlamentu Europejskiego
5.06.2024

- Zawsze polityk pracuje na to, żeby być docenionym przez wyborców, żeby mieszkańcy postawili przy naszym nazwisku "krzyżyk". Najważniejsze jest to, żebyśmy wygrali jako formacja te wybory - mówi Adam Andruszkiewicz.


Maciej Żywno, fot. Sylwia Krassowska

Maciej Żywno [wideo]

wicemarszałek Senatu
5.06.2024

Kompletnie zbędną czynnością nazywa wicemarszałek Senatu wprowadzenie strefy z zakazem przebywania przy granicy z Białorusią. - Czas najwyższy nie traktować tej sprawy biało-czarno, że przez granicę idą źli albo dobrzy. Można dbać o bezpieczeństwo, szczelność granic, ale trzeba mieć na uwadze aspekt humanitarny - podkreśla.

Edyta Kondzior, fot. Marcin Gliński

Edyta Kondzior

kandydatka Nowej Lewicy do Parlamentu Europejskiego
4.06.2024

- Uważam, że Unia Europejska powinna mieć własne siły wojskowe - mówi Edyta Kondzior.

Andrzej Skiepko, fot. Marcin Gliński

Andrzej Skiepko [wideo]

starosta hajnowski
3.06.2024

- W imieniu samorządowców wystosowaliśmy pismo do pana premiera, aby jednak skorygował te plany, które przewidywały bardzo dużą strefę buforową przy granicy - mówił w Polskim Radiu Białystok starosta hajnowski Andrzej Skiepko.


Tomasz Frankowski, fot. Joanna Szubzda

Tomasz Frankowski

europoseł, kandydat Koalicji Obywatelskiej do Parlamentu Europejskiego
3.06.2024

- Bezpieczeństwo i obrona polskiej granicy jest tym samym, co bezpieczeństwo i obrona granicy całej Unii Europejskiej - mówi Tomasz Frankowski.

Jacek Słoma, fot. Sylwia Krassowska

Jacek Słoma [wideo]

rolnik z Krynek
3.06.2024

- Z perspektywy czasu uważam, że stan wyjątkowy w 2021 roku zdał egzamin. Mam nadzieję, że dzisiaj ta strefa buforowa też pomoże w walce z nielegalną migracją i w zarządzaniu kryzysem - mówi Jacek Słoma.

Taras Romanczuk, fot. Joanna Szubzda

Taras Romanczuk

piłkarz Jagiellonii Białystok i reprezentacji Polski
2.06.2024

- Cieszę się z tego, że trener Probierz docenił moją pracę w tym sezonie - mówi Taras Romanczuk.


Agnieszka Czarkowska, fot. Marcin Gliński

Agnieszka Czarkowska

kierownik Redakcji Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia Białystok
2.06.2024

To będzie prawdziwe święto, wypełnione drobiazgowym słuchaniem wybranych reportaży. W poniedziałek (3.06) zaczynają się Ogólnopolskie Warsztaty Reportażu Radiowego w Tykocinie, które od kilkudziesięciu lat organizuje Polskie Radio Białystok.

Miłosz Kuziemka, fot. Barbara Sokolińska

Miłosz Kuziemka

lider Komitetu Wyborczego Polexit z okręgu nr 3
31.05.2024

- Jesteśmy w takim punkcie, że kończy nam się możliwość wetowania. Sam proces weto jest już podważany, a za chwilę będzie nielegalny. Skończy się to takim status quo, że nigdy nie będziemy w stanie wyjście z Unii Europejskiej - mówi Miłosz Kuziemka.

Prof. Anna Moniuszko i prof. Marek Konopczyński, źródło: PRB/Kazimierz Adamczewski-Uniwersytet Zielonogórski

prof. Anna Moniuszko i prof. Marek Konopczyński

z Uniwersytetu w Białymstoku
31.05.2024

Twórcza resocjalizacja z arteterapią to zupełnie nowy w Polsce pomysł na kształcenie specjalistów-pedagogów. Od września taki kierunek będzie na Uniwersytecie w Białymstoku.


dr Katarzyna Siemion, fot. Barbara Sokolińska

dr Katarzyna Siemion [wideo]

z Wydziału Prawa Uniwersytetu w Białymstoku
31.05.2024

- Zastrzeżenie numeru PESEL ma zapobiegać niektórym skutkom związanym z kradzieżą tożsamości - mówiła w Polskim Radiu Białystok dr Katarzyna Siemion.

Gen. Wiesław Kukuła, fot. Joanna Szubzda

gen. Wiesław Kukuła [wideo]

szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego
29.05.2024

"Tarcza Wschód przyczyni się do uszczelnienia granicy" - mówił w Polskim Radiu Białystok gen. Wiesław Kukuła.

fot. Piotr Pietruczuk

Rafał Kosno

Kandydat z listy Bezpartyjnych Samorządowców – Normalna Polska w Normalnej Europie
29.05.2024

"Osoby działające społecznie też powinny mieć szansę uczestnictwa w życiu politycznym. W polityce też przydałyby się nowe twarze" - mówi Rafał Kosno.


fot. Dominik Lubowicki

Karol Kiciński

Kandydat Konfederacji do Parlamentu Europejskiego
28.05.2024

- Moje hasło to jest "Polak w Polsce gospodarzem" - mówił w Polskim Radiu Białystok Karol Kiciński.

Krzysztof Jurgiel, fot. Marcin Gliński

Krzysztof Jurgiel [wideo]

europoseł PiS
28.05.2024

- Szczególnie poseł Jacek Sasin, ponieważ nieudolnie prowadził negocjacje i doprowadził do tego, że PiS nie ma władzy w województwie podlaskim, to szukał tzw. kozła ofiarnego. Czuję się zniesławiony i pomówiony - mówi Krzysztof Jurgiel.

Stefan Krajewski, fot. Piotr Pietruczuk

Stefan Krajewski

poseł, wiceminister rolnictwa, kandydat Trzeciej Drogi do Parlamentu Europejskiego
27.05.2024

"Dzisiaj w Unii Europejskiej trzeba przywrócić normalność i zasady zdrowego rozsądku" - mówi Stefan Krajewski.


Wojciech Strzałkowski, fot. Marcin Gliński

Wojciech Strzałkowski [wideo]

przewodniczący rady nadzorczej Jagiellonii Białystok
27.05.2024

"Przez chwilę mi łzy popłynęły, ale więcej było tej radości. Można powiedzieć, że całe życie czeka się na takie wydarzenie, wymarzone, nawet wymodlone, bo przecież nasi kibice śpiewali: "Słuchaj Jezu, jak cię błaga lud, z Jagiellonii mistrza Polski zrób". I w końcu mamy to zwycięstwo." - mówił w Polskim Radiu Białystok przewodniczący rady nadzorczej Jagiellonii Białystok Wojciech Strzałkowski.

fot. Sylwia Krassowska

Magdalena Cielecka

aktorka
26.05.2024

- Sztuka jest nośnikiem przeżyć, które mogą nas oderwać od nas samych, a przez to zreinterpretować nasze własne problemy i życie. Wierzę w to, że sztuka może zmieniać - mówi Magdalena Cielecka.

Wojciech Pertkiewicz, fot. Barbara Sokolińska

Wojciech Pertkiewicz [wideo]

prezes Jagiellonii Białystok
24.05.2024

- Myślę, że mecz z Wartą Poznań byłby w stanie przyciągnąć na trybuny 40 tysięcy osób - mówił w Polskim Radiu Białystok Wojciech Pertkiewicz.
źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok