Radio Białystok | Gość | Agnieszka Maliszewska [wideo] - dyrektor Polskiej Izby Mleka

Agnieszka Maliszewska [wideo]

dyrektor Polskiej Izby Mleka

9.05.2023, 08:25, akt. 08:26

"Mlekovita, Mlekpol, Piątnica to są te firmy, które dzisiaj bez wątpienia są liderami nie tylko w naszym kraju, ale też świetnie sobie radzą w świecie" - mówiła w Polskim Radiu Białystok Agnieszka Maliszewska.

fot. Marcin Gliński
fot. Marcin Gliński


0:00
0:00
Z Agnieszką Maliszewską rozmawia Renata Reda | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

To uhonorowanie rolników za wysokie wyniki w produkcji mleka. Najlepsi hodowcy bydła mlecznego otrzymają we wtorek (09.05) w Białymstoku Podlaskie Laury Mleczne.

Tymczasem sytuacja w sektorze mleczarskim nie jest najlepsza. 


Renata Reda: Wielu ekspertów prognozuje kryzys w sektorze mleczarskim. M.in. dlatego, że popyt na produkty mleczne będzie osłabiało spowolnienie gospodarcze na świecie. O tym rozmawiam z dyrektor Polskiej Izby Mleka Agnieszką Maliszewską. Jaka jest teraz sytuacja w pani branży?

Agnieszka Maliszewska: Ja chciałabym bardzo mocno powiedzieć, że ten kryzys w sektorze mleczarskim niestety już jest. Mamy od kilku miesięcy dość mocno zaznaczoną sytuację kryzysową.

Ten kryzys przejawia się w wielu aspektach. Jeden z tych aspektów to jest to, że my przy tak wysokich kosztach produkcji jakie dzisiaj mamy w Polsce, a mamy rzeczywiście dość wysokie koszty produkcji, zważywszy na wysokie koszty energii, koszty gazu, koszty pracownicze, oczywiście inflację - jesteśmy dzisiaj coraz mniej konkurencyjni z punktu widzenia też innych krajów Unii Europejskiej.

Ale trzeba też zaznaczyć, że cała Unia Europejska na tle świata po prostu staje się coraz mniej konkurencyjna ze względu na wiele obostrzeń, które mamy i ambicji, które zostały na nas nałożone chociażby przez Zielony Ład i strategię "od pola do stołu". To są te dwa bardzo ważne strategiczne dokumenty unijne. Natomiast to, z czym my się dzisiaj tutaj borykamy w naszym kraju, to jest niestety ta kwestia związana z koniecznością redukowania pewnego rodzaju aspektów związanych z codzienną produkcją. Zarówno po stronie rolników, jak też przetwórców.

A to z kolei, co my odczuwamy jako konsumenci, pomimo tego, że te ceny na światowych rynkach nie są bardzo wysokie - to nadal my płacimy dość wysokie ceny za produkty mleczarskie, ale nie tylko te pochodzące z Polski, ale też z innych krajów Unii Europejskiej.


Z jednej strony my konsumenci skarżymy się na wysokie ceny produktów mlecznych, a z drugiej strony rolnicy - hodowcy bydła mlecznego skarżą się na niskie stawki za mleko.

Wydaje mi się, że dzisiaj możemy powiedzieć śmiało, że jedynym beneficjentem kryzysu są niestety sieci handlowe, które po prostu zarabiają na tym najwięcej.  

Spójrzmy od początku tego łańcucha do końca, do tej półki sklepowej zanim sięgniemy po te produkty. Ta cała sytuacja zaczęła się w momencie, kiedy była pandemia, potem przyszła wojna, agresja Rosji na Ukrainę. To rozpoczęło ten proces przybliżający nas do sytuacji kryzysowej. Pojawiały się pewne elementy dotyczące tego, że te łańcuchy zostaną albo przerwane albo w znaczący sposób naruszone. W momencie pandemii jeszcze w miarę dobrze udało nam się przejść przez tę całą sytuację kryzysową, pomimo tego, że już wtedy mieliśmy ograniczony dostęp np. do rynku chińskiego poprzez trudności wynikające z tego, że nie mieliśmy zapewnionego transportu morskiego, bo w pewnym momencie on stanął. To były pierwsze sygnały, że ten rynek chiński już zaczyna nam się pogarszać w stosunku do tego, co mieliśmy w poprzednim roku.


To rzutowało na sytuację w sektorze mleczarskim?

Oczywiście. Dlatego, że my jesteśmy bardzo dużym eksporterem. I cały czas trzeba pamiętać, że po to, żebyśmy utrzymali dobrą kondycję naszego sektora mleczarskiego, my musimy ponad 30 procent naszych produktów wyeksportować, a w znaczącej większości poza rynki Unii Europejskiej, czyli dlatego mówię o rynku chińskim, który jest dla nas cały czas bardzo ważny. On powoli się odbudowuje, ale bardzo powoli. To jest ten jeden z elementów kryzysu.

Kolejny element, który się dołożył do tego "kosza problemów" w sektorze, to później wszystko to, co było związane z wysokimi cenami gazu i energii, jest to powiązane z agresją Rosji na Ukrainę - i dalej - bardzo wysokie koszty produkcji plus wysoka inflacja, plus rosnące w bardzo znaczący sposób koszty wszystkich elementów związanych z produkcją. Czyli koszty opakowań, koszty pracy i tego wszystkiego, co jest elementami składowymi niezbędnymi do tego, żeby wyprodukować z mleka np. masło. Więc to wszystko po prostu podrożało.

I czynnik związany z ceną mleka. Ta cena do pierwszych dwóch miesięcy tego roku była dość wysoka. Ona zaczęła spadać na początku roku, dzisiaj spada dość znacząco, a cały czas rolnicy mają wysokie koszty produkcji. Więc tak naprawdę ten kryzys o który pani redaktor zapytała jest i coraz bardziej - niestety - się pogłębia. To z kolei powoduje, że my mamy dziś jako polski sektor mleczarski coraz więcej trudności.


A jaka jest kondycja podlaskich zakładów, spółdzielni mleczarskich? Czy grozi im już utrata płynności finansowej?

Jeżeli chodzi o Podlasie, mamy kilka spółdzielni, które są bardzo małe i tutaj rzeczywiście słychać taki sygnały, że są pewnego rodzaju kłopoty z płaceniem rolnikom. Natomiast mamy tutaj większe spółdzielnie mleczarskie. Mlekovita, Mlekpol, Piątnica to są te firmy, które dzisiaj bez wątpienia są liderami nie tylko w naszym kraju, ale też świetnie sobie radzą w świecie. Natomiast spójrzmy na to z perspektywy całego sektora mleczarskiego. Podlasie jest tylko częścią całości, natomiast polski sektor mleczarski przeżywa dzisiaj spore trudności.

I myślę że 2023 rok niestety spowoduje to, że my - mam nadzieję, na Podlasiu, umocnimy bardzo mocno to mleczarstwo, natomiast zadziać się też może tak, że część zakładów zniknie z tej polskiej mapy mleczarstwa.


Jak temu się przeciwstawić?

Przede wszystkim musimy myśleć o tym, żeby prowadzić działania wspierające eksport. I to robimy, chociażby jako Polska Izba Mleka. Natomiast musimy też oficjalnie i otwarcie mówić stronie rządowej o tym, jakie my mamy problemy. O tym w ubiegłym tygodniu rozmawiałam z ministrem Telusem, mówiąc mu o tym, jak istotne jest to, żebyśmy dzisiaj usiedli do stołu i przenegocjowali państwowe ceny gazu i energii. Ponieważ te ceny, które zostały wynegocjowane jakiś czas temu one wymagają tego, żebyśmy renegocjowali te umowy. Mam nadzieję, że w niedługim czasie tak się stanie. Ale musimy też o tym mówić na arenie międzynarodowej. Rozmawiam o tym z moimi kolegami z innych krajów Unii Europejskiej, z eurodeputowanymi, że należy zastosować szeroko pojęte mechanizmy wsparcia dla sektora mleczarskiego - całego, europejskiego. Bo cały europejski jest dzisiaj w kryzysie.


Jakie są szanse na pomoc ze strony Komisji Europejskiej?

Myślę że Komisja Europejska mogłaby zastosować mechanizmy chociażby w obszarze wsparcia eksportu. I to będzie robiła, bo komisarz już to zapowiedział.

Będę też uczestniczyła w tym wyjeździe dotyczącym wsparcia eksportu europejskich produktów i otwarcia rynku w Japonii dla naszych produktów. Natomiast to, co my dzisiaj możemy robić z punktu widzenia tego, co jest nam najbliższe, czyli naszego kraju - to musimy myśleć o tym, w jaki sposób dywersyfikować wszystko, co jest związane z kosztami, ale też musimy jako konsumenci zwracać uwagę na to, co kupujemy. Czyli przede wszystkim, musimy kupować polskie produkty.

Z drugiej strony, strona rządowa mogłaby nas wspierać i mam nadzieję, że to zrobi - musimy pochylić się nad aktualnymi cenami w stosunku do cen, które były negocjowane w roku poprzednim. Po to, żeby spróbować poszukać rozwiązań dla tych, którzy są dziś w trudnej sytuacji finansowej.


A co zrobić, żeby to właśnie nie sieci handlowe były największym beneficjentem zysków z produktów mlecznych?

Przede wszystkim patrzmy na to, gdzie kupujemy i co kupujemy. To jest najistotniejsze. Oczywiście sieci handlowe to jest oddzielna bajka i myślę że tutaj dużo czasu musielibyśmy poświęcić, żeby o tym rozmawiać. Natomiast oczywiście to, co my możemy zrobić jako konsumenci - to kupujmy nie oznaczone brandem sieci handlowej, tylko oznaczone brandem naszych marek. Najlepiej naszych podlaskich.

| red: mag


Przeczytaj, zanim skomentujeszZNAJDŹ NAS

REKLAMA
NIETEATR - BELFER

REKLAMA
OiFP IX SYMFONIA BEETHOVENA

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego
prof. Leszek Borysiewicz, fot. Joanna Szubzda

prof. Leszek Borysiewicz [wideo]

immunolog, były rektor Uniwersytetu Cambridge
2.06.2023

Dziewczynki i chłopcy w wieku 12 i 13 lat mogą już za darmo szczepić się przeciw HPV. Rodzice i opiekunowie mogą je zapisywać poprzez Internetowe Konto Pacjenta, bezpośrednio w placówce POZ lub za pośrednictwem infolinii.

fot. Marcin Gliński

Mateusz Adaszczyk

prezes Stowarzyszenia Absolwentów Politechniki Białostockiej
2.06.2023

- Przez cztery lata z powodu pandemii Juwenalia w Białymstoku nie były organizowane. Dziś to nowe otwarcie, nowa siła. Mieliśmy w sprzedaży 7 tysięcy karnetów - wszystkie się wyprzedały, więc zainteresowanie jest spore - mówił w Polskim Radiu Białystok prezes Stowarzyszenia Absolwentów Politechniki Białostockiej Mateusz Adaszczyk.

Mateusz Feszler, fot. Sylwia Krassowska

Mateusz Feszler [wideo]

przewodniczący Młodzieżowego Sejmiku Województwa Podlaskiego
1.06.2023

"Działamy po to, aby głos młodych ludzi z całego naszego województwa był dobrze słyszany" - mówi Mateusz Feszler.


Ewelina Grygatowicz-Szumowska, fot. Marcin Mazewski

Ewelina Grygatowicz-Szumowska [wideo]

przewodnicząca Porozumienia Polskich Przedsiębiorców Zjednoczony Wschód
31.05.2023

W związku z zamknięciem przejść granicznych w naszym regionie część przedsiębiorców tam działających planuje się przebranżowić. - Na przykład osoby, które zajmowały się handlem, myślą o handlu internetowym - mówi Ewelina Grygatowicz-Szumowska.

Kamil Kłysiński, mat. prywatne

Kamil Kłysiński [wideo]

z Ośrodka Studiów Wschodnich
30.05.2023

"Jest takie ryzyko, że presja migracyjna wzrośnie w najbliższym czasie. Jest absolutnie wrogi stosunek władz białoruskich do Polski" - mówił w Polskim Radiu Białystok Kamil Kłysiński z Ośrodka Studiów Wschodnich.

Wojciech Pertkiewicz, fot. Monika Kalicka

Wojciech Pertkiewicz

prezes Jagiellonii Białystok
29.05.2023

Przed Jagiellonią budowa drużyny na kolejny sezon. Finansowo w klubie się nie przelewa, dlatego wiele będzie zależeć od rozmów z radą nadzorczą - mówi prezes Wojciech Pertkiewicz.


Maciej Rant, fot. Sylwia Krassowska

Maciej Rant

organizator Błotnej Ligi Mistrzów w piłce nożnej
28.05.2023

W dniach 24 i 25 czerwca w Korycinie odbędzie się 7. edycja Swampions Soccer League, czyli Błotnej Ligi Mistrzów. To jedna z najbardziej oryginalnych imprez sportowych w naszym regionie.

Kaciaryna Dzierman, fot. Sylwia Krassowska

Kaciaryna Dzierman [wideo]

Białoruska Diaspora Białegostoku
26.05.2023

"Chcemy pokazać ludziom, że to, co się dzieje na Białorusi, to się nie skończyło. Nie możemy mówić o tym w czasie przeszłym. Nadal trwa terror, trwają represje" - mówi Kaciaryna Dzierman.

Marcin Ratajczak, fot. PRB

Marcin Ratajczak

współtwórca i właściciel firmy INURU
26.05.2023

Nowoczesna, innowacyjna firma to marzenie wielu osób. Jaką drogę trzeba pokonać, by ją stworzyć? Jakie trzeba mieć umiejętności i ile wyrzeczeń to kosztuje?


Dominika Dębska, Joanna Sikora i Aleksandra Sadokierska, fot. Barbara Sokolińska

Dominika Dębska, Joanna Sikora i Aleksandra Sadokierska

reportażystki Polskiego Radia Białystok
26.05.2023

- Polska szkoła reportażu jest zupełnie inna. (...) To jest dla nas zderzenie i możliwość konfrontacji tego, jak my postrzegamy sztukę reportażu radiowego i otworzenia się na inne formy - mówi o udziale w International Feature Conference AudioDocs w Reykjavíku na Islandii Joanna Sikora.

Grzegorz Kuczyński, fot. Joanna Szubzda

Grzegorz Kuczyński

prezes Fundacji "Białystok Biega"
25.05.2023

- Bardzo duża część zawodników to osoby, które startują raz w roku, właśnie w charytatywnej sztafecie Plum Ekiden. Nowością w tej edycji jest klasyfikacja rodzinna. Są jeszcze miejsca, można się zapisywać.

dr inż. Andrzej Chmielewski, fot. Joanna Szubzda

dr inż. Andrzej Chmielewski [wideo]

prodziekan do spraw studenckich i kształcenia Wydziału Informatyki Politechniki Białostockiej
25.05.2023

- Bezpieczeństwo dużych firm, ale i całego kraju zależy od tego, jak zachowujemy się my jako jednostki, bo przejęcie kontroli nad małym urządzeniem może być początkiem dalszych cyberataków.


Karol Zimnoch, fot. Marcin Gliński

Karol Zimnoch [wideo]

doradca kredytowy
24.05.2023

"Teraz, kiedy wchodzi ten program "Bezpieczny kredyt 2 procent", to się okazuje, że te kredyty będą o wiele tańsze, więc więcej osób będzie stać po prostu na zakup mieszkania" - mówił w Polskim Radiu Białystok doradca kredytowy Karol Zimnoch.

gen. Andrzej Jakubaszek, fot. Sylwia Krassowska

gen. Andrzej Jakubaszek [wideo]

komendant Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej
23.05.2023

Prawie 10 tysięcy prób nielegalnego przekroczenia granicy z Białorusi do Polski odnotowała od początku roku Straż Graniczna. Pomimo wybudowanej zapory na granicy, Białorusini nadal podsycają kryzys migracyjny.

dr Agnieszka Muzyk, fot. Adam Dąbrowski

dr Agnieszka Muzyk [wideo]

dyrektor Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Łomży
23.05.2023

"Zawsze powtarzam, by czytać polecenia bardzo spokojnie, ze zrozumieniem i do końca. To jest najważniejsze zalecenie" - radzi dr Agnieszka Muzyk.


Źródło: archiwum prywatne Brygidy Dzidek

dr Brygida Dzidek

założycielka i prezeska Haptology
23.05.2023

Wirtualny świat pochłania nas coraz bardziej. Coraz więcej mówimy między innymi o sztucznej inteligencji i immersji. Czy niesie to za sobą zagrożenia?

Marek Konkolewski, fot. archiwum prywatne

Marek Konkolewski [wideo]

były policjant z Komendy Głównej Policji, ekspert bezpieczeństwa ruchu drogowego
22.05.2023

"Nie wróci wolna amerykanka, anarchia na polskie drogi. To, że wrócimy do starego, sprawdzonego systemu naliczania punktów karnych, nie spowoduje wzrostu liczby wypadków" - mówi Marek Konkolewski.

Mirosław Oliferuk, fot. Paweł Wądołowski

Mirosław Oliferuk [wideo]

dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Łomży
19.05.2023

"Będzie to rozwiązanie zdecydowanie bardziej bezpieczne niż to, co jest w tej chwili" - tak o zakazie wyprzedzania samochodów ciężarowych przez inne ciężarówki na drogach ekspresowych i autostradach mówi dyrektor łomżyńskiego WORD-u Mirosław Oliferuk.


dr Maciej Białous, fot. Joanna Szubzda

dr Maciej Białous [wideo]

socjolog z Uniwersytetu w Białymstoku
18.05.2023

Waloryzacja świadczenia 500 plus do 800 plus może zapewnić PiS-owi utrzymanie swojego elektoratu - uważa socjolog dr Maciej Białous.

prof. Henryk Wnorowski, fot. Sylwia Krassowska

prof. Henryk Wnorowski [wideo]

z Rady Polityki Pieniężnej
17.05.2023

"Jesteśmy wielkim krajem, wielką gospodarką i nasz budżet jest coraz większy" - mówił w Polskim Radiu Białystok prof. Henryk Wnorowski.

Siarhiej Vieramiejenka, fot. Joanna Szubzda

Siarhiej Vieramiejenka [wideo]

z białostockich struktur Białoruskiej Chrześcijańskiej Demokracji
16.05.2023

Spotkanie Wołodymyra Zełenskiego i Swiatłany Cichanouskiej to bardzo ważny sygnał. To też motywacja dla całej białoruskiej opozycji, m.in. w obliczu doniesień o chorobie Aleksandra Łukaszenki - uważa Siarhiej Vieramiejenka.


prof. Adam Bartnicki, fot. Joanna Szubzda

prof. Adam Bartnicki [wideo]

ekspert ds. bezpieczeństwa z Wydziału Prawa Uniwersytetu w Białymstoku
15.05.2023

Takie sytuacje jak przelot rosyjskiej rakiety, czy balonu z Białorusi mogą się wciąż zdarzać - mówił ekspert ds. bezpieczeństwa z Uniwersytetu w Białymstoku prof. Adam Bartnicki.

Mikołaj Pawlak, źródło: brpd.gov.pl

Mikołaj Pawlak [wideo]

Rzecznik Praw Dziecka
12.05.2023

"Sprawy dzieci wymagają natychmiastowej reakcji" - mówi Mikołaj Pawlak.

Jacek Bogucki, fot. Joanna Szubzda

Jacek Bogucki [wideo]

senator PiS, były wiceminister rolnictwa
11.05.2023

- Rzadko mówi się o tym, że 80 proc. problemu, może nawet 90, to jest spadek cen zbóż na rynkach: światowym i europejskim. Natomiast w 10-20 proc. dołożył się do tego import z Ukrainy.


Bartosz Bezubik, fot. Barbara Sokolińska

Bartosz Bezubik [wideo]

prezes Zakładu Przemysłu Sklejek Biaform
10.05.2023

- Wydaje mi się, że podobnie jak w przypadku Bojar, tym bardziej na Dojlidach wniosek o utworzenie parku kulturowego nie zyska aprobaty stosownych instytucji - mówił na antenie Polskiego Radia Białystok Bartosz Bezubik.

fot. Marcin Gliński

Agnieszka Maliszewska [wideo]

dyrektor Polskiej Izby Mleka
9.05.2023

"Mlekovita, Mlekpol, Piątnica to są te firmy, które dzisiaj bez wątpienia są liderami nie tylko w naszym kraju, ale też świetnie sobie radzą w świecie" - mówiła w Polskim Radiu Białystok Agnieszka Maliszewska.

Paweł Łatuszka, fot. Joanna Szubzda

Paweł Łatuszka [wideo]

były ambasador Białorusi w Polsce, kierujący Narodowym Zarządem Antykryzysowym
8.05.2023

- Tortury, kalectwo, aresztowania, wyroki ponad 20 lat więzienia. A Unia Europejska absolutnie nie reaguje. Co się powinno jeszcze wydarzyć, żeby sytuacja na Białorusi była w centrum uwagi? - pyta Paweł Łatuszka.


Marzena Paczuska, fot. Sylwia Krassowska

Marzena Paczuska [wideo]

Członek Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji
5.05.2023

W drugim z rzędu badaniu słuchalności firmy Kantar Polska Radio Białystok utrzymuje drugie miejsce w stolicy Podlasia. Wyższą słuchalność od nas ma jedynie ogólnopolskie RMF FM.

Andrzej Chodkiewicz, fot. Barbara Sokolińska

Andrzej Chodkiewicz [wideo]

zastępca Dyrektora Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Białymstoku ds. Ochrony przed Powodzią i Suszą
5.05.2023

- Myślę, że ta inwestycja będzie służyć społeczności lokalnej - mówi Andrzej Chodkiewicz o Wielkiej Pętli Mazurskiej, czyli drodze wodnej, która ma połączyć Śniardwy z innymi jeziorami.

Dariusz Piontkowski, fot. Joanna Szubzda

Dariusz Piontkowski [wideo]

wiceminister edukacji i nauki
4.05.2023

- Nie zawsze ocena w jednej szkole, jest porównywalna z oceną w drugiej szkole. Dlatego matura jest potrzebna - pozwala w sposób bardziej obiektywny spojrzeć na poziom wiedzy i umiejętności wszystkich uczniów - mówi wiceminister.


podinsp. Tomasz Krupa, fot. Sylwia Krassowska

podinsp. Tomasz Krupa

rzecznik podlaskiej policji
28.04.2023

Przed nami pięć dni długiego, świątecznego weekendu. O czym musimy pamiętać, żeby była to prawdziwie bezpieczna majówka?

Katarzyna Turosieńska, fot. Barbara Sokolińska

Katarzyna Turosieńska

prezes oddziału podlaskiego Polskiej Izby Turystyki
28.04.2023

"My jesteśmy spragnieni podróżowania. Zbyt długo byliśmy pozamykani, siedzieliśmy w domu, to było bardzo ograniczające. Dodatkowo w naszym województwie mieliśmy jeszcze wykluczony pas przy strefie przygranicznej. W tę majówkę możemy podróżować już całkowicie bez przeszkód" - mówiła w Polskim Radiu Białystok Katarzyna Turosieńska.

Cezary Kulesza, fot. Joanna Szubzda

Cezary Kulesza

Prezes PZPN
27.04.2023

Wygrana w sobotnim meczu z Wartą Poznań powinna zapewnić Jagiellonii bezpieczne miejsce w tabeli - mówi prezes Polskiego Związku Piłki Nożnej, były szef Jagi, Cezary Kulesza, który odwiedził Białystok przy okazji konferencji organizowanej przez Podlaski Związek Piłki Nożnej.


Kamil Bortniczuk, źródło: gov.pl

Kamil Bortniczuk

minister sportu i turystyki
27.04.2023

"Jeżeli któryś z rosyjskich czy białoruskich sportowców podpisze deklarację, w ramach której będzie potępiał zbrodnie wojenne (...) to oczywiście tak, widzimy miejsce dla takiego sportowca w międzynarodowej społeczności sportowej".

Józef Mozolewski, fot. Joanna Szubzda

Józef Mozolewski [wideo]

przewodniczący podlaskiej "Solidarności"
26.04.2023

Na jaki wzrost minimalnego wynagrodzenia możemy liczyć od przyszłego roku? - Myślę, że ciągle jest aktualna propozycja 4 tys. zł - mówi Józef Mozolewski.

gen. Romana Polko, źródło: archiwum prywatne

gen. Roman Polko

były dowódca jednostki wojskowej GROM
25.04.2023

"Budujemy technologie XXI wieku - kupujemy F-35, Himarsy, Abramsy, również będą te polskie produkty realizowane wspólnie z Koreą Południową. To wszystko wskazuje na to, że polska armia jest najnowocześniejsza na świecie. Nie ma w tym ani odrobiny przesady" - mówił w Polskim Radiu Białystok gen. Roman Polko.
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok