Radio Białystok | Gość | Leszek Gołąbiecki [wideo] - prezes zarządu UNIBEP SA

Leszek Gołąbiecki [wideo]

prezes zarządu UNIBEP SA

11.04.2023, 08:30, akt. 12:35

- Liczymy na to, że wojna w Ukrainie skończy się w pozytywny sposób i musimy być przygotowani do odbudowy - i polskie firmy, i dostawcy materiałów - żeby nie przespać tego momentu, bo inne kraje też bardzo mocno się przygotowują.

Leszek Gołąbiecki, źródło: unibep.pl
Leszek Gołąbiecki, źródło: unibep.pl


0:00
0:00
Z Leszkiem Gołąbieckim rozmawia Adam Janczewski | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Ukraina chce, by polskie firmy uczestniczyły w powojennej odbudowie tego kraju. Zapowiedział to podczas wizyty w Warszawie prezydent Wołodymyr Zełenski. Czy polskie i podlaskie firmy są tym zainteresowane i mają takie możliwości?

Z prezesem Unibepu Leszkiem Gołąbieckim rozmawia Adam Janczewski.
Adam Janczewski: Jak pan ocenia ubiegłotygodniowe zapowiedzi podczas wizyty prezydenta Wołodymyra Zełenskiego w Warszawie, kiedy to padły deklaracje, że Ukraina chce, by w jej odbudowie uczestniczyły firmy z Polski?


Leszek Gołąbiecki: Oceniam to bardzo dobrze. Akurat miałem przyjemność uczestniczyć w Forum Gospodarczym Polska - Ukraina w Arkadach Kubickiego, gdzie swoją obecnością zaszczycili forum prezydenci Ukrainy i Polski. Rzeczywiście po raz pierwszy padły tam takie deklaracje z ust Zełenskiego, że on widziałby, żeby Polska odgrywała bardzo dużą rolę w odbudowie Ukrainy. Bardzo się z tego cieszymy, bo zostało podpisane memorandum o współpracy. Ale ja uważam, że jest to dopiero początek drogi dla obu państw, żeby oprócz chęci pojawiły się już konkretne działania.


Deklaracje to jedno, a co powinno teraz za nimi pójść?


Ja widziałbym też konkretny program od polskiego rządu pokazujący, w jaki sposób polskie firmy, głównie budowlane, byłyby wspierane. Są takie programy. My też, działając od wielu lat na rynkach wschodnich, korzystaliśmy z takich programów. Dzięki temu zaistnieliśmy już dużo wcześniej, jeszcze przed wojną, na rynku ukraińskim, bowiem jako jedna z nielicznych polskich firm cokolwiek tam wybudowaliśmy. A wybudowaliśmy dwa centra handlowe w Kijowie, tuż przed wojną zakończyliśmy centrum handlowym w Charkowie. Niestety, obydwa te centra uległy uszkodzeniu. Jeszcze dosłownie miesiąc przed rozpoczęciem wojny podpisaliśmy z inwestorem kolejną umowę na budowę centrum handlowego w Zaporożu.


Czyli można powiedzieć, że szlaki już przetarliście.


Tak. Mamy tam wszystkie niezbędne licencje do działania. Ba, nawet cały czas funkcjonuje nasze przedstawicielstwo we Lwowie. Mamy tam świetną, doświadczoną kadrę ukraińską. Część z nich teraz pracuje w Polsce, część niestety musiała bronić swojego kraju, co czyni do dzisiaj.

My cały czas jesteśmy przygotowani, aby wrócić na Ukrainę i wziąć czynny udział w odbudowie.


To czego taka firma jak Unibep potrzebuje od polskiego rządu? Czy to ma być wsparcie finansowe, pomoc w nawiązaniu kontaktów czy w rozwiązaniu kwestii formalnych?


W zakresie kwestii formalnych nie potrzebujemy pomocy. Natomiast nie będziemy jedyni na tym rynku. Z tego, co się słyszy, w odbudowie chce uczestniczyć wiele firm z branży. I żeby się poruszać na tym rynku, trzeba zdobywać wiedzę, bo tam są inne kwestie związane z podatkami, pozwoleniami.

Docierają też do nas słuchy od kolegów z branży, że są duże kłopoty z uzyskaniem licencji. My takie niezbędne licencje posiadamy i do realizacji, i do projektowania. Natomiast był taki głos branży do strony ukraińskiej, żeby ten proces odblokować.


Czy powinno być dodatkowe finansowanie ze strony rządu, po to, by polskie firmy weszły na rynek ukraiński? Na przykład Dania, nieduże państwo, aczkolwiek zamożne, zaplanowała już fundusz ukraiński na ten rok. Przeznaczy 400 milionów koron, czyli około 165 milionów złotych, na wsparcie duńskich firm w inwestycjach na Ukrainie.


Wszyscy doskonale sobie zdają sprawę, że będą firmy preferowane w odbudowie Ukrainy z tych państw, z których będą szły na to środki. My, realizując wspomniane dwa centra handlowe, korzystaliśmy ze wsparcia eksportu polskiego. Dlatego realizowaliśmy te obiekty, że prywatni inwestorzy otrzymywali z polskiego banku BGK bardzo tanie finansowanie tych projektów. To w dodatku było ubezpieczone przez Korporację Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych. Ale warunek był taki, że to polska firma będzie realizowała właśnie te obiekty. Dodatkowo musieliśmy spełnić dużo warunków, żeby dostarczyć do realizacji centrów handlowych odpowiednią ilość towarów z Polski czy podwykonawców z Polski.


Czy to w ogóle jest czas na to, by rozmawiać o odbudowie Ukrainy? Wojna jeszcze się nie zakończyła.


To jest najwyższy czas. Wszyscy liczymy na to, że wojna skończy się w pozytywny sposób i musimy być wszyscy przygotowani - i polskie firmy, i dostawcy materiałów - żeby nie przespać tego momentu, bo inne kraje też bardzo mocno przygotowują się do tego.

My jako Unibet rozmawiamy z innymi krajami, które będą chciały to finansować, bo zdajemy sobie sprawę, że Polska ma ograniczone możliwości finansowania, a my jako firma z Polski, z Podlasia, ze Wschodu chcemy wykorzystać naszą wiedzę, zdolności, umiejętności poruszania się na tym rynku i skorzystać z pieniędzy z innych krajów.


Jak na polskie warunki Unibep jest dużą firmą. Czy ta wielkość firmy pozwoli jednak wejść swobodnie na rynek ukraiński? Pytam w kontekście wielkich zachodnich korporacji, które z pewnością też będą miały na to zakusy.


Kilka lat temu, m.in. z naszej inicjatywy, został założony Polski Klaster Eksporterów Budownictwa zrzeszający firmy głównie z polskim kapitałem, właśnie po to, żeby zaistnieć, żeby złączyć siły polskich firm, żeby w dużych, skomplikowanych tematach konkurować z takimi dużymi koncernami zachodnimi. Widzimy duże szanse, żeby ten klaster właśnie odrodził się na kanwie wspierania i łączenia polskich przedsiębiorstw, żeby razem startować do przetargów m.in. też z pieniędzy unijnych czy Banku Światowego.


Działalność klastrowa, konsorcja?


Tak, dokładnie. Mamy ponad 20 firm w tym w klastrze i to będzie też taka platforma, która będzie skupiać polskie firmy, tworzyć konsorcja, alianse, żeby właśnie konkurować z dużymi podmiotami.


Naszym niewątpliwym atutem, mówię o polskich firmach na Ukrainie, jest to, że jesteśmy po prostu bardzo dobrze odbierani po ponad rocznej wojnie, po tej dużej skali pomocy Ukrainie, zarówno humanitarnej, jak i wojskowej. Jakie jeszcze widzi pan atuty, które mogą pomóc polskim firmom w wejściu na rynek ukraiński? Ale także co polskie firmy mogą zaoferować?


Z pewnością wielkim atutem jest położenie geograficzne. Staniemy się naturalnym hubem dostaw, wykonawców, materiałów na rynek ukraiński. Uważam, że Polska będzie też dużym hubem produkcji materiałów. Myślę, że przyjdą również inwestorzy z zagranicy, będą inwestować w różnego rodzaju fabryki.

Po drugie znamy kulturę ukraińską, co jest bardzo ważne w nawiązywaniu kontaktów i biznesie. Nam Polakom będzie z pewnością dużo, dużo łatwiej nawiązywać kontakty i robić interesy z Ukrainą.


Wielu ekspertów wskazuje także na historyczne know-how, które mamy - my też kilka dekad temu przestawiliśmy się z rynku wschodniego, ze świata postsowieckiego na rynek europejski, zachodni, unijny.


Na pewno dużo rzeczy jest podobnych, a całkiem innych dla firm zachodnich, dlatego ja spodziewam się tego, że duże koncerny zachodnie będą raczej chciały korzystać z polskich firm podwykonawczych, realizując te zadania, niż wysyłać swoich pracowników do Ukrainy. To jest na pewno też do wykorzystania. Ale oczywiście lepiej być na początku tego łańcucha pokarmowego i bezpośrednio realizować zadania na tym rynku, a nie być podwykonawcą firm amerykańskich czy niemieckich.


Realizacją jakich inwestycji jest zainteresowany Unibep?


Przede wszystkim budownictwa kubaturowego. Tutaj mamy duże doświadczenie. Zdobyliśmy też większe doświadczenie w budownictwie energetycznym, które możemy przenieść na rynek ukraiński. Mamy także doświadczenie w infrastrukturze, ale na razie w Polsce jest dużo do zrobienia w tym obszarze.


Czyli za drogi się nie bierzecie na Ukrainie?


Nie mówię, że się nie bierzemy, ale trzeba też mierzyć siły na zamiary. I na razie, jak widzę po zamówieniach, to Polska północno-wschodnia, jeśli chodzi o budownictwo infrastrukturalne, jest tutaj największym placem budów, nawet cała ściana wschodnia.


| red: zmj


Przeczytaj, zanim skomentujeszZNAJDŹ NAS

REKLAMA
Nie Teatr Historia Jakuba – spektakl

REKLAMA
OiFP BRZYDKI KACZOREK

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

Wybory do Parlamentu Europejskiego 2024

REKLAMA
STARE DOBRE MAŁŻEŃSTWO OIFP

REKLAMA
CARMINA BURANA KONCERT ORATORYJNY OIFP

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego
Eugeniusz Muszyc, fot. Barbara Sokolińska

Eugeniusz Muszyc

przewodniczący Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego i Forum Związków Zawodowych w Podlaskiem
22.05.2024

- Wzrost minimalnego wynagrodzenia za pracę w 2025 roku powinien wynosić nie mniej niż 8,14 proc. To wyjdzie mniej więcej 350 zł - mówił w Polskim Radiu Białystok Eugeniusz Muszyc.

Jerzy Kułakowski, fot. Sylwia Krassowska

Jerzy Kułakowski [wideo]

dziennikarz Polskiego Radia Białystok
22.05.2024

"W sumie skomentowałem z 700 meczów. Są takie momenty, których się nie zapomina. Kibicowałem Jagiellonii, kiedy była na zapleczu, potem były lepsze czasy, wydawało się, że lepiej już nie będzie, ale były też sezony, że nie dało się tego oglądać. W sobotę (25.05) gramy o mistrza, o spełnienie marzeń" - mówi Jerzy Kułakowski.

Rafał Rudnicki, fot. Sylwia Krassowska

Rafał Rudnicki [wideo]

zastępca prezydenta Białegostoku
22.05.2024

"Nadzieje są ogromne, bo jest to wyjątkowe wydarzenie w 104-letniej historii klubu Jagiellonia Białystok, jak też w historii miasta. Rzadko takie wydarzenie ma miejsce, że można świętować mistrzostwo Polski" - mówi Rafał Rudnicki.


Źródło: PRB

Alicja Pietruczuk i Aleksandra Sadokierska

reportażystki Polskiego Radia Białystok
21.05.2024

- Jest taki nurt w białostockiej szkole reportażu, nurt, który trochę wyrasta z teatru naturalnego Polskiego Radia, który narodził się właśnie w Białymstoku. Reportaż oczywiście nie jest teatrem, jest opowieścią, chociaż jest śmieszny, nie jest prześmiewczy i chociaż czasem jest wzbudzający ciepło na sercu, nie jest sentymentalny. To jest siła naszej białostockiej szkoły reportażu - mówi reportażystka PRB Alicja Pietruczuk.

Mikołaj Buszko, fot. Marcin Gliński

Mikołaj Buszko

pomysłodawca i organizator Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Cerkiewnej "Hajnówka 2024"
21.05.2024

Tegoroczna edycja Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Cerkiewnej "Hajnówka 2024" będzie poświęcona zmarłemu w styczniu prof. Romualdowi Twardowskiemu, kompozytorowi związanemu przez wiele lat z tą imprezą. Festiwal odbędzie się na przełomie maja i czerwca w Białymstoku.

screen z rozmowy

Maksymilian Dura [wideo]

komandor porucznik rezerwy, ekspert portalu Defence24.pl
21.05.2024

"Nie myślmy, że zbudujemy pola minowe, zasieki z drutu kolczastego, stworzymy tzw. zęby smoka i zbudujemy sieć bunkrów, bo to jest bez sensu. Trzeba przygotować plan, jak zwolnić przeciwnika na tyle, aby potem mogły wkroczyć jednostki, które tego przeciwnika będą niszczyły i to nie tylko na naszym terytorium" - mówi Maksymilian Dura.


Rafał Grzyb, fot. Barbara Sokolińska

Rafał Grzyb [wideo]

drugi trener Jagiellonii Białystok
20.05.2024

- Wszystko jest w naszych rękach, nogach, głowach... Dlatego nie ma co ukrywać, że liczymy na to, że to święto piłkarskie w Białymstoku będzie już w sobotę - mówił w Polskim Radiu Białystok Rafał Grzyb.

Grażyna Dworakowska, fot. Barbara Sokolińska

Grażyna Dworakowska

dyrektor Białostockiego Ośrodka Kultury
19.05.2024

Przed nami tygodniowe święto wszystkich, którzy kochają różne aktywności twórcze. W poniedziałek (20.05) rozpoczynają się Dni Sztuki Współczesnej w Białymstoku.

Andrzej Wilczyk, fot. Barbara Sokolińska

Andrzej Wilczyk [wideo]

weteran ruchu kibicowskiego Jagiellonii Białystok
17.05.2024

- Jagiellonia jest gotowa na mistrza Polski - mówił w Polskim Radiu Białystok Andrzej Wilczyk.


dr Radosław Poniat, fot. Barbara Sokolińska

dr Radosław Poniat

socjolog z Uniwersytetu w Białymstoku
17.05.2024

- Krzysztof Jurgiel już dawno przestał być ważną postacią w partii, nie znalazł się na listach wyborczych - mówi w Polskim Radiu Białystok socjolog Radosław Poniat z Uniwersytetu w Białymstoku

mjr Katarzyna Zdanowicz, fot. Barbara Sokolińska

mjr Katarzyna Zdanowicz [wideo]

rzeczniczka Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej
16.05.2024

- To ewenement na skalę całego świata, że państwo sąsiednie zaangażowane jest w organizowanie nielegalnej migracji - mówi o sytuacji na polsko-białoruskiej granicy mjr Katarzyna Zdanowicz.

Jan Raczyński, źródło: Facebook Muzeum Pamięci Sybiru

Jan Raczyński

prezes Międzynarodowego Stowarzyszenia Memoriał
15.05.2024

- Niestety, dziś w Rosji nie wypada mówić o demokracji. Autorytaryzm nie może opierać się na demokratycznym społeczeństwie - mówi Jan Raczyński.


Maciej Żywno, fot. Marcin Gliński

Maciej Żywno [wideo]

wicemarszałek Senatu
15.05.2024

Premier Donald Tusk zapewnia, że Polska nie przyjmie żadnych uchodźców z tytułu paktu migracyjnego. Mówi też o pełnym poparciu dla straży granicznej i wojska broniącego granicy. W jakim kierunku podąża polityka rządu w tych sprawach?

Dariusz Wieczorek, fot. Marcin Gliński

Dariusz Wieczorek [wideo]

minister nauki i szkolnictwa wyższego
14.05.2024

- Liczba studentów maleje. Koszty rosną. Nie ma możliwości, żeby w Polsce było 350 uczelni wyższych. Jeżeli dzisiaj nie będziemy podejmowali decyzji, to za 2-3 lata będziemy mieli rzeczywiście poważne problemy. Dlatego jestem zwolennikiem łączenia i tworzenia uczelni silniejszych - mówi minister.

Emilia Ramotowska, fot. Marcin Gliński

Emilia Ramotowska

koordynatorka Juwenaliów
13.05.2024

Wilki, Kayah, Dżem i Golec uOrkiestra - m.in. tacy artyści wystąpią na tegorocznych białostockich Juwenaliach. Łącznie przez dwa dni na Kampusie Politechniki Białostockiej wystąpi blisko 30 zespołów.


Rafał Rudnicki, fot. Marcin Gliński

Rafał Rudnicki [wideo]

zastępca prezydenta Białegostoku
13.05.2024

Na uczniów czeka ponad 3 tys. miejsc m.in. w liceach i technikach. Rozpoczyna się rekrutacja do białostockich szkół ponadpodstawowych na przyszły rok szkolny.

fot. Marcin Gliński

Magdalena Kaczonowska, Wiktoria Korol, Zofia Szestowicka, Aleksandra Dąbrowska i Zofia Fidziukiewicz

ze Studia Tańca Sportowego HOKUS w Białymstoku
12.05.2024

Specjalną strefę kibica na trasie 11. PKO Białystok Półmaraton przygotowaliśmy jako Polskie Radio Białystok tuż obok swojej siedziby przy ul. Świerkowej. Biegaczy dopingowały dziewczyny ze Studia Tańca Sportowego HOKUS w Białymstoku.

YUOS, czyli Julianna Urszula Olańska, fot. Joanna Szubzda

YUOS, czyli Julianna Urszula Olańska

wokalistka, laureatka konkursu Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok
12.05.2024

Specjalną strefę kibica na trasie 11. PKO Białystok Półmaraton przygotowaliśmy jako Polskie Radio Białystok tuż obok swojej siedziby przy ul. Świerkowej. Gościnnie biegaczy dopinguje YUOS, czyli Julianna Olańska - laureatka Niebieskiego Mikrofonu Polskiego Radia Białystok, półfinalistka programu The Voice of Poland.


Mariusz Chrzanowski, fot. Adam Dąbrowski

Mariusz Chrzanowski [wideo]

prezydent Łomży
10.05.2024

W poniedziałek (6.05.) Mariusz Chrzanowski złożył ślubowanie i oficjalnie rozpoczął swoją trzecią kadencję na stanowisku Prezydenta Miasta Łomża.

Czesław Renkiewicz, fot. Iza Kosakowska

Czesław Renkiewicz [wideo]

prezydent Suwałk
10.05.2024

Nowy żłobek, kolejne inwestycje drogowe i mediateka to ważniejsze cele, które chce zrealizować podczas swojej ostatniej kadencji prezydent Suwałk Czesław Renkiewicz.

prof. Izabela Święcicka, fot. Gabriela Lasota

prof. Izabela Święcicka

główna koordynator Festiwalu Nauki i Sztuki, prorektor Uniwersytetu w Białymstoku ds. nauki i współpracy międzynarodowej
9.05.2024

- Nauka powinna być dla wszystkich. Dążymy do tego, żeby zaprezentować nasze osiągnięcia dla całego społeczeństwa. Chcemy poszerzać wiedzę o tym, co już odkryliśmy. Mając ją, rozumiejąc różnego rodzaju zjawiska, które są w świecie i we wszechświecie, lepiej funkcjonujemy - mówi w Polskim Radiu Białystok prof. Izabela Święcicka.


Artur Kosicki, fot. Marcin Gliński

Artur Kosicki [wideo]

były marszałek województwa podlaskiego
9.05.2024

"Marszałkiem się bywa, a człowiekiem trzeba być. Dlatego dziękuję za wszystkie słowa wsparcia. Za - nie tylko to poparcie - 23 tys. głosów, które zostały na mnie oddane, ale też za ten odzew po tej sytuacji, która zaistniała we wtorek i zmianie w zarządzie" - mówił w Polskim Radiu Białystok były marszałek województwa podlaskiego Artur Kosicki.

dr hab. Daniel Boćkowski, fot. Sylwia Krassowska

prof. Daniel Boćkowski

profesor Uniwersytetu w Białymstoku
8.05.2024

- Bardzo ważne będzie, w jaki sposób Rosjanie i Białorusini zaczną korzystać z danych Tomasza Szmydta. Wykorzystają go też do propagandy - mówi prof. Daniel Boćkowski.

Łukasz Prokorym, fot. Joanna Szubzda

Łukasz Prokorym [wideo]

marszałek województwa podlaskiego
8.05.2024

- Każdego radnego, który w mojej ocenie przechodzi na dobrą stronę mocy, będę nazywał bohaterem i będę gratulował odpowiedzialności za losy województwa. I uważam, że to są właściwe słowa dla państwa marszałków Wiesławy Burnos i Marka Malinowskiego - mówi marszałek.


Marcelina Román, Iga Caban i Michał Znaniecki, fot. Joanna Szubzda

Marcelina Román, Iga Caban i Michał Znaniecki

artyści
8.05.2024

W Operze i Filharmonii Podlaskiej trwają przygotowania do ostatniej w tym sezonie artystycznym premiery. Już 10 maja publiczność zobaczy "Pajace" Ruggera Leoncavalla i "Rycerskość wieśniaczą" Pietra Mascagniego w reżyserii Michała Znanieckiego.

Michał Dzierżek i Aneta Radziszewska, fot. Joanna Szubzda

Michał Dzierżek i Aneta Radziszewska

tegoroczni maturzyści z I LO w Białymstoku
7.05.2024

- Moim zdaniem tematy były do przewidzenia i raczej typowe - mówiła tegoroczna maturzystka Aneta Radziszewska.

Magdalena Dziejma, fot. Joanna Szubzda

Magdalena Dziejma [wideo]

polonistka, wicedyrektor VI LO w Białymstoku
7.05.2024

- Czy egzamin ustny z jęz. polskiego jest potrzebny? Myślę, że jesteśmy w stanie troszkę inaczej sprawdzić umiejętności komunikacyjne maturzystów. Lepiej by było, żeby uczniowie mieli szansę skupienia się tylko na egzaminach pisemnych, zwłaszcza na poziomie rozszerzonym - uważa polonistka.


Grzegorz Kuczyński, fot. Joanna Szubzda

Grzegorz Kuczyński

prezes Fundacji Białystok Biega
6.05.2024

- Przyjeżdża do nas kilka tysięcy ludzi z całej Polski. Mamy rekordową frekwencję na całej imprezie, w tej chwili jest zapisanych już prawie 6600 osób. Przygotowaliśmy też aż 15 punktów kibicowania na 21-kilometrowej trasie - będą kapele, dj'e, a nawet orkiestra - mówi Grzegorz Kuczyński.

Tadeusz Truskolaski, fot. Joanna Szubzda

Tadeusz Truskolaski [wideo]

prezydent Białegostoku
6.05.2024

- Chciałbym, żeby te 5 lat upłynęło pod znakiem zaspokajania potrzeb mieszkańców. To, co przyjmiemy do realizacji, będzie monitorowane - będziemy się spotykać z mieszkańcami i będę zdawał im relacje z tego, co zostało zrobione - zapowiada prezydent.

Robert Sadowski, fot. Marcin Gliński

Robert Sadowski [wideo]

dyrektor Muzeum Wojska w Białymstoku
2.05.2024

"To symbol, który nas wszystkich łączy" - tak o biało-czerwonej fladze mówił w Polskim Radiu Białystok dyrektor Muzeum Wojska w Białymstoku Robert Sadowski.


Radosław Hancewicz, fot. Joanna Szubzda

Radosław Hancewicz [wideo]

rzecznik podlaskiej KAS
30.04.2024

Około 7-9 proc. to jeszcze zeznania podatkowe składane tradycyjną drogą w formie papierowej - albo bezpośrednio w urzędzie, albo za pośrednictwem poczty. Natomiast powyżej 90 proc. podatników rozlicza się elektronicznie - mówi rzecznik.

foto: Monika Kalicka

Michał Fiszer

ekspert Stowarzyszenia Portów Lotniczych V4+
29.04.2024

Pierwszy samolot z lotniska Białystok - Krywlany odleci być może w ciągu roku. Początkowo planuje się loty do Chorwacji, może do Niemiec, ale nie oczekujmy tego, że będą to loty codziennie, tylko zapewne w jakieś dni tygodnia - mówi Michał Fiszer.

fot. Marcin Gliński

Paweł Chomczyk

współtwórca Siedliska Kultury Solniki 44
28.04.2024

To ma być przedsmak i wiosenna odsłona letniego festiwalu teatralnego LasFest. W nadchodzący majowy długi weekend Siedlisko Kultury Solniki 44 otwiera tegoroczny sezon artystyczny.


fot. Gabriela Lasota

Emilia Świętochowska

Podlaski Instytut Kultury
27.04.2024

Do 10 maja można nadsyłać zgłoszenia do Rockowań. Gdzie można to zrobić, jakie kryteria trzeba spełnić, żeby dostać się do półfinału przeglądu?

fot. Joanna Szubzda

Karol Zimnoch [wideo]

doradca kredytowy
26.04.2024

Znane są już założenia programu Mieszkanie na start. Kto będzie mógł skorzystać z państwowych dopłat do kredytów hipotecznych i na jakich warunkach?

prof. Mariusz Popławski

prof. Mariusz Popławski [wideo]

rektor elekt Uniwersytetu w Białymstoku
25.04.2024

- Celem jest doprowadzenie do tego, żeby wszystkie wydziały, a przypomnę, że mamy ich 15, były zlokalizowane na kampusie, żeby oprócz tego były akademiki, żeby była stołówka z prawdziwego zdarzenia, żeby życie studenckie mogło się rozwijać.
źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok